PL186797B1 - Sposób polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu i sposób wytwarzania roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu - Google Patents

Sposób polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu i sposób wytwarzania roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu

Info

Publication number
PL186797B1
PL186797B1 PL97328268A PL32826897A PL186797B1 PL 186797 B1 PL186797 B1 PL 186797B1 PL 97328268 A PL97328268 A PL 97328268A PL 32826897 A PL32826897 A PL 32826897A PL 186797 B1 PL186797 B1 PL 186797B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
dialkyl
solution
peroxydicarbonate
water
polymerization
Prior art date
Application number
PL97328268A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328268A1 (en
Inventor
Vincent Bodart
Original Assignee
Solvay
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3889493&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL186797(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Solvay filed Critical Solvay
Publication of PL328268A1 publication Critical patent/PL328268A1/xx
Publication of PL186797B1 publication Critical patent/PL186797B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F14/00Homopolymers and copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen
    • C08F14/02Monomers containing chlorine
    • C08F14/04Monomers containing two carbon atoms
    • C08F14/06Vinyl chloride
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C407/00Preparation of peroxy compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C407/00Preparation of peroxy compounds
    • C07C407/003Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C409/00Peroxy compounds
    • C07C409/32Peroxy compounds the —O—O— group being bound between two >C=O groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • C08F2/12Polymerisation in non-solvents
    • C08F2/16Aqueous medium
    • C08F2/18Suspension polymerisation

Abstract

1. Sposób polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu z zastosowaniem nadtle- nodiweglanów dialkilu, w których rodniki alkilowe zawieraja 2 lub 3 atomy wegla, zna- mienny tym, ze nadtlenodiweglan dialkilu stosuje sie w postaci roztworu skladajacego sie z nadtlenodiweglanu dialkilu i alkanodikarboksylanu dialkilu, który jest ciekly i nieroz- puszczalny w wodzie i wybrany sposród cieklych estrów pochodzacych z kwasów C4-C 10- alkenylodikamoksylowych i C2-C 1 2-alkanoli, a stezenie nadtlenodiweglanu dialkilu w roztworze wynosi od 15 do 40% wagowych, a calkowita ilosc stosowanego srodka ini- cjujacego wynosi od 0,15 do 0,90 czesci na tysiac wagowo w stosunku do stosowanych monomeru (ów), a temperature polimeryzacji utrzymuje sie zwykle pomiedzy 40 i 80°C. 6 . Sposób wytwarzania roztworu nadtlenodiweglanu dialkilu, w którym rodniki alkilo- we zawieraja 2 lub 3 atomy wegla, znamienny tym, ze w pierwszym etapie, nadtlenodi- weglan dialkilu, w którym rodniki alkilowe zawieraja 2 lub 3 atomy wegla wytwarza sie w reakcji w wodzie odpowiednich ilosci chlorowcomrówczanu alkilu z nieorganicznym nadtlenkiem, w obecnosci soli nieorganicznej dodanej w dostatecznej ilosci do zwiekszenia gestosci wodnej mieszaniny reakcyjnej do wartosci co najmniej 1,05 a w drugim etapie, wytworzony nadtlenodiweglan dialkilu wydziela sie metoda ekstrakcji nierozpuszczalnym w wodzie rozpuszczalnikiem, z wytworzeniem roztworu nadtlenodiweglanu dialkilu w tym rozpuszczalniku, przy czym stezenie nadtlenodiweglanu dialkilu w tym roztworze wynosi od 15 do 40% wagowo. PL PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazku jest sposób polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu i sposób wytwarzania roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu. Dokładniej jego przedmiotem jest taki sposób, w którym nadtlenodiwęglany dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych stosuje się w postaci roztworu.
Znane jest zastosowanie nadtlenodiwęglanów dialkilu do inicjacji polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu. Nadtlenodiwęglany dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych, takie jak nadtlenodiwęglany dietylu i diizopropylu, stanowią inicjatory szczególnie doceniane, ponieważ mają wysoką aktywność w zwykłych temperaturach polimeryzacji chlorku winylu. Jednakże są niekorzystnie nietrwałe, co powoduje, że ich przechowywanie w stanie czystym powoduje duże zagrożenie.
Chcąc usunąć tę wadę zaproponowano już, aby wytwarzać te nadtlenodiwęglany w reaktorze polimeryzacji („in situ”), np. w reakcji chlorowcomrówczanu alkilu rozpuszczonego w chlorku winylu ze związkiem nadtlenowym takim jak nadtlenek wodoru, rozpuszczonym w zasadowej wodzie. Ten proces wytwarzania „in situ” inicjatora nie pozwala na automatyzację podawania inicjatora do reaktorów polimeryzacji. Ponadto nie jest on powtarzalny (brak dokładności co do ilości inicjatora rzeczywiście wprowadzanego do polimeryzacji) i jest niewydajny (konieczność poprzedzania każdego cyklu polimeryzacji syntezą inicjatora „in situ”).
Zaproponowano także wytwarzanie dokładnej ilości nadtlenodiwęglanu dialkilu poza reaktorem polimeryzacji („ex situ”) i natychmiast przed polimeryzacją.
Preparatykę tę przeprowadza się w reakcji chlorowcomrówczanu alkilu ze związkiem nadtlenowym w obecności wody i nie mieszającego się z wodą lotnego rozpuszczalnika, który korzystnie ma temperaturę wrzenia niższą niż 100°C, takiego jak pentan lub heksan. Roztwór inicjatora tak otrzymany wprowadza się następnie in toto (fazę organiczną i fazę wodną) do reaktora polimeryzacji, do którego następnie wprowadza się składniki polimeryzacji (brytyjski patent nr 1484675 dla Solvay & Cie). Ten proces pozwala na wprowadzanie inicjatora do reaktorów w sposób automatyczny, lecz wciąż wymaga wytworzenia dostatecznej dokładnej ilości inicjatora natychmiast przed polimeryzacją. Ponadto nie pozwala na opóźnione wprowadzanie nadtlenodiwęglanów dialkilu, techniki korzystnej, np. w celu polepszenia kinetyki polimeryzacji. Ponadto, podobnie jak w powyższym procesie wytwarzania „in situ”, powstają polimery chlorku winylu, które po przekształceniu dają produkty końcowe zawierające wiele „rybich oczu”.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie sposobu polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu z zastosowaniem nadtlenodiwęglanów dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych, który nie wykazuje żadnej z powyżej wspomnianych wad. Jego celem jest także polepszony sposób wytwarzania roztworu nadtlenodiwęglanów dialkilu, które szczególnie nadają się do stosowania w polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu.
Dlatego przedmiotem wynalazku jest sposób polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu z zastosowaniem nadtlenodiwęglanów dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych, charakteryzujący się tym, że nadtlenodiwęglan dialkilu stosuje się w postaci roztworu w alkanodikarboksylanie dialkilu, który jest ciekły i nierozpuszczalny w wodzie.
Roztwór nadtlenodiwęglanu dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych, który stosuje się zgodnie ze sposobem według niniejszego wynalazku, składa się zasadniczo z nadtlenodiwęglanu dialkilu i rozpuszczalnika (alkanodikarboksylanu dialkilu). Jest więc pozbawiony innych składników polimeryzacji, takich jak, np. monomer.
Według wynalazku sposób polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu z zastosowaniem nadtlenodiwęglanów dialkilu, w których rodniki alkilowe zawierają 2 lub 3 atomy węgla, charakteryzuje się tym, że nadtlenodiwęglan dialkilu stosuje się w postaci roztworu składającego się z nadtlenodiwęglanu dialkilu i alkanodikarboksylanu dialkilu, który jest ciekły i nierozpuszczalny w wodzie i wybrany spośród ciekłych estrów pochodzących z kwasów C4-C|o-alkenodikarboksylowych i C2-Ci2-alkanoli, a stężenie nadtlenodiwęglanu dialkilu w roztworze wynosi od 15 do 40% wagowych, a całkowita ilość stosowanego środka inicjującego wynosi od 0,15 do 0,90 części na tysiąc wagowo w stosunku do stosowanych monomeru(ów), a temperaturę polimeryzacji utrzymuje się zwykle pomiędzy 40 i 80°C.
186 797
W sposobie według wynalazku ilość komonomerów ewentualnie stosowana z chlorkiem winylu, korzystnie nie przekracza 50% molowych mieszaniny wszystkich komonomerów.
W sposobie według wynalazku alkanodikarboksylan dialkilu korzystnie wybiera się spośród heksanodikarboksylanów (adypinianów) pochodzących z kwasu adypinowego i C6-C,0-alkanoli.
W korzystnym wykonaniu sposobu nadtlenodiwęglan dietylu lub diizopropylu stosuje się w postaci roztworu w heksanodikarboksylanie (adypinianie) z kwasu adypinowego i C6-Cio-alkanolu.
W sposobie według wynalazku polimeryzację inicjuje się wyłącznie stosowaniem nadtlenodiwęglanów dialkilu, w których rodniki alkilowe zawierają 2 lub 3 atomy węgla.
Według wynalazku sposób wytwarzania roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu, w którym rodniki alkilowe zawierają 2 lub 3 atomy węgla, charakteryzuje się tym, że w pierwszym etapie, nadtlenodiwęglan dialkilu, w którym rodniki alkilowe zawierają 2 lub 3 atomy węgla wytwarza się w reakcji w wodzie odpowiednich ilości chlorowcomrówczanu alkilu z nieorganicznym nadtlenkiem w obecności soli nieorganicznej dodanej w dostatecznej ilości do zwiększenia gęstości wodnej mieszaniny reakcyjnej do wartości co najmniej 1,05 a w drugim etapie, wytworzony nadtlenodiwęglan dialkilu wydziela się metodą ekstrakcji nierozpuszczalnym w wodzie rozpuszczalnikiem z wytworzeniem roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu w tym rozpuszczalniku, przy czym stężenie nadtlenodiwęglanu dialkilu w tym roztworze wynosi od 15 do 40% wagowo.
W sposobie wytwarzania roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu jako nieorganiczną sól korzystnie stosuje się chlorek sodu, a nierozpuszczalny w wodzie rozpuszczalnik wybiera się korzystnie spośród nierozpuszczalnych w wodzie związków organicznych wybranych ze zwykłych plastyfikatorów dla poli(chlorku winylu), a zwłaszcza nierozpuszczalny w wodzie rozpuszczalnik wybiera się spośród alkanodikarboksylanów dialkilu pochodzących z kwasów C4-C8-alkanodikarboksylowych i C6-C|0-alkanoli.
W kolejnym korzystnym wykonaniu nierozpuszczalny w wodzie rozpuszczalnik wybiera się spośród heksanodikarboksylanów (adypinianów) pochodzących z kwasu adypinowego i C6-Cio-alkanoli.
Alkanodikarboksylan dialkilu (dalej określany krótko jako „ester”), który jest ciekły i nierozpuszczalny w wodzie, ma oznaczać estry, które są ciekłe i nierozpuszczalne w wodzie w normalnych warunkach, to jest w temperaturze otoczenia i pod ciśnieniem atmosferycznym. Nierozpuszczalny w wodzie oznacza w szczególności rozpuszczalność w wodzie w temperaturze otoczenia niższą niż 0,5 g/l. Rozpuszczalność w wodzie estrów użytych jako rozpuszczalnik dla nadtlenodiwęglanu w sposobie według wynalazku korzystnie nie przekracza 0,3 g/l.
Estry ciekłe i nierozpuszczalne w wodzie oraz stosowane w sposobie według wynalazku ogólnie mają temperatury wrzenia (w normalnych warunkach) wyraźnie wyższe niż 100°C. W większości przypadków są one wyższe niż 150°C.
Przykładowe estry, które można stosować tutaj, mogą obejmować ciekłe i nierozpuszczalne w wodzie estry, jak zdefiniowano powyżej, które pochodzą z kwasów C4-C10alkanodikarboksylowych i C2-Ci2-alkanoli (liniowe lub rozgałęzione nasycone alifatyczne alkohole). Można wspomnieć przykładowo butanodikarboksylany (bursztyniany) dietylu i dibutylu, heksanodikarboksylany (adypiniany) dietylu, dipropylu, dibutylu, diizobutylu i dietyloheksylu, oktanodikarboksylany (suberyniany) dietylu i dibutylu oraz dekanodikarboksylany (sebacyniany) dibutylu, dietylobutylu i dietyloheksylu.
Estrami dobrze nadającymi się do prowadzenia procesu według wynalazku są alkanodikarboksylany pochodzące z kwasów C4-Cs-alkanodikarboksylowych i C6-Cio-alkanoli. Estry szczególnie korzystne wybiera się spośród heksanodikarboksylanów (adypinianów) pochodzących z kwasu adypinowego i C6-Ci0-alkanoli. Estrem szczególnie korzystnym w sposobie według wynalazku jest adypinian dietyloheksylu.
Stężenie nadtlenodiwęglanu dialkilu w roztworach użytych w procesie polimeryzacji według wynalazku wynosi ogólnie od i5 do 40% wagowych. Zastosowanie rozcieńczonych roztworów nadtlenodiwęglanu w polimeryzacji, np. roztworów zawierających około i0% wagowych (lub mniej) nadtlenodiwęglanu dialkilu grozi otrzymaniem polimerów chlorku winy186 797 lu, których temperatura zeszklenia, a zatem odporność na ogrzewanie, jest zmniejszona. Ogólnie, nie przekracza się 40% wagowych, ponieważ stężenie zbyt wysokie obniża dokładność pomiaru, gdy reaktor jest zasilany inicjatorem. Dobre wyniki otrzyma się z roztworami, w których stężenie nadtlenodiwęglanu dialkilu wynosi od 25 do 35% wagowych.
Roztwory nadtlenodiwęglanów dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych, które stosuje się w procesie polimeryzacji według wynalazku, można przechowywać bez ryzyka w niskiej temperaturze (poniżej 10°C) i przez wiele godzin bez znaczącej utraty aktywności. Można je więc wytwarzać na zapas w dostatecznej ilości do zasilania szeregu reaktorów polimeryzacji lub zasilania pewnej liczby cykli polimeryzacji w tym samym reaktorze.
Dla celów niniejszego wynalazku nadtlenodiwęglany dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych mają oznaczać nadtlenodiwęglany, w których rodniki alkilowe zawierają 2 lub 3 atomy węgla i oznaczają rodniki etylowe, propylowe lub izopropylowe, szczególnie rodniki etylowe i izopropylowe. Nadtlenodiwęglanem szczególnie korzystnym jest nadtlenodiwęglan dietylu.
Zgodnie ze szczególnie korzystną odmianą sposobu według wynalazku stosuje się więc nadtlenodiwęglan dietylu lub diizopropylu w postaci roztworu w heksanodikarboksylanie (adypinianie) otrzymanym z kwasu adypinowego i Cń-Cio-alkanolu.
Należy rozumieć, że oprócz nadtlenodiwęglanów dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych, można stosować inne konwencjonalne inicjatory jednocześnie w procesie polimeryzacji według wynalazku. Jako przykłady takich innych inicjatorów można wspomnieć nadtlenki dilauroilu i dibenzoilu, związki azowe lub nadtlenodiwęglany dialkilu z długimi łańcuchami alkilowymi, takie jak nadtlenodiwęglan dicetylu. Niemniej jest korzystne inicjowanie polimeryzacji wyłącznym stosowaniem nadtlenodiwęglanów dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych. W przeciwieństwie do innych wspomnianych wyżej nadtlenków, te mają taką zaletę, że ich reszta lub nadmiar obecne w mieszaninie polimeryzacyjnej na koniec cyklu polimeryzacji (mogąca wpływać na trwałość termiczną polimeru chlorku winylu z procesu) jest łatwo niszczona po prostu przez zalkalizowanie mieszaniny na koniec cyklu polimeryzacji.
Należy także rozumieć, że nadtlenodiwęglany dialkilu w roztworze organicznym można wprowadzać, w całości lub częściowo, po rozpoczęciu polimeryzacji (z opóźnieniem). Opóźnione stosowanie części nadtlenodiwęglanu dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych jest korzystne, aby polepszyć kinetykę polimeryzacji lub wytworzyć żywice o niskiej wartości K (powstające w podwyższonej temperaturze) wykazujące dobrą trwałość cieplną. Łączna ilość inicjatora ogólnie waha się od 0,15 do 0,90, a szczególnie od 0,20 do 0,35 części wagowych na tysiąc względem użytych monomerów.
Poza szczególną cechą stosowania nadtlenodiwęglanu dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych (C2 lub C3) w postaci roztworu w estrze, ogólne warunki polimeryzacji są stosowanymi zwykle w nieciągłej polimeryzacji chlorku winylu w wodnej zawiesinie.
Dla celów niniejszego wynalazku polimeryzacja chlorku winylu ma oznaczać homopolimeryzację chlorku winylu i jego kopolimeryzację z innymi etylenowo-nienasyconymi monomerami, które można polimeryzować metodą rodnikową. Przykładami konwencjonalnych komonomerów chlorku winylu, które można stosować w sposobie według wynalazku i które można wspomnieć, są olefiny, chlorowcowane olefiny, etery winylowe, estry winylowe takie jak, np. octan winylu, oraz estry akrylowe, azotyny i amidy. Komonomery stosuje się w ilościach nie przekraczających 50% molowych, w większości przypadków 35% molowych, mieszaniny komonomerów użytych do kopolimeryzacji. Proces według wynalazku jest dobrze dopasowany do homopolimeryzacji chlorku winylu.
Polimeryzacja w zawiesinie wodnej ma oznaczać polimeryzację z zastosowaniem rozpuszczalnych w oleju inicjatorów, w tym przypadku szczególnie nadtlenodiwęglanów dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych, w obecności środków dyspergujących, takich jak, np. rozpuszczalne w wodzie etery celulozowe, częściowo zmydlone poli(octany winylu) (także nazywane polialkoholami winylowymi) i ich mieszaniny. Środki powierzchniowo czynne może także stosować jednocześnie ze środkami dyspergującymi. Ilość użytego środka dyspergującego ogólnie waha się pomiędzy 0,7 i 2,0 części wagowych na tysiąc względem monomerów·'.
Temperatura polimeryzacji wynosi zwykle pomiędzy 40 i 80°C.
186 797
Na koniec polimeryzacji polimery chlorku winylu wytworzone w procesie według wynalazku wydziela się w konwencjonalny sposób z ich środowiska polimeryzacji, ogólnie po poddaniu oczyszczaniu z resztowych monomerów.
Proces polimeryzacji według wynalazku pozwala na automatyzację wprowadzania do reaktora. Daje to polepszenie powtarzalności cyklu polimeryzacji. Ponadto zastosowanie nadtlenodiwęglanów dialkilu w postaci roztworu w estrze według wynalazku nie wpływa znacząco na kinetykę polimeryzacji lub ogólne właściwości (takie jak wartość K, gęstość i rozmiar cząstek) wytworzonych polimerów chlorku winylu. Ponadto przy przetwarzaniu po stopieniu daje ukształtowane wyroby o znacznie mniejszej liczbie inkluzji.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest także ulepszony sposób dwustopniowego wytwarzania roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych do wykorzystania (i szczególnie przeznaczonego) do polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu.
Zgodnie z tym sposobem, w pierwszym etapie, nadtlenodiwęglan dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych (jak zdefiniowano powyżej) wytwarza się w reakcji odpowiednich ilości chlorowcomrówczanu alkilu z nieorganicznym nadtlenkiem w wodzie w obecności soli nieorganicznej w dostatecznej ilości dla zwiększenia gęstości wodnego środowiska reakcji, i w drugim etapie, wytworzony nadtlenodiwęglan dialkilu wydziela się ekstrakcyjnie przy pomocy nierozpuszczalnego w wodzie rozpuszczalnika, w celu wytworzenia roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu w tym rozpuszczalniku.
Soli nieorganicznej korzystnie używa się w ilości dostatecznej do zwiększenia gęstości wodnego środowiska reakcji do wartości co najmniej 1,05 i szczególnie do wartości co najmniej 1,10. Ponadto właściwe jest dostosowanie ilości soli nieorganicznej, aby nie przekraczała stężenia nasycenia soli wodnego środowiska reakcji.
Natura soli użytej w etapie wytwarzania nadtlenodiwęglanu dialkilu nie jest szczególnie krytyczna. W zasadzie odpowiednia jest dowolna sól nieorganiczna, która nie przeszkadza w reakcji tworzenia nadtlenodiwęglanu dialkilu, i która nie wytrąca się w warunkach reakcji. Na przykład można wspomnieć halogenki jako jeden z przykładów takich soli, a w szczególności chlorki metali alkalicznych i wapniowców. Korzystnie stosuje się chlorki metali alkalicznych. Zgodnie ze szczególnie korzystną odmianą stosuje się chlorek sodu.
Fakt prowadzenia wytwarzania nadtlenodiwęglanu w zagęszczonym wodnym środowisku powoduje podwyższenie skuteczności wydzielania nadtlenodiwęglanu dialkilu w roztworze.
Zasadniczą szczególną cechą pierwszego etapu jest zastosowanie soli nieorganicznej w dostatecznej ilości do zwiększenia gęstości wodnej fazy reakcji.
W większości przypadków temperatura reakcji ma wartość pomiędzy -10°C i +10°C. Wytwarzanie nadtlenodiwęglanu jest zasadniczo kończone po kilku minutach reakcji; czas reakcji nie przekracza zwykle 10 minut i w większości przypadków 5 minut.
Chlorowcomrówczanem alkilu jest w większości przypadków i korzystnie chloromrówczan. Nieorganicznym nadtlenkiem jest w większości przypadków nadtlenek wapnia lub sodu lub także wodny roztwór nadtlenku wodoru. W tym ostatnim przypadku właściwe jest ponadto wprowadzanie zasady, takiej jak wodorotlenek wapnia lub wodorotlenek sodu, do wodnego środowiska reakcji.
Szczególnie korzystne jest stosowanie chloromrówczanu alkilu z nadtlenkiem sodu lub nadtlenku wodoru w obecności wodorotlenku sodu jako zasady (co prowadzi do tworzenia chlorku sodu jako produktu ubocznego), oraz ponadto stosowanie chlorku sodu jako soli nieorganicznej do zagęszczania fazy wodnej. W tym przypadku solankową fazę wodną odzyskiwaną później (po wydzieleniu roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu przez ekstrakcję) można korzystnie zawrócić (ewentualnie po rozcieńczeniu) do wytwarzania nowej ilości roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu.
Ta procedura daje podwójną korzyść zasadniczego ograniczenia stosowania soli nieorganicznej do zagęszczania fazy wodnej oraz ograniczenia lub nawet eliminacji problemów środowiskowych związanych z usuwaniem solankowej fazy wodnej po wytworzeniu nadtlenodiwęglanu dialkilu.
186 797
Naturę nierozpuszczalnego w wodzie rozpuszczalnika stosowanego w drugim etapie do ekstrakcji nadtlenodiwęglanu dialkilu nie jest szczególnie krytyczna. Nierozpuszczalny w wodzie rozpuszczalnik ma oznaczać rozpuszczalnik, który jest nierozpuszczalny w wodzie w temperaturze otoczenia i ciśnieniu atmosferycznym, a szczególnie rozpuszczalnik, którego rozpuszczalność w wodzie w tych warunkach jest niższa niż 0,5 g/l i szczególnie niższa niż 0,3 g/l.
Jako nie ograniczające przykłady rozpuszczalników, które można stosować do ekstrakcji nadtlenodiwęglanu dialkilu, można wymienić nie rozpuszczalne organiczne związki wybrane spośród zwykłych plastyfikatorów dla poli(chlorku winylu). Jako nie ograniczające przykłady takich rozpuszczalników można wymienić estry aromatycznych kwasów polikarboksylowych (jak ftalany dibutylu lub dietyloheksylu), epoksykarboksylany alkilu (jak epoksystearynian oktylu), epoksydowane oleje (jak epoksydowany olej sojowy) lub alkanodikarboksylany dialkilu, których definicję podano powyżej w kontekście opisu roztworów nadtlenodiwęglanu dialkilu użytych do polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu.
Szczególnie korzystne jest dobranie rozpuszczalnika, który ponadto ma względną gęstość niższą niż 1 i korzystnie niższą niż 0,95.
Rozpuszczalniki szczególnie korzystne wybiera się spośród alkanodikarboksylanu dialkilu z kwasów C4-C8-alkanodikarboksylowych i alkanoli Có-Cd. Rozpuszczalniki szczególnie korzystne wybiera się spośród heksanodikarboksylanów (adypinianów) pochodzących z kwasu adypinowego i alkanoli Ce-Cjo. Doskonałe wyniki otrzyma się z adypinianem dietyloheksylu (temperatura wrzenia pod ciśnieniem atmosferycznym: 214°C, rozpuszczalność w wodzie w temperaturze otoczenia: < 0,2 g/l, gęstość: 0,922).
Ilość rozpuszczalnika stosowanego do ekstrakcji nie jest krytyczna. Oczywiście będzie zależała głównie od stopnia rozpuszczalności nadtlenodiwęglanu dialkilu w wybranym rozpuszczalniku. Te ilości będą korzystnie takie, że końcowe stężenie roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu wynosi od 15 do 40% wagowych i szczególnie od 25 do 35% wagowych.
Drugi etap wytwarzania roztworów nadtlenodiwęglanu dialkilu, konkretnie wydzielanie przez ekstrakcję nadtlenodiwęglanu dialkilu wytworzonego w pierwszym etapie, przeprowadza się w dowolny znany i odpowiedni sposób.
Ekstrahujący rozpuszczalnik korzystnie dodaje się do wodnej mieszaniny reakcyjnej po zakończeniu reakcji wytwarzania nadtlenodiwęglanu dialkilu, fazom pozwala się oddzielić i supematant organiczny oddziela się od wodnej fazy ir^^ik<^^^ji w celu zebrania czystego roztworu nadtlenodiwęglanu.
Konieczne jest dodanie ekstrahującego rozpuszczalnika do wodnej mieszaniny reakcyjnej dopiero po zakończeniu reakcji tworzenia nadtlenodiwęglanu. W istocie odkryto, że gdy rozpuszczalnik jest obecny od początku reakcji, jego obecność wpływa na spowolnienie reakcji i na czystość roztworów nadtlenodiwęglanu wytwarzanych na koniec. W praktyce więc dodawanie rozpuszczalnika zajdzie najwcześniej około 5 minut po rozpoczęciu reakcji.
Zgodnie ze szczególnie zalecaną i korzystną, roztwór nadtlenodiwęglanu dialkilu o krótkich łańcuchach alkilowych (taki jak dietylu, dipropylu lub diizopropylu) zawierający od 15 do 40% wagowych nadtlenodiwęglanu dialkilu wytwarza się stosując, w pierwszym etapie procesu wytwarzania, chlorek sodu jako sól nieorganiczną w celu zwiększania gęstości fazy wodnej i, w drugim etapie, adypiniany C6-Cio-alkanoli, w szczególności adypinian dietyloheksylu, jako rozpuszczalnika ekstrakcji do wytwarzania roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu.
Sposób wytwarzania roztworów nadtlenodiwęglanu dialkilu według wynalazku daje roztwory czyste i trwałe w przechowywaniu, z dużymi wydajnościami. Te roztwory można przenosić bezpiecznie i nie powodują zagrożeń osadzaniem się w przewodach.
Przykład 1
Poniższy przykład ma ilustrować wynalazek. Odnosi się on do homopolimeryzacji w wodnej zawiesinie chlorku winylu z zastosowaniem nadtlenodiwęglanu dietylu w roztworze zawierającym około 30% wagowych w adypinianie dietyloheksylu. Nadtlenodiwęglan wytwarza się z chloromrowczanu etylu, nadtlenku wodoru i wodorotlenku sodu, następnie ekstrahuje adypinianem dietyloheksylu.
186 797
Wytwarzanie roztworu nadtlenodiwęglana dietylu.
Do 1000-litrowego reaktora zmieszaniem ochłodzonego poniżej 10°C wprowadza się 622 kg roztworu wodnego chlorku sodu zawierającego 180 g/kg (to jest 510 kg demideralizowanej wody i 112 kg NaCl), ochłodzonego do 5°C. Następnie wprowadza się kolejno 20,4 kg chloromrówczanu etylu i 8,5 kg roztworu wodnego nadtlenku wodoru zawierającego 350 g/kg do mieszanego roztworu wodnego, i na koniec, bardzo powoli, 36,1 l roztworu wodnego wodorotlenku sodu zawierającego 200 g/kg, aby zachować temperaturę poniżej 10°C. Gęstość wodnej mieszaniny reakcyjnej wzrasta do 1,11. 10 minut po zakończeniu wprowadzania wprowadza się roztwór w NaOH 34,5 kg adyóiniadu dietyloheksylu, ochłodzony do 5°C. Po mieszaniu mieszaniny reakcyjnej przez 15 minut z ochłodzeniem do 5°C, mieszanie przerywa się. Fazę wodną (gęstą) oddziela się następnie po sedymentacji i fazę organiczną oddziela się. Wytworzony roztwór nadtlenodiwęgladu dietylu w akyóidiadie dietyloheksylu przechowuje się w temperaturze 5°C do przyszłego użycia. Zawartość w nim dadtlenodiwęgladu dietylu (ustalona analitycznie) wynosi 287 g/kg.
Polimeryzacja chlorku winylu
Do reaktora o pojemności 3,9 m3, wyposażonego w mieszadło i płaszcz, wprowadza się w temperaturze otoczenia i z mieszaniem (50 obrotów na minutę) 1869 kg demideralizowadej wody, 0,801 kg polialkoholu winylowego) (stopień hydrolizy 72% molowych) i 0,534 kg polialkoholu winylowego) (stopień hydrolizy 55% molowych), oraz 1,793 kg roztworu inicjatora wytworzonego jak powyżej (to jest 0,515 kg nadtlenodiwęglada dietylu). Reaktor zamyka się, mieszanie zatrzymuje i reaktor umieszcza się pod zmniejszonym ciśnieniem (60 mm Hg absolutne ciśnienie = 8 kPa), zachowywanym przez 5 minut. Mieszadło uruchamia się (110 obrotów na minutę) i następnie wprowadza się 1335 kg chlorku winylu. Mieszaninę ogrzewa się do 53°C, po czym przepuszcza się przez płaszcz zimną wodę. Chwilę, gdy mieszanina polimeryzacji uzyskuje 53°C, uważa się za początek polimeryzacji (czas = to). Po 6 godzinach przebiegu (od to) ciśnienie w reaktorze spadło o 147,09 kPa. Polimeryzację zatrzymuje się kolejno wprowadzając 0,35 kg amoniaku, spuszczając nieprzekształcony chlorek winylu i chłodząc. Wytworzony poli(chlorek winylu) wydziela się z wodnej zawiesiny w kodwedcjodaldy sposób. Powstaje 1118 kg PVC, zwartością K (w temperaturze 20°C w cy-lobe-sanonie w stężeniu 5 g/l) 71,0.
Tabela poniżej podsumowuje właściwości określone dla powstałego PCW: wartość K (w temperaturze 20°C w cykloheksadodie przy stężeniu 5 g/l), usypową gęstość (AD), porowatość (% absorpcji ftalada dietyloheksylu), rozkład rozmiarów cząstek i na koniec liczbę inkluzji, wyrażoną ja-o punkty na dm2 i obliczoną na folii wytłoczonej z mieszaniny 100 części wagowych PCW i 40 części ftalanu dietylohe-sylu.
Przykład 2 (porównawczy)
Dla porównania polimeryzację chlorku winylu powtórzono w tych samych warunkach ja- w przykładzie 1, jedna- najpierw /syntetyzowano odpowiednią ilość dadtlenodiwęglanu dietylu in situ w reaktorze polimeryzacji, w rea-cji w temperaturze otoczenia i z mieszaniem, 0,734 -g chloromrówc/anu etylu i 0,109 -g nadtlenku wodoru w obecności całkowitej ilości wody (/alkalizowanej dodatkiem 0,284 kg wodorotlenku sodu) i całkowitej ilości polialkoholi winylowych) przeznaczonych do polimeryzacji (por. przykład 1: to jest 1860 kg wody i ogólnie 1335 -g poliCalkoholi winylowych). Na koniec syntezy „in situ” inicjatora reaktor zamyka się, mieszanie zatrzymuje i rea-tor umieszcza się pod zmniejszonym ciśnieniem (7,99 kPa absolutne ciśnienie) na 5 minut i wprowadza się z mieszaniem (110 obrotów na minutę) 335 kg chlorku winylu. Ogrzewanie i polimeryzację prowadzi się następnie jak w przykładzie 1. Po 5 godzinach 51 minutach ciśnienie w reaktorze spadło o 147,09 kPa i polimeryzację zatrzymuje się. Zbiera się 1092 -g PCW, z wartością K (mierzoną w tych samych warun-ach) 71,3.
Tabela poniżej podsumowuje ta-że właściwości określone dla powstałego PCW w porównawczym przy-ładzie 2.
Z porównania wyni-ów po-azanych w tabeli wynika, że zastosowanie nadtlenodiwęglanu dietylu w roztworze adyóiniadu dietyloheksylu (według wydala/-a) nie ma znaczącego wpływu na -inety-ę polimeryzacji lub na ogólne właściwości powstałego PCW. Ponadto folia
186 797 wytłoczona z powstałego PCW według wynalazku (przykład i) ma znacząco mniejszą liczbę inkluzji w porównaniu z folią wytłoczoną z PCW wytworzonego z zastosowaniem nadtlenodiwęglanu dietylu wytworzonego „in situ” (porównawczy przykład 2).

Claims (10)

1. Sposób polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu z zastosowaniem nadtlenodiwęglanów dialkilu, w których rodniki alkilowe zawierają 2 lub 3 atomy węgla, znamienny tym, że nadtlenodiwęglan dialkilu stosuje się w postaci roztworu składającego się z nadtlenodiwęglanu dialkilu i alkanodikarboksylanu dialkilu, który jest ciekły i nierozpuszczalny w wodzie i wybrany spośród ciekłych estrów pochodzących z kwasów C4-Cio-alkenylodikamoksylowych i C2-Ci2-alkanoli, a stężenie nadtlenodiwęglanu dialkilu w roztworze wynosi od 15 do 40% wagowych, a całkowita ilość stosowanego środka inicjującego wynosi od 0,15 do 0,90 części na tysiąc wagowo w stosunku do stosowanych monomeru (ów), a temperaturę polimeryzacji utrzymuje się zwykle pomiędzy 40 i 80°C.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ilość komonomerów ewentualnie stosowana z chlorkiem winylu nie przekracza 50% molowych mieszaniny wszystkich komonomerów.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że alkanodikarboksylan dialkilu wybiera się spośród heksanodikarboksylanów (adypinianów) pochodzących z kwasu adypinowego i Cb-Cm-alkanoli.
4. Sposób według zastrz. 1, albo 2, albo 3, znamienny tym, że nadtlenodiwęglan dietylu lub diizopropylu stosuje się w postaci roztworu w heksanodikarboksylanie (adypinianie) z kwasu adypinowego i C6-Cio-alkanolu.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że polimeryzację inicjuje się wyłącznie stosowaniem nadtlenodiwęglanów dialkilu, w których rodniki alkilowe zawierają 2 lub 3 atomy węgla.
6. Sposób wytwarzania roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu, w którym rodniki alkilowe zawierają 2 lub 3 atomy węgla, znamienny tym, że w pierwszym etapie, nadtlenodiwęglan dialkilu, w którym rodniki alkilowe zawierają 2 lub 3 atomy węgla wytwarza się w reakcji w wodzie odpowiednich ilości chlorowcomrówczanu alkilu z nieorganicznym nadtlenkiem, w obecności soli nieorganicznej dodanej w dostatecznej ilości do zwiększenia gęstości wodnej mieszaniny reakcyjnej do wartości co najmniej 1,05 a w drugim etapie, wytworzony nadtlenodiwęglan dialkilu wydziela się metodą ekstrakcji nierozpuszczalnym w wodzie rozpuszczalnikiem, z wytworzeniem roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu w tym rozpuszczalniku, przy czym stężenie nadtlenodiwęglanu dialkilu w tym roztworze wynosi od 15 do 40% wagowo.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że jako nieorganiczną sól stosuje się chlorek sodu.
8. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że nierozpuszczalny w wodzie rozpuszczalnik wybiera się spośród nierozpuszczalnych w wodzie związków organicznych wybranych ze zwykłych plastyfikatorów dla polichlorku winylu).
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że nierozpuszczalny w wodzie rozpuszczalnik wybiera się spośród alkanodikarboksylanów dialkilu pochodzących z kwasów C4-C8alkanodikarboksylowych i Cń-Cm-alkanoli.
10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że nierozpuszczalny w wodzie rozpuszczalnik wybiera się spośród heksanodikarboksylanów (adypinianów) pochodzących z kwasu adypinowego i C6-Cio-alkanoli.
PL97328268A 1996-01-25 1997-01-10 Sposób polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu i sposób wytwarzania roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu PL186797B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9600070A BE1009969A3 (fr) 1996-01-25 1996-01-25 Procede pour la polymerisation en suspension aqueuse du chlorure de vinyle a l'intervention de peroxydicarbonates de dialkyle.
PCT/EP1997/000164 WO1997027229A1 (fr) 1996-01-25 1997-01-10 Procede pour la polymerisation en suspension du chlorure de vinyle

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328268A1 PL328268A1 (en) 1999-01-18
PL186797B1 true PL186797B1 (pl) 2004-02-27

Family

ID=3889493

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328268A PL186797B1 (pl) 1996-01-25 1997-01-10 Sposób polimeryzacji w zawiesinie wodnej chlorku winylu i sposób wytwarzania roztworu nadtlenodiwęglanu dialkilu

Country Status (32)

Country Link
US (3) US6258906B1 (pl)
EP (1) EP0876410B2 (pl)
JP (3) JP4889837B2 (pl)
KR (2) KR100476175B1 (pl)
CN (2) CN1132859C (pl)
AR (2) AR006753A1 (pl)
AT (1) ATE192460T1 (pl)
AU (1) AU723766B2 (pl)
BE (1) BE1009969A3 (pl)
BG (1) BG63396B1 (pl)
BR (1) BR9707080A (pl)
CA (1) CA2244154C (pl)
CZ (1) CZ292259B6 (pl)
DE (1) DE69701855T3 (pl)
DZ (1) DZ2170A1 (pl)
EA (1) EA000881B1 (pl)
ES (1) ES2148924T5 (pl)
HR (1) HRP970047B1 (pl)
HU (1) HU229149B1 (pl)
IL (2) IL125396A (pl)
MY (1) MY116847A (pl)
NO (2) NO318952B1 (pl)
PL (1) PL186797B1 (pl)
PT (1) PT876410E (pl)
RO (1) RO119887B1 (pl)
SK (1) SK284350B6 (pl)
TR (1) TR199801423T2 (pl)
TW (1) TW326048B (pl)
UA (1) UA63900C2 (pl)
WO (1) WO1997027229A1 (pl)
YU (1) YU49136B (pl)
ZA (1) ZA97449B (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1009969A3 (fr) * 1996-01-25 1997-11-04 Solvay Procede pour la polymerisation en suspension aqueuse du chlorure de vinyle a l'intervention de peroxydicarbonates de dialkyle.
BE1011295A3 (fr) * 1997-07-22 1999-07-06 Solvay Solution organique de peroxydicarbonate de dialkyle, procede pour l'obtenir, preparation de polymeres halogenes a l'intervention de celle-ci et polymeres halogenes obtenus.
US6995221B2 (en) * 1999-11-04 2006-02-07 Oxy Vinyls, L.P. Method for producing organic peroxides and their use in the radical polymerization of monomers
US6433208B1 (en) * 1999-11-04 2002-08-13 Oxy Vinyls Lp Method for producing stable, dilute, aqueous, emulsified peroxydicarbonates by homogenization
US6846888B2 (en) * 2001-02-01 2005-01-25 Atofina Chemicals, Inc. Stabilized organic peroxydicarbonate compositions
WO2002076936A1 (en) 2001-03-23 2002-10-03 Akzo Nobel N.V. Storage stable aqueous organic peroxide emulsions
PL1593695T3 (pl) * 2004-05-05 2008-11-28 Vestolit Gmbh & Co Kg Sposób wytwarzania polimerów i kopolimerów
EP1852418A1 (en) 2006-04-27 2007-11-07 Arkema France Process for synthesizing selected organic peroxides
EP1849804A1 (en) * 2006-04-27 2007-10-31 Arkema France Process of free-radical polymerization or crosslinking in the presence of an organic peroxide by an ex situ process
CN101230770B (zh) * 2007-01-22 2010-12-01 优护国际企业股份有限公司 具寻码功能的两用号码锁
FR2968660B1 (fr) * 2010-12-14 2014-03-07 Solvay Procede de preparation d'une solution organique d'un peroxydicarbonate de dialkyle
FR2984331A1 (fr) * 2011-12-15 2013-06-21 Solvay Procede de preparation d'une solution organique d'un peroxydicarbonate de dialkyle

Family Cites Families (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE118608C (pl)
US2370588A (en) * 1942-10-22 1945-02-27 Pittsburgh Plate Glass Co Organic percarbonates
AT243234B (de) 1962-10-06 1965-10-25 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung von Lösungen von Peroxydikohlensäureestern
NL302390A (pl) * 1962-12-22
DE1259325B (de) * 1964-05-22 1968-01-25 Hoechst Ag Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von Loesungen von Peroxydikohlensaeureestern
GB1107956A (en) 1966-02-28 1968-03-27 Noury & Van Der Lande Improvements in or relating to organic peroxydicarbonates
IL29131A (en) * 1967-12-14 1971-01-28 Kreisel M Process for the polymerization of vinyl compounds
BE791488A (fr) * 1971-11-18 1973-05-16 Rhone Progil Procede de preparation en continu de peroxydes
US3799916A (en) 1972-06-19 1974-03-26 Air Prod & Chem Vinyl chloride based polymers prepared by in-situ initiators in acid medium
JPS4997882A (pl) * 1973-01-08 1974-09-17
FR2241566B1 (pl) 1973-04-03 1978-02-10 Rhone Progil
US3935243A (en) 1973-09-17 1976-01-27 The Dow Chemical Company Method for preparing polyperoxydicarbonate esters
FR2253760B1 (pl) 1973-12-05 1976-10-08 Solvay
US3950375A (en) 1973-12-10 1976-04-13 Pennwalt Corporation Continuous manufacture of peroxydicarbonates
DD118608A1 (pl) 1975-04-14 1976-03-12
NO761321L (pl) * 1975-07-30 1977-02-01 Continental Oil Co
JPS52142792A (en) 1976-05-25 1977-11-28 Kureha Chem Ind Co Ltd Suspension polymerization of vinyl chloride
JPS584933B2 (ja) * 1978-05-31 1983-01-28 呉羽化学工業株式会社 可塑化塩化ビニリデン↓−塩化ビニル系共重合体の製造法
JPS559067A (en) 1978-06-30 1980-01-22 Ppg Industries Inc Manufacture of peroxydicarbonates
SE7907690L (sv) 1979-10-05 1981-03-18 Ceskoslovenska Akademie Ved Sett att framstella inre mjukad polyvinylklorid
JPS5887101A (ja) 1981-11-18 1983-05-24 Kayaku Nuurii Kk エチレン系不飽和単量体の重合用組成物
JPS58103357A (ja) * 1981-12-14 1983-06-20 Nippon Oil & Fats Co Ltd ジイソプロピルペルオキシジカ−ボネ−トの製造方法
US4495312A (en) * 1982-03-16 1985-01-22 Sekisui Kagaku Kogyo Kabushiki Kaisha Resin composition suitable for use in medical devices
US4584142A (en) * 1983-11-03 1986-04-22 Ppg Industries, Inc. Alkyl percarbonates
US4590008A (en) * 1984-06-07 1986-05-20 Ppg Industries, Inc. Novel organic peroxydicarbonates
JP3003247B2 (ja) * 1991-02-28 2000-01-24 日本ゼオン株式会社 電子線架橋性プラスチゾル
JPH07188489A (ja) * 1993-11-22 1995-07-25 Sumitomo Chem Co Ltd 粉末成形用塩化ビニル系樹脂組成物及びその製造方法
US5548046A (en) * 1994-02-16 1996-08-20 Elf Atochem North America, Inc. Stabilized dialkyl peroxydicarbonate compositions and their uses
JPH0812708A (ja) * 1994-06-29 1996-01-16 Sumitomo Chem Co Ltd 塩化ビニル系重合体の製造方法
BE1009969A3 (fr) * 1996-01-25 1997-11-04 Solvay Procede pour la polymerisation en suspension aqueuse du chlorure de vinyle a l'intervention de peroxydicarbonates de dialkyle.
BE1011294A3 (fr) * 1997-07-22 1999-07-06 Solvay Solution organique de peroxydicarbonate de dialkyle, procede pour l'obtenir, preparation de polymeres halogenes a l'intervention de celle-ci et polymeres halogenes obtenus.

Also Published As

Publication number Publication date
HRP970047A2 (en) 1998-04-30
DE69701855D1 (de) 2000-06-08
DE69701855T3 (de) 2012-04-19
JP4889837B2 (ja) 2012-03-07
HUP9900981A3 (en) 2003-12-29
JP4291378B2 (ja) 2009-07-08
TW326048B (en) 1998-02-01
SK98898A3 (en) 2000-02-14
IL137055A0 (en) 2001-06-14
WO1997027229A1 (fr) 1997-07-31
BG102649A (en) 1999-03-31
AU1442497A (en) 1997-08-20
NO983430D0 (no) 1998-07-24
KR20040091624A (ko) 2004-10-28
CZ292259B6 (cs) 2003-08-13
BR9707080A (pt) 1999-03-23
TR199801423T2 (xx) 1998-10-21
NO20035017D0 (no) 2003-11-12
MY116847A (en) 2004-04-30
US20040048995A1 (en) 2004-03-11
EA199800653A1 (ru) 1999-02-25
PL328268A1 (en) 1999-01-18
YU2297A (sh) 1999-06-15
EP0876410A1 (fr) 1998-11-11
YU49136B (sh) 2004-03-12
ATE192460T1 (de) 2000-05-15
NO328156B1 (no) 2009-12-21
US6258906B1 (en) 2001-07-10
EA000881B1 (ru) 2000-06-26
US6617408B2 (en) 2003-09-09
ES2148924T5 (es) 2012-01-10
US20010031846A1 (en) 2001-10-18
NO20035017L (no) 1998-09-24
CN1132859C (zh) 2003-12-31
BE1009969A3 (fr) 1997-11-04
PT876410E (pt) 2000-10-31
CA2244154A1 (fr) 1997-07-31
CN1515595A (zh) 2004-07-28
EP0876410B1 (fr) 2000-05-03
DE69701855T2 (de) 2000-11-30
HUP9900981A2 (hu) 1999-07-28
CA2244154C (fr) 2007-01-09
KR19990082020A (ko) 1999-11-15
ZA97449B (en) 1998-07-21
IL125396A0 (en) 1999-03-12
KR100476175B1 (ko) 2005-07-07
NO983430L (no) 1998-09-24
NO318952B1 (no) 2005-05-30
DZ2170A1 (fr) 2002-12-01
HRP970047B1 (en) 2002-02-28
RO119887B1 (ro) 2005-05-30
IL137055A (en) 2004-07-25
JP2000504365A (ja) 2000-04-11
JP2007262080A (ja) 2007-10-11
UA63900C2 (uk) 2004-02-16
CZ237098A3 (cs) 1998-12-16
ES2148924T3 (es) 2000-10-16
US6878840B2 (en) 2005-04-12
IL125396A (en) 2003-05-29
JP2009287029A (ja) 2009-12-10
AR006753A1 (es) 1999-09-29
EP0876410B2 (fr) 2011-08-17
CN1214703A (zh) 1999-04-21
CN1267459C (zh) 2006-08-02
SK284350B6 (sk) 2005-02-04
AR017595A2 (es) 2001-09-12
BG63396B1 (bg) 2001-12-29
HU229149B1 (en) 2013-09-30
AU723766B2 (en) 2000-09-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4291378B2 (ja) ジアルキルパーオキシジカーボネート溶液の製造方法
US5629378A (en) Suspending agent for suspension polymerization of vinyl compound
US3558566A (en) Mixed polymerizates from vinyl chloride and fumaric acid esters and process for their preparation
US4859794A (en) Peresters, their preparation and use as polymerization initiators
JPH05125105A (ja) 塩化ビニル系樹脂の製造方法
JP3385643B2 (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
HRP980412A2 (en) Organic dialkyl peroxydicarbonate solution, method for obtaining the same and preparation of halogenated polymers using organic solution and obtained halogenated polymers
JPH06172410A (ja) エチレン−塩化ビニル共重合体の製造方法およびその組成物
NO793472L (no) Fremgangsmaate til fremstilling av polymerer av vinyl- og vinylidenhalogenider og kopolymerer derav
CN111154023A (zh) Pvc用耐沸水煮、持久抗氧化型合成酯增塑剂及制备方法