HU183014B - Process for preparing anticanceric pharmaceutical compositions containing platinum-diamine complexes as active substances as well as the platinum-diamine complexes - Google Patents

Process for preparing anticanceric pharmaceutical compositions containing platinum-diamine complexes as active substances as well as the platinum-diamine complexes Download PDF

Info

Publication number
HU183014B
HU183014B HU79NE613A HUNE000613A HU183014B HU 183014 B HU183014 B HU 183014B HU 79NE613 A HU79NE613 A HU 79NE613A HU NE000613 A HUNE000613 A HU NE000613A HU 183014 B HU183014 B HU 183014B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
platinum
cis
group
Prior art date
Application number
HU79NE613A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Jan Berg
Eric J Bulten
Francois Verbeek
Original Assignee
Tno
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tno filed Critical Tno
Publication of HU183014B publication Critical patent/HU183014B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F15/00Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table
    • C07F15/0006Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table compounds of the platinum group
    • C07F15/0086Platinum compounds
    • C07F15/0093Platinum compounds without a metal-carbon linkage
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents
    • A61P35/02Antineoplastic agents specific for leukemia

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Oncology (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás az (I) általános képletű, új platina-diamin-kotnplexek - a képletben R, és R2 jelentése külön-külön 14 szénatomos alkilcsoport vagy fenil-(l—4 szénátomos)alkil-csoport, vagy Rj és R2, valamint a szénatom, amelyhez kapcsolódnak együtt 3-8 szénatomos cikloalkil-csoportot jelent,
X jelentése halogénatom vagy halogén-(l—4 szénatomos) alkil-karbonil-oxl-csoport, vagy a két X együtt szulfát- vagy adott esetben 3—8 szénatomos spiro cikloalkilcsoporttal, hidroxilcsoporttal, 1-4 szénatomos alkilcsoporttal vagy Na-O-csoporttal helyettesített 2—4 szénatomos dikarboxiláto-alkiléncsoport, vagy karboxílcsoporttal helyettesített ftaloil-oxi-csoport — valamint az ezeket hatóanyagként tartalmazó rákellenes - elsősorban limfotikus leukémia, limfoid leukémia, ependimoblasztóma és melanokarcinóma ellen hatásos gyógyszerkészítmények előállítására.
Az irodalomból ismeretes cisz-platina-diamin-diklondkomplexek alkalmazása rákos megbetegedések kezelésére [Zipp, A.P., Zipp, S.G.: J. Chem. Ed., 54, (12), 739 (1977)]. Eszerint a platinavegyületek széles spektrumú daganatellenes szerek, melyeknek azonban jelentős hátrányai is vannak, elsősorban az, hogy mérgezők a vesére. A vesekárosodás megelőzésére a cisz-platina-diamin-diklorid vegyület más anyagokkal való együttes alkalmazását, vagy a kezelés ideje alatt nagy mennyiségű folyadék adását, vagy más olyan módszereket javasolnak, amelyek biztosítják a vese megfelelő átmosását. Felsorolnak jónéhány egyéb platina-amin komplexeket, közöttük az (V) képletű vegyületet is.
A Wadíey Medical Bulletin-ben (7. kötet, 1. szám, 114-134) számos, a rákos megbetegedések kezelésére alkalmas platina-diamin komplexet említenek, melyek között szerepel a cisz-platina<liklór-diamin is. A vegyületek alkalmazásának legnagyobb hátrányaként itt is a vesére kifejtett mérgező hatásukat említik.
A cisz-platina-diamin-dikloridot és rák kezelésére való felhasználását a Chem. and Eng. News 1977. június 6-i száma (29—30. oldal) is említi. Eszerint a forrás szerint is a vegyületek fő hátránya az, hogy károsítják a vesét.
A cisz-diklór-diamin-platina(ll)vegyületeknek ezt a hatását a Cancer Chemotherapy Reports-ban is leírják 2 [1. rész 59. kötet, No. 3. 629-641, (1975)]. Mivel ez a vegyület a vesére mérgező és terápiás indexe is alacsony, más platina komplexeket próbáltak keresni, melyek alkalmasak a rák gyógyítására.
Megvizsgálták a cisz-diklór-diámin-platina (II) komplexek más kemoterapeutikumokkal alkotott keverékeit, és új platina komplexeket is kipróbáltak, de túl mérgezőnek találták őket. A cisz-diklór-bisz(ciklopentil)-aminplatina (11) vegyület például kevéssé volt mérgező a vesére, de erősen károsította a lépet. Ezenkívül még az úgynevezett „platinakéket”, mely öt vagy még több egymástól el nem választható vegyületet tartalmaz különböző mennyiségben, említik mint rák gyógyítására alkalmazható anyagot.
A 73/04880, 73/04881,73/04882 és 77/03752 számú holland szabadalmi leírásokból számos platina-diaminkomplex ismeretes, közöttük az (V) képletű vegyület is. Mindegyik aromás maggal rendelkező vegyület esetében a nitrogénatomok közvetlenül a maghoz kapcsolódnak. A felsorolt szabadalmi leírások közül az első háromban ismertetett vegyületeket összehasonlítják a cisz-platinadiamin-dikloriddal és megállapítják, hogy jobb hatásúak. Egyik leírásban sem tesznek említést a vesére kifejtett mérgező hatásról.
Sikerült előállítanunk olyan új platina-diamin-komplexeket, melyek alkalmasak a rák kezelésére és a vesére igen kis mértékben vagy egyáltalán nem toxikusak.
A találmány szerinti vegyületek közül különösen hatékonyak azok az (1) általános képletű vegyületek szűkebb körébe tartozó (II) általános képletű vegyületek, melyek képletében X jelentése a megadott.
Igen hatékonyak az (I) általános képletű vegyületek szűkebb körébe tartozó (III) általános képletű cisz-Idikloro- {l,l-cikloalkil-di(metil-aniin)} -platina (II)] vegyületek, melyek képletében n jelentése 2-7, előnyösen 3-5. A találmány szerinti vegyületek közül az egyik leghatékonyabb az előbbi csoportba tartozó (IV) képletű cisz-[ dikloro- {1 ,l-ciklohexil-di(metil-amin)} -platinául)] vegyület.
Kiemelkedőén hatásos ezen kívül a (XIX) képletű malonát-származék, valamint a (XI) képletű cisz- [ { 1,1ciklohexil-di(metil-amin)} -platina (II)]-szulfát.
Az (I) és (II) általános képletekben az X anionos csoport, legelőnyösebben klór-, bróm- vagy jódatom, szulfátgyök, vagy szubsztituált vagy szubsztituálatlan
183 014 karboxilgyök. például oxalát, malonát vagy szub. aituáU malonát, ftaiát, acélát vagy izocitrát csoport.
A találmány szerinti vegyületeket úgy állíthatjuk elő, hogy egy (l') vagy (II) általános képletű cisz-izomert - ebben a képletben az L ligandum jelentése egy 2,2szubsztituált-1,3-alkándiamin csoport -- ezüst-nitráttal, majd egy KX általános képletű vegyülettel ebben a « képletben X jelentése egy anionos csoport — reagáltatunk.
A kiindulási anyagként szolgáló (!') általános képletű cisz-izomert például úgy állíthatjuk elő, hogy dikáliumtetrakloro-platinátot kálium-jodiddal és a megfelelő diszubsztituált alkán-diaminnal reagáltatunk. A kapott (í) képletű vegyületet kívánt esetben ezüst-nitráttal, majd kálium-kloriddal reagáltatva állítjuk elő az (I”) általános képletű vegyületeket.
Ez az előállítási eljárás, melynek során a dikáliumtetrakloro-platinátot először egy (1) általános képletű cisz-dijód vegyületté alakítjuk, majd ezt ezüst-nitráttal, ezt követően pedig egy KX általános képletű vegyülettel kezelve nyerjük a kívánt végterméket, az ismert Dhara módszerrel analóg eljárás [Dhara, S. C.: Indián J. Chem., 8, 193, (1970)]. A Dhara módszer szerint dikálium-tetrakloro-platinátot kálium-jodiddal kezelve dikálium-tetrajodo-platináttá alakítanak, majd ezt a vegyületet ammónium-hidroxiddal reagáltatják. Ezután a kapott cisz-[Pt(NH3)2l2] képletű vegyülethez ezüstnitrátot adnak, a kivált ezüst-jodidot kiszűrik és a * szűrlethez kálium-kloridot adnak. Végtermékként cisz[Pt(NH3)2Cl2-ot kapnak.
Előállíthatjuk ezen kívül a találmány szerinti vegyü, leteket úgy is, hogy dikálium-tetrakloro-platinátot a megfelelő diszubsztituált alkán-diamin dihidroklorid sójával reagáltatjuk nátrium-hidroxid jelenlétében. A reakció a következő egyenlettel írható le:
K2[PtCl4] + L· 2HC1 + 2NaOH - cisz-[PtLCl2] + + 2KCl + 2NaCl + 2H2O
A reakcióegyenletben L a diszubsztituált alkán-diamint jelenti. A diszubsztituált alkán-diamin dihidroklorid sóját előállíthatjuk in situ a reakcióelegyben is.
Ez az eljárás az ismert Johnson módszerrel analóg eljárás [Johnson, G.L.: Inorg, Synth. VIII, 242-244]. Eszerint a módszer szerint úgy állítanak elő cisz-diklór(etiléndiamin)-platina(H)-t, hogy dikálium-tetrakloroplatinátot etÜéndiamin-dihidrokloriddal reagáltatnak nátrium-hidroxid hozzáadása mellett, a lúgadagolás során a pH-t 6 körüli értéken tartva, így közvetlenül a kívánt terméket kapják.
A találmány szerinti eljárások bármelyikével előállított (I) általános képletű vegyületeket rákellenes készítményekké alakíthatjuk úgy, hogy azokat a gyógyszerkészítmények előállításánál általában alkalmazott hordozó- és/vagy segédanyagokkal keverjük össze, és a kapott keveréket gyógyszerkészítménnyé szereljük ki.
Széleskörű kutatások, melyeket a National Cancer Institute (Bethesda, USA), és a European Organization fór Research on the Treatment of Cancer [Brüsszel] • hajtott végre, azt mutatták, hogy a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek igen hatékonyak a rák gyógyítására. Az ismert és eddig a rák gyógyítására használt platina-komplexekkel, például a cisz-platinadiamin-dikloriddal (PDD) szemben a találmány szerinti vegyületek nem vagy csak igen kis mértékben károsítják a vesét.
Mint az az 1. táblázat terápiás index értékeiből látható, a találmány szerinti vegyületek számos daganatos megbetegedés ellen hatékonyak; ezek közé tartozik például a P 388 limfotikus leukémia, az 1. 1210 limfoid leukémia, az ependimoblasztóma és a B 16 inelanokarci nóma. A találmány szerinti vegyületek terápiás indexe magasabbnak bizonyult, mint a gyakorlatban kemoterápeutikumként alkalmazott PDD-é.
Mint már említettük, az eddig ismert és alkalmazott rákellenes platina-komplexek - a PDD-t is beleértve legfőbb hátránya erős mérgező, elsősorban a vesét károsító hatásuk, mely miatt nagy mennyiségben nem adagolhatok.
Bár számos ezzel kapcsolatos kísérletei végeztek, idáig nem sikerült a PDD-hez hasonló rákellenes hatású, de a vesét jelentősen kisebb mértékben károsító rákellenes vegyületet előállítani.
Meglepő módon azt találtuk, hogy a találmány szerinti vegyületeknek semmiféle vesét károsító mellékhatásuk nincs. Ezt hisztológiai vizsgálattal állapítottuk meg, melyet patkányokon végeztünk a (IV) és (VII) képletű vegyületek és ilyen típusú hasonló vegyületek toxikus dózisának beadása után; hasonló vizsgálatot végezve PDD-vel súlyos vesekárosodásokat tapasztaltunk.
A találmány szerinti vegyületek a veseműködést sem befolyásolják károsan. Általánosan ismert módszer a vesét károsító hatás mérésére a vér százalékos karbamid-nitrogén szintjének meghatározása (nem-fehéije nitrogén).
Mint a 2. táblázatból látható, a találmány szerinti vegyületek nem befolyásolják a vér karbamid-nitrogén szintjét. Mind az LD10 dózis, mind pedig az LD5o dózis adagolása esetén a vér karbamid-nitrogén szintje azonos a kontroliéval. Ezzel szemben PDD LD]0 dózisának beadása esetén a beadás után 4 nappal a vér karbamidnitrogén szintje négyszeresére emelkedik, míg az LD50 dózis beadása utáni 4. napon ez a szint a kontroliénak 11-szerese.
I. táblázat
A találmány szerinti vegyületek rákellenes hatása egerekre
Vegyület Egérfajta1 Daganat Beinjektált dózis fajtájac (mg/kg) T/Cd (%)
(ÍV) 06 PS 6,25 201
3,12 181
1,56 153
(IV) 06 LE 12,5 234
6,25 180
3,12 145
(IV) 03 EM 6,00 126
(IV) 02 Bl 3,00 208
3,00 208
1,50 190
PDD 02 Bl 2,0 197
(VII) 06 PS 25,0 226
12,5 177
6,25 162
(VII) 06 LE 80,0 138
(VII) 03 EM 12,5 163
6,25 130
-3183 014
Vegyület Egérfajtab Daganat Beinjektált dózis fajtája0 (mg/kg) T/Cd (%)
(VIII) 06 LE 12.5 289
(IX) 06 LE 12.5 323
(XI) 06 LE 12.5 274
(X) 06 LE 12.5 148
Megjegyzések:
a) A vizsgálati módszer leírása és az eredmények értékelése megtalálható: Screening data sunnnary interpretáljon and outltne of current screen. Instruction
14. Drug Evaluation Branch, National Caneer Institute, Bethesda. Maryland, 20014. 1977.
b) A jelölések a következő egérfajtákat jelentik:
O2 = B6D2 (BDF). O3 = C57BL/6, O6 = CD2F, (CD5F,).
c) A jelölések a következő daganatfajtákat jelentik:
PS = P388 limfotikus leukémia. LE = L 1210 limfoid leukémia. EM = ependimoblasztóma. B1 = B]6 melanokarcinóma.
d) T/C = a kezelt egerek túlélési ideje (T) a kezeletlen egerekével összehasonlítva (C). A terápiás index akkor mondható megfelelőnek, ha T/C > 125.
2. táblázat
A vér karbamid-nitrogén szintje patkányokban platina-diamin komplexek beadása után
Vegyület Dózis (mg/kg) Napok száma az injekció beadása után A vér karbamidnitorgén szintje (%)
(IV) 8(LD10) 0 10
1 10
4 15
(IV) 15 (LDS0) 0 10
2 15
4 17
Kontroll 0 10
2 9
4 11
PDD 3(LD10) 0 10
2 13
4 52
7,6(LDSo) 0 10
2 78
4 148
Megjegyzés: 30%-nak megfelelő vagy annál nagyobb karbamid-nitrogén szint értéket a vesekárosító hatás bizonyítékának szoktak tekinteni.
A találmány szerinti vegyületek hatását megvizsgáltuk L-1210 leukémia és cisz-PDD-vel szemben rezisztens L-1210 leukémia (L-1210/cisz-PDD) ellen is. Az eredményeket a 3. táblázatban szemléltetjük.
A vizsgálatot úgy hajtottuk végre, hogy BDF2 egerekbe 106 L-1210 leukémiás hasvízből származó sejtet vittünk be. A gyógyszeres kezelés során 6 egér mindegyikének 1 intraperitoneális injekciót adtunk be. A táblázat a maximális T/C értéket mutatja (csak az
3. táblázat
A vegyület képlete Dózis/injekció ip. (mg/kg) L-1210 Maximum T/C (gvógvult/összes) ('',') ί-1210/cisz-PDD
12 15 208
13 50 135
14 50 178
15 40 200
16 6 207
17 12 200
17 6 500 (3/b)
18 64 200(1/6)
18 lb 230
19 36 246
19 24 500 (3/6)
cisz-PDD 8 183
cisz-PDD 4-8 106-121
elpusztult egerekét); gyógyultaknak tekintjük a 45. napon tumormentes egereket. A táblázatból látható. hogy az új vegyületek hatása intraperitoniálisan alkalmazva L-1210 leukémia ellen összehasonlítható vagy jobb. mint a klinikákon és kórházakban használt cisz-platina-diamin-diklorid (cisz-PDD) hatása. Kiválasztott analógokat értékeltünk a cisz-PDD-vel szemben rezisztens leukémia - L-1210/cisz-PDD - elleni hatás szempontjából is. A cisz-PDD nem volt hatásos, míg az új vegyületek, így például a (XVII), (XV1H) vagy (XIX) képletű vegyületek még hatékonyabbnak bizonyultak ez ellen a rezisztens leukémia ellen, mint az alap L-1210 leukémia ellen. Néhány esetben teljes gyógyulást (a 45. napon tumormentes) tapasztaltunk az új komplexek alkalmazása után: ezt a hatást cisz-PDDvel soha nem sikerült elérni.
A találmány szerinti megoldást a következő példákkal kívánjuk szemléltetni anélkül, hogy oltalmi körét a példákra akarnánk korlátozni.
Az NMR spektrum adatokat Varian-T 60 típusú készüléken vettük fel, D6-dimetil-szulfoxidban, tetrametilszilán vonatkozási anyaggal. A mért értékeket ppm-ben adjuk meg; a 2-10. példákban a spektrumot 6Ó Hz-en vettük fel.
1. példa
Cisz - [dijodo- {1,1 -ciklohexil-di(metil-amin) [-platina (II) J [(VI) képletű vegyület] előállítása g dikálium-tetrakloro-platinát 160 ml vízzel készített oldatához hozzáadjuk 26,4 g kálium jodid 20 ml vízzel készített oldatát, majd az elegyet 5 percig melegítjük vízfürdőn. Ezután hozzáadunk 6,4g l,l-di(aminometil)-ciklohexánt, az elegyet 5 percig keverjük, a csapadékot leszívatjuk és háromszor forró vízzel, kétszer hideg etilalkohollal és kétszer éterrel mossuk, 22.1 g cím szerinti anyagot kapunk.
2. példa
Cisz-[dikloro- ,{/ J-ciklohexil-di(metil-amin) } -platinafii)] [(IV) képletű vegyidet] előállítása
Az 1. példában leírt módon előállított dijód-származék 11,8 g-ját hozzáadjuk 6,6 g eziisl-nitráI 48 ml viz-4183014 ,
zel készített oldatához. Az elegyet 10 percig keverjük 95 100 °C hőmérsékleten, a keletkezett ezüst-jodidot kiszűrjük és vízzel mossuk. A tiszta szűrlethez hozzáadunk 3,28 g kálium-kloridot és az elegyet 12 percig keverjük 95-100 °C hőmérsékleten. Ezután az elegyet 5 lehűtjük, a csapadékot leszivatjuk és vízzel mossuk.
6,0 g cfm szerinti terméket kapunk.
NMR. spektrum: 13 (gyűrű =CH2, széles szingulett);
2,2 (N-hez kapcsolódó =CH2, triplett); 4,8, 4,2 és 5,5 (-NRj., három széles csúcs). 10
Eiemanah'zis eredmények a CigH,8N2Cl2Pt összegképlet alapján:
C(súly%) H(súly%) N(súly%) Pt(súly%) ___ , __ 15
Számított: 23,53 4,45 6,87 47,80
Talált: 2332 4,46 6,86 47,63
3. példa
Gsz-U ,1 -cíkbhexán-dikarboxiláto- (1,1-ciklohexil-difmetil-amin) } -ptatina(II) ] VII) képletű vegyület ] előállítása
Az 1. példában leírt módon előállított dijód-szárma- 25 zék 20,65 g-ját hozzáadjuk 11,55 g ezüst-nitrát 85 ml vízzel készített oldatához. Az elegyet 10 percig keverjük 95-100 ÖC hőmérsékleten, az ezüst-jodidot kiszűrjük és vízzel mossuk. A szűrlethez még forrón hozzáadjuk 5,0323 g 1,1-ciklohexán-dikarbonsav 114,34 ml 30 0,51125 N nátrium-hidroxiddal készített oldatát, és az elegyet 12 percig 95-100eC hőmérsékleten tartjuk. Ezután az elegyet lehűtjük, a csapadékot leszivatjuk és vízzel mossuk, majd csökkentett nyomáson szárítjuk.
A kapott (érméket 4 1 metanollal extraháljuk, a méta- 35 nők» oldatot aktiv szénnel tisztítjuk, szűrjük és a szürletet csökkentett nyomáson szárazra pároljuk.
A maradékot szuszpendáljuk 500 ml alkoholban, leszívatjuk és metanollal mossuk .4,75 g cím szerinti terméket Apunk. 40
NMR spektrum: 1,3 (gyűrű =CH2, kiszélesedett szingulett); 2,3 (N-hez kapcsolódó =CH2, széles csúcs);
53,4,7 ésJ5,9 (-NH2, három széles csúcs).
Eiemanah'zis eredmények a Ci6H28O4N2Pt összegképlet alapján: 45
C(súly%) H(súly%) N(súly%) Pt(súly%)
Számított: 37,86 5,56 5,52 38,46
Talált: 37,50 5,50 5,60 38,19 50
Az 1. és 2. példában leírttal analóg módon a következő, igen világos sárga kristályos anyagokat állítottuk elő:
4. példa
Gsz- [ dikloro- { (2-metil-2-etil)-l, 3-propán-diamin} pbtina(ll) ] [ ( VIII) képletű vegyület ]
Kitermelés: 5 5 súly % 60
NMR spektrum; 0,8 (-CH3, szingulett + triplett);
1,2 (etil -CH2, kvadruplett); 2,1 (N-hez kapcsolódó =CH2, triplett); 4,9, 5,5 és 4,2 (~NH2, három csúcs).
Elemanalízis eredmények (a C6Hi6N2Cl2Pt összegképlet alapján): 65
C (%) H (7) N(Ü]
Számított: 18,86 4,22 7,33
Talált: 18,73 4,14 7,26
PH ) Cl ( I
51.04 18.5,
51,33 18.69 .5. példa
CiszAdikIoro-(2,2-dietU-l,3-propán-diamin)-platina(Il) 1 [(IX) képletű vegyidet ]
Kitermelés: 70 súlyk
NMR spektrum: 0,8 ( CH3, CH3, multiplett); 1.8 (etil =CH2, multiplett); 2,2 (N-hez kapcsolódó = Cil, triplett); 4,9, 5,5 és 4,3 ( NH2, három csúcs).
Elemanalízis eredmények (a C7Ht8N2Cl2Pt összeg
képlet alapján):
C(%) H(%) N (%) Pt (%) Cl (%)
Számított: 21,22 4,58 7,07 49,24 17,89
Talált: 21,04 4,50 7,02 49,43 17,83
6. példa
Cisz- [dikloro- {l,l-ciklopentil-di(metil-amin) ) -platináin)] [(X) képletű vegyület]
Kitermelés: 70 súly%
NMR spektrum: 1,5 (gyűrű =CH2, multiplett); 2,2 (N-hez kapcsolódó =CH2, triplett); 4,9, 4,3 és 5,5 (-NH2, három csúcs).
Elemanalízis eredmények (a C7H16N2Cl2Pt összegképlet alapján):
C(%) H(%)
Számított: 21,33 4,09 Talált: 21,36 4,10
N (%) Pt (%) Cl (%) 7,11 49,49 17,98
7,14 49,27 17,91
7.példa
Císz-l {1 ,l-ciklohexil-di(metil-amin)}-platina)II)]szulfát [(XI) képletű vegyület] előállítása g, az 1. példában leírt módon előállított dijód-származékot 150 ml vízben szuszpendálunk, majd 1,0 g ezüst-szulfátot adunk hozzá és 20 óra hosszat keveqük. Ezután az ezüst-jodidot kiszűqük és vízzel mossuk, a tiszta szűrletet bepároljuk.
Kitermelés: 1,1 g, ami közelítőleg 80 súly%.
NMR spektrum: (gyűrű =CH2, széles szingulett);
2,2 (N-hez kapcsolódó =CH2, széles csúcs); 4,5-63 (-NH2, széles jel).
Elemanalízis eredmények (a CgHigO4N2SPt összegképlet alapján):
C(%) H(%) N(%)
Számított: 22,17 4,19 6,46
Talált: 22,02 4,62 6,31.
A következő példákban a Johnson módszer szerint
jártunk el (Johnson, G. L,: Inorg. Synth. VIII, 242-244).
8. példa
Cisz-[dikbro- {1,1-ciklobutil-di(metil-amln) }-platina(II)] [(XII) képletű vegyület] előállítása ml vízben feloldunk 2,8 g l,l-di(amino-metil)ciklobutánt, 2 g sósavat és 6,2 g dikálium-tetukloroplatinátot. Az oldatot 95-100 °C-ra melegítjük és 1,2 g
-53 0] 4 i'ííiiuin hidroxiJ 25 nyl vízzel készített oldatát tatjuk hozzá olyan sebességgel, ho® a pH 6 k uh értéken maradjon. A képzödölt csapadékot le · n juk, vízzel mossuk és szárítjuk. A terméket felv ak 250 300 ml folyékony ammóniában és szűrjük majd az ammóniát lepárotjuk, a terméket 2 n sósavval és vízzel mossuk és szárítjuk.
NMR spektrum: 13 (gyűrű =CH2, széles szingulett): 2,4 (N-hez kapcsolódó sCH}, triplett); 4,9, 4,3 és 5,5 (--NHr, három csúcs).
Kitermelés: 3,7 g, ami körülbelül 65%.
Elemanalízis eredmények (a €6Ηΐ4Ν2Ο2Ρΐ összegképlet alapján):
NMR spekhum: 1,37 (®flrű =C112. szingulett); 2 39 (N-hez kapcsolódó =C112, széles szingulett); 5,46 ( NHj. széles szingulett); 5.03 és 5,79 (kísérő csúcsok).
J i9s pi_ t H = 68 Hz.
Elemanalízis eredmények a CnH2806N2Pt összeg képlet alapján:
C(%) H(%)
Számított: 18,96 3,71 Talált: 18,95 3,67
N (%) Pt (%) Cl (%) 7,37 51.31 18.65
737 51.02 18,47
C (súly %) H (súly %) N (súly %)
Számított: 36,24 4,29 4,97
Talált: 36,42 4,13 4,77
72. példa
1(7,7 -cikloHexH-di( metil-amin )) -bisz (klór-acetáto)plűtina(lf)} [(XVI) képletű vegyidet] előállítása
9. példa
Gsz-[dikkHvA2r2-dibénziM,3-propán-diamin)-platina(II)] [(XIII) képletű vegyület ] előállítása
A 8. példában leírt módon járunk el.
Kitermelés: 45 súly%.
NMR spektrum: 23 (N-hez kapcsolódó =CH2. széles 25 csúcs); a dimetil-szulfoxid csúcs Matt van a benzil =CH: csúcsa; 5,1,4,5 és 5,7 (-NHj, három csúcs)
Elemanalizis eredmények (a C17H22N2Cl2Pt összegképlet alapján).
C(%) H(%) N(%)
Számított: 3934 4,26 538
Talált: 3931 438 5,73
1,6 g (IV) képletű diklór-származékot, amelyet a 2 példa szedni állítottunk elő, hozzáadunk 1,28 g ezüstnitrát 25 ml vízzel készített oldatához. Az ele®et 1 óra hosszat keverjük 40°C-on, majd az ezüst-kloridot kiszűrjük és vízzél mossuk,
A tiszta szűtlethez hozzáadjuk 0,73 g monoklór-ecetsav és 0,45 g kálium-hidroxid 25 ml vízzel készített oldatát. majd aZ elegyet 2 óra hosszal keverjük szobahőmérsékleten. A kivált csapadékot szűrjük, leszívatjuk és vízzel mossuk. 1,3 g (65%) cím szerinti terméket kapunk, amely 201 °C-on olvad.
NMR spektlum: 1,37 (®űrű -CH2, szingulett); 2,38 (N-hez kapcsolódó =CH2, széles multiplett); 5,72 (-NH?, széles szingulett); 5,02 és 6,28 (kísérő csúcsok).
10. példa 35
Cisz-(dikloro- { 2,2-di(i-propfl)-l ,3-propán-diamin } platina (II)] [(XIV)képletű vegyület] előállítása
A 8. példában leírt módon járunk el.
NMR spektrum: 0,9 (-CHa, dublett); 1,8 (N-hez kap- 40 csolódó =CHj, kvadruplett; 4-6 (-NH?, széles jel). Elemanalízis eredmények (a C9HjjN2C12 Pt):
rt. >h = Hz.
Elemanalízii a Ci2H22O4N2Cl2Pt összegképlet
alapján: t (súly %) H (súly%) N (súly %)
Számított: 27,49 4,23 5,34
Talált: 27,43 4,21 5,55.
13. példa
C(%)
Számított: 25,48
Talált: 2631
H (%) N(%)
5,23 6,60
5,39 5,90
A 11-22. példákban megadott, korrigálatlan olvadáspont értékeket kapillárisban határoztuk meg.
77. példa [4-Karboxi-ftaláto- {1,1 -ciklohexil-dif metil-amin) ) platina(II)] [(XV) képletű vegyület] előállítása
1,2 g, a 2. példában leírt módon előállított (IV) képletű diklór-származékot hozzáadunk 1 g ezüst-nitrát 25 ml vízzel készített oldatához- Az ele®et 1 óra hosszat keverjük 40 °C-on és az ezüst-kloridot kiszűrjük, majd vízzel mossuk.
A tiszta szűrlethez 0,63 g 1,2,4-trikarboxi-benzolt adunk, és 2 óra hosszat keverjük szobahőmérsékleten. A csapadékot leszívatjuk és vizzel mossuk. 0,8 g (45 súly%) cím szerinti terméket kapunk, amely 216 °Con elszíntelenedik, 311 °C-on bomlik.
[(2,2-Dietitl,3-propán-diamin)-platlnafI/)]-szu^át 45 [(Xhl) képletű vegyület] előállítása g diklóf-származékot, amelyet az 5. példa szerint állítottunk elő, szuszpendálunk 150 ml vízben. Az elegyet 1,5 g ezüst-szulfát jelenlétében fénytől védve 50 keverjük 20 dra hosszat, majd az ezüst-kloridot kiszűrjük és vízzel thossuk. A tiszta szűrletet bepároljuk; 1,9 g (90%) terméket kapunk, amely hevítve 230°C-on elszíntelenedik.
NMR-spektrum: 0,73 (az etilcsoport -CH3 része, 55 triplett, torzított); 1,22 (az ettlcsoport —CHa-része, kvadruplett, torzított); 2,23 (N-hez kapcsolódó =CHa, széles szingulett); 5,26 (-NHa, széles szingulett); 4,73 és 5,77 (kísérő csúcsok), θΟ Jt95pt ,H = 62 Hz.
Elemanalizis a C7HieC>4NJSPt összegképlet alapján:
C (súly %) H (súly %) N (súly %)
Számított: 19,95 4,27 6,65
Talált: 20,06 4,46 6,68.
-6183 014
14. példa ({1,1 -cikhdiexil-di(metil-amin)} -malonáro-platinafll)] [(XVIII) képlett! vegyidet] előállítása
1,6 g (IV) képletű diklór-származckot, amelyet a 2. példa szerint állítottunk elő, hozzáadunk 1,28 g ezüstnitrát 25 ml vízzel készített oldatához. Az elegyet I óra hosszat keverjük 40 C hőmérsékleten, majd az ezüstkloridot kiszűrjük és vízzel mossuk. A tiszta szűrlethez hozzáadjuk 0,4 g malonsav és 0,455 g kálium-hidroxid 10 10 mi vízzel készített oldatát. Az elegyet 2 órát keverjük szobahőmérsékleten, majd a csapadékot kiszűrjük és szárítjuk. 1,0 g (59%) terméket kapunk, amely hevítve 215 °C-on elszíntelcnedik.
NMR spektrum: 1,33 (gyűrű =CH2, szingulett); 2,13 15 (N-hez kapcsolódó =CH2, széles szingulett); 4,0 4,2 (a malonsav =CH2-je, dublett); 5,20 (NH2, széles szingulett); 4,60 és 5,70 (kísérő csúcsok).
J|95p,.lq = ^z·
Elemanalízis a Cn H)9O4N2Pt összegképlet alapján:
térfogatának felére bcsűríljilk, a csapadékot kiszűrjük és szárítjuk. 1,4 g (64%) termeket kapunk, amely 2(iO°C-on elszíntelcnedik.
NMR spektrum: 0,72 (az etilcsoport Cllj-részc, triplett. torzított); 1,17 (az clilesoport Cl 12 része, kvadruplett, torzított); 0.85 (a malonsav etilcsoportjának CH, része, triplett, torzított); 1.76 (a malonsav etilcsoportjártak Cll2-része, kvadruplett, torzított); 2,10 (N-hcz kapcsolódó Cll2-, szeles szingulett); 3,43 (hidrogén, triplett); 5,23 ( NH2, széles szingulett); 4.58 és 5,88 (kísérő csúcsok).
Jwspj. ip, = 78 Hz.
Elemanalízis a C12H24O4N2Pt X2 H2O összegképlet alapján:
C (%) H(%) N (%)
Számított: 29,33 5,74 5,70
Talált: 29,23 5,61 5,71.
17. példa
C (%)
Számított: 30,07 Talált: 29,98
H(%) N (%) Pt (%) O(%)
4.59 6,38 44,40 14,57
4,54 6,32 44,32 14,57. 26
75. példa [ {1,1 -ciklohexil-di(nictil-aniin)} -24tidroxi-malonátoplatina(II)] [(XIX) képlett! vegyület] előállítása g diklór-származékot, amelyet a 2. példa szerint állítottunk elő, hozzáadunk 1,6 g ezüst-nitrát 25 ml vízzel készített oldatához. Az elegyet 1 órát keverjük 40 °C hőmérsékleten, fénytől védve, majd az ezüst-kloridot kiszűrjük és vízzel mossuk. A tiszta szűrlethez hozzá- 36 adjuk 0,564 g hidroxi-malonsav és 0,55 g káliumhidroxid 10 ml vízzel készíteti oldatát. Az elegyet 2 óra hosszat keveijük szobahőmérsékleten, majd a csapadékot kiszűrjük és szárítjuk. 1,7 g (77%) terméket kapunk, amely 245 °C-on elszíntelcnedik és 247 °C-on 40 bomlik,
NMR spektrum: 1.30 (gyűrű =CH2, szingulett); 2,15 (N-hez kapcsolódó =CH2, széles szingulett); 4,78 (hidrogén, dublett); 4,05 (hidroxil, dublett); 5,35 (-NH2, széles szingulett): 4.83 és 5,97 (kísérő csúcsok). 46>
[(2,2-Dietl!-] ,3-prt>páit-diaittin-2-hidroxi-inahitátopiatina(IÍ)] }(XXI) képlett! vegyület] előállítása g diklót-származékot, amelyet az 5. példa szerint állítottunk elő, hozzáadunk 1,66 g ezüst-nitrát 25 ml vízzel készített oldatához. Az elegyet 40 °C-on keverjük egy óra hosszat, fénytől védve, majd az ezüst-kloridot kiszűrjük és vízzel mossuk. A tiszta szűrlethez hozzáadjuk 0,58 g 2-hidroxi-malonsav és 0,54 g káliumhidroxid 10 ml vízzel készített oldatát. Az elegyet szobahőmérsékleten keverjük 2 óra hosszat, majd a csapadékot kiszűrjük és szárítjuk. 1,9 g (87%) terméket kapunk, amfcly 255 °C-on elszíntelenedik és 257 C-on bomlik.
NMR spektrum: 0,72 (az etilcsoport -CII3-része, triplett, torzított); 1,17 (az etilcsoport -CH2-része, kvadruplett, torzított); 2,08 )N-hez kapcsolódó =CH2 csoport, széles szingulett); 4,03 (hidroxil, dublett); 4,87 (hidrogén, dublett); 5,30 (-NH2, szingulett); 4,71 és 5,95 (kísérő csúcsok).
Jl95pt_ lq “ 74 Hz.
Elemanafízis a CioH16OsN2PtX 1/2 H20 összegképlet alapján:
I|9S p|. Iq = 68 Hz.
Elemanalízis a CnH2o05N2Pt összegképlet alapján:
C (%)
Számított: 29,01
Talált: 28,77
H (%) N (%) 4,43 6,15
4,38 6,18
76. példa
Pt (%) 0 (%) 50
42,84 17,58
42,96 17,54.
C(%) Il(%) N (%)
Számított: 26,55 4,68 6,19
Talált: 26,67 4,56 6,23.
18. példa [ {7,l-ciklohexil-di(metil-amin)}-2-etil-malonátoplatina(tí)] [(XXII) képletű vegyület] előállítása [(2,2-Dietil-l,3-propán-diamin)-2-etil-malonátoplatina(II)] [(XX) képletű vegyület] előállítása g diklór-származékot, amelyet az 5. példa szerint állítottunk elő, hozzáadunk 1,66 g ezüst-nitrát 25 ml vízzel készített oldatához. Az elegyet 1 óra hosszat 60 keverjük 40 °C hőmérsékleten, fénytől védve, az ezüstkloridot kiszűrjük és vízzel mossuk. A tiszta szűrlethez hozzáadjuk 0,64 g 2-etil-malonsav és 0,544 g káliumhidroxid 10 ml vízzel készített oldatát. A kapott elegyet 2 óra hosszat keverjük szobahőmérsékleten, majd eredeti 65 g diklór-származékot, amelyet a 2. példában leírt módon állítottunk elő, hozzáadunk 1,6 g ezüst-nitrát 25 ml vízjel készített oldatához. Az elegyet 1 óra hosszat keverjük 40 °C hőmérsékleten és fény kizárásával, majd ae ezüst-kloridot kiszűrjük és vízzel mossuk. A tiszta szűrlethez hozzáadjuk 0,62 g etil-malonsav és 0,55 g káliüm-hidroxid 10 ml vízzel készített oldatát. Az elegyet 2 órán it keverjük, majd a csapadékot szűrjük, leszivatjuk és szárítjuk. 1,4 g (64%) terméket kapunk, amely 237 °C-on bomlik.
NMR-spektrum: 0,87 (az etilcsoport -CII3 része,
-71830J4 triplett); 1,73 (az ctilcsoport CH2-része, kvadruple.tt);
1,27 (gyűrű =CH2, széles szingulett); 2,07 (N-hez kapcsolódó =C1I2, széles szingulett); 3,38 (hidrogén, triplett); 5,20 ( NH2, széles szingulett); 4,53 és 5,77 (kísérő csúcsok).
J'95Pt- *H = HzEleinanalízis a C,3H24O4N2PtX 1,5 H2O összegképlet alapján:
C(%) H (%) N (%) O(%) Pt(%)
Számított: 31,57 5,50 5,67 17,79 39,43
Talált. 3136 5,47 5,69 18,02 39,58.
19. példa t (2,2-Dietil-l ,3-propán-diamin )-2-hidroxi-malonáto-platina (II) ] -nátnumsó t (XXIII) képletű vegyület ] előállítása
0,5 g hidroxi-malonát-származékot, amelyet a 17. példa szerint állítottunk elő, szuszpendálunk 25 ml vízben. A szuszpenzióhoz hozzáadunk 1,105 ml 0,1 n nátriumhidroxidot és az elegyet 30 percig keverjük szobahőmérsékleten. A tiszta oldatot bepároljuk és a visszamaradó szilárd anyagot szárítjuk. 0,4 g (72%) terméket kapunk, amely 215 v-οπ elszíntelenedik és 235 °C-on bomlik.
NMR spektrum (D2 O-ban, trimetil-szilil-propán-szulfonsav-nátriumsó belső standard-del): 0,8 (az etilcsoport -CH3 része, triplett, torzított); 1,27 (az etilcsoport -CH2-része, kvadruplett, torzított); 1,8-3,0 (N-hez kapcsolódó =CH2, multiplett); 4,33 (hidrogén, szingulett).
Elemanalízis a C|oHi905N2NaPtX2 H2O összeg-
képlet alapján:
C (%) H (%) N (%)
Számított: 23,91 4,61 5,58
Talált: 23,75 4,44 5,52.
20. példa [ {l,l-ciklohexil-di( metil-amin)} -1,1-ciklobutándikarboxiláto-platina(II)] [(XXIV) képletű vegyület] előállítása g diklór-származékot, amelyet a 2. példa szerint állítottunk elő, hozzáadunk 1,6 g ezüst-nitrát 25 ml vízzel készített oldatához. Az elegyet 1 óra hosszat keverjük 40°C hőmérsékleten, majd az ezüst-kloridot kiszűrjük és vízzel mossuk. A tiszta szűrlethez hozzáadjuk 0,677 g 1,1-ciklobután-dikarbonsav és 0,547 g kálium-hidroxid 10 ml vízzel készített oldatát. Az elegyet 2 órán keresztül szobahőmérsékleten és 1 óra hosszat 0 °C-on tartjuk, majd a fehér csapadékot kiszűrjük és szárítjuk. 1,4 g (62%) terméket kapunk, amely 243 °C-on elszíntelenedik és 249 °C-on bomlik.
NMR spektrum; 1,33 (-CH2 a hattagú gyűrűben, széles szingulett); 1,5-2,3 (=CH2 a négytagú gyűrűben, széles multiplett); 2,72 (N-hez kapcsolódó =CH2, triplett, torzított); 5,22 (-NH2, széles szingulett); 4,57 és 5,80 (kísérő csúcsok).
J*95pt- Ή = 74 ^ZElemanalízis a C,4H24O4N2Pt X 1 H20 összegképlet alapján:
C (%) H (%) N (%)
Számított: 33,80 5,27 5.63
Talált: 33,98 5,02 5,77.
21. példa [(2,2-Dietif-1,3-propán-diamin)-1,1-ciklobutánaikarboxiláb)-platina(II)} [(XXV) képletű vegyület] ' előállítása g, az 5. példa szerint előállított diklór-származékot hozzáadunk I ,66 g ezüst-nitrát 25 mi vízzel készített oldatához. A#, elegyet 1 óra hosszat keverjük 40 °C-on, fénytől védve, majd az ezüst-kloridot kiszűrjük és vízzel mossuk. A tiszté szűrlethez hozzáadjuk 0,699 g 1,1-ciklobután-dikarbonáav és 0,544 g kálium-hidroxid 10 ml vízzel készített Oldatát. Az elegyet szobahőmérsékleten 2 óra hosszai keverjük és a kapott elegyet eredeti térfogatának körülbelül felére sűrítjük. A csapadékot szűrjük és szárítjuk. 1,5 g (64%) terméket kapunk, amely 260 °C-on elszíntelenedik.
NMR spektfum: 0,71 (az etilcsoport -CH3 része, triplett, torzított); 1,17 (az etilcsoport -CH2-része, kvadruplett, torzított); 1,55-2,27 (gyűrű =CH2, multiplett); 2,70 (N-hez kapcsolódó =CH2, triplett); 5,13 ( NH2, széles Szingulett); 4,50 és 5,78 (kísérő csúcsok).
Ji95P(. iH ~ 77 Hz.
Elemanalí/is a C|3H24O4N2PtX2,5 H2O összegkép-
let alapján: C(%) H(%) N (%) Pt (%)
Számított: 30,46 5,70 5,47 38,07
Talált: 30,40 5,44 5,37 38,16.
22. példa [{7,l-ciklohéjtil-di(metil-amin)}- {2-(but-l,4-disav-2-il)2-hidroxi-ácetáto(2-)-O,O'} -platina(II)]-dinátriumsó [(XXVI) képletű vegyület] előállítása g (IV) képletű diklór-származékot, amelyet a 2. példa szerint állítottunk elő, hozzáadunk 3,2 g ezüst-nitrát 30 ml vízzel készített oldatához. Az elegyet 1 óra hosszat keveHük 40 °C hőmérsékleten, majd az ezüstkloridot kiszűrjük és vízzel mossuk. A tiszta szűrlethez hozzáadjuk J,85 g DL-izocitromsav-dinátriumsójának 15 ml vízzel készített oldatát és az elegyet 2 óra hosszat keverjük szobahőmérsékleten. A csapadékot szűrjük, leszívatjuk és vízzel mossuk: 3,5 g (68%) anyagot kapunk, amely %44 °C-on bomlik.
NMR spektrum (D2 O-ban, trimetil-szilil-propán-szulfonsav-nátriuptsó belső standarddal): 1,43 (gyűrű =(¾, szingulett); 2(3O-2,62 (N-hez kapcsolódó =CH2, multiplett).
Elemanalí/.is a Ci4H22O7N2Na2Pt összegképlet alap-
ján):
C(%) H(%) N (%)
Számított: 31,88 4,59 5,31
Talált: 30,8 4,9 5,0 .
szabadalmi IGÉNYPONTOK
1. Eljárás az (I) általános képletű platina-diamin-

Claims (6)

1. Eljárás az (I) általános képletű platina-diaminkomplexek - a képletben
Rt és R2 jeleptése külön-külön 1-4 szénatomos alkilcsopor|, vagy fenil-(l -4 szénatomosj-alkilcsoport,
-8183014 vagy R, és R2, valamint a szénatom, amelyhez kapcsolódnak együtt 3 8 szénatomos cikloalkilcsoportot jelent,
X jelentése halogénatom vagy halogén/1-4 szénatomos)-alkil-karbonil-oxi-csoport, vagy a két 5 X együtt szulfát- vagy adott esetben 3-8 szénatomos spiro cikloalkilcsoporttal, hidroxilcsoporttal, 1 4 szénatomos alkilcsoporttal vagy Na Ó-csoporttal helyettesített 2—4 szénatomos dikarboxiláto-alkilén-csoport, vagy karboxilcso- 10 porttal helyettesített ftaloil-oxi-csoport előállítására, azzal jellemezve, hogy aj az (A) képletű dikálium-tetrakloro-platinátot káliumjodiddal, majd egy (B) általános képletű diszubsztituált alkán-diaminnal - a képletben 15 Rí és R2 jelentése a tárgyi körben megadott reagáltatunk, majd a kapott (í) általános képletű cisz-izomert a képletben L jelentése R| és R2 csoporttal 2,2-diszubsztituált- 1,3-propándiamin ligandum, ahol R, és R2 jelentése a 20 tárgyi körben megadott - kívánt esetben ezüstnitráttal, majd egy KX' általános képletű vegyülettel - a képletben X’ jelentése jódatomtól eltérő', egyébként a tárgyi körben X jelentésére megadott csoport, azzal a megkötéssel, hogy 25 ha X' kétértékű csoportot jelent, akkor a vegyület általános képlete K2X' - reagáltatunk, majd egy kapott, X helyén klóratomot tartalmazó (1) általános képletű vegyületet kívánt esetben ezüst-nitráttal, majd egy KX általános képletű 3C vegyülettel - a képletben X jelentése klóratomtól eltérő, egyébként a tárgyi körben X jelentésére megadott csoport, azzal a megkötéssel, hogy ha X kétértékű csoportot jelent, akkor a vegyület általános képlete K2X - 3E reagáltatunk, vagy a2) eSY (0 általános képletű cisz-izomert - a képletben L ligandum jelentése az aj szerinti ezüst-nitráttal, majd egy KX' általános képletű vegyülettel - a képletben X’ jelentése az a,) 40 szerinti - reagáltatunk, vagy a3) egy (I) általános képletű cisz-izomert — a képletben L ligandum jelentése az a,) szerinti ezüst-nitráttal, majd egy KX általános képletű vegyülettel — a képletben X jelentése az aj szerinti - reagáltatunk, vagy
b) az (A) általános képletű vegyületet egy (D) általános képletű diszubsztituált alkán-diamin-sóval — a képletben R, és R2 jelentése tárgyi körben megadott - reagáltatjuk lúg jelenlétében.
2. Az 1. igénypont szerinti aj eljárás foganatosítási módja az (I) általános képletű vegyületek szűkebb körét képező (III) általános képletű cisz-[dikloro-{l ,1-cikloalkil-di(metil-amin)}-platina(ll)] komplexek - a képletben n értéke 2—7 - előállítására, azzal jellemezve, hogy olyan (f) általános képletű cisz-izomert alkalmazunk, amelynek képletében L jelentése 2,2-(2-7 szénatomos)alkilén-1,3-propán-diamin ligandum.
3. Az 1. igénypont szerinti aj eljárás foganatosítási módja az (I) általános képletű vegyületek szűkebb körét képező (IV) képletű cisz-[dikloro-{l,l-ciklohexil-di(metil-amin)}-platina(II)] komplex előállítására, azzal jellemezve, hogy olyan (Γ) általános képletű cisz-izomert alkalmazunk, amelynek képletében L jelentése 2,2-pentilén-l,3-propán-diamin ligandum.
4. Az 1. igénypont szerinti a3) eljárás foganatosítási módja az (I) általános képletű vegyületek szűkebb körét képező (XIX) képletű [{l,l-ciklohexil-di(metil-amin)}2-hidroxi-malonáto-platina(II)j komplex és nátriumsója előállítására, azzal jellemezve, hogy olyan (í ) általános képletű cisz-izomert alkalmazunk, amelynek képletében L jelentése 2,2-pentilén-l,3-propán-diamin ligandum.
5. Eljárás rákellenes gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti aj, a2), a3) vagy b) eljárások bármelyikével előállított (1) általános képletű hatóanyagot - a képletben Rb R2 és X jelentése az I. igénypontban megadott - a gyógyszerkészítésben szokásosan használt hordozó- ésjvagy segédanyagokkal összekeverjük és a keveréket gyógyszerkészítménnyé alakítjuk.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként [1,1-ciklohexildi(metil-amin)-2-hidroxi-malonáto-platina(H)] komplexet vagy annak nátriumsóját használjuk.
HU79NE613A 1978-07-06 1979-07-04 Process for preparing anticanceric pharmaceutical compositions containing platinum-diamine complexes as active substances as well as the platinum-diamine complexes HU183014B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL7807334A NL7807334A (nl) 1978-07-06 1978-07-06 Platina-diaminecomplexen, werkwijze voor het bereiden daarvan, werkwijze voor het bereiden van een genees- middel met toepassing van een dergelijk platina-dia- minecomplex voor de behandeling van kanker, alsmede al- dus verkregen gevormd geneesmiddel.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183014B true HU183014B (en) 1984-04-28

Family

ID=19831207

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU79NE613A HU183014B (en) 1978-07-06 1979-07-04 Process for preparing anticanceric pharmaceutical compositions containing platinum-diamine complexes as active substances as well as the platinum-diamine complexes

Country Status (36)

Country Link
US (1) US4410544A (hu)
JP (1) JPS5513280A (hu)
AR (1) AR226709A1 (hu)
AT (1) AT377251B (hu)
AU (1) AU533539B2 (hu)
BE (1) BE877527A (hu)
CA (1) CA1152088A (hu)
CH (2) CH649525A5 (hu)
CS (1) CS235301B2 (hu)
CY (1) CY1320A (hu)
DD (1) DD144780A5 (hu)
DE (1) DE2927056A1 (hu)
DK (1) DK153540C (hu)
ES (3) ES482240A1 (hu)
FI (1) FI76350C (hu)
FR (2) FR2430406A1 (hu)
GB (1) GB2024823B (hu)
GR (1) GR69248B (hu)
HK (1) HK9986A (hu)
HU (1) HU183014B (hu)
IE (1) IE48519B1 (hu)
IL (1) IL57717A (hu)
IT (1) IT1122011B (hu)
KE (1) KE3590A (hu)
LU (1) LU81470A1 (hu)
MY (1) MY8600400A (hu)
NL (1) NL7807334A (hu)
NO (1) NO163898C (hu)
NZ (1) NZ190923A (hu)
PH (1) PH21386A (hu)
PT (1) PT69877A (hu)
SE (1) SE7905927L (hu)
SG (1) SG91685G (hu)
SU (2) SU1160937A3 (hu)
YU (1) YU41652B (hu)
ZA (1) ZA793394B (hu)

Families Citing this family (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL8204067A (nl) * 1982-10-21 1984-05-16 Tno Platina-diaminecomplexen, werkwijze voor het bereiden daarvan, werkwijze voor het bereiden van een geneesmiddel met toepassing van een dergelijk platinadiaminecomplex voor de behandeling van kanker, alsmede aldus verkregen gevormd geneesmiddel.
JPS56154493A (en) * 1980-04-30 1981-11-30 Shionogi & Co Ltd Novel platinum complex
NZ197104A (en) * 1980-05-27 1984-05-31 Bristol Myers Co Soluble ammonium and sodium salts of 2-hydroxymalonato platinum ii derivatives
JPS5716895A (en) * 1980-07-05 1982-01-28 Otsuka Chem Co Ltd Platinum 2 complex and antitumor agent containing the same as active principle
NL8101026A (nl) * 1981-03-03 1982-10-01 Tno Platinadiamine-complexen, werkwijze voor het bereiden daarvan, werkwijze voor het bereiden van een geneesmiddel met toepassing van een dergelijk platinadiamine-complex voor de behandeling van kanker alsmede aldus verkregen gevormd geneesmiddel.
JPS57156416A (en) * 1981-03-24 1982-09-27 Otsuka Chem Co Ltd Platinum (2) complex and antitumor agent comprising it as active ingredient
US4786725A (en) * 1982-06-28 1988-11-22 Engelhard Corporation Solubilized platinum (II) complexes
DE3305248C2 (de) * 1983-02-16 1987-04-09 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Reinigung von cis-Platin-(II)-diammin-dichlorid
US4598091A (en) * 1983-02-18 1986-07-01 Degussa Aktiengesellschaft (1,2-diphenyl)-ethylenediamine)-platinum (II) complex compounds
US4565884A (en) * 1983-05-10 1986-01-21 Andrulis Research Corporation Bis-platinum complexes as antitumor agents
US4720504A (en) * 1983-05-10 1988-01-19 Andrulis Research Corporation Use of bis-platinum complexes as antitumor agents
IL71804A (en) * 1983-05-10 1989-06-30 Andrulis Res Corp Bis-(platinum diamine)complexes and antitumor pharmaceutical compositions containing the same
US4758588A (en) * 1983-06-20 1988-07-19 Research Corporation Technologies Diaminocyclohexane platinum complexes
US4661516A (en) * 1983-06-20 1987-04-28 Research Corporation Diaminocyclohexane platinum complexes
US4562275A (en) * 1984-03-23 1985-12-31 Bristol-Myers Co. Antitumor platinum complexes
EP0169645A1 (en) * 1984-06-27 1986-01-29 Johnson Matthey Public Limited Company Platinum co-ordination compounds
US4952676A (en) * 1984-06-27 1990-08-28 Johnson Matthey Plc Monoclonal antibody-platinum co-ordination compound complex
DE3432320A1 (de) * 1984-09-03 1986-03-13 Behringwerke Ag, 3550 Marburg Cis-platin-komplexe mit einem pentaerythritderivat als liganden, verfahren zu ihrer herstellung und diese verbindungen enthaltendes pharmazeutisches mittel
HU193809B (en) * 1984-09-12 1987-12-28 Chugai Pharmaceutical Co Ltd Process for producing new platinum complexes
US4665210A (en) * 1984-12-17 1987-05-12 American Cyanamid Company Platinum complexes of aliphatic tricarboxylic acids
US4739087A (en) * 1985-01-10 1988-04-19 Bristol-Myers Company Antineoplastic platinum complexes
US4567285A (en) * 1985-07-10 1986-01-28 Yoshinori Kidani Complex compounds of platinum
JPS6345290A (ja) * 1985-08-27 1988-02-26 Nippon Kayaku Co Ltd 新規白金錯体
US4737589A (en) * 1985-08-27 1988-04-12 Nippon Kayaku Kabushiki Kaisha Platinum Complexes
US4970324A (en) * 1985-12-24 1990-11-13 Hoeschele James D Aminoalkyl-substituted azetidine platinum(II) complexes
US5116831A (en) * 1985-12-24 1992-05-26 Warner-Lambert Company Aminoalkyl-substituted cycloalkylamine platinum (II) complexes
US4880790A (en) * 1986-01-31 1989-11-14 American Cyanamid Company (Gem-heterocyclodimethanamine-N,N')platinum complexes
US4760157A (en) * 1986-01-31 1988-07-26 American Cyanamid Company (2,2,-bis(aminomethyl)-1,3-propanediol-N,N')platinum complexes
US4716157A (en) * 1986-03-20 1987-12-29 American Cyanamid Company Heterocyclic-1,2-diamine platinum complexes
JPH05345792A (ja) * 1986-07-01 1993-12-27 Nippon Kayaku Co Ltd 新規白金錯体
DE3630497A1 (de) * 1986-09-08 1988-03-10 Behringwerke Ag Cis-platin-komplexe, verfahren zu ihrer herstellung und diese verbindungen enthaltende pharmazeutische mittel
JPS63203692A (ja) * 1987-02-19 1988-08-23 Nippon Kayaku Co Ltd 新規白金錯体
US4870070A (en) * 1987-08-10 1989-09-26 American Cyanamid Company Water soluble platinum complexes of novel malonate derivatives
AT390065B (de) * 1987-10-08 1990-03-12 Behringwerke Ag Cis-platin-komplexe, verfahren zu ihrer herstellung und diese verbindungen enthaltende pharmazeutische mittel
ATE86967T1 (de) * 1988-01-09 1993-04-15 Asta Medica Ag 1,2-bis(aminomethyl)cyclobutan-platin-komplexe.
NL8802150A (nl) * 1988-08-31 1990-03-16 Tno Platina-(ii)-diaminecomplex, werkwijze voor het bereiden van deze verbinding, preparaat met anti-tumor werking, dat deze verbinding bevat, alsmede gevormde preparaten met anti-tumor werking.
NL8802149A (nl) * 1988-08-31 1990-03-16 Tno Platina-(iv)diaminecomplex, werkwijze voor het bereiden van deze verbinding, preparaat met anti-tumor werking, dat ten minste een platinaverbinding bevat, alsmede gevormde preparaten met anti-tumor werking.
US4895960A (en) * 1989-01-23 1990-01-23 University Of Cincinnati Cyclo substituted propyleneamine oxime and its use as a brain imaging agent
JPH0776230B2 (ja) * 1992-01-13 1995-08-16 田中貴金属工業株式会社 白金化合物の製造方法
DE4415263C1 (de) * 1994-04-15 1995-11-30 Asta Medica Ag Cis-[trans-1,2-Cyclobutanbis(methylamin)-N,N']-[(2S)-lactato-O·1·, O·2·]-platin(II)-trihydrat (Lobaplatin-Trihydrat), seine Herstellung und arzneiliche Verwendung

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1432562A (en) * 1972-04-10 1976-04-22 Rustenburg Platinum Mines Ltd Platinum co-ordination compounds
GB1432563A (en) * 1972-04-10 1976-04-22 Rustenburg Platinum Mines Ltd Platinum- co-ordination compounds
CH605550A5 (hu) * 1972-06-08 1978-09-29 Research Corp
JPS5829957B2 (ja) * 1977-09-12 1983-06-25 喜徳 喜谷 新規な白金錯体

Also Published As

Publication number Publication date
YU41652B (en) 1987-12-31
FR2511685A1 (fr) 1983-02-25
CS235301B2 (en) 1985-05-15
ZA793394B (en) 1980-06-25
IL57717A0 (en) 1979-11-30
JPS648636B2 (hu) 1989-02-14
NO792240L (no) 1980-01-08
FR2430406B1 (hu) 1983-12-30
SE7905927L (sv) 1980-01-07
SG91685G (en) 1986-07-25
GR69248B (hu) 1982-05-11
MY8600400A (en) 1986-12-31
HK9986A (en) 1986-02-14
AU4867979A (en) 1980-02-07
US4410544A (en) 1983-10-18
DE2927056A1 (de) 1980-01-24
CH641758A5 (de) 1984-03-15
IT1122011B (it) 1986-04-23
LU81470A1 (fr) 1980-02-14
AR226709A1 (es) 1982-08-13
CY1320A (en) 1986-06-27
ES490630A0 (es) 1980-12-01
SU1160937A3 (ru) 1985-06-07
CA1152088A (en) 1983-08-16
FI76350C (fi) 1988-10-10
GB2024823B (en) 1982-12-08
GB2024823A (en) 1980-01-16
IE791271L (en) 1980-01-06
ES8101080A1 (es) 1980-12-01
FI76350B (fi) 1988-06-30
PT69877A (en) 1979-08-01
ES8101079A1 (es) 1980-12-01
FR2511685B1 (fr) 1985-10-18
NO163898B (no) 1990-04-30
KE3590A (en) 1986-02-07
AU533539B2 (en) 1983-12-01
BE877527A (nl) 1980-01-07
YU166279A (en) 1983-01-21
PH21386A (en) 1987-10-15
CH649525A5 (de) 1985-05-31
DE2927056C2 (hu) 1990-08-30
IE48519B1 (en) 1985-02-20
IL57717A (en) 1983-09-30
ES490629A0 (es) 1980-12-01
DD144780A5 (de) 1980-11-05
ATA469079A (de) 1984-07-15
NO163898C (no) 1990-08-22
JPS5513280A (en) 1980-01-30
DK153540B (da) 1988-07-25
DK153540C (da) 1988-12-05
FR2430406A1 (fr) 1980-02-01
NZ190923A (en) 1981-01-23
ES482240A1 (es) 1980-10-01
FI792127A (fi) 1980-01-07
NL7807334A (nl) 1980-01-08
DK284979A (da) 1980-01-07
IT7924099A0 (it) 1979-07-04
AT377251B (de) 1985-02-25
SU1414850A1 (ru) 1988-08-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU183014B (en) Process for preparing anticanceric pharmaceutical compositions containing platinum-diamine complexes as active substances as well as the platinum-diamine complexes
RU2200164C2 (ru) Комплексные соединения платины, способы их получения и фармацевтическая композиция
EP0219936B1 (en) Novel platinum complexes
CS239911B2 (en) Processing of complexed diamino platinum
US4452812A (en) Organic complex of platinum, its preparation and its use for treating malignant tumors
RU2039064C1 (ru) Четырехкоординационные комплексы двухвалентной платины
US4657927A (en) Malonato platinum compounds
CA1292749C (en) Platinum complexes
HU188035B (en) Process for producing new plantinum-diamine complex
KR100314720B1 (ko) 포스파젠 삼합체에 도입된 백금 착물, 그의 제조방법 및 그를 유효성분으로 하는 항암제
Bollinger et al. Lipophilic hexadentate aluminum complexes of new phenolate-derivatized cyclohexanetriamine ligands and their effect on the peptide transport system (PTS-1)
AU619881B2 (en) Platinum (IV)-diamine complex, method for the preparation of this compound, preparation with an anti-tumour action, which contains at least one platinum compound, and shaped preparation with an anti-tumour action
BG64598B1 (bg) Платинов комплекс, метод за получаването му и терапевтичното му приложение
JP2004502696A (ja) 癌治療用のルテニウム(ii)化合物
Szalda et al. Synthesis and structure of trans-sec, rac-[MeCoL (H2O)](O3SCF3) 2: L= 5, 7, 7, 12, 14, 14-hexamethyl-1, 4, 8, 11-tetraaza-4, 11-cyclotetradecadiene. Steric selectivity in alkyl radical-metal radical reactions
EA017521B1 (ru) Комплексное соединение платины и его применение
RU2022968C1 (ru) Соединения на основе палладия и производных ароматических аминов и способ их получения
AU597932B2 (en) (Gem-heterocyclodimethanamine-N,N&#39;) platinum complexes
DE69514418T2 (de) Platinkomplex und diese enthaltende Arzneimittel für die Behandlung von bösartigen Tumoren
NO172184B (no) Analogifremgangsmaate til fremstilling av medisinsk virkende platinakomplekser med antisvulstvirkning
KR910009822B1 (ko) 백금 착화합물의 제조방법
BR112020022402B1 (pt) Complexo de ouro(iii), conjugado, composição farmacêutica, uso do complexo de ouro(iii) e processo para a preparação do complexo de ouro(iii)
Galanski et al. Synthesis of (N, N′‐Bis (2‐Hydroxyethyl) Ethane‐1, 2‐Diamine) Malonatoplatinum (II) and X‐Ray Crystal Structure of the Cis-R, S‐Isomer
KR940010298B1 (ko) 신규한 플라티늄(ii) 착화합물과 그의 제조방법
JP2021088511A (ja) 抗がん剤

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee