CZ6397A3 - Způsob přípravy kyseliny akrylové a esterů a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob přípravy kyseliny akrylové a esterů a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ6397A3
CZ6397A3 CZ9763A CZ6397A CZ6397A3 CZ 6397 A3 CZ6397 A3 CZ 6397A3 CZ 9763 A CZ9763 A CZ 9763A CZ 6397 A CZ6397 A CZ 6397A CZ 6397 A3 CZ6397 A3 CZ 6397A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acrylic acid
column
crystallization
solvent
absorption
Prior art date
Application number
CZ9763A
Other languages
English (en)
Inventor
Otto Machhammer
Toni Dockner
Gerd-Jürgen Engert
Theo Proll
Original Assignee
Basf Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7782625&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ6397(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Basf Aktiengesellschaft filed Critical Basf Aktiengesellschaft
Publication of CZ6397A3 publication Critical patent/CZ6397A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/43Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of the physical state, e.g. crystallisation
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/582Recycling of unreacted starting or intermediate materials

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Pr£prav^. kyseliny akrylové a esterů * Ύ
Je jy c zty f/n. *<, /^/1.·.-. -v'····*
UbIast techni kyPředložený vynález se týká způsobu a zařízení pro příprávu kyseliny akrylové a es t e r 0 Dosavadní _stav _tecl m i}í y:
Kyše 1 i na ak ry 1 ová je dů 1 ež i tou zák 1 adn í chem i ká1 i í. Vzh i erlem ke své velice reaktivní dvojné vazbě a kyselé funkční skupině je vel i ve vhodná pro použití jako monomer při výrobě polymerů. Z velkého množství vyráběných monomerů kyseliny akrylové je větší část před polymeraci esteri £ikována, např. při tvorbě akry lákových lepidel, disperzí a nátěrů. Pouze malá část vyráběných monomerů kyseliny akrylové je polyfierována přímo, například při tvorbě siiperabsorbent.fl. Zatímco, obecně, vyžaduje přímá polymerace kyseliny akrylové monomer vysoké čistoty, kyselina akrylová pro konverzi na akry lát před polymeraci nemusí být tak čistá.
Je všeobecně známo. že kyselinu akrylovou lze připravit heterogenně kata lyžovanou oxidací propenu v plynné fázi s πιοIeku 1 árném kyslíkem na pevných katalyzátorech při teplotách mez i ZOO a 400 °C ve dvou st upních, přes akrolein ( viz. například DE-A 19 62 431, DE-A 29 43 707, DE-C 1 205 502, EP-A 257 565, EP-A 253 409, DE-B 22 51 364, EP-A 117 146, CíB-C 1 450 986 a EP-A 293 424) Použité katalyzátory jsou oxidové vícesložkové katalyzátory na bázi např. oxidů prvků molybdenu, chrómu, vanadu nebo teluru.
DE-t 21
DE-E 21 36 396 popisuje odebírání kyseliny akrylové z reakěních plynfi získaných při katalytické oxidaci propenu neo akroleinu protiproudou absorpcí směsi 75 % hmotn.
d i f eny 1 etheru a 25 % hmotn. difenylu.
Dále se υ DT-A 24 49 7800 popisuje chlazeni horkého reakčního plynu částečným odpařením rozpouštědla v přímém cti ladiči fzhášecí zařízení) vpředu protiproude absorpce. Problémem ie zde a v dalších krocích postupu produkce pevných látek v zařízení, což snižuje provozní použitelnost.
Podle DE-A 43 08 087 lze obsah těchto pevných látek snížit, přidáním do relativně nepolární směsi rozpouštědel difeny1 etheru a difenylu polárního rozpouštědla, iako je? dimethy1ftaíát, v množství od 0,1 do 25 %' hmotn.
Nehledě na výše popsanou absorpci obsahujícího kyselinu akrylovou ve re a kč π í h o p roduk t u ;měs i vysokovrouc ích rozpouštědel jiné existující postupy obsahují totální kondenzaci také tvořené kyseliny akrylové a vody při reakci v průběhu katalytické oxidace.
Výsledkem je vodný roztok kyseliny akrylové, který muže být dále zpracováván destilací S azeotropickým činidlem (viz DE-C- 34 29 391, JA 11 24 766, JA 71 18 766, JA 71 18 966-R, JA 71 18 968-R, JA 72 41 885) nebo extrakcí Cviz DE-A 2 164 767, J5 81 40-039, J4 80 91 013).
V EP-A 551 111 se směs kyseliny akrylové a vedlejších produktů z kata lyžované oxidace v plynné fázi uvádí do kont,aktu s vodou v absorpční věži, a získaný vodný roztok se destiluje 2a přítomnosti rozpouštědla, které tvoří azeotrop s polární nízkovroucí látkou, jako je voda nebo kyselina oc t.nvá .
DE-E 23
328 popisuje odebírání kyseliny akrylové z vodné odpadové tekutiny z esterifikace kyseliny akrylové nebo vodného roztoku kyseliny akrylové, jak se tvoří při výrobě kyseliny akrylové oxidací propenu nebo akroleinu extrakcí specifickou směsí organických rozpouštědel.
Nehledě na typ postupu výroby kyseliny akrylové výše, není obvykle kvalita takto připravené kyseliny vhodná pro Lo, aby se zpracovala polymerací na produkty. Jakékoliv další zpracování na polyakrylovou je omezeno zejména vedlejšími katalytické oxidace v plynné fázi, kyselinou popsaných akry 1ové prodeiné kyše 1 i nu produkty octovou, kyselinou propionovou a aldehydy.
Je známo odstraňovat aldehydy chemickým ošetřením s AGHC ( aminoguanidin hydrogenuh1ičiLan) nebo NH^NH? ( viz např. EP-A 270 999, PT-78 759-A, PT 81 876-A. US-37 29 208-G) a dalšími deštilačními pracovními kroky ( nízkovruucí destilace a čištění kyseliny akrylové). Kyselina akrylová čištěná tímto způsobem je vhodná např. pro přípravu superabsorbentů. Je také známé odstraňovat kysel inu octovou z akrylátfl po ester i f i kac i desti 1ac í.
Dokonce pokud není použita kyselina akrylová jako přímý výchozí materiál pro výrobu kyseliny po 1yakry1ové, ale esterifikuje se před dalším zpracováním, což přesně odpovídá objemu světové produkce surové kyseliny, jsou výšeuvedené souběžné složky, kyselina octová, kyselina propionová a aldehydy, na překážku.
Ve skutečnost i tedy při všech dalších možnostech výroby kyseliny akrylové jsou stejné ko komponenty, zejména kyselina oct.ová, kyselina propionová a aldehydy, na závadu
Destilace kyseliny akrylové je problematická vzhledem k vysokoteplotnímu namáhání a asociovaným silným tendencím kyseliny akrylové tvořit dimery, oligomery nebo polymery.
Tyt.o souběžné složky s podobnou teplotou varu, zejména kyselina propionová, nemohou být. ani odstraněny při destilaci kyseliny akrylové C bod varu kyseliny akrylové je 141,6 °C, bod varu kyseliny propíonové je 140,9 °O.
Podstata vynálezu;
Předmět.em předloženého vynálezu je poskytnout, způsob přípravy kyseliny akrylové a esterů, přičemž výšeuvedené překážející sekundární složky jsou odstraněny a je získána kyselina akrylová různých jakostí, jak je žádoucí.
Zjistili jsme, že tohoto předmětu je dosaženo, když surová kyselina akrylová, získaná katalytickou oxidací v plynné fázi propenu a/nebo akroleinu, následovaná absorpcí v rozpouštědle a destilací kyseliny akrylové a/nebo směsi rozpouštědla,se čistí trakční dynamickou a statickou krystal izací.
Předložený vynález dále poskytuje způsob přípravy akrylové kyseliny a/nebo esterů, obsahující kroky;
Ca) katalytickou oxidaci v plynné táži propenu a/nebo akroleinu na kyselinu akrylovou, kterou se získá plynný reakční produkt, obsahující kyselinu akrylovou,
Cb) absorpci rozpouštědla reakčního produktu,
Cc) destilaci rozpouštědla naplněného reakčním produktem k získání surové kyseliny akrylové a rouzpouštěd1 a,
Cd) čistění surové kyseliny akrylové krystalizací a
Ce) popřípadě esterifikací krystalické kyseliny akrylové.
Předložený vynález dále poskytuje zařízení k provádění způsobu podle vynálezuVýhodná provedení vynálezu jsou definována v odpovídajících patentových nárocích.
Podle předloženého vynálezu se může katalytická reakce v plynné fázi propenu a/nebo akroleinu s molekulárním kyslíkem za vzniku kyseliny akrylové účinně provádět známými způsoby, zejména pops.j.iýzi ve výše citovaných odkazech. Reakce se výhodně provádí od 200 do 400 °0. Použitými heterogenními katalyzátory jsou výhodně oxidové vícesložkové katalyzátory na bázi oxidů molybdenu, chrómu, vanadu a/nebo teluru.
Konverze propenu na kyselinu akrylovou je přísně exotermníReakční plyn, který se přidává k výchozím materiálům a produktům, výhodně obsahuje ředící plyn, např. okružní plyn (viz dále), atmosferický dusík a/nebo vodní páru, může absorbovat pouze malou část tepla z reakce. Ačkoliv není typ použitých reaktorů v principu předmětem jakéhokoliv omezení, je běžné používat trubkový svazek tepelných výměníků plněných oxidovým katalyzátorem, neboť, s tímto t.ypem zařízení může být odstraněn převládající díl tepla vznikajícího při reakcí v chlazených trubkových stěnách prouděním a sáláním.
Krok Ca) však neposkytuje čistou kyselinu akrylovou, ale plynnou směs, která spolu s kyselinou akrylovou může v podstatě obsahovat jako přídavné složky nepřeměněný akro 1 o i n a /nebo propen, vodn í páru , οχ í d uhe 1 na tý , ox i d uhličitý, dusík, kyslík, kyselinu octovou, kyselinu propionovnii, forma1dehyd, další aldehydy a maleinanhydrid.
Vyrobená reakční směs obvykle obsahuje, v každém případě vztaženo na celkovou reakční snes, od 0,05 do 1 % hmotn.
propenu a od 0,05 do 1 % hmotu. akroleinu, od 0,01 do 2 % hmotn. propanu, od 1 do 20 % hmotu, vodní páry, od 0,05 do 15 % hmotn. oxidů uhelnatého a uhličitého, od 10 do 95 % hmotn. dusíku, od 0,05 do 5 % hmotn. kyslíku, od 0,05 do 2 % hmotn. kyseliny octové, od 0,01 do 2 % hmotn. kyseliny propionové, od 0,05 do 1 % hmotn. forma 1dehydu, od 0,05 do 2 % hmotn.
aldehydů a také od 0,012 do 0,5 % hmotn. ma1e1nanhydridu.
Krok (b) ;
Krok Cb) zahrnuje odebrání kyseliny akrylové a části vedlejších složek z reakčního plynu absorpcí rozpouštědlem. Podle vynálezu zahrnují vhodná rozpouštědla zejména všechna vysokovroucí rozpouštědla, výhodně rozpouštědla, která mají bod varu nad 160 °C. Zejména vhodná je směs difeny1 etheru a bifenylu, zvláště obchodně dostupná směs 75 % hmotn difenyletheru a 25 % hmotn. bifenylu.
Zde používané termíny vysokovroucí, stredněvroucí a nízkovroucí látky a odpovídající slovní tvary značí sloučeniny- s vyšším bodem varu, než má kyselina akrylová (vysokovroucí látky); sloučeniny s přibližně stejným bodem varu, jako má kyselina akrylová C středně vroucí) ; a sloučeniny s nižším bodem varu než kyselina akrylová C πí zkovrouc í látky).
Výhodně se horký reakční plyn získaný z kroku (a) ochladí na začátku absorpce částečným odpařením rozpouštědla ve vhodném zařízení, například přímém chladiči chladícího zařízení. Vybavení vhodné pro tyto účely zahrnuje venturi pračky, bublinové kolony nebo sprejové chladiče.
Vysokovroucí vedlejší složky reakčního plynu v kroku Ca) kondenzují v neodpařeném rozpouštědle f
Částečné odpaření rozpouštědla je čistícím krokem rozpouštědla. Ve výhodném provedení vynálezu je vypouštěný proud neodpařeného rozpouštědla, přednostně od 1 do 10 toku hmoty do absorpční kolony, odtažen a podroben kroku čistění rozpouštědla. Ten zahrnuje predest,i lování rozpouštědla k odebrání zbytku, který obsahuje vysokovroucí vedlejší složky, které, pokud je nezbytné další zahuštění, mohou být zlikvidovány, např. spáleny.
Tal.o destilace rozpouštědla slouží k odstranění nadměrně vysoké koncentrace těžko vroucích látek proudu rozpouštědla.
Absorpce se používá v protiproude absorpční koloně, která je přednostně vybavena ventilem nebo dvojitým průtokovým patrem a tokem (neodpařeného ) rozpoušt.ěd 1 a dolů. Plynný reakční produkt a jakékoliv odpařené rozpouštědlo jsou zavedeny na spodek kolony a potom ochlazeny na absorpční teplotu. Chlazení je výhodně účinné v chladících cyklech; to znamená, že horké rozpouštědlu je odebráno z kolony, ochlazeno v tepelném výměníku a opětovně zavedeno do kolony v bodě nad jeho bodem odebírání. Kromě kyseliny akrylové, toto chlazené rozpouštědlo bude kondenzovat nízko, vysoko a středně vroucími vedlejšími služkami a také odpařovaným rozpouštědlem. Jakmile bude proud reakčního plynu ochlazen na teplotu absorpce, nastane skutečná absorpce, absorbování zbytku kyseliny akrylové zbývající v reakčním plynu a také části nízkovroucích vedlejších složek.
Zbývající neabsorbovaný reakční plyn z, kroku (a) je dále ochlazován tak, že zkapa1ni těl na část ηízkovroucích vedl eších složek, zejména vody, formaldehydu a kyseliny octové, může být oddělena kondenzací- Tento kondenzát je potom označován jako kyselá voda.
Zbývající proud plynu, takto označovaný jako recyklovaný (okružní) plyn, sestává především z dusíku, oxidů dusíku a nepřeměněných výchozích materiálů.
fi
Výhodně je okružní (recyklovaný) plyn zčásti recirkulován do reakčních stupňů jako ředící plyn.
Protid rozpouštědla naplněný kyselinou akrylovou, vysoko a středněvroucími vedlejšími složkami a také malým dílem nízkovroucích vedlejších složek je odebrán ze dna kolony použité v kroku (b) a , ve výhodném provedení vynálezu, podroben desorpcí. Výhodně se tato desorpee provádí v koloně, která je výhodně vybavena ventilem nebo dvojitými průtokovými patry, ale může být také vybavena volně sypanou nebo uspořádanou náplní za přítomnosti odháněeího plynu. Jako odháněeí plyn múze být použit jakýkoliv inertní plyn nebo směs plynu; přednost se dává směsi plynů vzduchu a dusíku nebo recyk1ováného - okružního plynu, tento se získá v kroku (a) v část.i, kdy se odpařuje rozpouštědlo. V desorpčním kroku, část okružního plynu odebraná na začátku kroku (a) strhává plněné rozpouštědlo z objemu nxzkovroucích látek. Jelikož je větší část kyseliny akrylové odstraněna stejně jako v průběhu desorpee, jeví se jako ekonomicky výhodné nevypouštět tento proud, zde označený odháněeí okružní' plyn, ale reeirkulovat ho, např. ve stupni, kde nastává částečné odpaření rozpouštědla nebo v absorpční koloně. Jelikož je odháněeí plyn částí okružního plynu, obsahuje ještě významné množství nízkovroucích látek. Výkon desorpční kolony může být zvýšen odst.raněním nízkovrouc ích látek z odháněeího plynu před jeho zavedením do kolony. Technicky to lze výhodně provést vyčistěním odháněeího plynu v protiproude promývací koloně s rozpouštědlem znovu získaném v kroku (c) popsaném dále.
troud rozpouštědla naplněný kyselinou akrylovou a ve skutečnosti bez nízkovroucích látek může být odebrán z paty desorpční koI ony.
Krok (c):
V kroku (c) se kyselina akrylová oddělí z rozpouštědla spolu se středněurouc íiu 1 složkami a posledním zbytkem vysokovroucích vedlejších složek destilací, pro níž lze v principu použít jakákoliv destilační kolona. Přednost se dává použití kolony, která má sítová patra, např. dvojitá průtoková patra nebo křížem-prŮtoková sítová patra vyrobená z kovu. V rektifIkační sekci kolony se destiluje kyselina akrylová bez rozpouštědla a středně vroucích vedlejších složek, jako je maleinanhydrid. Ke snížení obsahu nízkovroucích složek z kyseliny akrylově je výhodně prodloužit rektifikační sekci kolony a odtahovat, kyselinu akrylovou z kolony jako vedlejší proud. Tato kyselina akrylová bude nadále nazývána surová kyšelín akry 1ová. nezáv i s1e na j ejí Či s totě.
Na vršku kolony je potom proud bohatý na nízkovroucí složky odtažen a následuje částečná kondenzace. Jelikož však tento proud ještě obsahuje kyselinu akrylovou, je výhodně nevypouštět ho, ale recyklovat do absorpčního kroku <b).
V patě kolony se rozpouštědlo, které je bez nízkovroucích složek a z větší části bez kyseliny akrylové, odtáhne a výhodně se převážně recykluje v protiproude promývací koloně, kde se odhánění plyn čistí, aby nízkovroucí látky mohly být, z odháněeíhn plynu vymyty. Většina rozpouštědla neobsahujícího kyselinu akrylovou je potom plněna do absorpční kolony.
Ve výhodném provedení vynálezu je kyselá voda, která ještě může obsahovat kyselinu akrylovou v roztoku, extraktivně zpracována s malým proudem kyseliny akrylové v podstatě bez rozpouštědla- F’ři této extrakci kyselé vody je část. kyseliny akrylové extrahována do rozpouštědla a takto znovu získávána z kyselé vody. Naopak, kyselá voda extrahuje polární středně vroucí složky z proudu rozpoušt.ěd la, a tím brání nakupení těchto složek v rozpolíš tec í m cyklu.
Výsledný proud kyselé vody nízko a středněvroucícli složek může býk koncentrován, což je zejména žádoucí tam, kde existují požadavky na ochranu prostředí. Tímto lze splnit, dokonce právní požadavky US týkající se nebezpečných odpadů.
Surová kyselina akrylová získaná v kroku Ce) obsahuje, v každém případě vztaženo na surovou kyselinu akrylovou, přednostně od 98 do 99,8 % hmotn-, zejména od 98,8 do 99,8 % hmotn. , kyseliny akrylové ci od 0,2 do 2 % hmotu. , zejména od 0,8 do 1,8 % hmotn., nečistot, jako je např. kyselina octová, aldehydy a maleinanhydrid.
Tato kyselina akrylová může být, pokud je to třeba, použita pro esterifikaci, kde požadavky na čistotu nejsou příliš vysoké.
Krok (d) V kroku (d) je surová kyselina akrylová z kroku Ce) dále čišt ěna krystal izacί, výhodně způsobem trakční krystalizace kombinací dynamické a statické krystalizace. Použitý typ dynamické nebo statické krystalizace není předmětem jakéhokoliv zvláštního omezení.
Při statické krystalizací ( např. US 3 897 164 a FR 2 668 946 ) se pohybuje kapalná fáze pouze přirozeným prouděním, zatímco při dynamické krystalizací se kapalná fáze pohybuje nuceným prouděním. Nucené proudění může mít, íorniu nucenéhii oběhu ve zcela naplněném zařízení C viz.
I')E 26 06 864) nebo použití kapající nebo klesající vrstvy na chlazenou stěnu CDT 1 769 123 a EP 218 848).
Podle tohoto vynálezu se výhodně surová kyselina akrylová, která má být čištěna, zavede do krys ta 1 izátoru v kupa lne fázi a potom se pevná fáze, která se lisí svým slezením od zavedené kapalné fáze, vymrazí 11a ochlazovaném povrchu.
Jakmile jistá řčíst použité kyseliny akrylové je vynražena do 80 %, (výhodně v rozmezí od 80 zbývající kapalná fáze se oddělí zejména 60 - 70 %) ,
To se výhodně provádí odpumpováním zbytkové fáze, nebo jejím odtokem pryč.
Krok krystalizace muže být následován dalším krokem čistění, jako je tzv, promývání krystalické vrstvy ( viz.
DE 3 708 709),nebo tak zvaným vypocováním, tj částečným odtavením znečistěných krys té, 1 ových ploch.
Výhodné, když má být celkový efekt čistění zlepšen, následuje po krysta1 i zaci vypocován í.
Dynamická a statická krystalizace může být prováděné, v jednom nebo více stupních. Vícestupftovýé postupy zde jsou výhodně vedeny né, základe protiproudého průtokového principu, následovaným krystalizaci v každém stupni, krystalický produkt se ze zbyt,ku oddělí a dodá do kteréhokoliv stupně s dalším vyšším stupněm čistoty, zatímco krystalizační zbytek je přidáván do kteréhokoliv stupně s dalším nejnižším stupněm čistoty. Běžně jsou všechny stupně, které produkují krystalický produkt, který je čistší než přiváděný surový roztok kyseliny akrylové, se nazývají čistící stupně, zatímco všechny ostatní stupně se označují stupně oddesti 1 ování.
Výhodně provádí více krystali zátopu s uskladněním postupných frakcí (krystalizační nebo kry sté, I izačn í zbytek) v ;t.upňfl v řadě ve stejném mez i produktů jednotíívých produkt é, zbytkové! taven i na koute j nerecli.
K minimalizaci ztrát produktu je žádoucí vysoký výtěže!
krystalizace. Avšak maximální výtěžek, který lze získat, jf omezen pozicí eutektických bodů mezi kyselinou akrylovou a jejími vedlejšími složkami. Pokud je eutektické složení
1.2 obohaceno během krystalizace. další separace mezi kyselinou akrylovou a odpovídající čistoty / vedlejších složek nenastává.
Krystalizační zkoušky s kyselinou akrylovou rfizné čistoty ukazují. že dokonce při koncentracích nečistot pod eutektickým složenin bude dynamická krystalizace produkovat, pouze čistější adhezivní vrstvy krystalů. Dále se uvažuje, že zbytková tavenina dynamické krystal izai-H bude dáli.? zpracována statickou krysta1 izacť, jak je popsáno v EP 0 GIG 998.
Vziil ódem k velmi pomalému tvoření vrstev bude vznikat statickou krystal ižací dobrá vrstva spojená adhezí s dobrým čistí c í m e í e k t .em .
Statické stupně jsou začleněny rtu celkového postupu podle výše popsaného prot, iproudéhn průtokového principu; t.o ší čistoty je k rys ta 1 i zace krysí-a 1 i zace produkovány znamená, že produkt statické krystalizace vyš plněn do stupně. kde vzniká produkt dynamické nižší čistoty, a zbytková tavenina dynamické horší čistoty se plní do stupně, kde jsou nejčistŠí krystaly statickou krysta1 Izáci.
Výhodně se dynamická krystalizace provádí ve zařízení nebo způsobem kapající nebo klesající dva postupy jsou zejména rychlé a účinné.
zcela plněném vrstvy. Tyto
Počet potřebných krysta1izačních stupňů závisí na stupni požadované čistoty a lze jej snadno stanovit.Je výhodné zmrazit zárodečnou vrstvu před začátkem krystalizace.
Krok C e):
Pokud je to žádoucí, čistá kyselina akrylová získaná v kroku (d) se esterífi kuje známými postupy.
Způsob a zařízení jsou popsány s odkazem na obrázky, které r-i ilustrují výhodné provedení vynálezu.
Na obrázcích
Obr.l ukazuje blokový diagram postupu podle vynálezu.
Obr.2 ukazuje zapojení zařízení podle předloženého vynálezu.
Na obr, 1 je okružní plyn, který v podstatě obsahuje dusík, oxidy dusíku a nepřeměněný výchozí materiál, stlačen a dávkován společně s propenem a vzduchem do reaktoru, kde probíhá heterogenně kata lyžovaná oxidace propenu na akrolein. Vzniklý reakční plynný meziprodukt. je doplněn dalším vzduchem, aby mohla heterogenně kata1yzovaná oxidace akroleínu probíhat v sekundárním reaktoru.
Získaný horký plynný reakční produkt obsahující kyselinu akrylovou se ochladí na začáku absorpčního kroku částečným odpařením rozpouštědla v přímém chladiči K9, vysokovroueí vedlejší složky reakčního produktu kondenzují v neodpařeném rozpouštědle
Odpouštěný proud z přímého cli ladiče K9 se podrobí desl i láci rozpouštědla, ve kterém se rozpouštědlo oddestiluje a vysokovroueí vedlelší složky zbydou vzadu, dále zahuštěny a použity, např. zpopelněny.
Tyto mohou být
Ko1 ona
K10 je vybavena tokem dolů (neodpařeného) orli l ad í cyklech (nejsou znázorněny) rozpouštědla, zatímco odpařené rozpouštědlo a plynný reakční produkt jsou zavedeny do kolony K10 do její paty a potom se na teplotu absorpce, ('hlazení probíhá v chladících Ne jenom odpařené rozpouštědlo, také část nízkovroucích vedlejších alei také kyselina akrylová a všechny vysoko a středněvroucí vedlejší složky kondenzují v těchto chladících cyklach. Poté, e o s e c o 1 ý pr ou reakčního plynu žehl ad í na t.ep 1 o t u a bs o i'ρc e, nastává skutečná absorpce. Zbytek kyseliny akrylové zbývající v reakčním plynu, a složek, jsou éibsorbovány- Potom se neabsorbovaný, zbývající reakční plyn dále ochlazuje, aby mohla být oddělena kondenzovatelná část πízkovroucích vedlejších složek z proudu plynu, uvedeném na obr.l jako chlazená kyselá voda. Proto je tento kondenzát dále označován jako kyselá voda. Zbývající proud plynu, okružní plyn, může být potom částečně vrácen do reakčních kroků z obr. 1 jako ředící plyn.
Rozpouštědlo naplněné kyselinou akrylovou a vedlejšími složkami je obehráno z paty kolony K10 a plněno do desorpční kolony K20. Zde je naplněné rozpouštědlo stripováno částí okružního plynu odebraného z oxidačních stupňů největší části nízkovroucíeh složek. Jelikož se parou odežene větší podíl kyseliny akrylové, tento proud ret; i rku 111 je , např. zpět, do ρ ř í ut ti h o clil a d i č e K 9.
Ke zvýšení účinnosti desorpci? v koloně K20 se nízkovroucí složky přítomné v odháněcím plynu odstraňují před zavedením do kolony K20. Technicky se to výhodně provádí vyčistěním odháněcího plynu v protiproude promývací koloně K19 použitím regenerovaného rozpouštědla z dále popsané kolony K30.
V dalším kroku postupu se proud rozpouštědla naplněný kyselinou akrylovou a ve skutečnosti bez nízkovroucích složek odebere z paty desorpční kolony K20 a na lni se do dešti lační kolony K30, kterou je přednostně kolona se sítovými patry. Vysokovroucí rozpouštědlo a střednovroucí vedlejí složky, např. ma1einanhydrid. kondenzují v patě kolony K30. Jelikož kyselina akrylová odebraná navrchu kolony K30 ještě obsahuje výrazná množství nízkovroucích vedlejších složek, tento obsah ηízkovroucích složek je výhodně snižován dalším prodloužením rekt. i f i kačn í sekce kolony K30 a odebráním kyseliny akrylové z kolony jako vedlejšího proudu.
Tato kyselina akrylová je označována jako surová kyselina akry 1ová.
i a
Ι.ιΊιο· obohacený proud odebraný na vrchu destilační kolony K30 ještě obsahu je kyselinu akrylovou a je tedy výhodně r ec y k 1 o v á n 2 pě t d o a b s o r ρ č η í k o luny K10 .
Rozpouštědlo odebrané ze základny destilační kolony K30, které je bez nízkovroucích složek a téměř bez kyseliny akrylové, je z větší části plněno do protiproude promývací kolony K19, aby , jak je zmíněno dále, mohly být nízkovroucí z proudu odháněl? ího plynu, který vede do Kyselina akrylová téměř hez rozpouštědla je potom plněna do absorpční kolony K10. Ma 1 ý odpouštěný proud rozpouštědla téměř bez kyseliny akrylové ze základny destilační kolony K30 se používá pro zpracování kyselí1 vody, která ještě obsahuje kyselinu akrylovou v složky vymyty desorpční kolony K20.
roz toku, ex trakeí kyseliny akrylové směru,kyselá
V této extrakt- i kyše 1 é vody, se část regeneruje z kyselé vody, a , v jiném voda extrahuje všechny polární složky z odpouštěného proudu rozpouštědla- Výsledná kyselá voda může být znovu odpařena a potom spálena.
Surová kyselina akrylová získaná z vedlejších proudů dešti lační kolony K30 se potom podrobí dynamické krystalizaci a státické krystalizaci.
V závislosti na požadavcích na čistotu kyseliny akrylové může stačit provedení pouze dynamické krysta 1 izace.
Dynamická krystal izace se provádí bud se zcela plněnou trubkou nebo způsobem klesající vrstvy. Počet krystalizačních stupňů sc- mění jako funkce požadované Čistoty kysel i uy akrylové Přednostně se dynamický kryst.a 1 izát.or konst ruuje jako tepelný výměník.
Pokud je to třeba, esterif iku je se získaná čistá kyselina akrylová alkoholy za vzniku požadovaných akrylátů.
Způsob pod lo vynálezu má následující výhody;
lepší prop i onová esteru , neboť. kysel ina krysta 1 i zací- Kyše 1 i na nižší ztráty výtěžku vzhledem ke kombinaci použití dynamické a statické krystalizace;
kvalita kyseliny nebo může být oddělena propionová může být ve stupni výroby kyseliny akrylové ester i f i kována na páchnoucí propaiiáty, a ty by mohly být. nevítanými konečnými produkty ve všech směrech;
není nutné přidávat, chemická činidla k odstranění a 1 deliydů ;
není nutná dest.ilace acetátů při dalším zpracování kyselin na estery;
n i žš í spotřeba a 1 koho 1u ve stupu i ester i i i kare.
Př í klady proveden í
Nás 1 edu j í e í př i k1ady i 1us tru j í výhodná proveden i vyná1ezu
Malé zařízení (Mi ιι i plant. ) vyrobí 426 g kyseliny akrylové za hodinu. Vzájemná zapojení zařízení, rychlosti proudění a použité operační parametry jsou patrné z obr.2. Obrázek ilustruje separační kroky z obr.l ve formě zařízeni, která mají stejná označení. Oxidace propenu vzduchem přes akrolein byla účinná ve dvou postupných reakěních trubkách o průměru 26 mm s délkou katalyzátorového lože 2,5 m. První trubka je plněna katalyzátorem s Impregnovaným povrchem, jak je popsán v PF’ 575 897, a druhá reakční trubka obsahuje povrchově impregnovaný katalyzátor, jak je popsáno v EP 609 750.
Kolony K10, K20 a K30 byly kolony zakončené zrcadlem nebo termostatové laboratorní kolony s průměrem 50 min.
Přímý kondenzátor K9 byl pračka venturi.
Kolony K10 a K20 byly plněny 5mm kovovými hady.
Kolona K30 byla plněna sítovými patry (dvojitá průtoková patra) vyrobenými z kovu. lit.vory v sítových patrech byly
7 takové, že mohly vznikat vrstvy pěny.
Dynamická krystalizace
Dynamická krystalizace se prováděla v krystalizátoru popsaném v DE-A 26 06 864 (BASF) použitím zcela plněné trubky.
K rys talizační data byla následující:
dva průchody s jednou trubkou (vnitřní průměr 26 mm) na prflchod, délka trubky b m, primární okruh čerpadla jako odstředivé čerpadlo s kont ro 11 «vanou rych 1 os t ί , objem zařízení kolem 11 1 na primární strano, rychlost vymražování kolem 4b % ( rychlost vymiažování hmotnost krystalizovaného produktu/ hmotnost surové taven i ny),
4stupňové nádoby , každá s objemem 100 1, teplota zařízení kontrolovaná chladící jednotkou a párou 4 bar na tepelný výměník.
Zařízení bylo řízeno kontrolním systémem postupu, a sekvence programu pro jeden stupen byly následující:
1- Naplnění primárního okruhu.
2. Vyprázdnění primárního okruhu a vymražování vrstvy zárodečných krysta 1ů.
8. Zvýšení teploty na us i pod 2 °0 pod bud tání,
4. Plnění primárního okruhu, až nastane kryst.a I i xace .
b. Krys ta 1 i xa« ·« (tep 1 of η í program ) .
6. Odčerpání zbytkové taveniny po skončení krystalizace.
7. Zvýšení teploty k roztavení vrstvy krystalů.
9. Odčerpání roztaveného krystalizovaného produktu.
9. Zahájení nového stupně.
8
Teploty, tlaky, objemy prfitokíl záleží na stup
V «... Λ. «.»»_* 1. CTIII t-í pracuj č
Statická krystalizace vrstvy
Zařízením penzi tým pře tyt,o účely byl trubkový katalyzátor vyrobený ze skla s vnitřním průměrem 80 mm a délkou 1 m. Teplota krystaI izátoru byla kontrolována pláštěm vyrobeným z.e skla. Hladina náplně'· v krysta 1 Izákem Ležela v rozmezí od 2,0 do b,0 1 (promění ivá). Teplota v zařízení byla kontrol ována programovým Hermesta tem. Rychlost vymrázování (po vypoeování) byla kolem ‘iO %.
Programová sekvence pro jeden stupeň byla následující;
1. Nap 1něn í krysta 1 i zátoru.
2. Udržování teploty zařízení s obsahem na teplotě asi 1 K pod teplotou tání.
d. Krystalizace (teplotní program)
4. Odebrání zbytkové taveniny po skončení krystalizace.
5. Vypoeování (teplotní program)G. Roztavení krystalizovaného produktu.
7. Zahájení nového skupně.
Topinky jsou závislé na skupili, vo kterém se pracuje.
Příklad 1
42f> g/li surové 1 .oku desti 1 ační kyseliny akrylové bylo odebráno z vedlejšího kolony KdO kvality uvedené dále v tabulce· 1.
Příklad 2
Onii «vá kysel i na akrylová uvedená v příkladu 1 byla čištěna ι 9 •jedniιιι z výše popsaných krystalizačních stupňů. Hýla získána čistá kyselina akrylová o čistotě 99,9b % hmotn. s obsahem kyseliny propionové 51 ppm hmotu, a obsahem kyseliny octové 345 ppm % hmotn.. Krysta 1 izačn í zbytek tohoto stupně čistění byl dále zpracován ve t.řecli dynamických a dvou statických krys ta I izační c h stu ρ η í ch (list.otči získané čisté? kyseliny akrylové tímto způsobem ie 11 v o rlena v tabule e d á l e .
Tabu1ka
Typ kyše 1 i na | Kyselina | kysel i na 1
kyše 1 i ny akrylová | propionová i oc t.ová i
akry lově v % hmotn. i t v ppm | v ppm i
Surová 1 i i i i i
kysel i na 99,7 1 203 j 2000 i
akrylová i i i
li i stá r 1 j i i i
kysel i na 99,95 j 51 í 345 1
akry 1ová i L i 1 1
Jak je z tabulky patrné, spojené použití dynamické a statické krystalizace vede k velmi čisté kyselině akrylové.
Zvláště obsah kysel iny propionové ( kt.erý by nit ih I vést. k páchnoucím prop iouátúm při výrobě akryJesterů) byl snížen na čtvrtinu své původní hodnoty, což by nebylo možné destilací, i při nepřístupné ceně.

Claims (7)

  1. žO
    PATEM T OVÉ NÁROKY 1. Způsob přípravy akrylové kyseliny a/nebo es ferň, obsahu j i ci i kroky- (a) katalytickou oxidaci v plynné fázi propenu a/nebi akro]einn učí kysel linu akrylovou, kterou s e získá plynný
    reakční produkt., obsahující kyselinu akrylovou, (b) absorpci rozpouštědla reakčního produktu,
    Ce) destilaci rozpouštědla naplněného reakčním produktem v koloně k získání surové kyseliny akrylové či rozpouštědla.
    Cd) čistění surové kyseliny akrylové krystalizací a
    Ce) popřípadě ester ifikaci krystalické kyseliny akrylové-
    O <t. - Způsob podle nároku 1, kdo se v kroku Cb) použije bif okovrouc í rozpoustfid1 enylu- o, ze jména směs difeny1etheru a nás Zpíis ob pod 1 e 11 á roku ledu j ících znakíi: 1 nebo Z s jedním nebo vin· - reakční produkt. se or h 1 ad í na začátku kroku (b) uvedením do kontakt u s rozpous t. ěd 1 t m a odpařením č á s t. i r o z p o u š t. ě d 1 a absorpce v bodu C b) se provádí prut ipronduu absorpci v
    a b s o r i »č 11 í koloně, spodní produkt absorpční kolony se podrobí desorpcí na začátku kroku (c) k odstranění nízkovroucích sekundárních s1ožek, produkt, získaný v hlavě destilační kolony v kroku Cc) se recykluje na krok (b), produkt získaný v patě destilační kolony v kroku (c) se recykluje na absorpční krok (b), v kroku (c) surová kyselina akrylová se odebere z destilační kolony jako boční proud.
  2. 4. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, kde se v kroku <d) použije frakční krystalizace kombinací dynamické a statické krystalizace.
  3. 5. Způsob podle nároku 4, kde se v kroku (d) zbytek dynamické krystalizace podrobí statické krysta1izaci, a produkt, st át,ické krystal izace se podrobí dynamické krys ta 1 i zaci.
  4. 6. Způsob podle nároku b, kde se dynamická krystalizace provádí plným průtokovým zařízením nebo způsobem klesající vrstvy.
  5. 7. Způsob podle některého z. nároků 4 až 6. kde se dynamická a/nebo statická krystalizacu v kroku <d> provádí protiproudou krystaI izací
  6. 8. Zařízení pro pří pravil kyseliny nás ledu jící Tady akrylové, sestávající z
    ne jméně jednoho reaktoru pro katalytickou reakc i plynné fáze, absorpční ko1 ony, 1 ie.es L i 1 ačn í kolony, m jméně jednoho dynam i ckého krystai 1 i zátoru a ne jméně jedni ilio s 1 ,a t i ckéln 1 krystal rzát i iru , nejméně ji edné zás obní nádoby na meziprodukt-.
  7. 9. Zařízen] podle náloku 8 s jedním nebo více 2: následujících znaků: přímý kondenzát,or pro částečné odpaření rozpouštědla je zařazen mezi katalytický reaktor plynné fáze a absorpční kol onu, absorpční kolona je konstruována absorpční ko11 ma, jako prot, iproudčí
    desorpční ko1 ona je zařazena mezi absorpčn í ko1 onu dost i 1ačn í kolonu. destjlační ki 11 ona je vybavena sítovými patry,
    dynamické a/nebo statické k rys La 1 j zá tory jsou konstruovány jako tepelné výměníky.
    Výroba kyseliny akrylové a esteru kyseliny akrylové
    VysokoVToucf sl.
CZ9763A 1996-01-12 1997-01-09 Způsob přípravy kyseliny akrylové a esterů a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ6397A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19600955A DE19600955A1 (de) 1996-01-12 1996-01-12 Verfahren zur Herstellung von Acrylsäure und deren Ester

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ6397A3 true CZ6397A3 (cs) 1998-04-15

Family

ID=7782625

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ9763A CZ6397A3 (cs) 1996-01-12 1997-01-09 Způsob přípravy kyseliny akrylové a esterů a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5817865A (cs)
EP (1) EP0784046B2 (cs)
JP (1) JPH09227445A (cs)
KR (1) KR970059159A (cs)
CN (1) CN1102140C (cs)
BR (1) BR9703320A (cs)
CA (1) CA2194900A1 (cs)
CZ (1) CZ6397A3 (cs)
DE (2) DE19600955A1 (cs)
DK (1) DK0784046T3 (cs)
ID (1) ID15827A (cs)
MY (1) MY117845A (cs)
SG (1) SG65631A1 (cs)
TW (1) TW409119B (cs)

Families Citing this family (67)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MY120051A (en) 1997-07-30 2005-08-30 Mitsubishi Rayon Co Process for purification of (meth)acrylic acid
DE19740252A1 (de) 1997-09-12 1999-03-18 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Acrylsäure und Methacrylsäure
DE19754155A1 (de) * 1997-12-05 1999-06-10 Basf Ag Verfahren zum Kühlen von heißen Gasen
DE19814387A1 (de) * 1998-03-31 1999-10-07 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Acrylsäure und Acrylsäureestern
DE19814375A1 (de) * 1998-03-31 1999-10-07 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Acrylsäure und Acrylsäureestern
DE19838817A1 (de) * 1998-08-26 2000-03-02 Basf Ag Verfahren zur kontinuierlichen Gewinnung von (Meth)acrylsäure
EP1163201B1 (de) * 1999-03-06 2003-08-20 Basf Aktiengesellschaft Verfahren zur herstellung von acrylsäure
US6500982B1 (en) * 1999-06-28 2002-12-31 Rohm And Haas Company Process for preparing (meth) acrylic acid
FR2798382B1 (fr) 1999-09-14 2001-10-26 Atofina Procede de purification de l'acide acrylique obtenu par oxydation du propylene et/ou de l'acroleine
JP2001096102A (ja) 1999-09-29 2001-04-10 Nippon Shokubai Co Ltd 精製塔の液抜き出し用トレイ、精製塔および精製方法
FR2799386B1 (fr) * 1999-10-12 2001-12-28 Befs Prokem Procede de purification de produits organiques par cristallisation fractionnee a vitesse de circulation variable
JP3938646B2 (ja) 2000-01-14 2007-06-27 株式会社日本触媒 アクリル酸の製造方法
DE10003498A1 (de) * 2000-01-27 2001-08-02 Basf Ag Reinigungsverfahren für (Meth)acrylsäure
JP2001226320A (ja) * 2000-02-14 2001-08-21 Nippon Shokubai Co Ltd アクリル酸の捕集方法およびアクリル酸の精製方法
US6888025B2 (en) * 2000-02-14 2005-05-03 Nippon Shokubai, Co. Ltd. Method for absorbing acrylic acid and method for purifying acrylic acid
DE10026407A1 (de) 2000-05-29 2001-12-06 Basf Ag Verfahren der diskontinuierlichen kristallisativen Reinigung von Roh-Acrylsäure
US6927268B2 (en) 2000-06-21 2005-08-09 Nippon Shokubai Co., Ltd. Production process for water-absorbent resin
JP4871441B2 (ja) * 2000-08-07 2012-02-08 株式会社日本触媒 反応器のスタートアップ方法
DE10138150A1 (de) * 2001-08-03 2003-02-13 Basf Ag Verfahren zur Herstellung wasserabsorbierender Harze
DE10138630A1 (de) * 2001-08-13 2003-02-27 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Rein-(Meth)acrylsäure und Methacrylsäureestern
KR100464165B1 (ko) * 2002-05-02 2005-01-03 재원산업 주식회사 메탄올의 정제방법
DE10221176A1 (de) * 2002-05-13 2003-11-27 Basf Ag Verfahren zur Herstellung geruchsarmer Hydrogelbildender Polymerisate
US20040143149A1 (en) * 2002-08-02 2004-07-22 Decourcy Michael Stanley Method for reducing nitrogen oxide emissions in industrial process
US20040104108A1 (en) * 2002-12-03 2004-06-03 Mason Robert Michael High capacity purification of thermally unstable compounds
JP3957298B2 (ja) * 2003-06-05 2007-08-15 株式会社日本触媒 アクリル酸の製造方法
JP4056429B2 (ja) 2003-06-05 2008-03-05 株式会社日本触媒 (メタ)アクリル酸の製造方法
JP4580151B2 (ja) * 2003-06-05 2010-11-10 株式会社日本触媒 アクリル酸の製造方法
BRPI0413297B1 (pt) * 2003-08-06 2014-01-21 Processo para operar uma oxidação parcial contínua em fase gasosa catalisada de maneira heterogênea de pelo menos um composto orgânico
EP1512417B1 (en) * 2003-09-02 2013-06-19 Nippon Shokubai Co., Ltd. Particulate water-absorbent resin composition
US7803880B2 (en) 2003-09-19 2010-09-28 Nippon Shokubai Co., Ltd. Water absorbent and producing method of same
FR2861724B1 (fr) * 2003-11-04 2005-12-30 Arkema Procede de purification de l'acide (meth)acrylique obtenu par oxydation d'un substrat gazeux
JP2005247731A (ja) * 2004-03-03 2005-09-15 Mitsubishi Chemicals Corp (メタ)アクリル酸組成物及びその製造方法
JP4428144B2 (ja) * 2004-05-31 2010-03-10 三菱化学株式会社 (メタ)アクリル酸エステルの保存方法
DE102004034316B4 (de) * 2004-07-15 2015-07-16 Evonik Degussa Gmbh Ein Verfahren zur Herstellung von (Meth)Acrylsäure
DE102005019911A1 (de) * 2005-04-27 2006-11-02 Basf Ag Verfahren der rektifikativen Auftrennung einer Acrylsäure und/oder Methacrylsäure enthaltenden Flüssigkeit
US7649111B2 (en) 2005-07-25 2010-01-19 Saudi Basic Industries Corporation Catalyst for the oxidation of a mixed aldehyde feedstock to methacrylic acid and methods for making and using same
US7732367B2 (en) 2005-07-25 2010-06-08 Saudi Basic Industries Corporation Catalyst for methacrolein oxidation and method for making and using same
US7649112B2 (en) 2005-07-25 2010-01-19 Saudi Basic Industries Corporation Integrated plant for producing 2-ethyl-hexanol and methacrylic acid and a method based thereon
US7851397B2 (en) 2005-07-25 2010-12-14 Saudi Basic Industries Corporation Catalyst for methacrolein oxidation and method for making and using same
DE102005062010A1 (de) * 2005-12-22 2007-06-28 Basf Ag Verfahren der heterogen katalysierten partiellen Gasphasenoxidation von Propylen zu Acrylsäure
DE602007005288D1 (de) * 2006-01-20 2010-04-29 Nippon Catalytic Chem Ind Verfahren zur Reinigung von Acrylsäure
JP2007191449A (ja) * 2006-01-20 2007-08-02 Nippon Shokubai Co Ltd アクリル酸の製造方法
CN100410228C (zh) * 2006-01-27 2008-08-13 中国石油集团工程设计有限责任公司 丙烯酸共沸精制并回收乙酸工艺
JP4253330B2 (ja) * 2006-04-07 2009-04-08 株式会社日本触媒 有機酸の製造方法
JP5199260B2 (ja) * 2006-09-15 2013-05-15 アルケマ インコーポレイティド アクリル酸の生成方法
DE102007014606A1 (de) 2007-03-23 2008-09-25 Basf Se Verfahren zur Lagerung einer unter den Bedingungen der Lagerung flüssigen Monomerenphase
DE102007014603A1 (de) 2007-03-23 2008-09-25 Basf Se Verfahren des Transports einer aus einem Lagerbehälter entnommenen flüssigen Monomerenphase im Tank eines Tankwagens oder eines Tankschiffs
JP2007284445A (ja) * 2007-06-27 2007-11-01 Nippon Shokubai Co Ltd アクリル酸の製造方法
EP2371801A4 (en) 2008-12-26 2012-10-17 Nippon Catalytic Chem Ind PROCESS FOR THE PRODUCTION OF ACRYLIC ACID
EP2394978B1 (en) * 2009-02-03 2018-08-08 Nippon Shokubai Co., Ltd. Process for production of (meth)acrylic acid
JP5606692B2 (ja) * 2009-06-25 2014-10-15 株式会社日本触媒 (メタ)アクリル酸の製造方法
JP5318602B2 (ja) * 2009-02-03 2013-10-16 株式会社日本触媒 アクリル酸結晶の融解方法
FR2948365B1 (fr) * 2009-07-22 2011-09-09 Arkema France Procede de fabrication d'acide acrylique bio-ressource a partir de glycerol
FR2948366B1 (fr) * 2009-07-22 2012-08-17 Arkema France Procede de fabrication d'acide acrylique bio-ressource a partir de glycerol
EP2554258A4 (en) 2010-03-31 2014-08-06 Nippon Catalytic Chem Ind GLYCEROL DEHYDRATION CATALYST AND PROCESS FOR PRODUCING ACROLEIN, PROCESS FOR PRODUCING ACRYLIC ACID, AND PROCESS FOR PRODUCING HYDROPHILIC RESIN, EACH USING THE CATALYST
US9029596B2 (en) 2010-12-28 2015-05-12 Nippon Shokubai Co., Ltd. Methods for producing acrylic acid and/or ester thereof and polymer of the acrylic acid and/or ester thereof
US8921257B2 (en) 2011-12-02 2014-12-30 Saudi Basic Industries Corporation Dual function partial oxidation catalyst for propane to acrylic acid conversion
US8722940B2 (en) 2012-03-01 2014-05-13 Saudi Basic Industries Corporation High molybdenum mixed metal oxide catalysts for the production of unsaturated aldehydes from olefins
US20130274520A1 (en) * 2012-04-11 2013-10-17 The Procter & Gamble Company Purification Of Bio Based Acrylic Acid To Crude And Glacial Acrylic Acid
EP2868648B1 (en) 2012-06-27 2019-02-20 Nippon Shokubai Co., Ltd. (meth)acrylic acid production method, and, hydrophilic resin production method
US10093551B2 (en) * 2014-09-23 2018-10-09 Basf Se Process and plant for treatment of secondary components obtained in acrolein and/or (meth)acrylic acid production
EP3178805B1 (en) * 2014-10-07 2021-09-29 LG Chem, Ltd. Method and apparatus for continuous manufacturing of acrylic acid through propane partial oxidation
EP3214067A1 (de) * 2016-03-03 2017-09-06 Basf Se Verfahren zur aufreinigung von cyclohexanpolycarbonsäureestern
US10919834B2 (en) * 2017-05-25 2021-02-16 Nippon Shokubai Co., Ltd. Method for producing (meth)acrylic acid
EP3778545A4 (en) * 2018-03-28 2021-05-12 Mitsubishi Chemical Corporation PROCESS FOR MANUFACTURING UNSATURED CARBONIC ACID ESTERS
CN108707072A (zh) * 2018-05-10 2018-10-26 宜兴丹森科技有限公司 丙烯酸组合物的纯化方法
EP3907211A1 (en) * 2020-05-08 2021-11-10 Sulzer Management AG A process and apparatus for preparing a purified styrene composition from styrene containing feedstock

Family Cites Families (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3251899A (en) * 1962-06-11 1966-05-17 Standard Oil Co Process for the dehydrogenation of olefins
US3198750A (en) * 1962-12-26 1965-08-03 Standard Oil Co Mixed antimony oxide-uranium oxide oxidation catalyst
NL125238C (cs) * 1962-06-11
US3473238A (en) 1966-04-05 1969-10-21 Scott Paper Co Rotary cylinder dryer
AT279547B (de) 1967-04-14 1970-03-10 Buchs Metallwerk Ag Verfahren und Vorrichtung zur Trennung oder Reinigung schmelzflüssiger, flüssiger oder gelöster Stoffe durch fraktioniertes Kristallisieren
FR1555614A (cs) 1967-09-05 1969-01-31
US3437690A (en) * 1967-11-21 1969-04-08 Eastman Kodak Co Vapor phase process for preparing unsaturated aliphatic aldehydes and monocarboxylic acids
SE368777B (cs) * 1968-12-16 1974-07-22 Montedison Spa
JPS4924898B1 (cs) * 1970-12-26 1974-06-26
BE786398A (fr) * 1971-07-21 1973-01-18 Basf Ag Procede de preparation de l'acide acrylique anhydre
US3725208A (en) * 1971-08-20 1973-04-03 Nippon Kayaku Kk Process for purification of acrylic acid from aldehydes by distillation with a reagent
DE2251364B2 (de) * 1971-10-22 1975-07-03 Asahi Glass Co. Ltd., Tokio Verfahren zur Herstellung von Acrylsäure bzw. Methacrylsäure aus Acrolein bzw. Methacrolein
DE2309657A1 (de) * 1973-02-27 1974-09-12 Basf Ag Verfahren zur herstellung von carbonsaeuren oder dicarbonsaeureanhydriden
DE2323328C2 (de) * 1973-05-09 1982-04-01 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Abtrennung von Acrylsäure aus einer angesäuerten wäßrigen Butanol-Acrylsäure-Veresterungsablauge
DE2449780C3 (de) * 1974-10-19 1987-01-22 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zum Abtrennen schwer- oder nichtflüchtiger Nebenprodukte der Propylen- und/oder Acroleinoxidation von den für die Absorbtion der Acrylsäure aus den Reaktionsgasen verwendeten Lösungsmitteln
DE2606364C3 (de) 1976-02-18 1988-05-26 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Stofftrennung aus einem flüssigen Gemisch durch fraktionierte Kristallisation
US4230888A (en) 1977-12-15 1980-10-28 Standard Oil Company (Ohio) Process for purification of acrylic acid by fractional crystallization
US4224187A (en) * 1978-11-13 1980-09-23 Celanese Corporation Olefin oxidation catalyst and process for its preparation
US4267386A (en) * 1978-11-13 1981-05-12 Celanese Corporation Olefin oxidation catalyst
DE3461782D1 (en) * 1983-02-22 1987-02-05 Halcon Sd Group Inc Conversion of propane to acrylic acid
GB2146636B (en) * 1983-08-11 1987-02-04 Nippon Catalytic Chem Ind Process for producing acrylic acid
PT78759B (en) 1984-06-18 1986-07-14 Badische Corp Improved process for removing carbonyl impurities from acrylic acid
CH667816A5 (de) 1985-10-09 1988-11-15 Sulzer Ag Kristallisationsvorrichtung und deren verwendung.
PT81876B (en) 1986-01-20 1987-05-05 Badische Corp Method for the continuous treatment or acrylic acid for the production of acrylic esters
CA1299193C (en) * 1986-07-17 1992-04-21 Gordon Gene Harkreader Anhydrous diluents for the propylene oxidation reaction to acrolein and acrolein oxidation to acrylic acid
CA1305178C (en) * 1986-08-21 1992-07-14 Gordon Gene Harkreader Anhydrous diluent process for the propylene oxidation reaction to acrolein and acrolein oxidation to acrylic acid
DE3641996A1 (de) 1986-12-09 1988-06-16 Basf Ag Verfahren zum abtrennen von aldehyden aus (alpha),(beta)-olefinisch ungesaettigten carbonsaeuren
AU606160B2 (en) * 1987-05-27 1991-01-31 Nippon Shokubai Kagaku Kogyo Co. Ltd. Process for production of acrylic acid
FR2668946B1 (fr) 1990-11-09 1993-01-08 Befs Technologies Sa Dispositif pour la purification de tout produit cristallisable.
TW295580B (cs) 1992-01-09 1997-01-11 Nippon Catalytic Chem Ind
DE4220859A1 (de) 1992-06-25 1994-01-05 Basf Ag Multimetalloxidmassen
DE4302991A1 (de) 1993-02-03 1994-08-04 Basf Ag Multimetalloxidmassen
DE4308087C2 (de) * 1993-03-13 1997-02-06 Basf Ag Verfahren zur Abtrennung von Acrylsäure aus den Reaktionsgasen der katalytischen Oxidation von Propylen und/oder Acrolein
TW305830B (cs) * 1993-03-26 1997-05-21 Sulzer Chemtech Ag

Also Published As

Publication number Publication date
US5817865A (en) 1998-10-06
DK0784046T3 (da) 2001-04-30
CA2194900A1 (en) 1997-07-13
TW409119B (en) 2000-10-21
KR970059159A (ko) 1997-08-12
DE19600955A1 (de) 1997-07-17
EP0784046B1 (de) 2001-03-28
EP0784046B2 (de) 2005-04-06
EP0784046A1 (de) 1997-07-16
MX9700316A (es) 1997-07-31
CN1165808A (zh) 1997-11-26
CN1102140C (zh) 2003-02-26
JPH09227445A (ja) 1997-09-02
BR9703320A (pt) 1999-01-05
MY117845A (en) 2004-08-30
DE59703206D1 (de) 2001-05-03
SG65631A1 (en) 1999-06-22
ID15827A (id) 1997-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ6397A3 (cs) Způsob přípravy kyseliny akrylové a esterů a zařízení k provádění tohoto způsobu
US5831124A (en) Purification of acrylic acid and methacrylic acid
JP5689904B2 (ja) アクリル酸の生成方法
US6482981B2 (en) Method for producing acrylic acid
EP1484308B1 (en) Method for production of acrylic acid
JP3332594B2 (ja) 酢酸の精製方法
US6407287B2 (en) Method for production of acrylic acid
US4250330A (en) Process for the recovery of the solvent and of the by-produced methylacetate in the synthesis of terephthalic acid
MXPA97000897A (en) Continuous preparation of alkyl sters of the met acid (acrili
JPH09208519A (ja) (メタ)アクリル酸アルキルエステルの連続的製法
KR20010072021A (ko) 아크릴산의 제조 방법
MXPA06010637A (es) Utilizacion del calor de reaccion del acido acetico en otras plantas de procesamiento.
JPS6035328B2 (ja) アクリル酸及びアクロレインの製出法
WO2018216699A1 (ja) (メタ)アクリル酸の製造方法
JP3681285B2 (ja) メタクリル酸メチルの製造方法
US5207874A (en) Process for the purification of glycidyl (meth)acrylate
JP2001520213A (ja) (メタ)アクリル酸の製造方法
KR100716095B1 (ko) 규격에 따른 프탈산 무수물의 제조 방법
JP3832868B2 (ja) アクリル酸の精製法
JP3217242B2 (ja) 酢酸の精製方法
JP4651175B2 (ja) メタクリル酸の精製方法およびメタクリル酸メチルの製造方法
MXPA97000316A (en) Preparation of acrylic acid and this
JP3166287B2 (ja) アセタールの製造法
KR20240031052A (ko) 고순도 아크릴산의 제조방법
JPH0324475B2 (cs)