Vynález se týká způsobu zachycování a zvedání plihlých herních dílců se stohu dílců.
Vynález se rovněž týká zařízení k provádění tohoto způsobu.
Například při výrobě oděvů je běžnou praxí příříznout současně celý stoh oděvových dílců z nastehovaného navrstvení úseků látky. Přiříznutý stoh látkových dílců se pak převede do následující výrobní operace, kde se dílce po jednom odstraňují za účelem šití atd.
Při neustálém úsilí zautomatizovat výrobní operace všeho možného druhu byla věnována značná pozornost vytvoření soustav, jež by byly -schopné nadzdvihnout a oddělit horní látkový dílec od -stohu předběžně přiříznutých látkových dílců a dopravit oddělený dílec na žádané místo za účelem provedení výrobní operace. U dřívějších provedení takových zařízení se používalo například sacích ústrojí nebo- -pásek -citlivých na tlak za účelem nadzdvihnutí horního dílce stohu. Jiná dosavadní uspořádání navrhovala použití jehlových členů pro záběr -s horním dílcem -stohu -a jeho nadzvednutí. Další návod v tomto -směru je -obsažen v USA - patentním spisu- č. 3 756- 537.
Mnohá ze shora zmíněných -dřívějších usporádání jsou účinná -v -určité -míře, avšak každé z nich má nevýhody některého druhu, které omezují jeho užitečnost. Například při výrobní operaci, ve které jsou -stanoveny všechny podmínky, při jediné velikosti a jediném tvaru dílce, -který je -stále ze stejného materiálu, je často- možné -sei^j^-dit a přizpůsobit některé -z dřívějších zařízení tak, že pracuje s přijatelnou výkonností. Avšak v častějším případě se -požaduje, aby zařízení manipulovalo s dílci o· nejrůznějších velikostech a tvarech, a také aby - zpracovávalo díly z -různých materiálů, -a pro· -tento účel nejsou dřívější zařízení vhodná. I když výrobní operace se týká pouze jediné velikosti a jediného· ' tvaru dílce, může dojít - k vážným problémům -při zpracování většího- počtu materiálů při různých příležitostech. Všechny dřívější soustavy, -pokud je známo, mají význačné závady v -okolnostech, které vyžadují manipulaci s různými materiály a/nebos různým.! tvary.
Vynález navrhuje zdokonalený způsob pro účinný -a spolehlivý záběr s dílcem látky -nebo jiného· -plihlého materiálu a pro jeho zvednutí a oddělení -od pгl·гíznutéhř stohu těchto - dílců.
Způsob podle vynálezu záleží v tom, že se -na první oblast horního dílce stohu působí prvním· -nezávisle řízeným dosedáním tlakem, na druhou oblast horního -dílce se těsně u první oblasti působí druhým nezávislé řízeným dosěidacím tlakem, prvního řízeného dosedacího tlaku se použije pro posunutí horního dílce obecně v novině tohoto horního dílce směrem od předem určeného* okraje horního dílce a současně se použije druhého řízeného dosedacího tlaku pro zadržení druhé oblasti horního dílce proti posunutí, čímž so v horním dílci vytvoří vzdutí nebo zvlnění, dílec se uchopí v oblasti tototo zvlnění a potom se horní dílec za toto zvlnění zvedne a zvednutý horní dílec se dopraví do předem určené polohy.
Podle výhodného provedení způsobu podle vynálezu se po posunutí horního dílce prvním řízeným dcsedacím tlakem ostatní stoh dílců zadrží v omezené oblasti oddálené od předem určeného' okraje o vzdálenost, která je menší než vzdálenost posunutí horního dílce, avšak větší než polovina této vzdálenosti posunutí, načež se horní dílec zvedne.
Zařízení к provádění způsobu podle vynálezu obsahuje rám, na kterém je pohyblivě uložena první nosná konstrukce, ha které je uložen člen vymezující uchopovací plochu dílce, na rámu je dále uložen první ovladač přiřazený první nosné konstrukci, t&sně u členů vymezujícího uchopovací plochu dílce je umístěna přidržovací soustava pro dílec, s touto soustavou je sdružena druhá nosná konstrukce pro uložení uvedené přidržovací soustavy a na první nosné konstrukci je uložen druhý ovladač isdružený s členem vymezujícím uchopovací plochu dílce.
Zařízení podle vynálezu se takto vyrovnává is různými proměnlivými podmínkami a zaručuje -spolehlivou a účinnou výrobu za nerůznějších podmínek. Různé materiály pro dílec mohou totiž mít velmi odlišné vlastnosti v ohledu tuhosti, tloušťky, váhy, drsnosti nebo hladkosti, náchylnosti к poškození nebo ke značkování, atd. Kromě toho u látkových dílců vytvořených ze vzorovaných tkanin může mít dílec proměnlivou tloušťku a stoh takových dílců může být zvlněný a nerovný ve funkci kumulativního účinku změn nebo kolísání v jednotlivých dílcích.
Podle výhodného provedení vynálezu sestává člen vymezující uchopovací plochu dílce z uchopovacího kola dílce s uchopovacím povrchem, které je řízené otáčivě uloženo na první nosné konstrukci, přičemž druhá nosná konstrukce je nezávisle otáčivě uložena kolelm osy uchopovacího kola.
S přidržovací soustavou pro dílec je účelně sdružen nastavitelný poddajný člen, tvořený účelně pružinou, činně upravenou mezi první nosnou konstrukcí a druhou nosnou koínistriukcí.
Podle dalšího provedení vynálezu je druhý ovládač dvojčinný tekutinový ovládač a má statickou polohu mezi hranicemi svých zdvihů pro řízené otáčení uchopovacího' kola dílce. Tento ovládač je dále s výhodou uzpůsoben pro otáčení uchopovacího kola dílce o první předem určenou vzdálenost v jednom směru a o druhou předem určenou vždávzdálencist of větší velikosti v opačném směru.
Podle výhodného provedení obsahuje přidržovací soustava pro dílec přítlačnou patku, která je řízené otáčivě uložena na této přidržovací soustavě. Tato přítlačná patka má účelně uchopovací plochu, která je obrácena к uchopovacímu kolu dílce a nepatrně od něho oddálena a je upravena pro umožnění průchodu vzdutí materiálu dílce, mezi přítlačnou patkou a přidržovací soustavou je umístěna pružina sloužící pro řízené otáčení přítlačné patky ve směru pudícím uchopovací plochu patky směrem к uchopovacímu kolu dílce.
Podle jiného provedení má přidržovací soustava pro dílec stahovací plochu pro dílec v sousedství přítlačné patky, čímž stahovací plocha a přítlačná patka tvoří akumulační štěrbinu.
Podle dalšího provedení vynálezu je v rámu pod uchopovacím kolem dílce nesena deskOvitá dopravní závěra, vratně pohyblivá ve vodorovné rovině mezi vysunutou a odtažnou mezní polohou pro dopravu látkových dílců. Výhodně jsou na horní ploše deskové závěry u její přední hrany umístěny dva polohovací členy, opatřené polohovacími výčnělky, uveditelné do záběru se zadním okrajem horního dopravovaného dílce.
Podle výhodného provedení je v rámu uložen výkyvný hřídel nesoucí otočně dvojici vychylovacích ramen opatřených polohovacími výčnělky a příčně pohybovatelných v rovině dopravovaného horního dílce, přičemž na deskovité dopravní závěre je upravena vačková plocha činně sdružená s příčně pohyblivými vychylovacími rameny.
Podle dalšího provedení obsahuje první ovládač ovládací tyč, která je kluzně spojena s první nosnou konstrukcí, dále pružinu, která působí mezi ovládací tyčí a první nosnou konstrukcí a torsní pružinový člen, který působí na první nosnou konstrukci.
Vynález udává tedy nové uspořádání pro účinné omezení a řízení odběru jednotlivého dílce se stohu dílců. Při typické výrobní operaci pochází stoh přiříznutých dílců z dřívějšího přiřezávání razidlem, při kterém je řezací razidlo vedeno navrstvením látkových kusů, aby vyřízlo· celý stoh tvarovaných dílců. Taková razidla často nejsou ideálně ostrá a způsobují, že okrajová oblast přilehlých dílců se navzájem staví (jsou-li ze syntetického materiálu), nebo propletou (j'sou -li z přírodních vláken). Při odebírání jednotlivého dílce se často v důsledku toho táhne spolu za jejich okraje jeden nebo několik přilehlých dílců, takže se odstraní více než jeden dílec nebo/a se horní část stohu uvede do nepořádku. Podle vynálezu jsou ústrojí pro uchopování a svírání dílců umístěna v odstupu od okraje dílců a posouvají jedem konec dílce směrem do vnitřku sto207344 liu. Jestliže k posunutému Okraji jsou připojeny další dílce, pak se přehrnou a unášejí s ním · na ' krátkou vzdálenost, načež však vstoupí dočasně v záběr s přidržovací soustavou stohu a účinně se zajistí. Po dalším posunutí horního dílce se tento dílec oddělí podél jeho posunutého okraje od zajištěných dílců ležících pod ním. Poté a před příští operací odstranění dílce se přidržovací soustava vyzvedne dostatečně nad tento· stoh, aby přehrnutý dílec ' se mohl vrátit do svého normálního plochého· stavu na stohu.
Po oddělení jednotlivého dílce od ·stohu a jeho zvednutí na jednom okraji se · mezi stoh a částečně zvednutý dílec ' ' zasune deskovitá dopravní závěru, dokončí oddělení dílce a potom odvede dílec z oblasti stohu do jTného místa.
V tomto směru je třeba poznamenat, že i po sevření a po oddělení od stohu na jednom •okraji může být dílec stále ještě stavěn nebo· spleten se spodními dílci stohu podél jeho · ostatních okrajů, takže pouhý pokus zvednout dílec se stohu může vyvolat odstranění nebo posunutí jednoho nebo několika dalších dílců. Tento· nedostatek odstraňuje shora uvedená deskovitá dopravní závěra.
Vynálezem je tedy navržen jednoduchý způsob a jednoduché zařízení, avšak s vysokou účinností, aby látkový dílec po< jeho oddělení a dopravě byl podle potřeby orientován, aby se zajistilo ' správné postavení dílce vůči šicímu stroji nebo· jinému výrobnímu přístroji. V tomto směru · je třeba uvážit, že původní stoh dílců · může být poněkud nepravidelný v důsledku · předcházejícího· zpracování. Horní · dílce stohu, které se · podávají svěracím členům, nemusí být především umístěny v dokonalé poloze a v každém případě může dojít k určitému posunutí a změně orientace při svírání, zvedání a dopravování. V praxi téměř nikdy neexistují ideální podmínky a oddělený dílec je často · zapoořcbí před zpracováním· uvést do konečné polohy a · orientace. Úprava vychylovacích ramen podle vynálezu řeší i tento problém.
Vynález bude nyní popsán na několika příkladech provedení · v souvislosti s připojenými · výkresy.
Obr. 1 je. pohled shora na oddělovací a .dopravní soustavu · podle · vynálezu, při jejím užití například k manipulaci s látkovými dílci při: výrobě oděvů.
Obr. 2 je nárys soustavy 'zobrazené v obr. 1.
. Obr. · 3 a 4 jsou zvětšené částečné pohledy na ústrojí pro· svírání a zvedání dílců, obsažené v soustavě · podle obr. 1 a znázorňují sled poloh tohoto ústrojí.
Obr. 5 a 6 jsou zvětšené dílčí pohledy zepředu a ze strany na uchopovací kolo· použité v ústrojí podle obr. 3 a 4.
Obr. 7 je zvětšený dílčí pohled na uchopovací a svěrací členy dílců obsažené · v soustavě podle vynálezu.
Obr. 8 a · 9 jsou zvětšené dílčí pohledy shora a zespodu na uchopovací kolo podle vynálezu společně s pomůckami pro· otáčení tohoto· kola.
Obr. 10 je dílčí pohled · na přítlačnou patku použitou soustavu podle vynálezu pro zadržení a následné seřízení dílce materiálu.
Obr. 11 až 14 jsou · pohledy, které ve výrobním sledu znázorňují způsob práce svěracích a zvedacích ústrojí dílců, použité v soustavě podle vynálezu, a to ve spojitosti s přidržovací soustavou stohu.
Obr. 16 až 19 znázorňují ve výrobním sledu způsob práce dopravní · závěry při provádění oddělení a dopravy dílce.
Obr. 20· až 22 znázorňují ve výrobním · sledu způsob práce ústrojí ·pro polohovém a reorientaci.
Na obr. 1 je znázorněn mechanismus pro zvedání a dopravování dílce, jak je toho zapotřebí při výrobě oděvu. Stoh 34 jednotlivých látkových dílců [podle ilustrace košilových kapes) je uložen po straně dopravního· pásu 38 vedoucího k šicímu stroji nebo k· jinému neznázorněnému zpracovávacímu přístroji. Mechanismus podle vynálezu slouží k tomu, aby látkové dílce po jednom svíral, odděloval a zvedal od stohu 34 a dopravoval je k dopravnímu · pásu 36. Po správném polohování a přeorientování látkového dílce se tento dílec umístí na dopravní pás 36 za účelem dopravy ke zpracovávanému přístrojiStoh 34 látkových · dílců může · mít tloušťku několika centimetrů nebo i decimetrů, neboť obsahuje velký počet jednotlivých dílců materiálu.
Stoh je dodán vhodným vedením a je nesen pohyblivou plošinou. Vedení i plošina pro •stoh jsou běžně známé členy, netvoří ' část vynálezu a nejsou proto· znázorněny. Je třeba jen poznamenat, že · vedení stohu obsahuje vícero· svisle uložených vodicích členů · pro volné vedení a ohraničení bočních a koncových okrajů stohu 34. Plošina, na které je celý stoh nesen, se pohybuje svisle · uvnitř těchto vodicích · členů a je řízena · vhodnými pbmůckamí běžné a známé konstrukce, aby horní dílec stohu byl udržován přibližně na žádané předem určené úrovni. Když se dílce postupně odstraňují shora stohu, může být snímána zmenšená výška stohu a nosná plošina může být · přírůstkově zvedána, · aby nadzdvihla hořejšek· stohu · do žádané výšky.
Podle znázornění obsahuje zařízení rám 41, který nese pracovní díly zařízení v · žádaném vztahu · ke stohu a k dopravnímu pásu · 36. -Mezi · členy rámu ·41 probíhá · hřídel 37 a tvoří podpěru pro otáčení první nosné konstrukce 31, která obsahuje dvojici deskových ramen otočně uložených na hřídeli 37 a spolu spojených ve vzájemném odstupu. Na vnějším konci nese první nosná konstrukce 31 odebírací jednotku 92 dílců, jež bude podrobněji popsána níže.
Podle obr. 1 a 2 obsahuje první nosná soustava 31 - pákové rameno 93 probíhající
Ί směrem vzhůru. Toto· rameno· je 'kolíkem 94 spojeno s ovládací 'tyčí 44 pneumatického· prvního ovládače 43. Těleso prvního ovládače 43 je zase spojeno se vzestupným výčnělkem. 95 středové rámové desky 96 uložené v pevném vztahu k vnějším deskovitým členům rámu 41. Ovládací tyč 44 prvního ovládače 43 není přímo· spojena s kolíkem 94, avšak je s ním posuvně sdružena, přičemž kolík 94' je puzen proti hlavě 88 ovládací 'tyče 4.4 slabou tlačnou pružinou 85. Počáteční tlačení pružiny 85 je určeno závitovými límci 87 umístěnými nastavitelně na ovládací tyči 44. Celé uspořádání je takové, že když první ovládač 43 provede plný zdvih ve směru roztažení, bude maximální kroutící moment, tím udělený první nosné konstrukci 31, přesně omezen seřízením tlačné pružiny 85. Tato pružina 85 se pouze stlačí, když první nosná konstrukce 31 se setká s předem určeným odporem, takže ovládací tyč 44 . může proklouznout spojovacím kolíkem 94 (Obr. 4). Pružina 85 má účelně poměrně malou pružnou konstantu, 'takže určitá proměnlivost přeběhu ovládací tyče 44 může · být vyrovnána · bez značnější změny tlačné síly, kterou působí tlačná pružina 85.
Podle znázornění působí na první nosnou konstrukci 31 také torsní pružinový člen' 86, který je nastaven podle potřeby, aby prakticky vyrovnal jakoukoliv nerovnováhu celkové první nosné konstrukce 31. Toho by případně mohlo· být dosaženo vhodně umístěným protizávažím. V každém případě je účelem tohoto opatření přesné vyvážení celé soustavy, aby pracovní tlaky, kterými soustava působí, mohly · být velmi jemně a přesně řízeny ťačnou pružinou 85.
Na konci první nosné konstrukce 31 je nasazena odebírací jednotka 92, která, je-li rameno první nosné konstrukce 31 sníženo· •roztažením prvního ovládače 43, se ·uvede v záběr s horním dílcem · 46 stohu 34 za účelem záběru o tímto dílcem níže · popsaným způsobem. Odebíirací jednotka 92 má dvojici ložiskových desek 97, které jsou připevněny k vnějším koncům zvedacích ramen 90, 91 a nesou otáčivě hřídel 98. Na hřídel . 98 kola· je naklínováním nebo jinak připevněno· uchopovací kolo 32 dílce a jeho hnací· pastorek 56a. Hnací pastorek 56a spolupracuje s ozubnicí 56, která je vedena v podélném pohybu a v záběru s pastorkem 56a podpěrným válčete 88 neseným zvedacími rameny 90, . 91.
Na vnitřním konci je ozubnice 56 vedena ložiskovým špalíkem 99 a je spojena spojkou 100 s pracovní tyčí 101 druhého ovládače 55. Podle jednoho· provedení vynálezu je pracovní tyč 101 normálně puzena do počáteční statické polohy uprostřed mezi její plně vytaženou nebo plně zataženou polohou, a to · tlačnými pružinami 83, 84, připojenými přes pracovní tyč 101, popřípadě ozubnicí 56. Tlačná pružina 83 působí mezi koncem druhého ovládače 55 a spojkou 100, . zatímco tlačná pružina 84 působí mezi spojkou
100 a ložiskovým špalíkem 99. Počáteční stlačení tlačných pružin 83, 84 je takové, že protipůsobící kompresní síly jsou vyváženy, když pracovní tyč 101 je v mezilehlé poloze, a to obvykle poněkud směrem k vytažené poloze od středu jejího plného zdvihu.
Když druhý ovládač 55, který může být také označován jako svěrací ovládač, je uveden v činnost ve smyslu · zatažení pracovní tyče 101, -otáčí · se hnací pastorek 56a a přiřazené uchopovací kolo 32 dílce ve směru proti hodinovým ručičkám · při pohledu na výkres. Pro nastavitelné omezování zatahovacího· zdvihu druhého ovládače 55 lze upravit vhodné neznázorněné pomůcky, avšak obvykle je pro účely vynálezu postačující užít pevného zdvihu dostatečného pro dosažení otáčení uchopovacího kola 32 dílce proti · hodinovým ručičkám o například 95 až 100 stupňů. Jak bude podrobněji vysvětleno níže, je zpětný nebo· vytahující zdvih druhého ovládače 55 vytvořen poněkud větší než zatahovací zdvih, načež se pracovní tyč 101 · může vrátit do její neutrální čili statické polohy. Za tím účelem je svěrací druhý ovládač 55 řízen neznázorněným čtyřcestným ventilem, přičemž s vysouvacím zdviheto je sdruženo ústrojí pro vytváření jednorázového impulsu. Po zatažení pracovní tyče 101 za účelem otočení uchopovacího kola 32 dílce proti hodinovým ručičkám o 95 až 100 stupňů se čtyřcestný ventil obrátí a do protilehlého konce druhého ovládače 55 se zavede vzduchový impuls, který vysune pracovní tyč 101, do té míry, že otočí kolem ve · směru hodinových · ručiček o úhel větší než byl úhel otočení ve směru proti hodinovým ručičkám. Po rozptýlení impulsu jsou · oba konce válce druhého ovládače 55 vyčerpány a pracovní tyč 101 se · vrátí do její neutrální polohy, jak je určeno příslušnými tlačnými pružinami 83, 84.
Jak je patino zejména z obr. 5 až 9, sestává uchopovací kolo· 32 dílce ze soustavy ozubených kotoučů 48 opatřených řadami radiálně vybíhajících poměrně ostrých zubů, tvořících uchopovací povrch 54. Mezi ozubenými kotouči 48 jsou distanční kotouče 49 o poněkud menším průměru, což umožňuje oddělení mezi · zuby uchopovacího povrchu 54 v bočním směru · a také slouží pro omezení účinné hloubky zubů. Je známo, že specifické vytvoření zubů uchopovacího · · povrchu 54 není kritické, i když se ukázalo- výhodným užít poměrně ostré konfigurace zubů na způsob pilovitých zubů k použití pro· nejrůznější materiály dílců. Hlavní požadavky na vlastnosti povrchu uchopovacího kola 32 dílce jsou, že musí být schopné účinně uchopit jednotlivý dílec 46 materiálu na stohu 34 a pohybovat dílcem v bočním směru a ve směru jeho hlavní roviny, aniž by se materiál dílce nějak zdeformoval nebo dostal nevítané značky. Podle jednoho výhodného provedení vynálezu je účinná soustava uchopovacího kola 32 dílce, majícího- šířku přibližně 6,38 mm, opatřena zuby vybíhajícími asi 0,38 mm za vnější průměr distačních kotoučů 49.
Hřídel 98 uchopovacího kola 32 dílce nese otočně přidržovací 'soustavu 102. Pridržovací soustava 102 zahrnuje druhou nosnou konstrukci 103, která je uložena na hřídeli uchopovacího kola 32 dílce a je opatřena ramenem 104, vybíhajícím směrem ven a ramenem 105 vybíhajícím vzhůru. Rameno 105 je normálně puzeno do styku s dorazem 106 s nastavitelným poddajným členem 107, účelně pružinou, která je nesena hřídelem 108 a působí na svých opačných koncích na kolík 109, nesený pákovým ramenem 105, a kolík 110 nesený seřizovači pákou 111 přítlaku. Seřizovači páka 111 je otočně uložena na hřídelí 108 a je třením nebo jinak zadržována v předem nastavené poloze. Otáčení 'seřizovači páky 111 proti směru hodinových ručiček vede к tomu, že pružina 107 má zvýšený tlak směrem vzhůru a zvětšuje předpětí druhé nosné konstrukce 103 ve -směru hodinových ručiček. Pružina 107 je účelně vyměřena velmi slabá, Čímž se uvolňuje jemné nastavování předpětí natáčivých pohybů druhé nosné konstrukce 193 kolem hřídele 98 uchopovacího kola 32 dílce.
К ramenu 104 je připevněna přítlačná soustava 33a šroubem 61 uloženým v seřizovacím výřezu 62. U znázorněné konstrukce nia přítlačná soustava 33a hlavní část 112, Ke Které jsou připevněny dvě do sebe oddálené stahovací desky 113 dílce. Jak je znázorněno v obr. 8 a 9, jsou stahovací desky 113 umístěny nad uchopovacím kolem 32 dílce, přičemž účelně jsou stahovací desky 113 uloženy těsně к vnějším kotoučům soustavy uchopovacího kola 32 dílce. Spodní plochy 114 'stahovacích desek 113 tvoří stahovací plochy a umístění a orientace přítlačné soustavy 33a na pákovém ramenu 104 je takové, že stahovací plocha 114 vybíhá к soustavě uchopovacího kola 32 dílce a ji přesahuje až к bodu uvnitř poloměru distančních kotoučů 49. V oblasti, kde se stahovací plochy 114 protínají s obvodovým obrysem uchopovacího kola 32 dílce, je kromě toho účelné, aby stahovací plochy 114 ležely v poměrně ostrém úhlu к tečné rovině.
Jak je zobrazeno v obr. 14, leží například stahovací plochy 114 к tečně uchopovacího kola v úhlu A menším než 45°. Jak bude ukázáno, je celé uspořádání takové, že dílec látky, který je v záběru s ozubenými kotouči 48 a puzen ke stahovacím plochám 114, bude účinně posunut směrem ven od zubů uchopovacího povrchu 54 a vyveden ze záběru s těmito zuby, aniž by se materiál dílce poškodil nebo dostal nějaké značky.
К hlavní části 112 je otočně, například kolíkem 115 (obr. 7), připevněna přítlačná patka 33, jejíž uchopovací plocha 116 probíhá podél jejího dna a která může tlačit na stoh
34, když je první nosná konstrukce 31 snížena vytažením prvního ovládače 43. Je-li třeba, může mít uchopovací plocha 116 zdrsněný povrch pro zdůraznění uchopovacího účinku nebo může dokonce mít hroty nebo kolíčky, jichž se použije zejména pro· tužší materiály dílců.
Mezi hlavní částí 112 a mezi přítlačnou patkou 33 je zařazena malá pružina 57, která nutí přítlačnou patku 33 do otáčení ve směru hodinových ručiček kolem kolíku 115 do předem určené mezní polohy, jak je znázorněno v obr. 7; například v takové mezní poloze leží horní plocha 117 přítlačné patky 33 účelně pod stahovacími plochami 114 pro dílec, čímž ve skutečnosti vzniká štěrbina 118 pro zavedení nebo uložení materiálu. Přítlačná patka 33 je také podle vynálezu opatřena svěracím povrchem 119 na jejím konci přilehlém к soustavě uchopovacího kola 32 dílce. Svěrací povrch 119 tvoří ostrý úhel s uchopovací plochou 116, takže vzniká poměrně ostrý přední roh 120 a je poměrně rovnoměrně oddálena od obrysů soustavy uchopovacího kola 32 dílce. Seřízení a orientace přítlačné soustavy 33a na pákovém ramenu 104 je taková, že je-li přítlačná patka v její mezní poloze ve směru hodinových ručiček, je mezi svěracím povrchem 119 a zubem uchopovacího povrchu 54 mezera, která je poněkud větší než tloušťka jedné vrstvy materiálu dílce.
Podle vynálezu se sevření jediného nejhořejšího dílce 46 ze stohu 44 provede tak, že se nejdříve uvede v činnost první ovládač 43, aby vysunul svou ovládací tyč 44 a otočil první nosnou konstrukci 31 ve směru hodinových ručiček. Když odebřrací jednotka 92 vstoupí v záběr s hořejškem stohu dílců, udělí se první nosné konstrukci 31 reakční síla čili/odpor, který brání dalšímu pohybu ve siměru hodinových ručiček. Avšak ovládací tyč 44 se vysune na celý svůj zdvih, jelikož se pružina 85 stlačí a umožní pokračování pohybu ovládací tyče 44 bez dalšího pohybu první nosné konstrukce 31. Efektivní síla, kterou působí tlačná pružina 85, se podle empirických zjištění nastaví vhodně pro různé materiály, což záleží například na tloušťce dílce, jeho hustotě, pružnosti, atd. Když je kompresní síla tlačné pružiny 85 správně nastavena, bude při plném vysunutí ovládací tyč 44 působit na istoh 34 jemně řízený tlak, a to takový, že uchopovací kolo 32 dílce pronikne do horního dílce 46 dostatečně pro uchopení tohoto dílce, avšak nepronikne do hloubky druhého následujícího dílce. V některých případech může být žádoucí, aby se stohu byly sejmuty přesně dva dílce, což může být provedeno přístrojem podle vynálezu správným seřízením jeho složek případně také za použití větší efektivní hloubky zubů na uchopovacím kole 32 dílce.
Když první nosná konstrukce 31 sestupuje na stoh 34, dílců, zabere přítlačná patka 33 s herním dílcem 46 poněkud dříve než uchopovací kolo 32 dílce, čímž se celá přidržo207344 vací soustava 102 natočí kolem hřídele 98 uchopovacího kola 32 dílce proti předpětí pružiny 107. V té poloze zařízení, kdy dochází k sevření dílce, jak je to 'znázorněno' v obr. 4, je celá přidržovací soustava' 102 posunuta ve směru proti hodinovým ručočkám z její klidové polohy, takže přítlačná patka 33 je puzena dolů na stoh 34 silou, která je efektivně nezávislá na síle, která působí na soustavu uchopovacího kola 32 dílce a- která je funkcí předpínací síly pružiny 107.
Tato předpínací 'síla může být podle vynálezu přesně nastavena manipulací se seřizovači pákou 111, takže na stoh 34 lze působit žádanou velikostí přítlačné síly. Tatopřítlačná síla bude vyměřena tak, aby spolehlivě udržovala horní dílec 48 proti bočnímu posunutí 'vůči patce 33, aniž by se do látky vytiskly značky nebo jinak se zdeformovala. Přidržovací soustava 102, která je uložena otáčivě kolem společné osy se soustavou uchopovacího kola 32 dílce, nemění svůj geometrický vztah ke kolu 32, když se posouvá proti odporu pružiny 107.
Z nejrůznějších důvodů může 'být horní povrch stohu 34 relativně nerovný. Taková nerovnost sa zčásti kompenzuje pohybem přidržovací soustavy 102, který je otáčivý pod předpětím 'pružiny, jak bylo shora uvedeno. 'Kromě toho se přítlačná patka 33 sama může orientovat kolem osy jejího kolíku 115, kolem kterého se otáčí, takže se sama· přizpůsobuje zvlnění 'stohu. Když tedy sestupuje dolů přítlačná soustava 33a, může přítlačná patka 33 se natáčet proti předpětí pružiny 57. Síla předpětí pružiny 57 může· být případě měněna seřizovacím šroubem 121.
Typický sled sevření, a zvednutí dílce' . je schematicky naznačen v obr. 11 až 14. · Na počátku se sníží celá první nosná 'konstrukce· 31 vybuzením prvního ovladače 43, čímž se uchopovací kolo 32 dílce uvede do ' přesně řízeného přítlačného styku s horním dílcem 46, jak je tento tlak určen tlačnou pružinou 85, a podobně se přítlačná patka 33 uvede do přesně řízeného styku s dílcem 46, a to pod tlakem určeným nastavením pružiny 197. Jak je· patrno' na výkrese, je geometrický vztah stohu 34 dílců a ' první nosné konstrukce 31 takový,' že uchopovací kolo 32 dílce a přítlačná soustava 33a zabírají se stohem 34 u okraje 122 stohu 34, avšak v místě poněkud ' vzdáleném směrem dovnitř od tohoto okraje, který pro účely tohoto' popisu může být považován za přední okraj.
Když první nosná konstrukce 31 dosedla na stoh 34, vybudí se druhý ovládač 55, který zatáhne svou pracovní tyč 101 a vyvolá otáčení uchopovacího kola 32 dílce ve směru proti hodinovým ručičkám. Zuby uchopovacího povrchu 54 uchopovacího' kola . 32 dílce, které zabírají s horním- dílcem 46, sunou dílec směrem doprava, 'jak je vidět ' na obr. 11, a prakticky v jeho rovině. Jelikož však horní dílec 46 je pevně přidržován pří tlačnou patkou 33, může se pohybovat pouze okrajová 'část ' dílce 46, a to vlevo od patky 33. V důsledku toho' se ohebný materiál dílce v krátkém prostoru mezi spodkem' uchopovacího kola 32 dílce a předním rohem 120 'svěrací patky 33 vyboulí směrem' nahoru a otáčením uchopovacího kola 32 dílce je unášen nahoru a doprava.
Po prvních několika stupních otáčení se přehnutý přední okraj nahoru vyhnutého dílce 46 uvede do styku 'se stahovacími plochami 114. Při dalším otáčení uchopovacího kola 32 dílce je dílec postupně' odchylován směrem ven od tohoto kola ' a je stahován s jeho zubů stahovacími plochami 114 a smyčka nebo vzdutí 65 materiálu dílce' 46 se dostane do štěrbiny 118 nad přítlačnou patkou 33. Materiál pro uvedenou smyčku 65 je tažen úplně pouze z levé strany přítlačné patky 33, přičemž materiál pod patkou 33 a napravo od patky 33 je udržován nepohyblivý přítlakem patky 33.
V ' počátečním ' nastavení soustavy přítlačné patky na druhé nosné konstrukci 103, je. svěrací povrch 119 nepatrně oddálen od zubů uchopovacího ' povrchu 54 kola 33, takže když' smyčka dílce' 46 se dostane mezi uchopovací kolo· 32 dílce a . svěrací povrch a dále do ukládací štěrbiny 118, uchbjí se obě vrstvy látky mezi svěrací povrch 119 a soustavu ' uchopovacího kola 32 dílce. Zároveň je postavení a předpětí pružiny 57 nastaveno tak, že zuby uchopovacího povrchu 54 uchopovacího kola 32 dílce neproniknou spodní vrstvou látky, pokud je přitlačovací patka 33 tlačena na stoh 34 dílců a uchopovací kolo 32 dílce je 'v pohybu.
Z počátku nastavená orientace přítlačné soustavy 33a může být 'taková, že když první nosná konstrukce 31 sestoupila do polohy podle obr. 4, vyvolá se natočení přítlačné patky 33 o několik málo' stupňů ve- směru proti hodinovým ručičkám, čímž se nepatrně zvětší mezera mezi svěracím povrchem 119 a uchopovacím kolem 32 dílce. Když · se' nadzdvihne jeden dílec, otočí se přítlačná patka 33 nazpět do· své počáteční polohy, aby podporovala ' uchopovací děj.
Při činnosti svěrací jednotky je úplný zdvih druhého ovládače 55 z jeho' mezilehlé neutrální polohy vypočten tak, že vyvolá asi 95 až 109 stupňů otáčení uchopovacího ' kola ' 32 dílce ve směru proti hodinovým ručičkám, aby se horní dílec 46 uvedl do polohy znázorněné v obr. 11, kdy je smyčka 65 úplně rozvinuta uvnitř ukládací štěrbiny 118. Jak tomu často je, může být přední okraj 63 horního dílce 46 přitaven nebo· jinak připojen k přednímu okraji 63a' jednoho nebo několika následujících dílců 64. V takových případech jsou přední okraje následujících dílců ' taženy společně, ' když , okraj horního dílce '' 46 je posouván otáčením uchopovacího' kola 32 dílce. Po dokončení zdvihu druhého ovládače 55 je typický stav dílců látky takový, jak je znázorněno v Obr. 11.
Podle jednoho provedení podle vynálezu se při dokončení zatahovacího zdvihu druhého ovládače 55 uvede v činnost přidržovač 68, který je pohyblivě nesen nosičem· 69, a sestoupí (tíhou nebo jinými prostředky) na stoh 34 - dílců, a to do polohy znázorněné v · obr. 12. Přidržovač 68 má s výhodou prst 71, který směřuje směrem dolů a který zabírá s hořejškem stohu 34 dílců v bodě, který je oddálen směrem -dovnitř od předního okraje 122 stohu o vzdálenost, která je poněkud menší, než vzdálenost, o· kterou byl horní dílec 46 posunut při svěracím pohybu uchopovacího · kola 32 dílce.
Když tedy přldržovač 68 sestoupí dolů, přitlačí se palec 71 na další dílec a zadrží jejich přehnutý okraj. Jestliže však se dílce navzájem oddělují uspokojivě, pak přidržovací prst pouze sestoupí na horní stranu stohu 34, jak je znázorněno v obr. 14. Průběh prstu 71 směrem dolů má zabránit tomu, aby přehnutá část dílce byla stlačena na plocho a tím zmačkána, když dochází k · propletení okrajů, což je dosti častý případ.
Když přidržovač 68 sestoupil dolů, vybudí se •první ovládač 43 v obráceném či-li zatahovacím směru, čímž zvedne první nosnou konstrukci 31 a · s ním odebíraní jednotku 92. Horní dílec 46 je v této· době pevně držen zuby uchopovacího· povrchu· 54 uchopovacího kola 32 dílce ke svěracímu povrchu 119 a je tak tažen směrem vzhůru, jak je naznačeno v obr. 12 a 13, čímž sevřený dílec 46 je •odtahován od spodních dílců, přidržovaných prstem· 71. Tento úkon účinně od sebe oddělí přitavené nebo· propletené okraje 63, 63a· dílců, alespoň v oblasti odebíraní jednotky 92.
Ve zvláštních případech, kde propletení okrajů jednotlivých dílců je vedlejším problémem, může být užitečné pohybovat odebírací jednotkou 92 po zvednutí první nosné konstrukce 31 -tak, aby dopravila zvednutý díl látky na místo jeho dalšího určení, a to pohybem odebírající jednotky 92. Podle jednoho· provedení vynálezu se však dosáhne značných výhod a vyšší pracovní účinnosti tím, když se působením odebírací jednotky 92 omezí na pouhé sevření a zvednutí jednoho okraje horního dílce, a když se upraví oddělené dopravní pomůcky pro· zvednutí a oddělení hlavní části látkového dílce a jeho dopravu k dalšímu zpracování.
V tomto směru může u typického stohu 34 látkových dílců přiříznUtých razidlem být přistavení nebo· propletení okrajů problémem, který se vyskytuje na celém obvodu látkového· dílu. Proto pouhé oddělení dílců podél předního okraje shora uvedenými postupy nemusí ve všech případech provést úplné oddělení horního dílce.
Proto podle vynálezu, když odebírací jednotka 92 byla odtažena do své zvednuté polohy, jak je znázorněno v obr. 14, přičemž s sebou unáší oddělený přední okraj dílce 46, se uvede v činnost dopravní závěra 35 z její odtažené polohy, znázorněné čárkovaně v obr. 1, do její vytažené polohy, znázorněné v obr. 1 plně. Dopravní závěra 35 je vhodně vedena a podpírána · deskami rámu · 41, s možností vratného· pohybu ve vodorovné rovině mezi vysunutou a· odtaženou mezní polohou podle obr. 1. K tomu účelu lze použít jakýchkoliv vhodných spouštěcích pomůcek, například elektrického·· motoru pohánějícího· neznázorněný nekonečný řetěz, ke kterému je dopravní závěra 35 připojena. Jeden cyklus smyčky řetězu vyvolá předsunutí dopravní závěry 35 z její odtažené polohy do· její předsunuté polohy a zase zpět do její odtažené polohy nad dopravním pásem 36.
Celková účinnost jednotky je · zvýšena tím, že činnost odebíracího a zvedacího mechanismu je synchronizována s dopravním mechanismem, takže když dopravní závěra 35 dodává oddělený dílec na dopravní pás 36, vrací se odebírací a zvedací jednotka ke stohu 34 za účelem záběru s příštím dílcem a jeho· sevřením.
Podle vynálezu je desková dopravní závěra 35 opateřna sbíhavým· předním okrajem, jehož nejužší část je v jedné čáře s odebírací jednotkou 92. Když dílec látky je v záběru s odebírací jednotkou 92 a je touto jednotkou zvednut, může být oddělení dvojice sousedních dílců na jejich okrajích v některých .případech úplně účinné pouze v přímém sousedství samotné odebírací jednotky 92.
Avšak úzký přední okraj 23 dopravní závěry 35 je schopen vstoupit mezi horní dílec a spodní dílce v tomto· úzkém prostoru. Když tedy dopravní závěra 35 postupuje · dále vpřed, horní válec 46 je dále držen v odebírací jednotce 92 a · přidržovač 68 stále drží všechny zbývající dílce stohu, pak sbíhavé boční hrany 124 dopravní závěry 35 postupně vstupují mezi dílce a provádějí úplné oddělení předních okrajů 63, 63a.
Dopravní závěra 35 pak dále postupuje pod horním dílcem 46 a postupně zvedá tento dílec na povrch závěry a současně postupně odděluje jakékoliv propletené Okrajové oblasti horního dílce 46 a spodních dílců, až nakonec celá přední hrana 123, 124 dopravní závěry 45 se vynoří za zadním okrajem 125 horního· dílce. Když dopravní závěra 45 je takto ve své úplně přesunuté poloze, jsou všechny okraje horního dílce 46 uvolněny od stohu 34 a celý dílec se zvedne nad stoh a bude spočívat na horní ploše opravní závěry 45. Závěra pak · okamžitě obrátí svůj směr a vrátí se do své odtažené polohy nad dopravním pásem 36, -přičemž, s sebou nese oddělený dílec.
U soustavy podle vynálezu je uchopovací účinek odebírací jednotky 92 na oddělený dílec při postupném zastrkování dopravní závěry 35 zesilován poměrně ostrým vytvořením špičky 128 -přítlačné patky 33. Tato špička 120 odporuje pohybu odděleného· dílce ve směru pohybu dopravní závěry 35 do prava, zatímco okraje dílce jsou dopravní závěrou 35 uvolňovány.
Jak je znázorněno v obr. 1, vyčnívá desková dopravní závěra 35 ve své plně předsunuté poloze za odvrácený okraj 126 odděleného dílce. - Na horní ploše dopravní závěry 35 u její přední hrany jsou umístěny dva polohovací členy 74 pro dílce. Jsou oddáleny nepatrně na obou stranách střední čáry dopravní závěry 35 a mají, jak je znázorněno v obr. 15, polohovací, výčnělky 127 směřující kupředu. Polohovací členy 74 slouží po návratném čili dopravním zdvihu -dopravní závěry 35 pro záběr se zadním okrajem. 126 horního dopravního -dílce, ,aby bylo zajištěno nucené uchopení odděleného dílce a jeho uvedení do. správné polohy.
Okraje odděleného dílce 46 mají došiti často sklon ke svinování. Aby se proto zajistil správný záběr polohovacích členů 74 se zadním okrajem 126 dílce, je upraven lehký -přest-avitelný -přidržovač, -zabírající s horním povrchem odděleného, dílce, když je zvedán postupující deskovou dopravní závěrou 35 a pro ' přidržování zadního okraje 126 dílce -naplocho· k ' této deskové dopravní závěře 35, alespoň v oblasti polohovacích členů 74, až dílec s těmito členy 74 zabere. Přidržovač může být vytvořen jako krátký úsek kuličkového řetězu 81 nebo pod., který je ' podélně umístěn nad střední čarou deskové dopravní závěry 35 a na obou koncích zavěšen na tyči -81a nešené příčnou tyčí 82.
Jak je znázorněna v Obr. 16 až 18, při postupování deskové dopravní závěry 35 do její vysunuté nebo přebírací polohy se řetěz 81, který zpočátku visí volně, posouvá nepatrně vzhůru, když dílec 46 je odebírán a podpírán postupující deskovou dopravní závěrou 35. Část řetězu 81 leží mezi .polohovacími členy 74, takže alespoň v této oblasti je okraj dílce 46 přidržován naplocho k deskové dopravní závěre 35.
V některých případech lze řetězu 81 také použít pro rozptýlení statických elektrických nábojů, jsou-li přítomny na odděleném dílci. Když dopravní závěra 35 zahájí svůj zpětný pohyb, je . oddělený dílec obvykle zachycen za jeho zadní okraj 126 . a nuceně unášen společně s -dopravní závěrou 35, až závěra 35 dosáhne -polohy znázorněné čárkovaně v obr. 1. Avšak -těsně před započetím zpětného- -pohybu dopravní závěry 35 musí být přední okraj dílce 46 uvolněn -odebírací jednotkou 92 a musí mu být -umožněno1 se pohybovat s dopravní závěrou 35.
Pod-le vynálezu se spolehlivé a účinné odhození -odděleného dílce od odebírací jednotky 92 dosáhne tím, že se soustava uchopovacího kola 32 dílce natočí ve -směru hodinových ručiček o úhel větší než je úhel otočení proiti -směru hodinových -ručiček, který nastává při svěracím ději. Toho se podle vynálezu -dosáhne -tím, -že se mžikově vybudí druhý -ovládač 55 ve vysouvacím směru pomocí neznázorněného -pulsujícího ventilu. Takové mžikové - vybuzení ' -druhého· ovládače 55 způsobí, že jeho- pracovní tyč
101 se vysune při pohledu na -výkres doprava, a to přes její neutrální polohu a -za tuto polohu, -která je jinak určena statickou rovnováhou tlačných - pružin 83, 84.
Je-li tedy otočení uchopovacího kola 32 dílce při svěracím ději řádově 95 až 100 stupňů, a to ve - směru proti hodinovým ručičkám, je otočení -uchopovacího kola 32 dílce při odhazováním ději obvykle - řádově o 10 až 15 stupňů větší čili- je například v -rozmezí 105 až 11-5 -stupňů. Toto přídavné nebo přehnané- otáčení v odhazovacím 'směru -zajišťuje, -že dílec látky bude plně uvolněn -od odebírací jednotky 92 v době, když začíná dopravovací -pohyb deskové dopravní závěry 35. Když -spouštěcí impuls k druhému ovládači 55 je vyčerpán a rozptýlen, navrátí tlačná pružina 84 pracovní tyč 101 do její neutrální čili- -statické polohy. To udělí nepatrné natočení ve směru proti hodinovým ručičkám -uchopovacímu kolu 32 dílce, avšak nomá to -žádný účinek, jelikož dílec byl již odebírací jednotkou 92 uvolněn.
U soustavy podle vynálezu -se předpokládá, že- pohyb -dopravní závěry 35 bude prováděn -poměrně vysokou rychlostí, například řádu 608 -mm za -sekundu. Aby se zajistilo, že přední -okraj -odděleného dílce se nenadzdvlhne relativním pohybem dílce -vůči- . vzduchu při dopravních pohybech, jsou -upraveny přidržovací vodiče, které leží -těsně nad rovinou deskové dopravní -závěry 35 v oblasti mezi -odebírací jednotkou 92 a- konečnou polohou nad dopravním pásem 46.
U znázorněného uspořádání -sestávají přidržovací vodiče ze dvou podélně probíhajících vodících -drátů 128 nesených na způsob vetknutýc-h nosníků rámovými tyčemi 129. Vodicí -dráty 128 probíhají nad -odebírací jednotkou 92, popřípadě po jejích obou stranách a -s výhodou jsou umístěny nepatrně pod -odebírací jednotkou 92, když je v - její zvednuté poloze, jak je například -znázorněno v obr. 3. Když odebírací jednotka 92 je zvednuta se -sevřeným dílcem, - leží vodicí dráty -128 nad předním -okrajem dílce 46 po Obou stranách odebírací jednotky 92. Jak je znázorněno v obr. 2, je -desková dopravní závěra 35 umístěna v malé vzdálenosti pod· vodícími dráty 126 a rámovými tyčemi 129 tak, že při dopravním - zdvihu deskové dopravní závěry 35 je -středová poloha dílce 48 těsně vymezena mezi vodícími -dráty 128 a dopravní závěrou 35.
V jednom -okamžiku pracovního cyklu, když horní -dílec byl úplně oddělen Od stohu 34, se přidržovač 68 stohu uvolní a vyzdvihne dostatečně vysoko nad stoh 34, aby uvolnil jakékoliv přehnuté koncové úseky jednoho - nebo -několika dílců a umožnil jejich návrat do relativně - plochého stavu. Řídicí signál pro zvednutí přidržovače 68 stohu může být -s výhodou odvozován *od dopravní závěry 35, když dojde do - své koncové -polohy. Přidržovač 68 pak zůstane - ve své zvednuté poloze až do dalšího - uvedení -odebírací jednotky 92 v činnost, kdy zabere s příštím horním dílcem a posune jej do strany do polohy znázorněné v obr. 11. Přidržovač 68 může být účelně člen · s · přiměřenou · vahou, který je veden do jeho dolní čili přidržovací polohy tíhou a je zvedán v přiměřeném časovém okamžiku pracovního cyklu solenoidem nebo jinými spouštěcími pomůckami. Přidržovače 68 lze také s výhodou užít pro spouštění nez-názorněného spínače kontrolujícího výšku stohu 34. Když tedy přidržovač 68 po jeho uvolnění a po· pohybu v důsledku tíže do přidržovací polohy poklesne pod předem určený mezní bod, uvede se v činnost vhodně umístěný spínač, který přírůstkově zvedá nosnou plošinu stohu dílců.
Když dopravní závěra 35 dosáhla polohy svého určení nad dopravníkem 36, dopravený dílec 46 se zachytí a · drží při zpětném pohybu deskové dopravní závěry 35 pro odebrání následujícího dílce. Když desková dopravní závěra 35 ustoupí z pod zadrženého dílce, spadne tento dílec na dopravní pás· 36, načež se dopravuje k následující zpracovávací operaci, například šití. Jelikož dílec je navracející se deskovou dopravní závěrou 35 uvolňován postupně, je vhodné zastavit na okamžik dopravní pás 36, když dílec •přijímá, aby se zabránilo překlopení dílce · v důsledku pohybu dopravního pásu 36.
Jiná možnost spočívá v tom, že neznázorněná přijímací plošina se vysune do mezery 130 mezi jednotlivými úseky dopravního pásu 36, aby zaclhyti-la dílec a podržela jej nad plochou dopravního pásu 36. Po úplném uvolnění dílce dopravní závěrou 35 může být plošina mezerou 130 odtažena, čímž uloží dílec na pohybující se dopravní pás 36.
Při různých manipulacích se stohem 34 dílců může dojít a zpravidla také · dochází k různým posunutím a změnám orientace, takže když dílec se zvedne odebírací jednotkou 92 a uloží na dopravní závěru 35, může být v poněkud šikmé · poloze. Kromě toho i když zadní okraj 126 odděleného dílce má být rovnoměrně zachycen v každém· případě polohovacími členy 74, mohou nastat případy, kdy tření mezi dopravní závěrou 35 a dílcem 36 vyvolává zrychlení dílce deskovou dopravní závěrou 35, aniž by přišel do správného styku s polohovacími členy 74. Avšak vynález přesto má za účel, aby oddělené a dopravené dílce byly umístěny na dopravní pás 36 v přesně vyřízené a správně orientované poloze, aby mohly být účinně přijímány a zpracovány ve zpracovávací stanici, která je místem· určení dopravního pásu 36. Za tím účelem· navrhuje· vynález rozličná polohovací a orientovací ústrojí.
Aby se podpořil správný začáteční záběr zadního okraje 126 dopravovaného dílce s polohovacími členy 74 deskové dopravní závěry 35, může být výhodné použít vícero· lehkých tažných tyčí 73, které jsou volně zavěšeny nad stohem 34 na příčné nosné tyčce 131. Tažné tyče 73 visí volně od nosné tyčky 131 a mají záb&rné plochy 132 pro dílec.
Když dopravní desková závěra 35 se uvede co své vysunuté polohy a zvedá oddělený dílec, tažné tyče 73 se poněkud nadzdvihnou -a vykývnou směrem k zadnímu okraj! dílce· 46. Když potom desková dopravní závěra 35 obrátí svůj směr, zadrží se dílec tažnými tyčemi 73 a posouvá se po horní straně deskové dopravní závěry 35, až s ním zaberou polohovací členy 74. V této době je zadržovací působení tažných tyčí 73 překonáno, tyče 73 se zvednou dále do· jejich zadržovacích drážek 133 a jsou natáčeny pohybem dílce, jak je také znázorněno v obr. 18.
Když dopravní závěra 35 dosáhne své určené polohy nad dopravním pásem 36, uvede se přední okraj 63 dílce do záběru se dvojicí široko od sebe oddálených polohovacích členů 76, které jsou neseny středovou rámovou deskou 96 a vyčnívají dolů nad rovinu dopravní závěry 35. V dopravní závěře 35 jsou upravena ·vhodná · vybrání 133 pro vstup těchto · polohovacích členů 76. Umístění · polohovacích členů 76 je vůči umístění polohovacích členů 74, nasazených na dopravní závěře 35, takové, že když dopravní závěra 35 je ve své určené poloze, pak dopravovaný -dílec je na obou koncových okrajích v záběru s polohovacími členy 74, 76.
Podle dalšího provedení vynálezu jsou upravcny vysoce účinné pomůcky jak pro polohování tak i pro orientování dopravovaného· dílce 46 před jeho uložením na dopravní pás 36. Za· tím· účelem je upravena dvojice odtažitelných vychylovacích ramen 78 uložených na výkyvném hřídeli 134 otočně upraveném v deskách rámu 41. Hřídel 134 je pákovým ramenem 135 spojena s vychylovacím ovládačem 77, uloženým · na rámu stroje. Když vychylovací · ovládač 77 je vybuzen do jeho vysunuté polohy, otočí se hřídel 134 ve směru hodinových ručiček, a vychylovací ramena 78 se zvednou nad dopravní závěru 35. Když vychylovací ovládač 77· je v zasunuté poloze, vychylovací ramena 78 se spustí a výčnělky 136 těchto ramen, které jsou přesazeny směrem dolů, leží paralelně nad dopravní závěrou 35 a nad oblastí zadního okraje 126 odděleného dílce, když dopravní závěra 35 je v poloze svého určení.
Jak je patrno v obr. ·2(0, jsou přesazená prodloužení 136 vychylovacích ramen · 78 opatřena polohovacími výčnělky 137, které vyčnívají · dolů a jsou poněkud 'silnější než je tloušťka odděleného dílce 46. Když vychylovací ovládač 77 je zasunut, dosednou tyto výčnělky 137 pružně na horní povrch deskové dopravní závěry 35, přičemž po tomto povrchu klouzají, takže dopravní závěra 35 může být potom vedena · nazpět do její vysunuté nebo· odebírací polohy, přičemž polohovací výčnělky 137 zůstanou ve styku s dopravní závěrou 35 a klouzají po její horní ploše. Okraje· polohovacích výčnělků 137, které jsou obráceny dopředu, tvoří dorazové polohy 138 pro záběr se zadním okrajem 126 dílce a · jeho vyřízení způsobem níže popsaným.
Příslušná vychylovací ramena 78 mohou být také 'upravena pro nepatrné nastavení v podélném směru, aby se dosáhlo přesného vyřízení polohovacích výčnělků 137.
Po snížení vychylovacích ramen 78 může desková dopravní závěra 35 začít s jejím vysouvacím pohybem do polohy pro odběr dílce. Když tento pohyb probíhá, bude mít zadní okraj 126 dílce sklon k záběru S alespoň jednou ze svislých dorazových ploch 133. Avšak zejména při rychlém pohybu dopravní závěry 35, jak tento pohyb vynález předpokládá, . nelze spoléhat pouze na pohyb dopravní závěry 35, že .provede správné rotační orientování dílce 46 ve všech případech, i když by tento dílec byl přisunut k jednomu z polohovacích výčnělků 137.
Jestliže tedy je dopravovaný dílec 46, - jak je znázorněno přerušovanou čarou v obr. 22, poněkud nesprávně orientován v rotačním směru, když se dopravní závěra 35 pohybuje doprava, bude zadní okraj 126 dílce puzen do záběru s . jedním z polohovacích výčnělků 137, avšak třecí síly -dopravní závěry 35, 'pohybující se zpod desorientovaného dílce, nezvednou vždy spolehlivě a účinně- desorientovaný dílec do styku s -druhým - polohovacím výčnělkem - 137. Podle vynálezu je tedy postaráno o to, aby vychylovací ramena 78 -provedla při vysouvacím pohybu dopravní závěry 35 boční vychylovací pohyb směrem ven. Ukázalo se, že kombinace těchto pohybů . je vysoce účinná pro - dosažení žádané -správné - orientace dílce, takže - - je správně nastaven . vůči -dopravnímu pásu 36, když se na něj ukládá.
Žádaného vysouvacího účinku vychylovacích ramen 78 se u -neznázorněného přístroje dosáhne tím, že se- na horní ploše dopravní závěry 35 umístí- vačková -deska· -139. Vačková -deska -139 je -opatřena -protilehlými rozbíhavými vačkovými povrchy 79 -v její přední části, a to pro- záběr -s bočními, dovnitř přivrácenými okraji polohovacích výčnělků 137 vychylovacích ramen 78.
Když dopravní závěrou 35 je v -poloze- jejího - -určení -a vychylovací ramena 78 jsou z počátku - snížena, budou urosbíhavé vačkové povrchy 79 ležet poněkud uvnitř polohovacích výčnělků 137, jak - je -například vidět v obr. 22. Když -se dopravní závěra 35 pohybuje -doprava, jak je znázorněno v obr. 22, zaberou polohovací -výčnělky 137 s vačkovými povrchy 79 a vychylovací ramena 78 se přestaví bočně směrem ven. Tento pohyb směrem ven je -umožněn otočným uložením vychylovacích ramen 78 na nosných ' blocích 140 pomocí - kolíků 121. Pružiny 142 (Obr. 1 ] pudí -vychylovací ramena 78 ve zpětném směru, když se -uvolní vačkovými povrchy 79.
Když vychylovací ramena 78 jsou přestavena směrem ven vychylovacím pohybem, působí dorazové plochy 138 na okraj 126 dílce, který je mezi dopravní závěrou 35 a prodlouženírm - 136 vychylovacích ramen 76.
Úplný vychlovací zdvih se- s výhodou prove20 de - během krátkého postupu dopravní závěry 35 v předsouvacím směru. Ukázalo se, že toto kombinované -vychylovací -působení a pohyb dopravní závěry 35 jsou vysoce a - spolehlivě účinné v tom směru, - že rychle -orientují dopravovaný dílec, 'takže- se -uloží správně na dopravní pás 36, když se dopravní závěra 35 postupně odtahuje.
Když -dopravní závěra 35 -byla úplně odstraněna zpod dopravovaného -dílce 46, odpadne -dílec od vychylovacích ramen 78. Potom může být vychylovací - ovládač 77 uveden v činnost, čímž se -vychylovací -ramena 78 zvednou nad - desku a umožní -dopravit další dílec -do polohy jeho určení.
I když jsou jednotlivá - shora, uvedená - opatření podle vynálezu velmi užitečná -a dakonce -mimořádně účinná -ve -vzájemné 'kombinací, lze jich v mnoha případech použít s - výhodou -samých - o -sobě. Například odebírací jednotka 92 má nezávislý nový význak, jako je například úprava nezávislého pohybu soustavy- přítlačné patky 33 vůči -uchopovacímu kolu 32 -dílce při podržení pracovního geometrického vztahu (mezi- těmito členy, takže odebírací jednotka 92 se přizpůsobuje sama nerovným obrysům stohu 34 -dílců.
Nejdříve -se celá odebírací jednotka 9? sníží na stoh -dílců s jemným, -snadno nastavitelným a přesně řízeným tlakem, který je určen nastavením předpětí tlačné - pružiny 85. Ve spojení -s tím je přítlačná soustava 33a sama nezávisle poddajně -uložena - v odeOirací jednotce 92.
U soustavy - podle -vynálezu je - odebírací jednotka - 92 s výhodou umístěna tak, že -uchopí horní - díl-ec - 46 ze -stohu 34 -u předního' okraje dílce, -avšak -v odstupu od tohoto- okraje. Odehírací- jednotka 92 - působí - na - počátku pro přestavení -předního okraje -dílce směrem k - zadnímu okraji, zatímco mezilehlá část dílce - je -zadržována přítlačnou patkou 33. Vytvoří v dílci vyboulení, které je - vedeno do ukládací - štěrbiny 118 a vytváří - v látce záhyb· přestavený -směrem nahoru, který - se snadno -sevře za účelem odtažení oblasti předního okraje dílce. Jelikož ve většině zařízení tohoto - typu je -zapotřebí - manipulovat se stohy dílců, - - u - kterých - alespoň některé z dílců budou- -na okrajích - na sebe ustaveny nebo -propleteny, je upraven přidržovač 66 stohu, který - zabírá s hořejškem stohu - v omezené oblasti, oddálené směrem dovnitř - od předního - okraje dílců -o vzdálenost poněkud - menší než je velikost stranového přestavení horního dílce -provedené odebírací jednotkou 92.
Při takové situaci může přidržovač 68 -sestoupit na stoh po -uvedení odebíraní jednotky 92 v činnost, avšak - před zvednutím sevřeného -dílce, aby- se spodní dílce -zajistily včetně těch, které snad byly přehrnuty a spolu odtaženy se -sevřeným dílcem v důsledku propletení okraje. Umístění a působení přid-ržovače 68 význačně zdokonaluje činnost celé soustavy ve všech úkonech, kdy je zapletení Okrajů dílců pravděpodobné, což je velmi , · častým případem.
I , když , odebírací jednotka 92 podle vynálezu je hlavně určena , pro odebírání jediného dílce s vyloučením ostatních, může být někdy žádoucí odebrat současně dva dílce. Odebíraní mechanismus , podle vynálezu může být· snadno seřízen · pro -odebírání přesně * dvou dílců ,a to řízením tlaku uchopovacího kola 32, výběrem vhodné · hloubky , zubů kola a , pod.
Další zvlášť · výhodný znak vynálezu záleží * v kombinovaném použití odebíracího a zvedacího mechanismu pro· uvolnění omezeného úseku předního okraje horního dílce, načež ce zbývající část dílce uvolní od stohu tím, že se mezi částečně zvednutý dílec a ostatní část , stohu postupně zavádí plochá dopravní · závěra 35. Přední okraj této deskové dopravní ·závěry 35 je účelně Sbíhavý, aby postupně prováděl oddělování podél předního okraje dílce; postupné · · oddělování zadního okraje dílce se. samočinně dosáhne· , postupným zaváděním dopravní desky. Když se dopravní závěra 35 zavádí mezi dílec a • ostatek stohu 34, je dílec sám , bezpečně držen odebírací ‘ jednotkou 92, zatímco, zbytek stohu 34 je zadržován přidržovačem 68. Provedení shora popsané a znázorněné na výkresech, které je zamýšleno pro manipulaci s poměrně malými dílci, jako jsou košilové kapsy nebo jejich patky, působí velmi efektivně s jedinou' odebírací jednotkou 92 .a jediným přidržovačem 68. Pro, dílce větších rozměrů ‘ může být výhodné , použít dvou nebo několika odebíracích jednotek. Obvykle ,bude ,s každou z odebíracích jednotek sdružen přidržovač, který s ní leží v jedné čáře.