SK280562B6 - Reakčná kompozícia na čistenie plynov obsahujúcich - Google Patents

Reakčná kompozícia na čistenie plynov obsahujúcich Download PDF

Info

Publication number
SK280562B6
SK280562B6 SK943-96A SK94396A SK280562B6 SK 280562 B6 SK280562 B6 SK 280562B6 SK 94396 A SK94396 A SK 94396A SK 280562 B6 SK280562 B6 SK 280562B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
reaction composition
weight
less
millimeter
diameter
Prior art date
Application number
SK943-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK94396A3 (en
Inventor
Nilo Fagiolini
Original Assignee
Solvay S. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Solvay S. A. filed Critical Solvay S. A.
Publication of SK94396A3 publication Critical patent/SK94396A3/sk
Publication of SK280562B6 publication Critical patent/SK280562B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/48Sulfur compounds
    • B01D53/50Sulfur oxides
    • B01D53/508Sulfur oxides by treating the gases with solids
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/68Halogens or halogen compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Hydrogen, Water And Hydrids (AREA)

Description

Vynález sa týka kompozície na čistenie odpadových dymových plynov obsahujúcich chlorovodík a spôsobu čistenia týchto odpadových dymových plynov. Hlavne sa vynález týka reakčnej zmesi na báze hydrogenuhličitanu sodného, ktorá je použiteľná na čistenie odpadových dymových plynov obsahujúcich chlorovodík.
Doterajší stav techniky
Spaľovanie je technológia, ktorá sa začína presadzovať tak v súvislosti s odstraňovaním odpadov z domácnosti, ako i odpadov mestských. Spaľovanie odpadov z domácností je sprevádzané tvorbou dymových odpadových plynov, ktoré bežne obsahujú chlorovodík. Pred vypustením týchto dymových plynov do ovzdušia je nevyhnutné z nich chlorovodík odstrániť.
Podľa doterajšieho stavu techniky je známy postup čistenia dymových odpadových plynov obsahujúcich chlorovodík, ktorý spočíva v spracovaní dymových plynov hydrogenuhličitanom sodným reagujúcim s chlorovodíkom na chlorid sodný.
Hlavne je možné uviesť postup, pri ktorom sa hydrogenuhličitan sodný zavádza v práškovitom stave do dymových odpadových plynov odvádzaných zo spaľovacej pece a takto spracované dymové plyny sa potom vedú na filtre (SOLVAY and Cie, brožúra TR, 895/5C-B-1-1290). Pri vykonávaní tohto známeho postupu majú dymové plyny v mieste zavádzania hydrogenuhličitanu sodného do týchto plynov teplotu 260 °C. Hydrogenuhličitan sodný sa zavádza ako triedený prášok, získaný mletím, v ktorom 90 % hmotnostných častíc má priemer menší ako 16 mikrometrov.
V praxi používaný práškový hydrogenuhličitan sodný obsahuje uhličitan sodný.
Podstata vynálezu
Podľa predmetného vynálezu bolo zistené, že je možné optimalizovať účinnosť opísaného postupu voľbou hydrogenuhličitanu sodného s presnou definovanou kvalitou.
Vynález sa teda týka pevnej, práškovej reakčnej kompozície na čistenie odpadových dymových plynov obsahujúcich chlorovodík, pričom táto kompozícia obsahuje viac ako 98 % hmotnostných hydrogenuhličitanu sodného a menej ako 2 % hmotnostné uhličitanu sodného a má granulometrické rozdelenie definované stredným priemerom častíc menším ako 0,050 milimetra a granulometrický spád nižší ako 5.
V reakčnej kompozícii podľa predmetného vynálezu sú hydrogenuhličitan sodný i uhličitan sodný v bezvodom stave.
Podľa vynálezu obsahuje táto reakčná kompozícia viac ako 98 % hmotnostných (vo výhodnom vyhotovení aspoň 99 % hmotnostných) hydrogenuhličitanu sodného a menej ako 2 % hmotnostné (vo výhodnom vyhotovení maximálne 1 % hmotnostné) uhličitanu sodného. Táto reakčná kompozícia môže prípadne obsahovať ďalšie nečistoty, zvyčajne sprevádzajúce hydrogenuhličitan sodný s bežnou obchodnou kvalitou, hlavne chlorid sodný.
Reakčná kompozícia podľa vynálezu predstavuje pevný prášok. Dôležitá vlastnosť reakčnej kompozície podľa vynálezu spočíva v jej granulometrickom rozdelení, ktoré je c larakterizované stredným priemerom častíc D nižším ako 0.050 milimetra (vo výhodnom vyhotovení 0,030 milimetra) a granulometrickým spádom nižším ako 5 (vo výhodnom vyhotovení maximálne 3).
V reakčnej kompozícii podľa vynálezu sú stredný p temer Dm a granulometrický spád δ definované týmito vzťahmi:
Σ n; .D,
Dm=_______
Σ nj D90-D10 δ =_________________ , D50 v ktorých:
n, označuje početnosť (hmotn.) častíc s priemerom Dj a
D90 (prípadne D^j a D[q) predstavuje maximálny pi iemer 90 % hmotnostných (prípadne 50 % hmotnostných a 10 % hmotnostných) častíc reakčnej zmesi.
Tieto granulomctrické parametre je možné určiť analytickou metódou s použitím difrakcie laserových lúčov na meracom prístroji SYMPATEC typu HELOS 12LA.
Reakčná kompozícia podľa vynálezu je zvlášť určená n: čistenie dymových plynov zo spaľovacích peci spracovŕvajúcich odpady z domácností. Tieto dymové plyny zvyčajne obsahujú okrem chlorovodíka tiež oxid siričitý. Bolo zi ttené, že reakčná kompozícia podľa vynálezu tieto dymové plyny účinne čistí od chlorovodíka i oxidu siričitého súčasne.
V reakčnej zmesi podľa vynálezu je hlavnou aktívnou zložkou hydrogenuhličitan sodný. Obsah uhličitanu sodnéh< a granulometrické rozdelenie sú ostatne dva navzájom závislé parametre. Jednak bolo pozorované, že za rovnakých ostatných podmienok nadmerný obsah uhličitanu sodného vyvoláva spekanie častíc reakčnej zmesi, a tým znižuje ich účinnosť. Na druhej strane granulometrické rozdelenie reakčnej zmesi musí tvoriť kompromis v tom zmysle, že pri jemnom granulometrickom zložení bude v čistenom plyne prednostne dochádzať k reakcii s chlorovodíkom, zatiaľ čo pri hrubšom granulometrickom zložení sa uľahčí neskoršie oddeľovanie tuhých reakčných produktov. Obzvlášť odporúčanými reakčnými zmesami v praxi sú tie, v ktorých hmotnostný podiel hydrogenuhličitanu sodného je 99 % až 99,9 %, hmotnostný podiel uhličitanu sodného je 0,1 % až 1 %, stredný priemer častíc sa pohybuje v rozmedzí od 0,010 milimetra do 0,030 milimetra a granulometrický spád je 1 až 3. Optimálne hodnoty granulometrickych parametrov sú viazané na prostriedky použité na oddeľovanie tuhých reakčných produktov z reakcie medzi reakčnou kompozíciou s chlorovodíkom a prípadne oxidom sitičitým. Podľa vynálezu bolo skutočne zistené, že tieto reakčné produkty majú granulometrické rozdelenie priamo súvisiace s granulometrickým rozdelením použitej reakčnej kompozície.
Jedna z foriem reakčnej kompozície podľa vynálezu, obzvlášť určená na prípad používania elektrostatického filtra ako prostriedku na oddeľovanie uvedených reakčných produktov, predstavuje vyhotovenie tejto kompozície, pri ktorej je stredný priemer častíc v rozmedzí od 0,020 milimetra do 0,030 milimetra a granulometrický spád medzi 1,25 až 2. Vo výhodnom vyhotovení je variantom tejto formy podľa vynálezu kompozícia, v ktorej má aspoň 90 % hmotnostných častíc priemer rovnajúci sa 0,055 milimetra alebo menší a maximálne 10 % hmotnostných má priemer menší ako 0,006 milimetra.
Inou formou realizácie reakčnej kompozície podľa vynálezu, hlavne prispôsobenou na použitie tkanivového filtra (napríklad filtra hadicového) ako prostriedku na mechanické oddelenie uvedených reakčných produktov je zmes, ktorá má stredný priemer častíc v rozmedzí od 0,010 milimetra do 0,020 milimetra a granulometrický spád 1 až 3. Vo výhodnom vyhotovení je variantom tejto ďalšej formy reakčnej kompozície taká zmes, v ktorej najmenej 90 % hmotnostných častíc má priemer rovnajúci sa 0,035 milimetra alebo menší a maximálne 10 % hmotnostných častíc má priemer menší ako 0,005 milimetra.
Reakčná kompozícia podľa vynálezu sa všeobecne získava mletím hrubého prášku hydrogenuhličitanu sodného s bežnou obchodnou kvalitou. Zloženie prášku a jeho granulometria majú na kvalitu výslednej reakčnej kompozície podľa vynálezu dôležitý vplyv.
Jedna z obzvlášť odporúčaných foriem reakčnej kompozície podľa vynálezu je taká kompozícia, ktorá sa získa mletím prášku, ktorý' obsahuje viac ako 98 % hmotnostných (vo výhodnom vyhotovení najmenej 99 % hmotnostných) hydrogenuhličitanu sodného a menej ako 2 % hmotnostné (vo výhodnom vyhotovení maximálne 1 % hmotnostné) uhličitanu sodného a táto reakčná kompozícia má granulometrické rozdelenie také, že najmenej 85 % hmotnostných jej častíc má priemer menší ako 0,500 milimetra a že najviac 25 % hmotnostných jej častíc má priemer menší ako 0,040 milimetra. Podľa výhodného vyhotovenia tohto variantu reakčnej kompozície podľa vynálezu má prášok, použitý na mletie, také granulometrické rozdelenie, že zo 100 hmotnostných dielov svojich častíc má 85 dielov priemer menší ako 0,250 milimetra, 50 až 70 dielov má priemer menší ako 0,125 milimetra, 30 až 50 dielov má priemer menší ako 0,090 milimetra a menej ako 25 dielov má priemer menší ako 0,045 milimetra.
V uvedenej, najmä vhodnej forme reakčnej zmesi, predstavujú podmienky mletia dôležitý' parameter. Obzvlášť je dôležité regulovať mletie tak, aby sa zabránilo nevhodnému alebo nadmernému tepelnému rozkladu hydrogenuhličitanu sodného v prášku vplyvom tepla vznikajúceho pri mletí. Optimálne parametre mletia sú priamo viazané na iné parametre, napr. na použitý mlyn, granulometriu prášku privádzaného do procesu mletia a od jeho obsahu hydrogenuhličitanu sodného a uhličitanu sodného, od požadovaného granulometrického rozdelenia reakčnej kompozície podľa vynálezu, ako i od požadovaného obsahu hydrogenuhličitanu sodného a uhličitanu sodného. V praxi sa môžu optimálne parametre mletia v každom jednotlivom prípade stanoviť rutinnou laboratórnou prácou.
Za rovnakých ostatných podmienok má reakčná kompozícia podľa vynálezu optimálnu účinnosť ako reakčné činidlo na čistenie odpadových dymových plynov od chlorovodíka i v prípade oxidu siričitého. Táto účinnosť sa prejavuje na výške nadbytku, potrebného na rozklad definovaného podielu chlorovodíka a oxidu siričitého v plyne, vzhľadom na potrebné stechiometrické množstvo.
Reakčná kompozícia podľa vynálezu nachádza zaujímavé použitie pri čistení dymových plynov pochádzajúcich zo spaľovania odpadov z domácností.
Do rozsahu vynálezu rovnako patri postup čistenia dymových odpadových plynov obsahujúcich chlorovodík, podľa ktorého sa do dymového plynu s teplotou v rozmedzí od 125 °C do 600 °C vháňa reakčná kompozícia podľa vynálezu, obsahujúca hydrogenuhličitan sodný, pričom nasleduje odprášenie alebo odstránenie prachu.
Pri postupe podľa vynálezu sa do dymového plynu vháňa reakčná kompozícia v pevnom stave. Zvyčajne sa reakčná kompozícia zavádza do prúdu dymového plynu prechádzajúceho reakčnou komorou. V tejto reakčnej komore hydrogenuhličitan sodný reaguje s chlorovodíkom obsiahnutým v dymovom plyne za vzniku chloridu sodného. Proces odprašovania dymového plynu potom má za cieľ odstrániť z neho častice vytvoreného chloridu sodného. Odprášenie sa môže vykonať ľubovoľným bežne známym postupom a vhodnými prostriedkami podľa doterajšieho stavu techniky, napríklad je možné toto odprašovanie vykonávať mechanickým oddelením v cyklóne, filtráciou cez filtračnú tkaninu a/alebo elektrostatickým spôsobom. Pri vykonávaní postupu podľa vynálezu je nevyhnutné zobrať do úvahy čas nutný na dostatočnú reakciu hydrogenuhličitanu sodného s chlorovodíkom v dymovom plyne predtým, ako sa pristúpi k jeho odprášeniu. V praxi sa ukázalo ako výhodné, aby k odprašovaniu dochádzalo za viac ako 2 sekundy po skončení zavádzania reakčnej kompozície do dymového plynu.
Obzvlášť výhodné uplatnenie postupu podľa vynálezu predstavuje čistenie dymového odpadového plynu pochádzajúceho zo spaľovania odpadov z domácnosti. Pri tejto aplikácii postupu podľa vynálezu obsahuje pevný produkt, získaný po vykonaní odprášenia, zvyčajne okrem chloridu sodného síran sodný, viacmocné kovy v kovovom stave alebo viazané, ako i uhličitan sodný. Tento pevný produkt sa môže spracovávať spôsobom opísaným v medzinárodnej patentovej prihláške PCT WO 93/04983 (SOLVAY S.A.).
Prehľad obrázkov na výkresoch
Charakteristické znaky a ďalšie podrobnosti vynálezu vyplynú z nasledujúceho opisu pripojených výkresov.
Na obrázku 1 je schematicky' znázornené zariadenie na spaľovanie odpadov z domácnosti, v ktorom je aplikovaný postup podľa vynálezu.
Na obrázku 2 a 3 sú dva grafy predstavujúce kumulatívne granulometrické rozdelenie dvoch zvláštnych foriem reakčnej kompozície podľa vynálezu.
Spaľovacie zariadenie na obr. 1 je tvorené spaľovacou pecou 1 (čiastočne znázornenou), rekuperačným kotlom 2, zvislou valcovitou reakčnou komorou 3, odprašovacou sústavou 4 a komínom 5. Odprašovacia sústava 4 obsahuje cyklónu 6, za ktorou je zaradená skupina elektrostatických filtrov 7. Táto sústava môže pripadne obsahovať tkanivový filter, napríklad hadicový, nahradzujúci skupinu elektrostatických filtrov 7 alebo zaradený za nimi.
Reakčná komora 2 je vybavená injektorom 8 spojeným s podávacou jednotkou 14 reakčnej zmesi.
Pri prevádzke zariadenia podľa obrázku 1 sa vytvárajú v spaľovacej peci 1 dymové plyny obsahujúce chlorovodík, oxid siričitý a rôzne plynné a pevné nečistoty, medzi iným ťažké kovy. Tieto dymové plyny opúšťajú pec 1, prechádzajú rekuperačným kotlom 2, kde sa získava časť ich tepla a potom sa vedú dymovým vedením 9 do spodnej časti reakčnej komory 3 pod injektor 8. Do tohto injektora 8 sa zavádza prášková reakčná kompozícia podľa vynálezu z podávacej jednotky 14, ktorej činnosť bude opísaná. V komore 3 tak dymové plyny reagujú s reakčnou kompozíciou privádzanou z injektora 8, čo vedie k reakcii tejto reakčnej kompozície s chlorovodíkom a oxidom siričitým, obsiahnutým v tomto plyne, za súčasného vzniku chloridu sodného a síranu sodného. Po výstupe z reakčnej komory 3 sa dymové plyny odvádzajú do odprašovacej sústavy 4, kde sa
SK 280562 Bŕ z nich oddeľujú pevné podiely, ktoré tieto plyny obsahujú, najmä ťažké kovy a chlorid sodný a síran sodný, vzniknuté v reakčnej komore 3. Vyčistené dymové plyny potom odchádzajú do komína 5.
Reakčná kompozícia, použitá na zavádzanie do injektora 8, sa privádza z podávacej jednotky 14. Táto jednotka je tvorená zásobníkom 10, v ktorom je skladovaný práškový hydrogenuhličitan sodný obchodnej kvality a mlecím zariadením 11 na výstupe zo zásobníka, pričom v tomto mieste je usporiadaný vibračný podávač 12. Mlecie zariadenie 11 je trecie zariadenie, kde je energia na trenie dodávaná mletému materiálu prúdom vzduchu (pozri Kirk Othmer, Encyclopedia of chemical technology, zv. 21, 1983, str. 157). V tomto mlecom zariadení je usporiadaný preosievací mechanizmus. S injektorom 8 jc toto mlecie zariadenie spojené potrubím 13.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Pevná, prášková reakčná kompozícia na čistenie odpadových dymových plynov obsahujúcich chlorovodík a postup čistenia týchto dymových plynov podľa vynálezu budú v ďalšom ilustrované pomocou konkrétnych príkladov vyhotovenia, ktoré sú iba ilustratívne a nijako neobmedzujú rozsah tohto vynálezu.
Príklad 1
Podľa tohto príkladu boli v priemyselnom zariadení, znázornenom na obr. 1, spaľované odpady z domácností. Na výstupe zo spaľovacej pece mali vzniknuté dymové plyny tieto vlastnosti:
Hmotnostné zloženie (mg/Nm3):
HC1: 1 300
SO2: 200
Teplota: 250 °C
Množstvo: 3 500 Nm2/h
Pri tomto postupe bol použitý práškový hydrogenuhličitan sodný bežnej obchodnej kvality, ktorý' mal tieto vlastnosti:
Hmotnostné zloženie :
NaHCOy > 99 % Na2CO3: < 1 %
Granulometrické rozdelenie:
Priemer (mm) Frakcie hmotn.
< 0,250> 85 < 0,125 50 -70 < 0,088 34 -50 < 0,044> 25
Tento práškový hydrogenuhličitan sodný s bežnou obchodnou kvalitou bol mletý v trecom mlyne RTM 300-S. Činnosť mlyna bola regulovaná tak, aby sa získala reakčná zmes s granulometrickým rozdelením znázorneným na obr. 2 a s nasledujúcim zložením:
NaHCO3: > 99 % hmôt.
Na2CO3: < 1 % hmôt.
Na obrázku 2 je znázornené kumulatívne granulometrické rozloženie reakčnej kompozície získanej v tomto mlecom zariadení. Na tomto obrázku sú na osi úsečiek vynese né priemery častíc a na osi poradníc potom kumulované množstvo frakcií, vyjadrené v % hmotnostných.
Reakčná kompozícia získaná v tomto mlecom zariadení. bola hneď vháňaná do dymových plynov v množstve zodpovedajúcom približne 1,6 mólu NaHCO3 na mól (HC1 + SO2) v dymových plynoch. Zreagované dymové plyny potom boli podrobené procesu odprášenia na elektrostítickom filtri.
Po vyčistení a odprášení bolo analyzované zloženie dymových plynov:
HC1: 20 mg/Nm2
SO2: 10 mg/Nm2
Pokus z príkladu 1 bol opakovaný s dymovými plynmi, ktoré mali po odvedení zo spaľovacej komory tieto hodnoty:
Hmotnostné zloženie (mg/Nm2):
HC1: 647
SO2: 100
Teplota: 167 °C
Množstvo: 36 000 Nm2
Pri ďalšom pokuse bol použitý rovnaký práškový hydrogenuhličitan sodný s bežnou obchodnou kvalitou ako v príklade 1. Boli však zmenené podmienky mletia tak, aby sa získala reakčná kompozícia s kumulatívnym granulometriccým rozdelením podľa obrázku 3 (stupnice na osi poradnk i na osi úsečiek sú rovnaké ako na obr. 2) a s nasledujúcim zložením:
NaHCO3: > 99 % hmôt.
Na2CO3: < 1 % hmôt.
Mletím získaná reakčná kompozícia bola hneď vháňaná do dymových plynov v množstve zodpovedajúcom približne 1,2 mólu NaHCO3 na mól (HC1 + SO2) v týchto dymových plynoch. Vyčistené dymové plyny boli potom podrobené procesu odprášenia na tkanivovom filtri.
Po vyčistení a odprášení bolo analyzované zloženie dymových plynov, ktoré bolo nasledujúce:
HC1: 5 mg/Nm2
SO3: < 1 mg/Nm2

Claims (16)

1. Pevná, prášková reakčná kompozícia na čistenie plynu obsahujúceho chlorovodík, vyznačujúca sa t ý m , že obsahuje najmenej 99 % hmotnostných hydrogenuhličitanu sodného a najviac 1 % hmotnostné uhličitanu soc ného a má granulometrické rozloženie definované stredným priemerom častíc v rozmedzí od 0,010 milimetra do 0,030 milimetra a granulometrický spád v rozmedzí od 1 do 3.
2. Reakčná kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že obsah hydrogenuhličitanu socného je v rozmedzí od 99 % hmotnostných do 99,9 % hmotnostných a obsah uhličitanu sodného je v rozmedzí od 0,1 hmotnostných do 1 % hmotnostného.
3. Reakčná kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že stredný priemer častíc je v rozmedzí od 0,020 milimetra do 0,030 milimetra a granulometrický spád je v rozmedzí od 1,25 do 2,5.
4. Reakčná kompozícia podľa nároku 3, vyznačujúca sa tým, že je tvorená časticami, z ktorých aspoň 90 % hmotnostných má priemer rovnajúci sa alebo menší ako 0,055 milimetra a najviac 10 % hmotnostných má priemer menší ako 0,006 milimetra.
5. Reakčná kompozícia podľa nárokov 3 alebo 4, vyzná č u j ú c a sa tým, že jej kumulatívne granulometrické rozloženie je znázornené na obr. 2.
6. Reakčná kompozícia podľa nároku 1 alebo 2, v y značujúca sa tým, že stredný priemer častíc je v rozmedzí od 0,010 milimetra do 0,020 milimetra a granulometrický spád je v rozmedzí od 1 do 3.
7. Reakčná kompozícia podľa nároku 6, vyznačujúca sa tým, že je tvorená časticami, z ktorých aspoň 90 % hmotnostných má priemer rovnajúci sa alebo menší ako 0,035 milimetra a najviac 10 % hmotnostných má priemer menší ako 0,005 milimetra.
8. Reakčná kompozícia podľa nároku 6 alebo 7, v y značujúca sa tým, že má granulometrické rozloženie znázornené na obr. 3.
9. Reakčná kompozícia podľa niektorého z nárokov 1 až 8, vyznačujúca sa tým, že je získaná mletím prášku, ktorý obsahuje najmenej 99 % hmotnostných hydrogenuhličitanu sodného a najviac 1 hmotnostné uhličitanu sodného a ktorá má také granulometrické rozdelenie, že najmenej 85 % hmotnostných jej častíc má priemer menší ako 0,500 milimetra a najviac 25 % hmotnostných častíc má priemer menší ako 0,040 milimetra.
10. Reakčná kompozícia podľa nároku 9, v y z n a čujúca sa tým, že zo 100 dielov hmotnostných častíc má 85 dielov priemer menší ako 0,250 milimetra, 50 až 70 dielov častíc má priemer menší ako 0,125 milimetra, 30 až 50 dielov častíc má priemer menší ako 0,090 milimetra a menej ako 25 dielov má priemer menší ako 0,045 milimetra.
11. Reakčná kompozícia podľa niektorého z nárokov 1 až 10, vyznačujúca sa tým, že je určená na čistenie dymových plynov pochádzajúcich zo spaľovania odpadov z domácností.
12. Spôsob čistenia dymových plynov obsahujúcich chlorovodík, vyznačujúci sa tým, že sa pri teplote 125 °C až 600 °C do dymových plynov zavádza reakčná kompozícia podľa niektorého z nárokov 1 až 11 a dymové plyny sa potom odprašujú.
13. Spôsob podľa nároku 12, vyznačujúci sa t ý m , že na odprašovanie sa použije elektrostatické oddeľovanie, pričom reakčná kompozícia, ktorá sa zavádza do dymových plynov, zodpovedá niektorému z nárokov 3 až 5.
14. Spôsob podľa nároku 12, vyznačujúci sa t ý m , že sa odprašovanie vykonáva pomocou tkanivového filtra a že reakčná kompozícia zavádzaná do dymových plynov zodpovedá niektorému z nárokov 6 až 8.
15. Spôsob podľa niektorého z nárokov 12 až 14, vyznačujúci sa tým, že odprašovanie prebieha neskôr ako 2 sekundy po konci zavedenia reakčnej kompozície do dymových plynov.
16. Spôsob podľa nároku 15, vyznačujúci sa t ý m , že čas uplynutý medzi koncom zavedenia reakčnej kompozície do dymových plynov je v rozmedzí od 2,5 sekundy do 6 sekúnd.
SK943-96A 1994-01-20 1995-01-12 Reakčná kompozícia na čistenie plynov obsahujúcich SK280562B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI940078A IT1269193B (it) 1994-01-20 1994-01-20 Composizione reattiva e procedimento per la purificazione di un gas contenente cloruro di idrogeno
PCT/EP1995/000116 WO1995019835A1 (fr) 1994-01-20 1995-01-12 Composition reactive et procede pour l'epuration d'un gaz contenant du chlorure d'hydrogene

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK94396A3 SK94396A3 (en) 1997-03-05
SK280562B6 true SK280562B6 (sk) 2000-03-13

Family

ID=11367573

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK943-96A SK280562B6 (sk) 1994-01-20 1995-01-12 Reakčná kompozícia na čistenie plynov obsahujúcich

Country Status (28)

Country Link
US (1) US6171567B1 (sk)
EP (1) EP0740577B1 (sk)
JP (2) JP4243347B2 (sk)
KR (1) KR100349493B1 (sk)
CN (1) CN1090522C (sk)
AT (1) ATE160518T1 (sk)
AU (1) AU686310B2 (sk)
BG (1) BG63194B1 (sk)
BR (1) BR9506527A (sk)
CA (1) CA2181386C (sk)
CZ (1) CZ289517B6 (sk)
DE (1) DE69501113T2 (sk)
DK (1) DK0740577T3 (sk)
ES (1) ES2112044T3 (sk)
FI (1) FI119545B (sk)
GR (1) GR3026119T3 (sk)
HK (1) HK1003489A1 (sk)
HU (1) HUT77492A (sk)
IT (1) IT1269193B (sk)
MX (1) MX9602875A (sk)
NO (1) NO312340B1 (sk)
NZ (1) NZ278870A (sk)
PL (1) PL179728B1 (sk)
RO (1) RO117510B1 (sk)
RU (1) RU2135269C1 (sk)
SG (1) SG59981A1 (sk)
SK (1) SK280562B6 (sk)
WO (1) WO1995019835A1 (sk)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2740362B1 (fr) * 1995-10-31 1997-11-28 Rhone Poulenc Chimie Procede de preparation de bicarbonate de sodium et son utilisation dans le traitement de fumees
BE1011344A3 (fr) * 1997-08-27 1999-07-06 Solvay Procede pour epurer une fumee et fabriquer une solution aqueuse de chlorure, de sodium.
JP3948075B2 (ja) * 1997-10-01 2007-07-25 旭硝子株式会社 酸性成分除去剤および酸性成分除去方法
ES2131019B1 (es) * 1997-10-10 2000-03-01 Unisystems S A Procedimiento para la purificacion de humos que contienen contaminantes acidos.
US6352653B1 (en) 1998-11-26 2002-03-05 Asahi Glass Company Ltd. Acid component-removing agent, method for producing it and method for removing acid components
JP2002035546A (ja) * 1999-09-09 2002-02-05 Asahi Glass Co Ltd ガスの処理方法
SG84617A1 (en) * 1999-09-09 2001-11-20 Asahi Glass Co Ltd Method for treating a gas
JP3840632B2 (ja) 2000-05-08 2006-11-01 三井造船株式会社 ナトリウム系脱塩剤および廃棄物処理装置
JP4826001B2 (ja) * 2000-05-31 2011-11-30 旭硝子株式会社 ガスの処理方法
FR2864529B1 (fr) * 2003-12-24 2006-12-15 Valdi Procede de preparation de sulfate de sodium
JP2005230657A (ja) * 2004-02-18 2005-09-02 Ebara Engineering Service Co Ltd 焼却飛灰の処理方法及び処理薬剤
FR2895286B1 (fr) 2005-12-23 2008-05-09 Solvay Procede de broyage
JP2006289365A (ja) * 2006-05-08 2006-10-26 Mitsui Eng & Shipbuild Co Ltd ナトリウム系脱塩剤及び廃棄物処理装置
FR2926027A1 (fr) * 2008-01-07 2009-07-10 Solvay Procede de production de bicarbonate de sodium, pour desulfuration de fumees.
US20090291038A1 (en) * 2008-05-23 2009-11-26 Solvay (Societe Anonyme) Process For The Joint Production of Sodium Carbonate and Sodium Bicarbonate
WO2009138403A1 (en) * 2008-05-13 2009-11-19 Solvay (Société Anonyme) Process for the joint production of sodium carbonate and sodium bicarbonate
EP2119670A1 (en) * 2008-05-13 2009-11-18 SOLVAY (Société Anonyme) Process for the joint production of sodium carbonate and sodium bicarbonate
FR2937888B1 (fr) * 2008-10-31 2011-08-19 Solvay Dispositif et procede pour distribuer un fluide.
FR2958182B1 (fr) * 2010-04-06 2014-09-05 Inst Francais Du Petrole Procede permettant l'elimination des halogenures alcalins en phase gazeuse
CN101862590A (zh) * 2010-06-30 2010-10-20 马鞍山钢铁股份有限公司 一种烧结烟气的脱硫工艺
US9221010B2 (en) 2011-03-21 2015-12-29 Solvay Sa Two-step process for the cleaning of a flue gas
EP2714591B1 (en) 2011-06-01 2018-09-19 Solvay Chemicals, Inc. Sodium bicarbonate product with excellent flowability
SG11201503920YA (en) 2012-12-05 2015-07-30 Solvay Treatment of sodic fly ash for reducing the leachability of selenium contained herein
JP6454734B2 (ja) 2014-02-10 2019-01-16 ソルヴェイ(ソシエテ アノニム) 重炭酸ナトリウムをベースとする反応性組成物およびその製造方法
US10024534B2 (en) 2014-06-04 2018-07-17 Solvay Sa Stabilization of sodic fly ash of type F using calcium-based material
TW201609222A (zh) 2014-06-04 2016-03-16 首威公司 使用水溶性矽酸鹽源和含有鈣和/或鎂的材料穩定含鈉粉煤灰
WO2015188849A1 (en) * 2014-06-10 2015-12-17 Solvay Sa Process for the production of reactive composition particles based on sodium carbonate and reactive composition particles
EP3353115A1 (en) 2015-09-23 2018-08-01 Solvay SA Production of crystalline sodium bicarbonate
JP6927215B2 (ja) * 2016-07-12 2021-08-25 Agc株式会社 酸性成分除去剤、その製造方法および酸性成分除去方法
JP6350690B1 (ja) * 2017-02-01 2018-07-04 栗田工業株式会社 酸性ガス処理剤
EP3883675A1 (en) 2018-11-23 2021-09-29 Solvay Sa Process for cleaning a stream of flue gas from a combustion device
CN110862626A (zh) * 2019-11-19 2020-03-06 谭井海 可降解的阻燃工艺草藤的制备方法

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3589863A (en) 1968-03-08 1971-06-29 Dow Chemical Co Method of removing sulfur dioxide and particulate matter from gaseous streams
EP0161497B1 (de) * 1984-04-19 1990-11-28 Waagner-Biro Aktiengesellschaft Verfahren und Vorrichtung zur Rauchgasentschwefelung von Feuerungsanlagen
US4555391A (en) * 1984-07-24 1985-11-26 Intermountain Research & Development Corporation Dry injection flue gas desulfurization process
EP0190416A3 (de) * 1984-11-30 1988-07-27 Waagner-Biro Aktiengesellschaft Verfahren zur Abscheidung von Schadstoffen as Verbrennungsabgasen
US4588569A (en) * 1985-02-21 1986-05-13 Intermountain Research & Development Corporation Dry injection flue gas desulfurization process using absorptive soda ash sorbent
US4664893A (en) 1985-04-04 1987-05-12 Church And Dwight Co., Inc. Method for the preparation of a bicarbonate sorbent in flue gas desulfurization
US4960445A (en) * 1985-08-12 1990-10-02 Research-Cottrell Process for removing SO2 and fly ash from flue gas
US4681045A (en) 1986-07-21 1987-07-21 William F. Cosulich Associates, P.C. Treatment of flue gas containing noxious gases
EP0301272A3 (de) * 1987-07-29 1990-12-05 Waagner-Biro Aktiengesellschaft Verfahren und Vorrichtung zur Abgas- oder Abluftreinigung
US4844915A (en) * 1988-03-21 1989-07-04 Natec, Ltd. Method for ESP brown plume control
US4990188A (en) * 1988-12-19 1991-02-05 Rhone-Poulenc Basic Chemicals Co. Anti-slip composition
GB8926643D0 (en) * 1989-11-24 1990-01-17 Unilever Plc Cleaning composition
US5118480A (en) 1990-06-25 1992-06-02 General Electric Environmental Services, Incorporated Method for removing hcl and hf from coal derived fuel gas
BE1005291A3 (fr) * 1991-09-10 1993-06-22 Solvay Procede de fabrication d'une solution aqueuse industrielle de chlorure de sodium et utilisation de la solution aqueuse de chlorure de sodium ainsi obtenue pour la fabrication electrolytique d'une solution aqueuse d'hydroxyde de sodium, pour la fabrication de carbonate de sodium et pour la fabrication de cristaux de chlorure de sodium.
US5411750A (en) * 1993-04-27 1995-05-02 Church & Dwight Co., Inc. Ultrafine sodium bicarbonate powder
US5424077A (en) * 1993-07-13 1995-06-13 Church & Dwight Co., Inc. Co-micronized bicarbonate salt compositions

Also Published As

Publication number Publication date
EP0740577A1 (fr) 1996-11-06
IT1269193B (it) 1997-03-21
RO117510B1 (ro) 2002-04-30
DE69501113T2 (de) 1998-06-10
WO1995019835A1 (fr) 1995-07-27
SK94396A3 (en) 1997-03-05
ES2112044T3 (es) 1998-03-16
NO312340B1 (no) 2002-04-29
CN1143333A (zh) 1997-02-19
HU9601983D0 (en) 1996-09-30
ATE160518T1 (de) 1997-12-15
ITMI940078A0 (it) 1994-01-20
BG63194B1 (bg) 2001-06-29
US6171567B1 (en) 2001-01-09
NO963020L (no) 1996-09-17
EP0740577B1 (fr) 1997-11-26
FI962924A (fi) 1996-07-19
CZ289517B6 (cs) 2002-02-13
JP2008012535A (ja) 2008-01-24
AU686310B2 (en) 1998-02-05
PL179728B1 (pl) 2000-10-31
CA2181386C (fr) 2007-08-28
JPH09507654A (ja) 1997-08-05
FI962924A0 (fi) 1996-07-19
HK1003489A1 (en) 1998-10-30
KR100349493B1 (ko) 2003-01-15
AU1533895A (en) 1995-08-08
GR3026119T3 (en) 1998-05-29
NO963020D0 (no) 1996-07-19
BG100728A (bg) 1997-02-28
DK0740577T3 (da) 1998-08-10
CZ215096A3 (en) 1996-11-13
BR9506527A (pt) 1997-09-16
RU2135269C1 (ru) 1999-08-27
CA2181386A1 (fr) 1995-07-27
JP4314291B2 (ja) 2009-08-12
HUT77492A (hu) 1998-05-28
ITMI940078A1 (it) 1995-07-20
NZ278870A (en) 1999-01-28
MX9602875A (es) 1997-06-28
SG59981A1 (en) 1999-02-22
PL315555A1 (en) 1996-11-12
DE69501113D1 (de) 1998-01-08
JP4243347B2 (ja) 2009-03-25
CN1090522C (zh) 2002-09-11
FI119545B (fi) 2008-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK280562B6 (sk) Reakčná kompozícia na čistenie plynov obsahujúcich
KR100440430B1 (ko) 연소가스의건식탈황방법
JP2822351B2 (ja) 排ガスを乾式浄化するための剤
JP2651029B2 (ja) ガス清浄化法
JPH03101812A (ja) 排ガスの乾式浄化方法
US5439508A (en) Process of separating halogenated dioxins and furans from exhaust gases from combustion plants
EP0230139A1 (en) Method for cleaning of a hot flue gas stream from waste incineration
US5220111A (en) Fixation of heavy metals in scrubbed municipal solid waste incinerator ash
JP2004082103A (ja) So2を含有するガスの処理方法
CZ229795A3 (en) Process and apparatus for chimney gas purification
CN85106271B (zh) 净化废气的方法及系统
JP3820247B2 (ja) 重金属回収装置、重金属回収方法および廃棄物処理装置
JP2000102721A (ja) 排ガス乾式脱塩方法
JPH07236867A (ja) 飛灰の溶融処理方法
JP3234189B2 (ja) 廃棄物焼却飛灰の有効利用方法及び装置
JP3036522B2 (ja) ダイオキシン類の吸着除去装置
SK29097A3 (en) Reactive composition and method for the purification of a nitric oxide containing gas
JPH11137962A (ja) 排ガス中の塩化水素の乾式除去方法
JPS60261532A (ja) ガスの乾式処理方法
PL141220B1 (en) Method of removing gaseous and aerosolic impurities from a stream of gases
JPH01310722A (ja) 排ガス中の有害物質除去装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20140112