SK279707B6 - Spôsob výroby polypropylénu - Google Patents

Spôsob výroby polypropylénu Download PDF

Info

Publication number
SK279707B6
SK279707B6 SK3395-88A SK339588A SK279707B6 SK 279707 B6 SK279707 B6 SK 279707B6 SK 339588 A SK339588 A SK 339588A SK 279707 B6 SK279707 B6 SK 279707B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
carbon atoms
solid
magnesium
compound
titanium
Prior art date
Application number
SK3395-88A
Other languages
English (en)
Other versions
SK339588A3 (en
Inventor
Robert C. Brady
Francis G. Stakem
Tai Liu Han
Allen Noshay
Original Assignee
Union Carbide Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Union Carbide Corporation filed Critical Union Carbide Corporation
Publication of SK279707B6 publication Critical patent/SK279707B6/sk
Publication of SK339588A3 publication Critical patent/SK339588A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F4/00Polymerisation catalysts
    • C08F4/42Metals; Metal hydrides; Metallo-organic compounds; Use thereof as catalyst precursors
    • C08F4/44Metals; Metal hydrides; Metallo-organic compounds; Use thereof as catalyst precursors selected from light metals, zinc, cadmium, mercury, copper, silver, gold, boron, gallium, indium, thallium, rare earths or actinides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S526/00Synthetic resins or natural rubbers -- part of the class 520 series
    • Y10S526/901Monomer polymerized in vapor state in presence of transition metal containing catalyst

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Polyamides (AREA)
  • Macromolecular Compounds Obtained By Forming Nitrogen-Containing Linkages In General (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby polypropylénu, ktorý má úzku distribúciu molekulovej hmotnosti nižšiu ako 5,0 a s indexom izotakticity vyšším ako 96 %, vykonávaný v reaktore s fluidným lôžkom, s použitím špecifického katalyzátorového systému.
Doterajší stav techniky
Katalyzátory na polymerizáciu olefínov, pripravené kombinovaním organohlinitej zlúčeniny s druhou tuhou zložkou obsahujúcou horčík, titán a halogén, sú známe. Takisto je známe, že účinnosť takýchto katalyzátorov, ako i ich schopnosť produkovať stereoreguláme polyméry je možné zvýšiť zabudovaním donoru elektrónov (Lewisovych báz) do druhej tuhej zložky. Na zvýšenie stereošpecifického charakteru týchto katalyzátorov je tiež známe riešenie, pri ktorom sa pridáva do katalytického systému donor elektrónov nezávisle od druhej tuhej zložky. Ak sa pridáva donor elektrónov oddelene od druhej tuhej zložky, môže byť celkom alebo čiastočne premenený na komplexnú zlúčeninu s uvedenou organohlinitou zlúčeninou. Ak sa pridáva donor elektrónov oddelene od druhej zložky katalyzátora, označuje sa niekedy ako činidlo na reguláciu selektivity alebo ako vonkajší donor elektrónov. Donor elektrónov zabudovaný do druhej zložky katalyzátora sa označuje ako vnútorný donor elektrónov.
V patentovom spise US 4 414 132 sa opisuje katalyzátor na polymerizáciu olefínov na výrobu polymérov vysokej izotakticity zahrnujúci (1) organohlinitú zlúčeninu, (2) činidlo na reguláciu selektivity a (3) tuhú zložku pripravenú halogcnáciou zlúčeniny horčíka všeobecného vzorca MgR'R, v ktorom R' znamená alkoxidovú alebo aryloxidovú skupinu a R znamená alkoxidovú skupinu alebo halogén, halogenovanú zlúčeninu štvormocného titánu v prítomnosti halogenovaného uhľovodíka a donoru elektrónov, a následným pôsobením ďalšej zlúčeniny štvormocného titánu na vzniknutý halogenovaný produkt. Podľa zmieneného patentového spisuje možné organohlinité zlúčeniny a činidlá na reguláciu selektivity použiť oddelene alebo sčasti či úplne v podobe komplexnej zlúčeniny pripravenej z oboch týchto zložiek. Tuhá zložka získaná pôsobením halogenovanej zlúčeniny titánu na zlúčeninu horčíka, sa v zmienenom spise označuje ako „prokatalyzátor“ a organohlinitá zlúčenina, či už použitá oddelene alebo sčasti, či úplne v komplexnej zlúčenine s činidlom na regulovanie selektivity, sa označuje ako „kokatalyzátor“. Ako činidlo na regulovanie selektivity sa používa donor elektrónov a týmto termínom sa označuje takýto donor elektrónov, či sa už používa oddelene alebo sčasti, či celkom v podobe komplexnej zlúčeniny s organohlinitou zlúčeninou.
V patentovom spise US 4 535 068 sa uvádza, že je možné produktivitu katalyzátora na polymerizáciu olefínov pripraveného podľa patentového spisu US 4 414 132 zlepšiť až o 20 %, ak sa na produkt získaný halogenovaním zlúčeniny horčíka halogenovanou zlúčeninou štvormocného titánu pri príprave „prokatalyzátora“ zo zmieneného patentového spisu, pôsobí halogenidom karboxylovej kyseliny pred tým alebo súčasne s tým, keď sa na uvedený produkt pôsobí ďalšou zlúčeninou štvormocného titánu. Ale, ako je to v prípade stercošpecifického katalyzátora z patentového spisu US 4 414 132, keď sa zvyšuje koncentrácia činidla na regulovanie selektivity v katalyzátore v snahe zvýšiť množstvo vyrábaného stereoregulámeho polyméru, dochádza v katalyzátore k vzrastajúcemu poklesu účinnosti.
Tento pokles účinnosti katalyzátora sa zväčšuje so zvyšujúcou sa teplotou polymerizácie. Preto tento katalyzátor, podobne ako katalyzátor z patentového spisu US 4 414 132, má nižšiu účinnosť než ako sa vyžaduje pri výrobe polymérov, ktoré majú index izotakticity nižší ako 96 %.
Preto, aby sa udržal dostatočne vysoký stupeň katalytickej účinnosti pri použití katalyzátorových systémov z patentových systémov z patentových spisov US 4 414 132 a 4 535 068, je potrebné znížiť pomer množstva činidla na regulovanie selektivity (vonkajší donor elektrónov) k množstvu použitého organohlinitého kokatalyzátora a takisto teplotu polymerizácie. Spravidla sa používa pomer nanajvýš 0,3 : 1 spolu s teplotami neprevyšujúcimi 70 °C. Bolo zistené, že polyméry pripravené za týchto podmienok majú pomerne širokú distribúciu molekulovej hmotnosti (Mw/M„), t. j. vyššiu než asi 5,0.
Ale aby sa vyrobili polyméry s úzkou distribúciou molekulovej hmotnosti, t. j. nižšou ako 5,0, je potrebné pracovať za polymerizačnej teploty vyššej ako 80 °C. Polyméry majúce úzku distribúciu molekulovej hmotnosti a vysoký stupeň stereoregularity sú vhodné na také použitie, ako je zvlákňovanie a tvarovanie vstrekovaním. Až doteraz neboli takéto polyméry vyrobené priamo v polymerizačnom reaktore, ale skôr polymerizačnými technológiami s riadenou reológiou, zahrnujúcimi použitie peroxidov na dosiahnutie degradácie polymérov na voľné radikály. Ale aby takýto spôsob na výrobu polymérov tohto typu bol realizovateľný čo najekonomickejšie, musí byť schopný ich vyrábať priamo v polymerizačnom reaktore bez nutnosti ďalšieho spracovania po polymerizácii, spočívajúceho v extrakcii s cieľom odstrániť zvyšný katalyzátor a/alebo vzniknutý ataktický polymér, či použitia postupov na zmenu Teologických vlastností.
V európskom patentovom spise (európska patentová prihláška 0 045 977 BI) sa opisuje katalyzátor na polymerizáciu α-olefínov, ktorý zahŕňa produkt reakcie a) alkylhlinitej zlúčeniny s b) zlúčeninou kremíku a c) tuhou zložkou katalyzátora zahrnujúcou dihalogenid horčíka, ako v podstate nosič, a - nanesený na tomto dihalogenide - halogenid titánu alebo halogénalkoholát titánu, a donor elektrónov vybratý z určitých esterov.
V článku „High Yield Catalysts in Olefm Polymeration“ od autorov Paclo Galii, Pier Camillo Barbe a Luciano Noristi, uverejnenom v časopise „Die Angewandte Macromolekulare Chemie“ 120 (1984) str. 73 až 90 (č. 1935), sa ďalej uvádza, že tak výťažok , ako i izotakticitu polymérov, pripravených pomocou určitých stereošpecifických katalyzátorov obsahujúcich dichlorid horčíka a chlorid titaničitý, je možné zlepšiť zvýšením polymerizačnej teploty z 50 °C na 80 °C (obr. 13 a 14). Ale presné zloženie a povaha katalyzátora ani spôsob jeho prípravy nie sú v zmienenom článku uvedené, práve tak ako pomer množstva vonkajšieho donoru elektrónov (alebo Lewisovej bázy) k množstvu alkylhlinitého kokatalyzátora, ktoré je nutné pri takýchto katalyzátoroch použiť, aby sa získali polyméry, ktoré majú vysokú izotakticitu vo vysokom výťažku.
V britskom patentovom spise (britská patentová prihláška 2 111 066 A) sa uvádza, že na polymerizáciu propylénu pri teplote 80 až 90 °C je možné použiť katalyzátory podobné ako tie z európskeho patentového spisu (európska patentová prihláška 0 045 977 BI), pri ktorých pomer množstiev vonkajšieho donoru elektrónov (činidla na regulovanie selektivity) k množstvu alkylhlinitej zlúčeniny je v rozmedzí od 0,05 : 1 do 0,1 : 1 ( pozri príklady 7 až 14), aby sa dosiahli vysoké výťažky polyméru, ktorý má vysoký stupeň stereoregularity. Správanie týchto katalyzátorov ostro kontrastuje so správaním katalyzátorového systému z patentových spisov US 4 414 132 a 4 535 068, pri ktorých dochádza k poklesu účinnosti pri zvýšení polymerizačnej teploty a k zníženiu stereošpecifíčnosti pri znižovaní pomeru množstva vonkajšieho donoru elektrónov k množstvu alkylhlinitého kokatalyzátora.
Z doterajšieho stavu techniky teda jasne vyplýva, že pomer množstva vonkajšieho donoru elektrónov (činidla na regulovanie selektivity) k množstvu alkylhlinitého kokatalyzátora, prítomných v danom katalyzátorovom systéme, a polymerizačná teplota, pri ktorej sa katalyzátorový systém používa, výrazne ovplyvňujú tak účinnosť katalyzátora, ako i izotakticitu vyrobených polymérov. Vplyv týchto činiteľov na účinnosť katalyzátora a na izotakticitu polyméru je pri jednotlivých katalyzátorových systémoch odlišný a zdá sa, že má za následok rozporné a protikladné výsledky, závisiace od povahy použitého katalyzátora a od spôsobu, akým sa pripravuje. Závislosť určitého katalyzátorového systému na činiteľoch uvedeného druhu obmedzuje použiteľnosť systému ako i podmienky, za ktorých ich možno použiť, a tým i schopnosť systému produkovať polyméry, ktoré majú rozmanité vlastnosti pri prijateľnej miere účinnosti katalyzátora. Napríklad až doteraz nebol navrhnutý spôsob, ktorého použitím by bolo možné vyrábať polyméry majúce úzku distribúciu molekulovej hmotnosti a tiež vysokú mieru izotakticity pri uspokojivom stupni účinnosti katalyzátora nízkotlakovým postupom v plynnej fáze pracujúcom s fluidným lôžkom.
Podstata vynálezu
Teraz bolo zistené, že je možné pripraviť vo vysokom výťažku polyméry, ktoré majú distribúciu molekulovej hmotnosti, vyjadrenú pomerom M„/Mn. nižšou než 5,0 a index izotakticity vyšší než 96 % tým, že sa polymerizuje α-olefín s 3 až 8 atómami uhlíka v plynnej fáze za nízkeho tlaku vo fluidnom lôžku pri teplote nad 80 °C s použitím tepelne stáleho katalyzátorového systému zahŕňajúceho (a) tuhú zložku katalyzátora obsahujúcu horčík, titán, halogenid a ester polykarboxylovej kyseliny obsahujúcej dve esterové skupiny v jednej rovine viazanej na susedné atómy uhlíka ako vnútorný donor elektrónov, (b) organohlinitý kokatalyzátor a (c) zlúčeninu kremíka obsahujúcu väzbu kremík-kyslik-uhlík, ako činidlo regulujúce selektivitu či vonkajší donor elektrónov.
V užšom zmysle zahŕňa katalyzátor, ktorý bol vybratý ako vhodný na výrobu požadovaných polymérov pri vy sokej miere účinnosti, (a) tuhú zložku, pripravenú halogenovaním zlúčeniny horčíka všeobecného vzorca MgR'R2, v ktorom R1 znamená alkoxidovú alebo aryloxidovú skupinu a R2 znamená alkoxidovú alebo aryloxidovú skupinu alebo halogén, halogenovanú zlúčeninou štvormocného titánu v prítomnosti halogenovaného uhľovodíka a esteru polykarboxylovej kyseliny obsahujúceho dve sterové skupiny v jednej rovine, viazané na susediace atómy uhlíka, pôsobenie ďalšej halogenovanej zlúčeniny štvormocného titánu na vzniknutý halogenovaný produkt, premytím získaného produktu na odstránenie nezreagovaných zlúčenín titánu a izolovaním vzniknutého tuhého produktu, (b) organohlinitú zlúčeninu, a (c) zlúčeninu kremíka obsahujúcu väzbu kremík-kyslík-uhlík, ktorý katalyzátor má atómový pomer hliníka obsiahnutého v organohlinitej zlúčenine, ku kremíku, obsiahnutému v zlúčenine kremíka, v rozmedzí od 0,5 : 1 do 100 : 1, a atómový pomer hliníka, obsiahnutého v organoh linitej zlúčenine, k titánu, obsiahnutému v uvedenej tuhej zložke, v rozmedzí od 5 : 1 do 300 : 1.
Bolo zistené, že takýto katalyzátor je schopný bez výraznejšej straty účinnosti katalyzovať polymerizáciu a-olefínov v plynnej fáze za nízkeho tlaku počas dlhšieho časového obdobia pri dostatočne zvýšenej teplote nutnej k výrobe polymérov, majúcich úzku distribúciu molekulovej hmotnosti ako i vysoký stupeň izotakticity. Schopnosť tohto katalyzátora udržať si vysokú mieru účinnosti po dlhšie časové obdobie umožňuje, aby bol používaný pri výrobných spôsoboch, pri ktorých je nutný dlhší polymerizačný čas spolu s vysokou mierou produktivity, ako napríklad pri viacstupňových nepretržitých spôsoboch výroby kopolymérov majúcich vysokú rázovú pevnosť.
Polyméry vyrobené spôsobom podľa vynálezu majú distribúciu molekulovej hmotnosti (Mw/Mn) nižšiu než 5,0 a index izotakticity vyšší ako 96 %. Obvykle majú tieto polyméry distribúciu molekulovej hmotnosti (Mw/M„) v rozmedzí 2,0 až 5,0, výhodne 3,0 až 4,5 a index izotakticity 96 až 99 %, výhodne 97 až 99 %.
Tuhá katalytická zložka katalyzátorového systému používaného pri spôsobe podľa vynálezu sa pripraví halogenovaním zlúčeniny horčíka všeobecného vzorca
MgR'R2, v ktorom znamená
R1 alkoxidovú alebo aryloxidovú skupinu a
R2 znamená alkoxidovú alebo aryloxidovú skupinu alebo halogén, halogenovanú zlúčeninu štvormocného titánu v prítomnosti halogenovaného uhľovodíka a esteru polykarboxylovej kyseliny obsahujúceho dve sterové skupiny v jednej rovine, viazané na susediace atómy uhlíka.
Zlúčeninou horčíka použitou pri príprave tuhej zložky katalyzátora, je výhodne dialkoxid horčíka alebo diaryloxid horčíka, obzvlášť dialkoxid horčíka. Tiež je možné použiť zlúčeniny horčíka obsahujúce jednu alkoxidovú a jednu aryloxidovú skupinu, práve tak ako zlúčeniny horčíka obsahujúce okrem jednej alkoxidovej alebo aryloxidovej skupiny ešte halogén. Alkoxidové skupiny, ak sú prítomné, obsahujú veľmi vhodne 1 až 8 atómov uhlíka, výhodne 2 až 6 atómov uhlíka. Aryloxidové skupiny, ak sú prítomné, obsahujú veľmi vhodne 6 až 10 atómov uhlíka. Ak je prítomný halogén, je tým výhodne chlór.
Dialkoxidy a diaryloxidy horčíka, ktoré je možné tu použiť, zahŕňajú dietoxid horečnatý, diizopropoxid horečnatý, di-n-butoxid horečnatý, difenoxid horečnatý, dinaftoxid horečnatý a etoxymagnéziumizobutoxid. Obzvlášť výhodný je dietoxid horečnatý.
Príklady zlúčenín horčíka obsahujúcich jednu alkoxidovú a jednu aryloxidovú skupinu, ktoré je možné tu použiť, sú etoxymagnéziumfenoxid a naftoxymagnéziumizoamyloxid.
Vhodné alkoxy- a aryloxymagnéziumhalogenidy zahŕňajú etoxymagnéziumbromid, izobutoxymagnéziumchlorid, fenoxymagnéziumjodid, kumyloxymagnéziumbromid a naftoxymagnéziumchlorid.
Halogenovaná zlúčenina štvormocného titánu použitá na halogenovanie zlúčeniny horčíka, musí obsahovať aspoň dva atómy halogénu a výhodne obsahuje štyri atómy halogénu. Veľmi výhodne sú týmito atómami halogénu atómy chlóru. Je však možné takisto použiť zlúčeniny titánu obsahujúce až dve alkoxidové a/alebo aryloxidové skupiny. Alkoxidové skupiny, ak sú prítomné, obsahujú veľmi vhodne 1 až 8 atómov uhlíka, výhodne 2 až 6 atómov uhlíka. Aryloxidové skupiny, ak sú prítomné, obsahujú veľmi vhodne 6 až 12 atómov uhlíka, výhodne 6 až 10 atómov uhlíka. Príklady vhodných alkoxidových a aryloxidových haloge nidov titánu zahŕňajú dietoxytitániumdibromid, izopropoxytitániumtrijodid, dihexoxytitámumdichlorid a fenofytitániumtrichlorid.
Halogenovanie zlúčeniny horčíka halogenovanou zlúčeninou štvormocného titánu, ako už bolo uvedené, sa vykonáva v prítomnosti halogenovaného uhľovodíka a esteru polykarboxylovej kyseliny obsahujúcej dve esterové skupiny v jednej rovine, ktoré sú viazané k dvom susedným atómom uhlíka. V prípade potreby môže byť prítomné tiež inertné uhľovodíkové riedidlo alebo rozpúšťadlo, hoci toto nie je nutné.
Použitý halogenovaný uhľovodík môže byť aromatický, alifatický alebo alicyklický.
Výhodnými halogenovanými uhľovodíkmi sú aromatické uhľovodíky, obzvlášť tie, ktoré obsahujú 6 až 12 atómov uhlíka, a obzvlášť tie, ktoré obsahujú 6 až 10 atómov uhlíka. Výhodne obsahujú tieto halogenované uhľovodíky 1 alebo 2 atómy halogénu, hoci môžu obsahovať i viac atómov halogénu. Veľmi výhodne je týmto halogénom chlór. Vhodné aromatické halogenované uhľovodíky zahŕňajú chlórbenzén, brómbenzén, dichlórbenzén, dichlórdibrómbenzén, chlórtoluén, dichlórtolucn, chlómaftalén a pod. Výhodné sú chlórbenzén a dichlórbenzén, obzvlášť chlórbenzén.
Alifatické halogenované uhľovodíky, ktoré je možné použiť pri spôsobe podľa vynálezu, obsahujú vhodne 1 až 12 atómov uhlíka. Výhodne obsahujú tieto halogenované uhľovodíky 1 až 9 atómov uhlíka a aspoň 2 atómy halogénu. Veľmi vhodne je týmto halogénom chlór. Vhodné alifatické halogenované uhľovodíky zahŕňajú dibrómmetán, trichlórmetán, 1,2-dichlóretán, trichlóretán, dichlórfluóretán, hexachlóretán, trichlórpropán, chlórbután, dichlórbután, chlórpentán, trichlórfluóroktán, tetrachlórizooktán, dibrómdifluórdekán a pod. Výhodnými sú tetrachlorid uhličitý a trichlóretán.
Alicyklické halogénované uhľovodíky, ktoré je možné tu použiť, obsahujú 3 až 12 atómov uhlíka. Výhodne obsahujú takého halogenované uhľovodíky 3 až 9 atómov uhlíka a aspoň 2 atómy halogénu. Veľmi vhodne je prítomným halogénom chlór. Vhodné alicyklické halogenované uhľovodíky zahŕňajú dibrómcyklobután a trichlórcyklohexán.
Ester polykarboxylovej kyseliny použitý pri príprave tuhej zložky katalyzátora, slúži ako vnútorný donor elektrónov a je prítomný vo výslednom produkte ako i počas jeho prípravy. Vhodné estery sa vyznačujú molekulárne tuhou štruktúrou, kde dve esterové skupiny sú viazané na susediace atómy uhlíka molekuly a ležia v jednej rovine. Takéto estery zahŕňajú:
(a) estery polykarboxylových kyselín obsahujúcich dve esterové skupiny viazané na orto-atómy uhlíka monocyklického alebo polycyklického aromatického kruhu, pričom každá z uvedených esterových skupín je ďalej viazaná na uhľovodíkový zvyšok s rozvetveným alebo nerozvetveným reťazcom, (b) estery karboxylových kyselín obsahujúcich dve esterové skupiny viazané na susediace atómy uhlíka nearomatizovaného monocyklického alebo polycyklického kruhu, ktoré skupiny majú proti sebe konfiguráciu syn, pričom každá z nich je ďalej viazaná na uhľovodíkový zvyšok s rozvetveným alebo nerozvetveným reťazcom, a (c) estery polykarboxylových kyselín obsahujúcich dve esterové skupiny viazané na susediace, dvojitou väzbu spojené atómy uhlíka nenasýtenej alifatickej zlúčeniny, ktoré majú proti sebe konfiguráciu syn, pričom každá z týchto esterových skupín je ďalej viazaná na uhľovodíkový zvyšok s rozvetveným alebo nerozvetveným reťazcom.
Estery polykarboxylových kyselín, používané pri príprave tuhej zložky katalyzátorového systému, sa odvodzujú od vhodnej polykarboxylovej kyseliny a jednofúnkčného alkoholu majúceho lineárnu uhľovodíkovú časť, ktorá môže byť rozvetvená alebo nerozvetvená. Vhodné polykarboxylové kyseliny zahŕňajú (a) monocyklické alebo polycyklické aromatické zlúčeniny obsahujúce dve karboxylové skupiny, ktoré sú viazané na orto-atómy uhlíka tvoriace kruhovú štruktúru, (b) monocyklické alebo polycyklické nearomatické zlúčeniny obsahujúce dve karboxylové skupiny, ktoré sú viazané na susediace atómy uhlíka tvoriace kruhovú štruktúru a ktoré majú navzájom konfiguráciu syn, alebo (c) nenasýtené alifatické zlúčeniny obsahujúce dve karboxylové skupiny, ktoré sú viazané na susediacu, dvojitou väzbou spojené atómy uhlíka a ktoré majú navzájom konfiguráciu syn.
Z esterov polykarboxylových kyselín, ktoré je možné použiť pri spôsobe podľa vynálezu ako vnútorné donory elektrónov, je možné uviesť dimetylftalát, diétylftalát, di-n-propylftalát, diizopropylftalát, di-n-butylftalát, diizobutylftalát, di-terc.-butylftalát, diizoamylftalát, di-terc.amylftalát, dineopentylftalát, di-2-etylhcxylftalát, di-2-etyldecylftalát, dietyl-l,2-fluórendikarboxylát, diizopropyl-l,2-ferocén-dikar-boxylát, cis-diizobutyl-cyklobután-l,2-dikarboxylát, endo-diizobutyl-5-norbomen-2,3-dikarboxyiát a endo-diizobutyl-bicyklo[2,2,2]okt-5-en-2,3-dikarboxylát, diizobutylmaleát, diizoamylcitrakonát a pod. Najvýhodnejším esterom je diizobutylftalát.
Alkoholy, použité na prípravu esterov polykarboxylových kyselín ako vnútorné donory elektrónov v tuhej zložke katalyzátora, obsahujú 1 až 12 atómov uhlíka, spravidla 3 až 12 atómov uhlíka a výhodne 4 až 12 atómov uhlíka. Použitý alkohol môže byť prípadne substituovaný aspoň jedným substituentom, ktorý je inertný za reakčných podmienok použitých pri esterifikácii ako i počas prípravy tuhej zložky katalyzátora a pri polymerizácii realizovanej s touto zložkou katalyzátora. Vhodným alkoholmi sú etylalkohol, n-propylalkohol, izopropylalkohol, izobutylalkohol, terc.-butylalkohol, izoamylalkohol, 2-etyl-hexylalkohol, 2-etyldecylalkohol a pod. Najvhodnejším alkoholom je izobutylalkohol.
Aromatické zlúčeniny použité na prípravu esterov polykarboxylových kyselín použitých ako vnútorné donory elektrónov v tuhej zložke katalyzátora obsahujú dve karboxylové skupiny, ktoré sú viazané na orto-atómy uhlíka tvoriace kruhovú štruktúru. Tieto zlúčeniny obsahujú aspoň 8 atómov uhlíka, obvykle 8 až 20 atómov uhlíka a výhodne 8 až 16 atómov uhlíka. Hoci sú výhodne monocyklické, môžu obsahovať viac ako jeden aromatický kruh. Môžu byť prípadne substituované aspoň jedným substituentom, ktorý je inertný za reakčných podmienok použitých pri esterifikácii, ako i pri príprave tuhej zložky katalyzátora a pri polymerizácii realizovanej s touto zložkou katalyzátora. Vhodnými aromatickými zlúčeninami sú kyselina fialová (kyselina 1,2-benzéndikarboxylová), kyselina 2,3-nafialéndikarboxylová, kyselina 1,2-antracéndikarboxylová, kyselina 1,2-fluór-endikarboxylová, kyselina 1,2-ferocéndikarboxylová a pod.
Nearomatické cyklické zlúčeniny použité na získanie esterov polykarboxylových kyselín použitých ako vnútorné donory elektrónov v tuhej zložke katalyzátora, obsahujú dve karboxylové skupiny, ktoré sú viazané na susediace atómy uhlíka tvoriace kruhovú štruktúru a ktoré majú proti sebe konfiguráciu syn. Vhodné sú tak monocyklické, ako i polycyklické zlúčeniny. Tieto zlúčeniny obsahujú aspoň 6 atómov uhlíka, obvykle 6 až 20 atómov uhlíka a výhodne
SK 279707 Β6 až 10 atómov uhlíka. Môžu byť prípadne substituované aspoň jedným substituentom, ktorý je inertný za reakčných podmienok použitých pri esterifikácii, ako i pri príprave tuhej zložky katalyzátora a pri polymerizácii realizovanej s touto zložkou katalyzátora. Vhodne cyklické zlúčeniny zahŕňajú kyselinu cis-cyklobután-l,2-dikarboxylovú, kyselinu endo-5-norbomen-2,3-dikarboxylovú, kyselinu endodicyklopentadién-2,3-dikarboxylovú, kyselinu endo-bicyklo[2,2,2]okt-5-én-2,3-dikarboxylovú, kyselinu endo-bicyklo[3,2,l]okt-2-én-6,7-dikarboxylovú a pod.
Nenasýtené alifatické zlúčeniny použité na získanie esterov polykarboxylových kyselín použitých ako vnútorné donory elektrónov v tuhej zložke katalyzátora, obsahujú dve karboxylové skupiny, ktoré sú viazané na susediace, dvojitou väzbou spojené atómy uhlíka a ktoré majú proti sebe konfiguráciu syn. Tieto zlúčeniny obsahujú aspoň 6 atómov uhlíka, obvykle 6 až 20 atómov uhlíka a výhodne 6 až 10 atómov uhlíka. Môžu byť prípadne substituované aspoň jedným substituentom, ktorý je inertný za reakčných podmienok použitých pri esterifikácii, ako i pri príprave tuhej zložky katalyzátora a pri polymerizácii realizovanej s touto zložkou katalyzátora. Vhodné zlúčeniny zahŕňajú kyselinu maleínovú, kyselinu citrakónovú a pod.
Halogenácia zlúčeniny horčíka halogenovanou zlúčeninou štvormocného titánu sa realizuje s použitím nadbytku zlúčeniny titánu. Spravidla by sa na jeden mol zlúčeniny horčíka mali použiť aspoň 2 mol zlúčeniny titánu. Výhodne sa na jeden mol zlúčeniny horčíka používa 4 až 100 mol zlúčeniny titánu, a obzvlášť 4 až 20 mol zlúčeniny titánu na jeden mol zlúčeniny horčíka.
Halogenácia zlúčeniny horčíka halogenovanou zlúčeninou štvormocného titánu sa realizuje, ako už bolo uvedené, v prítomnosti halogenovančho uhľovodíka a esteru polykarboxylovej kyseliny obsahujúcej dve esterové skupiny v jednej rovine, ktoré sú viazané na susediace atómy uhlíka. Halogenovaný uhľovodík sa používa v množstve postačujúcom na rozpustenie zlúčeniny titánu a esteru a na dokonalé rozptýlenie tuhej nerozpustnej zlúčeniny horčíka. Obvykle obsahuje vzniknutá disperzia 0,005 až 2,0 mol tuhej zlúčeniny horčíka na jeden mol halogenovaného uhľovodíka, výhodne 0,01 až 1,0 mol tuhej zlúčeniny horčíka na 1 mol halogenovaného uhľovodíka. Ester polykarboxylovej kyseliny, ktorý, ako už bolo uvedené, slúži ako vnútorný donor elektrónov, sa používa v množstve postačujúcom na dosiahnutie molárneho pomeru uvedenej zlúčeniny k zlúčenine titánu od 0,0005 : 1 do 2,0 : 1.
Halogenácia zlúčeniny horčíka halogenovanou zlúčeninou štvormocného titánu sa môže realizovať pri teplote 60 °C až 150 °C, výhodne 70 °C až 120 °C. Obvykle sa reakcia nechá prebiehať počas 0,1 až 6 hodín, výhodne počas 0,5 až 3,5 hodiny. Pre jednoduchosť sa halogenácia obvykle realizuje za atmosférického tlaku, hoci je možné použiť, ak je to potrebné, i vyšší alebo nižší tlak. Vzniknutý halogenovaný produkt je, podobne ako východisková zlúčenina horčíka, tuhá látka, ktorú je možné izolovať z kvapalného reakčného prostredia filtráciou, dekantáciou alebo iných vhodným postupom.
Po izolovaní tuhého halogenovaného produktu z kvapalného reakčného prostredia sa naň aspoň raz pôsobí ďalšou halogenovanou zlúčeninou štvormocného titánu, aby sa odstránili zvyškové alkoxylové a/alebo aryloxylové skupiny a aby sa dosiahla čo najväčšia katalytická účinnosť. Výhodne sa na halogenovaný produkt pôsobí aspoň dvakrát oddelenými dávkami halogenovanej zlúčeniny štvormocného titánu. Ako pri pôvodnej halogenácii by mali byť použité aspoň 2 mol zlúčeniny titánu na jeden mol zlúčeniny horčíka, a výhodne 4 až 100 mol zlúčeniny titánu sa pou žije na jeden mol zlúčeniny horčíka, a obzvlášť potom 4 mol až 20 mol zlúčeniny titánu na jeden mol zlúčeniny horčíka.
Spravidla sú reakčné podmienky použité pri reakcii tuhého halogenovaného produktu so zlúčeninou titánu, také isté ako podmienky, použité pri pôvodnej halogenácii zlúčeniny horčíka, hoci nie je nevyhnutné, aby pri tejto reakcii bol prítomný ester polykarboxylovej kyseliny. Ale obvykle sa používa halogenovaný uhľovodík na rozpustenie zlúčeniny titánu a na dispergovanie tuhého halogenovaného produktu. Vzniknutá disperzia obvykle obsahuje 0,005 až 2,0 gramatómy horčíka na jeden mol halogenovaného uhľovodíka, výhodne 0,01 až 1,0 gramatóm horčíka na jeden mol halogenovaného uhľovodíka.
Ako už bolo uvedené, pôsobí sa na vzniknutý halogenovaný produkt výhodne aspoň dvakrát oddelenými dávkami halogenovanej zlúčeniny štvormocného titánu. Aby sa podporilo odstránenie zvyškových alkoxylových a/alebo aryloxylových skupín z halogenovaného produktu, realizuje sa druhé pôsobenie výhodne v prítomnosti halogenidu polykarboxylovej kyseliny obsahujúceho dve halogenidové skupiny v jednej rovine, ktoré sú viazané na susediace atómy uhlíka. I keď je možné použiť halogenid kyseliny oddelene, je pre jednoduchosť výhodné použiť ho spoločne so zlúčeninou titánu rozpustenou v halogenovanom uhľovodíku. Ak by však okolnosti vyžadovali uvedený postup, je možné pôsobiť na halogenovaný produkt halogenidom kyseliny pred tým alebo po tom, čo sa naň druhýkrát pôsobí zlúčeninou titánu. V oboch prípadoch sa použije na 1 gramatóm horčíka v halogenovanom produkte 5 mmol až 200 mmol halogenidu kyseliny.
Uvedené halogenidy polykarboxylových kyselín je možné pripraviť reakciou halogénovodíkov s ktoroukoľvek z polykarboxylových kyselín, používaných na prípravu esterov polykarboxylových kyselín používaných ako vnútorné donory elektrónov v tuhej zložke katalyzátora. Výhodne je halogenidovou časťou týchto halogenidov kyselín chlorid alebo bromid, obzvlášť chlorid, a zvyšok polykarboxylovej kyseliny zodpovedá zvyšku polykarboxylovej kyseliny vnútorného donoru elektrónov použitého pri príprave tuhej zložky katalyzátora. Vhodnými halogenidmi kyselín sú ňaloyldichlorid, dichlorid kyseliny 2,3-naftalén-dikarboxylovej, dichlorid kyseliny endo-5-norbomen-2,3-dikarboxylovej, dichlorid kyseliny maleínovej, dichlorid kyseliny citrakonovej a pod.
Potom, keď na tuhý halogenovaný produkt bolo raz alebo niekoľkokrát pôsobené ďalšou halogenovanou zlúčeninou štvormocného titánu, sa oddelí vzniknutý produkt od kvapalného reakčného prostredia, premyje sa inertným uhľovodíkom kvôli odstráneniu nezreagovaných zlúčenín titánu a vysuší sa. Výsledný premytý produkt má výhodne obsah titánu od 0,5 % hmotn. do 6,0 % hmota., výhodne od 2,0 % hmotn. do 4,0 % hmotn. Atómový pomer titánu k horčíku vo výslednom produkte je vhodne v rozmedzí od 0,01 : 1 do 0,2 : 1,0 výhodne v rozmedzí od 0,02 : 1 do 0,1 : 1. Ester polykarboxylovej kyseliny je prítomný v pomere esteru k horčíku od 0,005 : 1 do 10,0 : 1, výhodne od 0,02 : 1 do 2,0 : 1.
Organohlinitú zlúčeninu, používanú ako kokatalyzátor v katalyzátorovom systéme použitom pri spôsobe podľa vynálezu, je možné voliť z ktorýchkoľvek známych aktivátorov katalyzátorových systémov na polymerizáciu olefínov, používajúcich halogenid titánu. Výhodné sú však trialkylhlinité zlúčeniny, obzvlášť tie, pri ktorých každá z alkylových skupín obsahuje 1 až 6 atómov uhlíka. Vhodné organohlinité kokatalyzátory zahŕňajú zlúčeniny všeobecného vzorca
Al (R3)dZeHf, v ktorom
Z znamená fluór, chlór, bróm, jód alebo skupinu OR4, R3 a R4 jednotlivo znamenajú nasýtený uhľovodíkový zvyšok s 1 až 14 atómami uhlíka, ktoré môžu byť rovnaké alebo rôzne a prípadne substituované akýmkoľvek substituentom, ktoiý je inertný za reakčných podmienok použitých pri polymerizácii, d znamená 1 až 3, e znamená 0 až 2, f znamená 0 alebo 1, a d + e + f = 3.
Takéto aktivátorové zlúčeniny je možné použiť jednotlivo alebo vo vzájomných kombináciách a zahŕňajú zlúčeniny, ako sú A1(C2H5),, A1(C2H5)2C1, A12(C2H5)3C13, A1(C2H5)2H, A1(C2H5)2(OC2H5), Al(izo-C4H9)3,
A1(ízo-C4H9)2H, A1(C6H13)3 a A1(CSHI7)3.
Zlúčeniny kremíka, používané ako činidlo na regulovanie selektivity alebo ako vonkajší donor elektrónov v katalyzátorovom systéme používanom pri spôsobe podľa vynálezu, obsahujú aspoň jednu väzbu kremik-kyslík-uhlík. Vhodné zlúčeniny kremíka zahŕňajú zlúčeniny všeobecného vzorca
RmSi Y„Xp, v ktorom
R5 znamená uhľovodíkový zvyšok s 1 až 20 atómami uhlíka,
Y znamená skupina -OR6 alebo -OCOR6, kde
R6 znamená uhľovodíkový zvyšok s 1 až 20 atómami uhlíka,
X znamená vodík alebo halogén, m znamená celé číslo od 0 do 3, n znamená celé číslo od 1 do 4 p znamená celé číslo od 0 do 1, a m + n + p = 4.
Symboly R5 a R6 môžu byť rovnaké alebo rôzne a môžu byť prípadne substituované akýmkoľvek substituentom, ktorý je inertný za reakčných podmienok použitých pri polymerizácii. Výhodne obsahuje každý zo symbolov R5 a R6 1 až 10 atómov uhlíka, ak znamená alifatický alebo cykloalifatický zvyšok, a 6 až 10 atómov uhlíka, ak znamená aromatický zvyšok.
Takisto je možné použiť zlúčeniny kremíka, pri ktorých aspoň dva atómy kremíka sú k sebe viazané cez atóm kyslíka za predpokladu, že je prítomná nevyhnutná väzba kremík-kyslík-uhlík.
Príprava polymérov, ktoré majú distribúciu molekulovej hmotnosti (M„/Mn) nižšiu ako 5,0 a index izotakticity nad 96 % sa podľa vynálezu realizuje v polymerizačnom reaktore s fluidným lôžkom tak, že sa nepretržite uvádza do styku α-olefln s 3 až 8 atómami uhlíka s tromi zložkami katalyzátorového systému, t. j. s tuhou zložkou katalyzátora, kokatalyzátorom a činidlom na regulovanie selektivity.
V súlade s postupom podľa vynálezu sa oddelené množstvá zložiek katalyzátora nepretržite uvádzajú do reaktora v katalytický účinných dávkach spoločne s α-olefínom, pričom sa vzniknutý polymér odvádza nepretržite v priebehu nepretržitého procesu. Reaktory s fluidným lôžkom, vhodné na nepretržitú polymerizáciu α-olefínov boli už opísané a sú na tento účel známe. Takéto reaktory s fluidným lôžkom sú opísané napríklad v patentových spisoch US 4 302 565, 4 302 566 a 4 303 771.
Tuhá zložka katalyzátora, takzvaný kokatalyzátor, a činidlo na regulovanie selektivity sa môžu privádzať do polymerizačného reaktora oddelenými prívodnými potrubiami alebo, ak je to žiaduce, dve alebo všetky z týchto zložiek sa môžu sčasti alebo v celom množstve spolu zmiešať pred privádzaním do reaktora. V oboch týchto prípadoch sa kokatalyzátor a činidlo na regulovanie selektivity používajú v takých množstvách, aby bol dosiahnutý atómový pomer hliníka v kokatalyzátore ku kremíku v činidle na regulovanie selektivity od 0,5 : 1 do 100 : 1, výhodne od 2 : 1 do 50 : 1, a kokatalyzátor a tuhá zložka katalyzátora sa používajú v takých množstvách, aby sa dosiahol atómový pomer hliníka v kokatalyzátore k titánu v tuhej zložke katalyzátora od 5 : 1 do 300 : 1, výhodne od 10 : 1 do 200 : 1.
Tak kokatalyzátor, ako i činidlo na regulovanie selektivity sa môžu privádzať do reaktora rozpustené v inertnom kvapalnom rozpúšťadle, t. j. v rozpúšťadle, ktoré nereaguje so žiadnou zložkou katalyzátorového systému ani so žiadnou aktívnou zložkou reakčnej sústavy. Na tento účel sú výhodné uhľovodíky, ako sú izopentán, hexán, heptán, toluén, xylén, ťažký benzín a minerálny olej. Spravidla obsahujú takéto roztoky 1 až 75 % hmotn. kokatalyzátora a/alebo činidla na regulovanie selektivity. Ak je to žiaduce, je možné použiť menej koncentrované alebo viac koncentrované roztoky, alebo alternatívne možno kokatalyzátor a činidlo na regulovanie selektivity pridať v neprítomnosti rozpúšťadla alebo prípadne v podobe suspenzie v prúde skvapalneného monoméru. Ak sa však použije rozpúšťadlo, je nutné dôkladne regulovať množstvo rozpúšťadla privádzané do reaktora, aby sa tak zamedzilo použitie nadmerného množstva kvapaliny , čo by mohlo mať nepriaznivý vplyv na činnosť fluidného lôžka.
Rozpúšťadlá použité na rozpúšťanie kokatalyzátora a činidla na regulovanie selektivity, je takisto možné použiť na vnášanie tuhej zložky katalyzátora do reaktora. I keď tuhá zložka katalyzátora sa môže privádzať do reaktora tiež v neprítomnosti rozpúšťadla alebo v podobe suspenzie v skvapalnenom monomére, napriek tomu sa tieto výhodne používajú na dispergovanie tuhej zložky' katalyzátora a uľahčenie jej privádzania do reaktora. Tieto disperzie spravidla obsahujú 1 až 75 % hmotn. tuhej zložky.
α-Olefíny, vhodné na prípravu polymérov majúcich distribúciu molekulovej hmotnosti (Mw/Mn) nižšiu ako 5,0 a index izotakticity vyšší ako 96 %, obsahujú, obsahujú 3 až 8 atómov uhlíka v molekule. Tieto a-olefmy by nemali obsahovať žiadne rozvetvenia na žiadnom zo svojich atómov blízko dvoch atómov uhlíka odstránených z dvojitej väzby. Vhodnými α-olefínmi sú propylén, butén-1, pentén-1, hexén-1, 4-metylpentén-l, heptén-1 a oktén-1.
Tieto cc-olefíny je možné tiež v prípade potreby použiť na výrobu kopolymérov ich kopolymerovaním s až 20 molárnymi percentami etylénu a/alebo iného α-olefínu obsahujúceho 3 až 8 atómov uhlíka v molekule. Takéto kopolymerizácie sú obzvlášť výhodné pri postupoch, ktoré používajú následné polymerizačné stupne na výrobu polymérov, ktoré majú zlepšené rázové vlastnosti, napríklad homopolymerizovaním ct-olefmu v jednom reaktore a následným jeho kopolymerizovaním v druhom reaktore v prítomnosti produktu z prvého reaktora. Táto metóda bola použitá pri výrobe polypropylénu s vysokou rázovou pevnosťou viacstupňovým postupom, pri ktorom sa propylén homopolymerizuje v jednej reakčnej zóne a potom sa kopolymerizuje s etylénom v oddelenej reakčnej zóne, upravenej po prvej reakčnej zóne, v prítomnosti homopolyméru vyrobeného v prvej reakčnej zóne. Ak sa použije takto väčší počet reaktorov, je niekedy nutné pridať ďalšie množstvo kokatalyzátora do druhého reaktora, aby sa udržala účinnosť katalyzátora. Obvykle nie sú potrebné ďalšie množstvá tuhej zložky katalyzátora a činidla na regulovanie selektivity.
Ak je to žiaduce, je možné plynnú reakčnú zmes zriediť inertným plynom, to jest plynom, ktorý nereaguje so žiad nou zložkou katalyzátorového systému ani so žiadnou zložkou reakčnej sústavy. Plynná reakčná zmes by samozrejme nemala obsahovať katalyzátorové jedy, ako sú vlhkosť, kyslík, oxid uhoľnatý', oxid uhličitý, acetylén a pod.
Do reakčnej zmesi je takisto možné pridávať vodík ako činidlo na prenos reťazca na regulovanie molekulovej hmotnosti. Obvykle sa vodík pridáva do reakčnej zmesi v množstve postačujúcom na dosiahnutie molámeho pomeru vodíka k α-oleflnu od asi 0,00001 : 1 do asi 0,5 : 1. Okrem vodíka je možné použiť aj iné činidlá na prenos reťazca na regulovanie molekulovej hmotnosti polymérov.
Na udržanie prevádzky schopného fluidného lôžka musí mimovrstvová rýchlosť plynu v plynnej reakčnej zmesi prechádzajúca lôžkom, prevyšovať minimálnu rýchlosť prúdenia nutnú na fluidizáciu a výhodne je aspoň o 0,06 m.s’1 vyššia, ako je minimálna prietoková rýchlosť. Obvykle nepresahuje hodnota mimovrstvovej rýchlosti plynu 1,5 m.s’1 a väčšinou postačuje rýchlosť nepresahujúca 0,75 m.s1.
Pri spôsobe podľa vynálezu je možné použiť tlaky až asi 7000 kPa, hoci výhodnými sú tlaky od asi 70 kPa do asi 3500 kPa. Parciálny tlak použitého α-oleflnu sa obvykle udržuje v rozmedzí od asi 56 kPa do asi 2800 kPa.
Na získanie polymérov, ktoré majú distribúciu molekulovej hmotnosti (Mw/Mn) nižšiu ako 5,0 a index izotakticity vyšší ako 96 %, je nutné používať polymerizačné teploty aspoň 80 °C. Čím vyššia je použitá teplota, tým užšia je distribúcia molekulovej hmotnosti vyrobených polymérov. Preto sú výhodné teploty aspoň 100 °C, pretože použitie takýchto teplôt má za následok vznik polymérov majúcich distribúciu molekulovej hmotnosti nižšiu ako 4,5. Ale nemali by sa používať teploty prevyšujúce 160 °C, aby sa zabránilo zhlukovaniu vyrobeného polyméru.
Polyméry vyrobené spôsobom podľa vynálezu majú rýchlosť toku taveniny od 0,1 g/10 minút do asi 1000 g/10 minút, výhodne od asi lg/10 minút do asi 50 g/10 minút. Rýchlosť toku taveniny polyméru sa mení v opačnom pomere k jeho molekulovej hmotnosti.
Polyméry vyrobené spôsobom podľa vynálezu sú zrnité materiály, majúce priemernú veľkosť častíc od asi 0,01 do asi 0,20 cm, obvykle od asi 0,02 do asi 0,13 cm. Veľkosť častíc je dôležitá na ľahké fluidizovanie častíc polyméru v reaktore s fluidným lôžkom.
Polyméry vyrobené spôsobom podľa vynálezu majú sypnú hustotu od približne 200 kg.m’3 do približne 513 kg.m'3.
Príklady realizácie vynálezu
Ďalej uvedené príklady realizácie spôsobu podľa vynálezu bližšie objasňujú, bez toho, aby obmedzovali jeho rozsah.
Vlastnosti polymérov vyrobených v príkladoch realizácie boli stanovené uvedenými skúšobnými postupmi: Rýchlosť toku taveniny (MFR)
Postupuje sa podľa normy ASTM D-1238, odst. I. Meranie sa realizuje pri teplote 230 °C pri zaťažení 2160 g a vyjadruje sa ako počet gramov/10 minút.
Produktivita
Odvážená vzorka vyrobeného polyméru sa spopolni a spektrofotometricky sa určí obsah titánu v popole. Produktivita sa vyjadrí počtom kilogramov vyrobeného polyméru, vztiahnutým na 1 g titánu v polymére.
Realizuje sa polymerizácia po vsádzkach, stanoví sa produktivita zo známeho množstva titánu vneseného do reaktora.
Index izotakticity
Odváži sa vzorka polyméru, ktorý sa extrahuje refluxujúcim heptánom počas aspoň 4 hodín. Nerozpustný polymér sa starostlivo vysuší a zváži. Percentové množstvo polyméru, nerozpustné za podmienok extrakcie, sa označuje ako index izotakticity (II).
Index izotakticity (II) polyméru je možné použiť na odhad množstiev látok obsiahnutých v polymére, ktoré sú nerozpustné v xyléne. V prípade homopolyméru propylénu sú látky rozpustné v xyléne približne rovnajúce sa 63,2 - (0,629 x II).
Podiel látok rozpustných v xyléne
Odvážená vzorka polyméru sa dokonale rozpustí v xyléne obsiahnutom v banke zahrievaním pod spätným chladičom za miešania pri teplote 120 °C. Banka sa potom ponorí do vodného kúpeľa s teplotou 25 °C, kde sa ponechá počas 1 hodiny, pričom sa vylúči nerozpustný polymér. Vylúčená látka sa odfiltruje a množstvo rozpustného polyméru prítomného vo filtráte sa stanoví odparením vzorky 100 ml flltrátu, vysušením zvyšku za zníženého tlaku a zvážením zvyšku. Obsah rozpustný v xyléne sa skladá z amorfného materiálu s malým množstvom kryštalického materiálu s nízkou molekulovou hmotnosťou.
Z hodnoty podielu polyméru rozpustného v xyléne (XS) je možné usudzovať na index izotakticity polyméru. V prípade homopolyméru propylénu je index izotakticity približne rovnajúci sa (63,2 - XS)/0,629.
Distribúcia molekulovej hmotnosti (Mw/M„)
Stanovená chromatograflcky s použitím adsorbentu s rôznou veľkosťou pórov (Size Exclusion Chromatography-SEC).
Metóda A: Stĺpec zosieteného polystyrénu; sled vrstiev s veľkosťou pórov:
- menej ako 100 nm,
- zmiešaná vrstva s veľkosťou pórov 50 až 105 nm,
- zmiešaná vrstva s veľkosťou pórov 50 až 106 nm, -106nm;
rozpúšťadlo: 1,2,4-trichlúrbenzén, teplota 140 °C, detekcia podľa indexu lomu.
Metóda B: Dva stĺpce zosieteného polystyrénu so zmiešanými vrstvami s veľkosťou pórov 10 až 106 nm; rozpúšťadlo: 1,2,4-trichlórbenzén, teplota 145 °C, detekcia podľa indexu lomu.
Príklady 1 až 3
Príprava tuhej katalytickej zložky .
K roztoku 70 ml (120 g, 0,64 mol) chloridu titaničitého v 3,7 litri chlórbenzénu sa postupne pridá 180 ml (187 g, 0,67 mol) diizobutylftalátu, 590 g (5,2 mol) dietoxidu horečnatého a roztok 4,7 litra chloridu titaničitého (8100 g, 43 mol) v 1,2 litri chlórbenzénu. V priebehu pridávania sa udržuje teplota v rozmedzí 20 až 25 °C. Výsledná zmes sa potom zahreje na teplotu 110 °C za miešania, na ktorej sa udržuje počas 1 hodiny. Po uplynutí tohto času sa zmes za horúca sfiltruje. Odfiltrovaním sa získa tuhá látka, ktorá sa potom disperguje pri teplote miestnosti v roztoku 4,7 litra (8100g, 43 mol) chloridu titaničitého v 1,2 litra chlórbenzénu. K vzniknutej suspenzii sa potom pri teplote miestnosti pridá roztok 45 g (0,22 mol) ftaloylchloridu v 3,7 litra chlórbenzénu a výsledná suspenzia sa potom zahreje za miešania na teplotu 110 °C, na ktorej sa udržuje počas 30 minút. Po uplynutí tohto času zmes sa za horúca sfiltruje, čím sa získa tuhá látka.
Táto tuhá látka sa znovu suspenduje v roztoku 4,7 litra (8100 g, 43 mol) chloridu titaničitého v 1,2 litra chlórbenzénu pri teplote miestnosti. Potom sa k suspenzii pri teplote miestnosti pridá ďalších 3,7 litra chlórbenzénu a výsledná zmes sa za miešania zahreje na teplotu 110 °C, ktorá sa potom udržuje počas 30 minút. Po uplynutí tohto času sa zmes za horúca sfiltruje, čím sa získa tuhá látka.
Odfiltrovaná tuhá látka ešte raz suspenduje pri teplote miestnosti v roztoku 4,7 litra (8100 g, 43 mol) chloridu titaničitého v 1,2 litri chlórbenzénu. Potom sa pri teplote miestnosti k suspenzii pridá ďalších 3,2 litra chlórbenzénu a výsledná suspenzia sa za miešania zahreje na teplotu 110 °C, ktorá sa potom udržuje počas 30 minút. Po uplynutí tohto času sa zmes za horúca sfiltruje. Odfiltrovaný zvyšok sa pri teplote 25 °C šesťkrát premyje vždy 500 ml hexánu, potom sa vysuší v atmosfére dusíka. Získa sa tak približne 500 g produktu.
Polymerizácia
Tuhá zložka katalyzátora, pripravená ako je opísané, sa použije spoločne s trietylalumíniom ako kokatalyzátorom a difenyldimetoxysilánom ako činidlom na regulovanie selektivity či vonkajším donorom elektrónov na polymerizáciu propylénu za rôznych reakčných podmienok vreaktorovom systéme s fluidným lôžkom, obdobnom systému opísanému v patentových spisoch 4 302 565,4 302 566 a 4 303 771.
Pri každej z týchto polymerizácií sa tuhá zložka katalyzátora, pripravená ako je opísané, nepretržite uvádza do polymerizačného reaktora v podobe 30 %nej disperzie v minerálnom oleji. Trictylalumínium ako kokatalyzátor sa použije v podobe 2,5 %-ného roztoku v izopentáne a difenyldimetoxysilán ako činidlo na regulovanie selektivity sa použije v podobe 1 %-ného roztoku v izopentáne.
Do reaktora sa pridáva vodík ako predlžovač reťazca s cieľom regulovať molekulovú hmotnosť vyrábaného polyméru. Takisto je prítomné malé množstvo dusíka.
V zaradenej tabuľke I sú uvedené údaje o týchto polymerizáciách, ako i vlastnosti polymérov, vyrobených týmito polymerizáciami, a produktivita jednotlivých katalyzátorových systémov.
Porovnávacie príklady A až D
Na porovnanie sa propylén polymerizuje ako v príkladoch 1 až 3, pričom však sa pracuje za polymerizačných teplôt 60 °C, 65 °C a 80 °C. Údaje o týchto polymerizáciách sú uvedené v tabuľke I spolu s údajmi týkajúcimi sa príkladov 1 až 3.
Tabuľka I
PrlklaC reakčné podmanky pomer AĽT1 pomer AVänrdlo O'e regulovanie teteklMy lepMa. T zoľvema . reeMom. h edový tlak, kPa pi'cMryeak propylénu. kPa rnoUmy pomer vrxHkfpropyWn vtaa tnoetl potyméru rýchtotf toku toveriny, g/10 min. inde· izoiakliclty, % *h podiely rezpurlné v xyléne, % MJW«, metoda A MJM., metod» 8 M_ > iff* praduktMta kg polymérufg T, +) vypočítané zo zisteného množstva podielov rozpustných v xyléne
Príklady 4 až 6
Príprava tuhej zložky katalyzátora
K roztoku 75 ml (130 g, 0,68 mol) chloridu titaničitého v 75 ml chlórbenzénu sa pridá 5,72 g (50 mmol) dietoxidu
1.5
100
5.5
3CD0
2500
4.30
97,2
2.03
4.43
630
1,2 no no
3000
MOQ
2700
0,00083
3.76
1.80
590
1.5
3000
2)00
00045
696 >15
6..A
307
2.2
1.5
3000 3000 3000
2400 2400 2500
5.90
02,8
530
5/5 5,01
120D 1300 horečnatého, načo sa prikvapká 3,0 ml (3,1 g, 11,0 mmol) diizobutylftalátu. Počas tohto prídavku sa teplota udržuje v rozmedzí 20 °C až 25 °C. Výsledná zmes sa potom za miešania zahreje na teplotu 110 °C, ktorá sa potom udržuje počas 1 hodiny. Po uplynutí tohto času sa zmes za horúca sfiltruje, čím sa získa tuhá látka.
Táto tuhá látka sa potom pri teplote miestnosti suspenduje v roztoku 75 ml (130 g, 0,68 mol) chloridu titaničitého v 75 ml chlórbenzénu. Výsledná zmes sa za miešania zahreje na teplotu 110 °C, ktorá sa potom udržuje počas 30 minút. Po uplynutí tohto času sa zmes za horúca sfiltruje, čim sa získa tuhá látka.
Táto odfiltrovaná tuhá látka sa potom pri teplote miestnosti znovu suspenduje v roztoku 75 ml (130 g, 0,68 mol) v 75 ml chlórbenzénu. Výsledná suspenzia sa potom za miešania zahreje na teplotu 110 °C, ktorá sa potom udržuje počas 30 minút. Po uplynutí tohto času sa zmes za horúca sfiltruje, čím sa získa tuhá látka.
Táto získaná tuhá látka sa potom pri teplote miestnosti ešte raz suspenduje v roztoku 75 ml (130 g, 0,68 mol) chloridu titaničitého v 75 ml chlórbenzénu. Výsledná zmes sa potom za miešania zahreje na teplotu 110 °C, ktorá sa potom udržuje počas 30 minút. Po uplynutí tohto času sa zmes za horúca sfiltruje. Odfiltrovaný zvyšok sa pri teplote 25 °C šesťkrát premyje vždy 150 ml izopentánu, na čo sa vysuší za zníženého tlaku. Tým sa získa 5,6 g produktu.
Polymerizácia
Tuhá zložka katalyzátora, pripravená ako je opísané, sa použije spolu s trietylalumíniom ako kokatalyzátorom a difenyldimetoxysilánom ako činidlom na regulovanie selektivity či vonkajším donorom elektrónov k polymerizovaniu propylénu za rôznych polymerizačných podmienok v plynnej fáze v reaktore s objemom 1 litra so soľným lôžkom.
Pri každej z týchto polymerizácii sa trietylahimínium ako kokatalyzátor a difenyldimetoxysilán ako činidlo na regulovanie selektivity dopredu spolu zmiešajú a spoločne sa za miešania vnesú do reaktorového lôžka pozostávajúceho z 200 g chloridu sodného. Tuhá zložka katalyzátora sa pridá v podobe 5 %-nej disperzie v minerálnom oleji. Počas týchto prídavkov sa teplota lôžka udržuje na 55 °C.
Po pridaní zložiek katalyzátora sa tlak v reaktore zvýši na 210 KPa natlačením zmesi 10 % vodíka s 90 % dusíka, na čo sa zníži na hodnotu atmosférického tlaku. Tento postup sa ešte dvakrát opakuje. Po treťom znížení tlaku v reaktore sa do neho natlačí propylén, až tlak v reaktore zodpovedá požadovanému polymerizačnému tlaku, a súčasne sa reaktor zahreje na požadovanú polymerizačnú teplotu. Polymerizácia sa nechá prebiehať 2 hodiny, počas nich sa do reaktoru nepretržite privádza propylén, aby sa tlak udržal konštantný. Počas tohto času sa rovnako udržuje konštantná teplota.
Po uplynutí 2 hodín sa tlak v reaktore zníži a reaktor sa otvorí. Zmes soľného lôžka a vyrobeného polyméru sa potom mieša v miešači s 600 ml metanolu, 400 ml izopropanolu a 0,1 g antioxidačného činidla. Potom sa zmes sfiltruje a tuhý polymér, vzniknutý ako produkt, sa dvakrát premyje vždy 1 litrom vody, načo sa cez noc vysuší za zníženého tlaku pri teplote 70 °C.
V tabuľke II sú uvedené údaje o týchto polymerizáciách, ako i vlastnosti polymérov vyrobených týmito polymerizáciami a tiež produktivita jednotlivých katalyzátorových systémov.
Porovnávacie príklady E až G
Na porovnanie sa propylén polymerizuje ako v príkladoch 4 až 6, pričom sa však pracuje za polymerizačných teplôt 55 °C, 67 °C a 80 °C. Údaje o týchto polymerizáciách sú uvedené v tabuľke II spolu s ďalšími údajmi týkajúcimi sa príkladov 4 až 6.
Použitý katalyzátor sa pripraví v podstate tým istým postupom ako v príkladoch 4 až 6 s tou výnimkou, že potom, čo sa dietoxid horečnatý halogenuje chloridom uhličitým a prvýkrát suspenduje v chloride uhličitom a chlórbenzéne, prikvapká sa pri teplote miestnosti k suspenzii 0,25 ml (1,7 mmol) ftaloyldichloridu skôr, ako sa suspenzia zahreje na teplotu 110 °C.
Porovnávacie príklady H až K
Príprava tuhej zložky katalyzátora
Tuhá zložka katalyzátora sa pripraví postupom, opísaným v patentovom spise US 4 414 132.
K roztoku 75 ml (130 g, 0,68 mol) chloridu titaničitého v 75 ml chlórbenzénu sa pridá najprv 5,72 g (50 mmol) dictoxidu horečnatého a potom sa prikvapká 2,4 ml (2,5 g, 17 mmol) etylbenzoanu. Počas týchto prídavkov sa teplota udržuje v rozmedzí 20 °C až 25 “C. Výsledná zmes sa potom za miešania zahreje na teplotu 110 °C, ktorá sa potom udržuje počas 1 hodiny. Po uplynutí tohto času sa zmes za horúca sfiltruje, čím sa získa tuhá látka.
Izolovaná tuhá látka sa potom pri teplote miestnosti suspenduje v roztoku 75 ml (130 g, 0,68 mol) chloridu titaničitého v 75 ml chlórbenzénu. K vzniknutej suspenzii sa pri teplote miestnosti prikvapká 0,40 ml (3,4 mmol) benzoylchloridu. Suspenzia sa potom za miešania zahreje na teplotu 110 °C, ktorá sa potom udržuje počas 30 minút. Po jej uplynutí sa zmes za horúca sfiltruje, čím sa získa tuhá látka.
Odfiltrovaná tuhá látka sa znovu suspenduje v roztoku 75 ml (130 g, 0,68 mol) chloridu titaničitého v 75 ml chlórbenzénu pri teplote miestnosti. Vzniknutá suspenzia sa potom zahreje za miešania na teplotu 110 °C, ktorá sa potom udržuje počas 30 minút. Po uplynutí tohto času sa zmes za horúca sfiltruje. Odfiltrovaný zvyšok sa šesťkrát premyje vždy 150 ml izopentánu pri teplote 25 °C, na čo sa vysuší pri teplote 40 °C v atmosfére dusíka. Získa sa tak 5,9 g produktu.
Polymerizácia
Na porovnanie sa propylén polymerizuje postupom použitým v príkladoch 4 až 6, pričom sa použijú tuhé zložky katalyzátora, pripravené, ako je opísané podľa patentového spisu US 4 414 132, spolu s trietylalumíniom ako kokatalyzátorom a s p-etoxyetylbenzoanom ako činidlom na regulovanie selektivity. Údaje o týchto polymerizáciách sú uvedené v nasledujúcej tabuľke II spolu s údajmi týkajúcimi sa príkladov 4 až 6.
Tabuľka II
Tabuľka 11 -pokračovanie
Pritlad porovnávací príklad
I J K
reakčné podmienky
tuhá kalalyzátorová zložka g 0,0175 0,145 0.116
pomer Al/Tt 70 70 70
pomer AVčinidlo pre regulovanie 3,4 2,6 2,0
selektivity
teplota. ’C 100 100 100
doba zotrvania polmerácie, h 10 2.0 2,0
celkový tlak, kPa 1900 1900 1900
molárny pomer vodík/propylén 0 005 0,001 0,001
vlastnosti polyméru
index izotakieily,% 85,3 87.6 94,6
podiely rozpustné v xyléne, %*’ 9,55 8,10 3,70
Mw.’Mn, metóda A 5,41 6.52 5.59
Mw/Mc, metóda B -
257 331 413
produktivita
kg polyméru/g Ti 53 14 3,5
PrlkW reakčné podminrky tuM kalaiyjálarová zložka, g 0,0157 0.0157 pomer MHi 7070 pomei AVSnidlo pr» regulovanie 2.02.0 aotektrvity teplo··. ’C 100115 doba zotrvania poiymarlzlde, n 2.02,0 caltový tlak. kPa 19001900 moUmypomer vodlWprnpylén 0005O.Oos vlaatnoitl peT^néru
Index IztxakucMy %ga.g podiely rozpustné v xyléne. * 1511.61
MjM,. metóda A ·..,46
WsAl·, metóda S3 87 pmdumMJa kg polyméru/g Ti 310385
0.0157
140
0
1900
a.005
88.5
123
56
153 porovnávací príklad
E F G H
0.0108 0,0108
0,0198 0.0175
2.0
1900
004
4.0
2.0
1900
0.005
7.0
2.0
IBM
0,005
2S>
1900 vypočítané z merania indexu itotakticity

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby polypropylénov majúcich distribúciu molekulovej hmotnosti nižšiu ako 5,0 a index izotakticity vyšší ako 96%, vyznačujúci sa tým, že sa propylén uvedie za tlaku nanajvýš 7000 kPa a pri teplote vyššej ako 80 °C v reaktore s fluidným lôžkom do styku s katalytický účinným množstvom katalyzátorového systému zahŕňajúceho tuhú zložku katalyzátora, obsahujúcu horčík, titán, halogenid a ester polykarboxylovej kyseliny odvodený od jednomocného alkoholu s 1 až 12 atómami uhlíka a od polykarboxylovej kyseliny zo skupiny zahrnujúcej monocyklické, alebo polycyklické aromatické zlúčeniny obsahujúce 8 až 20 atómov uhlíka a dve karboxylové skupiny viazané na orto atómy uhlíka kruhovej štruktúry, monocyklické, alebo polycyklické nearomatické zlúčeniny obsahujúce 6 až 20 atómov uhlíka a dve karboxylové skupiny viazané na susediace atómy uhlíka kruhovej štruktúry a ktoré sú proti sebe v konfigurácii syn a nenasýtené alifatické zlúčeniny obsahujúce 6 až 20 atómov uhlíka a dve karboxylové skupiny viazané na susediace, dvojitou väzbou spojené atómy uhlíka a ktoré sú proti sebe v konfigurácii syn, pričom ďalšie zložky katalyzátorového systému tvoria organohlinitý kokatalyzátor a donor elektrónov obsahujúci väzbu kremík-kyslík-uhlík, všeobecného vzorca
    R5 raSiYnXp, v ktorom
    R5 znamená uhľovodíkový zvyšok s 1 až 20 atómami uhlíka,
    Y znamená skupina -OR6 alebo -OCOR6, kde R6 znamená uhľovodíkový zvyšok s 1 až 20 atómami uhlíka,
    X znamená vodík alebo halogén, m znamená celé číslo od 0 do 3, n znamená celé číslo od 1 do 4, p znamená celé číslo od 0 do 1, a m + n + p = 4.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že ako ester polykarboxylovej kyseliny sa použije diizobutylftalát.
SK3395-88A 1987-05-19 1988-05-19 Method for producing polypropylene SK339588A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/051,853 US5093415A (en) 1987-05-19 1987-05-19 Process for producing stereoregular polymers having a narrow molecular weight distribution

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK279707B6 true SK279707B6 (sk) 1999-02-11
SK339588A3 SK339588A3 (en) 1999-02-11

Family

ID=21973766

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK3395-88A SK339588A3 (en) 1987-05-19 1988-05-19 Method for producing polypropylene

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5093415A (sk)
EP (1) EP0291958B1 (sk)
JP (1) JPH0725836B2 (sk)
KR (1) KR930008452B1 (sk)
AT (1) ATE88193T1 (sk)
AU (1) AU603444B2 (sk)
BR (1) BR8802429A (sk)
CA (1) CA1302640C (sk)
CZ (1) CZ281856B6 (sk)
DD (1) DD274230A5 (sk)
DE (1) DE3880193T2 (sk)
ES (1) ES2039504T3 (sk)
FI (1) FI92837C (sk)
GR (1) GR3008144T3 (sk)
IN (1) IN171145B (sk)
MY (1) MY103526A (sk)
NO (1) NO173142C (sk)
NZ (1) NZ224679A (sk)
SK (1) SK339588A3 (sk)
ZA (1) ZA883535B (sk)

Families Citing this family (146)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3888145T2 (de) * 1987-12-26 1994-06-01 Toho Titanium Co Ltd Katalysator-Feststoff für Olefinpolymerisation und Olefinpolymerisationskatalysator.
CN1038284A (zh) * 1988-04-29 1989-12-27 联合碳化公司 高纯度α-烯烃聚合物的制备方法
BR8902205A (pt) * 1988-05-12 1990-01-02 Union Carbide Corp Processo para a producao de um copolimero randomico
ZA897290B (en) * 1988-09-26 1990-07-25 Union Carbide Chem Plastic Process for the preparation of alpha-olefin polymers
BR9005444A (pt) * 1989-10-31 1991-09-17 Union Carbide Chem Plastic Processo para a preparacao de copolimeros aleatorios
KR950008513B1 (ko) * 1989-10-31 1995-07-31 유니온 카바이드 케미칼즈 앤드 플라스틱스 캄파니 인코포레이티드 랜덤 공중합체의 제조방법
DE4030379A1 (de) * 1990-09-26 1992-04-02 Basf Ag Polymerwachse des propylens mit hoher haerte und kristallinitaet
US5317036A (en) * 1992-10-16 1994-05-31 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Gas phase polymerization reactions utilizing soluble unsupported catalysts
US5318842A (en) * 1992-12-03 1994-06-07 Himont Incorporated Biaxially oriented propylene polymer film or sheet articles
EP0605380A3 (en) * 1992-12-22 1994-10-26 Fina Technology Optimal co-catalyst / external electron donor molar ratio in the polymerization of propylene.
US6489411B1 (en) * 1993-06-30 2002-12-03 Fina Technology, Inc. Catalyst formulation and polymerization processes
US6005049A (en) * 1993-07-19 1999-12-21 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Process for the production of polypropylene
DE69431444T2 (de) * 1993-12-06 2003-06-05 Sumitomo Chemical Co Alphaolefinpolymere, Katalysator zur Alphaolefinpolymerisation und Verfahren zur Herstellung von Alphaolefinpolymeren
AU689895B2 (en) * 1994-07-11 1998-04-09 Tonen Chemical Corporation Polypropylene resin composition
USH1722H (en) * 1995-05-05 1998-04-07 Goode; Mark Gregory Process for producing polypropylene impact block copolymers
US5738745A (en) * 1995-11-27 1998-04-14 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method of improving the photostability of polypropylene compositions
CA2192862A1 (en) 1995-12-15 1997-06-16 Frederick John Karol Process for the production of long-chain branched polyolefins
FI104089B1 (fi) 1996-11-15 1999-11-15 Borealis As Prosessi propeenin homo- tai kopolymeerien valmistamiseksi
US6635715B1 (en) 1997-08-12 2003-10-21 Sudhin Datta Thermoplastic polymer blends of isotactic polypropylene and alpha-olefin/propylene copolymers
US6921794B2 (en) * 1997-08-12 2005-07-26 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Blends made from propylene ethylene polymers
US7232871B2 (en) * 1997-08-12 2007-06-19 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Propylene ethylene polymers and production process
US5968865A (en) * 1997-12-10 1999-10-19 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Electron donor containing compositions
US6124507A (en) 1997-12-10 2000-09-26 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Electron donors
US6875721B1 (en) 1997-12-23 2005-04-05 Borealis Technology Oy Soluble magnesium dihalide complex, preparation and use
EP1098934A1 (en) 1998-07-01 2001-05-16 Exxon Chemical Patents Inc. Elastic blends comprising crystalline polymer and crystallizable polymers of propylene
FI981717A (fi) 1998-08-07 2000-02-08 Borealis As Katalysaattorikomponentti, joka käsittää magnesiumia, titaania, halogeenia ja elektronidonorin, sen valmistus ja käyttö
US6429270B2 (en) 1998-09-14 2002-08-06 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Process for preparing olefin polymerization catalyst mixture
US6566294B2 (en) 2000-12-21 2003-05-20 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Multi-donor catalyst system for the polymerization of olefins
JP5156167B2 (ja) 2001-04-12 2013-03-06 エクソンモービル・ケミカル・パテンツ・インク プロピレン−エチレンポリマー及び製造法
US6825146B2 (en) * 2001-05-29 2004-11-30 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Olefin polymerization catalyst compositions and method of preparation
CN100564400C (zh) * 2001-05-29 2009-12-02 联合碳化化学及塑料技术有限责任公司 烯烃聚合催化剂组合物和制备方法
EP1444276A1 (en) 2001-11-06 2004-08-11 Dow Global Technologies, Inc. Isotactic propylene copolymers, their preparation and use
US6906160B2 (en) * 2001-11-06 2005-06-14 Dow Global Technologies Inc. Isotactic propylene copolymer fibers, their preparation and use
US6927256B2 (en) 2001-11-06 2005-08-09 Dow Global Technologies Inc. Crystallization of polypropylene using a semi-crystalline, branched or coupled nucleating agent
US6943215B2 (en) * 2001-11-06 2005-09-13 Dow Global Technologies Inc. Impact resistant polymer blends of crystalline polypropylene and partially crystalline, low molecular weight impact modifiers
US6960635B2 (en) * 2001-11-06 2005-11-01 Dow Global Technologies Inc. Isotactic propylene copolymers, their preparation and use
US6869904B2 (en) * 2002-04-24 2005-03-22 Symyx Technologies, Inc. Bridged bi-aromatic ligands, catalysts, processes for polymerizing and polymers therefrom
US7060848B2 (en) * 2002-04-24 2006-06-13 Symyx Technologies, Inc. Bridged bi-aromatic catalysts, complexes, and methods of using the same
US7091292B2 (en) * 2002-04-24 2006-08-15 Symyx Technologies, Inc. Bridged bi-aromatic catalysts, complexes, and methods of using the same
WO2004046214A2 (en) 2002-10-15 2004-06-03 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Multiple catalyst system for olefin polymerization and polymers produced therefrom
US7223822B2 (en) 2002-10-15 2007-05-29 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Multiple catalyst and reactor system for olefin polymerization and polymers produced therefrom
US7459500B2 (en) * 2002-11-05 2008-12-02 Dow Global Technologies Inc. Thermoplastic elastomer compositions
US7579407B2 (en) * 2002-11-05 2009-08-25 Dow Global Technologies Inc. Thermoplastic elastomer compositions
WO2004094487A1 (en) * 2003-03-21 2004-11-04 Dow Global Technologies, Inc. Morphology controlled olefin polymerization process
KR100472771B1 (ko) * 2003-08-30 2005-03-14 주식회사 일렘테크놀러지홀딩스 고입체규칙성 폴리부텐-1 중합체 및 이의 고활성 제조방법
US7985811B2 (en) * 2004-01-02 2011-07-26 Univation Technologies, Llc Method for controlling sheeting in gas phase reactors
US20050148742A1 (en) * 2004-01-02 2005-07-07 Hagerty Robert O. Method for controlling sheeting in gas phase reactors
US20070073012A1 (en) * 2005-09-28 2007-03-29 Pannell Richard B Method for seed bed treatment before a polymerization reaction
US7193017B2 (en) * 2004-08-13 2007-03-20 Univation Technologies, Llc High strength biomodal polyethylene compositions
US7256296B2 (en) * 2004-09-22 2007-08-14 Symyx Technologies, Inc. Heterocycle-amine ligands, compositions, complexes, and catalysts
US7387980B2 (en) * 2004-09-22 2008-06-17 Symyx Technologies, Inc. Methods of using heterocycle-amine ligands, compositions, complexes, and catalysts
US8093341B2 (en) * 2004-10-28 2012-01-10 Dow Global Technologies Llc Method of controlling a polymerization reactor
WO2006066126A2 (en) * 2004-12-16 2006-06-22 Symyx Technologies, Inc. Phenol-heterocyclic ligands, metal complexes, and their uses as catalysts
US7629422B2 (en) 2004-12-21 2009-12-08 Univation Technologies, Llc Process for transitioning between Ziegler-Natta-based and chromium-based catalysts
US6987152B1 (en) 2005-01-11 2006-01-17 Univation Technologies, Llc Feed purification at ambient temperature
US7312279B2 (en) * 2005-02-07 2007-12-25 Univation Technologies, Llc Polyethylene blend compositions
US7947797B2 (en) 2005-09-14 2011-05-24 Univation Technologies, Llc Method for operating a gas-phase reactor at or near maximum production rates while controlling polymer stickiness
US20070109911A1 (en) * 2005-11-16 2007-05-17 Neubauer Anthony C High speed and direct driven rotating equipment for polyolefin manufacturing
EP1803747A1 (en) 2005-12-30 2007-07-04 Borealis Technology Oy Surface-modified polymerization catalysts for the preparation of low-gel polyolefin films
BRPI0717152B1 (pt) 2006-10-03 2018-07-03 Univation Technologies, Llc. Método para polimerização de olefina e sistema de reação para polimerização de olefina
WO2008109042A1 (en) * 2007-03-06 2008-09-12 Ineos Usa Llc Gas-phase propylene polymerization process using staged addition of aluminum alkyl
US8281332B2 (en) * 2007-05-02 2012-10-02 Google Inc. Animated video overlays
BRPI0815290A2 (pt) * 2007-08-24 2019-09-24 Dow Global Technologies Inc processo para polimerizar uma ou mais olefinas em um reator de fase gasosa e reator de polimerização em fase gasosa
TW200936564A (en) * 2007-11-15 2009-09-01 Univation Tech Llc Methods for the removal of impurities from polymerization feed streams
US20090286944A1 (en) * 2008-05-15 2009-11-19 Symyx Technologies, Inc. Select phenol-heterocycle ligands, metal complexes formed therefrom, and their uses as catalysts
MX2011001970A (es) 2008-08-21 2011-08-12 Dow Global Technologies Llc Composicion de catalizador con agente de control de selectividad mezclado y metodo de polimerizacion que la usa.
CN101724111B (zh) * 2008-10-24 2012-02-01 中国石油化工股份有限公司 一种宽分子量分布聚丙烯的制备方法及其聚合物
RU2515900C2 (ru) 2008-12-18 2014-05-20 Юнивейшн Текнолоджиз, Ллк Способ обработки зародышевого слоя реакции полимеризации
BRPI1007430B1 (pt) 2009-01-08 2020-05-12 Univation Technologies, Llc Processo de polimerização de poliolefina
WO2010080871A1 (en) 2009-01-08 2010-07-15 Univation Technologies, Llc Additive for gas phase polymerization processes
GB0906680D0 (en) * 2009-04-17 2009-06-03 Univ Surrey A low-k material
KR101641545B1 (ko) 2009-10-19 2016-07-21 사솔 테크날러지 (프로프라이어터리) 리미티드 폴리머 형성이 감소된 올레핀 화합물의 올리고머화
RU2012128353A (ru) 2009-12-07 2014-01-20 Юнивейшн Текнолоджиз, Ллк Способы уменьшения статического заряда катализатора и способы применения такого катализатора для производства полиолефинов
US8211819B2 (en) * 2009-12-21 2012-07-03 Basf Corporation Internal and external donor compounds for olefin polymerization catalysts
EP2536767B1 (en) 2010-02-18 2015-05-06 Univation Technologies, LLC Methods for operating a polymerization reactor
ES2693720T3 (es) 2010-02-22 2018-12-13 Univation Technologies, Llc Sistemas catalíticos y métodos para usar los mismos para producir productos poliolefínicos
EP2558531B1 (en) 2010-04-13 2017-02-15 Univation Technologies, LLC Polymer blends and films made therefrom
US20130115708A1 (en) 2010-07-16 2013-05-09 Univation Technologies, Llc Systems and Methods for Measuring Particle Accumulation on Reactor Surfaces
WO2012009215A1 (en) 2010-07-16 2012-01-19 Univation Technologies, Llc Systems and methods for measuring static charge on particulates
WO2012015898A1 (en) 2010-07-28 2012-02-02 Univation Technologies, Llc Systems and methods for measuring velocity of a particle/fluid mixture
BR112013008900A2 (pt) * 2010-10-19 2016-06-28 Basell Poliolefine Srl "sistema da catalisação para a polimerização de olefinas"
WO2012082674A1 (en) 2010-12-17 2012-06-21 Univation Technologies, Llc Systems and methods for recovering hydrocarbons from a polyolefin purge gas product
BR112013016116B1 (pt) 2010-12-22 2020-04-28 Univation Tech Llc processo de polimerização e sistema catalisador
WO2013028283A1 (en) 2011-08-19 2013-02-28 Univation Technologies, Llc Catalyst systems and methods for using same to produce polyolefin products
BR112014010900B1 (pt) 2011-11-08 2020-02-18 Univation Technologies, Llc Método de preparar um sistema de catalisador, sistema catalisador e processo de polimerização
US10273315B2 (en) 2012-06-20 2019-04-30 Chevron Phillips Chemical Company Lp Methods for terminating olefin polymerizations
CA2800056A1 (en) 2012-12-24 2014-06-24 Nova Chemicals Corporation Polyethylene blend compositions
ES2918582T3 (es) 2012-12-28 2022-07-19 Univation Tech Llc Catalizador soportado con fluidez mejorada
CN104277160B (zh) * 2013-07-04 2016-06-29 中国石油化工股份有限公司 一种用于生产窄分子量分布聚乙烯的催化剂
BR112016002870B1 (pt) 2013-08-12 2020-11-24 Saudi Basic Industries Corporation Sistema catalisador para polimerizacao de uma olefina, seu processo de preparação, processo para preparar uma poliolefina, poliolefina obtenivel do mesmo, artigo moldado e uso
RU2702633C1 (ru) * 2013-11-15 2019-10-09 У.Р. Грейс Энд Ко.-Конн Полимер на основе пропилена с уменьшенной высокомолекулярной частью
BR112016014012B1 (pt) 2013-12-20 2021-01-05 Saudi Basic Industries Corporation sistema de catalisador para polimerização de uma olefina, compreendendo um composto, processo de preparação do referido sistema e usos do composto
CN105940021A (zh) 2013-12-20 2016-09-14 沙特基础工业公司 用于烯烃聚合的催化剂体系
EA034562B1 (ru) 2013-12-20 2020-02-20 Сауди Бейсик Индастриз Корпорейшн Композиция катализатора для полимеризации олефинов
CN105849178B (zh) 2013-12-20 2018-05-15 沙特基础工业公司 聚烯烃组合物
CN105940023B (zh) 2013-12-20 2019-01-18 沙特基础工业公司 用于烯烃聚合的催化剂体系
BR112016013799B1 (pt) 2013-12-20 2022-02-22 Saudi Basic Industries Corporation Pró-catalisador para a polimerização de uma olefina, seu processo de preparação, uso de benzamida de fórmula x e processo de preparação de poliolefinas
US10696829B2 (en) 2013-12-20 2020-06-30 Saudi Basic Industries Corporation Heterophasic propylene copolymer
CN106164111B (zh) 2013-12-20 2018-12-18 沙特基础工业公司 用于烯烃聚合的催化剂体系
RU2677897C2 (ru) 2014-04-02 2019-01-22 ЮНИВЕЙШН ТЕКНОЛОДЖИЗ, ЭлЭлСи Композиции обеспечения непрерывности и способы изготовления и использования таковых
CN107107433B (zh) 2015-01-21 2019-09-13 尤尼威蒂恩技术有限责任公司 用于聚烯烃中的凝胶减少的方法
WO2016118599A1 (en) 2015-01-21 2016-07-28 Univation Technologies, Llc Methods for controlling polymer chain scission
EP3268399B1 (en) 2015-03-10 2021-01-20 Univation Technologies, LLC Spray dried catalyst compositions, methods for preparation and use in olefin polymerization processes
CN107531840B (zh) 2015-04-27 2022-11-18 尤尼威蒂恩技术有限责任公司 具有改进流动特性的负载型催化剂组合物及其制备
CN107922694B (zh) 2015-06-12 2023-08-15 Sabic环球技术有限责任公司 用于制造低排放聚丙烯的方法
CN108137718B (zh) 2015-08-07 2020-07-14 Sabic环球技术有限责任公司 用于烯烃聚合的方法
US10696756B2 (en) 2015-08-07 2020-06-30 Sabic Global Technologies B.V. Process for the polymerization of olefins
CN108174605B (zh) 2015-08-07 2021-03-26 Sabic环球技术有限责任公司 用于烯烃聚合的方法
EP3353146B1 (en) 2015-09-22 2023-10-25 SABIC Global Technologies B.V. Synthesis of substituted amidobenzoate compounds, the compounds obtained and the use thereof as phthalate free internal electron donor for polymerization of olefins
EP3181625A1 (en) 2015-12-18 2017-06-21 SABIC Global Technologies B.V. Composition comprising heterophasic propylene copolymer
US11384166B2 (en) 2016-09-08 2022-07-12 Sabic Global Technologies B.V. Process of preparing polyolefin with the discontinuous addition of a thermal runaway reducing agent
WO2018046395A1 (en) 2016-09-08 2018-03-15 Sabic Global Technologies B.V. Process of preparing polyolefin with the discontinuous addition of a thermal runaway reducing agent
US10975183B2 (en) 2016-09-09 2021-04-13 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Pilot plant scale semi-condensing operation
US11542349B2 (en) 2016-12-12 2023-01-03 SABIC Global Technologies B.V Process for manufacture of low emission homopolymer or random polypropylene
CN110050028B (zh) 2016-12-12 2021-12-07 Sabic环球技术有限责任公司 异相丙烯共聚物
EP3333222A1 (en) 2016-12-12 2018-06-13 SABIC Global Technologies B.V. Composition comprising heterophasic propylene copolymer
WO2018108935A1 (en) 2016-12-12 2018-06-21 Sabic Global Technologies B.V. Process for manufacture of low emission heterophasic polypropylene
US11608432B2 (en) 2016-12-12 2023-03-21 Sabic Global Technologies B.V. Pellet comprising thermoplastic polymer sheath surrounding glass filaments having reduced emissions
WO2018118258A1 (en) 2016-12-20 2018-06-28 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Methods for controlling start up conditions in polymerization processes
CA3052770C (en) 2017-02-07 2021-09-07 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Processes for reducing the loss of catalyst activity of a ziegler-natta catalyst
CN112055720B (zh) 2018-05-02 2022-11-22 埃克森美孚化学专利公司 从中试装置放大到较大生产设施的方法
US11447587B2 (en) 2018-05-02 2022-09-20 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Methods for scale-up from a pilot plant to a larger production facility
CN114402024A (zh) 2019-08-27 2022-04-26 Sabic环球技术有限责任公司 多相丙烯共聚物组合物
EP4081590A1 (en) 2019-12-24 2022-11-02 SABIC Global Technologies B.V. Polymer composition with a high heat deflection temperature
EP4081593B1 (en) 2019-12-24 2024-02-07 SABIC Global Technologies B.V. Heterophasic propylene copolymer composition with low gloss
EP4081591A1 (en) 2019-12-24 2022-11-02 SABIC Global Technologies B.V. Heterophasic propylene copolymer composition
WO2021130139A1 (en) 2019-12-24 2021-07-01 Sabic Global Technologies B.V. Foamed article with excellent stiffness preservation and superior surface quality
EP3650495A3 (en) 2020-02-14 2020-05-27 SABIC Global Technologies B.V. Film comprising heterophasic propylene copolymer composition
WO2021160773A1 (en) 2020-02-14 2021-08-19 Sabic Global Technologies B.V. Film comprising heterophasic propylene copolymer composition
EP3650494A3 (en) 2020-02-14 2020-05-27 SABIC Global Technologies B.V. Matte film comprising heterophasic propylene copolymer composition
CN115397911A (zh) 2020-03-27 2022-11-25 Sabic环球技术有限责任公司 低温下冲击强度改进的聚合物组合物
WO2022020025A1 (en) 2020-07-22 2022-01-27 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Polyolefin compositions and articles thereof
EP4259669A1 (en) 2020-12-08 2023-10-18 ExxonMobil Chemical Patents Inc. High density polyethylene compositions with long-chain branching
CN116615501A (zh) 2020-12-18 2023-08-18 Sabic环球技术有限责任公司 具有高光泽、低收缩和高抗冲击性的聚合物组合物
WO2022144251A1 (en) 2020-12-28 2022-07-07 Sabic Global Technologies B.V. Polypropylene composition with high multi-axial impact resistance and improved tiger stripe behaviour
EP4330294A1 (en) 2021-04-30 2024-03-06 ExxonMobil Chemical Patents Inc. Processes for transitioning between different polymerization catalysts in a polymerization reactor
WO2023081577A1 (en) 2021-11-02 2023-05-11 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Polyethylene compositions, articles thereof, and methods thereof
WO2023104940A1 (en) 2021-12-09 2023-06-15 Sabic Global Technologies B.V. Catalyst system for polymerization of an olefin
WO2023117789A1 (en) 2021-12-21 2023-06-29 Sabic Global Technologies B.V. High impact polypropylene composition
WO2023174731A1 (en) 2022-03-14 2023-09-21 Sabic Global Technologies B.V. Injection molding process
WO2023174732A1 (en) 2022-03-14 2023-09-21 Sabic Global Technologies B.V. Heterophasic propylene copolymer composition
WO2023217944A1 (en) 2022-05-13 2023-11-16 Sabic Global Technologies B.V. Heterophasic polypropylene composition with low shrinkage
WO2023217946A1 (en) 2022-05-13 2023-11-16 Sabic Global Technologies B.V. Heterophasic polypropylene composition with low hexane extractables
WO2023217945A1 (en) 2022-05-13 2023-11-16 Sabic Global Technologies B.V. Heterophasic polypropylene composition with low emission
WO2024008770A1 (en) 2022-07-05 2024-01-11 Sabic Global Technologies B.V. Catalyst system for polymerization of an olefin
WO2024044042A1 (en) 2022-08-23 2024-02-29 Dow Global Technologies Llc Bicomponent binder fibers

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5883006A (ja) * 1981-11-13 1983-05-18 Mitsui Petrochem Ind Ltd オレフインの重合方法
FR2541683B1 (fr) * 1983-02-28 1986-05-09 Ato Chimie Procede pour la preparation d'un solide hydrocarbone actif utilisable pour polymeriser des olefines, et procede de synthese d'un polymere ou copolymere olefinique faisant appel audit solide hydrocarbone actif comme systeme
JPS6044507A (ja) * 1983-08-23 1985-03-09 Toho Titanium Co Ltd オレフィン類重合用触媒成分
GB2143834B (en) * 1983-07-20 1987-06-03 Toho Titanium Co Ltd Polymerization catalyst
US4535068A (en) * 1983-09-20 1985-08-13 Shell Oil Company Olefin polymerization catalyst compositions and polymerization process
JPS60139706A (ja) * 1983-12-27 1985-07-24 Toho Titanium Co Ltd オレフイン類重合用触媒成分
JPS61126109A (ja) * 1984-11-22 1986-06-13 Toho Titanium Co Ltd オレフイン類重合用触媒成分および触媒
CA1311741C (en) * 1987-05-04 1992-12-22 Robert C. Job Preparation of olefin polymerization catalyst component

Also Published As

Publication number Publication date
FI92837C (fi) 1995-01-10
NO173142B (no) 1993-07-26
IN171145B (sk) 1992-08-01
NZ224679A (en) 1990-05-28
DD274230A5 (de) 1989-12-13
KR930008452B1 (ko) 1993-09-04
FI882323A (fi) 1988-11-20
MY103526A (en) 1993-07-31
CZ339588A3 (en) 1996-12-11
CZ281856B6 (cs) 1997-03-12
KR880013987A (ko) 1988-12-22
EP0291958B1 (en) 1993-04-14
ES2039504T3 (es) 1993-10-01
GR3008144T3 (sk) 1993-09-30
CA1302640C (en) 1992-06-02
ATE88193T1 (de) 1993-04-15
DE3880193D1 (de) 1993-05-19
NO882159D0 (no) 1988-05-18
NO882159L (no) 1988-11-21
SK339588A3 (en) 1999-02-11
AU1633688A (en) 1988-11-24
JPH0725836B2 (ja) 1995-03-22
DE3880193T2 (de) 1993-08-05
AU603444B2 (en) 1990-11-15
US5093415A (en) 1992-03-03
FI882323A0 (fi) 1988-05-18
BR8802429A (pt) 1988-12-13
EP0291958A2 (en) 1988-11-23
JPS6454008A (en) 1989-03-01
NO173142C (no) 1993-11-03
EP0291958A3 (en) 1989-11-15
ZA883535B (en) 1989-01-25
FI92837B (fi) 1994-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279707B6 (sk) Spôsob výroby polypropylénu
EP2185599B1 (en) Self-limiting catalyst system with controlled aluminium to sca ratio
US4581342A (en) Supported olefin polymerization catalyst
JP3239184B2 (ja) 線状低密度ポリエチレンの製造法
US7038000B2 (en) Process for preparing propylene copolymers
US4393182A (en) Olefin polymerization process with novel supported titanium catalyst compositions
CA2057382C (en) Process for the production of polypropylene
US5227438A (en) Process for the slowdown or termination of polymerization
JPH03140309A (ja) 多金属触媒、製造方法およびそれにより製造される重合体
JPH04110308A (ja) α−オレフィンの重合方法
US6339136B1 (en) Process for making propylene homo or copolymers
US4914069A (en) Preparation of olefin polymerization catalyst component
JPH08113607A (ja) ポリプロピレンの製造方法
NO166946B (no) Fremgangsmaate for samtidig dimerisering av etylen og kopolymerisering av etylen med det dimeriserte produkt.
JPH01315406A (ja) オレフイン類重合用固体触媒成分及び触媒
JPH0725848B2 (ja) ランダム共重合体の製造方法
JP2008534724A (ja) 結晶性エチレン(コ)ポリマーの製造法
JP3392124B2 (ja) α−オレフィンの重合方法
SK279390B6 (sk) Katalyzátor na homopolymerizáciu a kopolymerizáciu
EP0677066A1 (en) Olefin polymerization catalyst
JPH0762017A (ja) ポリプロピレンの製造方法
JP2003509547A (ja) オレフィン重合用触媒
USH1722H (en) Process for producing polypropylene impact block copolymers
JPH0725847B2 (ja) ランダム共重合体の製造法
EP0576412B1 (en) Electron donors for improved olefin polymerization