PL193480B1 - Sposób wytwarzania kostek bulionowych - Google Patents

Sposób wytwarzania kostek bulionowych

Info

Publication number
PL193480B1
PL193480B1 PL99335068A PL33506899A PL193480B1 PL 193480 B1 PL193480 B1 PL 193480B1 PL 99335068 A PL99335068 A PL 99335068A PL 33506899 A PL33506899 A PL 33506899A PL 193480 B1 PL193480 B1 PL 193480B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
extruder
fat
mixture
temperature
Prior art date
Application number
PL99335068A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335068A1 (en
Inventor
Paolo Tamagni
Henricus Kremers
Felix Hepfer
Original Assignee
Bestfoods
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26048348&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL193480(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Bestfoods filed Critical Bestfoods
Publication of PL335068A1 publication Critical patent/PL335068A1/xx
Publication of PL193480B1 publication Critical patent/PL193480B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L23/00Soups; Sauces; Preparation or treatment thereof
    • A23L23/10Soup concentrates, e.g. powders or cakes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23PSHAPING OR WORKING OF FOODSTUFFS, NOT FULLY COVERED BY A SINGLE OTHER SUBCLASS
    • A23P30/00Shaping or working of foodstuffs characterised by the process or apparatus
    • A23P30/20Extruding

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Seeds, Soups, And Other Foods (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Edible Oils And Fats (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • General Factory Administration (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania kostek bulionowych przez mieszanie zwykle stosowanych skladników obejmujacych sól, tluszcz, ekstrakt i, jesli to jest potrzebne, wode i inne stosowane zwykle do- datki, znamienny tym, ze mieszanie wykonuje sie przez ciagle wprowadzanie skladników jed- nego po drugim do wytlaczarki, przy czym skladnik tluszczowy wprowadza sie w podwyzszonej temperaturze, korzystnie w temperaturze od 40 do 60°C, w ilosci 4 do 35% wagowych, korzyst- nie 5 do 25% wagowych, korzystniej 5 do 20% wagowych tluszczu, w przeliczeniu na calkowita ilosc stosowanej mieszaniny, mieszanine przetwarza sie w sposób ciagly w wytlaczarce, która chlodzi sie w celu uzyskania krystalizacji tluszczu w mieszaninie juz w wytlaczarce, przy czym wytlacza sie przez formujaca dysze z wytwarzaniem trwalego wymiarowo wytlaczanego wyrobu o gestosci od 1,0 do 2,0 g/cm 3 , korzystnie od 1,2 do 1,7 g/cm 3 , po czym wytlaczany wyrób por- cjuje sie na pojedyncze kawalki, które sie pakuje. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kostek bulionowych przez mieszanie zwykle stosowanych składników obejmujących sól, tłuszcz, ekstrakt i, jeśli to jest potrzebne, wodę i inne stosowane zwykle dodatki.
Produkty bulionowe wytwarza się zwykle z mięsa, ekstraktu mięsa, hydrolizatów białka, tłuszczów, warzyw i/lub ekstraktów warzywnych, z dodatkiem soli, ziół i/lub przypraw. Najbardziej znanymi produktami bulionowymi są buliony mięsne, takie jak na przykład bulion mięsny z mięsa (włącznie z drobiem i dziczyzną) i/lub z ekstraktu mięsa z dodatkiem tłuszczów, warzyw lub ekstraktów warzywnych, przypraw, ziół i soli. Produkty te wytwarzane na skalę przemysłową oferowane są w postaci granulek, proszku lub pasty. Określenie „kostki bulionowe w niniejszym opisie oznacza produkty, które są sprzedawane w porcjach lub produkty pakowane w postaci pasty bez względu na ich wymiary geometryczne, to znaczy, że mogą one występować w postaci kostek, równoległościanów, tabletek i innych dowolnych kształtów trójwymiarowych. Określenie „w postaci pasty” zawiera szeroki zakres konsystencji i obejmuje produkty pastowate, które zwykle są pakowane do tubek, a także stosunkowo stałe produkty, które dają się odkształcać tylko pod silnym naciskiem, takie jak typowe kostki bulionowe. Kostki bulionowe należą do najkorzystniejszych postaci realizacji niniejszego wynalazku.
Dotychczas wytwarzano kostki bulionowe tego rodzaju sposobem periodycznym, w którym produkty wyjściowe mieszano z wytworzeniem szarży, która musiała być przechowywana w celu dojrzewania w ciągu stosunkowo długiego czasu, na przykład w ciągu od 6 do 24 godzin w temperaturze pokojowej i dopiero wtedy była zamieniana przez wytłaczanie i/lub prasowanie w postać typowych kostek.
Periodyczne sposoby tego rodzaju są niekorzystne nie tylko z powodu długiego czasu ich trwania, ale także z powodu zmiany jakości od szarży do szarży w zależności od krytycznego czasu dojrzewania i od temperatury w dużej objętości szarży oraz z powodu wymagań stawianych urządzeniom.
W przemyśle spożywczym znane jest stosowanie wytłaczarek. Na przykład, opis EP-A1 nr 484707 dotyczy maszyny do wytłaczania pasty spożywczej, takiej jak jest zwykle stosowana do wyrobu naleśników lub pączków.
Opis GB-B nr 1498120 ujawnia odwodnione artykuły spożywcze, włącznie z rosołami, które są natychmiast rozpuszczalne w wodzie. W celu uzyskania tej rozpuszczalności muszą one mieć postać porowatych ziaren o gęstości od 30 do 600 g/l. Produkty tego rodzaju można wytwarzać przez wytłaczanie masy do komory pod zmniejszonym ciśnieniem.
Opis EP-A2 nr 775446 dotyczy produktu cukierniczego na bazie tłuszczu, na przykład czekolady, który wytwarza się przez wytłaczanie pod ciśnieniem.
Opis RU nr 2073470 C1 podaje wytwarzanie półproduktu sosu przez mieszanie składników w ciągu od 8 do 10 minut i następnie wytłaczanie masy w postaci batonów.
Te publikacje nie podają wskazówek dotyczących rozwiązania trudności związanych z wytwarzaniem kostek bulionowych, które są zwykle wytwarzane sposobem periodycznym z włączeniem długiego okresu dojrzewania.
Obecnie stwierdzono, że kostki bulionowe tego rodzaju można korzystnie wytwarzać w sposób ciągły, przy czym uzyskuje się nie tylko korzyści techniczne, ale także poprawę produktu. Produkty wytwarzane sposobem według wynalazku wyróżniają się często lepszą rozpuszczalnością w wodzie niż kostki bulionowe prasowane w zwykły sposób, przy czym nieoczekiwanie okazało się, że są jednorodne i charakteryzują się stałą jakością, a także można je łatwo pakować w sposób ciągły. Ponadto sposobem według wynalazku można wytwarzać kostki bulionowe o stosunkowo małej zawartości tłuszczu.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kostek bulionowych przez mieszanie zwykle stosowanych składników obejmujących sól, tłuszcz, ekstrakt i, jeśli to jest potrzebne, wodę i inne stosowane zwykle dodatki, polegający na tym, ze mieszanie wykonuje się przez ciągłe wprowadzanie składników jednego po drugim do wytłaczarki, przy czym składnik tłuszczowy wprowadza się w podwyższonej temperaturze, korzystnie w temperaturze od 40 do 60°C, w ilości 4 do 35% wagowych, korzystnie 5 do 25% wagowych, korzystniej 5 do 20% wagowych tłuszczu, w przeliczeniu na całkowitą ilość stosowanej mieszaniny, mieszaninę przetwarza się w sposób ciągły w wytłaczarce, którą chłodzi się w celu uzyskania krystalizacji tłuszczu w mieszaninie już w wytłaczarce, przy czym wytłacza się przez formującą dyszę z wytwarzaniem trwałego wymiarowo wytłaczanego wyrobu o gęstości od 1,0
PL 193 480 B1 do 2,0 g/cm3, korzystnie od 1,2 do 1,7 g/cm3, po czym wytłaczany wyrób porcjuje się na pojedyncze kawałki, które się pakuje.
Korzystnie jako wytłaczarkę stosuje się wytłaczarkę dwuślimakową.
Korzystnie jako wytłaczarkę stosuje się wytłaczarkę pracującą w warunkach małego ścinania.
Korzystnie chłodzenie prowadzi się do uzyskania przez wytłaczany wyrób temperatury od 10 do 35°C, korzystnie od 10 do 30°C.
Korzystnie stosuje się tłuszcz mający temperaturę topnienia w zakresie 32-51°C.
Korzystnie wytłacza się mieszaninę zawierającą od 48 do 65% wagowych, korzystnie od 48 do 52% wagowych soli, od 5 do 20% wagowych, korzystnie od 5 do 17% wagowych tłuszczu, od 3 do 10% wagowych, korzystnie od 5 do 10% wagowych wody i/lub ciekłych ekstraktów, od 15 do 22% wagowych, korzystnie od 18 do 22% wagowych glutaminianu sodu, i od 5 do 20% wagowych, korzystnie od 5 do 10 % wagowych przypraw i/lub suchych ekstraktów.
Stwierdzono nieoczekiwanie, że według wynalazku można w sposób ciągły wytwarzać jednorodny produkt o stałej jakości bez okresu dojrzewania i pakować go. Sposób według wynalazku wykonuje się korzystnie w zasadniczo poziomej wytłaczarce dwuślimakowej. Wytłaczarka pracuje w warunkach możliwie małego ścinania i bez wytwarzania nadmiernego ciśnienia. Korzystnie stosuje się typową wytłaczarkę mieszającą, która nie wytwarza ciśnienia lub wytwarza tylko małe ciśnienie.
Składniki można wprowadzać do wytłaczarki oddzielnie jeden po drugim, chociaż niektóre składniki można wprowadzać razem.
Korzystnie, przyprawy, sól i dodatki, takie jak glutaminian, oddzielnie lub wstępnie wymieszane, wprowadza się najpierw do wytłaczarki przez leje zasilające. Następnie wprowadza się ciekły ekstrakt, na przykład ekstrakt mięsny i ekstrakt warzywny. Potem wprowadza się tłuszcz, który można wprowadzać w postaci ciekłej do ślimaka wytłaczarki. Na końcu wprowadza się garnirunki, takie jak paski warzyw lub zioła, na przykład pietruszkę, które wprowadza się do pasty w łagodnych warunkach.
Ponieważ przetwarzanie prowadzi się w sposób ciągły, to wymienioną kolejność należy rozumieć w ten sposób, że pierwszy składnik wprowadza się na końcu ślimaka odległym od dyszy wytłaczarki, a ostatni składnik wprowadza się na końcu ślimaka bliskim dyszy. Dzięki temu sól jest najdłużej w ślimaku, a garnirunki najkrócej.
Jeśli ekstrakt wprowadza się w postaci ciekłej, to okazało się korzystne wprowadzanie ekstraktu podgrzanego nieznacznie do temperatury od 25 do 30°C. Składnik tłuszczowy należy zawsze wprowadzać w podwyższonej temperaturze, korzystnie w temperaturze od 40 do 60°C, korzystniej w temperaturze od 45 do 50°C.
Gdy składniki są przetwarzane w ślimaku z wytwarzaniem jednorodnej pasty, to są one poddawane procesowi temperaturowemu, który jest kontrolowany przez zewnętrzne chłodzenie obudowy wytłaczarki. W przypadku wytłaczarki o zwykłej długości chłodziwo utrzymuje się w temperaturze od -20 do +20°C, przy czym wytłaczany wyrób ma na końcu dyszy temperaturę od 10 do 35°C, korzystnie poniżej 30°C, korzystniej poniżej 26°C i najkorzystniej od 10 do 25°C.
Oznacza to także, że pasek wytłaczanego wyrobu uzyskuje trwałą konsystencję już w ciągu kilku sekund po wytłaczaniu.
Tłuszczami szczególnie odpowiednimi do zastosowania w sposobie według wynalazku są tłuszcze o temperaturze topnienia w zakresie od 32 do 51°C.
Sposobem według wynalazku można wytwarzać kostki bulionowe o małej zawartości tłuszczu od 5 do 25%, korzystnie od 8 do 12%.
Mieszanina do wytłaczania może także zawierać małą ilość wody, zwykle od 0,25 do 6% wagowych, korzystnie od 2 do 4,5% wagowych. Tę ilość wody wprowadza się zasadniczo w postaci ciekłego ekstraktu lub wody. Taka zawartość wody powoduje obniżenie aw, zwykle do zakresu od 0,2 do 0,65, co korzystnie wpływa na zachowanie jakości produktu.
Parametry sposobu można ustalić w taki sposób, aby wytłaczać stabilny, trwały wymiarowo pastowaty wytłaczany wyrób o gęstości od 1,0 do 2,0 g/cm3, korzystnie od 1,2 do 1,7 g/cm3. Wytłaczany wyrób można porcjować bezpośrednio na pojedyncze kawałki i pakować w sposób ciągły. Jeśli jest to pożądane, wytłaczanemu wyrobowi można dodatkowo nadać odpowiedni właściwy kształt.
Odpowiednie stosunki mieszania składników są następujące: od 48 do 65% wagowych, korzystnie od 48 do 52% wagowych soli; od 15 do 22% wagowych, korzystnie od 18 do 22% wagowych glutaminianu sodu; od 5 do 20% wagowych, korzystnie od 5 do 17% wagowych tłuszczu i od 3
PL 193 480 B1 do 10% wagowych, korzystnie od 5 do 10% wagowych wody i/lub ciekłych ekstraktów o zawartości wody najwyżej 60% wagowych. Ewentualnie można także dodatkowo wprowadzić od 5 do 20% wagowych, korzystnie od 5 do 10% wagowych przypraw, ziół, garnirunków warzywnych i/lub suchych ekstraktów.
Wszystkie ilości procentowe są ilościami wagowymi, o ile nie podano inaczej.
Stałymi lub ciekłymi ekstraktami wprowadzanymi do mieszaniny mogą być dowolne ekstrakty mięsne lub warzywne i/lub inne ekstrakty odpowiednie jako przyprawy.
Kostka bulionowa o małej zawartości tłuszczu, otrzymana sposobem według wynalazku, zawiera do 25% wagowych tłuszczu.
Kostki bulionowe otrzymane sposobem według wynalazku mogą być przekształcone przez konsumenta w produkty bulionowe poprzez rozproszenie w wodzie i, jeśli to jest potrzebne, przez ogrzewanie, na przykład w gotowy do spożycia bulion mięsny.
Przykład I
Do wytłaczarki dwuślimakowej pracującej z siłą ścinania 105 Nm i wydajnością 60 kg/h wprowadzono jeden po drugim 52% wagowych soli, 10% wagowych ciekłego tłuszczu i 10% wagowych ciekłego ekstraktu mięsnego. Wytłaczarkę chłodzono zewnętrznie chłodziwem o temperaturze 11°C.
Ciśnienie przy dyszy wynosiło 9·105 Pa.
Produkt opuszczający dyszę wytłaczarki miał temperaturę 22°C.
Przykład II
Do wytłaczarki dwuślimakowej pracującej z siłą ścinania 90 Nm i wydajnością 60 kg/h wprowadzono jeden po drugim 56% wagowych soli, 10% wagowych ciekłego tłuszczu i 9% wagowych ciekłego ekstraktu mięsnego. Wytłaczarkę chłodzono zewnętrznie chłodziwem o temperaturze 9°C.
Ciśnienie przy dyszy wynosiło od 9·105 do 17·105 Pa.
Produkt opuszczający dyszę wytłaczarki miał temperaturę 23°C.
Przykład III
Do wytłaczarki dwuślimakowej wprowadzono najpierw jeden po drugim 56% wagowych soli, 21% wagowych glutaminianu sodu i 3% wagowych przypraw, a potem 9% wagowych ciekłego ekstraktu mięsnego, a na końcu 10% wagowych ciekłego tłuszczu.
Wytłaczarka pracowała z siłą ścinania 150 Nm i wydajnością 180 kg/h. Wytłaczarkę chłodzono zewnętrznie chłodziwem o temperaturze -2°C.
Ciśnienie przy dyszy wynosiło 9·105 Pa.
Produkt opuszczający dyszę wytłaczarki miał temperaturę 30°C.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania kostek bulionowych przez mieszanie zwykle stosowanych składników obejmujących sól, tłuszcz, ekstrakt i, jeśli to jest potrzebne, wodę i inne stosowane zwykle dodatki, znamienny tym, że mieszanie wykonuje się przez ciągłe wprowadzanie składników jednego po drugim do wytłaczarki, przy czym składnik tłuszczowy wprowadza się w podwyższonej temperaturze, korzystnie w temperaturze od 40 do 60°C, w ilości 4 do 35% wagowych, korzystnie 5 do 25% wagowych, korzystniej 5 do 20% wagowych tłuszczu, w przeliczeniu na całkowitą ilość stosowanej mieszaniny, mieszaninę przetwarza się w sposób ciągły w wytłaczarce, którą chłodzi się w celu uzyskania krystalizacji tłuszczu w mieszaninie już w wytłaczarce, przy czym wytłacza się przez formującą dyszę z wytwarzaniem trwałego wymiarowo wytłaczanego wyrobu o gęstości od 1,0 do
    2,0 g/cm3, korzystnie od 1,2 do 1,7 g/cm3, po czym wytłaczany wyrób porcjuje się na pojedyncze kawałki, które się pakuje.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako wytłaczarkę stosuje się wytłaczarkę dwuślimakową.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako wytłaczarkę stosuje się wytłaczarkę pracującą w warunkach małego ścinania.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że chłodzenie prowadzi się do uzyskania przez wytłaczany wyrób temperatury od 10 do 35°C, korzystnie od 10 do 30°C.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się tłuszcz mający temperaturę topnienia w zakresie 32-51°C.
    PL 193 480 B1
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wytłacza się mieszaninę zawierającą od 48 do 65% wagowych, korzystnie od 48 do 52% wagowych soli, od 5 do 20% wagowych, korzystnie od 5 do 17% wagowych tłuszczu, od 3 do 10% wagowych, korzystnie od 5 do 10% wagowych wody i/lub ciekłych ekstraktów, od 15 do 22% wagowych, korzystnie od 16 do 22% wagowych glutaminianu sodu, i od 5 do 20% wagowych, korzystnie od 5 do 10% wagowych przypraw i/lub suchych ekstraktów.
PL99335068A 1998-08-24 1999-08-24 Sposób wytwarzania kostek bulionowych PL193480B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19838387A DE19838387C5 (de) 1998-08-24 1998-08-24 Verfahren zur Herstellung von Brühwürfeln
US09/375,762 US6099888A (en) 1998-08-24 1999-08-18 Process for producing stock cubes

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335068A1 PL335068A1 (en) 2000-02-28
PL193480B1 true PL193480B1 (pl) 2007-02-28

Family

ID=26048348

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99335068A PL193480B1 (pl) 1998-08-24 1999-08-24 Sposób wytwarzania kostek bulionowych

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6099888A (pl)
EP (1) EP0981970B1 (pl)
JP (1) JP2000069943A (pl)
KR (1) KR20000017452A (pl)
CN (1) CN1144534C (pl)
AT (1) ATE335411T1 (pl)
AU (1) AU761749B2 (pl)
BR (1) BR9903935B1 (pl)
CA (1) CA2280642A1 (pl)
CZ (1) CZ299400B6 (pl)
DE (2) DE19838387C5 (pl)
ES (1) ES2270566T3 (pl)
HK (1) HK1026346A1 (pl)
ID (1) ID24027A (pl)
IL (1) IL131520A (pl)
IN (1) IN188515B (pl)
MA (1) MA24961A1 (pl)
NZ (1) NZ337391A (pl)
PL (1) PL193480B1 (pl)
RU (1) RU2223015C2 (pl)
SG (1) SG82016A1 (pl)
TR (1) TR199902042A2 (pl)
TW (1) TW536392B (pl)
ZA (1) ZA995351B (pl)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2002320463A (ja) * 2001-04-27 2002-11-05 Ajinomoto Co Inc 褐色洋風だし
EP1269863A1 (en) * 2001-06-20 2003-01-02 Societe Des Produits Nestle S.A. Soft bouillon tablet
EP1269862A1 (en) * 2001-06-20 2003-01-02 Société des Produits Nestlé S.A. Bouillon powder
EP1269864A1 (en) * 2001-06-20 2003-01-02 Societe Des Produits Nestle S.A. "Hard bouillon tablet"
DE60310215T2 (de) * 2003-06-23 2007-09-13 Unilever N.V. Marmorierter Bouillon-, Sud-, Suppen-, Saucen- oder Würzwürfel und deren Herstellungsmethode
US7557875B2 (en) * 2005-03-22 2009-07-07 Industrial Technology Research Institute High performance flexible display with improved mechanical properties having electrically modulated material mixed with binder material in a ratio between 6:1 and 0.5:1
PL1993385T3 (pl) * 2006-03-10 2015-03-31 Unilever Nv Opakowanie zawierające jeden albo więcej z pokrytych stałych koncentratów do przygotowywania bulionu, zupy, sosu albo sosu mięsnego albo do stosowania jako przyprawa, oraz sposób jego wytwarzania
EP2088875A1 (en) * 2006-11-06 2009-08-19 Nestec S.A. A stock article
EP1925215B1 (de) * 2006-11-17 2012-01-04 Hügli Holding AG Verfahren zur Herstellung eines fetthaltigen granulären Nahrungsmittelkonzentrats
ATE460849T1 (de) * 2006-11-17 2010-04-15 Huegli Holding Ag Granuläres nahrungsmittelkonzentrat
ATE525919T1 (de) * 2006-12-08 2011-10-15 Unilever Nv Bouillon- oder würzkonzentrat und verfahren zu dessen herstellung
PL2005844T5 (pl) 2007-06-12 2013-01-31 Unilever Nv Zapakowany koncentrat do przygotowywania bulionu, zupy, sosu, sosu mięsnego, albo do używania jako przyprawa, koncentrat zawierający gumę ksantanową i gumę tara
DE602007001969D1 (de) 2007-06-12 2009-09-24 Unilever Nv Abgepacktes Konzentrat zur Zubereitung von Bouillon, Suppe, Sauce, Tunke oder zur Verwendung als Würze sowie das Konzentrat mit Konjac-Mannan
DE102009014137A1 (de) * 2009-03-24 2010-09-30 Josera Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Herstellung eines Nahrungsmittels, sowie ein Tierfuttermittel und ein Humanernährungsmittel
EP2651240B1 (en) * 2010-12-17 2014-09-03 Unilever N.V. Stock cube
CA2902507A1 (en) 2013-03-15 2014-09-25 General Mills, Inc. Shapable food seasoning
CN103519116A (zh) * 2013-09-26 2014-01-22 段芝梅 一种具有补气益血功能的复合汤块调味品及其制备方法
BR112018071977A2 (pt) * 2016-04-26 2019-02-12 Unilever N.V. processo de preparação de um concentrado salgado moldado e concentrado salgado moldado extrudado
WO2018114177A1 (en) 2016-12-22 2018-06-28 Unilever N.V. Aerated cooking aid
EP3644764A1 (en) * 2017-06-29 2020-05-06 Société des Produits Nestlé S.A. Process for making a bouillon tablet or bouillon cube
WO2019015932A1 (en) 2017-07-18 2019-01-24 Unilever N.V. SALTED CONCENTRATE SHAPED
ES2907292T3 (es) 2018-06-29 2022-04-22 Unilever Ip Holdings B V Concentrado salado conformado y procedimiento para la preparación del mismo
EP3669670A1 (en) 2018-12-20 2020-06-24 Unilever N.V. Savoury composition
CN114222497B (zh) * 2019-08-14 2023-04-28 利乐拉瓦尔集团及财务有限公司 用于均质化液体食品的方法和系统

Family Cites Families (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2704521A (en) * 1955-03-22 Continuous mixing and block forming machine and method
US428502A (en) * 1890-05-20 Julius maggi
US236284A (en) * 1881-01-04 Vegetable soup compound
US215944A (en) * 1879-05-27 Improvement in manufacture of solidified sauce
US1007142A (en) * 1908-02-05 1911-10-31 American Kitchen Products Company Meat and vegetable extract in the form of portable unit rations and process of producing the same.
US994885A (en) * 1910-09-17 1911-06-13 Nathan Sulzberger Beef and vegetable extract.
US2168360A (en) * 1937-11-17 1939-08-08 Musher Corp Concentrated food product
US2278466A (en) * 1939-04-28 1942-04-07 Musher Corp Quickly disintegratable bonded food unit and method of making it
US2358598A (en) * 1940-09-25 1944-09-19 Gelatin Products Corp Food preparation
US2376485A (en) * 1943-10-20 1945-05-22 Verona Chemical Company Granular bouillon
US2445752A (en) * 1944-04-07 1948-07-27 Willson & Company Inc Compressing dehydrated foods
US3300319A (en) * 1963-12-26 1967-01-24 Nat Starch Chem Corp Solid sauce bases
GB1132459A (en) * 1964-11-27 1968-11-06 Gen Mills Inc Method and apparatus for mixing food ingredients to form a homogeneous mixture
US3431112A (en) * 1965-02-15 1969-03-04 Pillsbury Co Food bar and method for making
US3336139A (en) * 1965-08-09 1967-08-15 Evans Res And Dev Corp Molded food bar and matrix
GB1252818A (pl) * 1969-09-12 1971-11-10
US3652299A (en) * 1969-12-05 1972-03-28 Eduardo S Ind Process of making sauce concentrates
US3966993A (en) * 1970-05-20 1976-06-29 Scm Corporation Process for making solid sauce bar
US3769029A (en) * 1971-05-26 1973-10-30 Hercules Inc Method of making a thermoplastic food product
US3987207A (en) * 1974-06-03 1976-10-19 Cpc International Inc. Process of preparing instantly dissolving granular mix for soup of the potage type
FR2294653A1 (fr) * 1974-12-17 1976-07-16 Maggi Ag Produits alimentaires deshydrates et procede de fabrication de tels produits
CH602023A5 (pl) * 1975-08-26 1978-07-14 Maggi Ag
US4038424A (en) * 1976-01-22 1977-07-26 Swift & Company Vegetable sauce composition
US4118518A (en) * 1977-04-27 1978-10-03 The R.T. French Company Method of producing concentrated sauce product
CA1116923A (en) * 1978-04-13 1982-01-26 Robert C. Doster Pelletized food products and method of producing same
DE3341090A1 (de) * 1983-11-12 1985-05-23 Werner & Pfleiderer, 7000 Stuttgart Verfahren und vorrichtung zur herstellung extrudierter nahrungsmittel
JPS60145055A (ja) * 1984-01-10 1985-07-31 House Food Ind Co Ltd 顆粒状油脂含有食品の製造法
JP2601300B2 (ja) * 1987-04-06 1997-04-16 旭化成工業株式会社 粉状または粒状油脂およびその製造方法
US5208062A (en) * 1987-05-08 1993-05-04 House Food Industrial Company Limited Method for producing roux
CH671730A5 (pl) * 1987-06-25 1989-09-29 Nestle Sa
IT1243296B (it) * 1990-11-06 1994-05-26 Agostino Vettore Macchina per l'estrusione di impasti alimentari a consistenza morbida
CH681194A5 (pl) * 1990-12-07 1993-02-15 Nestle Sa
JP2930487B2 (ja) * 1992-10-21 1999-08-03 ハウス食品株式会社 顆粒状食品の製造方法
RU2073470C1 (ru) * 1993-03-23 1997-02-20 Способ приготовления полуфабриката жирового соуса
EP0775446A3 (en) * 1995-10-31 1999-09-15 Societe Des Produits Nestle S.A. Composite fat based confectionery and process for making the same
DE69513988T2 (de) * 1995-12-19 2000-04-20 Nestle Sa Verfahren zur Herstellung von pulverformigen Nahrungsmitteln
EP0950358A1 (fr) * 1998-03-20 1999-10-20 Societe Des Produits Nestle S.A. Aide culinaire de type barre

Also Published As

Publication number Publication date
JP2000069943A (ja) 2000-03-07
ID24027A (id) 2000-07-06
IL131520A (en) 2003-04-10
CZ9903000A3 (cs) 2000-12-13
CN1144534C (zh) 2004-04-07
DE19838387C5 (de) 2006-08-10
EP0981970B1 (en) 2006-08-09
DE69932675T2 (de) 2007-08-02
TW536392B (en) 2003-06-11
CN1252241A (zh) 2000-05-10
AU761749B2 (en) 2003-06-12
CZ299400B6 (cs) 2008-07-16
IL131520A0 (en) 2001-01-28
CA2280642A1 (en) 2000-02-24
RU2223015C2 (ru) 2004-02-10
BR9903935B1 (pt) 2010-09-21
KR20000017452A (ko) 2000-03-25
ATE335411T1 (de) 2006-09-15
US6099888A (en) 2000-08-08
PL335068A1 (en) 2000-02-28
SG82016A1 (en) 2001-07-24
AU4466699A (en) 2000-03-09
EP0981970A1 (en) 2000-03-01
IN188515B (pl) 2002-10-05
TR199902042A3 (tr) 2000-03-21
BR9903935A (pt) 2000-08-29
TR199902042A2 (xx) 2000-03-21
ZA995351B (en) 2000-05-16
NZ337391A (en) 2001-01-26
DE69932675D1 (de) 2006-09-21
MA24961A1 (fr) 2000-04-01
DE19838387C1 (de) 2000-03-02
ES2270566T3 (es) 2007-04-01
HK1026346A1 (en) 2000-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL193480B1 (pl) Sposób wytwarzania kostek bulionowych
JP2000505287A (ja) 押出し即席粒状食品
JPH085087B2 (ja) 食用または易生分解性の材料からなる物品の製造方法
HU224875B1 (en) Canned pet food and process for producing a canned pet food
RU2308206C2 (ru) Мягкая бульонная таблетка и способ ее производства
AU2005315899A1 (en) Process for making bouillon or seasoning cubes
CA2287693C (en) Sweet snack
US5208062A (en) Method for producing roux
KR900009207B1 (ko) 루우의 제조방법
GB2041717A (en) Expanded pet food product and method of producing same
MXPA99007759A (en) Process for the production of concentr base cubes
EP1002463B1 (en) Sweet snack
CN106720837A (zh) 一种切片糖果及制备方法
KR20000058360A (ko) 해조류를 주재로한 어묵의 제조방법
JPH0229303B2 (pl)
JPH0429325B2 (pl)
SU1369701A2 (ru) Способ производства слоеного дрожжевого теста
SU1729397A1 (ru) Способ производства готовых завтраков из зерновых
US20230329313A1 (en) Methods of making non-aqueous chews
RU2023126012A (ru) Экспандированная пищевая композиция на основе молока, способ ее получения и ее применение
JPS6336755A (ja) レバ−加工食品の製造法
JPS6222552A (ja) マルチト−ル錠菓の製造方法
JPS60120944A (ja) 多色ハ−ドキヤンデ−の製造方法
GB2214050A (en) Cheese kamaboko
AU1665201A (en) Biodegradable packaging material

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110824