PL170072B1 - Maszyna do zdejmowania , gromadzenia i rozscielania tlucznia toru kolejowego PL PL PL PL PL - Google Patents

Maszyna do zdejmowania , gromadzenia i rozscielania tlucznia toru kolejowego PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL170072B1
PL170072B1 PL92295732A PL29573292A PL170072B1 PL 170072 B1 PL170072 B1 PL 170072B1 PL 92295732 A PL92295732 A PL 92295732A PL 29573292 A PL29573292 A PL 29573292A PL 170072 B1 PL170072 B1 PL 170072B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
machine
crushed stone
container
conveyor belt
relation
Prior art date
Application number
PL92295732A
Other languages
English (en)
Other versions
PL295732A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Herbert Woergoetter
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL295732A1 publication Critical patent/PL295732A1/xx
Publication of PL170072B1 publication Critical patent/PL170072B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/02Placing the ballast; Making ballastway; Redistributing ballasting material; Machines or devices therefor; Levelling means
    • E01B27/023Spreading, levelling or redistributing ballast already placed

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)
  • Pinball Game Machines (AREA)
  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)
  • Intermediate Stations On Conveyors (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)

Abstract

1 . Maszyna do zdejmowania, gromadzenia i rozscie- lania tlucznia toru kolejowego z urzadzeniem zdejmuja- cym tluczen, korzystnie utworzonym przez szczotki obrotowe, z wystajacym ponad koniec ramy maszyny urzadzeniem transportujacym tluczen, z pojemnikiem na tluczen zawierajacym tasme transportowa usytuowana wzdluz maszyny lub kierunku toru oraz z zespolem plu- gów o zmiennej wysokosci, znamienna tym, ze zespól plugów i pojemnik (8) na tluczen umieszczone sa na przedniej, w kierunku pracy maszyny (1), ramie (7) zespolu pluga tluczniowego (4), przy czym pojemnik (8) na tluczen ma otwory wylotowe (11) znajdujace sie, w odniesieniu do kierunku pracy maszyny (1), przed zespo- lem plugów, ponizej przedniego, wzgledem kierunku pracy maszyny, konca tasmy transportowej (10), a tasma transportowa (10) znajduje sie w obszarze dna pojemnika (8) na tluczen i, ze urzadzenie do zdejmowania tlucznia (24) wraz z umieszczonym przed nim, w odniesieniu do kierunku pracy maszyny, urzadzeniem transportujacym tluczen (25) sa umieszczone na drugiej, tylnej, wzgledem kierunku pracy maszyny (1), ramie (23) zespolu chwy- taka tlucznia (5) Fig .1 F ig . 2 F i g . 3 PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest maszyna do gromadzenia i rozścielania tłucznia toru kolejowego, z urządzeniem zdejmującym tłuczeń, korzystnie utworzonym przez szczotki obrotowe, z wystającym ponad koniec ramy maszyny urządzeniem transportującym tłuczeń, z pojemnikiem na tłuczeń zawierającym taśmę transportową, usytuowaną wzdłuż maszyny, względnie kierunku toru oraz zespół pługów o zmiennej wysokości.
Znana jest z europejskiego opisu patentowego nr EP 0052089 maszyna do zdejmowania, gromadzenia i rozścielania tłucznia toru kolejowego z urządzeniem zdejmującym tłuczeń, utworzonym przez szczotki obrotowe. Znajduje się ono na pierwszej w kierunku pracy maszyny ramie, pomiędzy wystającym i połączonym z nią, pługiem do tłucznia o zmiennej wysokości i umieszczonym za nim urządzeniem transportującym tłuczeń. Składa się ona z trzech, biegnących równolegle względem siebie i skierowanych przeciwnie do kierunku pracy i wznoszących się ku górze taśm transportowych, które wystają ponad koniec ramy maszyny. Za pierwszą ramą maszyny jest umieszczona druga rama maszyny, ukształtowana jako wagon załadowczy do materiałów sypkich, który w swym górnym obszarze końcowym ma, umieszczony w kierunku wzdłużnym wagonu, przenośnik taśmowy, który ma zamocowany w jego kierunku wzdłużnym, przesuwny zgarniacz tłucznia.
Przy zastosowaniu w pracy, pług do tłucznia, usytuowany z przodu maszyny, wyrównuje tłuczeń i rozprowadza go po całym przekroju podsypki. Za pomocą następujących za nim szczotek, nadmiar tłucznia, pozostały na podkładach, względnie pomiędzy podkładami, zostaje wyrzucony na następujące za nimi taśmy transportowe, które z kolei transportują tłuczeń dalej na taśmę
170 072 przenośnikową w pojemniku tłucznia. Zgarniacz tłucznia dający się przesuwać w kierunku wzdłużnym maszyny umożliwia zrzucanie tłucznia do pojemnika w różnych miejscach taśmy przenośnika, aż do całkowitego napełnienia pojemnika tłucznia. W tego rodzaju znanych maszynach nie ma jednak możliwości na odcinkach toru o za małej ilości tłucznia, w razie potrzeby, zrzucenia tego tłucznia na tor kolejowy.
Znana ze szwajcarskiego opisu patentowego nr CH-PS 652428 A5 maszyna do wyrównania tłucznia wsparta jest na pojazdach szynowych i ma pomiędzy nimi pług do tłucznia o zmiennej wysokości. Na tylnym końcu maszyny, w odniesieniu do kierunku jej pracy, jest usytuowane urządzenie do zdejmowania tłucznia, utworzone przez szczotkę obrotową, która tłuczeń znajdujący się w nadmiarze, względnie leżący na podkładach, albo bezpośrednio przed maszyną rozprowadza po podsypce, albo ładuje go na wagon transportowy do późniejszego dalszego zużycia.
W europejskim opisie patentowym nr EP-0426 004 A1 jest opisana nowego rodzaju maszyna do zdejmowania i rozścielania tłucznia podsypki, w której do podniesienia i gromadzenia tłucznia podniesionego z toru na górę za pomocą urządzenia podnoszenia żużla, jest przewidziany specjalny podajnik na tłuczeń. Ma on umieszczony od strony dna i biegnący w kierunku wzdłużnym maszyny, przenośnik taśmowy, przy czym w jego obszarze zrzutu przewidziano otwory wylotowe do wyrzucania tłucznia w razie potrzeby. W kierunku pracy, bezpośrednio za tymi otworami wylotowymi jest pod ramą maszyny umieszczony pług do tłucznia, o zmiennej wysokości, za pomocą którego tłuczeń wyrzucony z pojemnika tłucznia na tor, może zostać rozprowadzony. Maszyna ta nadaje się szczególnie do obróbki torów o różnym stopniu nasypu tłucznia na tor.
I wreszcie, w opisie patentowym USA nr AS-PS S 576 558 p5Z8dstawioayjest specjalny wagon załadowczy do materiałów sypkich, który w obszarze dna pojemnika gromadzącego ma przenośnik taśmowy przebiegający w kierunku wzdłużnym wagonu, przy czym przenośnik ten na jednym końcu jest przedłużony przenośnikiem taśmowym zdawczym, wystającym poza koniec wagonu i jest pochylony ku górze. Przy takim wagonie załadowczym do materiałów sypkich, można dla powiększenia pojemności gromadzenia, dowolną liczbę wagonów sprząc w jeden wspólny pociąg.
Zadaniem niniejszego wynalazku jest utworzenie maszyny opisanego powyżej rodzaju, za pomocą której również większe ilości nadmiaru tłucznia mogą być przechowane i w miarę potrzeby, na odcinkach o za małej ilości tłucznia, znów naniesienie na tor.
Zgodnie z wynalazkiem, zadanie to zostaje osiągnięte za pomocą maszyny opisanego powyżej rodzaju dzięki temu, ze zespół pługów i pojemnik na tłuczeń są umieszczone na przedniej ramie zespołu pługa tłuczniowego maszyny, w kierunku jej pracy, przy czym pojemnik na tłuczeń ma otwory wylotowe znajdujące się przed zespołem pługów i pod przednim końcem taśmy transportowej , a taśma transportowa jest położona w obszarze dna pojemnika na tłuczeń, i że urządzenie do zdejmowania tłucznia, wraz z umieszczonym przed nim, względem kierunku pracy maszyny, urządzeniem do transportu tłucznia, znajdują się na drugiej tylnej ramie zespołu chwytaka tłucznia maszyny. Taśma transportowa umieszczona w obszarze dna w pojemniku na tłuczeń, od końca tylnego, patrząc w kierunku przenoszenia i kierunku pracy maszyny, do otworów wylotowych znajdujących się w obszarze końca przedniego, jest nachylona ku górze.
Urządzenie transportujące tłuczeń, umieszczone przed urządzeniem do zdejmowania tłucznia w kierunku pracy maszyny, ma urządzenie napędowe do przesuwania go w pionie i poziomie.
Urządzenie transportujące tłuczeń, ułożyskowane w tylnej ramie maszyny wychylnie względem osi poprzecznej do kierunku pracy i usytuowanej w środku jego długości, umieszczone na przednim końcu ramy tylnej maszyny ma urządzenie podpierające i blokujące zakres jego wychyłu.
Zaletą maszyny według wynalazku jest to, że po raz pierwszy można za jej pomocą obracać także dłuższe odcinki toru o silnie zróżnicowym pokryciu tłuczniem, przy czym w jednym cyklu roboczym, równolegle z przepisowym ilościowo rozesłaniem tłucznia, daje się uzyskać za pomocą zespołu pługów sprawne rozłożenie tłucznia dla ciągłego, równomiernego pokrycia toru kolejowego tłuczniem. Przez takie szczególnie efektywne przemieszczenie tłucznia, można w sposób ekonomiczny zaoszczędzić koaztonyego zakupu oraz wymagającego nakładów organizacyjnych i techyiczno-roboyzych przetransportowania w całości nowego tłucznia. 'Wspominane powiększenie pojemności przechowywania daje się osiągnąć w ten sposób, że pomiędzy dwiema ramami maszynowymi dają się włączyć w dowolnej liczbie specjalne wagony załadowcze do materiałów sypkich, przy nieograniczonym zachowaniu drogi transportowej pomiędzy urządzeniem do zdejmowania
170 072 tłucznia i otworami wylotowymi w zespole pługa do tłucznia, umożliwiające przejściowe przechowywanie tłucznia. Ponadto, dzięki dużej pojemności przechowywania, istnieje też możliwość, aby dłuższe odcinki toru o niedostatecznym pokryciu tłuczniem, pokryć tłuczniem przywiezionym i równocześnie rozesłać go za pomocą pługa.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia z jednej strony wbudowanie specjalnego urządzenia wyrzutowego pod otworami wylotowymi pojemnika, a z drugiej strony powiększenie pojemności przechowywania przy uniknięciu przekroczenia skrajni kolejowej.
Wynalazek umożliwia, nawet na wąskich łukach toru, niezakłócony dalszy transport tłucznia od pochyłego urządzenia transportowego do umieszczonego przed nim pojemnika na tłuczeń.
Sposób podparcia i ułożyskowania na tylnej ramie maszyny urządzenia transportującego tłuczeń według wynalazku pozwala, z jednej strony, przy zastosowaniu w pracy stałego podparcia, na niezakłócony ruch wychylny, aby również na łukach toru umożliwić niezakłócone przekazywanie tłucznia. Z drugiej zaś strony, przy przewożeniu na miejsce pracy, istnieje również możliwość zablokowania zakresu wychyłu urządzenia transportowego tłucznia tak, aby z całą pewnością wykluczyć jego wychylenie się do obszaru położonego poza zakresem skrajni kolejowej.
Pojemność przechowywania daje się zwiększyć w prosty sposób, bez prac przy przezbrajaniu, przez odpowiednią liczbę, umieszczonych jeden na drugim, wagonów załadowczych do materiałów sypkich.
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia maszynę z przednim zespołem zaopatrzonym w zespół pługów i pojemnik na tłuczeń oraz umieszczonym na nim tylnym zespołem z urządzeniem do zdejmowania tłucznia, w widoku z boku, fig. 2 - maszynę rozbudowaną o wagon załadowczy do materiałów sypkich, w widoku z boku i fig. 3 - dalszy przykład rozwiązania maszyny rozbudowanej o inny wagon załadowczy do materiałów sypkich, w widoku z boku.
Przedstawiona na fig. 1 maszyna 1 do zdejmowania, gromadzenia i rozścielania tłucznia toru kolejowego 2 składa się w odniesieniu do kierunku pracy oznaczonego strzałką 3 z zespołu przedniego, oznaczonego ogólnie jako zespół pługa tłuczniowego 4 i z umieszczonego za nim zespołu tylnego, oznaczonego ogólnie jako zespół chwytaka 5 tłucznia. Stosowane w opisie określenia „przedni“ i „tylny odnoszą się do kierunku pracy maszyny.
Zespół pługa tłuczniowego 4 ma przednią ramę 7 maszyny wspartą na każdym końcu na wózku jezdnym szynowym 6 i połączoną z pojemnikiem 8 na tłuczeń. Jest on ukształtowany jako otwarty od góry zbiornik i ma zamiast dna, przebiegającą w kierunku wzdłużnym maszyny, taśmę transportową 10 połączoną z napędem 9. Jest ona nachylona w ten sposób, że przedni koniec znajdujący ponad otworami wylotowymi 11 pojemnika 8 na tłuczeń jest położony wyżej niż koniec tylny. Obydwa otwory wylotowe 11, z których każdy znajduje się ponad szyną jezdną 12, mają usytuowane pod nim krótkie, odchylane wokół osi pionowej rozdzielcze przenośniki taśmowe 13. Z przednim końcem każdego rozdzielczego przenośnika taśmowego, współpracuje rynna 14 o zmiennej wysokości, do wrzucania tłucznia na obie strefy podbijania. Bezpośrednio za otworami wylotowymi 11 znajduje się zespół pługów, który ma na każdej wzdłużnej stronie maszyny pług boczny 16, z urządzeniem napędowym 15 do zmiany jego wysokości i położenia w kierunku poprzecznym względem toru oraz dwa umieszczone w kierunku poprzecznym obok siebie, pługi środkowe 17, o zmiennej wysokości i długości regulowanej za pomocą oddzielnych urządzeń napędowych. Zespół pługa tłuczniowego 4 jest ponadto wyposażony w kabinę kierowcy 19 zaopatrzoną w centralne urządzenie sterujące 18, centralną stację energetyczną 20 oraz napęd jazdy 21.
Umieszczony za zespołem pługa tłuczniowego 4 i sprzężony z nim zespół chwytaka tłucznia 5 składa się zasadniczo z tylnej ramy 23 maszyny wspartej końcami na wózkach jezdnych szynowych 22, urządzenia zdejmującego tłuczeń 24 o zmiennej wysokości i umieszczonego przed nim urządzenia transportującego tłuczeń 25. Do zmiany wysokości urządzenia zdejmującego tłuczeń 24 służy urządzenie napędowe 26. Urządzenie zdejmujące tłuczeń 24 składa się ze szczotki mechanicznej 27, obrotowej wokół osi poprzecznej do kierunku wzdłużnego maszyny. Urządzenie transportujące tłuczeń 25 składa się z przenośnika taśmowego 29 wprawionego w ruch za pomocą oddzielnego urządzenia napędowego 28, który jest ułożyskowany na tylnej ramie 23 i który za pomocą urządzenia napędowego 30 odchylony jest względem osi 31 poprzecznej względem kierunku wzdłużnego maszyny. Za pomocą kolejnego urządzenia napędowego 32 przenośnik taśmowy 29
170 072 jest dodatkowo przesuwny poprzecznie do kierunku wzdłużnego maszyny. W celu podparcia i zablokowania położenia urządzenia transportującego tłuczeń 25 jest na przednim końcu tylnej ramy 23 umieszczone urządzenie 33. Urządzenie transportujące tłuczeń 25 wystaje ponad przedni koniec tylnej ra^uy 23 ^aaszyny, tak, ze przy sprzęganiu ze znajdujący^a się z przodu zespołe^a pługa tłuczniowego 4 zachodzi na spodnią stronę taśmy transportowej 10. Zespół chwytaka tłucznia 5, wyposażony w centralną stację energetyczną 34 i w napęd jazdy 35 ma z tyłu kabinę 36 dla kierowcy z centralnym urządzeniem sterowniczym 37.
Maszyna przedstawiona na fig. 2 jest rozszerzona o wagon załadowczy 38 do materiałów sypkich, znajdujący się pomiędzy zespołem pługa tłuczniowym 4 i chwytaka 5 tłucznia i tworzący wraz z nimi wspólny skład pociągu, umożliwiający wspólną jazdę. Wagon załadowczy do materiałów sypkich ma w ukształtowanym jako otwarty od góry zbiornik 39, zamiast dna, umieszczony, biegnący w kierunku wzdłużnym wagonu przenośnik taśmowy wagonu 41 napędzany urządzeniem napędowym 40. Przed nim jest umieszczony, wychylny względem osi pionowej 42 i wystający ponad przedni koniec ramy wagonu 43 zdawczy przenośnik taśmowy 44, który jest wprawiany w ruch za pomocą urządzenia napędowego 45. Zdawczy przenośnik taśmowy 44 wyposażony jest w urządzenie podpierające i blokujące zakres wychyłu 46. Zasilanie w energię różnych urządzeń napędowych wagonu załadowczego 38 do materiałów sypkich dokonuje się ze stacji energetycznej wagonu 47.
Jeżeli mają być obrabiane odcinki toru nie wykazujące zbyt dużego nadmiaru tłucznia, to może być zastosowana maszyna 1, przedstawiona na fig. 1. W tym wypadku nadmiar tłucznia jest w sposób ciągły narzucany przez opuszczoną szczotkę mechaniczną 27 na przenośnik taśmowy 29, który transportuje go w górę do umieszczonego z przodu pojemnika 8 w celu ponownego zrzutu. Tłuczeń zrzucony na taśmę transportową 10, skoro tylko stożek zsypu osiągnie w przybliżeniu wysokość ścian bocznych pojemnika 8 zostaje za pomocą urządzenia napędowego 9 wprawiony na krótki okres czasu w ruch, tak, że tłuczeń zostaje przetransportowany w kierunku otworów wylotowych 11. Skoro teraz utworzony drugi stożek zsypu osiągnie wspomnianą wysokość, następnie znów dalszy nieznaczny transport za pomocą taśmy transportowej 10. Gdy teraz natrafi się na odcinek toru kolejowego ze zbyt małą ilością tłucznia, następuje dalszy szybki transport tłucznia znajdującego się na taśmie transportowej 10, aż poprzez otwory wylotowe 11 spadnie on na rozdzielczy przenośnik taśmowy 13 i z niego poprzez rynny 14 spadnie na tor 2. Rozdzielcze przenośniki taśmowe 13 są wprawiane w ruch za pomocą własnych urządzeń napędowych 48. Z chwilą, gdy zostanie wstrzymane zasilanie tych urządzeń napędowych 48, to rozdzielczy przenośnik taśmowy 13 działa jako swego rodzaju zamknięcie otworu wylotowego 11. Tłuczeń wyrzucony w ten sposób na tor 2 zostaje w miarę potrzebny, za pomocą pługów bocznych 16, względnie środkowych 17 rozścielany i wyrównany. Nadchodzące potem urządzenie do zdejmowania tłucznia 24 może pozostać opuszczone, jak poprzednio, aby w ten sposób tłuczeń znajdujący się na podkładach zgarnąć pomiędzy podkłady, albo odrzucić na przenośnik taśmowy 29. Po osiągnięciu nowego odcinka toru z nadmiarem tłucznia, rozdzielcze przenośniki taśmowe 13 zostają zatrzymane, a taśma transportowa 10 - jak opisano powyżej - uruchomiona stopniowo do gromadzenia tłucznia.
Na wypadek, gdy przewidywane są większe nadmiary tłucznia, należy przed rozpoczęciem pracy, pomiędzy zespół pługa tłuczniowego 4 i chwytaka 5 tłucznia włączyć, odpowiednią do wymaganej pojemności i magazynowania, liczbę wagonów załadowczych do materiałów sypkich. Tłuczeń przetransportowany w górę za pomocą urządzenia transportującego 25 zespołu chwytaka 5 tłucznia, spada na przenośnik taśmowy wagonu 41 na dnie wagonu załadowczego 38 do materiałów sypkich i może w miarę potrzeby być przechowywany w zbiorniku wagonu 39. Przechowywanie następuje przy tym - w sposób opisany już przy zespole pługa tłuczniowego 4 - przez stopniowy przesuw do przodu, umieszczonego na dnie przenośnika taśmowego wagonu 41. Za pomocą wystającego zdawczego przenośnika taśmowego 44 istnieje możliwość w razie potrzeby, przetransportowania tłucznia zgromadzonego w wagonie załadowczym 38 do materiałów sypkich na poprzedziający wagon załadowczy do materiałów sypkich, albo do pojemnika 8 na tłuczeń w zespole pługa tłuczniowego 4. Dzięki tej rozbudowanej maszynie, przedstawionej przykładowo na fig. 2, istnieje możliwość aby system transportowy pomiędzy urządzeniem do zdejmowania tłucznia 24 umieszczonym na jej tylnym końcu i otworami wylotowymi 11 pojemnika 8 na tłuczeń znajdującego się na przednim końcu, wydłużyć dowolnie, zwiększając równocześnie pojemność magazyno6
70 072 wania. Jeżeli jeszcze dłuższe odcinki linii toru o zbyt małej ilości tłucznia mają być obrabiane, to zgromadzony tłuczeń może być w razie potrzeby z wagonu załadowczego 38 do materiałów sypkich, doprowadzony do otworów wylotowych 11 za pomocą taśmy transportowej 10 zespołu <ór»o in Soó» ę /r i\O agOn τΙλ/ąo-ra» V”J Tł,r> OO łv»/\QO maze + rcł* npj minpn//|h piuga liuLZiliu t. v/pi\JZinviiv w ivn opuouu z-uiui iiiRi naguiiun iiiwgif ćuoiuo rv x dalszego obrabiania odcinków toru o nadmiarze tłucznia, ponownie napełnione. Dzięki zwiększonej pojemności gromadzenia istnieje teraz możliwość obrabiania również dłuższych odcinków toru 2 o silnie zróżnicowanej ilości tłucznia, przy czym zawsze jest do dyspozycji albo odpowiednia pojemność gromadzenia, albo gromadzona ilość tłucznia.
Na fig. 3 jest przedstawiony dalszy przykład rozbudowanej maszyny 1 z innym przykładem wykonania wagonu załadowczego do materiałów sypkich. Jest on wyposażony w rozciągający się od tylnego końca wagonu, aż do przedniego końca i w kierunku pracy maszyny wznoszący się do góry, umieszczony na dnie transporter taśmowy 50 z urządzeniem napędowym 51. Przedni koniec transportera taśmowego 50 występuje ponad ramę wagonu 52 tak daleko, że następuje co najmniej niewielkie zachodzenie na znajdującą się przed nim taśmę transportową 10 pojemnika 8 na tłuczeń. Również przy tym wagonie 41 do materiałów sypkich, może być tłuczeń przetransportowany w górę za pomocą zespołu chwytaka 5 tłucznia, w razie potrzeby przechowany albo transportowany dalej do znajdującego się przed nim zespołu pługa tłuczniowego 4.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna do zdejmowania, gromadzenia i rozścielania tłucznia toru kolejowego z urządzeniem zdejmującym tłuczeń, korzystnie utworzonym przez szczotki obrotowe, z wystającym ponad koniec ramy maszyny urządzeniem transportującym tłuczeń, z pojemnikiem na tłuczeń zawierającym taśmę transportową usytuowaną wzdłuż maszyny lub kierunku toru oraz z zespołem pługów o zmiennej wysokości, znamienna tym, że zespół pługów i pojemnik (8) na tłuczeń umieszczone są na przedniej, w kierunku pracy maszyny (1), ramie (7) zespołu pługa tłuczniowego (4), przy czym pojemnik (8) na tłuczeń ma otwory wylotowe (11) znajdujące się, w odniesieniu do kierunku pracy maszyny (1), przed zespołem pługów, poniżej przedniego, względem kierunku pracy maszyny, końca taśmy transportowej (18), a taśma transportowa (16) znajduje się w obszarze dna pojemnika (8) na tłuczeń i, że urządzenie do zdejmowania tłucznia (24) wraz z umieszczonym przed nim, w odniesieniu do kierunku pracy maszyny, urządzeniem transportującym tłuczeń (25) są umieszczone na drugiej, tylnej, względem kierunku pracy maszyny (1), ramie (23) zespołu chwytaka tłucznia (5).
  2. 2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że taśma transportowa (10) umieszczona w obszarze dna w pojemniku (8) na tłuczeń, od końca tylnego, zgodnie z kierunkiem przenoszenia, do otworów wylotowych (11) znajdujących się w obszarze końca przedniego względem kierunku pracy maszyny, jest nachylona ku górze.
  3. 3. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie transportujące tłuczeń (25), jest umieszczone przed urządzeniem do zdejmowania tłucznia (24), względem kierunku pracy maszyny i jest wyposażone w urządzenie napędowe (32) do przesuwania go w pionie i poziomie względem kierunku transportu tłucznia.
  4. 4. Maszyna według zastrz. 1, albo 3, znamienna tym, że urządzenie transportujące tłuczeń (25), ułożyskowane na tylnej ramie (23) maszyny wychylnie względem osi (31) poprzecznej do kierunku pracy maszyny usytuowanej w środku jego długości, ma na przednim końcu tylnej ramy (23) maszyny urządzenie podpierające i ograniczające zakres jego wychylenia (33).
PL92295732A 1991-09-03 1992-08-26 Maszyna do zdejmowania , gromadzenia i rozscielania tlucznia toru kolejowego PL PL PL PL PL PL170072B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT173791 1991-09-03

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL295732A1 PL295732A1 (en) 1993-03-08
PL170072B1 true PL170072B1 (pl) 1996-10-31

Family

ID=3519911

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92295732A PL170072B1 (pl) 1991-09-03 1992-08-26 Maszyna do zdejmowania , gromadzenia i rozscielania tlucznia toru kolejowego PL PL PL PL PL

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5289648A (pl)
EP (1) EP0531275B1 (pl)
JP (1) JP3056010B2 (pl)
CN (1) CN1042248C (pl)
AT (1) ATE127555T1 (pl)
AU (1) AU650777B2 (pl)
CA (1) CA2077367C (pl)
CZ (1) CZ278862B6 (pl)
DE (1) DE59203554D1 (pl)
ES (1) ES2078024T3 (pl)
FI (1) FI98550C (pl)
HU (1) HU209164B (pl)
PL (1) PL170072B1 (pl)
RU (1) RU2030500C1 (pl)
SK (1) SK279117B6 (pl)
UA (1) UA27232C2 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ279535B6 (cs) * 1993-05-07 1995-05-17 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Nákladní vůz pro přepravu a ukládání sypkého materiálu
AT403706B (de) * 1993-12-01 1998-05-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschinenanlage zur behandlung der schotterbettung eines gleises
ATE263283T1 (de) * 1996-08-29 2004-04-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur aufnahme von auf einem gleis liegendem schüttgut
EP1311613A2 (en) 2000-08-21 2003-05-21 Showa Denko K.K. Vinyl chloride resin composition
AT4463U3 (de) * 2001-04-26 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Reinigungsmaschine zur reinigung der schotterbettung eines gleises
AT4464U3 (de) * 2001-04-26 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Reinigungsmaschine zur reinigung der schotterbettung eines gleises
AT507788B1 (de) * 2009-06-03 2010-08-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Schotterpflug zum einschottern eines gleises
AT11972U1 (de) * 2010-08-02 2011-08-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Anlage zur reinigung einer schotterbettung
AT512914B1 (de) * 2012-06-22 2013-12-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Schotterpflug
US9868451B2 (en) 2013-03-15 2018-01-16 Georgetown Rail Equipment Company Self-unloading aggregate train
DK3145784T3 (en) * 2014-05-20 2018-09-24 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh CARAVAN FOR LARGE GOODS
AU2015343007B2 (en) 2014-11-05 2017-05-11 Herzog Railroad Services, Inc. Material transport and distribution consist with controlled gated hopper cars and conveyor systems
AT519784B1 (de) 2017-03-17 2019-11-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Maschine und Verfahren zum Profilieren und Verteilen von Schotter eines Gleises

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH377398A (fr) * 1962-01-31 1964-05-15 Matisa Materiel Ind Sa Installation pour le renouvellement du ballast d'une voie de chemin de fer
AT289882B (de) * 1965-11-02 1971-05-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Maschine zum Profilieren der Schotterbettung von Gleisen
SE434659B (sv) * 1980-11-06 1984-08-06 Vingaker Pressar Ab Maskin for hantering av material pa jernvegsbanvallar
CH652428A5 (de) * 1981-03-24 1985-11-15 Canron Inc Crissier Auf dem gleis fahrbare schotterplaniermaschine.
US4370819A (en) * 1981-03-24 1983-02-01 Ingram Robert E Apparatus for depositing and spreading ballast
DE3312492A1 (de) * 1982-09-23 1984-03-29 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft mbH, 1010 Wien Schuettgutverladewagen, insbesondere zur abraumverladung von einer schotterbett-reinigungsmaschine
AT380497B (de) * 1983-12-22 1986-05-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit siebanlage fuer schuettgut, schotter und dgl.
AT378796B (de) * 1984-01-19 1985-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleis-schotterbett-reinigungsmaschine mit einer vorrichtung zum schotterwaschen
AT387250B (de) * 1987-03-31 1988-12-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Schotterbett-reinigungsmaschine mit einer schotterraeum- und aufreiss-vorrichtung fuer den schwellenkopfbereich
JP2631138B2 (ja) * 1988-10-05 1997-07-16 浜松ホトニクス株式会社 電圧測定装置
AT398213B (de) * 1989-10-31 1994-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum aufnehmen und verteilen des bettungsschotters
DE58903476D1 (de) * 1989-11-27 1993-03-18 Wiebe Hermann Grundstueck Speicherbehaelter.
AT404039B (de) * 1990-03-21 1998-07-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum verteilen und planieren des bettungsschotters
AT395876B (de) * 1990-03-21 1993-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisverfahrbare maschine zum verteilen und profilieren des bettungsschotters
AT400160B (de) * 1990-03-21 1995-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum verteilen und planieren von bettungsschotter

Also Published As

Publication number Publication date
DE59203554D1 (de) 1995-10-12
FI923933A0 (fi) 1992-09-02
RU2030500C1 (ru) 1995-03-10
EP0531275B1 (de) 1995-09-06
AU2205992A (en) 1993-03-11
JP3056010B2 (ja) 2000-06-26
EP0531275A1 (de) 1993-03-10
HU209164B (en) 1994-03-28
AU650777B2 (en) 1994-06-30
CZ278862B6 (en) 1994-07-13
JPH05195502A (ja) 1993-08-03
UA27232C2 (uk) 2000-08-15
CN1070706A (zh) 1993-04-07
CA2077367C (en) 2003-03-11
FI98550C (fi) 1997-07-10
CZ271592A3 (en) 1993-08-11
PL295732A1 (en) 1993-03-08
CA2077367A1 (en) 1993-03-04
ATE127555T1 (de) 1995-09-15
HU9202803D0 (en) 1992-11-30
US5289648A (en) 1994-03-01
FI923933A (fi) 1993-03-04
FI98550B (fi) 1997-03-27
SK279117B6 (sk) 1998-07-08
CN1042248C (zh) 1999-02-24
ES2078024T3 (es) 1995-12-01
HUT62047A (en) 1993-03-29
SK271592A3 (en) 1995-06-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2825336B2 (ja) 道床用バラストの拾い上げ及び撒布のための作業機械
PL170072B1 (pl) Maszyna do zdejmowania , gromadzenia i rozscielania tlucznia toru kolejowego PL PL PL PL PL
PL173832B1 (pl) Sposób i urządzenie do renowacji podłoża podsypki tłuczniowej toru
JPS58110701A (ja) 鉄道の道床修復用の移動機械
PL173799B1 (pl) Maszyna do plantowania tłucznia
US3612184A (en) Mobile ballast sweeping and redistribution machine
PL154181B1 (en) A travelling unit for cleaning breakstone sub-crust of a railway track with a breakstone laying device
CA1287266C (en) Mobile installation for cleaning ballast and subsequently tamping a corrected track
PL159013B1 (pl) Maszyna jezdna szynowa do rozprowadzania i profilowania podloza tluczniowego toru PL PL
PL188962B1 (pl) Wagon załadowczy do materiałów sypkich
PL169863B1 (pl) Urzadzenie do ciaglego porzadkowania tluczniowego podloza toru PL
PL165430B1 (pl) Maszyna do rozscielania i wyrównywania tlucznia podsypki toru PL PL PL PL PL
PL169747B1 (pl) Wagon zaladowczy do przyjmowania, dalszego przemieszczania i zrzucania materialów sypkich PL
PL199479B1 (pl) Maszyna do renowacji toru kolejowego
PL201197B1 (pl) Maszyna czyszcząca do oczyszczania podsypki tłuczniowej toru
CA2137012C (en) A machine installation for treating the ballast bed of a track
CS266557B2 (en) Mobile balast screening machine
RU2228983C2 (ru) Машина для ремонта рельсового пути
PL201968B1 (pl) Maszyna do renowacji toru
PL165504B1 (pl) Maszyna jezdzaca po torze do rozscielania i wyrównywania tlucznia podsypki toruUrzad Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej PL PL PL
PL169852B1 (pl) Urzadzenie do dozowania tlucznia i podbijania toru PL
PL182341B1 (pl) Maszyna do obróbki podsypki tluczniowej toru kolejowego PL PL PL PL
SU1505446A3 (ru) Передвижна щебнеочистительна машина
GB2167475A (en) Railway ballast regulating machine
RU2352708C1 (ru) Машина для распределения балласта железнодорожного пути

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100826