PL159013B1 - Maszyna jezdna szynowa do rozprowadzania i profilowania podloza tluczniowego toru PL PL - Google Patents

Maszyna jezdna szynowa do rozprowadzania i profilowania podloza tluczniowego toru PL PL

Info

Publication number
PL159013B1
PL159013B1 PL1988274692A PL27469288A PL159013B1 PL 159013 B1 PL159013 B1 PL 159013B1 PL 1988274692 A PL1988274692 A PL 1988274692A PL 27469288 A PL27469288 A PL 27469288A PL 159013 B1 PL159013 B1 PL 159013B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
machine
plow
height
rail
wall
Prior art date
Application number
PL1988274692A
Other languages
English (en)
Other versions
PL274692A1 (en
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL274692A1 publication Critical patent/PL274692A1/xx
Publication of PL159013B1 publication Critical patent/PL159013B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/02Placing the ballast; Making ballastway; Redistributing ballasting material; Machines or devices therefor; Levelling means
    • E01B27/022Placing the ballast; Making ballastway; Redistributing ballasting material; Machines or devices therefor; Levelling means by devices moving on the track with or without spreading or levelling

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Branching, Merging, And Special Transfer Between Conveyors (AREA)

Abstract

1. Maszyna jezdna szynowa do rozprowa- dzania i profilowania podloza tluczniowego toru utworzonego z podkladów poprzecznych i szyn, posiadajaca rame oparta o podwozia szynowe i utworzony z wychylanych wokól pionowej osi srodkowych plyt pluzacych o regulowanej wysokosci umieszczonych pomie- dzy szynami, plug planujacy z tunelami szy- nowymi mostujacymi szyny, znamienna tym, ze plugowi planujacemu (12) pomiedzy obydwo- ma tunelami szynowymi (16) i bezposrednio za srodkowymi plytami pluzacymi (13) jest przy- porzadkowana przebiegajaca poprzecznie wzgle- dem wzdluznego kierunku maszyny sciana zgarniajaca wzglednie spietrzajaca (15) o regu- lowanej wysokosci, której bezposrednio jest przyporzadkowane urzadzenie (20) do odpro- wadzania tlucznia przeplywajacego ponad gór- na krawedzia sciany spietrzajacej (15). PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest maszyna jezdna szynowa do rozprowadzania i profilowania podłoża tłuczniowego toru utworzonego z podkładów poprzecznych i szyn, posiadająca ramę opartą o podwozia szynowe oraz równiarkę z tunelem szynowym obejmującym szyny, utworzoną przez umieszczoną pomiędzy szynami centralną płytę pługa o regulowanej wysokości a mogącą się obracać wokół osi pionowej.
Z austriackiego opisu patentowego nr AT-PS 322 606 znanajest maszyna do rozprowadzania i profilowania podłoża tłuczniowego. Maszyna ta, pomiędzy dwoma rozstawionymi wzdłuż maszyny podwoziami szynowymi wykazuje centralny pług w kształcie litery X o regulowanej wysokości i z dwoma tunelami szynowymi przebiegającymi w kierunku wzdłużnym maszyny. W środku pługa centralnego w kształcie litery X są umieszczone trzy środkowe płyty płużące obracające się wokół wspólnej osi pionowej.
Każdy z tuneli szynowych jest połączony z dwiema ustawionymi ukośnie względem kierunku wzdłużnego płytami poprzecznymi stanowiącymi przedłużenie środkowych płyt płużących. W zewnętrznym obszarze końcowym każdej poprzecznej płyty pługa centralnego przewidziano płytę boczną obracaną przy pomocy napędu wokół osi pionowej. W kierunku roboczym maszyny przy każdym jej boku wzdłużnym przed pługiem centralnym przewidziano pług boczny do obrabiania zboczy podłoża tłuczniowego. Bezpośrednio za pługiem centralnym zamocowano na ramie maszyny zasobnik na tłuczeń z hydraulicznie uruchamianym urządzeniem napełniającym. Pomiędzy umieszczonymi w tylnym końcu maszyny szczotkami mechanicznymi a górną stroną · zasobnika rozciąga się urządzenie przenośnikowe mające kształt przenośnika taśmowego wysokiego podnoszenia. Podczas pracy maszyny, tłuczeń w obszarze zboczy jest przenoszony przez obydwa pługi boczne •w kierunku pługa centralnego gdzie, zależnie od ustawienia środkowych płyt płużących tłuczeń jest kierowany do jednego lub do obu końcowych obszarów podkładów. Nadmiar tłucznia przechwycony przez szczotkę mechaniczną jest zrzucany na przenośnik taśmowy wysokiego podnoszenia a następnie przez ten przenośnik zrzucany do zasobnika tłucznia. Jakkolwiek ten pług tłuczniowy sprawdził się w praktyce, to jednak układ własnego zasobnika na tłuczeń i przenośnika taśmowego wysokiego podnoszenia nie zawsze jest korzystnym. Ponadto sterowanie urządzenia opróżniającego dla dokonania ewentualnie potrzebnego zrzutu zgromadzonego tłucznia musi być dokonywane przez obsługę.
Ponadto, z austriackiego opisu patentowego nr AT-PS 378 795 znanym jest pług tłuczniowy z urządzeniem płużącym znajdującym się pomiędzy podwoziami i szczotką mechaniczną umieszczoną w tylnym końcowym obszarze maszyny. Bezpośrednio przed tą szczotką jest umieszczone poziomo przebiegające urządzenie przenośnikowe, którego kierunek przenoszenia jest usytuowany poprzecznie względem kierunku wzdłużnego maszyny. W ten sposób, nadmiar tłucznia przechwycony przez szczotkę mechaniczną jest zrzucany na układ przenośnika taśmowego a następnie przez ten przenośnik zrzucany na pobocza podłoża. Również i tego rodzaju zasobnik tłucznia sprawdził się doskonale w praktyce z tym, że niekiedy zbyt słabo wypełnione po przejściu pługa przestrzenie międzypodkładowe nie mogą być dodatkowo wypełnione.
Zadaniem wynalazku jest utworzenie maszyny szynowej opisanego na wstępie rodzaju, przy któr^ej pomocy możnaby równomiernie planować podłoża tłuczniowe o przestrzeniach międzypodkładowych wypełnionych w sposób silnie zróżnicowany i to bez użycia własnego zasobnika na tłuczeń.
Zadanie zostało rozwiązane w maszynie opisanego na wstępie rodzaju przez to, że pługowi planującemu jest przyporządkowana ściana zgarniająca lub spiętrzająca o regulowanej wysokości przebiegająca w poprzek maszyny pomiędzy obydwoma tunelami szynowymi bezpośrednio za centralnymi płytami płużącymi i za którą jest bezpośrednio umieszczone urządzenie do odtransportowania tłucznia przechodzącego nad górną krawędzią ściany spiętrzającej. Przy tego rodzaju kombinacji ściany spiętrzającej z obracającymi się centralnymi płytami płużącymi można gromadzić tłuczeń przy jedynie nieznacznym zwiększeniu nakładów konstrukcyjnych. Rezerwa tłucznia zgromadzona przez poprzeczną ścianę spiętrzającą pozwala na automatyczne wypełnienie również i tych przestrzeni międzypodkładowych, które są wypełnione słabiej niż przeciętnie, dzięki czemu po zastosowaniu maszyny i to niezależnie od stanu przed jej użyciem uzyskuje się torowisko równomiernie wypełnione tłuczniem. Szczególnie korzystnym jest bezpośrednie umieszczenie urządzenia do odprowadzania tłucznia przepływającego nad górną krawędzią ściany spiętrzającej
159 013 dzięki czemu lokalny nadmiar tłucznia jest natychmiast zrzucany na bok np. na pobocze podłoża tłuczniowego. Przy pomocy wynalazczo ukształtowanego pługa tłuczniowego można przy jedynie nieznacznie zwiększonych nakładach uzyskać dokładnie dawkujący zbiornik tłucznia, przy czym dzięki natychmiastowemu odprowadzaniu nadmiaru tłucznia można uzyskiwać wyższą i bardziej ekonomiczną szybkość roboczą.
Korzystną cechą wynalazku jest to, żę ściana spiętrzająca jest połączona z pługiem planującym dla wspólnej regulacji wysokości i rozciąga się w całym obszarze pomiędzy tunelami szynowymi. Przy ścianie spiętrzającej tworzącej jedność z pługiem planującym, tłuczeń jest spiętrzany równomiernie w całym obszarze pomiędzy szynami. Ponadto, przy opuszczaniu pługa planującego do położenia roboczego, również i ściana spiętrzająca przyjmuje położenie odpowiednie dla spiętrzania tłucznia.
Zgodnie z dalszą cechą wynalazku, pionowa wysokość ściany spiętrzającej jest równa co najmniej dwukrotnej wysokości tunelu szynowego a wysokość centralnych płyt płużących jest większą od wysokości ściany spiętrzającej.
Takie ukształtowanie wysokościowe ściany spiętrzającej umożliwia uzyskiwanie wystarczającego spiętrzania tłucznia, przy czym jednak unika się związanego z większą wysokością ściany spiętrzającej zbyt dużego spiętrzania i zbyt dużego oporu spiętrzania. Większa wysokość centralnych płyt płużących, zapobiega w pewny sposób przepływowi spiętrzonego tłucznia ponad górną krawędzią płyt płużących.
Urządzeniem do odprowadzania tłucznia umieszczonym bezpośrednio za ścianą spiętrzającą może być poprzeczny przenośnik taśmowy o długości odpowiadającej co najmniej długości ściany spiętrzającej, wyposażony w napęd obrotowy i tak umieszczony poniżej górnej krawędzi ściany spiętrzającej, że kierunek transportowania przebiega poprzecznie względem kierunku wzdłużnego maszyny. Poprzeczny przenośnik taśmowy umożliwia wyjątkowo szybkie i skuteczne odtransportowywanie nadmiaru tłucznia ponieważ korzystnie przewidziano, że znajduje się on poniżej całej długości ściany spiętrzającej.
W dalszym rozwinięciu wynalazku urządzenie do transportu tłucznia mające postać poprzecznego przenośnika taśmowego, wraz z umieszczonym bezpośrednio przed nim i wykazującym ścianę spiętrzającą pługiem planującym jest połączone z ramą maszyny pomiędzy dwoma rozstawionymi podwoziami. Centralne umieszczenie pługa planującego i poprzecznego przenośnika taśmowego pozwala obsłudze znajdującej się w kabinie na wyjątkowo dobry wgląd na pług planujący. Ponadto również i w bardzo ciasnych łukach toru uzyskuje się samoczynne centrowanie pługa względem toru.
Według innej cechy wynalazku, bezpośrednio za pługiem planującym i urządzeniem do odprowadzania tłucznia może być przymocowana do ramy maszyny szczotka mechaniczna o wysokości regulowanej przy pomocy napędu. Tak umieszczona szczotka mechaniczna, na zakończeniu działalności pługa umożliwia szybkie i dokładne usunięcie tłucznia leżącego na podkładach i przeciśniętego pod dolną krawędzią ściany spiętrzającej.
Zgodnie z dalszym rozwinięciem wynalazku zamontowano dwie środkowe płyty płużące, które przy pomocy napędów są przesuwane pionowo, a także na boki wokół odpowiednich miejsc przegubowych, które ze swej strony mogą być przy pomocy napędów przesuwane wzdłuż przebiegającej poprzecznie względem wzdłużnego kierunku maszyny prowadnicy ściany spiętrzającej. Dzięki takiemu przegubowemu przyłączeniu środkowych płyt płużących, mogą być one, bez wywierania wpływu na działanie spiętrzające ściany spiętrzającej, przesuwane poprzecznie do innego położenia roboczego dla uzyskania żądanego ukierunkowania tłucznia.
Zamontowana pomiędzy poprzecznym przenośnikiem taśmowym i ^^t^^otiką mechaniczną o regulowanej wysokości a przebiegająca poprzecznie względem wzdłużnego kierunku maszyny blacha zgarniająca jest połączona z rolkami toczącymi się po szynach. Tłuczeń zgarniający przez szczotkę mechaniczną jest w całości kierowany przez blachę zgarniającą na poprzeczny przenośnik taśmowy skąd jest zrzucany na bok wraz z tłuczniem przepływającym ponad ścianą spiętrzającą. Dzięki zastosowaniu rolek tocznych uzyskuje się prawidłowy odstęp do dolnej krawędzi blachy zgarniającej od górnej powierzchni podkładów, niezależnie od wysokości szyn toru.
Korzystnie jest gdy blacha zgarniająca na jednym końcu obracając się wokół osi poprzecznej względem kierunku wzdłużnego maszyny jest połączona z poprzecznym przenośnikiem taśmowym
159 013 5 a w przeciwległym obszarze jest dołączona przegubowo do nośnej ramy szczotki mechanicznej. Dzięki takiemu specjalnemu przegubowemu dołączeniu blachy zgarniającej, może być ona korzystnie przechylana wraz ze szczotką mechaniczną od położenia przestawiania do położenia roboczego.
Zgodnie z wynalazkiem, przed ścianą spiętrzającą wraz ze środkowymi płytami płużącymi są umieszczone boczne płyty płużące mogące się obracać wokół osi pionowych oraz pług zboczowy przestawiany zarówno w pionie jak i poprzecznie. Dzięki tej kombinacji ściany spiętrzającej, płyt płużących środkowych i bocznych oraz pługu zboczowego, można w różnorodny sposób kierować bezproblemowo tłuczeń w żądane położenie, przy czym zawsze zachowuje się uzyskaną dzięki ścianie spiętrzającej rezerwę tłucznia do wyrównywania różnie wypełnionych przestrzeni międzypodkładowych.
Istnieje wreszcie jeszcze jedna korzystna cecha wynalazku polegająca na tym, że za szczotką mechaniczną są umieszczone rozstawione poprzecznie względem osi wzdłużnej maszyny dwie szczotki o regulowanej wysokości do czyszczenia środków mocowania szyn. W ten sposób, kamienie, które wskutek spiętrzenia tłucznia w obszarze ściany spiętrzającej zostały niekiedy przesunięte w kierunku środków mocowania szyn są szybko i bezproblemowo z szyn usuwane.
Przedmiot wynalazku zostanie dokładniej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia maszynę szynową do rozprowadzania i profilowania podłoża tłuczniowego toru, w widoku z boku, fig. 2 - maszynę z fig. 1 w widoku z góry, fig. 3 - pług centralny ze środkowymi i bocznymi płytami płużącymi oraz na ścianę spiętrzającą, w widoku zgodnie u linią III—III na fig. 1, fig. 4 - pług centralny w widoku zgodnym wzdłuż linii IV-IV na fig. 3, w powiększeniu, fig. 5 do 8 - ścianę spiętrzającą i umieszczony za nią poprzeczny przenośnik taśmowy, przy różnych położeniach roboczych płyt płużących i pługów zboczowych.
Pokazana na fig. 1 maszyna 1 do rozprowadzania i profilowania podłoża tłuczniowego toru 4 utworzonego ż podkładów poprzecznych 2 i szyn 3 może poruszać się po torze dzięki podwoziom szynowym 6 połączonym z ramą maszyny 5. W tylnym, w stosunku do pokazanego strzałką 7 kierunku pracy maszyny 1, obszarze maszyny jest umieszczona kabina obsługi 8 z centralnym urządzeniem sterującyrh 9 a w poprzednim końcu jest przewidziana centralna energetyczna 10 utworzona przez silnik i pompy hydrauliczne. Bezpośrednio za przednim podwoziem szynowym 6 przewidziano pług centralny 12 o wysokości regulowanej przy pomocy napędów 11, a składający się zasadniczo ze środkowych i bocznych płyt płużących 13, 14, z przebiegającej poprzecznie względem kierunku wzdłużnego maszyny blachy zgarniającej wzgl. spiętrzającej 15 oraz z dwóch tuneli szynowych 16, z których każdy obejmuje szynę 3. Przy każdym ze wdłużnych boków maszyny, przed pługiem centralnym 12 umieszczono pług zboczowy 17, którego wysokość jest regulowana przy pomocy teleskopowego prowadzenia 18 i napędu 19.
Bezpośrednio za ścianą zgarniającą wzgl. spiętrzającą 15 przewidziane urządzenie 2® do odprowadzania tłucznia przepływającego ponad górną krawędzią ściany spiętrzającej 15. Urządzeniem tym jest przebiegający poprzecznie względem wzdłużnego kierunku maszyny poprzeczny przenośnik taśmowy 23 wykazujący napęd obrotowy 21 i umieszczony poniżej górnej krawędzi 22 ściany spiętrzającej 15. Przenośnik ten jest połączony z ramą maszyny 5 pionowymi wspornikami 24. Bezpośrednio za pługiem planującym 12 i urządzeniem do transportu tłucznia 20, z ramą maszyny 5 jest połączona szczotka mechaniczna 26 o wysokości regulowanej przy pomocy napędów 25. Ta wykazująca wężowate, przebiegające promieniowo elementy czyszczące 27 szczotka mechaniczna 26 rozciągająca się poprzecznie względem wzdłużnego kierunku maszyny na całej długości podkładów, jest założyskowana na ramie nośnej 28 i jest wprowadzana w ruch obrotowy przez napęd 29. Pomiędzy szczotką mechaniczną 26 o regulowanej wysokości i poprzecznym przenośnikiem taśmowym 23 przewidziano przebiegającą poprzecznie względem wzdłużnego kierunku maszyny blachę· zgarniającą 30 z rolkami tocznymi 31 toczącymi się po szynach: Z każdego boku przewidziano dołączającą do blachy zgarniającej 30 blachę prowadzącą 32 umieszczoną pomiędzy szczotką mechaniczną 26 a ścianą spiętrzającą 15. Za szczotką mechaniczną 26 są umieszczone dwie szczotki 34 o regulowanej przy pomocy napędów 33 wysokości, przeznaczone do czyszczenia środków mocujących szyny i rozstawione poprzecznie względem wzdłużnego kierunku maszyny.
159 013
Jak to pokazano na fig. 2, pomiędzy obydwoma tunelami szynowymi 16 przewidziano dwie środkowe płyty płużące 13, z których każda może wychylać się na boli wokół ustawionego pionowo przyłącza przegubowego 35, tak jak to pokazano strzałką. Przyłącza przegubowe 35 są założyskowane w ścianie spiętrzającej 15 w sposób umożliwiający ich przesuwanie poprzeczne, jak to pokazano strzałką a co zostanie dokładniej omówione w nawiązaniu do fig. 3. Również każda z obu bocznych płyt płużących 14 umieszczonych na zewnętrznej stronie każdego tunelu szynowego 16 może wychylać się na boki wokół pionowo ustawionego przyłącza przegubowego 36 tak jak to pokazano strzałką.
Ściana spiętrzająca 15 pomiędzy odcinkiem pionowym, w którym są umieszczone przyłącza przegubowe 35 a górną krawędzią 22 znajdującą się ponad poprzecznym przenośnikiem taśmowym 23, wykazuje poziomo przebiegającą część przejściową 37. Napęd obrotowy 21 poprzecznego przenośnika taśmowego 23 jest napędem nawrotnym dzięki czemu tłuczeń może być zgodnie z życzeniem transportowany w obu, wskazanych strzałkami, kierunkach poprzecznych. Blacha zgarniająca 30 jest na swym końcu połączona wahliwie wokół poprzecznie przebiegającej względem wzdłużnego kierunku maszyny osi 38 z konstrukcją nośną poprzecznego przenośnika taśmowego 21. Blacha zgarniająca 30 w swym obszarze położonym naprzeciwległe do osi 38 jest połączona przegubowo poprzez przebiegającą poprzecznie oś 39 z ramą nośną 28 szczotki mechanicznej 26. Rolki toczne 31 służące oparciu blachy zgarniającej 30 o szyny 3 mają regulowaną wysokość co umożliwia ich dopasowanie do szyn o różnych wysokościach. Bezpośrednio za rolkami tocznymi 31 przewidziano wybrania 40 dla swobodnego przepuszczenia szyn 3. Umieszczony przed pługiem planującym 12 pług zboczowy 17 wykazuje dalsze, przebiegające poprzecznie względem wzdłużnego kierunku maszyny teleskopowe prowadzenie, w którym jest założyskowany napęd 42 dla przesuwania poprzecznego. Na płycie prowadzącej 43 połączonej z prowadzeniem pionowym 18 zamocowany jest napęd uchylny 44 do bocznego wychylania wydłużonej płyty pługa zboczowego 45.
Ściana spiętrzająca 15 pokazana w powiększeniu w widoku od przodu na fig. 3, wykazuje dwa przebiegające poziomo szczelinowe prowadzenia 46, w którym mogą być poprzecznie przesuwane przyłącza przegubowe 35 środkowych płyt płużących 13.
Przyłącze przegubowe 35 jest przez to prowadzenie połączone z płytą prowadzącą 47, która jest założyskowana w sposób umożliwiający jej przesuwanie poprzeczne w prowadnicach 48 połączonych z tylną stroną ściany spiętrzającej. Poprzeczne przesunięcie płyty prowadzącej 47 wraz z przyporządkowaną środkową płytą phiżącą 13 jest dokonywane przez napęd przesuwu poprzecznego 49 zamocowany na tylnej stronie ściany spiętrzającej 15 pomiędzy prowadzeniami 46 przewidziano dalszy szczelinowy otwór 50. Dla realizacji wychylania środkowej płyty płużącej 13 wokół osi wzdłużnej przyłącza przegubowo 35, napęd wychylania 51 jest połączony z płytą prowadzącą 47. Boczny obszar krańcowy ściany spiętrzającej 15 związany z boczną płytą płużącą 14 jest założyskowany w związanym z ramą maszyny 5 prowadzeniu pionowym 52, w sposób umożliwiający regulację wysokości. Do wychylania na boki bocznej płyty płużącej 14 przewidziano napęd wychylania 53. Za ścianą spiętrzającą 15 a poniżej jej krawędzi górnej 22 widać poprzeczny przenośnik taśmowy 23, który w swoim górnym odcinku przewidzianym do transportowania tłucznia wykazuje w bocznym obszarze końcowym blachę prowadzącą 54 ustawioną w kierunku wzdłużnym. Zamocowany na ramie maszyny 5 napęd 11 przewidziany do regulacji wysokości jest swoim dolnym końcem połączony przegubowo z zewnętrznym obszarem krańcowym ściany spiętrzającej 15 tworzącej całość ze środkowymi płytami płużącymi 13, bocznymi płytami płużącymi 14 i tunelami szynowymi 16.
Jak to pokazano na fig. 4, przez prowadzenie 46 ściany spiętrzającej 15 jest przepuszczony łącznik 55, który jest połączony z jednej strony z płytą prowadzącą 47 a z drugiej z pionowym drążkiem przegubowym 56. Drążek przegubowy 56 jest otoczony połączoną ze środkową płytą płużącą 13 tuleją przegubową 57, która w obszarze obydwu łączników 55 wykazuje wybranie dla ich przepuszczenia. Wybranie odpowiada ćwiartce okręgu dzięki czemu środkowa płyta płużącą 13 może się swobodnie wychylać w obszarze 90°.
Tuleja przegubowa 57, mniej więcej w swoim środku jest połączona z łącznikiem 58 przepuszczonym przez poziomy szczelinowy otwór 50 w ścianie spiętrzającej 15. Łącznik 58 swoim położonym naprzeciwko tulei przegubowej 57 końcem jest połączony z napędem wychylania 51. Płyta prowadząca 47 w obszarze łącznika 58 wykazuje wycięcie 59 umożliwiające swobodny ruch łącznika 58 w zakresie 90°. Zewnętrzny obszar końcowy ściany spiętrzającej 15 wykazuje pionowo
159 013 7 ustawiony blok prowadzący 60, który jest założyskowany w prowadzeniu pionowym 52 mającym kształt litery U, połączonym z ramą maszyny 5, w sposób umożliwiający regulację wysokości.
Niżej zostanie dokładniej opisany sposób działania mszyny ukształtowanej według wynalazku.
Po osiągnięciu przewidzianego do wyrównania odcinka toru, pług planujący 12 wraz ze ścianą spiętrzającą 15, środkowymi i bocznymi płytami płużącymi 13,15 i tunelami szynowymi 16 zostaje przez przesunięcie wzdłuż prowadnic pionowych 52 opuszczony do położenia roboczego, przy czym zaangażowane są w tę czynność obydwa napędy 11. Również i szczotka mechaniczna 26 zostaje przez napęd 25 opuszczona z położenia przejazdowego pokazanego linią kropkowo-kreskową do położenia roboczego pokazanego linią ciągłą (fig. 1). Blacha zgarniająca 30 połączona z ramą nośną 28 zostaje przy tym automatycznie opuszczona wraz z rolkami tocznymi 31 aż do zetknięcia się tychże z szynami 3. Również i obydwie szczotki 34 do czyszczenia środków mocowania szyn zostają opuszczone. Obydwa pługi zboczowe 17 zostają przy wykorzystaniu napędów 19 i 42 przesuwane na boki i w pionie aż do osiągnięcia zewnętrznego położenia roboczego pokazanego na fig. 2 linią kropkowo-kreskową. Obydwa napędy odchylania 44 pozwalają na odpowiednie kątowe ustawienie zboczowych płyt płużących 45. Obydwie środkowe płyty płużące 13 zostają przy pomocy obydwu napędów przesuwu poprzecznego 49 tak długo przesuwane wraz z płytą prowadzącą 47 aż zostanie osiągnięte żądane położenie obydwu przyłączy przegubowych 35. Następnie przez uruchomienie napędu wychylania 51 połączonego z płytą prowadzącą 47 i wraz z nią przesuwanego poprzecznie zostaje wychylony łącznik 58 a przez to zostaje wychylona środkowa płyta płużąca 13 aż do osiągnięcia na przykład pokazanego na fig. 2 położenia płużącego. Na koniec, przy pomocy obydwu napędów odchylania 53 dokonuje się bocznego wychylenia bocznych płyt płużących 14 do położenia pokazanego na fig. 2 linią kropkowo-kreskową. Po uruchomieniu napędów obrotowych 29 i 21 dla szczotki mechanicznej 26 wzgl. dla poprzecznego przenośnika taśmowego 23 maszyna 1 jest gotowa do pracy.
Przy pokazanym na fig. 2 ustawieniu płyt płużących 13,14 i pługów zboczowych 17, pożądana część tłucznia, dzięki odpowiedniemu ustawieniu kątowemu pługów zboczowych 17 jest transportowana ze zbocza podłoża tłuczniowego w kierunku ściany spiętrzającej 15. Tłuczeń znajdujący się pomiędzy szynami 3 wskutek płużącego ustawienia obydwu środkowych płyt płużących 13 zostaje skierowany do obszarów podtrzymywania podkładów. W ten sposób dochodzi do wypełnienia tłuczniem przestrzeni międzypodkładowych w tych obszarach. Nadmiar tłucznia zostaje spiętrzony przez poprzecznie ustawioną ścianę spiętrzającą 15 dzięki czemu zostaje utworzona rezerwa tłucznia, którym w razie potrzeby zostają automatycznie równomiernie napełnione przestrzenie międzypodkładowe o mniejszym wypełnieniu. Jeżeli do tego wypełniania potrzeba zmniejszonej ilości tłucznia, to jego nadmiar wskutek rosnącego spiętrzenia przepływa poprzez część przejściową 37 ściany spiętrzającej 15 ponad jej górną krawędzią 22 na poprzeczny przenośnik taśmowy 23. Z przenośnika tego nadmiar tłucznia jest szybko zrzucany na żądaną stronę zbocza podłoża tłuczniowego. Tłuczeń pozostały na podkładach 2 zostaje przez szczotkę mechaniczną 26 przesunięty poprzez blachę zgarniającą 30 na poprzeczny przenośnik taśmowy 23. W przypadku potrzeby zmiany przebiegu kierowania tłucznia, dokonywuje się tego bez przerywania pracy przez zmianę położenia środkowych i bocznych płyt płużących 13,14 wzgl. pługów zboczowych 17.
W ramach wynalazku jako urządzenie 20 do odprowadzania nadmiaru tłucznia zamiast przedstawionego przykładowo poprzecznego przenośnika taśmowego można przewidzieć dowolny inny rodzaj urządzenia transportującego np. koryto przebiegające poprzecznie i ukośnie do dołu lub przebiegającą poprzecznie półkolistą rynnę z obracającym się ślimakiem transportowym lub podobne. Ściana spiętrzająca 15 może w razie potrzeby być przestawiana pionowo niezależnie od pługa planującego 12.
W przedstawionym na fig. 5 możliwym położeniu roboczym pługa planującego 12, przyłącza przegubowe 35 środkowych płyt płużących 13 znajdują się w swoich skrajnie zewnętrznych położeniach poprzecznych, przy czym obydwie płyty płużące 13 są wychylone do równoległego do ściany spiętrzającej 15 położenia przebiegającego poprzecznie do wzdłużnego kierunku maszyny. Podczas gdy lewa (uwzględniając kierunek pracy) boczna płyta płużąca 14 jest wychylona do przodu, to druga boczna płyta płużąca 14 jest wychylona do tyłu. W ten sposób, tłuczeń może być odprowadzony lub skierowany z lewej połówki podłoża tłuczniowego na prawą połówkę tegoż podłoża, tak jak to pokazano długą strzałką. Również nadmiar tłucznia płynący, tak jak to pokazują małe
159 013 strzałki, ponad ścianą spiętrzającą 15 może być zrzucony przez poprzeczny przenośnik taśmowy 23 na prawe zbocze podłoża tłuczniowego, tak jak to pokazano strzałką.
Zgodnie z fig. 6, obydwie środkowe płyty płużące 13 zajmują położenie równoległe do wzdłużnego kierunku maszyny. Obydwie boczne płyty płużące 14 są wychylone do przodu. W ten sposób można tak jak to pokazano obydwiema długimi strzałkami, przeprowadzić płużenie strefy podbijania toru wzgl. obszaru podtrzymywania podkładów bez naruszania obszaru linii robót zerowych. Środkowe płyty płużące 13 stanowią przy tym swego rodzaju przeciwściany dla obydwu bocznych płyt płużących 14, wskutek czego tłuczeń pochodzący ze zboczy podłoża tłuczniowego jest kierowany wyłącznie do obszaru podbijania toru. Nadmiar tłucznia płynący, tak jak to pokazują małe strzałki, ponad górną krawędzią ściany spiętrzającej 15 jest ponownie zrzucany przez poprzeczny przenośnik taśmowy 23 na zbocze podłoża tłuczniowego w jednym z obydwu możliwych kierunków transportowania.
Na fig. 7 pokazano położenie, w którym środkowe płyty płużące 13 są ustawione tak jak na fig. 5, natomiast obydwie boczne płyty płużące 14 są wychylone do przodu. W tym położeniu w pełni wykorzystuje się działanie akumulacyjne pługa planującego 12, przy czym tłuczeń służy do równomiernego wypełnienia całego obszaru przestrzeni międzypodkładowych. Nadmiar tłucznia może spływać na przenośnik taśmowy 23 w całym obszarze ściany spiętrzającej 15, tak jak to pokazano małymi strzałkami.
W położeniu pokazanym na fig. 8, obydwie środkowe płyty płużące 13 są nachylone ku sobie tworząc literę V lub pług, natomiast obydwie boczne płyty płużące są wychylone do tyłu. W ten sposób można dokonać tzw. płużenia środka na lewo i na prawo (tak jak to pokazano długimi strzałkami), co znaczy, że tłuczeń z obszaru pomiędzy szynami jest kierowany na obydwa zbocza podłoża tłuczniowego. Nadmiar tłucznia i w tym przypadku może spływać na poprzecz.ny przenośnik taśmowy 23 w obszarze pomiędzy przyłączem przegubowym 35 środkowej płyty płużącej 13 a przyłączem przegubowym 36 bocznej płyty płużącej 14, (zgodnie z małymi strzałkami).
Fig.5 w Fig.6
159 013
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 ń

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna jezdna szynowa do rozprowadzania i profilowania podłoża tłuczniowego toru utworzonego z podkładów poprzecznych i szyn, posiadająca ramę opartą o podwozia szynowe i utworzony z wychylanych wokół pionowej osi środkowych płyt płużących o regulowanej wysokości umieszczonych pomiędzy szynami, pług planujący z tunelami szynowymi mostującymi szyny, znamienna tym, że pługowi planującemu (12) pomiędzy obydwoma tunelami szynowymi (16) i bezpośrednio za środkowymi płytami płużącymi (13) jest przyporządkowana przebiegająca poprzecznie względem wzdłużnego kierunku maszyny ściana zgarniająca względnie spiętrzająca (15) o regulowanej wysokości, której bezpośrednio jest przyporządkowane urządzenie (20) do odprowadzania tłucznia przepływającego ponad górną krawędzią ściany spiętrzającej (15).
  2. 2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że ściana spiętrzająca (15) jest połączona z pługiem planującym (12) dla wspólnej regulacji wysokości i rozciąga się w całym obszarze pomiędzy tunelami szynowymi (16).
  3. 3. Maszyna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że przebiegająca pionowo wysokość ściany spiętrzającej (15)jest co najmniej dwukrotnie większa od wysokości tunelu szynowego (16) a wysokość środkowych płyt płużących (13) jest większa od wysokości ściany spiętrzającej (15).
  4. 4. Maszyna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że umieszczonym bezpośrednio za ścianą spiętrzającą (15) urządzeniem (20) do odprowadzenia tłucznia jest posiadający napęd obrotowy (21) poprzeczny przenośnik taśmowy (23) o długości odpowiadającej co najmniej długości ściany spiętrzającej (15), o kierunku transportowania poprzecznym względem wzdłużnego kierunku maszyny i umieszczony poniżej górnej krawędzi ściany spiętrzającej (15).
  5. 5. Maszyna według zastrz. 4, znamienna tym, że ukształtowane korzystnie jako poprzeczny przenośnik taśmy (23) urządzenie do transportu tłucznia (20) jest z umieszczonym bezpośrednio przed nim pługiem planującym (20) wskazującym ścianę spiętrzającą (15) połączone z ramą maszyny (5) pomiędzy dwoma rozstawionymi podwoziami szynowymi (6).
  6. 6. Maszyna według zastrz. 1 albo 5, znamienna tym, że bezpośrednio za pługiem planującym (12) i urządzeniem do transportu tłucznia (20) z ramą maszyny (5) jest połączona szczotka mechaniczna (26) o wysokości przestawianej przy pomocy napędów (25).
  7. 7. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że obie środkowe płyty płużące (13) są przestawne na wysokości przez napędy (11), przy czym każda z tych płyt jest wychylana na boki wokół przyłącza przegubowego (35) przez napęd (11), zaś przyłącza przegubowe (35) są przesuwane poprzecznie przy pomocy napędów (49) w przebiegającej poprzecznie względem kierunku wzdłużnego maszyny prowadnicy (46) ściany spiętrzającej (15).
  8. 8. Maszyna według zastrz. 7, znamienna tym, że pomiędzy poprzecznym przenośnikiem taśmowym (23) i szczotką mechaniczną (26) jest zamontowana blacha zgarniająca (30) przebiegająca poprzecznie względem wzdłużnego kierunku maszyny i jest połączona z rolkami tocznymi (31) toczącymi się po szynach.
  9. 9. Maszyna według zastrz. 8, znamienna tym, że blacha zgarniająca (30) jest na końcu połączona uchylnie wokół osi (38) przebiegającej poprzecznie względem wzdłużnego kierunku maszyny z poprzecznym przenośnikiem taśmowym (23) a w obszarze położonym naprzeciwległe jest połączona przegubowo z ramą nośną (28) szczotki mechanicznej (26).
  10. 10. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że przed ścianą spiętrzającą (15) ze środkowymi płytami płużącymi (13) są umieszczone z boków i wychylane wokół pionowej osi boczne płyty płużące (14) oraz pług zboczowy (17) przestawny zarówno pionowo jak i na boki.
  11. 11. Maszyna według zastrz. 5 albo 9, znamienna tym, że szczotce mechanicznej (26) są przyporządkowane znajdujące się za nią dwie szczotki (34) o regulowanej wysokości do czyszczenia środków mocowania szyn, rozstawione poprzecznie względem wzdłużnego kierunku maszyny.
    159 013
PL1988274692A 1987-10-20 1988-09-15 Maszyna jezdna szynowa do rozprowadzania i profilowania podloza tluczniowego toru PL PL PL159013B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0276887A AT390458B (de) 1987-10-20 1987-10-20 Gleisverfahrbare maschine mit planierpflug zum verteilen und profilieren des bettungsschotters

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL274692A1 PL274692A1 (en) 1989-05-16
PL159013B1 true PL159013B1 (pl) 1992-11-30

Family

ID=3539983

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1988274692A PL159013B1 (pl) 1987-10-20 1988-09-15 Maszyna jezdna szynowa do rozprowadzania i profilowania podloza tluczniowego toru PL PL

Country Status (24)

Country Link
US (1) US4835887A (pl)
JP (1) JP2573676B2 (pl)
CN (1) CN1011800B (pl)
AT (1) AT390458B (pl)
AU (1) AU606756B2 (pl)
BR (1) BR8805019A (pl)
CA (1) CA1312785C (pl)
CH (1) CH678437A5 (pl)
CZ (1) CZ278703B6 (pl)
DD (1) DD283175A5 (pl)
DE (1) DE3820843C2 (pl)
ES (1) ES2011166A6 (pl)
FR (1) FR2621935B1 (pl)
GB (1) GB2211228B (pl)
HU (1) HU202296B (pl)
IN (1) IN170035B (pl)
IT (1) IT1227078B (pl)
MX (1) MX172713B (pl)
PL (1) PL159013B1 (pl)
SE (1) SE467833B (pl)
SK (1) SK277797B6 (pl)
SU (1) SU1584756A3 (pl)
YU (1) YU47415B (pl)
ZA (1) ZA887852B (pl)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE58902435D1 (de) * 1989-11-23 1992-11-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine zum verteilen und profilieren des bettungsschotters eines gleises.
AT404039B (de) * 1990-03-21 1998-07-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum verteilen und planieren des bettungsschotters
AT400160B (de) * 1990-03-21 1995-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum verteilen und planieren von bettungsschotter
AT395876B (de) * 1990-03-21 1993-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisverfahrbare maschine zum verteilen und profilieren des bettungsschotters
US5284097A (en) * 1990-10-31 1994-02-08 Loram Maintenance Of Way, Inc. Ballast distribution, regulation and reclaiming railroad maintenance device
WO1992008011A1 (en) * 1990-10-31 1992-05-14 Loram Maintenance Of Way, Inc. Ballast distribution, regulation and reclaiming railroad maintenance device
US5201127A (en) * 1992-02-19 1993-04-13 Keshaw Manufacturing Company, Inc. Self metering ballast system
GB2267925B (en) * 1992-06-19 1995-08-09 Plasser Bahnbaumasch Franz A ballast plough
US5459951A (en) * 1993-10-04 1995-10-24 Knox Kershaw, Inc. Ballast shoulder cleaner
ES2218651T3 (es) * 1996-08-29 2004-11-16 Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft M.B.H. Maquina para recoger material a granel situado sobre una via ferrea.
JP3973910B2 (ja) 2002-01-21 2007-09-12 シチズンホールディングス株式会社 温度補償型発振器の製造方法
AT506078B1 (de) * 2008-02-04 2009-06-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Schotterpflug zum einschottern eines gleises
CN104060507A (zh) * 2014-07-02 2014-09-24 南车眉山车辆有限公司 一种石砟漏斗车的平砟装置
AT15676U1 (de) * 2016-05-23 2018-04-15 Plasser & Theurer Exp Von Bahnbaumaschinen G M B H Schotterkehranlage zur Aufnahme und Verteilung von auf einem Gleis befindlichem Schotter
CN107245915B (zh) * 2017-06-23 2023-04-11 中铁宝桥集团有限公司 一种道砟清理装置
CN108265574B (zh) * 2018-02-09 2024-05-03 湖北时瑞达重型工程机械有限公司 配砟整形车侧犁装置
KR102197765B1 (ko) * 2018-09-13 2021-01-04 대동이앤티(주) 도상 교체 차량용 스크레이퍼 장치
AT522721B1 (de) * 2019-06-26 2020-12-15 Stmg Gmbh Gleisschotterplaniervorrichtung
AT523621A1 (de) 2020-03-06 2021-09-15 System 7 Ballast Regulator Gmbh Vorrichtung zum Pflügen für eine gleisfahrbare Schotterplaniermaschine
KR102244335B1 (ko) * 2020-08-06 2021-04-28 한국철도기술연구원 작업대차를 이용한 도상용 충전보강재 혼합주입 장비 및 그 시공방법

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2665506A (en) * 1951-01-17 1954-01-12 Kershaw Royce Ballast plow and distributor
US3091187A (en) * 1957-03-21 1963-05-28 Mannix Co Ltd Ballast sled for use under railroad tracks
US3019536A (en) * 1957-07-19 1962-02-06 Kershaw Mfg Company Inc Railway ballast equipment
US3080665A (en) * 1961-06-19 1963-03-12 Kalamazoo Mfg Company Ballasting machine
US3305952A (en) * 1964-04-28 1967-02-28 United States Steel Corp Railroad bed cleaning equipment
DE1534109C2 (de) * 1965-12-10 1975-01-16 Rheiner Maschinenfabrik Windhoff Ag, 4440 Rheine Pflugartige Einrichtung zum Verteilen und Profilieren des Bettungsschottes eines Gleises
DE1658357B2 (de) * 1967-08-31 1973-02-08 Sollinger Hütte GmbH, 3418 Uslar Vorrichtung zum verteilen und profilieren des bettungsschotters eines gleises
US3491407A (en) * 1967-12-18 1970-01-27 Ibm Press for ferrite cores
US3877160A (en) * 1971-05-24 1975-04-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Mobile apparatus for distributing and shaping the ballast of a railroad bed
AT322606B (de) * 1971-05-24 1975-05-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare vorrichtung zum verteilen und profilieren des bettungsschotters eines eisenbahngleises
US4102066A (en) * 1977-05-11 1978-07-25 Christoff James W Scarifying apparatus and method for railroad bed ballast removal
US4227324A (en) * 1978-04-28 1980-10-14 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Mobile apparatus for distributing and shaping ballast of a railroad bed
AT361964B (de) * 1979-01-16 1981-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit einer schotterpflugan- ordnung
AT361531B (de) * 1979-02-02 1981-03-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine zum verteilen und profilieren des bettungsschotters eines gleises
US4266351A (en) * 1979-10-11 1981-05-12 Canron Corporation Center plow for railroad ballast
AT378795B (de) * 1984-01-13 1985-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Walzenbuerste fuer gleisbaumaschinen
IT1187605B (it) * 1985-12-23 1987-12-23 Danieli Off Mecc Gruppo di trasferimento del pietrisco per profilatrice trasferitrice per massicciata e profilatrice cosi' equipaggiata

Also Published As

Publication number Publication date
AU606756B2 (en) 1991-02-14
IN170035B (pl) 1992-02-01
AU2398788A (en) 1989-04-20
SK687188A3 (en) 1995-03-08
ATA276887A (de) 1989-10-15
SE467833B (sv) 1992-09-21
FR2621935A1 (fr) 1989-04-21
CZ687188A3 (en) 1994-02-16
YU47415B (sh) 1995-03-27
MX172713B (es) 1994-01-10
GB8823908D0 (en) 1988-11-16
ZA887852B (en) 1989-07-26
DE3820843A1 (de) 1989-05-03
JP2573676B2 (ja) 1997-01-22
CZ278703B6 (en) 1994-05-18
SE8803732L (sv) 1989-04-21
GB2211228A (en) 1989-06-28
PL274692A1 (en) 1989-05-16
YU128588A (en) 1990-08-31
DD283175A5 (de) 1990-10-03
AT390458B (de) 1990-05-10
DE3820843C2 (de) 1994-10-06
IT8821870A0 (it) 1988-09-08
CN1033854A (zh) 1989-07-12
CN1011800B (zh) 1991-02-27
SK277797B6 (en) 1995-03-08
IT1227078B (it) 1991-03-14
CH678437A5 (pl) 1991-09-13
BR8805019A (pt) 1989-05-09
US4835887A (en) 1989-06-06
SE8803732D0 (sv) 1988-10-19
GB2211228B (en) 1991-08-21
HU202296B (en) 1991-02-28
HUT52577A (en) 1990-07-28
SU1584756A3 (ru) 1990-08-07
FR2621935B1 (fr) 1991-03-29
JPH01137004A (ja) 1989-05-30
ES2011166A6 (es) 1989-12-16
CA1312785C (en) 1993-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL159013B1 (pl) Maszyna jezdna szynowa do rozprowadzania i profilowania podloza tluczniowego toru PL PL
US3612184A (en) Mobile ballast sweeping and redistribution machine
PL163696B1 (pl) Maszyna jezdna do zbierania nadmiaru tlucznia i jego rozscielania jako podloza torowiska PL PL PL PL PL
CS266309B2 (en) Mobile balast screening machine
RU2225472C2 (ru) Машина для реконструкции рельсового пути
CN1030726C (zh) 分配与整平道碴用的机械
US6477960B2 (en) Machine for removing an old track and laying a new track
PL173871B1 (pl) Zgarniarka tłucznia do wyrównywania podsypki toru
PL165464B1 (pl) Maszyna poruszana po szynach do rozkladania i profilowania warstwy tluczniowej PL PL
PL170072B1 (pl) Maszyna do zdejmowania , gromadzenia i rozscielania tlucznia toru kolejowego PL PL PL PL PL
PL160337B1 (pl) Maszyna do rozmieszczania i profilowania podsypki torowej PL PL
JPH0132324B2 (pl)
PL165504B1 (pl) Maszyna jezdzaca po torze do rozscielania i wyrównywania tlucznia podsypki toruUrzad Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej PL PL PL
PL201970B1 (pl) Maszyna do renowacji toru
PL201968B1 (pl) Maszyna do renowacji toru
AU625630B2 (en) Railway track-bed ballast spreading and profiling machine
US20030143024A1 (en) Method and apparatus for laying roadway materials
SK394792A3 (en) Device for pouring of gravel and tamping of track
PL165441B1 (pl) Maszyna ruchom a torowa do obróbki podsypki tluczniowej toru PL
CZ280488B6 (cs) Podbíječka koleje
EP0052089B1 (en) Device for the mechanical handling of material on railway track embankments, particularly for handling ballast material
AU2003204271B2 (en) Improved method and apparatus for laying roadway materials
NO821465L (no) Anordning for maskinell behandling av material paa jernbanefyllinger, saerlig for behandling av ballastmaterial
SK500442016U1 (sk) Zariadenie na úpravu a tvarovanie železničného zvršku, bočných strán železničných priekop a úpravy koľajového lôžka