PL169863B1 - Urzadzenie do ciaglego porzadkowania tluczniowego podloza toru PL - Google Patents

Urzadzenie do ciaglego porzadkowania tluczniowego podloza toru PL

Info

Publication number
PL169863B1
PL169863B1 PL93298655A PL29865593A PL169863B1 PL 169863 B1 PL169863 B1 PL 169863B1 PL 93298655 A PL93298655 A PL 93298655A PL 29865593 A PL29865593 A PL 29865593A PL 169863 B1 PL169863 B1 PL 169863B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
crushed stone
track
machine frame
conveyor
cleaning
Prior art date
Application number
PL93298655A
Other languages
English (en)
Other versions
PL298655A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Herbert Woergoetter
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL298655A1 publication Critical patent/PL298655A1/xx
Publication of PL169863B1 publication Critical patent/PL169863B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/10Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track without taking-up track
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do ciaglego porzadkowania, tluczniowego podloza toru, z rama maszyny wsparta na podwoziach szynowych, na której jest umieszczone, przestawne na wysokosc, urzadzenie uprzatajace do ciaglego podejmo- wania zanieczyszczonego tlucznia, urzadzenie odsiewajace do czyszczenia tlucznia oraz prze- nosnik do transportu tlucznia do zasobnika posredniego, przy czym zasobnik posredni jest wyposazony w urzadzenie do zrzucania tlu- cznia na tor wzglednie na torowisko, zna- mienne tym, ze zasobnik posredni (32, 60, 76, 86) jest umieszczony w kierunku pracy urza- dzenia (1, 47, 69, 82), za urzadzeniem odsiewa- jacym (26, 58), w obszarze tylnego konca ramy maszyny (5, 51, 71, 85) i ma otwór wlotowy (41, 62, 80, 91) do wrzucania tlucznia, niezaleznie od wspomnianego powyzej przenosnika (29, 59, 75, 87). F i g . 7 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do ciągłego porządkowania tłuczniowego podłoża toru, z ramą maszyny wspartą na podwoziach szynowych, na której jest umieszczone, przestawne na wysokość, urządzenie uprzątające do ciągłego podejmowania zanieczyszczonego tłucznia, urządzenie przesiewające do czyszczenia tłucznia oraz przenośnik do transportu tłucznia do zasobnika pośredniego, przy czym zasobnik pośredni jest wyposażony w urządzenie do zrzucania tłucznia na tor względnie na torowisko.
169 863
Znane jest z opisu patentowego US-PS 4 892151 B - urządzenie do porządkowania tłuczniowego podłoża toru, które ma wydłużoną ramę maszyny ułożoną na podwoziach szynowych. Jest na niej umieszczone, przestawne na wysokość, urządzenie uprzątające z wykopywarką w postaci łańcucha bez końca, za pomocą którego zanieczyszczony tłuczeń jest zdejmowany z podłoża toru w sposób ciągły. W następnej kolejności, tłuczeń ten jest transportowany w kierunku przeciwnym do kierunku pracy urządzenia, do urządzenia przesiewającego, które znajduje się w przyłączonym do urządzenia wagonie do przesiewania, wyposażonym we własną ramę maszynową i przeznaczonym do czyszczenia tłucznia i ewentualnie odsiewania zdjętego nadkładu. Ten zdjęty nadkład jest za pomocą przenośnika taśmowego, przenoszony do przedniego końca urządzenia, licząc w kierunku pracy, gdzie zostaje albo załadowany do wagonów w celu odtransportowania, albo wyrzucony w bok na pobocze toru. Oczyszczony tłuczeń zostaje za pomocą przenośnika znajdującego się w urządzeniu, przetransportowany do zasobnika pośredniego, umieszczonego na tylnym końcu ramy maszyny i wyposażonego w urządzenie zrzutowe. Za pomocą tego urządzenia tłuczeń może zostać zrzucony na tor wzdlędnie na torowisko, a mianowicie za pośrednictwem odchylonych poziomo, zrzutowych przenośników taśmowych i dodatkowo jeszcze, poprzez zsypy boczne, umieszczone w obszarze czołowych ostatków podkładów.
Istnieje ponadto możliwość zastosowania urządzenia dla dokonania pełnego wykopu w ramach kompletnej wymiany tłuczniowego podłoża toru. W tym przypadku, wagon do przesiewania z urządzeniem przesiewającym zostaje odłączony od ramy maszynowej urządzenia i zastąpiony wagonem zasobnikowym do pomieszczenia i odtransportowania zanieczyszczonego tłucznia. Jeśli chodzi o dostarczenie materiału podłożowego, względnie materiału nasypowego na tor dla jego porządkowania, to znane urządzenie jest zasadniczo ograniczone do tłucznia oczyszczonego pochodzącego z urządzenia przesiewającego. Następnie z opisu patentowego USPS 4913 240 B -znane jest urządzenie, za pomocą którego podłoże tłuczniowe toru kolejowego, do wyboru albo może być oczyszczone, albo kompletnie odnowione. Urządzenie to ma ramę maszyny, wspartą na obu końcach na podwoziach szynowych, na której, mniej więcej w środku pomiędzy podwoziami, jest umieszczone, przestawne na wysokość urządzenie uprzątające z wykopywarką w postaci łańcucha bez końca do ciągłego zdejmowania zanieczyszczonego tłucznia podłoża. Zostaje on za pomocą przenośnika taśmowego przetransportowany do - umieszczonego z przodu odnośnie kierunku transportu - urządzenia przesiewającego dla oczyszczenia tłucznia. W wypadku całkowitego wykopu podłoża toru, zanieczyszczony tłuczeń, bez przesiewania, zostaje skierowany do przedniego końca urządzenia, patrząc w kierunku pracy urządzenia, aby tam zostać załadowany do odtransportowania albo wyrzucony. W wypadku czyszczenia tłucznia w urządzeniu przesiewającym, tylko odpadający nadkład zostaje przetransportowany do przodu, podczas gdy oczyszczony tłuczeń zostaje za pomocą urządzenia transportowego dostarczony do urządzenia wyrzucającego (znajdującego się za miejscem wykopywania, odnośnie kierunku pracy) i tam spowrotem umieszczony w torowisku. Na tylnym końcu urządzenia znajdują się dwa dalsze, leżące obok siebie urządzenia przenośnikowe, służące do przyjęcia dodatkowego materiału podłożowego z wagonu zasobnikowego złączonego z urządzeniem. Jedno z tych urządzeń przenośnikowych służy, za pośrednictwem przenośnika pośredniego, do zasilania urządzenia wyrzutowego, podczas gdy drugie jest połączone z własnymi zsypami wyładowczymi, które mają ujście za urządzeniem wyrzutowym, po obu stronach toru. Urządzenie to jest dość skomplikowane w budowie i przede wszystkim w obsłudze, ponieważ poza miejscem wykopu, dodatkowo trzeba dopilnować kilku miejsc wyrzutu oraz urządzeń do planowania, rozdziału i zagęszczania.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie urządzenia opisanego typu, które pozoli na uniknięcie prac związanych z przezbrajaniem maszyny i które, bez ograniczania możliwości rozwiązań konstrukcyjnych maszyn czyszczących, pozwoli na wprowadzenie różnorodnych materiałów nasypowych.
Zgodnie z wynalazkiem zadanie to zostało rozwiązane przez to, że zasobnik pośredni, umieszczony w kierunku pracy urządzenia za urządzeniem przesiewającym w obszarze tylnego końca ramy maszyny, ma otwór wlotowy do wrzucania tłucznia, niezależny od wspomnianego powyżej urządzenia przenośnikowego.
169 863
Korzystnie jest gdy otwór wylotowy tworząc lej zasypowy w kierunku tylnego końca ramy maszyny jest umieszczony oddzielnie od zasobnika pośredniego i gdy zasobnik pośredni jest umieszczony pod kabiną roboczą, w obszarze tylnego końca ramy maszyny.
Zgodnie z dalszym rozwiązaniem wynalazku w podłodze kabiny roboczej jest wykonane okienko, które umożliwia swobodny wgląd do znajdującego się pod spodem zasobnika pośredniego.
W obszarze przedniego końca ramy maszyny jest umieszczony koniec przyjmujący urządzenia przenośnikowego, ukształtowanego jako układ przenośnika taśmowego oraz w porównaniu z nim, wyżej położony koniec zrzutowy dla urządzenia uprzątającego z przenośnikiem taśmowym do odtransportowania zanieczyszczonego tłucznia.
Zasobnik pośredni patrząc w kierunku pracy, jest umieszczony przed tylnym podwoziem szynowym, a pomiędzy tylnym końcem ramy maszyny i otworem wlotowym pojemnika pośredniego jest umieszczony zdawczy przenośnik taśmowy, który ma napęd i który biegnie w kierunku wzdłużnym maszyny.
Istotnym dla wynalazku jest również to, że urządzenie zrzutowe jest utworzone z dwóch, biegnących w kierunku wzdłużnym ramy maszyny, zrzutowych przenośników taśmowych, z których każdy jest umieszczony powyżej jednej z szyn toru i ma własny napęd i każdy, za pomocą dalszego napędu, może być obracany względem osi pionowej, przy czym każdy zrzutowy przenośnik taśmowy ze swym końcem załadowczym jest umieszczony bezpośrednio pod jednym z otworów zsypowych zasobnika pośredniego.
Zgodnie z wynalazkiem, pomiędzy urządzeniem odsiewającym i umieszczonym za nim zasobnikiem pośrednim znajduje się urządzenie transportowe, służące do transportu tłucznia oczyszczonego przez urządzenie odsiewające, przy czym dodatkowo przewidziany jest układ przenośnika taśmowego do transportu nadkładu lub nieoczyszczonego tłucznia, od urządzenia odsiewającego do przedniego końca urządzenia.
Przy tego rodzaju rozwiązaniu, za cenę nieznacznie zwiększonego nakładu konstrukcyjnego, powstają znacznie lepsze możliwości zastosowania urządzenia do różnorodnych prac porządkujących.
Za szczególną zaletę należy uznać to, że podstawowa koncepcja konstrukcyjna maszyn do czyszczenia podłoża tłuczniowego, sprawdzona z powodzeniem w praktyce, może być bez ograniczeń zachowana i teraz poprzez otwór zasypowy zasobnika pośredniego, można do wyboru wprowadzać wyłącznie tłuczeń oczyszczony w urządzeniu przesiewającym, względnie ten sam tłuczeń z dodatkiem nowego tłucznia lub wyłącznie piasek ewentualnie nowy tłuczeń do porządkowania torowiska. To różnorodne przemieszczanie materiału nasypowego umożliwia w sposób korzystny zastosowanie urządzenia, zarówn do oczyszczania podłoża tłuczniowego, z bezpośrednio następującym ponownym naniesieniem oczyszczonego tłucznia, jak również do porządkowania torowiska, polegającego w większości wypadków, na utworzeniu warstwy ochronnej torowiska z mieszanki piasku i żwiru, przy czym różnorodne zastosowania nie wymagają pracochłonnych zabiegów związanych z przezbrajaniem. Umieszczenie zasobnika pośredniego w tylnym końcowym obszarze urządzenia, z jednej strony upraszcza dostarczanie nowego tłucznia lub piasku, z wagonu zasobowego przyłączonego do urządzenia, do otworu wsypowego, a z drugiej strony zapewnia bezproblemowe połączenie zasobnika pośredniego z urządzeniem transportowym i urządzeniem wyrzutowym.
Rozwiązanie zgodne z wynalazkiem umożliwia, wraz z umieszczeniem zasobnika pośredniego w tylnym końcowym obszarze urządzenia, bezpośredni wyrzut nowego tłucznia lub piasku z wagonu zasobowego przyłączonego do urządzenia, za pomocą przenośnika wyrzutowego do zasobnika pośredniego.
Szczególnie korzystne jest to, że z jednej strony możliwe jest umieszczenie zasobnika pośredniego w sposób ograniczający zapotrzebowanie miejsca, a z drugiej strony ułatwione jest osobie obsługującej znajdującej się w kabinie roboczej, dokładne obserwowanie stanu napełnienia zasobnika pośredniego.
Dalsze cechy wynalazku umożliwiają rozłączalne połączenie urządzenia z wagonem do przesiewania, który w razie zastosowania urządzenia do porządkowania torowiska nowym tłuczniem i piaskiem daje się szybko i prosto odłączyć od urządzenia.
169 863
Zastosowanie własnego przenośnika taśmowego zdawczego prowadzi, zwłaszcza w wypadku odległości między tylnym końcem ramy maszyny i zasobnikiem pośrednim, do uproszczenia przejmowania tłucznia z przyłączonego wagonu zasobowego.
Dalsze rozwiązanie umożliwia dokonanie zamierzonego zrzutu tłucznia z zasobnika pośredniego na obszary przylegania podkładów po obu stronach każdej szyny, przy czym przez zróżnicowanie prędkości transportowania, możliwe jest szybkie dostosowanie zrzucanej ilości tłucznia od zróżnicowanego zapotrzebowania.
Ponadto wynalazek pozwala w efekcie na to, że przenośnik zrzutowy taśmowy, w czasie jego postoju, bez znacznego nakładu konstrukcyjnego i z wyeliminowaniem psujących się mechanizmów zamykających, może być zastosowany jako prosto działające zamknięcie otworu zsypowego.
I wreszcie, przedstawiony dalszy korzystny przykład rozwiązania urządzenia z, przewidzianym na ramie maszyny, w kierunku robocrnym, bezpośrednio za urządzeniem uprzątającym, urządzeniem przesiewającym, pozwala w prosty sposób zaadaptować znaną maszynę czyszczącą, przy czym maszyna ta może być wielostronnie wykorzystana w ramach porządkowania podłoża toru.
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do porządkowania podłoża tłuczniowego, wyposażonego w zasobnik pośredni, w widoku bocznym, fig. 2 - urządzenie z fig. 1 w innym przykładzie wykonania, w widoku z boku i fig. 3 i 4 - fragmenty maszyny do porządkowania tłucznia, w innych przykładach wykonania, w widoku z boku.
Na fig. 1 jest przedstawione urządzenie do porządkowania podłoża tłuczniowego 2 toru 3, które ma wydłużoną ramę maszyny 5, wspartą na torze za pośrednictwem, znajdujących się na jej końcach, podwozi szynowych 4, i którego kierunek pracy jest podany strzałką 6. Urządzenie 1 może się poruszać po torze 3 dzięki kabinie kierowcy, względnie kabinie roboczej 7, umieszczonej, patrząc w kierunku pracy, na tylnym końcu ramy maszyny 5 i napędowi jazdy 8, przy czym zasilanie w energię napędu jazdy i wszystkich napędów urządzenia, które będą opisane odbywa się z zespołu energetycznego 9. Przewidziane na końcu ramy maszyny 5 urządzenia sprzęgające 10 zapewniają możliwość zastosowania urządzenia 1 w połączeniu z innymi, dającymi się przetaczać, maszynami do budowy torów, jak na przykład z pokazanym tu, znajdującym się z przodu, wagonem do przesiewania 11, który ze swej strony jest wyposażony w znajdującą się na przednim końcu jego ramy maszyny 12 kabinę kierowcy 13 oraz podwozia szynowe 14, napęd jazdy 15 i zasilający go zespół energetyczny 16.
Mniej więcej w środku pomiędzy podwoziami szynowymi jest połączone z ramą maszyny 5, przestawne na wysokość urządzenie uprzątające 17, które ma w trakcie pracy, przeprowadzoną pod torem 3, wykopywarkę z łańcuchem bez końca do ciągłego zdejmowania tłucznia. W obszarze miejsca wykopu 19 znajduje się ponadto urządzenie do podnoszenia toru 20 z rolkami podnoszącymi oraz umocowana na dolnej stronie ramy maszyny 5, kabina robocza 21 do nadzorowania przebiegu pracy przez osobę obsługującą. Zanieczyszczony tłuczeń, uchwycony przez urządzenie uprzątające 17 zostaje w celu do odtransportowania zrzucony na przenośnik taśmowy 22, przebiegający w kierunku wzdłużnym ramy maszynowy, którego koniec zrzutowy 23 znajduje się w obszarze przedniego końca urządzenia 1 i jest podporządkowany końcowi przyjmującemu 24 przenośnika taśmowego rozdzielczego 25. Ten ostatni stanowi część, umieszczonego na wagonie do odsiewania 11, urządzenia odsiewającego 26, w którym zanieczyszczony tłuczeń zostaje oczyszczony, po czem za pomocą umieszczonego pod urządzeniem odsiewającym, wstecznego przenośnika taśmowego 27 teraz już oczyszczony tłuczeń, zostaje w kierunku przeciwnym do kierunku pracy 6, przetransportowany do końca przyjmującego 28, ukształtowanego jako układ przenośnika taśmowego 81 - urządzenia transportowego 29 urządzenia 1. Pochodzący z urządzenia odsiewającego 26 nadkład materiału zostaje za pomocą dalszego układu przenośnika taśmowego 30 przetransportowany do przedniego końca wagonu do odsiewania 11 i tam zładowany do -niepokazanego - wagonu zasobowego. Przenośnik taśmowy rozdzielczy 25 jest ukształtowany jako przesuwny wzdłużnie (patrz położenie pokazane linią kreskowo-punktową) i dzięki temu jest w stanie, w razie potrzeby, przejęty z przenośnika taśmowego 22 zanieczyszczony tłuczeń 22 zamiast do urządzenia odsiewającego 26, zrzucić bezpośrednio na układ przenośnika taśmowego 30 w celu odtransportowania.
169 863
Urządzenie transportowe 29 przenosi teraz (patrz małe strzałki) oczyszczony tłuczeń przejęty z urządzenia odsiewającego 26, w kierunku przeciwnym do kierunku pracy urządzenia 1 aż do końca zrzutowego 31 w obszarze tylnego końca urządzenia, któremu jest przyporządkowany mały zasobnik pośredni 32, zamocowany na ramie maszyny 5 pod kabiną roboczą 7. Podłoga kabiny roboczej 7 jest wyposażona w okienko 33, które osobie obsługującej umożliwia swobodny wgląd do zasobnika pośredniego 32 w celu jego nadzorowania. Pod zasobnikiem pośrednim znajduje się urządzenie zrzutowe 34, za pomocą którego tłuczeń pobrany z zasobnika pośredniego 32 poprzez otwór zsypowy 35, zostaje spowrotem umieszczony w torze 3, za miejscem wykopu 19. Urządzenie zrzutowe 34 jest utworzone z dwóch, biegnących w kierunku wzdłużnym ramy maszyny, zrzutowych przenośników taśmowych 36, z których każdy jest umieszczony powyżej jednej z szyn toru 3 i ma własny napęd 37. Dalszy napęd 38 zapewnia obracalność zrzutowych przenośników taśmowych 36 wokół osi pionowej 39, przy czym każdy zrzutowy przenośnik taśmowy swym końcem załadowczym 40 jest umieszczony bezpośrednio pod jednym z dwóch otworów zsypowych 35 zasobnika pośredniego 32. Na końcu zrzutowym urządzenia zrzutowego 34 znajduje się urządzenie wibracyjne 45, zamocowane przegubowo na ramie maszyny 5, i połączone z napędem mimośrodkowym 44, przebiegającym poprzecznie względem kierunku wzdłużnego ramy. Chwyta ono szyny toru 3 i wprawia je w drgania, które powodują, że znajdujący się pod nimi, świeżo zrzucony materiał podłoża zostaje zagęszczony.
Zasobnik pośredni 32 ma otwór wejściowy 41, który tworząc lej zasypowy 42 w kierunku tylnego końca ramy maszyny 5 jest umieszczony oddzielnie od zasobnika pośredniego 32 i jest przeznaczony do, niezależnego od urządzenia transportowego 29, wrzutu piasku względnie tłucznia. Ten dodatkowy materiał zasypowy jest dostarczany na przykład za pomocą zdawczego przenośnika taśmowego 43 z następnego wagonu zasobowego lub z innej maszyny do budowy toru i wrzucany do zasobnika pośredniego 32, względnie do urządzenia zrzutowego 34. Wynika stąd szereg możliwości zastosowania urządzenia 1 w pracy, zależnie od potrzeb.
I tak, na przykład urządzenie 1, w połączeniu z pokazanym tu wagonem do odsiewania 11, może być użyte w sposób konwencjonalny do czyszczenia tłucznia, przy czym oczyszczony tłuczeń, za pośrednictwem urządzenia transportowego 29, zasobnika pośredniego 32, i urządzenia zrzutowego 34 jest doprowadzany zpowrotem na tor 3. Ten oczyszczony tłuczeń może być teraz uzupełniony, względnie zmieszany z nowym tłuczniem, wrzuconym do leja zasypowego 42 zasobnika pośredniego 32, jeżeliby w obszarze toru zostało stwierdzone dodatkowe zapotrzebowanie na tłuczeń.
Inną możliwością jest zastosowanie tego samego urządzenia 1 z wagonem do odsiewania 11 do całkowitego wykopania podłoża tłuczniowego. Niezbędne jest do tego celu, jedynie przesunięcie wzdłużne przenośnika taśmowego rozdzielczego 25, aby zanieczyszczony tłuczeń jest wówczas pokrywane z wagonu zasobowego, znajdującego się na tylnym końcu urządzenia, z którego zasilanyjest zasobnik pośredni 32, otwór wejściowy 41 i tym samym urządzenie zrzutowe 34. Może być jednak w toku porządkowania podłoża, również konieczne, aby na zwolnioną, wskutek całkowitego wykopania podłoża, równię 46 toru 3 nanieść najpierw warstwę piasku, co jest również możliwe we wspomniany sposób, poprzez otwór wejściowy 41.
Oczywiście, przy całkowitym wykopie, obecność wagonu do odsiewania 11 przed ramą maszyny 5 nie jest konieczna. Równie dobrze mógłby być wagon zasobowy, przyłączony bezpośrednio do przedniego końca ramy maszyny 5, aby przyjąć zanieczyszczony tłuczeń podłoża na końcu zrzutowym 23 przenośnika taśmowego 22. Jest ponadto możliwe, aby poprzez koniec zasypowy urządzenia transportowego 28-29, nowy tłuczeń z wagonu zasobowego doprowadzać do zasobnika pośredniego 32 i do urządzenia zrzutowego 34, od strony przedniego końca urządzenia.
Zobrazowane na fig. 2 urządzenie 47 do porządkowania podłoża tłuczniowego jest wyposażone w ramę maszyny 51, łożyskowaną na podwoziach szynowych 48 i dającą się przetaczać po torze 49 za pomocą napędu jazdy 51. Zespół energetyczny 52 do zasilania w energię wszystkich napędów urządzenia 47, które jest wyposażone w umieszczone na końcach kabinyjazdy, względnie kabiny robocze 53,54 i którego kierunek pracy jest oznaczony 55. Bezpośrednio za umieszczoną w kierunku pracy, przednią kabiną 54, względnie w jej obszarze widzenia, znajduje się urządzenie
169 863 uprzątające 56 połączone z ramą maszyny 51 i przestawne na wysokość, które służy do podejmowania zanieczyszczonego tłucznia podłoża toru i przekazywania go do urządzenia odsiewającego 58, umieszczonego bezpośrednio za urządzeniem uprzątającym. Oddziela ono tłuczeń od nadkładu, przy czym oczyszczony tłuczeń jest za pomocą urządzenia transportowego 59 przenoszony do zasobnika pośredniego 60, umieszczonego za urządzeniem odsiewającym 58, podczas gdy nadkład lub na życzenie również cały zanieczyszczony tłuczeń zostaje za pomocą układu przenośnika taśmowego 61 przeniesiony do przedniego końca urządzenia 47 w celu odtransportowania.
Pomiędzy tylnym końcem ramy maszyny 51 i otworem wejściowym 62 pojemnika pośredniego 60, umieszczonego przed tylnym podwoziem szynowym 48, rozciąga się biegnący w kierunku wzdłużnym ramy maszyny, zdawczy przenośnik taśmowy 63, który ma własny napęd 64 i który służy do wrzutu dodatkowych materiałów podłożowych, jak na przykład piasek lub nowy tłuczeń, w zasobnik pośredni 60. Ten zaś, poprzez otwory zsypowe 65 zasila nimi urządzenie zrzutowe 66. Zdawczy przenośnik taśmowy 63 może być załadowywany z wagonu zasobowego (nie pokazanego) przyłączonego do urządzenia. Urządzenie zrzutowe 66 jest ukształtowane tak samo, jak już opisane przy fig. 1 urządzenie zrzutowe 34 i dostarcza materiał podłożowy na tor 49 w miejscu zrzutowym 67, położonym za miejscem wykopu 57. Urządzenie równające 68 umocowane na ramie maszyny 51 i przestawne na wysokość, jest przewidziane do wstępnego wygładzania względnie zagęszczania warstwy piasku naniesionej na torowisko w wypadku całkowitego wykopu podłoża.
Sposób pracy względnie różnorodność możliwości zastosowań tej formy wykonania urządzenia zgodnego z wynalazkiem, jest w zasadniczych punktach porównywalna z urządzeniem według fig. 1 i obejmuje: oczyszczenie tłucznia w zwykły sposób z, lub bez uzupełniania oczyszczonego tłucznia nowym tłuczniem z zasobnika pośredniego 60; całkowity wykop podłoża toru z naniesieniem nowego tłucznia, wyłącznie od tylnego końca urządzenia poprzez zasobnik pośredni; całkowity wykop z naniesieniem warstwy piasku na opróżnioną równię torowiska poprzez zasobnik pośredni 60.
Pokazany na fig. 3 wycinek urządzenia 69 do porządkowania tłuczniowego podłoża toru ma ramę maszyny 71, dającą się przetaczać na podwoziach szynowych 70, z umieszczoną od strony końcowej kabiną jazdy względnie kabiną roboczą 72 i z przestawnym na wysokość urządzeniem uprzątającym 73, które podejmowany w sposób ciągły, zanieczyszczony tłuczeń podłożowy rzuca na przenośnik taśmowy 74 w celu odtransportowania. Za pomocą urządzenia transportowego 75 oczyszczony tłuczeń dostaje się do zasobnika pośredniego 76, który na swej dolnej stronie jest wyposażony w otwory wylotowe 78, tworzące urządzenie zrzutowe 77. Są one najkorzystniej rozmieszczone po obu stronach każdej szyny toru i służą do ponownego naniesienia materiału podłożowego, który może składać się z tłucznia dostarczonego przez urządzenie transportowe 75. Jest jednak również możliwe, aby za pomocą zdawczego przenośnika taśmowego 79, który może być załadowywany na końcu urządzenia 69 tłuczeń, względnie inny materiał podłożowy, jak na przykład piasek, wrzucać w otwór wejściowy 80 zasobnika pośredniego 76 i w zależności od potrzeby, poprzez otwory wylotowe 78, w sposób zamierzony, nanosić go na tor.
Figura 4 przedstawia, patrząc w kierunku pracy, rejon tylnego końca innego urządzenia 82 do porządkowania podłoża tłuczniowego, które jest zasadniczo podobne do urządzenia 47 na fig. 2. Na tylnym końcu ramy maszyny 85, wspartej na torze 84 za pomocą podwozi szynowych 83, znajduje się zasobnik pośredni 86, mający otwór wejściowy 91 i za pomocą urządzenia transportowego 87 zasilany tłuczniem pochodzącym z urządzenia odsiewającego i którego otwory wylotowe 88 są skierowane na urządzenie zrzutowe 89.
Zasobnik pośrednio 86 - dzięki swemu położeniu całkiem na tylnym końcu ramy maszyny 85, względnie, ponieważ na tym końcu nie jest przewidziana żadna kabina jazdy, - może być napełniany bezpośrednio ze zdawczego przenośnika taśmowego 90, nie pokazanego bliżej wygonu zasobowego przyłączonego do urządzenia 82. W ten sposób zbędne jest umieszczenie na urządzeniu 82 własnego zdawczego przenośnika taśmowego.
\D
m
LH .61
U.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do ciągłego porządkowania tłuczniowego podłoża toru, z ramą maszyny wspartą ,na podwoziach szynowych, na której jest umieszczone, przestawne na wysokość, urządzenie uprzątające do ciągłego podejmowania zanieczyszczonego tłucznia, urządzenie odsiewające do czyszczenia tłucznia oraz przenośnik do transportu tłucznia do zasobnika pośredniego, przy czym zasobnik pośredni jest wyposażony w urządzenie do zrzucania tłucznia na tor względnie na torowisko, znamienne tym, że zasobnik pośredni (32, 60,16,86) jest umieszczony w kierunku pracy urządzenia (1, 47, 69, 82), za urządzeniem odsiewającym (26, 58), w obszarze tylnego końca ramy maszyny (5, 51, 71, 85) i ma otwór wlotowy (41, 62, 80, 91) do wrzucania tłucznia, niezależnie od wspomnianego powyżej przenośnika (29, 59, 75, 87).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że otwór wlotowy (41) tworząc lej zasypowy (42) w kierunku tylnego końca ramy maszyny (5) jest umieszczony oddzielnie od zasobnika pośredniego (32).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, albo 2, znamienne tym, że zasobnik pośredni (32) jest umieszczony pod kabiną roboczą (7), w obszarze tylnego końca ramy maszyny (5).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że w podłodze kabiny roboczej (7) jest okienko (33), które umożliwia swobodny wgląd do znajdujących się pod spodem zasobnika pośredniego (32).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że w obszarze przedniego końca ramy maszyny (5) jest umieszczony koniec przyjmujący (28) urządzenia przenośnikowego (29), ukształtowanego jako układ przenośnika taśmowego (81) oraz w porównaniu z nim, wyżej położony koniec zrzutowy (23) dla urządzenia uprzątającego (17) z przenośnikiem taśmowym (22) do odtransportowania zanieczyszczonego tłucznia.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zasobnik pośredni (60) jest, w kierunku pracy, umieszczony przed tylnym podwoziem szynowym (48) i że pomiędzy tylnym końcem ramy maszyny (51) i otworem wlotowym (62) pojemnika pośredniego (60) jest zdawczy przenośnik taśmowy (63) biegnący w kierunku wzdłużnym maszyny i mający napęd (64).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie zrzutowe (34) jest utworzone z dwóch, biegnących w kierunku wzdłużnym ramy maszyny, zrzutowych przenośników taśmowych (36), z których każdy jest umieszczony powyżej jednej z szyn toru i ma własny napęd (37) i każdy, za pomocą dalszego napędu (38), może być obracany względem osi pionowej (39).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że każdy zrzutowy przenośnik taśmowy (36) ze swym końcem załadowczym (40) jest umieszczony bezpośrednio pod jednym z otworów zsypowych (35) zasobnika pośredniego (32).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, albo 8, znamienne tym, że pomiędzy urządzeniem odsiewającym (58) i umieszczonym za nim zasobnikiem pośrednim (60) znajduje się urządzenie transportowe (59) do transportu tłucznia oczyszczonego przez urządzenie odsiewające (58), przy czym dodatkowo przewidziany jest układ przenośnika taśmowego (61) do transportu nadkładu lub nieoczyszczonego tłucznia, od urządzenia odsiewającego (58) do przedniego końca urządzenia (47).
PL93298655A 1992-04-29 1993-04-21 Urzadzenie do ciaglego porzadkowania tluczniowego podloza toru PL PL169863B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0088092A AT398096B (de) 1992-04-29 1992-04-29 Anlage zur kontinuierlichen sanierung einer schotterbettung eines gleises

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL298655A1 PL298655A1 (en) 1993-11-02
PL169863B1 true PL169863B1 (pl) 1996-09-30

Family

ID=3501957

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93298655A PL169863B1 (pl) 1992-04-29 1993-04-21 Urzadzenie do ciaglego porzadkowania tluczniowego podloza toru PL

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5394944A (pl)
CN (1) CN1051121C (pl)
AT (1) AT398096B (pl)
AU (1) AU652691B2 (pl)
CA (1) CA2093089C (pl)
CH (1) CH687155A5 (pl)
CZ (1) CZ279089B6 (pl)
DE (1) DE4312585C2 (pl)
FR (1) FR2690700B3 (pl)
GB (1) GB2266553B (pl)
IT (1) IT1272157B (pl)
PL (1) PL169863B1 (pl)
RU (1) RU2053326C1 (pl)
SK (1) SK279606B6 (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2086723C1 (ru) * 1993-06-16 1997-08-10 Франц Плассер Банбаумашинен-Индустригезельшафт Мбх Способ восстановления балластного слоя железнодорожного пути и устройство для его осуществления
AT403706B (de) * 1993-12-01 1998-05-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschinenanlage zur behandlung der schotterbettung eines gleises
ES2123748T3 (es) * 1994-01-05 1999-01-16 Plasser Bahnbaumasch Franz Maquina para la limpieza del balasto de vias ferreas.
USRE35788E (en) * 1994-06-13 1998-05-12 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H Method of and arrangement for rehabilitating a ballast bed of a track
ES2120158T3 (es) * 1994-11-15 1998-10-16 Plasser Bahnbaumasch Franz Procedimiento y dispositivo para el saneamiento de subsuelo del lecho de gravilla de una via.
DE29703454U1 (de) * 1997-02-27 1998-06-25 Hermann Wiebe Grundstücks- und Maschinenanlagen KG, 27313 Dörverden Verfahrbare Gleisbaumaschine
DE10008986A1 (de) * 2000-02-25 2001-08-30 Gsg Knape Gleissanierung Gmbh Verfahren zur Erneuerung oder zum Umbau einer Gleisanlage und Vorrichtung hierfür
AT4464U3 (de) 2001-04-26 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Reinigungsmaschine zur reinigung der schotterbettung eines gleises
AT4463U3 (de) * 2001-04-26 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Reinigungsmaschine zur reinigung der schotterbettung eines gleises
AT5031U3 (de) 2001-11-19 2002-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine
AT5767U3 (de) * 2002-08-23 2003-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur erneuerung einer schotterbettung eines gleises
CH696884A5 (fr) 2003-05-06 2008-01-15 Scheuchzer Sa Procédé de traitement du ballast d'une voie de chemin de fer.
CN102154963B (zh) * 2010-02-11 2014-07-23 襄樊金鹰轨道车辆有限责任公司 一种更换轨道道碴的施工机械
AT510595B1 (de) * 2011-04-05 2012-05-15 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft Mbh Maschinengruppe und verfahren zur reinigung von schotter eines gleises
AT513824B1 (de) * 2013-02-25 2014-08-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur Reinigung von Schotter eines Gleises
FR3048985B1 (fr) * 2016-03-15 2020-05-01 Matisa Materiel Industriel S.A. Machine de refection d'un lit de ballast a deux machines de criblage, et procede de refection d'un lit de ballast
CN107304538A (zh) * 2016-04-22 2017-10-31 中国铁建高新装备股份有限公司 一种清筛机用过碴暂存系统及其作业方法
CN109371768A (zh) * 2018-12-05 2019-02-22 蒋家林 一种轨道交通用轨道拼接装置
CN115193872B (zh) * 2022-08-01 2023-07-07 武汉理工大学 一种再利用道砟在有砟轨道养护中的应用

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT306773B (de) * 1968-03-20 1973-04-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Maschine zum kontinuierlichen Räumen, Aufnehmen und zum Verteilen des auf dem Gleis liegenden Bettungsschotters
AT359113B (de) * 1978-06-16 1980-10-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Selbstfahrbare gleisbett-reinigungsmaschine
AT379176B (de) * 1981-12-22 1985-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage und verfahren zur kontinuierlich fortschreitenden sanierung des gleisunterbaues
AT380497B (de) * 1983-12-22 1986-05-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit siebanlage fuer schuettgut, schotter und dgl.
AT389336B (de) * 1986-02-12 1989-11-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine mit hebe-, stopf- und gegebenenfalls richtaggregat
AT386432B (de) * 1986-02-12 1988-08-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage zum reinigen und anschliessenden verdichten der schotterbettung von gleisen
EP0240648B1 (de) * 1986-04-02 1988-10-05 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Gleis-Schotterbett-Reinigungsmaschine mit Siebanlage
DE3664504D1 (en) * 1986-07-25 1989-08-24 Plasser Bahnbaumasch Franz Machine for replacing or renewing the rails and sleepers of an existing track
IT1220110B (it) * 1987-07-22 1990-06-06 Danielli & C Off Mecc Spa Risanatrice scudatrice per massicciate e piattaforme
AT398213B (de) * 1989-10-31 1994-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum aufnehmen und verteilen des bettungsschotters
US4967847A (en) * 1990-01-25 1990-11-06 Kershaw Manufacturing Company, Inc. Method and apparatus for cleaning ballast
AT395876B (de) * 1990-03-21 1993-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisverfahrbare maschine zum verteilen und profilieren des bettungsschotters
ES2068565T3 (es) * 1991-02-12 1995-04-16 Plasser Bahnbaumasch Franz Maquina limpiadora.

Also Published As

Publication number Publication date
CN1078007A (zh) 1993-11-03
PL298655A1 (en) 1993-11-02
ATA88092A (de) 1994-01-15
AT398096B (de) 1994-09-26
US5394944A (en) 1995-03-07
DE4312585C2 (de) 2001-04-12
GB9308612D0 (en) 1993-06-09
ITMI930590A0 (it) 1993-03-26
AU3821393A (en) 1993-11-04
CZ47693A3 (en) 1993-11-17
DE4312585A1 (de) 1993-11-04
CA2093089A1 (en) 1993-10-30
GB2266553A (en) 1993-11-03
RU2053326C1 (ru) 1996-01-27
IT1272157B (it) 1997-06-11
CZ279089B6 (en) 1994-12-15
CH687155A5 (de) 1996-09-30
SK24093A3 (en) 1993-11-10
FR2690700A1 (fr) 1993-11-05
FR2690700B3 (fr) 1995-07-28
CN1051121C (zh) 2000-04-05
AU652691B2 (en) 1994-09-01
CA2093089C (en) 2003-07-01
SK279606B6 (sk) 1999-01-11
ITMI930590A1 (it) 1994-09-26
GB2266553B (en) 1995-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL169863B1 (pl) Urzadzenie do ciaglego porzadkowania tluczniowego podloza toru PL
PL173832B1 (pl) Sposób i urządzenie do renowacji podłoża podsypki tłuczniowej toru
CS531390A3 (en) Mobile machine for placing and distribution of gravel ballast ballasting material
JP2592819B2 (ja) 軌道の砂利床の清掃機械
SU1512492A3 (ru) Передвижна щебнеочистительна машина
PL173799B1 (pl) Maszyna do plantowania tłucznia
CZ89287A3 (en) Track packing machine
NL8200039A (nl) Mobiel werktuig voor het opnemen, reinigen en weer aanbrengen van ballast van spoorwegen.
CZ279087B6 (en) Apparatus for producing protective layer of a ballast bed and process of maintaining the ballast bed
PL188962B1 (pl) Wagon załadowczy do materiałów sypkich
PL201969B1 (pl) Maszyna do renowacji toru
SK281306B6 (sk) Spôsob sanácie podkladu štrkového lôžka koľaje a zariadenia na vykonanie tohto spôsobu
PL201968B1 (pl) Maszyna do renowacji toru
SK271592A3 (en) Machine device for interception, storage and dividing of track gravel
RU2228983C2 (ru) Машина для ремонта рельсового пути
JPS5965101A (ja) 移動式道床清掃機
CS230592B2 (en) Mobile device for forming of protective layer especialy of send layer,running between plain and ballast bad
PL182341B1 (pl) Maszyna do obróbki podsypki tluczniowej toru kolejowego PL PL PL PL
PL169852B1 (pl) Urzadzenie do dozowania tlucznia i podbijania toru PL
SU1505446A3 (ru) Передвижна щебнеочистительна машина
US4913240A (en) Machine to clean and rehabiliatate railway ballast and railway road beds
CN118292310A (zh) 清筛道床碎石道砟的车辆组
CZ288676B6 (cs) Způsob úpravy kolejového lože a zařízení k provádění tohoto způsobu
CZ289377B6 (cs) Zařízení pro výměnu konstrukčních vrstev ľelezničního spodku a svrąku

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120421