HUT74765A - Process for preparing 1-amino-1,2,3-triazole - Google Patents

Process for preparing 1-amino-1,2,3-triazole Download PDF

Info

Publication number
HUT74765A
HUT74765A HU9601150A HU9601150A HUT74765A HU T74765 A HUT74765 A HU T74765A HU 9601150 A HU9601150 A HU 9601150A HU 9601150 A HU9601150 A HU 9601150A HU T74765 A HUT74765 A HU T74765A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
triazole
amino
formula
manganese dioxide
iii
Prior art date
Application number
HU9601150A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9601150D0 (en
Inventor
Tetsuji Asao
Tomayasu Ono
Kazuhiko Shigeno
Motoaki Tanaka
Shozo Yamada
Original Assignee
Taiho Pharmaceutical Co Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Taiho Pharmaceutical Co Ltd filed Critical Taiho Pharmaceutical Co Ltd
Publication of HU9601150D0 publication Critical patent/HU9601150D0/hu
Publication of HUT74765A publication Critical patent/HUT74765A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D249/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having three nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • C07D249/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings having three nitrogen atoms as the only ring hetero atoms not condensed with other rings
    • C07D249/041,2,3-Triazoles; Hydrogenated 1,2,3-triazoles

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás 1-amino-1,2,3-triazol előállítására, amely az
1,2,3-triazol előállításának közbenső terméke, amely 1,2,3-triazol antibiotikus hatású hatóanyagok előállításának kiindulási anyaga.
A szakirodalomban számos eljárást leírtak N-amino-1,2,3-triazol-származékok előállítására (Ady, in Heterocvcl. Chem.. Vol. 53, 113 (1992)).
Ezek a szokásos előállítási eljárások azonban számos hátránnyal rendelkeznek és nem mindig kielégítőek, amikor ipari gyártásban kívánjuk alkalmazni ezeket. Például az 1,2,3-triazolból kiinduló eljárás során maga a kiindulási anyag az 1,2,3-triazol igen drága, valamint az 1- illetve a 2-aminálás szelektivitása alacsony, valamint az eljárás igen kis hozammal hajtható végre (Zh. Orq. Khim.. Vol. 28, 1320 (1992)), továbbá a nem vizsgált Hei 5-502884 számú japán szabadalmi bejelentés (nemzetközi közzétételi szám WO 92/00981). A glioxál-bisz-benzoil-hidrazonból kiinduló eljárás két reakciólépést igényel és a kétlépéses eljárás hozama rendkívül alacsony, nem nagyobb, mint 10%. Ezen túlmenően amennyiben nagyléptékű gyártást kívánnak megvalósítani az N-amino-1,2,3-triazol termelése a glioxál-bisz-benzoil-hidrazonból kiindulva rendkívül alacsony (Bér, d. D. Chem. Gesellschaft. Vol. 42,659 (1909)).
Leírtak egy eljárást az (V) általános képletü 1-amino-1,2,3-triazol-származék előállítására, ahol az általános képletben
R1 és R2 jelentése megegyező vagy eltérő, és lehet fenilcsoport, metilcsoport, hidrogénatom, stb.; és • ·
R3 jelentése benzoilcsoport, karbamid-származék vagy hidrogénatom, stb., azzal a feltétellel, hogy R1, R2 és R3 jelentése egyidőben nem lehet hidrogénatom. Az eljárás során a (IV) általános képletü 1,2-bisz-hidrazon-származékot oxidatív ciklizálási reakcióban reagáltatták, ahol az általános képletben R1, R2 és R3jelentése a fent megadott (Bér, d. D. Chem. Gesellschaft Vol. 59B, 1742 (1926), Tetrahedron Lett., No. 34, 3295 (1967), és Synthesis, 482 (1976)). Az eljárások közül azonban mindegyik azzal a hátránnyal rendelkezik, hogy drága illetve nagyban toxikus reagenseket alkalmaz. A reagensek például az utóbbi eljárásban aktivált mangán-dioxid, ólom-tetraacetát, ezüst-oxid vagy kálium-ferricianid, amelyeket feleslegben például 2-5 ekvivalens mennyiségben kell alkalmazni az 1,2-bisz-hidrazon-származék mennyiségére vonatkoztatva. Ebből eredően az eljárások nemcsak igen nagy termelési költséget jelentenek, hanem egyben a környezet szennyezésben is jelentős problémát okoznak. Például a szennyvíz elhelyezés és feldolgozás az egyik alapvető probléma az eljárás során. Ezen túlmenően a közleményekben nem írták le a nem szubsztituált 1-amino-1,2,3-triazol előállítását a nem szubsztituált glioxál-bisz-hidrazonból kiindulva a gyűrű zárási reakció segítségével.
A találmány tárgya eljárás az 1-amino-1,2,3-triazol ipari méretű előállítására, amely eljárás biztonságos, könnyen végrehajtható, valamint gazdaságos és a szokásos fent leírt eljárások minden hátrányát kiküszöböli.
(1) A találmány tárgya eljárás a (III) képletü 1-amino-1,2,3-triazol előállítására, azzal jellemezve, hogy az (I) képletü glioxál-bisz-hidrazont vizes hidrogén-peroxid oldat segítségével katalitikus mennyiségű (II) általános képletü átmeneti fém-oxi jelenlétében, ahol az általános képletben M jelentése átmeneti fématom; és m és n jelentése lehet azonos vagy eltérő, és bármelyik 1-5 közötti egész szám, ciklizáljuk.
(2) A találmány tárgya továbbá eljárás a (III) képletü 1-amino-1,2,3-triazol előállítására a fenti (1) eljárás szerint, azzal jellemezve, hogy az (I) képletü glioxál-bisz-hidrazont mangán-dioxid segítségével ciklizáljuk.
Az 1,2,3-triazol előállítási eljárását a (III) képletü 1-amino-1,2,3-triazolból kiindulva, amelyet a találmány szerinti eljárással állítunk elő az 1. reakcióvázlatban mutatjuk be.
A találmány szerinti eljárásban kiindulási anyagként alkalmazott (I) képletü glioxál-bisz-hidrazon ismert anyag és például a Chem. Bér., Vol. 101, 1594 (1968) közleményben leírt eljárásnak megfelelően állíthatjuk elő. Részletesebben az (I) képletü glioxál-bisz-hidrazont úgy állíthatjuk elő, hogy az (V) képletü glioxált vagy ennek vizes oldatát a (VII) képletü hidrazin-monohidráttal vagy ennek vizes oldatával reagáltatjuk oldószer jelenlétében vagy oldószer jelenléte nélkül. A kapott (I) képletü glioxál-bisz-hidrazont vagy tisztítás nélkül alkalmazzuk, vagy izoláljuk és tisztítjuk, majd ezután alkalmazzuk a találmány szerinti előállítási eljárásban.
A jelen találmány szerinti eljárást oldószerben hajthatjuk végre, az alkalmazható oldószer nem döntő befolyású, amennyiben a reakcióban inért anyag. Alkalmazható oldószerek lehetnek például az alifás alkoholok, mint például a metanol, az etanol, a propanol, az izopropil-alkohol, a butanol és az etilén-glikol; továbbá a halogénezett szénhidrogének, mint például a kloroform, a diklórmetán és a diklór-etán; az aromás szénhidrogének, mint például a benzol, a toluol és a xilol; az alifás szénhidrogének, mint például a hexán, a heptán és az oktán; az
ecetsav-észterek, mint például a metilacetát és az etilacetát; az aprotikus poláros oldószerek, mint például az acetonitril, az Ν,Ν-dimetil-formamid, az N,N-dimetil-acetamid és a dimetil-szulfoxid; valamint a víz. Ezeket az oldószereket egyenként vagy keverékben is alkalmazhatjuk.
A reakcióban alkalmazható átmenő fém-oxidok, amelyeket katalizátorként használunk lehetnek például különféle átmeneti fémek oxidjai, mint például wolfram, titán, molibdém, réz, vas vagy cérium, oxidok, például wolfram (Vl)-oxid, titán (IV)-oxid, molibdém (Vl)-oxid, réz (l)-oxid, réz (ll)-oxid, vas (lll)-oxid és cérium (IV)-oxid. Ezeket az átmeneti fém-oxidokat önmagukban vagy keverékben is alkalmazhatjuk.
A (II) általános képletü átmeneti fém-oxidot az (I) képletü vegyület 1 móljára számítva 0,01-1 mól, előnyösen 0,01-0,2 mól mennyiségben alkalmazzuk, és a 30%-os vizes hidrogén-peroxid oldatot az (I) képletü vegyület 1 móljára vonatkoztatva 0,5-5 mól, előnyösen 1-2 mól mennyiségben alkalmazzuk. A reakció hőmérséklete 0 °C - kb. az alkalmazott oldószer forráspontja, előnyösen 5-80 °C közötti. A reakció időtartama 1-50 óra, előnyösen 2-15 óra közötti.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazható aktív oxigén tartalmú mangán-dioxid lehet előnyösen aktivált mangán-dioxid, száraz dúsító mangán-dioxid és ferrit-mangán-dioxid. Ezek a mangán-dioxidok a szakirodalomban ismert eljárásokkal nyerhetők, amely eljárásokat a megfelelő laboratóriumok leírták vagy kereskedelemben kapható anyagok, amelyek például dúsító száraz cellák vagy ferrit előállítás céljára alkalmazottak. Ezek az anyagok önmagukban, a kereskedelmi formában felhasználhatók. Például a száraz dúsító céljára előállított mangán-dioxid aktív oxigén tartalma nem kisebb, mint 91%, és a ferrit előállítására alkalmazott mangán-dioxid aktív hatásos oxigén tartalma nem kisebb, mint 94%,
- 5 • « ezeket az anyagokat kereskedelemben előállítják és a Tosoh Corporation termékei. A fenti mangán-dioxidokat önmagukban vagy keverékben is alkalmazhatjuk. A „hatásos oxigén tartalom vagy aktív oxigén tartalom” elnevezés alatt az összes mangán-oxid mennyiségre vonatkoztatott mangán-dioxid formájú oxigént értjük az anyagban. A jelen találmány szerinti eljárásban alkalmazott mangán-dioxidok a fenti mennyiségű három vegyértékű mangán-oxidot, mint szennyezést tartalmazhatják, továbbá a négy vegyértékű mangán oxidot tartalmazhatják.
A mangán-dioxidot az (I) képletü vegyűlet 1 móljára vonatkoztatva 1-5 mól, előnyösen 1,5-3 mól mennyiségben alkalmazzuk az eljárásban. A reakció hőmérséklete 0 °C - az alkalmazott oldószer forráspontja közötti, előnyösen 5-80 °C közötti érték. A reakcióidőtartama 1-48 óra, előnyösen 2-15 óra közötti.
A nyert terméket könnyen tisztíthatjuk a szokásos alkalmazott eljárásokkal, amely lehet például átkristályosítás, kromatográfia és desztilláció. A találmány szerinti vegyűletet a következő reakciólépésben tisztítás nélkül alkalmazhatjuk, vagy tisztítás után is felhasználhatjuk.
A (III) képletü 1-amino-1,2,3-triazolt, amelyet a találmány szerinti eljárással állítunk elő a (IX) képletü 1,2,3-triazol kívánt végtermékké alakíthatjuk a szakirodalomban leírt eljárások alkalmazásával, például a Bér, d. D. Chem. Gesellschaft, Vol. 42, 659 (1909), Tetrahedron Lett., No. 34, 3295 (1967) és J. of The Chem. Soc., Perkin Trans. 1,1 (1975) közleményben leírt szokásos eljárással.
A találmány szerinti eljárás előnyös megvalósítása:
A találmány szerinti eljárást az alábbi példákon illetve a referencia példákon részletesen bemutatjuk, azonban a bemutott példák nem jelentik a találmány tárgykörének korlátozását.
1. referencia példa (I) qlioxál-bisz-hidrazon előállítása
Egy reaktorba 1,45 g (VI) képletü glioxál 40%-os vizes oldatát, továbbá 1,00 g hidrazin-monohidrátot és 10 ml vizet mérünk, majd az elegyet 1 órán át szobahőmérsékleten, és ezt követően 3 órán át 100 °C hőmérsékleten keverjük. A reakció befejeződése után az oldószert vákuumban elpárologtatjuk, majd a maradékot etilacetáttal extraháljuk. Az extraktumot vízmentes nátrium-szulfáton megszárítjuk, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk. A maradékot szilikagélen oszlopkromatográfia segítségével tisztítjuk és 813 mg (94% termelés) (I) glioxál-bisz-hidrazont nyerünk.
O.p.: 85-87 °C.
1H-NMR spektrum (DMSO-d6): 7,31 (s, 2H), 6,57 (s, 4H). MS spektrum (El) m/e: 86 (M+).
IR spektrum (KBr) cm'1: 3344, 3161, 1577, 1075, 919.
1. példa
1-amino-1,2,3-triazol (III) előállítása
Egy reaktorban 430 mg 1. referencia példában nyert (I) glioxál-bisz-hidrazont és 5,0 ml vizet mérünk, majd az elegyet szobahőmérsékleten keverjük. Az elegyhez ezután 58 mg wolfram (Vl)-oxidot és 0,5 ml 30%-os vizes hidrogén-peroxid oldatot adagolunk. A reakcióelegyet 12 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Miután a reakció befejeződik az oldhatatlan anyagot leszűrjük, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk, így 309 mg (74% termelés) (III) 1-amino-1,2,3-triazolt nyerünk.
F.p.: 124-125 °C/6 mmHg (798 Pa).
O.p.: 49-50 °C.
1H-NMR spektrum (DMSO-d6): 7,89 (s, 1H), 7,64 (s, 1H), 7,00 (s, 2H). MS spektrum (FAB+) m/e: 85 (M++1).
2. példa
1-amino-1,2.3-triazol (III) előállítása
Megfelelő reaktorba bemérünk 430 mg 1. referencia példában nyert (I) glioxál-bisz-hidrazont és 5 ml vizet, majd az elegyet szobahőmérsékleten keverjük. A reakcióelegyhez 72 mg molibdém (Vl)-oxid, valamint 0,5 ml 30%-os vizes hidrogén-peroxid oldatot adagolunk, ezután a kapott keveréket 12 órán át szobahőmérsékleten elegyítjük. A reakció befejeződése után az oldhatatlan csapadékot leszűrjük, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk, így 294 mg (70% termelés) (III) 1-amino-1,2,3-triazolt nyerünk.
A vegyület 1H-NMR spektrum (DMSO-d6) illetve MS spektrum (FAB+) m/e adatai, valamint forráspontja és olvadáspontja megegyezik az 1. példában nyert termék adataival.
3. példa
1-amino-1.2.3-triazol (III) előállítása
Megfelelő reaktorba bemérünk 430 mg 1. referencia példában előállított (I) glioxál-bisz-hidrazont és 5,0 ml vizet, majd az elegyet szobahőmérsékleten keverjük. A kevert elegyhez 40 mg titán (IV)-oxidot és 0,5 ml 30%-os vizes hidrogén-peroxid oldatot adagolunk. A reakcióelegyet 12 órán át szobahőmérsékleten keverjük. A reakció befejeződése után az oldhatatlan csapadékot leszűrjük, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk, így 235 mg (56% termelés) (III) 1-amino-1,2,3-triazolt nyerünk.
A nyert termék 1H-NMR spektrum (DMSO-d6) és MS spektrum (FAB+) m/e adatai, valamint forráspont és olvadáspont adatai megegyezik az 1. példában nyert termék adataival.
4. példa
1-amino-1,2.3-triazol (III) előállítása
Megfelelő reaktorban 430 mg 1. referencia példában nyert (I) glioxál-bisz-hidrazont és 5,0 ml vizet mérünk, majd az elegyet szobahőmérsékleten keverjük. A kevert elegyhez 40 mg réz (ll)-oxidot és 0,5 ml 30%-os vizes hidrogén-peroxid oldatot adagolunk. A keverést 12 órán át a fenti hőmérsékleten folytatjuk. Miután a reakció befejeződik az oldhatatlan anyagot leszűrjük, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk, 193 mg (46% termelés) (III) 1-amino-1,2,3-triazolt nyerünk.
A nyert termék 1H-NMR spektrum (DMSO-d6) és MS spektrum (FAB+) m/e adatai, valamint forráspont és olvadáspont adatai megegyezik az 1. példában nyert termék adataival.
5. példa
1-amino-1,2,3-triazol (III) előállítása
Megfelelő reaktorban 430 mg 1. referencia példában előállított (I) glioxál
-bisz-hidrazont és 5,0 ml vizet mérünk, majd az elegyet szobahőmérsékleten keverjük. A kevert elegyhez 80 mg vas (lll)-oxidot és 0,5 ml 30%-os vizes hidrogén-peroxid oldatot adagolunk. A reakcióelegyet 12 órán át szobahőmérsékleten keverjük. A reakció befejeződése után az oldhatatlan anyagot leszűrjük, majd a szűrletből az oldószert vákuumban elpárologtatjuk, 244 mg (58% termelés) (III) 1-amino-1,2,3-triazolt nyerünk.
A termék 1H-NMR spektrum (DMSO-d6) és MS spektrum (FAB+) m/e adatai, valamint forráspontja és olvadáspontja megegyezik az 1. példában nyert termék adataival.
6. példa
1-amino-1,2,3-triazol (III) előállítása
Megfelelő reaktorban 430 mg 1. referencia példában előállított (I) glioxál-bisz-hidrazont és 5,0 ml vizet mérünk, majd az elegyet szobahőmérsékleten keverjük. A kevert elegyhez 86 mg cérium (IV)-oxidot és 0,5 ml 30%-os vizes hidrogén-peroxid oldatot adagolunk. A reakcióelegyet 12 órán át szobahőmérsékleten keverjük. A reakció befejeződése után az oldhatatlan anyagot leszűrjük, majd a szűrletből az oldószert vákuumban elpárologtatjuk, 265 mg (63% termelés) (III) 1-amino-1,2,3-triazolt nyerünk.
A termék 1H-NMR spektrum (DMSO-d6) és MS spektrum (FAB+) m/e adatai, valamint forráspontja és olvadáspontja megegyezik az 1. példában nyert termék adataival.
-10• *
7. példa
1-amino-1,2,3-triazol (III) előállítása
Megfelelő reaktorban 813 mg 1. referencia példában nyert (I) glioxál-bisz-hidrazont és 1,0 ml etanolt mérünk. A kapott elegyet szobahőmérsékleten keverjük, és közben 2,0 g száraz dúsító céljára készült mangán-dioxidot (Tosoh Corp. terméke; hatásos oxigéntartalom: 91% vagy ennél nagyobb; a továbbiakban így jelöljük) adagolunk, ezután az elegyet azonos hőmérsékleten 2 órán át keverjük. Ezt követően az elegyhez 1,0 g száraz dúsító céljára készült mangán-dioxidot adagolunk és a keverést ugyanezen a hőmérsékleten 5 órán át folytatjuk. A reakció befejeződése után az oldhatatlan csapadékot leszűrjük, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk, 720 mg (91% termelés) (III) 1-amino-1,2,3-triazolt nyerünk.
A termék 1H-NMR spektrum (DMSO-d6) és MS spektrum (FAB+) m/e adatai, valamint forráspontja és olvadáspontja megegyezik az 1. példában nyert termék adataival.
8. példa
1-amino-1,2,3-triazol (III) előállítása
Megfelelő reaktorban 813 mg 1. referencia példában előállított (I) glioxál-bisz-hidrazont és 1,0 ml etanolt mérünk. Az elegyet szobahőmérsékleten keverjük, majd 2,0 g ferrit előállításra készített mangán-dioxidot (Tosoh Corp. terméke; hatásos oxigéntartalom; 94% vagy magasabb; a továbbiakban ezen a néven jelöljük) adagolunk, majd az elegyet 2 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Ezt követően további 0,5 g ferrit előállításra készített mangán-dioxidot adagolunk a keverékhez és az elegyet további 5 órán át szobahőmérsékleten keverjük. A reakció
-11 befejeződése után az oldhatatlan csapadékot leszűrjük, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk, 720 mg (91% termelés) (III) 1-amino-1,2,3-triazolt nyerünk.
A termék 1H-NMR spektrum (DMSO-d6) és MS spektrum (FAB+) m/e adatai, valamint forráspontja és olvadáspontja megegyezik az 1. példa szerinti termék adataival.
2. referencia példa
1,2,3-triazol hidroklorid (Vili) előállítása
Megfelelő reaktorba 710 mg 1. példa szerint előállított (III) 1-amino-1,2,3-triazolt és 7,0 ml vizet mérünk. Ezután jeges hűtés közben az elegyhez keverést alkalmazva 5,5 ml 2n sósavat adagolunk. Az elegyet keverjük, majd ugyanezen a hőmérsékleten lassan hozzácsepegtetjük 1,16 g nátrium-nitrit 4,0 ml vízben készült oldatát. A reakcióelegyet 3 órán át szobahőmérsékleten keverjük. A reakció befejeződése után az oldószert vákuumban elpárologtatjuk, majd a maradékhoz etanolt adagolunk. A kivált szilárd anyagot leszűrjük, majd az oldószert a szűrletből vákuumban elpárologtatjuk, így 810 mg (91% termelés) (Vili) 1,2,3-triazol hidrokloridot nyerünk.
O.p.: 126-128 °C.
1H-NMR spektrum (CDCI3): 12,31 (sz s, 2H), 7,86 (s, 2H).
3. referencia példa
1,2,3-triazol (IX) előállítása
800 mg 2. referencia példában előállított (Vili) 1,2,3-triazol hidrokloridhoz 2,0 ml telített vizes nátrium-hidrogénkarbonát oldatot adagolunk, és a terméket
-12« ·· semlegesítjük. Ezután az elegyhez etanolt adunk, majd az oldószert vákuumban elpárologtatjuk. A kapott maradékhoz ismét etanolt adagolunk, majd az oldhatatlan anyagot leszűrjük. A szűrletet vákuumban bepároljuk, és az oldószert elpárologtatjuk, majd a maradékot vákuumban desztilláljuk, 300 mg (57% termelés) (IX)
1,2,3-triazolt nyerünk.
F.p.: 95-97 °C/20 Hgmm (2660 Pa). 1H-NMR spektrum (CDCI3): 15,15 (sz s, 1H), 7,86 (s, 2H).
9. példa (IX) 1,2.3-triazol előállítása (VI) glioxálból kiindulva
Megfelelő reaktorba 5,80 g (VI) glioxál 40%-os vizes oldatát, 4,00 g hidrazin-monohidrátot és 40 ml vizet mérünk. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten 30 percen át, majd 100 °C hőmérsékleten 3 órán át keverjük. A reakcióelegyet ezután hagyjuk lehűlni, majd az elegyhez 93 mg wolfram-oxidot és 6,0 ml 30%-os vizes hidrogén-peroxid oldatot adagolunk. Az elegyet ezután 10 órán át szobahőmérsékleten keverjük. A reakcióelegyet Celite szűrési segédanyagon leszűrjük, és így az oldhatatlan anyagot eltávolítjuk. A szűrlethez (amely 1-amino-1,2,3-triazol oldat) 20 ml 6n sósavat adagolunk, az adagolást jeges hűtés mellett végezzük, majd a kapott elegyet keverjük. Ezután ugyanezen a hőmérsékleten az elegyhez hozzáadagoljuk lassú ütemben 5,52 g nátrium-nitrit 15 ml vízben készült oldatát. A kapott elegyet 2 órán át szobahőmérsékleten keverjük. A reakció befejeződése után az elegyet 3,50 g kálium-karbonát adagolásával meglúgosítjuk. Ezután az elegyhez ammónium-szulfátot adagolunk és így telített oldatot állítunk elő. A kapott oldatot etilacetáttal extraháljuk. Az extraktumot vízmentes magnézium-szulfáton megszárítjuk, majd az oldószert vákuumban elpárologtat-13«·β· juk. A maradékot vákuumban desztilláljuk 1,52 g (55% termelés) (IX) 1,2,3-triazolt nyerünk.
F.p.: 95-97 °C/20 Hgmm (2660 Pa).
1H-NMR spektrum (CDCI3): 15,15 (sz s, 1H), 7,86 (s, 2H).
Ipari alkalmazás:
A találmány szerinti eljárás a (III) 1-amino-1,2,3-triazol előállítására, amely vegyület a (IX) 1,2,3-triazol előállításának fontos közbenső terméke, amely utóbbi antibiotikumok előállításának kiindulási anyaga, az eljárás nem alkalmaz nagy mennyiségű, drága illetve magas toxicitású reagenst összehasonlítva a korábban kidolgozott eljárásokkal. Ebből eredően a találmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy az 1-amino-1,2,3-triazolt kis költséggel szintetizáljuk, a szennyvíz elhelyezésének problémáját kiküszöböljük, és ebből eredően ez az eljárás ipari alkalmazásban nagyon előnyös.

Claims (5)

1. Eljárás a (III) képletü 1-amino-1,2,3-triazol előállítására, azzal jellemezve, hogy az (I) képletü glioxál-bisz-hidrazont vizes hidrogén-peroxid oldat segítségével katalitikus mennyiségű (II) általános képletü» ahol az általános képletben M jelentése átmeneti fém atom; és m és n jelentése azonos vagy eltérő, és lehet 1-5 közötti egész szám, átmeneti fém-oxid jelenlétében ciklizáljuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott átmeneti fématom wolfram, titán, molibdén, réz, vas vagy cérium.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (I) képletü glioxál-bisz-hidrazon vegyületet mangán-dioxiddal végzett reakció segítségével ciklizáljuk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott mangán-dioxid valamely aktivált mangán-dioxid.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott mangán-dioxid valamely száraz dúsító céljára készült mangán-dioxid vagy ferrit előállítás céljára készült mangán-dioxid.
HU9601150A 1994-09-01 1995-08-30 Process for preparing 1-amino-1,2,3-triazole HUT74765A (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP23219694 1994-09-01
JP3302895 1995-01-30

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9601150D0 HU9601150D0 (en) 1996-07-29
HUT74765A true HUT74765A (en) 1997-02-28

Family

ID=26371662

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601150A HUT74765A (en) 1994-09-01 1995-08-30 Process for preparing 1-amino-1,2,3-triazole

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5728841A (hu)
EP (1) EP0727418B1 (hu)
JP (1) JP3105259B2 (hu)
KR (1) KR0176010B1 (hu)
CN (1) CN1061978C (hu)
AT (1) ATE176227T1 (hu)
AU (1) AU3354495A (hu)
CA (1) CA2175246C (hu)
DE (1) DE69507588T2 (hu)
DK (1) DK0727418T3 (hu)
ES (1) ES2129220T3 (hu)
HU (1) HUT74765A (hu)
WO (1) WO1996006835A1 (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3000278U (ja) * 1994-01-19 1994-08-02 充啓 進藤 ペット用給餌容器
US6884493B2 (en) * 2000-06-13 2005-04-26 Milliken & Company Patterned carpet and method
ATE359277T1 (de) * 2002-02-01 2007-05-15 Meiji Seika Kaisha Verfahren zur herstellung einer 1,2,3- triazolverbindung
KR101138643B1 (ko) * 2002-05-30 2012-04-26 더 스크립스 리서치 인스티튜트 구리 촉매 작용하에서의 아지드와 아세틸렌과의 리게이션
CN100335467C (zh) * 2004-06-04 2007-09-05 中国科学院上海有机化学研究所 一锅法区域选择性合成5-碘代-1,4-二取代-1,2,3-三氮唑化合物
US7550601B1 (en) * 2005-08-15 2009-06-23 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Air Force Preparation of substituted-1,2,3-triazoles
CN101066936B (zh) * 2007-06-18 2010-06-23 北京理工大学 乙二腙的精制方法
CN103508966A (zh) * 2012-06-29 2014-01-15 南京理工大学 1-氨基-3-甲基-1,2,3-三唑硝酸盐的制备方法
CN103382186A (zh) * 2013-07-15 2013-11-06 南京理工大学 1-氨基-3-烷基-1,2,3-三唑硝酸盐及其合成方法
CN109535089B (zh) * 2018-11-28 2020-05-08 山东安信制药有限公司 一种1h-1,2,3-三氮唑的制备方法
CN110240569B (zh) * 2019-07-03 2022-06-28 山东安信制药有限公司 一种他唑巴坦重要中间体1h-1,2,3-三氮唑的制备方法
CN111909177B (zh) * 2020-08-18 2021-09-24 重庆西米瑞医药技术有限公司 他唑巴坦中间体、其制备方法及利用该中间体制备他唑巴坦的方法
CN112624986B (zh) * 2020-12-30 2022-03-11 山东金城柯瑞化学有限公司 1-氨基-1,2,3-三唑的制备方法
CN112812071B (zh) * 2020-12-30 2023-03-24 山东金城柯瑞化学有限公司 微通道反应器连续化合成1h-1,2,3-三唑的方法
CN114525528B (zh) * 2022-02-18 2024-03-26 成都化润药业有限公司 一种1-氨基-1,2,3-三唑的合成方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5140121A (ja) * 1974-10-01 1976-04-03 Canon Kk Riidaapurintaa
JPH0680149B2 (ja) * 1986-06-26 1994-10-12 住友化学工業株式会社 繊維反応性染料組成物
KR940000112B1 (ko) * 1990-07-05 1994-01-05 주식회사 대웅제약 신규의 3-치환 세펨화합물 및 그의 제조방법
JP2717995B2 (ja) * 1991-11-15 1998-02-25 宇部興産株式会社 1,2,3−トリアゾールの製法
JP3074665B2 (ja) * 1993-04-27 2000-08-07 宇部興産株式会社 新規ヒドラゾン化合物、及びトリアゾール化合物の製造法
JP3186378B2 (ja) * 1993-11-01 2001-07-11 宇部興産株式会社 1h−1,2,3−トリアゾ−ルの製造方法
JP3186416B2 (ja) * 1994-04-12 2001-07-11 宇部興産株式会社 1h−1,2,3−トリアゾ−ルの製法

Also Published As

Publication number Publication date
CA2175246C (en) 1999-12-07
AU3354495A (en) 1996-03-22
DK0727418T3 (da) 1999-09-13
HU9601150D0 (en) 1996-07-29
CA2175246A1 (en) 1996-03-07
KR960705790A (ko) 1996-11-08
ES2129220T3 (es) 1999-06-01
CN1061978C (zh) 2001-02-14
KR0176010B1 (ko) 1999-03-20
EP0727418A4 (en) 1997-03-26
CN1136809A (zh) 1996-11-27
US5728841A (en) 1998-03-17
JP3105259B2 (ja) 2000-10-30
WO1996006835A1 (fr) 1996-03-07
ATE176227T1 (de) 1999-02-15
DE69507588D1 (de) 1999-03-11
EP0727418A1 (en) 1996-08-21
DE69507588T2 (de) 1999-06-17
EP0727418B1 (en) 1999-01-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT74765A (en) Process for preparing 1-amino-1,2,3-triazole
JP2005526049A (ja) ベンゾイソキサゾールメタンスルホニルクロリドの調製及びゾニスアミドを形成するためのそのアミド化の方法
US20020193587A1 (en) Penicillin crystal and process for producing the same
CA1218650A (en) Process for the synthesis of pyrido-imidazo- rifamycins
JP2003513983A (ja) 高純度セフポドキシムプロキセチルの製造方法
JPS604175B2 (ja) 1−置換2−メチル−テトラヒドロピリミジンの製造法
CN117794567A (zh) 用于制备纯2-硝基-4-甲基磺酰基苯甲酸的方法
JPH01265092A (ja) ピリドン系抗菌剤
KR100369274B1 (ko) 4-히드록시-2-피롤리돈의개량제법
KR0134534B1 (ko) (-)3(s)-메틸벤즈옥사진 유도체의 제조방법
JPH0692950A (ja) エポキシ化合物の製造方法
JPH072742A (ja) 4−アミノ−3−メチル−N−エチル−N−(β−ヒドロキシエチル)アニリン硫酸塩の新規製造法
EP0323846B1 (en) Process of preparing thiamphenicol
KR960004825B1 (ko) 신규한 퀴놀론계 화합물 및 그의 제조방법(ⅲ)
EP0005140B1 (en) Novel 4-desoxy-thiazolo (5,4-c) rifamycin derivatives and a process for preparing them
JP2000169445A (ja) 光学活性4−メルカプト−2−ピロリジノン誘導体の製造法
KR100334462B1 (ko) 에틸 2-(2,3,4,5-테트라플루오로벤조일)-3(s)-(1-히드록시프로프-2-일아미노)아크릴레이트의 제조방법
US4162264A (en) Process for preparing diphenylphosphinylacetic acid hydrazide
KR100518933B1 (ko) 옥사졸린-아제티디논 유도체의 정제방법
GB2081265A (en) Process for the Manufacture of 3-acylazopropionic Acid Esters and Isomers Thereof
JP2002316983A (ja) 2,5−ジヒドロキシ−1,4−ジオキサンの製造方法
JPH10251234A (ja) イミダゾリジンオキシド化合物およびその製造方法
HU176007B (en) Process for producing 7-alpha-alkoxy-ceph-3-eme-derivatives
JPS5811434B2 (ja) ホルミル酢酸エステルのアシルヒドラゾンの製造法
EP0345998A1 (en) Process and intermediates for beta-lactam antibiotics

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal