HU198836B - Composition suitable for forming liposomes - Google Patents

Composition suitable for forming liposomes Download PDF

Info

Publication number
HU198836B
HU198836B HU863431A HU343186A HU198836B HU 198836 B HU198836 B HU 198836B HU 863431 A HU863431 A HU 863431A HU 343186 A HU343186 A HU 343186A HU 198836 B HU198836 B HU 198836B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
liposomes
gel
liposome
arginine
added
Prior art date
Application number
HU863431A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT43487A (en
Inventor
Y John Park
A Shurl Thompson
Original Assignee
Allergan Pharma
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25067952&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU198836(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Allergan Pharma filed Critical Allergan Pharma
Publication of HUT43487A publication Critical patent/HUT43487A/hu
Publication of HU198836B publication Critical patent/HU198836B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/10Dispersions; Emulsions
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/10Dispersions; Emulsions
    • A61K9/127Liposomes
    • A61K9/1277Processes for preparing; Proliposomes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/48Preparations in capsules, e.g. of gelatin, of chocolate
    • A61K9/50Microcapsules having a gas, liquid or semi-solid filling; Solid microparticles or pellets surrounded by a distinct coating layer, e.g. coated microspheres, coated drug crystals

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Macromonomer-Based Addition Polymer (AREA)

Description

A találmány tárgya új liposzóma-képző készítmény, mely révén a liposzómák új módszerrel állíthatók elő. A találmány szerint olyan hidratálószereket alkalmazunk, melyek legalább két ionizálható csoporttal rendelkeznek, és amelyek liposzóma-képző anyagokkal együtt vizes oldattal való hígítás hatására spontán liposzómákat képző gélt alkotnak.
Számos eljárást és módszert fejlesztettek ki különböző típusú és méretű liposzómák készítésére, és hatóanyagok kapszulázósóra. Ezeknek a módszereknek legnagyobb része szerint a foszfolipidek és zsírsavak teljes szolubilizációjónak és egyenletes elkeveredésének biztosítása céljából a vizes rendszerben való diszpergalás előtt, szerves oldószert alkalmaznak. Egy másik módszer szerint ultrahangos kezelést alkalmaznak a foszfolipid/zsírsav anyag eloszlatásához.
így pl. Robinson [Trans. Faraday Soc. 56, 1260 (1960)], valamint Papahadjopoulos és munkatársai [Biochem. Biophys. Acta, 135, 639 (1967)] leírják foszfolipid diszperziók képződését kétfázisú éter/víz rendszerből, mely eljárás sorén az étert úgy párolják le, hogy nitrogént buborékoltatnak az elegyen keresztül. Hasonló módszert alkalmaznak Chowan és munkatársai [Biochem. Biophy. Acta, 266, 320 (1972)] kloroformmal, hogy biztosítsák a foszfolipidek teljes és alapos elkeveredését a diszpergalás előtt.
A Papahadjopoulos D. és Miller N. által elsőként leirt [Biochem. Biophys. Acta, 135, 624 (1967)] ultrahangos diszpergálási módszerrel kis egyrétegű hólyagocskák (vesiculum) állíthatók eló, de a technika felhasználhatósága korlátozott a kis kapszulázási hatékonyság miatt.
Batzri és Korn [Biochem. Biophys. Acta 198, 1015 (1973)] a szerves fázisban (etanolban) lévő lipideket vizes oldatba injektálták. Lényegében azonos eljárásban Deamer és Baugham étert alkalmazott e célból [Biochem. Biophys. Acta, 443, 619 (1976)].
Egy másik módszer szerint foszfatidil-szeririböl származó vagy foszfatidil-szerint tartalmazó lipid hólyagocskában kalcium hatására szerkezeti változást idéznek elő, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy viszonylag kicsiny a kapszulázás hatékonysága a hólyagocska ujraképzésének nehézsége miatt [Papahadjopoulos és munkatársai: Biochem. Biophys. Acta, 394, 483 (1975); és Hauser FI.: Trends in Pharm. Science 3, 274-77 (1982)].
Számos más szabadalmi leírás ismertet a jelen találmány szerinti eljárás szempontjából érdekes lipid hólyagocska képzési eljárásokat. A 3804776 lajstromszámú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett eljárás szerint polipeptidek előállításához alkalmas olajban vagy zsírban kapszulázott aminosavak előállítására a kiindulási anyagot száraz por formájában, a zsír vagy olaj megolvasztott keverékében diszpergálják, majd ezt a keveréket vízbe öntik. A kapszulázott.
anyagot viszonylag nagy zsircseppek foglalják magukba. Az ilyen hólyagocskák nem megfelelők intravénás (IV) injekciókhoz, és alkalmazásuk csak orális beadásra korlátozódik.
Bizonyos gyógyszereket úgy kapszuláznak lipid hólyagocskákba, hogy a gyógyszer és lipid vizes foszfolipid diszperzióját megfagyasztják (4016100 lajstromszámu- amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás).
Papahadjopoulos és Szoka (4235871 lajstromszámú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás) olyan módszert ismertet liposzómák előállítására, mely szerint a hólyagocska-képző anyagot szerves oldószerben feloldják, majd a kapszulázandó anyagot tartalmazó vizes oldattal összekeverik. Homogén víz-az-olajban emulzió képződik, majd a szerves fázist lepárolják, igy gélszerű keveréket kapnak. Ezt a gélt azután vízben szuszpendálják, így hólyagocskákal képeznek.
Egy másik ide tartozó eljárást ismertei a 3932567 lajst.romszániú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás, amely szerint poliamino-polikarbonsav kelátképző szereket, EDTA és TDPA kapszuláznak. Egy másik amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás, a 4217344 lajstromszámú leírás, megemlíti, hogy bizonyos adalékanyagok és nem-ionos lipid anyagok kombinálásával a lipid hólyagocskák permeabilitását és felületi töltését módosítani lehet. Az említett számos adalékanyagra példaként a polipeptideket és fehérjéket említik. Mackaness és munkatársai a 4192859 lajstromszámú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban liposzómákat, mint hordozókat tartalmazó kontraszt közegeket írnak le. A kontraszt-anyagok sóira példaként az arginin sót, cisztein sót, glicin sót, glicil— glicin sót, és N-metil-glükózamin-sókat említik. Ezeket az anyagokat röntgensugár-kontraszl-anyagok vizoldható sóinak előállításához alkalmas alifás és aliciklusos amurokként jellemzik.
A Science 1984. márciusi számának egyik közleményében Fendler János ad tájékoztatást. egy sor szintetikus felületaktív anyagról, amelyeket hólyagocskák képzésére lehet alkalmazni, Fendler ismerteti a kvaterner ammóniuni- és karboxilát, szulfát, szulfonát és foszfát ikerionos anyagokat, amelyekkel a következő dokumentumok is foglalkoznak: Fendler J.H.: Acc. Chem. Rés. 13, 7 (1980); Kurdiaké T. és Shinkai S.: Adv. Phis. Org. Chem. 17, 435 (1980); Kurdiaké T. és munkatársai: J. Am. Chem. Soc. 103, 5401 (1981); F.rhrhop J.H. és Matthieu J.: J. Chem. Soc. Chem. Commun., 141. oldal (1983); és Talman M. és munkatársai: Science, 221, 1047 (1983).
Felfedeztük, hogy liposzómák spontán képződnek, amikor foszfolipideket és/vagy zsírsavakat, liposzóma képző anyagokat hidralálószerl tartalmazó vizes oldatban diszpergálunk. A találmány szerinti eljárásban 3
HU 198836 Β ilyen típusú vegyületek közül például az arginint és hasonló aminosavakat alkalmazhatjuk, amelyek a molekula mind alfa-, mind ómega terminális csoportján legalább egy ionizálható funkciós csoporttal rendelkeznek. Ezek a .hidratáló vegyületek vagy két azonos típusú ionizálható csoporttal, (pl. mindkettő kationos, vagy mindkettő anionos) vagy ellentétes töltésű ionizálható csoportokkal rendelkeznek. Nem feltétlenül szükséges, hogy az ionizálható csoportok az alfa és az ómega szénatomokon helyezkedjenek el, de az ilyen vegyületek előnyösek a találmány szerinti eljárásban.
Gyakorlati szempontból a találmány szerinti módon képzett liposzómákat .pre-liposzóma gél -ként szereljük ki, mely egy olyan gél, amely a liposzómák képzésére alkalmas foszfolipid és/vagy zsírsav keverékét valamint a hidratáló vegyület megfelelő koncentrált vizes oldatát tartalmazza. A gélt vizes oldatban diszpergálva hatékonyan és spontán képződnek liposzómák oldószer-bepérlás, ultrahangos kezelés vagy bármilyen más olyan módszer alkalmazása nélkül, amelyeket korábban azért fejlesztettek ki, hogy lipid hólyagocskék, azaz liposzómák megfelelő képződését biztosítsák.
A hidratálószerekkel készített liposzómák stabilabbak, mint azok, amelyeket hagyományos módszerekkel állítanak elő, beleértve a szerves oldószeres és az ultrahangos módszert. Az ezeket a hidratálószereket tartalmazó liposzóma-készítmények alkalmazása révén az eddigi technológia oldószer eltávolítással kapcsolatos problémái, a régi módszerek szerint használt, nem egyenletes, roncsoló hatású ultrahangos kezelés okozta liposzóma károsodás elkerülhető.
Ezen kívül a pre-liposzóma gél dehidratélö hatású és jelentős időtartamon ót tárolható úgy, hogy rehidratálásra spontán módon liposzómákat képez.
A pre-liposzóma gél rendkívül stabil, elég stabil ahhoz, hogy autoklávban sterilizáljuk. Ezen kívül a kapszulázandó vízoldható vagy vízben nem oldható agyagokat hozzáadhatjuk a gélhez, ezek a gél diszpergálásakor beépülnek a liposzómókba. A gél eme tulajdonsága a kapszulézás hatékonyságát nagymértékben növeli.
Ezen kívül azt is felfedeztük, hogy a hidratálószer koncentrációja előre meghatározható módon befolyásolja a keletkező liposzómák méretét adott pH-nál. Ha a díszpeigáló vizes közeg pH-ját változtatjuk, miközben a hidratálószer koncentrációját, állandó értéken tartjuk, szintén előre meghatározható módon befolyásolhatjuk a liposzómák méreléL, így a jelen találmány szerinti eljárással könnyebben, kényelmesebben és előre meghatározható módon szabályozhatjuk a hólyagocska inéreLél az eddig ismert, módszerekhez képest. Az eljárás során a liposzómák előállí4 kásához használt lipidek koncentrációja nincs korlátokhoz kötve.
A találmány tárgya megfelelő módon liposzóma képzésére alkalmas, vizes oldatokban diszpergélható készítmény, melynek összetétele a következő:
a) liposzóma-képzö anyag, előnyösen foszfolipidek, zsírsavak, zsírsavamidok vagy ezek elegye;
b) hidratálószer, melynek a liposzóma-képzö anyaghoz viszonyított mólaránya (1:20)-(1:0,05);
c) adott esetben víz, melynek a fenti anyagokhoz viszonyított mólaránya max. 300 mól.
Stabil liposzómákat úgy állítunk elő, hogy a hidratálószert a liposzóma-képzö anyaghoz viszonyított 1:20-1:0,05 mólarányban használjuk a liposzóma-képző anyagokhoz, és ezt az elegyet liposzómák képzésére alkalmas módon vizes oldatban diszpergáljuk. Úgy is eljárhatunk, hogy a hidratálószeri, a liposzóma-képző anyagot és a kapszulázandó anyagot külön-külön adjuk a vizes oldathoz, ezután liposzómák képzésére alkalmas módon diszpergáljuk.
Az alábbiakban pontosítjuk a találmány leírásában alkalmazandó definíciókat.
A leírásban a .hidratálószer olyan vegyületet jelent, amelynek legalább két, előnyösen ellenkező töltésű ionizálható csoportja van, melyek közül az egyik könnyen disszoc.'áló ionos sót képez, s ez a só komplexet alkot, a liposzóma-képző anyag ionos funkciós csoportjával. A hidratálószer nem képez liposzómákat önmagában és önmagától. Az ilyen szernek fiziológiailag elfogadhatónak kell lennie, azaz semmiféle kedvezőtlen vagy káros fiziológiai hatása nem lehet a kezelendő szervezetre.
A .komplex-képzés a leírásban olyan disszociálható ionos sók képződését jelzi, melyekben az egyik funkciós csoport a liposzóma-képző anyag ionos funkciós csoportjához kapcsolódik és a másik funkciós csoport hidrofil, melyek az igy létrejött komplexet vizo'dhatóvá teszik.
A .hidratált komplex a hidratálószer és a liposzóma-képző anyag komplexét jelenti, melyben a molekulák speciálisan félig-kristályosan rendeződnek el. Bizonyos speciális spektrum-adatok jelzik ennek a komplexnek a jelenlétét.
A hidratálószer és a liposzóma-képző anyagok keveréke bizonyos megadott vízmennyiséggé] gélszerű masszát képez. Ebben a gél-formában a hidratálószer és a liposzómaképző anyag hidratált komplex -be rendeződik, mely nagy rendezett.ségi fokú folyadékkrisláh Miközben a folyadék kristály szerkezete változik a pH és a hidratálószer mennyisége függvényében, maga a folyadékkristály-szerkezet megmarad. Az NMR spektroszkópiás vizsgálatok azt mutatják, hogy a kristályszerkezet egymással alternáló multila-35
HU 198836 Π mellárig lipid kettős rétegekből és hidrofil rétegekből áll. A 31P-NMR spektrum anizotrop csúcsokat mutat, mely bizonyíték a multilamelláris kettős rétegek jelenlétére.
A .liposzónia' szó a tudományos irodalomban szintetikus, többrétegű (oligolamelláris) lipid hólyagocskákra vonatkozik. Az ilyen hólyagocskák (vezikulumok) általában egy vagy több természetes vagy szintetikus lipid kettős rétegből állnak, amelyek egy belső vizes fázist vesznek körül.
A .liposzóma-képző anyag' minden olyan természetes és szintetikus anyagra vonatkozik, amely egy ionizálható funkciós csoportot és egy hídrofób komponenst, vagyis zsírkomponenst tartalmaz, ilyenek pl. a foszfolipidek, nem illő zsírsavak, nem illő alkil-aminok és hasonlók, amelyek egyedül vagy kombinációban vizes oldatban diszpergálva liposzómákat képeznek. A jelen találmányt nem kívánjuk a fenti definícióra korlátozni, és ezért bármely lipid hólyagocska képzésére alkalmas anyagot ideértünk.
Liposzóma-képző anyagokra példaként a szappanosítható és nem szappanositható lipidek, pl. a sav-glicerideket, a foszfoglicerideket, a szfingolipideket, a glikolipideket, stb. említhetjük. A zsírsavakon a telített vagy telítetlen 8-24 szénatomos alkil-karbonsavakat,
4-10 szénatomos dikarbonsavak mono- 8-27 szénatomos észtereit (pl. a koleszterin-hemiszukcinátot) és aminosavak zsírsav-származékait értjük; mint például N-acil-karbonsavakat is (pl. N-oleoil-treonin, N-lineoil-szerin, stb.). Mono- vagy di-(8-24 szénatomos alkil)-szulfonát észtereket és mono- vagy di-(8-24 szénatomos alkil)-foszfát észtereket is alkalmazhatunk a zsírsavak helyett. Ezen kívül foszforsav mono- vagy di-(8-24 szénaLomos acil)-glicerin származékait és kénsav monovagy di(8-24 szénatomos acil)-glicerin-származékait alkalmazhatjuk zsírsavak helyett.
Ezen kívül a zsírsavak helyettesíthetők telített vagy telítetlen alkil-aminokkal (pl.8-24 szénatomos alkil-aminokkal), aminok zsírsav-származékaival (pl. 8-24 szénatomos alkil-CONH-NHz-vel), aminosavak 8-24 szénatomos zsíralkohol-származékaival (pl.(8-24 szénatomos alkil)-OOC-NH2), és aminok 8-24 szénatomos zsírsavésztereivel [pl.(8-24 szénatomos alkil)-COO-NH2].
Fotopolimerizálható lipideket és/vagy zsírsavakat (vagy aminokat) (pl. diacetilénes zsírsavak), is alkalmazhatunk, amelyek fotoiniciálás hatására zárt liposzómát. képeznek térhálósított membrán kettős rétegekkel.
Bár ezeknek a liposzómáknak az elsődleges komponensei a lipidek, foszfolipidek és egyéb zsírsavak, egyéb komponenseket is alkalmazhatunk a liposzómák permeabililásának módosítása céljából. Ilyenekre példaként a nemionos lipid-komponenseket (mint pl. polioxi-alkohol vegyületeket, poliglicerin vegyületeket vagy poliolok észtereit, polioxialkilezett alkoholokat), a poliolok észtereit és szintetikus lipolipideket (mint pl. cerebrozidokat) említhetjük. Más anyagokat is alkalmazhatunk, pl. hosszú szénláncú alkoholokat és diótokat, szteroi dókat, hosszú szénláncú aminokat és kvaterner ammónium származékaikat; polioxi-etilénezett zsíralkohol-aminokat, hosszú szénláncú aminoalkoholok észtereit., ezek sóit. és kvaterner ammónium származékait.; zsiralkoholok foszforsav-észtereit, polipeptideket és fehérjéket.
A liposzónia készítmények több különböző lipid-komponenst is, pl. zsírsavakat, alkilaminokal vagy hasonlókat, tartalmazhatnak a hidratálószerrel együtt.
Azt is felfedeztük, hogy a lipid készítményben a .pre-liposzóma gél' vagy liposzóinák képzéséhez nem szükséges a zsírsav (vagy az amin) vagy a hidratálószer jelenléte feltétlenül, ha a lipid-komponens maga, vagy a kapszulázandó anyag (pl. gyógyszer, biológiailag aktív anyag, kozmetikum, stb.) rendelkezik a fentebb említett tulajdonságokkal, így pl· dipalmitoil-foszfatidil-kolin (DPPC) és a disztearoil-foszfatidil-etanol-amin keveréke .pre-liposzóma gél'-t vagy liposzómákat képez vizes glutaminsav-oldattal, és a DPPC és olajsav keveréke vizes epinefrin oldattal képzi a .pre-liposzóina gél'-t és a liposzómákat.
Gyógyászati alkalmazáshoz azonban a foszfolipidek, olajsav (vagy foszfatidil-etanol-amin) és arginin vagy lizin (vagy glutaininsav és/vagy aszparaginsav) kompozíciója az előnyös.
Amikor szilárd anyagokról beszélünk, ez a liposzóma-képző anyagokra, hidratálószerekre, és (ha vannak ilyenek) kapszulázandó anyagokra vonatkozik.
A találmány szerinti hidralálószerek az olyan alfa-aminosavak, amelyek az omega-helyzetben ionizálható helyettesítővel rendelkeznek, ilyenek az
X - (CHzJn - Y (I) általános képletű vegyületek, ahol
X jelentése H2N-C(NH)-NHvagy ZCteC-csoport, amelyen belül
Z jelentése hidrogénatom vagy szervetlen vagy szerves kation;
Y jelentése -CHÍNHzJ-COzH, n jelentése 1 és 5 közötti egész szám;
valamint a fentiek gyógyászatilag elfogadható sói. Az előnyös vegyületek közé tartoznak az Ν,Ν’-dialkil-helyellesitett arginin vegyületek és hasonló vegyületek, ahol az alkil-lánc hossza változó.
Még inkább előnyös hidratálószerek az ómega-helyzetben szubsztituált alfa-aminosavak, mint például az arginin, glutaminsav.
A hidratálószer és a liposzóma-képző anyag mőlaránya a készítményben kb. 1:20, maximum 1:0,05, előnyösen (1:2)-(1:0,5).
A találmány szerinti készítményekben egy vagy több hidratálószert alkalmazhatunk.
HU 198836 Β
A hidratálószereket bármilyen keverék formájában használhatjuk, korlátozás nélkül.
Gyakorlati szempontból előnyös, ha a liposzómákat negatív töltéssel rendelkező liposzóma-képzó anyagok segítségével készítjük, ez esetben előnyős olyan hidratálószereket alkalmazni, amelyek legalább egy ionizálható nitrogénatomot tartalmaznak; ilyen pl. az arginin. Fordítva viszont, ha a liposzórnák képzéséhez használt amfipatikus anyagok nitrogénalapúak, előnyös kétbázisú savakat alkalmazni, ilyen pl. a glutaminsav.
A találmány szerinti eljárásban szereplő hidratálószerek számos vegyszergyárló katalógusában szerepelnek, az ilyen gyártók rendszeresen gyártják ezeket, vagy a szakterületen ismert módszerekkel előállithatók.
Az arginin, homoarginin, lizin, glutaminsav, aszparaginsav és más természetben előforduló aminosavak fehérjék hidi'olízisével és az egyes aminosavak elkülönítésével vagy bakteriális forrásokból állíthatók elő.
A liposzóma-képző anyagok és egy vagy több hidratálószer keveréke az összes liposzóma-képző anyaghoz viszonyítva max. 300 mól vízmennyiséggel olyan gélt ad, amelyből közvetlenül liposzórnák keletkeznek vizes oldat hozzáadására. Ezt a gélt pre-liposzóma gélnek nevezzük,
i) szerkezeti jellemzői miatt, amely lényegében azonos a liposzórnák szerkezeti jellemzőivel, és ii) a gélnek azon tulajdonsága miatt, hogy liposzómakká alakul vizes oldattal való hígítására. Amennyiben a viz mennyisége
300 mól fölötti, megindul a liposzórnák képződése.
Ez a gél nagy rendezettségi fokú folyadék ( istály, amely optikailag tiszta oldatot kép» . A folyadékkristály X, Y és Z dimenziói változnak a hidratálószer koncentrációjának változtatásával állandó pH mellett, valamint az oldat pH-jának függvényében. A hidratálószer koncentrációját állandó pH-η változtatva, vagy a pH-t változtatva, miközben a hidratálószer koncentrációját állandó értéken tartjuk, a létrejövő liposzóma hólyagocskák lipid kettős rétege lamellás szerkezeteinek méretét és számát szabályozhatjuk.
A gélszerkezet maga mintegy 300 mól vizet tud befogadni 1 mól lipidre vagy zsírsavra számítva anélkül, hogy ez zavarná a gél szerkezetét. A gél szerkezete, amint ezt 31 P-NMR spektroszkópiával meghatároztuk, több lamelláris lipid kettős rétegből és hidrofil rétegből áll össze, egymással összetapadva, egymást kővető sorrendben. Az azonos gél 3IP-NMR spektrum egy anizotrop csúcsot mutat, további bizonyítékot szolgáltatva, hogy a gél több lamelláris kettős rétegből áll.
Ezt a gélt autoklávban lehet sterilezni. Ezen kívül a gél nem mutat elszíneződést és világos marad szobahőmérsékleten legalább egy évig az autoklávozás után. A gélt továb6 bá szűréssel is lehet sterilezni megfelelő sterilező szűrőt alkalmazva.
A gélt vizes oldatban diszpergálva hatékonyan és spontán módon liposzórnák keletkeznek.
A pre-liposzóma gél a kapszulázandó anyaggal együtt, vagy anélkül dehidratálható (liofilizálható), és a por rehidratálható, és így spontán módon képződnek liposzórnák még hosszú időtartamú tárolás után is. A találmány szerinti készítmény különösen alkalmas vízérzékeny gyógyszerek esetén, ha hosszú időtartamú tárolás szükséges a felhasználás előtt.
A találmány szerinti készítmény ill. eljárás alkalmazásával akár vízben oldhatatlan, akár vizoldható vegyi anyagokat, gyógyszereket, kozmetikumokat, élelmiszereket és hasonlókat. építhetünk be a liposzómákba. Következésképpen gyógyászati kezelés céljából a gél orálisan, parenterálisan, helyileg, intravénás úton, végbélkúp formájában, stb. alkalmazható, és abból a hatóanyag felszabadul.
A liposzórnák alkalmazása nem korlátozódik csak emberben vagy emlősökben való felhasználásra, hanem bármilyen ipari, mezőgazdasági, gyógyszerészeti, kozmetikai vagy vegyi célra, felhasználhatók ahol a vegyületeket vagy anyagokat lipid bólyagocskában kapszulázva szükséges alkalmazni.
A találmányt az alábbi példákkal szemléltetjük, anélkül, hogy a példákra korlátoznánk.
1. példa
Liposzórnák készítése (gélfázis) g dipalmitoil-foszfatidil-kolint mérünk be 50 nil-es főzőpohárba. 1,2 g olajsavat adunk hozzá és összekeverjük, hogy egységes pép képződjék.
0,72 g arginint 30 ml ionmentesitett vízben oldunk, majd hozzáadjuk a dipalmitoil-foszfatidil-kolin/olajsav péphez és 45 °C hőmérsékleten melegítjük. Kézzel keverve a keverék tiszta gélt képez. A gélt tároljuk, és később liposzómákat képezünk úgy, hogy a gélt foszfáttal pufferolt fiziológiás sóoldatta] hígítjuk.
2. példa
Liposzórnák készítése
120 nig dipalmitoil-foszfatidil-kolint és 24 mg olajsavat mérünk össze és alaposan keverjük mindaddig, amíg homogén feltér pép nem képződik.
Ezután 20 mg arginint oldunk fel 60 ml foszfáttal pufferolt konyhasó-oldatban (ionerősség = 0,15; pH = 7,4).
HU 198836 Π
Az arginin-só oldatát a péphez adjuk, és 40 °C hőmérsékleten 1/2 órán át, vagy addig, amíg enyhén zavaros oldatot kapunk, melegítjük.
3. példa
Nagy mennyiségű üzemi gél- és liposzóma készítés
i) Gél készítése: 50 g tojás foszfatid port (20. típus, Ashai Chemicals) adunk 20 g olajsavhoz (USA gyógyszerkönyvi minőség). A keverés után fehér pépet kapunk, amelyet 4 °C hőmérsékletre lehűtünk, és finom porrá őriünk. Ezt a port 20 g arginin és 500 g desztillált, ionmentesített viz oldatához adjuk. A keveréket spatulával keverjük, miközben az oldatot mintegy 35 °C hőmérsékleten tartjuk, így segítve a foszfolipidek hidratálását. Ezt a gélt 4 °C hőmérsékleten tároljuk, vagy fagyasztjuk, és később hidratáljuk.
ii) Liposzómák készítése: Az előzőekben készített, fagyasztva tárolt gélt szobahőmérsékletre melegítjük. Ez után 2 liter foszfáttal pufferolt konyhasó-oldatot (pH 7,4) adunk hozzá. Fehér, átlátszatlan liposzóma oldat képződik.
4. példa
Liposzóma-képzés a gélből
Homogén pépet készítünk 1,0 g dipalniitoil-foszfatidil-kolinból (DPPC) és 400 mg olajsavból. Ezután 300 mg arginint összekeverünk 10 ml foszfáttal pufferolt konyhasó-oldattal, 45 °C hőmérsékletre melegítjük, és a DPPC/olajsav péphez adjuk, igy liposzómák képződnek.
5. példa
Pre-liposzóma gél gramm dipalmitoil-foszfatidil-kolint (DPPC) összekeverünk 400 mg olajsavval, hogy homogén pépet kapjunk. 300 mg arginint 2 ml vízzel oldódásig keverünk 45 °C hőmérsékleten. Az arginin oldatot összekeverjük a DPPC/olajsav péppel mintegy 45 °C hőmérsékleten, igy viszkózus gélt kapunk. A gélt foszfáttal pufferolt konyhasó-oldattal hígítva liposzómák képződnek.
6. példa
Koleszterint tartalmazó liposzómák mg koleszterint összekeverünk 100 mg dipalmiloil-foszfatidil-kolinnal (DPPC) igy homogén port. kapunk. Ezután 23 mg olajsavai adunk a porhoz és alaposan összekeverjük, így homogén pépet nyerünk. 30 mg arginint adunk 10 ml foszfáttal pufferolt konyhasó-oldathoz, 40 °C hőmérsékletre melegítjük) és hozzáadjuk a DPPC/koleszterin/olajsav péphez. A keveréket 40 °C hőmérsékleten keverve liposzómákat kapunk.
7. példa
Palmitinsavat tartalmazó liposzómák
250 mg dipalmitoil-foszfatidil-kolint (DPPC) összekeverünk 25 mg palmitinsavval, igy egységes port kapunk. Ezután 80 mg olajsavat összekeverünk ezzel a porral, és 45 °C hőmérsékleten tartjuk állandó keverés mellett, amíg egységes · pép keletkezik. 100 mg arginint feloldunk 25 ml desztillált, ionmentesitett, vízzel, és 45 °C hőmérsékleten, és addig keverjük, amíg egységes, homogén gél keletkezik. A gélt foszfáttal pufferolt konyhasó-oldattal tízszeresére hígítva liposzómák képződnek.
8. példa
Tzosztearinsaval tartalmazó liposzómák
100 mg dipalmitoil-foszfatidil-kolint összekeverünk 50 mg izosztearinsavval, így egységes, homogén paszta képződik. Arginin-oldatot készítünk 50 mg arginint 2,0 mg desztillált, ionmentesített vízben feloldva, és ezt hozzáadjuk az izosztearinsavas péphez, és 45 °C hőmérsékleten melegítjük. A keveréket addig kevertetjük, amíg tiszta gél képződik. Ebből liposzómákat foszfáttal pufferolt konyhasóoldattal való hígítással állítunk elő.
9. példa
Oleoil-treonint tartalmazó liposzómák
125 mg dipalmitoil-foszfatidil-kolint és 75 mg oleoil-treonint összekeverünk és 40 °C hőmérsékleten melegítve pépet képezünk. Ezután 2 ml desztillált, ionmentesitett vizet adunk hozzá állandó keverés közben 40 °C hőmérsékleten. Tiszte gél képződik, amelyet foszfáttel pufferolt konyhasóoldattal hígíthatunk (pH 5) liposzómák előállítása céljából.
-611
10. példa
MiriszLil-amint tartalmazó liposzómák
192 mg dipalmitoil-foszfatidil-kolint adunk 72 mg mirisztil-aminhoz, és állandó keverés közben melegítjük, amíg egységes pép keletkezik. 65 mg glutaminsavat 5 ml desztillált, ionmentesitett vízben oldunk és ezt a péphez adjuk, majd addig melegítjük, amíg gél képződik. Liposzómák előállítására foszfáttal pufferolt konyhasóoldatot adunk a gélhez.
11. példa
DLPC-t tartalmazó liposzómák mg dilauril-foszfatidil-kolint (DLPC) 20 mg olajsavval összekeverve homogén pépet állítunk elő. 20 mg arginint adunk 10 nd foszfáttal pufferolt konyhasóoldathoz, ezt az oldatot a péphez adjuk, és kézzel keverjük, amig zavaros liposzóma oldat képződik.
12. példa
Foszfatidil-eLanolamin-glutaminsav liposzómák mg L-glutaminsavat feloldunk 2,0 ml desztillált, ionmentesitett vízben, és a pH-t 5,2-re állítjuk be 1,0 n nátriuni-hidroxiddal. Ezt az oldatot 60 °C hőmérsékletre melegítjük, és 100 mg foszfatidil-etanolamint adunk hozzá. Az oldatot 60 °C hőmérsékleten tartjuk állandó keverés mellett, amíg egységes, viszkózus gél keletkezik.
A foszfatidil-etanolaminsav gélt 1/10 arányban hígítjuk foszfáttal pufferolt konyhasóoldattal. Hólyagocska-szerű szerkezeteket figyelhetünk meg fáziskontraszt-fénymikroszkóp alatt.
HV 198836 P
14. példa
Flurbiprofén liposzómák
980 mg dipalmitoil-foszfatidil-kolint,
370 mg olajsavat és 320 mg flurbiprofent (szabad sav) addig keverünk, amíg homogén pép képződik. Ezután 510 mg arginin és 10 ml tisztított víz oldalát adjuk a péphez, és 41 °C hőmérsékleten tartjuk állandó keverés mellett 30 percen át. Az így keletkezett pre-liposzóma gél 5 g-ját 50 ml, foszfáttal pufferolt 1 <ony hasóoldathoz adjuk, és keverőbottal kevergetjük, amíg kékes, áttetsző ol15 dat keletkezik.
15. példa
Levobunolol liposzómák mg dipalniitoil-foszfatidil-kolint és 15 mg koleszterint egy 4 ml-es ampullába mérünk. 10 mg linolsavat adunk hozzá és ke25 veréssel egységes pépet képezünk. 10 ing arginint is tartalmazó 2 ml 1%-os vizes levobunolol oldatot keverünk ezután a péphez, majd 10 ml foszfát-puffer oldatot adunk hozzá, és 45 °C hőmérsékleten melegítve liposzó30 mákat képezünk.
16. példa
Pilocarpin liposzómák
120 mg dipalmitoil-foszfatidil-kolinból és 40 mg olajsavból homogén pépet állítunk eló. 40 mg pilocarpin szabad bázist adunk 10 ml •10 desztillált, ionmentesitett vízhez. Ezt az oldatot a péphez adjuk, és 45 °C hőmérsékleten melegítve pre-liposzóma gélt állítunk elő. Az így kapott gélL 20 ml, foszfáttal pufferolt kcnyhasóoldatlal hígítjuk, így liposzómák képződnek.
13. példa
Dipivaloil-epinefrin liposzómák gramm dipalmitoil-foszfatidil-kolint 396 mg olajsavval összekeverve homogén pépet állítunk elő. Ezután 20 ml desztillált, ionmentesitett vízben oldott 400 mg arginint adunk hozzá, így tiszta pre-liposzóma gélt képezünk.
Liposzómák előállítása céljából 242 mg dipivaloil-epinefrint feloldunk 10 ml desztillált, ionmentesitett vízben. Ezután 5 gramm pre-lipoezóma gélt összekeverünk a dipivaloil-epinefrin oldat 5 g-jával, ezután pedig 50 ml foszfáttal pufferolt konyhasó-oldatot adunk hozzá, és így liposzóma oldat képződik.
17. példa
Epinefriti liposzómák
250 mg dipalmitoil-foszfatidil-kolinból és 100 ing olajsavból homogén pépet képzünk. 50 mg epinefrin szabad bázist feloldunk
5,0 ml desztillált vízben, 40 °C hőmérsékletre melegítjük, és hozzáadjuk a dipalmitoil-foszfa’.idil-kolin/olajsav péphez. Ezt az oldatot addig keverjük, amig homogén, viszkózus, finom gól keletkezik. Ezt a gélt 1/5 arányban foszfáttal pufferolt konyhasóoldattal (pH 7,22) hígítva liposzómákat állítunk elő.
-713
HU 198836 8
18. példa
Az arginin-koricentráció hatása a liposzóma méretére
502 mg dipalmitoil-foszfatidil-kolirihoz (DPPC) 10 mikroliter (2-palniitoil-l-C14) (0,1 mCi/ml)-diplamitoil-foszfatidil-kolint adunk. Kloroformot adunk az oldathoz, hogy a radioaktív anyag tökéletesen elkeveredjen, majd az elegyet bepároljuk. 195 mg olajsavat (OA) keverünk ezután a lipidbe pépet képezve. 119 mg ar ginint tartalmazó 5 ml desztillált vizet adunk ezután a maradékhoz, és 45 °C hőmérsékleten keverve tiszta gélt képezünk.
A gélből 1-1 grammot bemérünk 4 különböző ampullába, és arginint adunk hozzá a következő összetételbe
I. TÁBLÁZAT
Minta Minta összetétele
DPPC:OA:Arg
1. ampulla + 1 ml víz (1:1:1)
2. ampulla + 1 ml 50 mg/ml koncentrációjú vizes arginin-oldat (1:1:3)
3. ampulla + 1 ml 84 mg/ml koncentrációjú vizes arginin-oldat (1:1:5)
4. ampulla + 1 ml 192 mg/ml koncentrációjú vizes arginin-oldat (1:1:10)
Az egyes oldatok 0,5 grammjait hígítjuk 50 ml foszfáttal pufferolt konyhasóoldatban (pH 7,8).
A becsűit átmérőt Sephacryl S-1000 oszlopkromatográfiás elemzésből kapjuk, 14C-izotóppal jelzett DPPC-t alkalmazva. A hatásokat az alábbi II. táblázatban adjuk meg.
II. TÁBLÁZAT
Az arginin hatása a Iiposzóma méretére
19. példa
A pH hatása a Iiposzóma méretére
A fentieken kívül a Iiposzóma mérete a vizes pufferoldat pH-jának változtatásával is változtatható.
100 mg dipalmitoil-foszfatidil-kolinhoz (DPPC) 25 mikroliter (2-palmítoil-l-C14) (0,1 mCi/ml) dipalmitoil-foszfatidil-kolinl adunk. Az oldalhoz kloroformot adunk, hogy a radioaktív anyag tökéletesen elkeveredjen, majd bepároljuk. 40,1 mg olajsavat keverünk ezután a lipidhez, és pépet képzünk. 24 mg/ml-es, vizes arginin-oldat 1 ml-ét adjuk a lipid-keverékhez, és 45 °C hőmérsékleten keverve tiszta gélt állítunk eló.
Ennek a gélnek 100 mg-os alikvotjait hígítjuk 10 ml foszfát-pufferban pH 9,0-nál, illetve pH 7,4-nél.
A becsült átmérőt (A) ismét a Sephacryl
S-1000 oszlopkromatográfiás elemzés adataiból kapjuk ineg, a ,4C-izotóppal jelzett dipalmitoil-foszfatidil-kolint alkalmazva. Az eredményeket a III. táblázatban adjuk meg.
III. TÁBLÁZAT
Λ pH hatása a Iiposzóma méretére
Rendszer pH Becsült golyó- átmérő
DPPC:OA:Arg (1:1:1) 7.4 300
DPPC:OA:Arg (1:1:1), 7.8 220
DPPC:OA:Arg (1:1:1) 9.0 25.4
igy a liposzóma-hólyagocskák kivánt méretét be lehet állítani az arginin-koncentráció vagy a vizes pufferoldat pH-jának változtatásával.
Rendszer pH Becsült liposzóma átmérő (nm)
DPPC:OA:Arg 7.8 220
(1:1:1)
DPPC:OA:Arg (1:1:3) 7.8 140
DPPC:OA:Arg (1:1:5) 7.8 90
DPPC:OA:Arg (1:1:10) 7.7 20
20. példa
Liposzóma stabilitás
Steril liposzómákat készíthetünk a hővel sterilezett. pre-liposzóma-gélből. Egy másik módszer szerint a liposzóma gélt vagy a lil>oszómákat sterilre lehet szűrni megfelelő sterilező szűrőn.
DPCC:OA:Arg(l: 1:2) arányú, pH 8,0-nal készített liposzómákat hővel sterilezőnk, és szobahőmérsékleten tároljuk mintegy 1 éven át. antimikrobáns szerek és antioxidánsok nélkül. Baktérium fejlődést, elszíneződést vagy kicsapódást néni észlelünk. Az egy éves liposzómák negatív festésű elektronmikroszkópos vizsgálata szerint a líposzónia-hólyagocskák stabilak.
-815
HU 198836 Η
21. példa
Szacharóz kapszulázottságát mérjük, DPPC:OA:Arg (1:1:1) liposzóma rendszerben, pH 7,8-as vizes foszfát pufferoldatban, C14-szacharózt alkalmazva. Az eredményeket a
IV. táblázatban mutatjuk be.
IV. TÁBLÁZAT
Százalékos szacharóz kapszulázottság
Nap % kapszulázottság
100 1 97.4
93.4
91.4 így a találmány szerinti rendszer kiválóan alkalmas gyógyszerek kapszulázására.
22. példa
A kapszulázás hatékonysága
Gyógyszereket kapszulázunk 10 nig/nil-es DPPC:olajsav:Arg(l:l:l) liposzómákban. Az eredményeket az V. táblázatban mutatjuk be.
V. TÁBLÁZAT
Gyógyszertartalom
Gyógyszer pH %-os tartalom
Flurbiprofen 7.8 PBS 90%
Dipivaloil-epinefrin 7.1 PBS 80% (PBS = foszfáttal pufferolt konyhasóoldat)
23. példa
Liofilezett liposzómák g olajsavat és 7,5 g koleszterint (USA gyógyszerkönyvi minőség) összemérünk. Ezután 75,0 g foszfatidport (20. típusú por; Asahi Chemical Co.) összekeverünk az olajsav/koleszterin keverékkel, amíg homogén pép képződik.
Ezután 15 arginint (szabad sav) feloldunk 183 g desztillált, ionmente6Ített vízben. Ezt az arginin-oldatot lassan összekeverjük a lipid-péppel, így homogén gélt kapunk. A gél pH-ját. 7,4-re állítjuk be, 5 n HCL-L alkalmazva.
Ebből a pre-liposzóma gélből 10,0 g-ot bemérünk egy 10 ml-es ampullába, és liofilezzük. Az igy kapott porból liposzómákat állítunk elő, 5 ml, foszfáttal pufferolt konyhasóoldat hozzáadásával.
24. példa
Savas közegben stabil liposzóma készítmények
A találmány szerinti savas közegben stabil liposzómák ra példaként azokat a liposzómákat említhetjük, amelyeket a következő anyagokból készítünk: disztearoil-foszfatidil- koliri, dipalmitoil-foszfalidil-kolin, olajsav, arginin és koleszterin. Ezeket az anyagokat 1:2:2:2:0,2 mólarányban keverjük össze a kővetkező módon: 20 mg koleszterint összekeverünk 144 mg olajsavval és 40 °C hőmérsékletre melegítjük. 200 ing DSPC-t és 400 mg DPPC-t adunk hozzá, és 40 °C hőmérsékleten keverjük a kapott elegyet addig, amíg egységes, homogén pép képződik.
mg arginint feloldunk 1,15 g ionmentesített, desztillált vízben. Ezt az arginin-oldatot a péphez adjuk, és mintegy 45 °C hőmérsékleten keverjük, amíg homogén pre-liposzóma gél keletkezik. A gél pH-jét különböző pH értékekre állítjuk be 0,1 n HCL hozzáadásával. A gélt tízszeresére hígítjuk 0,9%—os sósav oldattal, így liposzómákat. állítunk elő.
Liposzóma-stabilitás pH 4,4-nél
Idő (nap) Méret (nm.10* 3)
1.024
1.136
1.127

Claims (4)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Liposzómák képzésére alkalmas készítmény, azzal jellemezve, hogy 1:20 és 1:0,05 közötti mólarányban 5
i) X-(CHz)n-Y általános képletű hidratálószert, ahol X jelentése karboxilcsoport vagy -NH-C-NIL
II
NH 10 képletű csoport, Y jelentése -CH-COOH
I
NHz képletű csoport, n jelentése 1 és 5 közötti egész szám, 15 ii) liposzómaképző anyagot, előnyösen foszfolipideket, zsírsavakat, zsirsavamidokat vagy ezek elegyét tartalmazza adott esetben a hidratálószer és a liposzómaképző anyag összmennyiségére számított legfeljebb 20 300 mól vizben.
2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy hidrat.álószerként ai— ginint vagy gyógyászatilag elfogadható sóját tartalmazza. 25
3. Az 1. igényponl s/i-rinli készítmény, azzal jellemezve, hogy hid ralalószi'i k''iit ghitaminsaval. vagy gyógyászatilag elfogadható sóját tartalmazza.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike sze- 30 rinti készítmény azzal jellemezve, hogy' a hidratálószer mennyisége (1:2) - (1:0,5) mól a liposzóma-képzö anyaghoz viszonyítva.
HU863431A 1985-08-07 1986-08-06 Composition suitable for forming liposomes HU198836B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US76348485A 1985-08-07 1985-08-07

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT43487A HUT43487A (en) 1987-11-30
HU198836B true HU198836B (en) 1989-12-28

Family

ID=25067952

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU863431A HU198836B (en) 1985-08-07 1986-08-06 Composition suitable for forming liposomes

Country Status (20)

Country Link
EP (1) EP0211647B1 (hu)
JP (1) JP2511417B2 (hu)
KR (1) KR900007185B1 (hu)
CN (1) CN1027491C (hu)
AT (1) ATE94754T1 (hu)
AU (1) AU601154B2 (hu)
CA (1) CA1280975C (hu)
DE (1) DE3689056T2 (hu)
DK (1) DK362786A (hu)
ES (1) ES8801118A1 (hu)
FI (1) FI863227A (hu)
GR (1) GR862020B (hu)
HK (1) HK1004530A1 (hu)
HU (1) HU198836B (hu)
IE (1) IE61445B1 (hu)
IL (1) IL79114A (hu)
NO (1) NO863176L (hu)
NZ (1) NZ216768A (hu)
PT (1) PT83130B (hu)
ZA (1) ZA864541B (hu)

Families Citing this family (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL79114A (en) * 1985-08-07 1990-09-17 Allergan Pharma Method and composition for making liposomes
IT1214540B (it) * 1986-10-23 1990-01-18 Vincenzo Zappia Mario De Rosa Formulazioni idrosolubili di ubidecarenoni, procedimento per laloro preparazione e composizioni farmaceutiche che li compongono.
JPH01501153A (ja) * 1986-10-23 1989-04-20 アルバル・エッセ・ピ・ア ユビデカレノン類を含有する化粧品
DE3851842T2 (de) * 1987-10-19 1995-03-02 Liposome Co Inc Wässrige bereitung von liposomenzusammensetzungen.
FR2631234B1 (fr) * 1988-05-10 1990-09-14 Dior Christian Parfums Composition cosmetique ou dermatologique, notamment a action amincissante ou anti-cellulitique contenant des extraits de cola sous forme libre ou sous forme liposomale
JP2786482B2 (ja) * 1988-06-29 1998-08-13 第一製薬株式会社 脂質膜構造体
BE1001869A3 (fr) * 1988-10-12 1990-04-03 Franz Legros Procede d'encapsulation liposomiale d'antibiotiques aminoglucosidiques, en particulier de la gentamycine.
US5741513A (en) * 1990-02-08 1998-04-21 A. Natterman & Cie. Gmbh Alcoholic aqueous gel-like phospholipid composition, its use and topical preparations containing it
JP3218637B2 (ja) * 1990-07-26 2001-10-15 大正製薬株式会社 安定なリポソーム水懸濁液
US6165500A (en) * 1990-08-24 2000-12-26 Idea Ag Preparation for the application of agents in mini-droplets
CA2067754C (en) * 1990-08-24 2002-06-04 Gregor Cevc Preparation for the application of agents in mini-droplets
DE4038075C1 (en) * 1990-11-29 1992-03-19 B. Braun Melsungen Ag, 3508 Melsungen, De Encapsulating solid or liq. lipophilic agents - comprises mixing hydration medium with phospholipid increasing temp. to above soln. phase change temp. and adding remaining medium
CA2087691A1 (en) * 1992-01-23 1993-07-24 Peter Critchley Cosmetic compositon
GB9224502D0 (en) * 1992-11-23 1993-01-13 New Roger R C Method of preparing a lipid-containing formulation
CA2156525A1 (en) * 1993-02-19 1994-09-01 Susan Dillon Influenza vaccine compositions containing 3-o-deacylated monophosphoryl lipid a
ES2147744T3 (es) * 1993-03-24 2000-10-01 Collaborative Lab Inc Sistema de administracion cosmetico para acido salicilico y proceso para su preparacion.
CA2120197A1 (en) * 1993-04-02 1994-10-03 Kenji Endo Stable aqueous dispersions containing liposomes
JPH0757826A (ja) * 1993-08-18 1995-03-03 Nec Corp 端子台
US6375980B1 (en) * 1998-01-08 2002-04-23 Research Development Foundation Stabilization of lipid:DNA formulations during nebulization
TW520294B (en) * 1998-01-08 2003-02-11 Res Dev Foundation Stabilization of lipid: DNA formulations during nebulization
CZ20012038A3 (cs) 1998-12-23 2001-09-12 Idea Ag Zdokonalený přípravek pro topické, neinvazivní použití in vivo
ES2173678T3 (es) 1999-01-27 2002-10-16 Idea Ag Vacunacion no invasiva a traves de la piel.
DK1031347T3 (da) 1999-01-27 2002-07-08 Idea Ag Transnasal transport/immunisering med meget tilpasselige bærere
US6248353B1 (en) * 1999-12-10 2001-06-19 Dade Behring Inc. Reconstitution of purified membrane proteins into preformed liposomes
EP1138310A1 (de) * 2000-03-28 2001-10-04 Primacare S.A. Pro-liposomen
DK1347743T3 (da) 2000-12-07 2006-07-03 Univ Utrecht Holding Bv Præparat til behandling af inflammatoriske lidelser
US6610322B1 (en) 2000-12-20 2003-08-26 Brian Charles Keller Self forming, thermodynamically stable liposomes and their applications
GB0404993D0 (en) * 2004-03-05 2004-04-07 Univ Liverpool John Moores Method and apparatus for producing carrier complexes
ES2613387T3 (es) * 2005-03-31 2017-05-24 Unilever N.V. Administración mejorada de agentes de beneficio de la piel
EP2086507B1 (en) 2006-10-06 2018-11-07 BioNet Pharma GmbH A spinal nucleus pulposus implant
JP5112673B2 (ja) * 2006-10-16 2013-01-09 株式会社コーセー セラミド含有組成物及びこれを配合する皮膚外用剤
CA2825417A1 (en) 2011-01-25 2012-08-02 The Procter And Gamble Company Liposome and personal care composition comprising thereof
US10159646B2 (en) * 2013-08-12 2018-12-25 Altum-Avro Pharma Partnership Biphasic lipid-vesicle compositions and methods for treating cervical dysplasia by intravaginal delivery
US8986732B2 (en) 2013-08-12 2015-03-24 Helix Biopharma Corporation Biphasic lipid-vesicle compositions and methods for treating cervical dysplasia by intravaginal delivery
IT201700086879A1 (it) * 2017-07-28 2019-01-28 Univ Degli Studi Cagliari Vescicole lipidiche a doppio strato contenenti adrenalina, per uso nel trattamento delle emergenze cardiache
CN109224879B (zh) * 2018-09-17 2021-04-27 南京工业大学 一种cha分子筛膜的制备方法
CN113995852B (zh) * 2021-11-08 2024-01-30 河北大学 Arg-脂质体微囊、微囊包封的鱼精蛋白-siRNA复合体及其制备方法和应用

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK116528A (hu) * 1966-09-30
US3932657A (en) * 1973-11-12 1976-01-13 The United States Of America As Represented By The United States Energy Research And Development Administration Liposome encapsulation of chelating agents
US3957971A (en) * 1974-07-29 1976-05-18 Lever Brothers Company Moisturizing units and moisturizing compositions containing the same
AT356278B (de) * 1976-07-12 1980-04-25 Hoffmann La Roche Verfahren zur herstellung von injektions- loesungen
JPS5323872A (en) * 1976-08-17 1978-03-04 Takeda Chem Ind Ltd Preparation of microcapsule
DE2656333C2 (de) * 1976-12-13 1985-08-08 Karl Prof. Dr.med. 7302 Ostfildern Theurer Verfahren zur Herstellung von Liposomen, welche Arzneistoffe enthalten
IT1110989B (it) * 1979-01-19 1986-01-13 Erba Farmitalia Forme farmaceutiche costitutite da liposomi e procedimenti relativi
DE2856333C2 (de) * 1978-12-27 1983-09-22 A. Nattermann & Cie GmbH, 5000 Köln Oral einnehmbare Arzneimittel mit entzündungshemmender Wirkung
US4174296A (en) * 1978-12-04 1979-11-13 American Lecithin Company Water soluble lecithin composition
US4528193A (en) * 1978-12-27 1985-07-09 A. Natterman & Cie. Gmbh Inflammation-preventing pharmaceutical composition of oral administration
DE2914789A1 (de) * 1979-04-11 1980-10-16 Nattermann A & Cie Injizierbare arzneimittel mit entzuendungshemmender wirkung
CA1173360A (en) * 1979-06-22 1984-08-28 Jurg Schrank Pharmaceutical preparations
JPS574913A (en) * 1980-06-11 1982-01-11 Green Cross Corp:The Urokinase preparation for oral administration
JPS5746921A (en) * 1980-09-02 1982-03-17 Green Cross Corp:The Oral preparation of human blood coagulation factor
IL64397A0 (en) * 1981-01-07 1982-02-28 Weder Hans G Process for the preparation of liposomal medicaments
FR2521565B1 (fr) * 1982-02-17 1985-07-05 Dior Sa Parfums Christian Melange pulverulent de constituants lipidiques et de constituants hydrophobes, procede pour le preparer, phases lamellaires lipidiques hydratees et procede de fabrication, compositions pharmaceutiques ou cosmetiques comportant des phases lamellaires lipidiques hydratees
AU564876B2 (en) * 1982-03-29 1987-08-27 Liposome Company, Inc., The Stable plurilamellar vesicles
EP0102324A3 (de) * 1982-07-29 1984-11-07 Ciba-Geigy Ag Lipide und Tenside in wässriger Phase
SE8206744D0 (sv) * 1982-11-26 1982-11-26 Fluidcarbon International Ab Preparat for kontrollerad avgivning av substanser
FR2540381B1 (fr) * 1983-02-08 1986-05-30 Dior Sa Parfums Christian Procede pour stimuler la croissance des cellules; composition cosmetique, pharmaceutique et composition complementaire pour milieu de culture cellulaire appliquant ce procede
JPS607932A (ja) * 1983-06-29 1985-01-16 Dai Ichi Seiyaku Co Ltd リポソーム懸濁液およびその製法
JPS607934A (ja) * 1983-06-29 1985-01-16 Dai Ichi Seiyaku Co Ltd リポソ−ムの製造方法
IL79114A (en) * 1985-08-07 1990-09-17 Allergan Pharma Method and composition for making liposomes

Also Published As

Publication number Publication date
EP0211647A1 (en) 1987-02-25
JPS6242733A (ja) 1987-02-24
DK362786A (da) 1987-02-08
GR862020B (en) 1986-12-24
AU5914186A (en) 1987-12-24
IL79114A0 (en) 1986-09-30
HUT43487A (en) 1987-11-30
HK1004530A1 (en) 1998-11-27
EP0211647B1 (en) 1993-09-22
PT83130B (pt) 1989-03-30
IE862103L (en) 1987-02-07
CA1280975C (en) 1991-03-05
DE3689056D1 (de) 1993-10-28
ES8801118A1 (es) 1987-12-16
FI863227A (fi) 1987-02-08
ZA864541B (en) 1987-02-25
FI863227A0 (fi) 1986-08-06
IL79114A (en) 1990-09-17
ATE94754T1 (de) 1993-10-15
NO863176L (no) 1987-02-09
DE3689056T2 (de) 1994-01-27
ES556651A0 (es) 1987-12-16
DK362786D0 (da) 1986-07-30
PT83130A (en) 1986-09-01
KR900007185B1 (ko) 1990-09-29
KR880002508A (ko) 1988-05-09
NO863176D0 (no) 1986-08-06
IE61445B1 (en) 1994-11-02
JP2511417B2 (ja) 1996-06-26
CN86104874A (zh) 1987-02-04
CN1027491C (zh) 1995-01-25
AU601154B2 (en) 1990-09-06
NZ216768A (en) 1989-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU198836B (en) Composition suitable for forming liposomes
US5230899A (en) Methods and compositions for making liposomes
US5658898A (en) Intravenous solutions for a derivative of staurosporine
FI106924B (fi) Salisyylihappoa sisältävä kosmeettinen koostumus ja menetelmä tämän valmistamiseksi
US5137725A (en) Dispersion of lipidic spherules
JPH08268915A (ja) 製剤の基剤
JPH06183949A (ja) サリチル酸誘導体を含有する座瘡処置のための組成物
HU203205B (en) Process for producing sterol liposomes
JP2003513019A (ja) トコール可溶性治療剤の組成物
DE60318227T2 (de) Aggregate mit erhöhter verformbarkeit, aus mindestens drei amphiphilen bestehend, zum verbesserten transport durch teildurchlässige barrieren und zur nichtinvasiven verabreichung von medikamenten in vivo, insbesondere durch die haut
CA2069760C (en) Lipid formulation system
US5741515A (en) Ketoprofen liposomes
EP0935457B1 (de) Präparat zum wirkstofftransport durch barrieren
JP3187622B2 (ja) リポソーム
JP2807840B2 (ja) リポソーム及びリン脂質分散液の安定化法
JPH035426A (ja) 安定な電解質含有レシチン分散液
JPH07112969B2 (ja) アルコール含有水性ゲル状リン脂質組成物、該リン脂質組成物を希釈するリポソーム溶液の製造方法及び該リン脂質組成物を含有する局所適用調製物
Lakshmi et al. Ufasomes: A Potential Vesicular Carrier System
JPH09510432A (ja) アボカド油不鹸化物を含む脂質小胞
Handjani-Vila et al. Liposomes in the cosmetic industry
WO2003039512A1 (en) Liposomal formulations and related methods
JPH0570342A (ja) 注射可能なリポソーム分散体の製造のための方法
JP2022092861A (ja) セラミド含有リポソーム
JPH03123637A (ja) リポソーム形成剤及びリポソーム組成物
JPS6072829A (ja) ベシクル用組成物

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee