HU196437B - Process for producing catalyst-component and for polymerizing and copolymerizing alpha olefines - Google Patents

Process for producing catalyst-component and for polymerizing and copolymerizing alpha olefines Download PDF

Info

Publication number
HU196437B
HU196437B HU822423A HU242382A HU196437B HU 196437 B HU196437 B HU 196437B HU 822423 A HU822423 A HU 822423A HU 242382 A HU242382 A HU 242382A HU 196437 B HU196437 B HU 196437B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
titanium
ethylene
butadiene
component
catalyst
Prior art date
Application number
HU822423A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Antonio Carbonaro
Margherita Corbellini
Cesare Ferrero
Original Assignee
Agip Petroli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Agip Petroli filed Critical Agip Petroli
Publication of HU196437B publication Critical patent/HU196437B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)

Description

A találmány katalizátor-komponens előállítására ás alfa-olefinek polimerizálására és kopolimerizálására alkalmas eljárásra vonatkozik.
A találmány tárgya közelebbről megjelölve eljárás alfa-olefinek - mint etilén - egymagukban vagy konjugált diolefinnel, mint
1,3-butadiénnel történő polimerizálására vagy kopolimerizálására, különleges termékek előállítása érdekében, olyan új katalizátor-rendszer alkalmazása mellett, amely új, titán-tartalmú komponenst tartalmazó készítményen alapul. Ez a katalizátor, amely az említett komponens, és másik két, a későbbiekben leirt alkotó társításának eredményeként keletkezik, különleges és meglepő tulajdonságokkal rendelkezik és hatásos - többek között olyan etilén-butadién-kopolimerek előállításánál, amelyek a monomer-egységek új eloszlását biztosítják más - a későbbiekben ismertetendő - tulajdonságok mellett.
Etilénnek titán-alapú katalizátorral való polimerizálását részletesen ismerteti a szabadalmi irodalom. Az irodalomban ismertetett eljárások főként nagy fajlagos aktivitású katalizátor-rendszerek által nyújtott előnyökön alapszanak, amelyek segítségével a polimerizációs folyamatok lényeges egyszerűsítését lehet elérni. Ilyen katalizátor-rendszerekre ez a viselkedés általában jellemző. Ezekkel a katalizátorokkal azonban nem lehet etilént butadiénnel nagy hozam elérése mellett kopolimerizálni.
Ismeretesek különböző szabadalmi leírásokban leirt eljárások poli-alfa-olefineknek és etilénnek poli-telitetlen szénhidrogénekkel, igy 1,3-butadiénnel alkotott kopolimerjeinek az alkalmazott katalizátorra vonatkoztatott viszonylag nagy hozammal való előállítására, (1 576 431 és 1 589 095 számú brit szabadalmak és a 8 006 838 számú közzétett brit szabadalmi bejelentés: megfelel a 3 008 833 sz. NSZK-beli nyilvánosságra hozatali iratnak).
Az említett szabadalmi leírásokban ismertetett eljárásoknál mind titán-alapú katalizátor-rendszereket, mind vanádium-alapú katalizátor-rendszereket használnak, azonban nem szüntetik meg annak szükségességét, hogy az előállított polimert meg kell még tisztítani a fémes maradékok eltávolításával. Ismeretes például, hogy a vanádium katalitikus természetű oxidációs hatást fejt ki, amely, ha az a kopolimer-masszában történik, akkor nagy mértékben csökkenti az öregedéssel szembeni ellenállást. Ezenkívül kevés - ismert módszerrel előállított - kopolimer mutat olyan mikroszerkezeti eloszlást, amely 13C-NMR-spektrummal kimutatható, és ezek távol állnak attól az optimális állapottól, amely lehetővé teszi a végtermékek felhasználását az ezt követő reakcióknál, így a kén hatására végbemenő térhálósodásnál. Abban az esetben, ha egy 3,3% butadién-monomert tartalmazó etilén-butadién-kopolimert kén és valamely gyorsító hatásának teszünk ki, akkor ez csak 40% részt tartalmaz, amely oldhatatlan forró xilolban (8 006 838 számú közzétett brit szabadalmi bejelentés).
Meglepő módon azt találtuk, hogy lehetővé válik olyan kristályos etilén-butadién-kopolimereknek az alkalmazott átmeneti fémre vonatkoztatva nagy hozamokkal való előálUtása, amelyekben a monomer-egységek különlegesen oszlanak el, nagy térfogattömeg és a molekulatömeg szűk eloszlású. Az eljárással etilént alfa-olefinekkel polimerizálhatunk és kopolimerizálhatunk. Az eljárásra az jellemző, hogy olyan, három komponenst! katalizátor-rendszert használunk, amely egyik komponense új, titán alapú készítmény.
A katalizátor-rendszer aktivitása olyan, hogy legalább 200 000 gramm mennyiségű polimert tudunk előállítani egy gramm katalizátor-rendszerben lévő elemi Ti-re vonatkoztatva, sót a reakciókörülmények helyes megválasztása esetén 1.100.000 grammnál nagyobb mennyiségű polimert kapunk a katalizátor-rendszerben lévő egy gramm elemi Ti-re számítva.
Ilyen mértékű aktivitások eddig elképzelhetetlenek voltak etilén-butadién-kopolimerizáció esetében, ha figyelembe vesszük a butadién által kifejtett aktivitáscsökkentő hatást mono-olefinek esetén [D. L. Christman, G. I. Keim. Macromolecules, 1, 358 (1968), M. Nowakowaska, H. Macejewska, J. Oblog, J. Pilichowsky, Polymery, 11, 320 (1966)).
Egy további és nem várt hatása a találmány szerinti eljárásnak az, hogy olyan polimerizációs termékeket szolgáltat, amelyek éles szemcséjüek és kedvező méretűek, igy biztosítják a por szükséges folyóképességét valamennyi ezt követó átalakító technológiai művelet során.
A találmány értelmében a Ziegler-Natta katalizátor a) komponensét ügy áUitjuk elő, hogy magnéziumot vákuumban 133-1,33-10-3 Pa közötti csökkentett nyomáson, 300-600 °C hőmérsékleten szublimálunk, majd gőzeit titánhalogenid vagy -alkoxid és valamely halogénezett vegyület, éspedig valamely ciklo-alkil-halogenid, és közömbös alifás vagy aromás szénhidrogén oldószerben, -100- -10 °C hőmérsékleten kondenzálunk; és az igy kapott szuszpenziót 50 °C és 100 °C közötti hőmérsékleten 2-8 szénatomos alifás alkohol jelenlétében melegítjük, mig a halogénezett vegyület és az elgőzölögtetett fém mólaránya legalább 1, a halogénezett vegyület és a titánvegyület mólaránya 10 és 60 között van, az alifás alkohol és a titánvegyület mólaránya legalább 1, előnyösen 1 és 20 között van, az elgőzölögtetett fémet és a titánvegyületet legalább 1 Mg/Ti arányban, előnyösen 10 és 25 Mg/Ti arányban reagáltatjuk egymással, grammatomban kifejezve.
A katalizátor-rendszer, amelyet a találmány szerinti polimerizációs illetve kopoli3 merizációs eljárásnál alkalmazunk, a következő alkotókból tevődik össze:
a) egy, az előzőekben leírt, 2iegler-Natta katalizátor a) komponensének előállítására szereplő eljárással előállított reakciötermék:
b) valamely tri(l—4 szénatomos)alkil-aluminium-vegyület; és
c) valamely AlRnX3-a általános képletű aluminiumhalogenid vagy aluminium-alkil-halogenid, ahol R jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, X jelentése Cl vagy Br és n értéke 0-2.
Az a) katalizátorkomponens tehát új.
Ezt az alkotót úgy kapjuk, hogy a fent megadott elegyet két egymást követő lépésben reagáltatjuk.
Az első lépés során a magnéziumot gőzzé alakítjuk elgőzöléssel vagy szublimálással oly módon, hogy a fémet vákuumban melegítjük és a többi reagens szomszédságában, de azokkal nem érintkeztetve, alacsony hőmérsékletre lehűtjük.
Annak érdekében, hogy a reakcióelegyet folyékony állapotban tartsuk, valamely közömbös szénhidrogén-higitóanyagot adhatunk a lehűtött reagensekhez. A lehűtött reagensek hőmérsékletét úgy választjuk meg, hogy a melegített elemi magnézium parciális nyomásához tartozó hőmérsékletet ne lépjük túl és általában -100 °C és -10 °C között tartjuk azt. Ebben a kezdeti lépésben a reagensek a magnézium és a Ti-vegyület, de adott esetben a halogénezett vegyület és az alkohol is jelen lehet.
Ebben az első lépésben a fémmagnézium elgözölög (vagy szublimál) és igy kondenzál és reagál a lehűtött reagensekkel.
A második reakciólépés, amely akkor indul, amikor az összes fémmagnézium elgőzölgött (vagy szublimált), abban áll, hogy valamennyi fent felsorolt reagenst 50 °C és 100 °C közötti hőmérsékleten melegítjük különböző ideig (például 1 óra hosszat) keverés közben.
Az igy kapott szuszpenzió az a) új katalizátor-alkotó.
Ezt az alkotót egy ESR (Electron Spin Resonance) spektrum jellemzi, amely egy széles jelet (aH=körülbelül 100 Gauss) 1,89 (±0,01) g-nél (elektron spin.g faktor) és keskeny jeleket (aH=körülbelül 30 Gauss) 1,945 (±0,005), 1,600 (±0,005) és 1,977 (±0,005) g-nél, tartalmaz, relatív erőssége az ROH/Ti arány szerint változik, azaz ha ez az arány növekszik, akkor a széles jel fokozatosan eltűnik.
Az új katalizátor-komponensre az jellemző ezenkívül, hogy Röntgen-spektrumoknál egy reflektált <#-t tartalmaz, amely körülbelül 5,8 A Bragg-távolságnak felel meg és/ /vagy két további dl és d2 reflektált távolsággal rendelkezik, melyek sarkosan megelőzik és követik az első reflektált távolságot, mivel dl=2d2 és ezek erőssége növekszik, mihelyt az ROH/Ti-arány növekszik és amint az
R csoport térbeli mérete növekszik, és ebben az időközben az első reflektált d eltűnik.
A megadott dl értékek R=CH3, izo-Gall 7 és CeHsCHz-csoportok esetén körülbelül 8,0, 8,5 és 14,5 A. nagyságúak.
Az a) katalizátor-komponens előállításánál használható titánvegyületek azok, amelyekben a fém négyértékű állapotban van jelen, a szénhidrogénekben való oldhatóságuk miatt. Ilyenek például a TiClí, TifOCíHíh és a Ti(OizoC3H7)4.
A szerves halogénvegyületek közül az alkil-kloridok különösen alkalmasak, a szervetlen halogénvegyületek közül pedig olyan nehézféra-kloridok előnyösek, amelyeknek a fémalkotója legalább két oxidációs állapotban létezik, és amelyek az alkalmazás idején a legkisebb oxidációs állapot felett vannak.
Különösen fontos az alkohol használata az a komponens készítésénél. Ez primer, szekunder vagy tercier alkohol lehet. A reaktivitást az a csoport befolyásolja, amely az alkoholban van, igy például a benzilalkohol kevésbé bizonyult aktívnak, mint azok az alkoholok, amelyek teljesen alifás láncúak.
A mólarányokat ügy választjuk meg, hogy a lehető legnagyobb mértékűre növeljük a polimerizációs katalizátor hatását, így az arányok a következő tartományokban vannak:
- a Mg és Ti-vegyület között 10-25 (gramm: :gramm-atom);
- a halogénezett vegyület és Ti-vegyület között 10-60;
- az alkohol és a Ti-vegyület között pedig 1-20.
A katalizátor-rendszer b) alkotójaként a legegyszerűbb vegyületek, amelyek előnyösek erre a célra, a trietil-aluminium és a triizobutil-alumínium.
A katalizátor-rendszer c) alkotója szintén aluminiumvegyület, de halogénezett. A gyakorlatban az Al-triklorid vagy az Al-tribromid használható, és a monoalkil- vagy a dialkil-halogenidek, igy az Al-dietil-monoklorid vagy az Al-izobutil-dibromid.
A mólarányok a katalizátor-rendszer a), b) és c) alkotói között nem döntő jelentőségűek, de a legjobb aktivitás elérése céljából a következő tartományokat tartjuk előnyöseknek:
-ab) alkotó és a Ti-vegyület aránya az a) alkotóban 50-1000;
- a c) és b) alkotók közötti arány pedig 0,1-10 tartományban van.
Annak érdekében, hogy a molekulatömeget beállítsuk a polimerben, hidrogént használhatunk hagyományos módon, a polimer olvadási indexe (MFI2.16) tág határok között változhat.
A polimerizáció maga nem különbözik az ismert módszerek szerinti polimerizációs módszerektől, különös sajátosságai nincsenek. A polimerizációs hőmérséklet szokásosan 50 °C és 150 “C között van. A reakcióterméket egyszerű szűréssel vagy centrifugálással különíthetjük el a reakcióelegy többi részétől és szárítás előtt nem szükséges külön tisztítani.
A butadién- és az etilénegységek menynyisége a kopolimerben a betáplálandó két monomer egymás közötti mennyiségeinek a függvénye.
Jóllehet bármely kivánt összetételű kopolimer előállítható, néhány alkalmazásra különösen fontosak azok a kopoiimerek, amelyek tartalmaznak kevés butadién-telitettlenséget, de a butadién-telitettlenség számának olyannak kell lennie, hogy megfeleljen a hagyományos kén-alapú térhálósításnak.
Például 1-5 (mól%) butadién-egység bevitele esetén a nagy sűrűségű poíibutadién jellemzői általában megmaradnak, mig más fontos jellemzők javulnak (például, ellenállás magas hőmérsékleteknek), amely egy a térhálósitás eredményeként létrejövő rács kialakulásával van összefüggésben.
A száraz kopolimer csupán elhanyagolható és veszélytelen mennyiségű szervetlen katalizátor-maradékokat tartalmaz és kielégítő az éles szemcseeloszlása, amely lehetővé teszi a kopolimer szabad folyását öntés közben. A kopolimer térfogattömege körülbelül 0,35 gramm és 0,50 gramm között van milliliterenként.
A mikroszerkezet lehetővé leszi, hogy megkülönböztessük a találmány szerinti eljárással előállított etilén-butadién-kopolimert az ismert eljárásokkal előállított ilyen kopolimer éktől.
A csatolt rajz a UC-NMR spektrum egy részét mutatja a találmány szerinti eljárással előállított kopolimer telitett szénatomjaihoz viszonyítva. Ezen három, a butadién-egységek metiléncsoportjainak (-CH2-) tulajdonítható csúcsot figyelhetünk meg, amelyek a tetrametil-disziloxán 32,6, 32,7 és 32,9 ppm helyzeteiben vannak és már jelentkeztek hasonló kopolimereknél (8 006 838 számú közzétett brit szabadalmi bejelentés) de eddig még nem mutatták a monomer-egységek ilyen eloszlását.
Az a tény, hogy a nyers kopolimerizációs termékben, amelyben az alfa-helyzetű kettőskötésen az olyan metilcsoportok túlnyomó többségben vannak, amelyek különböznek az
1.4- transzbutadiénben és az etilén-butadién-blokk-kopolimerekben lévőktől (1,4-transz-sorozat butadiénre), ahol valamennyi vagy csaknem valamennyi butadién-egység még
1.4- transz-tipusú, azt bizonyítja, hogy ’ a szóbanforgó kopolimer különbözik a korábban leírtaktól.
A kénnel és gyorsítókkal kezelt termékek, amelyeket a találmány szerinti eljárással készítettünk, 50%-nál nagyobb hányada oldhatatlan forró xilolban. Ezek a termékek számos olyan tulajdonsággal rendelkeznek, amelyek különösen lehetővé teszik sok területen való felhasználásukat, igy a térhálósított polietilén habokhoz hasonló használatukat, magas hőmérsékleteknek ellenálló csövek készítésére történő alkalmazásukat és hósokknak ellenálló villamos szigetelőanyagokként.
A találmányt a továbbiakban példákon is bemutatjuk annak korlátozása nélkül, így ismertetjük néhány katalizátor-rendszer készítését, valamint leírunk néhány, a találmány szerinti eljárással előállított polimert és kopolimert.
1. példa
Az a) katalizátor-komponens készítése
Az eljárás első lépését egy forgó lombikban vitelezzük ki, amelynek a közepén spirálisan csavart wolframszálat helyezünk el, amely egy elektromos áramforráshoz kapcsolódik.
A vízszintesen elhelyezett lombikot egy hűtött fürdőbe merítjük és a készülék felső részét nitrogén bevitelére és vákuum létesítésére alkalmas nyílásokkal látjuk el.
A wolframspirél köré 2,5 g magnéziumhuzalt (103 milligramm atom) tekerünk. A lombikba, nitrogénpaplan alatt, beviszünk 300 ml vizmentesített n-heptánt, 1,17 ml tetrabutil-ortotitanátot (3,45 mmól) és 31,5 ml 1 klór-ciklohexánt (230 mmól). A lombikot -70 °C-ra hűtjük, 133xl0'3 Pa nagyságú vákuumot létesítünk és a spirált elektromosan hevítjük a fém Mg elgőzölögtetése érdekében. Ily módon fekete csapadék képződik. Az elgőzölés befejezése után, amely körülbelül 20 percet vesz igénybe, nitrogént táplálunk a készülékbe és a még hideg készülékbe beviszünk 5,1 ml (55 mmól) n-butanolt. A lombikot szobahőmérsékletre melegítjük, ezután annak tartalmát forrásig hevítjük és 2 óráig forrni hagyjuk.
A szilárd reakciótermék analízise a következő százalékos összetételt adja, a tömegre számítva:
Ti=l,7% Mg=19,90% Cl=39,2% OR=39,7%
2. példa
Egy horgonykeverővel felszerelt 5 literes autoklávba beviszünk 2 liter vízmentes és levegőmentes n-heptánt, 10 mmól Al(izobutil)3—at, 5 mmól AlEtClz-t. A hőmérsékletet 70 °C-ra emeljük és utána bevezetünk 2,9x xlO5 Pa nyomású hidrogént, 230 g 1,3-butadiént és 9,7xl0'5 Pa nyomású etilént. Ezután annyi 1. példa szerint készített katalizátor-szuszpenziót adagolunk az autoklávba, hogy annak a fémtitántartalma legfeljebb 0,015 milligrammatom legyen. Az etilént folyamatosan tápláljuk be olyan ütemben, hogy a nyomást 2 óra hosszat állandó értéken tartsuk.
Ily módon 245 g kopolimert kapunk, amely 330 000 gramm/gramra fémtitén terme5 lésnek felel meg.
A termék jellemző adatai a kővetkezők:
Olvadási index 2,16 kg megterheléssel (MFI2.16) 0,40 g/10 perc (ASTM D 1238/A).
Sűrűség (d) 0,9421 kg/dm3 (ASTM D
1505).
Butadién-transz-egységek=2,96 mól% (IR módszer)
Maximális forgatónyomaték a térhálósított terméken 16 kg/25 mm (ASTM 2084 71T).
Az alkalmazott keverési recept a következő:
kopolimer 100 rész/100 rész gumi
ZnO 5 rész/100 rész gumi sztearinsav 1 rész/100 rész gumi
2,2-metilén-bisz-4-metil2-terc-butil-fenol (0,02246) 1 rész/100 rész gumi
N-oxi-dietil-benzotiazol-2-szulfonamid 1.5 rész/100 rész gumi (NOBS special) dibenztiazil-diszulfid 0.5 rész/100 rész gumi (Vulkarit D.M.) kén 3 rész/100 rész gumi
Az alkotókat 150 °C-on keverjük nyitott hengersoron.
3. példa
Az a) katalizátor-komponens készítése
A készülék és a módszer megegyezik az
1. példában leírtakkal.
A wolframspirál köré 2,45 g magnéziumhuzalt (100 milligrammatom) tekerünk. A lombikba beviszünk 300 ml vízmentesitett n-heptánt, 0,312 ml (2,85 mmól) titán-tetrakloridot és 30 ml (220 mmól) 1-klór-ciklohexánt. A hideg szuszpenzióhoz hozzáadunk 4,95 ml izoamilalkoholt. A lombikot környezeti hőmérsékletre melegítjük, utána felforraljuk és 2 óra hosszat forraljuk. A szilárd reakciótermék analizálása során a következő százalékos összetételt kaptuk: (tömegre számítva)
Ti= 1.33%
MG= 20%
Cl= 45.5%
0R= 33.2%
4. példa
Egy horgonykeverővel ellátott 5 literes autoklávba beviszünk 2 liter vízmentes és levegómentes n-heptánt, 10 mmól Allizobutil>3—at, 5 mmól AlEtClz-öt és a hőmérsékletet 70 °C-ra emeljük, majd bevezetünk 2,9xl0'5 nyomású hidrogént, betáplálunk 230 g 1,36
-butadiént és etilént, amelynek a nyomása legfeljebb 9,7xl0‘5 Pa. Ezután olyan mennyiségű 3. példa szerinti szuszpenziót viszünk az autoklávba, amely 0,0250 milligrammatom· fémtitánnak felel meg. Az etilén bevitelét folytatjuk annak érdekében, hogy nyomását 2 óra hosszat állandó értéken tartsuk.
Ily módon 520 g kopolimert napunk, amely 430 000 gramm/gramm fémtitán termelésnek felel meg.
A termék jellemzői a következők:
Olvadási index 2,16 kg terhelésnél (MFl2,ie) 0,66 g/10 perc (ASTM szabvány D 1238/A).
Sűrűség (d) 0,9445 kg/dm3 (ASTM szabvány D 1505).
Transz-butadién-egységek 4,05 mól%.
A száraz por sűrűsége 0,358 kg/dm3 (ASTM szabvány D 1895-69).
Maximális forgatónyomaték a térhálósított terméken 20 kg/25 mm (ASTM szabvány 2084 71 T).
Az alkalmazott keverési recept megegyezik a 2. példánál megadottal.
5. példa
Egy horgony alakú keverövel felszerelt 5 literes autoklávba betáplálunk 2 liter vízmentes és levegőmentes n-heptánt, 8 mmól Al(izobutil)3-at, 1 mmól AlEtCh-öt és annyi 3. példa szerint előállított katalizátort, amennyi 0,005 milligrammatom fémtitánnak felel meg. A hőmérsékletet 85 °C-ra emeljük és bevezetünk 2xl0‘5 Pa nyomású hidrogént és 4% butén-l-et tartalmazó legfeljebb 5xl0-5 Pa nyomású etilént.
Az etilént folyamatosan adagoljuk annak érdekében, hogy a nyomást állandó értéken tartsuk 2 óra hosszat.
Ily módon 200 g kopolimert kapunk, amely 800 000 gramm polimer/gramm titán hozamnak felel meg. A kopolimer buténtartalma 0,88%, sűrűsége 0,9520 kg/dm3 ée az MFI2.16 értéke 0,7 g/10 perc.
6. példa
Az a) katalizátor-komponens előállítása
A készülék és az eljárás megegyezik az 1. példában leírtakkal.
A wolframspirál köré 2,4 g (98 milligrammatom) magnéziumhuzalt tekerünk. A lombikba beviszünk 315 ml vizmentesitett n-heptánt, 0360 ml titán-tetrakloridot (3,3 mmól) és 26,9 ml (198 mmól) 1-klór-ciklohexánt, majd a lehűtött szuszpenzióhoz 2,7 ml etanolt adunk. A lombikot környezeti hőmérsékletre melegítjük és utána 2 óra hosszat forraljuk.
A szilárd anyagot megelemezzük, amely szerint az anyag a következő összetételű tö-510 megszázalékban:
Ti= 1.7%
Mg= 22.55%
Cl= 46.75X
OR= 29% 5
7. példa
Egy horgony alakú keveróvel felszerelt 10 5 literes autoklávba beviszünk 2 liter vízmentes és levegömentes n-heptánt, 8 mmól Al(izobutil)j-at, 0,5 mmól AlEtCh-ót és annyi 6. példa szerint előállított katalizátort, amely egyenlő 0,005 milligrammatom fémtitánnal. A 15 hőmérséklet 85 °C-ra emelkedik. Ezután betáplálunk 2xl0‘5 Pa nyomású hidrogént és legfeljebb 5xl0~5 Pa nyomású etilént.
Az etilént folyamatosan tovább adagoljuk annak érdekében, hogy a nyomást 2 óra 20 hosszat állandó értéken tartsuk.
Ily módon 225 g polietilént kapunk, amely 940 000 gramm/gramm fémtitán termelésnek felel meg.
A termék jellemzői a következők:
Olvadási index 2,16 kg terhelésnél (MFl2,ie)=0,9 gramm/10 perc (ASTM szabvány D 1238/A).
Sűrűség=0,965 g/ml.
Olvadáspont (DSC)=136 °C.
3. példa
Egy horgony alakú keveróvel ellátott 5 literes autoklávba beviszünk 2 liter vízmentes és levegömentes n-heptánt, 10 mmól Al(izobutil)3-at, 5 mmöl AlEtCh-öt és a hőmérsékletet 70 °C-ra emeljük. Ezután betáplálunk 2,9xl0'5 Pa nyomású hidrogént, 230 g 40 1,3-butadiént és legfeljebb 97xl05 Pa nyomású etilént, majd beviszünk annyi 6. példa szerint előállított katalizátort, hogy a fémtitán mennyisége 0,0420 milligrammatom legyen.
Etilént folyamatosan adagolunk annak érdekében, hogy a nyomást 2 óra hosszat állandó értéken tartsuk. Ily módon 420 gramm kopolimert kapunk 4,8 ppm maradék fémtitánra vonatkoztatva.
A termék jellemzői a következők:
Olvadási index 2,16 kg terhelésnél (MFI2,ie)=0,28 gramm) 10 perc (ASTM szabvány D 1238/A).
Sűrűség (d)=0,9424 (ASTM szabvány D 1505) kg/dra3.
Transz-butadién-egységek=3,l% (IR módszer)
Maximális forgatónyomaték a térhálósított terméken=20 kg/25 mm (ASTM 2084 71 T).
A keverési recept és a térhálósitás körülményei megegyeznek a 2. példában megadottakkal.

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás Ziegler-Natta katalizátor a) komponensének előállítására, azzal jellemezve, hogy magnéziumot vákuumban 133-133xl0‘5 Pa közötti csökkentett nyomáson, 300-600 °C hőmérsékleten szublimálunk, majd gőzeit titán-halogenid vagy 1-4 szénatomos titán-alkoxid és valamely 6-8 szénatomos cikloalkil-halogenid és közömbös alifás vagy aromás szénhidrogén oldószerben, -100- -10 °C hőmérsékleten kondenzálunk, és az igy kapott
    25 szuszpenziót 50 °C és 100 °C közötti hőmérsékleten 2-8 szénatomos alifás alkohol jelenlétében melegítjük, míg a cikloalkil-halogenid és az elgőzölögtetett fém mólaránya legalább 1, a 6-8 szénatomos ciklo-alkil-halogenid és a
    30 titánvegvület mólaránya 10 és 60 között van, a 2-8 szénatomos alifás alkohol és a titánvegyület mólaránya legalább 1, előnyösen 1 és 20 között van, az elgőzölögtetett fémet és a titánvegyületet legalább 1 Mg/Ti arányban,
    35 előnyösen 10 és 25 Mg/Ti arányban reagáltatjuk egymással, grammatomban kifejezve.
  2. 2. Eljárás oc-olefinek - előnyösen etilén - egymagukban vagy konjugált diolefinnel, előnyösen 1,3-butadién-nel történő polimerizálására vagy kopolimerizálására, katalizátor-rendszer jelenlétében, valamely közömbös oldószerben, 50-150 °C hőmérsékleten, 1-50xl05 Pa nyomáson folytatjuk le, azzal jellemezve, hogy a monomereket olyan többalko45 tós katalizátor-rendszerrel érintkeztetjük, amely a következő komponenseket tartalmazza: a reakciózóna 1 literére számítva 4-5 mmól 1-4 szénatomos tri-alkil-aluminiumot, 0,25-2,5 mmól, AlRnX>n általános képletű
    50 alumínium halogenidet, ahol R jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, X jelentése Cl vagy Br és n értéke 0-2, és 0,002-0,02 milligrammatom fémtitán mennyiségű a) katalizátor komponenst.
HU822423A 1981-07-29 1982-07-28 Process for producing catalyst-component and for polymerizing and copolymerizing alpha olefines HU196437B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT23212/81A IT1137631B (it) 1981-07-29 1981-07-29 Procedimento per la polimerizzazione e copolimerizzazione in alta resa di composti olefinicamente insaturi e mezzi adatti allo socpo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU196437B true HU196437B (en) 1988-11-28

Family

ID=11204932

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU822423A HU196437B (en) 1981-07-29 1982-07-28 Process for producing catalyst-component and for polymerizing and copolymerizing alpha olefines

Country Status (29)

Country Link
US (1) US4446289A (hu)
JP (1) JPS5827707A (hu)
AT (1) AT386215B (hu)
AU (1) AU553262B2 (hu)
BE (1) BE893965A (hu)
BG (1) BG42524A3 (hu)
CA (1) CA1190349A (hu)
CH (1) CH654317A5 (hu)
CS (1) CS241115B2 (hu)
DD (1) DD202582A5 (hu)
DE (1) DE3228372A1 (hu)
DK (1) DK162650C (hu)
ES (1) ES515557A0 (hu)
FR (1) FR2510587B1 (hu)
GB (1) GB2103226B (hu)
GR (1) GR76205B (hu)
HU (1) HU196437B (hu)
IE (1) IE53869B1 (hu)
IT (1) IT1137631B (hu)
LU (1) LU84288A1 (hu)
NL (1) NL188164C (hu)
NO (1) NO161376C (hu)
PL (1) PL134909B1 (hu)
RO (1) RO85330B (hu)
SE (1) SE453296B (hu)
SU (1) SU1688788A3 (hu)
TR (1) TR21778A (hu)
YU (1) YU44357B (hu)
ZA (1) ZA824952B (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1176299B (it) * 1984-06-22 1987-08-18 Anic Spa Metodo per la preparazione di un catalizzatore a base di zirconio o afnio e processo di polimerizzazione o copolimerizzazione di composti insaturi impiegante lo stesso
EP0176641B1 (en) * 1984-10-05 1989-02-15 Pony Industries Incorporated Hydrocarbon fluid friction reducing composition containing olefin copolymer and process for producing same
EP0223889B1 (en) * 1985-11-21 1991-02-06 Pony Industries Incorporated Process for polymerisation of alpha-olefins with ziegler type catalyst system
FI87891C (fi) * 1991-07-16 1993-03-10 Neste Oy Metateskatalysator foer olefiner
FR2691970B1 (fr) * 1992-06-04 1995-08-25 Bp Chemicals Snc Procede de preparation d'un catalyseur de polymerisation.
RU2064836C1 (ru) * 1994-06-20 1996-08-10 Институт катализа им. Г.К.Борескова СО РАН Способ получения нанесенного катализатора для полимеризации этилена и сополимеризации этилена с альфа-олефинами
JP5394630B2 (ja) * 2007-10-22 2014-01-22 東邦チタニウム株式会社 アルコキシマグネシウムの合成方法、オレフィン類重合用固体触媒成分の製造方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7018333A (hu) * 1969-12-22 1971-06-24
US3859231A (en) * 1972-10-13 1975-01-07 Gulf Research Development Co Simplified process for manufacture of catalyst component
GR60862B (en) * 1976-01-30 1978-09-01 Snam Progetti Process for olephines polymerization and compositions suitable for the polymerization
IT1054583B (it) * 1976-01-30 1981-11-30 Snam Progetti Metodo per la preparazione di tricoluri di titanio e di vanadio e prodotti cosi ottenuti
US4194992A (en) * 1976-01-30 1980-03-25 Snamprogetti, S.P.A. Method for the polymerization of olefines and means suitable thereto
GB1578745A (en) * 1976-05-24 1980-11-12 Bp Chem Int Ltd Polymerisation catalyst component
US4246384A (en) * 1978-11-08 1981-01-20 Phillips Petroleum Company Magnesium reducing agent for producing titanium trihalide catalyst component
IT1115152B (it) * 1979-03-07 1986-02-03 Anic Spa Processo per la copolimerizzazione dell'etilene con idrocarburi pluriinsaturi
US4342855A (en) * 1980-08-27 1982-08-03 Idemitsu Kosan Company Limited Process for the production of polyethylene

Also Published As

Publication number Publication date
DE3228372A1 (de) 1983-02-10
PL134909B1 (en) 1985-09-30
YU164782A (en) 1985-04-30
JPS5827707A (ja) 1983-02-18
YU44357B (en) 1990-06-30
RO85330B (ro) 1984-11-30
DK162650C (da) 1992-04-21
NL188164C (nl) 1992-04-16
ZA824952B (en) 1983-04-27
GB2103226B (en) 1985-03-20
NL8203012A (nl) 1983-02-16
RO85330A (ro) 1984-10-31
NL188164B (nl) 1991-11-18
DK162650B (da) 1991-11-25
AU553262B2 (en) 1986-07-10
US4446289A (en) 1984-05-01
FR2510587A1 (fr) 1983-02-04
GB2103226A (en) 1983-02-16
JPH0412284B2 (hu) 1992-03-04
NO161376C (no) 1989-08-09
SU1688788A3 (ru) 1991-10-30
IT8123212A0 (it) 1981-07-29
IE821816L (en) 1983-01-29
SE8204474L (sv) 1983-01-30
AU8637582A (en) 1983-02-03
BE893965A (fr) 1983-01-28
CS241115B2 (en) 1986-03-13
LU84288A1 (fr) 1983-04-13
SE8204474D0 (sv) 1982-07-27
CA1190349A (en) 1985-07-09
ES8406895A1 (es) 1984-09-01
CH654317A5 (it) 1986-02-14
ES515557A0 (es) 1984-09-01
NO822580L (no) 1983-01-31
ATA291782A (de) 1987-12-15
BG42524A3 (en) 1987-12-15
FR2510587B1 (fr) 1986-04-18
GR76205B (hu) 1984-08-03
AT386215B (de) 1988-07-25
NO161376B (no) 1989-05-02
DD202582A5 (de) 1983-09-21
SE453296B (sv) 1988-01-25
PL237693A1 (en) 1983-03-14
IE53869B1 (en) 1989-03-29
TR21778A (tr) 1985-07-03
IT1137631B (it) 1986-09-10
DK323082A (da) 1983-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5314956A (en) Polypropylene resin compositions of high syndiotacticity and preparation process thereof
KR0149020B1 (ko) 회전 타원상 입자 중합체 조성물
Tullock et al. Polyethylene and elastomeric polypropylene using alumina‐supported bis (arene) titanium, zirconium, and hafnium catalysts
US4175171A (en) Catalyst for polymerizing α-olefins
HU196437B (en) Process for producing catalyst-component and for polymerizing and copolymerizing alpha olefines
Soga et al. Polymerization of olefins with the catalyst system (RCp) TiCl3 (R= H, CH3)/SiO2‐common alkylaluminium activated with a suitable Lewis acid
US4031300A (en) High molecular weight, high unsaturation isobutylene-cyclopentadiene copolymers
US20030166809A1 (en) Process for preparation of butyl rubber having broad molecular weight distribution
US3407185A (en) Crystalline ethylene/butadiene copolymers
US5071928A (en) Process for polymerizing ethylene and copolymerizing ethylene with alpha-olefins and relevant catalyst
EP0163530A2 (en) Block copolymer
JPH0153891B2 (hu)
CA1160206A (en) Process for the copolymerisation of ethylene with polyunsaturated hydrocarbons
AU651161B2 (en) Ethylene-propylene copolymer compositions
US4335235A (en) Crystalline co-polybenzyls preparation
EP0017456B1 (en) Crystalline co-polybenzyls and process of producing them
HU192062B (en) Process for the polymerization of ethylene or for the copolymerization of ethylene and alpha-olefins in presence of catalyst
JP3322691B2 (ja) 末端修飾ポリオレフィンの製造方法
JPH06128322A (ja) 末端変性ポリオレフィン
EP0202550A1 (en) Process for the preparation of ethylene-propylene-diene terpolymers
Kothandaraman et al. Kinetics of polymerization of 1-octene with the catalyst systems TiCl4-AlEt3 or AlEt2Br
US3631011A (en) Method for polymerizing ethylene by use of novel catalyst system
JP3273054B2 (ja) 末端修飾ポリオレフィン
SU572292A1 (ru) Катализатор дл полимеризации, сополимеризации и олигомеризации олефинов
JPH06157643A (ja) 末端修飾ポリオレフィン

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee