CS241115B2 - Method of alpha-olefins polymerization and copolymerization - Google Patents

Method of alpha-olefins polymerization and copolymerization Download PDF

Info

Publication number
CS241115B2
CS241115B2 CS825653A CS565382A CS241115B2 CS 241115 B2 CS241115 B2 CS 241115B2 CS 825653 A CS825653 A CS 825653A CS 565382 A CS565382 A CS 565382A CS 241115 B2 CS241115 B2 CS 241115B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
catalyst system
magnesium
process according
molar ratio
compound
Prior art date
Application number
CS825653A
Other languages
English (en)
Inventor
Antonio Carbonaro
Cesare Ferrero
Margherita Corbellini
Original Assignee
Agip Petroli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Agip Petroli filed Critical Agip Petroli
Publication of CS241115B2 publication Critical patent/CS241115B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond

Description

(54) Způsob polymerace a kopolymerace a-olefinů
Vynález se týká nového způsobu polymerace a kopolymerace alfa-olefinů včetně etylenu, rovněž v přítomnosti konjugovaných diolefinů, a zvláště kopolymerace etylenu s 1,3-butadienem, který se zakládá na použití multikomponentního katalytického systému, jehož jednu komponentu tvoří nový komplex, obsahující titan a hořčík. Tento komplex je produktem reakce halogenidů nebo alkoholátu čtyřmocného titanu, par hořčíku kondenzovaných za nízké teploty, organické nebo anorganické halogenované sloučeniny a alkoholu· Další komponenty tvoří trialkylhliník obecného vzorce AlR^, kde R je alkylový nebo alkarylový zbytek, a halogenid hliníku obecného vzorce А1кпхз-.П/ kde X je chlor nebo brom a n leží v mezích 0 až 2.
Vynález se týká způsobu polymerace a kopolymerасе alfa-oleflnů včetně etylenu a kopolymerace etylenu s 1,3-butadienem za vzniku pozoruhodných produktů, při kterém se používá nového katalytického systému na bázi nové titanové kompozice.
Katalyzátor, vznikající spojením této kompozice s ostatními dvěma složkami, jak bude dále popsáno, má jedinečné a překvapivé chování, které je mimo jiné účinné při přípravě kopolymerů etylen-butadien s novou distribucí monomerních jednotek a s dalšími vlastnostmi, které budou popsány dále.
Polymerace etylenu s titanovým katalyzátorem je široce popsána v patentové literatuře. Postupy popsané v této literatuře jsou většinou založeny na výhodách, poskytovaných katalytickými systémy o vysoké specifické aktivitě, které umožňují značné zjednodušení polymeračního procesu. Katalyzátory dosud známého druhu neumožňují kopolymerovat etylen s butadienem s vysokými výtěžky.
Přihlašovatel si je vědom starších patentových přihlášek, popisujících způsoby přípravy poly-alfa-olefinů a kopolymerů etylenu s polynenasyceným uhlovodíkem, mezi jinými rovněž s 1,3-butadienem, s vysokým výtěžkem, vztaženo na použitý katalyzátor.
V uvedených patentech se používají katalytické systémy jak na bázi titanu, tak na bázi vanadu, avšak nelze se obejít bez čištění konečného polymeru od kovových residuí. Je například známo, že vanad vykazuje oxidační účinek katalytické povahy, který proto, že probíhá uvnitř celé hmoty kopolymeru, velice zhoršuje jeho odolnost vůči stárnutí.
Kromě toho některé dosud známé kopolymery vykazují mikrostrukturní distribuci, kterou je možno detegovat 13c-NMR spektrem a která se zdaleka nepřibližuje optimálnímu výběru pro účely jejich použití při dalších reakcích, například při jejich zesilováni působením síry.
Například kopolymer etylen-butadien s obsahem 3,3 % butadienu, podrobí-li se vulkanizaci sírou s urychlovačem, obsahuje pouze 40 % podílu, nerozpustného ve vroucích xylenech.
Nyní bylo přihlašovatelem zjištěno, že je možno s velmi vysokým výtěžkem na použitý přechodový kov získat krystalické kopolymery etylen-butadien s pozoruhodnou distribucí monomerních jednotek, vysokou sypnou hmotností a úzkou distribucí molekulové hmotnosti postupem, kterým je rovněž možno polymerovat a kopolymerovat etylen s alfa-olefiny, a jehož podstata spočívá v použití třísložkového katalytického systému, obsahujícího novou titanovou kompozici.
Aktivita katalytického systému je tak vysoká, že umožňuje produkovat alespoň 200 000 g polymeru na g elementárního titanu v katalytickém systému, a při vhodném výběru reakčních podmínek i více než 1 000 000 g polymeru na g elementárního titanu.
Aktivity v tomto rozsahu byly v případě kopolymerace etylen-butadien dosud nepředstavitelné, vezmeme-li v úvahu známé snižující působení butadienu na aktivitu katalyzátoru vůči monoolefinům /viz například D. L. Christman, G. I. Keim, Macromolecules, 358 /1968/,
M. Nowakowska, H. Macejewska, J. Oblog, J. Pilichowski, Polymery, 11, 320 /1966//.
Další vynikající charakteristikou postupu podle vynálezu je, že polymerační produkty mají takovou distribuci velikosti částic, že prášek má fluiditu, potřebnou pro další technologické operace..
Katalytický systém, který se používá při způsobu podle vynálezu, se vyrábí z těchto výchozích látek:
a/ produkt reakce halogenidu nebo alkoholátu čtyřmocného titanu, par hořčíku kondenzovaných za nízké teploty, organické halogenované sloučeniny nebo anorganické halogenované sloučeniny a alkoholu, b/ trialkylhliník vzorce
AlR^, kde
R je alkylový nebo alkarylový zbytek, kde c/ halogenid hliníku vzorce A1RnX3-n' představuje chlor nebo brom a leží v mezích O až 2,
Kaaalytická komppnnnta /a/ je stupních.
nová. Získává se reakcí výše uvedené ve dvou
Během prvního stupně se nechá kovu ve vakuu a v blízkooti, avšak zenými na nízkou teplotu.
probíhat odpařování nebo sublimace hořčíku zahřívánm nikoli v kontaktu s ostatní i reakčními složkami, ochlaAby se reakční směs udržela ve fluddnm stavu, je možno k ochlazeným složkí přidat inertní uhlovodíkové zředovadlo. Teplota ochlazených složek se volí tak, aby se nepřekkroil parciální tlak elementárního hořčíku podrobeného zahřívání a obecně se pohybuje mezi -100 a -10 °C.
Reakčními složkami pro tento počáteční stupeň jsou hořčík a tlamová sloučenina, ale popřípadě může být také přítomna halogenovaná sloučenina a alkohol.
V prvním stupni se odpaří /nebo sublíu;je/ kovový hořčík a s ochlazenými složkami.
pak se kondenzuje a reaguje
Druhý reakční stupeň, který se zahajuje, jakmile se kovový spočívá v zahřívání všech výše uvedených složek na teplotu mezi proměnnou dobu /například 1 h/.
hořčík odpaří /vysublíiiie/, 50 a 100 °C za mícMní po
Tacto získaná suspenze tvoří novou katalytickou komponentu /a/
Je charakterizována ESR /eeektronová spinová resonance/ spektrem, obsahující široký přlbl. 10 T/ př± g /g faktor elektronového spinu,/ rovném 1,89 /± 0,01/ Ь945 /± 0,005Л 1 600 /+ 0,005/ а Ь977 jejich intenzita mění se změnou poměru ROO/TT; se zvětšujícím se potendenci vymizet.
signál / Δη a užřšíi signály /Δ H asi 3.10-3 T/ při g /t 0,005/, přičimž se měrem má širší signál konmpoice je navíc charakterizována rentgenovém spektnm obsahu jí cí Braggově ízdálenooti asi 5,8 . 10-10m..... d dl d které úhlově předchhzzjí a následují vzrůstá s rostoucí poměrem ROH/Ti a má první odraz d tendenci vynizzt.
Nová katalytická odraz d, odppvídaa^í m a/nebo dva dal-ší odrazy dl a d2, první odraz, poněvadž je dl — 2d2 a jejich intenzita s rostoucí prostorovou velikostí skupiny R, a mezitm
Jako příklad se uváddjí hodnety rovny 8^ 8,5 a 14^ x 10-10 m.
dl pro R = CH.4, iS0-C4/4, C6/5~C/2, které jsou přibližně
Z tianoových sloučenin, které jsou pouHtelné při přípravě katalytické kommonenty /a/, jsou výhodné ty, ve kterých je kov čtyřvazný, a to vzhledem k jejich rozpuutnooti v uhlovodících. Jako příklady lze uvést TÍCI4, Ti0OC4/9/4 a Ti/Oiso-Cj/4/4.
Z organických halogenovaných sloučenin jsou zvláště vhodně alkylchloridy, a anorganic kých halogenovaných sloučenin jsou výhodné chloridy těžkých kovů, kde kov může existovat alespoň ve dvou oxidačních stupních a které jsou v okamžiku použití ve stupni nad miniem.
Zvláště důležité je pouuití alkoholu jako složky pro přípravu komponenty /a/. Může ti být primární, sekundární nebo terciární alkohol· Reaktivita je ovlivňována zbytkem, který nese alkoholickou funkci; prokázalo se například, že benzylalkohol je méně aktivní než alkoholy se zcela alfaatikým řetězcem.
poměry se volí, s ohledem na optimmaizaci působení polymeračních katalyzátorů, v těchto mezích: .
hořčít:tikanuv,á sloučenina - 10 až 25, halogenovaná sluučenink:tikanolá sloučenina - 10 až 60, alkohooktanová sloučenina - 1 až 20.
Kanpouentt /b/ katalytického syskmu je tvořena sloučeninou hliníku typu A1R, kde R je alkyl nebo alkaryl. Nejjednoduššími, a proto nejvýhodnějšími sloučeninami z této skupin; jsou iriaiyihlinϊk a iriisobutylhliuík·
Konpooenta /c/ katalytického systmu je opět, sloučenina hliníku, která je však halogenovaná. V praxi je možno po^ít chlorid hlinitý nebo bromid hlinitý a rovněž ppoeolkкl“ nebe dialky^alogenidy, například αlupiniupPUetylmonouhlorid nebo aluminiumisobutyldibromid.
Mooární poměry komponent /a/, /b/, /c/ katalytického systému nejsou rozhcriující; jedině za účelem uotimρtizαce aktivity se poměry volí v následujífcích ruzpρaích:
komponenta /b/: titanová sloučenina /obsažená v konmonentě a/ - 50 až 1 000, komponenta /c/: komponenta /b/ - 0,1 až 10.
K nastavení míliek^íLové hmUnnuti polymeru, jehož tavný index /M?I2 16/ se může mmnit v širokých mmeích, je možno běžným způsobem po^ít vodíku.
Pokud jde o samotnou polymer ai, neexistují žádné zvláštní znaky, které by ji odlišoval} od postupů ooula známého stavu techni-ky. Polymerrční iaoluit je obvykle mmzi 50 až 150 °C. Reakční produkt lze izolovat prostou filtrací nebo ceutrfUugovánÍp reakCní suspenze a před sušenm není nutno provádět čištění.
Obsah buttUianulých a etylenových jednotek v ^polymerů je funkcí relativního množ tví obou přiváděných monomni.
Je zcela možné získat ^polymer o jakémsi požadovaném složení, avšak pro některé aplikace jsou zvláště významné kopolymery, které obsahuji pouze několik butadianolých nenasycených vazeb, přičemž tento p°ěet je dostatečný k proběhnutí běžné ^^aniz^e sírou.
Nappíklad zavedenm 1 až 5 % mmlárních butadienových jednotek se v postatě zachovají četné vlastnosti charéattaisiické pro po^^tadien o vysoké hustotě, zatímco daaší důležité faktory se zlepší /například odolnost vůči vysokým taoL.utáP/, což je spojeno se vznikem sítě vulkaní. zac í.
Suchý kopolymer obsahuje pouze zanedbatelné a neškodné ppeUitví anorganických katalytických residují a má uspokojivou distribuci velikosti částic, která zajištuje jeho volnou fluiditu. Má sypnou hnmonoot asi 0,35 až 0,40 g/ml.
Mikrostruktura umožňuje odlišit etylen-butadlenový kopolymer, vyráběný podle tohoto vynálezu, od kopolymerů podle známého stavu.
Na výkresu je znázorněna část C-NMR spektra, vztahující se к nasyceným uhlíkovým stanům kopolymerů, připraveného postupem podle vynálezu. Je možno pozorovat tři píky, příslušející metylenovým skupinám /-CH2-/ butadienových jednotek, které, přestože se vyskytují v pozicích 32,6, 32,7 a 32,9 ppm tetrametyldisiloxanu, ve kterých již byly objeveny u podobných kopolymerů /britská patentová přihláška č. 8 006 838/ ukazují na distribuci monanerních jednotek, jaká dosud nebyla pozorována.
Fakt, že v surovém produktu kopolymerace v poloze alfa к dvojné vazbě značně převažují metylenové skupiny, na rozdíl od 1,4-trans-polybutadienů a blokových kopolymerů etylen-butadien /se sekvencí 1,4-trans pro butadien/, umožňuje kopolymer podle vynálezu, ve kterém jsou všechny nebo téměř všechny butadienové jednotky stále typu 1,4-trans, označit jako odlišný od dosud popsaných kopolymerů.
Produkty, vulkanizované se sírou a urychlovači, které je možno připravit z kopolymerů podle vynálezu., jsou z více než 50 % nerozpustné ve vroucím xylenu. Vykazují množství vlastností, díky jimž jsou zvláště vhodné pro četná použití, například pro pěny ze zesilovaného polyetylénu, trubice pro vysoké teploty nebo elektrické Izolátory odolné vůči tepelným šokům.
Vynález je blíže osvětlen panocí následujících-příkladů provedení, zaměřených na několik exemplárních katalytických systémů a na některé polymery a kopolymery, které je možno získat způsobem podle vynálezu.
Příklad 1
Příprava katalytické kanponenty /а/
První stupeň přípravy se provádí v rotační baňce, v jejímž středu je uspořádáno spirálově stočené wolframové vlákno, připojené ke zdroji elektrického napětí.
Baňka, uložená horizontálně, je ponořena v chladné lázni a horní sekce aparatury má vstupy pro dusík a vakuum.
Kolem wolframových spirál je navinuto 2,5 g hořčíkového drátu /103 mol/· Baňka se pod vrstvou dusíku naplní 300 ml dehydratovaného n-heptanu, 1,17 ml tetrabutylortotitanátu /3,45 mmol/ a 31,5 ml L-chlorhexanu /230 mmol/.
Baňka se ochladí na -70 °C, aplikuje se vakuum do 133.103 Pa a spirála se elektricky zahřívá; aby se odpařil kovový hořčík. Získá se tak černá sraženina. Po skončení odpařování, které trvá 20 min, se do aparatury přivádí dusík a dosud chladná suspenze se doplní 5,1 ml n-butanolu /55 mmol/. Baňka se uvede zpět na teplotu místnosti, načež se její obsah zahřeje к varu a nechá se vřít 2 h.
Analýzou pevného reakčního produktu bylo získáno následující hmotnostní složení:
Ti = 1,7 % Mg == 19,90 % Cl - 39,2 % OR =39,7 %.
Příklad 2
1 autokláv, vybavený kotvovým míchadlem, se naplní 2 1 bezvodého a deaerovaného n-heptanu, 10 mmol Al/isobutyl/3 a 5 mmol AlEtCl2. Teplota se zvýší na 70 °C, načež se přivádí 0,29 MPa vodíku, 230 g 1,3-butadienu a etylen do tlaku 0,97 MPa. Pak se uvede katalytická suspenze, připravená podle příkladu 1, v množství, ekvivalentním 0,015 mmol kovového titanu*. Pro udržení konstantního tlaku se 2 h kontinuálně přivádí etylen.
б
Získá se 245 g kopolymeru, ekvivalentních 330 000 g na 1 g kovového titanu.
Produkt má tyto vlastnosti:
tavný index při zatížení 2,16 kg /MFI2 1θ» ASTM D 1238/A/, 0,40 g/10 min hustota /ASTM D 1505/ 942,1 kg/m3 trans-butadienové jednotky 2,96 % mol. /IR/ maximální kroutící moment vulkanizovaného produktu /ASTM 2084 71 T/ 4,072 hbn.
Byl použit tento mísicí pcměr:
kopolymer 100 dílů na 100 dílů směsi
ZnO 5 dílů na 100 dílů směsi
kyselina stearová 1 díl na 100 dílů směsi
2,2-metylen-bis-4-metyl-terc.butylfenol 1 díl na 100 dílů směsi
N-oxydietylbenzotiazol-2-sulfonamid dibenztiazyldisulfid síra
1,5 dílu na 100 dílů směsi
0,5 dílu na 100 dílů směsi díly na 100 dílů směsi Směs byla mícna na otevřeném válcovém hnětači při 150 °c.
Příklad 3
Příprava katalytické komponenty /a/
Aparatura a postup jsou stejné jako v příkladu 1.
Kolem wolframové spirály je navinuto 2,45 g hořčíkového drátu /100 mol/. Baňka se napustí 300 ml dehydratovaného n-heptanu, 0,312 ml chloridu titaničitého /2,85 mmol/ a 30 ml 1-chlorhexanu /220 mmol/. Chladná suspenze se doplní 4,95 ml isoamylalkoholu. Baňka se uvede zpět na teplotu místnosti, načež se zahřeje k varu a její obsah se nechá vřít 2 h. Analýzou pevného produktu byly získány tyto hmotnostní poměry:
Ti = 1,33 % Mg = 20 %
Cl = 45,5 %
OR = 33,2 %
Příklad 4
1 autokláv, vybavený kotvovým míchadlem, se naplní 2 1 bezvodého a deaerovaného n-neptan^ 10 mmol Al/isobutyl/3, 5 mmol A^tC^ a teplota se zvýší na 70 °^ naČež se při vádí 0,29 MPa vodíku, 230 g 1,3-butadienu a etylen do přetlaku 0,97 MPa. Pak se přidá suspenze, připravená podle příkladu 3, v množství, ekvivalentním 0,025 O mmol kovového titanu. K udržení konstantního tlaku se pokračuje v přivádění etylenu po dobu 2 h.
Získá se 520 g kopolymeru, což je ekvivalentní 430 000 g na 1 g kovového titanu.
zatížení 2,16 kg /MF^ 16, ASTM D 1238/А/ 0,66 g/10 min
1505/ 944,5 kg/m3
Produkt má tyto vlastnosti:
tavný index při hustota /ASTM d trans-butadienové jednotky 4,05 % mol.
sypná hmotnost. suchého prášto /ASTM D 1895-69/ 358 kg/m3 maximální kroutící moment vulkanizovaného produktu /ASTM 2084 71 T/ 4,98 Nm.
Mísicí receptura je uvedena v příkladu 2.
Příklad 5
1 autokláv s kotvovým míchadlem se naplní 2 1 bezvodého a deaerovaného n-heptanu, mmol Al/isobutylp 1 mmol AlEtC^ a katalyzátorem, připraveným podle příkladu 3, v množství, ekvivatontnún °,005 mmol tovovtoo
0,2 MPa vodíku a etylen /obsahující titanu. Teplota se zvýší na 85 °C, natož se uvádí 1-butenu/ do přetlaku 0,5 MPa.
Pro udržení konstantního tlaku se pokračuje v přivádění etylenu.
Získá se 200 g kopolymerů, což Kopolymer má obsah butenu 0,88 % hmot., 0,7 g/10 min.
představuje výtěžek 800 000 g polymeru na 1 g titanu, hustotu 952,0 kg/m3 a tavný index MFI2 rovný
Příklad 6
Příprava katalytické komponenty /a/
Aparatura a postup jsou stejné jako v příladu 1.
Kolem wolframových spirál je navinuto 2,4 g hořčíkového drátu /98 mmol/. Baňka se naplní 315 ml dehydratovaného n-heptanu, 0,360 ml chloridu titaničitého /3,3 mmol/ a 26,9 ml 1-chlorhexanu /198 mmol/ a k chladné suspenzi se uvede zpět na teplotu místnosti, načež se zahřívá a její přidá 2,7 ml etanolu. Baňka se obsah se nechá 2 h vřít.
Analýzou pevného produktu se získá toto procentické složení:
Ti — 1,7
Mg =22,55
Cl = 46,75
OR — 29
Příklad
Teplota se zvýší na
1 autokláv, vybavený kotvovým míchadlem, se naplní 2 1 bezvodého a deaerovaného n-heptanu, 8 mmol al/isobutyl/^, 0,5 mmol AlEtC^ a katalyzátorem), připraveným podle příkladu 6, v množství, ekvivalentním 0,005 mmol kovového titanu.
°C, načež se uvádí 0,2 MPa vodíltu a etylen do tlaku 0,5 MPa.
K udržení konstantního tlaku po h se pokračuje v přivádění etylenu.
Získá se 225 g polyetylénu, což je ekvivalentní 940 000 g na g kovového titanu.
£4^115
Produkt má tyto vlastnosti!
taýný index při zatížení 2,16 g /MFI2 16, ASTM D 1238/A 0,9 g/10 min hustota 965 kg/m3 teplota tání /diferenciální kalorimetrie/ 136 °c
Příklad 8
1 autokláv s kotvovým míchadlem se napustí 2 1 bezvodého a deaerovaného n-heptanu, 10 mmol Al/isobutyl/3, 5 mmol AlEtCl2, teplota se zvýší na 70 °C, načež se přivádí 0,29 MPa vodíku, 230 g 1,3-butadienu a etylen do tlaku 9,7 MPa. Přidá se katalyzátor, připravený podle příkladu 6, v množství ekvivalentním 0,0420 mmol kovového titanu.
К udržení konstantního tlaku po 2 h se pokračuje v přivádění etylenu. Získá se 420 g kopolymeru, což je ekvivalentní 4,8 ppm zbytkového kovového titanu.
Produkt má tyto vlastnosti:
tavný index při tatížení 2,16 kg /MFI2 16, ASTM D 1238/А/ 0,28 g/10 min hustota /ASTM D 1505/ 942,4 Jcg/m3 trans-butadienové jednotky 3,1 % mol. /IR/ maximální kroutící moment vulkánizováného produktu /ASTM 2084 71 Т/ 4,98 Nm.
Mísící receptura a podmínky vulkanizace jsou stejné jako v příkladu 2.

Claims (22)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU f 1. Způsob polymerace a kopolymerасе alfa-olefinů samotných nebo spolu s jedním nebo více konjugovanými diolefiny, vyznačující se tím, že se monomery uvedou do styku s multikanponentním katalytickým systémem, který se skládá z a/ produktu reakce halogenidu nebo alkoholátu čtyřmocného titanu, par hořčíku kondenzovaných za nízké teploty, organické nebo anorganické halogenované sloučeniny a alkoholu, b/ trialkylhliníku obecného vzorce kde je alkylový nebo alkarylový zbytek a с/ halogenidu hliníku obecného vzorce A1Rnxa-n' kde je chlor nebo brcm a n
    leží v mezích O až 2
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se použije komponenta /а/ katalytického systému, získaná zahříváním hořčíku ve vakuu, kondenzací jeho par na směsi titanové sloučeniny a organické nebo anorganické halogenované sloučeniny, popřípadě v přítomnosti inertního zředovadla, a zahříváním získané suspenze na teplotu mezi 50 a 100 °C v přítomnosti alkoholu.
  3. 3. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že se použije komponenta /а/ katalytického systému, získaná sublimací hořčíku ve vakuu za tlaku mezi 133 a 133.1θ^ Pa a za teploty mezi 300 a 650 °C.
  4. 4. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že se použije komponenta /а/ katalytického systému, získaná kondenzací par hořčíku v inertním rozpouštědle vybraném z alifatických nebo aromatických uhlovodíků.
  5. 5. Způsob podle bodu 4, vyznačující se tím, že páry hořčíku se kondenzují při teplotě mezi -100 a -10 °C.
  6. 6. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že halogenovaná organická sloučenina je vybrána z alkylhalogenidů.
  7. 7. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že anorganická halogenovaná sloučenina je vybrána z chloridů těžkých kovů, kde kov může existovat alespoň ve dvou oxidačních stupních a které jsou v okamžiku použití ve stavu nad minimálním oxidačním stupněm.
  8. 8. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že alkohol je vybrán z alifatických alkoholů.
  9. 9. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že molární poměr organické nebo anorganické halogenované sločeniny к parám hořčíku je roven nebo větší než 1.
  10. 10. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že molární poměr organické nebo anorganické halogenované sloučeniny к titanové sloučenině je 10 až 60.
  11. 11. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že molární poměr alkoholu к titanové sloučenině je roven nebo větší než 1.
  12. 12. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že molární poměr alkoholu к titanové sloučenině je 1 až 20.
  13. 13. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že se použije komponenta /а/ katalytického systému, získaná reakcí par hořčíku a titanové sloučeniny v molárním poměru Mg/Ti rovném nebo větším než 1.
  14. 14. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že se použije komponenta /а/ katalytického systému, získaná reakcí par hořčíku a titanové sloučeniny v molárním poměru Mg/Ti mezi 10 a 25.
  15. 15. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že molární poměr mezi komponentou /Ь/ katalytického systému a titanovou sloučeninou, Obsaženou v komponentě /а/ katalytického systému, se pohybuje od 50 do 1 000.
  16. 16. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že molární poměr komponent /c/ a /b/ katalytického systému je 0,1 až 10.
  17. 17. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že polymerační nebo kopolymerační reakce se provádí v přítomnosti inertního rozpouštědla.
  18. 18. Způsob podle bodu 17, vyznačující se tím, že inertní rozpouštědlo je vybráno z alifatických uhlovodíků.
  19. 19. Způsob podle bodů 17 a 18, vyznačující se tím, že polymerační reakce se provádí i teplotě mezi 50 a 150 °C.
  20. 20. Způsob podle bodů 17 až 19, vyznačující se tím, že polymerační nebo kopolymerační reakce se provádí za tlaku, pohybujícího se od 0,1 do 5 kPa.
  21. 21. Způsob podle bodů 17 až 20, vyznačující se tím, že etylen nebo alfa-olefin a konjugovaný diolefin se polymerují bez přítomnosti inertního zředovadla.
  22. 22. Způsob podle předcházejících bodů, vyznačující se tím, že jako konjugovaný diolefin se použije 1,3-butadieru
CS825653A 1981-07-29 1982-07-26 Method of alpha-olefins polymerization and copolymerization CS241115B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT23212/81A IT1137631B (it) 1981-07-29 1981-07-29 Procedimento per la polimerizzazione e copolimerizzazione in alta resa di composti olefinicamente insaturi e mezzi adatti allo socpo

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS241115B2 true CS241115B2 (en) 1986-03-13

Family

ID=11204932

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS825653A CS241115B2 (en) 1981-07-29 1982-07-26 Method of alpha-olefins polymerization and copolymerization

Country Status (29)

Country Link
US (1) US4446289A (cs)
JP (1) JPS5827707A (cs)
AT (1) AT386215B (cs)
AU (1) AU553262B2 (cs)
BE (1) BE893965A (cs)
BG (1) BG42524A3 (cs)
CA (1) CA1190349A (cs)
CH (1) CH654317A5 (cs)
CS (1) CS241115B2 (cs)
DD (1) DD202582A5 (cs)
DE (1) DE3228372A1 (cs)
DK (1) DK162650C (cs)
ES (1) ES8406895A1 (cs)
FR (1) FR2510587B1 (cs)
GB (1) GB2103226B (cs)
GR (1) GR76205B (cs)
HU (1) HU196437B (cs)
IE (1) IE53869B1 (cs)
IT (1) IT1137631B (cs)
LU (1) LU84288A1 (cs)
NL (1) NL188164C (cs)
NO (1) NO161376C (cs)
PL (1) PL134909B1 (cs)
RO (1) RO85330B (cs)
SE (1) SE453296B (cs)
SU (1) SU1688788A3 (cs)
TR (1) TR21778A (cs)
YU (1) YU44357B (cs)
ZA (1) ZA824952B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1176299B (it) * 1984-06-22 1987-08-18 Anic Spa Metodo per la preparazione di un catalizzatore a base di zirconio o afnio e processo di polimerizzazione o copolimerizzazione di composti insaturi impiegante lo stesso
DE3476777D1 (en) * 1984-10-05 1989-03-23 Pony Ind Inc Hydrocarbon fluid friction reducing composition containing olefin copolymer and process for producing same
DE3581741D1 (de) * 1985-11-21 1991-03-14 Pony Ind Inc Verfahren zum polymerisieren von alpha-olefinen mit einem ziegler-katalysator.
FI87891C (fi) * 1991-07-16 1993-03-10 Neste Oy Metateskatalysator foer olefiner
FR2691970B1 (fr) * 1992-06-04 1995-08-25 Bp Chemicals Snc Procede de preparation d'un catalyseur de polymerisation.
RU2064836C1 (ru) * 1994-06-20 1996-08-10 Институт катализа им. Г.К.Борескова СО РАН Способ получения нанесенного катализатора для полимеризации этилена и сополимеризации этилена с альфа-олефинами
JP5394630B2 (ja) * 2007-10-22 2014-01-22 東邦チタニウム株式会社 アルコキシマグネシウムの合成方法、オレフィン類重合用固体触媒成分の製造方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7018333A (cs) * 1969-12-22 1971-06-24
US3859231A (en) * 1972-10-13 1975-01-07 Gulf Research Development Co Simplified process for manufacture of catalyst component
US4194992A (en) * 1976-01-30 1980-03-25 Snamprogetti, S.P.A. Method for the polymerization of olefines and means suitable thereto
GR60862B (en) * 1976-01-30 1978-09-01 Snam Progetti Process for olephines polymerization and compositions suitable for the polymerization
IT1054583B (it) * 1976-01-30 1981-11-30 Snam Progetti Metodo per la preparazione di tricoluri di titanio e di vanadio e prodotti cosi ottenuti
GB1578745A (en) * 1976-05-24 1980-11-12 Bp Chem Int Ltd Polymerisation catalyst component
US4246384A (en) * 1978-11-08 1981-01-20 Phillips Petroleum Company Magnesium reducing agent for producing titanium trihalide catalyst component
IT1115152B (it) * 1979-03-07 1986-02-03 Anic Spa Processo per la copolimerizzazione dell'etilene con idrocarburi pluriinsaturi
US4342855A (en) * 1980-08-27 1982-08-03 Idemitsu Kosan Company Limited Process for the production of polyethylene

Also Published As

Publication number Publication date
ATA291782A (de) 1987-12-15
IE821816L (en) 1983-01-29
PL134909B1 (en) 1985-09-30
AU8637582A (en) 1983-02-03
YU164782A (en) 1985-04-30
SE8204474L (sv) 1983-01-30
FR2510587B1 (fr) 1986-04-18
NL188164C (nl) 1992-04-16
DE3228372A1 (de) 1983-02-10
NO822580L (no) 1983-01-31
PL237693A1 (en) 1983-03-14
DK162650B (da) 1991-11-25
HU196437B (en) 1988-11-28
ES515557A0 (es) 1984-09-01
BG42524A3 (en) 1987-12-15
TR21778A (tr) 1985-07-03
IT8123212A0 (it) 1981-07-29
NO161376B (no) 1989-05-02
FR2510587A1 (fr) 1983-02-04
ES8406895A1 (es) 1984-09-01
GB2103226A (en) 1983-02-16
SU1688788A3 (ru) 1991-10-30
ZA824952B (en) 1983-04-27
DK323082A (da) 1983-01-30
IT1137631B (it) 1986-09-10
NO161376C (no) 1989-08-09
NL8203012A (nl) 1983-02-16
GR76205B (cs) 1984-08-03
NL188164B (nl) 1991-11-18
JPH0412284B2 (cs) 1992-03-04
CA1190349A (en) 1985-07-09
SE8204474D0 (sv) 1982-07-27
BE893965A (fr) 1983-01-28
RO85330A (ro) 1984-10-31
YU44357B (en) 1990-06-30
AU553262B2 (en) 1986-07-10
DD202582A5 (de) 1983-09-21
IE53869B1 (en) 1989-03-29
RO85330B (ro) 1984-11-30
JPS5827707A (ja) 1983-02-18
GB2103226B (en) 1985-03-20
LU84288A1 (fr) 1983-04-13
AT386215B (de) 1988-07-25
SE453296B (sv) 1988-01-25
US4446289A (en) 1984-05-01
CH654317A5 (it) 1986-02-14
DK162650C (da) 1992-04-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5247021A (en) Process for preparation of a polymer having reactive terminal group
US4929683A (en) Living polymerization of olefin to end-functionalized polymers
US4013823A (en) Process for preparing elastomeric copolymers of ethylene and higher alpha-olefins
EP0265053A2 (en) Living polymerization of olefins to end-functionalized polymers
SU424360A3 (ru) Способ получения полиолефинов
CS241115B2 (en) Method of alpha-olefins polymerization and copolymerization
EP0060090A1 (en) Process for the preparation of ethylene/propylene copolymers
JPS6152846B2 (cs)
US4507449A (en) Olefin polymerization
US4107417A (en) Process for the production of polymers and copolymers of isobutylene
US20030166809A1 (en) Process for preparation of butyl rubber having broad molecular weight distribution
EP1159319B1 (en) Improved cationic polymerization process and catalyst system therefor
US3480599A (en) Unsaturated interpolymers of linear aliphatic heptadienes and/or heptatrienes and alpha-olefins
JPS5980413A (ja) 共重合体の製造法
CA1160206A (en) Process for the copolymerisation of ethylene with polyunsaturated hydrocarbons
EP1217016B1 (en) An improved process for the preparation of butyl rubber utilizing alkylaluminium dihalides and aluminoxanes
JPS58171409A (ja) エチレン共重合体およびその製法
JP2791219B2 (ja) エチレン重合及びエチレンとαオレフィンとの共重合のための担持触媒
US3819590A (en) Method of producing alternating co-polymers of conjugated dienes and conjugated polar ethylenically unsaturated monomers
US3865902A (en) Process for the polymerization of mono-olefins
US7041760B2 (en) Process for production of butyl rubber
CN1200129A (zh) 制备橡胶共聚物的催化剂系统
KR840000917B1 (ko) α-올레핀의 중합방법과 그 촉매
SU572292A1 (ru) Катализатор дл полимеризации, сополимеризации и олигомеризации олефинов
JPS5984905A (ja) オレフイン重合用触媒およびその製法と用途