HU195255B - Process for the wet degreasing of leathers - Google Patents

Process for the wet degreasing of leathers Download PDF

Info

Publication number
HU195255B
HU195255B HU841354A HU135484A HU195255B HU 195255 B HU195255 B HU 195255B HU 841354 A HU841354 A HU 841354A HU 135484 A HU135484 A HU 135484A HU 195255 B HU195255 B HU 195255B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
skin
bath
degreasing
added
Prior art date
Application number
HU841354A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT41847A (en
Inventor
Ernst Pfletderer
Tilman Taeger
Gertrud Wick
Original Assignee
Roehm Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roehm Gmbh filed Critical Roehm Gmbh
Publication of HUT41847A publication Critical patent/HUT41847A/hu
Publication of HU195255B publication Critical patent/HU195255B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C1/00Chemical treatment prior to tanning
    • C14C1/08Deliming; Bating; Pickling; Degreasing

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

A találmány bőrök, különösen nyersbőrök, pőrék, irhák és wet-blue-k nedves zsírtalanítási eljárására vonatkozik, a bőr feldolgozása folyamán.
Míg a borjúbőrök, marhabőrök és kecskebőrök esetén a normális természetes zsírtartalom a bőr szárazanyagára vonatkoztatva rendszerint 1 tömeg% alatt van, és a vizesműhely következő műveleteinél többnyire még csökken, úgy, hogy a cserzésnél és a kikészítésnél túlnyomó részt nem merülnek fel nehézségek, nagyobb természetes zsírtartalmú bőröknél, különösen juhbőröknél mások a viszonyok.
Az ilyen nyersbőrök és irhák nagy visszamaradó zsírtartalma, azután is, hogy a bőrök a vizesműhelyen keresztüljutottak, a rákövetkező cserzésnél a bőrön a cserzőanyag egyenlőtlen eloszlásához, azután zsírfoltokhoz, egyenlőtlen színezéshez és kikészítési nehézségekhez vezet.
Az eltávolítandó természetes zsír nagyobb zsírtartalmú nyersbőröknél (pl. juhbőr, kecskebőr, marhabőr) az irharétegben, főként a papilláris és retikuláris réteg közötti határon, továbbá a bőraiatti kötőszövetben van lerakodva, mégpedig olyan zsírsejtek belsejében, amelyeket kollagén kötőszövet burkol. Ennek a lerakodott természetes zsírnak az eltávolithatósága például függ attól, hogy a zsírsejtek sejtmembránjait kellőképpen áthatolhatóvá tudjuk-e tenni vagy el tudjuk-e roncsolni, és hogy a kollagén kötőszövetet kellőképpen fel tudjuk-e lazítani (F. Stather: Gerbereichemie und Gerbereitechnologie, Akademie- Verlag, Berlin, 1967).
A nyersbőrök zsírtalanítására már régóta alkalmaznak zsírokra ható emulgeálóanyagokat. A kezelés gyakran olyan vizes oldatokkal történik, amelyek emulgeált zsíroldó anyagokat tartalmaznak (F. Sather: loc. eit. 208. old.). Emulgeálószerként a legkülönbözőbb nedvesítő- és emulgeáló anyagokat, főként zsíralkohol-szulfátokat és szappanokat, emulgeált zsíroldó szerként benzint vagy klórozott szénhidrogéneket használunk. A 2 343 929 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint nyersbőrök zsírtalanítására alkalmas például egy triklór-eti lénből, vízből és szulfonált oleil-alkoholból álló emulzió.
A 913 094 számú német szövetségi köztársaságbeii szabadalmi leírásban klórozott szénhidrogének és emulgeátorként 12-24 szénatomszámú szulfoklórozott, telített szénhidrogének elszappanosítási termékének egyidejű alkalmazását ajánlják. Különböző típusú emulgeátorok egyidejű alkalmazását ajánlják a 759 631 számú német szövetségi köztársaságbeii szabadalmi leírásban, ahol az alkil-szulfosavas sók alkalmazása a fehérjelebontás szempontjából hátrányosnak bizonyult.
Továbbá, a technika állása szerint, gyakran használnak bőrök zsírtalanítására lipá2 zokat is (Chem Abstr. 97, 57467; 89, 199 097 c; 90, 205 804 v; 82, 74 486a). A Chem. Abstr. 88, 171 809 kivonata szerint egy enzim lipolitikus aktivitását az alkalmazott felületaktív anyag erősen lecsökkenti. A Chem. Abstr. 82, 113 205g idézete szerint sertésbőröknél a szokásos módszerek (ultrahang, lipázhatás vagy oldószeres extrakció) egyike sem távolítja el a zsírtartalomnak több mint 50%-át. A lipázzal végzett enzimes zsírbontás ezen irodalmi hely szerint szigorú ellenőrzést igényel, hogy az enzim képes legyen a kollagént lebontani. Ha enzimes zsírbontást veszünk számba, az — az anyag kémiai természetétől függően — lipázzal és/vagy lipáztartalmú enzimkészítménnyel megy végbe; rendszerint 8-as pH alatt, előnyösen enyhén savas pH-tartományban.
Az emulgeátoroknak, különösen az ionos emulgeátoroknak és más felületaktív anyagoknak az enzimekre gyakorolt hátrányos hatását sokféleképpen alátámasztották.
A nyersbőrök, pőrék, irhák és wet-blue-k nedves zsírtalanítását — nem utolsó sorban ökológiai feltételek szempontjából — problémák terhelik növekvő mértékben. így nyomós ökológiai, biztonságtechnikai és/vagy ipari higiéniai megfontolások szólnak a halogénezett szénhidrogének és bizonyos nagy illékonyságú zsíroldó szerek alkalmazása ellen nyersbőrök és más hasonlók zsírtalanításánál. Általában a gyártási eljárás követelményei szempontjából elegendő, ha a természetes zsírtartalmat kb. 2 %-ra csökkentjük (a nyersbőr szárazanyag tartalmára vonatkoztatva), figyelembe véve a további feldolgozhatóságot és végül a készbőr minőségét.
A találmány feladata tehát olyan nyersbőrök, irhák, pőrék és wet-blue-k zsírtalanítására irányul, amelyeket az anyasúlyra vonatkoztatva 2 súlyszázaléknál nagyobb természetes zsírtartalom jellemez. Ebbe a kategóriába tartoznak főként bizonyos eredetű nagy állatok bőrei, mint pl. az amerikai egyesült államokban előállított bőrök, a queenslandi, angol marhabőrök, a skandináv eredetű bőrök, továbbá csaknem minden eredetű sertésbőr, a juhbőrök, a báránybőrök, a pikkelezett pőrék, különösen az új-zélandi eredetűek és a kecskebőrök. Az újfajta, koncentrált takarmányok révén csaknem minden eredetű bőr természetes zsírtartalma az utóbbi évtizedben tendenciózusan lényegesen megemelkedett. Ez napjainkban gyakran az elfogadható értékek fölé emelkedik, és a bőrgyártásnál az előbbiekben említett nehézségeket okozza.
A nehézségeket növeli az a körülmény, hogy a zsírlerakódások nem egyenletesen oszlanak el a bőr felületén, hanem nagyobb és kisebb zsírtartalmú zónák képződnek. A nagyobb természetes zsírlerakódások helyén a szokásos segédanyagok és kemikáliák diffúziója gátolva van, és gyakran nem érhető el
-2195255 egységes hatás a nyersbőrök keresztmetszetében. A problémák annál súlyosabbak, minél nagyobb a bőr keresztmetszete.
A zsírfeldúsulások nem kielégítő áztatóhatáshoz vezetnek, ennek következtében elégtelen lesz a meszes feltárás is. A meszesben nem kellőképpen feltárt bőrrészek nem cserződnek át, és ez a cserzöanyag egyenlőtlen eloszlásához vezet a bőr metszetében. Az egyenlőtlen cserzőanyag felvételből szintén egyenlőtlen reakció következik az ezt követő munkamenetekben, mint például a neutralizálásban az utócserzésben, a színezésben és zsírozásban. A barkaréteg nagyobb természetes zsírtartalma mindig egyenlőtlen színezéshez vezet, amely különösen hátrányos a teljes barkájű, anilines bőrök esetén. A nagyobb természetes zsírtartalom korlátozza a kikészítés tapadó szilárdságát, és rosszabb fizikai eredményekhez (szakítószilárdság) is vezet.
A vázolt feladat megoldásánál a bevált technológiákat, kezdve a vizesműhellyel, lényegében betarthatjuk, ugyanúgy a cserzés, utócserzés, zsirozás, színezés, stb. következő lépéseit.
A feladat megoldására az eljárást az igényeknek megfelelően javasoljuk.
Szintetikus felületaktív anyagként a szokásos emulgeátorok jönnek számításba, különösen azok, amelyek alkalmasak zsírnak vízben való emulgeálására. (Lásd: az 586 540 számú nagy-britanniai, a 894 142 számú német szövetségi kőztársaságbeli, a 899 983 és a 918 523 számú franciaországi szabadalmi leírásokat). Elsősorban nemionos emulgeátorok alkalmasak, például a következő típusúak:
A. Poliglikol származékok (zárójelben példaszerű kereskedelmi termékek)
a) Zsírsav-poliglikolok (EMULPHOR®) β) Zsiralkohoi-poliglikol-éterek (FORYL D®)
j) Alkil-fenol-poliglikol-éterek (EMULGIN®286, FLUIDOL W100®, IGEPALC®)
g) Zsírsav-etanol-amid-poliglikol - éterek, (C®, FORYLKW®’ EMULGIN).
B. Glicerinszármazékok
a) Zsírsav-monogliceridek (TOGOMOLS® ) β) Zsírsav-poliglicerin-észter
Továbbá anionos émulgeátorok, például a következő típusúak:
C. R-OSOjNa általános képletű szulfátok a) Primer és szekunder EPPOL DL Conc.®
Zsíralkohol-szulfátok PERAMIT ML®, TEEPOL®,
β) Etoxilezett zsíralkohol-szulfátok (TEXAPON (f )
j) Monoglicerid-szulfátok (VÉL®) ® g) Telítetlen olajok és zsírsavak szulfát-termékei (LEDEROL1NOR DKMS®) 10 D. R-SO3Na általános képletű szulfonátok.
a) Alkil-benzol-szulfonátok (MAROPON®
MARLON®) (ABS, TPS)
β) Alkil-szulfonátok (MERSOLAT®) j) Zsírsav kondenzációs termékek (IGEPONA®, IGEPONT®) 20 -ben) származékok
e) Telítetlen zsíros olajok és zsírsavak szulfit-termékei (CUT1SAN BS®)
g) Rövid szénláncú alkil-benzol-szulfoná25 tok pl. kumol-, toluol-, vagy xilenolszármazékok.
Kevésbé előnyösek a kationos emulgeátorok, például a kővetkező típusúak:
E. R-NR, R2-Hx általános képletű amlnsók (SAPAMIN®, SOROMIN®)
F. RN’-RjX általános képletű kvatemer R 40 ammónium-sók (REPELLAT®)
a) Ammónium-sók β) Piridinium-sók ahol R jelentése 8-24 szénatomos alkilcsoport, R,, R2 vagy R3 jelentése rendszerint 1-6 szénatomos alkilcsoport.
A találmány szerint alkalmazható emulgeátoroknak8-18 közötti HLB (olaj/víz-emulzió) értékük van, előnyösen 9-15 között, 50 speciálisan 12-15 között (lásd Ullmanns Encyklopadie dér Techn. Chemie.4. kiadás, 10. kötet). Még előnyösebben alkalmazhatók emulgeátorok kombinációi, különösen nemionos és anionos emulgeátoroké. Különösen kiemelen55 dők azok az etoxilezett alkil-fénolok (alkil-fenol-poliglikolok) amelyek etoxilezési foka (E.O.) 4 és 40 között van, előnyösen azok, amelyek nonil-fenolra számítva 6,5 mól EO és/vagy 12 EO tartalmúak, esetenként anionos θθ emulgeátorokkal kombinálva.
Proteolitikus enzimek együttes alkalmazása a vizesműhely néhány részfolyamatánál önmagában ismert. A 974 813 számú német szövetségi kőztársaságbeli szabadalmi le65 írás egy olyan enzimes pácolási eljárást ismer3 tét, melyben mikroorganizmusok által termelt enzimek és növényi, állati, ásványi vagy szintetikus olajok egyidejűleg vagy egymás után hatnak a pőrére. Az 1 120 066 számú német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírás szerint a pácolásnál enzimpreparátumot alkalmazhatunk olajok hozzáadásával, amelyek esetenként emulgeálhatók. Azoknak a proteázoknak a kiválasztásánál, amelyeket a találmány szerint a nedves zsírtalanításnál a pácolás folyamán alkalmaznak, a pácolási folyamat pH-feltételeihez igazodunk. Tehát mind alkálikus és semleges, mind savas proteázok alkalmazhatók. Alkálikus proteázokon azokat kell érteni, amelyek lúgos pH-tartományban (pl. pH^8) működnek (szokásosan kazeinnel szemben). Ezek közé tartoznak például a pankreász-proteázok, az alkálikus baktérium-proteázok [E.C. 3.4.21.14] és az alkálikus gomba-proteázok. Kiemelendők különösen az olyan bacíllusfajtáktól származóak, mint B.szubtilis, B.alcalphilus. B.licheniformis, B.coreus, B.mycoides, különösén az ún. szubtilizinek.
Továbbá jelentősek a neutrális proteázok, amelyek a 6-9 pH-tartományban működnek (kazeinnel vagy hemoglobinnal szemben). Megemlitendők a neutrális baktérium-proteázok [E.C. 3.4.24.4], valamint a neutrális gombaproteázok, például a Aspergillus-fajtákból, így az A. oryzae-ből származók. Továbbá a savas proteázok, például az olyan állati eredetűek, mint a pepszin és a tripszin, növényi proteázok mint a papain, valamint a mikrobiológiai eredetű proteázok mint a gomba-proteázok, különösen az Aspergillus-fajtákból, speciálisan az A.Saitoi, A. oryzae, A.niger, a Pénicillium-fajtákból mint a P.roqueforti, a Rhiz.chimensisből vagy Mucor pusillusból származók. Működési tartományuk (hemoglobinnal szemben) 2-7 pH között van. Különösen kedvezőnek bizonyult a találmány szerinti zsírtalanítási eljárás megvalósítása a 4 273 876 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett pácolási eljárás során, vagyis a savas pácolásnál proteázok és amilázok egyidejű alkalmazása. Általában az enzim mennyisége 0,01-0,2 súly% (a bőranyag súlyára vonatkoztatva) azoknál az enzimkészítményeknél, amelyek aktivitása 300-10 000, előnyösen 1 000-5 000 Löhlein-Volhard-egység/g, a mennyiséget az aktivitás szabja meg. Egy különösen előnyös megoldás az, amikor a zsírtalanító keverékhez egyidejűleg olyan ásványi olajat adunk 0,1-0,5 tömeg%-ban (az anyag tömegére vonatkoztatva), melynek aromás tartalma 45-50 m% között van (pl. GRAVEL OIL 917, Shell-termék).
Továbbá bevált segédanyagok, úgymint hidrotróp vegyületek, pl. karbamid és/vagy kumol-szulfonát adagolása. Részarányuk 0,01-1,0 mól/1, előnyösen 0,02-0,2 mól/1.
A feladat fenti ismertetése megmagyarázza, hogy miért kell a zsírtalanítást célszerüb4 ben több fokozatban elvégezni, a vizesműhely különböző munkafolyamataiban. Bebizonyosodott, hogy a nedves zsírtalanításra különösen alkalmasak az áztatás és a pácolás munkafolyamatai. Meglepő módon proteolitikus enzimek és szintetikus felületaktív anyagok (emulgeátorok) együttes alkalmazásánál adott esetben zsíroldó anyagok jelenlétében szinergetikus hatást észlelünk, amely az egyes komponensek (enzimek és emulgeátorok) hatását többszörösen meghaladja. A meszezésben viszont a szóban forgó eljárás szerint a szintetikus felületaktív anyagok szokásos koncentrációban való alkalmazása nem javítja említésre méltóan a nedves zsírtalanítást.
A találmány szerinti eljárásban a következő módon járhatunk el: A sózott nyersbőrt előnyösen
a) egy tisztító áztatásnak vetjük alá, hordóban, motollában, keverőben kb. 1-400%-os fürdőben, 25-28°C között kb. két órán át. Már ebbe a fürdőbe adagolhatunk kis mennyiségű felületaktív anyagot (0,2-0,5% a sózott bőr súlyára számítva). Az itt emulgeált zsír mennyisége azonban általában nem különösen jelentős. Fürdőcsere után megkezdjük
b) az áztatást.
Ezt szintén kb. 1-400 % vízzel (irányérték) és 26-28°C között végezzük. Az áztatóléhez hozzáadjuk az adott fajtájú proteolitikus enzimet (általában 0,1-1,0 m% a sózott bőr tömegére számítva), egy olyan enzimet melynek aktivitása 1 000—5 Ő00 Lőhlein-Volhard-egység/g enzim.
Különösen előnyösek az olyan proteázok, melyeknek hatásoptimumuk 9-11 pH-tartományban van, mivel ezek alkalmazásánál jobb minőségű bőrt kaphatunk mint más pH-tartományban.
Elő'nyös, ha az enzimmel egyidejűleg egy vagy több szintetikus felületaktív anyagot (emulgeátort) adunk a fürdőhöz. Általában a felületaktív anyagok mennyisége 0,1-5,0 m% tartományban van, előnyösen 0,2-1,5 m%, speciálisan 0,5±0,2 m%, a bőranyag tömegére vonatkoztatva. Az zátatásnál a kezelési idő 4-6 óra.
• A zsírtalanítás hatásának megállapítására az áztatás befejezése előtt mintát kell venni a fürdőből, és a zsírtartalmat meg kell határozni, előnyösen „tengeri homok módszerrel, oldószerként diklór-metánt alkalmazva a DIN 53 345 szabvány 7. része szerint.
A találmány szerinti eljárás ajánlott lépéseinek eredményeképpen nagy állatok bőrénél vagy sertésbőröknél az áztatás befejezése után elérhető zsírtalanítás mértéke az összes, extrahálható természetes zsírnak legfeljebb 30 tömegszázaléka. Végül a meszezést a szokásos módon végezzük. Ezután következnek a húsolás, nagy állatok bőrénél a hasítás mechanikai műveletei. Ezután végez-4195255 zük el a mésztelenítést és a találmány szerinti eljárással a pácolást. A mésztelenítést és a pácolást célszerűen egymás után következő munkamenetben, hordóban, végezzük. Körülbelül 50 m% fürdőmennyiséggel kb. 30°C-on kezdjük a műveletet, utána savanyú sót, úgymint· ammónium-szulfátot, nátrium-hidrogén-szulfitot vagy kereskedelemben kapható mésztetenítő anyagot adunk hozzá 1-3 m% mennyiségben, és kb. 30 precig mozgatjuk. A fenti körülmények között a pőreréteg ezen időtartam után nagymértékben mészmentes. (Vizsgálat fenolftalein-oldattal.)
Ezután következik a pácolás. A mésztelenítő fürdőhöz kb. 50-70 m% vizet adunk, előnyösen 30°C-on, és hozzáadjuk a proteolitikus enzimet (a fentiekben megadott enzimek közül) pácolószer formájában, és adott esetben egyidejűleg vagy ezt követően 45— 50 m% aromástartalmú ásványolajat. A bőranyag, illetve a pőre súlyára számítva 0,01 — 3,0 m% olyan enzimes pácolószert adagolunk, amelynek proteolitikus hatása 500—10 000 Lőhlein-Volhard-egység/g
Az adalékanyag mennyisége többek között az előállítandó bőrfajta nyersbőr eredetéhez igazodik. A pácolószerrel együtt adagoljuk a szintetikus felületaktív anyagokat, illetve az emulgeátorokat, és mozgatjuk a rendszert. A szintetikus felületaktív anyagok alkalmazandó mennyisége 0,05-5,0 m%, előnyösen 0,1-1,5 m%, speciálisan 0,3-0,5 m%. A zsírtalanító hatást növelhetjük 45-50 m% aromástartalmú ásványolaj (GRAVEX OIL 917, Shell-termék) hozzáadásával. Az átlagos pácolási idő kb. 1 óra kb. 30°C-on. Ennyi idő után mintát veszünk a zsírtartalom megállapítása céljából. A zsírmeghatározást a DIN 53 345 7. rész szerint végezhetjük.
A technika állása szerinti pácolási eljárásoknál nagy állatok bőrénél általában 1,0—
1,5 g/1 zsírtartalmat találunk a páclében. A találmány szerinti eljárás alkalmazásánál a páclében 2,0-3,0 g/1 zsírtartalmat állapítunk meg.
A találmány szerinti eljárást különösen előnyösen valósíthatjuk meg savas pácolásnál. Egyes nyersbőr fajtáknál mint pl. a sertésbőrök, juhbőrök, kecskebőrök, pikkelezett pőrék, hasítékbőrök és wet-blue-k esetén a bőrminőség javítása érdekében szükségesnek látszik a lúgos pácolás mellett savas pácolás is. A savas pácolást semleges vagy gyengén alkálikus pH-tartományban végzett pácolás nélkül is alkalmazhatjuk. Míg egy semleges vagy alkálikus pH-tartományban végzett pácolással a barka fellazítása, tisztítása és zsírtalanítása megy végbe, addig savas pH-tartományban az ún. húsoldal fellazítása és zsírtalanítása történik. A két eljárás ily módon kiegészíti egymást. A folyamatot úgy valósítjuk meg, hogy a pőrét hordóban először egy kb. 5%-os konyhasó-oldattal 20 percig gyúrjuk. Ezt követően savas pácolószert adunk hozzá, amely olyan proteázt tartalmaz, melynek pH-optimuma savas tartományban (pH-4-6) van. A termékek rendszerint 30-60 Uhb Anson-egységű enzimaktivitásúak, és 0,5-5,0 m%-ban adagoljuk azokat a pőresúlyra vonatkoztatva. A pácenzim pH-optimumát előnyösen 85%-os technikai minőségű hangyasavval állítjuk be, amelyet a pőresúlyra vonatkoztatva 0,2-0,5 m%-ban adagolunk, vízzel 1:10 arányban hígítva. Kezdetben általában először kb. 90 percig mozgatjuk a rendszert kb. 30°C-on. A teljes kezelés egy éjszakán át megy végbe, mikor is három óránként kb. 3 percig mozgatjuk 30°C-on. A kezelési idő után a fürdőt kiöntjük. Egy közbenső mosás után egy új fürdőben, szintetikus felületaktív anyagokkal, előnyösen egy emulgeátor kombinációval végezzük a zsirtalanitást. Itt a fürdőhöz 2 m% emulgeátor kombinációt adunk, és kb. 120 percig mozgatjuk, összehasonlítva a csak emulgeátor kombinációval végzett zsírtalanítással, a savas pácolás utáni emulgeálható zsírmennyiség kb. 20-25 %-kal megnő.
Az e célra előnyösen adagolt emulgeátor kombináció egy etoxilezett alkil-fenolból és egy alkáli- vagy ammónium-alkil-benzol-szulfonátból áll, pl. 2:1 arányban. A fenti savas pácolási eljárással analóg módon wet-bluekat is kezelhetünk, és nedvesen zsírtalaníthatunk.
A HLB-értékekre lásd Römpp Kémiai Lexikon, 7. kiadás, Franck Könyvkiadó, 1973.
Az enzimek proteolitikus hatását célszerűen az ún. Löhlein-Volhard-módszerrel határozzuk meg („Die Löhlein-Volhard’sche Methode zűr Bestimmung dér proteolytischen Aktivitat, Gerbereitechnische Taschenbuch, Dresden-Leipzig, 1955) és „LVE“ (Löhlein-Volhard-egység)-ben adjuk meg, illetve határozzuk meg. Egy LVE-egységen azt az enzimmennyiséget értjük, amely a módszer specifikus körülményei között 1,725 mg kazeint bont el. A savas tartományban működő enzimek aktivításmérését az Anson-módszerből vezetjük le [M.L. Anson: J. Gén. Physiol. 22, 79 (1939)]; az egységeket „Proteinase-Units (Haemoglobin) “ =UnB-egységben adjuk meg. Egy UHB-egység annak az enzimmennyiségnek felel meg, amely 1 mól tirozinnal, ekvivalens, triklór-ecetsavban oldható hemoglobin rész felszabadítását 1 perc alatt 37°C-on katalizálja (280 nm-nél mérve). 1 ítiUhb= = 10 3Uhb.
A következő példákban szereplő adatok a következők: pl. alkil-fenol 12 EO-val 8-9 szénatomszámú alkilcsoporttal szubsztituált fenolszármazékot jelent, amelyben az alkilcsoport 12 etilén-oxid egységgel van etoxilezve, ilyen például a MARLOPHEN’1028 vagy 812 (Chemische Werke Hüls). Az alkalmazott nátrium-alkil-benzol-szulfonát MARLON A 350 (Hüls termék), 10-14 szénatomos alkil-csoportot tartalmaz. „Savas pácolószerként olyan terméket alkalmazunk, amely A.
-5195255 parasiticus vagy A. oryzae eredetű gombaproteázt tartalmaz, mint pl. az EROPIC (Fa Rohm GmbH). „Alkálikus enzimes pácolószerként pankreász-enzim és B. subtilis-eredetü enzim kombinációját alkalmazzuk, mint pl. OROPON OR (Fa. Rohm GmbH).
1. példa
Pikkelezett színhasítékok (skiverek) összehasonlító zsírtalanítása a savas pácolás előtt és után.
Kiindulási anyag: 8 új-zélandi színhasíték (skiver). A skivereket jobb és bal felekre osztjuk.
Pikkelsúly: bal felek : 3,2 kg jobb felek : 3,8 kg.
A bal felek zsírtalanítása a savas pácolás előtt
Pikkelmentesítés (hordóban): A bőrökhöz 80,0 m% 30°C-os vizet,
5,0 m%, konyhasót adunk és 20 percig mozgatjuk.
1,5 m% nátrium-hidrogén-karbonát hozzáadása után 30 percig mozgatjuk (sűrűség 9,5° Bé, pH=6,5).
1,32 m% nonil-fenolt 12 EO-val 0,68 m% nátrium-alkil-benzol szulfonátot adunk hozzá és 120 percig mozgatjuk.
Zsíranalízis céljából mintát veszünk a fürdőből. A pőrék diklór-metánnal extrahálható zsírtartalmát a zsírtalanítás előtt 100%nak véve, az analízis során felenként 8,37 g zsírt találunk, ami 23,6%-ot jelent.
A jobb felek zsírtalanítása savas pácotás után:
Pikkelmentesítés (hordóban): A bőrökhöz 80,0 m% 30°C-os vizet,
5,0 m% konyhasót adunk és 20 percig mozgatjuk.
1,5 m% nátrium-hidrogén-karbonát hozzáadása után 30 percig mozgatjuk (sűrű ség 9,5°Bé, pH=6,4). A fürdőt leengedjük.
Enzimes fellazítás (hordóban): A bőrökhöz 100,0 m% 30°C-os vizet,
1,5 m% savas pácolószert, amely
A.oryzae eredetű enzimet tartalmaz és aktivitása 30 m Uhb Anson-egység (520) adunk és 90 percig mozgatjuk. A kezelési idő egy éjszakán át tart, ezalatt óránként 3 percig mozgatjuk a rendszert.
Mosás: 200,0 m% 30°C-on vízzel, 20 percig mozgatjuk, a fürdőt elöntjük.
Zsírtalanítás: a bőrökhöz
80,0 m% 30°C-os vizet,
1,32 m% alkil-fenolt 12 EO-val, 0,68 m% nátrium-alkil-benzol-szulfonátot adunk és 120 percig mozgatjuk.
Zsíranalízis céljára mintát veszünk a fürdőből. A pőrék diklór-metánnal extrahálható zsírtartalmát a zsírtalanítás előtt 100%-nak véve, az analízis során felenként 16,83 g zsírt találunk, ami 47,4%ot jelent.
Eszerint a zsírtalanító szerrel emulgeálható zsír savas pácolás után 23,8%-kal növekszik.
2. példa összehasonlító zsírtalanítási kísérletek amerikai (USA)-sertésbőrökön.
Kiindulási anyag: 10 sózott sertésbőr (US) A sózott bőr súlya: 55 kg.
A bőröket először bal és jobb felekre osztjuk. A különböző munkafolyamatokban a bal feleket zsírtalanító szer hozzáadása nélkül, a jobb feleket zsírtalanító szerrel kezeljük.
Előáztatás (tisztító áztatás, hordóban):
A sózott bőrökhöz
250,0 m% 30°C-os vizet,
0,18 m% nonil-fenolt 6,5 EO-val 0,18 m% ásványolajat,
0,02 m% nonil-fenolt 4,0 EO-val,
0,07 m% petróleumot,
0,05 m% ammónium-kumol-szulfonátot adunk, és 60 percig mozgatjuk a rendszert, majd mintát veszünk zsíranalízis céljára.
A fürdőt elöntjük.
Főáztatás (hordóban): Az előáztatott bőrökhöz
200,0 m% 30°C-os vizet,
0,5 m% enzimes áztatószert (aktivitás 4000 LVE)
0,5 m% kalcinált szódát,
1,0 m% 33%-os nátronlúgot,
0,09 m% nonil-fenolt 6,5 EO-val,
0,09 m% ásványolajat,
0,01 m% nonil-fenolt 4,0 EO-val,
0,035 m% petróleumot,
0,025 m% ammónium-kumol-szulfonátöt adunk. A rendszert 120 percig mozgatjuk, majd mintát veszünk zsíranalízis céljára. A fürdőt elöntiük.
Meszezés (hordóban): A áztatott bőrökhöz 50,0 m% 30°C-os vizet,
1,5 m% meszet,
1.5 m% sjulfidmentes meszes segédanyagot,
2,0 m% nátrium-szulfidot,
1,0 m% 33%-os nátrium-hidroxidot,
0,10 m% nonil-fenolt 6,5 EO-val,
0,10 m% ásványolajat,
0,02 m% nonil-fenolt 4,0 EO-val,
0,07 m% petróleumot,
0,05 m% ammónium-kumol-szulfonátot adunk, és a rendszert 60 percig mozgatjuk. Ezután
2.5 m% meszet,
1,0 m% 33%-os nátrium-hidroxidot,
70,0 m% 25°C-os vizet adunk hozzá, 120 percig mozgatjuk a rendszert. Egy éjszakán át állni hagyjuk, miközben óránként 5 percig mozgatjuk. A meszesléből zsíranalízis céljára mintát veszünk. A fürdőt elöntjük.
Mosás (hordóban): A meszezett bőrökhöz 200 m% 28°C-os vizet adunk, 20 percig mozgatjuk a rendszert, és a mosóvizet elöntjük. A mosási műveletet egyszer megismételjük.
Mésztelenítés (hordóban): A mosott bőrökhöz
50,0 m% 28°C-os vizet,
-6195255
2,0 m ammónium-szulfátot,
0,6 m% nátrium-hidrogén-szulfitot adunk, és 30 percig mozgatjuk a rendszert.
Pácolás (hordóban): A mésztelenités után a bőrökhöz további
100,0 m%, 37°C-os vizet,
1,0 m% enzimes pácolószert, melynek aktivitása 300 LVE
0,18 m% nonil-fenolt 6,5 EO-val,
0,18 m% ásványolajat,
0,02 m% nonil-fenolt 4,0 EO-val 0,07 m% petróleumot,
0,05 m% ammónium-kumol-szulíonátot adunk és 120 percig mozgatjuk a rendszert.
Zsíranalízis céljából mintát veszünk, és a fürdőt elöntjük.
Mosás (hordóban): A pácolt bőrökhöz 200,0 m%, 26°C-os vizet adunk és 20 percig mozgatjuk, majd a mosóvizet elöntjük.
Savas pácolás (hordóban): A bőrökhöz 100,0 m% 25°C-os vizet,
8,0 m% konyhasót,
1,5 m% savas, enzimes pácolószert, melynek aktivitása 30 mHUHB Anson szerint (510) és A. parasiticus eredetű enzimet tartalmaz, Zsíranalízis adatok:
0,5 m% 85%-os 1:10 arányban hígított hangyasavat adunk és 90 percig mozgatjuk a rendszert. Ezután
0,66 m% alkil-fenolt 10 mól EO-val,
0,34 m% nátrium-alkil-benzol-szulfonátot adagolunk, 60 percig mozgatjuk és zsíranalízis céljából mintát veszünk.
Pikkelezés (hordóban): A fenti rendszer10 hez
1,0 m% koncentrált kénsavat adunk 1:10 arányú hígításban, percig mozgatjuk, egy éjszakán át állni hagyjuk, miközben óránként 5 percig mozgat15 Íuk·
A pikketfyrdőből zsíranalizis céljából mintát veszünk.
Cserzés (hordóban): A pikkelezett bőrökhöz
10,0 m% Chromosal Er (Bayer AG. termékét) adunk oldás nélkül, és 2 órán át mozgatjuk a rendszert.
Semlegesítés (hordóban): A cserzett bőrökhöz
1,0 m% 1:20 arányban oldott nátrium - hidrogén - karbonátot adunk egy óra alatt, további 5 órán át állni hagyjuk. A cserzőfürdő végső pH-ja 3,8.
Minta Zsírtartalom q/1
bal falek jobb felek
Előáztatáa 3,15 7 ,44
Főáztatás 25,36 24,86
Meszszés 12,17 15,31
Pácolás 2 ,99 8 ,66
Savas pácolás 2 ,00 8,75
Pikkelezés 3,29 9,23
Cserzés után 1 .27 7,64
50,23 g/1 81 ,89 g/1
1OO % 163 %
Zsírtartalom a
10,1 % wet-blue-ban
4.4 %
TS-re vonatkoz3. példa θθ összehasonlító zsírtalanítást kísérlet hasitatlan kanadai bikapőrével a pácolási folyamatban.
Pőresúly: 500-500 kg bal,ill. jobb bikabőrfél.
A bal feleket zsírtalanító szerrel a jobb feleket zsírtalanító szer nélkül kezeljük. 65 tatva
Mésztelenités (hordóban): A pőrékhez 50,0 m% 30°C-os vizet,
3,5 m% ammónium-szulfátot,
0,5 m% nátrium-hidrogén-szulfitot adunk, és 30 percig mozgatjuk.
Pácolás (hordóban): A fenti rendszerhez 70,0 m% 30°C-os vizet,
-7195255
0,6 m% pácolószert, melynek enzimaktivítása 1500 LVE,
0,2 m% alkil-fenolt 12 EO-val,
0,1 m% nátrium-alkil-benzol-szulfonátot adunk és 60 percig mozgatjuk. A cserzőléből zsíranalízis céljára mintát veszünk, a fürdőt elöntjük.
A cserzőlé zsírtartalma zsírtalanító szer használata nélkül 1,6 g/1.
A cserzőlé zsírtartalma zsírtalanító szer használata esetén 2,4 g/1.
A pácolószerben lévő proteolitikus enzimek és a zsírtalanítóként ható emulgeátorok kombinációjával a zsírtalanitási hatás 50%-os növekedését érjük el. A zsírtalanító szerrel kezelt bőrök mint készbőrök teltebbek és puhább tapintásúak.
4. példa
Eljárás bőrök nedves zsírtalanítására Kiindulási anyag: 1 bőr wet-blue, kanadai bikabőrből
Faragási vastagság: 1,8 mm, faragási súly 15,0 kg.
Mosás (hordóban): A faragott bőrhöz
200,0 m%, 40°C-os vizet,
0,5 m% ecetsavat adunk és 45 percig mozgatjuk. A fürdőt elöntjük.
Semlegesítés (hordóban): A bőrhöz
150,0 m%, 40°C-os vizet,
1,0 m% nátrium-formiátot adunk és 10 percig mozgatjuk, majd
0,7 m% 1:10 arányban oldott nátrium-hidrogén-karbonátot adunk hozzá és 30 percig mozgatjuk. A fürdő pH-ja 5,5 a fürdőt elöntjük.
A bőrt 4 negyedre osztjuk.
4.a kísérlet (hordóban): A mintához 150,0 m% 50°C-os vizet adunk, 3 óráig mozgatjuk.
A fürdő zsírtartalma 0,12 g/1.
4b. kísérlet (hordóban): A mintához 150,0 m%, 50°C-os vizet,
0,35 m% alkil-fenolt 12 EO-val,
0,15 m% nátrium-alkil-benzol-szulfonátot adunk és 3 órán át mozgatjuk,
A fürdő zsírtartalma 1,4 g/1.
4c. kísérlet (hordóban): A mintához 150,0 m%, 50°C-os vizet,
1,5 m% savas pácolószert, amely aktivitása 30 mUHB Anson-egység (210) és A. oryzae eredetű enzimet tartalmaz, adunk, és 3 órán át mozgatjuk.
A fürdő zsírtartalma 0,4 g/1.
4d. kísérlet (hordóban): A mintához 150,0 m%, 50°C-os vizet,
1,5 m% savas pácolószert, amely aktivitása 30 mUHB Anson-egység (520) és A. oryzae eredetű enzimet tartalmaz,
0,35 m% alkil-fenolt 12 EO-val,
0,15 m% nátrium-alkil-benzol-szulfonátot adunk és 3 óráig mozgatjuk.
A fürdő zsírtartalma 2,0 g/1.
Ha a 4b. kísérletben alkalmazott fürdő zsírtartalmát (1,4 g/1) 100%-nak vesszük, akkor a 4c. kísérletben, a savas pácolószernek a 4b. kísérletben a zsírtalanító anyaggal történő kombinációja eredményeként a 4d. kísérletben a fürdő zsírtartalma (2,0 g/1) 142,8%.
5. példa
Sózott juhbőrök nedves zsírtartalanítása az áztatóban. 100-100 kg szárított juhbőrrel összehasonlító áztatási kísérleteket végzünk. Az a kísérletben csak 30°C-on belépő hőmérsékletű vízzel áztatunk. Következő reggel mintát veszünk és a fürdő zsírtartalmát tengeri homok-módszerrel meghatározzuk. A b kísérletben azonos feltételek mellett a fürdőhöz 1 g/1 Bacillus subtilis eredetű enzimet tartalmazó áztatószert (aktivitása 1750 LVE/ /g) adunk. A következő reggel az a kísérlettel analóg módon mintát veszünk és meghatározzuk a zsírtartalmat, A c kísérletben a b kísérletben leírt anyagon túlmenően még egy tenzid-elegyet adunk, amely 0,35 g/1 alkil-fenolból 12 EO-val és 15 g/1 nátrium-alkil-benzol-szulfonátból áll a fürdő mennyiségére számítva. A kővetkező reggel mintát veszünk az áztató fürdőből és meghatározzuk a zsírtartalmát. Ad. kísérletben az áztatást és a nedves zsírtalanítást 0,35 g/1 alkil-fenol 12 EO-val és -0,15 g/1 nátrium-alkil-benzol-szulfonát hozzáadásával végezzük. Mozgatás, kezelési időtartam és mintavétel megegyezik az a kísérletben leírtakkal.
5a. kísérlet
Nyersanyag 100 kg száraz súlyú, szárított német juhbőr. Áztatás (hordóban): A bőrhöz 800 I, 28°C-os vizet adunk. Kezdetben 30 percig mozgatjuk, 60 percig állni hagyjuk. A kezelési idő 18 óra. A 90 perc letelte után 2 percig mozgatjuk. A következő reggel zsíranalízis céljára mintát veszünk a fürdőből. A fürdő zsírtartalma: 0,4 g/1.
5b. kísérlet
Nyersanyag: 100 kg száraz súlyú, szárított német juhbőr. Áztatás (hordóban): A bőrökhöz
800 1, 28°C-os vizet adunk.
Nedves zsírtalanítás: A fürdőhöz 1 g/1 enzimes áztató szert adunk, amely B. szubtilis eredetű enzimet tartalmaz, aktivitása 1750 LVE/g.
Mozgatás, kezelési időtartam, mintavétel megegyezik az 5a. kísérletben leírtakkal.
A fürdő zsírtartalma: 0,7 g/1.
5c. kísérlet
Nyersanyag: 100 kg száraz súlyú, szárított német juhbőr. Áztatás (hordóban): A bőrökhöz
-8195255
800 1, 28°C-os vizet,
1,0 g/1 fürdőre számított enzimes áztatószert, amely B. subtilis eredetű enzimet tartalmaz, aktivitása 1750 LVE/g.
0,35 g/1 alkil-fenolt 12 EO-val,
0,15 g/1 nátrium-alkil-benzol-szulfonátot adunk.
Mozgatás, kezelési időtartam, mintavétel megegyezik az 5a, kísérletben leírtakkal.
A fürdő zsírtartalma: 1,94 g/1.
5d. kísérlet
Nyersanyag 100 kg száraz súlyú, szárított német juhbőr. Áztatás (hordóban): A bőrökhöz
800 1, 20°C-os vizet adunk.
Nedves zsírtalanítás: 0,35 g/l fürdő alkil-fenolt, 12 EO-val és
0,15 g/1 nátrium-alkil-benzol-szulfonátot adunk a fürdőhöz.
Mozgatás, keverési időtartam, mintavétel megegyezik az 5a. kísérletben leírtakkal.
A fürdő zsírtartalma: 1,67 g/1.
Ha összehasonlítjuk a fürdő zsírtartalmát, amelyet az 5d. kísérletben, tenzid keverék alkalmazásával nyertünk (1,67 g/1) és ezt 100 %-nak vesszük, az 5c. kísérletben, enzimek és tenzid keverékek kombinációja mellett nyert 1,94 g/1 fürdő értékkel, ez 116,2%-os zsírtartalomnak fog megfelelni.
6. példa
Hasítatlan kanadai bikabőrök nedves zsírtalanítása, meszezés, húsolás és mosás után. Feldarabolás: mindkét bőrt 4 negyedre osztunk, így 8 negyedet kapunk.
A százalék adatok a kísérletben felhasznált bőr tömegére vonatkoznak.
6a. kísérlet
Nedves zsírtalanítás (hordóban): A bőrhöz
50,0 m%, 27°C-os vizet,
8,0 m% nátrium-kloridot,
1,5 m% ammónium-szulfátot adunk. 2 órán át mozgatjuk, a fürdő pH-ja = = 5,5.
A fürdő zsírtartalma: 0,44 g/l.
6b. kísérlet
Nedves zsírtalanítás (hordóban): A bőrhöz 50,0 m%, 27°C-os vizet,
8,0 m% nátrium-kloridot,
1,5 m% ammónium-szulfátot,
1,5 m% enzimes pácolószert, amely aktivitása 30 mUHB Anson egység (520) és A. oryzae eredetű enzimet tartalmaz, adunk. 2 órán át mozgatjuk, a fürdő pHja = 5,5.
A fürdő zsírtartalma: 0,60 g/l.
6c. kísérlet
Nedves zsírtalanítás (hordóban): A bőrhöz
50,0 m%, 27°C-os vizet,
8,0 m% nátrium-kloridot,
1,5 m% ammónium-szulfátot,
0,35 m% alkil-fenolt 12 EO-val
0,15 m% nátrium-alkil-benzol-szulfonátot adunk 2 órán át mozgatjuk, a fürdő pH-ja=5,5.
A fürdő zsírtartalma: 8,54 g/l.
6d. kísérlet
Ned,ves zsírtalanítás (hordóban): a bőrhöz
50,0 m%, 27°C-os vizet,
8,0 m% nátrium-kloridot,
1,5 m% ammónium-szulfátot,
1,5 m% enzimes pácolószert, amely atkivítása 3 itiUhb Anson egység (520) és A. oryzae, eredetű enzimet tartalmaz, 0,35 m% alkil-fenolt 12 EO-val 0,15 m% nátrium-alkil-benzol-szulfonátot adunk. 2 órán át mozgatjuk, a fürdő pHja = 5,5.
Ha összehasonlítjuk a fürdő zsírtartalmát a 6c. kísérletben (nedves zsírtalanítás tenzid-keverékkel) nyert 8,54 g/l értéket és ezt 100%-nak vesszük, a 6d. kísérletben, enzimes pácolóanyag kombinációjával nyert 13,6 g/l értékkel, akkor ez utóbbi 159,2 % zsírtartalmat fog jelenteni.

Claims (9)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás nyersbőrök, pőrék, irhák és wet-blue-k enzimes pácolással végzett nedves zsírtalanítására, azzal jellemezve, hogy a bőrök enzimes pácolását proteolitikus enzimekkel, szintetikus felületaktív anyagok jelenlétében végezzük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás,azzal jellemezve, hogy az enzimes pácolást savas pH-tartományban végezzük.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az enzimes pácolást savas proteázokkal, esetenként amilázokkal együtt végezzük.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nem ionogén emulgeátorokat alkalmazunk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nem ionogén emulgeátorokat anionos emulgeátorokkal együtt alkalmazunk.
  6. 6. A 4-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás.azza/ jellemezve, hogy az emulgeátorok HLB-értékét (tekintettel az O/W-emulgeáló hatásukra) 8-18, előnyösen 9-15 közöttire választjuk.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szintetikus felületaktív anyagokat a bőr súlyára vonatkoztatva a 0,1-5 tömeg%, előnyösen a 0,2—
    1,5 tömeg% mennyiségben adagoljuk.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a pác a bőr súlyára vonatkoztatva 0,01-3,0 tömeg% enzimes pácolószert alkalmazunk, amelynek aktivitása 500—10 000 Löhlein-Volhard egység 1 g enzimes pácolószerre számítva.
    -9195255
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a páchoz még
    45-50 tömeg% adunk 0,1-5,0 aromás tartalmú ásványolajat tömeg% mennyiségben.
HU841354A 1983-04-09 1984-04-06 Process for the wet degreasing of leathers HU195255B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19833312840 DE3312840A1 (de) 1983-04-09 1983-04-09 Verfahren zur nassentfettung von hautmaterial

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT41847A HUT41847A (en) 1987-05-28
HU195255B true HU195255B (en) 1988-04-28

Family

ID=6195885

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU841354A HU195255B (en) 1983-04-09 1984-04-06 Process for the wet degreasing of leathers

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4968621A (hu)
JP (1) JPS59197500A (hu)
AU (1) AU558447B2 (hu)
DE (1) DE3312840A1 (hu)
FR (1) FR2543974A1 (hu)
HU (1) HU195255B (hu)
IT (1) IT1180048B (hu)
NZ (1) NZ207769A (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3704465C2 (de) * 1987-02-13 1995-11-02 Roehm Gmbh Flüssig-Formulierungen von Enzymen
DE3922748B4 (de) * 1989-07-11 2006-01-05 Röhm GmbH & Co. KG Enzymatisches Weichverfahren
DE4212568A1 (de) * 1992-04-15 1993-10-21 Roehm Gmbh Verfahren zum Entfleischen von Häuten und Fellen
DE19516963A1 (de) * 1995-05-12 1996-11-14 Stockhausen Chem Fab Gmbh Verfahren zur Behandlung von Häuten, Fellen, Ledern und Pelzen mit Tensiden zur Verbesserung der Hydrophobierwirkung und zur Angleichung qualitativ unterschiedlichen wet-blue-Materials
US5891083A (en) * 1997-04-22 1999-04-06 Capella; Rafael F. Suction lipolysis
US20030061666A1 (en) * 2001-05-01 2003-04-03 Blc Leather Technology Centre Limited Leather Trade House Leather processing
DE10134441A1 (de) * 2001-07-20 2003-02-06 Basf Ag Lederentfettungsmittel
SI1694873T1 (sl) 2003-12-17 2008-04-30 Akzo Nobel Nv Postopek za obdelavo zivalskih koz
US20060293207A1 (en) * 2005-06-28 2006-12-28 Shawn Porter Tobacco ash hair color stain remover
JP5250382B2 (ja) * 2008-10-24 2013-07-31 省二 奥海 皮なめしの前処理方法及び皮なめし方法
US8613261B2 (en) 2010-11-22 2013-12-24 Salix Animal Health, Llc Method of making a degradable animal chew toy
CA2769887C (en) 2011-04-15 2019-06-04 Salix Animal Health, Llc Degradable animal chew toy and method of making same
CN114953626B (zh) * 2022-06-07 2024-05-03 顾勇杰 一种胶原纤维复合基材及其制造工艺和制造生产线

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2121823A (en) * 1934-06-29 1938-06-28 Ici Ltd Manufacture of sulphonium compounds
DE888741C (de) * 1943-09-14 1953-09-03 Roehm & Haas G M B H Verfahren zum Beizen von enthaarten Haeuten und Fellen mittels proteolytischer Enzyme
US2965678A (en) * 1951-12-28 1960-12-20 Gen Aniline & Film Corp Polyoxyethylene ethers of branched chain alcohols
DE1022350B (de) * 1952-07-15 1958-01-09 Roehm & Haas Gmbh Weichen von Fellen und Haeuten
GB785112A (en) * 1953-02-26 1957-10-23 Donald Burton Improvements in the treatment of hides, skins and tanning liquors therefor
DE927464C (de) * 1953-09-04 1955-05-09 Roehm & Haas G M B H Verfahren zur Herstellung gerbfertiger Bloessen
DE974813C (de) * 1954-12-24 1961-05-04 Roehm & Haas G M B H Verfahren zum Beizen tierischer Hautbloessen
DE975095C (de) * 1955-01-01 1961-08-10 Roehm & Haas G M B H Verfahren zum Beizen tierischer Bloessen mit Pankreasenzympraeparaten
DE1120066B (de) * 1955-03-23 1961-12-21 Roehm & Haas Gmbh Verfahren zum Beizen tierischer Hautbloessen
US3076749A (en) * 1959-06-24 1963-02-05 Roehm & Haas Gmbh Method of unhairing skins and hides
DE1230169B (de) * 1962-04-06 1966-12-08 Roehm & Haas Gmbh Verfahren zur Herstellung gerbfertiger Bloessen
DE1669354C3 (de) * 1967-03-03 1975-04-10 Roehm Gmbh, 6100 Darmstadt Verfahren zur Entfernung von Grannenhaaren auf Pelzfellen
ES421535A1 (es) * 1973-01-13 1976-06-16 Roehm Gmbh Procedimiento para la preparacion de pellejos dispuestos para curtir a partir de cuero y pieles de origen animal.
JPS49118801A (hu) * 1973-03-26 1974-11-13
DE2522902C3 (de) * 1975-05-23 1979-12-13 Chemische Fabrik Stockhausen & Cie, 4150 Krefeld Verfahren zum gleichzeitigen Weichen, Reinigen und Entfetten von RohfeUen
DE2836824A1 (de) * 1978-08-23 1980-03-06 Henkel Kgaa Verfahren zur enzymatischen pelzweiche
DE2856320A1 (de) * 1978-12-27 1980-07-17 Roehm Gmbh Enzymatisches beizverfahren
DE2944461A1 (de) * 1979-11-03 1981-05-14 Röhm GmbH, 6100 Darmstadt Verfahren zum weichen von fellen und haeuten
DE2944462A1 (de) * 1979-11-03 1981-05-14 Röhm GmbH, 6100 Darmstadt Verfahren zum weichen von pelzfellen

Also Published As

Publication number Publication date
AU2663784A (en) 1984-10-11
FR2543974A1 (fr) 1984-10-12
NZ207769A (en) 1987-04-30
IT1180048B (it) 1987-09-23
HUT41847A (en) 1987-05-28
US4968621A (en) 1990-11-06
IT8467357A0 (it) 1984-04-06
DE3312840A1 (de) 1984-10-11
AU558447B2 (en) 1987-01-29
JPH0464360B2 (hu) 1992-10-14
JPS59197500A (ja) 1984-11-09
IT8467357A1 (it) 1985-10-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU195255B (en) Process for the wet degreasing of leathers
US9206486B2 (en) Method for tanning animal skins
US4636222A (en) Enzymatic unhairing method
DE2917376A1 (de) Enzymatisches verfahren zur haargewinnung und zum gleichzeitigen hautaufschluss
US4457759A (en) Environment-protecting method for the liming of raw hides
US4755186A (en) Process for the preparation of fish skin
AU645412B2 (en) Enzymatically supported methods for liming and bating
US5525509A (en) Method for the enzymatic liming of skins and hides
Afsar et al. Studies on the degreasing of skin by using enzyme in liming process
DE2929844A1 (de) Weichverfahren
JP3211914B2 (ja) 革および毛皮をライミングする方法
FI80909C (fi) Anvaendning av fosfonsyraderivat som laederhjaelpmedel.
CN115449568B (zh) 一种皮革浸水剂及其制备方法和应用
US5340737A (en) Process of preparing pepsin for bating hides
EP3091058B1 (en) Tanning process which comprises oxidative liming step
DE4119889A1 (de) Verfahren zur weiche, zur waesche, zum aescher und zur beize
CA1267753A (en) Process for the preparation of fish skin
DE4332785A1 (de) Verbessertes enzymunterstütztes Äscherverfahren
CA2214446C (en) Process for finishing animal hides or pelts
DE3440750A1 (de) Verfahren zum hautaufschluss von grossviehhaeuten und kalbfellen
Puvanakrishnan Microbial enzyme technology for abatement of environmental pollution in leather industry
NO864931L (no) Fremgangsmaate ved behandling av fiskeskinn.

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee