CZ467089A3 - Method of preventing formation of polymer deposits - Google Patents

Method of preventing formation of polymer deposits Download PDF

Info

Publication number
CZ467089A3
CZ467089A3 CS894670A CS467089A CZ467089A3 CZ 467089 A3 CZ467089 A3 CZ 467089A3 CS 894670 A CS894670 A CS 894670A CS 467089 A CS467089 A CS 467089A CZ 467089 A3 CZ467089 A3 CZ 467089A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
polymerization
coating solution
coating
component
polymerization vessel
Prior art date
Application number
CS894670A
Other languages
English (en)
Inventor
Toshihide Shimizu
Ichiro Kaneko
Mikio Watanabe
Original Assignee
Shinetsu Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shinetsu Chemical Co filed Critical Shinetsu Chemical Co
Publication of CZ467089A3 publication Critical patent/CZ467089A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • C08F2/002Scale prevention in a polymerisation reactor or its auxiliary parts
    • C08F2/004Scale prevention in a polymerisation reactor or its auxiliary parts by a prior coating on the reactor walls

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu účinného zabránění tvorbě polymerních úsad z lepivého podílu a zejména způsobu, jakým se zabrání tvorbě polymérních úsad z lepivého podílu v polymerační nádobě během polymerace monomerů, které obsahují ethylenickou dvojnou vazbu.
Dosavadní stav techniky
1C C u O ? J n U1C Z S C í>j KU ZpUSúbU UClijnčnO t* iT^jleíwííí * .ty0ΐbθ-.-= P,QÍy®erních .úsacL,z1ep.ivého =.poά ίΐη-ττ ze-jraena-· -způsobu, jakým se zabrání^iv-crřbepolymerních úsad z lepivého podílu^y-^rtjlymerační nádobě během polýmerace monomerů, ί! Q ÍX. Lt V* C j 1j O Ul V ct 5j trcr.
é obsahují othylon-íel
Při způsobech výroby polymerů polymerací monomerů v polymerační nádobě je známo, že se vyskytuje problém ulpíváni polymeru ve formě úsad na povrchu vnitřní stěny a na podobných místech polymerační nádoby. Jakmile úsada polymeru ulpí na povrchu vnitřní stěny a na podobných místech polymerační nádoby, odstranění polymerních úsad vyžaduje vysokou pracnost a čas. Jako výsledek se také mono projevit nevýhody ve snížení výtěžku polymeru a chladicí Kapacity polymerační nádoby a to, že ulpělé úsady polymeru se mohou odlučovat od povrchu a zamíchat do produktu, co zhoršuje jakost vyráběného produktu.
Jako metody pro zabránění tvorby polymerní úsady z lepivého podílu napovrchu vnitřní stěny a_-_na po.d.o.bn,ý.c.h. místech polymerační nádoby byly navrženy metody, při kterýc se například polární sloučenina, barvivo, pigmant nebo podo ná látka povlékají.na povrch vnitřní stěny (japonské patent publikace kok.oku č. 30 343/1970 a 30 835/1970), metoda, z/.' při které se provádí povlékání aromatickou aminosloučeninou (japonská patentová publikace zveřejněná před provedením průzkumu, kokai č. 50 887/1976) a metoda, při které se provádí povlékání reakčňím produktem z fenolické sloučeniny a aromatického aldehydu (japonská patentová publikace zveřejněná před provedením průzkumu, kokai č.
317/1980).
zabránění tvorbě po·:' jsou polymerovány vinylchlorid, nebo již zmíněný vinylhali
Tyto metody jsou účinné při lymerních úsad z lepivého podílu, když vinylhalogenidové polymery, , jako je monomerní směsi, které hlavně obsahují genidový monomer.
Avšak v případě, kdy se máji polymerovat monomery sestávající . z jiných monomerů, které mají ethylenickou dvojnou vazbu, jako je styren,Of-methylstyren, akrylát a akryIonitrii, tyto_ monomery mají tak velkou rozpouštěcí sílu pro povlak vytvořený výše popsanými metodami zabraňujícími ulpívání,.že část povlaku nebo celý povlak se může c ·. , rozpustit. V důsledku toho §e stává. nemožným účinně zabránit tvorbě polymerní úsady ž lepivého podílu na povrch vnitřní stěny v polymerační nádobě. Toto lepení úsady má sklon nastávat zejména když je polymerační nádoba zhotovena z nerezavějící oceli.
Japonská patentová pjhablikace kokoku č. . ...
“4‘ě-papísjíj-e způsob polymerace vinyloveho monpaeru, při kterém se před polymeraci povrch vnitřní stěny polymerační nádoby předem
I) povléká
a) elektron-donorovou organickou sloučeninou a/nebo
b) elektron-akceptorovou organickou sloučeninou a povlečený povrch se uvededo styku s alespoň jednou látkou zvolenou z
c) oxidačního činidla, redukčního činidla, kyseliny a báze nebo se ozařuje světlem, nebo
II) povléká sloučeninou získanou zpracováním svrchu uvedené složky a) a/nebo svrchu uvedené složky b) se svrchu uvedenou složkou c) nebo sloučeninou získanou ozařováním svrnhu uvedené složky a) a/nebo svrchu uvedené složky b) světlem. - .Jako - příklad je uveden povlékací roztok p-řipra— vený rozpuštěním sudánské černi B (například C.I..Solvent Black 3), jako složky a) a Nigrosine (například C.I.
Acid Black 2), jako složky b) v organickém rozpouštědle a zpracováním takto získaného roztoku s ethylendiaminem za teploty 90 °G. Při tomto postupu je podstatné,aby se nechala reava^ složka a) a/nebo složka b) se složkou c). Třebaže podle tohoto procesu se v určitém rozsahu může dosáhnout zlepšení, počet polymeračních cyklů, který se může opakovat bez tvorby polymerní úsady je jen asi 30 nebo méně.
Jednou, z metod pro zlepšení účinku zabraňujícího tvorbě úsad při polymeraci monomerů, které mají ethylenickjou dvojnou vazbu, popsanou v japonské patentové publikaci kokoku č. 30 681/1985,· je metoda, při které se kondenzát, získaný reakcí aromatické aminosloučeniny s aromatic kou nitrosloučeninou za teploty mezi 100 a 250 °C v přítomnosti kondenzačního katalyzátorům, .povléká na povrch vnitřní stěny a podobná místa v polymerační nádobě, před prováděním polymerace. Japonská patentová publikace kokoku č. 30 682/1985 popisuje jinou metodu, při které se alkalická nebo amonná sůl sulfonovaného produktu získaného suůfonací kondenzátu aromatické aminosloučeniny s aromatickou nitrosloučeninou povléká na povrch vnitřní stěny a podobná místa v polymerační nádobě, dříve než se provádí polymerace. Podle těchto metod se tvorbě.úsad na povrchu . vnitřní stěny a na podobných místech polymerační' nádob;·’ může docela účinně zabránit, takže se může opakovat asi 20 až 80 polymeračních cyklů s malým vznikem polymeračních úsad. Avšak je vyžadován výraznější účinek zabraňující tvorbě úsad, aby sé mohla zlepšit produktivita.
Tudíž předmětem tohoto vynálezu je dosažení zlepšené me tody, kterou se může účinně zabránit tvorbě polymerní úsady též při polymeraci,rozsáh1ého souboru monomerů. které na j í , ethylenickou dvojnou vazbu včetně těch, které mají silnou rozpouštěcí schopnost pro povlaky zabraňující úsadám a patří cí k dosavadnímu stavu techniky.
Autoři tohoto vynálezu objevili, že kombinované použití určitého aniontového barviva a/nebo určité sloučeniny z alka lických a amonných solí popsaných v japonské patentové publi kaci kokoku č. 30 682/1985 v roztoku pro povlékání, který má hodnotu pH vyšší než 7, umožňuje 100 nebo více polymeračních cyklů bez tvorby úsady polymeru.
Podstata vynálezu
Jako vyřešení svrchu popsaného dosavadního problému ten to vynález poskytuje metodu, jak zabránit tvorbě polymerní úsady v polymerační nádobě během polymerace monomeru obsahujícího ethylenickou dvojnou vazbu, jejíž podstata spočívá v tom, že se polymerace provádí v polymerační nádobě, povrch jejíž vnitrní stěny se předem povleče pomocí roztoku pro povlékání, zahrnujícího
a) alespoň jednu látku zvolenou ze souboru zahrnujícího C. I. Acid Black 1, C. I. Acid Black 2 a alkalické a amonné soli sulfonovaného produktu získaného sulfonací kondenzátu aromatické aminosloučeniny obecného vzorce I
NH2
R1
(I) bítá,*i kde
R1 představuje atom vodíku, aminoskupinu nebo skupinu vzorce -NH-C6H5, -N=N-C6H5 nebo -NH-C6H4-NH2 a
R2 představuje atom vodíku nebo aminoskupinu, a aromatické nitrosloučeniny obecného vzorce II
kde
R3 představuje atom vodíku nebo aminoskupinu (tyto soli jsou zde dále obecně označovány jako kondenzát rozpustný ve vodě”) a
b) alespoň jednu látku zvolenou ze souboru zahrnujícího C. I. Solvent Black 3, C. I. Solvent Black 5 a C. I. Solvent Black 7, přičemž hmotnostní poměr složky a) ke složce b) v roztoku pro povlékání.leží _v rozmezí od 100:0,1 do 100^1000 a roztok pro povlékání obsahuje složku a) a složku b) v celkové koncentraci od 0,01 do 5 % hmotnostních a roztok pro povlékání má hodnotu pH větší než 7, a potom se vysuší za vzniku povlaku.
Podle tohoto vynálezu je možné účinně zabránit tvorbě polymerní úsady z lepivého podílu na povrchu vnitřní stěny a na podobných místech polymerační nádoby při polymeraci monomerů, které obsahují ethylenickou dvojnou vazbu. Zejména je možné sto nebo vícenásobné opakování polymeračního cyklu bez tvorby polymeráční úa^dy na povrchu vnitřní stěny a podobných místech, -{p^kže se tím může dosáhnout vysoké produktivity i při polymaraci
-mo-HO-ffi-er-ů-jr-iete-ré—ma-j-í-^vy-s-o-ko-u—:rozpnoxratěxrí—3x±uy—jako-napří11klad styrenu, šC-methylstyrenu, akrylátu a akrylonitrilu. Povlékací operace na povrchu vnitřní stěny a podobných místech polymeráční nádoby se může provádět pro každou nása du nebo jednou za několik násad.
—----Při-s pů so b u p o d1e t oh o t o vyn á1e zu -j-e pods-tat-né--používat svrchu uvedenou složku a) a svrchu uvedenou složku b) v kombinaci v roztoku pro povlékání, který má hodnotu pH větší než 7, aby se dosáhlo účinku zabraňujícímu úsadám, o který se usiluje.
Ze sloučenin, které se mohou používat jako složka .a) jsou výhodné C. I. Acid Black 1, C. I. Acid Black 2^ tC—-L.—Acid Black 124’1a kondenzáty rozpustné ve vodě.
j vyhodně j.q.í. ,j_e__C..... I..o.._.A.c.i.d..„B.l.a.C-k.-2- a--kon-den-záty— -ros-pus-t-né-ve vodě.
Kondenzáty rozpustné ve vodě, které se mohou používat jako složka a), se mohou připravovat ze sloučenin svrchu uvedeného obecného vzorce I a sloučenin svrchu uvedeného obecného vzorce II postupem, který je popsán v japonské patentové publikaci kokoku čo 30 682/1985» lia popisy kondenzátu rozpustného ve vodě a výroby, obsažené v této japonské patentové způsob jeho publikaci ko
č. 30 682/1985 se zde odkazuje.
Aromatické aminosloučeniny obecného vzorce Ϊ zahrnují například anilin, o-, m- a p-ienylendiamin, p-aminoazobenzen, 2,4-diaminoazobenzen, 4-aminodifenylamin, 2-aminodifenylamin a 4S4'-diaminodifenylamin.
Aromatické nitrosloučeniny obecného vzorce·II zahrnují například nitrobenzen a o-, m- a p-aminonitrobenzen.
Podle způsobu výroby popsaného v japonské patentové publikaci Rokoku č. 30 682/1985 se nejprve alespoň jedna aromatická aminosloučenina obecného vzorce I a alespoň jedna aromatická nitrosloučenina obecného vzorce II -podrobí -kon-denzač-ní reakci-v ,přít omnosti. minerální. kysej-, liny a kondenzačního katalyzátoru za teploty od lgO do 250 °C, čímž se vyrobí kondenzát těchto dvou sloučenino Reakční doba může být obvykle od 10 do 30 hodin. Aromatická nitrosloučenina se s výhodou používá v množství od 0,15 do 0,50 dílů molárních na díl molární aromatické aminosloučeniny. Kondenzační katalyzátor se používá v množs
O,03 až 0,50 dílu molárního a minerální kyselina se používá v množství 0,02 až 0,50 dílu molárního, vztaženo vždy na 1 díl molární aromatické aminosloučeniny. Mezi používané minerální kyseliny se zahrnuje například kyselina chlorovo-d-íko-v-á-y—ky-s-ei-i-n-a—d-asiěná-j—kys-eii-n-a—©xaieváy—ky-s-ei-i-n-afosforečná a kyselina sírová. Používané kondenzační katalyzátory zahrnují například kyselinu manganistou a její soli, jako je manganistan draselný, sloučeniny odvozené od kyseliny chromové, jako je oxid chromový, dvojchroman draselný a chlorochrpman sodný, kyselina dusičná a její soli, jako j e dusičnanstříbrný a dusičnan olovnatý, halogeny,jako je jod, brom, chlor a fluor, peroxidy, jako je peroxid vodíku, peroxid sodný, benzoylperoxid, persíran draselný, persíran amonný, kyselina peroctová, kumenhydroperoxid, kyselina perbenzoová a p-menthanhydroperoxid, kyslíkaté kyseliny a jejich soli, jako je kyselina jodičná, jodičnan draselný a chlorečnan sodný, kovové soli, jako je chlorid železnatý, chlorid železitý, síran měunatý, chlo„rid .měďný.,.. chlorid mě.ďn.aiý. a cctan olovnatý, .ky.slíka.té..............
sloučeniny, jako je molekulární kyslík a ozon, oxidy, jako je oxid měďný a oxid méďnatý, oxidy rtuti, oxidy ceru, oxid manganičitý a kyselina osmiová.
Poté se kondenzát, získaný jak je popsáno výše, sulfonuje a dostane se sulfonovaný produkt. Sulfonační
SSI;
íýí .„ie B«BE
ÍV;·· 'W řtó.vj.
It ss reakce se může provádět obvyklým postupem. Tak například se kondenzát nechá reagovat se sulfonačním činidlem, jako například kyselinou sírovou, dýmavou kyselinou sírovou nebo kyselinou chlorsulfonovou v množství od 2 do 15 násobku hmotnosti kondenzátu za teploty od 35 do'90 °C. Tím se dostane kondenzační produkt*
Potom se takto získaný sulfonační produkt nechá reagovat se sloučeninou alkalického kovu, jako je hydroxid sodný, hydroxid draselný nebo uhličitan sodný, nebo s amon nou sloučeninou, jako je hydroxid amonný nebo uhličitan amonný, za vzniku požadovaného kondenzátu rozpustného ve vodě..Obzvláště se tato reakce může například provádět tak že se přidá sloučenina alkalického kovu nebo amonná sloučenina k sulfonovanému produktu dispergovanému ve vodě při zahřívání.
Typickými příklady výhodných kondenzátů rozpust-*-—*· ných “ve^vodě Ť^kte-ré-se^moho u-pOužřvat-j ako—sTožka-a/<-jso u kondenzáty rozpustné ve vodě č« 3, 5> 10, 16 a 18, které jsou popsány v japonské patentové publikaci kokoku č.
682/1985·' Tyto kondenzáty rozpustné ve vodě budou zde p psány dále.
Výhodnou složkou b) jsou C. I. Solvent Black 3.·
C. Ϊ. Solvent Black 5, C. I. Solvent Black 7, x_£L·—1 .-.Bal
Při způsobu podle tohoto vynálezu se povlékání.
které zabraňuje .tvorbě polymerní úsady, provádí--za th ... roztoku pro povlékání sa povrch vnitřní stěny polymerační nádoby a popřípadě dalších částí této nádoby, :re prr cházejí do styku s monomerem během polymerace. Jde například o hřídel a lopatky míchadla.Roztok pro povlékání se ; nůše připravovat rozpuštěním složky a) a složky b) ve vhodném rozpouštědle a úpravou hodnoty pH na' více'než7y-------s výhodou na rozmezí od 8 do 11. Jestliže hodnota nH roztoku pro povlékání je 7 nebo méně, složka a) a složka b) jsou pravděpodobně, ve formě sraženiny v roztoku pro povlékání a roztok je proto nestabilní, takže se nemůže vytvořit dobrý povlak na povrchu vnitřní stěny a podobných částech polymerační nádoby. Výsledkem je, že počet opakován polymeračních cyklů prováděných bez tvorby úsad se nemůže zlepšit. ----- --------------------------------------_
Rozpouštědlo používané pro pr^pj povlékání je vybráno ze souboru zahrnujícího alkoholy, jako je methanol, ethanol, propanol, butanol, 2-methyl-lpropanol, 2-butanol, 2-methyl-2-propanol, 3-methyl-l-butano 2-methyl-2-butanol a 2-pentanol, ketony, jako je aceton,
methylethylketon a methylisobutylketon, ethery, jako je 4-methyldioxolan a ethylenglykoldiethylether, estery, jako je methylforrniát, ethylforrniát, methylacetát a methylacetoacetát, furany, jako je tetrahydrofuran, furfural, fur- furylalkohol a tetrahydrofurfurylalkohol, alifatické uhlovodíky, jako je n-hexan a n-heptan, aromatické uhlovodíky, jako je toluen, benzen a xylen, halogenované uhlovodíky, jako je methylenchlorid, 1-chlorbutan, amylchlorid, ethylendichlorid a 1,1,2-trichlorethan a neprotonická roz- . pouštědla, jako je acetonitril, fozt^mid, dimethylfoň^mid, dimethylsulfoxid a lí-methylpyrrolidon. Tato rozpouštědla se používají duS jednotlivě nebo v kombinaci dvou nebo většího počtu druhů.
djd':'
•ί·.'··:··' ’ 'FF'. ύ
Neexistuje žádné zvláštní omezení celkové koncentrace u svrchu uvedené složky a) a b) za předpokladu, ze může být dána hmotnost povlaku, jak je popsáno dále, ale obvykle se složky používají v celkové koncentraci, která je s výhodou od 0--,-01- - d-o =5“%-hmotno-stnícL·,--účelně ji, od 0,05. do 2 % hmotnostních. Hmotnostní poměr složky a) ke složce b) v roztoku pro povlékání může s výhodou být od 100:0,1 do 100:1000 a účelněji od 100:3 do 100:250. Jestliže je tento poměr příliš malý, barvivo má sklon k aglomerování, takže není možné dosáhnout rovnoměrný povlak. Pokud je hmotnostní poměr příliš veliký, výsledný povlak se bude
- 15 pravděpodobně rozpouštět vodou používanou pro prjxmývání rovněž pc povlečení.· .--.= - - —
Látky používané pro úpravu hodnoty pH v ro ;oíu pro povlékání nejsou žádným způsobem omezeny. i,Iezi tyto látky se například zahrnuje hydroxid sodný, hydroxid draselný, uhličitan sodný, uhličitan draselný, uhličitan sodno draselný, uhličitan amonný, hydroxid amonný, ethylamin, propylamin, isopropylamin, butylamin, sek.-butylamin, isobutylamin, ethylendiamin, tetramethylendiamin, pentamethy lendiamin, hexamethylendiamin, trimethylendiamin,
1,2,3-triaminopropan, dietnylentriamin, triethylentetramin, ethylenimin, ethanolamin, diethanolamin, tris(oxymethyl)methylamin. Výhodnou látkou je ethylendiamin. Tyto látky v kombinaci dvou nebo většího předem upraveny na vodné rozpoužívat pro účel úpravy hodnose pouzivaja jednotlivé nebo počtu druhů. Látky mohou být toky, které se mohou obvykle ty pH.
?ři _ zpus o b u _;p o dle ...t oh o.t o_v v ná.l-az.n,--s-e---r o,z,t o k—n povlékání nanáší na povrch vnitřní stěny nebo podobné části polymerační nádoby a potom se suší za vzniku povlaku.
Jako metody aplikace a sušení povlaku na povrchu vnitřní stěny polymerační nádoby nebo podobné její části se mohou používat libovolné metody. Například se používá metoda, on které se po nanesení roztoku provádí of ukování vzducher..
Ί <
- -LO zahřátým na .vhodnou teplotu, směřujícím k povlečenému povlaku určenému k vysušení. Dále se používá metoda, při které se povrch vnitřní stěny polymerační nádoby a jiné části, které přicházejí do styku s monomerem během polymeracs předem ohřejí a roztok pro povlékání se nanáší na zahřátý povrch vnitřní stěny polymerační nádoby a na další části, čímž dojde k vysušení povlečeného povrchu. Po vysušení se podle potřeby povlečený povrch omyje vodou.
Způsob nanášení roztoku pro povlékání není konkrétně omezen a může zahrnovat charakteristické postupy nanášení štětcem, povlékání postřikem, metodu naplnění polymerační nádoby roztokem pro povlékání a potom odvedení tohoto roztoku a jiné automatické postupy povlékání, jak jsou uvedeny v japonské patentové publikaci zveřejněné před provedením průzkumu kokai č. 61 001/1982,
288/1980 a 11 303/1984 a v japonských publikacích zveřejněných před průzkumem kohyo č. 501 116/1531 a -5O1^H7A981»^^^^^______
Kromě toho se s výhodou roztok pro povlékání nanáší na části regeneračního systému pro nezreagovaný monomer, ae kterénánezreagovaný monomer může přicházet do styku, jako jsou například vnitřní povrchy deštilačních kolon pro monomer, chladiče, zásobníky monomerní látky
- 17 a podobně. V těchto částech se může tím zabránit tvorbě úsad. __________ ,...... .
Roztok pro povlékání se může nanášet při hmo' nosti nános^u, která je obvykle asi od 0,001 do 5 g/m po vysušení, na povrchy vnitřních stěn, míchadla a podobné části polymerační nádoby.
Po vzniku povlaku na povrchu vnitřní stěny polymerační nádoby a podobných místech se provádí obvyklým postupem polymerační reakce. To znamená, že do polymerační nádoby se vnese monomer obsahující ethylenickou dvojnou vazbu, iniciátor polymerace a další nezbytné přísady,jako je dispergační činidlo pro monomer a podle potřeby také polymerační prostředí a potom se provádí polymerace běžným postupem.
Uvedeno přesněji, v případě suspenzní nebo emulz------ní polymerace se polymerace obvykle provádí způsobem uý zahrnuj ícím stupeň nadávkování^vody^a^disp^ergačního^činidla·-·--— do polymerační nádoby, nadávkování iniciátoru polymerace, evakuace vnitřku polymerační nádoby na tlak zhruba od ýxř do 101 kPa, vnesení monomeru (tlak uvnitř polymerační íý.
nádoby je obvykle od 98 do 294 kPa), polymerace monomeru kýt za teploty přibližně od -10 do 150 °0 a popřípadě alespoň .ýý
18.-jed.no přidávání vody, dispérgačního činidla a iniciátora polymerace v prSěhu polymerace. Když přetlak uvnitř nádoby poklesne asi na 6 až 68,6 kPa, je polymerace pokládána za ukončenou. Voda, dispergační činidlo a iniciátor polyme-. race se používají v množství asi 20 až asi 300 dílů hmotnost nich, asi 0,01 až asi 30 dílů hmotnostních a asi 0,01 až asi 5 dílů hmotnostních na 100 dílů hmotnosntích monomeru.
V případě polymerace v roztoku se jako polymerační prostředí používá organické rozpouštědlo, jako je toluen, xylen nebo pyridin, na.místo vody. .Podle potřeby se používá dispérgačního činidla. Jině podmínky jsou obecně stejné, jako jsou popsány pro suspenzní nebo emulzní polymeraci.
V případě blokové polymerace způsob obvykle zahrnuje stupen evakuace vnitřku polymerační nádoby, vnesení monomeru a.zavedení iniciátoru polymerace a potom provedení polýmeráce.' — .... . —
Monomer obsahující ethylenickou dvojnou vazbu, na který se může aplikovat způsob podle tohoto vynálezu, zahrnuje například vinylhalogenidy, jako je vinylchlorid, vinylestery, jako je vinylacetát a vinyůpropionát, kyselina akrylová a kyselina metakrylová nebo estery a
Β» to
-.Vam/V,?
fC \· ύ-Λ.-U soli těchto kyselin,, kyselina maleinová.nebo kyselina fumarová ař j e j ich.. estery nebo anhydridy, a.-dienové-monomery, jaico je butadien, chloropren. a isopren, stejně jako sytren, cCmethylstyren, akryláty, akrylonitril, halogenované vinylideny a vinylethery.
Způsob podle tohoto vynálezu je účinný bez ohledu na materiály, ze kterých je vytvořena vnitřní stěna polyme^ní nádoby a podobné části této nádoby. To znamená, se tato metoda je účinná pro vnitřní stěny a podobné díly, které jsou zhotoveny z libovolného materiálu, jako;' jejich příklad se uvádí nerezavějící ocel- a sklo pro obklady.
β:
ti ťm.·
Rej sou žádná zvláštní omezení formy polymerace, pra které se způsob podle tohoto vynálezu může používat. Vynález je účinný pro libovolné formy polymerace, jako je suspenzní polymerace, emulzní polymerace, polymerace v roztoku a bloková polymerace.
Podle toho se mohoip bez__nějakjho,..omezení.jjQuží^^ eý·
Jíl vat přídavné látky,které se obvykle přidávají do polymeračního systému. Uvedeno přesněji, způsob podle tohoto vynalezu může účinně zabránit tvorbě úsad z polymerů, i když v.polymeračních systémech jsou přítomny takové přídavné látky, jako jsou například suspenzní.činidla,jako je částečně zmýdelněný pólyvinylalkohol, methylcelulóza a polyakrylát, pevná dispergační činidla, jako je fosforečnan vápenatý a hydroxyaoatit, aniontové emulzifikační prostředky, jako je laurylsulfát sodný, dodecylbenzensulfonát sodný a dioktylsulfosukcinát sodný, .neiontová emulgační činidla, jako je sorbitan-monolaurát a polyoxyethylenalkylether, plniva, j.ako je uhličitan vápenatý a oxid titaničitý, stabilizátory, jako je síran olovnatý, stearát vápenatý, dibutylcíndilaurát a dibutylcínmerkapiid, lubrikanty, jako je rýžový vosk a kyselina stearová, plastifikátory, jako je DOP a DBP, činidla pro přenos řetězce, jako je trichlorethylen a merkaptany, činidla pro úpravu hodnoty pH, polymerační katalyzátory, jako je diisopropylperoxydikarbonát, z-azobis-2,4-dimethylvaleronitril, lauroylperoxid, persíran draselný, kumenhydroperoxid a p-menthanhydroperoxid.
v
ý.
Polymerace, pro kterou se způsob podle tohoto -v-yn ále z u - můž e _ z v láši ěxzýho.dn p ro v ád et, . za hrn uj e__n apříkla d_ suspenzní polymerací nebo emulzní polymerací vinylhalogenidů, jako je vinylchlorid nebo vinylidenhalogenidů, nebo monomerní směsi, která hlavně obsahujé některou z těchto sl.oučenin. Způsob je také vhodný k polymeracím, při :
;<· kterých se hlavně používají polymerační nádoby zhotovené z nerezavějící oceli, jako například polymeracím pro výrobu perliček nebo latexů polymerů, jako je polystyren, poly—, . methyImetakrylát a pólyakrylonitril, pro výrobu syntetických kaučuků, jako je SBR, 1TBR, CR, IR a IIR (tyto syntetické kaučuky se obvykle vyrábějí emulzní polymeraci) a pro výrobu pryskyřic ,· ABS.
Způsob podle tohoto vynáejlzu bude popsán dále detaýýním postupem aa příkladech a srovnávacích příkladech /--- Ve všech tabulkách uvedených, dále čísla pokusů označena křížkem (”xn) označují srovnávací příklady a čísla ostatních experimentů označují pracovní příklady pro váděné podle tohoto vynálezu.
Příklad 1
V každém experimentu se rozpustí složka a) a složka b) tak, aby se dosáhlo koncentrace 0,5 % hmotnostních celkem a hodnota pH se upraví a přitom se připraví roztok pro_ povlékání. V tabulce.. 1..,í.e-.uvede.na„.s.l.QŽka-.a.)->a^ složka b), hmotnostní poměr složky a) ke složce b) v roztoku pro povlékání, druh použitého organického rozpouštědla, hmotnostní poměr vody k organickému rozpouštědlu v roztoku pro povlékání a hodnota pH roztoku pro povlékání. Tento roztok pro povlékání se nanáší na povrch.·:'
17,
- 22 vnitřní stěny, míchadlo a ostatní částí,se kterými přichází do styku monomer během polymerace, polymerační nádoby zhotovené z nerezavějící oceli, přičemž polymerační nádoba má vnitřní objem 100 litrů a je vybavena míchadlem a sušení se provádí za teploty 50 °G po dobu 15 . riAin a poté se promývá vodou. Avšak v příkladech č. 101 az 103 se roztok pro povlékání nenanáší nebo roztok pro povlékání neobsahuje ani jednu ze složek a) a b).
V experimentech č. 104 až 113 a 117 až 119 se jako’ složka a) používá některý z kondenzátů rozpustných ve .
vodě č. 3, 5, 10,. 16 a 13, které jsou popsány v japonské patentové publikaci kokoku č. 30 682/1985«
Do-.; polymerační nádoby takto povlečené se dále vnese 26 kg vinylchloridu, 52 kg čisté vody, 26 g částečně zmýdelněného polyvinylalkoholu a 13 g di-2-ethylhexylperoxydikarbonátu a poté se provádí polymerace za teploty —58-2o= poik^dobu „6-,hod..in^.při„.míchán____
Poté co je polymerace ukončena, změří se množství polymerní úsady nalepené na povrchu vnitřní stěny polymerační nádoby.' Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce 1.
áři b ·?' ·'·.. i ; · ál? ·.' · ty-
'tí l-l >0
Λ |—l
C0 tí
-p
Ó tí
Ť5 o
k,J
tíj Ή
sr.-i- Pl·,:.:; - — tí _ - tí - >0 -: --.z;
Λ 0 ©
_p •H £> 'tí
> Oj HrH !—1 0 1—f > l-l 0
tíá *t4 PH 0 © © 0 © Hl
-P ό'Ι 0 sj· C3 0 ca ca ca
a o t-4 r—Í h Ή >> 0 ř>
ttí 'tí Λ1 1—r» f^-t Ξ ř^—l Λ r•-M Λ Ώ Hl 0
1
KH ©
J
4-3
ca I ítí
0
tí! 0 0 0 O 0
0 -P in otí Lítí ’χί’ un Λ
1—! 0 El \ \ \ ca
• Tj ε O 0 0 O 0 0
HH pj m o- Lítí 1 kO Lítí 0
-P ítí
>co Cj
•r-3
0 1
ftí I I 1 1—I I I t-
tS3 Ή I © © © o © ©
O ε r-i ε r-1 H r-1 £ ε i—I ε 1-f 0
1-*H © 1 \ 0 \ O \ 0 tí \ 0 \ 0 >0
. ... ->tJ tí «— tí tí tí Λ - c·»-
O I rtí tí TÍ -tí tí -P Ti Tj aJ 40
r-í ΟΛΟ Λ O Λ © 0 Λ 0 Λ
co 1 > -P > +3 > -p ε > ř> -P ©
Ή Λ 0 0 0 0 0 0
Γ“Ι «Μ I 0 0 0 0 0 0
40 z— i—! t—l OJ OJ Γ—i OJ
ώ 1 \ \ \ 'v.
o 0 0 0 0 0 O
s i 0 0 0 0 0 O
-Γ-5 1—1 <—1 r—1 1-1 1—! f-1
o ε
ε o
Ctí ε
Ή tí
O
Ά ©
V------>s o
r—1 CO
P
G ř>
Γ“1 o
co
LOi
-P tí o > i—1
O co
IH
-P tí © > I—i o
co
Ctí tí o
r—1 o
co
Ctí
-P tí O > i-1
O co utí o > i—1
O co
Λ 0 ~ vý' ' V» .V»
1-1 0 H 0 1—í 0 Hl 0 Hl 0
r-1 0 r-1 ítí rH 1—1
0 ftí _____0 ,θ- „0, ctí .o .ΤΗ O řtír
H
O >o tí tí
-tí
O tí
Λ
I—1 tí
Λ tí
Eh tí tí .iá >N O I—I co
TÍ tí i—1
Λ
Ή >tí
Ctí >o tí tí tí r—1
K4
Ή P—1 Λ N
Ή ___ ř“4 ‘j
V\ = ΓτΗ , >
.O-
Tj •H TÍ •H Tj •H -P 0 Ctí
O O O 'tí x-> p
< CJ 1-1 OJ ta 1—!
v_X P
tíd 0 Λ 9 © 3
H O Hl O H 0 LfA -P
p ta
r—1 r-1 1—1 0 0
O řtí O Ptí O Ctí - ^4 >O
X H N
Utí kO t— co σ\ O
1—I 1—1 1—J 1—1 r4 i—I OJ
r—Í 1—1 1—1 r-1 r—Í i—1 1—1
publikace e.; 46 235/1978 (2)
-SeSÉ
- 26 «te:
bt/yjií-J/Xb:1’·· · čM>;
íjý
Sž$
Poznámky k tabulce 1:
VýmVíGr •’í‘‘ Í’’JÚrAí>
(l) Japonská patentová publikace kokoku č.
682/1985 popisuje kondenzáty rozpustné ve vodě ě. 1, 3j 5, 10, 16 a 18, které se získají takto:
Příprava kondenzátu rozpustného ve vodě č. 1
Reaktor se naplní 200,0 g.(2,148 mol) anilinu, 200,0 g (1,849 mol) o-fenylendiaminu, 120,0 g (0,863 mol) o-oxynitrobenzenu a 138,8 g (1,332 mol) 35$ kyseliny chlorovodíkové a obsah se potom ocha^-dí na teplotu 10 °C nebo nižší. Potě se ke směsi přikape 200,0 g (0,351 mol)
40$ persíranu amonného, získaná směs se zahřeje na teplotu 60 °C a tato teplota se udržuje po dobu 6 hodin. Potom se směs ohřeje na 185 °C a při této teplotě se nechá reagovat 15 hodin, zatímco se voda, jako vedlejší produkt reakce- odstraňuje destilací. Během zpracování se část anilinu dostává do 'des til o vaně'--vody. '-Anilin- přešlý-do - vody =se ,ρο, .oddělená; vrací do reakce. Poté se vnitřní teplota' zvýší 'na 210 °C a reakce se provádí za této teploty 5 hodin.
lá uče
Reakční směs, která má vzhled podobný roztaven·; •-á.řr.á.Se vnese dp zředěné kyseliny chlorovodíkové o, a potom udržuje za teploty 6 C po dobu 3 hodin. Jeste za
vepla se reakční směs filtruje tak, že se nezreagovaný . . ..anilin .a o.-f enylendiamin odstraní Bále - se re akční-směs“ “ sestkrat promyje vodou, čímž se odstraní přebytečná kyselina chlorovodíková a poté se provede sušení. Dostane se.235,2 g kondenzátu.
g kondenzátu získaného jak je popsáno svrchu se smíchá s 300 g koncentrované kyseliny sírové za teploty 30 °C nebo nižší. Potom se směs zahřeje.na 40 °C a při teto teplotě mícha obsah v reaktoru . - rychle a zcela rozpustí ve zředěném hydroxidu amonném, přičemž proběhne sulfonace. Reakční roztok se nalije na 1000 ml vody,.takže se sulfonovaný produkt vysráží. Po filtraci a pote promytí vedou se sulfonovaný produkt disperguje v 1000 ml vody. Sulfonovaný produkt se rozpustí tím, že se k dispersi přidá 11,3 g hmotnostně 40% vodného roztoku hydroxidu sodného. Poté se získaný roztok odpaří dosucha a přitom získaný produkt se jemně rozmělní. Dostane se 52,0 g kondenzátu rozpustného ve vodě (sodné soli sulfonovaného produktu). .____________________________________ __z------------------=-----Γ··=-·-;π·-·—.4; 1--------------------
Příprava kondenzátů rozpustných ve vodě č. 3, 5, 10, 16 a 18
Tyto kondenzáty rozpustné vévodě se připraví za íf;‘
;W.
ΑΤύ/;.' stejných podmínek a stejným způsobem jako v případě kondenzátu rozpustného ve vodě č. 1 s tím rozdílný, že se použije aromatické aminoslouceniny, aromatické nitroslouěeni ny, katalyzátoru'kondenzace a minerální kyseliny,které jsou uvedeny v následující tabulce.
: 1 ··;' v
?>:
:.-í • <·· :-b
S.i?l
i.
;ú'· 'i.··. ·.. 'í ·. ř·' -
- 30 Si
ČÍ· '
Í--‘' ' a-;‘.
ii
Příklad 2
V každém experimentu se rozpustí složka a) a složka b) v rozpouštědle a to tak, že celková koncentrace složky a) a složky b) ve výsledném roztoku pro povlékáníěí činí 0,25 % hmotnostního<> K roztoku se přidá ethylendiamin tak, aby se upravila hodnota pH na 10. Tím se připraví roztok pro povlékání. V tabulce 2 je uvedena složka a) a složka b), které se používají při každém experimentu, a hmotnostní poměr složky a) ke složce b) v roztoku pro povlékání, stejně jako použité rozpouštědlo.
?·ι'··;-1 ;
týk''·.·,
Tento roztok pro povlékání se nanáší na povrch vnitřní stěny, míchadla a ostatních částí polymerační nádoby, kde přichází do styku s monomerem během polymerace. Polymerační nádoba je zhotovena z nerezavějící oceli, má vnitřní objem 100 litrů a je vybavena míchadlem.
se provede vysušení za teploty 70 °C během 10 minut “a“ poté promývání vodou. -V- pokuse č. ,201^se,r/aak.„neppu-, žije roztoku pro povlékání.
Dále se ru polymerační nádoba takto povlečená naplní 24 kg styrenu, 8 kg akrylonitrilu, 40 kg čisté vody, 0,8 kg hydroxyapatitu, 16 g dodecylbenzensulfonátu sodného, 160 g terc.-dodecylmerkaptanu a 160 g benzoylperoxidu.
MYS •X 1·'·.'.'-.
,- ·· ,Χ,/
Potom se provádí polymerace za teploty 80 °C po dobu 10 hodin při míchání. . . . __ ...._. 7 _ .......... _ .,,=,...
Poté.co je polymerace ukončena, změří se množství ukú,·· ·
-v-i·.1-ulpelé úsady polymeru na povrchu vnitřní stěny polymerační ikýnádoby. Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce 2. 7/1
OB tisk
Igl
-kk/ýbl· >/·?>. ·;· sW
MM; >' '· -··.
kkk bi.
Cti nd
Qj co cm \r-J <3 'd M
P ' >tí tí p iO tí >tí
O CM
O
O o
PJ
Ή
o|
O f*
1—I pj 1 I
rd 0
>o si
>a
1—d
0 I 1—1
Ή 0
!S3 tíl
O
>ral X!
0 P
r—Ji
co I 1 a
I
CM Ή
ctí 'p
-P 0
1 ra •=Ť
0 1 p
P , Γ-1 0
-p >tíl <3
0 1 P
c o|
(P °1 m
v;
tí i—I pq
P tí tí ř>
Tabulka
P
P .0
P co
>!Sj
>15 O P
0
1—! «
co ......_tí= -Οι—1. m • >o
-O
.0 'tí
H
>tí s
Od
>tí O Td
O
r—1 O
co C ·>
m X
1—1 CM
0 O
3 tí CM CM
I—i
O tí tí tí! P tí a
o
0
r—5 z~\ X·—P Z—\ /·—s z—P z—\
p i—I 1—1 P I—1 rH 1—1 1—1
0
0 0 -pj
1-1 d
f—*1 r—1 P I—l _1 i—! P
IP Od Od ríp »z kZ Od
Ή Ή Ή Ή Ή M Ή
Od >tí >tí >tí >tí >K >tí
Stí (tí a
'—z P_Z
r-í
m -š}- CO p CO «sh m
0 0 O 0 0 0 r~J
40 tí o 1-i 1—1 P 1—I __J I—1 i—1
r—d r—d _) d
> ro Tj
rH
0 r“4 i—1 P P ,-1 1—S !—1
co Od Λμ OJ rid M VZ
Ή Ή KH Ή j P Ή
« >tí >tí >tí >tí •H >tí
Stí (tí (tí G-I
N EŇJ ISJ N tSJ
0 Ή- SH- M- Ή... .'tí Ή
G r? G p 1—1 P
1-1 'tí 'tí 'tí . 'tí 'To 'S '•G
K> ».Z
'tí 'tí 'tí 'tí \ ·.< \ 'tí \g
0 r-f P P 1—! r— ·; i—1 P
1—1 > ř> ř> > £> > >
0 0 0 0 0 0 0
* (tí Stí Cd Qj p.
Ctí 0 0 O 0 0 0 0
-r3
(tí Stí
(—' 44 Λί Od Od k,J KZ Od
0 o O 0 0 0 O
id P P P P -P -P
tSJ !S3 N ISJ N N ISJ
0 0 O O O O O O
r-4 H
Ln O IP CO co O
0 0 0 O 0 O 0 1—J
CM CM CM CM CM CM CM 0J
211 _roztok cro £0vlekání z £ríkladu_l1θ_(Eýíklad l)
Příklad 3
V každém experimente se nanáší roztok pro povlékání na povrch vnitřní stěny, míchadla a ostatních částí polymerační nádoby, které přicházejí do styku, s monomerem během polymerace. Polymerní nádoba je zhotovena z nerezavějící oceli a má vnitřní objem 100 litrů a je vybavena míchadlem. Poté se provede vyhřívání a sušení za podmínek uvedených v tabulce 3 a potom se omývá vodou.
V pokuse č. 301 se nepoužije roztoku pro povlékání. Roztoky pro povlékání používané v jiných pokusech jsou stejné.jako ty, kt.eré jsou použity v pokusech z příkladů 1 nebo 2, jak je uvedeno v tabulce 3.
V pokuse č. 312 se používá roztok pro povlékání popsaný v pokusu č. 13 z příkladu 1 japonské patentové publikace kokoku č. 46 235/1973 a po povlečení se neprovádí ani- zahřívání, ani sušení.
Dále se do povlečené polymerační nádoby nadávkuje 56 litrů SBR latexu (obsah pevné látky je 23,5 %) a 2 kg •vo<$ího roztoku 0,25 g natriumformaldehyd-sulřoxylátu. Potom se obsah nádoby zahřeje na teplotu 80 °G a během 2 hodin se do nádoby přikape 7 kg methylmetakrylátu, ve kterém je rozpuštěno 1 % kumenhydroperoxidu. Poté co je přidávání
- 34 ukončeno, během 2 hodin se přikape 7 kg styrenu, ve ' kterém je roupuštěno 1 í? kumenhydroperoxidu a potom se po dobu jedné hodiny provádí polymerace, přičemž se udržuje teplota 80 °C.
Poté co je polymerace ukončena, stanoví se množství ulpělé úsady polymeru na povrchu vnitřní stěny polyme/rační nádoby» Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce 3·
ϋΐ yyiy »1 ;<:'·νΐ:-ϊί;-'· ««
Dabulka 3
Biji
SM • KU
Pokus Roztok pro povlékání Podmínky sušení Ulpělá úsada č. a za^Ž^Xa£-^ í.š/rf-) ip.-mt;·?·:
iOWř
Bii
Bii ®i
301x nepoužit - 1200
302 pokus č. 109 70 °C 10 min 1
303 pokus č. 203 60 °C X 10 min 0
304 pokus č. 104 50 °C X 15 mim 0
305 pokus č. 105 70 °C X .5 min 0
306 . pokus č. 106 .......... 40 V 30 min 0
307 pokus č. 107 50 °C X 20 min 0
308. pokus č.. 108 50 °C X 10 min .....0
309 pokus č. 114 50 On ky X 20 min 0
310 pokus č. 115 50 °c X 20 min 0
311 pokus č. 116 50 °c X 20 min 0
312x roztok pro povlékání z pokus !U č. 13, 30
uvedeného v příkladě 1 japonské pa_Bni.2í.a_P'BizKa2.e_ai 46_235/19^7 £22
Poznámka k tabulce 3:
(2) Roztok pro povlékání z pokusu č. 13, uvedeného v příkladě 1 japonské patentové publikace kokoku ¢.
=04- 36 46 235/1978:
Tento roztok pro povlékání se připraví rozpuštěním sudánské černi B.(to jest C. I. Solvent Black 2) a nigrosinu (to jest C. I. Acid Black 2) v molárním poměru 100:100 v ethanolu tak, že celková koncentrace činí 1 % hmotnostní. Potom se přidá dusičnan amonný ve stejném množství,počítáno na molárním základě, jako sudanská čerň B k roztoku a ošetření takto získaným roztokem se provádí za teploty 30 °G po dobu 30 minut.
Íioó-V “5 B'J-.···.·'·
......
SWSsí
SBiW
W-W ttS?.. Α.ϊΆ:
Blil iW
Slili
Mí®
.......Μ» ;í'ťtjíMMM-':·
BiB.
Bi;>· ·.·;·<):; ÍKířkktBiýý'
SlSB:
ΖΥΥ'Τ
®;®-‘: Bb® ®®®·· ibs®·ítl® II®'·®;®· MM® -
OB
- 37 Příklad 4
Při každém pokusu se provádí polymerace tím, že se opakuje postup z příkladu 1 s rozdílem spočívajícím v zahřívání a sušení po nanesení roztoku pro povlékání prováděném za podmínek uvedených v tabulce 4« Po ukončení polymerace se vyprodukovaný polymer vyjme. Potom se omyje,vnitřek polymerační nádoby vodou, provede se povlékání polymerační nádoby stejným způsobem, jako je uveden svrchu a zkouší se počet opakovaných polymeračních.cyklů (počet cyklů, ve kterých je zabráněno tvorbě úsad), před tím než ulpělé úsady překročí 1 g/m . Avšak v pokusu c.
401 se nenanáší žádný roztok pro povlékání a v pokusech, č. 402 až 414 se používá stejného, roztoku pro povlékání, jako se použil v pokuse».'.: uvedeném'- v příkladě 1, uvedeném v tabulce 4·
Dosažené výsledky jsou v tabulce 4·
Tabulka 4
-okus Roztok oro povlékání
- oaminkv sušení n r·. p
c · a zahřívání · prevenci us;
H- U-L nepoužit - 0
402 pokus č. 110 60 θπ v v 15 min 143
403 pokus c. 109 60 °c -v -f». 20 ir-in 160
404 pokus č. 104 50 °c X 15 min ±40
405 pokus š. 105 50 O,n Z- 30 min 160
406 pokus č. 106 60 0-, X 10 min 160
407 pokus č. 107 60 0.^ v X 10 min 160
408 pokus č. 108 50 °c X 10 min 120
409 pokus č. 114 50 °c X 20 min .110
410 pokus o. 115 50 °c X 20 min 105
411 pokus o. 116 60 °c X 10 min 114
412z pokus č. 114 50 °c X .30 min 10
413X pokus č. 115X 60 °c X 10 min 8
414X pokus č. 116Λ 60 o o X 10 min 5
415x roztok pro povlékání - 2
obsahující 1,5 % hmot
Oelestine Blue v 0,5
vodném roztoku
416X roztok pro.povlékání 50 °c X 15 min Q
z pokusu č. 7 uvedeného v japonské patentové
Tabulka 4 - pokračování
Pokus Roztok pro povlékání
Co
Podmínky sušení Počet cyklů s a zahřívání __ _ grevencí__úsad publikace kokoku é. ___46^235/1978 U) _ _
Poznámky k tabulce 4:
(3)
Jeden z roztoků pro povlékání, které jsou uvedeny v japonské patentové publikaci kokoku č. 7 202/198 (4) Roztok pro povlékání z pokusu č. 7, uvedeného v příkladě 1 japonské patentové publikace kokoku č.
235/1978.
Tento roztok se připraví rozpuštěním sudání černi 3 (to jest C. I. Solvent 31ack 2) a Higrosinu (t jest C. I. Acid Black 2) v moiárním poměru 1ÓÓ:1ÓÓ v methanolu takže celková kon cen tracené in í _!,.·% _h motno st ní._
K roztoku se potom přidá ethylendiamin ve stejném množství, uvedeno na moiárním základě, jako sudánská čeríý^Ošetření takto získaným roztokem se provádí za teploty 90 °C po dobu 30 minut.
77/6
o (X) σι o
to o

Claims (8)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob zabránění tvorbě polymerních úsad v polymerační nádobě během polymerace monomeru obsahujícího ethylenickou dvojnou vazbu, vyznačující se tím, že se polymerace provádí v polymerační nádobě, povrch jejíž vnitrní steny se předem povleče pomocí roztoku pro povlekání, zahrnujícího
a) alespoň jednu látku zvolenou ze souboru zahrnujícího C. I. Acid Black 1, C. I. Acid Black 2 a alkalické a amonné soli sulfcínovaného produktu získaného sulfonací kondenzátu aromatické aminosloučeniny obecného vzorce I kde „1 it znamená atoui vodíku, aminoskupinu nebo skupinu vzorce , -NH-CkH- nebo o j o o
-HH-C6H4-NH2 ,a- '..................
představuje auorn vodíku nebo aminoskupinu, s aromatickou ni rosioucenmou obeci mo vzorce li kde
P?
znamená atom vodíku nebo aminoskupinu,
b) alespoň jednu látku zvolenou ze souboru zahrnujícího C. I. Solvent Black 3. C- I- Solvent Black 5 a C. I. Solvent Black 7, přičemž hmotnostní poměr složky a) ke složce b) v roztoku pro povlékání leží v rozmezí od 100:0,1 do 100:1000. a roztok pro povlékání obsahuje složku a) a složku b) v celkové koncentraci od 0,01 do 5 % hmotnostních a roztok pro povlékání má hodnotu pH větší než 7, a potom se vysuší za vzniku povlaku.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že jako složka a) se použije C. I. Acid Black 1, C. I. Acid Black 2 nebo alkalická nebo amonná sůl produktu sulfonace.
3. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že roztok pro povlékání má hodnotu pH od 8 do 11.
4. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že hodnota pH roztoku pro povlékání se upraví ethylendiaminem.
5. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že roztok pro povlékání se předem nanese na další části polymerační nádoby, s kterými monomer přichází do styku během polymerace, a potom se vysuší za vzniku povlaku.
6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že části, se kterými přichází monomer do styku, jsou zvoleny ze souboru zahrnujícího hřídel a lopatky míchadla, zarážku, sběrač, snímací cívku a chladič.
7. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vytvořený povlak má hmotnost od 0,001 do g /m2 .
• 8.-Způsob podle - některého z předcháze j ících.nároků. vyznačující se tím, že se jako monomer použije alespoň jedna látka zvolená ze souboru zahrnujícího vinylchlorid, styren, akryIonitrii a methylmethakrylát.
CS894670A 1988-08-19 1989-08-04 Method of preventing formation of polymer deposits CZ467089A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP20718588 1988-08-19

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ467089A3 true CZ467089A3 (en) 1995-11-15

Family

ID=16535655

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS894670A CZ467089A3 (en) 1988-08-19 1989-08-04 Method of preventing formation of polymer deposits

Country Status (30)

Country Link
US (1) US5034477A (cs)
EP (1) EP0358364B1 (cs)
KR (1) KR900003213A (cs)
CN (1) CN1040596A (cs)
AU (1) AU612883B2 (cs)
BG (1) BG51355A3 (cs)
BR (1) BR8904171A (cs)
CA (1) CA1330683C (cs)
CZ (1) CZ467089A3 (cs)
DD (1) DD300292A7 (cs)
DE (1) DE68924572T2 (cs)
DK (1) DK406789A (cs)
EG (1) EG18973A (cs)
ES (1) ES2017406A6 (cs)
FI (1) FI96213C (cs)
GR (1) GR3018353T3 (cs)
GT (1) GT198900046A (cs)
HU (1) HU207105B (cs)
IL (1) IL91313A0 (cs)
MX (1) MX170464B (cs)
NO (1) NO172988C (cs)
NZ (1) NZ230341A (cs)
PH (1) PH26835A (cs)
PL (1) PL161850B1 (cs)
PT (1) PT91484B (cs)
RO (1) RO105288B1 (cs)
RU (1) RU2019546C1 (cs)
TR (1) TR25533A (cs)
YU (1) YU47141B (cs)
ZA (1) ZA896061B (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5302639A (en) * 1990-10-23 1994-04-12 Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. Polymer scale preventive agent
CA2053827A1 (en) * 1990-10-23 1992-04-24 Toshihide Shimizu Polymer scale preventive composition
JP3486718B2 (ja) * 1992-06-30 2004-01-13 株式会社ルネサステクノロジ シングルチップマイクロコンピュータ
CA2138182C (en) * 1993-12-27 1996-11-12 Seiichi Masuko Polymerization process of vinyl chloride
DE69515279T2 (de) * 1994-12-29 2000-09-21 Elf Atochem S.A., Puteaux Verfahren zur Herstellung von Polyolefin-Überzügen, damit beschichtete Substrate, und Verwendung in Berührung mit bewegten Pulvern
JP3974882B2 (ja) * 2003-08-07 2007-09-12 信越化学工業株式会社 重合体スケール付着防止剤
US6906129B2 (en) * 2003-09-05 2005-06-14 Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. Polymer scale preventive agent
CN103896864B (zh) * 2014-04-23 2015-12-09 青岛双桃精细化工(集团)有限公司 一种苯胺黑的制备方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4068059A (en) * 1977-02-17 1978-01-10 The B. F. Goodrich Company Internally coated reaction vessel for use in olefinic polymerization
JPS55155001A (en) * 1979-05-21 1980-12-03 Shin Etsu Chem Co Ltd Polymerization of vinyl monomer
AU541568B2 (en) * 1979-09-14 1985-01-10 B.F. Goodrich Company, The **
JPS58210902A (ja) * 1982-05-31 1983-12-08 Shin Etsu Chem Co Ltd ビニル系単量体の重合方法
CA1289297C (en) * 1987-12-08 1991-09-17 Toshihide Shimizu Method of preventing polymer-scale formation
PH26338A (en) * 1988-08-10 1992-04-29 Shinetsu Chemical Co Method of preventing polymer scale formation

Also Published As

Publication number Publication date
FI96213C (fi) 1996-05-27
HUT51302A (en) 1990-04-28
FI893909A (fi) 1990-02-20
DE68924572T2 (de) 1996-05-30
IL91313A0 (en) 1990-03-19
EG18973A (en) 1994-03-30
NO893267L (no) 1990-02-20
RU2019546C1 (ru) 1994-09-15
PL161850B1 (pl) 1993-08-31
US5034477A (en) 1991-07-23
EP0358364B1 (en) 1995-10-18
NZ230341A (en) 1990-08-28
EP0358364A3 (en) 1991-06-05
DK406789A (da) 1990-02-20
ES2017406A6 (es) 1991-02-01
AU3994989A (en) 1990-02-22
HU207105B (en) 1993-03-01
ZA896061B (en) 1990-05-30
NO172988B (no) 1993-06-28
BR8904171A (pt) 1990-04-10
PH26835A (en) 1992-11-05
CN1040596A (zh) 1990-03-21
GT198900046A (es) 1991-02-09
DD300292A7 (de) 1992-06-04
KR900003213A (ko) 1990-03-26
DE68924572D1 (de) 1995-11-23
YU47141B (sh) 1995-01-31
AU612883B2 (en) 1991-07-18
CA1330683C (en) 1994-07-12
PT91484A (pt) 1990-03-08
GR3018353T3 (en) 1996-03-31
YU161689A (en) 1991-04-30
EP0358364A2 (en) 1990-03-14
TR25533A (tr) 1993-03-18
NO172988C (no) 1993-10-06
DK406789D0 (da) 1989-08-18
NO893267D0 (no) 1989-08-15
FI96213B (fi) 1996-02-15
RO105288B1 (ro) 1995-08-03
PT91484B (pt) 1995-08-09
FI893909A0 (fi) 1989-08-18
MX170464B (es) 1993-08-23
BG51355A3 (en) 1993-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0906345B1 (en) Brominated polystyrene having improved thermal stability and color and process for the preparation thereof
CZ467089A3 (en) Method of preventing formation of polymer deposits
JPH0355481B2 (cs)
KR100318351B1 (ko) 중합체스케일방지제
US5098968A (en) Method of preventing polymer scale deposition
CA1203346A (en) Method for preventing polymer scale deposition in the polymerization of ethylenically unsaturated monomers
EP0138660B1 (en) Method for preventing polymer scale deposition in the polymerization of an ethylenically unsaturated monomer
HU209139B (en) Process for hindering the forming of polimer coating
NO150516B (no) Fremgangsmaate for polymerisasjon av vinylklorid
CS214886B2 (en) Method of preventing the formation of polymerous deposits
JP2001040006A (ja) エチレン性二重結合を有する単量体の重合体を製造する方法
KR810001533B1 (ko) 비닐 단량체의 중합 방법
JP3130400B2 (ja) 重合体スケール付着防止剤、及びそれを利用する重合体の製造方法
JPH0655769B2 (ja) 重合体スケールの付着防止方法
JP2001040004A (ja) エチレン性二重結合を有する単量体の重合体を製造する方法
JP2001040007A (ja) エチレン性二重結合を有する単量体の重合体を製造する方法
JPH072765B2 (ja) 重合体スケールの付着防止方法
JPH0699489B2 (ja) 重合体スケールの付着防止方法
JPH0617367B2 (ja) 重合体スケールの付着防止方法
JPH05178908A (ja) 重合体スケール付着を防止する防止剤及び重合器並びにこれらを使用する重合体製造方法
JPH0333181A (ja) 重合体スケールの防止剤およびそれでコーティングされた重合用反応器
JP2001040003A (ja) エチレン性二重結合を有する単量体の重合体を製造する方法
JP2001040005A (ja) エチレン性二重結合を有する単量体の重合体を製造する方法
JPH08109202A (ja) 重合体の製造方法
JPH05271310A (ja) 重合体スケール付着を防止する防止剤及び重合器並びにこれらを使用する重合体製造方法