CZ282241B6 - Hračka v podobě ozubené dráhy - Google Patents

Hračka v podobě ozubené dráhy Download PDF

Info

Publication number
CZ282241B6
CZ282241B6 CS875507A CS550787A CZ282241B6 CZ 282241 B6 CZ282241 B6 CZ 282241B6 CS 875507 A CS875507 A CS 875507A CS 550787 A CS550787 A CS 550787A CZ 282241 B6 CZ282241 B6 CZ 282241B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
track
toothed
drive
bogie
toy according
Prior art date
Application number
CS875507A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Bolli
Heinz Looser
Werner Tanner
Original Assignee
Lego A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lego A/S filed Critical Lego A/S
Publication of CZ550787A3 publication Critical patent/CZ550787A3/cs
Publication of CZ282241B6 publication Critical patent/CZ282241B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H18/00Highways or trackways for toys; Propulsion by special interaction between vehicle and track
    • A63H18/02Construction or arrangement of the trackway
    • A63H18/04Up-and-down-hill trackways
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H19/00Model railways
    • A63H19/02Locomotives; Motor coaches
    • A63H19/10Locomotives; Motor coaches electrically driven
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H18/00Highways or trackways for toys; Propulsion by special interaction between vehicle and track
    • A63H18/02Construction or arrangement of the trackway
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H18/00Highways or trackways for toys; Propulsion by special interaction between vehicle and track
    • A63H18/08Highways or trackways for toys; Propulsion by special interaction between vehicle and track with mechanical means for guiding or steering
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H19/00Model railways
    • A63H19/30Permanent way; Rails; Rail-joint connections
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H21/00Other toy railways
    • A63H21/04Mono-railways, e.g. with vehicles embracing the rail in the form of a saddle

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Noodles (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)

Abstract

Sestavitelné dílce jízdní dráhy mají dvě hladké jízdní plochy (41, 42) a střední ozubenou tyč (43) se dvěma ozubeními (44, 45), která jsou vzájemně oddálena v příčném směru dílce jízdní dráhy a jsou kolmá k jízdním plochám (41, 42). Hnací podvozek (4) má kola (16) s hladkými běžnými plochami. Na své spodní straně je hnací podvozek (4) opatřen vodicími prostředky (21, 22), které stojí po dvou proti sobě a přiléhají na oboustranné ozubení (44, 45) ozubené tyče (43). Hnací podvozek (4) je opatřen elektromotorem (26), jehož hnací osa (27) stojí kolmo k jízdním plochám (41, 42) a je stranově posunuta vůči středu odstupu vodicích prostředků (21, 22) stojících po dvou proti sobě. Hnací ozubené kolo (28), umístěné na hnací ose (27), je tedy v záběru jen s jedním z obou ozubení (44, 45). Tato hračka v podobě ozubené dráhy má velkou stabilitu i při libovolně úzkých zatáčkách a silných stoupáních na jízdní dráze.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se tyká hračky v podobě ozubené dráhy, s nejméně jednou jízdní dráhou opatřenou kladkou jízdní plochou sozubeným ústrojím, ktere je upraveno pode! jízdní plochy a jehož ozubení je vytvořeno kolmo k jízdní ploše, a hnacím vozidlem, které je pohyblivé pojízdní ploše a jehož hnací motor je ve spojeni s hnacím ozubeným kolem, zabírajícím do ozubeného ustrojí, a ίο s prostředky pro vedení hnacího vozidla podél jízdní plochy.
Dosavadní stav techniky i? Známé hračky v podobě ozubené dráhy, které jsou určeny k tomu, aby při silných stoupáních jízdní dráhy překonávaly nedostatečné přilnavé tření poháněčích kol. jsou v podstatě věrnými napodobeninami skutečně existujících ozubených drah v menším měřítku. Jejich jízdní dráhy mají proto ozubenou tyč. která je umístěna uprostřed mezi dvěma jízdními kolejnicemi a do které zabírá nejméně jedno ozubené kolo, poháněné elektromotorem hnacího vozidla. I když 20 u skutečných ozubených drah byly již provedeny různé systémy, které jsou známy pod označeními Systém Riggenbach. Systém Abt. Systém Strub a Systém Locher. mají známé modely ozubených drah z důvodů jednoduché výroby jak ozubených tyčí, tak i hnacích vozidel mají ozubené tyče s otevřeným horním ozubením, tedy přibližně podle systému Strub”.
Známé modely zubaček jsou v důsledku požadavku, aby modely odpovídaly skutečnosti, pochopitelně spojeny s nevýhodou vysokých výrobních nákladů a omezenou pevností. Nehodí se proto k uspokojení hravosti děti nízkého věku, kterým přirozeně chybí technické porozumění, které však přece mají potřebu, aby nechaly samostatně vozidla běžet po libovolně a neodborně položených jízdních drahách, majících silná stoupání a úzké zatáčky . Kromě toho mají známé modely zubaček závadu, která existuje také u skutečných ozubených drah, že totiž maximálně možné stoupání jízdní dráhy je relativné malé zejména při existenci zatáček. Pouze poměrné vy soká hmotnost hnacího vozidla a poměrně malé přivěšené zatížení popřípadě nárazové zatížení může zabránit vy stoupení hnacího vozidla z ozubene tyče. Kromě toho je u známých modelů zubaček nárazový provoz možný jen velmi omezeně, jelikož při silném stoupám jsou postrkované vozy vytlačovány z jízdní dráhy zejména v zatáčkách.
K dosavadnímu stavu techniky náležejí osobě také hračky sjiným vytvořením pohonu ozubeného kola pro vozidlo, které však není částí ozubené dráhy.
Z USA patentového spisu č. 4 547 710 je známa pohyblivá hračka, která obsahuje v podstatě hladkou jízdní dráhu, která je vodorovná a je umístěna na nosiči, a dále poháněné vozidlo, které představuje fantastickou zvířecí figurku. Jízdní dráha má tvar přibližného oválu se dvěma rovnoběžnými úseky jízdní dráhy a se dvěma obloukovými koncovými spojovacími úseky. Tato jízdní dráha je na celé své ploše opatřena na vnitřním okraji ozubením, které je kolmé k jízdní ploše jízdní dráhy a které je v záběru sozubeným kolem vozidla poháněným elektromotorem, který je napájen baterií. Vozidlo probíhá na obou rovnoběžných jízdních drahách. Při spuštění elektromotoru se vozidlo pohybuje v jednom směru podél obou jízdních drah, aby se v navazujícím obloukovém koncovém spojovacím úseku otočilo o 180° a jelo po jízdních drahách v opačném směru. Jako vedením vozidla na nosiči je vozidlo opatřeno kluznou botkou.
5<> která je vedena v prohloubení jízdních drah.a mezi ozubením a mezi vnějším okrajem jízdní dráhy.
Hračka, podobná co do pohybování vozidla, je známa z francouzského patentového spisu č. 517 106. Tato hračka má rovněž na nosiči uzavřenou, přibližně oválnou jízdní dráhu, která má
- 1 CZ 282241 B6 na vnitřním okraji jízdní plochy ozubení, kolmé k jízdní ploše jízdní dráhy. Vozidlo, které se pohybuje v oběhu podél této jízdní dráhy, je opatřeno hnacím motorem a hnacím ozubeným kolem, zabírajícím do uvedeného ozubení, a je kromě toho vytvořeno k tomu, aby současně s jeho posuvem nechalo dva modely letadel, upevněné na výložníku vozidla, rotovat v rovině ? kolmé k jízdní dráze nosiče postaveného zvýšeně nad podlahou.
Naproti tomu řeší vynález tu úlohu, vytvořit hračku v podobě ozubené dráhy shora uvedeného druhu tak. aby za uchování co největší věrnosti modelu a při jízdní dráze prakticky libovolné umístěné ve třech rozměrech umožnila bez požadavků na odborné znalosti použivatele io bezporuchový provoz také při vysokých namáháních tahem a nárazem.
Podstata vvnálezu i? Podstatu vynálezu tvoří hračka v podobě ozubené dráhy, s nejméně jednou jízdní drahou opatřenou hladkou jízdní plochou s ozubeným ústrojím, které je upraveno podél jízdní plochy s ozubeným ústrojím, které je upraveno podél jízdní plochy a jehož ozubení je vytvořeno kolmo k jízdní ploše a hnacím vozidlem, které je pohyblivé pojízdní ploše a jehož hnací motor je ve spojení s hnacím ozubeným kolem, zabírajícím do ozubeného ústrojí, a s prostředky pro vedení 20 hnacího vozidla podél jízdní plochy, přičemž ozubené ústrojí, tvořené ozubenou tyčí a ozubenou kolejnicí má dvě souměrná ozubení, která jsou od sebe vzdálena v příčném směru jízdy dráhy, jsou kolmá k jízdní ploše, hnací podvozek a vozidla, spojovaná s řídicím vozidlem na hnacím podvozku spřahovacím třmenem, jsou opatřena kluznými nebo valivými vodícími prostředky, které stojí po dvou proti sobě a z nichž každé doléhá na jednu z obou bočních ploch ozubené tyče 25 nebo ozubené kolejnice, nesoucí ozubení, jediné hnací ozubené kolo hnacího podvozku je mezi vodícími prostředky proti sobě po dvou upravenými, bočně přesazeno vůči podélné ose hnacího podvozku tak, že zabírá sjedním zobou ozubení ozubené tyče nebo ozubené kolejnice a spřahovací třmeny na hnacím podvozku a na vozidlech jsou upraveny u kluzných nebo valivých vodicích prostředků ve výšce ozubené tyče nebo ozubené kolejnice.
Průmyslová využitelnost .
Tím. že se u hračky v podobě ozubené dráhy podle vynálezu provádí vedení hnacího vozidla 35 a také vedení dalších vozidel na hnací vozidlo připojených pomocí ozubeného ústrojí umístěného na jízdní dráze, dosáhne se velmi vysoké stability nebo vozidel na jízdní dráze, čímž se vy loučí vy kolejení v úzkých zatáčkách a v proměnlivých zakroucených stoupáních také při vysoké jízdní rychlosti. Ozubení ozubeného ústrojí, upravené bočně a kolmo k jízdní ploše jízdní dráhy, umožňuje překonání silných stoupání bez nebezpečí vyskočení hnacího ozubeného kola hnacího 40 vozidla z tohoto ozubení. Jednostranný záběr hnacího ozubeného kola do ozubení ozubeného ústrojí umožňuje bez problémů nasazení hnacího vozidla na jízdní dráhu. Jízdní dráha se stoupáním a zatáčkami, sestávající z většího počtu na sebe připojených kolejnic, může být proto položena prakticky libovolně a v neznalosti odborných pravidel, aniž by se tím znesnadnilo bezvadné pojíždění po jízdní dráze. K tomu přistupuje ještě ta další výhoda, že uspořádání 45 spojovacích ústrojí mezi hnacím vozidlem a případně dalšími sním spojenými nepoháněnými vozidly se zabrání vytlačením vozidel zjízdní dráhy také při silném stoupání opatřeném zatáčkami, tím, že zavádění síly směrodatné pro pohyb-vozidla, se u každého vozidla provádí na místě co nejblíže jízdní ploše jízdní dráhy a v blízkosti těžiště příslušného vozidla popřípadě podvozky vozidla.
Vy nález bude nyní vysvětlen na příkladech provedení v souvislosti s výkresy .
Popis výkresů
Obr. 1 znázorňuje pohled se strany na vlak sestávající ze sestavených stavebních kamenu a opatřený pohonem ozubenými koly.
Obr. 2 je pohled shora na vlak podle obr. I.
Obr. 3 je pohled zdola na vlak podle obr. i.
Obr. 4 je šikmý průmět rovného dílce jízdní dráhy, opatřeného ozubenou tyčí.
Obr. 5 je pohled zdola na dílec ozubené dráhy podle obr. 4.
Obr. 6 je pohled shora na dílec jízdní dráhy, opatřený ozubenou tyčí a ohnutý o 90°.
Obr. 7 je pohled zdola najeden z obou konců dílce jízdní dráhy p^le obr. 6.
Obr. 8 je pohled zdola na spojovací příložku pro dílec jízdní dráhy podle obr. 4 a 6.
Obr. 9 je pohled zdola na spřažený hnací podvozek podle obr. 3 se zakreslenou ozubenou ty čí.
Obr. 10 je pohled zdola na spřažený mezipodvozek podle obr. 3 se zakreslenou ozubenou tyčí.
Obr. 11 je pohled zdola na zapojený koncový podvozek podle obr. 3 se zakreslenou ozubenou tyčí.
Obr. 12 je šikmý průmět odpojeného mezipodvozku podle obr. 1 až 3.
Obr. 13 je šikmý průmět spřahovacího třmenu pro podvozek podle obr. 12.
Obr. 14 je pohled shora na spřahovací třmen podle obr. 13.
Obr. I 5 je průřez spřahovacím třmenem podle obr. 13.
Obr. 16 je šikmý průmět nepřipojeného koncového podvozku podle obr. 1 až 3.
Obr. 1 7 je šikmý průmět spojovacího třmenu pro podvozek podle obr. 16.
Obr. 18 je pohled shora na vozidlovou plošinu podle obr. 1 až 3.
Obr. 19 je boční pohled na plošinu vozidla podle obr. 18
Obr. 20 je pohled zpředu najeden konec vozidlové plošiny podle obr. 18 a 19.
Obr. 21 je pohled zpředu na druhý konec vozidlové plošiny podle obr. 18 a 19.
Obr. 22 je pohled zdola na hnací jízdní podvozek podle dalšího provedení vynálezu.
Obr. 23 je pohled se strany na hnací vozidlo, vytvořené jako lokomotiva, se dvěma podvozky.
Obr. 24 je pohled se strany na poháněči podvozek hnacího vozidla podle obr. 23 ve větším měřítku.
Obr. 25 je pohled se strany na hnaný podvozek hnacího vozidla podle obr. 23 ve větším měřítku.
Obr. 26 je šikmý průmět poháněcího podvozku podle obr. 24.
Obr. 27 je rozložený šikmý průmět poháněcího podvozku podle obr. 26.
Obr. 28 je šikmý průmět hnaného podvozku podle obr. 25.
Obr. 29 je rozložený šikmý průmět hnaného podvozku podle obr. 28.
Obr. 30 je pohled zdola na vodicí konstruktivní prvek hnacího podvozku podle obr. 27.
Obr. 31 je pohled zdola na úložkou desku pro osy otáčení poháněcího podvozku podle obr. 27.
Obr. 32 je pohled zdola na konstrukční prvek poháněcího podvozku podle obr. 27, vytvořený jako hnací blok.
- 3 CZ 282241 B6
Obr. 33 je pohled zdola na vodicí konstruktivní člen hnaného podvozku podle obr. 29.
Obr. 34 je pohled shora na plošinu hnacího vozidla podle obr. 23.
Obr. 35 je příčny pohled, částečně v řezu, na provedení modelu zubačky. vytvořené jako lanová dráha.
Obr. 36a až 36h jsou řezy různými provedeními ozubené dráhy opatřené ozubeným ústrojím.
Obr. 37 je pohled shora na úsek dílce jízdní dráhy opatřeného podle obr. 4 ozubenou tyčí a elektrickými kontakty pro přívod proudu.
Obr. 38 je pohled na kovový- kontaktní díl pro úsek jízdní dráhy podle obr. 37.
Obr. 39 je pohled zpředu na jeden konec dílce jízdní dráhy podle obr. 37 s elektrickými spínacími kontakty .
Na obr. 1 až 8 je příkladem znázorněno provedení podle vynálezu, hračky v podobě ozubené dráhy, nadále označované jako zubačka. přičemž obr. 1 až 3 znázorňují v pohledu se stran), popřípadě v pohledu shora, popřípadě v pohledu zdola vlak sestavený ze stavebních kamenů na způsob vlaku s hnacím vozem, přičemž obr. 4 až 8 znázorňují různé příslušné části jízdní dráhy.
Podle obr. 1 až 3 má znázorněný vlak tři vozy, totiž řídicí vozidlo 1, vložené vozidlo 2 a koncové vozidlo 3. Řídicí vozidlo 1 je opatřeno i s vloženým vozidlem 2 hnacím podvozkem 4 připojeným na obou stranách, a vložené vozidlo 2 s koncovým vozidlem 3 jsou spojeny přes oboustranně připojeny podvozek 5. Řídicí vozidlo 1 a koncové vozidlo 3 jsou kromě toho ve svých vnějších koncových oblastech opatřena každé jedním podvozkem 6. popřípadě 7. Na obr. i až 3 nejsou znázorněna vnější obložení vozidel 1 až 3 a podvozků 4 a 5. s výjimkou řídicího vozidla 1. u kterého je upraveno vhodné obložení 8 sestavené z jednotlivých stavebních členů. Obložení vozů, jako vagónová skříň, dveře, okna atd.. jsou u uvažovaného příkladu provedení sestaveny s výhodou z jednotlivých stavebních členů stavebnice vozidla popřípadě hračky a mohou být samozřejmě vytvořeny libovolně, aniž by ovlivňovaly níže popsanou funkci této hračky v podobě ozubené dráhy.
Pro vytvoření opláštění vozidel má každé vozidlo 1 až 3 plošinu 9. 10 a 1 I. sloužící jako rám vozidla a přes tuto plošinu jsou vozidla 2 a 3 také spojena s podvozky 4 a 5. jak to bude ještě níže vy světleno. Pro připojení dalších stavebních členů jsou plošiny 9. i 0 a 1 1 o sobě známým způsobem opatřeny spojovacími čepy 12 (obr. 2). Na své spodní straně jsou plošiny 9. 10 a 11 vytvořeny jako dutá tělesa, která jsou zesílena výztuhami 13 (obr. 3).
Podvozky 4 a 5, jakož i podvozky 6 a 7 jsou u uvažovaného příkladu provedení zhotoveny v jednom kuse z plastické hmoty, bez ohledu na osy kol a spojovací a popřípadě upevňovací člen. Oba podvozky 6 a 7 mají podle obr. 3 spodní stranu v podstatě dutou a mající přitvarované ložiskové díly 14 k uložení os 15 otáčení kol, každá osa je opatřena dvěma volně nalisovanými otáčivými koly 16 s hladkou běžnou plochou. Dále mají podvozky 6 a' vodicí prostředky 17 a 18. které stojí po dvou proti sobě a probíhají v podstatě v podélném směru. Jak bude ještě vysvětleno níže, slouží tyto vodicí prostředky 17 a 18 jako vodicí stěny podvozků 6, 7 na jízdní dráze, opatřené ozubenou tyčí, přičemž ozubená tyč je umístěna v mezeře mezi dvěma proti sobě ležícími vodícími prostředky 17 a 18. když se znázorněný vlak postaví na jízdní dráhu. Na horní straně je každý podvozek 6, 7 opatřen otočným čepem 18 (obr. 1), který je zasunut do otvoru 20 (obr. 2) příslušné plošiny 9, popřípadě 11. Další podrobnosti budou vysvětleny níže v souvislosti s obr. 16, 17.
Hnací podvozek 4 je na své spodní straně podle obr. 3 vytvořen podobně jako podvozky 6 a 7. Má tedy rovněž přitvarované ložiskové díly 14, ve kterých jsou uloženy osy 15 kol, opatřené koly 16. Kromě toho jsou na spodní straně opět upraveny vodicí prostředky 21. 22. které leží po dvou proti sobě. Podvozek 5 je na horní straně po obou stranách opatřen nastrčeným, výkyvným
- 4 CZ 282241 B6 spřahovacím třmenem 23. popřípadě 24, který je výkyvný kolem postranních čepu 25. Spřahovací třmeny 23 a 24 jsou upraveny za tím účelem, aby uvolnitelně pojaly příslušné spojovací členy na sousedních koncích plošin JO. popřípadě _H. Toto spojovací ústrojí bude ještě vysvětleno níže v souvislosti s obr. 12 až 15 a 19 až 21. Na horní straně je podvozek 5 dále 5 opatřen několika spojovacími čepy j_2. které stejně jako u plošin 9. 10 a 1 1 umožňují nastrčení nástavců, například obložení.
Hnací podvozek 4 je. pokud jde o jeho spodní stranu (obr. 3). vytvořen v zásadě stejné jako podvozek 5 a má v důsledku toho stejné svěrací příložky 14. osy 15 kol. kola 16 a vodicí li) prostředky 21. popřípadě 22. Jelikož hnací podvozek 4 je však pohaněným podvozkem, je na jeho horní straně (obr. 1,2) upevněno ve svislé poloze elektromotor 26 v podstatě válcového tvaru. Elektromotor 26 má rovněž svislou hnací osu 2~ (obr. 3). která nese ozubené kolo 28. Ozubené kolo 28 je proto na dolní straně hnacího podvozku 4 v oblasti jedněch vodicích prostředků 22. přičemž jeho osa 27 leží po straně podélné střední čáry hnacího podvozku 4. Jak i? bude níže ještě vysvětleno, je ozubene kolo 28. poháněné elektromotorem 26 s výhodou přes převod, zabudovaného do elektromotoru 26. určeno k tomu, aby zabíralo s postranním ozubeným oboustranně ozubené ty če, která je uložena uprostřed na jízdní dráze, čímž se hnací podvozek 4 a tím celý vlak podle obr. I až 3 při vybuzení elektromotoru 26 pohybuje dále podél jízdní dráhy.
Napájení elektromotoru 26 se provádí přes zásuvku 29 (obr. 1) vytvořenou jako stavební prvek a přes napájecí kabel 30 bateriovým pouzdrem 3 1 umístěným na řídícím vozidle 1. Pro řízení elektromotoru 26 je v hnacím podvozku 4 poblíže dolní strany elektromotoru 26 upraveno šoupátko 32. Šoupátko 32 je opatřeno spínacími kontakty a může být ze znázorněného vypojeného postavení (motor je od baterie oddělen) stlačením v jednom nebo druhém příčném 25 směru uvedeno do zapojení pro jízdu hnacího podvozku 4. popřípadě vlaku kupředu nebo nazad.
Šoupátko 32 přečnívá po straně poněkud přes hnací podvozek 4 a má na koncích skosené plochy. To umožňuje, aby na jízdní dráze by ly umístěny ovládací členy, jako kolíky nebo podobně, ktere působí na šoupátko 32 při průjezdu vlaku a tím vyvolávají zastavení nebo změnu směru vlaku. Je zřejmé také možné umožnit dálkové řízení, například infračerveným světlem, aby elektromotor 30 26 byl řízen plynule a v potřebném směru otáčení. Vagony daného vlaku, zejména řídicí vozidlo
1. mají dostatek prostoru pro uložení potřebných přijímacích a spínacích členů.
Stejně jako podvozek 5 je také hnací podvozek 4 opatřen dvěma spřahovacími třmeny 23 a 24. uloženými v postranních čepech 25. aby hnací podvozek 4 byl uvolnitelně spojen s plošinou 9 35 řídicího vozidla L popřípadě s plošinou 10 vloženého vozidla 2. Elektromotor 26 je opatřen několika spřahovacími čepy 12 pro nasunutí opláštění nebo pod.
Model zubačky podle vynálezu obsahuje také jízdní dráhu s ozubeným ústrojím, se kterým je v záběru ozubené kolo elektromotoru 28 řídicího vozidla j_. V obr. 4 až 8 jsou znázorněny 40 výhodné příklady provedení rovných a ohnutých dílců jízdní dráhy.
Rovný dílec 200 jízdní dráhy, který· je na obr. 4 znázorněn v šikmém průmětu a na obr. 5 v pohledu zdola, může mít samozřejmě libovolnou délku, která je s výhodou však normována. Rovný dílec 200 jízdní dráhy má dvě hladké jízdní plochy 41 a 42, které jsou v podélném směru 45 dílce jízdní dráhy odděleny zvýšenou ozubenou tyčí 43. upravenou uprostřed. Ozubená tyč 43 má po obou stranách po jednom ozubení 44. popřípadě 45. kolmém k jízdním plochám 41 a 42. Pro spojení tohoto dílce jízdní dráhy s dalšími sousedními dílci jízdní dráhy je uvedený rovný dílec 200 jízdní dráhy ve svých koncových oblastech po obou stranách opatřen vždy dvěma spojovacími čepy 46. vytvořenými v postranních vybráních. Boční přiložka 47. jejíž zadní straně. 50 zasunutelná na spojovací čepy 46, je znázorněna na obr. 8. je opatřena svěracími čepy 48. takže, jak je znázorněno na obr. 8, jsou vždy čtyři spojovací čepy 46 dvou na straně k sobě přiléhajících dílců jízdní dráhy spolu na sevření spojeny boční příložkou 47.
Na obr. 5 je patrné, že spodní strana dílce jízdní dráhy podle obr. 4 tvoří dutinu zesílenou výztuhami 49. Na každém konci dílce jízdní dráhy je kromě toho vytvořena skříňová dutina 50. Tato skříňová dutina 50 slouží k tomu, aby dílec jízdní dráhy mohl být nasazen na základní desku nebo na stavebnicovou desku, která je opatřena spojovacími čepy uspořádanými podle 5 určitého rastru.
Z obr. 4 je dále patrné, že obě čelní strany rovného dílce 200 jízdní dráhy jsou každá opatřena výstupkem 5 1 a příslušným prohloubením 52. Toto vytvoření čelních stran vyvolává především ustálení dvou k sobě přiřazených dílců jízdní dráhy v jejich příčném směru, takže boční příložky ίο 47 (obr. 8) jsou již jen namáhány na tah. Kromě toho jsou výstupky 51 a prohloubení 52 však také vytvořeny jako kódovací členy, aby se zabránilo vzájemnému přiřazení a spojení určitých dílců jízdní dráhy, které se k sobě nehodí, jak ještě bude níže vysvětleno.
Na obr. 6 je v pohledu shora znázorněn ohnutý dílec 201 jízdní dráhy, který probíhá na úhlové 15 oblasti 90° a má zase dvě hladké jízdní plochy 53 a 54. které jsou odděleny střední ohnutou ozubenou kolejnicí 55. jež má boční ozubení 56 a 57. Kromě toho je také tento ohnutý dílec 201 jízdní dráhy ve svých koncových oblastech opatřen postranními spojovacími čepy 46. jakož i na čelních stranách výstupky 51 a prohloubeními 52. Jak je patrné z obr. 7. je rovněž spodní strana ohnutého dílce 201 jízdní dráhy podle obr. 6 vytvořena analogicky jako spodní strana rovného 20 dílce 200 jízdní dráhy podle obr. 4 a 5 a má zejména v koncových oblastech skříňovou dutinu 50 pro nasazení ohnutého dílce 201 jízdní dráhy na spojovací čep základní desky.
V této souvislosti je třeba poznamenat, že je o sobě samozřejmé nemožné zařadit ohnutý dílec 201 do obdélníkového, zejména čtvercového rastru tak. aby koncové body ohnutého dílce 201 25 přesně souhlasily s rastrovými body, ledaže by ohnutý dílec 201 probíhal přes 90°. Aby přesto mohly být ohnuté dílce 201 jízdní dráhy na svých koncích uvedeny přesně v souhlasu s rastrovými body základní desky, popřípadě se spojovacími čepy umístěnými v těchto rastrových bodech, aby ohnuté dílce 201 jízdní dráhy mohly být bez násilí nasazeny na základní desku, bylo již navrženo, aby každý ohnutý' dílec jízdní dráhy byl sestaven z kratšího přímého 30 úseku a z delšího obloukového úseku (srov. švýcarská přihláška č. 7981/86).
U ohnutého dílce jízdní dráhy podle obr. 6 je použito tohoto návodu:
90°-dílec jízdní dráhy, znázorněný na obr. 6. je třeba pokládat jako složení dvou 45°-dílců jízdní 35 dráhy, které jsou odděleny podle radiální 45°-čáry 58. Každý tento 45°-dílec jízdní dráhy je proto složen z obloukovitého úseku 59. popř. 60 a z podstatně kratšího přímého úseku 61. popř.
62. Na obr. 6 je také zakreslen vnitřní poloměr a vnější poloměr jízdní dráhy jakož i střední poloměr ozubené kolejnice 55 kruhově obloukových úseků 59 a 60 dílce jízdní dráhy, jež vesměs vycházejí z posunutého středu 63.
Místo pouze jednodílného 90°-dílce jízdní dráhy podle obr. 6 lze také užít 45°-dílců jízdní dráhy, které, jak uvedeno, vycházejí z 90°-dílce jízdní dráhy podle obr. 6 rozdělením podél radiální čáry 58. Takové 45°-dílce jízdní dráhy musí být ovšem na obou koncích opatřeny spojovacími čepy 46 pro spojení se sousedním, rovným nebo ohnutým dílcem jízdní dráhy. Jelikož 45°-dílce jízdní 45 dráhy, vzniklé takovým rozdělením, tedy dílec jízdní dráhy s úseky 59 a 61 jakož i dílec jízdní dráhy s úseky 60 a 62 nejsou identické, jsou na svých 45°-koncích opatřeny jiným kódováním pomocí výstupků a prohlubenin. jak je to na obr. 6 naznačeno u radiální čáry 58.
Nejsou znázorněny ty přímé a ohnuté dílce jízdní dráhy , opatřené ozubenou kolejnicí, které jsou 50 . vhodné pro vytvoření jízdní dráhy se stoupáními. V tomto ohledu, jakož i v ohledu na potřebné rozměry jízdních drah, použivatelných společně s předem stanoveným rastrem základní desky, se poukazuje na shora uvedený švýcarský patentový spis.
- 6 CZ 282241 B6
Na obr. 9 až 11 jsou znovu znázorněny pohledy shora na podvozky 4 a 5 a na otočný podvozek 7. avšak ve větším měřítku a se znázorněním ozubené ty če 43 rovného dílce jízdní dráhy podle obr. 4. Je zřejmé, že podvozky 4 a 5 s jejich vodícími stěnami 21 a 22, popřípadě otočný podvozek 7 sjeho vodícími stěnami 17 a 18 jsou vedeny podél ozubené ty če 43. Dále je z obr. 9 patrno, jak 5 ozubené kolo 28 elektromotoru zabírá na jedné straně s ozubenou tyčí 43. Takto vytvořená příčná sílaje zachycována vodícími stěnami 21.
Hnaný podvozek 5 již popsaný v souvislosti s obr. 1 až 3, je znázorněn na obr. 12 v šikmém průmětu. Příslušný spřahovací člen 23 je znázorněn na obr. 13 v šikmém průmětu, na obr. 14 10 v pohledu shora a na obr. 15 v řezu. Spřahovací třmen 23 má dvě ohnutá ramena 65. která jsou na svých koncích opatřena svěracím výřezem 66. Tímto svěracím výřezem 66 může byt každé rameno 65 spřahovacího třmenu 23 nasazeno na čep 25. přitvarovaný po straně podvozku 5. jak je to znázorněno na obr. 1. Ve střední jhové části 67 má spřahovací třmen 23 zářez 68. přičemž ve vnitřní části tohoto zářezu 68 je jeho horní a dolní stěna opatřena malým drážkovitym 15 prohloubením 69.
Zářez 68 spřahovacího třmenu 23 slouží pro uložení příslušného spřahovacího jazýčku a tyto jazýčky jsou umístěny na koncích plošin 9. 10 a j_L- Na obr. 18 až 21 je plošina 10 vloženého vozu l(obr. 1) znázorněna ve výřezu, avšak ve větším měřítku. Na každé čelní straně je plošina 2<) 10 opatřena přitvarovaným jazý čkem 70, popřípadě 71. Na jejich vnějších koncích mají dále oba jazýčky 70. 71 po jednom horním a dolním zaskakovacím knoflíku 72. Při zasunutí jazýčku 21 nebo 71 do zářezu 68 spřahovacího třmenu 23 (obr. 13 až 15) tlačí zaskakovací knoflíky 72 horní a dolní stěnu zářezu poněkud od sebe a do drážkoví ty ch vybrání 69 (obr. 14. 15). takže se jazýček 70 nebo 71 zastrčí do zářezu 68. to znamená plošina 10 je spřažena se spřahovacím 25 členem 23 a tím s podvozkem 5. Pro uvolnění spřažení se plošina 10 jednoduše od spřahovacího členu 23 odtáhne. Stejně je spřažení vytvořeno i u dalších spřahovacích třmenii 23. 24 a u spřahovany ch konců plošin 9. 10, 11 na obr. 1.
Z obr. 18 až 21 vy plývá, že jazýček 70 má na jednom konci plošiny 10 vloženého vozu 2 30 v průřezu jiný tvar než jazýček 71 na druhém konci plošiny 10. Jazýček 70 (obr. 20) má obdélníkový průřez, kdežto tvar průřezu jazýčku 71 (obr. 21) se podobá tvaru kosočtverce. Jazýček 70 (obdélník) vyvolává v zářezu 68 spřahovacího třmenu 23. 24 tuhé spojení, pokud jde o směr otáčení kolem podélné osy plošiny JO. jelikož jazýček 70 přiléhá k horní a dolní stěně zářezu 68. Jazýček 71 (kosočtverec) umožňuje naproti tomu v zářezu 68 v nepatrné míře vratné 35 vykyvování. Kdyby všechny vozy 1 až 3 na obr. 1 byly nepoddajné spřaženy přes podvozky 4 a 5 v uvedeném směru otáčení, tím že všechny jazýčky by byly vy tvořeny jako jazýček 70 (obr. 20). pak dojde k té nevýhodě, že se vozy ve velmi úzkých zatáčkách, zejména při stoupání, nadzdvihnou od jízdní dráhy. Jestliže se naproti tomu upraví jen jazýčky podle jazýčků 21 (obr. 21). může při každé rychlosti dojít k nepokojnému chodu vozu. Je tedy příznivé používat 40 smíšeně obou tvarů jazýčků 70 a 71, cožje umožněno tím. že zářez 68 spřahovacího třmenu 23.
může pojmout oba jazýčky 70 a 71.
Na obr. 12 je znázorněn nepoháněný podvozek 5. S tímto podvozkem souhlasí však poháněný podvozek 4 až na elektromotor 26 na něm uložený (obr. 1). takže u poháněného podvozku 4 45 podle obr. 1 je vytvoření a uspořádání spřahovacího třmenu 23. 24 stejné jako u nepoháněného podvozku 5.
Uspořádání spřahovacích třmenů 23. 24 na podvozcích 4, 5, patrné zejména z obr. 1 a z obr. 12 až 15. představuje vytvoření modelové zubačky podle vynálezu, které je zvlášť výhodné 50 a umožňuje..aby jízdní dráha by la upravena s nezvykle silnými stoupáními, jež jsou také spojena s velmi úzkými zatáčkami, aniž by tu bylo nebezpečí, že se hnací vozidlo adalší vozidla na ně navazující od jízdní dráhy nadzdvihnou a tím se vykolejí nebo se zřítí. Opatření podle vynálezu záleží v tom. že působiště přenášení síly od podvozku na vůz s tímto podvozkem spřaženým popřípadě na jeho plošiny sloužící jako rám vozidla jsou umístěna na takových místech v samotném podvozku, která, pokud jde o jízdní dráhu popřípadě o podvozek, splňují určíte požadavky odpovídající alespoň přibližně konstruktivním možnostem. Tyto požadavky jsou následující:
l> Lvedená působiště mají vůči jízdní dráze ve výškovém směru (svislém směru) ležet co nejblíže k oněm místům, která jsou u jízdní dráhy a na podvozku zúčastněna na silovém působení pro předsouváni podvozku a vozu s ním spřaženého. Tato místa jsou protojednak u poháněného podvozku místo záběru ozubeného kola hnacího motoru do ozubení ozubeného ústrojí, a jednak jsou to u všech podvozků jsou to dosedací body jejich kol na hladkých jízdních plochách jízdní io drahý . Z toho vyplývá první předpis, že spřahovací třmeny 23, 24 mají být na podvozky 4, 5 nakloubeny co nejníže, to znamená na úrovni ozubené tyče 43 (obr. 4) a co nejblíže kjízdním plochám 44. 42 (obr. 4). Z obr. 1 a 12 vyplývá, že poloha postranních čepů 25 podvozků 4, 5. která je vůči jízdní draze nízká, popřípadě hluboká, tento předpis splňuje.
2ι l vedená působiště musí kromě toho ležet v sousedství roviny, to znamená tak blízko, jak je konstruktivně možné, křovině, která je kolmá k podélnému směru podvozku a obsahuje těžiště podvozku. U podvozku 4 a 5. znázorněných na obr. 1. leží tato rovina uprostřed podvozků napříč k podélnému směru znázorněného vlaku. Boční čepy 25 podvozků 4. 5 pro spřahovací třmeny 23 a 24 jsou tedy vytvořeny velmi blízko středů těchto podvozků. Spřahovací třmeny 23. 24. mají.
způsobem spíše neobvyklým, příslušné dlouhá a nakloněná ramena 65 (obr. 15). aby podle obr. 1 bylo možné spřažení podvozků 4 a 5 s plošinami 9. 10. popř. I I. 12 sousedních vozidel j_. 2. popř. 2. 3 na koncích podvozku.
Špinění obou shora uvedených požadavků nakloubením spřahovacích třmenů 23. 24 na podvozky 25 4. 5. jak je znázorněné na obr. 1. způsobí, že všechny síly, které jsou od podvozků 4. 5 přenášeny na spřažené plošiny ý. 10. 11. mají hlavní a silně převažující složku, která leží rovnoběžné s jízdní drahou. Silová složka k ní kolmá, to znamená směřující vzhůru, je velmi podstatné menši. To znamena. že se vytváří jen zanedbatelně malý moment, který se snaží nadzdvihnout podvozky a vozy s nimi spojené při provozu vzhůru kolmo kjízdní draze. Jelikož kromě toho 30 boční ozubení 44. popřípadě 45 (obr. 4) popřípadě 56. 57 (obr. 6) znemožňuje vystoupení hnacího ozubeného kola 28 (obr. 9). zabírajícího s ozubením, z tohoto ozubení, má zubačka podle vy nálezu velmi vysokou stabilitu, i když jízdní dráha je položena v silných stoupáních a úzkých zatáčkách bez vhodných opěrných pilířů (tedy ve volném visu ). Meze stoupání se v podstatě dosáhne teprve tehdy, když kolmá rovina, procházející těžiskem podvozku, protíná 35 body dosednutí kol ležících na příslušné ose na jízdní dráze. To odpovídá u uvažované zubačky stoupaní jízdní dráhy o značně více než o 100 %. Přitom existují udané zubačky uvedené výhody nezávisle na tom. zda hnací vozidlo táhne nebo sune další připojená vozidla.
Na obr. 16 je v šikmém průmětu znázorněn podvozek 6 nebo 7 (obr. 1 nebo 3); dále je na obr. 17 40 znázorněn otočný člen 19 pro uložení podvozku 6, 7 v plošinách 9 a 1 1 (obr. 1. 3). Otočný člen má válcový čepový člen 75, který je umístěn na nosném třmenu 76. Nosný třmen 76 má dvě ramena 77. která jsou opatřena svěracími výřezy 78. Ramena 77 se prostrčí otvory 79 podvozku 6. ý a potom se. jak je patrno na obr. 3. upnou na přídržných stojinách 80 podvozku 6, 7. Čepový člen 25 má okrajové zesílení 81, které je pružné z toho důvodu, že čepový člen 75 je opatřen 45 dvěma podélnými vy řezy 82. Otočný čep 19 s nasazeným podvozkem 6. 7 může být proto jednoduchým způsobem zasunut uvolnitelně. ale bez možnosti ztráty, do otvoru 20, vytvořeného v plošině 9. popř. I 1 i-obr. 2).
Na obr. 22 je znázorněno vedení poháněného podvozku 4. které představuje alternativu pro provedení podle obr. 9. Vedení podvozku a zachycení tlaku, kterým působí hnací ozubené kolo 28 přes ozubenou tyč 43. je prováděno dvěma volně otáčivými ozubenými válečky 83. Přitom se třem ozubené tyče -3 na podvozku 4 stane poněkud menši než při dosednuti na vodicí stěny 21 (obr. 9). Je tu však ta nevýhoda, že podvozek 4 nemůže být v důsledku oboustranných ozubených kol 28 popřípadě 83 nasazen bez problémů na jízdní dráhu.
- 8 CZ 282241 B6
Na obr. 1 až 3 je příkladem znázorněn vlak sestávající z několika vozů L 2, 3. Je pochopitelné, že při použití koncových podvozků 6. 7 jsou možné také jiné, prakticky libovolné sestavy jízdních podvozků 4. 5 s připojenými vozy popřípadě plošinami. Zejména může být hnací vozidlo provedeno jako jednotlivý hnací vůz, který podle obr. 1 sestává z poháněného podvozku 4 a připojeného vozu 1 s podvozkem 6. přičemž by nebylo použito dalších neznázorněných opláštění vozů a mohl by odpadnout spřahovací třmen 24 na vnějším konci podvozku 4.
Na obr. 23 až 24 bude vysvětleno další provedení hnacího vozidla podle vynálezu. Podle obr. 23 se tento příklad provedení týká elektrické lokomotivy, která má jako podstatné konstrukční díly plošinu 85, vozovou skříň 86, na ni postavenou konstrukčními členy, dva podvozky 87 a 88 a po jednom spřahovacím zařízení 89, spojeném s podvozky 87, 88, přičemž jeden podvozek 87 je poháněný a druhý podvozek 88 je bez pohonu. Tato lokomotiva je podle vynálezu určena pro jízdní dráhu, která má hladkou jízdní plochu 90 a ozubenou tyč 91 s oboustranným ozubením, upravenou uprostřed jízdní dráhy, jak je tato tyč jako dílec jízdní dráhy příkladem znázorněna na obr. 4. Příklad provedení podle obr. 23 se vyznačuje tím, že nejen konstrukce 86 plošiny 85 je sestavena z jednotlivých konstrukčních dílů, nýbrž že také podvozky 87 a 88 jsou vytvořeny nasazením jednotlivých konstrukčních dílů na sebe, jak to bude níže vysvětleno.
Obr. 24 a 25 znázorňují v pohledu ze strany a ve větším měřítku oba podvozky 87 a 88 podle obr.
23. přičemž ve znázorněních podle obr. 24 a 25 a na pozorovací straně jsou vypuštěny boční kry cí desky 92 kol a kola 96 (obr. 23).
Poháněný podvozek 87 je podle obr. 24 složen z následujících konstrukčních dílů:
- z vodícího a základního stavebního členu 93. který' probíhá po celé délce podvozku 87 a který je vytvořen jednak jako základna pro postavení dalších konstrukčních členů a jednak jako vodicí člen podvozku 87 podél ozubené tyče 91:
- ze dvou na vodicí konstrukční člen 93 nasunutých ložiskových desek 94, které jsou opatřeny otvory pro uložení vždy jedné osy 95 kola, na které jsou umístěny dva běhouny 96 s hladkými běžnými plochami pro hladké jízdní plochy 90 jízdní dráhy, kde plochy jsou umístěny po obou stranách ozubené tyče 91;
- z hnací jednotky 97. která je nasazena na ložiskové desky 94 a je opatřena dvěma podélnými deskovými díly 98, dvěma vyčnívajícími bočními deskovými díly 99 (z nichž je na obr. 24 viditelný jen jeden), a elektromotorem 100. jehož hnací osa je opatřena již shora zmíněným hnacím ozubeným kolem 28, které je v záběru s jedním ozubením ozubené ty če 91;
- ze dvou přídržných třmenů 101, které jsou nasazeny na hnací jednotku 97 a vodicí stavební člen 93. takže drží pohromadě vodicí stavební člen 93, ložiskové desky 94 a hnací jednotku 97 jako jednu stavební jednotku;
- ze spojovacího třmenu 102. který je naklouben na vodicí stavební člen 93 a slouží k tomu, aby podvozek 87 otočné spojoval s plošinou 85 lokomotivy znázorněné na obr. 23; a
-ze spřahovacího zařízení 89 vysvětleného již v souvislosti s obr. 23. obsahujícího spřahovací třmen 103 rovněž nakloubený na vodicí stavební člen 93 a sloužící k tomu, aby podvozek 87 a tím lokomotivu znázorněnou na obr. 23 spojoval s dalším vozidlem.
Nepoháněný podvozek 88 je podle obr. 25 sestaven podobným způsobem jako poháněny podvozek 87 podle obr. 24, a to z následujících stavebních členů:
- z vodícího a základního stavebního členu 104. který má v ohledu konstrukce a kluzného vedení stejné funkce jako příslušný člen 93 podle obr. 24;
-9CZ 282241 B6
-ze dvou ložiskových desek 94, nasunutých na vodicí stavební člen 104. které v souhlasu s identickými ložiskovými deskami 94 podle obr. 24 slouží pro uložení kolových os 95. opatřených koly 96:
- ze dvou přídržných třmenů 105. které drží pohromadě vodicí stavební člen 104 a ložiskové desky 94;
- z ústředního otočného čepového členu 106. který je nasazen na vodicí stavební člen 104 a může být otočně upraven v plošině 85 (obr. 23) lokomotivy; a
- ze stejného spřahovacího zařízení 89 podle obr. 24, které je nakloubeno na vodicí stavební člen 104 a obklopuje spřahovací třmen 103.
Jednotlivé stavební členy podvozků 87 a 88 jsou lépe patrny na obr. 26, 27 popřípadě na obr. 28, 29 a vyplývají také z obr. 30 až 34.
Na obr. 26 je v šikmém průmětu znázorněn poháněný podvozek 87 včetně krycí desky 92 kola (obr. 23). Jednotlivé stavební členy jsou na obr. 27 znázorněny v rozloženém šikmém průmětu, přičemž však kola 96 i obr. 26) a osy těchto kol byly vynechány.
Jak bylo již uvedeno v souvislosti s obr. 24, má podvozek 87 podlouhlý základní vodicí stavební člen 93, který’ je na své horní straně opatřen větším počtem spojovacích čepů 12 náležejících k soustavě uvažovaných stavebních členů. Na spodní straně má vodicí stavební člen 93 podle obr. 30 přitvarovane a navzájem protilehlé kluzné vodicí stěny 107 a 108. jejichž meziprostor 109 je určen k tomu, aby pojal tyč 91 (obr. 23. 24). která je ozubená, jak to již bylo popsáno v souv islosti s příkladem provedení podle obr. 1 až 3. Vodicí stavební člen 93 je na své jedné podélné straně opatřen vybráním 110, které slouží k uložení hnacího ozubeného kola 28 (obr. 24). Obě podélné strany jsou kromě toho každá opatřena čtyřmi přitvarovanými ložiskovými čepy lila. 111b. 111c a 11 ld. jakož i dvěma zarážkami 112, vytvořenými jako přitvarované výstupky.
Jak již bylo znázorněno na obr. 24, jsou na vodicí stavební člen 93. spojovací třmen 102, jakož i spojovací člen 103 spřahovacího zařízení 89 připojeny nakloubením. Za tím účelem má spojovací člen 102 dvě ramena 113. která jsou na svých koncích opatřena svěracím zářezem 114 tak. že ramena 113 jsou nasouvatelná na vnitřní ložiskové čepy 111c. Jhová část spojovacího třmenu 102 má štěrbinový otvor 115, ve kterém je vytvořen čep 116. Jak bude blíže vysvětleno ještě v souvislosti s obr. 34, slouží spojovací člen 102 ktomu, aby spojoval podvozek 87 výkyvné s plošinou 85 lokomotivy podle obr. 23. Výkyvný pohyb spojovacího členu 102. který je možný ve výškovém směru, je omezen směrem dolů tím, že jeho ramena 113 narazí na sousední výstupky 112 vodícího členu 93 (obr. 24).
Spřahovací třmen 103 spřahovacího zařízení 89 je podobný jako spojovací třmen 102 a má rovněž dvě ramena l ί ~ a 118, která jsou ve svých koncových oblastech každé opatřeno jedním otvorem 119. Spřahovací třmen 103 je tedy, jak je také patrno z obr. 24, nasouvatelný na vnější ložiskové čepy lila, přičemž výkyvný pohyb spřahovacího třmenu 103 možný ve výškovém směru, je směrem dolů omezen tím, že prodloužení 120 ramen 117, 118 narazí na sousední narážky 112 vodícího stavebního členu 93 (obr. 24).
Jhová část spřahovacího třmenu 103 má rovněž štěrbinovitý otvor 121, ve kterém je vytvořen čep 122. Otvor 121 a čep 122 slouží pro uložení svěrací čelisti 123 dalšího dvouramenného třmenu 124. jehož obě ramena 125 mají každé jeden otvor 126. Držák 127 magnetů, který obsahuje permanentní magnet 128. je opatřen dvěma ložiskovými čepy 129. které lícují do otvorů 126. Ve smontovaném stavu (obr. 24) může se proto držák 127 magnetu otáčet mezi rameny 125 třmenu 124. O sobě známým způsobem mohou se proto permanentní magnety 128 sobě odpovídajících spřahovacích zařízen; 89 dvou k sobě přiléhajících vozidel otáčet tak, že severní pól jednoho
- 10 CZ 282241 B6 magnetu stojí proti jižnímu pólu druhého magnetu atak vznikne magnetické spřažení obou vozidel.
Na spřahovací čepy 12 vodícího stavebního členu 93 se podle obr. 27 nasadí dvě ložiskové desky 94. z nichž každá je opatřena dvěma upínacími otvory 131. každý pro uložení jedné osy kola (neznázorněno). Spodní strana těchto ložiskových desek 94 je znázorněna na obr. 31. Kromě drážkovitého prohloubení 132 pro uvedenou osu kola je spodní strana ložiskové desky 94. kde spodní strana je jinak dutá, osobě známým způsobem opatřena středovým, krátkým a natvarovaným trubkovým dílem 133. který' slouží k tomu, aby společně s postranními vnitřními plochami duté spodní strany upínal spřahovací čepy 12 vodícího stavebního členu 93. Také ložiskové desky 94 jsou na jejich horní straně opatřeny spřahovacími čepy L2. Z obr. 26 je dále patrno, že kola 96. nasazená na osy 95. leží stranově vně spojovacího třmenu 102 a spřahovacího třmenu 103.
Jako další stavební člen je na ložiskové desky 94 nasazena hnací jednotka 97. Jak bylo již uvedeno v souvislosti s obr. 24, má tato hnací jednotka dva podélné deskové díly 98. dva postranní deskové díly 99 a elektromotor 100 postavený vzpřímeně. Horní strany podélných deskových dílů 98 a postranních deskových dílů 99 jsou opět opatřeny spřahovacími čepy 12. Podle obr. 32 jsou spodní strany podélných deskových dílů 98 vytvořeny stejně jako spodní strany ložiskových desek 94 (obr. 31). nehledě na prostředky pro uložení osy kola. Mezi postranní deskové díly 99 vyčnívá hnací ozubené kolo 28 elektromotoru 100. které zapadá do vy brání 1 10 vodícího stavebního členu 93 (obr. 30). Dále je v každém postranním deskovém dílu 99 upraven kolík 134. pohyblivý ve svém podélném směru (srov. také obr. 23. 24 a 25). který může působit na neznázorněné vnitřní spínací zařízení pro napájecí obvod elektromotoru 100. Tím je možné, aby na jízdní dráze byly upraveny výčnělky, které při průjezdu lokomotivy ovládají kolíky 134. čímž se přes napájecí proudový obvod elektromotoru 100 vyvolá zastavení lokomotivy nebo obrácení směru její jízdy.
Aby uvedené stavební členy, totiž vodicí stavební člen 93. ložiskové desky 94 a hnací jednotka 97. byly drženy pohromadě, jsou upraveny oba přídržné třmeny 101 (obr. 24). které se nasadí na příslušné spřahovací čepy 12 podélných deskových dílu 98 hnací jednotky 97 a které svými svěracími zářezy 136. upravenými na jejich ramenech 135 zaskočí do zbývajících ložiskových čepů 111 b a 11 ld vodícího stavebního členu 93.
Konečné je ještě na obou stranách upraveno po jedné kry cí desce 92 kol. přičemž tyto desky se nastrčí na spřahovací čepy 12 postranních deskových dílů 99 hnací jednotky 97 a mají čisté dekorativní účinek.
V souvislosti s obr. 28 a 29 bude nyní blíže vysvětlena konstrukce nepoháněného podvozku podle obr. 23 a 25, přičemž obr. 28 znázorňuje šikmý průmět podvozku, který je úplný včetně krycích desek 92 kol. Jednotlivé konstrukční členy jsou na obr. 29 znázorněny v rozloženém šikmém průmětu, přičemž však kola 96 (obr. 28) a jejich osy 95 (obr. 25) jsou vynechány. Jelikož jednotlivé konstrukční členy jsou stejné jako u poháněného podvozku 87 podle obr. 26 a 27. jsou tyto členy ajejich podrobnosti označeny stejnými vztahovými značkami a nebudou podrobněji popisovány.
Nepoháněný podvozek 88 má podlouhlý vodicí a základní stavební člen 104. který je znázorněn již na obr. 25 a který v podstatě je shodný s vodicím členem 93 poháněného podvozku 87 podle obr. 26. 27, a to i pokud jde o spodní stranu znázorněnou na obr. 33. Rozdíl spočívá v tom. že není upraveno vybrání 110 (obr. 27) pro uložení ozubeného kola a že. obě podélné postranní stěny jsou místo toho opatřeny dalším ložiskovým čepem lile.
Jak je patrno z obr. 25. 28 a 29. je na vodicím stavebním členu 104 přes otvory 1 19 spřahovacího třmenu 103 a přes ložiskové čepy 1 1 ld nakloubeno spřahovací zařízení 89. které obsahuje
-IICZ 282241 B6 spřahovaci třmen 103. další třmen 124 a otočně uloženy magnetový držák 127 s permanentním magnetem. 128. jak to bylo již vysvětleno pro poháněný podvozek 87 v souvislosti s obr. 26 a 27.
Na vodicí stavební člen 104 jsou opět nasazeny dvě ložiskové desky 94 pro osy 95 otáčení. 5 opatřené koly 96 (obr. 25), přičemž ložiskové desky 94 jsou identické s ložiskovými deskami podle obr. 27 a 3 1.
Pro přidržení ložiskových desek 94 na vodicím stavebním členu 104 jsou opět upraveny dva přídržné třmeny, totiž přídržné třmeny 105. které zapadají do ložiskových čepu lila popřípadě io 111c konci svých ramen 135. kde konce jsou opatřeny svěracími zářezy 136.
Místo hnací jednotky 97 podle obr. 26. 27 je hnaný podvozek 88 podle obr. 28 a 29 opatřen soustavou 138 otočného čepu. Blíže neznázorněný sokl nese otočný čep 139. který je opatřen horním okrajovým zesílením 140 a má v oblasti tohoto okrajového zesílení podélné výřezy 141. i? Na soklu jsou dále přitvarovány čelisti 142 směřující dolů, přičemž z těchto dvou čelistí 142 je na obr. 29 viditelná pouze jedna; konce těchto čelistí mají upínací štěrbinu 143. Kromě toho má sokl postranní výčnělky, z nichž každý je opatřen horním spřahovacím čepem 12. Soustava 138 otočného čepuje na vodicím stavebním členu 104 upevněna nepatrně výkyvné tím. že její čelisti zapadají do přídavného středního ložiskového čepu 1 le.
Nakonec se na postranní spřahovaci čepy 12 soustavy 138 otočného čepu nasadí obdobné krycí desky 92 kol (obr. 29).
Spojení podvozků 87 a 88 s plošinou 85 lokomotivy (obr. 23) je provedeno následujícím 25 způsobem:
Podle obr. 34 má plošina 85 kromě většího počtu spřahovacích čepů 12 pro nasazení libovolného opláštění jakož i kromě neznázoméné bateriové skříně k napájení elektromotoru 100 (obr. 23) otvor 145. kterým lze umístit elektromotor 100 postavený na podvozku 87. Na plošinu 85 je 3o přiformována sty čníce 146. která zasahuje d-o otvoru 145 a je na svém volném konci opatřena svěracím výřezem 147. Pro nasazení podvozku 87 na plošinu 85 se motor 100 (obr. 26) prostrčí otvorem 145. Zároveň se zářez i 15 spojovacího třmenu 102 uvede na styčnici 146. až její svěrací výřez 147 zapadne na čep 116 (obr. 27) spojovacího třmenu 102. Tím je podvozek 87 umístěn výkyvné na plošině 85.
Za účelem otočného upevněni nepoháněného podvozku 88 na plošině 85 je tato plošina opatřena středovým vývrtem 148. Do tohoto vývrtu je zasazen radiálně elastický otočný čep 139 (obr. 29) podvozku 88. Okrajovým zesílením 140 je otočný čep 139 a tím celý podvozek 88 otočné přidržován na plošině 85.
Zejména z obr. 24 a 25 je patrno, že i u tohoto provedení modelu zubačkv podle vy nálezu jsou členy pro přenos síly, totiž spojovací třmen 102 a spřahovaci zařízení 169 v ložiskových čepech 111. lila a 1 1 lb. nakloubeny velmi blízko k jízdním plochám 90 a v blízkosti těžiskové příčné roviny na podvozcích 87 popřípadě 88. takže stabilnost zubačkv na jízdní dráze je zaručena i 45 u tohoto provedení až k přirozené mezi překlopení.
Model zubačkv podle vynálezu může být vytvořen nejen tak. jak bylo dosud popsáno, jako dráha sjízdní drahou umístěnou na podlaze rovinně nebo v rampách, nýbrž může být také v provedení jako visutá dráha. Na obr. 35 je znázorněn příklad takové visuté dráhy v pohledu napříč 5<) podélného směru dráhy a v částečném řezu.
U tohoto provedení sestává jízdní dráha z dílii 150. které jsou přiřazeny k sobě a mají skříňovitý profil, který je na dolní straně otevřený. Jelikož tato dráha má být nad podlahou 15 1 (visutá dráha), jsou části jízdní dráhy v určitých délkových odstupech podepřeny pilíři 152. které jsou ve
- 12 CZ 282241 B6 smyslu dané soustavy stavebních členů a s výhodou nasouvatelné na díly 50 jízdní dráhy neznázoměným způsobem, aby tyto díly 150 podpíraly v určité výšce nad podlahou 151.
Profil dílů 150 jízdní dráhy má proto dvě ramena 154. omezující dolní otvor 153. dále jho 155. ležící proti otvoru I 53 a dvě stojiny 156. spojující jho 155 s rameny 154. Vnitřní plochy ramen
154 tvoří jízdní plochy pro kola 96 vozidla 157. Jho 155 je na své vnitřní straně uprostřed opatřeno ozubenou ty čí 158.·
Vozidlo 157 vytvořené jako hnací vozidlo má i u znázorněného příkladu provedeni poháněny podvozek 159. který má v podstatě stejnou konstrukci jako poháněný podvozek 8 podle obr. 26 a 17. avšak na rozdíl od něho je přizpůsoben visutému uspořádání a má jiné spřahovací zařízení. Podvozek 159 má proto vodicí a základní stavební člen 93 podle obr. 27, dále obě ložiskové desky 94. ve kterých jsou uloženy osy kol s koly 96, poháněči jednotky 97 s elektromotorem 100 a s oběma stranovými deskovými díly 99, ve kterých jsou upraveny spínací koliky 134 pro elektromotor 100. a konečně oba přídržné třmeny 101. Dále je na vodicí stavební člen 93 nakloubeno spřahovací zařízení s rameny 65 spřahovacího třmenu 67 (obr. 13). který má zářez 68 pro uložení jazýčku 71 spřažené plošiny vozu. (Obr. 18 až 21). Elektromotor 100 má rovněž hnací osu. která je kolmá k vnitřní ploše jha 155. a nese neznázorněné hnací ozubené kolo, které je v záběru s jedním z obou ozubení ozubené tyče 158.
Je tedy zřejmé, že visutá dráha pole obr. 35 funguje stejné jako vlak podle obr. 1 nebo lokomotiva podle obr. 23. Jelikož kola 96 vozidla 157 jsou zachycena uvnitř skříúov itého profilu dílce 150 jízdni dráhy, to znamená že vzdálenost vnitřních ploch ramen 154 od vnitřní plochy jha
155 je jen málo větší než průměr kol 96. může být dílec 150 jízdní drahý umístěn také svisle nebo šikmo, aby s výtahem s konstrukcí vozu odpovídající podvozku 159 vytvořil výtah nebo šikmý výtah. Aby vozidlo 157 mohlo být zavedeno do skříňovitého profilu jízdní dráhy 150. musí jízdní dráha obsahovat na jednom místě nebo na několika místech dílec, vytvořeny zvláštním způsobem, u kterého jsou ramena 154 odstranitelná nebo vy klopitelná.
Pokud jde o jízdní dráhu, není vy nález omezen na dosud popsaná provedení, znázorněná zejména na obr. 4 a 6. Naopak jsou v rámci vy nálezu obsažena také jiná uspořádání jízdních ploch a ozubeného ústrojí, jak bude níže vysvětleno v souvislosti s.obr. 36a až 36h. V těchto vyobrazeních je vesměs znázorněn profil dílce jízdní dráhy, přičemž jízdní plocha nebo jízdní plochy jsou označeny svisle dolů směřujícími šipkami a obě postranní ozubení ozubeného ústroji jsou znázorněna obvyklým způsobem dvojitými čarami.
Obr. 36a znázorňuje tvar průřezu provedení již popsaného v souvislosti s obr. 4 a 6 a opatřeného dvěma jízdními plochami a uprostřed umístěnou ozubenou tyčí.
Obr. 36d znázorňuje příslušné provedení, u kterého ozubené ústrojí není vytvořeno jako ozubená tyč zvednutá přes jízdní plochu, nýbrž jako oboustranně ozubená drážka.
Obr. 36c znázorňuje provedení s ozubenou tyčí podle obr. 36a. přičemž jízdní plochy jsou rovněž nadzvednuty.
Obr. 36d znázorňuje případ podle obr. 36b avšak s prohloubením jízdními plochami.
Obr. 36e znázorňuje provedení podle obr. 36a. u něhož však jsou jízdní plochy ve srovnáni s výškou ozubené tyče velmi úzké, takže se oproti obr. 36a dosáhne podstatně užší jízdní dráhy.
Obr. 36f znázorňuje provedení s hlubokou, ozubenou drážkou a poměrné úzkými jízdními plochami.
- 13 CZ 282241 B6
Obr. 36g a obr. 36h znázorňují jízdní dráhy s oboustranně ozubenou tyčí popřípadě s oboustranně ozubenou drážkou, což dovoluje vytvoření vozidel tzv. tvaru Monorail (osy kol pouze s jediným poháněným kolem·). U provedení podle obr. 36g tvoří horní hladká plocha ozubené tyče jedinou jízdní plochu, zatímco je tato jízdní plocha u příkladu provedení podle obr. 36h ? tvořena hladkým dnem ozubené drážky.
U všech znázorněných příkladů provedení, zejména pak u těch, které mají malou vzdálenost kol u poháněných kol upravených na stejné ose (obr. 36e. 360, nebo které potřebují jen jedno poháněné kolo na každou osu kola (obr. 36g. 36h) je zaručeno bezpečné vedeni vozidla 10 popřípadě jeho podvozků tím. že podle vynálezu je každé vozidlo vybaveno kluzkými nebo valivými vodícími prostředky, které přiléhají na obě ozubení ozubeného ústrojí.
Podle dosud popsaných provedení hračky v podobě ozubené dráhy podle vynálezu jsou vozidla popřípadě poháněči nebo otáčivé podvozky opatřeny poháněnými koly, která se odvalují na i? hladkých jízdních plochách. Ukázalo se. že vozidla popřípadě jejich hnané nebo hnací podvozky mohou být místo koly také kluzkými plochami pro jízdní plochy . Odpor tření se tím sice stane větším než valivý odpor, avšak nikoliv v takové míře, že by užití hnacích vozidel, napájených baterii, neby lo již hospodárné a proto již nemělo smysl.
co U dosud popsaných příkladů provedení hračky v podobě ozubené dráhy podle vy nálezu je jako napájecí zdroj elektromotoru upravena baterie, která je umístěna na některém z vozidel, aktéra ovšem může také sestávat z bateriových článků, opětně nabijitelných. Dále bylo popsáno, že pro trojcestné řízení dráhy elektromotoru (zastavení, jízda kupředu, jízda dozadu) lze ústrojími, ovládanými ručně nebo ústrojími upravenými na jízdní draze dosáhnout prakticky libovolného 2? řízení elektromotoru za pomoci osobě známého zařízení na dálkové řízení. Použití baterií jako zdroje proudu není vůbec nehospodárné a proto není nemístné, jelikož se ukázalo, že ozubená dráha podle vynálezu může být ovládána obvy klými v obchodě dostupnými bateriemi na jízdní dráze opatřené četnými stoupáními po časové období 6 až 25 hodin čistého jízdního času až do vyčerpání baterií.
Může však také vzniknout přání vytvořit plynule řiditelné napájení elektromotoru, nezávisle na bateriích, a to nad jeho jízdní drahou. Účelný přiklad provedení takové jízdní dráhy je znázorněn na obr. 37 až 39 schematicky.
Obr. 37 znázorňuje dílec jízdní dráhy podle obr. 4, který je opatřen třemi řadami 161. 162 a 163 osobě známých bodových kontaktů 164. Bodové kontakty vyvstávají vesměs nepatrné nad obě jízdní plochy 165 popřípadě nad horní plochu 166 ozubené tyče 167. Rovněž známým způsobem jsou navzájem elektricky spojeny obě vnější řady 161 a 162 bodových kontaktů 164. upravené v jízdních plochách 165, avšak jsou elektricky odděleny od prostřední řady 163. umístěné v ozubené tyči 167.
Takové bodové kontakty 164 lze jednoduchým způsobem vytvořit tak, že se příslušný kovový pás 168 (obr. 38) vloží do dílce jízdní dráhy vytvořeného s potřebnými otvory (výřezy ) a v něm se zakotví.
Také elektrická spojení mezi dvěma dílci jízdní dráhy navzájem mechanicky spojenými (srov. obr. 4 až 8) lze vytvořit jednoduchým způsobem tak. že se podle obr. 39 na čelní straně každého dílce jízdní dráhy upraví dva kruživé. elektricky navzájem oddělené kontaktní díly 169 a I ~0. z nichž jeden je v elektrickém spojení s vnějšími drahami 161 a 162 kontaktů 164 a druhý se 50 . střední řadou 163 kontaktů 164. jelikož se spojovacími příložkami 47 (obr. 8) dosáhneme pevného spojení sousedních dílců jízdní dráhy, je tím dáno také bezvadné elektrické spojení pruživých kontaktních dílů 169 a 170. přiléhajících k sobě.
- 14 CZ 282241 B6
Dosud by] hnací motor popisován jako elektromotor. Odborníkovi je zřejmé, že hnací motor může byt také tvořen jako pružinový motor, setrvačníkový motor, plynový motor nebo dokonce jako parní stroj, aniž by se vyšlo z myšlenky vynálezu.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Hračka v podobě ozubené dráhy, s nejméně jednou jízdní drahou opatřenou hladkou jízdní plochou s ozubeným ústrojím, které je upraveno podél jízdní plochy s ozubeným ústrojím, které je upraveno podél jízdní plochy a jehož ozubení je vytvořeno kolmo k jízdní ploše a hnacím vozidlem, které je pohyblivé po jízdní ploše a jehož hnací motor je ve spojení s hnacím ozubeným kolem, zabírajícím do ozubeného ústrojí, a s prostředky pro vedení hnacího vozidla podél jízdní plochy, vyznačující se tím. že ozubené ústrojí, tvořené ozubenou tyči (43) a ozubenou kolejnicí (55) má dvě souměrná ozubení (44. 45. 56. 57), která jsou od sebe vzdálena v příčném směru jízdy dráhy, jsou kolmá k jízdní ploše (41.42. 53,. 54), hnací podvozek (4). a vozidla (1. 2. 3). spojovaná s řídicím vozidlem (I) na hnacím podvozku (4) spřahovacím třmenem (23. 24). jsou opatřena kluznými nebo valivými vodícími prostředky (17. 18. 21. 22). ktere stojí po dvou proti sobě a z nichž každé doléhá na jednu z obou bočních ploch ozubené tyče (43). nebo ozubené kolejnice (55). nesoucí ozubení (44. 45. 56. 57). jediné hnací ozubené kolo (28) hnacího podvozku (4) je mezi vodícími prostředky (1 7. 18. 21. 22) proti sobě po dvou upravenými, bočně přesazeno vůči podélné ose hnacího podvozku (4) tak. že zabírá s jedním zobou ozubení (44. 45. 56. 57) ozubené tyče (43) nebo ozubené kolejnice (55). aspřahovací třmeny (23. 24) na hnacím podvozku (4) a na vozidlech (1.2. 3) jsou upraveny u kluzných nebo valivých vodicích prostředků (17, 18. 21, 22) ve výšce ozubené tyče (43) nebo ozubené kolejnice (55).
  2. 2. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku I. vyznačující se tím. že ozubena tyč (43) nebo ozubená kolejnice (55) jsou tvořeny vyvýšenou ozubenou tyčí, oddělující od sebe dvě hladké jízdní plochy (41.42, 53, 54) jízdní dráhy.
  3. 3. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku 1. vyznačující se tím. že jízdní dráha má v průřezu tvar pravoúhlého písmene U. obě vnitřní stěny jsou opatřeny ozubením (44. 45) a plocha dna je hladká.
  4. 4. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku 1. vyznačující se tím, že jízdní dráha má v průřezu tvar dílu (150), opatřeného otvorem (153), omezeným dvěma rameny (154). dále jhem (155), ležícím proti otvoru (153) a spojeném dvěma stojinami (156) s rameny (154). přičemž jho (155) je na své vnitřní straně uprostřed opatřeno ozubenou ty čí (158).
  5. 5. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároků 1 až 4. vyznačující se tím, že jízdní drahaje sestavena z jednotlivých rovných dílců (200) a jednotlivých ohnutých dílců (201). přičemž pro spojení dílců k sobě přiléhajících jsou na dílce (200, 201) nasaditelné boční příložky (47).
  6. 6. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku 5, vyznačující se tím. že každý ohnutý dílec (201) jízdní dráhy sestává z obloukového úseku (59, 60) o úhlovém rozsahu alfa rovnému 45° a z rovného úseku (61, 62).
    - 15 CZ 282241 B6
  7. 7. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku 6, vyznačující se tím. že dva obloukové úseky (59. 60) jízdní dráhy s úhlovým rozsahem alfa rovnému 45°jscu sestaveny do • ohnutého dílce (201) jízdní dráhy o úhlovém rozsahu beta rovnému 90°, přičemž koncové oblasti složeného ohnutého dílce (201) obsahují rovné úseky (61. 62).
  8. 8. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároků 5 až 7. v y z n a č u j í c í se tím. že každý •obloukový usek (59. 60) jízdní dráhy je na svých koncových plechách opatřen blokovacími členy v podobě výstupků (51) a prohloubení (52). jež jsou upraveny pro vzájemný záběr s příslušnými blokovacími členy sousedního, obloukového úseku (59. 60) jízdní dráhy.
  9. 9. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároků 5 až 8. vyznačující se tím, že každájízdní plocha (165. 166) jízdní dráhy je opatřena nejméně dvěma, v podélném směru jízdní plochy (165. 166) probíhajícími řadami (161, 162. 163) bodovitých elektrických kentaktú (164).
    i?
  10. 10. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku 1. vyznačující se tím. že řídicí vozidlo (I) má hnací podvozek (4) s hladkými koly (Ί6) pro jízdní plochy (41.-2 jízdní dráhy, přičemž na hnacím podvozku (4) je hnací elektromotor (26).
  11. 11. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku 10. vyznačující se tím. žena 20 hnacím podvozku (4) opatřeném hnacím elektromotorem (26) je výkyvné upraven spřahovací třmen (23, 24.103). mající dvě ohnutá ramena (65. 117. 118). přičemž ložiska vykyvováni ramen (65. 117. 118) spřahovacího třmenu (23. 24. 103 ) na obou stranách jsou na hnacím podvozku (4) upravena ve výšce hnacího ozubeného kola (28) hnacího elektromotoru (26) a v popelném směru hnacího podvozku (4> mezi osami (15) kol hnacího podvozku (4).
  12. 12. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku 1. vyznačující se tím. že řídicí vozidlo (1), popřípadě další vozidlo (2. 3) spřahovatelné s řídicím vozidlem i. je opatřeno nejméně jedním nepoháněným podvozkem (5). na kterém je ve výškovém směru výkyvný spřahovací třmen (23. 24, 103). mající nejméně dvě výkyvné uložená ramena ib?. 117. 118).
    jo oboustranná ložiska ramen (65. 1 17. 118) Spřahovacího třmenu (23. 24, 103) jsem upravena ve výšce kluzného nebo valivého vodícího prostředku (21. 22) podvozku (5) a v podélném směru podvozku (5) mezi osami (15) kol.
  13. 13. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku 1, vyznačující se tím, že
    35 nepoháněný podvozek (88) je uložen na plošině (85) vozidla pomoci otočného čepu 106).
  14. 14. Hračka v podobé ozubené dráhy podle nároků 10 až 13. vyznačující se tím, že každý podvozek (8-7. 88) je opatřen dvěma osami (95) kol.
    40 15. Hračka v podobé ozubené dráhy podle nároku I, vyznačující se tím, že obsahuje vozidlo (I. 2. 3). jež jsou tvořena hnacím podvozkem (4). nesoucím hnací motor (26) a plošinou (9). která je na jednom konci spřažena s hnacím podvozkem (4) a na druhém konci je opatřena otočným podvozkem (6).
    4? 16. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku 15, vyznačující se tím. že vlak tvořící vozidla (1,2. 3) jsou opatřena každé jednou plošinou (9. 10. II). přičemž hruhá plošina (10) je spřažena s hnacím podvozkem (4), každá další plošina (1 1) je přes nepoháněný podvozek (5) spřažena s druhou plošinou (10). a poslední plošina (II) je opatřena nespřahovatelným podvozkem (7).
    - 16 CZ 282241 B6
    17. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároků 11 a 12. vyznačující se t í m . že spřahovací třmen (23. 24) hnacího podvozku (4) a podvozku (5) má ve své jhové části (67) zářez (68). přičemž jhová část (67) spojuje obé výkyvná ramena (65). a-plošina (10) vozidla spojovaného se spřahovacím třmenem (23, 24) je alespoň na jednom konci opatřena spřahovacím
    5 jazý čkem (70. 71) zaveditelným do zářezu (68).
    18. Hračka v podobě Ozubené dráhy podle nároku 17. vyznačující se’ tím. že spřahovací jazýček (70, 71) je opatřen nejméně jedním zaskakovacím knoflíkem (72) a zářez (68) je opatřen příslušným prohloubením (69).
    19. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároků 11 a 12. vyznačující se tím. že spřahovací třmen (103) podvozku (87, 88) je opatřen držákem (127) otočného magnetu (128). spojujícím obě výkyvné uložená ramena (117, 118).
  15. 15 20. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku 1. vyznačující se tím. že ozubená tyč (43) a ozubená kolejnice (55) má dvě souměrná ozubení (34. 35. 56. 57). kolmá k jízdní ploše (41. 42. 53. 54). a vzájemně oddálená v příčném směru jízdní dráhy .
    21. Hračka v podobě ozubené dráhy podle nároku 1, vyznačující se tím. že je 20 opatřena kluznými nebo valivými vodícími prostředky (17. 18. 21. 22). které stoji po dvou proti sobě, má alespoň dvě běžné osy (15) s hladkými koly (16). její hnací elektromotor (26) je opatřen jediným hnacím ozubeným kolem (28). jehož osa stojí kolmo k běžným osám 115) a jež je upraveno posunuté do strany vůči středu vzájemného odstupu kluzných nebo valivých vodicích prostředků (17. 18. 21. 22) stojících po dvou proti sobě aže jsou na něm ve výši 25 hnacího ozubeného kola (28) výkyvné upevněny spřahovací třmeny (23. 24) v sousedství kluzných nebo valivých vodicích prostředků (17. 18. 21.22).
CS875507A 1986-07-21 1987-07-21 Hračka v podobě ozubené dráhy CZ282241B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH290186 1986-07-21

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ550787A3 CZ550787A3 (en) 1997-03-12
CZ282241B6 true CZ282241B6 (cs) 1997-06-11

Family

ID=4244160

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS875507A CZ282241B6 (cs) 1986-07-21 1987-07-21 Hračka v podobě ozubené dráhy

Country Status (37)

Country Link
US (1) US4861306A (cs)
EP (2) EP0254679B1 (cs)
JP (1) JPH0761382B2 (cs)
KR (1) KR970000430B1 (cs)
CN (1) CN1025288C (cs)
AR (1) AR242503A1 (cs)
AT (2) ATE55553T1 (cs)
AU (1) AU591789B2 (cs)
BG (1) BG48564A3 (cs)
BR (1) BR8703762A (cs)
CA (1) CA1285768C (cs)
CZ (1) CZ282241B6 (cs)
DD (1) DD263920A5 (cs)
DE (2) DE3764333D1 (cs)
DK (1) DK168787B1 (cs)
EG (1) EG18152A (cs)
ES (1) ES2018850B3 (cs)
FI (1) FI90498C (cs)
GR (1) GR3002543T3 (cs)
HU (1) HU210010B (cs)
IE (1) IE59936B1 (cs)
IL (1) IL83246A (cs)
IN (1) IN167958B (cs)
LT (1) LT3742B (cs)
LV (1) LV10588B (cs)
MA (1) MA21038A1 (cs)
MX (1) MX168304B (cs)
MY (1) MY100942A (cs)
NO (1) NO171350C (cs)
NZ (1) NZ221088A (cs)
PL (1) PL154386B1 (cs)
PT (1) PT85366B (cs)
RU (1) RU1801023C (cs)
SK (1) SK279359B6 (cs)
TN (1) TNSN87093A1 (cs)
TR (1) TR23282A (cs)
ZA (1) ZA875153B (cs)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU623617B2 (en) * 1987-12-31 1992-05-21 Interlego Ag Actuating device in a toy track assembly
US5657695A (en) * 1996-01-22 1997-08-19 The Ritvik Group Inc. Reversible race track system
US5947787A (en) * 1997-09-24 1999-09-07 Parvia Corporation Modular lattice substructure for a toy building set
US5924905A (en) * 1997-09-24 1999-07-20 Parvia Corporation Modular terrain for a toy building set
US5951356A (en) * 1997-10-27 1999-09-14 Parvia Corporation Modular lattice substructure for a toy building set having columns and foundations
US6129605A (en) * 1997-09-24 2000-10-10 Parvia Corporation Modular base units for a toy building set
US5993283A (en) * 1997-09-30 1999-11-30 Parvia Corporation Modular buildings for a toy building set
US5865661A (en) * 1997-10-03 1999-02-02 Parvia Corporation Toy vehicular drive apparatus
US6007401A (en) * 1997-10-03 1999-12-28 Parvia Corporation Optoelectric remote control apparatus for guiding toy vehicles
US6102770A (en) * 1997-10-03 2000-08-15 Parvia Corporation Toy vehicular electromechanical guidance apparatus
US6012957A (en) * 1997-10-27 2000-01-11 Parvia Corporation Single beam optoelectric remote control apparatus for control of toys
DK137697A (da) * 1997-11-28 1999-05-29 Lego As Legetøjssæt omfattende et køretøj og skinneelementer samt et køretøj til et sådant legetøjssæt
DK175561B1 (da) * 1999-01-11 2004-12-06 Lego As Legetöjsbyggesæt med system til overföring af energi mellem byggeelementer
DK174581B1 (da) * 1999-11-17 2003-06-30 Lego As Et legetøjsbyggesæt
US6572434B2 (en) * 2001-07-19 2003-06-03 Echo Toys Ltd. Roller coaster toy
DK200101487A (da) * 2001-10-09 2003-04-10 Lego As Legetøjsfartøj omfattende fleksible elementer
US20040082258A1 (en) * 2002-09-05 2004-04-29 Kim Anne A. Adapter block apparatus for accomodating toy vehicles
EP1561499A3 (en) * 2004-02-06 2005-09-21 Plast Wood s.r.l. Remote controlled structure for realising moving figures by magnetic and/or ferromagnetic and/or plastic material elements
US20060005735A1 (en) * 2004-07-07 2006-01-12 Industrial Design Laboratories Inc. Electromagnetic moving toy system
US20080011184A1 (en) * 2006-05-02 2008-01-17 Industrial Design Laboratories Inc. Switching electromagnetic moving system
US20070283841A1 (en) * 2006-05-18 2007-12-13 Industrial Design Laboratories Inc. Energy converting system
US20080166926A1 (en) * 2007-01-06 2008-07-10 Arthur Seymour Stackable electonic blocks and a method for stacking the same
US7623013B2 (en) * 2007-03-28 2009-11-24 Industrial Design Laboratories, Inc Electromagnetic moving system
CN101229443B (zh) * 2008-02-05 2012-02-01 广东奥飞动漫文化股份有限公司 一种玩具飞车及其轨道
KR101239956B1 (ko) * 2008-06-27 2013-03-06 삼성전자주식회사 스캐너용 이동유닛, 이를 포함하는 스캐너 및 화상형성장치
US8597069B2 (en) * 2010-10-08 2013-12-03 K'nex Limited Partnership Group Toy race track system
US9114324B2 (en) 2012-04-12 2015-08-25 Mattel, Inc. Toy vehicle monorail track set
KR200477073Y1 (ko) * 2013-03-07 2015-05-04 겟 모어 컴퍼니 리미티드 전기 접속 빌딩 블록의 접촉 유형
PL3127588T3 (pl) 2014-03-31 2020-03-31 Artec Co., Ltd. Blok montażowy z serwomotorem i zestaw bloku montażowego
JP6219869B2 (ja) * 2015-03-25 2017-10-25 株式会社ベンカン 組立玩具
US10195537B2 (en) * 2016-02-01 2019-02-05 Streamline Design, Llc Multi-configurable toy race track
RU208064U1 (ru) * 2021-08-24 2021-12-01 Александр Александрович Прилепский Вагон игрушечной железной дороги

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US719339A (en) * 1902-04-03 1903-01-27 Snyder Thomas A Car-wheel and track therefor.
FR517106A (fr) * 1914-02-05 1921-04-30 Marcel Schillinger Reproductions mécaniques sous forme d'attractions, manèges ou jouets de toutes acrobaties aériennes
US1424659A (en) * 1921-06-03 1922-08-01 Harry N J Linder Figure toy
US1997512A (en) * 1932-02-19 1935-04-09 Einfalt George Toy railway
US2019690A (en) * 1934-06-19 1935-11-05 Louis Marx & Company Toy stream lined railroad train
US2782730A (en) * 1954-10-26 1957-02-26 Lester W Frank Toy railroad train and track
US2961797A (en) * 1955-09-19 1960-11-29 Lionel Corp Reversing vehicle toy
US3143977A (en) * 1960-03-23 1964-08-11 Alweg Forschung Gmbh Bogies for monorail vehicles
US3224135A (en) * 1963-06-13 1965-12-21 Spalding A G & Bros Inc Construction set including members with plural connecting means
US3354836A (en) * 1965-10-22 1967-11-28 Midland Ross Corp Articulated railway vehicle
JPS459863Y1 (cs) * 1968-04-02 1970-05-08
US3570177A (en) * 1970-01-29 1971-03-16 Remco Ind Inc Toy monorail train system
US3648407A (en) * 1970-08-19 1972-03-14 Jerome Pressman Dynamic mobius band
US4217727A (en) * 1978-07-31 1980-08-19 Rosabelle Fetty Miniature monorail system
GB2029249B (en) * 1978-08-30 1982-06-16 Shaw C Model steam locumotives
US4547710A (en) 1983-01-26 1985-10-15 International Business Corporation Cathode ray tube display horizontal deflection system with delay compensation
ZA84690B (en) * 1983-02-14 1984-09-26 Interlego Ag Building blocks for construction models,especially toy building blocks
CH667815A5 (de) * 1984-10-25 1988-11-15 Utz Ag Georg Schienenfahrbares triebfahrzeug.

Also Published As

Publication number Publication date
CZ550787A3 (en) 1997-03-12
FI90498C (fi) 1994-02-25
DK376487A (da) 1988-01-22
EP0254679B1 (de) 1990-12-05
EP0256975B1 (de) 1990-08-16
NO171350B (no) 1992-11-23
CN1025288C (zh) 1994-07-06
JPS6392375A (ja) 1988-04-22
RU1801023C (ru) 1993-03-07
IL83246A (en) 1990-12-23
AU591789B2 (en) 1989-12-14
ATE58845T1 (de) 1990-12-15
ZA875153B (en) 1988-01-19
MY100942A (en) 1991-05-31
GR3002543T3 (en) 1993-01-25
DE3764333D1 (de) 1990-09-20
HUT63964A (en) 1993-11-29
HU210010B (en) 1995-01-30
CN87105676A (zh) 1988-06-01
AU7562787A (en) 1988-01-28
ES2018850B3 (es) 1991-05-16
NO171350C (no) 1993-03-03
LV10588B (en) 1995-08-20
NZ221088A (en) 1989-04-26
PL154386B1 (en) 1991-08-30
KR970000430B1 (ko) 1997-01-11
US4861306A (en) 1989-08-29
LT3742B (en) 1996-03-25
IL83246A0 (en) 1987-12-31
IN167958B (cs) 1991-01-12
SK550787A3 (en) 1998-10-07
FI873046A (fi) 1988-01-22
MX168304B (es) 1993-05-17
BR8703762A (pt) 1988-03-29
CA1285768C (en) 1991-07-09
IE59936B1 (en) 1994-05-04
DK168787B1 (da) 1994-06-13
DE3766563D1 (de) 1991-01-17
MA21038A1 (fr) 1988-04-01
ATE55553T1 (de) 1990-09-15
EP0256975A1 (de) 1988-02-24
DK376487D0 (da) 1987-07-20
PT85366A (pt) 1988-07-29
DD263920A5 (de) 1989-01-18
PT85366B (pt) 1993-07-30
LTIP1675A (en) 1995-07-25
AR242503A1 (es) 1993-04-30
JPH0761382B2 (ja) 1995-07-05
IE871870L (en) 1988-01-21
BG48564A3 (en) 1991-03-15
KR880001318A (ko) 1988-04-22
NO873012L (no) 1988-01-22
NO873012D0 (no) 1987-07-20
FI873046A0 (fi) 1987-07-09
FI90498B (fi) 1993-11-15
SK279359B6 (sk) 1998-10-07
EG18152A (en) 1992-08-30
PL266940A1 (en) 1988-06-23
TR23282A (tr) 1989-08-28
LV10588A (lv) 1995-04-20
TNSN87093A1 (fr) 1990-01-01
EP0254679A1 (de) 1988-01-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ282241B6 (cs) Hračka v podobě ozubené dráhy
CA2525022C (en) Play set with toy vehicle track and carriage
US4189864A (en) Self-powered toy vehicle chassis and automatically interchangeable bodies
EP1032463B1 (en) A toy building set and a vehicle therefor
US20060230974A1 (en) Track and vehicle amusement apparatus and methods
AU2010303432A1 (en) Train tracks
US20040082258A1 (en) Adapter block apparatus for accomodating toy vehicles
US3115845A (en) Toy monorailways
FI121913B (fi) Menetelmä ja laite pyörätuolin liikuttamiseksi
US6173654B1 (en) Toy racing car track system
CA2496132A1 (en) Remote controlled structure for realising moving figures by magnetic and/or ferromagnetic and/or plastic material elements
CN201200809Y (zh) 一种玩具飞车装置
CN211705910U (zh) 一种游乐小火车行走机构
GB2103949A (en) Amusement device
EP3558481A1 (en) A toy vehicle adapted for running on rails and a toy construction system
CN210229143U (zh) 随动阻挡放行积木与玩具
JPH0810344Y2 (ja) レール走行玩具
JP2822118B2 (ja) 台車のゲージ変更方法および可変ゲージ台車ならびにゲージ変更設備
JPS63251586A (ja) 互い違い四輪車輪の釣車装置
MXPA05011690A (en) Play set with toy vehicle track and carriage
JPH0378857U (cs)
CA2500019A1 (en) Toy train track adapter
JPH0198592A (ja) 釣車の走行レールとその交差点部レール

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20010721