CZ280322B6 - Pojezdové zařízení obslužného automatu spřádacích nebo skacích strojů - Google Patents

Pojezdové zařízení obslužného automatu spřádacích nebo skacích strojů Download PDF

Info

Publication number
CZ280322B6
CZ280322B6 CS922330A CS233092A CZ280322B6 CZ 280322 B6 CZ280322 B6 CZ 280322B6 CS 922330 A CS922330 A CS 922330A CS 233092 A CS233092 A CS 233092A CZ 280322 B6 CZ280322 B6 CZ 280322B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rail
running
travel
spinning
web
Prior art date
Application number
CS922330A
Other languages
English (en)
Inventor
Walter Mayer
Robert Tuschl
Original Assignee
Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag filed Critical Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag
Publication of CZ233092A3 publication Critical patent/CZ233092A3/cs
Publication of CZ280322B6 publication Critical patent/CZ280322B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H13/00Other common constructional features, details or accessories
    • D01H13/005Service carriages travelling along the machines
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61BRAILWAY SYSTEMS; EQUIPMENT THEREFOR NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B61B13/00Other railway systems
    • B61B13/04Monorail systems

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Handcart (AREA)

Abstract

Úkolem řešení je zajistit průjezd obslužného automatu (15) po obloukových úsecích dráhy kolejového systému na textilních strojích a zlepšit přitom jeho jízdní vlastnosti a zajistit plynulou a klidnou jízdu obslužného automatu (15) při odstranění kluzného tření a spontánních natáčecích pohybů pojezdových kol. Opěrná kola (4) jsou u tohoto řešení uložena na pojezdové kolejnici (12) a jsou uchycena v otočnénm ložisku (3), jehož osa otáčení je shodná se střední svislou osou opěrných kol (4), přičemž otočné ložisko (3) je spojeno spojovací stojinou (9) s výkyvným ložiskem (2) a spojovací stojina (9) je aretována ve své poloze z jedné strany pevným dorazem (8) a z druhé strany výkyvnou západkou (10).ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká pojezdového zařízení obslužného automatu spřádacích nebo skacích strojů, na kterých je obslužný automat veden na kolejovém systému a jeho podvozek je na obou čelních stranách pevné spojen vždy s jedním opěrným kolem, tvořícím pojezdové ústrojí, a v prodloužení obou vidlicových ramen je ve dvojicích uspořádána souprava vodicích kladek, uložená na stěnách koleje. Obslužný automat přejíždí po kolejovém systému k jednotlivým pracovním místům textilního stroje, který má pracovní místa uspořádána na dvou podélných stranách stroje, takže obslužný automat musí nutně přejíždět na druhou stranu po obloukových úsecích koleje.
Dosavadní stav techniky
Obslužným automatem se rozumí uzavřená konstrukční skupina, která z technologických důvodů musí být přemísťována v jedné pohybové rovině mezi jednotlivými pracovními místy textilního stroje. Pro umožnění takového pohybu je obslužný automat uložen na pojezdové kolejnici kolejového systému stroje. Kolejový systém, který sestává z vnější a vnitřní pojezdové kolejnice, je na rámu stroje podepřen soustavou podpěr. Obslužný automat je podepřen pomocí vodicích kladek, nesených ramenem obslužného automatu, na vnitřní pojezdové kolejnici, zatímco pojezdová a vodicí kola obslužného automatu jsou vedena na vnější pojezdové kolejnici.
Rozhodující vliv na jízdní vlastnosti pojezdového zařízení obslužného automatu má konstrukční vytvoření vnějšího kolejnicového systému a podvozku.
Podvozek obslužného automatu musí proto zajišťovat naprosto přesné vedení vzhledem k pracovním místům textilního stroje i při projíždění zatáček na obloukových úsecích vnější pojezdové kolejnice. Kritickým místem pohybu při tomto pojezdu obslužného automatu je najíždění na obloukové úseky dráhy. V důsledku poměrně vysoké rychlosti při velké hmotnosti a objemu obslužného automatu dochází při průjezdu zatáčkou dráhy k brzděni podvozku a pohyb obslužného automatu je neklidný.
U dosud známých řešeni je vždy jedno pojezdové kolo na obou koncích podvozku obslužného automatu pevné uchyceno, přičemž vidlicové rameno pojezdových kol je uloženo otočné pomocí kulového čepu. Pojezdové kolo musí být u těchto známých provedení opatřeno z obou stran nákolky, aby se zajistilo vedení pojezdového kola na pojezdové kolejnici v průběhu dopravy. Při průjezdu zatáčkou na pojezdové horní ploše pojezdové kolejnice však z rozdílných obvodových rychlosti obou nákolků vzhledem k bočním plochám pojezdových kolejnic vzniká poměrné značné kluzné tření, které se prakticky projevuje neklidnou jízdou a rychlým opotřebením pojezdových kol.
-1CZ 280322 B6
Další známé zdokonalené řešení spočívá v tom, že pojezdová kola jsou opatřena oboustrannými nákolky, z nichž každý je uložen otočné vůči pojezdovému kolu a je nezávislý na druhém nákolku. Avšak ani tímto řešením se neodstraní opotřebení třecích míst a spontánní brzdicí účinek.
Jiné známé řešeni podle DE-OS 38 33 739 opustilo používání nákolkových prvků na pojezdových kolech. Vedle pojezdového kola, avšak ve spojeni s nim jsou na obou stranách pojezdové kolejnice uloženy tři vodicí kladky s osami rovnoběžnými s osou pojezdového kola. Zvláštnost tohoto řešení spočívá v tom, že z těchto vodicích kladek jsou alespoň dvě vodicí kladky uloženy na souvrati oblouku pojezdové kolejnice v různých radiálních rovinách a oblouk pojezdové kolejnice je vytvořen se dvěma různými poloměry. Protože jsou však nejméně dvě další pojezdová kola pevně spolu spojena v přesně stanoveném vzájemném odstupu, zůstává kluzné tření na pojezdových kolech neodstraněno a také se nepodařilo zajistit dostatečné klidný pohyb obslužného automatu.
Úkolem vynálezu je proto zlepšit jízdní vlastnosti podvozků obslužných automatů při jejich pojezdu obloukovými úseky kolejového systému textilních strojů, aby se dosáhlo klidného jízdního pohybu obslužných automatů při současném odstranění kluzných tření a spontánního natáčení pojezdových kol.
Obslužný automat je opatřen podvozkem uloženým nad opěrnou kolejnicí, který obsahuje na své spodní straně vodicí kladky, které udržují obslužný automat na pojezdové kolejnici. Je navrženo, aby na obou stranách podvozku ve směru příčném ke kolejnici bylo umístěno vždy jedno pojezdové ústrojí.
Podstata vynálezu
Podstata pojezdového zařízení obslužného automatu podle vynálezu spočívá v tom, že pojezdové ústrojí pojezdového zařízení obsahuje opěrné kolo, které je uchyceno v pohyblivé vidlici uložené v otočném ložisku. Osa tohoto otočného ložiska probíhá ve střední svislé rovině proložené opěrným kolem. V prodloužení vidlicového ramena jsou na obou stranách stěny pojezdové kolejnice ve dvojicích uspořádány vodicí kladky, jejichž osy otáčení jsou rovnoběžné s osou otočného ložiska. Otočné ložisko je spojeno spojovací stojinou s výkyvným ložiskem, které je také spojeno s ložiskem. Při pohybu pojezdového ústroji po přímé dráze je spojovací stojina aretována v poloze rovnoběžné se směrem pojezdu z obou stran. Výkyvný pohyb spojovací stojiny ve směru kolmém na pojezdovou kolejnici a směrem ven od obsluhovaného stroje je znemožněn pevné fixovaným dorazem na podvozku. Výkyvný pohyb v opačném směru, to znamená ve směru příčném k pojezdové kolejnici, avšak směrem k obsluhovanému stroji, je aretován uvolnitelným aretačním ústrojím, tvořeným západkou. Při pojezdu obslužného automatu po přímé dráze je tak vozík obslužného automatu spolehlivé veden a je znemožněno jeho zpříčeni, ke kterému by mohlo dojít v důsledku reakce činnosti některých konstrukčních skupin na obslužném automatu v průběhu obslužných operací. Zpříčeni by také mohlo být vyvoláno vlečným unášecím řetězem energetických kabelů, které jsou v jednom směru pohybu obslužného automatu vlečeny, zatímco ve druhém směru jsou posouvány.
-2CZ 280322 B6
K pojezdovému ústrojí podvozku patří také sledovací kladka, která je s pojezdovým ústrojím spojena tyčkou, probíhající svisle a kolmo k západce, se kterou je v průsečíku osy tyčky a osy západky spojena otočným spojen. Bezprostředné před začátkem obloukového úseku dráhy pojezdové kolejnice je na boční ploše pojezdové kolejnice, odvrácené od obsluhovaného stroje a rovnoběžné se směrem pojezdu vytvořena vačka s délkou rovnou vzájemné vzdálenosti obou sledovacích kladek.
Při pojezdu obslužného automatu po obloukovém úseku dráhy je zajištěn klidný pohyb bez kluzného tření tím, že opěrná kola podvozku jsou uložena v otočném ložisku, které umožní přizpůsobení natočení opěrného kola průběhu obloukového úseku kolejnice. Aby se přitom zamezilo, že by se obslužný automat při této jízdě příliš přiblížil ke stroji, je kromě toho navrženo, aby bylo otočné ložisko pomoci spojovací stojiny spojeno s výkyvným ložiskem, které umožňuje výkyvný pohyb opěrného kola ve vodorovné rovině vůči podélné ose podvozku. Toto natáčivé měnění polohy je však umožněno teprve tehdy, až na začátku obloukového úseku pojezdové kolejnice sledovací kladka najede při svém nuceném pojezdovém pohybu na vačku a její pohyb směrem vzhůru se přenese svislou tyčkou na výkyvnou západku, kterou zvedne nahoru nad úzkou horní stranu spojovací stojiny, takže se aretace spojovací stojiny z jedné strany uvolní a opěrné kolo může sledovat obloukový úsek pojezdové kolejnice a vykývnout se relativné vůči podvozku.
Pro krátký následující úsek dráhy je však tento výkyvný pohyb znemožněn. Podvozek obslužného automatu je uspořádáním pomocné kladky a pomocné kolejnice nucen dále pojíždět v přímém směru až do chvíle, dokud se neodblokuje také druhá spojovací stojina a teprve potom se může začít natáčet. Pomocná kladka a pomocná kolejnice jsou opěrnými prostředky pro obslužný automat v tomto přechodném úseku kolejové dráhy a odstraňují tak trhavý přechod do oblouku pojezdové kolejnice.
Uspořádání vodicích prostředků na vstupu do oblouku pojezdové kolejnice je analogický s uspořádáním na výstupu obloukového úseku, kde se opět obnovuji opěrné a blokovací funkce.
Při dalším pojezdu obslužného automatu najede následná sledovací kladka druhého pojezdového ústrojí na vačku a také uvolní jednostrannou aretaci spojovací stojiny pro příslušnou spojovací stojinu pro další opěrné kolo, takže opěrné kolo se může v závislosti na zakřivení pojezdové kolejnice natočit z přímého pojezdového směru a relativně k podvozku, přičemž pojezdové kladky podvozku se odvaluji se šikmé rovině pomocné vačky.
V závislosti na poloměru zakřivení pojezdové kolejnice klouže následující sledovací kladka předčasné se stojiny vačky. Proto je na horní straně stojiny vačky vnější strana vačky ve své střední části skosena, aby se usnadnilo předčasné opuštěni stojiny vačky.
Při dalším pojezdu obslužného automatu, kdy sledovací kladka opustí vačku, zůstává příslušná západka otevřená, dokud příslušná sledovací kladka na obloukovém úseku pojezdové kolejnice opět nenajede na druhou vačku a nezvedne příslušnou západku a potom ji aretuje.
-3CZ 280322 B6
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení vynálezu, zobrazených na připojených výkresech, kde na obr. 1 je vzájemné uspořádáni kolejového systému a obslužného automatu, na obr. 2 je axonometrický pohled na pojezdové ústrojí I s podvozkem, na obr. 3 je celkový pohled zespodu na kolejnici s podvozkem a pojezdovým ústrojím I a pojezdovým ústrojím II, na obr. 4 je uspořádání pro aretaci spojovací stojiny otočného ložiska a výkyvného ložiska a na obr. 5 je pohled zespodu na podvozek se zobrazením mechanismu pomocné kolejnice a pomocné kladky.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je zobrazeno, že obslužný automat 15 musí při přejezdu na druhou stranu stroje pojíždět po obloukovém úseku kolejové dráhy plynulou rychlostí při velmi malém kluzném tření a také nesmi dojít ke zpřičení podvozku.
Obr. 2 zobrazuje podstatné znaky řešeni podle vynálezu. Natáčení prvního pojezdového ústrojí I a také druhého pojezdového ústrojí vůči podvozku 1 je zobrazen na obr. 3. V příkladném provedení podvozku 1 je zobrazeno, že tento podvozek 1 se může na obloukovém úseku pojezdové kolejnice 12 vykývnout v rovině horní plochy pojezdové kolejnice 12 vůči podélné ose podvozku 1 o úhel a natočení. První pojezdové ústrojí I a druhé pojezdové ústrojí II jsou odblokována. Odblokování je umožněno tím, že vačkou 2a s ní spolupracující sledovací kladkou 6 se přenáší pohyb prostřednictvím tyčky 11 na jednostranné aretační ústroji spojovací stojiny 9. Stejné aretační ústrojí je použito také u druhého pojezdového ústrojí II. Možností natočení prvního pojezdového ústrojí I a druhého pojezdového ústrojí II se odstraní natáčivý pohyb opěrných kol 4, takže opěrná kola 4. nemusí být opatřena nákolky a stejně tak nedochází k brzdicímu kluznému tření vodicích kladek 5.
Vačky 7, které způsobí při najetí sledovací kladky 6 odblokováni západky 10., jsou umístěny na přímých úsecích stěny pojezdové kolejnice 12 před začátkem a za koncem obloukového úseku pojezdové kolejnice 12. Pojezdový směr obslužného automatu 15 je možno libovolně volit. Jakmile obslužný automat 15 opustí obloukový úsek pojezdové kolejnice 12., zablokuje sledovací kladka 6 pomoci západkového mechanismu vždy přední pojezdové ústrojí zachycením jeho spojovací stojiny 9. Při dalším pojezdu obslužného automatu 15 se zablokuje také spojovací stojina 9 následujícího pojezdového ústrojí pomocí sledovací kladky 6 a západkového mechanismu.
V souvislosti s tím bude objasněn příklad zobrazený na obr. 5. Jestliže se odblokuje první spojovací stojina 9, je podvozek 1 nucen v důsledku uspořádání pomocné kladky 20 a pomocné kolejnice 19 pojíždět až do odblokování následující spojovací stojiny 9 po přímé dráze a teprve potom se začít vykyvovat, přičemž následující pojezdová kladka 14 se odvalu je po pomocné vačce 21.
Podvozek se vykývne svou přední částí o úhel a natočení, takže následující sledovací kladka 6. po odblokování druhé spojo-4CZ 280322 B6 vaci stojiny 9 opustí vačku 7 směrem do usnadnění přechodu je hrana vačky 7 opatřena strany, přičemž pro skosením 13.
Obr. 4 zobrazuje, jak je spojovací stojina 9, zobrazená v průřezu, aretována dorazem 8 a západkou 10. Po odblokování je nos západky 10 uložen na horní ploše spojovací stojiny 9. Šířka spojovací stojiny 9 je přitom dimenzována tak, že nos západky 10 nemůže ani při maximální hodnotě úhlu a natočení spojovací stojiny 9 opustit záběr s touto spojovací stojinou 9.
Opětné zablokováni spojovací stojiny 9 se provádí tak, že na začátku výjezdu do přímého úseku koleje se spojovací stojina 9 opět přivede do kontaktu s dorazem 8 a nos západky 10 se převede přes horní plochu spojovací stojiny 9 na její druhou stranu a zapadne do aretační polohy.

Claims (5)

1. Pojezdové zařízení obslužného automatu spřádacích nebo skacích strojů, na kterých je obslužný automat veden na kolejovém systému a jeho podvozek je na obou čelních stranách pevné spojen vždy s jedním opěrným kolem, tvořícím pojezdové ústrojí, a v prodloužení obou vidlicových ramen je ve dvojicích uspořádána souprava vodicích kladek, uložená na stěnách kolejnice, vyznačující se tím, že jeho opěrné kolo (4), vedené po pojezdové kolejnici (12), je uloženo v otočném ložisku (3), jehož osa otáčení je souhlasná se střední svislou osou opěrného kola (4) a otočné ložisko (3) je spojeno spojovací stojinou (9) s výkyvným ložiskem (2) na podvozku (1), přičemž spojovací stojina (9) je na obě strany aretována pevným dorazem (8) a výkyvnou západkou (10).
2. Pojezdové zařízení obslužného automatu spřádacích nebo skacích strojů podle nároku 1, vyznačující se tím, že stranou od pojezdové kolejnice (12), ve svislém směru vzhledem k horní ploše pojezdové kolejnice (12), je vedena tyčka (11), přičemž jeden konec této tyčky (11) je uchycen otočné na stojině západky (10) a druhý konec tyčky (11) je opatřen sledovací kladkou (6), jejíž vodorovná osa je uložena vodorovně a rovnoběžné s horní plochou pojezdové kolejnice (12).
3. Pojezdové zařízení obslužného automatu spřádacích nebo skacích strojů podle nároku 1, vyznačující se tím, že na začátku a na konci obloukového úseku pojezdové kolejnice (12) je na její boční sténé uspořádána vždy jedna vačka (7), probíhající ve směru lineárního úseku pojezdové kolejnice (12), přičemž podélná osa vačky (7) je rovnoběžná s horní plochou pojezdové kolejnice (12) a délka vačky (7) je rovna vzájemnému odstupu dvou sledovacích kladek (6).
4. Pojezdové zařízení obslužného automatu spřádacích nebo skacích strojů podle nároku 3, vyznačující se tím, že vačky (7) jsou zakončeny na obou svých koncích v podélném směru šikmými rovinnými náběhy, směrovanými k horní ploše
-5CZ 280322 B6 pojezdové kolejnice (12), přičemž boční podélná hrana vaček (7), odvrácená od stěny pojezdové kolejnice, je ve střední části své délky opatřena skosením (13).
5. Pojezdové zařízení obslužného automatu spřádacích nebo skacích strojů podle nároku 1, vyznačující se tím, že obslužný automat (15) je po odblokování spojovací stojiny (9) podepřen na pomocné kolejnici (19) prostřednictvím pomocné kladky (20), upevněné na podvozku (1).
CS922330A 1990-12-24 1991-11-09 Pojezdové zařízení obslužného automatu spřádacích nebo skacích strojů CZ280322B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4041855A DE4041855A1 (de) 1990-12-24 1990-12-24 Fahreinrichtung fuer wartungsautomat an spinn- oder zwirnmaschinen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ233092A3 CZ233092A3 (en) 1993-07-14
CZ280322B6 true CZ280322B6 (cs) 1995-12-13

Family

ID=6421493

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS922330A CZ280322B6 (cs) 1990-12-24 1991-11-09 Pojezdové zařízení obslužného automatu spřádacích nebo skacích strojů

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5269228A (cs)
EP (1) EP0516771B1 (cs)
CZ (1) CZ280322B6 (cs)
DE (2) DE4041855A1 (cs)
SK (1) SK233092A3 (cs)
WO (1) WO1992011404A1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1057908B1 (de) 1999-05-28 2003-06-25 Zellweger Luwa Ag Wanderreiniger für textile Fertigungsanlagen

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2549954A (en) * 1948-09-13 1951-04-24 Guntert And Zimmerman Truck for canal lining equipment
GB1181451A (en) * 1967-03-03 1970-02-18 H S Marsh Nuclear Energy Ltd Improvements in Mono-Rail Conveyor Systems
IT1162493B (it) * 1979-10-22 1987-04-01 Sante Zelli Perfezionamenti ai dispositivi di rullaggio per le vie di corsa di veicoli particolarmente per carrelli per riprese cinetelevisive
JPS5687966U (cs) * 1979-12-12 1981-07-14
DE3030929C2 (de) * 1980-08-16 1983-01-05 Mannesmann AG, 4000 Düsseldorf Laufkatze
DE3602961A1 (de) * 1986-01-31 1987-08-13 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zum warten der arbeitsstellen von spinn- oder zwirnmaschinen mittels mehrerer an den arbeitsstellen entlang fahrbarer wartungseinrichtungen
CS264244B1 (en) * 1987-10-06 1989-06-13 Zdenek Ing Spindler Travel device for service automat of textile machine

Also Published As

Publication number Publication date
EP0516771B1 (de) 1996-02-14
EP0516771A1 (de) 1992-12-09
CZ233092A3 (en) 1993-07-14
DE59107410D1 (de) 1996-03-28
DE4041855A1 (de) 1992-06-25
US5269228A (en) 1993-12-14
WO1992011404A1 (de) 1992-07-09
SK233092A3 (en) 1995-06-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR19980703740A (ko) 동력 및 자유 컨베이어 시스템
CZ186496A3 (en) Railway wagon
CS197250B2 (en) Elevator
CZ280322B6 (cs) Pojezdové zařízení obslužného automatu spřádacích nebo skacích strojů
CS276231B6 (en) Suspended transport system
US6378440B1 (en) Overhead conveyor rotator system
EP0859716A1 (de) Schienengebundene förderanlage und verfahren zu ihrem betrieb
GB2025870A (en) Double-track Overhead Conveyors
JP2974329B2 (ja) 可動体の搬送設備
JP3471108B2 (ja) 粗紡機
JPS62110929A (ja) 精紡機のための保守装置
JP2000006797A (ja) 有軌道台車システム
CZ280484B6 (cs) Pojezdové ústrojí obslužného zařízení oboustranného textilního stroje
JP3900750B2 (ja) 移動体使用の搬送設備
JP2021195063A (ja) 搬送台車及び搬送台車システム
JPH07145524A (ja) 搬送装置を有する繊維機械
JP4097733B2 (ja) 複式単線自動循環式索道の客車式搬器
JP2572993B2 (ja) 台車使用の搬送設備
CZ399297A3 (cs) Zařízení k pojíždění traverz pro přepravu obrobků
JPH11213200A (ja) 搬送装置
JP6880419B2 (ja) 運搬台車および搬送装置
JP4218258B2 (ja) 移動体使用の搬送設備
JP2543782Y2 (ja) コイル搬送装置におけるレール接続部の乗り移り装置
JPS6024678Y2 (ja) 台車利用の搬送装置
DD221713A1 (de) Fuehrungseinrichtung fuer transportwagen an einer gesclossenen bahn