CZ217299A3 - Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla - Google Patents

Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla Download PDF

Info

Publication number
CZ217299A3
CZ217299A3 CZ19992172A CZ217299A CZ217299A3 CZ 217299 A3 CZ217299 A3 CZ 217299A3 CZ 19992172 A CZ19992172 A CZ 19992172A CZ 217299 A CZ217299 A CZ 217299A CZ 217299 A3 CZ217299 A3 CZ 217299A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
compound
molten glass
vacuum degassing
organic
metal compound
Prior art date
Application number
CZ19992172A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ291173B6 (cs
Inventor
Yusuke Takei
Masataka Matsuwaki
Michito Sasaki
Takashi Kijima
Atsushi Tanigaki
Original Assignee
Asahi Glass Company Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Asahi Glass Company Ltd. filed Critical Asahi Glass Company Ltd.
Publication of CZ217299A3 publication Critical patent/CZ217299A3/cs
Publication of CZ291173B6 publication Critical patent/CZ291173B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B5/00Melting in furnaces; Furnaces so far as specially adapted for glass manufacture
    • C03B5/16Special features of the melting process; Auxiliary means specially adapted for glass-melting furnaces
    • C03B5/18Stirring devices; Homogenisation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B5/00Melting in furnaces; Furnaces so far as specially adapted for glass manufacture
    • C03B5/16Special features of the melting process; Auxiliary means specially adapted for glass-melting furnaces
    • C03B5/225Refining
    • C03B5/2252Refining under reduced pressure, e.g. with vacuum refiners
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B5/00Melting in furnaces; Furnaces so far as specially adapted for glass manufacture
    • C03B5/16Special features of the melting process; Auxiliary means specially adapted for glass-melting furnaces
    • C03B5/20Bridges, shoes, throats, or other devices for withholding dirt, foam, or batch
    • C03B5/205Mechanical means for skimming or scraping the melt surface
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C1/00Ingredients generally applicable to manufacture of glasses, glazes, or vitreous enamels
    • C03C1/004Refining agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Degasification And Air Bubble Elimination (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)

Description

Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla
Oblast techniky
Přihlašovaný vynález se týká způsobu podtlakového odplynování plynule přiváděného roztaveného skla, ze kterého se odstraňují bubliny.
Dosavadní stav techniky
V současnosti běžně prováděné podtlakové odplynování, které odstraňuje bubliny z roztaveného skla připravovaného v taviči nádrži, je pojímáno jako proces podtlakové úpravy roztaveného skla v podtlakovém odplynovacún zařízení v podmínkách předem stanoveného, sníženého tlaku, jehož účelem je zdokonalení kvality vytvářeného skleněného výroku.
V podtlakovém odplynovacím zařízení existuje nad roztaveným sklem horní prostor, ve kterém převládá stav podtlaku. Roztavené sklo se po podstoupené odplynovací úpravě v podtlakovém odplynovacím zařízení odvádí do formovacího zařízení například přes výpustné vedení.
V době provádění podtlakového odplynování se na povrchu roztaveného skla vytváří bublinová vrstva. Pokud je průtokový poměr roztaveného skla podstupujícího podtlakovou úpravu malý, je poměr vytváření této bublinové vrstvy menší než poměr, ve kterém bubliny vytvářející bublinovou vrstvu praskají s následným zmenšováním bublinové vrstvy, a takto se bublinová vrstva vytrácí nebo zmenšuje ve směru průtoku v podtlakovém odplynovacím zařízení bez vytváření žádných vážných problémů. Avšak v případě, kdy je průtokový poměr roztaveného skla velký a tloušťka bublinové vrstvy zůstává nezměněná, vzniknou následující problémy.
(1) Bubliny v bublinové vrstvě budou postupovat s proudem roztaveného skla a dostanou se z podtlakového odplynovacího zařízení například skrze výpustné vedení do formovacího zařízení. Projevem takových bublin budou chyby na skleněném výrobku.
(2) Bublinová vrstva se stane překážkou pro přenášení tepla z roztaveného skla majícího vysokou teplotu vyzařováním do horního prostoru a teplota horního prostoru bude klesat.
V důsledku poklesu teploty horního prostoru bude klesat i teplota horního povrchu bublinové
9
-2vrstvy, která je přímo ovlivňována teplotou horního povrchu, a bubliny na horním povrchu bublinové vrstvy budou mít sklon k obtížnému praskání, čímž pravděpodobně bude tato bublinová vrstva dále narůstat. S nárůstem bublinové vrstvy však souvisí problém, který spočívá vtom, že se tato bublinová vrstva dostane do styku například se stropem podtlakového odplynovacího zařízení a bude rozrušovat strukturu materiálu tvořícího podtlakové odplynovací zařízení, což povede ke zkracování provozní životnosti podtlakového odplynovacího zařízení nebo ke nárůstu vad skleněného výrobku v důsledku pronikání rozrušeného materiálu tvořícího zařízení do roztaveného skla.
Podstata vynálezu
Přihlašovaný vynález byl vyvíjen s ohledem na uvedené okolnosti, a proto cílem přihlašovaného vynálezu je potlačování tvorby bublinové vrstvy nebo vytrácení či zmenšování vytvářené bublinové vrstvy v průběhu krátkého časového úseku za účelem zdokonalení odplynovací účinnosti a vytváření možnosti zmenšování rozměrů odplynovacího zařízení podle způsobu pro podtlakové odplynování, které provádí odstraňování bublin z plynule přiváděného roztaveného skla.
Přihlašovaný vynález poskytuje podtlakové odplynovací zařízení pro odplynování roztaveného skla, které obsahuje kroky přivádění roztaveného skla do podtlakového odplynovacího zařízení, vystavování roztaveného skla účinkům odplynovací úpravy v podmínkách předem stanovené úrovně sníženého tlaku a poté stahování roztaveného skla v rámci dalšího kroku, v němž se sloučenina kovu, kterou je přinejmenším jedna sloučenina kovu vybraného ze skupiny obsahující hliník, titan, křemík, zinek, hořčík, železo, chrom, kobalt, cer a vápník a která se dodává z vnějšku podtlakového odplynovacího zařízení, nanáší v průběhu odplynovací úpravy na povrch bublinové vrstvy vytvářené na roztaveném skle za účelem zmenšování nebo vytrácení takové bublinové vrstvy.
Nyní bude následovat podrobný popis s odkazem na výhodná provedení. Sloučenina kovu může být v době aplikování v jakémkoli stavu potud, pokud dostává před přímým stykem s bublinovou vrstvou podobu jemného prášku kovu či oxidu kovu nebo jemných kapiček roztaveného kovu nebo roztavené sloučeniny kovu. Jako výhodné se však jeví aplikace v podobě roztoku, suspenze prášku nebo plynu.
· · · · · · ·· · · ·· ·· 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 99 9999
999 99 99 999999
9 9 9 9 9 9 9 9
9 99 9 9 9 9 9 9 9 9
Zmiňované sloučenina kovu se může směšovat se vzduchem nebo kyslíkem pro účely spalování a taková palivová směs se spaluje, přičemž uváděná sloučenina kovu obsažená ve spalinovém plynu se může přivádět do styku s bublinovou vrstvou.
V jiném případě lze jemný prášek řečené sloučeniny kovu směšovat se vzduchem a přímo přivádět do styku s bublinovou vrstvou.
Je výhodné, když se řečená sloučenina kovu aplikuje v podobě roztoku, kterým je směs vody nebo organického rozpouštědla s přinejmenším jednou sloučeninou vybranou ze skupiny obsahující organickou sloučeninu hliníku, organickou sloučeninu titanu, organickou sloučeninu křemíku, organickou sloučeninu zinku, organickou sloučeninu hořčíku, organickou sloučeninu železa, organickou sloučeninu železa, organickou sloučeninu chrómu, organickou sloučeninu kobaltu, organickou sloučeninu ceru a organickou sloučeninu vápníku.
Dále je výhodně, když se řečená sloučenina kovu aplikuje v podobě suspenze, kdy se ve vodě nebo v organickém rozpouštědle nachází ve vznosu přinejmenším jeden prášek vybraný ze skupiny prášků oxidu hlinitého, oxidu titaničitého, oxidu křemičitého, oxidu zinečnatého, oxidu hořečenatého, oxidu železitého, oxidu chromitého, oxidu kobaltnatého a oxidu ceričitého.
Rovněž je výhodné, když se řečená sloučenina kovu aplikuje v podobě roztoku, v němž je ve vodě nebo v organickém rozpouštědle rozpuštěn hydroxyd, síran, dusičnan a/nebo chlorid přinejmenším jednoho prvku vybraného ze skupiny obsahující hliník, titan, křemík, zinek, magnesium, železo, chrom, kobalt a vápník.
V jiném případě se za řečenou sloučeninu kovu považuje chlorid titaničitý nebo chlorid křemičitý a taková sloučenina kovu se může přivádět do styku s bublinovou vrstvou v podobě plynu.
Zmiňovaná odplynovací úprava roztaveného skla se provádí v podtlakovém odplynovacím zařízení vybudovaném ze žáruvzdorného materiálu.
Přehled obrázků na výkrese
Nyní bude způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla podle přihlašovaného vynálezu podrobně popsán s odkazem na výhodné provedení, které je vyobrazeno na výkrese, na němž :
• · · ·
obr. 1 předvádí schematický pohled na příčný řez příkladu podtlakového odplynovacího zařízení, v němž se způsob pro podtlakové odplynování podle přihlašovaného vynálezu uplatňuje.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je vidět, že podtlakové odplynovací zařízení 10 je jedním ze zařízení, která se používají pro takové postupy, v jejichž průběhu se roztavené sklo G připravované v tavící nádobě 20 vystavuje podtlakové odplynovací úpravě, odkud se plynule odvádí za účelem dalšího upravování do následující nádrže (není předvedena), která je součástí sekce pro tváření tabulového skla v podobě lázně pro výrobu tabulového skla nebo přípravné nádrže pro výrobu láhví a podobně. K základním součástem takového zařízení patří podtlaková skříň 12, podtlaková odplynovací nádoba 14, stoupací vedení 16 a spádové vedení 18.
Podtlaková skříň 12 zajišťuje vzduchotěsnost podtlakového odplynovacího zařízení 10 a její tvar má v podstatě podobu klenutého obdélníka. V případě podtlakové skříně 12 neexistují žádné zvláštní omezující normy týkající se materiálu nebo konstrukční struktury potud, pokud jsou splněny požadavky vzduchotěsnosti a materiálové pevnosti podtlakového odplynovacího zařízení 10. Jako výhodné se jeví uplatňování takové podtlakové skříně, které se zhotovuje z kovu a obzvláště pak z nerezavějící oceli. Konstrukční řešení takové podtlakové skříně 12 umožňuje její vysávání z vnějšku činností vakuového čerpadla (není předvedeno) a podobně tak, aby se v jejím vnitřku vytvářel podtlak a aby se současně udržoval podtlak v podtlakové odplynovací nádobě 14, která je zabudována ve vnitřku podtlakové skříně 12, na předem stanovené tlakové úrovni mající tlak v rozsahu od 1/20 až 1/3 atmosféry (tj. přibližně od 0,0493 baru do 0,329 baru).
V horní části vnitřku podtlakové skříně 12 je umístěna podtlaková odplynovací nádoba 14. Jak je na obr. 1 vidět, k této podtlakové odplynovací nádobě 14 se na její levé dolní straně připojuje horní konec stoupacího vedení 16 a na její pravé dolní straně se připojuje horní konec spádového vedení 18, přičemž tato podtlaková odplynovací nádoba 14 má na své levé vrchní straně a pravé vrchní straně vytvořeny sací otvory 14a a 14b, které slouží pro udržování podtlaku ve vnitřku podtlakové odplynovací nádoby 14 na předem stanovené tlakové úrovni (v předem nastaveném stavu podtlaku). Roztavené sklo G se přivádí ze stoupací trubice 16 do • · · · • 4
• · podtlakové odplynovací nádoby 14, ve které proudí směrem doprava tak, jak je to předvedeno na obr. 1, a odvádí se spádovým vedením 18. V horní části podtlakové odplynovací nádoby 14 je vytvořen horní prostor 14s, v němž se mohou bubliny obsažené v roztaveném skle G zvětšovat a praskat. Ve vnitřku podtlakové odplynovací nádoby 14 jsou navíc výhodně umístěny překážky 34a a 34b tak, aby jejich části byly ponořeny v roztaveném skle G a zbytek vyčníval do horního prostoru 14s za účelem blokování povrchové části (bublinové vrstvy), která obsahuje značné množství bublin zvětšujících se v roztaveném skle G, a za účelem likvidace těchto bublin a znemožnění jejich postupu společně s proudem do spádového vedení 18.
Stoupací vedení 16 a spádové vedení 18 prochází příslušnými podstavcovými částmi 12a a 12b, které zmenšují celkové rozmety podtlakové skříně 12.
Materiál, který se používá pro budování podtlakové odplynovací nádoby 14, stoupacího vedení 16 a spádového vedení 18 podtlakového odplynovacího zařízení 10 podle přihlašovaného vynálezu, není omezen nějakými zvláštními normami a tímto materiálem může být například platina nebo slitina vzácného kovu, jako je například slitina platiny a rhodia nebo platiny a palladia, nebo tímto materiálem může být žáruvzdorný materiál, a to obzvláště elektrotavená žáruvzdorná hmota nebo hustá pálená žáruvzdorná hmota. Mezi uvedenými materiály se upřednostňuje uplatňování elektrotavené žáruvzdorné hmoty. Zejména zhotovování hlavní části, která je v podtlakovém odplynovacím zařízení 10 v přímém styku s roztaveným sklem G, z elektrotaveného žáruvzdorného materiálu umožňuje výrazné snižování pořizovacích nákladů ve srovnání s pořizovacími náklady obvykle používané slitiny vzácného kovu a uplatňování elektrotaveného žáruvzdorného materiálu navíc poskytuje větší volnost konstrukčního řešení s ohledem na tvar a rozměiy celého zařízení, s čímž souvisí možnost zvyšovaní provozní kapacity podtlakového odplynovacího září zem 10 a navíc provádění podtlakového odplynování při vyšší teplotě.
Okolo podtlakové odplynovací nádoby 14 se umisťují tepelné izolační žáruvzdorné cihly 32 (v dalším textu budou uváděny výrazem tepelné izolační cihly 32), které takovou podtlakovou odplynovací nádobu 14 obalují, a tyto tepelné izolační cihly 32 rovněž obalují stoupací vedení 16 a spádové vedení 18.
Ve zde popisovaném případě, v němž se podtlaková odplynovací nádoba 14, stoupací vedení 18 zhotovuje z ze zmiňovaného elektrotaveného žáruvzdorného materiálu kvůli zvýšení průtokového poměru, se objevuje otázka, jak bude možné provádět účinnou odplynovací • · · · • ·
-6úpravu v podmínkách zvýšeného průtokového poměru proudícího roztaveného skla. I v případě podtlakového odplynovacího zařízení s velkým průtokovým poměrem je samozřejmě žádoucí, aby se celkové rozměry mohly zmenšit natolik, jak je to jen prakticky proveditelné kvůli požadavkům na prostor, výši pořizovacích nákladů atd.
S ohledem na uvedené okolnosti existuje v souladu s přihlašovaným vynálezem řešení zmiňovaných problémů v podobě uplatňování způsobu pro podtlakové odplynování, který obsahuje kroky přivádění roztaveného skla do podtlakového odplynovacího zařízení, vystavování roztaveného skla účinkům odplynovací úpravy v podmínkách předem stanovené úrovně sníženého tlaku a poté stahování roztaveného skla v rámci dalšího kroku, v němž se sloučenina kovu, kterou je přinejmenším jedna sloučenina kovu vybraného ze skupiny obsahující hliník, titan, křemík, zinek, hořčík, železo, chrom, kobalt, cer a vápník a která se dodává z vnějšku podtlakového odplynovacího zařízení, nanáší v průběhu odplynovací úpravy na povrch bublinové vrstvy vytvářené na roztaveném skle za účelem zmenšování nebo vytrácení takové bublinové vrstvy.
Na obr. 1 je vidět specifické přívodní zařízení 36 pro přivádění a případné rozstřikování předem stanovených dávek sloučeniny kovu do podtlakové odplynovací nádoby 14.
Toto přívodní zařízení se konstruuje tak, aby přímo nebo nepřímo dodávalo předem stanovené dávky zmiňované sloučeniny kovu účinkujícího jako činidlo likvidující pěnu do bublinové vrstvy například kropením nebo rozstřikováním, a zabudovává se do podlakové odplynovací nádoby 14. V popisovaném přikladu je přívodní zařízení 36 zařízením takového typu, které provádí kropení nebo rozstřikování sloučeniny kovu v podobě roztoku, suspenze, prášku nebo plynu, a jeho přední konec je upraven pro přímé nanášení sloučeniny kovu na bublinovou vrstvu kropením nebo rozstřikováním skrze otvorovou Část, jako je rozstřikovací trubice nebo rozprašovací tryska, jež se umisťuje tak, aby směřoval do vnitřku podtlakového odplynovacího zařízení 14. Přihlašovaný vynález se však neomezuje jen na takové specifické konstrukční řešení a umožňuje používání různých konvenčních přívodních zařízení. Počet a polohy umístění vývodů přiváděcího zařízení 36 není konkrétně omezen. Avšak v případě uplatňování překážek34a a 34b, jak tomu je v popisovaném příkladě, by přiváděči zařízení 36 mělo být umisťováno ve vztahu k odpovídajícím překážkám 34a a 34b proto, aby se sloučenina kovu rozstřikovala na bublinové shluky zadržované překážkami 43a a 34b, čímž bude zajištěno • · · ·
dopadání sloučeniny kovu na hlavní části bublinové vrstvy bez nutnosti instalování většího počtu trysek v podmínkách účinného provádění zmenšování nebo vytrácení bublinových vrstev.
Způsob dodávání sloučeniny kovu se neomezuje na přímé nanášení sloučeniny kovu na bublinovou vrstvu tak, jako v právě popisovaném příkladu, a může se uplatňovat i v takovém případě, kdy' se sloučenina kovu používá jako příměs do paliva a rozstřikuje se na bublinovou vrstvu v hořící podobě ze spalovacího hořáku. Například v podtlakovém odplynovacím zařízení, které je předvedeno na obr. 1, existuje možnost nahrazení rozstřikovací tiysky ocelovou trubicí přivádějící spalinový plyn, přičemž sloučenina kovu obsažená palivu majícím podobu roztoku nebo suspenze, jež není citlivá na neúplné spalování, jak tomu bývá v případě petroleje s nízkým bodem varu, benzinu nebo uhlovodíkového (zemního) plynu hořícího ve vzduch nebo kyslíku, se dostává do styku s bublinovou vrstvou v podobě spalinového plynu vypuzovaného z hořáku.
V jiném případě se může provádět způsob, podle kterého se sloučenina kovu rozprašuje nebo směšuje (v podobě kapiček) se vzduchem kvůli hoření, kdy se taková sloučenina kovu rozprašuje na bublinovou vrstvou a hořák současně spaluje palivo společně se vzduchem.
Například v provedení odplynovacího podtlakového zařízení předvedeného na obr. 1 se ve funkci přiváděcího zařízení 36 používá spalovací hořák, kteiý nahrazuje rozstřikovací tiysku, a na druhé straně palivo se spaluje ve směsi se vzduchem přiváděným do tohoto spalovacího hořáku, přičemž sloučenina kovu obsažená ve vytvořených spalinových plynech se rozprašuje na bublinovou vrstvu společně se spalinovým plynem.
Dodávání takové sloučeniny kovu se může provádět plynule nebo se může provádět přerušovaně v závislosti na množství a velikosti bublinové vrstvy. Například se tento způsob může uplatňovat tak, že po nanesení určitého, předem stanoveného množství sloučeniny kovu se přívod zastavuje na předem stanovenou dobu, po jejímž uplynutí se obnovuje dodávání další, předem stanové dávky. V takovém případě se spotřeba sloučeniny kovu snižuje.
Takové konstrukční řešení podle přihlašovaného vynálezu umožňuje potlačování tvorby bublinové vrstvy' v podtlakové odplynovací nádobě 14 nebo mizení či zmenšování bublinové vrstvy v krátkém časovém úseku, což umožňuje zvýšení provozní kapacity odplynování a zmenšení celkových rozměrů podtlakového odplynovacího zařízení. Navíc vzniká možnost dalšího omezování výskytu bublin, které zůstávají ~vq výrobku, čímž se dále zdokonaluje kvalita konečného výrobku.
-8• ···· 4 4 4 4 · · · · • · 4 4 4 4 4 · ♦ · · • · 4 4 4 4 · · · · • · · · ·· 4 4 4 4 4 4 4 4 ······· · ·
4·· 44 44 44 44 44
Volba používání sloučeniny kovu se konkrétně neomezuje potud, pokud se přinejmenším jedna používaná sloučenina kovu nevybírá ze skupiny obsahující hliník, titan, křemík, zinek, hořčík, železo, chrom, kobalt, cer a vápník a různých známých sloučenin kovů bez ohledu na to, zda jde o organické nebo anorganického sloučeniny. Mezi těmito sloučeninami se obzvláště upřednostňují organokovové sloučeniny (organické kovové sloučeniny), protože takové sloučeniny mají při styku s bublinovou vrstvou podobu jemných částeček oxidu kovu vykazujících velkou účinnost při likvidování pěny.
K takovým organokovovým sloučeninám lze přiřadit následující.
Mezi organickými sloučeninami titanu se může uvést ester titanu, jako je tetra-n-butyl titanát nebo tetra-l-propyl titanát nebo jeho deriváty, chelát titanu nebo jeho deriváty či acylát titanu nebo jeho deriváty.
Jako organické sloučenina křemíku se může používat tertamethylorthosilikát, tetraethyorthosilíkát nebo terta-n-propylsilikát. Jako organická sloučenina hliníku se může například používat aluminacetylaceton. Dále se mohou používat organické sloučeniny železa jako acetylacetonát železa, acetylacetonát chomu nebo acetylacetonát kobaltu.
Takové organokovové sloučeniny se mohou používat v podobě optimálního poměru roztoku ve směsi s vodou nebo roztoku obsahujícího organické rozpouštědlo, jako je ethanol, methanol, toluen, 2-propanol nebo petrolej.
Rovněž se může uplatňovat sloučenina, která je při pokojové teplotě v kapalném stavu, avšak která má nízký bod varu a může se snadno uvolňovat výpary, jako je chlorid titaničitý nebo chlorid křemičitý. V takovém případě se sloučenina může ohřívat a přeměňovat ve výpary a může se přenášet na bublinovou vrstvu pomocí nosného plynu nebo se může přimíchávat do vzduchu, který se přivádí do spalování.
Rovněž je možné používání prášku oxidu hlinitého, oxidu titaničitého, oxidu křemičitého, oxidu zinečnatého, oxidu hořečenatého, oxidu železitého, oxidu chromitého, oxidu kobaltnatého, oxidu ceričitého a oxidu vápenatého. V takovém případě se prášek může nanášet pomocí prostředků nosného plynu, nebo může být ve vznosu ve vodě nebo organickém rozpouštědle vytvářejícím suspenzi, která se může rozstřikovat z přívodního zařízení 36.
V jiném případě je možné použití roztoku na bázi vody nebo organického rozpouštědla, v němž se rozpouští síran, dusičnan a/nebo chlorid přinejmenším jednoho prvku vybraného ze skupiny obsahující hliník, titan, křemík, zinek, magnesium, železo, chrom, kobalt a vápník.
• · ····
-9Takový roztok se může rozstřikovat z přívodního zařízení 36. Mezi takovými roztoky lze například uvést roztok chloridu, síranu nebo dusičnanu, jako je chlorid křemičitý, chlorid titaničitý, chlorid hlinitý, síran hlinitý, síran hlinitý, chlorid železitý, síran manganičitý nebo chlorid hořečenatý.
Mechanismus přihlašovaného vynálezu, v němž rozstřikování zmiňovaných sloučenin kovů způsobuje vytrácení bublinové vrstvy, není úplně objasněn. Při posuzování tohoto jevu se vychází ze skutečnosti, že sloučenina se dostává do styku s bublinovou vrstvou v podobě značného množství jemných částeček oxidu, kdy tyto částečky se usazují na povrchu bublin a následně, protože jsou v podobě jemného prášku ulpívajícího na povrchu bublin, snadno vytvářejí společně se skleněným materiálem bublin směs s nízkým bodem tavení a tím narušují rovnoměrnost rozložení fyzikálních vlastností, jako je povrchové napětí a viskozita, bublin, které v důsledku toho mají sklon ke snadnějšímu praskání. Stejně tak se bere v úvahu, že sloučenina kovu v podobě roztavených kapiček se při styku s povrchem bublin snadněji rozpouští v roztaveném skle vytvářejícím bubliny a místní změny fyzikálních vlastností bublin mohou ovlivňovat snadnější praskání těchto bublin.
Nyní bude proveden popis příkladu postupu odplynovací úpravy roztaveného skla G v takovém podtlakovém odplynovacím zařízení 10 podle přihlašovaného vynálezu, kdy po této odplynovací úpravě následuje odvádění roztaveného skla G do následující pece za účelem dalšího zpracovávání.
Nejdříve vakuové čerpadlo (není předvedeno) vysává podtlakovou skříň 12 a podtlakovou odplynovací nádobu 14 na určitou úroveň stavu podtlaku, který se udržuje i nadále. V tomto stavu prochází roztavené sklo G z tavící nádrže 20 do přední jímky 22 a dále skrze stoupací vedení 16 vzhůru do podtlakové odplynovací nádoby 14. V podtlakové odplynovací nádobě 14 se roztavené sklo G vystavuje účinkům podtlakového odplynování podmínkách předem stanovené úrovně podtlaku a současně se přivádí sloučenina kovu. Následně se odplynované roztavené sklo G odvádí do zadní jímky 24 skrze spádové vedení 18.
Nyní bude proveden popis dalších podrobností přihlašovaného vynálezu s odkazem na příklady způsobu pro podtlakové odplynování podle přihlašovaného vynálezu. Mělo by být samo sebou samozřejmé, že se přihlašovaný vynález v žádném případě neomezuje na tyto konkrétní příklady.
-10·«· · ·· ·· ·· «· • · · ··· · · · · · • · ···· ···· • ·«····· ··· ··· • · · · · · · » ·
Příklad 1.
V podtlakovém odplynovacím zařízení (majícím stejné znaky jako konstrukční řešení na obr. 1), které je součástí systému pro přípravu tabulového skla a které má denní provozní výkon 20 tun, se výpustná trubice mající průměr 5 mm umisťuje bezprostředně nad bublinovou vrstvou a bezprostředně pod kontrolním průzorem a elektromagnetický ventil se otevírá a uzavírá pomocí časovače, takže roztok mající takové složení, jako se uvádí v Tabulce 1, volně vystupuje z konce trubice a dopadá přímo na vrstvu bublin, přičemž se zjišťuje množství mizící bublinové vrstvy. Sloupec koncentrace V Tabulce 1 představuje procentuální vyjádření hmotnosti (g) rozpuštěné látky (nebo oxidu kovu), které se vypočítává jako oxid kovu ve 100 dl roztoku (tekutiny v případě, kdy nejde o vytváření roztoku).
Porovnávání bublinové vrstvy se provádí vizuálně skrze kontrolní průzor z křemenného skla, kteiý je umístěn na stropě podtlakového odplynovacího zařízení v kombinaci s 8x zvětšujícím teleskopem majícím krátkou ohniskovou vzdálenost.
V Tabulce 1 se používají následující symboly, kdy © představuje případ, kdy se bublinová vrstva začíná ztenčovat okamžitě po zahájení kropení, přičemž po 10 minutách se zrcadlová plocha stává částečně viditelná, O představuje případ, kdy se tloušťka bublinové se začíná jevit jako tenká, avšak je potřeba více než 10 minut, než je vidět zrcadlová plocha, nebo kdy se bublinová vrstva začíná jevit jako tenká, ale žádný podstatný zrcadlový povrch není vidět, a Δ představuje případ, kdy účinek vytrácení bublinové vrstvy byl dokonce slabší.
Rozstřikování kapiček se provádí každých 10 minut při průměrném poměru 10 cm3 v každém cyklu.
Tabulka 1
Složení tekutiny oxid kovu koncentrace výsledek
ethylsilikát/toluen SiO2 2,5 % ©
T etrabutyltitanát/acetylaceton TiO2 2,5 % ©
T etrabutyltitanát/toluen TÍO2 2,5 % ©
Aluminacetylaceton/methanol ai2o3 2,5 % ©
Acetylacetonát železa/methanol/toluen FezCh 2,5 % ©
Acetylacetonát chromu/methanol/toluen Cr2O3 2,5 % O
Acetylacetonát kobaltu/methanol/toluen CoO 2,5 % O
• · · ·
-11 Tabulka 1 - pokračování
Složení tekutiny oxid kovu koncentrace výsledek
ZnO/ethanolová suspenze ZnO 10% Δ
CaO/ ethanolová suspenze CaO 10% Δ
AI2O3/ ethanolová suspenze A12O3 10% Δ
CeO2/ ethanolová suspenze CeO2 10% Δ
Oxid hořečnatý/ vodná suspenze MgO 10% Δ
Oxid ceričitý/ vodná suspenze CeO2 10% Δ
Příklad 2.
V době hoření lehkého oleje ve spalovacím zařízení umístěném mimo podtlakového odplynovacího zařízení se sloučenina kovu rozpuštěná nebo nacházející se ve vznosu v organickém rozpouštědle uvedeném v Tabulce 1 přimíchává do lehkého oleje, po čemž následuje spalování a vypouštění části vytvořeného spalinového plynu shora na bublinovou vrstvu vtémže podtlakovém odplynovacím zařízení, jaké je předvedeno na obr. 1. Dosažené výsledky jsou v podstatě stejné jako výsledky uvádění v Tabulce 1.
Z výsledků zaznamenaných v Tabulce 1 a z výsledků sloučeniny kovu ve směsi se spalinovým plynem je zřejmé, že nanášení sloučeniny kovu na bublinovou vrstvu v souladu s přihlašovaným vynálezem může podstatně zdokonalit odplynovací účinnost v době provádění podtlakové odplynovací úpravy. Takto je účinnost přihlašovaného vynálezu prokazatelná.
V předcházejícím textu byl proveden podrobný popis způsobu pro podtlakové odplynování roztaveného skla podle přihlašovaného vynálezu. Samo sebou by mělo být zřejmé, že přihlašovaný vynález se neomezuje jen na uvedené příklady a že je možné provádět různé změny a úpravy v rozsahu přihlašovaného vynálezu.
V předcházejícím textu byl poveden podrobný popis způsobu pro podtlakové odplynování roztaveného skla podle přihlašovaného vynálezu, který se zaměřuje na potlačování nebo vytrácení či zmenšování tvorby bublinové vrstvy a odstraňování bublin z plynule přiváděného roztaveného skla v krátkém časovém úseku. V souladu s tím lze zlepšovat odplynovací účinnost a zmenšovat celkové rozměiy podtlakového odplynovacího zařízení.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla, vyznačující se tím , že obsahuje kroky přivádění roztaveného skla do podtlakového odplynovacího zařízení, vystavování roztaveného skla účinkům odplynovací úpravy v podmínkách předem stanovené úrovně sníženého tlaku a poté stahování roztaveného skla v rámci dalšího kroku, v němž se sloučenina kovu, kterou je přinejmenším jedna sloučenina kovu vybraného ze skupiny obsahující hliník, titan, křemík, zinek, hořčík, železo, chrom, kobalt, cer a vápník a která se dodává z vnějšku podtlakového odplynovacího zařízení, nanáší v průběhu odplynovací úpravy na povrch bublinové vrstvy vytvářené na roztaveném skle za účelem zmenšování nebo vytrácení takové bublinové vrstvy.
  2. 2. Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla podle nároku 1, vyznačující s e tím , že sloučenina kovu se dodává v podobě roztoku, suspenze, prášku nebo plynu.
  3. 3. Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla podle předchozích nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím , že řečená sloučenina kovu se dodá\'a v podobě roztoku, kterým je směs vody nebo organického rozpouštědla s přinejmenším jednou sloučeninou vybranou ze skupiny obsahující organickou sloučeninu hliníku, organickou sloučeninu titanu, organickou sloučeninu křemíku, organickou sloučeninu zinku, organickou sloučeninu hořčíku, organickou sloučeninu železa, organickou sloučeninu železa, organickou sloučeninu chrómu, organickou sloučeninu kobaltu, organickou sloučeninu ceru a organickou sloučeninu vápníku,
  4. 4. Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla podle předchozích nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím , že řečená sloučenina kovu se dodává podobě suspenze, kdy se ve vodě nebo v organickém rozpouštědle nachází ve vznosu přinejmenším jeden prášek vybraný ze skupiny prášků oxidu hlinitého, oxidu titaničitého, oxidu křemičitého, oxidu zinečnatého, oxidu hořečenatého, oxidu železitého, oxidu chromitého, oxidu kobaltnatého a oxidu ceričitého.
    9 · «>· • 4 • · · · ·· · · ·<· · • · · · · · «*·· • · « V «· ·· *** ·♦« ··»«*·· * · ««· *· ·· «· ·· ·«
    -135. Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla podle předchozích nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím , že sloučeninou kovu je chlorid titaničitý nebo chlorid křemičitý a přivádí se do styku s bublinovou vrstvou v podobě plynu.
  5. 6. Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla podle kteréhokoli z předcházejících nároků laž5, vyznačující se tím , že odplynovací úprava se provádí v podtlakové odplynovací nádobě zhotovené ze žáruvzdorného materiálu.
CZ19992172A 1998-06-26 1999-06-16 Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla CZ291173B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP18039498A JP3861460B2 (ja) 1998-06-26 1998-06-26 溶融ガラスの減圧脱泡方法

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ217299A3 true CZ217299A3 (cs) 2000-03-15
CZ291173B6 CZ291173B6 (cs) 2003-01-15

Family

ID=16082479

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992172A CZ291173B6 (cs) 1998-06-26 1999-06-16 Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6318126B1 (cs)
EP (1) EP0967180B1 (cs)
JP (1) JP3861460B2 (cs)
KR (1) KR100622882B1 (cs)
CZ (1) CZ291173B6 (cs)
DE (1) DE69900440T2 (cs)
ID (1) ID23001A (cs)

Families Citing this family (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1240634C (zh) * 1998-01-09 2006-02-08 圣戈班玻璃制造公司 可玻璃化物质熔融与澄清的方法和装置
JP3119850B2 (ja) * 1999-04-21 2000-12-25 旭硝子株式会社 ガラスの溶融方法
DE19939773C2 (de) * 1999-08-21 2003-06-18 Schott Glas Vorrichtung und Verfahren für das Läutern von Gläsern oder Glaskeramiken
JP2002293547A (ja) * 2001-03-28 2002-10-09 Asahi Glass Co Ltd 陰極線管用ガラスの製造方法
US6854290B2 (en) * 2001-07-18 2005-02-15 Corning Incorporated Method for controlling foam production in reduced pressure fining
EP1306353A1 (de) * 2001-10-27 2003-05-02 Schott Glas Verfahren zur Herstellung von Glasprodukten durch Läutern unter Unterdruck ohne Zusatz von As2O3 bzw. Sb2O3
DE10211183B4 (de) * 2002-03-14 2005-04-28 Schott Ag Vorrichtung zum Läutern einer Glasschmelze mit einer Unterdruck-Läuterkammer
US8156766B2 (en) * 2003-01-09 2012-04-17 Corning Incorporated Molten optical glass fining apparatus
DE10304973B4 (de) * 2003-02-06 2006-08-17 Schott Ag Vorrichtungen, Regelvorrichtung und Regelverfahren für die Läuterung von Glas
DE10327201B4 (de) * 2003-06-17 2005-12-08 Schott Ag Verfahren und Vorrichtung zum Läutern einer Glasschmelze in einer Unterdruck-Läuterkammer
DE10333869B4 (de) * 2003-07-24 2008-07-03 Schott Ag Verfahren zum Auslegen einer Anlage zum Schmelzen und/oder Läutern von Glas
DE102006025512B4 (de) * 2006-05-30 2010-06-10 Diether Böttger Verfahren und Vorrichtung zum Läutern von Glasschmelze unter Unterdruck
WO2008093580A1 (ja) * 2007-01-31 2008-08-07 Asahi Glass Company, Limited ガラス製造方法および減圧脱泡装置
KR101221249B1 (ko) * 2008-02-29 2013-01-11 아사히 가라스 가부시키가이샤 용융 유리의 감압 탈포 장치
JP5177550B2 (ja) * 2008-12-22 2013-04-03 アイシン精機株式会社 消泡装置及び泡入浴装置
US9096452B2 (en) * 2010-06-17 2015-08-04 Johns Manville Methods and systems for destabilizing foam in equipment downstream of a submerged combustion melter
US9032760B2 (en) 2012-07-03 2015-05-19 Johns Manville Process of using a submerged combustion melter to produce hollow glass fiber or solid glass fiber having entrained bubbles, and burners and systems to make such fibers
US8997525B2 (en) 2010-06-17 2015-04-07 Johns Manville Systems and methods for making foamed glass using submerged combustion
US8707740B2 (en) 2011-10-07 2014-04-29 Johns Manville Submerged combustion glass manufacturing systems and methods
US9021838B2 (en) 2010-06-17 2015-05-05 Johns Manville Systems and methods for glass manufacturing
US8769992B2 (en) 2010-06-17 2014-07-08 Johns Manville Panel-cooled submerged combustion melter geometry and methods of making molten glass
KR101493578B1 (ko) * 2010-06-30 2015-02-13 아사히 가라스 가부시키가이샤 용융 유리의 감압 탈포 장치 및 감압 탈포 방법 그리고 유리 제품의 제조 장치 및 제조 방법
WO2012148411A1 (en) * 2011-04-29 2012-11-01 Corning Incorporated Apparatus and method for purging contaminants from a glass making system
US9533905B2 (en) 2012-10-03 2017-01-03 Johns Manville Submerged combustion melters having an extended treatment zone and methods of producing molten glass
EP2903941A4 (en) * 2012-10-03 2016-06-08 Johns Manville METHOD AND SYSTEMS FOR DESTABILIZING FOAM IN A DEVICE HAVING BEEN SWITCHED DOWN UNDERWATER COMBUSTION FURNACE
US9637406B2 (en) * 2013-03-15 2017-05-02 Owens-Brockway Glass Container Inc. Apparatus for melting and refining silica-based glass
JP6597613B2 (ja) * 2014-07-24 2019-10-30 Agc株式会社 ガラス溶融物製造装置、ガラス溶融物製造方法、ガラス物品製造装置およびガラス物品製造方法
JP6682519B2 (ja) 2014-09-29 2020-04-15 コーニング インコーポレイテッド ガラス導入管の環境制御
CN104692616A (zh) * 2015-02-14 2015-06-10 无锡顺鼎阿泰克科技有限公司 一种玻璃全氧窑炉除气泡工艺
JP2016179925A (ja) * 2015-03-24 2016-10-13 旭硝子株式会社 ガラス製造用の白金構造体、ガラス製造装置、およびガラスの製造方法
JP6616183B2 (ja) * 2015-12-28 2019-12-04 AvanStrate株式会社 ガラス基板の製造方法、及び、ガラス基板の製造装置
US10246362B2 (en) 2016-06-22 2019-04-02 Johns Manville Effective discharge of exhaust from submerged combustion melters and methods
US10301208B2 (en) 2016-08-25 2019-05-28 Johns Manville Continuous flow submerged combustion melter cooling wall panels, submerged combustion melters, and methods of using same
US10196294B2 (en) 2016-09-07 2019-02-05 Johns Manville Submerged combustion melters, wall structures or panels of same, and methods of using same
US10233105B2 (en) 2016-10-14 2019-03-19 Johns Manville Submerged combustion melters and methods of feeding particulate material into such melters
JP2022507801A (ja) * 2018-11-21 2022-01-18 コーニング インコーポレイテッド ガラス融液表面の気泡寿命を縮める方法
CN110002721A (zh) * 2019-05-07 2019-07-12 蚌埠嘉华新材料科技有限公司 一种消除玻璃中微气泡的方法
US11319235B2 (en) 2019-10-01 2022-05-03 Owens-Brockway Glass Container Inc. Glass manufacturing process
US11697608B2 (en) * 2019-10-01 2023-07-11 Owens-Brockway Glass Container Inc. Selective chemical fining of small bubbles in glass
WO2021075200A1 (ja) * 2019-10-18 2021-04-22 日本電気硝子株式会社 ガラス物品の製造装置および製造方法

Family Cites Families (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1598308A (en) * 1922-11-01 1926-08-31 Cole French Com Pany Method of and apparatus for fining glass
GB948301A (en) * 1959-02-18 1964-01-29 Barr & Stroud Ltd Improvements in or relating to the manufacture of optical glass
US3145281A (en) 1961-01-23 1964-08-18 Mechanical Products Inc Multipole circuit breaker with trip devices located in the housing of a single pole
US3350185A (en) * 1965-01-18 1967-10-31 Owens Illinois Inc Method of eliminating a foam blanket on the surface of molten glass
GB1121883A (en) 1966-01-20 1968-07-31 Barr & Stroud Ltd Improvements in or relating to the manufacture of optical glass
FR1485634A (fr) 1966-04-19 1967-06-23 Boussois Souchon Neuvesel Sa Procédé et dispositif pour la fusion du verre et l'élaboration de produits vitreux
US3649235A (en) * 1970-01-15 1972-03-14 Owens Corning Fiberglass Corp Apparatus for dissipating foam on molten glass
JPS5737544B2 (cs) 1973-02-06 1982-08-10
US4002449A (en) * 1975-05-21 1977-01-11 Owens-Illinois, Inc. Method of melting laser glass compositions
US4339254A (en) * 1980-06-06 1982-07-13 Ball Corporation Glass manufacture employing a silicon carbide refining agent
NZ220810A (en) 1986-07-07 1989-08-29 Ppg Industries Inc Refining glass; collapsing foam above melt by adding substances
US4704153A (en) * 1986-08-12 1987-11-03 Ppg Industries, Inc. Vacuum refining of glassy materials with controlled foaming
US4849004A (en) * 1988-10-31 1989-07-18 Ppg Industries, Inc. Pulsed pressure method for vacuum refining of glassy materials
JP2817168B2 (ja) 1989-02-21 1998-10-27 旭硝子株式会社 ガラスの清澄装置
JP2817214B2 (ja) 1989-06-28 1998-10-30 旭硝子株式会社 減圧脱泡装置
JP2841512B2 (ja) 1989-08-07 1998-12-24 旭硝子株式会社 減圧脱泡装置の監視方法及びその装置
JP3032243B2 (ja) 1990-05-29 2000-04-10 旭硝子株式会社 着色ガラスの製造方法
JP3150726B2 (ja) 1991-09-04 2001-03-26 旭硝子株式会社 ガラス製品の製造法
JP2664039B2 (ja) 1992-01-20 1997-10-15 旭硝子株式会社 減圧脱泡方法及びその装置
JP3252975B2 (ja) 1992-01-30 2002-02-04 旭硝子株式会社 ガラスの製造方法及びその装置
JPH05208845A (ja) 1992-01-30 1993-08-20 Asahi Glass Co Ltd 着色ガラスの製造方法及びその装置
JPH05229831A (ja) 1992-02-20 1993-09-07 Asahi Glass Co Ltd 溶融物の均質化方法及び装置
JPH06305735A (ja) 1993-04-21 1994-11-01 Asahi Glass Co Ltd 溶融ガラスの流量制御装置
US5665137A (en) * 1995-08-15 1997-09-09 Owens-Corning Fiberglas Technology, Inc. Method for controlling secondary foam during glass melting
JP3767637B2 (ja) 1995-08-21 2006-04-19 旭硝子株式会社 高温溶融物用導管の支持構造体
JP3791701B2 (ja) * 1995-08-21 2006-06-28 旭硝子株式会社 高温溶融物導管の周囲を被覆した断熱材の支持装置
CN1051062C (zh) * 1995-10-18 2000-04-05 皇家菲利浦电子有限公司 带有石英玻璃灯容器的电白炽灯
KR100444628B1 (ko) 1995-11-21 2004-11-03 아사히 가라스 가부시키가이샤 용융유리의정제방법및장치
US5785726A (en) * 1996-10-28 1998-07-28 Corning Incorporated Method of reducing bubbles at the vessel/glass interface in a glass manufacturing system

Also Published As

Publication number Publication date
KR20000006430A (ko) 2000-01-25
JP2000007347A (ja) 2000-01-11
DE69900440D1 (de) 2001-12-06
ID23001A (id) 1999-12-30
CZ291173B6 (cs) 2003-01-15
DE69900440T2 (de) 2002-05-02
US6318126B1 (en) 2001-11-20
EP0967180A1 (en) 1999-12-29
KR100622882B1 (ko) 2006-09-12
EP0967180B1 (en) 2001-05-09
JP3861460B2 (ja) 2006-12-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ217299A3 (cs) Způsob pro podtlakové odplynování roztaveného skla
EP1046618B1 (en) Method for melting glass
KR101500891B1 (ko) 바이얼 및 그 제조방법
US4481891A (en) Apparatus for rendering PCB virulence-free
US6854290B2 (en) Method for controlling foam production in reduced pressure fining
US8869564B2 (en) Method for temperature manipulation of a melt
CN1016604B (zh) 生产涂层玻璃的方法及其制品
GB2424644A (en) Method of suppressing foam formation during glass manufacture
US3561940A (en) Method and apparatus for preparing glass articles
JP2006522001A (ja) 膨れの減少したガラスシートの製造方法
US11697608B2 (en) Selective chemical fining of small bubbles in glass
TWI406830B (zh) 流通停滯性熔融材料
EP4038025B1 (en) Selective chemical fining of small bubbles in glass
WO2009075705A1 (en) Method of making glass including surface treatment with aluminum chloride using combustion deposition prior to deposition of antireflective coating
US3677729A (en) Chemical tempering process for glass by spraying
NO168763B (no) Fremgangsmaate og apparat for belegging av glass.
US3933457A (en) Apparatus and method for treating vitreous surfaces
US3337321A (en) Method for improving the durability of glassware
JP7084948B2 (ja) ガラス製造システムの再調整方法
JPH05201751A (ja) ガラス製品の表面にシリカを含む堆積を生成させる方法
JP2001200354A (ja) 溶射方法及び溶射装置
WO2009080868A1 (en) Process for glass surface modification
JP2018521227A (ja) コーティング装置
FI89585C (fi) Kontinuerligt aongavlagringsfoerfarande foer framstaellning av en belagd glasprodukt
KR19980042352A (ko) 구형 안료, 이의 제조방법 및 이의 용도

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20190616