CZ111399A3 - Zařízení pro automatickou dopravu obrobků u vícestupňového tvářecího stroje - Google Patents

Zařízení pro automatickou dopravu obrobků u vícestupňového tvářecího stroje Download PDF

Info

Publication number
CZ111399A3
CZ111399A3 CZ19991113A CZ111399A CZ111399A3 CZ 111399 A3 CZ111399 A3 CZ 111399A3 CZ 19991113 A CZ19991113 A CZ 19991113A CZ 111399 A CZ111399 A CZ 111399A CZ 111399 A3 CZ111399 A3 CZ 111399A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pliers
housing
forming
transverse conveyor
workpieces
Prior art date
Application number
CZ19991113A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ288949B6 (cs
Inventor
Ulrich Steinhauser
Stefan Stöckle
Christoph Pergher
Original Assignee
Hatebur Umformmaschinen Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hatebur Umformmaschinen Ag filed Critical Hatebur Umformmaschinen Ag
Publication of CZ111399A3 publication Critical patent/CZ111399A3/cs
Publication of CZ288949B6 publication Critical patent/CZ288949B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21KMAKING FORGED OR PRESSED METAL PRODUCTS, e.g. HORSE-SHOES, RIVETS, BOLTS OR WHEELS
    • B21K27/00Handling devices, e.g. for feeding, aligning, discharging, Cutting-off means; Arrangement thereof
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21KMAKING FORGED OR PRESSED METAL PRODUCTS, e.g. HORSE-SHOES, RIVETS, BOLTS OR WHEELS
    • B21K27/00Handling devices, e.g. for feeding, aligning, discharging, Cutting-off means; Arrangement thereof
    • B21K27/02Feeding devices for rods, wire, or strips
    • B21K27/04Feeding devices for rods, wire, or strips allowing successive working steps

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Forging (AREA)
  • Specific Conveyance Elements (AREA)
  • Punching Or Piercing (AREA)
  • Labeling Devices (AREA)
  • Intermediate Stations On Conveyors (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro automatickou dopravu obrobků u vícestupňového tvářecího stroje, který slouží pro beztřískové tváření kovových součástí, jak je definováno v úvodní předvýznakové části nezávislého prvního patentového nároku.
Dosavadní stav techniky
Zařízení tohoto typu, které je známo z patentového spisu EP-B-0 206 186, je opatřeno horní příčnou dopravní trubicí a spodní příčnou dopravní trubicí, které jsou poháněny současně s tvářecím strojem, jsou vedeny ve tvářecí oblasti stroje ve stacionárních ložiskách tak, že jsou- schopny se pohybovat dozadu a dopředu, přičemž jsou na nich příslušně uchyceny horní pouzdro kleští a spodní pouzdro kleští.
Za účelem vytvoření jednotky, která může být přemísťována kluzným pohybem, jsou dvě příčné dopravní trubice spojeny třmenem. Obrobky jsou uchopovány prostřednictvím dvojice vzájemně působících klešťových čelistí, z nichž jedna je uspořádána v horním pouzdru kleští a druhá je uspořádána ve spodním pouzdru kleští, přičemž jsou otevírací a uzavírací pohyby kleští, vytvořených příslušnými vzájemně spolupracujícími klešťovými čelistmi, ovládány • 9 · · 9 9 9 9999
2· 9 9 f9 · 9 9 · · • ··· 999 9 · ··· 999 • 9 · 9 9 9 9 9 «··· 99 99 99 99 «9 prostřednictvím převodových pák pomocí ovládacích hřídelů, uspořádaných otočně v příčných dopravních trubicích ve formě vačkových hřídelů.
Operace při uchopování obrobků s velmi rozdílnými rozměry, které jsou nezbytné u strojů pro tváření za tepla, jsou velmi snadno prováděny pomocí kleští shora uvedeného typu.
Nedostatek tohoto zařízení spočívá v tom, že za účelem uchopení obrobku musí být klešťová čelist posunuta vzhůru odzdola směrem k obrobku, v důsledku čehož vzniká výrazné nebezpečí, že dojde ke kolizi klešťové čelisti s padajícími částmi. A navíc jsou zejména u strojů pro tváření za tepla klešťové čelisti vystaveny nebezpečí výrazného znečištění, například mazivem a/nebo okujemi a/nebo vodou.
Pro ovládání otevíracích a uzavíracích pohybů kleští jsou nezbytné dva vačkové hřídele, a pro pohyb kleští dozadu a dopředu jsou nezbytné dvě příčné dopravní trubice, což znamená, že pohyby dvou vačkových hřídelů a dvou příčných dopravních trubic musejí být v každém případě koordinovány.
Podstata vynálezu
S ohledem na nevýhody shora popsaných dosud známých zařízení je úkolem tohoto vynálezu vyvinout zařízení v úvodu zmíněného typu, které automaticky dopravuje obrobky u vícestupňového tvářecího stroje, který pracuje bez klešťových čelistí, které mají být posunovány zezdola vzhůru k obrobku, který má být uchopen, přičemž účelem je zajistit jednoduchým a z hlediska nákladů efektivním způsobem, že obrobky o velmi
4 4 4
• 4 4 4
4 4 4 4
4 4 4
4 444 444 rozdílných průměrech nebo osazené obrobky, jako jsou například přírubové hřídele nebo obdobné součásti s různými průměry mohou být uchopeny ve volně zvolitených oblastech. A navíc musí být konstrukce předmětného zařízení pokud možno co nejvíce přímá.
Shora uvedeného úkolu bylo dosaženo prostřednictvím zařízení podle tohoto vynálezu, které je definováno v nezávislém prvním patentovém nároku. Výhodné varianty tohoto zařízení jsou poté uvedeny v závislých patentových nárocích.
Podstata tohoto vynálezu spočívá ve skutečnosti, že u zařízení pro automatickou dopravu obrobků u vícestupňového tvářecího stroje, který slouží pro beztřískové tváření kovových součástí, pouzdro kleští, které je upevněno na základním tělese pouzdra kleští, obsahuje základní těleso pouzdra kleští, na kterém je uspořádán jeden nebo více vyměnitelných klešťových modulů, každý s jednou soupravou kleští, jejichž prostřednictvím může být bočně zeshora uchopen obrobek.
Každá souprava kleští je připojena prostřednictvím spojovacího místa ke svým přidruženým převodovým prostředkům, které jsou uspořádány v základním tělese pouzdra kleští, a které jsou opatřeny vačkou kleští pro ovládání rozevíracího a svíracího pohybu kleští, přičemž je možné, aby rozevírání kleští bylo přizpůsobeno obrobkům využitím klešťových modulů s kleštěmi s vhodným pákovým a/nebo nastavením nebo výměnou vaček kleští.
«· • · * « · • · · ·
« · · • β · ·
99 9 • 9
9
Součástí kleští jsou v operativním spojením s řídicím rozvodovým hřídelem, který je uspořádán otočně v příčné dopravní trubici.
K dopravě obrobku, uchopeného kleštěmi s dvojicí vzájemně spolupracujících klešťových čelistí, z jednoho tvářecího stanoviště na sousední přilehlé tvářecí stanoviště, a k pohybu kleští zpět dochází prostřednictvím toho, že příčná dopravní trubice se pohybuje zpět a vpřed, takže je tato trubice poháněna současně s tvářecím strojem a je ve tvářecí oblasti tvářecího stroje vedena ve stacionárních ložiskách.
Velikost rozevření kleští a/nebo dočasný chod či zdvih pohybu kleští může být přizpůsoben obrobkům použitím klešťových modulů s kleštěmi, opatřenými vhodným pákovím a/nebo nastavením nebo výměnou vaček kleští.
Využíváním kleští, které uchopují obrobky bočně zeshora, je možno výrazně zabraňovat nadměrnému znečišťování dvou příslušných vzájemně spolupracujících klešťových čelistí. Rovněž je zabezpečeno, že například v případě obrobků, které se staly většími v důsledku opotřebení zápustek, jsou tyto obrobky vždy uchopeny centrálně v příslušných vzájemně spolupracujících klešťových čelistech.
A navíc má zařízení podle vynálezu zcela přímou konstrukci, neboť kleště jsou uspořádány na jediném pouzdru kleští, připevněném k příčné dopravní trubici, přičemž je rozevírací a svírací pohyb kleští ovládán pomocí jediného řídicího rozvodového hřídele.
• · · · • · · · · · • * · ··· ··· • * « · » « < 9 9 9 9
Přestože byly kleště, které uchopují obrobky bočně směrem odshora, používány dosud určitý čas u strojů pro tváření za studená, tak známá zařízení a známé kleště neumožňují uchopovat obrobky o různých průměrech a obrobky o poměrně velkých průměrech. Takovéto kleště jsou obvykle konstruovány pouze pro malé rozdíly v rozevření kleští a jsou proto použitelné pouze pro obrobky s velmi omezeným rozsahem průměrů.
U zařízení podle tohoto vynálezu může být rozevření kleští optimálně přizpůsobeno různým obrobkům pomocí využití klešťových modulů s kleštěmi, opatřenými vhodným pákovím a/nebo nastavováním nebo výměnou vaček kleští pro ovládání kleští, čehož důsledkem je skutečnost, že mimo jiné není nutno provádět neobyčejně velké pohyby kleští.
Výběrem kleští s vhodným pákovím je možno, aby byly uchopovány poměrně velké obrobky bez kleští sousedního klešťového modulu. Na druhé straně je rovněž možné, aby obrobky s velkými přírubami byly uchopovány v místech svého malého průměru, v kterémžto případě kleště provádějí velké přemístění v důsledku prostorových požadavků příruby.
Je velmi snadné vyměnit klešťové moduly v případě zařízení podle tohoto vynálezu, neboť každá souprava kleští je připojena prostřednictvím pouze jediného spojovacího místa ke svým přidruženým převodovým prostředkům, které jsou uspořádány v základním tělese pouzdra kleští, přičemž je vytvořeno spojení s řídicím rozvodovým hřídelem za účelem ovládání rozevíracího a svíracího pohybu kleští.
·· • · · · · · · ♦ · · · • · · 4 4 · · 4 · · (T · »···«· ·«·«····
4 4··« · 4 • •44 · · · 4 « » ·· 4«
Jelikož převodové prostředky, přidružené k jedné soupravě kleští, jsou v každém případě opatřeny vačkou kleští, může být rozevírací a svírací pohyb pro každou soupravu kleští nastaven individuálně. A navíc lze toto nastavení velmi snadno provést, neboť na rozdíl od dosud známých zařízení není nutno, aby byl řídicí rozvodový hřídel vyjmut z příčné dopravní trubice.
U výhodného provedení předmětu tohoto vynálezu pak převodové prostředky, přidružené k jedné soupravě kleští, obsahují poháněči hřídel kleští, který je uspořádán v pravém úhlu k řídicímu rozvodovému hřídeli, který je v operativním spojení s tímto hřídelem prostřednictvím mechanizmu s kuželovými ozubenými koly, a na kterém je uspořádána vačka kleští, jejíž prostřednictvím je ovládán rozevírací a svírací pohyb kleští a to s pomocí alespoň jedné další páky, jejíž jeden konec je v operativním styku s kleštěmi nebo s klešťovým ramenem prostřednictvím spojovacího místa.
Tato varianta má velkou výhodu v tom, že poháněči hřídel kleští, který ovládá rozevírací a svírací pohyb soupravy kleští prostřednictvím vačky kleští, se otáčí ve směru rozevíracího a svíracího pohybu, to znamená, že není nutno vytvářet žádné pohybové odchylky.
V důsledku toho rovněž hmotnost vačky kleští může být udržována nižší,než je tomu u dosud známých zařízení, což umožňuje provádět rychlejší a mnohem přesnější pohyby. A navíc došlo rovněž ku zlepšení vibrací.
Pohybová odchylka, ke které dochází mezi řídicím rozvodovým hřídelem a poháněcím hřídelem kleští « · • · · ·
9 «0
0 0 «0 «» • ♦♦ 0
0 0 * «40
0 « 0 · 0 · · · · • · a » a 0 * • · « 0 a 0 «0 prostřednictvím mechanizmu s ozubenými kuželovými koly, nemá žádný nepříznivý účinek na vibrační chování stroje, pokud je rychlost otáčení řídicího rozvodového hřídele během běžného provozu konstantní.
Za tím účelem, aby po uvolnění obrobků na příslušných cílových tvářecích stanovištích bylo umožněno, že se prázdné kleště okamžitě navrátí zpět, je příčná dopravní trubice, na které je upevněno pouzdro kleští, uspořádána otočně, v důsledku čehož potom prostřednictvím otáčení příčné dopravní trubice s pomocí příčného dopravního poháněcího ústrojí, uspořádaného vně tvářecí oblasti, může být pouzdro kleští zvedáno a spouštěno.
Za tím účelem, aby bylo zabráněno tomu, že by kleště narážely na zápustky nebo na držáky zápustek tvářecího stroje při zvedání pouzdra kleští, a za tím účelem, aby bylo umožněno používat krátké zápustky, jsou klešťové moduly s výhodou uspořádány v modulovém nosiči, který je připojen k základnímu tělesu pouzdra kleští prostřednictvím otočného vřetene modulového nosiče, a při zvedání pouzdra kleští je ovládán tak, že se otáčí v opačném směru společně s klešťovými moduly.
Za účelem ovládání otáčení modulového nosiče vzhledem k základnímu tělesu pouzdra kleští je zde výhodně na řídicím rozvodovém hřídeli uspořádána alespoň jedna otočná vačka, přičemž mezi otočnou vačkou a modulovým nosičem je uspořádána tlačná tyč nebo páka. To znamená, že otáčení modulového nosiče je velmi jednoduchým způsobem koordinováno s pohybem kleští.
U zařízení podle tohoto vynálezu jsou místa, v nichž jsou kleště připojeny k příslušným přidruženým převodovým prostředkům, s výhodou uspořádána na základním tělese pouzdra kleští, a to s výhodou v oblasti otočného vřetene modulového nosiče. V důsledku toho otáčení modulového nosiče nevede automaticky k rozevíracímu nebo uzavíracímu pohybu kleští.
U výhodné varianty zařízení podle tohoto vynálezu pak u tvářecího stroje, který má kovadlinu v zápustkovém prostoru, dochází k tomu případu, že ve spuštěné poloze se pouzdro kleští opírá o kovadlinu, přičemž toto opírání probíhá prostřednictvím valivých vodicích prostředků nebo kluzných vodicích prostředků, které zajišťují přesné nastavení polohy kleští ve svislém směru na tvářecích stanovištích. Tímto způsobem je zabezpečeno, že přesnost nastavení polohy kleští ve svislém směru je nezávislá na pohybovém mechanizmu.
Přehled obrázků na výkresech obr. 1
Zařízení pro automatickou dopravu obrobků u vícestupňového tvářecího stroje podle tohoto vynálezu bude dále podrobněji popsáno s odkazy na připojené výkresy a na příkladná provedení. Je však třeba mít na zřeteli, že za účelem lepšího zobrazení různých konstrukčních znaků byly na výkresech vynechány v každém případě různé součásti. Jednotlivé obrázky výkresů představují vyobrazení v částečném řezu, přičemž:
znázorňuje schematický pohled na dopravní zařízení podle tohoto vynálezu u čtyřstupňového tvářecího stroje;
• · <ϊ· • * ·» «· · · · · »444 ♦ 4 4 «««4
9*·· 4 » · 4 4 4 4 • 444 4 4 4 4 4 444 444
4 4 · 4 4 · 4 «444 4* ·· 44 «« «4 obr. 2 znázorňuje část zařízení podle obr. 1 ve tvářecí oblasti tvářecího stroje, přičemž jsou zde zobrazeny tři soupravy kleští v různých polohách;
obr. 3 a obr. 4 znázorňují řezy částí zařízení podle obr. 1 ve tvářecí oblasti tvářecího stroje za účelem vyobrazení otevíracích a uzavíracích pohybů kleští;
obr. 5 znázorňuje půdorys části zařízení podle obr. 1 ve tvářecí oblasti tvářecího stroje za účelem vyobrazení otevíracích a uzavíracích pohybů kleští;
obr. 6 znázorňuje část zařízení podle obr. 1 ve tvářecí oblasti tvářecího stroje, přičemž však na rozdíl od obr. 1 jsou zde vyobrazeny čtyři pohony kleští za účelem vyobrazení otevíracích a uzavíracích pohybů a přesné polohy kleští;
obr. i znázorňuje axonometrický pohled na spojku mezi ramenem kleští a pákou pohonu kleští;
obr. 8 a obr. 9 znázorňují pohledy v řezu na část zařízení podle obr. 1 ve tvářecí oblasti tvářecího stroje za účelem vyobrazení otáčení modulového nosiče;
obr. 10 a obr. 11 znázorňují dvě varianty valivého pohybu vodicích prostředků pro přesné umístění kleští;
obr. 12 znázorňuje půdorys příčného dopravního poháněcího ústrojí;
* · 4 * 4
4 · 9 • 444 4 4 * 4 4 * *
4 · 4 4 4 4 • 4 4 4 « «·· » 4 » · 4
4 44
4 4 4 4 »444
4« 444 444 » 4 4 « 4 4 « « obr. 13 znázorňuje pohled v řezu na příčné dopravní poháněči ústrojí, vedeném podél čáry A-A z obr. 12;
obr. 14 znázorňuje čelní pohled na příčné dopravní poháněči ústrojí podle obr. 12;
obr. 15, obr. 17 a obr. 18 znázorňují čelní pohledy na příčné dopravní trubicovité otočné ústrojí poháněcího ústrojí řídicího hřídele a na část příčného dopravního poháněcího ústrojí podle obr. 12; a obr. 16 znázorňuje boční pohled na příčné dopravní trubicovité otočné ústrojí podle obr. 15.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1
Zařízení pro automatickou dopravu obrobků podle tohoto vynálezu je uspořádáno na vícestupňovém tvářecím stroji, který slouží pro beztřískové tváření kovových součástí, a který sestává z tělesa 6 stroje, ze stříhacího stanoviště S a z kovadliny 8^ se čtyřmi tvářecími stanovišti Ul, U2, U3 a U4.
Dopravní zařízení je opatřeno příčnou dopravní trubicí 2, která je uspořádána otočně a tak, aby se mohla pohybovat dozadu a dopředu v dopravním směru v ložiskách 20 a 21 příčné dopravní trubice 2, upevněných v tělese 6 stroje, přičemž v příčné dopravní trubici 2 je souose uspořádán řídicí hřídel 3.
φφ φφ *· • Φ 4 * * ·
ΦΦΦ Φ Φ
Φ ««< Φ Φ Φ
Φ Φ Φ Φ • ΦΦ · ΦΦ ·Φ
Φ Φ
Φ «ΦΦΦ Φ ΦΦΦΦ • · ΦΦΦ ΦΦΦ Φ Φ Φ
Φ Φ Φ Φ Φ Φ
Ve tvářecí oblasti tvářecího stroje je k příčné dopravní trubici 2 připevněno pouzdro 1 kleští se základním tělesem 10 pouzdra 1_ kleští, modulový nosič 11 a tři klešťové moduly 12a, 12b a 12c, přičemž klešťový modul 12a zde není zobrazen, aby bylo možno vidět tu část modulového nosiče 11 s upevňovacím závitem 125, která je umístěna za ním.
Každý z klešťových modulů 12a, 12b a 12c je opatřen soupravou kleští s klešťovými rameny 13 a 14 a je připevněn k modulovému nosiči 11 prostřednictvím upevňovacích šroubů 121 středního modulu. Ve čtvercovém čtyřhranném otvoru 119 v modulovém nosiči 11 je možno vidět jeden konec páky 18 pro pohon kleští v levé koncové poloze a v pravé koncové poloze.
Nosné opěrné šrouby 152 na klešťových modulech, jejichž jeden koncový povrch spočívá v každém případě na nosném opěrném prvku 123 modulového nosiče 11, slouží pro stabilizaci klešťových modulů 12a, 12b a 12c na modulovém nosiči 11. Otočné kloubové spojení 132 a 142 kleští je uspořádáno v závislosti na požadovaném rozevření kleští na nosných opěrných prvcích 122 na modulovém nosiči 11.
Konce otočného kloubového spojení 132 a 142 na straně modulového nosiče 11 a nosné opěrné šrouby 152 spočívají na příslušných nosných opěrných prvcích 122 a 123 a vytvářejí tak středovou tříbodovou operu pro každý klešťový modul. Kleště klešťového modulu 12c jsou umístěny v uzavřené poloze a uchopují obrobek W3, zatímco kleště klešťového modulu 12b jsou umístěny v otevřené poloze a dosud neuchopují obrobek W2.
• 4 • 4*4 • 4 44
4 4 4
4 4 4
4 4
4*
4« 44
4 4 4 4 4
• 44 4
Jak je podrobněji vysvětleno dále, jsou otevírací a uzavírací pohyby kleští ovládány řídicím hřídelem který je poháněn poháněcím ústrojím 30 pro pohon řídicího hřídele 3, uspořádaným zvnějšku tvářecí oblasti tvářecího stroje.
Příčná dopravní trubice 2 se pohybuje dozadu a dopředu prostřednictvím příčného dopravního poháněcího ústrojí přičemž otáčecí ústrojí _5 pro otáčení příčné dopravní trubice 2_ otáčí příčnou dopravní trubicí 2 pro účely zdvihání a spouštění pouzdra 3. kleští.
Příčné dopravní poháněči ústrojí _4 a otáčecí ústrojí 5 pro otáčení příčné dopravní trubice 2 jsou rovněž uspořádána zvnějšku tvářecí oblasti tvářecího stroje a budou podrobněji popsána v dalším popise.
Provoz zařízení probíhá v podstatě následovně;
Kleště uchopí své příslušné obrobky, jsou přepravovány prostřednictvím příčného přemísťovány příčné dopravní trubice z jednoho tvářecího stanoviště Ul, U2 a U3 do příslušného sousedního tvářecího stanoviště U2, U3 a U4, načež uvolní a zanechají zde příslušného obrobky za účelem provádění tvářecího procesu.
Pouzdro JL kleští s kleštěmi je poté zvednuto prostřednictvím otáčení příčné dopravní trubice 2, tato příčná dopravní trubice 2 je přemístěna zpět společně s pouzdrem 1_ kleští, načež je pouzdro _1 kleští opět spuštěno do výchozí polohy.
Následující údaje platí pro celý zbytek tohoto popisu předmětu vynálezu. Pokud jsou z důvodu jasnosti vyobrazení vztahové značky obsaženy na obrázku, avšak nejsou vysvětleny v příslušném textu popisu, anebo naopak, potom je třeba se laskavě obrátit k místu, kde byly zmíněny při popise předchozího obrázku výkresů.
Obr. 2
Tři soupravy kleští klešťových modulů 12a, 12b a 12c jsou každá vyobrazena ve své uzavřené poloze, ve které mají uchopeny tři obrobky Wl, W2 a W3, a rovněž ve své otevřené poloze.
Každá souprava kleští obsahuje dvě klešťová ramena 13 a 14, která jsou zkonstruována jako dvouramenné páky, jsou otočně připevněna v otočných kloubových spojeních 132 a 142, přičemž jeden jejich konec je vytvořen jako upínací klešťová čelist 130 a 140, která je opatřena klešťovými patkami 131 a 141.
Upínací klešťové čelistí 130 a 140 jsou připojeny ke zbytku klešťového ramene 13 a 14 prostřednictvím předem stanovených bodů 133 a 143 lámavosti, a to za tím účelem, aby v případě nesprávné činnosti během tvářecí operace došlo případně k odlomení nebo ulomení pouze upínacích klešťových čelistí 130 a 140, zatímco by zbytek zařízení zůstal neporušený. Předem stanovené body 133 a 143 lámavosti jsou s výhodou sledovány pomocí čidel 134 a 144.
Otočná kloubová spojení 132 a 142 každé soupravy kleští jsou uspořádány tak, nebo jsou délky dvou pák každého ··· • ♦ ·«·« «·
• ·· • · « 4 « • · · · • · · · · · · * « · 9 ·· Φ· klešťového ramene 13 a 14 zvoleny tak, že kleště mají takové klešťové rozevření, které je vhodné pro obrobky Wl, W2 a W3, které mají být kleštěmi uchopeny. Klešťové moduly 12a, 12b a 12c jsou zde vyobrazeny s kleštěmi, které jsou vhodné pro obrobky o malém, středním a velkém průměru. Při změně produkce může být dopravní zařízení tvářecího stroje snadno přizpůsobeno pro nové obrobky výměnou klešťových modulů.
Operace otevírání a uzavírání kleští je prováděna otáčením klešťových ramen 13 a 14 kolem otočných kloubových spojení 132 a 142. Za tímto účelem je jeden konec klešťového ramene 14 připojen ve spojovacím místě 19 k převodovým prostředkům, které jsou uspořádány v základním tělese 10 pouzdra 1_ kleští, a které obracejí otáčení řídicího rozvodového hřídele 3 ve smyslu vhodného otáčivého pohybu vzad nebo vpřed.
Klešťové rameno 13 je současně otáčeno pomocí klešťového ramene 14 prostřednictvím operativně spojených vodicích povrchů 135 a 145, které jsou uspořádány na dvou klešťových ramenech 13 a 14. Pružina 136 zabezpečuje, že vodicí povrch 135 je neustále přitlačován na vodicí povrch 145, a že kleště jsou předpjaty tak, že mají tendenci se sevřít.
Na obr. 2 je rovněž možno vidět, že modulový nosič 11 je připevněn k základnímu tělesu 10 pouzdra 1. kleští tak, že se může otáčet prostřednictvím s výhodou přepjatých valivých ložisek 110. Důvod tohoto uspořádání bude vysvětlen dále ve spojitosti s popisem obr. 8 a obr. 9.
• 4 «« 4 4 4 4 4 4 4 4 • 4 · · 4 · ♦ * 4 ·· «4 4 4444
4444* 4 44 444 444 • 4 4 4 4 4 4
4444 4444
Obr. 3 až obr. 6
Proti kovadlině 8_ je ve tvářecí oblasti tvářecího stroje uspořádán držák 7 zápustky pro uchycení tvářecích zápustek, přičemž kleště pro dopravu obrobků procházejí prostorem mezi držákem 1_ zápustky a kovadlinou (3.
Pro účely rozevírání a svírání kleští jsou mezi řídicím rozvodovým hřídelem 2 a klešťovým ramenem 14 uspořádány převodové prostředky, které sestávají z poháněcího hřídele _1_5 kleští s vačkou 16 kleští, stejně jako z valivé páky 17 a páky 18 pro pohon kleští. Obecně stejnoměrné otáčení řídicího rozvodového hřídele J3 je pomocí mechanizmu 150 s kuželovými ozubenými koly převáděno na poháněči hřídel 15 kleští, na kterém je uspořádána vačka 16 kleští.
Váleček 170, který je otočně uspořádán na prvním konci valivé páky 17, spočívá na vačce 16 kleští (viz obr. 3 a obr. 6), zatímco druhý konec valivé páky 17 je pevně připojen k prvnímu konci páky 18 pro pohon kleští (viz obr. 4 až obr. 6) . Druhý konec páky 18 pro pohon kleští je otočně připojen ke klešťovému rameni 14 prostřednictvím spojovacího ústrojí 180 (viz obr. 4 a obr. 6).
Na obr. 6 je první páka 18 pro pohon kleští od levé strany vyobrazena v poloze, ve které jsou jí přidružené kleště sevřeny, zatímco druhá páka 18 pro pohon kleští od levé strany je vyobrazena v poloze, ve které jsou jí přidružené kleště rozevřeny. Během provozu kleští pak vačka 16 kleští, která se otáčí v důsledku otáčení poháněcího hřídele 15 kleští, stlačuje první konec valivé páky 17, kterýžto první konec podepírá váleček 170, směrem dolů, v ·· 44 44 ··«· 44 ·· • 4 4 4 «· 4 4··4
444 44 4 444»
444 444 4 4 444 444
4 4 · 4 4 · 4
4444 4« 44 4· 44 44 důsledku čehož se páka 18 pro pohon kleští otáčí směrem doleva.
Během svírání kleští pak pružina 171, která působí na základní těleso 10 pouzdra 1 kleští, přitahuje páku 18 pro pohon kleští směrem doprava, v důsledku čehož se první konec valivé páky 17 pohybuje směrem vzhůru s tím účinkem, že váleček 170 vždy spočívá na vačce 16 kleští.
Vačka 16 kleští může být nastavena prostřednictvím nastavovacího otvoru 161 (viz obr. 3), který je uspořádán v základním tělese 10 pouzdra 1^ kleští, a který může být uzavřen pomocí krytu 162, a to s tím účinkem, že mohou být snadno nastaveny různé posloupnosti rozevíracích a svíracích pohybů kleští, jakož i jejich různé přemísťování.
Na obr. 5 je možno vidět dvě tlačné tyče 112, které jsou uspořádány mezi modulovým nosičem 11 a otočnými vačkami 111, upevněnými na řídicím rozvodovém hřídeli 3, a které slouží pro otáčení modulového nosiče 11 relativně vzhledem k základnímu tělesu 10 pouzdra 1 kleští, což bude podrobněji popsáno ve spojitosti s popisem vyobrazení na obr. 8 a na obr. 9.
Na obr. 6 je rovněž znázorněno měřítko 80, které je uspořádáno na kovadlině 8^, a které slouží pro přesné svislé nastavení polohy kleští na tvářecích stanovištích Ul, U2, U3 a U4. Pro tyto účely je pouzdro jL kleští opatřeno válečkem 101, jehož prostřednictvím je neseno na měřítku 80.
Tímto způsobem je přesnost nastavení svislé polohy kleští na tvářecích stanovištích Ul, U2, U3 a U4 nezávislá na přenosti operací při spouštění a přemísťování pouzdra jL kleští v přepravním směru. Dvě varianty připevnění
4 44 • 4 4 4 44·« • * · 4 4 4 4 4
444 · 4 4 · · 4 4 4 ···
4 4 4 4 4 4
4 4 4 ·· 44 44 válečků 101 na pouzdro _1 kleští budou vysvětleny dále ve spojitosti s popisem vyobrazení na obr. 10 a na obr. 11.
Obr. 7
Na svém konci, který směřuje směrem ke spojovacímu ústrojí 180, je klešťové rameno 14 opatřeno spojovacím čepem 146, na kterém je otočně uspořádána první krychlová část 182. Spojovací ústrojí 180 je rovněž opatřeno druhou krychlovou částí 181, která je uspořádána otočně na druhém spojovacím čepu 185, který leží přibližně v pravém úhlu k prvnímu spojovacímu čepu 14 6, a který je upevněn na páce 18 pro pohon kleští.
Obě krychlové části 181 a 182 se mohou vzájemně vůči sobě otáčet a povrchů 183 a 183' přemísťovat prostřednictvím kluzných
Tím je umožněno převádět pohyb páky 18 pro pohon kleští na klešťové rameno 14 i během otáčení modulového nosiče 11 - s klešťovým ramenem 14 - relativně vzhledem k základnímu tělesu 10 pouzdra 1. kleští - s pákou 18 pro pohon kleští.
Rozdílných pákových délek klešťového ramene 14 (vyobrazených na obr. 7 tečkované) může být dosaženo výměnou klešťových modulů, přičemž krychlové části 181 a 182 se mohou otáčet a mohou být za určitých podmínek opět spojeny prostřednictvím dvou různých kluzných povrchů.
Na svém konci, který leží proti spojovacímu ústrojí 180, je páka 18 pro pohon kleští opatřena prodloužením 184, které vyčnívá v pravém úhlu ven ze základního tělesa páky a je určeno pro valivou páku 17.
• · • ftft · Λ · • · · « · · • ftft · · · · ft · · ft · • ♦ · 9 9 9 9 • · · • · ft • · · ft • ·
Obr. 8 a obr. 9
Za účelem zabránění tomu, aby kleště při zvedání pouzdra 1 kleští narážely do držáku ]_ zápustky nebo do zápustky zde upevněné, je spodní část modulového nosiče, kterážto spodní část je nasměrována směrem ke kovadlině 8_, současně pootáčena směrem kovadliny 8_ kolem otočného vřetene 113 modulového nosiče 11.
Toto otáčení je regulováno otočnou vačkou 111, která je připevněna na řídicím rozvodovém hřídeli 3_, přičemž otočná čepová pružina 114 vyvozuje sílu, která přitlačuje spodní část modulového nosiče 11 ke konci tlačné tyče 112, jejíž druhý konec spočívá na otočné vačce 111.
Za tím účelem, aby se předešlo nerovnoměrnému a nesymetrickému zatěžování, je výhodné, aby zde byly uspořádány dvě otočné čepové pružiny 114, dvě tlačné tyče 112 a dvě otočné vačky 111 (viz obr. 5).
Na obr. 8 je pouzdro JL kleští rovněž vyobrazeno v poloze, ve které bylo zdviženo ven z kovadliny 8_ v plném rozsahu, přičemž pouzdro JL kleští bylo vysunuto do této polohy pro účely výměny zápustek nebo za účelem provádění údržbářských prací v zápustkovém prostoru.
Obr. 10 a obr. 11
Za účelem přesného nastavení svislé polohy kleští na tvářecích stanovištích Ul, U2, U3 a U4 u varianty, znázorněné na obr. 10, je pouzdro JL kleští neseno na měřítku 80, připevněném na kovadlině 8_, a to prostřednictvím válečku 101, • v ··
• · · · • · · I
který je otočně upevněn na základním tělese 10 pouzdra 1 kleští, zatímco u varianty, vyobrazené na obr. 11, je váleček 101 upevněn na polohovací části 103, která se může otáčet vzhledem k základnímu tělesu 10 pouzdra jL kleští, a která i tehdy, kdy je pouzdro 1 kleští ve zdviženém stavu, zajišťuje vzájemný styk válečku 101 s měřítkem 80.
Obr. 12 až obr. 14
Příčné dopravní poháněči ústrojí _4 pro pohyb příčné dopravní trubice 2 vzad a vpřed ve směru šipek X obsahuje hnací hřídel 41, který leží v pravém úhlu k příčné dopravní trubici 2, a který prostřednictvím klikových zalomení 42 a 43 a dvou spojovacích tyčí 44 a 45 pohybuje zpět a vpřed křižákem 40, který je nesen dvěma vodícími tyčemi 46 a 47, které jsou rovnoběžné s příčnou dopravní trubicí 2. Tyto vodicí tyče 4 6 a 47 jsou připevněny k tělesu 6 stroje prostřednictvím připevňovacích prvků 461, 462, 471 a 472.
Jeden konec příčné dopravní trubice 2 je uspořádán na křižáku 40 tak, že je k tomuto křižáku 40 připojen otáčivým způsobem s osovým předpětím. To umožňuje na jedné straně zvedání a spouštění pouzdra _1 kleští v důsledku otáčení příčné dopravní trubice 2_, a na druhé straně pohyb pouzdra 1 kleští vzad a vpřed v důsledku příčného přemísťování příčné dopravní trubice 2^.
Obr, 15 až obr. 18
Řídicí rozvodový hřídel 2 íe zde poháněn poháněcím ústrojím 30 pro pohon řídicího rozvodového hřídele 3, které je opatřeno poháněcím hřídelem 21/ uspořádaným rovnoběžně s ·· tt »· ·»·· ·· ·♦ « to · · toto > » 9 to · toto· ·· · ···· to to·· toto* ·· ·»· ··· to · · to · to · · • ••to ·· ·· ·· *· ·· řídicím rozvodovým hřídelem 2· Otáčení poháněcího hřídele 31 je přenášeno na řídicí rozvodový hřídel 2 prostřednictvím kolového mechanizmu 32.
Otáčivé ústrojí 5 pro otáčení příčné dopravní trubice 2, obsahuje dvě řídicí vačky 51 a 52, o které se v každém případě opírá jeden váleček 531, 532 poháněči páky 53, který se může otáčet kolem vřetene 54. Kompenzační páka 56 je kloubově uspořádána na poháněči páce 53 prostřednictvím kloubového čepu 55.
Tato kompenzační páka 56 je opatřena kontaktním stykovým povrchem 561, který je ve výchozí poloze, která je vyobrazena na obr. 15, přitlačován prostřednictvím kompenzační pružiny 50 na kontaktní stykový povrch 533, uspořádaný na poháněči páce 53. Kompenzační páka 56 je kloubově připojena na spodním konci spojovací tyče 58 prostřednictvím dalšího kloubového čepu 57.
Horní konec spojovací tyče 58 je připojen k objímkovité převodové páce 59, která je uspořádána kolem příčné dopravní trubice 2, a která přenáší pohyby spojovací tyče 58 na příčnou dopravní trubici 2. Toho může být dosaženo například prostřednictvím tlakového spojení s pomocí regulačního kapalinového válce mezi příčnou dopravní trubicí 2 a objímkovitou převodovou pákou 59, a to za tím účelem, aby uvolněním tlakového spojení se mohlo pouzdro 1_ kleští pohybovat do polohy, ve které by bylo zdviženo v plném rozsahu, jak je znázorněno na obr. 8.
Ve výchozí poloze, která je znázorněna na obr. 15, je pouzdro 1 kleští umístěno ve spodní poloze a kleště jsou ·· ·· ·· ···· ·· ·· ···· ·· · · · · · ··· · · · ···· • ··· · · · · · ··· ··· • ····· · · fl··· ·· ·· ·· ·ί ·· přiřazeny k prvním třem tvářecím stanovištím Ul, U2 a U3. V případě, že je třeba kleště přesunout k sousedním tvářecím stanovištím U2, U3 a U4, to znamená v případě, kdy je příčná dopravní trubice 2_ přemísťována příčně směrem doprava, tak jak je vidět z vyobrazení na obr. 17, je horní konec spojovací tyče 58 přemístěn směrem doprava a v první fázi pohybu, ještě než spojovací tyč 58 dosáhne své svislé polohy, je kloubový čep 57 spolu s tím koncem kompenzační páky 56, který je k němu přiřazen, stlačen dolů a kontaktní stykový povrch 561 je zdvihnut směrem vzhůru.
Jelikož během současného otáčení řídicích vaček 51 a 52 ve směru šipky Y poháněči páka 53 zpočátku nezmění svou polohu, dojde k otevření mezery 500 mezi dvěma kontaktními stykovými povrchy 533 a 561. Ve druhé fázi pohybu příčné dopravní trubice 2 směrem doprava se mezera 500 opět uzavírá, neboť kloubový čep 57 spolu s tím koncem kompenzační páky 56, který je k němu přiřazen, je zvedán opět vzhůru, takže je kontaktní stykový povrch 561 tak stlačován směrem dolů.
Tímto způsobem je možno provést nastavení polohy spojovací tyče 58 ve svislé poloze prostřednictvím přemístění příčné dopravní trubice 2 a tím i horního konce spojovací tyče 58 v opačném smyslu s tím účinkem, že je zabráněno nežádoucímu otáčení příčné dopravní trubice 2.
V poloze, znázorněné na obr. 18 je pouzdro _1 kleští umístěno na konci příčného přemístění směrem doprava, přičemž v této poloze byly již přijmuty obrobky Wl, W2 a W3 do tvářecích stanovišť U2, U3 a U4, přičemž byly uvolněny klešťovými čelistmi. V důsledku toho, že řídicí vačky 51 a 52 pokračují v otáčení se poháněči páka 53 otáčí ve směru proti
Λ· ·· ·· ···· ·· ·· • · · · ·· · ···· ··· · * · · · · · pohybu hodinových ručiček a kontaktní stykový povrch 561 kompenzační páky 56 je zdvihán směrem vzhůru, přičemž je kloubový čep 57 tak stlačován směrem dolů.
V důsledku toho je spojovací tyč 58 stlačena směrem dolů, čímž je prostřednictvím objímkovité převodové páky 59 způsobeno, že příčná dopravní trubice 2 se otáčí a pouzdro jL kleští se zvedá. Ve znázorněné poloze je pouzdro 1_ kleští připraveno k přemístění směrem zpět.
Pro přemístění pouzdra 1 kleští směrem zpět a pro jeho spuštění dolů dochází k pohybu v opačném směru, přestože nedochází k vytvoření žádné mezery.
Co se týče shora popsaného dopravního zařízení, mohou být realizovány i další jeho konstrukční varianty. Zde je nutno zdůraznit skutečnost, že jako alternativa k variantám, znázorněným na obr. 10 a na obr. 11, je rovněž možné pro přesné nastavení svislé polohy kleští, aby byl váleček 101 připevněn ke kovadlině 8: a aby v souvislosti s tím bylo měřítko 80 připevněno k základnímu tělesu 10 pouzdra 1 kleští nebo k polohovací části 103, nebo aby bylo použito vodicích prostředků s kluzným pohybem namísto valivých vodicích prostředků.
Namísto toho, aby byla rychlost otáčení řídicího rozvodového hřídele 3 udržována konstantní, je rovněž možné, aby byla tato rychlost během zvedání a spouštění pouzdra 1_ kleští vhodně měněna, a to za účelem vyrovnávání rychlosti rozevíracího a svíracího pohybu kleští, která se mění během zvedání a spouštění pouzdra _1 kleští, a to pomocí ozubených kuželových kol, která náležejí k mechanizmu 150 s kuželovými * · • · · · ozubenými hřídelech kolech na n o ······ «···
ZO · ··· · · · · · ··· ··· • ·· ··· · · ···· ·· ·· ·· <· ·· koly, a která jsou uspořádána na poháněčích 15 kleští, odvalujících se na kuželových ozubených řídicím rozvodovém hřídeli 3.

Claims (11)

1. Zařízení pro automatickou dopravu obrobků u vícestupňového tvářecího stroje, který slouží pro beztřískové tváření kovových částí, kdy je v každém případě uchopen jeden obrobek (Wl, W2, W3) na tvářecím stanovišti (Ul, U2, U3) kleštěmi s dvojicemi vzájemně spolupracujících upínacích klešťových čelistí (130, 140), je přepraven na sousední přilehlé tvářecí stanoviště (U2, U3, U4), kde je uvolněn, přičemž je zařízení opatřeno příčnou dopravní trubicí (2), která je poháněna současně s tvářecím strojem, je vedena ve tvářecí oblasti tvářecího stroje ve stacionárních ložiskách tak, že se může pohybovat vzad a vpřed, a na které je upevněno pouzdro (1) kleští, které slouží pro přepravování kleští a ve kterém jsou uspořádány převodové prostředky, které jsou v provozním spojení na jedné straně s kleštěmi a na druhé straně s řídícím rozvodovým hřídelem (3), který je uspořádán otočně v příčné dopravní trubici (2) , vyznačující se tím, že pouzdro (1) kleští obsahuje základní těleso (10) pouzdra (1) kleští, na kterém je uspořádán jeden nebo více vyměnitelných klešťových modulů (12a, 12b, 12c), každý s jednou soupravou kleští, jejichž prostřednictvím může být bočně zeshora uchopen obrobek (Wl, W2, W3) , každá souprava kleští je připojena prostřednictvím spojovacího místa (19) ke svým přidruženým převodovým prostředkům, které jsou uspořádány v základním tělese (10) pouzdra (1) kleští, a které jsou opatřeny vačkou (16) kleští pro ovládání rozevíracího a svíracího pohybu kleští, přičemž je možné, aby rozevírání kleští bylo přizpůsobeno obrobkům (Wl, W2, W3) využitím klešťových modulů (12a, 12b, 12c) s kleštěmi s vhodným pákovým a/nebo nastavením nebo výměnou vaček (16) kleští.
• · · · • · • ·
2. Zařízení podle nároku 1 vyznačující se tím, že každá souprava kleští obsahuje dvě otočně připevněná klešťová ramena (13, 14), která jsou konstruována jako dvouramenné páky, a která jsou opatřena uvedenými upínacími klešťovými čelistmi (130, 140), přičemž jedno klešťové rameno (14) je otočné prostřednictvím přidruženého spojovacího místa (19) a prostřednictvím přidružených převodových prostředků, a během otáčení současně otáčí i druhým klešťovým ramenem (13) prostřednictvím operativně spojených vodicích povrchů (135, 145), které jsou uspořádány na dvou klešťových ramenech (13, 14), takže je možné v důsledku odlišných konstrukcí pákových ramen a odlišného uspořádání otočných kloubových spojení (132, 142) klešťových ramen (13, 14) pro vyměnitelné klešťové moduly (12a, 12b, 12c) mít kleště s rozdílným pákovým, avšak se stejným spojovacím místem (19) .
3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2 vyznačující se tím, že převodové prostředky, přidružené k jedné soupravě kleští, obsahují poháněči hřídel (15) kleští, který je uspořádán v pravém úhlu k řídicímu rozvodovému hřídeli (3), který je v operativním spojení s tímto hřídelem (3) prostřednictvím mechanizmu (150) s kuželovými ozubenými koly, a na kterém je uspořádána vačka (16) kleští, jejíž prostřednictvím je ovládán rozevírací a svíraci pohyb kleští a to s pomocí alespoň jedné další páky, jejíž jeden konec je v operativním styku s kleštěmi nebo s klešťovým ramenem (14) prostřednictvím spojovacího místa (19).
4. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 3 vyznačující se tím, že příčná dopravní
-» · · · · · • · · · · • · · · · •4 44« «4« • 4 4 • 4» · · 4 · trubice (2) je uspořádána otočně a otáčením této příčné dopravní trubice prostřednictvím otáčivého ústrojí (5) pro otáčení příčné dopravní trubice (2), uspořádaného vně tvářecí oblasti, může být pouzdro (1) kleští zvedáno nebo spouštěno.
5. Zařízení podle nároku 4 vyznačující se tím, že klešťové moduly (12a, 12b, 12c) jsou uspořádány v modulovém nosiči (11) , který je připojen k základnímu tělesu (10) pouzdra (1) kleští pomocí otočného vřetene (113) modulového nosiče (11) tak, že když je pouzdro (1) kleští zvedáno, může se modulový nosič (11) s klešťovými moduly (12a, 12b, 12c) otáčet v opačném směru.
6. Zařízení podle nároku 5 vyznačující se tím, že za účelem ovládání otáčení modulového nosiče (11) vzhledem k základnímu tělesu (10) pouzdra (1) kleští je na řídicím rozvodovém hřídeli (3) uspořádána alespoň jedna otočná vačka (111), přičemž je mezi otočnou vačkou (111) a modulovým nosičem (11) uspořádána tlačná tyč (112) nebo páka.
7 . Zařízení podle nároku 5 nebo 6 v y z n a č u j í c í se tím, že ve spojovacím místě (19) je vřeteno v oblasti modulového nosiče (113) modulového nosiče (11). (11) uspořádáno otočné 8. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 7 v y z n a č u j í c í se tím, že spojovací místa
obsahují spojovací ústrojí (180), z nichž každé obsahuje dvě krychlové části (181, 182), které jsou uspořádány otočně na spojovacích čepech (146, 185), a které vytvářejí spojení • · · prostřednictvím kluzných povrchů (183, 183'), umístěných jeden nad druhým.
9. Zařízení podle jednoho z nároků 4 až 8 u tvářecího stroje, který má kovadlinu (8) v zápustkovém prostoru, vyznačující se tím, že ve spuštěné poloze se pouzdro (1) kleští opírá o kovadlinu (8), přičemž toto opírání probíhá prostřednictvím valivých vodicích prostředků nebo kluzných vodicích prostředků, které zajišťují přesné nastavení polohy kleští ve svislém směru na tvářecích stanovištích (Ul, U2, U3, U4).
10. Zařízení podle nároku 9 vyznačující se tím, že valivé vodicí prostředky obsahují měřítko (80) a alespoň jeden váleček (101) , přičemž je měřítko (80) uspořádáno na kovadlině (8), zatímco váleček (101) nebo více válečků je uspořádáno na pouzdru (1) kleští, nebo naopak, váleček (101) nebo více válečků nebo měřítko (80) je připevněno na základním tělese (10) pouzdra (1) kleští nebo na polohovací části (103), která se může otáčet vzhledem k uvedenému základnímu tělesu (10) pouzdra (1) kleští, a i když je pouzdro (1) kleští ve zvednutém stavu, tak zabezpečuje styk válečku (101) nebo více válečků s měřítkem (80).
11. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 10 vyznačující se tím, že jeden konec příčné dopravní trubice (2) je uspořádán v křižáku (40), který je uspořádán vně tvářecí oblasti, a který je nesen dvěma vodícími tyčemi (46, 47), rovnoběžnými s příčnou dopravní trubicí (2), takže je schopen se pohybovat vzad a vpřed tak, • · « · · · · • · · · že uvedený jeden konec je připojen k tomuto křižáku (40) otočným způsobem a s osovým předpětím.
12. Zařízení podle nároku 11 vyznačující se tím, že příčné dopravní poháněči ústrojí (4) pro pohánění příčné dopravní trubice (2) směrem vzad a vpřed je opatřeno hnacím hřídelem (41), jehož prostřednictvím může být s pomocí jednoho nebo dvou klikových zalomení (42, 43) a rovněž jedné nebo dvou spojovacích tyčí (44, 45) pohybováno křižákem (40) směrem vzad a vpřed.
13. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 12 vyznačující se tím, že tvářecím strojem je stroj pro tváření za tepla.
CZ19991113A 1996-10-03 1997-09-29 Zařízení pro automatickou dopravu obrobků u vícestupňového tvářecího stroje CZ288949B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH241096 1996-10-03

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ111399A3 true CZ111399A3 (cs) 2000-07-12
CZ288949B6 CZ288949B6 (cs) 2001-10-17

Family

ID=4233148

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19991113A CZ288949B6 (cs) 1996-10-03 1997-09-29 Zařízení pro automatickou dopravu obrobků u vícestupňového tvářecího stroje

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6247578B1 (cs)
EP (1) EP0929370B1 (cs)
JP (1) JP3397327B2 (cs)
KR (1) KR100322945B1 (cs)
CN (1) CN1072045C (cs)
AU (1) AU4293597A (cs)
CZ (1) CZ288949B6 (cs)
DE (1) DE59703614D1 (cs)
EA (1) EA000551B1 (cs)
ES (1) ES2157069T3 (cs)
TW (1) TW378163B (cs)
UA (1) UA49038C2 (cs)
WO (1) WO1998014289A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2190972T3 (es) 1999-07-29 2003-09-01 Hatebur Umformmaschinen Ag Dispositivo para la generacion de un movimiento de elevacion y descenso.
TWM458366U (zh) 2012-11-30 2013-08-01 Shimano Kk 驅動裝置、及座墊支柱驅動機構
CN115338303B (zh) * 2022-08-22 2023-08-18 东莞市京优精密机械有限公司 一种龙门型高速冲床及其使用方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2929800A1 (de) * 1977-09-13 1981-02-12 Nedschroef Octrooi Maats Vorrichtung zum transport von bolzen, muttern o.dgl. auf werkzeugmaschinen
ATE39633T1 (de) 1985-06-24 1989-01-15 Hatebur Umformmaschinen Ag Einrichtung zum automatischen transport von werkstuecken an einer mehrstufigen umformmaschine.
US4966028A (en) * 1988-11-14 1990-10-30 Kabushiki Kaisha Sakamurakikai Seisakusho Multi-stage cold forging machine
US5713236A (en) * 1995-02-08 1998-02-03 The National Machinery Company, Pick and place transfer
JP3037672U (ja) * 1996-11-11 1997-05-20 株式会社阪村機械製作所 多段式圧造成形機の素材移送装置

Also Published As

Publication number Publication date
CZ288949B6 (cs) 2001-10-17
ES2157069T3 (es) 2001-08-01
EA000551B1 (ru) 1999-10-28
WO1998014289A1 (de) 1998-04-09
JP2000507509A (ja) 2000-06-20
DE59703614D1 (de) 2001-06-28
US6247578B1 (en) 2001-06-19
AU4293597A (en) 1998-04-24
KR20000022397A (ko) 2000-04-25
EP0929370B1 (de) 2001-05-23
EA199900076A1 (ru) 1999-08-26
CN1228723A (zh) 1999-09-15
TW378163B (en) 2000-01-01
KR100322945B1 (ko) 2002-10-25
CN1072045C (zh) 2001-10-03
UA49038C2 (uk) 2002-09-16
JP3397327B2 (ja) 2003-04-14
EP0929370A1 (de) 1999-07-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH04501825A (ja) 鋼ロッドを曲げてコンクリート補強部材を製造する装置
CN111038997A (zh) 可用于小型零件运输的输送控制方法
JPS6341304A (ja) メカニカルトランスフアフイ−ダ
JP3231671B2 (ja) 鍛造プレス機のビレット供給装置
SE440031B (sv) Anordning for automatisk transport av arbetsstycken i tvertransportpressar med flera steg
CZ282348B6 (cs) Zařízení pro zakružování a další dopravu přístřihů plášťů plechovek
CZ111399A3 (cs) Zařízení pro automatickou dopravu obrobků u vícestupňového tvářecího stroje
KR100320012B1 (ko) 파이프및와이어형상재료굽힘장치
JP3802116B2 (ja) 鍛造機
JP3420033B2 (ja) 鍛造機におけるビレットクランプ装置
US3965718A (en) Transfer mechanism
CS199540B2 (en) Method of automatic manufacture of tin type bodies and equipment for execution of this method
CZ296735B6 (cs) Zarízení k vytvárení zvedacího a spoustecího pohybu
JPH0763911B2 (ja) ワーク加工用トランスファ装置
CN214322475U (zh) 一种跳动笔笔夹杆的联机装置
JPS6017622B2 (ja) 工作物を受取り箇所から型鍛造プレス及びそれに類似したものの工具室における引渡し箇所に插入する装置
CN211495857U (zh) 一种套筒自动加工生产线
EP1762318A2 (en) Bar feeding apparatus and method
JPS5851776B2 (ja) 被加工物の鍛造機械
JPS6152945A (ja) 棒材の定寸送り方法とその装置
SU1722864A1 (ru) Роторно-конвейерна лини
JP2002307205A (ja) 主軸移動型旋盤用バーフィーダ
SU1719133A1 (ru) Устройство дл подачи длинномерных цилиндрических заготовок в зону обработки
JPH0344401Y2 (cs)
SU1230738A1 (ru) Устройство дл подачи заготовок в рабочую зону обрабатывающей машины

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090929