CZ296735B6 - Zarízení k vytvárení zvedacího a spoustecího pohybu - Google Patents

Zarízení k vytvárení zvedacího a spoustecího pohybu Download PDF

Info

Publication number
CZ296735B6
CZ296735B6 CZ20014557A CZ20014557A CZ296735B6 CZ 296735 B6 CZ296735 B6 CZ 296735B6 CZ 20014557 A CZ20014557 A CZ 20014557A CZ 20014557 A CZ20014557 A CZ 20014557A CZ 296735 B6 CZ296735 B6 CZ 296735B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cam
counter
spring
arm
control
Prior art date
Application number
CZ20014557A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20014557A3 (cs
Inventor
Stöckle@Stefan
Original Assignee
Hatebur Umformmaschinen Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hatebur Umformmaschinen Ag filed Critical Hatebur Umformmaschinen Ag
Publication of CZ20014557A3 publication Critical patent/CZ20014557A3/cs
Publication of CZ296735B6 publication Critical patent/CZ296735B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21KMAKING FORGED OR PRESSED METAL PRODUCTS, e.g. HORSE-SHOES, RIVETS, BOLTS OR WHEELS
    • B21K27/00Handling devices, e.g. for feeding, aligning, discharging, Cutting-off means; Arrangement thereof
    • B21K27/02Feeding devices for rods, wire, or strips
    • B21K27/04Feeding devices for rods, wire, or strips allowing successive working steps
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T74/00Machine element or mechanism
    • Y10T74/18Mechanical movements
    • Y10T74/18056Rotary to or from reciprocating or oscillating
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T74/00Machine element or mechanism
    • Y10T74/18Mechanical movements
    • Y10T74/18056Rotary to or from reciprocating or oscillating
    • Y10T74/18288Cam and lever
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T74/00Machine element or mechanism
    • Y10T74/21Elements
    • Y10T74/2101Cams

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Specific Conveyance Elements (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Sheets, Magazines, And Separation Thereof (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Manipulator (AREA)
  • Intermediate Stations On Conveyors (AREA)
  • Special Conveying (AREA)
  • Feeding Of Articles By Means Other Than Belts Or Rollers (AREA)
  • Wire Processing (AREA)
  • Forging (AREA)

Abstract

Zarízení k vytvárení zvedacího a spoustecího pohybu je urceno pro zvedání a spoustení prícných prepravních klestí tvárecího stroje a je opatreno pohyblivým ramenem (1) vacky, na nemz je primontována rídicí vacka (2) a protismerná vacka (3), a otácivou dvouramennou pákou (5), která má rameno (52) rídicího kotouce a rameno (53) protibezného kotouce,pricemz na rameni (52) rídicího kotouce je umísten rídicí kotouc (54) otácející se na rídicí vacce (2) a na rameni (53) protibezného kotouce je umísten protibezný kotouc (55) otácející se na protismerné vacce (3) a rídicí vacka (2) a protismerná vacka (3) pusobí na dvouramennou páku (5) v opacném smeru otácení. Zarízení krome toho obsahuje jeste pohyblivou pruzinovou vacku (4), na které se otácí pruzinový kotouc (62) umístený na pruzinové páce (6), pricemz na pruzinové páce (6) je umístena pruzina (61), která pusobí na dvouramennou páku (5) vestejném smeru jako pusobí protibezný kotouc (55).

Description

Zařízení k vytváření zvedacího a spouštěcího pohybu
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení k vytváření zvedacího a spouštěcího pohybu pro zvedání a spouštění příčných přepravních kleští tvářecího stroje, s pohyblivým ramenem vačky, na němž je přimontována řídicí vačka a protisměrná vačka, a s otáčivou dvouramennou pákou, která má rameno řídicího kotouče a rameno protiběžného kotouče, kde na rameni řídicího kotouče je umístěn řídicí kotouč otáčející se na řídicí vačce a na rameni protiběžného kotouče je umístěn protiběžný kotouč otáčející se na protisměrné vačce a řídicí vačka a protisměrná vačka působí na dvouramennou páku v opačném směru otáčení.
Dosavadní stav techniky
U tvářecích strojů jsou často obrobky předávány od jedné tvářecí stanice k druhé příčné pomocí příčných přepravních kleští a prázdné přepravní kleště se potom opět vracejí do výchozí polohy. Ze spisu WO 98/14289 je například známo, jak se příčné přepravní kleště spojují přes klešťovou skříň na příčnou transportní rouru a posunováním transportní roury v podélném směru roury se posunuje klešťová skříň s příčnými přepravními kleštěmi držícími obrobky z výchozí pozice do pozice uvolnění. Přitom se odvaluje klešťová skříň držícími obrobky z výchozí pozice do pozice uvolnění. Přitom se odvaluje klešťová skříň opatřená kotoučem na pravítku připevněném na kovadlině. Ke zpětnému vedení prázdných příčných přepravních kleští po uvolnění obrobků se klešťová skříň s příčnými přepravními kleštěmi zvedne otáčením příčné transportní roury a zpětným posunem příčné transportní roury v jejím podélném směru a opětovným spuštěním klešťové skříně se přesune do výchozí polohy. Zvednutí příčných přepravních kleští během zpětného přesunu slouží k tomu, aby se vyhnuly tvářecím nástrojům.
Zvedání a spouštění příčných přepravních kleští se provádí otáčením dvouramenné páky obsahující rameno řídicího kotouče a rameno protiběžného kotouče pomocí řídicí vačky a protisměrné vačky, které jsou upevněny na otáčivé řídicí hřídeli a působí v opačném směru otáčení na dvouramennou páku. K tomu je na otáčivé řídicí hřídeli jeden řídicí kotouč odvalující se na řídicí vačce a jeden protiběžný kotouč odvalující se na protisměrné vačce, které jsou uspořádány otáčivě.
Pokud by se příčné přepravní kleště při posunování z výchozí polohy do polohy uvolnění nezvedaly a klešťová skříň se neodvalovala na pravítku, mělo by to nevýhodu, že při znečištění pravítka nebo kotouče klešťové skříně by docházelo k nepravidelnému pohybu a klešťová skříň by se mohla umístit v poloze uvolnění a/nebo výchozí poloze nepřesně. Kromě toho může při kývání klešťové skříně nasazené na pravítku nebo přeurčením na základě nepřesností nebo znečištění řídicí vačky, protisměrné vačky, dvou ramenné páky, klešťové skříně atd.,dojít eventuálně k napnutím způsobujícím deformace. Další nevýhoda spočívá v tom, že klešťová skříň při zpětném vedení do výchozí polohy dosedá relativně tvrdě.
U tvářecích strojů popsaných ve spise GB-B-730 321 se příčné přepravní kleště jak při přesunu z výchozí polohy do polohy uvolnění, tak i při přesunu z polohy uvolnění do výchozí polohy zvedají a zase spouštějí dolů, aby se umožnilo otáčení příčných přepravních kleští během příčného posunu. Zvedání a klesání probíhá díky otáčení dvouramenné páky obsahující rameno řídicího kotouče a rameno protiběžného kotouče pomocí řídicí vačky a protisměrné vačky, které působí v opačném směru otáčení na dvouramennou páku. Řídicí vačka a protisměrná vačka sezde neotáčejí, nýbrž se pohybují sem a tam. Na ramenu řídicího kotouče je řídicí kotouč odvalující se na řídicí vačce a na ramenu protiběžného kotouče je protiběžný kotouč odvíjející se na protisměrné vačce, které jsou uspořádány otáčivě.
-1 CZ 296735 B6
Zvedáním příčných přepravních kleští při přesunu z výchozí polohy do polohy uvolnění i při přesunu z polohy uvolnění do výchozí polohy se sice zabrání problémům, knimž dochází u odvalování klešťové skříně na kovadlině event. pravítku, ale další problémy zmíněné shora u spisu WO 98/14289, týkající se zmíněných nevýhod u zařízení pro příčnou přepravu a zvedacího zaří5 zení, zůstávají i nadále.
Podstata vynálezu
Úkolem tohoto vynálezu je řešit dosud známé nevýhody shora popsaných zařízení pro příčnou přepravu a zvedacího zařízení.
Uvedený úkol splňuje zařízení k vytváření zvedacího a spouštěcího pohybu pro zvedání a spouštění příčných přepravních kleští tvářecího stroje, s pohyblivým ramenem vačky, na němž je při15 montována řídicí vačka a protisměrná vačka, a s otáčivou dvouramennou pákou, která má rameno řídicího kotouče a rameno protiběžného kotouče, kde na rameni řídicího kotouče je umístěn řídicí kotouč otáčející se na řídicí vačce a na rameni protiběžného kotouče je umístěn protiběžný kotouč otáčející se na protisměrné vačce a řídicí vačka a protisměrná vačka působí na dvouramennou páku v opačném směru otáčení, podle vynálezu, jehož podstatou je, že má kromě toho pohyblivou pružinovou vačku, na které se otáčí pružinový kotouč umístěný na pružinové páce, přičemž na pružinové páce je umístěna pružina, která působí na dvouramennou páku ve stejném směru jako působí protiběžný kotouč.
Předmětem vynálezu je zařízení k vytváření zvedacího a spouštěcího pohybu pro zvedání a spouštění příčných přepravních kleští způsobem zmíněných v úvodu, s příčnými přepravními kleštěmi, které se mohou zvedat a spouštět způsobem podle potřeby, přičemž má být možné zejména lehké spouštění do zcela dolní polohy a má se zabránit rozsáhlému přeurčení a kývání.
Zařízení k vytváření zvedacího a spouštěcího pohybu pro zvedání a spouštění příčných přeprav30 nich kleští tvářecího stroje je v podstatě konstruováno následovně. Na pohyblivém ramenu vačky je přimontována řídicí vačka a protisměrná vačka. Otáčivá dvouramenná páka má jedno rameno řídicího kotouče a jedno rameno protiběžného kotouče, přičemž na rameni řídicího kotouče je umístěn řídicí kotouč otáčející se na řídicí vačce a na rameni protiběžného kotouče je umístěn protiběžný kotouč otáčející se na protisměrné vačce a řídicí vačka a protisměrná vačka působí na dvouramennou páku v opačném směru otáčení. Zařízení má kromě toho pohyblivou pružinovou vačku, na které se otáčí pružinový kotouč umístěný na pružinové páce, přičemž na pružinové páce je umístěna pružina, která působí na dvouramennou páku ve stejném směru jako působí protiběžný kotouč.
Tím, že k řídicí vačce, protisměrné vačce a dvouramenné páce je doplněna pružinová vačka a pružinová páka, může být zvedací a spouštěcí pohyb řízen střídavě jednak řídicí vačkou a protisměrnou vačkou, jednak řídicí vačkou a pružinovou vačkou. Řízení řídicí vačkou a pružinovou vačkou je vhodné zvláště pro spuštění příčných přepravních kleští zcela dolů, aby se na jedné straně zajistilo dosednutí téměř bez rychlosti, tj. jemné dosednutí například klešťové skříně ne45 soucí příčné přepravní kleště na kovadlinu nebo desku, a aby se na druhé straně zajistilo předpětí při pohybu příčných přepravních kleští dolů, takže nedochází ani ke kývání, ani k přeurčení, k němuž by došlo při současném působení řídicí vačky a protisměrné vačky na dvouramennou páku a kovadliny nebo desky na klešťovou skříň. Řízení pomocí řídicí vačky a protisměrné vačky má naproti tomu smysl ve středních a vyšších oblastech pro bezpečné a přesné vedení relativně těžké klešťové skříně s příčnými přepravními kleštěmi.
Výhodné je, pokud je pružinová vačka umístěna na pohyblivém rameni vačky a na dvouramenné páce a pružinové páce otočně na společné ose. Zařízení tak může být konstruováno relativně jednoduše a pružina se nemusí nutně použít.
-2CZ 296735 B6
U jedné z preferovaných variant provedení mají pružinová vačka a protisměrná vačka stejný tvar křivky a jsou vytvořeny jako jediná vaěka. Zařízení je tím ještě jednodušší a je možné jej vyrábět za příznivější cenu.
U jiné preferované varianty provedení je vytvořena pružinová vačka odděleně od protisměrné vačky. To umožňuje vhodné rozlišování síly pružiny pomocí odpovídající formy pružinové vačky.
Přednostně jsou řídicí vačka, protisměrná vačka a pružinová vačka tvarovány tak, že ve zcela spouštěné poloze příčných přepravních kleští přiléhá pružinový kotouč na pružinovou vačku a pružina vykonává na dvouramennou páku otáčivý moment stlačující příčné přepravní kleště dolů, zatímco řídicí kotouč řídicí vačky a protiběžný kotouč jsou zdvihány od protisměrné vačky. Tím působí v poloze zcela dole pouze pružinová vačka a kovadlina nad doléhající klešťovou skříní v předpětí nebo přeurčení pouze výjimečně.
Přehled obrázků na výkresech
Zařízení podle vynálezu bude blíže vysvětleno prostřednictvím následujících příkladů provedení. Na výkresech znázorňují obr. 1 schématické znázornění zařízení podle vynálezu s klešťovou skříní ve zcela spuštěné poloze, obr. 2 zařízení z obr. 1 s klešťovou skříní zdviženou v nižší poloze, obr. 3 zařízení z obr. 1 s klešťovou skříní zdviženou v horní poloze, na obr. 4 je první možná dráha klešťové skříně ve tvářecím stroji a na obr. 5 je druhá možná dráha klešťové skříně ve tvářecím stroji.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 jsou znázorněny na pohyblivém rameni I vačky ve formě řídicí hřídele řídicí vačka 2, protisměrná vačka 3 a pružinová vačka 4, přimontované pevně proti otáčení. Řídicí hřídel je upevněna otočně ve směru šipky A na tělese 11 stroje a je poháněna motorem, který není na obrázku znázorněn. Na tělese 11 stroje je rovněž upevněna osa 7, paralelní s řídicí hřídelí, na níž je kloubově otočně připojena dvouramenná páka 5 a pružinová páka 6. Dvouramenná páka 5 obsahuje rameno 52 řídicího kotouče, rameno 53 protiběžného kotouče a výstupní rameno 51. Na volném konci ramena 52 řídicího kotouče je otočně uložen řídicí kotouč 54, který se odvaluje na řídicí vačce 2, zatímco na volném konci ramena 53 protiběžného kotouče je otočně uložen protiběžný kotouč 55, který se odvaluje na protisměrné vačce 3. Pod odvalováním se v rámci předloženého popisu nemíní, že odpovídající kotouč je plynule v kontaktu s příslušnou vačkou a plynule se na ní odvíjí, nýbrž že alespoň občas na ni dosedá a potom se na ní odvaluje.
Rameno 52 řídicího kotouče a rameno 53 protiběžného kotouče jsou uspořádána tak, že řídicí kotouč 54 a protiběžný kotouč 55 se nacházejí na různých stranách roviny procházející řídicí hřídelí a osou 7. Následkem toho působí řídicí vačka 2 a protisměrná vačka 3 na dvouramenné páce 5 v opačném směru otáčení.
Pružinová páka 6 má na volném konci umístěn otočně pružinový kotouč 62, který se odvaluje na pružinové vačce 4. Mezi pružinovou pákou 6 a výstupním ramenem 51 dvouramenné páky 5 je uspořádána pružina 61, která je na obr. 1 až 3 označena. V praxi se přednostně používá měchový
-3CZ 296735 B6 válec, ale v principu jsou myslitelné jakékoliv jiné pružiny, které mohou být použity vždy podle typu dvouramenné páky 5 také na ramenu 53 protiběžného kotouče nebo například jako tažné pružiny na ramenu 52 řídicího kotouče. Pružinová vačka 4 a pružina 61 působí na dvouramennou páku 5 ve stejném směru otáčení jako protisměrná vačka 3.
Volný konec výstupního ramena 51 je zde spojen kulovým kloubem 86 s jedním koncem spojovací tyče 81, jejíž otočný konec je spojen kloubem s klešťovou skříní 82, na které jsou upevněny klešťové kazety 83 s příčnými přepravními kleštěmi, které nejsou na obrázku znázorněny. Klešťová skříň 28 je pevně uchycena na otočně a podélně posuvnou příčnou transportní rouru 84 umístěnou na tělese 11 stroje. Posunováním příčné transportní roury 84 v podélném směru se může klešťová skříň 82 a tím i klešťové kazety 83 s příčnými přepravními kleštěmi posunovat příčně, přičemž příčný posun je koordinován se zvedacím a spouštěcím pohybem řízeným řídicí vačkou 2, protisměrnou vačkou 3 a pružinovou vačkou 4.
Ve zcela spuštěné poloze příčných přepravních kleští znázorněné na obrázku dosedá klešťová skříň 82 na desku 9i kovadliny 9. Pružinový kotouč 62 přiléhá na pružinovou vačku 4, zatímco řídicí kotouč 54 a protiběžný kotouč 55 jsou zvedány řídicí vačkou 2 resp. protisměrnou vačkou
3. Pružina 61 tlačí výstupní rameno 51 dvouramenné páky 5 nahoru, takže spojovací tyč 81 a s ní spojený konec klešťové skříně 82 je rovněž tlačen nahoru a následně je strana klešťové skříně 82 nesoucí klešťové kazety 83 tlačena dolů. Klešťová skříň 28 je tak vystavena určitému předpětí na desce 91. Vzhledem k tomu, že nyní je účinná pouze pružinová vačka 4, ale nikoliv řídicí vačka 2 ani protisměrná vačka 3, jsou vyloučena předpětí mezi kovadlinou 9 a řídicí vačkou 2 nebo protisměrnou vačkou 3 na základě přeurčení, způsobující eventuální deformace. Pokud jde o pružinovou vačku 4, ta působí pouze napružená přes pružinu 61, takže také zde nezpůsobuje přeurčení.
Pro celý další popis platí následující ustanovení. Pokud obsahuje obrázek vztahové číslice pro účely jednoznačnosti znázornění, ale v popisném textu k němu bezprostředně náležejícím nejsou vysvětleny, je třeba najít vysvětlení v předchozím popisu obrázků.
Obr. 2 vychází z obr, 1, kde byla znázorněna poloha řídicí hřídele, představující rameno i vačky, otáčené ve směru šipky A. Přes řídicí kotouč 54 je rameno 52 řídicího kotouče tlačeno vypuklinou 21 řídicí vačky 2 ven, což má za následek, že dvouramenná páka 5 se otáčí stejným směrem jako řídicí hřídel. Tím je tažena spojovací tyč 81 a s ní spojený konec klešťové skříně 82 dolů a klešťové kazety 83 s koncem klešťové skříně 82 nesoucím příčně přepravní kleště se zdvihajíc do dolní polohy zdvihu. Protisměrná vačka 3 ještě stále není účinná, zatímco pružina 61 už je stlačená a tím vykonává na výstupní rameno 51 dvouramenné páky 5 velký otáčivý moment.
Pokud se řídicí hřídel natočí ještě dále, dojde řídicí kotouč 54 do prohlubně 22, kde už nedosedá na řídicí vačku 2. Dvouramenná páka 5 se přitom otáčí zase zpět v opačném směru k řídicí hřídeli až klesnou příčné přepravní kleště zase zcela do dolní polohy, ve které je účinná pouze pružinová vačka 4 přes pružinu 61. Dosednutí klešťové skříně 82 na desku 91_ probíhá téměř bez rychlosti.
Během zvedání příčných přepravních kleští do spodní polohy zdvihu a následně opětovného spuštění do zcela dolní polohy se posunuje příčná transportní roura 48 a tím i klešťová skříň 82 a klešťové kazety 83 s příčnými přepravními kleštěmi se posunují ve směru šipky B. Tím způsobem mohou být obrobky přepravovány pomocí příčných přepravních kleští od jedné tvářecí stanice k další.
Pokud se řídicí hřídel, představující rameno i vačky, otáčí dále ve směru šipky A, když řídicí kotouč 54 dosedl prohlubně 22, bude ji rameno 52 řídicího kotouče podle obr. 3 tlačit přes řídicí kotouč 54 vypuklinou 23 řídicí vačky 2 ven, což má za následek, že dvouramenná páka 5 se otáčí stejným směrem jako řídicí hřídel. Protože vypuklina 23 je ve srovnání s vypuklinou 21 mnohem větší, jsou dvouramenné páky 5 daleko více otáčeny a příčné přepravní kleště se zvedají do vyšší polohy zdvihu. Od určitého časového bodu během zvedání přichází do styku protiběžný kotouč
-4CZ 296735 B6 s protisměrnou vačkou 3 a dvojramenná páka 5 a tím nakonec i příčné přepravní kleště se přepravují mezi řídicí vačkou 2 a protisměrnou vačkou 3 bezpečně a přesně.
Pokud se řídicí hřídel otáčí ještě dále, odtočí se vypuklina 23 pod řídicí kotouč 54 a dosáhne se konečně opět polohy znázorněné na obr. 1. Dvouramenná páka 5 se přitom otáčí v opačném směru k řídicí hřídeli zpět, až se spustí opět do zcela dolní polohy příčných přepravních kleští, ve které je z vaček účinná pouze pružinová vačka 4 přes pružinu 61, protože protiběžný kotouč 55 se zvedl během klesání v určitém časovém bodě od protisměrné vačky 3 a řídicí kotouč 54 se zvedl od řídicí vačky 2 krátce před koncem klesání. Také zde probíhá dosednutí klešťové skříně 82 na desku 91 téměř bez rychlosti.
Během zvedání příčných přepravních kleští do vysoké polohy zdvihu a návazného opětovného klesání do zcela dolní polohy se posouvá příčná transportní roura 84 a tím i klešťová skříň 82 a klešťové kazety 83 s prázdnými příčnými přepravními kleštěmi ve směru šipky C zpět. Příčné přepravní kleště dospějí tak opět do výchozí polohy, kde mohou uchopit nové obrobky.
Pohyb klešťové skříně 82, vysvětlený v souvislosti s obr. 1 až 3, je na obr. 4 znázorněn graficky, přičemž pohyb probíhá ve směru nakreslených šipek. V bodě P se nachází klešťová skříň 82 ve zcela spuštěné poloze podle obr. 1. Návazně se zvedá při současném příčném posunu od bodu P k bodu Q do dolní polohy zdvihu podle obr. 2 a opět klesá do zcela spuštěné polohy. Vzdálenosti mezi klešťovou skříní 82 a deskou 91 v dolní poloze zdvihu je poměrně malá, např. 1 až 3 mm, protože je třeba zajistit, aby klešťová skříň 82 nedosedala na desku 91. Během pohybu od bodu P k bodu Q jsou obrobky dopravovány od jedné tvářecí stanice k druhé a tam uvolněny k příčných přepravních kleští.
Návazně se zvedá klešťová skříň 82 s příčnými přepravními kleštěmi při současném posunu od bodu P k bodu Q do horní polohy zdvihu podle obr. 1 a opět se spouští do zcela spodní polohy. Vzdálenost mezi klešťovou skříní 82 a deskou 91 v horní poloze zdvihu je relativně velká, např. asi 50 % délky horizontálního posunu, protože je třeba zajistit, aby se příčné přepravní kleště nedotýkaly tvářecích nástrojů.
Alternativně může mí smysl neprovádět přepravu obrobků v dolní poloze zdvihu znázorněné na obr. 2 a 4, poněvadž například u poslední tvářecí stanice je k dispozici skluzavka k odvážení upravených obrobků, které při prakticky horizontálním příčném posunu nemohou být umístěny optimálně. Je třeba dávat přednost navedení klešťové skříně 82 s příčnými přepravními kleštěmi na bod Q shora dolů. U tohoto, na obr. 5 znázorněno, upřednostněného pohybu se tím pohybuje klešťová skříň 82 ve směru šipek ve zcela dolní polohy spuštění v bodě P při pomalém stoupání do střední polohy zdvihu a klesá potom poměrně rychle, přednostně asi třikrát rychleji než byl pohyb zvedání, do zcela dolní polohy spuštění v bodě Q. Vzdálenost mezi klešťovou skříní 82 a deskou 91 ve střední poloze zdvihu je přednostně asi jedna třetina vzdálenosti od klešťové skříně 82 k desce 91 v horní poloze zdvihu.
Zpětný pohyb od bodu Q k bodu P probíhá podle varianty znázorněné na obr. 4 přes zvednutí do vyšší polohy zdvihu a opět klesnutí do nejnižší polohy.
K dříve popsaným zařízením podle vynálezu k vytváření zvedacího a spouštěcího pohybu příčných přepravních kleští tvářecího stroje a k vysvětleným dráhám pohybu se mohou realizovat další varianty. Zde je třeba zmínit následující varianty:
- Přenos zvedacího a spouštěcího pohybu dvouramenné páky 5 na příčné přepravní kleště se může provádět prakticky jakýmkoliv z mnoha jiných způsobů. Zvláště by mohla dvou ramenná páka 5 působit přímo na klešťovou skříň 82 a příčné přepravní kleště by mohly být upevněny na klešťové skříni přímo a nikoliv přes klešťové kazety 83.
-5CZ 296735 B6
- Pro uložení dvouramenné páky 5 a pružinové páky 6 by se mohly použít různé osy, které nemusí být souběžné. Také by mohly být osy uspořádány např. pravoúhle k příčné transportní rouře 84.
- Zvedací a spouštěcí pohyb se může svádět také například na klešťovou houpačku, která nese klešťovou skříň s pohonem příčného posunu.
- Jako pohyblivá řídicí hřídel se může místo otočné řídicí hřídele použít například otáčivě oscilující řídicí hřídel nebo lineárně oscilující řídicí smýkadlo atd.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení k vytváření zvedacího a spouštěcího pohybu, pro zvedání a spouštění příčných přepravních kleští tvářecího stroje, s pohyblivým ramenem (1) vačky, na němž je přimontována řídicí vačka (2) a protisměrná vačka (3), a s otáčivou dvouramennou pákou (5), která má rameno
    20 (52) řídicího kotouče a rameno (53) protiběžného kotouče, kde na rameni (52) řídicího kotouče je umístěn řídicí kotouč (54) otáčející se na řídicí vačce (2) a na rameni (53) protiběžného kotouče je umístěn protiběžný kotouč (55) otáčející se na protisměrné vačce (3) a řídicí vačka (2) a protisměrná vačka (3) působí na dvouramennou páku (5) v opačném směru otáčení, vyznačující se tím, že má kromě toho pohyblivou pružinovou vačku (4), na které se otáčí pružinový ko25 touč (62) umístěný na pružinové páce (6), přičemž na pružinové páce (6) je umístěna pružina (61), která působí na dvouramennou páku (5) ve stejném směru jako působí protiběžný kotouč (55).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že pružinová vačka (4) je rovněž
    30 umístěna na pohyblivém rameni (1) vačky a přednostně je umístěna na dvouramenné páce (5) a pružinové páce (6) otočně na společné ose (7).
  3. 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že pružinová vačka (4) a protisměrná vačka (3) mají stejný tvar křivky a přednostně jsou vytvořeny jako jedna jediná vačka.
  4. 4. Zařízení podle nároků 1 až 3,vyznačující se tím, že otáčení dvouramenné páky (
  5. 5) způsobené řídicí vačkou (2) zvedá příčné přepravní kleště, zatímco otáčení dvouramenné páky (5) způsobené protisměrnou vačkou (3) nebo pružinovou vačkou (4) je spouští.
    40 5. Zařízení podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že řídicí vačka (2), protisměrná vačka (3) a pružinová vačka (4) jsou tvarovány tak, že ve zcela spuštěné poloze příčných přepravních kleští přiléhá pružinový kotouč (62) na pružinu (61) pružinové vačky (4) a pružina (61) vykonává na dvouramennou páku (5) otáčivý moment stlačující příčné přepravní kleště dolů, zatímco řídicí kotouč (54) řídicí vačky (2) a protiběžný kotouč (55) je zdvihán od protisměrné
    45 vačky (3).
  6. 6. Zařízení podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že řídicí vačka (2), protisměrná vačka (3) a pružinová vačka (4) jsou tvarovány tak, že příčné přepravní kleště je možno zdvihnout do dolní polohy zdvihu působením řídicí vačky (2) proti otáčivému momentu vykonávané50 mu na dvouramennou páku řídicí vačkou (2), zatímco protiběžný kotouč (55) je zdvihán od protisměrné vačky (3).
    -6CZ 296735 B6
  7. 7. Zařízení podle nároků 1 až 6, v y z n a č u j í c í se tím, že řídicí vačka (2), protisměrná vačka (3) a pružinová vačka (4) jsou tvarovány tak, že příčné přepravní kleště je možno spustit vlivem otáčivého momentu způsobeného pružinou (61) na dvouramennou páku (5) z dolní polohy zdvihu až do zcela spuštěné polohy, zatímco protiběžný kotouč (55) se zdvihá od protisměrné vačky (3).
  8. 8. Zařízení podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že řídicí vačka (2), protisměrná vačka (3) a pružinová vačka (4) jsou tvarovány tak, že příčné přepravní kleště je možno pomocí řídicí vačky (2) za zcela spuštěné polohy pomalu zvedat proti otáčivému momentu vykonávanému pružinou (61) na dvouramennou páku (5), zatímco protiběžný kotouč (55) doléhá na protisměrnou vačku (3), je možno jej zvedat do střední polohy a potom srovnat rychle se zvedacím pohybem, přednostně asi třikrát rychleji, zatímco protiběžný kotouč (55) se opět zdvihá od protisměrné vačky (3), podporovaný otáčivým momentem vykonávaným pružinou (61) na dvouramennou páku (5), do úplně spuštěné polohy.
  9. 9. Zařízení podle nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že řídicí vačka (2), protisměrná vačka (3) a pružinová vaěka (4) jsou tvarovány tak, že příčné přepravní kleště je možno pomocí řídicí vačky (2) za zcela spuštěné polohy proti otáčivému momentu vykonávanému pružinou (61) na dvouramennou páku (5), zatímco protiběžný kotouč (55) doléhá na protisměrnou vačku (3), zvedat do nejvyšší polohy a z ní, zatímco protiběžný kotouč (55) se zdvihá od protisměrné vačky (3), podporovaný otáčivým momentem vykonávaným pružinou (61) na dvouramennou páku (5), opět do úplně spuštěné polohy.
  10. 10. Zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že řídicí vačka (2), protisměrná vačka (3) a pružinová vačka (4) jsou tvarovány tak, že během pohybového cyklu pohyblivého ramene vačky (1) je možno příčné přepravní kleště za zcela spuštěné polohy zdvihnout do dolní nebo střední polohy zdvihu, z této polohy spustit do zcela spuštěné polohy, z této polohy zdvihnout do nejvyšší polohy a nakonec z této polohy opět spustit do zcela spuštěné polohy.
  11. 11. Zařízení podle nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že pohyblivé rameno (1) vačky je otočná řídicí hřídel.
CZ20014557A 1999-07-29 2000-06-30 Zarízení k vytvárení zvedacího a spoustecího pohybu CZ296735B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH141099 1999-07-29

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20014557A3 CZ20014557A3 (cs) 2002-05-15
CZ296735B6 true CZ296735B6 (cs) 2006-06-14

Family

ID=4209804

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20014557A CZ296735B6 (cs) 1999-07-29 2000-06-30 Zarízení k vytvárení zvedacího a spoustecího pohybu

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6684723B1 (cs)
EP (1) EP1200213B1 (cs)
JP (1) JP3768881B2 (cs)
KR (1) KR100454451B1 (cs)
CN (1) CN1211171C (cs)
AT (1) ATE233623T1 (cs)
AU (1) AU5384500A (cs)
CZ (1) CZ296735B6 (cs)
DE (1) DE50001408D1 (cs)
EA (1) EA003289B1 (cs)
ES (1) ES2190972T3 (cs)
TW (1) TW483782B (cs)
UA (1) UA72529C2 (cs)
WO (1) WO2001008832A1 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8927206B2 (en) 2001-01-19 2015-01-06 Vironovative B.V. Virus causing respiratory tract illness in susceptible mammals
MXPA04008088A (es) 2002-02-21 2005-09-30 Medimmune Vaccines Inc Sistema de expresion del virus de parainfluenza recombinante y vacunas que comprenden antigenos heterologos derivados del metapneumovirus.
DE102009035551A1 (de) * 2009-07-31 2011-02-03 Valeo Klimasysteme Gmbh Kurvengetriebe
CN101972819B (zh) * 2010-09-06 2012-03-21 张舜德 一种间歇式高频率往复送料机构
ES2396845B1 (es) 2010-12-17 2014-01-16 Industrias Peñalver, S.L. Cabezal de rebarnizado para tapas.
JP6170037B2 (ja) 2011-04-12 2017-07-26 サーメディカル・インコーポレイテッド アブレーション器具
CN104498869A (zh) * 2014-12-25 2015-04-08 安徽省恒泰动力科技有限公司 一种凸轮式活塞镶圈渗铝装置
CN107559399B (zh) * 2017-09-27 2020-05-22 浙江博盟精工轴承有限公司 一种凸轮传动机构
CN108999941A (zh) * 2018-09-03 2018-12-14 惠州市成泰自动化科技有限公司 凸轮传动机构

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB730321A (en) * 1952-05-21 1955-05-18 Waterbury Farrel Foundry Co Improvements in or relating to blank transfer mechanism for heading or upsetting machines
GB1237182A (en) * 1969-03-27 1971-06-30 Smeralovy Zd Y Improvements in or relating to feed arrangements for multi-operational forging presses
US5718152A (en) * 1994-07-20 1998-02-17 Schuler Pressen Gmbh & Co. Press with gripping rails and pretensioning device
WO1998014289A1 (de) * 1996-10-03 1998-04-09 Hatebur Umformmaschinen Ag Vorrichtung zum automatischen transport von werkstücken an einer mehrstufigen umformmaschine

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3603164A (en) * 1970-02-03 1971-09-07 Itsuki Ban Apparatus for shifting magnetic head in multitrack tape player
JPS5540346A (en) * 1978-09-14 1980-03-21 Canon Inc Apparatus for automatically switching motor torque
US4527446A (en) * 1982-03-26 1985-07-09 U.S. Automation Company Cam-actuated robotic manipulator system
US5029836A (en) * 1990-03-16 1991-07-09 Swaneck Edward H Sheet register control for printing machines
US5211066A (en) * 1990-11-13 1993-05-18 Sony Corporation Cam gear controlling mechanism
NL9201065A (nl) * 1992-06-16 1994-01-17 Od & Me Bv Inrichting voor het bewerken van schijfvormige registratiedragers.
DE59304319D1 (de) * 1993-12-13 1996-11-28 Gec Alsthom T & D Ag Antriebsvorrichtung für einen Leistungsschalter

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB730321A (en) * 1952-05-21 1955-05-18 Waterbury Farrel Foundry Co Improvements in or relating to blank transfer mechanism for heading or upsetting machines
GB1237182A (en) * 1969-03-27 1971-06-30 Smeralovy Zd Y Improvements in or relating to feed arrangements for multi-operational forging presses
US5718152A (en) * 1994-07-20 1998-02-17 Schuler Pressen Gmbh & Co. Press with gripping rails and pretensioning device
WO1998014289A1 (de) * 1996-10-03 1998-04-09 Hatebur Umformmaschinen Ag Vorrichtung zum automatischen transport von werkstücken an einer mehrstufigen umformmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20014557A3 (cs) 2002-05-15
CN1365305A (zh) 2002-08-21
KR100454451B1 (ko) 2004-10-28
US6684723B1 (en) 2004-02-03
EP1200213A1 (de) 2002-05-02
JP3768881B2 (ja) 2006-04-19
EP1200213B1 (de) 2003-03-05
TW483782B (en) 2002-04-21
AU5384500A (en) 2001-02-19
EA200200210A1 (ru) 2002-08-29
ATE233623T1 (de) 2003-03-15
WO2001008832A1 (de) 2001-02-08
KR20020015372A (ko) 2002-02-27
JP2003505253A (ja) 2003-02-12
CN1211171C (zh) 2005-07-20
EA003289B1 (ru) 2003-04-24
ES2190972T3 (es) 2003-09-01
UA72529C2 (en) 2005-03-15
DE50001408D1 (de) 2003-04-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3249559B2 (ja) 曲げ成形機械とその曲げ方法
CZ296735B6 (cs) Zarízení k vytvárení zvedacího a spoustecího pohybu
JP2598784B2 (ja) 可撓性プラスチック材料のシートの把持・移送方法及び装置
JP2790193B2 (ja) 素材供給装置および鍛造機
JPS6341304A (ja) メカニカルトランスフアフイ−ダ
JPH0569070A (ja) 建築作業用の鉄筋を選び、曲げるためのプラント
US4519733A (en) Method and apparatus for automatically exchanging a workpiece in a machine tool
EP1855820B1 (en) Bending apparatus for bar-like metal sections
JPS58187225A (ja) 被加工物の自動送り装置
EP0231921A2 (en) Gripping apparatus
JPH024739Y2 (cs)
CZ288949B6 (cs) Zařízení pro automatickou dopravu obrobků u vícestupňového tvářecího stroje
JP4291925B2 (ja) 帯状工作物の段階的供給用装置
JPS6344195Y2 (cs)
JPS6138726Y2 (cs)
JPS6327886Y2 (cs)
JPH0116218B2 (cs)
JPH024734Y2 (cs)
JPS6344196Y2 (cs)
JPH024735Y2 (cs)
JP2827124B2 (ja) トランスファラインにおけるワーク旋回反転中間払い出し装置
JPH0413061Y2 (cs)
JPH06226352A (ja) プレスブレーキ
JPS61111736A (ja) パネルフオーマー
SU958031A1 (ru) Устройство дл переноса заготовок в многопозиционном высадочном автомате

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20110630