BG62427B1 - Ароматизатор - Google Patents

Ароматизатор Download PDF

Info

Publication number
BG62427B1
BG62427B1 BG100090A BG10009095A BG62427B1 BG 62427 B1 BG62427 B1 BG 62427B1 BG 100090 A BG100090 A BG 100090A BG 10009095 A BG10009095 A BG 10009095A BG 62427 B1 BG62427 B1 BG 62427B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
flavoring
aroma
glucan
component
generating
Prior art date
Application number
BG100090A
Other languages
English (en)
Other versions
BG100090A (bg
Inventor
Yutaka Saito
Yuriko Anzai
Ryuichi Suzuki
Hiroshi Ichinose
Original Assignee
Japan Tobacco Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Japan Tobacco Inc. filed Critical Japan Tobacco Inc.
Publication of BG100090A publication Critical patent/BG100090A/bg
Publication of BG62427B1 publication Critical patent/BG62427B1/bg

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B15/00Chemical features or treatment of tobacco; Tobacco substitutes, e.g. in liquid form
    • A24B15/10Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B15/00Chemical features or treatment of tobacco; Tobacco substitutes, e.g. in liquid form
    • A24B15/10Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes
    • A24B15/16Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes of tobacco substitutes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B15/00Chemical features or treatment of tobacco; Tobacco substitutes, e.g. in liquid form
    • A24B15/10Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes
    • A24B15/16Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes of tobacco substitutes
    • A24B15/165Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes of tobacco substitutes comprising as heat source a carbon fuel or an oxidized or thermally degraded carbonaceous fuel, e.g. carbohydrates, cellulosic material

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Jellies, Jams, And Syrups (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
  • Confectionery (AREA)

Description

Област на приложение
Изобретението се отнася до ароматизатор и по-специално до ароматизатор в изделия за пушене, при който нагряващият източник и ароматгенериращият участък са физически разделени, и намира приложение при производството на изделия за пушене от неизгарящ тип.
Предшестващо състояние на техниката
Тютюнът е представител на ароматгенериращите материали, чийто аромат може да бъде усетен при изгарянето му чрез вкусовите и обонятелните органи на човека.
Напоследък са разработени ароматгенериращи материали, заместващи тютюна, при които ароматизиращият компонент е поставен в подходящ носител и излъчва аромат при нагряване.
Известно е използването на зърнообразен гел под формата на микрокапсула като ароматизатор, при който ароматизиращото вещество се съдържа в топлокоагулиращ полизахарид, който има главно β-1,3-гликозидни връзки. Когато микрокапсулата се прибави към тютюн, преработен тютюн или тютюнев продукт, ароматизиращото вещество се отделя при пушене, така че да присъедини аромата към този на тютюна и при изгаряне ароматът на топлокоагулиращия полизахарид не влошава вкуса на тютюна. Източникът се отнася само за обикновени тютюневи изделия, при които ароматът и вкусът се получават при изгаряне на тютюневия материал, както при цигарите /1/.
В цитирания източник не се споменава за приложение на микрокапсулата в ароматизатори от неизгарящ тип с нагряващ източник за отделяне на ароматизиращото вещество. Не се дискутира и ефекта от пълното отделяне на ароматизиращото вещество от глюкана, дори ако е само нагрят, без да изгаря, или непрекъснато отделяне на ароматизиращото вещество по време на пушене.
Разработени са и ароматизатори, състоящи се от ароматгенерираща среда, поставена в подходящ носител и нагряващ източник, който физически е разделен от ароматгенериращата среда. Нагряващият източник се използва за нагряване на ароматгенериращата среда така, че при нейното нагряване се отделя ароматизиращото вещество /2/.
При тези ароматизатори, които съдържат конвенционален ароматгенериращ материал, съществува проблем, че ароматизиращият компонент не се освобождава в достатъчна степен веднага след първото дръпване, дори и когато този материал е нагрят. Освен това конвенционалните ароматгенериращи материали имат и този недостатък, че ароматизиращите им съставки имат много ниска стабилност при съхраняване, и когато се съхраняват за продължителен период от време, се изпаряват, поради което не може да се предложи стабилно излъчване на аромат по време на пушене. Необходимо е ароматгенериращият материал да не генерира неприятна миризма и вкус при нагряване. Също така е желателно ароматгенериращият материал и съответно ароматизаторите да генерират аромат само при нагряване.
Същност на изобретението
Целта на изобретението е създаване на ароматизатор, в който източникът на нагряване и ароматгенериращият елемент да са физически разделени един от друг и който да съдържа ароматгенериращ материал, чиято ароматгенерираща съставка е с повишена стабилност при съхранение и с възможност за незабавно освобождаване при нагряване без отделяне на неприятна миризма или вкус.
Ароматизаторът от неизгарящ тип се състои от ароматгенерираща среда и нагряващ източник, който физически е разделен от ароматгенериращата среда. Нагряващият източник се използва за нагряване на споменатата ароматгенерираща среда, при което се отделя ароматизиращото вещество. Съгласно изобретението ароматгенериращата среда е съставена от ароматгенериращ материал, състоящ се от задържащ ароматизиращото вещество материал, включващ топлонеобратимо желиран коагулиращ глюкан и ароматизиращо вещество, намиращо се в задържащия материал така, че ароматгенериращата среда е с възможност да отделя ароматизиращо вещество при нагряване чрез нагряващия източник.
Глюканът представлява р-1,3-глюкан, като най-предпочитаният глюкан за настоящото изобретение е курдлан.
Няма ограничения при използването на ароматизиращия компонент, който може да бъде както хидрофилен, така и хидрофобен.
При използване на хидрофобен ароматизиращ компонент, ароматгенериращият материал включва и маслен разтворител за хидрофобния ароматизиращ компонент. Масленият разтворител е триглицерид на наситена мастна киселина със средна верига.
При едно вариантно изпълнение на ароматизатора, ароматгенериращият материал съдържа емулгиращ агент, а съгласно друго вариантно изпълнение ароматизиращият компонент съдържа и хидрофилен ароматизиращ компонент.
Съгласно друго вариантно изпълнение ароматгенериращият материал съдържа омекотяващ агент, включващ поливалентен алкохол или захарид.
Ароматгенериращият материал е включен в листов тютюнев материал, като споменатата ароматгенерираща среда представлява смес на ароматгенериращо вещество с нарязан тютюн в прахообразно състояние и е оформена във вид на лист.
Ароматизаторът съгласно изобретението намира приложение в цигарени изделия.
Съгласно изобретението като носещ материал за ароматизиращия компонент се използва топлонеобратимо коагулиращ глюкан, който е топлонеобратимо превърнат в гел. Ароматгенериращият материал, съдържащ този топлонеобратим гел на глюкана, е способен да фиксира здраво и да задържа ароматизиращия компонент в нормални условия на съхранение и веднага да освободи достатъчно количество от него при нагряване, без да се изисква неговото изгаряне (т.е. да се излъчва достатъчно количество от ароматизиращия компонент само при нагряване: генериране на аромат). Освен това ароматгенериращият материал съгласно изобретението не генерира никаква неприятна миризма или вкус при нагряване.
Съгласно изобретението е създаден ароматизатор, съдържащ ароматгенериращо средство, което включва ароматгенериращ материал, съставен от носител на ароматизиращия компонент, формиран от топлонеобратимо превърнат в гел топлонеобратимо коагулиращ глюкан и ароматизиращ компонент, носен от носителя, който може да освободи достатъчно количество от ароматизиращия компонент само при нагряване, като нагряващият източник е физически разделен от ароматгенериращото средство и се използва за нагряване на ароматгенериращото средство с цел освобождаване на ароматизиращия компонент.
Пояснение на приложените фигури
Примерно изпълнение на изобретението е показано на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява разрез, схематично показващ примерно изпълнение на ароматизатор, при който може да се приложи изобретението;
фигура 2 - разрез, схематично показващ второ примерно изпълнение на ароматизатор, при който може да се приложи изобретението;
фигура 3 - разрез, схематично показващ трето примерно изпълнение на ароматизатор, при който може да се приложи изобретението;
фигура 4 - частичен страничен разрез, схематично показващ четвърто примерно изпълнение на ароматизатор, при който може да се приложи изобретението;
фигура 5 - частичен разрез и поглед в перспектива, схематично показващ пето примерно изпълнение на ароматизатор, при който може да се приложи изобретението и фигура 6 представлява диаграма, показваща резултатите от органолептичната оценка на ароматизатора от изобретението в сравнение със съответния еталон.
Примери за изпълнение на изобретението
Авторите на изобретението са провели обширни проучвания в опита си да разработят ароматизатор с отлично запазване стабилността на ароматизиращия компонент при обикновени условия на съхранение и който е способен веднага да освободи достатъчно количество ароматизиращ компонент при нагряване без отделяне на неприятна миризма или вкус. Установено е, че това може да бъде постигнато чрез използването на топлонеобратим гел на топлонеобратимо коагулиращ глюкан като Р-1,3-глюкан, например курдлан като носещ материал за ароматизиращия компонент.
Глюканът, използван в настоящото изобретение, е известен от нивото на техниката. Например курдланът, който е най-предпочитаният за настоящото изобретение, представлява Р-1,3-глюкан с нормална верига, където около 400-500 молекули ϋ-глюкоза са свързани заедно чрез β-глюкозидни връзки в 1-3 позиция, разтворим е във вода и в повечето органични разтворители. Освен това глюканът е безопасен за човека (например 1Р 1-289457А разкрива приготвянето на ядлив филм чрез смесване на β-1,3-Γπκ&3Η, какъвто е курдлана, с водоразтворим високомолекулен материал). Глюкан, какъвто е курдланът, се намира в търговската мрежа под формата на пудра.
Когато β-13-глюкан под формата на водна дисперсия се нагрее над критичната температура на желиране (при използване на курдлан около 80°С и повече), той желира. Полученият гел не може никога да бъде разтопен отново, дори ако пак се затопли (топлонеобратим гел).
Авторите на изобретението откриха, че такъв топлонеобратим гел на топлонеобратимо коагулиращ глюкан като β-13-глюкан е способен да носи здраво и да задържа ароматизиращи компоненти, както и веднага да освобождава достатъчно количество от тях при нагряване, без да отделя субстанции, които да влияят лошо на освободения аромат като неприятно усещане и миризма.
Ароматизиращият компонент, който се използва за генериране на аромата съгласно изобретението, е течен или твърд (т.е. не е газообразен) при температурата, при която се приготвя водна дисперсия от топлонеобратим коагулиращ глюкан, което ще бъде описано покъсно. Не съществуват никакви специални ограничения по отношение на използвания ароматизиращ компонент, ако неговият аромат удовлетворява обонятелните и вкусовите органи на човека. Могат да се използват както хидрофилни, така и хидрофобни ароматизиращи компоненти.
Примери за хидрофилни ароматизиращи компоненти са екстрактът от тютюневи листа, натуралните растителни екстракти (например екстракт от сладък корен, екстракт от жълт кантарион, екстракт от сливи, праскови и други), киселини (например ябълчена, винена, лимонена и други), захариди (например глюкоза, фруктоза, изомеризирана захар и други) и никотинови соли (например никотин цитрат и други). Примери за хидрофобни ароматизиращи компоненти са тютюн на прах, ментол, какао (прахообразни, във вид на екстракти и т.н.), естери (изоамилов ацетат, линалилов ацетат, изоамилов пропионат, линалилов бутират и други), натурални етерични масла (растителни етерични масла като ванилов екстракт, ментово масло, лютиво ментово масло, кайсиево масло, жасминово масло; животински етерични масла като мускус, янтар, цибет, боброва мас и други) и отделни тамяни (например анетол, лимонен, линалол, евгенол и други). Тези ароматизиращи компоненти могат да се използват поотделно или в комбинация от два или повече.
Ароматизиращите компоненти могат да се използват във всякаква концентрация в ароматгенериращия материал от изобретението, достатъчна да задоволи човешкия вкус чрез неговите сетивни и вкусови органи, когато ароматгенериращият материал се загрее, като концентрацията може да се уточни произволно. По-специално ароматизиращият компонент присъства в количество от следи до 20% тегл., за предпочитане между 5 и 10% тегл. в крайния ароматгенериращ материал.
При изготвяне на ароматгенериращ материал съгласно изобретението е желателно да се добави ароматизиращия компонент към нежелиран глюкан като курдлан, преди той да се подложи на желиране, и след това получената субстанция се подлага на термично желиране на глюкана. Установено е, че когато ароматизиращият компонент се добави към глюкана преди неговото превръщане в гел, след което глюканът се превръща термично в гел, ароматизиращият компонент може да бъде включен или хванат в триизмерната мрежа на глюкановите молекули, като бъде твърдо фиксиран и задържан там така, че задържането на ароматизиращия компонент може да се повиши и продължителността на освобождаването му по време на нагряване чувствително може да се увеличи.
По-специално глюкан, обикновено под формата на пудра, първо се разбърква с висока скорост във вода, за да се получи дисперсия (глюканова дисперсия). Приготвянето на тази дисперсия е желателно да се извърши чрез разбъркване на глюкана с миксер при температура от 20 до 30°С. По този начин може да бъде получена стабилна водна дисперсия на глюкана. Когато съдържанието на глюкан, например курдлан, е голямо, ще се получи дисперсия с голям вискозитет, като по този начин се възпрепятства получаването на дисперсия, лесна за обработка. В частност, когато ароматгенериращият материал трябва да се приготви под формата на лист, съдържанието на глюкан, в частност курдлан, във водна дисперсия би трябвало да бъде между 1 до 20% тегл., най-добре от 3 до 5% тегл.
След това желаният ароматизиращ компонент се добавя в желано съотношение към приготвената водна дисперсия на глюкан и се смесват. В такъв случай, ако използваният ароматизиращ компонент е хидрофобен, желателно е той да бъде предварително разтворен в маслен разтворител (например растителни масла или триглицерид на наситена мастна киселина), за предпочитане заедно с емулгиращ агент, който е известен като хранителна добавка (например мастно-кисел естер на глицерола, мастно-кисел естер на захарозата, мастно-кисел естер на сорбитан, мастно-кисел естер на пропиленгликол и лецитин), за приготвяне на разтворимия материал, който след това се смесва с водната дисперсия на глюкан. Получената смес след това се диспергира и емулгира чрез високоскоростно разбъркване, както е посочено по-горе. След посочените маслени разтворители за хидрофобни ароматизиращи компоненти особено подходящ е триглицеридът на наситената мастна киселина със средна верига (МСТ), тъй като тази субстанция е способна веднага да разтвори повечето хидрофобни ароматизиращи компоненти, има отлична стабилност на окисляване, тъй като не съдържа ненаситени мастно-киселинни компоненти и е лесна за манипулиране поради ниския си вискозитет. Освен това използването на емулгиращ агент е ефективно при формиране на задоволителна емулсия, в която ароматизиращият компонент е равномерно диспергиран и включен.
При приготвянето на посочения разтворен материал може да се добави и хидрофилен ароматизиращ компонент. В този случай ароматизиращият компонент се разтваря в мастен разтворител и се стабилизира на фина емулсия с помощта на високоскоростно разбъркване. От друга страна хидрофилният ароматизиращ компонент е равномерно диспергиран и стабилизиран във водната дисперсия на глюкан с висок вискозитет.
С оглед да се придаде гъвкавост на получения слой, за да се улесни отлепването му от поддържащата форма, желателно е да се добави омекотяващ агент, съдържащ поливалентен алкохол (например глицерол, пропиленгликол) и/или захарид (например монозахариди като глюкоза и фруктоза; дизахариди като малтоза, захароза и лактоза и полизахариди като целулоза и скорбяла; и техни окислени производи като алдонова киселина и уронова киселина) към водната дисперсия на глюкана, съдържащ ароматизиращия компонент. Чрез регулиране на отношението между съдържанието на поливалентните алкохоли и захаридите, мекотата на получения слой може да бъде регулирана.
Така получената водна дисперсия на глюкана, съдържаща ароматизиращия компонент и други компоненти, се излива върху подходяща поддържаща форма (например лента от неръждаема стомана) под формата на тънък лист, който след това се подлага на обработка за отнемане на пяната при понижено налягане, в случай, че това се изисква.
После този тънък лист се изсушава чрез нагряване при температура, която позволява глюкана да бъде топлонеобратимо превърнат в гел (например при курдлан - от 80 до 140°С). Чрез тази термична обработка съдържанието на водата в тънкия лист се редуцира например до 10%, и в същото време глюканът се трасформира в топлонеобратим гел, фиксиращ и задържащ ароматизиращия компонент, по този начин се получава ароматгенериращия материал съгласно изобретението. Желиране се постига само чрез загряване, без използването на какъвто и да е желиращ агент. Както бе споменато по-горе, глюканът се подлага на топлинно желиране съгласно изобретението във формата на водна дисперсия. Когато глюканът във вид на водна дисперсия се подлага на топлинно желиране, ароматът на ароматизиращия компонент не се уврежда, за разлика от случая, когато на топлинно желиране се подлага глюкан във формата на водно-алкален разтвор.
Така полученият ароматгенериращ материал съгласно изобретението съдържа глюканов гел, включващ в себе си ароматизиращия компонент, и може лесно да бъде отделен от поддържащата форма. Ако е необходимо, глюкановият гел може да бъде овлажнен и размекнат, за да се отдели от поддържащата форма.
Ароматгенериращият материал съгласно изобретението почти не освобождава ароматизиращия компонент в него, когато се съхранява на склад при обикновени условия (например при температура от 22°С и относителна влажност 60%), но когато се загрее (например при 200-300°С и повече), ароматизиращият компонент лесно се освобождава без генериране на някаква неприятна миризма или вкус. Освен това ароматгенериращият материал съгласно изобретението е неразтворим във вода, както и в повечето органични разтворители, и е безвреден.
Съдържанието на всеки компонент в крайния ароматгенериращ материал за предпочитане е както следва:
- Съдържанието на глюкан, в частност курдлан, варира от 2 до 70% тегл., най-добре от 10 до 40% тегл. Ако съдържанието на гл гокана надхвърли 70% тегл., гъвкавостта на получения гел ще прояви тенденция към намаляване. От друга страна, ако съдържанието на глюкана е по-малко от 2% тегл., ще се прояви тенденция към незавършено формиране на гел.
- Съдържанието на масления разтворител е 30 или по-малко % тегл. за предпочитане от 5 до 15%. Ако съдържанието на масления разтворител надвиши 30% тегл., става невъзможно глюкановият гел да задържи целия маслен разтворител така, че част от него ще изтече извън глюкановия гел.
- Съдържанието на емулгиращия агент е 30 или по-малко % тегл., за предпочитане от 5 до 15%. Ако съдържанието на емулгиращия агент надвиши 30% тегл., става невъзможно глюкановият гел да задържи целия емулгиращ агент, така че част от него ще изтече извън гела, както в случая с масления разтворител. Съответно за предпочитане е масленият разтворител и емулгиращият агент общо да не надвишават 30% тегл. Оптималното съотношение между масления разтворител и емулгиращия агент е 2:1.
- Общото количество на поливалентния алкохол и захарида е 50 или по-малко % тегл., за предпочитане между 10 и 30% тегл. (в този диапазон може да се използва захарид, който служи и за ароматизиращ компонент).
Ароматгенериращият материал съгласно изобретението може да бъде нарязан на фини парчета или разпратен, за да се получи ароматгенериращо средство, което може да се използва по избор и в комбинация с други ароматгенериращи материали като нарязана тютюн.
По избор и за предпочитане нарязаният или разпрашен ароматгенериращ материал съгласно изобретението се смесва с обикновен суров листов тютюнев материал и се оформя като фолио, което след това се нарязва на ситни парчета или се раздробява в чукова мелница. Полученият материал може да се използва самостоятелно или в комбинация с други ароматизиращи компоненти (като нарязана тютюн) за приготвяне на ароматгенериращото средство. Обичайният състав на навит на ролка тютюнев материал включва 100 тегл. ч. тютюнев прах (или целулоза или доломит), 5 до 20 тегл.ч. заздравяващ материал (например тютюневи влакна или пулп), от 1 до 15 тегл.ч. слепващ материал (например карбоксиметилцелулоза), от 1 до 40 тегл.ч., за предпочитане от 5 до 20 тегл.ч. от ароматгенериращия материал съгласно изобретението и необходимото количество вода. Този състав по желание може да съдържа и подходящо количество овлажнител (например глицерин) или водоустойчив агент (например глиоксал). Ароматгенериращият материал съгласно изобретението може да се смеси с други видове тютюнев листов материал като суспензионен листов тютюнев материал.
Ароматгенериращото средство съгласно изобретението може да се комбинира с подходящ източник на топлина, който загрява, но не изгаря съществено средството, за да се произведе изделие за пушене от обикновен цигарен тип. По-точно ароматизаторът съгласно изобретението има ароматгенериращо средство, състоящо се от ароматгенериращ материал и загряващ източник, физически разделен от средството, който служи за нагряване на ароматгенериращото средство с цел да се освободи ароматизиращия компонент от него. Колкото до комбинацията от ароматгенериращо средство и нагряващ източник, би могло да се направи справка в 1Р 2-84166А, 2-190171А, 2-191674А, 5-103836А, 5-115272А и 6-29647А. Ароматгенериращият материал съгласно изобретението е в състояние веднага да освободи ароматизиращия компонент в момента, в който бъде нагрят от нагряващия източник, например нагряващ източник с въгле родсъдържащо гориво, източник, нагряващ чрез химична реакция или електронагреваем източник, с цел да се задоволи вкуса на пушача чрез неговите вкусови и обонятелни органи.
Фигура 1 показва един вариант на неизгарящ тип изделие за пушене съгласно изобретението (терминът “неизгарящ тип” в случая означава изделие, чийто ароматгенериращ материал или средство не се изгаря). Основната структура на такъв неизгарящ тип изделие за пушене е известна от нивото на техниката, както се разкрива в ΙΡ 2-84166А. Съгласно фигура 1 изделието за пушене 1 има незапалима, топлоизолирана порьозна куха керамична тръба 2, като вътрешността на тръбата 2 е разделена на три участъка. В първия участък, разположен в отдалечения край на тръбата 2, се разполага цилиндричен въгленов нагряващ източник 3, оформен например от въгленови частици, свързани заедно в едно цяло, поддържани от пръстеновиден поддържащ елемент 4, разположен приблизително в центъра на първия участък, и отдалечен от вътрешните стени на тръбата 2. Въгленовият нагряващ източник 3 е снабден най-малко с един надлъжен въздушен проход 5 по продължение на централната му част. Първият участъка е разделен от втория чрез разделяща стена 6, която позволява на въздуха да преминава през нея. Пространството от първия участък, оформено между задния край на нагряващия източник 3 и разделящата стена 6, се запълва с ароматгенериращо средство 7, съдържащо нарязан или прахообразен ароматгенериращ материал съгласно изобретението. Ароматгенериращото средство 7 може да бъде съставено само от ароматгенериращия материал съгласно изобретението или от комбинация между ароматгенериращия материал съгласно изобретението или друг подходящ ароматгенериращ материал (например нарязан тютюн). В третия участък, разположен в обратния край на тръбата 2, е поставен филтър 8 с ниска филтрираща способност. Вторият участък, разположен между първия и третия, е оставен празен. Капачето 9, снабдено с множество въздушно-проходни отвори 10, може да бъде поставено върху отдалечения отвор на първия участък. Когато нагряващият източник 3 се запали и се упражни всмукващ ефект през филтъра 8, околният въздух се увлича през въздушно-проходните отвори 10 на капачето 9, минава през въздушния проход 5 на нагряващия източник 3, през който въздухът се нагрява от запаления въглеродсъдържащ нагряващ източник 3. Загретият въздух затопля ароматгенериращото средство 7, от което се освобождава ароматгенериращия компонент.
Въздухът и освободения в него ароматгенериращ компонент оформят аерозол, преминавайки през празния участък 11, и ароматът може да бъде усетен през филтъра 8.
Фигура 2 показва друго изпълнение на неизгарящ тип изделие за пушене съгласно изобретението. Основната структура на такъв неизгарящ тип изделие за пушене е известна от нивото на техниката, както се разкрива в 1Р 6-189773А.
Съгласно фиг. 2 изделието за пушене 1 има обвиващ елемент 12 (например ламинат от хартиено и метално фолио), оформено в кухо цилиндрично тяло, което може да се раздели на порции. Вътрешността на обвиващия елемент е разделена на четири участъка. В първия участък, разположен в отдалечения край на цилиндричния обвиващ елемент 12, е поставено топлоизолиращото цилиндрично тяло, направено например от стъклени влакна, в което се поставя цилиндричен въгленов нагряващ източник 3, чиято външна повърхност е снабдена с множество улеи, разположени надлъжно по продължение на цялата му дължина. Отдалеченият край на топлоизолиращото цилиндрично тяло 13 е издаден извън обвиващия елемент 12. Вторият участък, съседен на първия, се запълва с ароматгенериращо средство 7, съдържащо ароматгенериращ материал съгласно изобретението. Това ароматгенериращо средство 7 може да съдържа ароматгенериращ материал съгласно изобретението, омесен в тютюнев листов материал, както е описано по-горе. Третият участък, съседен на втория, може да бъде запълнен с нарязан тютюн 14. Четвъртият участък, съседен на третия, може да бъде запълнен с филтър 8 с ниска филтрираща способност. Външната стена на обвиващия елемент 12 може да бъде обвита с хартиен материал 15. Когато въгленовият нагряващ източник 3 се запали и изделието за пушене се всмукне, околният въздух се увлича през улеите, оформени върху периферните стени на въгленовия нагряващ източник 3, и се загрява от топлината на източника. Нагретият въздух нагрява ароматгенериращото средство 7 при преминаване през него и освобождава ароматизиращия компонент. Въздухът заедно с освободения ароматизиращ компонент минава през нарязания тютюн 14, ако го има, за да поеме аромата на нарязания тютюн 14, и се усеща от пушача през филтъра 8. Фигура 3 показва друго вариантно изпълнение на неизгарящ тип изделие за пушене съгласно изобретението. Основната структура на такъв неизгарящ тип изделие за пушене е известна от нивото на техниката, както се разкрива в 1Р 6296479А. Съгласно фиг. 3 изделието за пушене 1 има тройна тръбна структура, където всяка от тръбите е коаксиално разположена и в контакт една с друга. Най-външната тръба 16 е горивна тръба и е оформена от пресовано тяло, направено от запалим материал, съдържащ въгленов прах. Средната тръба 17, разположена върху вътрешната стена на горивната тръба 16, е първа топлоизолираща тръба и е оформена от графитни люспи. Най-вътрешната тръба 18 е оформена например от алуминиев оксид трихидрат и образува втора термоизолираща тръба, която може да има по-ниски изолиращи качества от първата изолираща тръба 17. Тази топлоизолираща тръба 18 се запълва вътре с ароматгенериращо средство 7, съдържащо ароматгенериращ материал съгласно изобретението. На повърхността на другия край на тройно-тръбната структура е поставена пръстеновидна разделяща шайба 19, която не пропуска дима. Горивната тръба 16 е обвита с цигарен обвиващ материал (цигарена хартия) 12 по такъв начин, че цигарената хартия 12 стърчи извън задния край на тройната тръбна конструкция, оформяйки по този начин пространство, определено от задния край на тройно-тръбната конструкция и цигарената хартия 12. Така оформеното пространство се запълва с филтър 8 с ниска филтрираща способност.
Фигура 4 показва друго вариантно изпълнение на неизгарящ тип изделие за пушене съгласно изобретението. Основната структура на такъв неизгарящ тип изделие за пушене е известна от нивото на техниката, както се разкрива в ΊΡ 1-191674А. Съгласно фиг. 4 изделието за пушене 1 има външен изглед подобен на цигара с филтър и съдържа кух цилиндричен филтърен елемент 8, наподобяващ филтърен участък на цигара с филтър и цигарен цилиндър 20, наподобяващ цигарения участък на цигара с филтър. Филтърният участък 8 и цигареният цилиндър 20 са свързани един към друг чрез филтърна хартия 21, както при обикновени цигари с филтър. Цигареният цилиндър 20 включва пластичен тръбен елемент 22, а крайният участък на цигарения цилиндър 20, който е отдалечен от цилиндричния филтърен елемент 8, е приспособен да бъде запушен с въздухопропусклив затапващ елемент (не е показан), който симулира тютюнев лист. Филтърният елемент 8 има деформираща се куха цилиндрична обвивка 12, направена например от хартия. От двете страни на тази обвивка 12 са разположени двойка филтърни елементи 23, действащи съответно като въздухопропусклив филтър. Тези филтърни елементи могат да бъдат направени от същия филтърен елемент, използван при обикновените цигари или филтърен елемент с ниска филтрираща способност. Освен това в тази обвивка 12 е разположен еластичен деформиращ се кух цилиндричен съд 24, направен например от пластичен полиетилен или полистирен, който е поставен между филтърните елементи 23 по такъв начин, че е оставено пространство между периферната повърхност на цилиндричния съд 24 и вътрешните стени на обвивката 12. Двата отворени края на този съд 24 се залепват съответно със залепващ филм, който не може да бъде разкъсан, дори и когато съдът 24 се деформира еластично. Разделящата стена 25 е разположена в съда 24, разделяйки го на две камери 26 и 27. Камерата 26 се запълва с вода 28, докато камерата 27 се запълва от субстанция 29, която е способна, реагирайки с водата, да излъчва топлина. В разделящата стена 25 има тънък стенен участъка (например радиални У-образни вдлъбнатини, непоказани на фигурата), който може да се разкъса, ако съдът 24 се деформира еластично. Ароматгенериращият лист 7 под формата на фини ленти съгласно изобретението, се увива около външната стена на съда 24, по такъв начин, че частично да се застъпват, така че да се оформят пролуки между вътрешната стена на обвивката 12 и съда 24, които позволяват на въздуха да преминава. Когато централният участъка на филтърната единица 8 се стисне между пръстите, съдът 24 се дефор8 мира еластично, тънкият стенен участък на разделящата стена 25 се разкъсва, като позволява на водата 28 от камера 26 да влезе в камера 27 и да реагира химически със субстанцията 29, генерирайки по този начин топлина (екзотермична хидратация). В резултат ароматгенериращото средство 7 се нагрява от получената топлина, освобождавайки ароматизиращия компонент. В този случай, когато изделието за пушене 1 се всмукне през другия краен участък на филтърната единица 8, околният въздух навлиза от цигарения цилиндър 20, увлича ароматизиращия компонент, преминавайки през пространството между външната периферна стена на съда 24 и вътрешната стена на обвивката 12, и влиза в устата на пушача.
Фигура 5 илюстрира друго вариантно изпълнение на неизгарящ тип изделие за пушене съгласно изобретението. Основната структура на такъв неизгарящ тип изделие за пушене е известна от 1Р 5-115272А. Съгласно фиг. 5 изделието за пушене 1 включва кухо цилиндрично тяло 30, направено например от тантал, върху вътрешната стена на което са монтирани множество загряващи огънати проводници 31. За да се загреят, проводниците 31 се захранват с електрическа енергия от батерия 32, разположена например в обратния вътрешен краен участък на цилиндричното тяло 30. Енергията от батерията 32 може да бъде регулирана чрез регулиращи средства 33, осигурени за загряване на ароматгенериращото средство, както е описано по-долу. Единият край на всеки нагряващ проводник 31 е обикновено заземен, а другият край на всеки нагряващ проводник 31 е поотделно свързан към регулиращите средства 33. Пръчковидното ароматгенериращо средство 7, оформено отделно от цилиндричното тяло 30, се поставя в цилиндричното тяло 30. Това ароматгенериращо средство 7 съдържа ароматгенериращия материал съгласно изобретението. Когато това ароматгенериращо средство 7 се постави в цилиндричното тяло 30 през единия му отворен край, където проводниците 31 са закрепени до такава степен, че предният краен участък на ароматгенериращото средство се допре до разделящата стена 34, разположена в цилиндричното тяло 30, като ароматгенериращото средство 7 се крепи вътре в цилиндричното тяло 30 от проводниците 31, при което те се забиват в него. В резултат ароматгенериращото средство 7, закрепено по този начин, е в плътен контакт с нагряващите проводници 31, така че ароматгенериращото средство може да бъде ефективно нагрято от нагряващите проводници 31, които се захранват и нагряват от електрическата енергия на батерия 32, освобождавайки по този начин ароматизиращия компонент. Така ароматът може да бъде усетен чрез пушене на изделието за пушене 30 през ароматгенериращото средство 7. Към страната на ароматгенериращото средство 7, от която се всмуква, може да бъде прикрепен филтър с ниска филтрираща способност. Захранването с електрически ток на нагряващите проводници 31 може да бъде осъществено чрез действието на натискащ се бутон 35, монтиран върху цилиндричното тяло 30 така, че да се задействат регулиращите средства 33, захранващи с електрически ток от батерията 32 нагряващите проводници 31.
Изобретението ще бъде пояснено със следните примери, с които не се ограничава обхвата на изобретението.
Пример 1
8 курдлан на прах се диспергира в 190 β вода в миксер със скорост на въртене 3000 об/пнп при температура 24°С. Към получената дисперсия се добавят 10 8 никотинов цитрат (съдържанието на никотин е 39,3%) и се разбъркват. Полученият разтвор след това се излива върху лента от неръждаема стомана под формата на лист с дебелина от 0,762 тт до 2,54 тт, след което се суши при температура 1О7оС. При сушенето курдланът се желира необратимо, задържайки и фиксирайки в себе си никотиновия цитрат. Последователно полученият лист се овлажнява и кондиционира така, че да се получи водно съдържание от 10 до 20% тегл. и листът се отделя от лентата, оформяйки по този начин ароматгенериращия листов материал съгласно изобретението. Дебелината на така получения лист е от 0,254 тт до 0,762 тт. Загубата на никотин, дължаща се на сушенето по време на производството на този лист, потвърдено чрез газова хроматография, е по-малко от 1% тегл., с което се показва, че може да бъде реализирано високо отношение на фиксирания никотин.
Като контролна проба нарязан тютюн за пушене, съдържащ 1 % тегл. или по-малко никотин, се разпръсква с воден разтвор на никотинов цитрат, за да се получи същата нико9 тинова концентрация, както беше отбелязано по-горе. Този нарязан тютюн и ароматгенериращият листов материал съгласно изобретението, получен по-горе, се кондиционират при 22°С и относителна влажност 60% в продължение на 3 дни за единия тест и в продължение на 30 дни за другия тест. Тези два вида проби се подлагат за измерване на никотиновата концентрация и на органолептичен тест.
Измерването на никотиновата концентрация се извършва чрез газова хроматография.
Установено е, че концентрацията на никотина, добавен към нарязания тютюн, се намалява с 5% тегл. след 3 дни и с 20% тегл. след 30 дни. Никотиновата концентрация на ароматгенериращия листов материал остава почти непроменена, като 99% тегл. или повече от никотина се задържат в него дори и след 30 дни.
Органолептичният тест е проведен както следва:
500 т£ от ароматгенериращия материал се нарязва на парченца с ширина 2 тт, които се поставят върху метална плоча и се загряват до температура 300°С. Генерираният аромат се оценява от три органолептични експерта и оценките се представят на четири степени, като се взима осреднената оценка. Резултатите от органолептичния тест са по15 казани в таблица 1 по-долу.
Таблица 1
Аромат Нарязан тютюн Ароматгенериращ листов материал съгласно изобретението
Никотин След 3 дни След 30 дни След 3 дни След 30 дни
0 Δ ® ®
Генерирането на каквито и да е субстанции, които да се смесват с аромата на никотина, такива като неприятно стимулиране, лоши или неприятно миришещи субстанции, не бяха излъчени от листовия материал, съставен предимно от курдлан, по време на нагряването на ароматгенериращия листов материал съгласно изобретението.
Пример 2 £ курдлан на прах се диспергира в 190 £ вода при същите условия, както тези от пример 1. Към получената дисперсия се добавя 1 £ ванилов екстракт (10 £ като етанолов разтвор) и се смесват. Полученият разтвор се третира по същия начин, както в пример 1, за да се приготви ароматгенериращ листов материал съгласно изобретението, задържащ и фик35 сиращ в себе си ваниловия екстракт. Дебелината на така полученият лист е от 0,254 тт до 0,762 тт.
Като контролна проба нарязана тютюн, съдържащ 1 % тегл. никотин или по-малко, се напръсква с етанолов разтвор на ванилов екстракт, така че да се получи същата концентрация на ванилов екстракт, както е отбелязано по-горе. Този нарязан тютюн и ароматгенериращият листов материал съгласно изобретението, получен по-горе, се кондиционират при температура 22°С и относителна влажност 60% в продължение на 3 дни за първия тест и в продължение на 30 - за втория. Тези два вида проби се подлагат на органолептичен тест по същия начин, както в пример 1. Резултатите са дадени в таблица 2 по-долу.
Таблица 2
Аромат Нарязан тютюн Ароматгеиериращ листов материал съгласно изобретението
Ванилов екстракт След 3 дни След 30 дни След 3 дни След 30 дни
0 X ® ®
Пример 3 β курдлан на прах се диспергира в 190 β вода при същите условия, както тези от пример 1. Към получената дисперсия се добавя 10 β никотинов цитрат (съдържание на никотин 39,3%) и 1 β ванилов екстракт (10 β като етанолов разтвор) и се смесват. Полученият разтвор се третира по същия начин, както в пример 1, за да се приготви ароматгенериращ листов материал съгласно изобретението, задържащ и фиксиращ в себе си никотин и ванилов екстракт. Дебелината на полученият лист е 0,254 ппп и 0,762 тт.
Като контролна проба нарязан тютюн, съдържащ 1 % тегл. никотин или по-малко, се напръсква с воден разтвор на никотинов цитрат и етанолов разтвор на ванилов екстракт, така че да се получи същата концентрация на никотин и ванилова екстракт, както е отбелязано по-горе. Този нарязан тютюн и ароматгенериращият листов материал съгласно изобретението, получен по-горе, се кондиционират при температура 22°С и относителна влажност 60% в продължение на 3 дни за първия тест и в продължение на 30 за втория. Двата вида проби се подлагат на органолептичен тест по същия начин, както в пример 1. Резултатите са дадени в таблица 3 по-долу.
Таблица 3
Аромат Нарязан материщ гнсриращ листов Гсъгласио изобретението’*”
След След След 3 дни След 30 дни
3 дни 30 дни
Никотин 0 Δ ® ®
Ванилов
екстракт 0 X ® ®
Пример 4
Ароматгенериращият листов материал, получен в пример 1, се нарязва на ситни парчета, всяко с ширина 2 тт, след което се обвива с незапалима обвивна хартия и се нарязва на пръчковидни изделия, всяко с дължина 30 тт (от тук надолу наричани ароматгене50 риращ участък). Към единия край на ароматгенериращия участък се прикрепва цилиндричен въгленов запалителен участък, притежаващ множество аксиални пропускащи въздуха каналчета, а към другия му край се прикрепва филтър с ниска филтрираща способност. След това околната повърхнина на този продукт се обвива в незапалителна обвивна хартия, съдържаща стъклени влакна, и така се получава пръчковидно изделие за пушене.
Когато въгленовият запалителен участък се запали и се всмукне, ароматгенериращият участък се загрява от загретия въздух, преминаващ през аксиалните въздушни каналчета на въгленовия запалителен участък, позволявайки на аромата, освободен от всякакви неприятни миризми, да се излъчи и да бъде вкусен с първото всмукване. По този начин се доказва, че ароматгенериращият участък може задоволително да бъде използван в изделие за пушене.
Пример 5 £ етанол и 2 £ лецитин се разтварят в 4 £ МСТ, за да се приготви смесен ментолов разтвор. Междувременно 12 £ курдлан на прах се диспергира в 288 £ вода при температура 25°С и при разбъркване със скорост на въртене 3000 об/пйп. Към получената дисперсия се прибавя смесеният етанолов разтвор и сместа се разбърква в продължение на 5 πιΐη, за да се получи емулгирана дисперсия. Към тази емулгирана дисперсия се прибавя 8 £ какао, 6 £ сорбитол (15% тегл. от целия състав) и 6 £ глицерин (15% тегл. от целия състав), разбъркват се при същите условия, както по-горе, за да се получи курдланова суспензия. Курдлановата суспензия се излива върху лента от неръждаема стомана, като лист с дебелина от 0,5 до 1,0 тш и се суши при 110°С. При това сушене курдланът се желира термонеобратимо, задържайки и фиксирайки в себе си ментола. После изсушеният курдланов лист се отделя от лентата, получава се ароматгенериращ материал съгласно изобретението. Дебелината на листа е от 0,1 до 0,2 тт.
Така приготвеният ароматгенериращ листов материал се съхранява в продължение на 20 дни при температура 22°С и относителна влажност 60%, след което се подлага на измерване на ментоловата концентрация и органолептичен тест. Ментоловата концентрация се измерва чрез газова хроматография. В резултат е установено, че 95% и повече от ментола са останали в листа дори след 20 дни съхранение. Резултатите от органолептичната оценка са почти същите, както и преди съхранението.
Пример 6 £ курдлан на прах се диспергира в 288 £ вода при същите условия на разбъркване, както в пример 5, след което се добавят 0,5 £ екстракт от сладък корен и хидрофилен ароматизиращ компонент и се диспергират. Към дисперсията се прибавят 8 £ какао, 6 £ сорбитол и 6 £ глицерин и се разбъркват при същите условия, за да се получи курдланова суспензия. Курдлановата суспензия се третира по същия начин, както в пример 5, за да се получи ароматгенериращ листов материал съгласно изобретението с екстракт от сладък корен, задържан и фиксиран в него.
След това ароматгенериращият лист съгласно изобретението се подлага на измерване на концентрацията на ароматизиращия компонент и на органолептичен тест по същия начин, както в пример 5, като се получават същите резултати, както в пример 5.
Пример 7
0,1 £ ментово масло, хидрофобен ароматизиращ компонент и 2 £ лецитин се разтварят в 4 £ триглицерид на мастна киселина със средна верига (МСТ), за да се приготви смесен ментово-маслен разтвор. Междувременно 12 £ курдлан на прах се диспергира в 288 £ вода при същата температура и условия на разбъркване, както в пример 5. Към дисперсията се добавя смесеният ментово-маслен разтвор и се разбърква в продължение на 5 тт, за да се емулгира. Към получената емулгирана дисперсия се добавят 8 £ какао, 6 £ сорбитол и 6 £ глицерин и се разбъркват при същите условия, за да се получи курдланова суспензия. Курдлановата суспензия се третира по същия начин, както в пример 5, за да се получи ароматгенериращ листов материал с ментово масло, задържано и фиксирано в него.
След това ароматгенериращият лист съгласно изобретението се подлага на измерване на концентрацията на ароматизиращия компонент и на органолептичен тест по същия начин, както в пример 5, като се получават същите резултати, както в пример 5.
Пример 8
Смесен ментово-маслен разтвор се приготвя по същия начин, както в пример 7. Междувременно 12 £ курдлан на прах се диспергира в 288 £ вода при същата температура и условия на разбъркване, както в пример 5. Към получената дисперсия се добавя смесеният ментово-маслен разтвор и се разбърква в продължение на 5 тт, за да се емулгира. Към получената емулгирана дисперсия се добавя 8 £ какао и се разбърква при същите условия, за да се получи курдланова суспензия. Последователно тази курдланова суспензия постепенно се нагрява при разбъркване, за да се отстрани водата и се желира чрез повишаване на температурата до 110°С. В резултат курдланът се желира необратимо, задържайки и фиксирайки в себе си ментовото масло. Така полученият гел се подлага на вакуумно изсушаване и разпрашаване с чукова мелница, за да се получи прахообразен ароматгенериращ материал.
Ароматгенериращият материал се подлага на измерване на концентрацията на ароматизиращия компонент и на органолептичен тест по същия начин, както в пример 5, като се получават същите резултати, както в пример 5.
Пример 9
Смесен ментово-маслен разтвор се приготвя по същия начин, както в пример 7. Междувременно 12 β курдлан на прах се диспергира в 288 β вода при същата температура и условия на разбъркване, както в пример 5. Към получената дисперсия се добавя смесеният ментово-маслен разтвор и 0,5 β сладък корен и се разбърква в продължение на 5 πιϊη, за да се емулгира. Към получената емулгирана дисперсия се добавят 8 β какао, 6 β сорбитол и 6 β глицерин и се разбъркват при същите условия, за да се получи курдланова суспензия. Курдлановата суспензия се третира по същия начин, както в пример 5, за да се получи ароматгенериращ листов материал съгласно изобретението с ментово масло и сладък корен, задържани и фиксирани в него.
Този ароматгенериращ лист съгласно изобретението, се подлага на измерване на концентрацията на ароматизиращия компонент и на органолептичен тест по същия начин, както в пример 5, като се получават същите резултати, както в пример 5.
Пример 10
Смесен ментово-маслен разтвор се приготвя по същия начин, както в пример 7. Междувременно 12 β курдлан на прах се диспергира в 288 β вода при същата температура и условия на разбъркване, както в пример 5. Към дисперсията се добавя смесеният ментово-маслен разтвор и се разбърква в продължение на 5 πιϊη, за да се емулгира. Към получената емулгирана дисперсия се добавят 4 β сорбитол (10% тегл. от целия състав), 8 β глицерин (20% тегл. от целия състав) и после 8 β какао на прах и се разбъркват при същите условия, за да се получи курдланова суспензия.
Курдлановата суспензия се третира по същия начин, както в пример 5, за да се получи ароматгенериращ листов материал съгласно изобретението.
Друг ароматгенериращ листов материал съгласно изобретението се приготвя по същия начин, както е посочено по-горе, с изключение на това, че количеството на сорбитола се променя на 8 β (20% тегл. от целия състав) и количеството на глицерина се променя на 4 β (10% тегл. от целия състав).
Тези ароматгенериращи листови материали и ароматгенериращия листов материал, приготвен в пример 5, се сравняват по отношение на тяхната гъвкавост. В резултат е установено, че когато тегловното съотношение сорбитол/глицерин е 10/20, гъвкавостта на листа се увеличава така, че полученият лист е с отлична еластичност и гъвкавост, а когато тегловното съотношение сорбитол/глицерин е 20/10, гъвкавостта на листа намалява така, че полученият лист е твърд. Освен това, в резултат на експертизата на тези листа бе установено, че когато тегловното съотношение сорбитол/глицерин е 15/15, се получава лист, притежаващ отлични качества на освобождаване на ароматизиращия компонент и оптимален по отношение на гъвкавостта.
След това тези ароматгенериращи листови материали съгласно изобретението се подлагат на измерване на концентрацията на ароматизиращия компонент и на органолептичен тест по същия начин, както в пример 5, като се получават същите резултати, както в пример 5.
Пример 11
В примера е описано изделие за пушене със структура, показана на фиг. 1.
Ароматгенериращият лист, получен съгласно пример 7, се нарязва на парченца, както нарязания тютюн, използван като ароматгенериращо средство 7 за приготвяне на ароматизатор, съгласно изобретението.
Като контролна проба нарязан тютюн се напръсква с ментово масло, за да се получи същата концентрация на ментово масло, както в пример 7. Полученият нарязан тютюн се използва като ароматгенериращо средство 7 за изготвяне на контролен ароматизатор.
Тези ароматизатори се запалват чрез техните въгленови нагряващи устройства 3, изпушват се и се подлагат на органолептична оценка.
В резултат е установено, че при ароматизатора съгласно изобретението, ароматът на мента се генерира незабавно след всмукване и ароматът се задържа по време на 10 всмуквания (виж фигура 6, крива “а”). Освен това, каквито и да е субстанции, които могат да нарушат аромата на ментовото масло, като неприятно стимулиращи или миришещи субстанции, не се излъчват от листовия материал, съставен главно от курдлан по време на пушене.
При контролната проба, в която ментовото масло е добавено към нарязания тютюн, включването на ароматизиращия компонент чувствително закъснява и генерирането му рязко намалява след петото всмукване (виж фигура 6 - крива “б”).
Както е обяснено по-горе, възможно е съгласно изобретението да се получи ароматгенериращ материал с отлична стабилност на съхранение на ароматизиращия компонент, съдържащ се в него, и способен незабавно да освободи ароматизиращия компонент при нагряване без отделяне на неприятен вкус или миризма. Освен това, възможно е лесното производство на ароматгенериращия материал чрез прост метод. Още повече ароматизаторът, съдържащ ароматгенериращия материал съгласно изобретението, може веднага да освободи ароматизиращия компонент от ароматгенериращия материал при загряване, така че да задоволи вкуса на пушача чрез неговите обонятелни и вкусови органи.

Claims (13)

1. Ароматизатор за цигарени изделия от неизгарящ тип с нагряващ източник, който е физически разделен от ароматгенериращата среда, при което ароматизаторът включва ароматгенерираща среда и ароматизиращо вещество, а ароматгенериращата среда е топлокоагулиращ полизахарид, имащ главно р-1,3-гликозидни връзки, характеризиращ се с това, че полизахаридът е коагулиран топлонеобратимо глюкан и ароматизиращото вещество е предварително хомогенно разпределено и задържано в коагулирания глюкан.
2. Ароматизатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че глюканът е βI, 3-глюкан.
3. Ароматизатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че глюканът е курдлан.
4. Ароматизатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ароматизиращият компонент е хидрофилен.
5. Ароматизатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ароматизиращият компонент съдържа хидрофобен ароматизиращ компонент, а ароматгенериращият материал включва маслен разтворител за хидрофобния ароматизиращ компонент.
6. Ароматизатор съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че масленият разтворител е триглицерид на наситена мастна киселина със средна верига.
7. Ароматизатор съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че ароматгенериращият материал съдържа емулгиращ агент.
8. Ароматизатор съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че ароматизиращият компонент съдържа и хидрофилен ароматизиращ компонент.
9. Ароматизатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ароматгенериращият материал съдържа омекотяващ агент, включващ поливалентен алкохол или захарид.
10. Ароматизатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че е самостоятелно желиран.
11. Ароматизатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ароматгенериращият материал е включен в листов тютюнев материал.
12. Ароматизатор съгласно претенция
II, характеризиращ се с това, че ароматгенериращата среда представлява смес на ароматгенериращо вещество с нарязан или прахообразен тютюн и е оформена във вид на лист.
13. Ароматизатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че намира приложение в цигарени изделия.
Приложение: 6 фигури
BG100090A 1994-01-26 1995-10-25 Ароматизатор BG62427B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP706694 1994-01-26
PCT/JP1995/000090 WO1995020329A1 (fr) 1994-01-26 1995-01-26 Article d'arome

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG100090A BG100090A (bg) 1996-05-31
BG62427B1 true BG62427B1 (bg) 1999-11-30

Family

ID=11655705

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100090A BG62427B1 (bg) 1994-01-26 1995-10-25 Ароматизатор
BG100091A BG62428B1 (bg) 1994-01-26 1995-10-25 Изделие за пушене

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100091A BG62428B1 (bg) 1994-01-26 1995-10-25 Изделие за пушене

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5778899A (bg)
EP (2) EP0691084B1 (bg)
JP (2) JP3118463B2 (bg)
KR (2) KR100209561B1 (bg)
CN (2) CN1044437C (bg)
AT (2) ATE200611T1 (bg)
AU (2) AU669831B2 (bg)
BG (2) BG62427B1 (bg)
BR (2) BR9505831A (bg)
CA (2) CA2159119C (bg)
CZ (2) CZ291608B6 (bg)
DE (2) DE69506628T2 (bg)
FI (2) FI104459B (bg)
GR (1) GR3036163T3 (bg)
HK (2) HK1012529A1 (bg)
MX (2) MX9504085A (bg)
NO (2) NO303612B1 (bg)
RU (2) RU2085091C1 (bg)
SG (2) SG43868A1 (bg)
SK (2) SK282539B6 (bg)
WO (2) WO1995020330A1 (bg)

Families Citing this family (76)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1997020670A1 (en) * 1995-12-05 1997-06-12 Toter, Inc. Rotationally molded container rim
JP3212270B2 (ja) * 1997-10-08 2001-09-25 日本たばこ産業株式会社 葉たばこ抽出エキスを含有する熱不可逆凝固グルカンシートの製造方法および熱不可逆凝固グルカンシートを用いたたばこ香味発生媒体の製造方法
JP3212271B2 (ja) * 1997-10-09 2001-09-25 日本たばこ産業株式会社 たばこ香喫味物品の製造方法
DE10031980B4 (de) * 2000-06-30 2004-04-29 Vollmer, H., Dr.-Ing. Strahlelement zum Abstrahlen von Wärme und/oder Kälte
KR20020019756A (ko) * 2000-09-07 2002-03-13 김용주 복숭아 성분을 이용한 니코틴 해독용 담배
WO2002083827A1 (fr) * 2001-04-13 2002-10-24 Japan Tobacco Inc. Procede de production de capsules de glucan renfermant des composants de parfum
US20040231684A1 (en) * 2003-05-20 2004-11-25 Zawadzki Michael A. Smoking article and smoking article filter
US20050066986A1 (en) * 2003-09-30 2005-03-31 Nestor Timothy Brian Smokable rod for a cigarette
US7503330B2 (en) * 2003-09-30 2009-03-17 R.J. Reynolds Tobacco Company Smokable rod for a cigarette
JP4592326B2 (ja) * 2004-04-28 2010-12-01 久光製薬株式会社 貼付剤
US20070215167A1 (en) 2006-03-16 2007-09-20 Evon Llewellyn Crooks Smoking article
US10188140B2 (en) 2005-08-01 2019-01-29 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US9220301B2 (en) 2006-03-16 2015-12-29 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US7946296B2 (en) * 2006-05-26 2011-05-24 Philip Morris Usa Inc. Dissolvable tobacco film strips and method of making the same
US7726320B2 (en) 2006-10-18 2010-06-01 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco-containing smoking article
CN101558143B (zh) * 2006-12-13 2012-09-26 日本烟草产业株式会社 香料珠和香烟用过滤嘴
CN101605472B (zh) * 2007-02-02 2011-04-06 日本烟草产业株式会社 吸烟用具
JPWO2008146543A1 (ja) * 2007-05-28 2010-08-19 日本たばこ産業株式会社 チャコールフィルタ付きメントールシガレット
US20090038629A1 (en) * 2007-08-07 2009-02-12 Ergle J Dennis Flavor sheet for smoking article
EP2100525A1 (en) 2008-03-14 2009-09-16 Philip Morris Products S.A. Electrically heated aerosol generating system and method
RU2010151986A (ru) * 2008-05-19 2012-06-27 Джапан Тобакко Инк. (Jp) Содержащий ароматизатор материал для сигареты, способ его получения и сигарета
MY151367A (en) 2008-06-25 2014-05-15 Japan Tobacco Inc Smoking article
EP3300961A1 (de) 2008-09-30 2018-04-04 TRW Airbag Systems GmbH Gasgenerator, verfahren zu seiner herstellung sowie modul mit gasgenerator
GB2469838A (en) * 2009-04-29 2010-11-03 British American Tobacco Co Treated tobacco
GB2469832A (en) * 2009-04-29 2010-11-03 British American Tobacco Co Aerosol generating material for a smoking article
CN102458165A (zh) 2009-06-18 2012-05-16 日本烟草产业株式会社 具备碳质热源的非燃烧型吸烟物品
US11344683B2 (en) 2010-05-15 2022-05-31 Rai Strategic Holdings, Inc. Vaporizer related systems, methods, and apparatus
US8757147B2 (en) 2010-05-15 2014-06-24 Minusa Holdings Llc Personal vaporizing inhaler with internal light source
GB201012090D0 (en) 2010-07-19 2010-09-01 British American Tobacco Co Cellulosic material
RU2443262C1 (ru) * 2010-10-20 2012-02-27 Олег Иванович Квасенков Способ производства некурительного изделия из махорки
RU2544152C1 (ru) * 2011-03-29 2015-03-10 Джапан Тобакко Инк. Несжигаемое табачное изделие вдыхательного типа
CN102415611B (zh) * 2011-07-24 2013-04-03 红云红河烟草(集团)有限责任公司 一种提升烟用香料使用效果的烟草加料方法
US9078473B2 (en) 2011-08-09 2015-07-14 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking articles and use thereof for yielding inhalation materials
BR112013032558B1 (pt) 2011-09-06 2021-01-12 British American Tobacco (Investments) Limited aparelho para aquecer material fumável
BR112014004979B1 (pt) * 2011-09-09 2020-10-06 Philip Morris Products S.A. Artigo de fumo compreendendo um material de entrega de sabor, seu método de produção e uso de um material de entrega de sabor
RU2489948C2 (ru) * 2011-11-17 2013-08-20 Общество с ограниченной ответственностью "Научно-производственное объединение ЗДОРОВЬЕ" ("НПО ЗДОРОВЬЕ") Дымообразующая композиция для электронных устройств, имитирующих табакокурение, способ ее получения и применения
CN102488323A (zh) * 2011-12-13 2012-06-13 云南瑞升烟草技术(集团)有限公司 烟草净油乳化制剂及其在烟叶上的应用
RU2573948C2 (ru) * 2011-12-23 2016-01-27 Кимри Хай-Тек Инк. Всасывающая насадка электронной сигареты
PL2832243T3 (pl) * 2012-03-28 2020-04-30 Japan Tobacco Inc. Odcięty fragment arkusza zawierającego zapach
GB201217067D0 (en) 2012-09-25 2012-11-07 British American Tobacco Co Heating smokable material
GB201311620D0 (en) 2013-06-28 2013-08-14 British American Tobacco Co Devices Comprising a Heat Source Material and Activation Chambers for the Same
UA117836C2 (uk) * 2013-11-22 2018-10-10 Філіп Морріс Продактс С.А. Композиція для куріння, яка містить попередник ароматизувальної речовини
KR102400324B1 (ko) * 2013-12-05 2022-05-20 필립모리스 프로덕츠 에스.에이. 비-담배 니코틴-함유 물품
US9839238B2 (en) 2014-02-28 2017-12-12 Rai Strategic Holdings, Inc. Control body for an electronic smoking article
GB201500582D0 (en) 2015-01-14 2015-02-25 British American Tobacco Co Apparatus for heating or cooling a material contained therein
WO2015197850A1 (en) * 2014-06-27 2015-12-30 Philip Morris Products S.A. Smoking article comprising a combustible heat source and holder and method of manufacture thereof
PL3199702T3 (pl) * 2014-12-02 2020-01-31 Japan Tobacco Inc. Bibułka papierosowa i papieros bibułkowy wykorzystujący taką bibułkę papierosową
US11924930B2 (en) 2015-08-31 2024-03-05 Nicoventures Trading Limited Article for use with apparatus for heating smokable material
US20170055575A1 (en) 2015-08-31 2017-03-02 British American Tobacco (Investments) Limited Material for use with apparatus for heating smokable material
US20170055584A1 (en) 2015-08-31 2017-03-02 British American Tobacco (Investments) Limited Article for use with apparatus for heating smokable material
US10034494B2 (en) 2015-09-15 2018-07-31 Rai Strategic Holdings, Inc. Reservoir for aerosol delivery devices
US20170119047A1 (en) 2015-10-30 2017-05-04 British American Tobacco (Investments) Limited Article for Use with Apparatus for Heating Smokable Material
US20170119046A1 (en) 2015-10-30 2017-05-04 British American Tobacco (Investments) Limited Apparatus for Heating Smokable Material
US11744296B2 (en) 2015-12-10 2023-09-05 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US10314334B2 (en) 2015-12-10 2019-06-11 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
CN105601983B (zh) * 2016-03-10 2020-09-15 云南中烟工业有限责任公司 一种天然多糖气凝胶、其制备方法及在卷烟中的应用
CN109068756A (zh) * 2016-05-31 2018-12-21 菲利普莫里斯生产公司 具有隔离热源的气溶胶生成制品
CN106387995A (zh) * 2016-08-31 2017-02-15 刘迎春 一种添加有增香保润片材的缓释滤嘴
JP2020503008A (ja) 2016-12-30 2020-01-30 フィリップ・モーリス・プロダクツ・ソシエテ・アノニム ニコチンおよび結合剤含有シート
JP2020513742A (ja) * 2016-12-30 2020-05-21 フィリップ・モーリス・プロダクツ・ソシエテ・アノニム ニコチン含有シート
US11758937B2 (en) * 2016-12-30 2023-09-19 Philip Morris Products S.A. Nicotine and cellulose containing sheet
KR102568612B1 (ko) * 2016-12-30 2023-08-22 필립모리스 프로덕츠 에스.에이. 니코틴 함유 시트의 제조 방법
GB201705152D0 (en) * 2017-03-30 2017-05-17 British American Tobacco Investments Ltd An article for use with an apparatus for heating an aerosol generating agent
GB201718033D0 (en) * 2017-11-01 2017-12-13 Nicoventures Holdings Ltd Flavoured vaporisable formulation
KR20200097696A (ko) * 2017-12-20 2020-08-19 필립모리스 프로덕츠 에스.에이. 오일 첨가제를 포함하는 에어로졸 발생 기재
GB201805170D0 (en) * 2018-03-29 2018-05-16 Nicoventures Holdings Ltd Electronic aerosol provision system
GB201805168D0 (en) 2018-03-29 2018-05-16 Nicoventures Holdings Ltd A control device for an electronic aerosol provision system
CN108618198B (zh) * 2018-04-04 2020-08-07 华南农业大学 一种控释型烟用香精膜及其制备方法和应用
GB201808526D0 (en) * 2018-05-24 2018-07-11 Nicoventures Trading Ltd Aerosol Generation
GB201811926D0 (en) * 2018-07-20 2018-09-05 Nicoventures Trading Ltd Aerosolisable formulation
CN109007971A (zh) * 2018-09-26 2018-12-18 云南中烟新材料科技有限公司 一种缓释香味凝胶组合物及其制备方法
GB201817861D0 (en) * 2018-11-01 2018-12-19 Nicoventures Trading Ltd Gel and crystalline powder
CN109588787A (zh) * 2019-01-22 2019-04-09 云南中烟工业有限责任公司 一种细支电子烟及其制备方法
CN113766837B (zh) * 2019-04-08 2023-04-18 菲利普莫里斯生产公司 制造气溶胶生成膜的方法
CN111000288A (zh) * 2019-12-30 2020-04-14 福建中烟工业有限责任公司 一种烟用凝胶及烟草制品
CN113367384A (zh) * 2021-06-30 2021-09-10 云南南中科技有限公司 一种用于加热不燃烧型卷烟的可降解凝胶膜滤棒制备方法

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS51128500A (en) * 1975-04-30 1976-11-09 Japan Tobacco Inc Process for preparing tobacco substitute
US4109663A (en) * 1974-10-17 1978-08-29 Takeda Chemical Industries, Ltd. Tobacco product containing a thermo-gelable β-1,3-glucan-type polysaccharide
JPS5941397B2 (ja) * 1977-02-18 1984-10-06 日本たばこ産業株式会社 香料を含むビ−ズ状ゲルおよびこれを含有するたばこ製品
JPS5932108B2 (ja) * 1977-04-20 1984-08-06 日本たばこ産業株式会社 香料を芯物質としたマイクロカプセルおよびこれを含有するたばこ製品
US4256126A (en) * 1978-08-02 1981-03-17 Philip Morris Incorporated Smokable material and its method of preparation
US4518581A (en) * 1981-11-02 1985-05-21 Kabushiki Kaisha Hayashibara Seibutsu Kagaku Kenkyujo Imparting low- or anti-cariogenic property to orally-usable products
GB2124666B (en) * 1982-06-09 1986-01-15 Procter & Gamble Ltd Laundry additive products
JPS5932108A (ja) * 1982-08-17 1984-02-21 Kishihiro Yamaoka 電磁鉄心等の製造方法
JPS5941397A (ja) * 1982-09-01 1984-03-07 株式会社資生堂 洗浄料
JPS6014761A (ja) * 1983-07-04 1985-01-25 Matsushita Electric Ind Co Ltd 酸化銀電池
JP2846637B2 (ja) * 1988-01-26 1999-01-13 日本たばこ産業株式会社 香気吸入物品
JPH01289457A (ja) * 1988-02-04 1989-11-21 Takeda Chem Ind Ltd 可食性フイルム
CN1036967A (zh) * 1988-02-04 1989-11-08 武田药品工业株式会社 可食用薄膜
US5159940A (en) * 1988-07-22 1992-11-03 Philip Morris Incorporated Smoking article
US4955399A (en) * 1988-11-30 1990-09-11 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
JP3325591B2 (ja) * 1990-08-24 2002-09-17 フィリップ・モーリス・プロダクツ・インコーポレイテッド 喫煙物品
DK0503767T3 (da) * 1991-03-11 1995-09-11 Philip Morris Prod Duft/smag-dannende artikel
US5240016A (en) * 1991-04-19 1993-08-31 Philip Morris Incorporated Thermally releasable gel-based flavor source for smoking articles
JPH104742A (ja) * 1996-06-25 1998-01-13 Iseki & Co Ltd トラクタモーアのバランスウエイト

Also Published As

Publication number Publication date
AU682921B2 (en) 1997-10-23
BG62428B1 (bg) 1999-11-30
WO1995020330A1 (fr) 1995-08-03
BR9505831A (pt) 1996-03-12
NO303612B1 (no) 1998-08-10
CZ279095A3 (en) 1996-03-13
MX9504084A (es) 1997-04-30
WO1995020329A1 (fr) 1995-08-03
CA2159119A1 (en) 1995-08-03
CA2159118C (en) 2003-05-13
BG100091A (bg) 1996-05-31
KR0174591B1 (ko) 1999-02-18
SK133495A3 (en) 1996-07-03
ATE174478T1 (de) 1999-01-15
EP0691083B1 (en) 1998-12-16
JP3118463B2 (ja) 2000-12-18
SK133395A3 (en) 1996-10-02
NO304175B1 (no) 1998-11-09
FI104459B (fi) 2000-02-15
CN1123001A (zh) 1996-05-22
SG43868A1 (en) 1997-11-14
FI954539A0 (fi) 1995-09-25
DE69520708D1 (de) 2001-05-23
SK282539B6 (sk) 2002-10-08
KR960700639A (ko) 1996-02-24
KR960700640A (ko) 1996-02-24
CN1044436C (zh) 1999-08-04
MX9504085A (es) 1997-04-30
JP3118462B2 (ja) 2000-12-18
DE69520708T2 (de) 2001-08-02
FI954540A (fi) 1995-09-25
FI104038B (fi) 1999-11-15
AU1466795A (en) 1995-08-15
NO953783D0 (no) 1995-09-25
ATE200611T1 (de) 2001-05-15
EP0691084B1 (en) 2001-04-18
FI104038B1 (fi) 1999-11-15
NO953782D0 (no) 1995-09-25
US5778899A (en) 1998-07-14
FI954540A0 (fi) 1995-09-25
CZ278995A3 (en) 1996-03-13
HK1012529A1 (en) 1999-08-06
AU1466895A (en) 1995-08-15
BR9505832A (pt) 1996-03-12
GR3036163T3 (en) 2001-10-31
DE69506628D1 (de) 1999-01-28
NO953782L (no) 1995-11-23
BG100090A (bg) 1996-05-31
CN1044437C (zh) 1999-08-04
CZ291608B6 (cs) 2003-04-16
NO953783L (no) 1995-11-23
EP0691083A4 (en) 1996-12-27
AU669831B2 (en) 1996-06-20
SK282015B6 (sk) 2001-10-08
DE69506628T2 (de) 1999-06-17
SG44831A1 (en) 1997-12-19
FI954539A (fi) 1995-09-25
CA2159118A1 (en) 1995-08-03
HK1012530A1 (en) 1999-08-06
RU2085091C1 (ru) 1997-07-27
EP0691084A1 (en) 1996-01-10
CZ291505B6 (cs) 2003-03-12
KR100209561B1 (ko) 1999-07-15
RU2085092C1 (ru) 1997-07-27
EP0691084A4 (en) 1996-12-27
CA2159119C (en) 1999-10-12
CN1123000A (zh) 1996-05-22
EP0691083A1 (en) 1996-01-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG62427B1 (bg) Ароматизатор
US5845649A (en) Flavor-tasting article
JP5178829B2 (ja) 喫煙物品
SU1812955A3 (en) Smoking article
US5074321A (en) Cigarette
US4819665A (en) Aerosol delivery article
US4991596A (en) Smoking article
JP2002505094A (ja) エアロゾルを送る喫煙物品
UA126676C2 (uk) Виріб, що нагрівається та генерує аерозоль, який містить гомогенізований рослинний матеріал
KR20190025833A (ko) 소수성 캡슐
UA125525C2 (uk) ГОМОГЕНІЗОВАНИЙ РОСЛИННИЙ МАТЕРІАЛ, ЩО МІСТИТЬ ОСНОВНИЙ МОДИФІКАТОР pH
US4967774A (en) Smoking article with improved means for retaining the fuel element
JPH0928366A (ja) シガレット
CN115697102A (zh) 提供定制型吸烟体验的气溶胶生成装置及适用于该装置的气溶胶生成制品
JP2024514603A (ja) 香持続性が増進された喫煙物品及びその製造方法