BG60349B2 - Рамки за захващане на печатни платки,подлежащи на галванизиране - Google Patents

Рамки за захващане на печатни платки,подлежащи на галванизиране Download PDF

Info

Publication number
BG60349B2
BG60349B2 BG078651A BG7865187A BG60349B2 BG 60349 B2 BG60349 B2 BG 60349B2 BG 078651 A BG078651 A BG 078651A BG 7865187 A BG7865187 A BG 7865187A BG 60349 B2 BG60349 B2 BG 60349B2
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
spring
frames according
holders
column
frames
Prior art date
Application number
BG078651A
Other languages
English (en)
Inventor
Rudolf Kreisel
Dieter Pistor
Ludwig Mankut
Thomas Kosikowski
Rolf Gaebel
Peter Haase
Peter Kuhn
Original Assignee
Schering Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6295137&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=BG60349(B2) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Schering Aktiengesellschaft filed Critical Schering Aktiengesellschaft
Publication of BG60349B2 publication Critical patent/BG60349B2/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25DPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
    • C25D17/00Constructional parts, or assemblies thereof, of cells for electrolytic coating
    • C25D17/06Suspending or supporting devices for articles to be coated
    • C25D17/08Supporting racks, i.e. not for suspending
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05KPRINTED CIRCUITS; CASINGS OR CONSTRUCTIONAL DETAILS OF ELECTRIC APPARATUS; MANUFACTURE OF ASSEMBLAGES OF ELECTRICAL COMPONENTS
    • H05K3/00Apparatus or processes for manufacturing printed circuits
    • H05K3/22Secondary treatment of printed circuits
    • H05K3/24Reinforcing the conductive pattern
    • H05K3/241Reinforcing the conductive pattern characterised by the electroplating method; means therefor, e.g. baths or apparatus

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacturing Of Printed Wiring (AREA)
  • Devices For Use In Laboratory Experiments (AREA)
  • Electroplating Methods And Accessories (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)

Abstract

Рамките намират приложение в галванотехниката в съоръженията на галваничните вани за нанасяне на покритие на печатни платки за електрониката. С тях се избягват ръчните операции, повишава се производителността и се увеличава контактната площ на тоководещите съединения. Рамките включват закрепени към носеща тоководеща греда (1') вертикални колони (1), между които са захванати печатните платки (2). Елементите за захващане на платките (2) представляват пружинни захващащи държачи, захващащите части на които са разположени странично извън колоните (1). Разположението на държачите по височина може да е едностранно или двустранно.

Description

Изобретението се отнася до рамка за захващане на печатни платки, подлежащи на галванизиране, които ще намерят приложение в електрониката за галванизиране на множество печатни платки в галванични инсталации.
Известно е решение на рамки за захващане на печатни платки, подлежащи на галванизиране(1), които са монтирани вертикално към носеща тоководеща греда. Всяка рамка има едностранно или двустранно подходящо разположени проходни резбови отвори, в които са монтирани винтове с крилчатка. Печатните платки, подлежащи на галванизиране, са разположени между рамките и захванати към тях чрез винтовете.
Недостатък на известните рамки е, че захващането на планките към тях се извършва ръчно чрез завиване на крилчатите винтов, което намалява производителността, трудоемко е и налага работа със защитни ръкавици.
Недостатък на известните рамки с използване на крилчати винтове за закрепване на платките към рамките е и това, че винтовете, служещи и за токоподаване на необходимия за галванизирането ток към платките, имат малка контактна площ с тях. Тъй като в галваничните инсталации се работи с ниско напрежение, например 6 волта, при малката контактна площ се получава нежелан пад на напрежението, което намалява производителността и увеличава енергийните разходи.
Задачата на изобретението е да се създаде конструкция на рамки за захващане на печатни платки, подлежащи на галванизиране, при които с технически средства за закрепване на платките, които не са сложни, да се премахнат ръчните операции и да се осигури подходяща контактна площ между тях и плочите.
Задачата съгласно изобретението е решена с рамки за захващане на печатни платки, подлежащи на галванизиране, състоящи се от закрепени към носеща тоководеща греда вертикални колони, между които са разположени и захванати една или повече печатни платки чрез елементи за захващане. Елементите за захващане на печатните платки представляват множества пружинни захващащи държачи, захващащите части на които са разположени странично извън колоните. Разположението на държаните по височина на колоните може да е едностранно или двустранно, на желано според конкретния случай разстояние. Формата и сечението на пружинните държачи се определят от желания начин на монтаж и желаната контактна площ между тях и печатните платки.
Когато монтажът на платките е чрез вертикално преместване, входовете на държаните са конусни.
Пружинните държачи са с кръгло или правоъгълно сечение и могат да се изработят от титан или титанова сплав.
Те са закрепени поне в единия си край към колоната в съответен отвор, когато са закрепени в двата си края, предварително са напрегнати и разположени на разстояние поголямо от дебелината на платките. По дължината си имат поне една изпъкналост, насочени една спрямо друга и разместени по дължината на захватите една спрямо друга.
Колоните имат за предпочитане ромбоидна форма, при което дългата ос е успоредна на печатните платки.
Колоните могат да имат кръгла форма от мед с титаново покритие и ребра от титан за закрепване на пружинните държачи.
Пружинните държачи могат да са неподвижни или подвижни един спрямо друг. В граничен случай единият държач от пружинния захват може да бъде твърда опора.
Печатните платки с предварително направени продълговати отвори по страничните краища са захванати към държаните, при което единият пружинен държач има s-образна форма с височина, по-малка от дължината на отвора, чийто горен ръб е разположен върху едното й рамо.
Единият от пружинните държачи, когато е подвижен, е монтиран на радиално подвижен вал с ос, успоредна на колоната, а вторият държач може да бъде неподвижна опора, представляваща част от колоната.
Предимствата на рамките съгласно изобретението са, че има възможност за механизирано или автоматизирано подаване и захващане на печатните платки, без да е отнета възможността за ръчно подаване при значително намалена трудоемкост, че контактите между токопроводящите държачи и печатните платки може да се подбират по желание както в зависимост от броя на захватите, така и от величината на площта на всеки захват.
Примерни изпълнения на рамки съгласно изобретението са показани на приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява схема на тоководеща греда с две рамки, между които са монтирани две печатни платки;
фигура 2 - увеличен страничен изглед на част от фиг.1 с пружинни захващащи държачи;
фигура 3 - изглед отгоре на фиг. 2;
фигура 4 - увеличен разрез по линията IV-IV от фиг. 1 с друго оформление на пружинните захващащи държачи;
фигура 5 - изглед по стрелката от фиг. 4;
фигура 6 - схема на тоководеща греда с две рамки в друго примерно изпълнение;
фигура 7 - увеличен изглед на елемента Z от фиг.6;
фигура 8 - страничен изглед от фиг. 7; фигура 9 - поглед отгоре на фиг. 7; фигура 10 - схема на тоководеща греда с друго изпълнение на рамката;
фигура 11 - разрез по линията XI-X1 от фиг. 1 Of фигура 12 - частично увеличен изглед на друго примерно изпълнение на пружинните захващащи държачи;
фигура 13 - страничен изглед от фиг 12; фигура 14 - изглед отгоре на фиг. 12; фигура 15 - друго примерно изпълнение на рамка в челен изглед;
фигура 16 - изглед на друго примерно изпълнение на рамка;
фигура 17 - увеличен разрез по линията XV1I-XVII от фиг. 16;
фигура 18 - изглед отгоре от фиг. 17; фигура 19 - разрез по линията XIX-XIX от фиг. 16.
В различните примерни изпълнения всяка колона на рамките е означена с позиция 1, печатните платки с 2, краищата им с 2', а носещата тоководеща греда с Г.
Във фигури от 1 до 3 към колоните са монтирани двойка еднакви пружинни захващащи държачи 3. Те са странично огънати за оформяне на контактна зона 4 с печатната платка 2, а в двата си края, успоредно на колоната по посока на стрелките 5 и 6, образуват конусна част. Всеки пружинен държач е закрепен поне в единия си край в отвор 7 на колоната 1. Контактните зони 4 на пружинните държачи са разположени странично извън гредата 1.
На фигури 4 и 5 са показани формата на напречното сечение на колоните 1 и на пружинните държачи. Тази форма е удължена в посока на разтягане на пружинните държачи
9. Формата е ромбоидна, с голяма ос 10, разположена успоредно на пружинните държачи 9. Печатната платка 2 е показана с прекъсната с точка линия. Тази предпочитана форма на колоната и нейното разположение има за цел да се получи достатъчна механична якост и добро провеждане на тока, възможно минимално екраниране на протичащия във формата на силови линии спрямо печатните платки 2 галваничен ток. Пружинните държачи 9 в това примерно изпълнение са захванати в двата си край 9' и 9 в съответните отвори 11 в колоната 1, при което предварително са напрегнати по дължината си, така че да не са необходими допълнителни фиксиращи средства. Пружинните държачи 9 имат по дължините си, които са насочени една срещу друга, издатини 13, разместени по желан начин една спрямо друга. Пружинните държачи 9 са разположени по дължината си на разстояние а, по-голямо от дебелината на печатните платки 2, така че лесно да се поставят между тях по посока на стрелките 12, а чрез издатините 13 да се закрепят с достатъчно усилие.
Когато печатните платки 2 имат в краищата си 2' продълговати отвори 14, те могат да служат като допълнително опорно и фиксиращо средство на платките 2 чрез пружинните захващащи държачи. Такова примерно изпълнение е показано на фигури от 6 до 9. Тук двойката пружинни държачи (непоказани на фиг. 6) са обозначени с позиции 15 и 16 и имат различна конфигурация. Пружинният държач 16 има sобразна форма (фиг.7) с височина h, по-малка от дължината на отворите 14 в крайщата 2' на печатните платки 2. В единия си край 15' и 16' пружинните държачи 15 и 16 са закрепени в съответни отвори 17 и 18 в колоната 1, която е показана в друга форма на напречното си сечение, подобна на тази от фиг. 4, но не толкова удължена в едната си посока. Тъй като височината h на пружинния държач 16 е помалка от дължината на отворите 14 на печатната платка, това позволява последната да се постави към рамката 1 по посока на стрелката 19 и след това да се премести надолу по посока на стрелката 20, докато заеме положението, показано с прекъсната с точки линия на фиг. 8. В това положение горният ръб 14' на отвора 14 ляга върху опорното рамо 16 на пружинния държач 16. Пружинните държачи 15 и 16 са разположени по дължината на колоната 1 по съответстващ на разположението на отворите 14 в печатните платки 2 начин.
В примера на фигури 10, 10а и 11 двойките пружинни държачи 21 и 22 са закрепени съответно към колоната 1 и вал 24. На фигурите са изобразени двустранно две двойки пружинни държачи 21 и 22. Валовете 24 са изпълнени като радиално подвижни спрямо осите си 23 и в долните си краища имат канали 26, в които е разположен контактен елемент на въртящ магнит 25. На колоната 1 са закрепени по желан начин щифтове 27, които служат като допълнително опорно и фиксиращо средство на платките 2, когато имат отвори, което не е показано на фигурите 10, 10а и 11.
На фигура 11 е показано положение на захванати платки 2 от съответните двойки пружинни държачи 21 и 22. Когато платките трябва да се освободят и извадят чрез въртящия магнит и зъбна предавка ( непоказани на фигурите), левият вал 23 се завърта в обратна на часовниковата стрелка посока, а десният по посока на часовниковата стрелка. По обратния начин се извършва закрепване на нови платки 2.
На фиг. 12, 13 и 14 пружинните държачи 32 са изпълнени от плоски пружини, закрепени към колоната 1, което се използва, когато е необходима много голяма контактна площ.
На фигура 15 е показано изпълнение на рамка, при която гредата 1 е изпълнена от медна сърцевина 27 с титаново покритие 28 и ребра 29, носещи пружинните захвати 30 и 31, които също са изработени от титан. Тази конструкция на рамката се използва, когато се работи с много големи плътности на тока, при което се осигурява минимално допустим пад на напрежението.
На фиг. от 16 до 18 е показано едно предпочитано конструктивно изпълнение на рамка, при която колоната 1 има кръгло напречно сечение и два въртящи се вала 24', носещи единия вид от двойката държачи 37. Към колоната, на определено разстояние по височина, чрез заварка 34 са монтирани опорни пластини 33 с отвори за колоната 1 и валовете 24'.Опорните пластини 33 могат да бъдат различен брой, разположени на желано разстояние по височината на колоната 1. Те са токопроводими и с плоските си краища 36 служат за неподвижна опора на печатните платки 2. Пружинният държач 37 има Uобразна форма с рамена 39 и напречник 38, като краищата 39' на рамената 39 контактуват с печатната платка 2. Напречниците 38 са разположени успоредно на въртящите валове 24'.Рамките могат да се разполагат както една до друга, така и една над друга в една галванична инсталация. Всички изпълнения на рамките могат да се почистват в киселинна баня след отстраняване на печатните платки. Рамките без контактните повърхности на захващащите държачи могат да се изолират с киселинноустойчиво покритие, за да не се получават галванични отлагания по тях.
Всички изображения и описани признаци в примерните изпълнения и възможните комбинации между тях са осъществени за изобретението.

Claims (17)

  1. Патентни претенции
    1. Рамки за захващане на печатни платки, подлежащи на галванизиране, включващи закрепени към носеща тоководеща греда вертикални колони, между които са разположени и захванати печатни платки чрез елементи за захващане, характеризиращи се с това, че елементите за захващане на платките (2) представляват пружинни захващащи държачи, (3,9,15,16 и 32), захващащите части на които са разположени странично извън колоните.
  2. 2. Рамки съгласно претенция 1, характеризиращи се с това, че всяка рамка (1) има множество пружинни захващащи държачи (3,9,15,16,32), разположени на желано разстояние един от друг, между които са монтирани печатни платки (2).
  3. 3. Рамки съгласно претенции 1 и 2, характеризиращи се с това, че пружинните захващащи държачи (3,9,15,16,32) в двата си 5 края, по направление на колоната (1), образуват конусен отвор (8).
  4. 4. Рамки съгласно претенции от 1 до 3, характеризиращи се с това, че захватите на печатните платки (2) се образуват от две 10 взаимодействащи пружинни държачи (3,9,15,16,21,22,32).
  5. 5. Рамки съгласно претенции от 2 до 4, характеризиращи се с това, че краят (3', 5',
    16 ) на всеки пружинен държач е закрепен в 15 отвор (7,18) на колоната (1).
  6. 6. Рамки съгласно претенции от 2 до 4, характеризиращи се с това, че пружинните държачи (9) на захвата са закрепени в двата си края (9 ) в отвори (11) на колоната (1) и са 20 разположени надлъжно на разстояние (а) един от друг, по-голямо от дебелината на печатната платка (2), при което всяка от пружините (9) има издатини (13), насочени една срещу друга.
  7. 7. Рамки съгласно претенция 6, 25 характеризираща се с това, че издатините (13) на пружинните държачи (9) са изместени в надлъжна посока една спрямо друга.
  8. 8. Рамки съгласно претенции 6 и 7, характеризиращи се с това, че пружинните 30 държачи (9) са закрепени в отворите (11) с предварително натягане.
  9. 9. Рамки съгласно претенции от 2 до 8, характеризиращи се с това, че напречното сечение на колоната (1) има ромбоидна форма 35 с голяма ос (10), успоредна на пружинните държачи.
  10. 10. Рамки съгласно претенции от 1 до 9, характеризиращи се с това, че когато печатните платки (2) имат продълговати отвори (4) по 40 страничните си краища (2') към колоната (1), има опорен елемент, контактуващ с горния ръб на отвора (14).
  11. 11. Рамки съгласно претенция 10, характеризиращи се с това, че като опорен елемент служат захващащите пружинни държачи.
  12. 12. Рамки съгласно претенция 11, характеризираща се с това, че единият пружинен държач (16) има s-образна форма с височина (h), по-малка от дължината на отвора (14) на печатната платка (2).
  13. 13. Рамки съгласно претенция 1, характеризиращи се с това, че единият пружинен държач (21) е неподвижен, а вторият (22) е закрепен с възможност за завъртане.
  14. 14. Рамки съгласно претенция 13, характеризиращи се с това, че към колоната (1) са разположени радиално подвижни валове (24,24'), към които са закрепени неподвижно подвижните пружинни държачи (22).
  15. 15. Рамки съгласно претенции 13 и 14, характеризиращи се с това, че към колоната (1) са разположени вертикално една или повече опорни пластини (33), служещи като опорен неподвижен държач с плоските си краища (36).
  16. 16. Рамки съгласно претенция 1, характеризиращи се с това, че пружинните захвати са изработени от плоска лента.
  17. 17. Рамки съгласно претенция 1, характеризиращи се с това, че колоната (1) е изработена от медна сърцевина (27) и титанова обвивка (28), като към колоната (1) са оформени титанови ребра (29), носещи пружинните захвати (30,31).
BG078651A 1986-02-28 1987-02-26 Рамки за захващане на печатни платки,подлежащи на галванизиране BG60349B2 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3606492 1986-02-28

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG60349B2 true BG60349B2 (bg) 1994-09-30

Family

ID=6295137

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG078651A BG60349B2 (bg) 1986-02-28 1987-02-26 Рамки за захващане на печатни платки,подлежащи на галванизиране

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4752371A (bg)
EP (1) EP0239736B2 (bg)
JP (1) JPS62253800A (bg)
CN (1) CN87100995A (bg)
AT (1) AT398581B (bg)
BG (1) BG60349B2 (bg)
CA (1) CA1263480A (bg)
DE (2) DE3771755D1 (bg)
ES (1) ES2024439B3 (bg)
SU (1) SU1554770A3 (bg)

Families Citing this family (55)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8806806U1 (de) * 1988-05-25 1988-09-29 H.-J. Metzka GmbH, 8501 Schwand Hängegestell zum Befestigen von Leiterplatten
EP0351569B1 (de) * 1988-07-07 1993-08-25 Siemens Nixdorf Informationssysteme Aktiengesellschaft Galvanisiereinrichtung für plattenförmige Werkstücke, insbesondere Leiterplatten
US4933049A (en) * 1989-04-03 1990-06-12 Unisys Corporation Cradle for supporting printed circuit board between plating manifolds
GB8911566D0 (en) * 1989-05-19 1989-07-05 Sun Ind Coatings Plating system
US5147050A (en) * 1991-06-27 1992-09-15 Surface Sciences, Inc. Custom hanging rack with interchangeable support hooks and method therefor
DE9113516U1 (de) * 1991-10-30 1992-02-20 Strecker, Günther, 7100 Heilbronn Gestellstab
AT399074B (de) * 1991-12-23 1995-03-27 Lenhard Ges M B H Vorrichtung zum halten von leiterplatten
US5342495A (en) * 1993-02-03 1994-08-30 Vlsi Technology, Inc. Structure for holding integrated circuit dies to be electroplated
US5524774A (en) * 1994-07-28 1996-06-11 Mighty Hook, Inc. Hanging rack with cantilevered support hooks
FI953971A0 (fi) * 1995-08-24 1995-08-24 Galvatek Oy Ab Apparatur foer faestande av en kropp pao sin plats foer elektrolytisk behandling
JP3328535B2 (ja) * 1997-01-22 2002-09-24 秀行 小林 電気メッキ装置の製品搬送機構
KR20010020807A (ko) * 1999-05-03 2001-03-15 조셉 제이. 스위니 고정 연마재 제품을 사전-조절하는 방법
WO2001027358A1 (de) * 1999-10-12 2001-04-19 Atotech Deutschland Gmbh Zur stromzuführung zu elektrolytisch zu behandelnden werkstücken oder gegenelektroden dienender träger und verfahren zur elektrolytischen behandlung von werkstücken
US7678245B2 (en) * 2000-02-17 2010-03-16 Applied Materials, Inc. Method and apparatus for electrochemical mechanical processing
US7059948B2 (en) 2000-12-22 2006-06-13 Applied Materials Articles for polishing semiconductor substrates
US6979248B2 (en) * 2002-05-07 2005-12-27 Applied Materials, Inc. Conductive polishing article for electrochemical mechanical polishing
US6991528B2 (en) 2000-02-17 2006-01-31 Applied Materials, Inc. Conductive polishing article for electrochemical mechanical polishing
US7374644B2 (en) 2000-02-17 2008-05-20 Applied Materials, Inc. Conductive polishing article for electrochemical mechanical polishing
US7303462B2 (en) * 2000-02-17 2007-12-04 Applied Materials, Inc. Edge bead removal by an electro polishing process
US6962524B2 (en) 2000-02-17 2005-11-08 Applied Materials, Inc. Conductive polishing article for electrochemical mechanical polishing
US7303662B2 (en) * 2000-02-17 2007-12-04 Applied Materials, Inc. Contacts for electrochemical processing
US20040020789A1 (en) * 2000-02-17 2004-02-05 Applied Materials, Inc. Conductive polishing article for electrochemical mechanical polishing
US7670468B2 (en) 2000-02-17 2010-03-02 Applied Materials, Inc. Contact assembly and method for electrochemical mechanical processing
US7066800B2 (en) * 2000-02-17 2006-06-27 Applied Materials Inc. Conductive polishing article for electrochemical mechanical polishing
US7077721B2 (en) 2000-02-17 2006-07-18 Applied Materials, Inc. Pad assembly for electrochemical mechanical processing
US7029365B2 (en) 2000-02-17 2006-04-18 Applied Materials Inc. Pad assembly for electrochemical mechanical processing
US7125477B2 (en) 2000-02-17 2006-10-24 Applied Materials, Inc. Contacts for electrochemical processing
US20050092621A1 (en) * 2000-02-17 2005-05-05 Yongqi Hu Composite pad assembly for electrochemical mechanical processing (ECMP)
SG85700A1 (en) * 2000-03-15 2002-01-15 Wus Printed Circuit Co Ltd Multiple flat substrate electroplating apparatus
US7344432B2 (en) 2001-04-24 2008-03-18 Applied Materials, Inc. Conductive pad with ion exchange membrane for electrochemical mechanical polishing
US7137879B2 (en) 2001-04-24 2006-11-21 Applied Materials, Inc. Conductive polishing article for electrochemical mechanical polishing
US20050194681A1 (en) * 2002-05-07 2005-09-08 Yongqi Hu Conductive pad with high abrasion
DE10241619B4 (de) 2002-09-04 2004-07-22 Atotech Deutschland Gmbh Vorrichtung und Verfahren zum elektrolytischen Behandeln von zumindest oberflächlich elektrisch leitfähigem Behandlungsgut
US7172184B2 (en) * 2003-08-06 2007-02-06 Sunpower Corporation Substrate carrier for electroplating solar cells
DE10340888B3 (de) 2003-09-04 2005-04-21 Atotech Deutschland Gmbh Stromversorgungseinrichtung in einer Vorrichtung zur elektrochemischen Behandlung
US7084064B2 (en) 2004-09-14 2006-08-01 Applied Materials, Inc. Full sequence metal and barrier layer electrochemical mechanical processing
US7520968B2 (en) 2004-10-05 2009-04-21 Applied Materials, Inc. Conductive pad design modification for better wafer-pad contact
US7427340B2 (en) * 2005-04-08 2008-09-23 Applied Materials, Inc. Conductive pad
DE102005039100A1 (de) * 2005-08-09 2007-02-15 Gebr. Schmid Gmbh & Co. Einrichtung zur Aufnahme bzw. Halterung mehrerer Substrate und Galvanisiereinrichtung
US20070096315A1 (en) * 2005-11-01 2007-05-03 Applied Materials, Inc. Ball contact cover for copper loss reduction and spike reduction
DE102007026634B4 (de) * 2007-06-06 2009-04-16 Atotech Deutschland Gmbh Vertikalanlage zur galvanotechnischen Behandlung eines Werkstückes und Verfahren zum Befördern des Werkstückes
DE102007026635B4 (de) * 2007-06-06 2010-07-29 Atotech Deutschland Gmbh Vorrichtung zum nasschemischen Behandeln von Ware, Verwendung eines Strömungsorgans, Verfahren zum Einbauen eines Strömungsorgans in die Vorrichtung sowie Verfahren zur Herstellung einer nasschemisch behandelten Ware
CN101437365B (zh) * 2007-11-15 2011-05-11 富葵精密组件(深圳)有限公司 固持装置及固持方法
CN101713094B (zh) * 2009-11-27 2011-10-26 深圳市五株电路板有限公司 印刷电路板电镀夹具
DE202010001282U1 (de) * 2010-01-20 2011-06-01 Haga, Herbert, 72517 Galvanikgestell
KR101317133B1 (ko) * 2012-01-05 2013-10-08 주식회사 호진플라텍 태양전지용 전기 도금을 위한 기판 캐리어 장치
US8956514B2 (en) * 2012-11-09 2015-02-17 Kohler Co. Rack for coating components
CN103911640A (zh) * 2013-01-05 2014-07-09 刘仁志 用于竖式槽进行印制线路板水平电镀的装置
DE202015005883U1 (de) * 2015-08-20 2016-11-23 Bertold Oberle Ohg Eintauchhalterung
CN105611740A (zh) * 2016-03-30 2016-05-25 深圳市荣泰达节能机械设备有限公司 一种用于pcb双面阻焊和文字烘干的隧道炉
CN108130584A (zh) * 2018-01-19 2018-06-08 深圳崇达多层线路板有限公司 一种垂直连续式电镀铜设备中使用的电镀夹具
US11598018B2 (en) 2018-03-30 2023-03-07 Sunpower Corporation Dual wafer plating fixture for a continuous plating line
RU191022U1 (ru) * 2019-03-12 2019-07-19 Общество с ограниченной ответственностью "Научный центр передовых технологий "СИРИУС" Подвеска для гальванической обработки тонкостенных цилиндрических трубчатых деталей
CN110284176B (zh) * 2019-07-09 2020-05-29 广德今腾电子科技有限公司 一种pcb板涂层的电镀装置及电镀工艺
CN110366320B (zh) * 2019-08-19 2022-03-25 江苏上达电子有限公司 改善柔性线路板翘曲的镀铜装置及其方法

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3013959A (en) * 1958-05-27 1961-12-19 C & H Supply Company Rack for supporting flat metal sheets in electrolytic operations
US3429786A (en) * 1966-10-21 1969-02-25 Gen Dynamics Corp Controlled electroplating process
US3824176A (en) * 1972-08-28 1974-07-16 Buckbee Mears Co Matrix holder
JPS5453636A (en) * 1977-10-05 1979-04-27 Kashita Seisakushiyo Kk Hanger for plating
FR2419143A1 (fr) * 1978-03-10 1979-10-05 Neiman Sa Dispositif de serrage
US4174262A (en) * 1978-05-24 1979-11-13 Mellaert Jozef K E H Van Device for fastening at least one plate inside an electrolyte bath and for feeding current thereto
AT363749B (de) * 1979-03-02 1981-08-25 Kollmorgen Tech Corp Gestell mit einer klemmvorrichtung zur verwendung in metallisierungsbaedern
DE3017853A1 (de) * 1980-05-09 1981-11-12 Günther 7100 Heilbronn Strecker Galvanisiergestell mit gestellstab und gestellkopf
DD160317A3 (de) * 1981-04-22 1983-06-01 Herwig Fliegner Haltevorrichtung fuer gegenstaende die mit elektrolytischen oder chemischen oberflaechenbehandlungen oder mit metallbedampfungstechnik bearbeitet werden sollen
DE3116897A1 (de) * 1981-04-24 1982-11-11 Schering Ag, 1000 Berlin Und 4619 Bergkamen Gestell zum befestigen von leiterplatten
US4378281A (en) * 1981-06-25 1983-03-29 Napco, Inc. High speed plating of flat planar workpieces
JPS5871395A (ja) * 1981-10-22 1983-04-28 Kiyoteru Takayasu アルマイト加工用治具
US4425212A (en) * 1981-11-20 1984-01-10 Francis William L Electroplating device
US4534843A (en) * 1983-01-28 1985-08-13 Technic, Inc. Apparatus for electroplating and chemically treating contact elements of encapsulated electronic components and their like
US4519887A (en) * 1983-06-13 1985-05-28 Think Laboratory Co., Ltd. Apparatus for automatically attaching and detaching cassette-type rolls
DE3342712A1 (de) * 1983-11-25 1985-06-05 Strecker, Günther, 7100 Heilbronn Gestellstab mit haltevorrichtung
CH659259A5 (fr) * 1983-12-01 1987-01-15 Em Microelectronic Marin Sa Dispositif pour le depot electrolytique d'un materiau conducteur sur des plaques de circuits integres.
DD223737A1 (de) * 1984-05-24 1985-06-19 Robotron Zentrum Fuer Forschun Anordnung zum einbringen von werkstuecken in badbehaelter einer galvanischen oberflaechenbehandlungsanlage
US4605483A (en) * 1984-11-06 1986-08-12 Michaelson Henry W Electrode for electro-plating non-continuously conductive surfaces
AT381509B (de) * 1985-02-06 1986-10-27 Galvano Gestellbau Ing Rudolf Vorrichtung zum halten von leiterplatten
JPS61217598A (ja) * 1985-03-20 1986-09-27 Mitsubishi Electric Corp メツキ用引掛治具
US4595480A (en) * 1985-09-26 1986-06-17 National Semiconductor Corporation System for electroplating molded semiconductor devices

Also Published As

Publication number Publication date
CN87100995A (zh) 1988-03-16
EP0239736B1 (de) 1991-07-31
EP0239736B2 (de) 1995-10-25
JPS62253800A (ja) 1987-11-05
ES2024439B3 (es) 1992-03-01
AT398581B (de) 1994-12-27
ATA44687A (de) 1989-07-15
SU1554770A3 (ru) 1990-03-30
EP0239736A1 (de) 1987-10-07
DE3771755D1 (de) 1991-09-05
US4752371A (en) 1988-06-21
DE3703549A1 (de) 1987-09-03
DE3703549C2 (de) 1994-05-19
CA1263480A (en) 1989-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG60349B2 (bg) Рамки за захващане на печатни платки,подлежащи на галванизиране
EP0606610B1 (en) Multi-Compartment electro plating system
US6887113B1 (en) Contact element for use in electroplating
KR100994878B1 (ko) 인쇄회로기판 다단 도금용 지그장치
WO2013151365A1 (ko) 태양전지용 양면 전기 도금을 위한 기판 캐리어 장치
JP5649591B2 (ja) 電気めっき用保持具およびこの保持具を用いた電気めっき装置
JP3122752B2 (ja) プリント基板メッキ用治具
JPH05148693A (ja) 電気銅鍍金用治具
JP2019214765A (ja) 配線基板の製造方法およびこれに用いるメッキ用治具
JP2020132889A (ja) メッキ用ハンガー
US3701726A (en) Support assembly for electrolytic deposition on contact element
JPH0774477B2 (ja) プリント配線基板の電解めっき用治具及び同治具を用いた電解めっき方法
JPH05320994A (ja) プリント回路板の電解メッキ用治具
JP2011032515A (ja) ラックめっき方法およびラックめっき装置
US7070688B2 (en) Electroplating tool and method for selective plating
KR20060075414A (ko) 소형 인쇄회로기판의 도금방법 및 도금장치
CN215050835U (zh) 退镀治具及退镀装置
GB2033927A (en) Device for attaching a printed circuit board to a product carrier for electroplating
RU1770462C (ru) Подвеска дл нанесени гальванических покрытий
CN221760023U (zh) 一种电镀花篮及电镀设备
US3655549A (en) Fixtures for electrochemical processes
SE509419C2 (sv) Anordning för fasthållning av ett blad- eller skivformigt föremål
KR200425044Y1 (ko) 연속 도금장치의 인쇄회로기판용 통전지그
KR200390905Y1 (ko) 도금설비의 인쇄회로기판 마스크 구조
JPS635476B2 (bg)