BG107824A - Метод за получаване на йопамидол и нови междинни съединения - Google Patents

Метод за получаване на йопамидол и нови междинни съединения Download PDF

Info

Publication number
BG107824A
BG107824A BG107824A BG10782403A BG107824A BG 107824 A BG107824 A BG 107824A BG 107824 A BG107824 A BG 107824A BG 10782403 A BG10782403 A BG 10782403A BG 107824 A BG107824 A BG 107824A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
formula
compound
group
linear
iii
Prior art date
Application number
BG107824A
Other languages
English (en)
Other versions
BG66276B1 (bg
Inventor
Pier L. Anelli
Marino Brocchetta
Giovanna Lux
Enrico Cappelletti
Original Assignee
Bracco Imaging S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bracco Imaging S.P.A. filed Critical Bracco Imaging S.P.A.
Publication of BG107824A publication Critical patent/BG107824A/bg
Publication of BG66276B1 publication Critical patent/BG66276B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/02Preparation of carboxylic acid amides from carboxylic acids or from esters, anhydrides, or halides thereof by reaction with ammonia or amines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Heterocyclic Compounds That Contain Two Or More Ring Oxygen Atoms (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

МЕТОД ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ЙОПАМИДОЛ И НОВИ МЕЖДИННИ СЪЕДИНЕНИЯ ВЪВ ВРЪЗКА С НЕГО
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Изобретението се отнася до метод за получаване на (S)-N,N’-6hc[2хидрокси- 1-(хидроксиметил)етил]-5-[(2-хидрокси-1 -оксопропил)амино]-2,4,6трийодо-1,3-бензендикарбоксамид (йопамидол), стартирайки от съответното
5-незаместено амино производно, както и до нови междинни съединения, получени в посочения метод.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА (S)-N,N’-бис[2-хидрокси-1 -(хидроксиметил)етил]-5-[(2-хидрокси-1 оксопропил)амино]-2,4,6-трийодо-1,3-бензендикарбоксамид от формула (I)
(I) известен като Йопамидол, е едно от най-широко използваните в света нейоногенни контрастни средства за радиография.
Най-напред той е описан в GB 1472050, където е описан неговия синтез по метода, отразен на следващата схема:
3. Хлориране
---►
5. Амидиране с 2-амино-1,З-пропан
---► (I)
Горният метод, който все още е широко промишлено приложим, има някои недостатъци.
Един от тях е въвеждането на защитен хирален синтон (S)-2(ацетилокси)пропаноил на 5-амино групата на един ранен етап на общия процес, например преди амидирането с 2-амино-1,3-пропандиол.
Веднага след въвеждането им тази хирална група чрез взаимодействие на 5-амино Х,№-бис-[2-хидрокси-1-(хидроксиметил)етил]-2,4,6-трийодо-1,3бензендикарбоксамид с (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид би довела до преференциално ацилиране на повечето реактивни хидрокси групи от карбоксамидо заместителите, като по този начин предизвика значителни загуби на скъп реагент.
WO 00/50385 описва метод за получаване на полихидрокси съединения (вкл. йопамидол), включващ етап на деацилиране в кисела среда на ацилирано съединение със следната формула:
където R4 и R5 са по избор ацилирани дихидроксиалкилни групи, е алкилна група, R3 е например метална група.
Съгласно WO 00/50385 киселината, използвана в тази реакция на деацилиране след това се отстранява чрез обработка на реакционната смес с поглъщащи киселините смоли. Воден разтвор на така получения продукт се пречиства чрез преминаване през нейоногенни полимерни абсорбционни смоли. Елуатът се концентрира до масло, а маслото кристализира от ацетонитрил/етанол или етанол.
За горният метод е казано, че намалява рацемизацията при хиралния въглерод, който - съгласно WO 00/50385 - се появява винаги когато се използавт алкални условия за отделяне на ЕбСО-защитените групи на хиралния заместител.
Примери за ацилни групи, описани в WO 00/50385 са формилни, ацетилни, пропаноилни, бутаноилни, пивалоилни, трифлуорацетилни и бензоилни.
За йопамидол WO 00/50385 описва получаването на изходното ацилирано съединение чрез въвеждане на ^СО-защитния хирален заместител на 5-амино групата на тетраестер на 5-амино-2,4,6 трийодо-1,3бензендикарбоксамид. Полученият пентаацилиран продукт след това се превръща в йопамидол по метод, който изисква деацилиране при драстични киселинни условия. По точно, фактическите условия описани в WO 00/50385 за йопамидол са нагряване на пентаацетилното производно при температура на кипене на обратен хладник със солна киселина в метанол в продължение на 30 часа.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Първият обект на настоящото изобретение е възможността за провеждане на деацилирането на пентаацилирания йопамидол в алкална среда, при което се получава краен продукт , йопамидол, който има изключително висока оптична чистота.
w Освен това беше установено, че съгласно метода на настоящото изибретение не е необходимо да се изолира пентаацилирания продукт. Поточно беше установено, че въвеждайки (8)-2-(ацетилокси)пропаноиловия заместител на 5-амино групата на К,№-бис[2-хидрокси-1(хидроксиметил)етил]-2,4,6-трийодо-1,3-бензендикарбоксамида, в който хидрокси групите на карбоксамидо заместителя са подходящо ацилирани и след това отделяйки всичките ацилни групи в алкална среда без изолиране на междинните съединения, общият процес протича с много висок добив.
Накрая беше установено, че метода съгласно настоящото изобретение ® може да се използва с някои модификации, също когато защитата на хидрокси групите на карбоксамидо заместителите е получена чрез конверсия на тези групи в по избор 2-монозаместени или 2,2-дизаместени N,N’-6hc(1,3диоксан-5-ил)карбоксамиди.
Новите междинни съединения 5-амино-1Ч,М’-бис (по избор 2монозаместени или 2,2-дизаместени-1,3-диоксан-2-ил )-5-[2-ацетилокси-1(оксопропил)амино]-2,4,6-трийодо-1,3-бензенкарбоксамиди (IV) представляват друг специфичен обект на настоящото изобретение.
Първият обект на настоящото изобретение е метод за получаване на йопамидол (I)
изхождайки от съединение с формула (II)
(П)
Процесът включва:
а) взаимодействие на съединението с формула (П) с подходящо защитно средство, при което се получава съединение с формула (III)
(Ш) където -R е група с формула А или В
и където Ri е водороден атом, Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група или Ci - С4 линейна или разклонена алкокси група, R2 е водороден атом, Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група или Ci - С4 линейна или разклонена алкокси група и R3 е Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група, трифлуорметилна или трихлорметилна група;
б) ацилиране на аминогрупата на 5-то място в междинното съединение с формула (Ш) чрез взаимодействие с (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид до получаване на съединение с формула (IV)
където R е както беше дефинирано по-горе; и
в) отделяне на наличните ацилни групи в съединение с формула (IV) в алкална среда с предварително разцепване на цикличните защити на хидрокси карбоксамидо заместителите в кисела среда, когато R е група с формула А.
Съединението с формула (П) е известен продукт и неговото получаване може да се проведе по всеки от известните методи, като тези описани в GB
1472050, CH 627653 или US 5,278,311.
Съгласно етап а) от метода на настоящото изобретение, съединение (П) взаимодейства със съединение, което е подходящо избрано измежду алдехиди, кетони (възможно в съответните цетални или кетални форми), ортоестери или анхидриди в зависимост от типа на защитната група, която трябва да се въведе.
Например, когато -R в съединения (Ш) представлява група с формула А, съединение (П) ще трябва да взаимодейства с ди-(С1-С4)алкокси-метан, когато и двата Ri и R2 са водород; с подходящ алдехид или кетон с формула R1COR2 (възможно в съответните цетални или кетални форми) в присъствие на малко количество от три-(С1-С4)алкил ортоформат като дехидратиращо средство, когато R1 е водороден атом или С1-С4 е линейна или разклонена алкилна група и R2 е С1-С4 е линейна или разклонена алкилна група или с ортоестери с формула R]C(R2)3, когато поне R2 е алкокси група.
Когато от друга страна -R в съединения (III) представлява група с формула В, посочената група обикновено се въвежда чрез взаимодействие на съединение (II) с подходящо избран анхидрид с формула (КзСО)2О.
Когато -R в съединения (III) представлява група с формула А, предпочетените съединения са онези, в които и двата Ri и R2 са С1-С4 линейни или разклонени алкилни групи; по-предпочетени са онези, в които и двата Ri и R2 са С1-С4 линейни алкилни групи, и най-предпочетени са онези, в които и двата Ri и R2 са метилни групи.
Друга група от предпочетени съединения (III), в които -R представлява група А са онези, в които Ri е водород и R2 е С1-С4 линейна алкокси група.
Когато -R в съединения (Ш) представлява група с формула В, предпочетените съединения са онези, в които R3 представлява С1-С4 линейна или разклонена алкилна група; по-предпочетени са онези, в които R3 представлява С1-С4 линейна алкилна група; а най-предпочетени са онези, в които R3 е метилна група.
Взаимодействието на етап а) се провежда в присъствие на органичен разтворител, избран от биполярните органични разтворители - Ν,Νдиметилформамид, Ν,Ν-диметилацетамид, Ь1-метил-2-пиролидон, инертните апротни органични разтворители и техните смеси.
Взаимодействието се провежда като се използват най-малко стехиометрично количество от реагентите, но за предпочитане е поне малък излишък от реагента, въвеждащ защитните групи по отношение на изходно съединение (П).
Не е необходимо да се подчертава, че ако се цели получаване на съединение с формула (Ш), в което -R е група А, за всеки мол изходно вещество (П) трябва да се използват най-малко два мола от съответния алдехид или кетон (също във вид на съответния ацетал или кетал) или к ортоестер, докато когато се цели получаване на съединение (Ш), в което -R е група В, трябва да се използват най-малко четири мола от съответния анхидрид. Ив двата случая трябва да се използва поне лек излишък, например излишък от около 5% на мол нед стехиометричното количество, като за предпочитане е използването на излишък от около 50%.
Взаимодействието обикновено протича при обикновена температура, но могат да се прилагат и по-ниски и по-високи температури. Например, доказано е, че температури от 5°С до 60°С са подходящи за етап а).
Въвеждането на защитни групи в етап а) за предпочитане се провежда при реакционни условия, зависещи от конкретните реагенти, които се използват. Тези разлики са известни на специалиста в областта и той е в състояние да оптимизира реакционните условия въз основа на неговите персонални знания.
Например, когато в съединение (Ш) -R е група с формула А, за предпочитане е етап а) в горния процес да се осъществи в присъствие на кисел катализатор. По-конкрекно, за предпочитане е взаимодействието да протече в присъствие на около 0.1 до 2 мол киселина за мол от съединение (II). Подходящи киселини, които могат да се използват в този етап са например сярна киселина, солна киселина, метансулфонова киселина, ртолуенсулфонова киселина, или карбоксилни киселини като мравчена киселина, оцетна киселина, или пропионова киселина.
За получаването на най-предпочетеното съединение с формула (Ш), в което -R е група А, в която и двата Ri и R2 са метални групи, предпочетеният реагент е ацетон в присъствие на малки количества от три(С1-С4)алкил ортоформат или 2,2-диметоксипропан, докато за получаването на съединения с формула (Ш), в които -R е С1-С4 линейна алкокси група, предпочетеният реагент е съответния три-(С1-Сд) линеен алкил ортоформат.
На практика в горния случай взаимодействието се осъществява чрез прикапване на смес на излишък над стехиометричния на подходящо - избрания кетон/кетал или ортоформат заедно с каталитично количество, обикновено около 0.1% за мол от съединение с формула (П) на силна киселина, за предпочитане сярна или метансулфонова киселина, в разтвор на съединение с формула (П) в биполярен апротен разтворител, обикновено Ν,Ν-диметилацетамид.
След завършване на взаимодействието, което може да продължи от няколко минути до 30 часа, защитеното съединение с формула (III), в което -R е група с формула А се изолира чрез неутрализация на киселинния катализатор. Утаяването на желаното съединение (Ш) се осъществява чрез прибавяне на разреден разтвор на бикарбонат. Пречистването на преципитата се осъществява чрез кристализация от етанол и вода.
От друга страна, когато в съединение (III) -R е група с формула В, за предпочитане е по-нататък етап а) на горния процес да се води в присъствие на катализатор. По-конкретно, процесът обикновено се провежда в присъствие на малки, каталитични количества (обикновено 5.10-4 до 5.101 мола 4-(диметиламино)пиридин за един мол от изходното съединение (II). Разтворителят може да бъде избран, както беше показано по-горе, измежду биполярните апротни органични разтворители, инертните нехидроксилирани органични разтворители и техни смеси. Когато -R е група В, могат да се използват също и леко алкални органични разтворители, като пиридин.
На практика, реакцията за получаване на съединения с формул (III), в които -R е съединение с формула В се осъществява чрез приканване на смес от излишък над стехиометричния на подходящо избран анхидрид (RsCO^O и каталитични количества, обикновено от 0.01 до 0.1 мол 4(диметиламино)пиридин за мол от съединение с формула (П) в разтвор на изходното съединение с формула (II) в Ν,Ν-диметилацетамид. 4(диметиламино)пиридинът може да се прибави към реакционната среда като такъв или свързан върху смола.
След завършване на взаимодействието, което в зависимост от
- реакционните условия може да продължи от няколко часа до един ден, защитените съединения с формула (Ш), в които -R е група с формула В, се утаяват от реакционната смес чрез разреждане с вода и/или алкохол и се изолират чрез филтруване.
Етап б) в общия метод, скициран по-горе се заключава в реакция на ацилиране на първичната амино група на съединения с формула (Ш) с поне 1 мол (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид, при което се получават съединения © с формула (IV).
Взаимодействието обикновено протича в инертен биполярен апротен разтворител като Ν,Ν-диметилацетамид, Ν,Ν-диметилформамид, 1-метил-2пиролидон и други подобни разтворители и в присъствие на киселина.
Киселини, които са подходящи за употреба в етап б) са например хидрохалогенни киселини, които лесно се въвеждат в реакционната смес във вид на халогенидни соли на използваните биполярни апротни разтворители, като например Ν,Ν-диметилацедамид хидрохлорид или за предпочитане, чрез барбутиране на безводен газ хлороводород в реакционната смес.
Обикновено киселината се използва в количество от около 0.1 до около 0.4 мол за 1 мол от продукта с формула (Ш).
Температурата за този етап на взаимодействието е обикнавено между 5 и 60 °C.
За предпочитане е взаимодействието да протича при обикновена температура или малко над обикновена температура (около 45-50 °C).
По време на следващия етап в), всичките ацилни групи, налични в междинното съединение с формула (IV) се отделят в алкална среда, с предварително разцепване на цикличната защита в кисела среда, когато -R е група с формула А.
Конкретно, когато се използва съединение с формула (IV), в което -R е група с формула А, алкалната хидролиза за отделяне на ацетилните защитни - групи на 5-[(2-хидрокси-1-оксопропил)амино] се предхожда от разцепване на цикличните защити на карбоксамидо хидрокси групите в кисела среда.
От друга страна, съединение с формула (IV), в което -R е група с формула В, всички ацилни групи, например ацетилните защитни групи на 5[(2-хидрокси-1-оксопропил)амино] заместителя както и четирите R3COгрупи се отделят в един единствен етап в алкална среда.
Алкалната хидролиза се провежда обикновено във вода или в смес на вода с водоразтворим органичен разтворител, като СрСд линейни или разклонени алканоли или биполярни апротни органични разтворители като Ν,Ν-диметилформамид, Ν,Ν-диметилацетамид, 1-метил-2-пиролидон и други подобни разтворители.
pH на реакционната смес се поддържа между 10 и 11 чрез прибавяне на силна неорганична основа като NaOH или КОН, обикновено техни водни разтвори. Реакцията протича при обикновена температура, но е доказано, че температури в интервала между 10°С и 60°С са подходящи.
Както бе отбелязано по-горе, когато в съединението с формула (IV) -R е група с формула А, алкалната хидролиза на ацетилните групи трябва да протече чрез разцепване на цикличната защита на хидрокси групите на карбоксамидо заместителя в кисела среда.
Това е лесно постижимо чрез прибавяне на катионобменна смола, за предпочитане Duolite С20МВ, Amberlite IR120 или Amberjet 1200 (Rohm & Haas), или на водни разтвори на силни минерални киселини, например солна или сярна киселина към разтвора на съединение с формула (IV), в което -R е група А, във вода или в смес на вода с водоразтворим органичен разтворител, като С1-С4 линейни или разклонени алканоли или биполярни апротни органични разтворители като Ν,Ν-диметилформамид, Ν,Νдиметилацетамид, 1-метил-2-пиролидан и други подобни разтворители.
Количеството киселина, необходимо на този етап е между 0.2 до около 0.4 мола киселина за мол от съединение (IV), в което -R е група А. Реакцията - протича при температури малко по-високи от стайната, например между 40°С и 55 °C като завършва за около 2 до 5 часа, в зависимост от използваните реакционни условия.
Хидролизата в алкална среда за получаване на крайния йопамидол се осъществява след това чрез прибавяне на воден разтвор на NaOH или КОН директно в такова количество, че да поддържа pH между 10 и 11.
Отделянето на продукта с формула (I) от така получения алкален воден разтвор, обикновено се осъществява чрез прекарване на разтвора през система от йонообменни смоли и по избор през устройство за нанофилтрация, както е описано например в US-A-5,811,581 или ЕР-А888,190 с последваща кристализация на продукта (I) от нисш алкохол, както е описано в US-A-5,571,941.
Следващ специфичен обект на настоящото изобретение са междинните съединения с формула (Ш) и (IV), в които -R е група с формула А
в които Ri е водороден атом, С1-С4 линейна или разклонена алкилна група или С1-С4 линейна или разклонена алкокси група, и R2 е водороден атом, CjС4 линейна или разклонена алкилна група или С1-С4 линейна или разклонена алкокси група.
Предпочетени сред съединенията с формула (Ш) и (IV), в които -R е група А са онези, в които Ri и R2 са С1-С4 линейна или разклонена алкилна група; по-предпочетени са онези, в които и двата Ri и R2 са С1-С4 линейна алкилна група; и най-предпочетени са онези в които и двата Ri и R2 са метална група.
Друга група от предпочетените съединения (III) и (IV), в които -R е група А са тези, в които Ri е водород и R2 е С1-С4 линейна алкокси група.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Следните примери целят илюстрирането на настоящото изобретение в някои от неговите предпочетени изпълнения, но не трябва да бъдат разглеждани като ограничения на неговия обхват.
Пример 1
Получаване на 5-амино-К,К’-бис(2,2-диметил-1,3-диоксан-5-ил)-2,4,6трийодо-1,3-бензендикарбоксамид ((III):-R=rpvna А, в която и Я^^метилна група)
2,2-диметоксипропан (9.5 мл, 77.8 ммол) и 98%сярна киселина (0.25 г,
2.6 ммол) се прибавят на капки в 0.5 л колба, съдържаща разтвор на съединение (Л) (18.3 г, 25.9 ммол) (получено, както е описано в GB 1472050) в Ν,Ν-диметилацетамид (90 мл) при разбъркване и при обикновена температура. След 20 часа разбъркване, разтворът се неутрализира с NaHCCh и се концентрира под вакуум. След това се прибавят ацетон (250 мл) и 3% воден разтвор на NaHCCh (50 мл) като се получава маслоподобна утайка. Твърдото вещество се извлича чрез филтруване и кристализация от 70% етанол като се получава посоченото съединение (13 г, 16.5 ммол след сушене).
Добив 64 %.
^-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават
- посочената структура.
Пример 2
Получаване на 5-амино-Ю4’-бис(2-етокси-1.3-диоксан-5-ил)-2,4.6трийодо-ЬЗ-бензендикарбоксамид ((O):-R=rpyna А. в която Ry е водород и R? е етокси група)
Метансулфонова киселина (0.27 г, 2.8 ммол) и триетил ортоформат © (9.25 г, 62.4 ммол) се прибавят на капки за един час към разтвор на съединение с формула (П) (20 г, 28.4 ммол) (получено, както е описано в GB 1472050) в Ν,Ν-диметилацетамид (150 мл) при разбъркване и температура 25°С. След един час разтворът се неутрализира с NaHCOj. Разтворителят се изпарява под вакуум и маслоподобният остатък се обработва с 5% воден разтвор на NaHCO3 (300 мл).
Полученото по този начин твърдо вещество се филтрува и кристализира двукратно от 70% етанол, за да се получи посоченото съединение (14.7 г, 18.7 ммол).
Добив: 66%.
^-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 2 б
Алтернативно получаване на 5-амино-КЬ1’-бис(2-етокси-1.3-диоксан-5ил)-2.4,6-трийодо-1.3-бензендикарбоксамид ((IID>R=rpyna А, в която е водород и R? е етокси група)
Триетил ортоформат (18.6 г, 125.5 ммол) се прибавя за три минути към разтвор на съединението с формула (П) (40 г, 57 ммол) и метансулфонова киселина (0.55 г, 5.7 ммол) в Ν,Ν-диметилацетамид (400 мл) и се разбърква при стайна температура. След 15 минути реакционната смес се неутрализира •с 1 М NaOH (5.7 мл, 5.7 ммол) и Ν,Ν-диметилацетамидът се дестилира до получаване на маслоподобен остатък. Последният се излива в 1% воден разтвор на NaHCO3, при което се образува бяла утайка, която след 15 часа разбъркване се извлича чрез филтруване, промива се с вода и се суши. След това твърдото вещество се суспендира в абсолютен етанол (600 мл), кипи се на обратен хладник в продължение на три часа и се оставя да изстине да обикновена температура. Твърдото вещество се извлича чрез филтруване, промива се с етанол (30 мл) и се суши до получаване на посоченото съединение (40 г, 48.95 ммол) във вид на бяло твърдо вещество.
Добив: 86%.
1H-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 3
Получаване на N.N’-6Hci2-aneranoKCH-l-iianeranoKCH)Meranleran1-5амино-2,4.6-трийодо-1,3-бензендикарбоксамид ((ПВ: -R е група В. в която R3 е метална група)
Оцетен анхидрид (9 мл, 95 ммол) се прибавя на капки към суспензия на съединението с формула (П) (7 г, 10 ммол) (получено, както е описано в GB 1472050) в пиридин (40 мл) при разбъркване и температура 25 °C. След три часа полученият разтвор се прибавя на капки към дейонизирана вода (0.3 л) и утайката се извлича чрез филтруване, промива се с 5%-на оцетна киселина, а след това с дейонизирана вода. Накрая се суши под вакуум при темепратура 40°С в продължение на 12 часа до получаване на посоченото съединение (7.86 г, 9 ммол).
Добив: 90%.
^-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 36
Алтернативно получаване на К.]\Г-бис12-ацетилокси-1[(ацетилокси)метил1етил1-5-амино-2 А6-трийодо-1.3-бензендикарбоксамид ((III): -R е група В. в която е метална група)
Съединението с формула (II) (1486 г, 2.1 мол) се зарежда в 10 литров реактор, съдържащ Ν,Ν-диметилацетамид (1.7 л). След това се прибавя и 4диметиламино-пиридин (12.9 г). На капки се прибавя оцетен анхидрид (0.9 кг, 8.82 мол) за около 1 час като температурата се поддържа под 30 °C. Реакционната температура се разбърква при обикновена температура за около 20 часа, след което се разрежда с 96% етанол (7.5 л). Утайката се филтрува, промива се с 96% етанол (2 х 1л) и се суши до получаване на посоченото съединение (1715 г, 1.96 мол).
Добив: 94 %.
!H-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 4
Получаване на (8)-КК’-бисГ2-ацетилокси-1-[(ацетилокси)метил1етил1-
5-[(2-ацетилокси-1-оксопропил)амино1-2.4.6,-трийодо-1,3бензендикарбоксамид ((IV): -R е група В. в която R3 е метална група)
Съединението, получено в Пример 3 (11 г, 12.6 ммол) се разтваря в Ν,Ν-диметилацетамид (200 мл), съдържащ газообразен НС1 (0.055 г, 1.5 ммол) и разтворът се държи при температура между 15 и 17 °C. На капки, за около 30 минути се прибавя (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид (4.75 г, 31.5 ммол), а получената реакционна смес се разбърква при 23°С в продължение на 20 часа. След това разтворителят се изпарява под вакуум, а маслоподобният остатък се обработва с 4% воден разтвор на NaHCO3 (250 мл). Получената утайка се извлича чрез филтруване, промива се и се суши до получаване на посоченото съединение (9.9 г, 10 ммол).
Добив: 80%.
^-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 5
Получаване на (8)-КН’-бис(2.2-диметал-13-диоксан-5-ил)-5-Г(2ацеталокси-1 -оксопропил)амино1-2.4.6-трийодо-1,3-бензендикарбоксамид ((IV): -R=rpyna А, в която Ri и R? са метални групи)
Съединението, получено в Пример 1 (15 г, 19 ммол) се разтваря в Ν,Νдиметилацетамид (80 мл), съдържащ газообразен НС1 (0.073 г, 2 ммол). На капки, за около 30 минути се прибавя (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид (8 г, 53 ммол), а получената реакционна смес се охлажда до 15 °C. След два часа при същата температура, реакционната смес се оставя да се загрее до стайна температура и се разбърква допълнително в продължение на 12 часа. След това разтворителят се изпарява под вакуум и озтатъка се обработва с
4% NaHCCh (130 мл). Полученото твърдо вещество се филтрува, промива и суши, при което се получава посоченото съединение (14 г, 15.6 ммол).
Добив: 82%.
‘Η-NMR, °C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 6
Получаване на (8)-КП’-бис[2-хидрокси-1-(хидроксиметил)етил1-5-[(2хидрокси-1 -оксопропил)амино1-2,4.6-трийодо-1.3-бензендикарбоксамид (D (8)-Н,Н’-бис[2-ацетилокси-1-[(ацетилокси)метил]етил]-5-[(2ацетилокси-1 -оксопропил)амино]-2,4,6,-трийодо-1,3-бензендикарбоксамид (4.9 г, 5 ммол), получен в Пример 4 се смесва с дейонизирана вода (30 мл) и метанол (30 мл). Суспензията се загрява до 50 °C, след което се прибавят на капки 2М NaOH (12.8 мл) в продължение на 4 часа, като pH на сместа се поддържа в интервала 10-11. Разтворът се пречиства чрез преминаване през колони с йонообменни смоли и така полученият неутрален елуат се концентрира под вакуум. Утайката крестализира от етанол като се получава посоченото съединение 2.8 г, 3.6 ммол).
Добив: 72%.
’H-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 7
Алтернативно получаване на (S)-N.N’-6hc[2-xhjipokch-1(хидроксиметил)етил1-5-[(2-хидрокси-1-оксопропил)амино1-2А6-трийодо-
1.3- бензендикарбоксамид (Г)
0.2 М НС1 (15 мл) се прибавя към разтвор на (8)-Н,№-бис(2,2-диметил-
1.3- диоксан-5-ил)-5-[(2-ацетилокси-1-оксопропил)амино]-2,4,6-трийодо-1,3бензендикарбоксамид (9 г, 10 ммол), получен както е описано в Пример 5, в метанол (60 мл). Получената реакционна смес се разбърква при 50 °C в продължение на 2 часа, след което се охлажда до 40 °C. След това на капки се прибавя IM NaOH (14 мл) в продължение на 2 часа, като pH се поддържа между 10.5 и 11. След два часа реакционната смес се охлажда до обикновена температура и се пречиства с йонообменни смоли. Така полученият неутрален елуат се концентрира, а полученият остатък кристализира от етанол (80 мл). Твърдото вещество се филтрува и суши като се получава посоченото съединение (I) (7 г, 9 ммол).
Добив: 90%.
’H-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 8
Алтернативно получаване на (S)-N.N’-6hc(2-xhadokch-1(хидроксиметил)етил1-5-1(2-хидрокси-1-оксопропил)амино1-2.4.6-трийодо-
1.3-бензендикарбоксамид (I)
5-амино-М,№-бис(2,2-диметил-1,3-диоксан-5-ил)-2,4,6-трийодо-1,3бензендикарбоксамид, получен както е описано в Пример 1, реагира както е описано в Пример 5. Полученият (8)-Х,№-бис(2,2-диметил-1,3-диоксан-5ил)-5-[(2-ацетилокси-1-оксопропил)амино]-2,4,6-трийодо-1,3бензендикарбоксамид не се изолира от реакционната смес, а директно се освобождава защитата по метода, описан в Пример 7, като се получава посоченото съединение.
Добив: 74%.
‘H-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 9
Алтернативно получаване на (8)-КИ’-бисГ2Хидрокси-1(хидроксиметил)етал]-5-[(2-хидрокси-1-оксопропил)амино1-2А6-трийодо-
1,3-бензендикарбоксамид (I)
Към разтвор на Х,№-бис-[2-ацетилокси-1-[(ацетилокси)метил]етил]-5амино-2,4,6-трийодо-1,3-бензендикарбоксамид (53.3 г, 61.1 ммол) в Ν,Νдиметилацетамид (75 мл), се прибавя в продължение на 20 минути и при разбъркване (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид (16.5 г, 110 ммол). Температурата на реакционната смес се поддържа под 30 °C. Допълнително количества от (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид (0.9 г, 6.0 ммол) се прибавят след 24 и 30 часа и реакционната смес се разбърква при същата температура още 15 часа. След това реакционната смес се концентрира до половината от обема си и се разрежда със смес 1:1 вода /метанол (360 мл). Получената суспензия се загрява до 45 °C и 2 М NaOH (225 мл, 450 ммол) се прибавя за 30 минути. След два часа хидролизата е завършила, разтворът се концентрира до половината от обема си, екстрахира се с CH2CI2 (6 х 100 мл) и се зарежда в две колони с йонообменни смоли (Dowex® С350, Н+ form, 200 mL; Relite ® MGI, ОН_ form, 160 mL), които се елуират с вода. Елуатът се изпарява и полученият по този начин твърд остатък (49 г) кристализира от етанол (450 мл). Извлеченото твърдо вещество (40.5 г) се разтваря във вода (400 мл) и разтворът се зарежда в колона с йонообменна смола Amberlite ® XAD-16.00 (160 мл), като се елуира с вода. Елуатът се изпарява и остатъкът се суши като се получава Йопамидол (40.0 г, 51.5 ммол) във вид на бяло твърдо вещество.
Добив 84%.
[а]2043б = -5.17(40%Н2О).

Claims (18)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    1.Метод за получаване на (S)-N,N’-6hc[2-xhjjpokch-1 (хидроксиметил)етил]-5-[(2-хидрокси-1 -оксопропил)амино]-2,4,6-трийодо-
    1,3-бензендикарбоксамид с формула (I) изхождайки от съединение с формула (П) (П) като процесът включва:
    а) взаимодействие на съединението с формула (П) с подходящо защитно средство, при което се получава съединение с формула (III) (Ш) където -R е група с формула А или В и където Ri е водороден атом, Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група или Ci - С4 линейна или разклонена алкокси група, R2 е водороден атом, Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група или Ci - С4 линейна или разклонена алкокси група и R3 е Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група, трифлуорметилна или трихлорметилна група;
    б) ацилиране на аминогрупата на 5-то място в междинното съединение с формула (III) чрез взаимодействие с (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид до получаване на съединение с формула (IV) (IV) където R е както беше дефинирано по-горе; и
    в) отделяне на наличните ацилни групи в съединение с формула (IV) в алкална среда с предварително разцепване на цикличните защити на хидрокси карбоксамидо заместителите в кисела среда, когато R е група с формула А.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че в междинното съединение с формула (Ш), получено на етап a), -R е група А.
  3. 3. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че Ri и R2 са С1-С4 линейни алкидни групи.
  4. 4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че в междинното съединение с формула (III), получено на етап a), -R е група В.
  5. 5. Метод, съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че R3 е Ср * С4 линейна алкидна група.
  6. 6. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се това, че етап а) се осъществява чрез взаимодействие на съединение с формула (П) с поне 2 мола за 1 мол от съединение (П) на съединение, избрано от ди-(С1-С4)алкоксиметан, алдехиди и кетони с формула RjCOR2 (възможно в съответните ацетални или кетални форми), в които R] е водороден атом или С1-С4 линейна или разклонена алкилна група и R2 е С1-С4 линейна или разклонена алкидна група и ортоестери RiC(R2)3, когато поне R2 е алкокси група, в присъствието на около 0.1 до около 2 мола киселина за 1 мол от съединение с формула (П).
  7. 7. Метод съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че етап а) се осъществява чрез взаимодействие на съединение с формула (П) с поне 4 мола анхидрид (R3CO)2O за 1 мол от съединение с формула (П) в присъствие на каталитични количества 4-(диметиламино)пиридин в биполярен апротен органичен разтворител.
  8. 8. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ацилирането в етап б) се осъществява чрез взаимодействие на съединение (III) c поне един мол (8)-2-(ацетилокси)-пропаноил хлорид в инертен биполярен апротен органичен разтворител.
  9. 9. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че отделянето на ацилната група от съединение с формула (IV), в която -R е група с формула А в алкална среда съгласно етап в) се осъществява във вода или в смес от вода и разтворим във вода органичен разтворител, при поддържане на pH на реакционната смес между 10 и 11, чрез прибавяне на силна неорганична основа, и с предварително разцепване на цикличната защита на карбоксамидо хидрокси групите в кисела среда.
  10. 10. Метод съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че отделянето на всички ацилни групи в алкални условия в етап в) се осъществява във вода или в смес от вода и разтворим във вода органичен * разтворител, при поддържане на pH на реакционната смес между 10 и 11 чрез прибавяне на силна неорганична основа.
  11. 11. Метод съгласно претенция 10, характеризиращ се с това, че органичният разтворител, разтворим във вода е избран от групата състояща се от С1-С4 линейни или разклонени алканоли и биполярни апротни органични разтворители като pH на реакционната смес се поддържа между 10 и 11 чрез прибавяне на воден разтвор на NaOH или КОН.
  12. 12. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че междинното съединение с формула (IV), получено на етап б) след това реагира, без да бъде изолирано.
  13. 13. Съединение с формула (Ш) или (IV) където -R е група А, в която Ri е водороден атом, С1-С4 линейна или разклонена алкилна група или С1-С4 линейна или разклонена алкокси група и R2 е водороден атом, С1-С4 линейна или разклонена алкилна група или С1-С4
    - линейна или разклонена алкокси група.
  14. 14. Съединение съгласно претенция 13, характеризиращо се с това, че и Ri, и R2 са С1-С4 линейна или разклонена алкилна група.
  15. 15. Съединение съгласно претенция 14, характеризиращо се с това, че и Ri, и R2 са С1-С4 линейна алкилна група.
  16. 16. Съединение съгласно претенция 15, характеризиращо се с това, че и Ri, и R2 са метилни групи.
  17. 17. Съединение съгласно претенция 13, характеризиращо се с това, че Ri е водород и R2 е С1-С4 линейна алкокси група.
  18. 18. Използване на съединение от претенция 13 като междинно съединение в процеса на получаване на йопамидол (I).
BG107824A 2000-12-01 2003-05-19 Метод за получаване на йопамидол и нови междинни съединения BG66276B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2000MI002601A IT1319671B1 (it) 2000-12-01 2000-12-01 Processo per la preparazione di (s)-n,n'-bis(2-idrossi-1-(idrossimetil)etil)-5-((2-idrossi-1-ossopropil)ammino)
PCT/EP2001/013939 WO2002044132A1 (en) 2000-12-01 2001-11-29 A process for the preparation of iopamidol and the new intermediates therein

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG107824A true BG107824A (bg) 2004-02-27
BG66276B1 BG66276B1 (bg) 2012-12-28

Family

ID=11446159

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG107824A BG66276B1 (bg) 2000-12-01 2003-05-19 Метод за получаване на йопамидол и нови междинни съединения

Country Status (22)

Country Link
US (2) US7034183B2 (bg)
EP (2) EP2975021B1 (bg)
JP (1) JP4263910B2 (bg)
KR (1) KR100855765B1 (bg)
CN (1) CN100345821C (bg)
AU (1) AU2002217068B8 (bg)
BG (1) BG66276B1 (bg)
BR (1) BRPI0115785B8 (bg)
CA (1) CA2430339C (bg)
CZ (1) CZ304015B6 (bg)
EA (1) EA005922B1 (bg)
HU (1) HU230702B1 (bg)
IL (2) IL156188A0 (bg)
IT (1) IT1319671B1 (bg)
MX (1) MXPA03004774A (bg)
NO (1) NO328627B1 (bg)
NZ (1) NZ526188A (bg)
PL (1) PL204819B1 (bg)
SK (1) SK287570B6 (bg)
UA (1) UA75956C2 (bg)
WO (1) WO2002044132A1 (bg)
ZA (1) ZA200304199B (bg)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8624061B2 (en) 2008-11-18 2014-01-07 Bracco Imaging S.P.A. Process for the preparation of iodinated contrast agent
EP2230227A1 (en) 2009-03-20 2010-09-22 Bracco Imaging S.p.A Process for the preparation of triiodinated carboxylic aromatic derivatives
US20110021833A1 (en) * 2009-07-21 2011-01-27 Ge Healthcare As Crystallization of an intermediate for synthesizing non-ionic x-ray contrast agents
US20110021822A1 (en) * 2009-07-21 2011-01-27 Ge Healthcare As continuous deacetylation and purification process in synthesis of non-ionic x-ray contrast agents
PT105770B (pt) * 2011-06-24 2013-07-08 Hovione Farmaciencia S A Novo intermediário e seu uso na preparação de agente de contrate triiodado
CN103382160B (zh) * 2012-05-02 2017-10-27 上海海神化学生物科技有限公司 碘帕醇的合成及其合成中间体的制备
LT3066071T (lt) * 2013-11-05 2018-09-10 Bracco Imaging S.P.A. Jopamidolio gamybos būdas
CN104098484A (zh) * 2014-07-21 2014-10-15 杭州杜易科技有限公司 一种碘帕醇的制备方法
CN106366016B (zh) * 2015-07-22 2019-03-05 连云港润众制药有限公司 一种碘普罗胺的制备方法及其中间体
CN106366015B (zh) * 2015-07-22 2019-01-25 正大天晴药业集团股份有限公司 一种碘普罗胺的制备方法及其中间体
WO2018104228A1 (en) * 2016-12-05 2018-06-14 Bracco Imaging Spa Mechanochemical synthesis of radiographic agents intermediates
GB202009917D0 (en) 2020-06-29 2020-08-12 Ge Healthcare As Process for the preparation of iopamidol
CN115010617B (zh) * 2022-07-11 2024-06-11 安徽普利药业有限公司 一种碘帕醇的制备方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH608189A5 (bg) 1974-12-13 1978-12-29 Savac Ag
CH616403A5 (en) 1975-10-29 1980-03-31 Bracco Ind Chimica Spa Process for the preparation of 2,4,6-triodoisophthalamides which are readily soluble in water.
CH627653A5 (en) 1977-03-28 1982-01-29 Bracco Ind Chimica Spa Non-ionic X-ray contrast media and process for the preparation of their radiopaque components
IT1193211B (it) * 1979-08-09 1988-06-15 Bracco Ind Chimica Spa Derivati dell'acido 2,4,6-triiodo-isoftalico,metodo per la loro preparazione e mezzi di contrasto che li contengono
IT1207226B (it) * 1979-08-09 1989-05-17 Bracco Ind Chimica Spa Derivati dell'acido 2,4,6-triiodo-isoftalico, metodo per la loro preparazione e mezzi di contrasto che li contengono.
US4396598A (en) * 1982-01-11 1983-08-02 Mallinckrodt, Inc. Triiodoisophthalamide X-ray contrast agent
US5278311A (en) 1992-06-05 1994-01-11 E. R. Squibb & Sons, Inc. Nonionic radiographic contrast agents
IL110391A (en) 1993-07-30 1998-12-06 Zambon Spa Process for the formation of infamidol
US5811581A (en) 1994-08-04 1998-09-22 Dibra S.P.A. Process for the purification of opacifying contrast agents
IT1282653B1 (it) 1996-02-20 1998-03-31 Bracco Spa Dispositivo e metodo per la rigenerazione di letti misti di resine a scambio ionico
US6803485B2 (en) 1999-02-26 2004-10-12 Bracco Imaging S.P.A. Process for the preparation of iopamidol

Also Published As

Publication number Publication date
EP1353899B1 (en) 2016-01-20
BG66276B1 (bg) 2012-12-28
JP4263910B2 (ja) 2009-05-13
US7368101B2 (en) 2008-05-06
NZ526188A (en) 2004-11-26
CN1478068A (zh) 2004-02-25
IL156188A0 (en) 2003-12-23
NO328627B1 (no) 2010-04-12
AU1706802A (en) 2002-06-11
EA200300513A1 (ru) 2003-12-25
AU2002217068B2 (en) 2006-11-02
AU2002217068B8 (en) 2007-02-01
MXPA03004774A (es) 2004-03-26
KR20030077546A (ko) 2003-10-01
US7034183B2 (en) 2006-04-25
EP1353899A1 (en) 2003-10-22
BR0115785B1 (pt) 2014-11-04
US20060106253A1 (en) 2006-05-18
UA75956C2 (en) 2006-06-15
BR0115785A (pt) 2003-10-21
PL204819B1 (pl) 2010-02-26
ITMI20002601A1 (it) 2002-06-01
HUP0302758A3 (en) 2005-04-28
NO20032440D0 (no) 2003-05-28
HU230702B1 (hu) 2017-10-30
ZA200304199B (en) 2004-06-24
EP2975021B1 (en) 2017-07-26
KR100855765B1 (ko) 2008-09-01
CN100345821C (zh) 2007-10-31
IL156188A (en) 2008-12-29
HUP0302758A2 (hu) 2003-12-29
IT1319671B1 (it) 2003-10-23
CA2430339A1 (en) 2002-06-06
PL363799A1 (en) 2004-11-29
SK6562003A3 (en) 2003-10-07
WO2002044132A1 (en) 2002-06-06
SK287570B6 (sk) 2011-03-04
EP2975021A1 (en) 2016-01-20
NO20032440L (no) 2003-05-28
US20040082812A1 (en) 2004-04-29
EA005922B1 (ru) 2005-08-25
JP2004514705A (ja) 2004-05-20
CA2430339C (en) 2011-01-25
CZ304015B6 (cs) 2013-08-21
BRPI0115785B8 (pt) 2021-05-25
CZ20031506A3 (cs) 2003-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7368101B2 (en) Process for the preparation of iopamidol and the new intermediates therein
US5426196A (en) Synthesis of diaryl methanes
JPS5813538B2 (ja) フエニルグリシンノ セイホウ
KR100766578B1 (ko) 레바미피드의 제조방법
EP0349217A2 (en) Novel process for the preparation of bronopol
AU2002217068A1 (en) A process for the preparation of iopamidol and the new intermediates therein
KR100785395B1 (ko) 알콕시-테트라졸-1-일-벤즈알데히드 화합물 및 그의제조방법
JP3005080B2 (ja) シクロペンタ[d]ピリミジン−4−オン類の製造方法
WO1995011893A1 (en) Compounds and methods for synthesizing pantethine, pantetheine and derivatives thereof
RU2193028C2 (ru) Способ получения производных 2-фенил-3-нафтилпропионовой кислоты
JP3155909B2 (ja) 1,3−ジアルキル−2−イミダゾリジノン類の製造方法
KR100445781B1 (ko) (s)-1-아세틸-2-피롤리딘카복스아미드의 제조방법
JP2003160560A (ja) トランス−4−置換ピペリジン−2−カルボン酸塩類の製造方法
JPH1045708A (ja) イミノチオエーテル化合物の製法
JP2002047263A (ja) 2−アミノ−ω−シアノアルカン酸誘導体、およびその製造方法
JP2000128844A (ja) シアノ安息香酸アルキルエステルの製造方法
JP2000344742A (ja) 3−アミノ−1−フェニルピロリジン−2−オン誘導体の製造方法
JPS59112975A (ja) 4−置換イソオキサゾ−ル類の製造法