BG107824A - Метод за получаване на йопамидол и нови междинни съединения - Google Patents
Метод за получаване на йопамидол и нови междинни съединения Download PDFInfo
- Publication number
- BG107824A BG107824A BG107824A BG10782403A BG107824A BG 107824 A BG107824 A BG 107824A BG 107824 A BG107824 A BG 107824A BG 10782403 A BG10782403 A BG 10782403A BG 107824 A BG107824 A BG 107824A
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- formula
- compound
- group
- linear
- iii
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C231/00—Preparation of carboxylic acid amides
- C07C231/02—Preparation of carboxylic acid amides from carboxylic acids or from esters, anhydrides, or halides thereof by reaction with ammonia or amines
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Heterocyclic Compounds That Contain Two Or More Ring Oxygen Atoms (AREA)
- Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
Description
МЕТОД ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ЙОПАМИДОЛ И НОВИ МЕЖДИННИ СЪЕДИНЕНИЯ ВЪВ ВРЪЗКА С НЕГО
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Изобретението се отнася до метод за получаване на (S)-N,N’-6hc[2хидрокси- 1-(хидроксиметил)етил]-5-[(2-хидрокси-1 -оксопропил)амино]-2,4,6трийодо-1,3-бензендикарбоксамид (йопамидол), стартирайки от съответното
5-незаместено амино производно, както и до нови междинни съединения, получени в посочения метод.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА (S)-N,N’-бис[2-хидрокси-1 -(хидроксиметил)етил]-5-[(2-хидрокси-1 оксопропил)амино]-2,4,6-трийодо-1,3-бензендикарбоксамид от формула (I)
(I) известен като Йопамидол, е едно от най-широко използваните в света нейоногенни контрастни средства за радиография.
Най-напред той е описан в GB 1472050, където е описан неговия синтез по метода, отразен на следващата схема:
3. Хлориране
---►
5. Амидиране с 2-амино-1,З-пропан
---► (I)
Горният метод, който все още е широко промишлено приложим, има някои недостатъци.
Един от тях е въвеждането на защитен хирален синтон (S)-2(ацетилокси)пропаноил на 5-амино групата на един ранен етап на общия процес, например преди амидирането с 2-амино-1,3-пропандиол.
Веднага след въвеждането им тази хирална група чрез взаимодействие на 5-амино Х,№-бис-[2-хидрокси-1-(хидроксиметил)етил]-2,4,6-трийодо-1,3бензендикарбоксамид с (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид би довела до преференциално ацилиране на повечето реактивни хидрокси групи от карбоксамидо заместителите, като по този начин предизвика значителни загуби на скъп реагент.
WO 00/50385 описва метод за получаване на полихидрокси съединения (вкл. йопамидол), включващ етап на деацилиране в кисела среда на ацилирано съединение със следната формула:
където R4 и R5 са по избор ацилирани дихидроксиалкилни групи, е алкилна група, R3 е например метална група.
Съгласно WO 00/50385 киселината, използвана в тази реакция на деацилиране след това се отстранява чрез обработка на реакционната смес с поглъщащи киселините смоли. Воден разтвор на така получения продукт се пречиства чрез преминаване през нейоногенни полимерни абсорбционни смоли. Елуатът се концентрира до масло, а маслото кристализира от ацетонитрил/етанол или етанол.
За горният метод е казано, че намалява рацемизацията при хиралния въглерод, който - съгласно WO 00/50385 - се появява винаги когато се използавт алкални условия за отделяне на ЕбСО-защитените групи на хиралния заместител.
Примери за ацилни групи, описани в WO 00/50385 са формилни, ацетилни, пропаноилни, бутаноилни, пивалоилни, трифлуорацетилни и бензоилни.
За йопамидол WO 00/50385 описва получаването на изходното ацилирано съединение чрез въвеждане на ^СО-защитния хирален заместител на 5-амино групата на тетраестер на 5-амино-2,4,6 трийодо-1,3бензендикарбоксамид. Полученият пентаацилиран продукт след това се превръща в йопамидол по метод, който изисква деацилиране при драстични киселинни условия. По точно, фактическите условия описани в WO 00/50385 за йопамидол са нагряване на пентаацетилното производно при температура на кипене на обратен хладник със солна киселина в метанол в продължение на 30 часа.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Първият обект на настоящото изобретение е възможността за провеждане на деацилирането на пентаацилирания йопамидол в алкална среда, при което се получава краен продукт , йопамидол, който има изключително висока оптична чистота.
w Освен това беше установено, че съгласно метода на настоящото изибретение не е необходимо да се изолира пентаацилирания продукт. Поточно беше установено, че въвеждайки (8)-2-(ацетилокси)пропаноиловия заместител на 5-амино групата на К,№-бис[2-хидрокси-1(хидроксиметил)етил]-2,4,6-трийодо-1,3-бензендикарбоксамида, в който хидрокси групите на карбоксамидо заместителя са подходящо ацилирани и след това отделяйки всичките ацилни групи в алкална среда без изолиране на междинните съединения, общият процес протича с много висок добив.
Накрая беше установено, че метода съгласно настоящото изобретение ® може да се използва с някои модификации, също когато защитата на хидрокси групите на карбоксамидо заместителите е получена чрез конверсия на тези групи в по избор 2-монозаместени или 2,2-дизаместени N,N’-6hc(1,3диоксан-5-ил)карбоксамиди.
Новите междинни съединения 5-амино-1Ч,М’-бис (по избор 2монозаместени или 2,2-дизаместени-1,3-диоксан-2-ил )-5-[2-ацетилокси-1(оксопропил)амино]-2,4,6-трийодо-1,3-бензенкарбоксамиди (IV) представляват друг специфичен обект на настоящото изобретение.
Първият обект на настоящото изобретение е метод за получаване на йопамидол (I)
изхождайки от съединение с формула (II)
(П)
Процесът включва:
а) взаимодействие на съединението с формула (П) с подходящо защитно средство, при което се получава съединение с формула (III)
(Ш) където -R е група с формула А или В
и където Ri е водороден атом, Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група или Ci - С4 линейна или разклонена алкокси група, R2 е водороден атом, Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група или Ci - С4 линейна или разклонена алкокси група и R3 е Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група, трифлуорметилна или трихлорметилна група;
б) ацилиране на аминогрупата на 5-то място в междинното съединение с формула (Ш) чрез взаимодействие с (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид до получаване на съединение с формула (IV)
където R е както беше дефинирано по-горе; и
в) отделяне на наличните ацилни групи в съединение с формула (IV) в алкална среда с предварително разцепване на цикличните защити на хидрокси карбоксамидо заместителите в кисела среда, когато R е група с формула А.
Съединението с формула (П) е известен продукт и неговото получаване може да се проведе по всеки от известните методи, като тези описани в GB
1472050, CH 627653 или US 5,278,311.
Съгласно етап а) от метода на настоящото изобретение, съединение (П) взаимодейства със съединение, което е подходящо избрано измежду алдехиди, кетони (възможно в съответните цетални или кетални форми), ортоестери или анхидриди в зависимост от типа на защитната група, която трябва да се въведе.
Например, когато -R в съединения (Ш) представлява група с формула А, съединение (П) ще трябва да взаимодейства с ди-(С1-С4)алкокси-метан, когато и двата Ri и R2 са водород; с подходящ алдехид или кетон с формула R1COR2 (възможно в съответните цетални или кетални форми) в присъствие на малко количество от три-(С1-С4)алкил ортоформат като дехидратиращо средство, когато R1 е водороден атом или С1-С4 е линейна или разклонена алкилна група и R2 е С1-С4 е линейна или разклонена алкилна група или с ортоестери с формула R]C(R2)3, когато поне R2 е алкокси група.
Когато от друга страна -R в съединения (III) представлява група с формула В, посочената група обикновено се въвежда чрез взаимодействие на съединение (II) с подходящо избран анхидрид с формула (КзСО)2О.
Когато -R в съединения (III) представлява група с формула А, предпочетените съединения са онези, в които и двата Ri и R2 са С1-С4 линейни или разклонени алкилни групи; по-предпочетени са онези, в които и двата Ri и R2 са С1-С4 линейни алкилни групи, и най-предпочетени са онези, в които и двата Ri и R2 са метилни групи.
Друга група от предпочетени съединения (III), в които -R представлява група А са онези, в които Ri е водород и R2 е С1-С4 линейна алкокси група.
Когато -R в съединения (Ш) представлява група с формула В, предпочетените съединения са онези, в които R3 представлява С1-С4 линейна или разклонена алкилна група; по-предпочетени са онези, в които R3 представлява С1-С4 линейна алкилна група; а най-предпочетени са онези, в които R3 е метилна група.
Взаимодействието на етап а) се провежда в присъствие на органичен разтворител, избран от биполярните органични разтворители - Ν,Νдиметилформамид, Ν,Ν-диметилацетамид, Ь1-метил-2-пиролидон, инертните апротни органични разтворители и техните смеси.
Взаимодействието се провежда като се използват най-малко стехиометрично количество от реагентите, но за предпочитане е поне малък излишък от реагента, въвеждащ защитните групи по отношение на изходно съединение (П).
Не е необходимо да се подчертава, че ако се цели получаване на съединение с формула (Ш), в което -R е група А, за всеки мол изходно вещество (П) трябва да се използват най-малко два мола от съответния алдехид или кетон (също във вид на съответния ацетал или кетал) или к ортоестер, докато когато се цели получаване на съединение (Ш), в което -R е група В, трябва да се използват най-малко четири мола от съответния анхидрид. Ив двата случая трябва да се използва поне лек излишък, например излишък от около 5% на мол нед стехиометричното количество, като за предпочитане е използването на излишък от около 50%.
Взаимодействието обикновено протича при обикновена температура, но могат да се прилагат и по-ниски и по-високи температури. Например, доказано е, че температури от 5°С до 60°С са подходящи за етап а).
Въвеждането на защитни групи в етап а) за предпочитане се провежда при реакционни условия, зависещи от конкретните реагенти, които се използват. Тези разлики са известни на специалиста в областта и той е в състояние да оптимизира реакционните условия въз основа на неговите персонални знания.
Например, когато в съединение (Ш) -R е група с формула А, за предпочитане е етап а) в горния процес да се осъществи в присъствие на кисел катализатор. По-конкрекно, за предпочитане е взаимодействието да протече в присъствие на около 0.1 до 2 мол киселина за мол от съединение (II). Подходящи киселини, които могат да се използват в този етап са например сярна киселина, солна киселина, метансулфонова киселина, ртолуенсулфонова киселина, или карбоксилни киселини като мравчена киселина, оцетна киселина, или пропионова киселина.
За получаването на най-предпочетеното съединение с формула (Ш), в което -R е група А, в която и двата Ri и R2 са метални групи, предпочетеният реагент е ацетон в присъствие на малки количества от три(С1-С4)алкил ортоформат или 2,2-диметоксипропан, докато за получаването на съединения с формула (Ш), в които -R е С1-С4 линейна алкокси група, предпочетеният реагент е съответния три-(С1-Сд) линеен алкил ортоформат.
На практика в горния случай взаимодействието се осъществява чрез прикапване на смес на излишък над стехиометричния на подходящо - избрания кетон/кетал или ортоформат заедно с каталитично количество, обикновено около 0.1% за мол от съединение с формула (П) на силна киселина, за предпочитане сярна или метансулфонова киселина, в разтвор на съединение с формула (П) в биполярен апротен разтворител, обикновено Ν,Ν-диметилацетамид.
След завършване на взаимодействието, което може да продължи от няколко минути до 30 часа, защитеното съединение с формула (III), в което -R е група с формула А се изолира чрез неутрализация на киселинния катализатор. Утаяването на желаното съединение (Ш) се осъществява чрез прибавяне на разреден разтвор на бикарбонат. Пречистването на преципитата се осъществява чрез кристализация от етанол и вода.
От друга страна, когато в съединение (III) -R е група с формула В, за предпочитане е по-нататък етап а) на горния процес да се води в присъствие на катализатор. По-конкретно, процесът обикновено се провежда в присъствие на малки, каталитични количества (обикновено 5.10-4 до 5.101 мола 4-(диметиламино)пиридин за един мол от изходното съединение (II). Разтворителят може да бъде избран, както беше показано по-горе, измежду биполярните апротни органични разтворители, инертните нехидроксилирани органични разтворители и техни смеси. Когато -R е група В, могат да се използват също и леко алкални органични разтворители, като пиридин.
На практика, реакцията за получаване на съединения с формул (III), в които -R е съединение с формула В се осъществява чрез приканване на смес от излишък над стехиометричния на подходящо избран анхидрид (RsCO^O и каталитични количества, обикновено от 0.01 до 0.1 мол 4(диметиламино)пиридин за мол от съединение с формула (П) в разтвор на изходното съединение с формула (II) в Ν,Ν-диметилацетамид. 4(диметиламино)пиридинът може да се прибави към реакционната среда като такъв или свързан върху смола.
След завършване на взаимодействието, което в зависимост от
- реакционните условия може да продължи от няколко часа до един ден, защитените съединения с формула (Ш), в които -R е група с формула В, се утаяват от реакционната смес чрез разреждане с вода и/или алкохол и се изолират чрез филтруване.
Етап б) в общия метод, скициран по-горе се заключава в реакция на ацилиране на първичната амино група на съединения с формула (Ш) с поне 1 мол (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид, при което се получават съединения © с формула (IV).
Взаимодействието обикновено протича в инертен биполярен апротен разтворител като Ν,Ν-диметилацетамид, Ν,Ν-диметилформамид, 1-метил-2пиролидон и други подобни разтворители и в присъствие на киселина.
Киселини, които са подходящи за употреба в етап б) са например хидрохалогенни киселини, които лесно се въвеждат в реакционната смес във вид на халогенидни соли на използваните биполярни апротни разтворители, като например Ν,Ν-диметилацедамид хидрохлорид или за предпочитане, чрез барбутиране на безводен газ хлороводород в реакционната смес.
Обикновено киселината се използва в количество от около 0.1 до около 0.4 мол за 1 мол от продукта с формула (Ш).
Температурата за този етап на взаимодействието е обикнавено между 5 и 60 °C.
За предпочитане е взаимодействието да протича при обикновена температура или малко над обикновена температура (около 45-50 °C).
По време на следващия етап в), всичките ацилни групи, налични в междинното съединение с формула (IV) се отделят в алкална среда, с предварително разцепване на цикличната защита в кисела среда, когато -R е група с формула А.
Конкретно, когато се използва съединение с формула (IV), в което -R е група с формула А, алкалната хидролиза за отделяне на ацетилните защитни - групи на 5-[(2-хидрокси-1-оксопропил)амино] се предхожда от разцепване на цикличните защити на карбоксамидо хидрокси групите в кисела среда.
От друга страна, съединение с формула (IV), в което -R е група с формула В, всички ацилни групи, например ацетилните защитни групи на 5[(2-хидрокси-1-оксопропил)амино] заместителя както и четирите R3COгрупи се отделят в един единствен етап в алкална среда.
Алкалната хидролиза се провежда обикновено във вода или в смес на вода с водоразтворим органичен разтворител, като СрСд линейни или разклонени алканоли или биполярни апротни органични разтворители като Ν,Ν-диметилформамид, Ν,Ν-диметилацетамид, 1-метил-2-пиролидон и други подобни разтворители.
pH на реакционната смес се поддържа между 10 и 11 чрез прибавяне на силна неорганична основа като NaOH или КОН, обикновено техни водни разтвори. Реакцията протича при обикновена температура, но е доказано, че температури в интервала между 10°С и 60°С са подходящи.
Както бе отбелязано по-горе, когато в съединението с формула (IV) -R е група с формула А, алкалната хидролиза на ацетилните групи трябва да протече чрез разцепване на цикличната защита на хидрокси групите на карбоксамидо заместителя в кисела среда.
Това е лесно постижимо чрез прибавяне на катионобменна смола, за предпочитане Duolite С20МВ, Amberlite IR120 или Amberjet 1200 (Rohm & Haas), или на водни разтвори на силни минерални киселини, например солна или сярна киселина към разтвора на съединение с формула (IV), в което -R е група А, във вода или в смес на вода с водоразтворим органичен разтворител, като С1-С4 линейни или разклонени алканоли или биполярни апротни органични разтворители като Ν,Ν-диметилформамид, Ν,Νдиметилацетамид, 1-метил-2-пиролидан и други подобни разтворители.
Количеството киселина, необходимо на този етап е между 0.2 до около 0.4 мола киселина за мол от съединение (IV), в което -R е група А. Реакцията - протича при температури малко по-високи от стайната, например между 40°С и 55 °C като завършва за около 2 до 5 часа, в зависимост от използваните реакционни условия.
Хидролизата в алкална среда за получаване на крайния йопамидол се осъществява след това чрез прибавяне на воден разтвор на NaOH или КОН директно в такова количество, че да поддържа pH между 10 и 11.
Отделянето на продукта с формула (I) от така получения алкален воден разтвор, обикновено се осъществява чрез прекарване на разтвора през система от йонообменни смоли и по избор през устройство за нанофилтрация, както е описано например в US-A-5,811,581 или ЕР-А888,190 с последваща кристализация на продукта (I) от нисш алкохол, както е описано в US-A-5,571,941.
Следващ специфичен обект на настоящото изобретение са междинните съединения с формула (Ш) и (IV), в които -R е група с формула А
в които Ri е водороден атом, С1-С4 линейна или разклонена алкилна група или С1-С4 линейна или разклонена алкокси група, и R2 е водороден атом, CjС4 линейна или разклонена алкилна група или С1-С4 линейна или разклонена алкокси група.
Предпочетени сред съединенията с формула (Ш) и (IV), в които -R е група А са онези, в които Ri и R2 са С1-С4 линейна или разклонена алкилна група; по-предпочетени са онези, в които и двата Ri и R2 са С1-С4 линейна алкилна група; и най-предпочетени са онези в които и двата Ri и R2 са метална група.
Друга група от предпочетените съединения (III) и (IV), в които -R е група А са тези, в които Ri е водород и R2 е С1-С4 линейна алкокси група.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Следните примери целят илюстрирането на настоящото изобретение в някои от неговите предпочетени изпълнения, но не трябва да бъдат разглеждани като ограничения на неговия обхват.
Пример 1
Получаване на 5-амино-К,К’-бис(2,2-диметил-1,3-диоксан-5-ил)-2,4,6трийодо-1,3-бензендикарбоксамид ((III):-R=rpvna А, в която и Я^^метилна група)
2,2-диметоксипропан (9.5 мл, 77.8 ммол) и 98%сярна киселина (0.25 г,
2.6 ммол) се прибавят на капки в 0.5 л колба, съдържаща разтвор на съединение (Л) (18.3 г, 25.9 ммол) (получено, както е описано в GB 1472050) в Ν,Ν-диметилацетамид (90 мл) при разбъркване и при обикновена температура. След 20 часа разбъркване, разтворът се неутрализира с NaHCCh и се концентрира под вакуум. След това се прибавят ацетон (250 мл) и 3% воден разтвор на NaHCCh (50 мл) като се получава маслоподобна утайка. Твърдото вещество се извлича чрез филтруване и кристализация от 70% етанол като се получава посоченото съединение (13 г, 16.5 ммол след сушене).
Добив 64 %.
^-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават
- посочената структура.
Пример 2
Получаване на 5-амино-Ю4’-бис(2-етокси-1.3-диоксан-5-ил)-2,4.6трийодо-ЬЗ-бензендикарбоксамид ((O):-R=rpyna А. в която Ry е водород и R? е етокси група)
Метансулфонова киселина (0.27 г, 2.8 ммол) и триетил ортоформат © (9.25 г, 62.4 ммол) се прибавят на капки за един час към разтвор на съединение с формула (П) (20 г, 28.4 ммол) (получено, както е описано в GB 1472050) в Ν,Ν-диметилацетамид (150 мл) при разбъркване и температура 25°С. След един час разтворът се неутрализира с NaHCOj. Разтворителят се изпарява под вакуум и маслоподобният остатък се обработва с 5% воден разтвор на NaHCO3 (300 мл).
Полученото по този начин твърдо вещество се филтрува и кристализира двукратно от 70% етанол, за да се получи посоченото съединение (14.7 г, 18.7 ммол).
Добив: 66%.
^-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 2 б
Алтернативно получаване на 5-амино-КЬ1’-бис(2-етокси-1.3-диоксан-5ил)-2.4,6-трийодо-1.3-бензендикарбоксамид ((IID>R=rpyna А, в която е водород и R? е етокси група)
Триетил ортоформат (18.6 г, 125.5 ммол) се прибавя за три минути към разтвор на съединението с формула (П) (40 г, 57 ммол) и метансулфонова киселина (0.55 г, 5.7 ммол) в Ν,Ν-диметилацетамид (400 мл) и се разбърква при стайна температура. След 15 минути реакционната смес се неутрализира •с 1 М NaOH (5.7 мл, 5.7 ммол) и Ν,Ν-диметилацетамидът се дестилира до получаване на маслоподобен остатък. Последният се излива в 1% воден разтвор на NaHCO3, при което се образува бяла утайка, която след 15 часа разбъркване се извлича чрез филтруване, промива се с вода и се суши. След това твърдото вещество се суспендира в абсолютен етанол (600 мл), кипи се на обратен хладник в продължение на три часа и се оставя да изстине да обикновена температура. Твърдото вещество се извлича чрез филтруване, промива се с етанол (30 мл) и се суши до получаване на посоченото съединение (40 г, 48.95 ммол) във вид на бяло твърдо вещество.
Добив: 86%.
1H-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 3
Получаване на N.N’-6Hci2-aneranoKCH-l-iianeranoKCH)Meranleran1-5амино-2,4.6-трийодо-1,3-бензендикарбоксамид ((ПВ: -R е група В. в която R3 е метална група)
Оцетен анхидрид (9 мл, 95 ммол) се прибавя на капки към суспензия на съединението с формула (П) (7 г, 10 ммол) (получено, както е описано в GB 1472050) в пиридин (40 мл) при разбъркване и температура 25 °C. След три часа полученият разтвор се прибавя на капки към дейонизирана вода (0.3 л) и утайката се извлича чрез филтруване, промива се с 5%-на оцетна киселина, а след това с дейонизирана вода. Накрая се суши под вакуум при темепратура 40°С в продължение на 12 часа до получаване на посоченото съединение (7.86 г, 9 ммол).
Добив: 90%.
^-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 36
Алтернативно получаване на К.]\Г-бис12-ацетилокси-1[(ацетилокси)метил1етил1-5-амино-2 А6-трийодо-1.3-бензендикарбоксамид ((III): -R е група В. в която е метална група)
Съединението с формула (II) (1486 г, 2.1 мол) се зарежда в 10 литров реактор, съдържащ Ν,Ν-диметилацетамид (1.7 л). След това се прибавя и 4диметиламино-пиридин (12.9 г). На капки се прибавя оцетен анхидрид (0.9 кг, 8.82 мол) за около 1 час като температурата се поддържа под 30 °C. Реакционната температура се разбърква при обикновена температура за около 20 часа, след което се разрежда с 96% етанол (7.5 л). Утайката се филтрува, промива се с 96% етанол (2 х 1л) и се суши до получаване на посоченото съединение (1715 г, 1.96 мол).
Добив: 94 %.
!H-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 4
Получаване на (8)-КК’-бисГ2-ацетилокси-1-[(ацетилокси)метил1етил1-
5-[(2-ацетилокси-1-оксопропил)амино1-2.4.6,-трийодо-1,3бензендикарбоксамид ((IV): -R е група В. в която R3 е метална група)
Съединението, получено в Пример 3 (11 г, 12.6 ммол) се разтваря в Ν,Ν-диметилацетамид (200 мл), съдържащ газообразен НС1 (0.055 г, 1.5 ммол) и разтворът се държи при температура между 15 и 17 °C. На капки, за около 30 минути се прибавя (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид (4.75 г, 31.5 ммол), а получената реакционна смес се разбърква при 23°С в продължение на 20 часа. След това разтворителят се изпарява под вакуум, а маслоподобният остатък се обработва с 4% воден разтвор на NaHCO3 (250 мл). Получената утайка се извлича чрез филтруване, промива се и се суши до получаване на посоченото съединение (9.9 г, 10 ммол).
Добив: 80%.
^-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 5
Получаване на (8)-КН’-бис(2.2-диметал-13-диоксан-5-ил)-5-Г(2ацеталокси-1 -оксопропил)амино1-2.4.6-трийодо-1,3-бензендикарбоксамид ((IV): -R=rpyna А, в която Ri и R? са метални групи)
Съединението, получено в Пример 1 (15 г, 19 ммол) се разтваря в Ν,Νдиметилацетамид (80 мл), съдържащ газообразен НС1 (0.073 г, 2 ммол). На капки, за около 30 минути се прибавя (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид (8 г, 53 ммол), а получената реакционна смес се охлажда до 15 °C. След два часа при същата температура, реакционната смес се оставя да се загрее до стайна температура и се разбърква допълнително в продължение на 12 часа. След това разтворителят се изпарява под вакуум и озтатъка се обработва с
4% NaHCCh (130 мл). Полученото твърдо вещество се филтрува, промива и суши, при което се получава посоченото съединение (14 г, 15.6 ммол).
Добив: 82%.
‘Η-NMR, °C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 6
Получаване на (8)-КП’-бис[2-хидрокси-1-(хидроксиметил)етил1-5-[(2хидрокси-1 -оксопропил)амино1-2,4.6-трийодо-1.3-бензендикарбоксамид (D (8)-Н,Н’-бис[2-ацетилокси-1-[(ацетилокси)метил]етил]-5-[(2ацетилокси-1 -оксопропил)амино]-2,4,6,-трийодо-1,3-бензендикарбоксамид (4.9 г, 5 ммол), получен в Пример 4 се смесва с дейонизирана вода (30 мл) и метанол (30 мл). Суспензията се загрява до 50 °C, след което се прибавят на капки 2М NaOH (12.8 мл) в продължение на 4 часа, като pH на сместа се поддържа в интервала 10-11. Разтворът се пречиства чрез преминаване през колони с йонообменни смоли и така полученият неутрален елуат се концентрира под вакуум. Утайката крестализира от етанол като се получава посоченото съединение 2.8 г, 3.6 ммол).
Добив: 72%.
’H-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 7
Алтернативно получаване на (S)-N.N’-6hc[2-xhjipokch-1(хидроксиметил)етил1-5-[(2-хидрокси-1-оксопропил)амино1-2А6-трийодо-
1.3- бензендикарбоксамид (Г)
0.2 М НС1 (15 мл) се прибавя към разтвор на (8)-Н,№-бис(2,2-диметил-
1.3- диоксан-5-ил)-5-[(2-ацетилокси-1-оксопропил)амино]-2,4,6-трийодо-1,3бензендикарбоксамид (9 г, 10 ммол), получен както е описано в Пример 5, в метанол (60 мл). Получената реакционна смес се разбърква при 50 °C в продължение на 2 часа, след което се охлажда до 40 °C. След това на капки се прибавя IM NaOH (14 мл) в продължение на 2 часа, като pH се поддържа между 10.5 и 11. След два часа реакционната смес се охлажда до обикновена температура и се пречиства с йонообменни смоли. Така полученият неутрален елуат се концентрира, а полученият остатък кристализира от етанол (80 мл). Твърдото вещество се филтрува и суши като се получава посоченото съединение (I) (7 г, 9 ммол).
Добив: 90%.
’H-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 8
Алтернативно получаване на (S)-N.N’-6hc(2-xhadokch-1(хидроксиметил)етил1-5-1(2-хидрокси-1-оксопропил)амино1-2.4.6-трийодо-
1.3-бензендикарбоксамид (I)
5-амино-М,№-бис(2,2-диметил-1,3-диоксан-5-ил)-2,4,6-трийодо-1,3бензендикарбоксамид, получен както е описано в Пример 1, реагира както е описано в Пример 5. Полученият (8)-Х,№-бис(2,2-диметил-1,3-диоксан-5ил)-5-[(2-ацетилокси-1-оксопропил)амино]-2,4,6-трийодо-1,3бензендикарбоксамид не се изолира от реакционната смес, а директно се освобождава защитата по метода, описан в Пример 7, като се получава посоченото съединение.
Добив: 74%.
‘H-NMR, 13C-NMR, инфрачервен спектър и масспектър потвърждават посочената структура.
Пример 9
Алтернативно получаване на (8)-КИ’-бисГ2Хидрокси-1(хидроксиметил)етал]-5-[(2-хидрокси-1-оксопропил)амино1-2А6-трийодо-
1,3-бензендикарбоксамид (I)
Към разтвор на Х,№-бис-[2-ацетилокси-1-[(ацетилокси)метил]етил]-5амино-2,4,6-трийодо-1,3-бензендикарбоксамид (53.3 г, 61.1 ммол) в Ν,Νдиметилацетамид (75 мл), се прибавя в продължение на 20 минути и при разбъркване (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид (16.5 г, 110 ммол). Температурата на реакционната смес се поддържа под 30 °C. Допълнително количества от (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид (0.9 г, 6.0 ммол) се прибавят след 24 и 30 часа и реакционната смес се разбърква при същата температура още 15 часа. След това реакционната смес се концентрира до половината от обема си и се разрежда със смес 1:1 вода /метанол (360 мл). Получената суспензия се загрява до 45 °C и 2 М NaOH (225 мл, 450 ммол) се прибавя за 30 минути. След два часа хидролизата е завършила, разтворът се концентрира до половината от обема си, екстрахира се с CH2CI2 (6 х 100 мл) и се зарежда в две колони с йонообменни смоли (Dowex® С350, Н+ form, 200 mL; Relite ® MGI, ОН_ form, 160 mL), които се елуират с вода. Елуатът се изпарява и полученият по този начин твърд остатък (49 г) кристализира от етанол (450 мл). Извлеченото твърдо вещество (40.5 г) се разтваря във вода (400 мл) и разтворът се зарежда в колона с йонообменна смола Amberlite ® XAD-16.00 (160 мл), като се елуира с вода. Елуатът се изпарява и остатъкът се суши като се получава Йопамидол (40.0 г, 51.5 ммол) във вид на бяло твърдо вещество.
Добив 84%.
[а]2043б = -5.17(40%Н2О).
Claims (18)
- ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ1.Метод за получаване на (S)-N,N’-6hc[2-xhjjpokch-1 (хидроксиметил)етил]-5-[(2-хидрокси-1 -оксопропил)амино]-2,4,6-трийодо-1,3-бензендикарбоксамид с формула (I) изхождайки от съединение с формула (П) (П) като процесът включва:а) взаимодействие на съединението с формула (П) с подходящо защитно средство, при което се получава съединение с формула (III) (Ш) където -R е група с формула А или В и където Ri е водороден атом, Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група или Ci - С4 линейна или разклонена алкокси група, R2 е водороден атом, Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група или Ci - С4 линейна или разклонена алкокси група и R3 е Ci - С4 линейна или разклонена алкилна група, трифлуорметилна или трихлорметилна група;б) ацилиране на аминогрупата на 5-то място в междинното съединение с формула (III) чрез взаимодействие с (8)-2-(ацетилокси)пропаноил хлорид до получаване на съединение с формула (IV) (IV) където R е както беше дефинирано по-горе; ив) отделяне на наличните ацилни групи в съединение с формула (IV) в алкална среда с предварително разцепване на цикличните защити на хидрокси карбоксамидо заместителите в кисела среда, когато R е група с формула А.
- 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че в междинното съединение с формула (Ш), получено на етап a), -R е група А.
- 3. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че Ri и R2 са С1-С4 линейни алкидни групи.
- 4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че в междинното съединение с формула (III), получено на етап a), -R е група В.
- 5. Метод, съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че R3 е Ср * С4 линейна алкидна група.
- 6. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се това, че етап а) се осъществява чрез взаимодействие на съединение с формула (П) с поне 2 мола за 1 мол от съединение (П) на съединение, избрано от ди-(С1-С4)алкоксиметан, алдехиди и кетони с формула RjCOR2 (възможно в съответните ацетални или кетални форми), в които R] е водороден атом или С1-С4 линейна или разклонена алкилна група и R2 е С1-С4 линейна или разклонена алкидна група и ортоестери RiC(R2)3, когато поне R2 е алкокси група, в присъствието на около 0.1 до около 2 мола киселина за 1 мол от съединение с формула (П).
- 7. Метод съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че етап а) се осъществява чрез взаимодействие на съединение с формула (П) с поне 4 мола анхидрид (R3CO)2O за 1 мол от съединение с формула (П) в присъствие на каталитични количества 4-(диметиламино)пиридин в биполярен апротен органичен разтворител.
- 8. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ацилирането в етап б) се осъществява чрез взаимодействие на съединение (III) c поне един мол (8)-2-(ацетилокси)-пропаноил хлорид в инертен биполярен апротен органичен разтворител.
- 9. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че отделянето на ацилната група от съединение с формула (IV), в която -R е група с формула А в алкална среда съгласно етап в) се осъществява във вода или в смес от вода и разтворим във вода органичен разтворител, при поддържане на pH на реакционната смес между 10 и 11, чрез прибавяне на силна неорганична основа, и с предварително разцепване на цикличната защита на карбоксамидо хидрокси групите в кисела среда.
- 10. Метод съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че отделянето на всички ацилни групи в алкални условия в етап в) се осъществява във вода или в смес от вода и разтворим във вода органичен * разтворител, при поддържане на pH на реакционната смес между 10 и 11 чрез прибавяне на силна неорганична основа.
- 11. Метод съгласно претенция 10, характеризиращ се с това, че органичният разтворител, разтворим във вода е избран от групата състояща се от С1-С4 линейни или разклонени алканоли и биполярни апротни органични разтворители като pH на реакционната смес се поддържа между 10 и 11 чрез прибавяне на воден разтвор на NaOH или КОН.
- 12. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че междинното съединение с формула (IV), получено на етап б) след това реагира, без да бъде изолирано.
- 13. Съединение с формула (Ш) или (IV) където -R е група А, в която Ri е водороден атом, С1-С4 линейна или разклонена алкилна група или С1-С4 линейна или разклонена алкокси група и R2 е водороден атом, С1-С4 линейна или разклонена алкилна група или С1-С4- линейна или разклонена алкокси група.
- 14. Съединение съгласно претенция 13, характеризиращо се с това, че и Ri, и R2 са С1-С4 линейна или разклонена алкилна група.
- 15. Съединение съгласно претенция 14, характеризиращо се с това, че и Ri, и R2 са С1-С4 линейна алкилна група.
- 16. Съединение съгласно претенция 15, характеризиращо се с това, че и Ri, и R2 са метилни групи.
- 17. Съединение съгласно претенция 13, характеризиращо се с това, че Ri е водород и R2 е С1-С4 линейна алкокси група.
- 18. Използване на съединение от претенция 13 като междинно съединение в процеса на получаване на йопамидол (I).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
IT2000MI002601A IT1319671B1 (it) | 2000-12-01 | 2000-12-01 | Processo per la preparazione di (s)-n,n'-bis(2-idrossi-1-(idrossimetil)etil)-5-((2-idrossi-1-ossopropil)ammino) |
PCT/EP2001/013939 WO2002044132A1 (en) | 2000-12-01 | 2001-11-29 | A process for the preparation of iopamidol and the new intermediates therein |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG107824A true BG107824A (bg) | 2004-02-27 |
BG66276B1 BG66276B1 (bg) | 2012-12-28 |
Family
ID=11446159
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG107824A BG66276B1 (bg) | 2000-12-01 | 2003-05-19 | Метод за получаване на йопамидол и нови междинни съединения |
Country Status (22)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US7034183B2 (bg) |
EP (2) | EP2975021B1 (bg) |
JP (1) | JP4263910B2 (bg) |
KR (1) | KR100855765B1 (bg) |
CN (1) | CN100345821C (bg) |
AU (1) | AU2002217068B8 (bg) |
BG (1) | BG66276B1 (bg) |
BR (1) | BRPI0115785B8 (bg) |
CA (1) | CA2430339C (bg) |
CZ (1) | CZ304015B6 (bg) |
EA (1) | EA005922B1 (bg) |
HU (1) | HU230702B1 (bg) |
IL (2) | IL156188A0 (bg) |
IT (1) | IT1319671B1 (bg) |
MX (1) | MXPA03004774A (bg) |
NO (1) | NO328627B1 (bg) |
NZ (1) | NZ526188A (bg) |
PL (1) | PL204819B1 (bg) |
SK (1) | SK287570B6 (bg) |
UA (1) | UA75956C2 (bg) |
WO (1) | WO2002044132A1 (bg) |
ZA (1) | ZA200304199B (bg) |
Families Citing this family (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US8624061B2 (en) | 2008-11-18 | 2014-01-07 | Bracco Imaging S.P.A. | Process for the preparation of iodinated contrast agent |
EP2230227A1 (en) | 2009-03-20 | 2010-09-22 | Bracco Imaging S.p.A | Process for the preparation of triiodinated carboxylic aromatic derivatives |
US20110021833A1 (en) * | 2009-07-21 | 2011-01-27 | Ge Healthcare As | Crystallization of an intermediate for synthesizing non-ionic x-ray contrast agents |
US20110021822A1 (en) * | 2009-07-21 | 2011-01-27 | Ge Healthcare As | continuous deacetylation and purification process in synthesis of non-ionic x-ray contrast agents |
PT105770B (pt) * | 2011-06-24 | 2013-07-08 | Hovione Farmaciencia S A | Novo intermediário e seu uso na preparação de agente de contrate triiodado |
CN103382160B (zh) * | 2012-05-02 | 2017-10-27 | 上海海神化学生物科技有限公司 | 碘帕醇的合成及其合成中间体的制备 |
LT3066071T (lt) * | 2013-11-05 | 2018-09-10 | Bracco Imaging S.P.A. | Jopamidolio gamybos būdas |
CN104098484A (zh) * | 2014-07-21 | 2014-10-15 | 杭州杜易科技有限公司 | 一种碘帕醇的制备方法 |
CN106366016B (zh) * | 2015-07-22 | 2019-03-05 | 连云港润众制药有限公司 | 一种碘普罗胺的制备方法及其中间体 |
CN106366015B (zh) * | 2015-07-22 | 2019-01-25 | 正大天晴药业集团股份有限公司 | 一种碘普罗胺的制备方法及其中间体 |
WO2018104228A1 (en) * | 2016-12-05 | 2018-06-14 | Bracco Imaging Spa | Mechanochemical synthesis of radiographic agents intermediates |
GB202009917D0 (en) | 2020-06-29 | 2020-08-12 | Ge Healthcare As | Process for the preparation of iopamidol |
CN115010617B (zh) * | 2022-07-11 | 2024-06-11 | 安徽普利药业有限公司 | 一种碘帕醇的制备方法 |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CH608189A5 (bg) | 1974-12-13 | 1978-12-29 | Savac Ag | |
CH616403A5 (en) | 1975-10-29 | 1980-03-31 | Bracco Ind Chimica Spa | Process for the preparation of 2,4,6-triodoisophthalamides which are readily soluble in water. |
CH627653A5 (en) | 1977-03-28 | 1982-01-29 | Bracco Ind Chimica Spa | Non-ionic X-ray contrast media and process for the preparation of their radiopaque components |
IT1193211B (it) * | 1979-08-09 | 1988-06-15 | Bracco Ind Chimica Spa | Derivati dell'acido 2,4,6-triiodo-isoftalico,metodo per la loro preparazione e mezzi di contrasto che li contengono |
IT1207226B (it) * | 1979-08-09 | 1989-05-17 | Bracco Ind Chimica Spa | Derivati dell'acido 2,4,6-triiodo-isoftalico, metodo per la loro preparazione e mezzi di contrasto che li contengono. |
US4396598A (en) * | 1982-01-11 | 1983-08-02 | Mallinckrodt, Inc. | Triiodoisophthalamide X-ray contrast agent |
US5278311A (en) | 1992-06-05 | 1994-01-11 | E. R. Squibb & Sons, Inc. | Nonionic radiographic contrast agents |
IL110391A (en) | 1993-07-30 | 1998-12-06 | Zambon Spa | Process for the formation of infamidol |
US5811581A (en) | 1994-08-04 | 1998-09-22 | Dibra S.P.A. | Process for the purification of opacifying contrast agents |
IT1282653B1 (it) | 1996-02-20 | 1998-03-31 | Bracco Spa | Dispositivo e metodo per la rigenerazione di letti misti di resine a scambio ionico |
US6803485B2 (en) | 1999-02-26 | 2004-10-12 | Bracco Imaging S.P.A. | Process for the preparation of iopamidol |
-
2000
- 2000-12-01 IT IT2000MI002601A patent/IT1319671B1/it active
-
2001
- 2001-11-29 EA EA200300513A patent/EA005922B1/ru not_active IP Right Cessation
- 2001-11-29 PL PL363799A patent/PL204819B1/pl unknown
- 2001-11-29 BR BRPI0115785A patent/BRPI0115785B8/pt not_active IP Right Cessation
- 2001-11-29 CZ CZ20031506A patent/CZ304015B6/cs not_active IP Right Cessation
- 2001-11-29 US US10/433,389 patent/US7034183B2/en not_active Expired - Lifetime
- 2001-11-29 AU AU2002217068A patent/AU2002217068B8/en not_active Expired
- 2001-11-29 UA UA2003054617A patent/UA75956C2/uk unknown
- 2001-11-29 MX MXPA03004774A patent/MXPA03004774A/es active IP Right Grant
- 2001-11-29 NZ NZ526188A patent/NZ526188A/en not_active IP Right Cessation
- 2001-11-29 SK SK656-2003A patent/SK287570B6/sk not_active IP Right Cessation
- 2001-11-29 EP EP15179960.8A patent/EP2975021B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2001-11-29 HU HU0302758A patent/HU230702B1/hu unknown
- 2001-11-29 KR KR1020037007134A patent/KR100855765B1/ko active IP Right Grant
- 2001-11-29 JP JP2002546502A patent/JP4263910B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 2001-11-29 WO PCT/EP2001/013939 patent/WO2002044132A1/en active IP Right Grant
- 2001-11-29 EP EP01998532.4A patent/EP1353899B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2001-11-29 CN CNB01819785XA patent/CN100345821C/zh not_active Expired - Lifetime
- 2001-11-29 CA CA2430339A patent/CA2430339C/en not_active Expired - Lifetime
- 2001-11-29 IL IL15618801A patent/IL156188A0/xx unknown
-
2003
- 2003-05-19 BG BG107824A patent/BG66276B1/bg unknown
- 2003-05-28 NO NO20032440A patent/NO328627B1/no not_active IP Right Cessation
- 2003-05-29 ZA ZA200304199A patent/ZA200304199B/en unknown
- 2003-05-29 IL IL156188A patent/IL156188A/en active IP Right Grant
-
2005
- 2005-12-21 US US11/316,559 patent/US7368101B2/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7368101B2 (en) | Process for the preparation of iopamidol and the new intermediates therein | |
US5426196A (en) | Synthesis of diaryl methanes | |
JPS5813538B2 (ja) | フエニルグリシンノ セイホウ | |
KR100766578B1 (ko) | 레바미피드의 제조방법 | |
EP0349217A2 (en) | Novel process for the preparation of bronopol | |
AU2002217068A1 (en) | A process for the preparation of iopamidol and the new intermediates therein | |
KR100785395B1 (ko) | 알콕시-테트라졸-1-일-벤즈알데히드 화합물 및 그의제조방법 | |
JP3005080B2 (ja) | シクロペンタ[d]ピリミジン−4−オン類の製造方法 | |
WO1995011893A1 (en) | Compounds and methods for synthesizing pantethine, pantetheine and derivatives thereof | |
RU2193028C2 (ru) | Способ получения производных 2-фенил-3-нафтилпропионовой кислоты | |
JP3155909B2 (ja) | 1,3−ジアルキル−2−イミダゾリジノン類の製造方法 | |
KR100445781B1 (ko) | (s)-1-아세틸-2-피롤리딘카복스아미드의 제조방법 | |
JP2003160560A (ja) | トランス−4−置換ピペリジン−2−カルボン酸塩類の製造方法 | |
JPH1045708A (ja) | イミノチオエーテル化合物の製法 | |
JP2002047263A (ja) | 2−アミノ−ω−シアノアルカン酸誘導体、およびその製造方法 | |
JP2000128844A (ja) | シアノ安息香酸アルキルエステルの製造方法 | |
JP2000344742A (ja) | 3−アミノ−1−フェニルピロリジン−2−オン誘導体の製造方法 | |
JPS59112975A (ja) | 4−置換イソオキサゾ−ル類の製造法 |