PL210713B1 - Sposób wytwarzania 2-chlorometylo-tiofenu i 2-tienylo-acetonitrylu oraz ich zastosowanie - Google Patents

Sposób wytwarzania 2-chlorometylo-tiofenu i 2-tienylo-acetonitrylu oraz ich zastosowanie

Info

Publication number
PL210713B1
PL210713B1 PL363923A PL36392302A PL210713B1 PL 210713 B1 PL210713 B1 PL 210713B1 PL 363923 A PL363923 A PL 363923A PL 36392302 A PL36392302 A PL 36392302A PL 210713 B1 PL210713 B1 PL 210713B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
compound
thiophene
chloromethylation
ketone
Prior art date
Application number
PL363923A
Other languages
English (en)
Other versions
PL363923A1 (pl
Inventor
Mátyás Aradi
Ferenc Bakos
Zsolt Dombrády
Antal Gajáry
Istvan Gyöngyösi
Ferenc Kovács
Andrea Major
Török Erika Máténé
Zsolt Párkányi
László Schultz
Attila Supic
Sándor Szabó
Erzsébet Szalay
József Ugrics
József Zsiga
Original Assignee
Sanofi Aventis
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sanofi Aventis filed Critical Sanofi Aventis
Publication of PL363923A1 publication Critical patent/PL363923A1/pl
Publication of PL210713B1 publication Critical patent/PL210713B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D333/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom
    • C07D333/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings
    • C07D333/04Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings not substituted on the ring sulphur atom
    • C07D333/06Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings not substituted on the ring sulphur atom with only hydrogen atoms, hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals, directly attached to the ring carbon atoms
    • C07D333/12Radicals substituted by halogen atoms or nitro or nitroso radicals

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Heterocyclic Compounds Containing Sulfur Atoms (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Control Of Charge By Means Of Generators (AREA)

Description

Wynalazek dotyczy nowego sposobu wytwarzania 2-chlorometylotiofenu o wzorze (I) i wytwarzania 2-tienylo-acetonitiylu o wzorze (II) wychodząc z tiofenu oraz ich zastosowania.
Związki o wzorze (I) i (II) (fig. 1 i fig. 2) są cennymi związkami pośrednimi w przemyśle farmaceutycznym. Na przykład 2-tienylo-etyloamina o wzorze (III), wytwarzana z tych związków, jest materiałem wyjściowym dla wielu składników farmaceutycznie czynnych (API- Active Pharmaceutical Ingredients).
Związek o wzorze (I) jest od dawna znany (Berichte 19) str. 636 (1886). Wrze on w 175°C pod ciśnieniem atmosferycznym i jest bezbarwną oleistą cieczą. Jest silnym środkiem drażniącym dla błon śluzowych i skóry. Jest związkiem nietrwałym i ma tendencję do rozkładu i gwałtownie wybuchowo polimeryzuje.
Związek o wzorze (I) może być wytwarzany przez chlorometylowanie za pomocą kwasu chlorowodorowego i formaldehydu, lecz podczas tej reakcji powstaje znaczna ilość produktów ubocznych trudnych do oddzielenia (J. Am. Chem. Soc. 64 (3), str. 477 (1942), a wydajność reakcji jest mała (Org.. Synth. Coll. 3 str. 197 (1955)).
Dokonano wielu usiłowań zwiększenia wydajności reakcji chlorometylowania i polepszenia czystości związku o wzorze (I) otrzymywanego w ten sposób.
Zgodnie z opisem patentowym USA Nr 2527680, miesza się zimny stężony wodny roztwór kwasu chlorowodorowego i zimny wodny roztwór formaldehydu, mieszaninę przesyca się gazowym chlorowodorem i tę mieszaninę dodaje stopniowo do tiofenu w temperaturze -10°C, utrzymując temperaturę reakcji poniżej +1°C. Mieszaninę reakcyjną, która staje się dwufazowa po dodaniu wody, rozdziela się i przez destylację frakcyjną otrzymuje się związek o wzorze (I) z wydajnością 61,8%. Uzyskuje się znaczną ilość (20-28%) produktu ubocznego, który w pierwszym rzędzie stanowi 2-chlorometylotiofen a związek docelowy o wzorze (1) jest zanieczyszczony tym związkiem.
Według opisu patentowego USA Nr 4501903 suchy gazowy chlorowodór wprowadza się do mieszaniny tiofenu, formaldehydu i stężonego kwasu chlorowodorowego w temperaturze (-5°C) - (-10°C) z szybkością 0,3-1,5 moli/mol tiofenu/godzinę, silnie mieszając. Następnie mieszaninę reakcyjną rozcieńcza się wodą i pozostawia w spokoju w temperaturze (-5°C) - (-10°C) a w rozdzielonych fazach faza organiczna zawiera 60-75% związku o wzorze (I). Wydajność związku o wzorze (1) oscyluje między 65-75%. Otrzymany związek o wzorze (1) zawiera następujące zanieczyszczenia: 2,5-dichlorometylo-tiofen, chlorometylo-bis-tienylometan, bistienylometan, tiofen i polimery.
W produktach tiofenowych o wzorze (I) otrzymywanych wszystkimi sposobami ze stanu techniki znajdują się zanieczyszczenia jak wyżej oraz 2-chlorometylo-5-hydroksymetylo-tiofen, 3-chlorometylotiofen o wzorze (IV) - fig. 4 i 2-tienylo-metanol.
Zanieczyszczenia wymienione wyżej utrudniają przekształcanie związku o wzorze (I), który nie został wyodrębniony, w związek o wzorze (II), ponieważ powodują one znaczne wytwarzanie smoły a odpowiednia pochodna 3-cyjanowa jest zanieczyszczeniem trudnym do usunięcia, o bardzo zbliżonej temperaturze wrzenia.
Ponadto związek o wzorze (IV) przekształcany jest w syntezach API do analogów i ich oddzielanie podczas syntez, lub rozdzielanie racemicznych API, lub podczas tworzenia soli czy oczyszczania produktu końcowego jest wyjątkowo trudne. Tak więc, ilość 3-chlorometylo-tiofenu o wzorze (IV) i jego pochodnej cyjanowej lub aminowej we wczesnych związkach pośrednich (związki o wzorach (I), (II) i (III)-fig. 3) powinna wynosić poniżej 0,3%-masowych.
Wyodrębnianie i oczyszczanie związku o wzorze (I) za pomocą destylacji próżniowej jest niebezpieczne i nie jest zbyt skuteczne.
Na podstawie tej wiedzy, postawiono sobie za cel znalezienie sposobu, który prowadziłby do uzyskania znacznie czystszego związku o wzorze (I) i zawierającego mniej niż 0,3%-masowych 3-chlorometylo-tiofenu o wzorze (IV), sposobu, który pozwoliłby uniknąć wyodrębniania związku o wzorze (I) i pozwoliłby na uzyskanie związku o wzorze (II) nie zawierającego smoły.
Dalszym celem było znalezienie sposobu, który pozwoliłby na wyeliminowanie silnego mieszania, wyglądu układu dwufazowego i emulsji podczas prowadzenia procesu i usunięcia wahań wydajności zależnie od szybkości wprowadzania gazowego chlorowodoru.
Innym celem było zwiększenie wydajności w porównaniu do znanych sposobów i znalezienie sposobu, który mógłby być wytwarzany w większej skali bez utraty jakości produktu.
PL 210 713 B1
Niespodziewanie wynaleziono, że jeśli chlorometylowanie tiofenu prowadzi się w obecności związku zawierającego grupę ketonową, otrzymuje się znacznie czystszy związek o wzorze (I), w którym zawartość 3-chlorometylo-tiofenu znajduje się znacznie poniż ej granicy 0,3%-masowych, a ewentualnie w obecnoś ci związku zawierają cego grupę ketonową moż e on być przekształ cony do związku o wzorze (II) bez zakłóceń spowodowanych tworzeniem się smoły. Wydajność i parametry techniczne tego wynalezionego sposobu spełniają założone parametry.
Zgodnie z wynalazkiem tiofen chlorometyluje się w obecności jednego lub więcej związków zawierających grupę ketonową.
Korzystnie do stosowania nadają się związki, które wykazują temperaturę topnienia poniżej -15°C i temperaturę wrzenia poniżej +250°C.
Takimi związkami są na przykład, dimetyloketon, dietyloketon, di-propyloketon, metyloetyloketon, metylopropyloketon, metyloizopropyloketon, metylobutyloketon, metyloizobutyloketon, metylo-t.-butyloketon, metylopentyloketon i metyloheksyloketon.
Szczególnie korzystnie chlorometylowanie prowadzi się w acetonie, lub metyloetyloketonie lub metyloizobutyloketonie.
Korzystny jest sposób wytwarzania, w którym chlorometylowanie prowadzi się w temperaturze między -15°C a +20°C.
Korzystnie chlorometylowanie prowadzi się za pomocą wodnego stężonego kwasu chlorowodorowego, gazowego chlorowodoru i paraformaldehydu.
W szczególnej odmianie sposobu wytwarzania suchy gazowy chlorowodór wprowadza się do mieszaniny reakcyjnej lub jest on stosowany po absorpcji w związku zawierającym grupę ketonową.
Korzystne jest, gdy stosunek molowy tiofenu, wodnego roztworu kwasu chlorowodorowego, gazowego chlorowodoru i paraformaldehydu wynosi jak 1,0 : 1,0 - 1,3 : 0,75 - 1,0 : 1,0.
W korzystnym sposobie wytwarzania na 1 jednostkę obję toś ciową tiofenu stosuje się 1-3 jednostek objętościowych, najbardziej korzystnie 2,0-2,6 jednostek objętościowych związku zawierającego grupę ketonową.
Korzystny jest sposób wytwarzania, w którym w stosowanym roztworze kwasu chlorowodorowego rozpuszcza się sól nieorganiczną, korzystnie chlorek wapnia.
W korzystnym sposobie wytwarzania otrzymany związek o wzorze (1) przekształca się dalej w zwią zek o wzorze (II).
Szczególnie korzystnie otrzymany związek o wzorze (I) przekształca się dalej bez wyodrębniania w związek o wzorze (II).
Również korzystnie otrzymany związek o wzorze (I) przekształca się dalej w związek o wzorze (II) za pomocą wodnego roztworu cyjanku metalu alkalicznego, ewentualnie w obecności katalizatora przeniesienia fazowego.
Kolejnym przedmiotem wynalazku jest zastosowanie związku o wzorze (I) wytworzonego sposobem określonym powyżej, do syntezy różnych składników farmaceutycznie czynnych (API).
Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie związku o wzorze (II) wytworzonego sposobem określonym powyżej do syntezy różnych składników farmaceutycznie czynnych (API).
Środkami chlorometylującymi stosowanymi w wynalezionym sposobie są korzystnie stężony wodny roztwór kwasu chlorowodorowego, gazowy chlorowodór oraz formaldehyd i jego polimery, na przykład paraformaldehyd. Chlorometylowanie według wynalazku może być prowadzone na wiele sposobów, na przykład tiofen można mieszać ze związkiem zawierającym grupę ketonową i tę mieszaninę można dodawać do mieszaniny stężonego wodnego kwasu chlorowodorowego i formaldehydu, a następnie do mieszaniny reakcyjnej wprowadzać gazowy chlorowodór. Możliwe jest także, aby mieszaninę tiofenu i związku zawierającego grupę ketonową nasycać gazowym chlorowodorem a nastę pnie dodawać do niej mieszaninę formaldehydu i kwasu chlorowodorowego. Ten wariant sposobu jest szczególnie korzystny w przypadku produkcji na dużą skalę.
Chlorometylowanie prowadzi się korzystnie między -15°C a +20°C, a najbardziej korzystna jest temperatura w zakresie między 0°C a +10°C.
Molowy stosunek reagentów i tiofenu odpowiada zwykłemu stosunkowi stosowanemu podczas chlorometylowania, przy czym najbardziej korzystne są proporcje:
tiofen : wodny roztwór kwasu chlorowodorowego : gazowy chlorowodór : paraformaldehyd = = 1,0 : 1,0-1,3: 0,75-1,0 : 1,0.
PL 210 713 B1
Objętościowy stosunek tiofenu i związku zawierającego grupę ketonową możne zmieniać się w szerokich granicach, przy czym korzystny zakres wynosi 1: 1-3 a najbardziej korzystny stosunek tiofen-związek ketonowy wynosi 1 : 2,0-2,6.
W przypadku pewnych przedstawicieli zwią zków ketonowych korzystne jest rozpuszczenie w kwasie nieorganicznym soli nieorganicznych, w celu wspomagania rozbicia mieszaniny reakcyjnej. Związki o wzorze (1) mogą być wyodrębniane sposobem dobrze znanym w stanie techniki lub też bez wyodrębniania, po nastawieniu pH mieszaniny reakcyjnej na obojętne, mogą być przekształcane dobrze znanymi sposobami chemii organicznej w związki o wzorze (II); korzystnym sposobem jest reakcja z cyjankami metali alkalicznych, na przykład, cyjankiem sodu lub cyjankiem potasu, ewentualnie w obecnoś ci katalizatora przenoszenia fazowego (na przykł ad halogenków tetrabutyloammoniowych).
Związki o wzorze (II) mogą być wyodrębnione sposobami znanymi same przez się.
Związki o wzorze (II) można przekształcić do amin o wzorze (III) i do różnych związków czynnych farmaceutycznie (API).
Dalsze szczegóły niniejszego wynalazku zostaną zilustrowane za pomocą następujących dalej przykładów, bez ograniczania naszych zastrzeżeń do tych przykładów. Figura 1 pokazuje wzór (I), fig. 2 pokazuje wzór (II), fig. 3 pokazuje wzór (III), a fig. 4 pokazuje wzór (IV).
Przykłady
P r z y k ł a d 1
Do zawiesiny zawierającej 84 g (1 mol) tiofenu, 168 g metyloizobutylo-ketonu, 100 g (1 mol) wodnego roztworu kwasu chlorowodorowego (37%) i 30 g (1,0 mol) paraformaldehydu (wytwórca: Degussa, zawartość jednostek monomerowych między 4-98) w temperaturze 0°C -(+5°C) w ciągu 6 godzin wprowadza się 36,5 g (1 mol) gazowego chlorowodoru. Po zakończeniu wprowadzania gazu, mieszaninę reakcyjną miesza się przez 1 godzinę w temperaturze 0°C -(+5°C). Następnie mieszaninę reakcyjną rozcieńcza się 90 g wody, fazę organiczną myje za pomocą 50 g 20% roztworu węglanu potasu do odczynu obojętnego pH. Skład mieszaniny reakcyjnej określa się za pomocą chromatografii gazowej i przedstawia się on następująco (% powierzchni): tiofen 30,3%, 2-chlormetylo-tiofen 61%, 3-chlorometylo-tiofen 0,2%, 2,5-dichlorometylo-tiofen 1,1%, bis-tienylometan 6,7%, chlorometylo-bis-tienylo-metan 0,2%.
Nieprzereagowany tiofen (25 g) i metylo-izobutyloketon usuwa się w próżni przez destylację.
Ilość uzyskanego surowego 2-chlorometylo-tiofenu wynosi 75 g (81%).
P r z y k ł a d 2
W mieszaninie 84 g (1 mol) tiofenu i 168 g metylo-izobutylo-ketonu (ich stosunek obję toś ciowy wynosi 1:2,5) absorbuje się 27,3 g (0,75 mola chlorowodoru, w temperaturze między 0°C a 15°C. W 130 g (1,25 mola) 37% wodnego kwasu chlorowodorowego w temperaturze 60°C rozpuszcza się 30 g (1 mol) paraformaldehydu (wytwórca: Degussa, zawartość jednostek monomerowych między 4-98), schładza roztwór do temperatury 20-25°C i taką mieszaninę dodaje się do mieszaniny zawierającej tiofen w ciągu 4-6 godzin w temperaturze 0°C -(+5°C). Po zakończeniu dodawania mieszaninę reakcyjną rozcieńcza się 90 g wody, fazę organiczną oddziela się i myje za pomocą 50 g 20% roztworu węglanu potasu. Nie przereagowany tiofen, 24 g i metyloizobutyloketon usuwa się przez destylację próżniową i otrzymuje się 74,1 g (80%) 2-chlorometylo-tiofenu. Jego jakość jest taka sama jak produktu z przykładu 1.
P r z y k ł a d 3
Wszystkie etapy przeprowadza się identycznie jak w przykładzie 1, lecz zamiast metyloizobutyloketonu stosuje się 168 g acetonu i do rozbicia mieszaniny reakcyjnej stosuje się 90 g roztworu chlorku wapnia o stężeniu 30% masowych, ze względu na rozpuszczalność acetonu. Otrzymuje się 74,6 g (80,5%) 2-chlorometylo-tiofenu a jego jakość jest taka sama jak produktu z przykładu 1.
P r z y k ł a d 4
Wszystkie etapy przeprowadza się identycznie jak w przykładzie 3, lecz zamiast acetonu stosuje się 168 g metyloetyloketonu. Otrzymuje się 74,3 g (80,2%) 2-chlorometylo-tiofenu. Jego jakość jest taka sama jak produktu z przykładu 1.
P r z y k ł a d 5
Wszystkie etapy przeprowadza się identycznie jak w przykładzie 1, lecz w 100 g wodnego kwasu chlorowodorowego o stężeniu 37% rozpuszcza się 30 g chlorku wapnia. Tak więc nie jest konieczne dodawanie 90 g wody i wymywanie do obojętnego pH przeprowadza się bezpośrednio. Otrzymuje się 74,1 g (80%) 2-chlorometylo-tiofenu. Jego jakość jest taka sama jak produktu z przykładu 1.
PL 210 713 B1
P r z y k ł a d 6
Wytwarzanie 2-tienylo-acetonitrylu o wzorze (II) bez wyodrębniania 2-chlorometylo-tiofenu o wzorze (I)
Surowy 2-chlorometylo-tiofen otrzymany według przykładu 1 wymywa się roztworem węglanu potasu o stężeniu 20% masowych do obojętnego pH, oddziela od nie przereagowanego tiofenu i do 49 g (1 mol) cyjanku sodu i 4 g bromku tetrabutyloammoniowego, obu rozpuszczonych w 150 g wody w 60°C dodaje się metyloizobutylotiofen. Mieszaninę miesza się w 70°C przez 4 godziny a nastę pnie dodaje do niej 160 g wody o temperaturze 40°C i rozdziela fazę organiczną i wodną. Górną fazę organiczną myje się dwukrotnie za pomocą 50 g wody i usuwa mieszaninę keton-tiofen przez destylację.
W ten sposób otrzymuje się 64 g (68%) destylowanego 2-tienylo-acetonitrylu, który wykazuje następujący skład dla pola powierzchni mierzonego w czasie chromatografii gazowej:
2-tienylo-acetonitryl 87,7%
3-tienylo-acetonitryl 0,2%
2-tienylo-alkohol 3,7%
3-tienylo-alkohol 0,2%
metyloizobutyloketon 0,4%
bis-tienyloetan 1,8%
Z tego powyż szego surowego produktu otrzymuje się produkt w postaci 2-tienylo-acetonitrylu
o czystoś ci 99,5% o zawartoś ci 3-tienylo-acetonitrylu wynoszą cej 0,1%.

Claims (14)

1. Sposób wytwarzania 2-chlorometylo-tiofenu o wzorze (I) przez chlorometylowanie tiofenu, znamienny tym, że chlorometylowanie prowadzi się w obecności jednego lub więcej związków zawierających grupę ketonową.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że chlorometylowanie prowadzi się w obecności rozpuszczalnika typu dialkiloketonu.
3. Sposób wedł ug zastrz. 2, znamienny tym, ż e chlorometylowanie prowadzi się w acetonie, lub metyloetyloketonie lub metyloizobutyloketonie.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że chlorometylowanie prowadzi się w temperaturze między -15°C a +20°C.
5. Sposób wedł ug zastrz. 1, znamienny tym, ż e chlorometylowanie prowadzi się za pomocą wodnego stężonego kwasu chlorowodorowego, gazowego chlorowodoru i paraformaldehydu.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że suchy gazowy chlorowodór wprowadza się do mieszaniny reakcyjnej lub jest on stosowany po absorpcji w związku zawierającym grupę ketonową.
7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że stosunek molowy tiofenu, wodnego roztworu kwasu chlorowodorowego, gazowego chlorowodoru i paraformaldehydu wynosi jak 1,0 : 1,0 - 1,3 : 0,75 - 1,0 : 1,0.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na 1 jednostkę objętoś ciową tiofenu stosuje się 1-3 jednostek objętościowych, najbardziej korzystnie 2,0-2,6 jednostek objętościowych związku zawierającego grupę ketonową.
9. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, ż e w stosowanym roztworze kwasu chlorowodorowego rozpuszcza się sól nieorganiczną, korzystnie chlorek wapnia.
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że otrzymany związek o wzorze (I) przekształca się dalej w związek 2-tienylo-acetonitryl o wzorze (II).
IL JI- CH 2 ‘ C — N (U)
11. sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że otrzymany związek o wzorze (I) przekształca się dalej bez wyodrębniania w związek o wzorze (II).
PL 210 713 B1
12. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że otrzymany związek o wzorze (I) przekształca się dalej w związek o wzorze (II) za pomocą wodnego roztworu cyjanku metalu alkalicznego, ewentualnie w obecności katalizatora przeniesienia fazowego.
13. Zastosowanie związku o wzorze (I) wytworzonego według zastrz. 1 do syntezy różnych składników farmaceutycznie czynnych (API).
14. Zastosowanie związku o wzorze (II)
IL JI- CH 2 ~ c — N (II)
S wytworzonego według zastrz. 1 i 10 do 13 do syntezy różnych składników farmaceutycznie czynnych (API).
PL363923A 2001-05-22 2002-05-16 Sposób wytwarzania 2-chlorometylo-tiofenu i 2-tienylo-acetonitrylu oraz ich zastosowanie PL210713B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0102118A HU0102118D0 (en) 2001-05-22 2001-05-22 Process for chloromethylation
PCT/HU2002/000042 WO2002094806A1 (en) 2001-05-22 2002-05-16 Chloromethylation of thiophene

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL363923A1 PL363923A1 (pl) 2004-11-29
PL210713B1 true PL210713B1 (pl) 2012-02-29

Family

ID=89979350

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL363923A PL210713B1 (pl) 2001-05-22 2002-05-16 Sposób wytwarzania 2-chlorometylo-tiofenu i 2-tienylo-acetonitrylu oraz ich zastosowanie

Country Status (20)

Country Link
US (1) US7462725B2 (pl)
EP (1) EP1392672B1 (pl)
JP (1) JP4467890B2 (pl)
KR (1) KR100859386B1 (pl)
CN (1) CN1260224C (pl)
AT (1) ATE294790T1 (pl)
BR (1) BRPI0209874B1 (pl)
CA (1) CA2447440C (pl)
CZ (1) CZ301166B6 (pl)
DE (1) DE60204014T2 (pl)
DK (1) DK1392672T3 (pl)
ES (1) ES2240738T3 (pl)
HR (1) HRP20031068B1 (pl)
HU (1) HU0102118D0 (pl)
MX (1) MXPA03010594A (pl)
PL (1) PL210713B1 (pl)
PT (1) PT1392672E (pl)
SI (1) SI1392672T1 (pl)
SK (1) SK285681B6 (pl)
WO (1) WO2002094806A1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104513225A (zh) * 2013-10-08 2015-04-15 华东师范大学 2-噻吩乙腈的制备方法
CN103880741A (zh) * 2014-02-28 2014-06-25 安徽国星生物化学有限公司 一种2-氯甲基-3,5-二甲基-4-烷氧基吡啶-n-氧化物的制备方法
CN103992302A (zh) * 2014-06-16 2014-08-20 商丘凯瑞达化工有限公司 2-噻吩乙酸合成工艺
CN104327040A (zh) * 2014-10-11 2015-02-04 华东师范大学 一种2-噻吩乙酸的合成方法
US10450512B2 (en) * 2016-02-10 2019-10-22 Primus Green Energy Inc. Single-loop octane enrichment
CN113896709B (zh) * 2021-11-22 2023-02-28 南京一苇医药科技有限公司 一种苯并噻吩-3-乙酸的合成方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2527680A (en) * 1945-06-21 1950-10-31 Monsanto Chemicals Alpha thenyl chloride from hydrogen chloride-formaldehyde solution and thiophene
GB639438A (en) * 1948-02-25 1950-06-28 Ici Ltd Preparation of organic nitriles
US4501903A (en) * 1983-07-05 1985-02-26 Stauffer Chemical Company Chloromethylation process
FR2608607B1 (fr) * 1986-12-23 1989-04-28 Sanofi Sa Procede de preparation de thienylethylamines et dithienylethylamines ainsi obtenues
PL158225B1 (en) * 1989-06-09 1992-08-31 Method for manufacturing 2-chlormethylthiopen

Also Published As

Publication number Publication date
SK13542003A3 (sk) 2004-07-07
HU0102118D0 (en) 2001-07-30
KR20040018373A (ko) 2004-03-03
WO2002094806A1 (en) 2002-11-28
HRP20031068A2 (en) 2004-04-30
CZ20032973A3 (en) 2004-03-17
JP2004532247A (ja) 2004-10-21
ATE294790T1 (de) 2005-05-15
EP1392672B1 (en) 2005-05-04
CZ301166B6 (cs) 2009-11-25
KR100859386B1 (ko) 2008-09-22
BR0209874A (pt) 2004-06-08
SI1392672T1 (en) 2005-10-31
SK285681B6 (sk) 2007-06-07
PT1392672E (pt) 2005-08-31
CN1260224C (zh) 2006-06-21
CN1511148A (zh) 2004-07-07
US20060161008A1 (en) 2006-07-20
CA2447440C (en) 2010-10-19
BRPI0209874B1 (pt) 2016-03-22
CA2447440A1 (en) 2002-11-28
MXPA03010594A (es) 2004-04-02
DE60204014D1 (de) 2005-06-09
DE60204014T2 (de) 2006-02-02
US7462725B2 (en) 2008-12-09
HRP20031068B1 (en) 2011-12-31
PL363923A1 (pl) 2004-11-29
JP4467890B2 (ja) 2010-05-26
ES2240738T3 (es) 2005-10-16
DK1392672T3 (da) 2005-08-29
EP1392672A1 (en) 2004-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5000841B2 (ja) クロピドグレルの製造方法
JP2009029805A (ja) クロピドグレルの製造方法
PL202805B1 (pl) Sposób otrzymywania aminotetralin podstawionych azotem
PL210713B1 (pl) Sposób wytwarzania 2-chlorometylo-tiofenu i 2-tienylo-acetonitrylu oraz ich zastosowanie
CN112979555B (zh) 一种合成西咪替丁的工艺
US10053420B2 (en) Processes for the preparation of compounds, such as 3-arylbutanals, useful in the synthesis of medetomidine
US4157333A (en) Process for preparing piperonal
CN101180289B (zh) 经取代的2-烷氧基羰基-3-氨基噻吩的制备方法
JPH0794420B2 (ja) 置換フェノキシアセトアルデヒドオキシム類の製造方法
US20030032835A1 (en) Process for the preparation of 2,5-bis-(2,2,2-trifluoroethoxy)-N-(2-piperidylmethyl)-benzamide (FLECAINIDE)
US20040236107A1 (en) Intermediate compounds for the preparation of mirtazapine and the production methods thereof
Arnold et al. Convenient preparation of 1, 3-bis (dimethylamino) trimethinium perchlorate, tetrafluoroborate and hexafluorophosphate
US4247715A (en) 2-Alkynyl-5-indanyloxyacetic acids
US4334088A (en) 2-Alkynyl-5-indanyloxyacetic acids
JPH0617342B2 (ja) 光学活性β−アミノアルコ−ルの製造方法
US4299968A (en) Novel thiophene compounds
CN115572231A (zh) 一种双环[1.1.1]戊烷-1,3-二胺的盐的合成方法
US4291168A (en) Silylated indanyloxyacetates
CN114853640A (zh) 2-溴乙基磺酸钠的制备方法
CN116940558A (zh) 4-氧代四氢呋喃-2-羧酸烷基酯的制备方法
KR880002290B1 (ko) N-[2-(2-아미노-2-페닐에틸)페닐]-2.2-디메틸프로판아미드의 제조방법
US4360681A (en) Novel thiophene compounds
HU201766B (en) Process for economic industrial production of 5-(2-chlorobenzyl)-4,5,6,7-tetrahydrothieno(3,2-c)pyridine and pharmaceutically acceptable salts thereof
HU224913B1 (hu) Tiofén-klórmetilezés és a kapott vegyület továbbalakítása
JPH02304066A (ja) 4―ヒドロキシ―6―ポリフルオロアルキルピリミジンの製造方法