HU224913B1 - Tiofén-klórmetilezés és a kapott vegyület továbbalakítása - Google Patents

Tiofén-klórmetilezés és a kapott vegyület továbbalakítása Download PDF

Info

Publication number
HU224913B1
HU224913B1 HU0400076A HUP0400076A HU224913B1 HU 224913 B1 HU224913 B1 HU 224913B1 HU 0400076 A HU0400076 A HU 0400076A HU P0400076 A HUP0400076 A HU P0400076A HU 224913 B1 HU224913 B1 HU 224913B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
hydrochloric acid
thiophene
process according
Prior art date
Application number
HU0400076A
Other languages
English (en)
Inventor
Matyas Aradi
Ferenc Bakos
Zsolt Dombrady
Antal Gajary
Istvan Gyoenygyoesi
Ferenc Kovacs
Andrea Major
Toeroek Erika Matene
Zsolt Parkanyi
Laszlo Schultz
Attila Supic
Sandor Szabo
Erzsebet Szalay
Jozsef Ugrics
Jozsef Zsiga
Original Assignee
Sanofi Aventis
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sanofi Aventis filed Critical Sanofi Aventis
Priority claimed from PCT/HU2002/000042 external-priority patent/WO2002094806A1/en
Publication of HUP0400076A2 publication Critical patent/HUP0400076A2/hu
Publication of HUP0400076A3 publication Critical patent/HUP0400076A3/hu
Publication of HU224913B1 publication Critical patent/HU224913B1/hu

Links

Landscapes

  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Heterocyclic Compounds Containing Sulfur Atoms (AREA)

Description

Klórmetilezési eljárás
Jelen találmány tárgyát az (I) képletű
IL^JL-CH2- Cl (i)
2-klór-metil-tiofén és belőle a (II) képletű — CH 2 - c ΞΞ N (II)
2-tienil-acetonitril előállítására szolgáló, tiofénből kiinduló új eljárás képezi.
Az (I), illetve (II) képletű vegyületek értékes gyógyszeripari intermedierek. Például a belőlük előállított (III) képletű
Itgl— CH 2 CH 2 NH 2 (iii)
2-tienil-etil-amin számos gyógyszerhatóanyag-szintézis kiindulási vegyülete.
Az (I) képletű vegyület régóta ismert [Berichte, 19 s. 636 (1886)]. Légköri nyomáson 175 °C-on forró, olajos, színtelen folyadék. Erősen izgatja a bőrt és a nyálkahártyákat. Bomlékony vegyület, hajlamos a robbanásszerű bomlásra és polimerizálódásra.
Az (I) képletű vegyület sósavval és formaldehiddel történő klórmetilezéssel előállítható tiofénből, azonban jelentős mennyiségű nehezen elválasztható melléktermék keletkezik a reakcióban [J. Amer. Chem. Soc. 64 (3) p 477 (1942)], a reakció hozama gyenge [Org. Synth. Coll. 3 p 197(1955)].
A klórmetilezés hozamának és az így nyert (I) képletű vegyület tisztaságának növelésére több próbálkozás is történt.
A 2527680 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint tömény vizes sósavoldatot és vizes formaldehidoldatot elegyítettek hidegen, telítették sósavgázzal, majd ezt adták fokozatosan a tiofénhez -10 °C-on úgy, hogy a hőmérsékletet a reakcióelegyben nem engedték +1 °C-nál feljebb emelkedni. A reakcióelegyet, mely víz hozzáadása után kétfázisú lett, szétválasztották, a szerves fázisból és frakcionált desztillációval nyerték ki az (I) képletű vegyületet 61,8% hozammal. Jelentős 20-28% mennyiségű melléktermék keletkezett, mely elsősorban bisz-2-klór-metil-tiofénből állt, ezzel volt szennyezett a nyert (I) képletű célvegyület is.
A 4501903 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint tiofén, formaldehid és tömény sósav elegyéhez (-5 °C)-(-10 °C) között erős keverés mellett száraz sósavgázt vezettek 1 mól tiofénre számított meghatározott nagyságú 0,3 mól/óra-1,5 mól/óra sebességgel. Ezután a reakcióelegyet vízzel hígították, állni hagyták (-10 °C)-(-5 °C) között, majd a szétváló fázisok közül a szerves fázis 60-75% (I) képletű vegyületet tartalmazott. Az (I) képletű vegyület tiofénre számított hozama 65-75% között ingadozott.
A kapott (I) képletű vegyület a következő szennyezéseket tartalmazta: 2,5-diklór-metil-tiofén, klór-metilbisztienil-metán, bisztienil-metán, tiofén és polimerek.
A fenti szennyezők, valamint a 2-klór-metil-5hidroxi-metil-tiofén, a (IV) képletű
3-klór-metil-tiofén, illetve 2-tienil-metanol jelen vannak a technika állásából ismert bármely klórmetilezési eljárással előállított (I) képletű vegyületben.
A felsorolt szennyezők az (I) képletű vegyület izolálás nélküli továbbalakítását a (II) képletű vegyületté megnehezítik, mivel jelentős kátrányosodást okoznak, másrészt a 3-nitrilszármazék nehezen elválasztható, nagyon hasonló forrpontú szennyezés.
Továbbá a (IV) képletű vegyület a különböző gyógyszerhatóanyag-analógokká alakul, és ennek elválasztása a szintézisek során, illetve a racém gyógyszerhatóanyag rezolválása során, a sóképzéskor, illetve a végtermék tisztítása folyamán rendkívül nehézkes. Ezért a (IV) képletű 3-klór-metil-tiofén, illetve nitril- és aminszármazéka már a korai gyógyszerhatóanyag-intermedierekben (I, II, III képletű vegyületek) sem lehet 0,3 tömegszázaléknál nagyobb mennyiségben jelen.
Az (I) képletű vegyület izolálása és vákuumdesztillációval való tisztítása a vegyület fenti tulajdonságai miatt kockázatos és nem elég hatékony.
A fentiek ismeretében célul tűztük ki, hogy olyan eljárást találjunk, ami jóval tisztább, 0,3 tömeg%-nál kevesebb (IV) képletű 3-klór-metil-tiofént tartalmazó (I) képletű vegyületet eredményez, az (I) képletű vegyület izolálását elkerülhetővé teszi, és biztosítja a kátránymentes (II) képletű vegyület előállítását.
Továbbá cél volt olyan eljárás létrehozása, mellyel az erős kevertetést, kétfázisú rendszer létrejöttét, az emulzióképződést elkerüljük az eljárás folyamán, valamint annak elkerülése is célunk volt, hogy a sósavgáz bevezetésének sebességétől függően a reakció hozama ingadozzon.
További cél volt, hogy az új eljárás hozama javuljon az ismert eljárásokhoz képest, és méretnövelhető legyen a termék minőségének romlása nélkül.
Meglepő módon azt találtuk, hogy ha ketocsoportot tartalmazó vegyület jelenlétében végezzük a tiofén klórmetilezését, akkor lényegesen tisztább (I) képletű vegyületet nyerünk, aminek (IV) képletű 3-klór-metil-tiofén-tartalma jóval alatta marad a 0,3 tömeg%-os határnak, mely adott esetben izolálás nélkül a ketocsoportot tartalmazó vegyület jelenlétében zavaró kátrányképződés nélkül a (II) képletű vegyületté alakítható. A találmány szerinti eljárás hozama és technológiai jellemzői is a kitűzött célnak megfelelőek.
A találmány szerint úgy járunk el, hogy a tiofént ketocsoportot tartalmazó egy vagy több vegyület jelenlétében klórmetilezzük.
HU 224 913 Β1
Ketocsoportot tartalmazó vegyületként előnyösen olyan vegyületeket alkalmazhatunk, melyek olvadáspontja -15 °C alatti és forráspontja 250 °C alatti. Ilyen vegyületek például a dimetil-keton, dietil-keton, dipropil-keton, metil-etil-keton, metil-propil-keton, metil-izopropil-keton, metil-butil-keton, metil-izobutil-keton, metilterc-butil-keton, metil-pentil-keton és a metil-hexil-keton.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazott klórmetilező reagensek előnyösen a tömény vizes sósav, a sósavgáz és a formaldehid vagy polimerizátuma, például a paraformaldehid.
A klórmetilezés többféleképpen kivitelezhető a találmány szerint, például a tiofént elegyítjük a ketocsoportot tartalmazó vegyülettel, és ezt az elegyet adagoljuk vizes tömény sósavoldat és paraformaldehid keverékéhez, majd sósavgázt vezetünk a reakcióelegybe. De eljárhatunk úgy is, hogy a ketocsoportot tartalmazó vegyület és a tiofén elegyét sósavgázzal telítjük, és ehhez adjuk a formaldehid- és sósavoldat elegyet. Ez az eljárásváltozat nagy volumenű gyártásnál különösen előnyös.
A klórmetilezési reakciót -15 °C és +20 °C között előnyös lefolytatni, a 0 °C és +10 °C közötti hőmérséklet-tartomány a legelőnyösebb.
A reagensek és a tiofén mólaránya a klórmetilezésben szokásosan alkalmazott arányoknak felel meg, előnyös a következő mólarány: tiofén:vizes sósavoldat:sósavgáz:paraformaldehid=1,0:(1,0-1,3):(0,75-1,0):1,0.
A tiofén és a ketocsoportot tartalmazó vegyület térfogataránya széles tartományban változhat, előnyös az 1 térfogategység tiofénre jutó 1-3 térfogategység ketocsoportot tartalmazó vegyület, a 2,0-2,6 térfogategység ketocsoportot tartalmazó vegyület pedig a legelőnyösebb térfogatarány.
Egyes ketonok alkalmazásakor előnyös a vizes sósavoldatban szervetlen sókat oldani a reakcióelegy könnyebb megbontása érdekében.
A reakcióelegyből az (I) képletű vegyület önmagában ismert módszerekkel elkülöníthető, vagy izolálás nélkül, előnyösen a reakcióelegy pH-jának semlegesre állítása után a szerves kémiából ismert módszerekkel a (II) képletű vegyületté alakítható, előnyös módszer az alkálifém-cianidokkal, például nátrium-cianiddal vagy kálium-cianiddal történő reagáltatás, adott esetben fázistranszfer katalizátor (például tetrabutil-ammónium-halogenidek) jelenlétében.
A (II) képletű vegyületet a reakcióelegyből önmagában ismert módszerekkel nyerhetjük ki.
A (II) képletű vegyület a technika állásából ismert módszerekkel alakítható a (lll) képletű aminná, illetve különböző gyógyszerhatóanyagokká.
A találmány további részleteit az alábbi példákban mutatjuk be anélkül, hogy oltalmi igényünket ezekre korlátoznánk.
Példák
1. példa g (1 mól) tiofén, 168 g metil-izobutil-keton, 100 g (1,0 mól) 37%-os vizes sósav és 30 g (1,0 mól) paraformaldehid (gyártó: Degussa; monomer egységek száma: 4-98) szuszpenziójába 0 °C-5 °C között 6 óra alatt 36,5 g (1 mól) sósavgázt vezettek. A gázbevezetés befejezése után 1 órát keverték 0 °C-5 °C közötti hőmérsékleten az elegyet. Ezután a reakcióelegyet 90 g vízzel meghígították, a szerves fázist 50 g 20 tömeg%-os kálium-karbonáttal semlegesre mosták. A reakcióelegy összetétele gázkromatográfiásán meghatározva terület%-ban: tiofén 30,3, 2-klór-metil-tiofén 61, 3-klór-metil-tiofén 0,2, 2,5-diklór-metil-tiofén 1,1, bisztienil-metán 6,7, klór-metil-bisztienil-metán 0,2. Vákuumban a metil-izobutil-ketont és az el nem reagált tiofént (25 g) ledesztillálták. A kapott (I) képletű nyers 2-klór-metil-tiofén mennyisége 75 g (81%).
2. példa g (1 mól) tiofén és 168 g metil-izobutil-keton (térfogatarányuk=1:2,5) elegyében 0 °C és 15 °C között 27,3 g (0,75 mól) sósavgázt nyelettek el. 130 g (1,25 mól) 37%-os vizes sósavoldatban 30 g (1 mól) paraformaldehidet (gyártó: Degussa; monomer egységek száma: 4-98) oldottak fel 60 °C-on, majd az oldatot 20-25 °C-ra hűtötték, és 4-6 óra alatt a tiofénes elegyhez adagolták a reakcióelegyet 0 °C-(+5) °C közötti hőmérsékleten tartva. Az adagolás befejezése után 90 g vízzel hígították az elegyet, a szerves fázist elválasztották és 50 g 20%-os kálium-karbonát-oldattal mosták. Az el nem reagált tiofént (24 g) és a metil-izobutil-ketont vákuumban ledesztillálták, 74,1 g (80%) 2klór-metil-tiofént kaptak, melynek minősége megegyezett az 1. példában kapott termékével.
3. példa
Mindenben az 1. példa szerint jártak el, de metil-izobutil-keton helyett 168 g acetont alkalmaztak, és a reakcióelegy megbontásához 90 g 30 tömeg%-os kalcium-klorid-oldatot használtak az aceton oldhatósága miatt. 74,6 g (80,5%) 2-klór-metil-tiofént kaptak, melynek minősége az 1. példában kapott termékével megegyezett.
4. példa
Mindenben a 3. példa szerint jártak el, de aceton helyett 168 g metil-etil-ketont alkalmaztak. 74,3 g (80,2%) 2-klór-metil-tiofént kaptak, melynek minősége az 1. példában kapott termékével megegyezett.
5. példa
Az 1. példa szerint jártak el mindenben, azzal az eltéréssel, hogy a 100 g 37%-os vizes sósavoldatban 30 g kalcium-kloridot oldottak fel. Ekkor a 90 g víz hozzáadására nem volt szükség, hanem azonnal a semlegesre mosást végezték el. 74,1 g (80%) 2-klór-metil-tiofént kaptak, melynek minősége megegyezett az 1. példában kapott termékével.
6. példa
A (II) képletű 2-tienil-acetonitril előállítása az (I) képletű 2-klór-metil-tiofén izolálása nélkül.
Az 1. példa szerint eljárva kapott, 20 tömeg%-os kálium-karbonáttal semlegesre mosott és metil-izobu3
HU 224 913 Β1 til-ketontól és a reagálatlan tioféntől elválasztott nyers 2-klór-metil-tiofént 60 °C-on 150 g vízben oldott 49 g (1 mól) nátrium-cianidhoz és 4 g tetrabutil-ammónium-bromidhoz adták. Az elegyet 70 °C-on 4 órát keverték, majd 160 g vizet adtak hozzá, utána 40 °C-on a vizes és a szerves fázist elválasztották. A felső szerves fázist 2-szer 50 g vízzel mosták, majd a keton-tiofén elegyet desztillációval eltávolították.
így egyszer desztillált 2-tienil-acetonitrilt kaptak 64 g (68%) mennyiségben, melynek gázkromatográfiásán meghatározva az összetétele terület%-ban a következő volt:
2-tienil-acetonitril 87,7
3-tienil-acetonitril 0,2
2-tienil-alkohol 3,7
3-tienil-alkohol 0,2
metil-izobutil-keton 0,4
bisztienil-metán 1,8
A fenti nyerstermékből vákuumfrakcionálással
99,5% 2-tienil-acetonitrilt tartalmazó terméket kaptak, melynek 3-tienil-acetonitril-tartalma 0,1% volt.

Claims (4)

1. Eljárás (I) képletű 2-klór-metil-tiofén
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a klórmetilezést vizes tömény sósavoldattal, sósavgázzal és paraformaldehiddel végezzük.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a száraz sósavgázt a reakcióelegybe vezetjük, vagy a ketocsoportot tartalmazó vegyületben előzetesen elnyeletve alkalmazzuk.
7. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tiofén, vizes sósavoldat, sósavgáz és paraformaldehid mólaránya 1,0:(1,0-1,3):(0,75-1,0):1,0.
8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1 térfogategység tiofénre számított 1-3, legelőnyösebben 2,0-2,6 térfogategység ketocsoportot tartalmazó vegyületet alkalmazunk.
9. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott vizes sósavoldatban valamely szervetlen sót, előnyösen kalcium-kloridot oldunk.
10. Eljárás (II) képletű 2-ciano-metil-tiofén előállítására, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti eljárással kapott (I) képletű 2-klór-metil-tiofént
ILJ— CH o - Cl (I)
S 2 továbbalakítjuk a (II) képletű 2-ciano-metil-tiofénné.
előállítására tiofén klórmetilezésével, azzal jellemezve, hogy a klórmetilezést ketocsoportot tartalmazó egy vagy több vegyület jelenlétében végezzük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a klórmetilezést dialkil-keton típusú oldószerben végezzük.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a klórmetilezést acetonban vagy metil-etil-ketonban vagy metil-izobutil-ketonban végezzük.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a klórmetilezést (-15 °C)-(+20 °C) között végezzük.
11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a keletkezett (I) képletű vegyületet izolálás nélkül alakítjuk a (II) képletű vegyületté.
12. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kapott (I) képletű vegyületet vizes alkálifém-cianiddal, adott esetben fázistranszfer katalizátor jelenlétében alakítjuk a (II) képletű vegyületté.
13. Az 1. igénypont szerint előállított (I) képletű vegyület alkalmazása különböző gyógyszerhatóanyagok szintézisében.
14. A 10. igénypont szerint előállított (II) képletű vegyület alkalmazása különböző gyógyszerhatóanyagok szintézisében.
HU0400076A 2002-05-16 2002-05-16 Tiofén-klórmetilezés és a kapott vegyület továbbalakítása HU224913B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/HU2002/000042 WO2002094806A1 (en) 2001-05-22 2002-05-16 Chloromethylation of thiophene

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0400076A2 HUP0400076A2 (hu) 2004-05-28
HUP0400076A3 HUP0400076A3 (en) 2005-01-28
HU224913B1 true HU224913B1 (hu) 2006-04-28

Family

ID=32321177

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0400076A HU224913B1 (hu) 2002-05-16 2002-05-16 Tiofén-klórmetilezés és a kapott vegyület továbbalakítása

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU224913B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0400076A2 (hu) 2004-05-28
HUP0400076A3 (en) 2005-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2172464B1 (en) A method for the preparation of the hydrochloride salt from the duloxetine base
HU186374B (en) Process for producing alkyl-substituted hydrocarbon derivatives
HU224913B1 (hu) Tiofén-klórmetilezés és a kapott vegyület továbbalakítása
JP4467890B2 (ja) チオフェンのクロロメチル化
US4997957A (en) Process for the production of thiotetronic acid
SU795457A3 (ru) Способ получени цианистого бензоила
JPH0617351B2 (ja) N−(α−アルコキシエチル)−カルボン酸アミドの製造方法
JPS6133829B2 (hu)
KR100625649B1 (ko) β-히드록시부틸산 알킬 에스테르의 제조방법
JPH06199747A (ja) L−アラニノールの製造方法
JP4162891B2 (ja) テトラヒドロチオフェン誘導体の製造方法
JPH09132554A (ja) 4−アルコキシ−1,1,1−トリフルオロ−3−ブテン−2−オンの製造方法
KR900003281B1 (ko) 2-티오펜 아세트산 유도체의 제조방법
JP2020533365A (ja) 医薬の製造に有用な新規化合物
US20030149278A1 (en) Method for preparing (+)-biotine
KR100647890B1 (ko) 세린 알킬에스터 유도체의 제조방법
KR101106517B1 (ko) 피페리딘-4-온 유도체의 제조 방법
HU187762B (en) Process for preparing of derivatives of beta-pyrones
JPS58162585A (ja) α−アシルラクトン類の製造方法
HU225265B1 (en) Process for producing secondary-alkoxy-1-alkene derivatives
HU202240B (en) Process for producing optically active carbacycline intermediates
JP2000212125A (ja) 含フッ素カルボン酸誘導体の製造法
JPH0696567B2 (ja) 4−アルコキシ−2−ブテニルラクトンの製造方法
KR20050062944A (ko) 디이소프로필((1-((2-아미노-6-클로로-9h-퓨린-9-일)메틸)사이클로프로필)옥시)-메틸포스포네이트의 새로운 제조방법
JPS6137779A (ja) 5,6‐ジヒドロ‐2h‐チオピラン‐3‐カルボキシアルデヒドの製法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees