PL200041B1 - Wirówka sedymentacyjna bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym z obrotowym bębnem z poziomą osią obrotu - Google Patents
Wirówka sedymentacyjna bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym z obrotowym bębnem z poziomą osią obrotuInfo
- Publication number
- PL200041B1 PL200041B1 PL372242A PL37224203A PL200041B1 PL 200041 B1 PL200041 B1 PL 200041B1 PL 372242 A PL372242 A PL 372242A PL 37224203 A PL37224203 A PL 37224203A PL 200041 B1 PL200041 B1 PL 200041B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- chamber
- sedimentation centrifuge
- barrier
- disc
- centrifuge according
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B04—CENTRIFUGAL APPARATUS OR MACHINES FOR CARRYING-OUT PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES
- B04B—CENTRIFUGES
- B04B11/00—Feeding, charging, or discharging bowls
- B04B11/08—Skimmers or scrapers for discharging ; Regulating thereof
- B04B11/082—Skimmers for discharging liquid
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B04—CENTRIFUGAL APPARATUS OR MACHINES FOR CARRYING-OUT PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES
- B04B—CENTRIFUGES
- B04B1/00—Centrifuges with rotary bowls provided with solid jackets for separating predominantly liquid mixtures with or without solid particles
- B04B1/20—Centrifuges with rotary bowls provided with solid jackets for separating predominantly liquid mixtures with or without solid particles discharging solid particles from the bowl by a conveying screw coaxial with the bowl axis and rotating relatively to the bowl
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B04—CENTRIFUGAL APPARATUS OR MACHINES FOR CARRYING-OUT PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES
- B04B—CENTRIFUGES
- B04B1/00—Centrifuges with rotary bowls provided with solid jackets for separating predominantly liquid mixtures with or without solid particles
- B04B1/20—Centrifuges with rotary bowls provided with solid jackets for separating predominantly liquid mixtures with or without solid particles discharging solid particles from the bowl by a conveying screw coaxial with the bowl axis and rotating relatively to the bowl
- B04B2001/2083—Configuration of liquid outlets
Landscapes
- Centrifugal Separators (AREA)
- Sealing Devices (AREA)
- Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
- Refuse Collection And Transfer (AREA)
Abstract
Przedmiotem wynalazku jest wirówka sedymenta- cyjna bez przegród perforowanych ze slimakowym urz adzeniem wy ladowuj acym z obrotowym b ebnem (3) z poziom a osi a obrotu, który otacza przestrze n odwi- rowywania (11), z umieszczonym w b ebnie (3) obroto- wym slimakiem (5) i z co najmniej jednym miejscem wy ladunku cieczy i co najmniej jednym miejscem wy ladunku substancji sta lej, przy czym wy ladunek cieczy nast epuje za pomoc a tarczy oddzielaj acej (19), która jest umieszczona bezpo srednio za komo- r a, która ma komor e pier scieniow a (29) umieszczon a w niej tarcz a syfonow a (33), stanowi aca tarcz e zapo- row a, i stanowi hydrohermetyczn a komor e zaporow a do uszczelniania przestrzeni odwirowywania (11) wzgl edem otoczenia za pomoc a cieczy zaporowej, której jest bezpo srednio przyporz adkowany przewód doprowadzaj acy (35) dla oddzielnej, niezale znej od produktu odwirowywanego cieczy zaporowej. Przy tym wirówka sedymentacyjna (1) ma drug a tarcz e syfono- w a (21), która rozci aga si e od slimaka (5) promienio- wo na zewn atrz do przestrzeni odwirowywania (11). PL PL PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest wirówka sedymentacyjna bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym z obrotowym bębnem z poziomą osią obrotu.
Tego rodzaju wirówka sedymentacyjna bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym jest przedstawiona w niemieckim zgłoszeniu nr DE 195 00 600. W niemieckim opisie patentowym nr DE 40 14 552 C1 ukazana jest wirówka z osią pionową i tarczą oddzielającą oraz tarczą zaporową, pomiędzy które może być dostarczany gaz, aby zapobiec odgazowywaniu rozpuszczalnika.
Ujawniona w niemieckim opisie patentowym nr DE 43 20 265 A1 wirówka sedymentacyjna bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym jest po stronie wypływu cieczy zaopatrzona w przegrodę, która ma przepust. Przepustowi jest przyporządkowana, podczas obracania się bębna względem niego, nieruchoma tarcza dławiąca, która może być przesuwana osiowo za pomocą tulei gwintowanej. Za pomocą obracania tulei gwintowanej można zmieniać odległość pomiędzy przegrodą i tarczą dławiącą. Towarzysząca temu zmiana przekroju odpływowego powoduje zmianę poziomu cieczy w bębnie wirówki, tak że możliwe jest bezstopniowe ustawianie tego poziomu cieczy za pomocą przesuwania tarczy dławiącej.
Z niemieckiego opisu patentowego nr 39 04 151 A1 znana jest tarcza pię trząca na ś limaku. Dysze na obwodzie zewnętrznym służą do minimalizowania zużycia energii. Obróbka wrażliwego produktu w gazoszczelnym zamknięciu względem otoczenia nie jest możliwa za pomocą tej konstrukcji.
Z niemieckiego dokumentu nr DE 198 30 653 C1, dotyczącego tego samego rodzaju urządzeń, znane jest realizowanie wydawania cieczy w otwartej wirówce sedymentacyjnej bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym za pomocą tarczy oddzielającej, za którą umieszczone jest uszczelnienie labiryntowe, w celu doprowadzania kropli produktu z powrotem do tarczy oddzielającej. Zgodnie z tą konstrukcją nie jest potrzebne uszczelnienie względem przestrzeni zewnętrznej. Istnieje jednak także zapotrzebowanie na wirówki sedymentacyjne bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym zawierające tarczę oddzielającą, w których to wirówkach przestrzeń robocza jest uszczelniona na zewnątrz.
Celem wynalazku jest zrealizowanie za pomocą prostych środków konstrukcyjnych tego rodzaju wirówki sedymentacyjnej bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym, zawierającej tarczę oddzielającą.
Wirówka sedymentacyjna bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym z obrotowym bębnem z poziomą osią obrotu, który otacza przestrzeń odwirowywania, umieszczonym w bębnie obrotowym ślimakiem i z co najmniej jednym miejscem wyładunku cieczy i co najmniej jednym miejscem wyładunku substancji stałej, przy czym wyładunek cieczy następuje za pomocą tarczy oddzielającej, która jest umieszczona bezpośrednio za komorą, według wynalazku charakteryzuje się tym, że komora ma komorę pierścieniową z umieszczoną w niej, stanowiącą także tarczę zaporową, tarczą syfonową, i stanowi hydrohermetyczną komorę zaporową do uszczelniania przestrzeni odwirowywania względem otoczenia za pomocą cieczy zaporowej, której jest bezpośrednio przyporządkowany przewód doprowadzający dla oddzielnej, niezależnej od produktu odwirowywanego cieczy zaporowej, a przy tym wirówka sedymentacyjna ma drugą tarczę syfonową, która rozciąga się od ślimaka promieniowo na zewnątrz do przestrzeni odwirowywania.
Korzystnie, stanowiąca komorę zaporową komora pierścieniowa umieszczona jest bezpośrednio za tarczą oddzielającą.
Korzystnie, tarcza syfonowa jest umieszczona na ślimaku przed miejscem wyładunku substancji stałej.
Korzystnie, tarcza syfonowa jest umieszczona na ślimaku w obszarze zwężającym się stożkowo.
Korzystnie, do komory pierścieniowej dochodzą przewód doprowadzający i otwór odpływowy, które umożliwiają ciągle doprowadzanie i odprowadzanie cieczy zaporowej do i z komory pierścieniowej.
Korzystnie, bęben i ślimak mają każdorazowo odcinek w zasadzie cylindryczny i odcinek zwężający się, przy czym do odcinka cylindrycznego przylega komora z korzystnie mniejszą w porównaniu z przestrzenią odwirowywania średnicą, w której umieszczona jest tarcza oddzielająca.
Korzystnie, na obwodzie wewnętrznym komory umieszczone jest odsadzenie pierścieniowe.
Korzystnie, komora rozciąga się na odwróconej od odsadzenia pierścieniowego stronie tarczy oddzielającej promieniowo w kierunku do wewnątrz do średnicy, która jest mniejsza od średnicy ślimaka, przy czym komora ma ujście do przelotu, z którym połączona jest w kierunku osiowym komora pierścieniowa, która ma ujście do osiowego kanału odprowadzającego dla cieczy zaporowej, przy
PL 200 041 B1 czym średnica wewnętrzna tego kanału odprowadzającego jest mniejsza od średnicy wewnętrznej przelotu, tak że ciecz zaporowa przelewająca się ze stanowiącej komorę zaporową komory pierścieniowej jest odprowadzana przez kanał odprowadzający.
Korzystnie, w komorze pierścieniowej na obwodzie wewnętrznym tej komory jest prostopadle osadzona, względnie uformowana, stanowiąca komorę zaporową tarcza syfonowa, która rozciąga się w komorze pierścieniowej od wewnątrz promieniowo w kierunku na zewnątrz.
Korzystnie, przewód doprowadzający jest umieszczony równolegle do rury wlotowej dla produktu odwirowywanego na jej obwodzie zewnętrznym.
Korzystnie, od obwodu zewnętrznego komory pierścieniowej jest poprowadzony otwór odpływowy, korzystnie pod kątem ostrym względem osi obrotu promieniowo na zewnątrz z bębna.
Korzystnie, tarcza syfonowa i odsadzenie pierścieniowe są tak do siebie dopasowane, że w czasie pracy wirówki wytwarza się pomię dzy nimi poziom cieczy.
Korzystnie, tarcza oddzielająca jest umieszczona szczelnie na, w stanie roboczym nieruchomej, rurze wlotowej.
Komora zaporowa z doprowadzaniem cieczy zaporowej - w kombinacji z dwiema tarczami syfonowymi, stanowiącymi tarcze zaporowe - umożliwia w prosty konstrukcyjnie i niedrogi sposób niezawodne uszczelnienie przestrzeni odwirowywania względem atmosfery. W tego samego rodzaju urządzeniu według niemieckiego dokumentu nr DE 198 30 653 C1 może jednak, w przeciwieństwie do tego, dochodzić przez uszczelnienie labiryntowe do kontaktu produktu z atmosferą.
Komory zaporowe są ponadto znane jako takie z wirówek z pionową osią obrotu, przy czym jest do nich także doprowadzana osobna ciecz zaporowa (DE 196 31 226). Komory zaporowe w tego rodzaju wirówkach są znane także z niemieckiego dokumentu nr DE 657 473. Nie rozważano jednak dotychczas i zapewne nie uważano za korzystne stosowanie komory zaporowej w wirówkach z poziomą osią obrotu, która to komora jest zasilana niezależną od odwirowywanego produktu cieczą zaporową.
Przy podnoszeniu ciśnienia we wnętrzu naczynia, względnie wirówki sedymentacyjnej bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym, gaz (na przykład CO2) rozpuszczony w odwirowywanym produkcie (na przykład napój) bez umieszczenia komory zaporowej z dwiema tarczami syfonowymi ewentualnie uchodziłby częściowo z wirówki sedymentacyjnej bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym.
Zapobiega temu rozwiązanie według wynalazku.
Za pomocą tarczy syfonowej, względnie zaporowej, w komorze zaporowej może być w prosty sposób wytwarzane wystarczające ciśnienie, tak że gaz, taki jak CO2, jest utrzymywany w cieczy (ciekłej fazie). Za pomocą zmieniania średnicy tarczy zaporowej i syfonowej można zmieniać ciśnienie w komorze zaporowej, które korzystnie wynosi do 4 bar, zwł aszcza 0,5 do 2,5 bar. Ciś nienie ma wpływ na rodzaj transportu substancji stałej i/lub jej konsystencję.
Szczególnie korzystnie, do przestrzeni pierścieniowej komory zaporowej dochodzą przewód doprowadzający i otwór odpływowy, które umożliwiają ciągłe doprowadzanie i odprowadzanie cieczy zaporowej do i z komory zaporowej. Wskutek tego w o wiele prostszy sposób niż w rozwiązaniu według DE 196 31 226 A1 może być realizowane ciągłe oczyszczanie komory zaporowej, i tym samym skutecznie zapobiega się powstawaniu osadów w komorze zaporowej. Dzięki temu wirówka spełnia także wysokie wymagania dotyczące higieny.
Ponieważ wydawanie cieczy odbywa się za pomocą tarczy oddzielającej, za którą, zwłaszcza bezpośrednio, jest umieszczona komora zaporowa, więc rozpuszczony gaz, taki jak CO2, może być co najmniej w dużym stopniu utrzymywany w cieczy przeznaczonej do odprowadzania względnie do przetwarzania, co znacznie upraszcza przetwarzanie produktów, takich jak na przykład piwo.
W szczególnoś ci komora zaporowa jak i komora oddzielają ca są umieszczone wzglę dem ł o ż yska głównego po stronie bębna względnie w kierunku bębna, co umożliwia bardzo proste kształtowanie konstrukcji. Wskutek tego uzyskuje się nie tylko trwałe uszczelnienie względem otaczającej atmosfery, lecz ewentualnie także uszczelnienie przed zanieczyszczeniem produktu przez mgłę olejową głównego łożyska po stronie cieczy (tu nie przedstawionego).
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wirówkę sedymentacyjną bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym według wynalazku w przekroju, a fig. 2 - fragment fig. 1 w powiększeniu.
Na fig. 1 ukazana jest wirówka sedymentacyjna 1 bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym mająca bęben 3 z poziomą osią obrotu, w którym to bębnie jest umiesz4
PL 200 041 B1 czony ślimak 5. Bęben 3 i ślimak 5 mają, każdy z nich, jeden odcinek w zasadzie cylindryczny i jeden odcinek zwężający się, tu stożkowo.
Rozciągająca się osiowo wycentrowana rura wlotowa 7 służy do doprowadzania odwirowywanego produktu 8, który podlega odwirowywaniu, poprzez tu prostopadły względem rury wlotowej 7 rozdzielacz 9 do przestrzeni odwirowywania 11 pomiędzy ślimakiem 5 i bębnem 3.
Jeśli przykładowo do wirówki jest doprowadzana szlamowata papka, to na ściance bębna osadzają się cząstki substancji stałej. Dalej w kierunku wnętrza wykształca się faza ciekła.
Ułożyskowany za pomocą łożyska 6 ślimak 5 obraca się z trochę mniejszą lub większą prędkością niż bęben 3, i transportuje odwirowaną substancję stałą S w kierunku do stożkowego odcinka z bę bna 3 do miejsca wył adunku (tu nie przedstawionego) substancji stał ej.
Ciecz przepływa natomiast w kierunku większej średnicy bębna na tylnym końcu cylindrycznego odcinka bębna 3 i jest tam prowadzona przez przegrodę 15 do przylegającej osiowo do właściwej przestrzeni odwirowywania komory 17 o mniejszej średnicy w porównaniu z przestrzenią odwirowywania.
W komorze 17 (patrz także fig. 2) jest takż e umieszczona tarcza oddzielająca 19 do odprowadzania fazy ciekłej L, z którą łączy się kanał odprowadzający 20, który odprowadza fazę ciekłą L z bębna 3. Tarcza oddzielająca 19 jest umieszczona bezpoś rednio na, będącej w czasie pracy w stanie bezruchu, rurze wlotowej 7, przy czym pomiędzy tarczą oddzielającą 19 i rurą wlotową 1 jest zrealizowany szczelny układ bezszczelinowy.
Korzystnie, w zwężającym się stożkowo obszarze bębna 3 wirówka sedymentacyjna 1 ma - przed miejscem wył adunku substancji stał ej (tu nie przedstawionym), tarczę syfonową 21, która rozciąga się od ślimaka 5 promieniowo na zewnątrz do przestrzeni odwirowywania 11 i zanurza się w lustrze cieczy, oznaczonym jako poziom cieczy P1.
Przez to zanurzenie obszar wewnętrzny, względnie obszar odwirowywania w przestrzeni odwirowywania 11 (tu na prawo od tarczy syfonowej 21), jest hermetycznie zamknięty względem otoczenia lub względem otaczającej atmosfery. Możliwe jest także do pomyślenia umieszczenie dalszych tarcz syfonowych w stożkowym obszarze bębna 3, aby w ten sposób wpływać na konsystencję substancji stałej (tu nie przedstawiono).
W komorze 17 jest po stronie tarczy oddzielają cej 19, zwróconej ku przestrzeni odwirowywania, umieszczone odsadzenie pierścieniowe 23, które rozciąga się promieniowo od obwodu wewnętrznego komory 17 w kierunku do wewnątrz.
Pomiędzy tarczą syfonową 21 i odsadzeniem pierścieniowym 23 wytwarza się podczas pracy wirówki poziom cieczy P1, ponieważ tarcza syfonowa 21 i odsadzenie pierścieniowe zachodzą na siebie w kierunku promieniowym, względnie ponieważ te oba elementy są do siebie odpowiednio dopasowane.
Pomiędzy położonym bliżej tarczy oddzielającej 19 odsadzeniem pierścieniowym 23 i tarczą oddzielającą 19 wystarczy natomiast poziom cieczy P2, tu do otworu wlotowego 25 tarczy oddzielającej. Poprzez przydławienie tarczy oddzielającej 19 może tu być zmieniany poziom cieczy.
Na odwrotnej względem odsadzenia pierścieniowego 23 stronie tarczy oddzielającej 19 komora 17 rozciąga się promieniowo w kierunku do wewnątrz, w przybliżeniu w pobliże rury doprowadzającej, względnie do średnicy mniejszej od średnicy ślimaka 5, i uchodzi do osiowego przelotu 27, do którego przylega w kierunku osiowym pełniąca funkcję komory zaporowej komora pierścieniowa 29, która z kolei uchodzi do skierowanego osiowo kanał u odprowadzają cego 31 dla cieczy zaporowej na obwodzie zewnętrznym rury wlotowej 7 i kanału odprowadzającego 20 dla produktu odwirowywanego, przy czym średnica wewnętrzna kanału odprowadzającego 31 dla cieczy zaporowej jest mniejsza od średnicy wewnętrznej przelotu 27, tak że ciecz zaporowa przelewająca się ze stanowiącej komorę zaporową komory pierścieniowej 29 odpływa przez kanał odprowadzający 31.
W peł nią cej funkcję komory zaporowej komorze pierś cieniowej 29 jest na jej obwodzie wewnętrznym umieszczona nieruchomo dalsza, stanowiąca tarczę zaporową tarcza syfonowa 33, która rozciąga się od strony wewnętrznej promieniowo na zewnątrz do komory zaporowej.
Wchodzący z zewnątrz do wirówki przewód doprowadzający 35 - tu umieszczony równolegle do rury wlotowej 7 na jej obwodzie zewnętrznym - umożliwia bezpośrednie doprowadzanie niezależnej od produktu odwirowywanego cieczy zaporowej, takiej jak woda, z zewnątrz do komory pierścieniowej 29.
Otwór odpływowy 37 - tu prowadzący na obwodzie zewnętrznym komory pierścieniowej 29 pod ostrym kątem względem osi obrotu promieniowo na zewnątrz z bębna 3 - umożliwia ciągłe odprowadzanie cieczy zaporowej z komory pierścieniowej 29, co zapewnia korzystne ciągłe czyszczenie.
Podczas pracy - to znaczy podczas obracania się bębna 3 i ślimaka 5 - wytwarza się w komorze pierścieniowej 29 w cieczy zaporowej poziom cieczy P3, który uszczelnia wnętrze bębna 3 względem
PL 200 041 B1 otaczającej atmosfery, gdy ilość cieczy zaporowej doprowadzanej do komory zaporowej jest większa od ilości odprowadzanej, która jest ustalona przez wymiary otworu odpływowego 37. Nadmiar wody, który nie odpływa przez otwór odpływowy 37, wypływa kanałem odprowadzającym 31.
Za pomocą tarczy syfonowej 33 w komorze pierścieniowej 29 może jednak być w prosty sposób wytwarzane wystarczające ciśnienie, tak że gaz utrzymany jest w cieczy. Przez zmienianie średnicy pełniącej także rolę tarczy zaporowej tarczy syfonowej 33 można zmieniać ciśnienie w komorze pierścieniowej 29. Ciśnienie to wpływa na sposób transportu substancji stałej i/lub jej konsystencję.
Claims (13)
1. Wirówka sedymentacyjna bez przegród perforowanych ze ślimakowym urzą dzeniem wyładowującym z obrotowym bębnem z poziomą osią obrotu, który otacza przestrzeń odwirowywania, z umieszczonym w bębnie obrotowym ślimakiem i z co najmniej jednym miejscem wyładunku cieczy i co najmniej jednym miejscem wyładunku substancji stałej, przy czym wyładunek cieczy następuje za pomocą tarczy oddzielającej, która jest umieszczona bezpośrednio za komorą, znamienna tym, że komora ma komorę pierścieniową (29) z umieszczoną w niej tarczą syfonową (33), stanowiącą także tarczę zaporową, i stanowi hydrohermetyczną komorę zaporową do uszczelniania przestrzeni odwirowywania (11) względem otoczenia za pomocą cieczy zaporowej, której jest bezpośrednio przyporządkowany przewód doprowadzający (35) dla oddzielnej, niezależnej od produktu odwirowywanego cieczy zaporowej, a przy tym wirówka sedymentacyjna (1) ma drugą tarczę syfonową (21), która rozciąga się od ślimaka (5) promieniowo na zewnątrz do przestrzeni odwirowywania (11).
2. Wirówka sedymentacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, ż e stanowiąca komorę zaporową komora pierścieniowa (29) umieszczona jest bezpośrednio za tarczą oddzielającą (19).
3. Wirówka sedymentacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, ż e tarcza syfonowa (21) jest umieszczona na ślimaku (5) przed miejscem wyładunku substancji stałej.
4. Wirówka sedymentacyjna według zastrz. 3, znamienna tym, ż e tarcza syfonowa (21) jest umieszczona na ślimaku (5) w obszarze zwężającym się stożkowo.
5. Wirówka sedymentacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że do komory pierścieniowej (29) dochodzą przewód doprowadzający (35) i otwór odpływowy (37), które umożliwiają ciągłe doprowadzanie i odprowadzanie cieczy zaporowej do i z komory pierścieniowej (29).
6. Wirówka sedymentacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że bęben (3) i ślimak (5) mają każdorazowo odcinek w zasadzie cylindryczny i odcinek zwężający się, przy czym do odcinka cylindrycznego przylega komora (17) z korzystnie mniejszą w porównaniu z przestrzenią odwirowywania średnicą, w której umieszczona jest tarcza oddzielająca (19).
7. Wirówka sedymentacyjna według zastrz. 6, znamienna tym, że na obwodzie wewnętrznym komory (17) umieszczone jest odsadzenie pierścieniowe (23).
8. Wirówka sedymentacyjna według zastrz. 6 albo 7, znamienna tym, że komora (17) rozciąga się na odwróconej od odsadzenia pierścieniowego (23) stronie tarczy oddzielającej (19) promieniowo w kierunku do wewnątrz do średnicy, która jest mniejsza od średnicy ślimaka (5), przy czym komora (17) ma ujście do przelotu (27), z którym połączona jest w kierunku osiowym komora pierścieniowa (29), która ma ujście do osiowego kanału odprowadzającego (31) dla cieczy zaporowej, przy czym średnica wewnętrzna tego kanału odprowadzającego (31) jest mniejsza od średnicy wewnętrznej przelotu (27), tak że ciecz zaporowa przelewająca się ze stanowiącej komorę zaporową komory pierścieniowej (29) jest odprowadzana przez kanał odprowadzający (31).
9. Wirówka sedymentacyjna wedł ug zastrz. 1, znamienna tym, ż e w komorze pierścieniowej (29) na obwodzie wewnętrznym tej komory jest prostopadle osadzona, względnie uformowana, stanowiąca komorę zaporową tarcza syfonowa (33), która rozciąga się w komorze pierścieniowej (29) od wewnątrz promieniowo w kierunku na zewnątrz.
10. Wirówka sedymentacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że przewód doprowadzający (35) jest umieszczony równolegle do rury wlotowej (7) dla produktu odwirowywanego na jej obwodzie zewnętrznym.
11. Wirówka sedymentacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że od obwodu zewnętrznego komory pierścieniowej (29) jest poprowadzony otwór odpływowy (37), korzystnie pod kątem ostrym względem osi obrotu promieniowo na zewnątrz z bębna (3).
PL 200 041 B1
12. Wirówka sedymentacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że tarcza syfonowa (21) i odsadzenie pierścieniowe (23) są tak do siebie dopasowane, że w czasie pracy wirówki wytwarza się pomiędzy nimi poziom cieczy P1.
13. Wirówka sedymentacyjna według zastrz. 2, znamienna tym, że tarcza oddzielająca (19) jest umieszczona szczelnie na, w stanie roboczym nieruchomej, rurze wlotowej (7).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE10223802A DE10223802B4 (de) | 2002-05-29 | 2002-05-29 | Vollmantel-Schneckenzentrifuge |
PCT/EP2003/005530 WO2003099446A1 (de) | 2002-05-29 | 2003-05-27 | Vollmantel-schneckenzentrifuge mit schälscheibe und hydrohermetischer abdichtun g sowie verfahren zu deren betrieb |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL372242A1 PL372242A1 (pl) | 2005-07-11 |
PL200041B1 true PL200041B1 (pl) | 2008-11-28 |
Family
ID=29557371
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL372242A PL200041B1 (pl) | 2002-05-29 | 2003-05-27 | Wirówka sedymentacyjna bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym z obrotowym bębnem z poziomą osią obrotu |
Country Status (14)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US7056273B2 (pl) |
EP (1) | EP1509329B1 (pl) |
AT (1) | ATE309050T1 (pl) |
AU (1) | AU2003240718B2 (pl) |
BR (1) | BR0311565B1 (pl) |
CA (1) | CA2485082C (pl) |
DE (2) | DE10223802B4 (pl) |
DK (1) | DK1509329T3 (pl) |
ES (1) | ES2248753T4 (pl) |
MX (1) | MXPA04011892A (pl) |
PL (1) | PL200041B1 (pl) |
RU (1) | RU2283188C2 (pl) |
UA (1) | UA78059C2 (pl) |
WO (1) | WO2003099446A1 (pl) |
Families Citing this family (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE10148774B4 (de) * | 2001-10-02 | 2005-08-11 | Westfalia Separator Ag | Vollmantel-Schneckenzentrifuge mit Druckgehäuse |
DE10212187A1 (de) * | 2002-03-20 | 2003-10-02 | Hiller Gmbh | Schneckenzentrifuge |
DE10223802B4 (de) * | 2002-05-29 | 2005-06-09 | Westfalia Separator Ag | Vollmantel-Schneckenzentrifuge |
DE10336350B4 (de) * | 2003-08-08 | 2007-10-31 | Westfalia Separator Ag | Vollmantel-Schneckenzentrifuge, mit Schälscheibe |
US7255670B2 (en) * | 2004-03-04 | 2007-08-14 | Hutchison Hayes, L.P. | Three phase decanter centrifuge |
DE102005027553A1 (de) | 2005-06-14 | 2006-12-28 | Westfalia Separator Ag | Drei-Phasen-Vollmantel-Schneckenzentrifuge und Verfahren zur Regelung des Trennprozesses |
DE102006006178A1 (de) | 2006-02-10 | 2007-08-16 | Westfalia Separator Ag | Vollmantel-Schneckenzentrifuge und Verfahren zu deren Betrieb |
US8192342B2 (en) | 2006-05-11 | 2012-06-05 | Westfalia Separator Ag | Separator having a liquid outlet including a throttling device |
CN101664718B (zh) * | 2009-09-09 | 2011-12-14 | 江苏华大离心机制造有限公司 | 卧式螺旋卸料沉降离心机 |
EP3085449B1 (en) * | 2015-04-24 | 2020-06-03 | Alfa Laval Corporate AB | Centrifugal separator and thereto related methods |
DK3398687T3 (da) * | 2017-05-04 | 2020-04-20 | Andritz Sas | Dekantercentrifuge |
RU209116U1 (ru) * | 2021-05-17 | 2022-02-02 | Российская Федерация, от имени которой выступает Государственная корпорация по атомной энергии "Росатом" (Госкорпорация "Росатом") | Шнек барабана-испарителя для очистки его внутренней поверхности |
Family Cites Families (63)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE653294C (de) | 1937-11-19 | Friedrich Kinscher | Verschlussmittel fuer die ringfoermige Schlammauslassoeffnung einer vollwandigen Schleudertrommel | |
DE657473C (de) * | 1936-08-25 | 1938-03-05 | Bergedorfer Eisenwerk Ag | Schaelschleudermaschine |
GB479007A (en) | 1936-08-25 | 1938-01-28 | Separator Ab | Improvements in or relating to centrifugal separators |
US3279687A (en) * | 1963-05-24 | 1966-10-18 | Bird Machine Co | Centrifuge |
US3279688A (en) * | 1964-08-03 | 1966-10-18 | Bird Machine Co | Centrifuge |
US3321131A (en) * | 1964-10-21 | 1967-05-23 | Bird Machine Co | Centrifuge |
NO120465B (pl) | 1965-10-21 | 1970-10-19 | Alfa Laval Ab | |
US3462076A (en) | 1966-11-04 | 1969-08-19 | Westfalia Separator Ag | Self-cleaning centrifugal separator drum having an external piston valve |
US3568919A (en) | 1968-01-10 | 1971-03-09 | Titan Separator As | Screw centrifuge |
DE1908949A1 (de) | 1969-02-22 | 1970-09-10 | Westfalia Separator Ag | Dichtungsanordnung fuer Schleudertrommeln der selbstreinigenden Bauart |
DE2154558A1 (de) * | 1971-11-03 | 1973-05-10 | Georg Hiller | Vollmantelschneckenzentrifuge |
DE2246113A1 (de) * | 1971-11-25 | 1973-05-30 | Alfa Laval Ab | Verfahren zum betrieb eines zentrifugalseparators, dessen auslass fuer die separierte fluessigkeit eine schaeleinrichtung ist, sowie schlammzentrifuge zur durchfuehrung des verfahrens |
US3795361A (en) | 1972-09-06 | 1974-03-05 | Pennwalt Corp | Centrifuge apparatus |
DE2419355C2 (de) * | 1974-04-22 | 1983-12-01 | Alfa-Laval Separation A/S, Soeborg | Zentrifuge |
DE2737463C2 (de) | 1977-08-19 | 1982-09-09 | Westfalia Separator Ag, 4740 Oelde | Kontinuierlich arbeitende Trennzentrifuge |
DK454077A (da) | 1977-10-14 | 1979-04-15 | M Baram | Ringtaetning til selvrensende slamcentrifuger |
US4245777A (en) | 1979-08-30 | 1981-01-20 | Pennwalt Corporation | Centrifuge apparatus |
US4322362A (en) | 1980-07-28 | 1982-03-30 | Bristol-Myers Company | Salts of 2-hydroxymalonate platinum complexes |
US4334647A (en) * | 1980-12-03 | 1982-06-15 | Bird Machine Company, Inc. | Centrifuges |
DK290981A (da) * | 1981-06-30 | 1982-12-31 | Alfa Laval Separation As | Centrifuge med skraelleskive til udtagning af en vaeskefase |
DE3202294C1 (de) * | 1982-01-26 | 1983-04-21 | Westfalia Separator Ag, 4740 Oelde | Kontinuierlich arbeitender Vollmantel-Gegenstrom-Zentrifugalextraktor |
JPS58199055A (ja) * | 1982-05-14 | 1983-11-19 | Mitsubishi Kakoki Kaisha Ltd | 遠心分離機 |
DE3305216C2 (de) | 1983-02-16 | 1986-04-10 | Westfalia Separator Ag, 4740 Oelde | Zentrifuge mit einer selbstentleerenden Schleudertrommel |
DE3308505C1 (de) | 1983-03-10 | 1984-11-15 | Westfalia Separator Ag, 4740 Oelde | Selbstentleerende Schleudertrommel |
US4464162A (en) * | 1983-03-24 | 1984-08-07 | Bird Machine Company, Inc. | Centrifugal separator |
DE3326708C1 (de) | 1983-07-23 | 1984-10-31 | Westfalia Separator Ag, 4740 Oelde | Selbstentleerende Schleudertrommel |
DE3344432C2 (de) * | 1983-12-08 | 1987-04-23 | Flottweg-Werk Bird Machine GmbH, 8313 Vilsbiburg | Zentrifuge zur Trennung einer Suspension mit zwei getrennt abzuführenden Flüssigkeitsphasen |
US4566873A (en) * | 1984-03-28 | 1986-01-28 | Kotobuki Engineering & Manufacturing Co., Ltd. | Screw decanter type centrifugal concentrating machine |
DE3545515A1 (de) * | 1985-11-08 | 1987-05-14 | Krauss Maffei Ag | Druckzentrifuge |
US4708711A (en) | 1985-11-08 | 1987-11-24 | Krauss-Maffei A.G. | Pressure centrifuge |
DE3638782A1 (de) | 1986-11-13 | 1988-05-26 | Krupp Gmbh | Verfahren zur abtrennung von feststoffen aus suspensionen und zentrifugaldekanter zur durchfuehrung des verfahrens |
DE3728901C1 (en) * | 1987-08-29 | 1988-11-17 | Westfalia Separator Ag | Weir for adjusting the level of liquid in solid-bowl centrifuge drums of worm centrifuges |
DE3744093A1 (de) * | 1987-12-24 | 1989-07-13 | Kloeckner Humboldt Deutz Ag | Vollmantelzentrifuge |
DE3822983A1 (de) * | 1988-07-07 | 1990-01-11 | Hiller Gmbh | Vollmantel-schneckenzentrifuge |
JPH0271859A (ja) * | 1988-09-07 | 1990-03-12 | Kubota Ltd | 遠心脱水機の分離液水位調整方法 |
DE3833523A1 (de) * | 1988-10-01 | 1990-04-12 | Westfalia Separator Ag | Schaelscheibe fuer die ableitung von fluessigkeiten aus schleudertrommeln |
DE3904151A1 (de) * | 1989-02-11 | 1990-08-16 | Heckmann Wolfgang | Zentrifuge |
DE4007666C1 (pl) * | 1990-03-10 | 1991-03-07 | Westfalia Separator Ag, 4740 Oelde, De | |
DE4014552C1 (pl) | 1990-05-07 | 1991-07-18 | Westfalia Separator Ag, 4740 Oelde, De | |
JP3032283B2 (ja) | 1990-11-27 | 2000-04-10 | 月島機械株式会社 | デカンタ型遠心分離機 |
US5156751A (en) | 1991-03-29 | 1992-10-20 | Miller Neal J | Three stage centrifuge and method for separating water and solids from petroleum products |
DE4112957A1 (de) | 1991-04-20 | 1992-10-22 | Kloeckner Humboldt Deutz Ag | Vollmantel-schneckenzentrifuge |
DE4132044C1 (en) * | 1991-09-26 | 1992-11-05 | Westfalia Separator Ag, 4740 Oelde, De | Centrifuge - has plate to direct peeled material to removal channel, located so as to rotate on eccentric unit on the hub |
JP2720373B2 (ja) * | 1992-12-18 | 1998-03-04 | 月島機械株式会社 | 遠心濃縮機 |
DE4320265C2 (de) | 1993-06-18 | 1995-08-03 | Westfalia Separator Ag | Wehr für Vollmantelschleudertrommeln |
DE4321964A1 (de) | 1993-07-01 | 1995-01-12 | Kloeckner Humboldt Deutz Ag | Verfahren zum Betrieb von Schneckenzentrifugen |
DE4328369A1 (de) * | 1993-08-25 | 1995-03-02 | Kloeckner Humboldt Deutz Ag | Zentrifuge |
DE4339582C1 (de) * | 1993-11-19 | 1995-05-11 | Siteg Siebtech Gmbh | Zentrifuge zum Abtrennen einer Flüssigkeit aus einer Feststoff-Flüssigkeit-Suspension |
DE19500600C1 (de) * | 1995-01-11 | 1996-02-08 | Westfalia Separator Ag | Vollmantelzentrifuge |
DE19537562A1 (de) * | 1995-10-09 | 1997-04-10 | Baumann Schilp Lucia | Gehäusedichtung für Entwässerungseinrichtung |
ES2158477T3 (es) | 1996-01-18 | 2001-09-01 | Rapanelli Fioravante Spa | Maquina centrifuga horizontal para una optima extraccion de aceites. |
US5800332A (en) * | 1996-07-03 | 1998-09-01 | Hensley; Gary L. | Decanting centrifuge employing elements with differing rates of rotation |
DE19631226C2 (de) * | 1996-08-02 | 1999-10-21 | Westfalia Separator Ag | Zentrifuge, deren Schleudertrommel eine Schälkammer und eine Hydrohermetikkammer aufweist |
JPH10151369A (ja) | 1996-11-22 | 1998-06-09 | Sumitomo Chem Co Ltd | 多層混合物の遠心分離方法及びスクリューデカンター型遠心分離装置 |
DE19830653C1 (de) * | 1998-07-09 | 1999-11-11 | Westfalia Separator Ag | Verfahren und Vorrichtung zum Bestimmen des Flüssigkeitsspiegels in einem Dekanter |
DE19922236C2 (de) | 1999-05-14 | 2002-10-24 | Westfalia Separator Ag | Zentrifuge und Verfahren zu deren Betrieb |
DE19922237C2 (de) | 1999-05-14 | 2003-01-02 | Westfalia Separator Ag | Zentrifuge |
DE19952804C2 (de) | 1999-11-02 | 2003-07-03 | Westfalia Separator Ind Gmbh | Vollmantel-Schneckenzentrifuge zur Verarbeitung eines zur Schäumung neigenden Schleudergutes |
DE19952785A1 (de) | 1999-11-03 | 2001-05-10 | Dieter Haller | Träger zur Erstellung von wärmeisolierten Dächern und Dämmelement für einen Dachträger |
US6572524B1 (en) | 2000-07-14 | 2003-06-03 | Alfa Laval Inc. | Decanter centrifuge having a heavy phase solids baffle |
DK1232794T3 (da) * | 2001-02-08 | 2004-10-25 | Westfalia Separator Ag | Fremgangsmåde til adskillelse af en flerfaseblanding og et dekanteringscentrifugesystem til udövelse af fremgangsmåden |
DE10148774B4 (de) * | 2001-10-02 | 2005-08-11 | Westfalia Separator Ag | Vollmantel-Schneckenzentrifuge mit Druckgehäuse |
DE10223802B4 (de) * | 2002-05-29 | 2005-06-09 | Westfalia Separator Ag | Vollmantel-Schneckenzentrifuge |
-
2002
- 2002-05-29 DE DE10223802A patent/DE10223802B4/de not_active Expired - Fee Related
-
2003
- 2003-05-27 MX MXPA04011892A patent/MXPA04011892A/es active IP Right Grant
- 2003-05-27 DE DE50301628T patent/DE50301628D1/de not_active Expired - Lifetime
- 2003-05-27 AU AU2003240718A patent/AU2003240718B2/en not_active Ceased
- 2003-05-27 ES ES03730121T patent/ES2248753T4/es not_active Expired - Lifetime
- 2003-05-27 CA CA002485082A patent/CA2485082C/en not_active Expired - Lifetime
- 2003-05-27 UA UA20041210936A patent/UA78059C2/uk unknown
- 2003-05-27 DK DK03730121T patent/DK1509329T3/da active
- 2003-05-27 WO PCT/EP2003/005530 patent/WO2003099446A1/de not_active Application Discontinuation
- 2003-05-27 BR BRPI0311565-8A patent/BR0311565B1/pt not_active IP Right Cessation
- 2003-05-27 RU RU2004139021/12A patent/RU2283188C2/ru active
- 2003-05-27 EP EP03730121A patent/EP1509329B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2003-05-27 PL PL372242A patent/PL200041B1/pl unknown
- 2003-05-27 AT AT03730121T patent/ATE309050T1/de active
- 2003-05-27 US US10/513,927 patent/US7056273B2/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ES2248753T3 (es) | 2006-03-16 |
EP1509329A1 (de) | 2005-03-02 |
AU2003240718A1 (en) | 2003-12-12 |
DE50301628D1 (de) | 2005-12-15 |
ATE309050T1 (de) | 2005-11-15 |
US7056273B2 (en) | 2006-06-06 |
PL372242A1 (pl) | 2005-07-11 |
DK1509329T3 (da) | 2006-01-30 |
MXPA04011892A (es) | 2005-11-23 |
ES2248753T4 (es) | 2008-08-01 |
RU2004139021A (ru) | 2005-07-10 |
CA2485082C (en) | 2008-03-18 |
WO2003099446A1 (de) | 2003-12-04 |
DE10223802A1 (de) | 2003-12-18 |
EP1509329B1 (de) | 2005-11-09 |
BR0311565B1 (pt) | 2011-08-23 |
DE10223802B4 (de) | 2005-06-09 |
US20050227848A1 (en) | 2005-10-13 |
UA78059C2 (en) | 2007-02-15 |
CA2485082A1 (en) | 2003-12-04 |
RU2283188C2 (ru) | 2006-09-10 |
BR0311565A (pt) | 2007-04-27 |
AU2003240718B2 (en) | 2008-10-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL200041B1 (pl) | Wirówka sedymentacyjna bez przegród perforowanych ze ślimakowym urządzeniem wyładowującym z obrotowym bębnem z poziomą osią obrotu | |
US3279687A (en) | Centrifuge | |
ES2210010T3 (es) | Separador centrifugo helicoidal de cubierta total para el tratamiento de un producto que tiende a la formacion de espuma. | |
AU2002221724B2 (en) | Solid-bowl screw centrifuge | |
US6193643B1 (en) | Decantation centrifuge with peripheral washing nozzles | |
US6290636B1 (en) | Helix centrifuge with removable heavy phase discharge nozzles | |
EP0618845A1 (en) | Feed accelerator system including accelerating vane apparatus | |
JPH11503662A (ja) | 遠心液体浄化装置 | |
DK2658656T3 (en) | Full cap screw centrifuge with overflow tuning | |
US3858794A (en) | Sludge centrifuge | |
JP4669840B2 (ja) | 掻き取りブレードを備えるソリッドボウル・スクリュー型遠心分離機 | |
US5507947A (en) | Centrifugal apparatus for separating particulate material | |
US3494545A (en) | Sludge level indicating device for centrifugal separators | |
AU2013295215A1 (en) | Separator arrangement | |
CN112604820B (zh) | 一种卧螺离心机及分离洗涤工艺 | |
JP3957336B2 (ja) | 遠心分離機 | |
JP2013193057A (ja) | 固液分離装置 | |
US5257698A (en) | Cleaner for stock suspensions | |
GB1135720A (en) | Improvements in or relating to centrifuges | |
EP0845296B1 (en) | Horizontal centrifuge for the oil extraction from oily mixing | |
JPH07246349A (ja) | 分離板型遠心分離機 | |
US7338427B2 (en) | Centrifugal separator having cleaning channel | |
CN112387428B (zh) | 离心机的螺旋推料器及卧螺离心机 | |
SE514010C2 (sv) | Automatisk spolning och rengöring av rejektrör i en dekantercentrifug under drift eller vid driftuppehåll utan öppnande av skyddskåpa | |
US1711533A (en) | Method and apparatus for centrifugal treatment of substances |