PL197445B1 - Urządzenie do odprowadzania ciepła z przedziału silnikowego samochodu - Google Patents

Urządzenie do odprowadzania ciepła z przedziału silnikowego samochodu

Info

Publication number
PL197445B1
PL197445B1 PL335070A PL33507099A PL197445B1 PL 197445 B1 PL197445 B1 PL 197445B1 PL 335070 A PL335070 A PL 335070A PL 33507099 A PL33507099 A PL 33507099A PL 197445 B1 PL197445 B1 PL 197445B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
compartment
conduit
engine
zone
air
Prior art date
Application number
PL335070A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335070A1 (en
Inventor
Marc Cottereau
Philippe Rhoumy
Original Assignee
Mann & Hummel Filter
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mann & Hummel Filter filed Critical Mann & Hummel Filter
Publication of PL335070A1 publication Critical patent/PL335070A1/xx
Publication of PL197445B1 publication Critical patent/PL197445B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60KARRANGEMENT OR MOUNTING OF PROPULSION UNITS OR OF TRANSMISSIONS IN VEHICLES; ARRANGEMENT OR MOUNTING OF PLURAL DIVERSE PRIME-MOVERS IN VEHICLES; AUXILIARY DRIVES FOR VEHICLES; INSTRUMENTATION OR DASHBOARDS FOR VEHICLES; ARRANGEMENTS IN CONNECTION WITH COOLING, AIR INTAKE, GAS EXHAUST OR FUEL SUPPLY OF PROPULSION UNITS IN VEHICLES
    • B60K11/00Arrangement in connection with cooling of propulsion units
    • B60K11/08Air inlets for cooling; Shutters or blinds therefor

Abstract

1. Urz adzenie do odprowadzania ciep la z przedzia lu silnikowego samochodu za po- mocn a co najmniej jednego przewodu, które- go jeden koniec znajduje si e w strefie ch lod- niejszej, w pobli zu jednej scianki przedzia lu, przy czym przewód ten przechodzi przez gór- n a cze sc przedzia lu w kierunku co najmniej jednej strefy wylotu na zewn atrz, w której pa- nuje ci snienie ni zsze, lub równe ci snieniu w przedziale, przy czym wspomniany przewód ma co najmniej jeden otwór, przez który ota- czaj ace powietrze, znajduj ace si e w przedziale jest zasysane do przewodu, znamienne tym, ze co najmniej jeden otwór (8) przewodu (3) jest po laczony z dysz a zasysaj ac a (9), skie- rowan a ku strefie (10), znajduj acej si e za wen- tylatorem (11) w strefie nadci snienia wzgl e- dem reszty otoczenia przedzia lu (1). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do odprowadzania ciepła z przedziału silnikowego samochodu.
Aby działać w warunkach optymalnych, silniki cieplne wymagają na ogół ciągłego chłodzenia podczas ich działania. Od dawna opracowywano obwody chłodzenia wodą lub powietrzem, przeznaczone do utrzymywania bezpośredniego otoczenia komór spalania w temperaturze, która nie przekracza nigdy najwyższej temperatury, odpowiedniej dla elementów mechanicznych silnika. W chwili obecnej dąży się często do takiego poprawienia izolacji przedziałów silnikowych, aby ograniczyć powstawanie zapachów, rozchodzenie się niepożądanych drgań i szumów. Te nowe wymagania, połączone z faktem, że w zwartych i lekkich samochodach zmniejszono przestrzeń wewnątrz przedziałów silnikowych, powodowało nagrzewanie się przestrzeni od silnika. Ponadto w przedziale silnikowym znajdują się takie dodatkowe urządzenia pomocnicze wytwarzające ciepło, jak sprężarka lub turbosprężarka powietrza, które pracują w bardzo wysokiej temperaturze i wytwarzają dodatkowe punkty gorąca w przedziale silnikowym.
Powstało stąd niebezpieczeństwo nadmiernego nagrzewania się otoczenia przedziału silnikowego, którego tradycyjne obwody chłodzenia nie są w stanie całkowicie ograniczyć.
Było zatem pożądane opracowanie środków do chłodzenia tego otoczenia, aby nie zmniejszyć całkowitej sprawności silnika i nie zagrozić osiągnięciom mechanicznym niektórych elementów i akcesoriów, znajdujących się na jego obrzeżu.
Zaproponowano np. wprowadzenie do przedziału przewodu doprowadzającego świeże powietrze, zasysane przez wentylator z obwodu chłodzenia do tylnej części przedziału silnikowego, aby lepiej rozprowadzać dopływ świeżego powietrza do całej objętości przedziału (francuskie zgłoszenie 2.667.549).
W japońskim zgłoszeniu patentowym JP-08/164.756 opisana jest osłona przedziału silnikowego samochodu, na której wewnętrznej powierzchni jest umieszczony szeroki przewód płaski, doprowadzający świeże powietrze, pobrane z przedniej powierzchni pojazdu ku tylnej części silnika.
Te rozmaite układy mają jednak tę wadę, że chłodzą jedną tylko z gorących stref otoczenia. Ponadto natężenie, a zatem wydajność chłodzenia takich układów pozostają małe, ponieważ ograniczają się do doprowadzania świeżego powietrza, a nie odprowadzają bezpośrednio ciepła z najgorętszych punktów otoczenia przedziału.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia, które przeprowadza chłodzenie wszystkich gorętszych stref otoczenia przedziału silnikowego, w ruchu lub statycznego, z zadowalającą wydajnością i które pozwala na użycie rozmaitych materiałów do wykonania elementów obwodowych akcesoriów silnika. Urządzenie według wynalazku, do odprowadzania ciepła z przedziału silnikowego samochodu za pomocą co najmniej jednego przewodu, którego jeden koniec znajduje się w strefie chłodniejszej, w pobliżu jednej ścianki przedziału, przy czym przewód ten przechodzi przez górną cześć przedziału w kierunku co najmniej jednej strefy wylotu na zewnątrz, w której panuje ciśnienie niższe, lub równe ciśnieniu w przedziale, przy czym wspomniany przewód ma co najmniej jeden otwór, przez który otaczające powietrze, znajdujące się w przedziale jest zasysane do przewodu.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden otwór przewodu jest przyłączony do dyszy zasysającej skierowanej ku strefie znajdującej się za wentylatorem w strefie nadciśnienia względem reszty otoczenia przedziału. Przewód korzystnie jest wyposażony w tłumik hałasu. Przewód korzystnie jest wykonany z tworzywa sztucznego. Przedział korzystnie jest przedziałem silnikowym pojazdu samochodowego.
Koniec przewodu korzystnie znajduje się w pobliżu ścianki pojazdu.
Jedna strefa przewodu uchodząca na zewnątrz znajduje się korzystnie u dołu szyby przedniej.
Jedna strefa przewodu uchodząca na zewnątrz, korzystnie znajduje się w dolnej części przedziału silnikowego.
Przez przedział rozumie się przestrzeń otwartą lub zamkniętą, ograniczoną przez jedną lub kilka ścianek lub powierzchni.
Jedna ścianka lub cześć ścianki jest ruchoma i umożliwia otwieranie oraz dostęp do silnika, umieszczonego w przedziale.
Silnik cieplny, umieszczony w przedziale, jest silnikiem, przetwarzającym energię cieplną, dostarczaną przez spalanie paliwa silnikowego, w energię mechaniczną. Może go stanowić dowolny rodzaj silnika spalinowego, tłokowego lub wirującego, na paliwo silnikowe ciekłe np. benzynę, olej
PL 197 445 B1 napędowy, etanol itp. (lub gazowe) np. gaz napędowy, gaz ziemny, gaz niskokaloryczny, wodór, metan itp.
W szerszym znaczeniu przez silnik cieplny rozumie się również jeden lub kilka silników elektrycznych, zasilanych przez co najmniej jedno ogniwo paliwowe lub jeden akumulator.
Przewód jest umieszczony tak, aby przechodził przez górną cześć przedziału, zawierającego silnik cieplny. Może on mieć rożną postać i być osadzony w przedziale w dowolny sposób, pozwalający na łatwy dostęp przy konserwacji silnika oraz dobrą osłonę najgorętszych stref otoczenia.
W szczególności może on być przymocowany do samego silnika lub być połączony trwale z przedziałem silnikowym. Wariantowo może on być także połączony trwale ze ścianką przedziału, którą można otwierać.
Jeden z końców przewodu pełni funkcję wlotu powietrza zewnętrznego. W myśl wynalazku koniec ten jest położony w chłodniejszej strefie w bezpośredniej bliskości jednej powierzchni przedziału. Strefa ta znajduje się np. za wlotami powietrznymi wykonanymi w jednej ściance przedziału. W rozwiązaniu wariantowym możliwe jest zainstalowanie wentylatora w chłodniejszej strefie w pobliżu końca przewodu tak, aby lepiej zasysać powietrze zewnętrzne i zmuszać je - przynajmniej częściowo - do przepływu do końca przewodu. Przewód przechodzi przez górną cześć przedziału w kierunku co najmniej jednej strefy, która uchodzi na zewnątrz. Strefa ta może znajdować się w różnych miejscach w przedziale. Na ogół jest ona położona w części rozmieszczonej na przeciwko tej części powierzchni, gdzie powietrze zewnętrzne przenika do przedziału silnikowego.
W strefie uchodzącej na zewnątrz panuje ciśnienie niższe, lub równe ciśnieniu otoczenia przedziału. W strefie tej panuje korzystnie ciśnienie niższe od ciśnienia otoczenia. Środki do uzyskania tego podciśnienia względem wnętrza przedziału mogą być rożnego rodzaju. Można np. zastosować wentylator, umieszczony w przedziale silnikowym w celu wytworzenia dodatniej różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem przedziału, a obszarem zewnętrznym, lub też w przypadku, gdy przedział stanowi cześć składową maszyny jezdnej - skorzystać z powstawania ruchów aerodynamicznych, wywoływanych przez wchodzenie maszyny w atmosferę otaczającą, zewnętrzną względem przedziału, gdzie zaistniałoby lokalne podciśnienie pod warstwami powietrza.
Takie strefy turbulencyjne powstają na ogół w pobliżu ostrych krawędzi, obecnych w kształcie maszyny lub w warstwie powietrza, która oddziela maszynę od ziemi. Ich dokładne umiejscowienie i natężenie zależą od kształtu maszyny i od prędkości przenikania w atmosferę.
Według wynalazku, przewód posiada co najmniej jeden otwór, służący do zasysania do wnętrza przewodu powietrza z otoczenia przedziału pod działaniem wyrzucanego o zwiększonej prędkości powietrza zewnętrznego, które przepływa przewodem. Korzystne jest umieszczenie co najmniej jednego otworu na wprost gorętszej strefy otoczenia przedziału silnikowego. Korzystnie, przewód ma od strony końca, położonego w chłodniejszej strefie, przeznaczonej do wlotu powietrza, przekrój zwężający się. Powietrze zewnętrzne jest w ten sposób przyspieszane na zasadzie efektu Venturiego.
W korzystnej postaci wykonania przedział zawiera wentylator, a przewód jest zaopatrzony w co najmniej jeden otwór, przyłączony do dyszy zasysającej, skierowanej ku strefie, położonej z tylu wentylatora, z nadciśnieniem względem reszty otoczenia przedziału. Gdy przedział jest nieruchomy lub stanowi cześć składową maszyny ruchomej w stanie spoczynku, wówczas to postać wykonania ma tę zaletę, że nie przerywa odprowadzania ciepła w przypadku braku strefy podciśnienia w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
W korzystnej postaci wykonania wentylator może być skojarzony lub nie z grzejnikiem, działającym jako wymiennik ciepła, w którym obiega ciecz chłodząca silnika.
W innej postaci wykonania urządzenia, przewód można wyposażyć w tłumik dźwiękowy. Przez tłumik dźwiękowy rozumie się wszelkie urządzenia, zdolne do wyeliminowania lub przynajmniej odfiltrowania hałasu, generowanego w przedziale. Nadawać się tu może wszelki znany typ tłumika dźwięków. Tłumik z przegrodami nadaje się dobrze pod warunkiem, że wprowadzony ubytek obciążenia pozostaje niewielki w stosunku do różnicy ciśnień, jaka panuje pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną stroną przedziału. Ubytek ten, aby był zaniedbywany, powinien być, mniejszy niż 40% tej różnicy ciśnień. Korzystnie, jest on mniejszy niż 20% tej różnicy.
Przewód może być wykonany z dowolnego tworzywa, przystosowanego do przebywania w atmosferze przedziału silnikowego. W szczególności zaleca się użycie jako materiału tworzywa sztucznego. Mogą nadawać się wszelkie rodzaje tworzywa sztucznego. Nadające się dobrze tworzywa sztuczne należą do kategorii tworzyw termoplastycznych lub tworzyw termoutwardzalnych. Tworzywa termoplastyczne nadają się szczególnie dobrze.
PL 197 445 B1
Preferowane są syntetyczne tworzywa termoplastyczne. Przydatny jest dowolny rodzaj polimeru lub kopolimeru termoplastycznego, którego właściwości mechaniczne i cieplne są przystosowane do warunków temperaturowych, panujących w otoczeniu przedziału. Przykładami takich tworzyw termoplastycznych są w sposób niewyłączny: polipropylen i poliamid. Można także stosować mieszaninę polimerów lub kopolimerów, a także mieszaninę tworzyw polimerowych z wypełniaczami nieorganicznymi, organicznymi i/lub naturalnymi, takimi jak na przykład, lecz nie wyłącznie: węgiel, sole inne pochodne nieorganiczne, włókna naturalne lub polimerowe.
Przewód z tworzywa termoplastycznego można wytwarzać dowolną techniką, znaną dobrze w dziedzinie zastosowań tworzyw sztucznych, np. wyciskanie, wyciskanie-wydmuchiwanie, wtryskiwanie wtryskiwanie-spajanie. Przewód można korzystnie wytwarzać przez wyciskanie-wydmuchiwanie. Otrzymany korpus wydrążony może zawierać otwory, spełniające funkcje wlotów zasysających.
Wariantowo do urządzenia według wynalazku można korzystnie dołączyć jeden lub kilka elementów, skojarzonych z działaniem silnika cieplnego. W szczególności można dołączyć do niego elementy, skojarzone z doprowadzaniem powietrza, np. obudowę filtru powietrznego i/lub co najmniej jeden z przewodów do doprowadzania powietrza do silnika.
W tym wariancie wykonania urządzenie takie, jak zwłaszcza przewód-filtr powietrzny i/lub ewentualnie przewody do doprowadzania powietrza można wytwarzać w ramach jednej tylko operacji, jako kompleksową część z połączonymi trwale elementami, ewentualnie jego konstrukcja może wynikać z montażu filtru i/lub przewodów doprowadzających, wytworzonych uprzednio oddzielnie w sposób niezależny.
Urządzenie według wynalazku nadaje się szczególnie dobrze do odprowadzania ciepła z przedziału silnikowego pojazdu samochodowego.
W tym przypadku koniec przewodu, znajdujący się w chłodniejszej strefie, jest korzystnie położony w pobliżu jednej ścianki pojazdu. W szczególności chłodniejszą strefą, na którą otwiera się przewód, jest osłona chłodnicy, położona na jednej ściance przedziału silnikowego. Przewód znajduje się w górnej części tego przedziału, w małej odległości od maski silnika. Jeden lub kilka otworów jest wykonanych w przewodzie na wprost najgorętszych elementów silnika, takich jak kolektor wydechowy, turbosprężarka, karter i osłona zaworów wzniosowych. Strefa uchodząca na zewnątrz znajduje się u dołu szyby przedniej tam, gdzie powstaje podciśnienie, wywołane zawirowaniami podczas przemieszczania się pojazdu z dużą prędkością. Inna strefa, uchodząca na zewnątrz, znajduje się w dolnej części przedziału silnikowego. Uchodzi ona na ogół pod częścią środkową pojazdu, gdzie rozwijają się również turbulencje aerodynamiczne podczas przemieszczania się pojazdu. Przewód może być połączony trwale z maską silnika. Wariantowo może on być także przymocowany do samego silnika lub samego przedziału.
Gdy pojazd się przemieszcza, czoło ciśnienia, wytworzone w miejscu przenikania do powietrza atmosferycznego, powoduje jego wchodzenie do przewodu, który uchodzi na przedniej powierzchni pojazdu i zmusza je do przechodzenia przez ten przewód na całej jego długości.
Przewód ma korzystnie taki kształt, że w jego części początkowej przekrój maleje nieco w sposób stopniowy względem końca, położonego w chłodniejszej strefie, przez co uzyskuje się zbieżność. Wynika z niej zwiększenie prędkości powietrza, które przepływa przez tę cześć zbieżną. Otwór pojedynczy lub wielokrotny, wykonany na wprost gorących punktów silnika, może być utworzony przez proste rozcięcie koliste lub o dowolnym kształcie zamkniętym, wykonane w przewodzie. Alternatywnie może on mieć także postać cokołu, wykonanego w dowolny sposób na rozcięciu przewodu, np. przez odgięcie na zewnątrz pod katem prostym krawędzi rozcięcia na kilka centymetrów.
W przedziałach silnikowych pojazdów samochodowych zaleca się też zaopatrzyć przewód w dyszę zasysającą. Na ogół taka dysza jest skierowana w bezpośredniej bliskości tylnej części wentylatora, który wyposaża grzejnik obwodu cieczy chłodzącej. Dysza, skierowana ku wentylatorowi, może mieć kształt walcowy lub - korzystnie - stożka ściętego, przy czym jego większa średnica znajduje się od strony wentylatora.
Gdy pojazd stoi, żaden strumień powietrza nie wchodzi przez ściankę wejściową przedziału i wówczas, zadanie wtłaczania powietrza z dużą prędkością do przewodu i zasilania ejektorów, umieszczonych dalej na tym przewodzie, w celu zasysania gorącego powietrza z przedziału, przejmuje zespół wentylator-dysza.
Gdy pojazd jest w ruchu, działanie zespołu dysza-wentylator dodaje się do działania powietrza przepływającego w sposób naturalny w przewodzie w wyniku przemieszczania się pojazdu. Urządzenie według wynalazku ma zaletę, że umożliwia efektywne odprowadzanie kalorii z przedziału silnikoPL 197 445 B1 wego nawet wówczas, gdy stanowi on cześć składową maszyny nieruchomej lub maszyny ruchomej, która jest zatrzymana podczas długich okresów. Na rysunku pokazano schemat przedziału 1 silnika 2 pojazdu samochodowego, znajdującego się z przodu pojazdu 5 i ograniczonego w swej przedniej części przez ściankę przednią 5 stanowiącą osłonę chłodnicy, u góry przez maskę 15, u dołu przez płytę 16 do odizolowania silnika względem przestrzeni, położonej pomiędzy pojazdem i ziemią, a z tylu przez płytę 17 do oddzielania przedziału silnikowego od kabiny. Przedział silnikowy jest przedłużony i nadbudowany z tylu przez szybę przednią 14.
Przewód 3, jest połączony trwale z ramą przedziału 1, jest umieszczony pod maską 15 i biegnie wzdłuż nie tak, że przechodzi przez cały przedział silnikowy od przodu do tylu. Przewód 3 ma kształt spłaszczony i jego koniec 4, pełniący funkcję wlotu, znajduje się w chłodniejszej strefie w pobliżu osłony chłodnicy, zaś wylot znajduje się przy dwóch strefach wyjściowych 6, położonych odpowiednio na końcu maski 15, u dołu szyby przedniej 7 oraz w tylnej części dolnej 13 przedziału 1. Przekrój i kształt przewodu 3 są takie, że straty obciążenia przeciwstawiające się przepływowi powietrza wewnątrz przewodu, są pomijane. Tuż za końcem 4 przewód 3 zwęża się nieco, powodując w ten sposób przyspieszenie przepływu powietrza wskutek efektu Venturiego.
Gdy pojazd przemieszcza się w otaczającym powietrzu z pewną prędkością, powstają turbulencje aerodynamiczne w strefach dolnej części szyby przedniej 7 i pod pojazdem 13. Turbulencje te generują na ogół strefy podciśnieniowe względem reszty otoczenia przedziału. Wynika stąd to, że strumień powietrza zewnętrznego, które wpada do końca 4 do przewodu 3, gdy tylko pojazd jest w ruchu, jest dodatkowo przyspieszane przez podciśnienie, powstające w punktach 7, 13 oraz przez działanie zasysania, które stąd wynika.
W przewodzie 3 umieszczone są trzy rozłożone na jego długości otwory 8, przez które może przenikać powietrze pochodzące z przedziału silnikowego 1. Gdy powietrze przepływa z dużą prędkością w przewodzie 3, zasysa ono powietrze otoczenia z przedziału 1 poprzez otwory 8 wskutek efektu ejekcyjnego. Pierwszy otwór 8, położony najbardziej z przodu silnika 2, jest połączony z dyszą rozbieżną 9, skierowaną ku wentylatorowi 11, położonemu za chłodnicą 12. Jego zdaniem jest wychwytywane powietrze o nadciśnieniu ze strefy 10, położonej za wentylatorem, oraz kierowanie go do przewodu 3, gdzie miesza się ono z powietrzem, pochodzącym z końca 4, z jednoczesnym zwiększaniem ich prędkości wskutek efektu Venturiego. Dysza 9 umożliwia działanie urządzenia według wynalazku wówczas, gdy pojazd znajduje się w spoczynku i gdy żaden strumień powietrza nie wpływa przez koniec 4, zaś wentylator 11 pracuje.
Otwory 8, znajdujące się z tylu dyszy 9, są umieszczone na przewodzie 3 w punktach, położonych na wprost najgorętszych stref silnika 2, w kolektorze wydechowym 18 i na osłonie 19 zaworów zawiasowych.
Przewód 3 jest wykonany z polichlorku winylu i został wykonany w postaci elementu wydrążonego, uzyskanego przez wyciskanie-wydmuchiwanie tworzywa sztucznego.

Claims (7)

1. Urządzenie do odprowadzania ciepła z przedziału silnikowego samochodu za pomocną co najmniej jednego przewodu, którego jeden koniec znajduje się w strefie chłodniejszej, w pobliżu jednej ścianki przedziału, przy czym przewód ten przechodzi przez górną cześć przedziału w kierunku co najmniej jednej strefy wylotu na zewnątrz, w której panuje ciśnienie niższe, lub równe ciśnieniu w przedziale, przy czym wspomniany przewód ma co najmniej jeden otwór, przez który otaczające powietrze, znajdujące się w przedziale jest zasysane do przewodu, znamienne tym, że co najmniej jeden otwór (8) przewodu (3) jest połączony z dyszą zasysającą (9), skierowaną ku strefie (10), znajdującej się za wentylatorem (11) w strefie nadciśnienia względem reszty otoczenia przedziału (1).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przewód (3) jest wyposażony w tłumik hałasu.
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że przewód (3) jess wykonany z tworzywa sztucznego.
4. Urządzenie według zastrz. 1, zn^i^i^ni^^ tym, że przedział (11 jess przedziałem siimkowym pojazdu samochodowego.
5. według zas-trz. 4, tym, że koniec (4), pełniący funkcję wlotu przewodu (3) znajduje się w pobliżu ścianki przedniej (5) przedziału silnikowego (1) pojazdu.
PL 197 445 B1
6. Urządzeniewedług zastrz.4 albo5, znamiennetym, że strefawyjściowa(6) przewodu(3), uchodząca ns enwndtre ensjZgjn się g Zwłg seyOy prenZniej (14).
7. Urząddeeieweełuu zastrz^ albo5, znnmliennntymi. że stredawyjściowe(6) przewedz(3), gchodeącs ns eewnątre, enajduje się w dolnej ceęCci preedeisłg silnikowego (1).
PL335070A 1998-08-24 1999-08-24 Urządzenie do odprowadzania ciepła z przedziału silnikowego samochodu PL197445B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9810665A FR2782480B1 (fr) 1998-08-24 1998-08-24 Dispositif et procede d'evacuation des calories d'un compartiment

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335070A1 PL335070A1 (en) 2000-02-28
PL197445B1 true PL197445B1 (pl) 2008-03-31

Family

ID=9529852

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL335070A PL197445B1 (pl) 1998-08-24 1999-08-24 Urządzenie do odprowadzania ciepła z przedziału silnikowego samochodu

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6302228B1 (pl)
EP (1) EP0982168B1 (pl)
JP (1) JP2000062475A (pl)
AT (1) ATE251555T1 (pl)
BR (1) BR9903880A (pl)
DE (1) DE69911872D1 (pl)
FR (1) FR2782480B1 (pl)
PL (1) PL197445B1 (pl)

Families Citing this family (71)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6622806B1 (en) * 1999-04-27 2003-09-23 Yamaha Hatsudoki Kabushiki Kaisha Air inlet for ATV
EP1142776B1 (en) * 1999-10-20 2007-02-28 Denso Corporation Front end panel
SE517425C2 (sv) * 2000-10-18 2002-06-04 Haegglunds Vehicle Ab Luftintag till ett motorfordon
CA2361045A1 (en) * 2000-11-03 2002-05-03 Ron Bergman Air intake system for a vehicle
JP3577018B2 (ja) * 2001-08-31 2004-10-13 本田技研工業株式会社 車両のフロントグリル周りの吸気構造
US6971471B2 (en) * 2001-12-07 2005-12-06 General Motors Corporation Multi-directional drive
JP2004026008A (ja) * 2002-06-25 2004-01-29 Honda Motor Co Ltd 燃料電池電気自動車
FR2854433B1 (fr) * 2003-04-29 2007-06-01 Valeo Thermique Moteur Sa Dispositif de regulation d'un flux d'air pour un module de refroidissement de vehicule automobile
JP2005053464A (ja) * 2003-07-24 2005-03-03 Denso Corp 車両の前端構造
US6988574B2 (en) * 2003-08-28 2006-01-24 Jones Performance Products, Inc. One-way air duct for engine compartment cooling
US7481287B2 (en) * 2004-04-02 2009-01-27 Deere & Company Vehicle cooling package
US8201651B2 (en) * 2004-07-12 2012-06-19 Honda Motor Co., Ltd. Automobile over-bulkhead air intake system
US7234555B2 (en) * 2004-07-12 2007-06-26 Honda Motor Co., Ltd. Secondary path automobile air intake system
US7237635B2 (en) * 2004-07-12 2007-07-03 Honda Motor Co., Ltd. Automobile over-bulkhead air intake system
DE102004034313B4 (de) * 2004-07-15 2013-09-26 Volkswagen Ag Kühlmittelleitungsanordnung
US20060048986A1 (en) * 2004-09-09 2006-03-09 Daniel Christopher Bracciano Vehicle hood opening for cooling airflow and method of cooling a heat-dissipating component
JP4276605B2 (ja) * 2004-09-29 2009-06-10 株式会社豊田自動織機 水素ステーション及び車両
US20060113136A1 (en) * 2004-11-30 2006-06-01 Coot2 Inc. Off road vehicle apparatus and method
JP4505734B2 (ja) * 2004-12-28 2010-07-21 豊田合成株式会社 車両用吸気ダクト
ITBO20050457A1 (it) * 2005-07-08 2007-01-09 Ferrari Spa Vettura ad alte prestazioni con soffiaggio di aria per modificare il campo aerodinamico
CN101028844B (zh) * 2006-03-03 2010-12-08 光阳工业股份有限公司 全地形车无级变速系统冷却装置
US7562739B2 (en) * 2006-03-16 2009-07-21 Kwang Yang Motor Co., Ltd. Cooling structure for a continuous variation transmission system of an all-terrain vehicle
US7383905B2 (en) * 2006-08-07 2008-06-10 Deere & Company Vehicle cooling system
US20080178825A1 (en) * 2007-01-31 2008-07-31 Caterpillar Inc. System and method for cooling a power source enclosure
US7686111B2 (en) * 2007-02-19 2010-03-30 Gm Global Technology Operations, Inc. HV battery cooling with exhaust flow of fuel cell systems
US8720344B2 (en) * 2007-05-07 2014-05-13 General Electric Company Thermal management system and method
US8006626B2 (en) * 2007-05-07 2011-08-30 General Electric Company System and method for cooling a battery
US8303337B2 (en) 2007-06-06 2012-11-06 Veedims, Llc Hybrid cable for conveying data and power
US7940673B2 (en) 2007-06-06 2011-05-10 Veedims, Llc System for integrating a plurality of modules using a power/data backbone network
EP2205479B1 (en) * 2007-08-08 2016-05-25 Mahindra & Mahindra Ltd. Bonnet with integrated air duct
US8256496B2 (en) * 2007-12-06 2012-09-04 Deere & Company Air diverter for vehicle cooling system
US8230957B2 (en) * 2008-01-30 2012-07-31 Deere & Company Flow-inducing baffle for engine compartment ventilation
US20090272589A1 (en) * 2008-03-06 2009-11-05 Ballard Claudio R Engine air filter system
US7856158B2 (en) 2008-03-07 2010-12-21 Ballard Claudio R Virtual electronic switch system
US8100209B2 (en) * 2008-03-31 2012-01-24 Honda Motor Co., Ltd. Front bulkhead cover and air flow system
JP5256918B2 (ja) * 2008-08-05 2013-08-07 マツダ株式会社 車両の空調装置
JP4730411B2 (ja) * 2008-08-07 2011-07-20 マツダ株式会社 車体前部のエンジン吸気通路構造
DE102009033045A1 (de) * 2009-07-03 2011-01-13 Audi Ag Frontklappe für ein Kraftfahrzeug
JP5699653B2 (ja) * 2010-03-08 2015-04-15 コベルコ建機株式会社 建設機械の冷却構造
JP5664648B2 (ja) * 2010-05-28 2015-02-04 スズキ株式会社 空冷式燃料電池車両の排気装置
US8540043B2 (en) 2010-08-30 2013-09-24 Honda Motor Co., Ltd. Over bulkhead air intake for reduced snow ingestion
US8439143B2 (en) * 2011-02-21 2013-05-14 Honda Motor Co., Ltd. Over bulkhead air intake system
KR101231539B1 (ko) * 2011-03-10 2013-02-07 기아자동차주식회사 주행풍유도덕트 및 이를 적용한 엔진룸구조
US8976541B2 (en) 2011-08-31 2015-03-10 Potens Ip Holdings Llc Electrical power and data distribution apparatus
CN103842198B (zh) * 2011-10-12 2015-05-13 丰田自动车株式会社 车辆前部结构
WO2013073262A1 (ja) * 2011-11-15 2013-05-23 トヨタ自動車株式会社 冷却風導入構造
GB2497938A (en) * 2011-12-22 2013-07-03 Nissan Motor Mfg Uk Ltd Vehicle with air vent arrangement
US8708075B2 (en) * 2012-01-16 2014-04-29 Honda Motor Co., Ltd. Front end structure for vehicle
US9752491B2 (en) * 2013-10-07 2017-09-05 Denso International America, Inc. Powered air ram with energy recovery
JP6246009B2 (ja) * 2014-02-13 2017-12-13 株式会社神戸製鋼所 エンジンフード
JP6299282B2 (ja) * 2014-02-28 2018-03-28 日産自動車株式会社 外気導入システム
US9211791B2 (en) * 2014-03-31 2015-12-15 Honda Motor Co., Ltd. Automobile over-bulkhead air intake system
DE102014110198A1 (de) * 2014-07-21 2016-01-21 Dr. Ing. H.C. F. Porsche Aktiengesellschaft Bug eines Kraftfahrzeuges
FR3024962A1 (fr) * 2014-08-19 2016-02-26 Peugeot Citroen Automobiles Sa Vehicule automobile a refroidissement ameliore de compartiment sous-capot
JP6009063B2 (ja) * 2014-08-19 2016-10-19 株式会社小松製作所 作業車両
DE102014221156A1 (de) 2014-10-17 2016-04-21 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Kraftfahrzeug mit einem innerhalb der Karosserie gelegenen Aggregateraum
JP6380212B2 (ja) * 2014-12-09 2018-08-29 株式会社デンソー 冷却装置、および冷却モジュール
DE102015205318B4 (de) * 2015-03-24 2017-09-14 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Fahrzeug mit einem Verbrennungsmotor und einer Abgasanlage, welche einen Schalldämpfer aufweist
US9969342B2 (en) * 2015-03-26 2018-05-15 Ford Global Technologies Llc Body-on-frame bumper step pad with seal between bumper beam and radiator grill
WO2017010396A1 (ja) * 2015-07-10 2017-01-19 株式会社デンソー 導風ユニットおよび冷却モジュール
DE102015214313B4 (de) * 2015-07-29 2017-12-28 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Kraftfahrzeug mit einer Luftansauganlage zur verbesserten Wasserdurchfahrt
WO2017030079A1 (ja) * 2015-08-20 2017-02-23 株式会社デンソー 冷却装置
JP6292196B2 (ja) * 2015-08-28 2018-03-14 トヨタ自動車株式会社 車両前部の吸気構造
GB201515707D0 (en) * 2015-09-04 2015-10-21 Jaguar Land Rover Ltd Modifying aerodynamic performance of a vehicle
US9764776B2 (en) * 2015-12-18 2017-09-19 Honda Motor Co., Ltd. Motor vehicle engine room air and water management system
CN106956587B (zh) * 2017-01-20 2020-03-20 徐工集团工程机械有限公司 车辆动力舱及具有其的工程车辆
JP6907837B2 (ja) * 2017-09-07 2021-07-21 トヨタ自動車株式会社 エンジンカバー
GB201720536D0 (en) * 2017-12-08 2018-01-24 Mclaren Automotive Ltd Downforce duct
JP7111476B2 (ja) * 2018-02-20 2022-08-02 トヨタ自動車株式会社 車両用冷却装置
FR3079454B1 (fr) * 2018-03-30 2020-09-11 Valeo Systemes Thermiques Dispositif de regulation d'un flux d'air pour une entree d'air d'un vehicule automobile
EP3626499B1 (en) * 2018-09-18 2021-07-21 Volvo Car Corporation Vehicle front structure

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2104768A (en) * 1936-08-21 1938-01-11 American Forging & Socket Co Storage battery installation
US2104771A (en) * 1936-08-21 1938-01-11 American Forging & Socket Co Storage battery installation
US3616871A (en) * 1969-11-12 1971-11-02 J B Hopkins Vehicle bug deflector
US4201121A (en) * 1978-07-31 1980-05-06 Brandenburg Frank J Jr Method of venting heat from homes
US4265332A (en) * 1979-06-21 1981-05-05 Fmc Corporation Heat extracting muffler system
JPH0350523U (pl) * 1989-09-26 1991-05-16
DE4117230A1 (de) * 1990-06-08 1991-12-12 Volkswagen Ag Frontmotorfahrzeug mit kuehlluftdurchsetztem motorraum
FR2667549B1 (fr) 1990-10-09 1992-12-11 Renault Dispositif de refroidissement d'organes situes sous le capot moteur d'un vehicule automobile.
JP2510543Y2 (ja) * 1991-06-21 1996-09-11 本田技研工業株式会社 エンジンル―ム内温度制御装置
JP2917779B2 (ja) * 1993-12-06 1999-07-12 三菱自動車エンジニアリング株式会社 フロントデッキ部のエアアウトレット装置
JP2894238B2 (ja) 1994-10-12 1999-05-24 トヨタ自動車株式会社 横置きエンジンの吸気系冷却装置
JPH08188054A (ja) * 1995-01-10 1996-07-23 Suzuki Motor Corp エアダクトの消音構造
US5660243A (en) * 1995-02-13 1997-08-26 Chrysler Corporation Air flow, atmospheric particle, and environmental element diverter system
JPH08258669A (ja) * 1995-03-20 1996-10-08 Toyota Motor Corp フードエアバッグ装置
US6056075A (en) * 1999-05-26 2000-05-02 Daimlerchrysler Corporation Hood with integrated cooling duct

Also Published As

Publication number Publication date
BR9903880A (pt) 2000-09-19
FR2782480A1 (fr) 2000-02-25
EP0982168B1 (fr) 2003-10-08
DE69911872D1 (de) 2003-11-13
PL335070A1 (en) 2000-02-28
FR2782480B1 (fr) 2000-10-20
JP2000062475A (ja) 2000-02-29
ATE251555T1 (de) 2003-10-15
US6302228B1 (en) 2001-10-16
EP0982168A1 (fr) 2000-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL197445B1 (pl) Urządzenie do odprowadzania ciepła z przedziału silnikowego samochodu
US8556013B2 (en) Air management system for heavy duty truck under-hood heat control
US7497287B2 (en) Cooling system for vehicle
JP5655952B2 (ja) 車両前部構造
US5181554A (en) Radiator cooling apparatus for an automobile engine
US4995447A (en) Air ducting system for cooling air in the front end of a motor vehicle
JPH0268221A (ja) 自動車の車両前部の冷却空気案内装置
US10280879B2 (en) Snorkel and pressure relief valve for dual path cool air inlet system
JPH11502586A (ja) 改良された、冷却ファンのシュラウド
JPH07166865A (ja) 冷却装置
US4241702A (en) Noise-proof and air-cooled enclosure for an engine
US7077078B2 (en) Engine cooling structure
CN109083777B (zh) 用于车辆的发动机的进气结构
US4969421A (en) Cooling device for an internal combustion engine
JPH05301528A (ja) 自動車エンジンルームの換気装置
US6988574B2 (en) One-way air duct for engine compartment cooling
SE514268C2 (sv) Avgasutsläpp med låg IR-signatur
US20070066158A1 (en) Cooling system for outboard motor
RU2181847C1 (ru) Устройство для охлаждения моторно-трансмиссионной установки транспортного средства
US4038835A (en) Air conditioning for automobiles
JPH107087A (ja) 船外機
JP3446475B2 (ja) 車両における外気導入用エアダクトの構造
RU2759167C1 (ru) Система охлаждения двигателя
JP7435137B2 (ja) 車両における吸気及び雨雪排出構造
JPH0239852Y2 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110824