PL188853B1 - Kompozycja kształtki o działaniu piorącym względnie czyszczącym, do stosowania zwłaszcza w gospodarstwie domowym - Google Patents

Kompozycja kształtki o działaniu piorącym względnie czyszczącym, do stosowania zwłaszcza w gospodarstwie domowym

Info

Publication number
PL188853B1
PL188853B1 PL98335445A PL33544598A PL188853B1 PL 188853 B1 PL188853 B1 PL 188853B1 PL 98335445 A PL98335445 A PL 98335445A PL 33544598 A PL33544598 A PL 33544598A PL 188853 B1 PL188853 B1 PL 188853B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
cellulose
composition
disintegrant
washing
Prior art date
Application number
PL98335445A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335445A1 (en
Inventor
Gerhard Blasey
Dieter Jung
Hans-Friedrich Kruse
Fred Schambil
Original Assignee
Henkel Kgaa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7823143&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL188853(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Henkel Kgaa filed Critical Henkel Kgaa
Publication of PL335445A1 publication Critical patent/PL335445A1/xx
Publication of PL188853B1 publication Critical patent/PL188853B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/0047Detergents in the form of bars or tablets
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/0047Detergents in the form of bars or tablets
    • C11D17/0065Solid detergents containing builders
    • C11D17/0073Tablets

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Cleaning Implements For Floors, Carpets, Furniture, Walls, And The Like (AREA)

Abstract

1. Kompozycja ksztaltki o dzialaniu pioracym wzglednie czyszczacym, do stosowa nia zwlaszcza w gospodarstwie domowym, zawierajaca znane skladniki, jak srodki po- wierzchniowo czynne, wypelniacze aktywne, srodki wybielajace, aktywatory i katalizatory wybielania, enzymy i stabilizatory enzymów, inhibitory pienienia, inhibitory szarzenia, srodki zapobiegajace ponownemu osadzaniu sie brudu, sole nieorganiczne i organiczne, rozjasniacze optyczne, barwniki i substancje zapachowe, oraz przynajmniej jedna substan- cje rozsadzajaca w postaci granulatu, znamienna tym, ze przynajmniej 90% wagowo gra- nulatu substancji rozsadzajacej ma ziarna o wielkosci od 200 µ m do 3000 µm, a korzystnie od 300 µm do 1600 µm, przy czym zawartosc ziaren o wielkosci ponizej 200 µm nie prze- kracza 5% wagowo, natomiast laczna zawartosc substancji rozsadzajacej w kompozycji ksztaltki wynosi od 1 do 20%, a korzystnie od 2 do 10% wagowo masy kompozycji. PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest kompozycja kształtki o działaniu piorącym względnie czyszczącym, do stosowania zwłaszcza w gospodarstwie domowym. Zawiera ona znane składniki, jak środki powierzchniowo czynne, wypełniacze aktywne, środki wybielające, aktywatory i katalizatory wybielania, enzymy i stabilizatory enzymów, inhibitory pienienia, inhibitory szarzenia, środki zapobiegające ponownemu osadzaniu się brudu, sole nieorganiczne i organiczne, rozjaśniacze optyczne, barwniki i substancje zapachowe, oraz przynajmniej jedną substancję rozsadzającą w postaci granulatu.
Są to w szczególności tabletki środków piorących, środków do mycia naczyń, soli do usuwania plam oraz zmniejszania twardości wody.. W porównaniu ze środkami proszkowymi tabletki wykazują szereg zalet, jak łatwość posługiwania się, proste dozowanie i znaczne zmniejszenie wielkości opakowań. Problemy z nimi związane wynikają z tego, że w ceiu uzyskania odpowiedniej trwałości kształtu i wytrzymałości na złamanie, konieczne jest stosowanie wysokich ciśnień prasowania. Powoduje to powstawanie znacznego zagęszczenia struktury, a co za tym idzie niedostateczną zdolność rozpadu i rozpuszczania się tabletek. Ostatecznym rezultatem jest zbyt wolne uwalnianie się substancji czynnych w czasie prania lub czyszczenia oraz niebezpieczeństwo tworzenia się pozostałości, zwłaszcza na tkaninach w procesie prania.
Problem powolnego rozpuszczania się tabletek jest znany od dawna w przemyśle farmaceutycznym. Usuwa się go, lub przynajmniej zmniejsza, przez dodawanie określonych środków wspomagających rozpad, tak zwanych substancji rozsadzających. Według publikacji Romppa (wydanie 9, tom 6, strona 4440) i Voigta („Lehrbuch der pharmazeutischen Technologie”, wydanie 6, 1987) jako substancje rozsadzające tabletki rozumie się środki pomocni188 853 cze, które sprzyjają szybkiemu rozpadowi tabletek w wodzie lub sokach żołądkowych oraz uwalnianiu środków leczniczych w postaci podatnej do absorpcji. W zależności od mechanizmu działania dzielą się one na klasy substancji, które zwiększają porowatość lub kapilamość tabletek i mają wysoką zdolność adsorpcji wody, albo wydzielają gaz do tabletek musujących, bądź zwiększają hydrofilowość, co sprzyja zwilżaniu cząstek substancji w wodzie. Do pierwszej klasy należą substancje znane jako klasyczne substancje rozsadzające, jak skrobia, celuloza i jej pochodne, alginiany, dekstrany, usieciowane poprzecznie poliwinylopirolidony. i wiele innych. Drugą klasę stanowią układy słabych kwasów i środków zawierających węglany, zwłaszcza kwas cytrynowy i kwas winowy w połączeniu z wodorowęglanem lub węglanem. Do ostatniej klasy zalicza się na przykład estry kwasów tłuszczowych z polietylenoglikolosorbitanem.
W niemieckim opisie patentowym nr 938566 proponuje się przetwarzanie kwasu acetylosalicylowego przed granulowaniem, a następnie całkowite wysuszenie i powlekanie wysoko zdyspergowaną krzemionką. Tak przygotowany granulat miesza się z innymi składnikami proszkowymi lub granulowanymi i prasuje w tabletki. Warstwa krzemionki działa jako izolacja i ochrona przed niepożądanymi reakcjami, a także przyczynia się do szybszego rozpadu tabletek, nawet po długim okresie przechowywania.
Z niemieckiego opisu patentowego nr 1228029 znany jest sposób wytwarzania tabletek, według którego składniki proszkowe, bez wstępnej granulacji, miesza się ze sproszkowaną celulozą i ewentualnie z wysoko zdyspergowaną krzemionką, a następnie prasuje, korzystnie po zmieleniu.
Według niemieckiego opisu patentowego nr 4121127 szczególnie odpowiedni środek pomocniczy do produkcji tabletek farmaceutycznych zawiera cząstki celulozy z materiałem osłonowym na powierzchni. Stosuje się go w postaci możliwie rozdrobnionej, korzystnie w postaci cząstek o wielkości poniżej 200 pm. W celu ich uzyskania prowadzi się mielenie w młynie kulowym. Tabletki z tymi drobnoziarnistymi dodatkami mają wysoką wytrzymałość na złamanie i ulegają szybkiemu rozpadowi.
Jak z tego wynika, konwencjonalne substancje rozsadzające należące do pierwszej z wymienionych klas, są przed prasowaniem mieszane w bardzo rozdrobnionej postaci z pozostałymi składnikami tabletek, które występują w postaci rozdrobnionej lub granulowanej, albo pozostałe składniki tabletek powleka się lub pudruje substancją rozsadzającą.
Według europejskiego opisu patentowego nr EP-B-0523099 do wytwarzania tabletek środków piorących lub czyszczących można stosować substancje rozsadzające, znane z produkcji leków. Są to zdolne do pęcznienia krzemiany warstwowe, jak bentonity, naturalne materiały i pochodne, skrobi oraz celulozy, alginiany, skrobia ziemniaczana, metyloceluloza i/lub hydroksypropyloceluloza, które miesza się z lub wprowadza do granulatów przeznaczonych do prasowania.
Ze zgłoszenia nr WO-A-96/06156 znane jest wprowadzanie substancji rozsadzających do tabletek środków piorących i środków do zmywania. Wymienia się celulozę mikrokrystaliczną, cukry, jak sorbit, oraz krzemiany warstwowe, a zwłaszcza drobnoziarniste i zdolne do pęcznienia krzemiany warstwowe w rodzaju bentonitu i smektytu. Jako możliwe środki sprzyjające rozpadowi wymienia się także substancje przyczyniające się do wytwarzania gazów, jak kwas cytrynowy, wodorosiarczan, wodorowęglan, węglan i nadwęglan.
W obydwu wyżej wymienionych dokumentach stanu techniki nie podaje się żadnych dokładnych danych co do tego, jaki rozkład wielkości cząstek powinny mieć substancje rozsadzające. Jednakże dane odnośnie do mikrokrystaliczności celulozy i rozdrobnienia krzemianów warstwowych, przede wszystkim zawarte w literaturze dotyczącej produkcji tabletek środków leczniczych sugerują fachowcom, że zwykłe substancje rozsadzające są stosowane w rozdrobnionej postaci. Jest to spójne z faktem, że jak dotychczas żadne produkty o grubszym uziamieniu, otrzymane na przykład przez granulację drobnych proszków, nie są dostępne w handlu jako substancje rozsadzające do tabletek.
Z europejskich zgłoszeń patentowych nr EP-A-0466485, EP-A-0522766, EP-A-0711827, EP-A-0711828 i EP-A-0716144 znane jest wytwarzanie tabletek środków czyszczących, przy czym stosuje się zagęszczony materiał w postaci cząstek o wielkości od 180 do 2000 pm. Otrzymywane tabletki mogą mieć strukturę zarówno jednorodną, jak i niejednorodną. Zgodnie
188 853 z EP-A-0522766 składniki tabletek, a przynajmniej środki powierzchniowo czynne i wypełniacze aktywne, są mieszane na mokro, suszone i granulowane, a następnie napylane roztworem albo dyspersją spoiwa/substancji rozsadzającej, a zwłaszcza poliglikolu etylenowego. Matryca uzyskanych tabletek ma określony rozkład wielkości ziaren. Do dalszych spoiw/substancji rozsadzających należą znane i wielokrotnie już opisane środki, na przykład skrobie i pochodne skrobi, dostępne w handlu pochodne celulozy, takie jak usieciowana poprzecznie i modyfikowana celuloza, włókna mikrokrystalicznej celulozy, poprzecznie usieciowane poliwinylopirolidony, krzemiany warstwowe, itp. Jako materiały powlekające można stosować również słabe kwasy, takie jak kwas cytrynowy i kwas winowy, które w połączeniach z węglanami prowadzą do efektów musowania w zetknięciu z wodą. Według definicji Rómppa zaliczają się one do drugie klasy substancji rozsadzających.
Także i w tych przypadkach nie podaj e się żadnych dokładnych danych co do rozkładu wielkości cząstek substancji rozsadzającej. Substancję rozsadzającą nanosi się na powierzchnię granulek w postaci ciekłej, ew. zdyspergowanej albo w postaci stałej. Pozwala to fachowcowi przypuszczać, że do takiego powlekania stałymi cząstkami, tak zwanego „pudrowania”, stosuje się materiały o dużym rozdrobnieniu, które mają zwykle także stosunkowo znaczną zawartość części pylistych.
Wytwarzania skrobi i celulozy w postaciach odpowiednich do zastosowania jako substancje rozsadzające dotyczą opisy patentowe Stanów Zjednoczonych Ameryki nr US 4,269,859 i 4,072,535. Z pierwszego z nich znany jest sposób wytwarzania celulozy w postaci granulek o odpowiedniej wielkości, które ewentualnie mogą być mieszane ze składnikami leków. Sposób polega na zagęszczaniu, granulowaniu i przesiewaniu celulozy, złożonej z włókien o wybranej długości, przy czym te wszystkie operacje są wykonywane w jednym agregacie. W efekcie uzyskuje się granulki, spośród których poniżej 5% pozostaje na sicie 500 pm, poniżej 30% przechodzi przez sito 150 pm, a poniżej 5% przechodzi przez sito 75 pm.
Według opisu US 4,072,535 nie zżelowana postać skrobi o określonej zawartości wody, jest poddawana zagęszczaniu, suszeniu do odpowiedniej wilgotności, mieleniu i przesiewaniu. Proces jest prowadzony tak, aby produkt był pozbawiony cząstek większych od 425 pm, 90% cząsteczek przechodziło przez sito 180 pm, od 30% do 90% przechodziło przez sito 53 pm, a przynajmniej 10% pozostawało na tym sicie.
Zgodnie z EP-A-0711827 stosowanie cząstek, które składają się głównie z cytrynianu, mającego określoną rozpuszczalność w wodzie, prowadzi także do przyspieszonego rozpadu tabletek. Przypuszcza się, że przez rozpuszczenie cytrynianu siła jonowa zwiększa się miejscowo na pewien okres, przez co następuje spowolnienie żelowania środków powierzchniowo czynnych, skutkiem czego rozpad tabletek nie ulega zahamowaniu. Według tego zgłoszenia cytrynian nie stanowi zatem klasycznej substancji rozsadzającej, lecz służy jako środek przeciwdziałający żelowaniu.
Wymienione propozycje rozwiązań przyczyniają się do polepszenia właściwości rozpadowych tabletek w przypadku wytwarzania tabletek środków leczniczych. Dla tabletek środków piorących albo czyszczących, uzyskane polepszenie w wielu przypadkach nie jest wystarczające. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy w tabletkach rośnie udział kleistych substancji organicznych, na przykład anionowych i/lub niejonowych środków powierzchniowo czynnych. Taka sytuacja jest jednym z powodów tego, że dotychczas nie są dostępne na rynku żadne tabletki środka piorącego, które spełniałyby wysokie wymagania użytkownika. Także w dziedzinie środków do zmywania naczyń i dodatków do środków piorących tabletki nie wykazują dostatecznie wysokiej szybkości rozpadu, przy często wystarczającej wytrzymałości na złamanie. Zwiększenie szybkości rozpadu i rozpuszczania się tabletek środków do zmywania naczyń może być korzystne zwłaszcza w przypadku faz zawierających substancje czynne, które powinny działać na początku procesu zmywania względnie przy niższych temperaturach.
Celem wynalazku jest polepszenie zdolności rozpadu i rozpuszczania się kształtek środków piorących i czyszczących przez wprowadzenie do ich składu substancji rozsadzających o wysokiej zdolności adsorpcji wody, zwiększających porowatość lub kapilamość tabletek. Badania, które doprowadziły do wynalazku wykazały, że uziamienie substancji rozsadzającej w zasadniczy sposób wpływa na właściwości uzyskanych tabletek, w tym zwłaszcza na twardość i szybkość rozpuszczania. Dzięki zastosowaniu gruboziarnistych substancji rozsadzają188 853 cych, a także dopasowaniu do nich uziamienia pozostałych składników wchodzących w skład tabletek, otrzymano produkty o doskonałych, nie spotykanych dotąd parametrach. Ceł wynalazku zrealizowano przez opracowanie kompozycji kształtki, w której przynajmniej 90% wagowo granulatu substancji rozsadzającej ma ziarna o wielkości od 200 pm do 3000 ąm, a korzystnie od 300 pm do 1600 (im, przy czym zawartość ziaren o wielkości poniżej 200 pm nie przekracza, 5% wagowo, natomiast łączna zawartość substancji rozsadzającej w kompozycji kształtki wynosi od 1 do 20%, a korzystnie od 2 do 10% wagowo masy kompozycji.
Jako substancje rozsadzające w postaci granulatu stosuje się substancje wybrane z grupy, do której należą: skrobie i ich pochodne; celuloza, zwłaszcza celuloza bukowa, siarczynowa celuloza bukowa, celuloza bawełniana i celuloza świerkowa; pochodne celulozy, jak celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloceluioza, metyloceluloza; kwas alginowy i jego sole; karboksymetyloamylopektyna; kwas poliakrylowy; poliwinylopirolidon i poliwinylopolipirolidon.
Ilość substancji rozsadzającej w granulacie tej substancji wynosi przynajmniej 70% wagowo masy granulatu.
Przynajmniej 50%, a korzystnie 90% wagowo pozostałych składników kompozycji kształtki o działaniu piorącym względnie czyszczącym ma ziarnistość zawartą w granicach od 200 jim do 3000 pm.
Substancje rozsadzające będące drobnymi proszkami, przeprowadza się w postać gruboziarnistą przez suszenie rozpyłowe, granulowanie, aglomerację, zagęszczanie, pastylkowanie lub wytłaczanie.
Określenie „kształtka” nie odnosi się wyłącznie do tabletek. Dotyczy ono każdego kształtu przestrzennego, jaki można nadać materiałom wyjściowym, ewentualnie pod wpływem zewnętrznego pojemnika. Wysokość ciał cylindrycznych może być mniejsza, większa lub równa średnicy podstawy. Podstawę kształtki może stanowić także prostokąt, kwadrat, trapez, romb, trójkąt lub inny wielokąt.
Znacznie polepszone właściwości rozpuszczania kształtek według wynalazku umożliwiają dozowanie ich bezpośrednio do kąpieli wodnej w procesie prania maszynowego, a także do korytka pralki domowej. Oczywiście kształt i wymiary kształtek muszą być dopasowane do wielkości komory spłukującej.
Kształtka może mieć także strukturę płytkową z naprzemiennie występującymi odcinkami długimi i grubszymi oraz cienkimi i krótszymi, co umożliwia dzielenie jej na dowolne segmenty przez odłamywanie. Taką samą możliwość daje struktura w postaci pionowo ustawionych trójkątów, połączonych tylko jednym bokiem.
Tabletki wytwarzane według wynalazku mają korzystnie średnicę od 20 do 60 mm, a zwłaszcza 40 ± 10 mm, a ich wysokość wynosi od l0 do 30 mm, a zwłaszcza od 15 do 25 mm. Ciężar pojedynczej kształtki wynosi od 15 do 60 g, a zwłaszcza od 25 do 40 g. Gęstość wynosi zwykle powyżej 1 kg/dm3, a zwłaszcza od 1,2 do 1,4 kg/dm3. W zależności od zastosowania, twardości wody i stopnia zabrudzenia stosuje się odpowiednie ilości typowych kształtek.
Kształtki mogą być jednorodne, co oznacza, że składniki są rozdzielone równomiernie w objętości kształtki. W kształtkach niejednorodnych rozkład taki nie występuje. Kształtka niejednorodna może być kilkuwarstwowa, przy czym poszczególne warstwy mogą różnić się szybkością rozpadu i rozpuszczania. Pozwala to na rozdzielenie składników, których wzajemne oddziaływanie jest niekorzystne, przez umieszczenie ich w oddzielnych warstwach i regulowanie w ten sposób czasu przechodzenia do roztworu. Jeden z takich składników może być umieszczony w warstwie ulegającej szybszemu rozpuszczeniu tak, że zacznie reagować wcześniej i zdąży przereagować, zanim rozpuści się drugi składnik. Warstwy mogą być rozmieszczone piętrowo lub w poziomie. Przykładowo tabletka może składać się z trzech warstw, w tym dwóch zewnętrznych i jednej wewnętrznej, zawierającej wybielacz nadtlenkowy.
Przykłady niejednorodnych kształtek można znaleźć także w europejskich opisach patentowych nr EP-A-0711827, EP-A-0711828 i EP-A-0716144.
W kompozycjach kształtek według wynalazku substancje rozsadzające można stosować w postaci granulatu pojedynczego substancji albo jako połączenia granulatów różnych substancji. W przypadku użycia granulatów różnych substancji rozsadzających korzystne jest, gdy więcej niż 40% wagowo, bardziej korzystnie przynajmniej 50% wagowo, a najkorzystniej
188 853 przynajmniej 60% wagowo w stosunku do całej ilości zastosowanego granulatu substancji rozsadzających, miało skład i rozkład wielkości cząstek, jak podano wyżej. Ponieważ jednak właśnie grubsze niż zwykle uziamienie stosowanych substancji rozsadzających powoduje przyspieszenie rozpadu kształtki piorącej albo czyszczącej, to jest szczególnie korzystne i w wysokim stopniu pożądane, aby cała ilość użytych granulatów różnych substancji rozsadzających miała wyżej wymienione cechy.
Do korzystnych substancji rozsadzających, które powinny być przeprowadzone w postać granulatu względnie współgranulatu, zaliczają się skrobie i pochodne skrobi, celuloza i pochodne celulozy, na przykład celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloceluloza, metyloceluloza, kwas alginowy i jego sole, karboksymetyloamylopektyna, kwas poliakrylowy, poliwinylopirolidon i poliwinylopolipirolidon. Granulaty substancji rozsadzających można wytwarzać w zwykły sposób, na przykład drogą suszenia rozpyłowego lub suszenia przegrzaną parą preparatów wodnych albo drogą granulacji, pastylkowania, wytłaczania i zagęszczania na walcach. Przy tym korzystne może być wprowadzanie do substancji rozsadzających znanych dodatków, środków wspomagających granulację, nośników albo środków pokrywających, a następnie wytwarzanie współgranulatu. Substancjami dodatkowymi są korzystnie składniki środków piorących albo czyszczących, nie mające charakteru środków powierzchniowo czynnych, a zwłaszcza aktywatory wybielania i/lub katalizatory wybielania. Szczególnie korzystne są granulaty substancji rozsadzających, które jako materiał dodatkowy zawierają czteroacetyloetylenodwuaminę (TAED) i/lub inne aktywatory wybielania. Przez tego rodzaju współgranulację można polepszyć rozdział substancji rozsadzającej w kształtce, a zwłaszcza w tabletce, co w określonych przypadkach może prowadzić również do zwiększenia szybkości rozpadu kształtki.
W zakresie niniejszego wynalazku szczególnie korzystne jest stosowanie celulozowych substancji rozsadzających, opisanych we wcześniejszym niemieckim zgłoszeniu patentowym nr DE 19709991. Te substancje rozsadzające są materiałami zawierającymi celulozę, które poddaje się zagęszczaniu, przy czym korzystnie stosuje się zagęszczone materiały drzewne, takie jak TMP (miazga termomechaniczna) albo CTMP (miazga chemotermomechaniczna). Szczególnie korzystne substancje rozsadzające tego typu są dostępne w Rettenmaier Company pod oznaczeniami Arbocel®-B i Arbocel®-BC (celuloza bukowa), Arbocel®-BE (siarczynowa celuloza bukowa), Arbocel®-B-SCH (celuloza bawełniana), Arbocel®-FIC (celuloza świerkowa) oraz inne gatunki Arbocel® (Arbocel®-TF-30-HG).
W korzystnym rozwiązaniu wynalazku zawartość właściwych substancji rozsadzających w granulacie wynosi korzystnie od 50 do 100%, a zwłaszcza przynajmniej 70% wagowo, przy czym szczególnie korzystne mogą być postacie zawierające przynajmniej 80 albo nawet 90% wagowo tych substancji. Możliwe są także granulaty, zawierające substancje rozsadzające w ilości od 97 do 100% wagowo, które wytwarza się z materiałów dostępnych w handlu.
W innym możliwym rozwiązaniu wynalazku, w który granulowaną substancję rozsadzającą stosuje się w postaci współgranulatu, zwłaszcza w połączeniu z TAED, zawartość substancji rozsadzającej w granulacie wynosi więcej niż 20% wagowo i mniej niż 70% wagowo. W skład reszty współgranulatu wchodzi korzystnie przynajmniej 70% wagowo, a zwłaszcza od 80 do 100% wagowo substancji czynnych, jak aktywator wybielania, zwłaszcza TAED, i/lub katalizator wybielania.
W przypadku, gdy przy wytwarzaniu granulatu substancji rozsadzających powstają drobne cząstki o wielkości poniżej 200 pm, korzystne jest oddzielanie tych cząstek w takim stopniu, aby granulat substancji rozsadzających był zasadniczo wolny od części pylistych (w ramach niniejszego wynalazku za części pyliste uważa się cząstki o wielkości mniejszej niż 100 pm; patrz wyżej), a nawet w takim zakresie, aby całkowita zawartość cząstek poniżej 200 jim nie przekraczała 5% wagowo.
Nie tylko granulaty substancji rozsadzających, lecz także i pozostałe składniki kompozycji kształtki środka piorącego powinny występować przeważnie w postaci cząstek o podanych wymiarach. Jest zatem korzystne, aby przynajmniej 50% wagowo pozostałych składników, a korzystnie 90% wagowo miało rozkład wielkości cząstek od 200 pm do 3000 pm. Również pozostałe składniki korzystnie nie powinny zawierać cząstek o wielkości mniejszej od 200 pm w ilości przekraczającej 5% wagowo.
188 853
Także w tych składnikach należy unikać obecności części pylistych w takim stopniu, w jakim jest to możliwe. Można to uzyskać na przykład w ten sposób, że składniki te stosuje się w postaci granulowanej i/lub łączy je w jeden albo więcej składników złożonych, które można wytwarzać w zwykły sposób, na przykład drogą suszenia rozpyłowego, suszenia przegrzaną parą, granulacji/aglomeracji, granulacji fluidyzacyjnej, zagęszczania na walcach, pastylkowania albo wytłaczania. Powstające w wyniku tych procesów cząstki o wielkości poniżej 200 |im, usuwa się przy tym korzystnie przed mieszaniem z granulatami substancji rozsadzających. Do bilansu rozkładu wielkości cząstek tych składników nie wchodzą środki do obróbki powierzchni, takie jak środki pudrujące, o których wiadomo, że składają się z bardzo drobnych cząstek i nie są stosowane w postaci gruboziarnistej. Zarówno granulaty substancji rozsadzających, jak i pozostałe składniki, mogą być potraktowane dodatkowo stałymi, drobnoziarnistymi środkami do obróbki powierzchni.
Jako pozostałe składniki brane są pod uwagę wszystkie zwykłe składniki środków piorących albo czyszczących, środki do obróbki wstępnej, środki wybielające i środki do usuwania twardości wody. Zaliczają się do nich przede wszystkim: anionowe, niejonowe, kationowe, amfoteryczne i obojnacze środki powierzchniowo czynne; nieorganiczne i organiczne, rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie wypełniacze aktywne oraz współwypełniacze; środki wybielające, zwłaszcza nadtlenowe środki wybielające, a także związki z chlorem czynnym, które są korzystnie powlekane, aktywatory wybielania i katalizatory wybielania; enzymy i stabilizatory enzymów; inhibitory pienienia; inhibitory szarzenia; substancje, które zapobiegają ponownemu brudzeniu się tkanin, tak zwane środki odpychające brud; jak również sole nieorganiczne, takie jak siarczany, i sole organiczne, takie jak fosfoniany; rozjaśniacze optyczne oraz barwniki i substancje zapachowe. W środkach do maszynowego zmywania naczyń zaleca się dodatkowo stosowanie środków ochronnych dla srebra.
Do korzystnych anionowych środków powierzchniowo czynnych zaliczają się zarówno środki na bazie petrochemicznej, jak alkilobenzenosulfoniany i alkanosulfoniany oraz alkilo(etero)siarczany z łańcuchami o nieparzystej ilości członów; jak również na bazie naturalnej, na przykład siarczany z tłuszczowymi grupami alkilowymi albo (etero)siarczany z tłuszczowymi grupami alkilowymi, mydła, sulfobursztyniany, itp. Szczególnie korzystne są alkilobenzenosulfoniany i /lub siarczany alkilowe względnie eterosiarczany alkilowe o różnych długościach łańcuchów, ewentualnie w połączeniu z nieznacznymi ilościami mydła. O ile w przypadku alkilobenzenosulfonianów korzystny jest Cn-Cn-alUlobenzenosulfonian i Cn-alkilobenzenosulfonian, to (etero)siarczany alkilowe obejmują korzystnie długości łańcuchów od C12 do C16, C12 do C14, C14 do Ci6, Ci6 do Cis albo od Cu do C15 względnie od C13 do C15.
Do korzystnych niejonowych środków powierzchniowo czynnych zaliczają się zwłaszcza Ci2-Cj8-alkohole tłuszczowe etoksylowane przeciętnie od 1 do 7 molami tlenku etylenu na mol alkoholu oraz odpowiednie Cii-Ci7-alkohole, a zwłaszcza Ci3-Ci5-alkohole, lecz także i wyżej etoksylowane alkohole o podanych długościach łańcuchów, znane z dziedziny środków piorących albo czyszczących, aminotlenki, alkilopoliglikozydy, amidy kwasów polihydroksytłuszczowych, etoksylany estrów metylowych kwasów tłuszczowych i środki powierzchniowo czynne typu gemini.
Jako korzystnie stosowane nieorganiczne wypełniacze aktywne bierze się pod uwagę zwłaszcza zwykłe fosforany, a zwłaszcza trój polifosforan, zeolity, przy czym szczególną rolę odgrywa zeolit A, zeolit P, zeolit X i ich dowolne mieszaniny, a także węglany, wodorowęglany oraz krystaliczne i bezpostaciowe krzemiany o wielokrotnej zdolności piorącej. Do zwykłych współwypełniaczy zaliczają się przede wszystkim (ko)polimeryczne sole (poli)kwasów karboksylowych, na przykład kopolimery kwasu akrylowego i kwasu maleinowego, lecz także polikwasów karboksylowych i ich soli, takich jak kwas cytrynowy, kwas winowy, kwas glutarowy, kwas bursztynowy, kwas poliasparaginowy, itp.
Specjalista zna odpowiednie organiczne wypełniacze z niezliczonych publikacji z dziedziny środków piorących i czyszczących.
Jako środki wybielające stosuje się przede wszystkim nadtlenowe środki wybielające, takie jak nadboran i nadwęglan, zwłaszcza w połączeniu z aktywatorami wybielania i katalizatorami wybielania, szczególnie w zakresie środków do zmywania naczyń, a także wspomniane wyżej związki z czynnym chlorem.
188 853
Jeżeli chodzi o enzymy, to szczególnie interesujące sąproteazy, a także lipazy, amylazy, celulazy i peroksydazy oraz dowolne połączenia tych enzymów.
W rozwiązaniach według wynalazku stosuje się kompozycje zawierające anionowe środki powierzchniowo czynne, na przykład siarczany alkilowe i benzenosulfoniany alkenylowe i/lub mydła lub nawet siarczany alkilowe i sulfonowane estry gliceryny i kwasów tłuszczowych, i/lub anionowe środki powierzchniowo czynne w połączeniu z niejonowymi środkami powierzchniowo czynnymi, na przykład alkilosiarczany o różnych długościach łańcuchów, ewentualnie także kilku typów alkilosiarczanów o różnych długościach łańcuchów w połączeniu z etoksylowanymi alkoholami i/lub innymi wyżej wymienionymi niejonowymi środkami powierzchniowo czynnymi. Anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne mogą być również umieszczone w dwóch różnych składnikach złożonych.
W korzystnym rozwiązaniu wynalazku przynajmniej 50% wagowo, a zwłaszcza od 60 do 100% wagowo pozostałych składników obrabia się dodatkowo przed wymieszaniem z granulatami substancji rozsadzających, to jest napyla albo pudruje, przy czym szczególnie korzystna jest dodatkowa obróbka w warunkach bezwodnych. Jako korzystne ciekłe składniki można wymienić niejonowe środki powierzchniowo czynne i/lub poliglikole etylenowe. W innym przypadku pozostałe składniki obrabia się bezwodnym stopem niejonowych związków, stałych w temperaturze pokojowej, a zwłaszcza poliglikoli etylenowych o względnych masach cząsteczkowych powyżej 2000, a zwłaszcza od 4000 do 12000. Jako środki pudrujące brane są pod uwagę, podobnie jak przy granulatach substancji rozsadzających, przede wszystkim drobnoziarniste zeolity, krzemionka, siarczany, oraz wapniowe stearyniany, fosforany i/lub octany. W korzystnym rozwiązaniu oddziela się możliwie całkowicie części pyliste i cząstki mniejsze niż 200 pm przed zmieszaniem z granulatami substancji rozsadzających. Zgłaszający sądzą, że ten znany sposób obróbki powierzchniowej opóźnia rozpuszczanie cząstek w kształtce przed jej właściwym rozpadem w kąpieli wodnej. Jego zastosowanie w procesie wytwarzania kształtek zawierających granulaty substancji rozsadzających o określonym rozkładzie wielkości cząstek przyczynia się do szczególnie doskonałych właściwości rozpadowych kształtek.
W kompozycji według wynalazku wykorzystano fakt, że środki zakwaszające, jak kwas cytrynowy, kwas winowy albo kwas bursztynowy, a także kwaśne sole kwasów nieorganicznych(„wodorosole”), na przykład wodorosiarczany, przede wszystkim w połączeniu z układami zawierającymi węglany, także może przyczynić się do polepszenia właściwości rozpadowych kształtek. Zgodnie z wynalazkiem również te środki zakwaszające są stosowane w gruboziarnistej, a zwłaszcza granulowanej postaci, nie zawierają części pylistych i pod względem rozkładu wielkości cząstek są dopasowane do granulatów środków rozsadzających. Granulowane środki zakwaszające mogą być zawarte w kształtkach w ilościach od 1 do 10% wagowo.
Jak już wspomniano wielokrotnie wyżej, kształtki według wynalazku, a zwłaszcza dotychczas źle rozpadające się i słabo rozpuszczające się kształtki środków piorących i środków wybielających, uzyskują doskonałe właściwości rozpadowe. Można to przetestować na przykład w krytycznych warunkach w zwykłej pralce domowej dla tabletki wprowadzonej bezpośrednio do kąpieli piorącej za pomocą zwykłego urządzenia dozującego, dla programu prania dokładnego albo bielizny kolorowej, temperatury prania maksymalnie 40°C, albo w zlewce szklanej przy temperaturze wody 25°C. Przeprowadzenie odpowiednich testów jest opisane w przykładach. W tych warunkach kształtki według wynalazku rozpadają się całkowicie w ciągu 10 minut, a dla korzystnych kompozycji czasy rozpadu wynoszą w próbie w zlewce mniej niż 3 minuty, zaś dla bardziej korzystnych mniej niż 2 minuty, a dla najkorzystniejszych - nawet mniej niż 1 minuta. Czasy rozpadu krótsze niż 3 minuty podczas próby w zlewce odpowiadają czasom wystarczającym do spłukania kształtek środków piorących do kąpieli piorącej poprzez komorę spłukiwania zwykłych pralek domowych. W korzystnym sposobie prania kształtkę wprowadza się zatem do kąpieli piorącej poprzez urządzenie spłukujące pralki domowej, a czasy rozpuszczania kształtek w pralce wynoszą korzystnie mniej niż 8 minut, a zwłaszcza mniej niż 5 minut.
Wytwarzanie kształtek według wynalazku odbywa się przez wymieszanie na sucho granulatów substancji rozsadzających z pozostałymi składnikami, a następnie nadawanie kształtu, a zwłaszcza prasowanie w tabletki w sposób opisany w literaturze patentowej na temat
188 853 tabletkowania, przede wszystkim w dziedzinie środków piorących i czyszczących, a zwłaszcza w wyżej wymienionych opisach patentowych i artykule „Tablettierung: Stand der Technik”, SÓFW-Joumal, rocznik 122, strona 1016-1021 (1996).
Przykład
Granulat środka piorącego, który zawierał więcej niż 90% wagowo cząstek o wielkości od 200 pm do 2000 pm i pozbawiony był cząstek pylistych, o następującym składzie: 13,11% wagowo alkilobenzenosulfonianu, 7,5% wagowo alkoholu C13.15 z przeciętnie 5 cząsteczkami tlenku etylenu, 0,8% wagowo mydła, 10,7% wagowo węglanu sodowego, 21,3% wagowo zeolitu A, 1,8% wagowo krzemianu sodowego (1:3,0), 3,0% wagowo kopolimerowego wypełniacza aktywnego, 0,5% wagowo fosfonianu, 16,3% wagowo jednowodzianu nadboranu, 2,5% wagowo granulatu enzymatycznego, 7,1% wagowo granulowanego aktywatora wybielania (czteroacetyloetylenodwuamina), 3,0% wagowo granulatu inhibitora pienienia na bazie oleju silikonowego oraz 8,1% wagowo wody, zmieszano z 4,1% wagowo granulatu substancji rozsadzającej (Arbocel ® TF-30-HG, prod. Rettenmeier), w którym nie było części pylistych, a powyżej 90% wagowo cząstek miało wielkość od 200 pm do 2000 pm. Przy użyciu prasy Korsch typu EK4 sprasowano tabletki (Tl) o wymiarach: średnica 44 mm, wysokość 20 mm oraz ciężarze 40 g.
Dla porównania przygotowano tabletki (oznaczone jako Vl) o takiej samej wielkości i ciężarze, z materiału o takim samym składzie, przy czym, zamiast wyżej wymienionego granulatu substancji rozsadzającej, wprowadzono 4,1% wagowo mikrokrystalicznej celulozy (Avicel® PH-102, prod. FMC) o średniej wielkości cząstek 100 pm.
Twardość tabletek mierzono przez deformację aż do złamania, przy czym siła nacisku kierowana była na powierzchnie boczne. Rejestrowano wartość maksymalną siły, powodującej złamanie tabletki.
W celu określenia szybkości rozpadu tabletki umieszczano ją w zlewce szklanej z wodą (woda miejska z Dusseldorfu, twardość 16 stopni niemieckich, 600 ml wody, temperatura 30°C) i mierzono czas całkowitego rozpadu, bez oddziaływania mechanicznego. Wyniki oznaczeń przedstawiono w tabeli 1.
Tabela 1
Tabletki środka piorącego (dane fizyczne)
Tabletka Tl VI
Twardość tabletki 45 N 44 N
Rozpad tabletki < 30 sek > 60 sek
Wyniki te potwierdzają istotny wpływ grubszego uziamienia substancji rozsadzającej na skrócenie czasu rozpadu tabletek środka piorącego.
188 853
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kompozycja kształtki o działaniu piorącym względnie czyszczącym, do stosowania zwłaszcza w gospodarstwie domowym, zawierająca znane składniki, jak środki powierzchniowo czynne, wypełniacze aktywne, środki wybielające, aktywatory i katalizatory wybielania, enzymy i stabilizatory enzymów, inhibitory pienienia, inhibitory szarzenia, środki zapobiegające ponownemu osadzaniu się brudu, sole nieorganiczne i organiczne, rozjaśniacze optyczne, barwniki i substancje zapachowe, oraz przynajmniej jedną substancję rozsadzającą w postaci granulatu, znamienna tym, że przynajmniej 90% wagowo granulatu substancji rozsadzającej ma ziarna o wielkości od 200 pm do 3000 pm, a korzystnie od 300 pm do 1600 pm, przy czym zawartość ziaren o wielkości poniżej 200 pm nie przekracza 5% wagowo, natomiast łączna zawartość substancji rozsadzającej w kompozycji kształtki wynosi od 1 do 20%, a korzystnie od 2 do 10% wagowo masy kompozycji.
  2. 2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jako substancje rozsadzające w postaci granulatu zawiera substancje wybrane z grupy, do której należą: skrobie i ich pochodne; celuloza, zwłaszcza celuloza bukowa, siarczynowa celuloza bukowa, celuloza bawełniana i celuloza świerkowa; pochodne celulozy, jak celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloceluloza, metyloceluloza; kwas alginowy i jego sole; karboksymetyloamylopektyna; kwas poliakrylowy; poliwinylopirolidon i poliwinylopolipirolidon.
  3. 3. Kompozycja według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że ilość substancji rozsadzającej w granulacie tej substancji wynosi przynajmniej 70% wagowo masy granulatu.
  4. 4. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że przynajmniej 50%, a korzystnie 90% wagowo pozostałych składników kompozycji kształtki o działaniu piorącym względnie czyszczącym ma ziarnistość zawartą w granicach od 200 pm do 3000 pm.
PL98335445A 1997-03-13 1998-03-04 Kompozycja kształtki o działaniu piorącym względnie czyszczącym, do stosowania zwłaszcza w gospodarstwie domowym PL188853B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19710254A DE19710254A1 (de) 1997-03-13 1997-03-13 Wasch- oder reinigungsaktive Formkörper für den Gebrauch im Haushalt
PCT/EP1998/001203 WO1998040463A1 (de) 1997-03-13 1998-03-04 Wasch- oder reinigungsaktive formkörper für den gebrauch im haushalt

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335445A1 PL335445A1 (en) 2000-04-25
PL188853B1 true PL188853B1 (pl) 2005-05-31

Family

ID=7823143

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98335445A PL188853B1 (pl) 1997-03-13 1998-03-04 Kompozycja kształtki o działaniu piorącym względnie czyszczącym, do stosowania zwłaszcza w gospodarstwie domowym

Country Status (16)

Country Link
US (2) US6506720B1 (pl)
EP (1) EP0966518B1 (pl)
JP (1) JP2001514690A (pl)
CN (1) CN1216976C (pl)
AT (1) ATE207529T1 (pl)
CZ (1) CZ295795B6 (pl)
DE (2) DE19710254A1 (pl)
DK (1) DK0966518T3 (pl)
ES (1) ES2166155T3 (pl)
HK (1) HK1025991A1 (pl)
HU (1) HUP0004864A3 (pl)
PL (1) PL188853B1 (pl)
PT (1) PT966518E (pl)
RU (1) RU2200756C2 (pl)
SK (1) SK285108B6 (pl)
WO (1) WO1998040463A1 (pl)

Families Citing this family (61)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6992056B1 (en) 1997-12-30 2006-01-31 Henkel Kgaa Process for preparing detergent tablets having two or more regions
DE19758178A1 (de) * 1997-12-30 1999-07-01 Henkel Kgaa Geschirrspülmittelformkörper mit Chlorbleichmitteln
US6410500B1 (en) 1997-12-30 2002-06-25 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Moulded body dishwasher detergents with soil release polymers
DE19803410A1 (de) * 1998-01-28 1999-07-29 Henkel Kgaa Mehrphasige Waschmitteltabletten
EP1095130B1 (de) 1998-07-15 2002-10-30 Henkel Kommanditgesellschaft auf Aktien Verfahren zur herstellung mehrphasiger wasch- und reinigungsmittelformkörper
DE19847277A1 (de) * 1998-10-14 2000-04-20 Henkel Kgaa Bleichaktivator-haltige Wasch- und Reinigungsmittelformkörper
EP1004661A1 (de) 1998-11-11 2000-05-31 DALLI-WERKE WÄSCHE- und KÖRPERPFLEGE GmbH & Co. KG Verdichtetes Granulat, Herstellungsverfahren und Verwendung als Sprengmittel für gepresste Formkörper (2)
DE59800410D1 (de) 1998-11-11 2001-02-01 Dalli Werke Waesche & Koerperp Verdichtetes Granulat, Herstellungsverfahren und Verwendung als Sprengmittel für gepresste Formkörper
DE19902425A1 (de) * 1999-01-22 2000-07-27 Henkel Kgaa Abriebstabile Wasch- und Reinigungsmittelformkörper
DE19903288A1 (de) * 1999-01-28 2000-08-03 Henkel Kgaa Mehrphasige Waschmitteltabletten
GB2347431A (en) * 1999-03-04 2000-09-06 Procter & Gamble Detergent tablet
US6770616B1 (en) 1999-03-04 2004-08-03 The Procter & Gamble Company Detergent tablet
DE19912031A1 (de) * 1999-03-17 2000-09-21 Basf Ag Verwendung von quervernetztem Polyvinylpyrrolidon zur Erhöhung der Zerfallgeschwindigkeit von kompakten teilchenförmigen Wasch- und Reinigungsmitteln
ATE201714T1 (de) * 1999-03-29 2001-06-15 Dalli Werke Waesche & Koerperp Sprengmittelgranulat enthaltende waschmitteltabletten
DE59913705D1 (de) * 1999-03-29 2006-09-07 Dalli Werke Gmbh & Co Kg Verdichtetes Sprengmittelgranulat für gepresste Formkörper; dessen Herstellung und Verwendung
EP1048721A1 (en) * 1999-04-30 2000-11-02 The Procter & Gamble Company Detergent compositions
EP1048720A1 (en) * 1999-04-30 2000-11-02 The Procter & Gamble Company Detergent compositions
GB9913551D0 (en) 1999-06-10 1999-08-11 Unilever Plc Cleaning compositions
GB9913549D0 (en) 1999-06-10 1999-08-11 Unilever Plc Detergent compositions
GB2351501A (en) * 1999-07-01 2001-01-03 Procter & Gamble Detergent compositions or components
DE19940547A1 (de) 1999-08-26 2001-03-01 Henkel Kgaa Wasch- oder Reinigungsmittelformkörper mit Partialcoating
DE19943237A1 (de) 1999-09-11 2001-05-17 Clariant Gmbh Cogranulate aus Alkalischichtsilikaten und Sprengmitteln
DE19944218A1 (de) 1999-09-15 2001-03-29 Cognis Deutschland Gmbh Waschmitteltabletten
US6610752B1 (en) 1999-10-09 2003-08-26 Cognis Deutschland Gmbh Defoamer granules and processes for producing the same
US6686327B1 (en) 1999-10-09 2004-02-03 Cognis Deutschland Gmbh & Co. Kg Shaped bodies with improved solubility in water
DE19953792A1 (de) * 1999-11-09 2001-05-17 Cognis Deutschland Gmbh Waschmitteltabletten
DE19955619B4 (de) * 1999-11-19 2004-01-29 Daimlerchrysler Ag Vorrichtung zur Überwachung der Verbrennung in Verbrennungsmotoren
DE19956803A1 (de) 1999-11-25 2001-06-13 Cognis Deutschland Gmbh Tensidgranulate mit verbesserter Auflösegeschwindigkeit
DE19956802A1 (de) 1999-11-25 2001-06-13 Cognis Deutschland Gmbh Waschmitteltabletten
DE19961367A1 (de) * 1999-12-17 2001-07-05 Henkel Kgaa Preßverfahren für mehrphasige Formkörper
DE19964225C2 (de) * 1999-12-17 2002-01-24 Henkel Kgaa Preßverfahren für mehrphasige Formkörper
WO2001045647A2 (de) 1999-12-20 2001-06-28 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Tablettierung verdickender systeme
DE19962886A1 (de) 1999-12-24 2001-07-05 Cognis Deutschland Gmbh Tensidgranulate mit verbesserter Auflösegeschwindigkeit
DE19962883A1 (de) 1999-12-24 2001-07-12 Cognis Deutschland Gmbh Waschmitteltabletten
DE19962885A1 (de) * 1999-12-24 2001-07-05 Cognis Deutschland Gmbh Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit verbesserten Zerfallseigenschaften
DE10003124A1 (de) 2000-01-26 2001-08-09 Cognis Deutschland Gmbh Verfahren zur Herstellung von Tensidgranulaten
DE10010760A1 (de) 2000-03-04 2001-09-20 Henkel Kgaa Mehrphasige Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit nicht-gepreßten Anteilen
DE50102470D1 (de) 2000-03-10 2004-07-08 Basf Ag Verwendung von quervernetztem polyvinylpyrrolidon als sprengmittel in kompakten, teilchenförmigen wasch- und reinigungsmitteln
DE10012949A1 (de) 2000-03-16 2001-09-27 Henkel Kgaa Kieselsäureester-Mischungen
DE10019344A1 (de) 2000-04-18 2001-11-08 Cognis Deutschland Gmbh Wasch- und Reinigungsmittel
DE10019405A1 (de) 2000-04-19 2001-10-25 Cognis Deutschland Gmbh Verfahren zur Herstellung von Waschmittelgranulaten
DE50112692D1 (de) 2000-05-17 2007-08-16 Henkel Kgaa Wasch- oder reinigungsmittelformkörper
GB0020379D0 (en) * 2000-08-21 2000-10-04 Clariant Int Ltd Enzyme composition in tablet form
DE10046251A1 (de) 2000-09-19 2002-03-28 Cognis Deutschland Gmbh Wasch- und Reinigungsmittel auf Basis von Alkyl- und/oder Alkenyloligoglycosiden und Fettalkoholen
AR031181A1 (es) * 2000-11-24 2003-09-10 Unilever Nv Composiciones de limpieza
ES2239176T3 (es) * 2000-11-24 2005-09-16 Unilever N.V. Pastillas de limpieza.
DE10064985A1 (de) 2000-12-23 2002-07-11 Henkel Kgaa Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit Beschichtung
DE10113334A1 (de) * 2001-03-20 2002-09-26 Cognis Deutschland Gmbh Quartäre Tenside
DE10163856A1 (de) 2001-12-22 2003-07-10 Cognis Deutschland Gmbh Hydroxymischether und Polymere in Form von festen Mitteln als Vorcompound für Wasch-, Spül- und Reinigungsmittel
DE10202390A1 (de) * 2002-01-23 2003-09-25 Henkel Kgaa Kombination von Cellulasen und spezieller Cellulose in Waschmitteln
FR2838131B1 (fr) * 2002-04-08 2004-07-23 Eurotab Tablette detergente comprenant deux couches reactives en dissolution separees par une couche barriere
DE10258870B4 (de) * 2002-12-17 2005-04-07 Henkel Kgaa Grossvolumige Reinigungsmittelformkörper
US6669929B1 (en) * 2002-12-30 2003-12-30 Colgate Palmolive Company Dentifrice containing functional film flakes
DE10313172B4 (de) * 2003-03-25 2007-08-09 Henkel Kgaa Gestaltsoptimierte Reinigungsmitteltabletten
DE10327682A1 (de) * 2003-06-20 2005-01-05 Bayer Chemicals Ag Wasch- oder reinigungsaktive Formkörper für den Gebrauch im Haushalt
ATE469961T1 (de) * 2005-08-18 2010-06-15 Colgate Palmolive Co Film mit reinigungsmittel
US20070148213A1 (en) * 2005-12-22 2007-06-28 Sayed Ibrahim Film containing compositions
DE102005062268A1 (de) 2005-12-24 2007-08-02 Henkel Kgaa Pulverförmige Stylingmittel und deren Spendersysteme
DE102006011087A1 (de) * 2006-03-08 2007-09-13 Henkel Kgaa Aminoalkyl-Gruppen enthaltende Wirkstoffträger auf Silizium-Basis
CN110785481B (zh) * 2017-06-20 2021-04-13 荷兰联合利华有限公司 包含香料的颗粒洗涤剂组合物
US20230242846A1 (en) * 2020-05-28 2023-08-03 Conopco, Inc., D/B/A Unilever Tablet

Family Cites Families (82)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2560097A (en) 1949-01-25 1951-07-10 Lawrie L Witter Hand cleaning tablet
DE938566C (de) 1953-02-22 1956-02-02 Hans Koehler Verfahren zur Herstellung von lager- und zerfallfaehigen Arzneimitteltabletten
GB911204A (en) 1960-07-28 1962-11-21 Unilever Ltd Bleaching compositions
CH471891A (de) 1963-12-31 1969-04-30 Unilever Nv Verfahren zur Herstellung einer Reinigungsmitteltablette
US3370015A (en) 1964-01-30 1968-02-20 Lever Brothers Ltd Process for preparing detergent compositions
DE1228029C2 (de) 1964-05-09 1973-05-17 Merck Ag E Verfahren zur Herstellung von Tabletten durch Pressen von Pulvergemischen ohne vorhergehende Granulation
US3338836A (en) * 1964-06-29 1967-08-29 Fmc Corp Cleansing tablets
US3360469A (en) * 1965-06-07 1967-12-26 Fmc Corp Dry-mixed detergent compositions
US3490742A (en) 1966-01-14 1970-01-20 Staley Mfg Co A E Compressed tablets
US3622677A (en) * 1969-07-07 1971-11-23 Staley Mfg Co A E Compressed tablets containing compacted starch as binder-disintegrant ingredient
US4072535A (en) * 1970-12-28 1978-02-07 A. E. Staley Manufacturing Company Precompacted-starch binder-disintegrant-filler material for direct compression tablets and dry dosage capsules
DE2263939C2 (de) 1972-07-03 1983-01-13 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Zur Verwendung in perhydrathaltigen Textilwaschmitteln geeignete Bleichaktivator-Tablette
US3951821A (en) 1972-07-14 1976-04-20 The Dow Chemical Company Disintegrating agent for tablets
DE2263940C2 (de) 1972-12-29 1982-04-08 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Zur Anwendung mit Textilwaschmitteln geeignete Aufheller-Tablette
DE2321693C2 (de) 1972-12-29 1982-07-01 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Zur Anwendung mit Textilwaschmitteln geeignete Aufheller-Tablette
JPS5070286A (pl) 1973-10-25 1975-06-11
DE2354096C2 (de) * 1973-10-29 1983-01-13 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Zur Anwendung mit Textilwaschmitteln geeignete Aufheller-Tablette
DE2362595C2 (de) 1973-12-17 1983-01-20 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Zur Anwendung mit Textilwaschmitteln geeignete, Aufheller-Tablette
US4013581A (en) 1975-07-10 1977-03-22 The Procter & Gamble Company Bleach tablet composition
GB2041966A (en) 1977-11-29 1980-09-17 Procter & Gamble Detergent tablet having a hydrated salt coating and process for preparing the tablet
US4230590A (en) 1978-12-11 1980-10-28 Colgate Palmolive Company Detergent softener compositions containing a soap-cellulose ether mixture
US4269859A (en) 1979-04-19 1981-05-26 Brown Company Cellulose floc granules and process
US4361545A (en) * 1979-05-21 1982-11-30 Rowell Laboratories, Inc. Solid pharmaceutical formulations for slow, zero order release via controlled surface erosion
US4369308A (en) * 1981-07-24 1983-01-18 National Starch And Chemical Corporation Low swelling starches as tablet disintegrants
EP0075818B2 (de) * 1981-09-28 1990-03-14 BASF Aktiengesellschaft Körniger Bleichaktivator
LU84192A1 (fr) 1982-06-09 1984-03-07 Schindfessel Hubert N Preparation detergente
JPS6015500A (ja) 1983-07-08 1985-01-26 ライオン株式会社 高嵩密度洗剤組成物
ATE29523T1 (de) 1983-10-03 1987-09-15 Akzo Nv Ein reinigungsmittel und/oder ein bleichmittel enthaltende dosiereinheit.
US4551177A (en) * 1984-04-23 1985-11-05 National Starch And Chemical Corporation Compressible starches as binders for tablets or capsules
DE3417649A1 (de) 1984-05-12 1985-11-14 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von kristallinen natriumsilikaten
DE3417820A1 (de) 1984-05-14 1985-11-14 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Verfahren zur herstellung eines waschzusatzes in tablettenform
DE3422055A1 (de) * 1984-06-14 1985-12-19 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Waschzusatz
DE3505433A1 (de) * 1985-02-16 1986-08-21 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Direkttablettierhilfsmittel
JPS6230198A (ja) * 1985-07-31 1987-02-09 ライオン株式会社 タブレツト洗剤
JPS62197497A (ja) 1986-02-24 1987-09-01 ライオン株式会社 タブレツト洗剤
GB8619634D0 (en) 1986-08-12 1986-09-24 Unilever Plc Antifoam ingredient
US4818426A (en) 1987-03-17 1989-04-04 Lever Brothers Company Quaternary ammonium or phosphonium substituted peroxy carbonic acid precursors and their use in detergent bleach compositions
US4751015A (en) 1987-03-17 1988-06-14 Lever Brothers Company Quaternary ammonium or phosphonium substituted peroxy carbonic acid precursors and their use in detergent bleach compositions
DE3742043A1 (de) 1987-12-11 1989-06-22 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von kristallinen natriumschichtsilikaten
GB8810193D0 (en) 1988-04-29 1988-06-02 Unilever Plc Detergent compositions & process for preparing them
IN170991B (pl) 1988-07-21 1992-06-27 Lever Hindustan Ltd
CA2001535C (en) 1988-11-02 1995-01-31 Peter Willem Appel Process for preparing a high bulk density granular detergent composition
GB8907187D0 (en) 1989-03-30 1989-05-10 Unilever Plc Detergent compositions and process for preparing them
JPH02311600A (ja) * 1989-05-25 1990-12-27 Lion Corp タブレット洗剤組成物
US5000947A (en) 1989-05-30 1991-03-19 Moleculon, Inc. Shaped articles containing liquefiable powders for delivery of cosmetic and other personal care agents
US5043091A (en) 1989-06-21 1991-08-27 Colgate-Palmolive Co. Process for manufacturing alkyl polysaccharide detergent laundry bar
DE4010533A1 (de) 1990-04-02 1991-10-10 Henkel Kgaa Tablettierte wasch- und/oder reinigungsmittel fuer haushalt und gewerbe und verfahren zu ihrer herstellung
US5468286A (en) * 1989-10-25 1995-11-21 National Starch And Chemical Investment Holding Corporation Enzymatically debranched starches as tablet excipients
GB8924294D0 (en) 1989-10-27 1989-12-13 Unilever Plc Detergent compositions
GB2242130A (en) 1990-03-20 1991-09-25 Infowise Ltd Cleaning and sanitising tablets manufactured by direct compression
EP0458397B1 (en) 1990-05-21 1997-03-26 Unilever N.V. Bleach activation
GB9015503D0 (en) 1990-07-13 1990-08-29 Unilever Plc Detergent composition
GB9015504D0 (en) 1990-07-13 1990-08-29 Unilever Plc Detergents composition
JP2756033B2 (ja) * 1990-10-29 1998-05-25 花王株式会社 錠剤型洗剤
JP2950434B2 (ja) 1990-12-28 1999-09-20 新田ゼラチン株式会社 毛髪用固体洗浄剤
US5411673A (en) * 1991-02-06 1995-05-02 The Procter & Gamble Company Peroxyacid bleach precursor compositions
DE4121127A1 (de) 1991-06-26 1993-01-14 Rettenmaier & Soehne Gmbh & Co Hilfsstoff zur trockenen direkttablettierung und verfahren zur herstellung desselben
GB9114184D0 (en) * 1991-07-01 1991-08-21 Unilever Plc Detergent composition
DE4133862C2 (de) 1991-10-12 2003-07-17 Freytag Von Loringhoven Andrea Duftstoffe enthaltende Tablette
GB9127060D0 (en) 1991-12-20 1992-02-19 Unilever Plc Bleach activation
US5486303A (en) 1993-08-27 1996-01-23 The Procter & Gamble Company Process for making high density detergent agglomerates using an anhydrous powder additive
DE4344215A1 (de) * 1993-12-23 1995-06-29 Cognis Bio Umwelt Silberkorrosionsschutzmittelhaltige Enzymzubereitung
DE4404279A1 (de) * 1994-02-10 1995-08-17 Henkel Kgaa Tablette mit Buildersubstanzen
JPH07286199A (ja) 1994-04-15 1995-10-31 Lion Corp タブレット洗剤組成物の製造方法
DE4429550A1 (de) 1994-08-19 1996-02-22 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung von Wasch- oder Reinigungsmitteltabletten
GB9422924D0 (en) 1994-11-14 1995-01-04 Unilever Plc Detergent compositions
GB9422925D0 (en) * 1994-11-14 1995-01-04 Unilever Plc Detergent compositions
GB9422895D0 (en) 1994-11-14 1995-01-04 Unilever Plc Detergent compositions
DE19500936A1 (de) 1995-01-14 1996-07-18 Weber Rudolf Dipl Ing Wasserlösliche Waschmittel und Waschhilfsmittel
GB2298867A (en) 1995-03-11 1996-09-18 Procter & Gamble Detergent compositions in tablet form
EP0737738B1 (en) 1995-04-12 2003-06-25 Cleantabs A/S Bleach tablets
US5681475A (en) * 1995-04-13 1997-10-28 Truetech, Inc. Water purification composition, kit and method employing the same
US5656584A (en) 1996-02-06 1997-08-12 The Procter & Gamble Company Process for producing a particulate laundry additive composition for perfume delivery
DE19709991C2 (de) 1997-03-11 1999-12-23 Rettenmaier & Soehne Gmbh & Co Waschmittelpreßling und Verfahren zu seiner Herstellung
GB9711831D0 (en) 1997-06-06 1997-08-06 Unilever Plc Cleaning compositions
ZA984570B (en) 1997-06-06 1999-11-29 Unilever Plc Cleaning compositions.
GB9711829D0 (en) 1997-06-06 1997-08-06 Unilever Plc Detergent compositions
TW520990B (en) * 1997-09-29 2003-02-21 Kao Corp Disintegrating particles and cleanser or detergent composition
AU5822798A (en) 1998-01-13 1999-08-02 Procter & Gamble Company, The A detergent granule with improved dissolution
EP1004661A1 (de) * 1998-11-11 2000-05-31 DALLI-WERKE WÄSCHE- und KÖRPERPFLEGE GmbH & Co. KG Verdichtetes Granulat, Herstellungsverfahren und Verwendung als Sprengmittel für gepresste Formkörper (2)
DE59800410D1 (de) * 1998-11-11 2001-02-01 Dalli Werke Waesche & Koerperp Verdichtetes Granulat, Herstellungsverfahren und Verwendung als Sprengmittel für gepresste Formkörper
DE59913705D1 (de) * 1999-03-29 2006-09-07 Dalli Werke Gmbh & Co Kg Verdichtetes Sprengmittelgranulat für gepresste Formkörper; dessen Herstellung und Verwendung

Also Published As

Publication number Publication date
WO1998040463A1 (de) 1998-09-17
ES2166155T3 (es) 2002-04-01
RU2200756C2 (ru) 2003-03-20
HUP0004864A2 (hu) 2001-08-28
HK1025991A1 (en) 2000-12-01
ATE207529T1 (de) 2001-11-15
CZ295795B6 (cs) 2005-11-16
JP2001514690A (ja) 2001-09-11
HUP0004864A3 (en) 2003-03-28
US6506720B1 (en) 2003-01-14
CZ9903238A3 (cs) 2000-12-13
CN1216976C (zh) 2005-08-31
PT966518E (pt) 2002-04-29
DK0966518T3 (da) 2002-02-18
EP0966518A1 (de) 1999-12-29
SK122699A3 (en) 2000-05-16
PL335445A1 (en) 2000-04-25
CN1250474A (zh) 2000-04-12
DE59801863D1 (de) 2001-11-29
EP0966518B1 (de) 2001-10-24
USRE39139E1 (en) 2006-06-20
DE19710254A1 (de) 1998-09-17
SK285108B6 (sk) 2006-06-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL188853B1 (pl) Kompozycja kształtki o działaniu piorącym względnie czyszczącym, do stosowania zwłaszcza w gospodarstwie domowym
KR950004826B1 (ko) 세제조성물
JPH05186800A (ja) 洗剤組成物
CZ20001116A3 (cs) Zhutněný granulát rozpadavého prostředku pro výlisky, způsob jeho přípravy a jeho použití
PL191104B1 (pl) Zgęszczony granulat substancji rozsadzającej, sposób jego wytwarzania i zastosowanie zgęszczonego granulatu substancji rozsadzającej
US6329334B1 (en) Use of crosslinked polyvinylpyrrolidone to increase the rate of disintegration of compact particular detergents and cleaners
JP2002502456A (ja) 洗剤および洗浄作用を示す成形体用の添加剤顆粒
ES2331230T3 (es) Composiciones de limpieza.
JP2002500690A (ja) 向上した溶解特性を示す洗剤成形体
GB2330362A (en) Dishwasher tablets
CA2294976A1 (en) Additive granules for detersive shaped bodies
EP1337615A2 (en) Detergent compositions
EP1335967B1 (en) Cleaning compositions
ES2368134T3 (es) Composiciones de limpieza.
US20020132751A1 (en) Detergent compositions
MXPA04005922A (es) Cuerpos moldeados con actividad de lavado o de limpieza para uso en el hogar.
CZ9904362A3 (cs) Granulovaný pomocný prostředek
CZ9904276A3 (cs) Prací a čistící prostředek
CZ397699A3 (cs) Zhutněný granulát, způsob jeho výroby a jeho použití jako bubřidla pro lisovaná tvarová tělesa
WO2003014286A1 (en) Detergent compositions
WO2002044315A1 (en) Cleaning compositions