CZ9904362A3 - Granulovaný pomocný prostředek - Google Patents

Granulovaný pomocný prostředek Download PDF

Info

Publication number
CZ9904362A3
CZ9904362A3 CZ19994362A CZ436299A CZ9904362A3 CZ 9904362 A3 CZ9904362 A3 CZ 9904362A3 CZ 19994362 A CZ19994362 A CZ 19994362A CZ 436299 A CZ436299 A CZ 436299A CZ 9904362 A3 CZ9904362 A3 CZ 9904362A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
detergent
cellulose
granular
particle size
Prior art date
Application number
CZ19994362A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans-Friedrich Kruse
Andreas Lietzmann
Original Assignee
Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien filed Critical Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Priority to CZ19994362A priority Critical patent/CZ9904362A3/cs
Publication of CZ9904362A3 publication Critical patent/CZ9904362A3/cs

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Granulovaný pomocný prostředek pro tvarová tělíska s pracími a čisticími účinky, obsahující 10 až 95 % hmotnostních celulózy s velikostí částic ménč než 100 pm a 5 až 90 % hmotnostních mikrokrystalické celulózy a/nebo jedné nebo více složek pracích a čisticích prostředků. Tento pomocný prostředek zvyšuje rychlost rozpadávání tabletjako jsou tablety pracích prostředků, tablety prostředků do myček nádobí, tablety pro odstraňování skvrn nebo tablety pro snižování tvrdosti vody. Dále se řešení týká způsobu výroby granulovaných prostředků pro tvarová tělí

Description

Granulovaný pomocný prostředek
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká dezintegračního pomocného prostředku pro kompaktní tvarová tělíska s vlastnostmi pracích a čisticích prostředků. Vynález se týká zvláště tzv. granulátů rozvolňovadel při použití tvarových tělísek s pracími a čisticími účinky, jako jsou například tablety pracího prostředku, tablety prostředku do myček nádobí, tablety prostředku pro odstraňování skvrn nebo tablety prostředku pro snižování tvrdosti vody pro použití v domácnosti, io zvláště v pračkách nebo myčkách.
Dosavadní stav techniky
Prací a čisticí prostředky ve formě tvarových tělísek se ve stavu techniky široce popisují a pro jednoduché dávkování získávají u spotřebitelů stále větší oblibu. Prací a čisticí prostředky ve formě tablet mají proti práškovým prostředkům řadu výhod: jejich dávkování a manipulace s nimi je jednodušší a pro svou kompaktní strukturu je také výhodná jejich doprava a skladování. Také v patentové literatuře jsou proto prací a čisticí prostředky ve formě tablet zevrubně popisovány. Problém, který se stále znovu objevuje při používání tvarových tělísek s pracími a čisticími účinky je nízká rychlost rozpadávání a rozpouštění tvarových tělísek za podmínek použití. Protože dostatečně stabilní tvarová tělíska, tzn. tvarová tělíska s pevným tvarem a odolností proti zlomení mohou být vyrobena pouze s použitím poměrně vysokých lisovacích tlaků, dochází k silnému zhutnění složek tvarových tělísek, z čehož plyne zpožděné rozpadávání tvarových tělísek ve vodné lázni a tím pomalejší uvolňování účinných složek v průběhu praní, popřípadě čištění.
• ·
- 2 Problém příliš dlouhých dob rozpadávání vysoce zhutněných tvarových tělísek je známý zvláště z oboru farmacie, kde se již dlouho přidávají do tablet pomocné dezintegrační prostředky, tzv.
rozvolňovadla, aby se zkrátily doby rozpadávání. Pod rozvolňovadly pro tablety, popřípadě látkami urychlujícími rozpad tablet se rozumí podle publikace Rómpp (9. vydání, díl 6, str. 4440) a Voigt „Lehrbuch der pharmazeutischen Technologie (6. vydání, 1987, str. 182 - 184) pomocné látky, jejichž úkolem je rychlé rozpadávání tablet ve vodě nebo žaludeční šťávě a uvolňování léků v resorbovatelné formě.
io Kniha „Hagers Handbuch der pharmazeutischen Praxis (5.
vydání, 1991, str. 942) zařazuje látky urychlující rozpadávání, popřípadě rozvolňovadla, podle mechanismu jejich účinku do rozdílných tříd látek, přičemž nejdůležitější mechanismy rozpadávání jsou bobtnání, deformace, knotový efekt, odpuzování a vyvíjení bublin plynu při styku s vodou (šumivé tablety). U bobtnání dochází k bobtnání částic vstupující vodou a zvětšování jejich objemu. Tím vzniká místní napětí, které se rozšiřuje celou tabletou a vede k rozpadu zhutněné struktury. Deformační mechanismus se od mechanismu bobtnání liší v tom, že bobtnavé částice byly předem zhutněny stlačením při tabletování a nyní v přístupu vody opět dosahují jejich původní velikosti. U knotového efektu se voda pomocí látky urychlující rozpad nasává do vnitřní části tvarového tělíska a tím uvolňuje vazebné síly mezi částicemi, což také vede k rozpadu tvarového tělíska. Mechanismus odpuzování se liší navíc tím, že částice uvolněné vodou nasátou póry se vzájemně odpuzují vzniklými elektrickými silami. Podstatně jiný mechanismus je základech šumivých tablet, které obsahují účinné látky nebo systémy účinných látek, které při styku s vodou uvolňují plynné látky, které způsobí popraskání tělísek. Navíc je ještě známo použití hydrofilizačních prostředků, jejichž úkolem je lepší smáčení částic komprimátu ve vodě a tím rychlejší rozpad.
- 3 Zatímco látky působící oběma naposledy uvedenými mechanismy mohou být snadno odděleny od jiných mechanismů rozpadávání, nelze vždy jednoznačně oddělit účinky spočívající v bobtnání a mechanismu deformace stejně jako v knotovém efektu a odpuzování, takže z praktických důvodů má smysl dělení na hydrofilizační prostředky, systémy uvolňující plyn a bobtnající rozvolňovadla.
Do první skupiny patří například polyethylenglykolsorbitolové estery s mastnou kyselinou, do druhé skupiny systémy slabých kyselin a prostředků obsahujících uhličitany, zvláště kyselinu citrónovou a/nebo vinnou v kombinaci s hydrogenuhličitanem nebo uhličitanem. Jako rozvolňovadlo se však také používá peroxid hořčíku, který ve vodě uvolňuje kyslík.
Velmi široká skupina rozvolňovadel působí prostřednictvím bobtnání a/nebo knotového účinku. K těmto prostředkům patří zvláště škroby, celulóza a deriváty celulózy, algináty, dextrany, zesítěné polyvinylpyrrolidony, želatina, formaldehydkasein, ale také typicky anorganické látky jako například nejrůznější jílovité minerály (například bentonit) stejně jako Aerosil® (kyselina křemičitá) a určité iontoměničové pryskyřice (Amberlit®).
V oblasti pracích nebo čisticích prostředků mohou být podle evropského patentu EP-B-0 523 099 použita také rozvolňovadla, která jsou známa z výroby farmaceutických prostředků. Jako rozvolňovadla je možno uvést bobtnající vrstevnaté silikáty jako je bentonit, přírodní škroby a celulózy a deriváty přírodních škrobů a celulóz, algináty apod., bramborový škrob, methylcelulóza a/nebo hydroxypropylcelulóza. Tato rozvolňovadla mohou být přidávána k lisovaným granulátům, mohou však již být zapracována v granulátech určených k lisování.
Mezinárodní patentová přihláška WO-A-96/06156 rovněž uvádí, že může být výhodný přídavek rozvolňovadel do tablet pracích nebo
- 4 čisticích prostředků. Opět se zde jako typická rozvolňovadla uvádějí mikrokrystalická celulóza, cukr jako sorbitol, ale také vrstevnaté křemičitany, zvláště jemnozrnné a bobtnající vrstevnaté křemičitany typu bentonitu a smektitu. Jako možné rozvolňující látky se uvádějí také látky přispívající k vývoji plynu, jako je kyselina citrónová, disíran, hydrogenuhličitan, uhličitan a peruhličitan.
V obou naposledy uváděných dokumentech stavu techniky se však neposkytují žádné konkrétní údaje, jaké přesné rozdělení velikosti částic by měla mít použitá rozvolňovadla; údaje týkající se mikrokrystaličnosti celulózy a jemnozrnnosti vrstevnatých křemičitanů odkazují odborníka především na známou literaturu související s výrobou tablet farmaceutických prostředků, ve kterých by měla být používána obvyklá rozvolňovadla v jemnozrnné formě. To je v souladu s tím, že dosud nejsou obchodně dostupné žádné hrubozrnnější, například granulací jemnozrnného prášku získané produkty nabízené výslovně jako rozvolňovadla pro tablety.
V evropských patentových přihláškách EP-A-0 466 485, EP-A0 522 766, EP-A-0 711 827, EP-A-0 711 828 a EP-A-0 716 144 se popisuje výroba tablet s čisticími účinky, přičemž se používá kompaktizovaný materiál ve formě částic s velikostí částic mezi 180 a 200 pm. Získané tablety mohou mít jak homogenní, tak i heterogenní strukturu. Podle EP-A-0 522 766 se obalují alespoň částice, které obsahují tensidy a builder, roztokem nebo disperzí pojiva/pomocného rozvolňovacího prostředku, zvláště polyethylenglykolu. Jinými pojivy/pomocnými rozvolňovadly jsou již několikrát popisovaná a známá rozvolňovadla, například škroby a deriváty škrobu, deriváty celulózy dostupné v obchodě jako zesítěná a modifikovaná celulóza, mikrokrystalická celulózová vlákna, zesítěný polyvinylpyrrolidon, vrstevnaté křemičitany apod. Jako potahovací materiál mohou být také použity slabé kyseliny jako kyselina citrónová nebo vinná, které ve spojení se zdroji oxidu uhličitého vedou při styku s vodou k šumivým účinkům a patří podle definice Rómppa ke druhé třídě rozvolňovadel.
• ·
I v těchto případech se neuvádějí žádné konkrétní údaje týkající se rozdělení velikosti částic rozvolňovadel. Rozvolňovadlo se ovšem vždy nanáší na povrchy granulárních částic. To se provádí podle uváděných informací buď v kapalné až disperzní formě nebo pevné formě. Odborníkovi je přitom známo, že pro potahování částic pevnými částicemi, tzv. „zaprašování“ se používají co nejjemnozrnnější, totiž práškové pevné látky, které také obvykle obsahují relativně vysoká množství prachových podílů.
Podle EP-A-0 711 827 vede použití částic obsahujících ío z převážné části citrát, který má určitou rozpustnost ve vodě, ve druhé řadě také k urychlenému rozpadávání tablet. Předpokládá se, že rozpouštění citrátu místně zvyšuje po přechodnou dobu iontovou sílu, což zabraňuje gelování tensidů a není tedy ovlivňován rozpad tablet. Citrát tak není podle uvedené patentové přihlášky klasickým rozvolňovadlem, ale slouží jako protigelující prostředek. Uvedené návrhy řešení vedou při výrobě tablet farmaceutických prostředků k požadovanému úspěchu. U pracích a čisticích prostředků přinášejí sice určité zlepšení vlastností z hlediska rozpadávání tablet pracích nebo čisticích prostředků; dosažené zlepšení je však v mnoha případech nedostatečné. To platí zvláště v případě, kdy stoupá podíl lepivých organických látek v tabletách, například aniontových a/nebo neiontových tensidů. Navíc může použití pomocných rozvolňovacích prostředků u tvarových tělísek prostředků s pracími a čisticími účinky vést ke specifickým problémům, které jsou u léků zcela neznámé.
Zvláštní problém je způsoben použitím celulózy jako dezintegračního pomocného prostředku u tvarových tělísek s pracími a čisticími účinky. U příliš velké primární velikosti částic celulózy vzniká problém tvorby usazenin na ošetřovaných látkách. Zvláště u tmavých látek jsou usazeniny poměrně velkých primárních částic celulózy, které se uvolní v prací lázni po rozpadu tvarových tělísek z lisovaného rozvolňovadla, po usušení zřetelně rozeznatelné.
• ···· *····· • · ··· ···· ···· ···· ·· ···· ·· ·»
- 6 Jak je známo z farmaceutických použití, dochází při zapracování celulózy do tvarových tělísek v jemně práškové formě pouze k malému rozvolňujícímu účinku, takže rozvolňující prostředky a zvláště celulóza se většinou používají v tvarových tělíscích jak v granulární, tak i v práškové formě (srov. „Angewandte Biopharmazie“, wissenschaftliche Verlagsgesellschaft mbH, Stuttgart, 1973, str. 382).
Při výrobě pracích a čisticích prostředků ve formě tvarových tělísek se ukázalo další přidávání práškové celulózy jako zbytečné a v některých případech dokonce škodlivé pro rozpadávání tvarových tělísek. Pro io výrobu granulárních rozvolňovadel na bázi celulózy se obvykle kompaktizuje prášková celulóza s velikostí částic více než 150 pm na granuláty s velikostí zrna mezi 0,4 a 2,0 mm a v této formě se lisuje spolu s ostatními složkami na tvarová tělíska s pracími a čisticími účinky.
Pro zamezení vytváření zbytků na textilu se doporučuje použití jemnozrnné celulózy, se kterou tyto problémy nejsou. Celulózový prášek s velikostí primárních částic nižší než 100 pm však bohužel nelze kompaktizovat, protože získané granuláty jsou tak nestabilní, že se při míšení s ostatními složkami tvarových tělísek pracích a čisticích prostředků rozpadají, takže se nakonec ve tvarových tělískách lisuje prášková celulóza, která nemá žádné významné rozvolňující účinky.
Úkolem vynálezu je tedy poskytnout granulovaný pomocný prostředek pro tvarová tělíska s pracími a čisticími účinky, který na jedné straně nemá problémy s vytvářením zbytků, na druhé straně může být ve formě granulátu zapracován do lisovaných směsí, aniž by ztratil svou účinnou formu. Úlohou vynálezu je také vyvinout způsob výroby těchto rozvolňujících granulátů pro zapracování do pracích a čisticích prostředků ve formě tvarových tělísek.
- 7 ·· · · • · · · · · •··· ·· ··
Podstata vynálezu
Nyní bylo zjištěno, že potíže se stabilitou granulátu rozvolňovadla na bázi celulózy s velikostí částic menší než 100 pm je možno obejít tím způsobem, že se celulóza granuluje společně s mikrokrystalickou celulózou nebo jinými složkami pracích a čisticích prostředků. Předmětem vynálezu je proto v prvním provedení granulovaný pomocný prostředek pro tvarová tělíska s pracími a čisticími účinky, který obsahuje
a) 10 až 95 % hmotnostních celulózy s velikostí částic nižší než io 100 pm
b) 5 až 90 % hmotnostních mikrokrystalické celulózy a/nebo jedné nebo více složek pracích a čisticích prostředků.
S výhodou se jako složky pracích a čisticích prostředků používají látky ze skupiny builderů, bělicích prostředků a aktivátorů bělení, inhibitorů pěny a polymerů uvolňujících nečistoty (soil-release polymers).
V rámci předkládaného vynálezu se rozumí granulovanými pomocnými prostředky všechny takové pomocné a zvláště rozvolňující prostředky, které se samy o sobě vyskytují v jemnozrnné práškové formě a byly převedeny do hrubozrnnější formy rozprašovacím způsobem sušení, granulací, aglomerací, kompaktizací, peletizací nebo extruzním způsobem. Patří sem nejen rozvolňovadla v granulované formě, ale například i rozvolňovadla v kogranulované formě.
Pojmy „velikost částic“ a „velikost primárních částic“ se používají v rámci předkládaného vynálezu jako synonyma, pokud slouží k popisu celulózy v práškové formě. Granuláty získané granulováním práškové celulózy mají samozřejmě velikosti částic, které jsou větší než velikosti primárních částic použitého celulózového prášku. Pojem „velikost částic“, popřípadě „velikost primárních částic“ přitom znamená, že • ·
- 8 odpovídající prášek projde sítem uvedené velikosti otvorů se zbytkem na sítu méně než 1 % hmotnostní, vztaženo na prosívaný prášek.
Pomocné granulované prostředky podle předkládaného vynálezu přitom mají řadu výhod, které vyniknou ve srovnání s obvyklými rozvolňovadly. Tak nejsou pozorovatelné problémy se zbytky na prádle, které bylo práno tvarovými tělísky pracího prostředku obsahujícími granulovaný pomocný prostředek podle vynálezu. I kvantitativně se vyznačují proti tabletám pracího prostředku s jinak analogickým složením tablety podle předkládaného vynálezu tablety io používající jako rozvolňovadlo granuláty celulózy z celulózy s velikostí primárních částic více než 150 pm lepší světlostí, vyšším stupněm bělosti a zlepšeným „měkkým“ omakem prádla.
Celulóza, která je obsažena v granulovaných pomocných prostředcích podle vynálezu jako složka a), má formální celkové složení (C6Hio05)n a formálně představuje p-1,4-polyacetal celobiózy, která je sama vystavěna ze dvou molekul glukózy. Vhodné celulózy se přitom skládají z přibližně 500 až 5000 glukózových jednotek a mají tedy průměrné molekulové hmotnosti 50 000 až 500 000. Pro vynález je podstatná velikost částic celulózy před granulaci menší než 100 pm, přičemž výhodná je velikost primárních částic nižší než 70 pm nebo nižší než 50 pm. Jako složka a) jsou v rámci předkládaného vynálezu použitelné také deriváty celulózy získatelné polymerně analogickými reakcemi z celulózy. Tyto chemicky modifikované celulózy přitom zahrnují například produkty esterifikace, popřípadě etherace, u kterých byly substituovány atomy vodíku hydroxylových skupin. Jako deriváty celulózy však mohou být použity také celulózy, ve kterých byly nahrazeny hydroxylové skupiny za funkční skupiny, které nejsou navázány přes atom kyslíku. Do skupiny derivátů celulózy patří například alkalicelulózy, karboxymethylcelulóza (CMC), estery a ethery celulózy a aminocelulózy.
·· ♦ · • » · · • · · ·
- 9 Uvedené deriváty se s výhodou nepřidávají do složky a) samostatně, ale ve směsi s celulózou. Obsah derivátů celulózy v těchto směsích je s výhodou méně než 50 % hmotnostních, zvláště výhodně méně než 20 % hmotnostních, vztaženo na složku a). Zvláště výhodně se jako složka a) používá čistá celulóza, která neobsahuje deriváty celulózy. Ve zvláště výhodné formě provedení obsahují granuláty jako složku a) 15 až 80 % hmotnostních, s výhodou 20 až 70 % hmotnostních a zvláště výhodně 25 až 60 % hmotnostních celulózy s velikostí částic nižší než 70 pm, s výhodou nižší než 50 pm.
io Granuláty pomocného prostředku podle vynálezu obsahují mikrokrystalickou celulózu a/nebo složky pracích a čisticích prostředků v množství mezi 5 a 90 % hmotnostních, vztaženo na granulovaný pomocný prostředek, výhodná používaná množství těchto složek jsou v rozmezí od 10 do 70% hmotnostních, přičemž výhodnější jsou množství mezi 20 a 60 % hmotnostními a zvláště výhodná jsou množství mezi 30 a 50 % hmotnostními.
Jako jediná složka b) nebo jako součást této složky může být použita mikrokrystalická celulóza. Tato celulóza má velikost primárních částic přibližně 5 pm a byla kompaktizována na granuláty se střední velikostí částic 200 pm. Tyto kompaktizované granuláty jsou stabilní, je možno je míchat s jinými látkami, aniž by se rozpadaly na primární částice, a jsou vhodné pro vytváření stabilních granulovaných pomocných prostředků s jemnozrnnou celulózou {složka a)}, přičemž tyto granulované pomocné prostředky jsou stabilní při míchání s jinými látkami. Tímto způsobem je také možné v rámci předkládaného vynálezu vyrobit granulovaný pomocný prostředek založený úplně na celulóze, u kterého se nevyskytují problémy se zbytky na textilu jako u obvyklých dezintegračních prostředků na bázi celulózy. V prací lázni se tyto granulované pomocné prostředky rozpadají na primární částice, takže v prací lázni nezůstanou žádné částice celulózy s velikostí více než 100 pm.
• ·
V rámci předkládaného vynálezu jsou výhodné granulované pomocné prostředky, které jako složku b) obsahují 5 až 70 % hmotnostních, s výhodou 10 až 60 % hmotnostních a zvláště výhodně 20 až 50 % hmotnostních mikrokrystalické celulózy, vztaženo na granulovaný pomocný prostředek.
Jako součást pracích a čisticích prostředků {samostatná složka
b) nebo její součást} mohou granulované pomocné prostředky obsahovat běžné pomocné složky těchto pracích a čisticích prostředků, přičemž použití pomocných látek, které mají vedle své io stabilizační funkce při vytváření granulátu s celulózou ještě další úkoly při procesu praní a čištění, je výhodné. Složky pracích a čisticích prostředků obsažené v granulovaných pomocných prostředcích podle vynálezu se s výhodou volí ze skupiny builderů, bělicích látek a aktivátorů bělení, inhibitorů pěny a polymerů uvolňujících nečistoty.
S výhodou přidávanými složkami b) z této skupiny jsou bělicí prostředky a aktivátory bělení, přičemž výhodné jsou granulované pomocné prostředky obsahující jako složku b) 10 až 70, s výhodou 20 až 60 a zvláště výhodně 30 až 50 % hmotnostních bělícího prostředku nebo aktivátoru bělení. Výhodný granulát pomocného prostředku přitom jako složku nebo jedinou součást složky b) obsahuje aktivátor bělení tetraacetylethylendiamin (TAED).
Granulované pomocné prostředky podle vynálezu s výhodou neobsahují jemnozrnné podíly s velikostí menší než 0,1 mm a s výhodou obsahují celkem pouze 0 až 5 % hmotnostních částic s velikostí menší než 0,2 mm. Výhodné granuláty se skládají z alespoň 90 % hmotnostních částic s velikostí alespoň 0,3 mm a nejvýše 2,0 mm.
V dalším provedení se vynález týká způsobu výroby granulovaného pomocného prostředku podle vynálezu, vyznačujícího se tím, že se za podmínek kompaktizace granuluje • · φφφ φφφφ φφφφ φφφφ φφ φφφφ φφ ··
- 11 a) 10 až 95 % hmotnostních celulózy s velikostí částic nižší než 100 pm a
b) 5 až 90 % hmotnostních mikrokrystalické celulózy a/nebo jedné nebo více složek pracích a čisticích prostředků.
K tomu se míchají složky a) a b), přičemž celulóza musí kvůli problémům se zbytkem odpovídat požadovaným kritériím velikosti částic, zatímco pro složku b) nejsou ohledně velikosti částic žádná omezení. V zájmu intenzivního a homogenního promísení obou složek však může být výhodné rozemlít složku b) rovněž na rozmezí velikosti io částic méně než 1 mm, zvláště méně než 500 pm a zvláště výhodně méně než 200 pm.
Granulace za podmínek kompaktizace může být prováděna běžnými, odborníkům v oboru známými způsoby, přičemž pro provádění způsobu podle vynálezu jsou vhodná nejrůznější zařízení.
Podmínky granulace a kompaktizace jsou v rámci této přihlášky ekvivalentní výrazům jako granulace, aglomerace, kompaktizace, extrudování a peletizace.
Jako zařízení, na kterých mohou být způsoby podle vynálezu prováděny, jsou vhodné například nejrůznější typy mísičů jako
2o například typ Eirich®-Mischer série R nebo RV (obchodní známka firmy Maschinenfabrik Gustav Eirich, Hardheim), Fukae®FS-G-Mischer (obchodní známka firmy Fukae Powtech, Kogyo Co., Japonsko), Lódige®FM-, KM- a CB-Mischer (obchodní známka firmy Lodige Maschinenbau GmbH, Paderborn) nebo Drais®-Serien T nebo K-T (obchodní známka firmy Drais-Werke GmbH, Mannheim). Dalšími vhodnými granulačními zařízeními jsou peletizační lisy, které se ve výhodné formě provedení používají jako kruhové matricové lisy. Jako zvláště výhodná se v rámci předkládaného vynálezu ukázala kompaktizace válci, při které se suchá předběžná směs složek a) a b)
3o kompaktizuje dvěma válci otáčejícími se v protiběžném směru do • 0
- 12 0· ·· 00 ·* ► 0 0 0 · · · · 0 0 0 0 0 • 0 0 0 0 ►· 0000 00 0« formy lístkovitých výtlačků (Schulpe), které se upraví následujícím mletím a proséváním na granuláty s velikostí částic méně než 2 mm.
Nyní bude následovat krátký popis složek pracích a čisticích prostředků s výhodou použitelných jako složka b), přičemž postupně budou popisovány látky ze skupiny builderů, bělicích prostředků a aktivátorů bělení, inhibitorů pěny a polymerů uvolňujících nečistoty.
Jako builderové látky, které mohou být obsaženy v granulovaných pomocných prostředcích podle vynálezu a při způsobu výroby těchto granulovaných pomocných prostředků jako io jediná složka nebo součást složky b), je možno uvést například křemičitany, hlinitokřemičitany (zvláště zeolity), uhličitany, soli organických di- a polykarboxylových kyselin a směsi těchto látek.
Vhodné krystalické vrstevnaté křemičitany sodné mají obecný vzorec NaMSixO2x+i.H2O, kde M znamená sodík nebo vodík, malé x je číslo od 1,9 až 4 a y je číslo od 0 do 20 a výhodné hodnoty pro x jsou 2, 3 nebo 4. Tyto krystalické vrstevnaté křemičitany se popisují například v evropské patentové přihlášce EP-A-0 164 514. Výhodné krystalické vrstevnaté křemičitany uvedeného vzorce jsou takové, ve kterých M znamená sodík a x nabývá hodnot 2 nebo 3. Výhodné jsou zvláště jak β-, tak i δ-dikřemičitany sodné vzorce Na2SÍ2O5.yH2O, přičemž β-dikřemičitan sodný je možno získat například způsobem popsaným v mezinárodní patentové přihlášce WO-A-91/08171.
Použitelné jsou také amorfní křemičitany sodné s modulem Na2O : S1O2 od 1 : 2 do 1 : 3,3, s výhodou od 1 : 2 do 1 : 2,8, a zvláště od 1 : 2 do 1 : 2,6, které mají opožděné rozpouštění a sekundární prací schopnosti. Zpomalení rozpouštění proti obvyklým amorfním křemičitanům sodným může být dosaženo různými způsoby, například povrchovou úpravou, použitím ve směsi s dalšími látkami, kompaktizací/zhutněním nebo přesušením. V rámci tohoto vynálezu se pod termínem „amorfní“ rozumí také „rentgenově amorfní“. To znamená, že křemičitany neposkytují při experimentech s ohybem
- 13 ·· 99 ·· ·· 99 φφ ··♦· 9 99 9 9 99 9 • 9 99 9 »··9 • 9 9 9 9 999999 • · 999 9999
9999 9999 99 9999 '· >9 rentgenových paprsků ostré rentgenové odrazy, které jsou typické pro krystalické látky, ale vždy jedno nebo více maxim rentgenového záření, která mají šířku několika jednotek stupňů úhlu ohybu. K dobrým builderovým vlastnostem může však také vést, jestliže poskytují částice křemičitanů při experimentu s ohybem elektronů rozmytá nebo dokonce ostrá rozptylová maxima. To je třeba interpretovat tak, že produkty mají velikost mikrokrystalů v rozmezí 10 až několik set nanometrů, přičemž výhodné jsou hodnoty do maximálně 50 nm a zvláště do maximálně 20 nm. Tyto tzv. rentgenově io amorfní křemičitany, které se také vyznačují opožděným rozpouštěním proti obvyklým vodním sklům, se popisují například v německé patentové přihlášce DE-A-44 00 024. Zvláště výhodné jsou zhutněné/kompaktizované amorfní křemičitany, složené amorfní křemičitany a přesušené rentgenově amorfní křemičitany.
Použitý jemně krystalický, syntetický a navázanou vodu obsahující zeolit je s výhodou zeolit A a/nebo P. Jako zeolit P je zvláště výhodný zeolit MAP® (obchodní produkt firmy Crosfield). Vhodné jsou však také zeolit X a směsi zeolitů A, X a/nebo P. Zeolit může být použit ve formě rozprašovacím způsobem získaného prášku nebo také jako nesušená, z výroby ještě vlhká stabilizovaná suspenze.
Pro případ, že se zeolit používá ve formě suspenze, mohou tyto suspenze obsahovat malá množství neiontových tensidů jako stabilizátorů, například 1 až 3 % hmotnostní, vztaženo na zeolit, ethoxylovaných Ci2-Ci8-mastných alkoholů s 2 až 5 ethylenoxidovými skupinami, Ci2-Ci4-mastných alkoholů s 4 až 5 ethylenoxidovými skupinami nebo ethoxylovaných izotridekanolů. Vhodné zeolity mají střední velikost částic méně než 10 pm (objemové třídění, metoda měření: Coulter Counter) a obsahují s výhodou 18 až 22 % hmotnostních, zvláště 20 až 22 % hmotnostních navázané vody.
3o Je také samozřejmě možné použití obecně známých fosfátů jako builderových látek, pokud je jejich použití vhodné z ekologických
tt»
99 • * · »
9 9 9
9 · « · • · · 9
9 9 9 důvodů. Vhodné jsou například sodné soli orthofosfátů, pyrofosfátů a zvláště tripolyfosfátů.
Použitelné organické builderové látky jsou například ve formě svých sodných solí používané polykarboxylové kyseliny jako kyselina citrónová, adipová, jantarová, glutarová, vinná, cukerné kyseliny, aminokarboxylové kyseliny, kyselina nitrilotrioctová (NTA), pokud je jejich použití vhodné z ekologických důvodů, a směsi těchto látek. Výhodné soli jsou soli polykarboxylových kyselin jako je kyselina citrónová, adipová, jantarová, glutarová, vinná, cukerné kyseliny io a jejich směsi.
Mezi látkami sloužícími jako bělicí prostředky poskytující ve vodě H2O2 mají zvláštní význam tetrahydrát perboritanů sodného a monohydrát perboritanů sodného. Dalšími použitelnými bělicími prostředky jsou například peruhličitan sodný, peroxypyrofosfát, citrátperhydrát a soli perkyselin nebo perkyseliny poskytující H2O2, jako jsou perbenzoáty, peroxoftaláty, kyselina diperazelainová, ftaloiminoperkyselina nebo diperdodekandikyselina.
Aby se dosáhlo zlepšeného bělícího účinku při teplotách 60 °C a nižších, mohou být přidány jako samostatná složka nebo jako součást složky b) aktivátory bělení. Jako aktivátory bělení mohou být použity sloučeniny, které poskytují za podmínek perhydrolýzy alifatické peroxokarboxylové kyseliny s výhodou s 1 až 10 atomy uhlíku, zvláště 2 až 4 atomy uhlíku a/nebo popřípadě substituované kyseliny perbenzoové. Vhodné jsou látky, které nesou O- a/nebo N-acylové skupiny s uvedeným počtem atomů uhlíku a/nebo popřípadě substituované benzoylové skupiny. Výhodné jsou vícenásobně acylované alkylendiaminy, zvláště tetraacetylethylendiamin (TAED), acylované triazinové deriváty, zvláště 1,5-diacetyl-2,4-dioxohexahydro1,3,5-triazin (DADHT), acylované glykolurily, zvláště tetraacetylglykoluril (TÁGU), N-acylimidy, zvláště Nnonanoylsukcinimid (NOSÍ), acylované fenolsulfonáty, zvláště n·* ♦· ·· ♦ · ·· * a · · a · a · · • · · 0 aaa· • aaaa · a a a a a • · aaa aaaa aa·· aaaa aa aa»a aa aa
- 15 nonanoyl- nebo izononanoyloxybenzensulfonát (η-, popřípadě izoNOBS), anhydridy karboxylových kyselin, zvláště anhydrid kyseliny ftalové, acylované vícemocné alkoholy, zvláště triacetin, ethylenglykoldiacetát a 2,5-diacetoxy-2,5-dihydrofuran.
Navíc k běžným aktivátorům bělení nebo namísto nich mohou být v granulích přítomny také tzv. katalyzátory bělení. U těchto látek se jedná o soli přechodových kovů, popřípadě komplexy přechodových kovů jako například solné nebo karbonylové komplexy Mn, Fe, Co, Ru nebo Mo. Jako katalyzátory bělení jsou použitelné také komplexy Mn, io Fe, Co, Ru, nedostatečně zveřejněné komplexy Ti, V a Cu s trojvaznými ligandy obsahujícími dusík stejně jako aminové komplexy
Co, Fe, Cu a Ru.
Jako inhibitory pěnivosti, které mohou tvořit součást složky b), nebo mohou být samy použity jako složka b), přicházejí v úvahu například mýdla přírodního nebo syntetického původu, která mají vysoký obsah Ci8-24-mastných kyselin. Vhodnými netensidovými inhibitory pěny jsou například organopolysiloxany a jejich směsi s mikrojemnou, popřípadě silanizovanou kyselinou křemičitou nebo bistearylethylendiamidem. S výhodou se používají také směsi různých inhibitorů pěny, například směsi silikonů, parafinů nebo vosků. Inhibitory pěny jsou s výhodou navázány na granulární, ve vodě rozpustnou, popřípadě dispergovatelnou nosnou látku. Zde jsou výhodné zvláště směsi parafinů a bistearylethylendiamidů.
Navíc mohou prostředky obsahovat jako složku b) nebo její součást také látky, které pozitivně ovlivňují vypratelnost olejů a tuků z textilu (tzv. odpuzovače nečistot, soil repellents). Tento efekt je zvláště výrazný, jestliže se zašpiní textil, který byl již předtím vícekrát vyprán prostředkem podle vynálezu, který obsahuje tyto složky uvolňující tuky. K výhodným složkám uvolňujícím oleje a tuky patří například neiontové celulózové ethery jako methylcelulóza a methylhydroxypropylcelulóza s podílem methoxylových skupin 15 až
- 16 • · · · · ····'· • · * · · · · » * ··· ···· ·* ·»«· «· »·
30% hmotnostních a hydroxypropylových skupin 1 až 15% hmotnostních, vztaženo vždy na neiontový celulózový ether, stejně jako ze stavu techniky známé polymery kyseliny ftalové a/nebo kyseliny tereftalové popřípadě jejich deriváty, zvláště polymery ethylentereftalátů a/nebo polyethylenglykoltereftalátů nebo aniontové a/nebo neiontové modifikované deriváty těchto látek. Zvláště výhodné látky z této skupiny jsou sulfonované deriváty polymerů kyseliny ftalové a tereftalové. Jako složka b) nebo jako součást této složky se v rámci předkládaného vynálezu s výhodou používá také io karboxymethylškrob (CMS).
V dalším provedení předpokládá vynález použití granulovaného pomocného prostředku pro tvarová tělíska s pracím a čisticím účinkem jako urychlovače rozpadávání těchto tvarových tělísek pracích a čisticích prostředků, zvláště tablet pracích prostředků.
Vynález se tedy také týká tvarových tělísek s pracími a čisticími účinky, zvláště tablet pracích prostředků, které obsahují 1 až 40, s výhodou 2,5 až 30 a zvláště 5 až 20 % hmotnostních pomocného granulovaného prostředku podle vynálezu.
Tato tvarová tělíska mohou být získána smícháním granulovaného pomocného prostředku s obvyklými složkami pracího a čisticího prostředku a lisováním do požadovaného tvaru.
Tvarová tělíska mohou být přitom vyrobena v předem určeném prostorovém tvaru, a zvolené velikosti. Jako prostorový tvar přicházejí v úvahu prakticky všechna rozumné provedení, například ve formě tabulek, tyčinek, popřípadě cihličky, kostky, kvádry a odpovídající prostorové prvky s rovnoběžnými stranami a zvláště válcová provedení s křížovým nebo oválným průřezem. Tato naposledy uvedená provedení přitom zahrnují formu tablety až kompaktních válečků s poměrem výšky k průměru více než 1.
Dělené výlisky mohou být přitom vytvořeny jako od sebe oddělené jednotlivé prvky, které odpovídají zvolenému dávkovacímu ·
- 17 9· 0· ·· »0 • · · · · 0 0 · • · · · 0 • · 0 0 0 · • · · 0 0 • 0·· 00*« »» »·0· * 0 0
0 · • 0 * • · · množství pracího a/nebo čisticího prostředku. Je však také možné vyrobit výlisky, které obsahují v jednom výlisku větší počet takových hmotnostních jednotek, přičemž jednoduché oddělení rozdělených menších jednotek je zajištěno zvláště vytvořenými naznačenými místy zlomu. Pro použití pracích prostředků na textil v pračkách typu obvyklého v Evropě s horizontálně uspořádanou mechanikou mohou být rozdělené výlisky vhodně ve formě tablet, ve formě válce nebo kvádru, přičemž poměr průměr/výška je s výhodou v rozmezí přibližně 0,5 : 2 až 2 : 0,5. Pro výrobu těchto výlisků jsou vhodné běžně io dostupné hydraulické lisy, excentrické lisy nebo oběžné lisy.
Prostorový tvar jiného provedení tvarového tělíska je přizpůsoben svými rozměry vyplachovací komoře obvyklých praček pro domácnost, takže tvarová tělíska mohou být přímo dávkována bez použití pomocného dávkovacího zařízení do vyplachovací komory, kde se během vyplachování rozpustí. Samozřejmě je také možné a v rámci předkládaného vynálezu výhodné použití tvarových tělísek pracího prostředku pomocí pomocného dávkovacího zařízení.
Dalším výhodným tělískem, které může být vyrobeno, je destičkovitá nebo tabulkovitá struktura se střídajícími se tlustými dlouhými a tenkými krátkými úseky, takže jednotlivé úseky mohou být z tohoto příčkového uspořádání lámány na naznačených místech zlomu, představovaných krátkými tenkými úseky a vkládány do pračky. Tento princip „příčkových“ pracích prostředků ve formě tvarových tělísek může být uskutečněn také v jiných geometrických tvarech, například kolmo uspořádaných trojúhelnících, které jsou vzájemně spojeny pouze jednou svou stranou.
Je však také možné nelisovat různé složky do jedné jednotné tablety, ale připravit tvarová tělíska obsahující větší množství vrstev, tedy alespoň dvě vrstvy. Při tom je také možné, aby tyto různé vrstvy měly různou rychlost rozpouštění. Tím je možno dosáhnout výhodných vlastností tvarových tělísek z hlediska použití. Pokud jsou například ve
9 9 9
9
9 • ·
- 18 99 99 99 99
9 9 9 9 9 9 9 • 9 9 9 9 9 9 • 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9
9999 99 99 tvarových tělískách obsaženy složky, které se vzájemně negativně ovlivňují, je možné jednu složku umístit do rychleji rozpustné vrstvy a druhou složku do pomaleji rozpustné vrstvy, takže reakce s první složkou již byla provedena, když druhá složka přechází do roztoku.
Stavba vrstev tvarového tělíska může mít jak proložené uspořádání, při kterém rozpouštění vnitřní vrstvy (vrstev) na okrajích tvarového tělíska probíhá již tehdy, když nejsou vnější vrstvy ještě úplně rozpuštěny, může však být dosaženo také úplného obalení vnitřní vrstvy (vrstev) vrstvou (vrstvami) ležícími vždy blíže k okraji tělíska, io což vede k zabránění předčasnému rozpouštění složek vnitřní vrstvy (vrstev).
V dalším výhodném provedení vynálezu se tělísko skládá z alespoň tří vrstev, tedy dvou vnějších a alespoň jedné vnitřní vrstvy, přičemž alespoň v jedné z vnitřních vrstev je obsažen peroxidový bělicí prostředek, zatímco u proložených tvarových tělísek obě krycí vrstvy a v případě obalených tvarových tělísek vnější vrstvy peroxidový bělicí prostředek neobsahují. Dále je také možné v jediném tvarovém tělísku prostorově oddělit peroxidový bělicí prostředek a popřípadě přítomné aktivátory bělení a/nebo enzymy. Tato vícevrstvá tvarová tělíska mají tu výhodu, že mohou být přidávána nejen vyplachovací komorou nebo dávkovacím zařízením, které se přidává do prací lázně; navíc je v takových případech také možné přivést tvarová tělíska do přímého styku s textilem, aniž by bylo třeba mít obavy z vytvoření skvrn bělicím prostředkem a podobnými látkami.
Podobné účinky je možno dosáhnout potažením („coating“) jednotlivých složek lisované směsi pracího a čisticího prostředku nebo celého tvarového tělíska. Při tom je možno potahovaná tělíska například postřikovat vodnými roztoky nebo emulzemi nebo dosáhnout potažení tavným způsobem.
Vedle granulovaného pomocného prostředku podle vynálezu, který usnadňuje a urychluje rozpadávání tvarových tělísek s pracími • · • ·
• ·
- 19 a čisticími účinky, mohou obsahovat tvarová tělíska podle vynálezu běžné obvyklé složky pracích a čisticích prostředků. Pokud se používají granulované pomocné prostředky, které obsahují jako složku
b) některé součásti pracích a čisticích prostředků, nemusí se tyto látky při výrobě tvarových tělísek už přidávat. Může však být také výhodné, aby byly tyto složky pracích a čisticích prostředků přidány jak do složky b) granulovaného pomocného prostředku, tak i navíc do tvarových tělísek. Vedle složek, které již byly výše uvedeny jako součásti granulovaného pomocného prostředku, mohou obsahovat tvarová tělíska podle vynálezu další složky, které se prostřednictvím granulovaného pomocného prostředku do tvarových tělísek nepřidávají. Jako látky s pracím a čisticím účinkem, které se přidávají do tvarových tělísek, je třeba uvést zvláště tensidy a enzymy.
Tvarová tělíska pracího a čisticího prostředku podle vynálezu mohou obsahovat aniontové, neiontové, kationtové a/nebo amfoterní tensidy. Z technického hlediska při použití jsou výhodné směsi aniontových a neiontových tensidů, přičemž podíl aniontových tensidů by měl být vyšší než podíl neiontových tensidů. Celkový obsah v tělískách je 5 až 60 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost tvarového tělíska, přičemž výhodné jsou obsahy tensidů větší než 15 % hmotnostních.
Jako aniontové tensidy mohou být použity například tensidy typu sulfonátů a sulfátů. Jako tensidy sulfonátového typu přicházejí v úvahu s výhodou Cg-n-alkylbenzensulfonáty, olefinsulfonáty, tj. směsi alken25 a hydroxyalkansulfonátů a disulfonáty, které se například získávají z Ci2-i8-monoolefinů s koncovou nebo vnitřní dvojnou vazbou sulfonací plynným oxidem sírovým a následnou alkalickou nebo kyselou hydrolýzou produktu sulfonace. Vhodné jsou také alkansulfonáty, které se získávají z Ci2-i8-alkanů například sulfochlorací nebo sulfoxidací
3o s následnou hydrolýzou, popřípadě neutralizací. Vhodné jsou také estery α-sulfomastných kyselin (estersulfonáty), například a- 20 sulfonované methylestery hydrogenovaných kokosových, palmojádrových nebo lojových mastných kyselin.
Dalšími vhodnými aniontovými tensidy jsou sulfatované glycerolové estery mastných kyselin. Pod pojmem glycerolové estery mastných kyselin se rozumí mono-, di- a triestery a jejich směsi, které se získávají při výrobě esterifikací monoglycerolu s 1 až 3 mol mastné kyseliny nebo přeesterifikací triglyceridu 0,3 až 2 mol glycerolu. Výhodné sulfatované glycerolové kyseliny mastných kyselin jsou přitom produkty sulfatace nasycených mastných kyselin s 6 až 22 io atomy uhlíku, například kyseliny kapronové, kaprylové, kaprinové, myristové, laurové, palmitové, stearové nebo behenové. Jako alk(en)ylsulfáty jsou výhodné alkalické a zvláště sodné soli poloesterů Ci2-Cig-mastných alkoholů s kyselinou sírovou, například poloestery kokosového mastného alkoholu, lojového mastného alkoholu, lauryl-, myristyl-, cetyl- nebo stearylalkoholu nebo Cio-C2o-oxoalkoholů a tyto poloestery sekundárních alkoholů s uvedenými délkami řetězců. Dále jsou výhodné alk(en)ylsulfáty s uvedenými délkami řetězců, které obsahují syntetické, petrochemickým způsobem vyrobené alkylové zbytky s přímým řetězcem, které mají analogický způsob odbourávání jako odpovídající sloučeniny založené na surovinách tukového průmyslu. Z hlediska praní jsou výhodné Ci2-Ci6-alkylsulfáty a C12-C15alkylsulfáty stejně jako C-u-Cis-alkylsulfáty. Vhodnými aniontovými tensidy jsou také 2,3-alkylsuIfáty, které se vyrábějí například podle US patentů 3,234,258 nebo 5,075,041 a jsou dostupné jako obchodní produkty firmy Shell Oil Company pod názvy DAN®.
Vhodné jsou také monoestery 1 až 6 mol ethylenoxidu ethoxylovaných přímých nebo rozvětvených C7-2i-alkoholů, jako 2methyl-rozvětvených Cg.n-alkoholů s průměrně 3,5 mol ethylenoxidu (EO) nebo Ci2-i8-mastných alkoholů s 1 až 4 EO, s kyselinou sírovou.
V čisticích prostředcích se pro svou vysokou pěnivost používají pouze v relativně malých množstvích, například v množství 1 až 5 % hmotnostních.
- 21 Další vhodné aniontové tensidy jsou také soli kyseliny alkylsulfojantarové, které se také označují jako sulfosukcináty nebo estery kyseliny sulfojantarové a monoestery a/nebo diestery kyseliny sulfojantarové s alkoholy, s výhodou mastnými alkoholy a zvláště ethoxylovanými mastnými alkoholy. Výhodné sulfosukcináty obsahují zbytky C8-i8-mastných alkoholů nebo jejich směsi. Zvláště výhodné sulfosukcináty obsahují zbytek mastného alkoholu odvozený z ethoxylovaných mastných alkoholů, které jsou samy neiontové tensidy (popis viz níže). Přitom jsou zvláště výhodné sulfosukcináty, jejichž zbytky mastného alkoholu se odvozují od ethoxylovaných mastných alkoholů se zúženým rozdělením homologů. Je také možné přidávat kyselinu alk(en)yljantarovou s výhodou s 8 až 18 atomy uhlíku v alk(en)ylovém řetězci nebo její soli.
Jako další aniontové tensidy přicházejí v úvahu zvláště mýdla.
Vhodná jsou nasycená mýdla mastných kyselin, jako soli kyseliny laurové, myristové, palmitové, stearové, hydrogenované kyseliny erukové a behenové a zvláště mýdlové směsi odvozené z přírodních mastných kyselin, například kokosových, palmojádrových nebo lojových mastných kyselin. Aniontové tensidy včetně mýdel mohou být ve formě svých sodných, draselných nebo amoniových solí a ve formě rozpustných solí organických bází, jako mono-, di- nebo triethanolaminu. S výhodou jsou aniontové tensidy ve formě svých sodných nebo draselných solí, zvláště ve formě sodných solí.
Jako neiontové tensidy se používají s výhodou alkoxylované, výhodněji ethoxylované, zvláště primární alkoholy s výhodou s 8 až 18 atomy uhlíku a průměrně s 1 až 12 mol ethylenoxidu (EO) na mol alkoholu, ve kterých je alkoholový zbytek přímý, nebo s výhodou rozvětvený v poloze 2 popřípadě může obsahovat přímé a methylovou skupinou rozvětvené zbytky ve směsi, tak jak se obvykle u oxoalkoholových zbytků vyskytují. Zvláště výhodné jsou však ethoxyláty alkoholů s přímými alkoholovými zbytky přírodního původu s 12 až 18 atomy uhlíku, například kokosového, palmového, lojového • · ·· · · ·· ·· ·· • · · · · · · · · ·· · • · · · ····· • ···· ······ • · · · · ···· ········ ·· · · · · ·· ··
- 22 alkoholu nebo oleylalkoholu obsahující v průměru 2 až 80 EO na mol alkoholu. K výhodným ethoxylovaným alkoholům patří například C12-14alkoholy s 3 EO nebo 4 EO, Cg.n-alkoholy se 7 EO, C13.15-alkoholy s 3 EO, 5 EO, 7 EO nebo 8 EO, Ci2-i8-alkoholy s 3 EO, 5 EO nebo
7 EO a jejich směsi, jako jsou směsi C12-i4-alkoholu s 3 EO a C12-18alkoholu s 5 EO. Uvedené stupně ethoxylace jsou statistické střední hodnoty, které pro konkrétní produkt mohou nabývat celého čísla nebo zlomku. Výhodné ethoxyláty alkoholů mají zúžené rozdělení homologú (narrow range ethoxylates, NRE). Navíc k těmto neiontovým tensidům mohou být použity také mastné alkoholy s více než 12 EO. Jako příklady lze uvést lojový mastný alkohol s 14 EO, 25 EO, 30 EO nebo 40 EO.
Kromě toho mohou být také použity jako další neiontové tensidy alkylglykosidy obecného vzorce RO(G)X, kde R znamená přímý nebo methylovou skupinou rozvětvený, zvláště v poloze 2 methylovou skupinou rozvětvený alifatický zbytek s 8 až 22, s výhodou 12 až 18 atomy uhlíku a G je symbol pro glykózovou jednotku s 5 nebo 6 atomy uhlíku, s výhodou pro glukózu. Stupeň oligomerace x, který udává rozdělení monoglykosidů a oligoglykosidů je libovolné číslo mezi 1 a
10; s výhodou je x v rozmezí 1,2 až 1,4.
Další třídou s výhodou používaných neiontových tensidů, které se používají jako jediný neiontový tensid nebo v kombinaci s jinými neiontovými tensidy, jsou alkoxylované, s výhodou ethoxylované nebo ethoxylované a propoxylované alkylestery mastných kyselin, s výhodou s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém řetězci, zvláště methylestery mastných kyselin, které se popisují například v japonské patentové přihlášce JP 58/217598 a s výhodou se vyrábějí způsobem popsaným v mezinárodní patentové přihlášce WO-A-90/13533.
Jako neiontové tensidy aminoxidového typu mohou být vhodné například N-kokosový alkyl-N,N-dimethylaminoxid a N-lojový alkyl-N,Ndihydroxyethylaminoxid a alkanolamidy mastných kyselin. Množství
- 23 těchto neiontových tensidů není s výhodou větší než množství ethoxylovaných mastných alkoholů, zvláště není větší než polovina tohoto množství.
Další vhodné tensidy jsou amidy polyhydroxymastných kyselin vzorce (I)
Ri
I
R—CO—Ν—[Z] (I) kde RCO znamená alifatický acylový zbytek s 6 až 22 atomy uhlíku, R1 znamená atom vodíku, alkylový nebo hydroxyalkylový zbytek s 1 až 4 atomy uhlíku a [Z] znamená přímý nebo rozvětvený polyhydroxylakylový zbytek s 3 až 10 atomy uhlíku a 3 až 10 hydroxylovými skupinami. V případě amidů polyhydroxymastných kyselin se jedná o známé látky, které mohou být získány obvykle redukční aminací redukujícího cukru amoniakem, alkylaminem nebo alkanolaminem a dodatečnou acylací mastnou kyselinou, alkylesterem mastné kyseliny nebo chloridem mastné kyseliny. Do skupiny amidů polyhydroxymastných kyselin patří také sloučeniny vzorce (II)
Ri—O—R2
I
R—CO—Ν—[Z] (II) kde R znamená přímý nebo rozvětvený alkylový nebo alkenylový zbytek se 7 až 12 atomy uhlíku. R1 znamená přímý, rozvětvený nebo cyklický alkylový zbytek nebo arylový zbytek s 2 až 8 atomy uhlíku a R2 znamená přímý, rozvětvený nebo cyklický alkylový zbytek nebo arylový zbytek nebo oxyalkylový zbytek s 1 až 8 atomy uhlíku, přičemž výhodné jsou C-M-alkýlové nebo fenylové zbytky a [Z] znamená přímý polyhydroxyalkylový zbytek, jehož alkylový řetězec je substituován • ·
- 24 alespoň dvěma hydroxylovými skupinami, nebo alkoxylované, s výhodou ethoxylované nebo propoxylované deriváty těchto zbytků.
Skupina [Z] se s výhodou získává redukční aminací redukovaného cukru, například glukózy, fruktózy, maltózy, laktózy, galaktózy, mannózy nebo xylózy. N-alkoxy- nebo Naryloxysubstituované sloučeniny mohou být potom například podle mezinárodní patentové přihlášky WO-A-95/07331 převedeny na požadované amidy polyhydroxymastných kyselin reakcí s methylestery mastných kyselin v přítomnosti alkoxidu jako katalyzátoru.
io Jako enzymy přicházejí v úvahu látky ze třídy proteáz, lipáz, amyláz, celuláz, popřípadě jejich směsi. Zvláště vhodné jsou enzymatické účinné látky získávané z bakteriálních kmenů nebo hub jako je Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis a Streptomyces griseus. S výhodou se používají proteázy subtilizinového typu a zvláště proteázy získané z Bacaillus lentus. Přitom jsou zvláště zajímavé enzymatické směsi, například proteázy a amylázy nebo proteázy a lipázy nebo proteázy a celulázy nebo celulázy a lipázy nebo proteázy, amylázy a lipázy, nebo proteázy, lipázy a celulázy, zvláště však směsi s obsahem celulázy. Jako vhodné se v některých případech ukázaly také peroxidázy nebo oxydázy. Enzymy mohou být adsorbovány na nosiče a/nebo zapouzdřeny do opouzdřujících látek, aby byly chráněny proti předčasnému rozkladu. Podíl enzymů, enzymatických směsí nebo enzymatických granulátů ve tvarových tělískách podle vynálezu může být například přibližně 0,1 až 5 % hmotnostních, s výhodou 0,1 až přibližně 2 % hmotnostní.
Tvarová tělíska mohou jako opticky zjasňující látky obsahovat deriváty kyseliny diaminostilbendisulfonové, popřípadě jejich soli s alkalickými kovy. Vhodné jsou například soli kyseliny 4,4’-bis(2anilino-4-morfolino-1,3,5-triazinyl-6-amino)stilben-2,2’disulfonové nebo stejným způsobem vystavěné sloučeniny, které namísto morfolinové skupiny nesou diethanolaminovou skupinu, methylaminovou skupinu,
anilinovou skupinu nebo 2-methoxyethylaminovou skupinu. Dále mohou být přítomny optické zjasňující látky typu substituovaných difenylstyrylů, například alkalické soli 4,4’-bis(2-sulfostyryl)-difenylu, 4,4’-bis(4-chlor-3-sulfostyryl)-difenylu, nebo 4-(4-chlorstyryl)-4’-25 sulfostyryl)-difenylu. Mohou být také použity směsi těchto optických zjasňujících látek. Pro vynález může být také prospěšné, že ke zlepšení rozpadávání tvarových tělísek může také přispívat acidifikační prostředek jako kyselina citrónová, vinná nebo jantarová, ale také kyselé soli anorganických kyselin (hydrogensoli), například disíranů, především v kombinaci se systémy obsahujícími oxid uhličitý. V rámci předkládaného vynálezu se však předpokládá, že tento acidifikační prostředek je přítomen v hrubozrnné, zvláště granulované formě, která pokud možno neobsahuje prachové podíly a jejíž rozdělení velikosti částic je přizpůsobeno velikosti částic granulovaného pomocného prostředku. Granulované acidifikační prostředky mohou být obsaženy v tvarových tělískách napnklad v množstvích od 1 do 10% hmotnostních.
Tvarová tělíska podle vynálezu, zvláště tvarová tělíska pracích prostředků a tvarová tělíska bělicích prostředků, která se dosud špatně rozpadala a špatně rozpouštěla, mají použitím granulovaného pomocného prostředku podle vynálezu vynikající vlastnosti z hlediska rozpadávání. Kompaktizací dezintegračního pomocného prostředku se složkou pracího prostředku se získá širší rozdělení granulovaného pomocného prostředku v celém tvarovém tělísku. Zlepšená dezintegrace může být napnklad testována za kritických podmínek v obvyklé pračce pro domácnost (použití přímo v prací lázni pomocí běžného dávkovacího zařízení, program pro jemné prádlo nebo barevné prádlo, teplota praní maximálně 40 °C) nebo v kádince při teplotě vody 25 °C. Provedení odpovídajících testů bude popsáno v příkladové části. Za těchto podmínek se tvarová tělíska podle vynálezu úplně rozpadají nejen během 10 min; výhodné formy provedení mají doby rozpadávání v testu v kádince méně než 3 min, • · φ ·
- 26 • · φ φ ♦ φ φφφφ • · ··· · · φ · φφφ φφφφ φφ ·»»· φφ φφ zvláště méně než 2 min. Zvláště výhodná provedení mají dokonce doby rozpadávání méně než 1 min. Doby rozpadávání v testu v kádince kratší než 3 min dostačují k tomu, aby bylo možno tvarové tělísko pracího prostředku nebo tvarové tělísko přídavného pracího prostředku vypláchnout pomocí vyplachovací komůrky běžných praček pro domácnost do prací lázně. V dalším provedení vynálezu se proto nárokuje způsob praní, při kterém se tvarová tělíska přidávají do prací lázně přes vyplachovací zařízení pračky pro domácnost. Doby rozpouštění tvarových tělísek v pračce jsou s výhodou méně než 8 min io a zvláště méně než 5 min.
Vlastní výroba tvarových tělísek podle vynálezu probíhá nejprve smísením granulovaného pomocného prostředku s ostatními složkami zasucha a následným formováním, zvláště lisováním na tablety, přičemž je možno odkázat na obvyklé způsoby (popisované například v obvyklé patentové literatuře týkající se tabletování, především v oblasti pracích nebo čisticích prostředků, zvláště ve výše uvedených patentových přihláškách a článku „Tablettierung: Stand der Technik“, SÓFW-Journal, 122. ročník, str. 1016 - 1021 (1996).
Příklady provedení vynálezu
Válcovou kompaktizací a následujícím mletím a proséváním byly vyrobeny granulované pomocné prostředky podle vynálezu 1, 2 a 3 a srovnávací příklady 4, 5 a 6, které mají složení uvedené v tabulce 1.
Srovnávací příklady přitom obsahovaly buď nevhodnou složku a) 25 (příliš velké primární částice, příklad 4), nevhodné složky b) (příklad 6: dodatečný šumivý systém, který není obvyklou složkou pracích a čisticích prostředků) nebo neobsahovaly vůbec žádnou složku b) (příklad 5).
V případě srovnávacího příkladu 5 nemohl být získán stabilní 30 granulát. Již před lisováním na tělíska pracího prostředku se rozpadal
- 27 ·· ··· · při míšení s ostatními složkami získaný „granulát“ opět na primární částice. V dalším srovnání byla použita předem negranulovaná, jemně prášková celulóza (50 pm), která poskytovala zcela analogické hodnoty tvrdosti tablet a doby rozpadávání (tabulka 3) jako srovnávací příklad 5.
Tabulka 1: Granulovaný pomocný prostředek (% hmotnostní)
Granulovaný pomocný prostředek 1 2 3 4 5 6
Celulóza (velikost primárních částic 50 pm) 80 % 50 % 40 % 100 % 40 %
Celulóza (velikost primárních částic 150 pm) 100 %
Granulát mikrokrystalické celulózy (FMC) 50 % 10 % 10 %
NaHCO3 28,2%
Kyselina citrónová, bezvodá 21,8%
Karboxymethylškrob 20 %
TAED 50 %
Takto vyrobené granulované pomocné prostředky byly smíseny io s dalšími složkami na hotový prací a čisticí prostředek, přičemž jako základní granulát byl použit prášek s následujícím složením:
- 28 ·· ·· 99 11 11 11
1111 · · · · ··«· • 111 11111 • · · · · 9 9 1111
1 111 1111 1119 1911 19 119 1 19 ΐ'ΐ
Tabulka 2: Základní granulát (% hmotnostní)
Množství
Cg-13-alkylbenzensulfonát 15,4
Ci3-i5-oxoalkohol s 3 až 7 EO 7,9
Mýdlo 1,0
Opticky zjasňující látka 0,2
Uhličitan sodný 13,9
Křemičitan sodný 4,3
Cobuilder H40 4,9
HEDP 0,6
Zeolit A (bezvodá aktivní látka) 25,5
Monohydrát perboritanu sodného 18,3
Voda 8,0
Cobuilder H 40 je kopolymer kyseliny akrylové a maleinové firmy Stockhausen.
HEDP je sodná sůl kyseliny hydroxyethan-1,1-difosfonové.
Smíšené prací a čisticí prostředky byly potom lisovány tabletovacím lisem na tablety. Tvrdost tablet byla měřena stlačováním tablety až do zlomení, přičemž síla působila na postranní plochy tablety a byla zjištěna maximální síla, kterou tableta vydržela.
io Pro určení rozpadávání tablet byla tableta vložena do kádinky s vodou (600 ml vody, teplota 25 °C) a byl měřen čas do úplného rozpadnutí tablety.
Složení tablet a experimentální údaje uvádí tabulka 3.
Tabulka 3: Tablety pracího prostředku (složení v % hmotnostních) ♦ · ·· *« ·· ·· ·· · * · · · · · ···· • · · · · ♦ · ♦ · • · · · · ·«·«·· • · · · · · · · · ···· ···· ·· ···· ·· ··
Tableta Příkl.1 Příkl.2 Příkl.3 Příkl.4 Příkl.5 Příkl.6
Pomocný prostředek 5 % 4 % 10 % 4 % 4 % 8 %
Základní granulát 81,25% 82,25% 81,25% 82,25% 82,25% 78,25%
Enzym 2,5 0 2,5 % 2,5 % 2,5 % 2,5 % 2,5 %
TAED 7 % 7 % 2 % 7 % 7 % 7 %
Inhibitor pěny 3,5 % 3,5 % 3,5 % 3,5 % 3,5 % 3,5 %
Polymer uvolňující nečistoty 0,75% 0,75% 0,75% 0,75% 0,75% 0,75%
Tvrdost tablety 33 N 20 N 30-35N 30-35N 25 N 25 N
Rozpadnutí tablety 20 s 58 s 5-10 s 5-10 s >5 min >5 min
Srovnávací příklad 4 má jak co se týče tvrdosti tablety, tak i v testu rozpadávání srovnatelné hodnoty s příklady 1, 2 a 3 podle vynálezu. Aby byly ukázány lepší vlastnosti granulovaného pomocného prostředku podle vynálezu ve tvarových tělískách pracího a čisticího prostředku, byly provedeny následující prací pokusy:
Do vyplachovacího zásobníku pračky byly vloženy dvě tablety (po 40 g). Do pračky bylo vloženo 3,5 kg tmavomodrých ručníků froté io a bylo provedeno praní za následujících podmínek: vodovodní voda 23 °d (ekvivalent 230 mg CaO/l), teplota praní 60 °C, poměr lázně (kilogram prádla : litr prací lázně při hlavním praní) 1 : 5,7, trojnásobné máchání vodovodní vodou, odstředění a sušení. Usušené ručníky byly po deseti praních hodnoceny z následujících hledisek:
Známka 1: nemá vliv, žádné rozpoznatelné zbytky
Známka 2: v toleranci, rozptýlené, nerušící zbytky
Známka 3: rozpoznatelné, při kritickém hodnocení již rušivé zbytky
- 30 Od známky 4: zřetelně rozpoznatelné a rušivé zbytky ve stoupajícím počtu a množství • ΦΦΦ φ* φφ φφ φφ φ φφ φ φ φφ φ φ φ φ φ • φ φφ · φφφφ φ φφφφ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φφφφ ·«·· φφφφ φφ φφφφ φφ φφ
Dále byla otevřena vyplachovací komora po každém praní a bylo 5 provedeno vizuální hodnocení. V tomto případě znamenají:
Známka 1: nemá vliv, žádné rozpoznatelné zbytky, úplné vypláchnutí
Známka 2: v toleranci, rozptýlené, nerušící velmi jemné zbytky
Známka 3: rozpoznatelné, při kritickém hodnocení již rušivé io zbytky
Od známky 4: zřetelně rozpoznatelné a rušivé zbytky ve stoupajícím počtu a množství, tvorba aglomerátů a hrudek
Jednotlivé tablety pracích prostředků byly hodnoceny následujícím způsobem:
Tabulka 4: Vizuální hodnocení z hlediska zbytků
Tableta 1 2 3 4 5 6
Usušený ručník 2 2 2 5 * *
Vyplachovací komora 1 1 1 1 >10 >10
Součet 3 3 3 6 >10 >10
Tvarová tělíska podle vynálezu 1, 2 a 3 mají díky použití jemnozrnné celulózy spolu s velmi dobrým rozpadáváním tablet (viz tabulka 3) nejlepší hodnoty pro zbytek. Příklad 4, který není podle vynálezu, má rovněž dobrou rychlost rozpadávání (viz tabulka 3), kvůli
- 31 • 9 99 99 99 99 99
99 9 9 99 9 9 99 ·
9 99 9 9999
9999 99999 9
9 999 9999
9999 9999 99 9999 99 99 použití celulózy s velikostí primárních částic 150 pm se však zřetelně hůře máchá: zbytky celulózy na prádle jsou jasně rozpoznatelné vizuálně jako rušivé zbytky.
*) V důsledku extrémně dlouhých dob rozpadání tablet podle 5 příkladů 5 a 6 se tyto tablety ve vyplachovací komoře nerozpadají a není je možno vyplachovat pomocí vyplachovací komory pračky. Ve vyplachovací komoře se po praní nalézají tablety téměř v nezměněném stavu, proto na vypraném textilu nemohou být pozorovány žádné zbytky.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Granulovaný pomocný prostředek pro tvarová tělíska s pracími
    5 a čisticími účinky, vyznačující se tím, ž e obsahuje
    a) 10 až 95 % hmotnostních celulózy s velikostí částic méně než 100 pm
    b) 5 až 90 % hmotnostních mikrokrystalické celulózy a/nebo io jedné nebo více složek pracích a čisticích prostředků ze skupiny builderů, bělicích prostředků a aktivátorů bělení, inhibitorů pěny a polymerů uvolňujících nečistoty.
  2. 2. Granulovaný pomocný prostředek podle nároku 1,
    15 vyznačující se tím, že mikrokrystalická celulóza a/nebo složky pracích a čisticích prostředků jsou v granulátu obsaženy v množství mezi 10 a 70 % hmotnostními, s výhodou mezi 20 a 60 % hmotnostními a zvláště mezi 30 a 50 % hmotnostními, vztaženo na granulovaný pomocný
    2o prostředek.
  3. 3. Granulovaný pomocný prostředek podle některého z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že granulát obsahuje jako složku b) 5 až 70 % hmotnostních, s výhodou 10
    25 až 60 % hmotnostních a zvláště 20 až 50 % hmotnostních mikrokrystalické celulózy, vztaženo na granulovaný pomocný prostředek.
    • · · · · · · ·« 9999 99 99 ·· ·· ·· *· • ·· * · · · • » · · · 9 ·
  4. 4. Granulovaný pomocný prostředek podle některého z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jako složku b) obsahuje 10 až 70 % hmotnostních, s výhodou 20 až 60 % hmotnostních a zvláště 30 až 50 % hmotnostních bělicího
  5. 5 prostředku nebo aktivátoru bělení.
    5. Granulovaný pomocný prostředek podle nároku 4, vyznačující se tím, že jako aktivátor bělení obsahuje tetraacetylethylendiamin, TAED.
  6. 6. Granulovaný pomocný prostředek podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že jako složku a) obsahuje 15 až 80 % hmotnostních, s výhodou 20 až 70 % hmotnostních a zvláště 25 až 60 % hmotnostních celulózy
    15 s velikostí částic méně než 70 pm, s výhodou méně než 50 pm.
  7. 7. Způsob výroby granulovaných pomocných prostředků pro tvarová tělíska s pracími a čisticími účinky podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že se za podmínek
    20 kompaktizace granuluje;
    a) 10 až 95 % hmotnostních celulózy s velikostí částic méně než 100 pm
    b) 5 až 90 % hmotnostních mikrokrystalické celulózy a/nebo jedné nebo více složek pracích a čisticích prostředků ze skupiny
    25 builderů, bělicích prostředků a aktivátorů bělení, inhibitorů pěny a polymerů uvolňujících nečistoty.
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že se kompaktizací na válci kompaktizuje
    - 34 ·· ·· »· ·· »· ·· • * · · · · * » « · · · * · · · ····· ♦ · · · · ·····« • · · · · · · · · ·♦·· ···! ·* ···· ·· ··
    a) 10 až 95 % hmotnostních celulózy s velikostí částic méně než 100 pm
    b) 5 až 90 % hmotnostních mikrokrystalické celulózy a/nebo jedné nebo více složek pracích a čisticích prostředků ze skupiny
    5 builderů, bělicích prostředků a aktivátorů bělení, inhibitorů pěny a polymerů uvolňujících nečistoty na lístkovité výtlačky, které se následujícím mletím a prosíváním převedou na granulát s velikostí částic menší než 2 mm.
    io
  9. 9. Použití granulovaných pomocných prostředků pro tvarová tělíska s pracími a čisticími účinky podle některého z nároků 1 až 6 jako urychlovače rozpadávání tvarových tělísek pracích a čisticích prostředků, zvláště tablet pracích prostředků.
    15
  10. 10. Tvarová tělíska s pracími a čisticími účinky, zvláště tablety pracích prostředků, vyznačující se tím, ž e obsahují 1 až 40 % hmotnostních, s výhodou 2,5 až 30 % hmotnostních a zvláště 5 až 20 % hmotnostních granulovaného pomocného prostředku podle některého z nároků 1 až 6.
  11. 11. Způsob praní s použitím tvarových tělísek podle nároku 10, vyznačující se tím, že tvarové tělísko se do prací lázně přidává pomocívyplachovacího zásobníku pračky pro domácnost.
CZ19994362A 1998-05-22 1998-05-22 Granulovaný pomocný prostředek CZ9904362A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994362A CZ9904362A3 (cs) 1998-05-22 1998-05-22 Granulovaný pomocný prostředek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994362A CZ9904362A3 (cs) 1998-05-22 1998-05-22 Granulovaný pomocný prostředek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9904362A3 true CZ9904362A3 (cs) 2001-01-17

Family

ID=5468002

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994362A CZ9904362A3 (cs) 1998-05-22 1998-05-22 Granulovaný pomocný prostředek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9904362A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6329335B1 (en) Detergent tablets
RU2200756C2 (ru) Формованное изделие с моющим или чистящим действием для бытового употребления и способ его получения
SK164499A3 (en) Additive granules for moulded bodies having a detergent and cleaning action
JPH10504349A (ja) 洗浄または清浄錠剤の製法
JPH05186800A (ja) 洗剤組成物
EP0738237A1 (de) Silikatische builder und ihre verwendung in wasch- oder reinigungsmitteln sowie mehrstoffgemische für den einsatz auf diesem sachgebiet
CZ20003203A3 (cs) Způsob výroby pracích nebo čisticích prostředků
EP0985023B1 (de) Waschmittelformkörper mit verbesserten auflöseeigenschaften
JP2001515953A (ja) 改善された溶解性を示す洗浄剤および洗剤成形体
JP2001515954A (ja) 改善された溶解性を示す洗浄剤および洗剤成形体
JP2002503761A (ja) 漂白剤を含むタブレット
CZ20003029A3 (cs) Tvarovaná tělesa pracích a čistících prostředků
CZ9904362A3 (cs) Granulovaný pomocný prostředek
EP1446471B1 (en) Tablet of compacted particulate cleaning composition
CA2294976A1 (en) Additive granules for detersive shaped bodies
CA2302141A1 (en) A builder-containing tablet
CZ20002779A3 (cs) Dvoj- nebo vícefázová tvarovaná tělesa pracích a čistících prostředků
EP1159392B2 (de) Wasch- und reinigungsmittelformkörper mit tensid- bleichmittel- builderkombination
JP2001519463A (ja) 安定性および急速な溶解性を示す洗剤錠剤の製法
CZ9904276A3 (cs) Prací a čistící prostředek
CA2299445A1 (en) Abrasion-resistant detergent tablets containing solid additives
MXPA04005922A (es) Cuerpos moldeados con actividad de lavado o de limpieza para uso en el hogar.
JP2002519478A (ja) 洗剤タブレットの製法
CZ2002859A3 (cs) Způsob výroby tabletového čistícího prostředku
CA2300017A1 (en) A process for the production of rapidly disintegrating detergent tablets

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic