CZ9904373A3 - Tableta čistícího prostředku - Google Patents

Tableta čistícího prostředku Download PDF

Info

Publication number
CZ9904373A3
CZ9904373A3 CZ19994373A CZ437399A CZ9904373A3 CZ 9904373 A3 CZ9904373 A3 CZ 9904373A3 CZ 19994373 A CZ19994373 A CZ 19994373A CZ 437399 A CZ437399 A CZ 437399A CZ 9904373 A3 CZ9904373 A3 CZ 9904373A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tablet
water
weight
region
particles
Prior art date
Application number
CZ19994373A
Other languages
English (en)
Inventor
Jelles Vincent Boskamp
Cornelis Bernard Donker
Edwin Leo Mario Lempers
Original Assignee
Unilever N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unilever N. V. filed Critical Unilever N. V.
Priority to CZ19994373A priority Critical patent/CZ9904373A3/cs
Publication of CZ9904373A3 publication Critical patent/CZ9904373A3/cs

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Tableta čistící prostředku z lisované částicové detergentní směsi obsahující povrchově aktivní činidlo a aktivační detergentní složku, vhodná pro praní látek, je podrozdělena do řady oddělených oblastí s rozdílným složením. Alespoňjedna oblast tablety obsahuje vodou bobtnající polymer sloužící k podpoře rozpadu této oblasti. Tento polymerje v této oblasti přítomen v koncentraci větší než v alespoň jedné další oblasti tablety tak, aby způsobil rozpad této oblasti větší rychlostí než se rozpadne jiná oblast tablety. Řešení se dále týká způsobu výroby tablety.

Description

Oblast techniky
Tento vynález se vztahuje na detergentní prostředek ve formě tablet, např. pro použití při praní tkanin, nebo při strojovém umývání nádobí.
Dosavadní stav techniky
Detergentní prostředky ve formě tablet se například popisují ve spisech US 3953350 (Kao), a EP-A-711827 (Unilever), a jsou komerčně prodávány ve Španělsku. Tablety pro strojové umývání nádobí se popisují ve spise označeném W096/28530 (P&G). Tablety mají výhody nad výrobky ve formě prášku v tom, že nevyžadují odměřování, a snadněji se s nimi tedy zachází a snáze se pro danou náplň prádla rozdělují.
Tablety čistící směsi se obecně vyrábějí stlačováním či lisováním určitého množství směsi v částicové formě. Je vhodné, aby tablety měly za sucha přiměřenou pevnost, ale aby se rychle rozpadly a rozpustily po přidání do prací vody. Jakékoliv povrchově aktivní činidlo v těchto tabletách funguje jako činidlo vázací, které tabletu ztvárňuje. Může však také zpomalit rozpad tablety vytvořením vazkého gelu poté, co tableta vejde do styku s vodou.
Byla učiněna řada návrhů tablet rozdělených do oddělených ·· ·· ·· ···· ·· ·· • · · · · · ····
9 9 99 · · 9 9··· • ·9 9 9 · 9 9 9 9 99 9
99 9 9 99 9 9 9· ·
99 ·· · 9 · · ·«
- 2 oblastí (např. vrstev), které se ve svém složení liší. Je to proto, aby se složky směsi tablety během skladování od sebe oddělily.
Spis GB—A—911204 zveřejňuje tablety, kde detergentní tableta obsahuje peroxy bělící složku a bělící aktivátor v oddělených vrstvách nebo vložkách v tabletě.
Spis GB-A-1423536 zveřejňuje tablety, kde bělící aktivátor je obsažen v oddělených granulích pokrytých polymerem, zatímco hlavní část tablet obsahuje rozpustný nebo bobtnající škrob.
Spis EP-A-481793 zveřejňuje tablety, ve kterých je v oddělené oblasti tablety izolován peroxyuhličitan sodný, a zvyšuje stabilitu.
Spis US-A-3962107 zveřejňuje tabletu k čistění umělého chrupu, ve které je enzym obsažen v jedné vrstvě tablety, zatímco peroxy bělící složka je obsažená v jiné pomaleji se rozpouštějící vrstvě. Obě vrstvy obsahují šumivé materiály.
Ze spisu US-A-4099912 vyplývá poučení, že praní tkanin by se mělo provádět s použitím řady tablet obsahujících řadu rozdílných složek detergentní směsi.
Podstata vynálezu
Předložený vynález využívá vodou bobtnající polymerový • · · · • · · ·· · ···· • · · · · · · · · · · · • · · · · · · 9 9 9 · « 9 • · · · ···· · · · · ·· ·· 19 ·· 19 11
- 3 materiál k urychlení rozpadu alespoň jedné oblasti tablety před jinou oblastí či oblastmi.
V souladu s předloženým vynálezem je poskytnuta tableta lisované částicové detergentní směsi obsahující povrchově aktivní činidlo a aktivační detergentní složku, tato tableta má řadu oddělených oblastí obsahujících různé směsi, vyznačující se tím, že alespoň jedna zmíněná oblast tablety obsahuje vodou bobtnající polymer v koncentraci větší než alespoň jedna jiná oblast tablety, k urychlení rozpadu první zmíněné oblasti (prvních zmíněných oblastí) před jinou zmíněnou oblastí (jinými zmíněnými oblastmi).
Tyto oblasti tablety budou nejpravděpodobněji oddělené vrstvy v tabletě. Oddělenou oblastí však také může být jádro nebo vložka, zatímco jiná oddělená oblast může být slupka nebo pokrytí kolem takového jádra nebo vložky.
Tato první zmíněná oblast (oblasti) tablety, která se rozpadá a rozpouští dříve než jiné oblasti, může. obsahovat složku (např. enzym), která má účinkovat v pracím roztoku před další složkou, obsaženou v jiné oblasti (oblastech) tablet, a je tak dříve úplně uvolněna do pracího roztoku.
Jiná možnost je, že jiná oblast (oblasti) tablety, která se rozpadá pomaleji, obsahuje složku, která má působit ke konci pracího cyklu. Například to může být polymer působící proti zpětnému ukládání, nebo špínu rozptylující polymer. Když se
0 0 0 • »00 • 0 0 • 0 0 0 0
0 0 0
- 4 tento polymer uvolní později v pracím cyklu, minimalizuje se tím jeho část zachycená povrchově aktivním činidlem, a tak fakticky vyplýtvaná.
Další možností je, že tableta má dvě vrstvy rozpouštějící se různými rychlostmi, které obsahují materiály dávající rozdílnou hodnotu pH v pracím roztoku v různých dobách během pracího cyklu.
Tableta dle tohoto vynálezu může být určena pro použití při strojovém umývání nádobí. Taková tableta patrně bude obsahovat povrchově aktivní činidlo v malé koncentraci, tak jako 0.5 až 2 % hmotnosti celé tablety, ačkoliv se mohou použít i vyšší koncentrace v rozsahu do 10 %. Bude typicky obsahovat soli, tak jako nad 60 % hmotnosti, často více než 85 % hmotnosti tablety.
Ve vodě rozpustné soli typicky používané ve směsích k umývání nádobí jsou fosfáty (včetně kondenzovaných fosfátů), uhličitany a křemičitany, obecně jako soli alkalických kovů. Ve vodě rozpustné soli alkalických kovů vybrané z fosfátů, uhličitanů a křemičitanů mohou činit 60 % nebo více hmotnosti směsi pro umývání nádobí.
V takové tabletě pro strojové umývání nádobí může oblast rozpadající a rozpouštějící se první být směs pro předumývání, obsahující enzym (enzymy) a některé ve vodě rozpustné soli.
·· 99 99 9949 94 49
9 4 4 4 4 · · · · «···· 4 4 4 4 4 9 4
4 4 444 4 444 44 4
444· ···· ····
44 · 4 ·· ·· · ·
Jinou možností je, že tableta dle tohoto vynálezu bude určena pro praní tkanin. V tomto případě tableta patrně bude obsahovat alespoň 2 %, pravděpodobně alespoň 5 %, a až do 40 nebo 50 % hmotnosti povrchového činidla, vztaženo ke hmotnosti celé tablety, a od 5 do 8 % hmotnosti aktivační detergentní složky.
V takové tabletě může být oddělená nejdříve se rozpadající a rozpouštějící oblast tvořena předprací směsí obsahující enzym(y). Taková předprací směs bude obecně obsahovat aktivační detergentní složku jako 5 až 90 % hmotnosti této oddělené oblasti.
Zbytek směsi pak může být vhodný pro hlavní praní tkaniny, a bude obsahovat od 5, přednostně od 10 % hmotnosti až do 40 nebo 50 % hmotnosti povrchově aktivní činidlo.
Bude oceněna ta možnost v rámci tohoto vynálezu, že první zmíněná oblast, obsahující vodou bobtnající polymerový materiál, sama nebude obsahovat povrchově aktivní činidlo nebo aktivační detergentní složku.
Mohla by například obsahovat enzym(y) a ve vodě rozpustné soli nosiče, bez účinků jako změkčovače vody.
První zmíněná oblast obsahující vodou bobtnající polymer bude však často obsahovat soli aktivační detergentní složky a může obsahovat alespoň nějaké povrchově aktivní činidlo.
• · · · · • · · · · · · • · · · · · · • · · · · · • flfl flfl
- 6• fl · · · ·
Například při praní látek, předprací směs použitá k vytvoření oddělené oblasti tablety by mohla obsahovat enzym(y), 5 až 90 % hmotnosti aktivační detergentní složky, a od 0 do 2 % povrchově aktivního činidla, spolu s alespoň 5 % hmotnosti částic ve vodě bobtnajícího polymeru.
V druhém aspektu tento vynález poskytuje tabletu lisované částicové detergentní směsi obsahující povrchově aktivní činidlo a aktivační detergentní složku, která má řadu oddělených oblastí s různou směsí, vyznačující se tím, že alespoň jedna oblast tablety má směs, která způsobí její rozpad před rozpadem alespoň jedné jiné oblasti tablety, a kde první zmíněná oblast obsahuje enzym v množství větším než je v té jiné zmíněné oblasti, a že ta jiná zmíněná oblast obsahuje povrchově aktivní činidlo a/nebo bělící činidlo v množství větším než je v první zmíněné oblasti.
Rozpad první zmíněné oblasti je přednostně podporován zahrnutím ve vodě bobtnajícího polymeru. Může však být podporován zahrnutím ve vodě rozpustných materiálů, přesněji částic obsahujících alespoň 40 % (hmotnosti těchto částic) jednoho nebo více materiálů vybraných ze * sloučenin s rozpustností ve vodě přesahující 50 gramů na 100 gramů vody, * fáze I tripolyfosfátu sodného, nebo * tripolyfosfátu sodného částečně hydratovaného, tak aby obsahoval vodu hydratace v množství alespoň 0.5 % hmotnosti tripolyfosfátu sodného v těchto částicích.
- 7 • · • · φ · » • · · · · · • · · · · · ·
Může být podstatný rozdíl v dobách rozpadu první zmíněné oblasti (oblastí) a zmíněné jiné oblasti (oblastí). Po vložení tablety do vody při 20 °C zmíněná jiná oblast (oblasti) mohou zůstat neporušené po alespoň 5 nebo dokonce alespoň 10 minut po rozpadu první zmíněné oblasti (oblastí).
Příklady provedení vynálezu
Materiály, které mohou být použity v tabletách dle tohoto vynálezu, budou nyní diskutovány podrobněji.
Vodou bobtná i icí pol ymer
Vhodné vodou bobtnající polymerové materiály jsou obvykle ve vodě nerozpustné. Přednostně mají postačující schopnost absorbovat vodu, takže mohou absorbovat hmotnost vody ve výši alespoň čtyřnásobku své vlastní hmotnosti, tj. nabrat alespoň 4 gramy vody na gram.
Je známa řada takových materiálů, a obecně jsou založeny na celulóze, která může být chemicky upravena, tak aby se zvýšila její schopnost nabírat vodu. Někdy takové modifikované celulózy mají iontové substituenty, ale pro tento vynález se upřednostňuje, aby všechny substituenty byly neiontové.
Autoři překvapivě zjistili, že takový materiál je účinnější, když má poměrně větší rozměr částic. Je tedy upřednostněno, »9 9999
99« 99 9 9999
9999 9 9 9 9 99 · • · 9 999 9 99» 99 9
99 9 9 99 9 9 99 9
- 8 aby polymerový materiál měl rozměr částic 400, nebo lépe alespoň 500 mikrometrů. Takový polymerový materiál s rozměrem částic alespoň 400 mikrometrů je přednostně aglomerát menších částic, jejichž největší rozměr nepřesahuje 200 mikrometrů, lépe nepřesahuje 150 mikrometrů. To umožňuje rozlomení alespoň některých polymerových částic během pracího cyklu.
Tento materiál může být ve formě poměrně zaoblených částic, nebo jako poměrně ploché částice, tak jako vločky nebo disky.
V posledním případě bude rozměr (průměr) vloček větší, možná podstatně větší, než průměr koule se stejným objemem.
Největší rozměr částic polymerového materiálu lze určit analýzou na sítu, a tvar částic lze pozorovat pod mikroskopem.
V detergentních směsích je obvyklé používat sodnou karboxymethylcelulózu (SCMC), obvykle ne více než 3 % hmotnosti směsi. Autoři zjistili, že taková množství SCMC jsou k podpoře rozpadu obecně neúčinná.
Autoři zjistili, že je vhodné používat vodou bobtnající polymerové materiály se slabě iontovým nebo neiontovým charakterem. Takové materiály mohou být polysacharidy s malou nebo žádnou iontovou substitucí.
Nepřítomnost nebo téměř nepřítomnost iontové substituce je možno vyjádřit tvrzením, že hustota náboje polymerového
- 9 • φ φ • ··· · • φ φφφ materiálu je malá, tak jako méně než 10-3, lépe méně než 6 x 10-4, nebo dokonce nula. Termín hustota náboje označuje počet nábojů na molekulu , polymeru dělený molekulovou hmotností polymeru. Je v podstatě stejný jako průměrný počet nábojů na opakující se jednotku polymeru dělený průměrnou molekulovou hmotností opakující se jednotky.
Tento ve vodě nerozpustný vodou bobtnající materiál je přednostně přidán jako částice s obsahem tohoto materiálu alespoň 75 % anhydrické hmotnosti těchto částic (tj. při ignorování jejich obsahu vlhkosti), a tyto částice obvykle budou obsahovat málo nebo žádné jiné látky vyjímaje tento polymer a doprovázející vlhkost.
Tyto částice obvykle nepředstavují více než 5 nebo 8 % hmotnosti tablety jako celku. Oddělená oblast tablety však může obsahovat větší koncentraci takových částic, např. od 3 % hmotnosti až do 10 nebo 15 % procent hmotnosti této oblasti.
Další rozpad podporuj ící částice
Vodou bobtnající polymer může být doprovázen v první zmíněné oblasti (oblastech) tablety dalšími částicemi obsahujícími alespoň 40 % své vlastní hmotnosti, lépe alespoň 50 % hmotnosti materiálu s rozpustností v deionizované vodě při 20 °C alespoň 50 gramů na 100 gramů vody.
• ·· · ft ft ft · • ·
- 10 • · • ftftft • · <
Tyto zmíněné částice mohou poskytovat materiál této určité rozpustnosti v množství činícím od 5 do 40 % hmotnosti této první zmíněné oblasti (oblastí) tablety.
Rozpustnost alespoň 50 gramů na 100 gramů vody při 20 °C je výjimečně vysoká rozpustnost: Mnoho materiálů klasifikovaných jako ve vodě rozpustné jsou rozpustné méně.
Níže jsou uvedeny některé vysoce rozpustné materiály, které mohou být použity, s rozpustnostmi vyjádřenými jako gramy pevné látky potřebné k vytvoření nasyceného roztoku ve 100 gramech vody při 20 °C:
Materiál dihydrát citranu sodného uhličitan draselný močovina octan sodný trihydrát octanu sodného síran hořečnatý 7H2O
V kontrastu k tomu materiálů při 20 °C
Rozpustnost ve vodě (g/lOOg)
112 >100
119 jiných obvyklých rozpustnosti některých jsou následující:
·· 0000
- 11 ·· »♦ • · · • 0 · ·· • 0 ·
99
9 9
9 9
Materiál Rozpustnost ve vodě (g/lOOg) chlorid sodný 36 dekahydrát síranu sodného 21.5 anhydrický uhličitan sodný 8.0 anhydrický peroxyuhličitan sodný 12 anhydrický peroxyboritan sodný 3.7 anhydrický tripolyfosfát sodný 15
Přednostně je tento ve vodě vysoce rozpustný materiál zahrnut jako částice tohoto materiálu v podstatě v čisté formě (tj. každá taková částice obsahuje více než 95 % hmotnosti tohoto materiálu). Zmíněné částice však mohou obsahovat materiál s touto rozpustností ve směsi s jiným materiálem, za předpokladu, že materiál s touto určitou rozpustností bude činit alespoň 40 % hmotnosti částic.
Je možno upřednostnit, aby tento ve vodě vysoce rozpustný materiál byla sůl rozpouštějící se ve vodě v ionizované formě. Když se taková sůl rozpouští, vede to k přechodnému místnímu vzrůstu iontového působení, které může podpořit rozpad tablety tak, že zabrání bobtnání neiontového povrchově aktivního činidla bránící rozpouštění dalších materiálů.
Jiná možnost je, že vodou bobtnající polymer je doprovázen dalšími částicemi k podpoření rozpadu, které obsahují tripolyfosfát sodný s alespoň 40 % (hmotnosti dalších částic) ve formě anhydrické fáze I.
• · tm
- 12 Tripolyfosfát sodný je velmi dobře znám jako ochranná složka v detergentních směsích. Existuje v hydratované formě a ve dvou krystalických anhydrických formách. To je jednak normální krystalická anhydrická 'forma, známá jako nízkoteplotní fáze II, a pak fáze I, která je stabilní při vysoké teplotě. Přeměna fáze II na fázi I probíhá dosti rychle při zahřátí nad teplotu přechodu, která je přibližně 420 °C, ale opačná reakce je pomalá. V důsledku toho je fáze I tripolyfosfátu sodného při okolní teplotě metastabilní.
Způsob výroby částic obsahující velkou část fázové formy I tripolyfosfátu sodného sušením rozstřikováním při teplotě nižší než 420 °C je podán ve spise US-A-4536377.
Částice obsahující tuto fázovou formu I budou často obsahovat tuto fázovou formu I tripolyfosfátu sodného v množství alespoň 50 nebo 55 % hmotnosti tripolyfosfátu v částicích.
Vhodný materiál je komerčně dosažitelný. Mezi dodavateli jsou Rhone-Poulenc, Francie, a Albright & Wilson, UK.
Jiná možnost je, že další částice podporující rozpad obsahují alespoň 40 % (jejich vlastní hmotnosti) částečně hydratovaného tripolyfosfátu sodného. Rozsah hydratace může být v rozmezí od 0.5 do 4 % hmotnosti tripolyfosfátu sodného v částicích, nebo může být vyšší. Pro tyto částice je možno použít i plně hydratovaný tripolyfosfát sodný.
• φ φφφφ φ φ φ φ φ φ
- 13 Je možné, aby částice obsahovaly alespoň 40 % hmotnosti tripolyfosfátu sodného s vysokým obsahem fáze I, ale který také je dostatečně hydratován, tak aby obsahoval alespoň 0.5 % vody, vztaženo na hmotnost tripolyfosfátu sodného.
Částice shora popsané mohou poskytovat tripolyfosfát sodný v množství alespoň 8 %, např. 8 až 30 % hmotnosti směsi první zmíněné oblasti (oblastí) tablety.
Zbývající část směsi tablety užitá k vytvoření první zmíněné oblasti (oblastí) tablety může obsahovat další tripolyfosfát sodný. Ten může být v jakékoliv formě, včetně tripolyfosfátu sodného s vysokým obsahem anhydrické fáze II.
Je v rámci druhého aspektu tohoto vynálezu, aby první zmíněná oblast obsahovala částice obsahující sloučeninu ve vodě vysoce rozpustnou, nebo částice obsahující fázi I tripolyfosfátu nebo hydratovaného tripolyfosfátu, tak jak shora diskutováno, bez jakéhokoliv vodou bobtnajícího polymeru.
Povrchově aktivní činidla
Směsi lisované k vytvoření některých oblastí tablety budou obsahovat jedno nebo více detergentních povrchově aktivních činidel. Ve směsi pro praní tkanin budou přednostně činit od 5 do 50 % hmotnosti celkové směsi tablety, lépe od 8 nebo 9 % hmotnosti celkové směsi až do 40 nebo 50 % hmotnosti.
Μ 9 ♦· 9
- 14 99 99
9 9 9 9 • 9 9 9 9 9 9 « · » 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9
99 99
9 9
9 9 9 9
9 9 9
9 9 9 9 ·
9 9 9 9
99
Povrchová činidla mohou být aniontová (mýdlová nebo nemýdlová), kationtová, obojetná, amfoterní, neiontová, nebo jejich kombinace.
Aniontová povrchově aktivní činidla mohou být přítomná v množství od 0.5 do 50 % hmotnosti, přednostně od 2 nebo 4 % až do 30 nebo 40 % hmotnosti směsi tablety.
Syntetická (tj. nemýdlová) aniontová povrchově aktivní činidla jsou v oboru dobře známá. Příklady zahrnují alkylbenzen sulfonáty, zvláště lineární alkylbenzen sulfonáty sodné s délkou alkylového řetězce Cg - C15, olefin sulfonáty, alkan sulfonáty, dialkyl sulfosukcináty, a sulfonáty esterů mastných kyselin.
Primární alkylsulfát se vzorcem
ROSO3~ M+ , kde R značí alkylový nebo alkenylový řetězec s 8 až 18 atomy uhlíku, zvláště s 10 až 14 atomy uhlíku, a M+ je rozpustnost způsobující kationt, je komerčně významný jako aniontové povrchově aktivní činidlo. Lineární alkylbenzen sulfonát se vzorcem
S03
» 0 0 00 0 *«
0 0 · • 0 000 0
0 0 0 0 »
- 15 00 00 0 0 0 0 0 • 0 0 0 ·
0 0 0 0 ·
0 0 0 0 • 0 00 00 ke R je lineární alkyl s 8 až 15 atomy uhlíku a M+ je rozpustnost způsobující kationt, zvláště sodík, je také komerčně významné aniontové povrchově aktivní činidlo.
Často takový lineární alkylbenzen sulfonát nebo primární alkyl sulfát, nebo jejich směs bude žádoucí aniontové povrchově aktivní činidlo a může činit 75 až 100 % hmotnosti všeho aniontového nemýdlového povrchově aktivního činidla ve směsi.
V některých formách tohoto vynálezu množství nemýdlového aniontového povrchově aktivního činidla leží v rozmezí od 5 do 20 % hmotnosti směsi tablety.
Může být také žádoucí zahrnout jedno nebo více mýdel mastných kyselin. Jsou to přednostně sodíková mýdla odvozená od přírodně se vyskytujících mastných kyselin, např. mastných kyselin z kokosového oleje, hovězího loje, slunečnicového nebo ztuženého řepkového oleje.
Vhodné sloučeniny neiontových povrchově aktivních činidel, které je možno použít, zahrnují zvláště reakční produkty sloučenin s hydrofobní skupinou a reaktivním vodíkovým atomem, například alifatické alkoholy, kyseliny, amidy, nebo alkylfenoly s alkylenoxidy, zvláště ethylenoxidem.
Specifické sloučeniny neiontových povrchově aktivních činidel jsou alkyl (Cg_22) fenol-ethylenoxid kondenzáty, kondenzační ·· ·· • · · * • · · · • 9 9 9 • · · · »· ·· ·· ···· ·· ·♦ • · * • · ··· • « · · • · · ·
- 16 • · ♦ • · r * · · • · · ♦ ·* ·· produkty lineárních nebo větvených alifatických c8-20 primárních nebo sekundárních alkoholů s ethylenoxidem a produkty získané kondenzací ethylenoxidu s reakčními produkty propylenoxidu a ethylendiaminu.
Zvláště upřednostněné jsou primární a sekundární alkohol ethoxyláty, zvláště cg-n a ci2-15 primární a sekundární alkoholy ethoxylované v průměru od 5 do 20 moly ethylenoxidu na mol alkoholu.
V některých tabletách pro praní tkanin dle tohoto vynálezu množství neiontového povrchově aktivního činidla leží v rozmezí od 4 do 40 %, lépe od 4 nebo 5 do 30 % hmotnosti celé tablety.
Mnoho neiontových povrchově aktivních činidel jsou kapaliny. Ty mohou být absorbovány na částicích směsi.
V tabletě pro strojové umývání nádobí může být povrchově aktivní činidlo zcela neiontové, v množství pod 5 % hmotnosti celé tablety, ačkoliv je známo zahrnutí některého aniontového povrchově aktivního činidla, a jeho použití v množství až do 10 % celkové hmotnosti povrchově aktivního činidla.
Aktivační detergentní složka
Směs lisovaná k vytvoření některých oblastí tablety bude obsahovat od 5 do 80 %, obvykleji od 15 do 60 % hmotnosti • · ·
0
- 17 aktivační detergentní složky. Ta může sestávat zcela z materiálů ve vodě rozpustných, nebo se může z velké části nebo dokonce zcela skládat z materiálů ve vodě nerozpustných, ale s vlastnostmi změkčujícími vodu. Ve vodě nerozpustná aktivační detergentní složka může být přítomná od 5 do 80 % hmotnosti, lépe od 5 do 60 % hmotnosti směsi.
Hlinitokřemičitany alkalických kovů jsou silně upřednostněny jako pro okolí přijatelné ve vodě nerozpustné složky pro praní tkanin. Hlinitokřemičitany alkalických kovů (přednostně sodíku) mohou být buď krystalické nebo amorfní, nebo jejich směsi, s obecným vzorcem
0.8 - 1.5 Na2O.Al2O3. 0.8 - 6 SiO2· x H2O .
Tyto materiály obsahují trochu vázané vody (označeno jako x H20), a požaduje se, aby měly výměnnou kapacitu pro ionty vápníku alespoň 50 mg CaO/g. Tyto upřednostněné hlinitokřemičitany sodné obsahují 1.5 - 3.5 jednotek SiO2 (ve vzorci nahoře). Jak amorfní tak krystalické materiály je možno snadno připravit reakcí mezi křemičitanem sodným a hlinitanem sodným, jak je dostatečně popsáno v literatuře.
Vhodné krystalické hlinitokřemičitanové aktivační detergentní složky s iontovou výměnou jsou například popsány ve spise GB 1429143 (Procter & Gamble). Upřednostněné sodné hlinitokřemičitany tohoto typu jsou dobře známé zeolity A a X, a nový zeolit P, jak popsáno a nárokováno ve spise EP 384070
- 18 (Unilever), a jejich směsi.
Ve vodě nerozpustná aktivační detergentní složka by případně mohla být vrstvený křemičitan sodný, jak popsáno ve spise US 4664839. Obchodní značka pro krystalický vrstvený křemičitan nabízený na trhu firmou Hoechst je NaSKS-6 (obvykle zkracováno jako SKS-6). Tento NaSKS-6 má formu morfologie delta-Na2SiO5 vrstveného křemičitanů. Lze ho připravit způsoby takovými jako popsanými ve spisech DE-A-3,417,649 a DE-A-3,742,043. Mohou být použity další takové vrstvené křemičitany, takové jako popsané obecným vzorcem
NaMSixo2x+i.y H20 , kde M je sodík nebo vodík, x je číslo od 1.9 do 4, přednostně 2, a y je číslo od 0 do 20, přednostně je možno užít 0.
Ve vodě rozpustné fosfor obsahující anorganické detergentní aktivační složky zahrnují orthofosfáty, metafosfáty, pyrofosfáty a polyfosfáty alkalických kovů. Specifické příklady anorganických fosfátových aktivačních detergentních složek zahrnují tripolyfosfáty, orthofosfáty a hexametafosfáty sodné a draselné.
Nefosforové ve vodě rozpustné složky mohou být organické nebo anorganické. Anorganické složky, které mohou být přítomné, zahrnují uhličitan alkalického kovu (obecně sodíku), zatímco organické složky zahrnují polykarboxylátové polymery, takové
- 19 jako polyakryláty, akrylo/maleinové kopolymery, a akrylové fosfonáty, monomerní polykarboxyláty takové jako citrany, glukonáty, oxydisukcináty, glycerol mono-, di- a trisukcináty, karboxymethyloxysukcináty, karboxymethyloxymalonáty, dipikolináty, a hydroxyethyliminodiacetáty.
Alespoň jedna oblast tablety pro praní tkanin přednostně obsahuje polykarboxylátové polymery, přesněji polyakrylátové a akrylo/maleinové kopolymery, které mohou účinkovat jako aktivační detergentní složky, a také mohou zamezovat nechtěnému ukládání na látku z pracího roztoku.
Bělicí systém
Tablety v souladu s vynálezem mohou obsahovat bělící systém v alespoň jedné oblasti tablety. Ten se přednostně skládá z jedné nebo více bělících peroxysloučenin, například z anorganických peroxysolí nebo organických peroxykyselin, které mohou být použity ve spojení s aktivátory ke zlepšení bělícího působení při nízkých pracích teplotách. Pokud je peroxysloučenina přítomná, její množství bude pravděpodobně ležet v rozmezí od 10 do 25 % hmotnosti směsi.
Upřednostněné anorganické peroxysolí jsou monohydrát a tetrahydrát peroxyboritanu sodného, a peroxyuhličitan sodný, s výhodou použité spolu s aktivátorem. Bělící aktivátory, často také označované jako bělící prekursory (předchůdci), byly v oboru široce zveřejňovány. Upřednostněné příklady • · • · · · • · <
- 20 zahrnují prekursory kyseliny octové, například tetraacetylethylendiamin (TAED), nyní v rozšířeném komerčním používání ve spojení s peroxyboritanem sodným, a prekursory kyseliny peroxybenzoové. Jsou také zajímavé kvaternární amoniové a fosfoniové bělící aktivátory, zveřejněné ve spisech US 4751015, a US 4818426 (Lever Brothers Company). Je možno použít také další typ bělícího aktivátoru, který ale není bělícím prekursorem, a to katalysátor na bázi přechodových kovů, jak zveřejněno ve spisech EP-A-458397, EP-A-458398, a
ΕΡ-Ά-549272. Bělící systém může také obsahovat bělící stabilizátor (ochranné činidlo na bázi těžkých kovů), tak jako ethylendiamin tetramethylenfosfonát a diethylentriamin pentamethylenfosfonát.
Jak shora naznačeno, je-li bělící činidlo přítomné a je to ve vodě rozpustné anorganické peroxy bělící činidlo, jeho množství může činit od 1 do 25 % hmotnosti směsi.
Další detergentní složky
Detergentní tablety dle vynálezu mohou také obsahovat některý z detergentních enzymů, které jsou oboru dobře známé pro 25 jejich schopnost odbourávat a pomáhat v odstraňování různých zašpinění a skvrn. Vhodné enzymy zahrnují různé proteázy, celulázy, lipázy, amylázy, a jejich směsi, které jsou určeny k odstranění řady zašpinění a skvrn z látek. Příklady vhodných proteáz jsou Maxatase (obchodní značka), dodáváno 30 firmou Gist - Brocades Ν. V.,
Delft, Holandsko, a Alcalase * ♦ · ·
- 21 (obchodní značka), a Savinase (obchodní značka), dodáváno firmou Novo Industri A/S, Kodaň, Dánsko. Detergentní enzymy se obvykle používají ve formě granulí, volitelně s ochranným povlakem, v množství od 0.1 do asi 3.0 % hmotnosti, a tyto granule nečiní problémy při lisování a formování tablety.
Detergentní tablety dle vynálezu mohou také obsahovat fluorescenční činidlo (optický zjasňovač), například Tinopal (obchodní značka) DMS nebo Tinopal CBS dosažitelný od firmy Ciba - Geigy AG, Basilej, Švýcarsko. Tinopal DMS je dvojsodný 4,4'bis-(2-morfolino-4-anilino-s-triazin-6-ylamino) stilbendisulfonát, a Tinopal CBS je dvojsodný 2,2'-bis-(fenyl-sty15 ryl) disulfonát.
S výhodou je zahrnut protipěnivý materiál, zvláště když detergentní tableta je primárně určena pro použití v bubnových automatických pračkách s vkládáním prádla zepředu.
Vhodné protipěnivé materiály jsou obvykle ve formě granulí, tak jako popsané ve spise EP 266863A (Unilever). Takové protipěnivé granule typicky obsahují směs silikonového oleje, rosolu petrolea, hydrofobního křemene a alkylfosfátu jako protipěnivého aktivního materiálu, absorbovaného na porózní ve vodě rozpustný materiál anorganického nosiče, založeného na uhličitanu. Protipěnivé granule mohou být přítomné v množství až do 5 % hmotnosti směsi.
Může být také žádoucí, aby tableta dle vynálezu obsahovala určité množství křemičitanu alkalického kovu, zvláště ortho-, • · • · • · « • 4
- 22 » · · ' » · 4 ’ ► 4 4 i • · · · meta- nebo dikřemičitanů sodného. Přítomnost takových křemičitanů alkalických kovů v množství například 0.1 až 10 % hmotnosti může být výhodná při zajišťování ochrany kovových částí praček proti korozi, kromě určitého příznivého působení na formování a zpracování částicového materiálu, který je lisován do tablet.
Tableta pro praní látek nebude obecně obsahovat více než 15 % hmotnosti křemičitanů. Tableta pro strojové mytí nádobí bude často obsahovat více než 20 % hmotnosti křemičitanů.
Další složky, které mohou být volitelně použity v oblasti detergentní tablety dle vynálezu pro praní látek, zahrnují činidla proti zpětnému ukládání, taková jako karboxymethylovou sodnou celulózu, polyvinylpyrrolidon s přímým řetězcem, a ethery celulózy, jako methylcelulózu a ethylhydroxyethylcelulózu, změkčovače látek, ochranná činidla na bázi těžkých kovů taková jako EDTA, parfémy, a barviva či zabarvené skvrnky.
Rozměry částic a jejich rozdělení
Každá oddělená oblast tablety je tvořená základní hmotou lisovaných částic.
Přednostně má částicová směs průměrný rozměr částic v rozmezí od 200 do 2000 mikrometrů, lépe od 250 do 1400 mikro30 metrů. Jemné částice menší než 180 nebo 200 mikrometrů je • ·· · • · • · • · • · ·· • · • · « možno vyloučit proséváním před lisováním tablet, pokud je to žádoucí, ačkoliv autoři pozorovali, že to není vždy podstatné.
Zatímco výchozí částicová směs může mít v podstatě jakoukoliv celkovou hustotu, předložený vynález se zvláště vztahuje na tablety vyrobené lisováním prášků s poměrně vysokou celkovou hustotou, vzhledem k jejich většímu sklonu vykazovat problémy při rozpadu a rozptýlení. Takové tablety mají tu výhodu ve srovnání s tabletami získanými z prášku s nízkou celkovou hustotou, že daná dávka směsi může být v menší tabletě.
Výchozí částicová směs tedy vhodně může mít celkovou hustotu alespoň 400 g/litr, přednostně alespoň 500 g/litr, a možná alespoň 600 g/litr.
K výrobě alespoň některých oblastí tablety je možné použít granulární detergentní směsi s vysokou celkovou hustotou připravené granulací a zahušťováním ve vysokorychlostním míchači/granulátoru, tak jak popsáno a nárokováno ve spisech EP 340013A (Unilever), EP 352135A (Unilever), a EP 425277A (Unilever), nebo způsoby spojité granulace/zahuštování, popsanými a nárokovanými ve spisech EP 367339A (Unilever), a EP 390251A (Unilever).
Když tableta obsahuje částce vodou bobtnajícího polymerového materiálu, nebo jiné částice k podpoře rozpadu, jsou před lisováním do tablet přednostně smíchány se zbývající • · · ·
složení je možno směsi do formy, • · · ·· • · · · • · · · ·· ··
- 24 částí částicové směsi.
Výrobu tablet se dvěma vrstvami rozdílného provádět umístěním předem určeného množství pak shora přidáním druhé směsi na první, a následně posunem razidla tak, aby se způsobilo lisování.
Alternativně je možno umístit předem určené množství směsi do formy a stlačit posunem razidla do formy, s následným vysunutím razidla, přidáním druhé směsi a opětným lisováním.
Těmito způsoby je možno vyrobit tablety dokonce s více vrstvami, ale se zvláštními kroky plnění částicového materiálu do razidla, a případně s lisováním po každém kroku.
Strojové zařízení pro výrobu tablet schopné takové operace provádět je známé, vhodné lisy na tablety jsou například dosažitelné od firmy Fette a od firmy Korch.
Výrobu tablet lze provádět při okolní teplotě, nebo při teplotě zvýšené nad okolní teplotu, což může dovolit dosažení přiměřené síly s menším použitým tlakem během lisování. Pro výrobu tablet při teplotě vyšší než okolní je částicová směs přednostně dodávána do strojového zařízení na výrobu tablet při zvýšené teplotě. To ovšem dodává teplo do tohoto strojového zařízení, ale to může být také zahříváno jiným způsobem.
• · · · ·· ·· • · • · • · •
·· · ·
Pokud se dodává teplo, předpokládá se jeho dodávání konvenčním způsobem, tak jako průchodem částicové směsi skrze pec, spíše než použitím mikrovlnné energie.
Velikost tablety se bude vhodně měnit od 10 do 160 gramů, lépe od 15 do 60 gramů, v závislosti na podmínkách zamýšleného použití, a na tom, zda tableta representuje celou dávku pro průměrnou náplň při praní prádla nebo v myčce nádobí, a nebo jen díl této dávky. Tablety mohou mít jakýkoliv tvar. Pro snadné balení jsou to však přednostně bloky v podstatě jednotného průřezu, tak jako válce nebo kvádry. Celková hustota tablet je přednostně v rozmezí od
1040 nebo 1050 gramů/litr až do 1300 gramů/litr. Hustota tablet může dobře být v rozmezí do ne více než 1250 nebo dokonce 1200 gramů/litr.
Příklad 1, ukazuj ící účinek vodou bobtnaj ícího polymeru
Byly prováděny experimenty s polymerovým materiálem odvozeným z celulózy, a prodávaným na trhu firmou Rettenmaier GmbH jako Arbocel Al. Tak jak je dodáván má částice s určitým rozmezím tvarů a velikostí (určováno analýzou na sítu), se středním průměrem 1 mm. Bylo zjištěno, že nabírá 5.7 gramů vody / gram.
Tento materiál byl smíchán v koncentraci 5 % hmotnosti s každým ze čtyř detergentních prášků. Tyto prášky pak byly raženy do detergentních tablet. Z těchto prášků byly vyrobeny • · · ·
I ·· • · • · ·· • · « • · 4 κ · · • · • · • ·
- 26 Hlavní složky
p.a.č. značí také kontrolní tablety bez příměsi Arbocel Al těchto prášků jsou uvedeny níže v tabulce, kde
celkové množství povrchově aktivního činidla:
Složení prášku Celková Viditelný rozpad Měření
hustota přítomnost vodivosti T
prášku Arbocelu Al Arbocel Al
g/litr ano ne ano ne
minuty minuty
A: 16% p.a.č., 640 >10 <1 4 2
46% tripolyfos-
fátu sodného
B: 16% p.a.č., 880 >10 <1 >10 2
31% zeolitu
žádný fosfát
C: 19% p.a.č., >10 <1 >10 4
% zeolitu, % vrstveného křemičitanu, žádný fosfát
D: sušeno roz- asi střikem, 9 % 550
p.a.č.,35% tripo30 lyfosfátu sodného >10 <1
- 27 •ft ···· ft · • · ftft
Některé tablety vyrobené z každého z těchto čtyř prášků byly úplně ponořeny do vody při 20 °C. Bylo pozorováno, že tablety obsahující Arbocel se rozpadají za dobu menší než je jedna minuta. Během této doby zůstávají kontrolní tablety neporušené.
U některých těchto tablet byl měřen čas potřebný pro rozlomení, rozptýlení a rozpuštění testovacím postupem, kdy tableta je umístěna na plastické síto s rozměry mřížky 2 mm, které je ponořeno do 9 litrů demineralizované vody při okolní teplotě 20 °C. Byla monitorována vodivost vody až do dosažení konstantní hodnoty. Za dobu rozpuštění tablety byl považován čas (Tgo), kdy změna ve vodivosti vody dosáhla 90 % své konečné velikosti. Výsledky jsou zahrnuty shora v tabulce.
Ve srovnávacích experimentech byly vyrobeny tablety s použitím 5 % Arbocelu Al, který byl jemně rozmělněn těrkou v třecí misce ke zmenšení velikosti částic (na velikost primárních částic přibližně 120 mikrometrů). Tento rozmělněný materiál byl mnohem méně účinný pro podporování rozpadu tablety.
Přiklad 2, ukazuj íci částice podporuj ící rozpad
Byly vyrobeny tablety pro použití při praní látek, s výchozím základním práškem sušeným rozstřikováním, následujícího složení:
φ φ φ φ • Φ ·* φ φ φ • φφφφ • · · * · φ φ φ φ φφ ♦·
Složka
Části dle hmotnosti lineární alkylbenzensulfonát sodný tripolyfosfát sodný (přidaný do kaše jako anhydrický tripolyfosfát sodný s obsahem alespoň 70 % fázové formy II) C13-15 mastný alkohol 7EO C13-15 mastný alkohol 3EO křemičitan sodný mýdlo akrylátový/maleátový kopolymer síran sodný, vlhkost a minoritní složky
11.0
16.8
2.4
2.3
4.0
0.21
1.5 do 45 dílů
Byla vyrobena řada částicových směsí smícháním tohoto prášku s dalšími složkami uvedenými níže v tabulce, které zahrnovaly částice tripolyfosfátu sodného s požadovaným obsahem 70 % fázové formy las obsahem 3.5 % vody hydratace (Rhodia Phos HPA 3.5, dosažitelné od Rhone - Pouleno).
Přidané složky také zahrnovaly částice ve vodě nerozpustného 25 vodou bobtnajícího polymerového materiálu. Tento materiál byl
Arbocel Al, tak jako v příkladu 1. Pro některé směsi byl tento materiál proséván k získáni frakce s užším rozmezím velikosti částic.
Směsi byly doplněny do 100 % zahrnutím proměnných množství
anhydrického uhličitanu sodného.
Různé směsi obsahovaly následující množství v procentech hmotnosti:
Složka základní prášek granule peroxyuhličitanu sodného granule TAED protipěnivé granule parfémy, enzymy, a další minoritní složky tripolyfosfát HPA vodou bobtnající polymer uhličitan sodný % hmotnosti
45.0
15.0
3.4
3.2
3.5 proměnná, 15 až 30 proměnná, 0 až 5 zbývající část, 0 až 12
Ze 40 g každé směsi byly vyrobeny válcové tablety průměru 44 20 mm, s použitím poloprovozního lisu Fette, s pevně nastavenou úrovní použitého tlaku, tak aby se vyrobily tablety s o
hustotou v rozmezí od 1100 do 1250 kg/m .
Pevnost těchto tablet byla měřena s použitím universálního 25 testovacího stroje Instron ke stlačování tablety až do jejího rozlomení. Pak byla spočítána hodnota tlaku pro lom v průměru (DFS) s použitím rovnice
2P σ = - , π D t
- 30 00 00 ** • 00 0·
0000 · · • 0 0 0 ·0 ·
0 0 0 * · • 0 00 ** kde σ je tlak lomu v průměru v Pascalech, P je použité zatížení ke způsobení lomu v Newtonech, D je průměr tablety v metrech, a t je tloušťka tablety v metrech.
Rozpad, rozptýlení a rozpuštění tablet bylo měřeno testovacím postupem tak jako v příkladu 1.
Množství v procentech tripolyfosfátu HPA a polymerového materiálu, spolu s hodnotami DFS a výsledky měření vodivosti jsou uvedeny v následující tabulce:
označení tripolyfos- polymerový doplňující DFS T90
15 # fát HPA materiál uhličitan (kPa) (min)
A 30% 0 0 43 3.0
B 24% 2%, tak jak dodán 4% 32 3.2
20 C 15% 5%, tak jak dodán 10% 18 <1
D 15% 0 15% 45 >9.0
E 15% 5% 470-800μ 10% 30 3.2
25 F 15% 5% 800-1400μ 10% 21 1.4
G 15% 3% 800-1400μ 12% 33 2.8
·♦ 49 » · · 4 • · 4 • · <
4 I
94 ·· · ·· ·
49
- 31 4 9 999 • 4 9 4 9 4 4
4 9 · ♦ · · ·· *· *· **
Přiklad 3
Ze základního prášku použitého v příkladu 2 byla připravena směs obsahující enzym, a byly přidány následující složky:
Složka % hmotnosti základní prášek 45.0 proteáza (Savinase od Novo) 4.0 lipáza (Lipolase od Novo) 0.8 amyláza (Termamyl od Novo) 2.5 protipěnivé granule 3.2 minoritní složky 2.0 tripolyfosfát HPA 22.5 vodou bobtnající polymer 5 uhličitan sodný 15 celkem 100
Bylo použito 15 gramů této směsi pro provedení jedné vrstvy ve dvouvrstvé tabletě. Další vrstva tablety se skládala ze 35 gramů směsi obsahující bělící činidlo, tak jak níže uvedeno:
0 • · · • 0
99
0 0 9 · 9 00 * φ 0 0 0 0 ·
9 9 9 9 ··
Složka základní prášek 5 granule uhličitanu sodného granule TAED protipěnivé granule minoritní složky tripolyfosfát HPA uhličitan sodný celkem hmotnosti
45.0
20.0
5.0
3.0
2.0
100
Po přidání vody nastal rozpad první vrstvy a její rozpustné složky se rozpustily za dobu kratší než jedna minuta. Druhá vrstva zůstala nedotčena asi 9 minut.
Přiklad 4
Dva základní granulované prášky mají následující složení:
20 Složka % A hmotnosti B
lineární alkylbenzensulfonát sodný 4.0 10
C13-15 mastný alkohol 7EO 6.7 1.7
C13-15 mastný alkohol 3EO 4.1 2.4
25 mýdlo 0 1.0
zeolite A24 28.0 21.0
uhličitan sodný 3.7 3.7
dihydrát citranu sodného 4.6 3.1
vlhkost a minoritní složky 5.4 5.1
30 celkem 56.5 48
0 ·
0 0 ·
0 0 0 0 · • 0 0 0 0
0 0·
0000
0 00
0 0
0 0 0 0
0 0
0 0
00
0
- 33 00
Byly vyrobeny dvě částicové směsi smícháním těchto prášků s dalšími složkami, tak jak je uvedeno níže v tabulce. Ve vodě bobtnající polymer byl Arbocel Al, a byl použit tak jak byl dodán.
Složka % hmotnosti základní prášek A základní prášek B monohydrát peroxyboritanu sodného granule TAED protipěnivé granule granule fluorescenčního činidla granule křemičitanů sodného akryláto/maleátový kopolymer parfém, enzymy, a další minoritní složky trihydrát octanu sodného ve vodě bobtnající polymer uhličitan sodný celkem
C
56.5
2.3
2.0
3.7
3.0
3.5
100
D
14.8
5.5
2.0
2.0
3.7
1.0
3.5
11.0
2.5
6.0
100
Tablety jsou vyrobeny s použitím 20 g směsi C pro výrobu jedné vrstvy a 20 g směsi D pro výrobu druhé vrstvy. Po vložení do vody se vrstva ze směsi A rozpadá za méně než jednu minutu, a uvolňuje složku k podstatnému změkčení vody před rozpadem druhé vrstvy po asi šesti minutách, která uvolňuje většinu aniontového povrchově aktivního činidla, ·· ·· ·· ····
- 34 ·· Φ· • · · · · • · ··« · · • · · · · Φ · • · · · · · včetně všeho mýdla.
Příklad 5
Byly vyrobeny dvě částicové směsi smícháním základního prášku B dle předchozího příkladu s dalšími složkami, tak jak je uvedeno níže v tabulce. Ve vodě bobtnající polymer byl
Arbocel Al, a byl použit tak jak byl dodán. Polymer suspendující zašpinění byl roubovaný kopolymer, tak jak popsáno ve spise US-A-4746456.
Složka základní prášek B monohydrát peroxyboritanu sodného granule TAED protipěnivé granule granule fluorescenčního činidla granule křemičitanů sodného akryláto/maleátový kopolymer polyvinylpyrrolidon polymer uvolňující znečistění parfém enzymy trihydrát octanu sodného ve vodě bobtnající polymer uhličitan sodný celkem % hmotnosti
E
13.9
5.3
2.0
2.0
3.7
1.5
0.6
2.0
100
F
13.9
5.3
2.0
2.0
3.7
1.5
1.5
4.5
0.6
11.0
2.0
4.5
100 • ·
9« 99
9 9
9 9 99
9 9
9 9
9
9 • 9
Tablety jsou vyrobeny s použitím 30 g směsi E pro výrobu jedné vrstvy a 15 g směsi F pro výrobu druhé vrstvy. Po vložení do vody se vrstva ze směsi E rozpadá během jedné minuty. Vrstva ze směsi F se rozpadá po asi 7 minutách, a tak se zpožďuje uvolnění obou polymerů.
• 9 ·· • 9 9
9 9 9 ·
9 9 9 9
9 9 9
9 9 φΐ/ JMI 11 1111 1· 19
1 1111 11 1 19 11 >99 99 »
99 9 9 99 9
99 99 99
Patentové nároky

Claims (14)

  1. 99 99 99 99
    Patentové nároky
    5 1. Tableta čistícího prostředku z lisované částicové čistící směsi, vyznačující se tím, že obsahuje povrchově aktivní činidlo a aktivační detergentní složku, a že má řadu oddělených oblastí s rozdílnou směsí, každá z těchto oblastí je tvořena základní hmotou lisovaných částic, a ales10 poň jedna zmíněná oblast tablety obsahuje ve vodě nerozpustný vodou bobtnající polymer v koncentraci větší než alespoň jedna jiná oblast tablety, k podpoře rozpadu první zmíněné oblasti (oblastí) před zmíněnou jinou oblastí (oblastmi).
    15
  2. 2. Tableta podle nároku 1, vyznačuj ící se tím, že první zmíněná oblast (oblasti) obsahuje enzym (enzymy), a zmíněná jiná oblast (oblasti) obsahuje bělící prostředek nebo bělící aktivátor.
    20
  3. 3. Tableta podle nároku 1 nebo nároku 2, vyznačující se tím, že polymerový materiál má rozměr částic alespoň 400 mikrometrů.
  4. 4. Tableta podle nároku 1 nebo nároku 2, vyznačuj í 25 cí se tím, že polymerový materiál má rozměr částic alespoň 500 mikrometrů.
  5. 5. Tableta podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že polymerový materiál je v podstatě
    30 neiontový, takže hustota náboje polymerového materiálu nepřevyšuje 10
  6. 6. Tableta podle kteréhokoliv značující se tím polysacharid.
    • 0 00 • 0 0 • 0 »00
    0 · · · ·
    0 · · · • 9 »»
    Pl/ ~
    0* 0·*· · · · ·
    0 0 « 0 0 0 0 0 0 0 0 < · · • 0 «»«00·
    0 00 0 0 ·* * «· 00 ·· ·· z předchozích nároků, v y že polymerový materiál je
  7. 7. Tableta podle kteréhokoliv z předchozích nároků, v y 10 značující se tím, že první zmíněná oblast (oblasti) také obsahuje další částice obsahující alespoň 40 % (dle hmotnosti těchto částic) jednoho nebo více materiálů vybraných ze skupiny sestávající ze * sloučenin s rozpustností ve vodě přesahující 50 gramů 15 na 100 gramů vody, * fáze I tripolyfosfátů sodného, * tripolyfosfátů sodného částečně hydratovaného, tak aby obsahoval vodu hydratace v množství alespoň 0.5 % hmotnosti tripolyfosfátů sodného v těchto částicích.
  8. 8. Tableta podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že první zmíněná oblast (oblasti) tablety obsahuje 0.5 až 50 % hmotnosti povrchově aktivního činidla, 5 až 80 % hmotnosti aktivační detergentní
    25 složky, a 0.1 až 8 % hmotnosti zmíněných částic obsahujících ve vodě nerozpustný vodou bobtnající polymerový materiál.
  9. 9. Tableta podle nároku 8,vyznačující se tím, že první zmíněná oblast (oblasti) tablety obsahuje od 5 do 25
    30 % hmotnosti dalších částic, tak jak je vymezeno v nároku 7, k
    9« 9999
    9« 9*
    9 9 9 9 9 9
    9 9 999 9 9 9
    9999999 9
    9 99 9 9 99 9
    99 99 99 99
    9 *99 *9
    9 ·· 9
    9 9 9 9 9
    9 9 9 9
    9 9 99 podpoře rozpadu.
    5 10. Tableta podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že celkově obsahuje od 5 do 50 % hmotnosti povrchově aktivního činidla, a od 5 do 80 % hmotnosti aktivační detergentní složky.
  10. 10
  11. 11. Tableta podle nároku 10, vyznačující se tím, že celkově obsahuje 5 až 60 % ve vodě nerozpustné aktivační detergentní složky.
  12. 12. Tableta podle nároku 10, vyznačující se
    15 tím, že celkově obsahuje od 10 do 80 % ve vodě rozpustné aktivační detergentní složky.
  13. 13. Způsob výroby tablety podle kteréhokoliv z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že zahrnuje umístění
    20 určitých množství alespoň dvou částicových směsí do formy a tam jejich lisování, a že se přidává vodou bobtnající polymerový materiál do jedné ze směsí před lisováním, tak aby se v ní vytvořila větší koncentrace vodou bobtnajícího polymerového materiálu než v té jiné směsi (směsích).
  14. 14. Způsob podle nároku 13,vyznačující se tím, že vodou bobtnající polymerový materiál je přidán k dalším částicovým složkám jako částice obsahující alespoň 75 % své vlastní hmotnosti tento polymerový materiál.
CZ19994373A 1998-06-03 1998-06-03 Tableta čistícího prostředku CZ9904373A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994373A CZ9904373A3 (cs) 1998-06-03 1998-06-03 Tableta čistícího prostředku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994373A CZ9904373A3 (cs) 1998-06-03 1998-06-03 Tableta čistícího prostředku

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9904373A3 true CZ9904373A3 (cs) 2001-01-17

Family

ID=5468017

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994373A CZ9904373A3 (cs) 1998-06-03 1998-06-03 Tableta čistícího prostředku

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9904373A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1007621B1 (en) Detergent compositions
EP1019484B1 (en) Cleaning compositions
EP0986634B1 (en) Cleaning compositions in tablet form
AU725525B2 (en) Detergent compositions in tablet form
EP1335968B1 (en) Cleaning compositions
EP1239029B1 (en) Cleaning compositions
WO2001038478A1 (en) Detergent compositions
EP1200547B1 (en) Water-softening and detergent compositions
EP1219700A1 (en) Cleaning compositions
CZ9904373A3 (cs) Tableta čistícího prostředku
US20020068688A1 (en) Cleaning compositions
EP1337615A2 (en) Detergent compositions
CZ9904374A3 (cs) Tableta čistícího prostředku
CZ9904375A3 (cs) Tableta čistícího prostředku
US20020132751A1 (en) Detergent compositions
CZ2002859A3 (cs) Způsob výroby tabletového čistícího prostředku
WO2003014286A1 (en) Detergent compositions
WO2002042405A1 (en) Cleaning compositions
EP1389230A1 (en) Cleaning compositions

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic