PL186812B1 - Przyrząd do pisania - Google Patents

Przyrząd do pisania

Info

Publication number
PL186812B1
PL186812B1 PL97333281A PL33328197A PL186812B1 PL 186812 B1 PL186812 B1 PL 186812B1 PL 97333281 A PL97333281 A PL 97333281A PL 33328197 A PL33328197 A PL 33328197A PL 186812 B1 PL186812 B1 PL 186812B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
ink
ink supply
supply pin
venting mechanism
writing instrument
Prior art date
Application number
PL97333281A
Other languages
English (en)
Other versions
PL333281A1 (en
Inventor
Russell Mcculloch
Frank Hart
Ronald Rukan
Barry W. Chadwick
Original Assignee
Bic Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bic Corp filed Critical Bic Corp
Publication of PL333281A1 publication Critical patent/PL333281A1/xx
Publication of PL186812B1 publication Critical patent/PL186812B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B43WRITING OR DRAWING IMPLEMENTS; BUREAU ACCESSORIES
    • B43KIMPLEMENTS FOR WRITING OR DRAWING
    • B43K8/00Pens with writing-points other than nibs or balls
    • B43K8/02Pens with writing-points other than nibs or balls with writing-points comprising fibres, felt, or similar porous or capillary material
    • B43K8/04Arrangements for feeding ink to writing-points
    • B43K8/06Wick feed from within reservoir to writing-points
    • B43K8/08Wick separate from writing-points
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B43WRITING OR DRAWING IMPLEMENTS; BUREAU ACCESSORIES
    • B43KIMPLEMENTS FOR WRITING OR DRAWING
    • B43K7/00Ball-point pens
    • B43K7/10Arrangements for feeding ink to the ball points

Abstract

1 . Przyrzad do pisania, zaw ierajacy tuleje tw orzaca po- dluzna kom ore ze zbiornikiem atramentu i m echanizm odp o- wietrzajacy, usytuow any co najmniej czescio w o w ewnatrz p o - dluznej kom ory tulei w sasiedztw ie jej przedniego konca, a przy przednim koncu m echanizm u odpow ietrzajacego maja- cy usytuow any czlon osadczy konców ki piszacej z osiow ym kanalem w sp ólosiow ym z osiow ym kanalem m echanizm u odpow ietrzajacego, przy czym w ewnatrz m echanizm u od p o- wietrzajacego jest um ieszczony pierw szy trzpien dostarczajacy atrament i m echanizm odpow ietrzajacy zaw iera podluzny korpus podpierajacy, posiadajacy o sio w y kanal przechodzacy przez niego 1 polaczony ze zbiornikiem atramentu, a na o b w o - dzie korpusu podpierajacego sa rozm ieszczon e otaczajace go i wystajace od niego na zewnatrz odd alone od sieb ie pierscie- nie tarczowe, pom iedzy którymi jest utworzonych w iele pier- scieniow ych kanalów, zas w kazdym z pierscieni tarczow ych jest uksztaltowany rowek laczacy pierscieniow e kanaly, a pierwszy trzpien dostarczajacy atrament, usytuow any pom ie- dzy zbiornikiem atramentu 1 przednia czescia, ma tylny kon iec polaczony ze zbiornikiem atramentu, zas z przednim koncem pierw szego trzpienia dostarczajacego atrament je st polaczony drugi trzpien dostarczajacy atrament, który je st polaczony bezposrednio do przenoszenia atramentu z tyln ym koncem konców ki piszacej, przy czym drugi trzpien dostarczajacy atrament jest usytuow any w ewnatrz kanalu m echanizm u odpow ietrzajacego i rozciaga sie od przedniego konca pierw - szeg o trzpienia dostarczajacego atrament, a je g o przedni koniec je s t um ieszczony w kanale czlonu osad czego i styka sie z konców ka piszaca, zn am ien n y tym , ze pierw szy trzpien dostarczajacy atrament (48), um ieszczony w korpusie podpie- rajacym (28) m echanizm u odpow ietrzajacego (20), rozciaga sie od zbiornika atramentu (24) ..................................... FIG. 2 PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest przyrząd do pisania, a w szczególności przyrząd do pisania zawierający mechanizm odpowietrzający.
Mechanizmy odpowietrzające typu przegrodowego lub żebrowego są znane w przyrządach do pisania. Te mechanizmy są zwykle stosowane w przyrządach do pisania bezwkładkowe do zapobiegania wyciekowi atramentu w zmieniającej się temperaturze otoczenia. Zwykle przyrządy do pisania z wkładkami zawierają porowaty materiał wypełniający, mieszczący zapas atramentu, zaś przyrządy do pisania bezwkładkowe zawierają zbiornik atramentu w po-łączeniu z układem przenoszenia atramentu do transportu atramentu z pojemnika do punktu piszącego.
Przyrządy do pisania bezwkładkowe odznaczają się pewnymi korzyściami wobec przyrządów do pisania z wkładkami. Te korzyści obejmują lepszy przepływ atramentu w czasie całego używania przyrządu do pisania i większe wykorzystanie zapasu atramentu. Na przykład, w przyrządach do pisania z wkładkami, często zasadnicza część zapasu atramentu może być zmarnowana wskutek właściwości przetrzymywania atramentu w materiale wypełniającym. W przyrządach do pisania bezwkładkowych większość atramentu jest wykorzystana i kontrola zużycia jest znacznie lepsza niż w przyrządach do pisania z wkładkami.
Podejmowano liczne próby wytworzenia przyrządu do pisania bezwkładkowego. Na przykład opis patentowy US nr 4,671,692 ujawnia pióro do pisania mające regulator przepływu z labiryntowym rowkiem na jego obwodzie, usytuowanym pomiędzy końcówką piszącą i zbiornikiem atramentu w tulei pióra, w której jest umieszczony trzpień dostarczający atrament osadzony w otworze regulatora przepływu, w celu prowadzenia atramentu do końcówki piszącej. Korpus zawiera rowek labiryntowy utworzony przez wiele żeber. Drugi trzpień dostarczający atrament, wykonany z porowatego materiału, ma większą średnicę niż pierwszy trzpień dostarczający atrament i prowadzi atrament do trzeciego trzpienia dostarczającego atrament, a przez niego do końcówki piszącej.
Opis patentowy US nr 4,382,707 ujawnia przyrząd do pisania mający jeden trzpień dostarczający atrament. Taka konstrukcja ma kilka wad. Na przykład, dla przyrządu do pisania o średnim rozmiarze trzpień musi mieć znaczącą długość, w celu doprowadzenia atramentu bezpośrednio ze zbiornika do końcówki piszącej. Dostarczenie odpowiedniej ilości atramentu
186 812 do końcówki piszącej na tak długim dystansie powoduje pogorszenie sterowania i może wywoływać nadmierne zasilanie lub niedostateczne zasilanie końcówki piszącej atramentem.
Opis patentowy US nr 4,239,408 ujawnia przyrząd do pisania mający układ dostarczania atramentu, mający człon regulujący przepływ i człon dostarczający atrament. Człon regulujący przepływ dostarcza atrament ze zbiornika do członu dostarczającego atrament. Człon dostarczający atrament doprowadza atrament do końcówki piszącej. Człon regulujący przepływ ma przekrój efektywnego przepływu mniejszy niż przekrój przepływu członu dostarczającego. W tym opisie patentowym jest ujawniony pręt zasilający do odpowietrzania atramentu, mający spiralny rowek rozciągający się od zbiornika atramentu do otworu w pobliżu końcówki piszącej. Jednak, jednorodny charakter rowka nie zapewnia konstrukcji zmniejszenia możliwości nadmiernego dopływu atramentu z rowka do końcówki piszącej.
Z opisu patentowego US 4671692 znany jest przyrząd do pisania, który zawiera tuleję tworzącą podłużną komorę ze zbiornikiem atramentu i mechanizm odpowietrzający, usytuowany co najmniej częściowo wewnątrz podłużnej komory tulei w sąsiedztwie jej przedniego końca, a przy przednim końcu mechanizmu odpowietrzającego, mający usytuowany człon osadczy końcówki piszącej z osiowym kanałem współosiowym z osiowym kanałem mechanizmu odpowietrzającego. Wewnątrz mechanizmu odpowietrzającego jest umieszczony pierwszy trzpień dostarczający atrament i mechanizm odpowietrzający zawiera podłużny korpus podpierający, posiadający osiowy kanał przechodzący przez niego i połączony ze zbiornikiem atramentu, a na obwodzie korpusu podpierającego są rozmieszczone otaczające go i wystające od niego na zewnątrz oddalone od siebie pierścienie tarczowe, pomiędzy którymi jest utworzonych wiele pierścieniowych kanałów. W każdym z pierścieni tarczowych jest ukształtowany rowek łączący pierścieniowe kanały. Pierwszy trzpień dostarczający atrament, usytuowany pomiędzy zbiornikiem atramentu i przednią częściią ma tylny koniec połączony ze zbiornikiem atramentu, zaś z przednim końcem pierwszego trzpienia dostarczającego atrament jest połączony drugi trzpień dostarczający atrament, który jest połączony bezpośrednio do przenoszenia atramentu z tylnym końcem końcówki piszącej, przy czym drugi trzpień dostarczający atrament jest usytuowany wewnątrz kanału mechanizmu odpowietrzającego i rozciąga się od przedniego końca pierwszego trzpienia dostarczającego atrament, a jego przedni koniec jest umieszczony w kanale członu osadczego i styka się z końcówką piszącą.
Przyrząd do pisania, według wynalazku, zawiera tuleję tworzącą podłużną komorę ze zbiornikiem atramentu i mechanizm odpowietrzający, usytuowany co najmniej częściowo wewnątrz podłużnej komory tulei w sąsiedztwie jej przedniego końca, a przy przednim końcu mechanizmu odpowietrzającego mający usytuowany człon osadczy końcówki piszącej z osiowym kanałem współosiowym z osiowym kanałem mechanizmu odpowietrzającego. Wewnątrz mechanizmu odpowietrzającego jest umieszczony pierwszy trzpień dostarczający atrament i mechanizm odpowietrzający zawiera podłużny korpus podpierający, posiadający osiowy kanał przechodzący przez niego i połączony ze zbiornikiem atramentu, a na obwodzie korpusu podpierającego są rozmieszczone otaczające go i wystające od niego na zewnątrz oddalone od siebie pierścienie tarczowe, pomiędzy którymi jest utworzonych wiele pierścieniowych kanałów. W każdym z pierścieni tarczowych jest ukształtowany rowek łączący pierścieniowe kanały. Pierwszy trzpień dostarczający atrament, usytuowany pomiędzy zbiornikiem atramentu i przednią częściią ma tylny koniec połączony ze zbiornikiem atramentu, zaś z przednim końcem pierwszego trzpienia dostarczającego atrament jest połączony drugi trzpień dostarczający atrament, który jest połączony bezpośrednio do przenoszenia atramentu z tylnym końcem końcówki piszącej, przy czym drugi trzpień dostarczający atrament jest usytuowany wewnątrz kanału mechanizmu odpowietrzającego i rozciąga się od przedniego końca pierwszego trzpienia dostarczającego atrament, a jego przedni koniec jest umieszczony w kanale członu osadczego i styka się z końcówka piszącą.
Przyrząd do pisania, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że pierwszy trzpień dostarczający atrament, umieszczony w korpusie podpierającym mechanizmu odpowietrzającego, rozciąga się od zbiornika atramentu do miejsca przynajmniej w pobliżu połowy odległości pomiędzy zbiornikiem atramentu i końcówką pisząc<ą zaś drugi trzpień dostarczający atra186 812 ment ma pole przekroju poprzecznego mniejsze niż pole przekroju poprzecznego pierwszego trzpienia dostarczającego atrament.
Odstępy pomiędzy oddalonymi od siebie pierścieniami tarczowymi korpusu podpierającego zwiększają się od tylnego końca mechanizmu odpowietrzającego do jego przedniego końca.
Przednia część końcowa podłużnego korpusu podpierającego mechanizmu odpowietrzającego ma kształt i wymiar dostosowany do umieszczania w podłużnej komorze tulei.
Pierwszy trzpień dostarczający atrament stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
Drugi trzpień dostarczający atrament stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen, poliester, poliakryl i nylon.
Pierwszy trzpień dostarczający atrament stanowi kształtka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
Drugi trzpień dostarczający atrament stanowi kształtka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen, poliester, poliakryl i nylon.
W drugiej odmianie wynalazku, przyrząd do pisania, charakteryzuje się tym, że człon osadczy końcówki piszącej ma tylną część końcową, usytuowaną co najmniej częściowo wewnątrz osiowego kanału mechanizmu odpowietrzającego i przez niego podpartą, zaś pierwszy trzpień dostarczający atrament, umieszczony w korpusie podpierającym mechanizmu odpowietrzającego, rozciąga się od zbiornika atramentu do miejsca przynajmniej w pobliżu połowy odległości pomiędzy zbiornikiem atramentu i końcówką piszącą a drugi trzpień dostarczający atrament ma wymiar przekroju poprzecznego mniejszy niż wymiar pierwszego trzpienia dostarczającego atrament. Tylna cześć członu osadczego jest ukształtowana ze sztywnego materiału.
Odstępy pomiędzy oddalonymi od siebie pierścieniami tarczowymi zwiększają się od tylnej części końcowej mechanizmu odpowietrzającego do jego przedniej części końcowej.
Pierwszy trzpień dostarczający atrament stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
Drugi trzpień dostarczający atrament stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen, poliester, poliakryl i nylon.
Mechanizm odpowietrzający zawiera obwodowe uszczelnienie, usytuowane w tylnym końcu mechanizmu odpowietrzającego pomiędzy tuleją i, usytuowanym najbardziej z tyłu, pierścieniem tarczowym, przy czym pomiędzy tym tylnym pierścieniem tarczowym i zbiornikiem atramentu jest ukształtowany kanał pierścieniowy.
Pierwszy trzpień dostarczający atrament jest kształtką uformowaną z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
Drugi trzpień dostarczający atrament jest kształtką z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen, poliester, poliakryl i nylon.
W następnej odmianie przyrząd do pisania charakteryzuje się tym, że w tylnym końcu mechanizmu odpowietrzającego, pomiędzy tuleją i, usytuowanym najbardziej z tyłu, pierścieniem tarczowym jest obwodowe uszczelnienie, a pomiędzy tym tylnym pierścieniem tarczowym i zbiornikiem atramentu jest ukształtowany kanał pierścieniowy, pierwszy trzpień dostarczający atrament, umieszczony w korpusie podpierającym mechanizmu odpowietrzającego, rozciąga się od zbiornika atramentu do miejsca przynajmniej w pobliżu połowy odległości pomiędzy zbiornikiem atramentu i końcówki piszącej, a drugi trzpień dostarczający atrament jest usytuowany w bezpośrednim styku z przednim końcem pierwszego trzpienia dostarczającego atrament.
Drugi trzpień dostarczający atrament ma pole przekroju poprzecznego mniejsze niż pole przekroju poprzecznego pierwszego trzpienia dostarczającego atrament.
Odstępy pomiędzy oddalonymi od siebie pierścieniami tarczowymi zwiększają się od tylnego końca mechanizmu odpowietrzającego do jego przedniego końca.
Przedni koniec korpusu podpierającego mechanizmu odpowietrzającego jest umieszczony w osiowym kanale członu osadczego.
Pierwszy trzpień dostarczający atrament stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
186 812
Drugi trzpień dostarczający atrament stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen, poliester, poliakryl i nylon.
Pierwszy trzpień dostarczający atrament stanowi kształtka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
Drugi trzpień dostarczający atrament stanowi kształtka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen, poliester, poliakryl i nylon.
W kolejnej odmianie wynalazku, przyrząd do pisania charakteryzuje się tym, ze w tylnej części końcowej mechanizmu odpowietrzającego, pomiędzy tuleją i, usytuowanym najbardziej z tyłu, pierścieniem tarczowym jest obwodowe uszczelnienie, a pomiędzy tym tylnym pierścieniem tarczowym i zbiornikiem atramentu jest ukształtowany kanał pierścieniowy, a w połączeniu ze zbiornikiem atramentu są usytuowane elementy odpowietrzające zbiornik atramentu, zaś pierwszy trzpień dostarczający atrament, umieszczony w korpusie podpierającym mechanizmu odpowietrzającego, rozciąga się od zbiornika atramentu do miejsca przynajmniej w pobliżu połowy odległości pomiędzy zbiornikiem atramentu i końcówką piszącą, a drugi trzpień dostarczający atrament jest umieszczony w bezpośrednim styku z przednim końcem pierwszego trzpienia dostarczającego atrament i ma pole przekroju poprzecznego mniejsze niż pole przekroju poprzecznego pierwszego trzpienia dostarczającego atrament, natomiast człon osadczy jest umieszczony we wzdłużnej komorze tulei na odcinku co najmniej równym około połowie długości drugiego trzpienia dostarczającego atrament, stanowiąc podparcie przedniego końca mechanizmu odpowietrzającego i przedniego końca drugiego trzpienia dostarczającego atrament.
Mechanizm odpowietrzający zawiera okrężny tor powietrzny, usytuowany pomiędzy zbiornikiem atramentu i zewnętrzną atmosferą. Okrężny tor rozciąga się od zbiornika atramentu do tylnego końca członu osadczego sąsiadującego z końcówką piszącą.
Przyrząd do pisania według wynalazku, poprzez zapewnienie dwóch trzpieni dostarczających atrament pierwszego i drugiego, zabezpiecza ustalony i stały wymagany przepływ atramentu. Przyrząd do pisania również zawiera mechanizm odpowietrzający zapobiegający wyciekaniu atramentu z końcówki piszącej przyrządu do pisania przy zwiększeniu przenoszenia atramentu ze względną dokładnością.
W przyrządzie do pisania według wynalazku, korzystnie atramentem jest atrament na bazie wody. Jednak dopuszczalne są inne atramenty takie, jak na bazie rozpuszczalników.
Poprzez zastosowanie tylko dwóch trzpieni doprowadzających atrament, zmniejszono liczbę połączeń pomiędzy trzpieniami, przez co uproszczono proces montażu przyrządu. Ponadto poprzez zmniejszenie liczby połączeń, liczba punktów możliwych przerw w przepływie atramentu została też zredukowana. Ponadto tez zastosowanie dwóch trzpieni zapewnia korzyści wynikające z wielu trzpieni dostarczających, zwłaszcza w przyrządach piszących bezwkładkowych.
Także, poprzez zastosowanie co najmniej dwóch takich trzpieni doprowadzających, trzpienie mogą być wytwarzane oddzielnie i obrabiane w celu zoptymalizowania przepływu na różnych etapach pomiędzy zbiornikiem atramentu i końcówką piszącą. W szczególności każdy trzpień może być wytłoczką lub kształtką, co zapewnia osiągnięcie określonej porowatości i wskutek tego przepływu atramentu. Każdy trzpień może być także obrabiany za pomocą środka zwilżającego, w celu ułatwienia przepływu atramentu w miarę jego przemieszczania się przez pory trzpienia, w głównej mierze wskutek działania kapilarnego. Takie działanie kapilarne jest zwiększone poprzez kontakt „czoła fali” atramentu w miarę jak przesuwa się ona wzdłuż trzpienia i progresywnie styka się ze środkiem zwilżającym powodując dalsze przesuwanie pod wpływem działania kapilarnego w kierunku końcówki piszącej.
W każdym przypadku, sposób wytwarzania trzpienia i wynikająca z tego jego porowatość jest określona między innymi przez takie czynniki, jak właściwości lepkości i przepływu materiału; długość i średnicę trzpienia; stosowany środek zwilżający; i wymagana wielkość przepływu atramentu do końcówki piszącej.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 jest perspektywicznym widokiem przyrządu do pisania skonstruowanego zgodnie z korzystnym przykładem wykonania obecnego wynalazku; fig. 2 - powiększonym wzdłuż186 812 nym przekrojem przyrządu do pisania, wzdłuż linii 2-2 z fig. 1; fig. 3 - poprzecznym przekrojem przyrządu do pisania wzdłuż linii 3-3 z fig. 2; fig. 4 - poprzecznym przekrojem przyrządu do pisania wzdłuż linii 4-4 z fig. 2; fig. 5 - poprzecznym przekrojem przyrządu do pisania wzdłuz linii 5-5 z fig. 2; fig. 5a - poprzecznym przekrojem przyrządu do pisania wzdłuż linii 5a-5a z fig. 2; fig. 6 - poprzecznym przekrojem przyrządu do pisania wzdłuż linii 6-6 z fig. 2; i fig. 7 - powiększonym wzdłużnym przekrojem, podobnym do fig. 1, przyrządu do pisania, skonstruowanego zgodnie z drugim korzystnym przykładem wykonania obecnego wynalazku.
Na rysunkach i w następującym opisie termin „przedni” odnosi się do końca przyrządu do pisania, który jest bliższy końcówce piszącej, zaś termin „tylny” odnosi się do końca, który jest dalszy od końcówki piszącej.
Odnosząc się teraz szczegółowo do rysunku, na którym odnośniki liczbowe określają podobne lub takie same elementy, na fig. 1 jest przedstawiony pierwszy korzystny przykład wykonania przyrządu do pisania 10. Przyrząd do pisania 10 zawiera tuleję 12 i część końcową 14. Od części końcowej 14 odchodzi do przodu człon osadczy 16 podtrzymujący końcówkę piszącą 18, jak pokazano. Mechanizm odpowietrzający 20 (przedstawiony ogólnie linią przerywaną na fig. 1) jest usytuowany wewnątrz tulei 12 w sąsiedztwie przedniego jej końca.
Na figurze 2 jest przedstawiony wzdłużny przekrój mechanizmu odpowietrzającego 20 przyrządu do pisania 10. Tuleja 12 tworzy podłużną komorę 22, która zawiera zbiornik atramentu 24 usytuowany w niej w tylnym końcu. Zbiornik atramentu 24 jest otoczony przez tuleję 12 i jest usytuowany pomiędzy mechanizmem odpowietrzającym 20 w przednim końcu i kołpakiem 26 w tylnym końcu. Wzdłużnie w mechanizmie odpowietrzającym 20 są usytuowany korpus podpierający 28, zawierający wiele odchodzących na zewnątrz żeber pierścieniowych 34a, 34b, 34c, 34d i 34e oddalonych od siebie i rozciągających się obwodowo wokół środkowego korpusu podpierającego 28, jak pokazano na fig. 2. Pomiędzy każdą parą sąsiadujących żeber pierścieniowych znajduje się wiele pierścieni tarczowych 32, odsuniętych od siebie w kierunku wzdłużnym i usytuowanych w podobny sposób pierścieniowo wokół korpusu podpierającego. W każdej grupie takich pierścieni tarczowych 32 jest dobrana ich liczba i liczby w każdej grupie różnią się od następnej sąsiedniej grupy. W szczególności, liczba pierścieni tarczowych 32 jest większa w tylnym końcu mechanizmu odpowietrzającego 20 i przynajmniej w przednim końcu mechanizmu odpowietrzającego 20, z najbardziej przednią grupą zawierającą cztery żebra.
Mechanizm odpowietrzający 20 jest usytuowany wewnątrz tulei 12 pomiędzy zbiornikiem atramentu 24 i częścią końcową 14. Mechanizm odpowietrzający 20, zawierający korpus i pierścienie tarczowe 32, jest korzystnie ukształtowany poprzez kształtowanie wtryskowe z ABS, poliacetalu, nylonu lub innego termoplastycznego tworzywa konstrukcyjnego. Rurowy korpus podpierający 28 posiada, usytuowany wzdłużnie w nim, osiowy kanał 30 dostarczający atrament. Jak podano powyżej, od korpusu podpierającego 28 odchodzą promieniawa na zewnątrz i obwodowo wokół niego liczne oddalone od siebie pierścienie tarczowe 32 i liczne grubsze zebra pierścieniowe 34a, 34b, 34c,34d i 34e, tworzące między sobą odpowiednio wiele pierścieniowych kanałów 36. Zebra pierścieniowe 34a, 34b, 34c, 34d i 34e są korzystnie ukształtowane jako jedna część z korpusem podpierającym 28 i zapewniają podparcie mechanizmu odpowietrzającego 20 w tulei 12.
Jak pokazano, pierścienie tarczowe 32 są usytuowane w grupach pomiędzy żebrami pierścieniowymi 34a, 34b, 34c, 34d i 34e. Wzdłużne odstępy pomiędzy pierścieniami tarczowymi 32 wzrastają od tylnego końca mechanizmu odpowietrzającego 20 do przedniego końca mechanizmu odpowietrzającego, to jest pierścieniowe kanały 36 mają zwiększającą się szerokość od tylnego końca do przedniego końca mechanizmu odpowietrzającego 20. W tylnym końcu mechanizm odpowietrzający 20 ma tylny otwór 37. Tylny otwór 37 ma korzystnie mniejszy wymiar niż osiowy kanał 30 korpusu podpierającego 28 i jest połączony ze zbiornikiem atramentu 24 .
Cylindryczna szyjka 42 mechanizmu odpowietrzającego 20 rozciąga się od końcówki piszącej 18 i jest umieszczona w kanale 44 ukształtowanym przez wiele wypustów 43a w tyle części końcowej 14, jak to zostanie dalej szczegółowo opisane. Kanał 44 jest połączony
186 812 z osiową komorą 46 części końcowej 14, która mieści człon osadczy 16 końcówki piszącej 18. Osiowa komora 46 jest połączona z osiowym kanałem 30 do dostarczania atramentu mechanizmu odpowietrzającego 20.
Pierwszy trzpień dostarczający atrament 48 jest usytuowany wewnątrz osiowego kanału 30 korpusu podpierającego 28. Pierwszy trzpień dostarczający atrament 48 jest korzystnie wytworzony z wytłaczanego lub kształtowanego poliestru lub poliakrylu. Tylny koniec pierwszego trzpienia dostarczającego atrament 48 jest połączony ze zbiornikiem atramentu 24 poprzez tylny otwór 37 w korpusie podpierającym 28. Chociaż pierwszy trzpień dostarczający atrament 48 alternatywnie może posiadać wzdłużny kanał do prowadzenia atramentu, korzystnie pierwszy trzpień dostarczający atrament 48 nie ma kanału i atrament jest przeprowadzany przez zwijki włókien ukształtowanych w procesie formowania lub wytłaczania. Pierwszy trzpień dostarczający atrament 48 jest usytuowany w przednim końcu przyrządu do pisania 10 i ma umieszczony w nim drugi trzpień dostarczający atrament 50, dochodzący do końcówki piszącej 18, który jest trzpieniem włóknistym transportującym atrament od pierwszego trzpienia dostarczającego atrament 48 do końcówki piszącej 18.
Drugi trzpień dostarczający atrament 50 jest korzystnie wykonany z wytłaczanych włókien poliestrowych i ma mniejsze wymiary przekroju poprzecznego, jak pokazano, niż pierwszy trzpień dostarczający atrament 48 i przez to ma mniejszą pojemność atramentu. Drugi trzpień dostarczający atrament 50 jest korzystnie wpierw wytłaczany, a następnie cięty i osadzany na każdym końcu. Mniejszy wymiar drugiego trzpienia dostarczającego atrament 50 pozwala na zaprojektowanie części końcowej 14 i członu osadczego 16 końcówki piszącej 18 tak, ze jest dopasowana do ręki użytkownika, przy odpowiednim zasilaniu części końcowej 14 w atrament. Większy wymiar pierwszego trzpienia dostarczającego atrament 48 pozwala przetransportować odpowiednią ilość atramentu bezpośrednio ze zbiornika 24 do drugiego trzpienia dostarczającego atrament 50 i potem do końcówki piszącej 18 lepiej, niż gdyby było to możliwe przy jednym wąskim trzpieniu dostarczającym atrament. Również większy przekrój pierwszego trzpienia dostarczającego atrament 48 umożliwia umieszczenie drugiego trzpienia dostarczającego atrament 50 w jego przednim końcu i przez to penetrowanie go. Ta cecha zwiększa odporność układu na mechaniczne uderzenia poprzez poprawę połączenia pomiędzy pierwszym trzpieniem dostarczającym atrament 48 i drugim trzpieniem dostarczającym atrament 50.
Ogólnie materiał na pierwszy trzpień dostarczający atrament 48 i na drugi trzpień dostarczający atrament trzpień łączący 50 są dobrane, w celu zapewnienia stałego przepływu atramentu do końcówki piszącej 18, w oparciu o właściwości lepkościowe i kapilarne atramentu użytego w przyrządzie do pisania 10. Korzystny jest poliester. Jednak, alternatywnie może być stosowany poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen lub nylon. Trzpienie mogą być albo wytłaczane lub formowane poprzez spiekanie. W procesie wytłaczania, materiały żywicowe podgrzewa się odpowiednio aby wytłaczać je jako oddzielne włókna, następnie chłodzi się częściowo i potem powoduje przyleganie do siebie tworząc zwijki włókien, mające przechodzące przez nie kanały do prowadzenia atramentu. W procesie formowania przez spiekanie, materiał żywicowy umieszcza się w formie i podgrzewa się dopóki stanie się lepki ale nie stopiony. Następnie chłodzi się tworząc ogólnie porowaty trzpień, w którym znajduje się wiele otwartych szczelin umożliwiających przepływ atramentu.
Odnosząc się dalej do fig. 2, w połączeniu z fig. 3, tylne żebro pierścieniowe 34a tworzy podwójne obwodowe uszczelnienie 38 z wewnętrzną ścianą tulei 12. W tylnym zebrze pierścieniowym 34a jest rowek atramentowy 40, który odchodzi od tylnej powierzchni w pobliżu zbiornika atramentu 24 do tylnej powierzchni sąsiadującej z tylnym otworem 37.
Odnosząc się dalej do fig. 2, w połączeniu z fig. 4, każdy pierścień tarczowy 32 i każde usytuowane niżej żebro pierścieniowe 34b, 34c i 34d ma rowek atramentowy 52 i górny rowek powietrzny 54 na przeciwległych stronach obwodu. Układ rowków powietrznych tworzy ciągły tor serpentynowy, który łączy otaczającą atmosferę z zapasem atramentu bez powodowania przepływu atramentu do układu powietrznego. Jak pokazano, górny rowek powietrzny 54 ma większą szerokość niż rowek atramentowy 52.
186 812
Odnosząc się do fig. 2 i fig. 5, w połączeniu z fig. 5a, rowek powietrzny 56 jest ukształtowany na obrzeżu najbardziej przedniego żebra pierścieniowego 34e. Rowek powietrzny 56 w żebrze pierścieniowym 34e jest usytuowany w linii z rowkami atramentowymi 52 zebra pierścieniowego 34b. Centralny otwór 61 cylindrycznej szyjki 42 tworzy szczelinę powietrzną pomiędzy cylindryczną ścianą 43 i cylindryczną szyjką 42, która jest podzielona na wiele kanałów powietrznych 61 a, usytuowanych pomiędzy wieloma wzdłużnymi wypustami 43a w obrębie centralnego otworu 61, jak pokazano na fig. 5a. Na fig. 2 i 7, linia podziału pomiędzy cylindryczną ścianą 43 i wypustami 43a jest pokazana schematycznie linią przerywaną po każdej stronie. Kanały powietrzne 61a są połączone ze szczeliną powietrzną. 6)5. która z kolei jest połączona poprzez szczelinę (nie pokazana) z otworem odpowietrzającym 61 w położeniu 180° przeciwległe do szczeliny powietrznej 65.
Przez każde z żeber pierścieniowych 34b pomiędzy przekrojem 4-4 i przekrojem 5-5 na fig. 2 przechodzi górny rowek powietrzny 54 jak pokazano na fig. 4, zaś przez zebro pierścieniowe 34e poniżej przekroju 5-5 na fig. 2 przechodzi dolny rowek powietrzny 56, usytuowany o 180° od górnego rowka powietrznego 54. Tak więc ciągły, okrężny tor powietrzny jest określony od zbiornika atramentu 24 do żeber pierścieniowych 34a, 34b, 34c, 34d i 34e i do kanałów powietrznych 6s1a, szczeliny powietrznej 65 i w końcu do otworu odpowietrzającego 67, który łączy się z zewnętrzną atmosferą. Ten okrężny tor umożliwia odpowietrzanie układu atramentowego przy zapobieganiu wypływania atramentu swobodnie poza przyrząd do pisania. Linie 2-2 na fig. 5a przedstawiają przekrój pokazany na fig. 2.
Rowki atramentowe 52 i rowki powietrzne górny 54 i dolny 56 łączą ze sobą kanały pierścieniowe 36 tak, ze atrament może przepływać ze zbiornika 24 do mechanizmu odpowietrzającego 20, kiedy wytwarza się w zbiorniku 24 nadciśnienie takie jak przy podniesionej temperaturze otoczenia. Ponadto, powietrze może być wprowadzone do mechanizmu odpowietrzającego 20 w pobliżu części końcowej 14 poprzez okrężny tor opisany powyżej. Bardziej szczegółowo atrament, wskutek zwiększonego ciśnienia, wpływa do rowka atramentowego 40 wskutek kapilarnego działania i następnie do najbardziej z tyłu usytuowanego kanału 36. Przy danym wystarczającym ciśnieniu, atrament będzie przepływał dalej przez rowek atramentowy 52 w kierunku przedniej części mechanizmu odpowietrzającego 20. Zwiększające się oddalenie pierścieni tarczowych 32 od tylnego końca do przedniego końca powoduje zmniejszenie możliwości wycieku atramentu ze zbiornika atramentu 24 do przedniego końca mechanizmu odpowietrzającego 20 i części końcowej 14 poprzez początkowe wypełnienie przestrzeni w tylnym końcu.
Ogólnie, przyrząd do pisania 10 według obecnego wynalazku zapewnia ulepszony przepływ bez podatności na uderzenia przy zastosowaniu okrężnego toru powietrznego od części końcowej do zbiornika atramentu, umożliwiając rozszerzanie i zwężanie układu atramentowego bez strat w wymaganej precyzji przepływu atramentu. Ponadto, poprzez skonstruowanie dwóch oddzielnych trzpieni prowadzących atrament, jak opisano, i poprzez zastosowanie odpowianćiago środka zwilżającego, konstrukcja układu, którą przedstawiono, zapewnia przepływ atramentu do części końcowej z wyjątkową precyzją, przy jednoczesnych wyżej wspomnianych korzyściach.
Nawiązując do fig. 7, przedstawiono tam drugi przykład wykonania przyrządu do pisania, oznaczonego ogólnie przez 100. Przyrząd do pisania 100 jest skonstruowany zasadniczo, jak opisano powyżej, w odniesieniu do przyrządu do pisania 10, z różnicami wskazanymi poniżej. W szczególności, człon osadczy 116 końcówki piszącej 18 ma wydłużoną tylną część podpierającą 160, która sięga do szczeliny powietrznej 58 ukształtowanej pomiędzy korpusem podpierającym 28 i trzpieniem łączącym 50. Tylna część podpierająca 160 jest korzystnie skonstruowana ze sztywnego materiału, takiego jak konstrukcyjne tworzywo sztuczne. Tylna część podpierająca 160 co najmniej częściowo otacza trzpień łączący 50 i zapobiega wybrzuszaniu się trzpienia łączącego 50 podczas montowania przyrządu do pisania 100, jak również podczas normalnego jego stosowania. Odpowietrzanie jest dokonywane poprzez szczelinę powietrzną 65, która komunikuje się z kanałami powietrznymi 61a, jak w przykładzie pokazanym na fig. 2. Poza tym, odpowietrzanie jest identyczne z przykładem z fig. 2. W opisanej konstrukcji przyrząd do pisania zawiera trzpień łączący o stosunkowo wąskim wymiarze
186 812 przekroju poprzecznego, mający przedni koniec, który podpiera końcówkę piszącą z odpowiednią wytrzymałością i sztywnością. Ta cecha umożliwia zmniejszenie zewnętrznego przedniego wymiaru przyrządu odpowiednio do pomieszczenia go w chwycie użytkownika, zwiększając tym samym jego cechy ergonomiczne. We wszystkich innych aspektach urządzenie według przykładu wykonania z fig. 7 jest identyczne z przykładem wykonania z fig. 2.
Jest zrozumiałe, że mogą być dokonane różne modyfikacje w przykładach wykonania ujawnionych w niniejszym. Dlatego powyższy opis nie należy traktować jako ograniczający, ale jedynie jako przykładowy dla korzystnych przykładów wykonania. Fachowcy w tej dziedzinie zauważą inne modyfikacje w zakresie i istocie zastrzeżeń dołączonych do niniejszego.
67186 812
61α (TYP.)
186 812
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (26)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przyrząd do pisania, zawierający tuleję tworząca podłużną komorę ze zbiornikiem atramentu i mechanizm odpowietrzający, usytuowany co najmniej częściowo wewnątrz podłużnej komory tulei w sąsiedztwie jej przedniego końca, a przy przednim końcu mechanizmu odpowietrzającego mający usytuowany człon osadczy końcówki piszącej z osiowym kanałem współosiowym z osiowym kanałem mechanizmu odpowietrzającego, przy czym wewnątrz mechanizmu odpowietrzającego jest umieszczony pierwszy trzpień dostarczający atrament i mechanizm odpowietrzający zawiera podłużny korpus podpierający, posiadający osiowy kanał przechodzący przez niego i połączony ze zbiornikiem atramentu, a na obwodzie korpusu podpierającego są rozmieszczone otaczające go i wystające od niego na zewnątrz oddalone od siebie pierścienie tarczowe, pomiędzy którymi jest utworzonych wiele pierścieniowych kanałów, zaś w każdym z pierścieni tarczowych jest ukształtowany rowek łączący pierścieniowe kanały, a pierwszy trzpień dostarczający atrament, usytuowany pomiędzy zbiornikiem atramentu i przednią częścią, ma tylny koniec połączony ze zbiornikiem atramentu, zaś z przednim końcem pierwszego trzpienia dostarczającego atrament jest połączony drugi trzpień dostarczający atrament, który jest połączony bezpośrednio do przenoszenia atramentu z tylnym końcem końcówki piszącej, przy czym drugi trzpień dostarczający atrament jest usytuowany wewnątrz kanału mechanizmu odpowietrzającego i rozciąga się od przedniego końca pierwszego trzpienia dostarczającego atrament, a jego przedni koniec jest umieszczony w kanale członu osadczego i styka się z końcówką piszącą, znamienny tym, że pierwszy trzpień dostarczający atrament (48), umieszczony w korpusie podpierającym (28) mechanizmu odpowietrzającego (20), rozciąga się od zbiornika atramentu (24) do miejsca przynajmniej w pobliżu połowy odległości pomiędzy zbiornikiem atramentu (24) i końcówką piszącą (18), zaś drugi trzpień dostarczający atrament (50) ma pole przekroju poprzecznego mniejsze niż pole przekroju poprzecznego pierwszego trzpienia dostarczającego atrament (48).
  2. 2. Przyrząd do pisania według zastrz. 1, znamienny tym, że odstępy pomiędzy oddalonymi od siebie pierścieniami tarczowymi (32) korpusu podpierającego (28) zwiększają się od tylnego końca mechanizmu odpowietrzającego (20) do jego przedniego końca.
  3. 3. Przyrząd do pisania według zastrz. 2, znamienny tym, ze przednia cześć końcowa podłużnego korpusu podpierającego (28) mechanizmu odpowietrzającego (20) ma kształt i wymiar dostosowany do umieszczania w podłużnej komorze (22) tulei (12).
  4. 4. Przyrząd do pisania według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwszy trzpień dostarczający atrament (48) stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
  5. 5. Przyrząd do pisania według zastrz. 1, znamienny tym, że drugi trzpień dostarczający atrament (50) stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen, poliester, poliakryl i nylon.
  6. 6. Przyrząd do pisania według zastrz. 1, znamienny tym, ze pierwszy trzpień dostarczający atrament (48) stanowi kształtka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
  7. 7. Przyrząd do pisania według zastrz. 1, znamienny tym, że drugi trzpień dostarczający atrament (50) stanowi kształtka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen, poliester, poliakryl i nylon.
  8. 8. Przyrząd do pisania, zawierający tuleję tworzącą podłużną komorę ze zbiornikiem atramentu i mechanizm odpowietrzający, usytuowany co najmniej częściowo wewnątrz podłużnej komory tulei w sąsiedztwie jej przedniego końca, a przy przednim końcu mechanizmu odpowietrzającego mający usytuowany człon osadczy końcówki piszącej z osiowym kanałem współosiowym z osiowym kanałem mechanizmu odpowietrzającego, przy czym wewnątrz mechanizmu odpowietrzającego jest umieszczony pierwszy trzpień dostarczający atrament
    186 812 i mechanizm odpowietrzający zawiera podłużny korpus podpierający, posiadający osiowy kanał przechodzący przez niego i połączony ze zbiornikiem atramentu, a na obwodzie korpusu podpierającego są rozmieszczone otaczające go i wystające od niego na zewnątrz oddalone od siebie pierścienie tarczowe, pomiędzy którymi jest utworzonych wiele pierścieniowych kanałów, zaś w każdym z pierścieni tarczowych jest ukształtowany rowek łączący pierścieniowe kanały, a pierwszy trzpień dostarczający atrament, usytuowany pomiędzy zbiornikiem atramentu i przednią częścią końcową, ma tylny koniec połączony ze zbiornikiem atramentu i z przednim końcem pierwszego trzpienia dostarczającego atrament jest połączony drugi trzpień dostarczający atrament, który jest połączony bezpośrednio do przenoszenia atramentu z tylnym końcem końcówki piszącej, przy czym drugi trzpień dostarczający atrament jest usytuowany wewnątrz kanału mechanizmu odpowietrzającego i rozciąga się od przedniego końca pierwszego trzpienia dostarczającego atrament, a jego przedni koniec jest umieszczony w kanale członu osadczego i styka się z końcówką piszącą, znamienny tym, że człon osadczy (116) końcówki piszącej (14) ma tylną część końcową, usytuowaną, co najmniej częściowo wewnątrz osiowego kanału (30) mechanizmu odpowietrzającego (20) i przez niego podpartą, zaś pierwszy trzpień dostarczający atrament (48), umieszczony w korpusie podpierającym (28) mechanizmu odpowietrzającego (20), rozciąga się od zbiornika atramentu (24) do miejsca przynajmniej w pobliżu połowy odległości pomiędzy zbiornikiem atramentu (24) i końcówką piszącą (18), a drugi trzpień dostarczający atrament (50) ma wymiar przekroju poprzecznego mniejszy niż wymiar pierwszego trzpienia dostarczającego atrament (48).
  9. 9. Przyrząd do pisania według zasług 8, znamienny tym, yetylnaczęść (160) cdo0u osadczego (116) jest ukształtowana ze sztywnego materiału.
  10. 10. Przyrząd do pisania według zastrz. 8, znamienny tym, ze odstępy pomiędzy oddalonymi od siebie pierścieniami tarczowymi (32) zwiększają się od tylnej części końcowej mechanizmu odpowietrzającego (20) do jego przedniej części końcowej.
  11. 11. Przyrząd do pisania według zastrz. 8, znamienny tym, że pierwszy trzpień dostarczający atrament (48) stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
  12. 12. Przyrząd do pisania według zastrz. 8, znamienny tym, że drugi trzpień dostarczający atrament (50) stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen, poliester, poliakryl i nylon.
  13. 13. Przyrząd do pisania według zastrz. 8, znamienny tym, że mechanizm odpowietrzający (20) zawiera obwodowe uszczelnienie (38), usytuowane w tylnym końcu mechanizmu odpowietrzającego (20) pomiędzy tuleją (12) i usytuowanym najbardziej z tyłu pierścieniem tarczowym (32), przy czym pomiędzy tym tylnym pierścieniem tarczowym (32) i zbiornikiem atramentu (24) jest ukształtowany kanał pierścieniowy (40).
  14. 14. Przyrząd do pisania według zastrz. 8, znamienny tym, że pierwszy trzpień dostarczający atrament (48) jest kształtką uformowaną z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
  15. 15. Przyrząd do pisania według zastrz. 8, znamienny tym, że drugi trzpień dostarczający atrament (50) jest kształtką z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen, poliester, poliakryl i nylon.
  16. 16. Przyrząd do pisania, zawierający tuleję tworzącą podłużną komorę ze zbiornikiem atramentu i mechanizm odpowietrzający, usytuowany co najmniej częściowo wewnątrz podłużnej komory tulei w sąsiedztwie jej przedniego końca, a przy przednim końcu mechanizmu odpowietrzającego mający usytuowany człon osadc80 końcówki piszącej z osiowym kanałem współosiowym z osiowym kanałem mechanizmu odpowietrzającego, przy czym wewnątrz mechanizmu odpowietrzającego jest umieszczony pierwszy trzpień dostarczający atrament i mechanizm odpowietrzający zawiera podłużny korpus podpierający, posiadający osiowy kanał przechodzący przez niego i połączony ze zbiornikiem atramentu, a na obwodzie korpusu podpierającego są rozmieszczone otaczające go i wystające od niego na zewnątrz oddalone od siebie pierścienie tarczowe, pomiędzy którymi jest utworzonych wiele pierścieniowych kanałów, zaś w każdym z pierścieni tarczowych jest ukształtowany rowek łączący pierścieniowe kanały, a pierwszy trzpień dostarczający atrament, usytuowany pomiędzy zbiornikiem
    186 812 atramentu i przednią częścią, końcową, ma tylny koniec połączony ze zbiornikiem atramentu i z przednim końcem pierwszego trzpienia dostarczającego atrament jest połączony drugi trzpień dostarczający atrament, który jest połączony bezpośrednio do przenoszenia atramentu z tylnym końcem końcówki piszącej, przy czym drugi trzpień dostarczający atrament jest usytuowany wewnątrz kanału mechanizmu odpowietrzającego i rozciąga się od przedniego końca pierwszego trzpienia dostarczającego atrament, a jego przedni koniec jest umieszczony w kanale członu osadczego i styka się z końcówką piszącą znamienny tym, że w tylnym końcu mechanizmu odpowietrzającego (20), pomiędzy tuleją (12) i usytuowanym najbardziej z tyłu pierścieniem tarczowym (32), jest obwodowe uszczelnienie (38), a pomiędzy tym tylnym pierścieniem tarczowym (32) i zbiornikiem atramentu (24) jest ukształtowany kanał pierścieniowy (40), pierwszy trzpień dostarczający atrament (48), umieszczony w korpusie podpierającym (28) mechanizmu odpowietrzającego (20), rozciąga się od zbiornika atramentu (24) do miejsca przynajmniej w pobliżu połowy odległości pomiędzy zbiornikiem atramentu (24) i końcówki piszącej (18), a drugi trzpień dostarczający atrament (50) jest usytuowany w bezpośrednim styku z przednim końcem pierwszego trzpienia dostarczającego atrament (48).
  17. 17. Przyrząd do pisania według zastrz. 16, znamienny tym, że drugi trzpień dostarczający atrament (50) ma pole przekroju poprzecznego mniejsze niż pole przekroju poprzecznego pierwszego trzpienia dostarczającego atrament (48).
  18. 18. Przyrząd do pisania według zastrz. 17, znamienny tym, że odstępy pomiędzy oddalonymi od siebie pierścieniami tarczowymi (32) zwiększają się od tylnego końca mechanizmu odpowietrzającego (20) do jego przedniego końca.
  19. 19. Przyrząd do pisania według zastrz. 18, znamienny tym, że przedni koniec korpusu podpierającego (28) mechanizmu odpowietrzającego (20) jest umieszczony w osiowym kanale (44) członu osadczego (116).
  20. 20. Przyrząd do pisania według zastrz. 16, znamienny tym, że pierwszy trzpień dostarczający atrament (48) stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
  21. 21. Przyrząd do pisania według zastrz. 16, znamienny tym, że drugi trzpień dostarczający atrament (50) stanowi wytłoczka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen poliester, poliakryl i nylon.
  22. 22. Przyrząd do pisania według zastrz. 16, znamienny tym, że pierwszy trzpień dostarczający atrament (48) stanowi kształtka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliester, poliakryl, poliacetal, polietylen, polipropylen i nylon.
  23. 23. Przy rząd do pisania według zaetrz. 16, z^na mie nny tym, że drug i trzpień dosparczający atrament (50) stanowi kształtka z materiału wybranego z grupy obejmującej poliacetal, polietylen, polipropylen poliester, poliakryl i nylon.
  24. 24. Przyrząd do pisania, zawierający tuleję tworzącą podłużną komorę ze zbiornikiem atramentu i mechanizm odpowietrzający, usytuowany co najmniej częściowo wewnątrz podłużnej komory tulei w sąsiedztwie jej przedniego końca, a przy przednim końcu mechanizmu odpowietrzającego mający usytuowany człon osadczy końcówki piszącej z osiowym kanałem współosiowym z osiowym kanałem mechanizmu odpowietrzającego, przy czym wewnątrz mechanizmu odpowietrzającego jest umieszczony pierwszy trzpień dostarczający atrament i mechanizm odpowietrzający zawiera podłużny korpus podpierający, posiadający osiowy kanał przechodzący przez niego i połączony ze zbiornikiem atramentu, a na obwodzie korpusu podpierającego są rozmieszczone otaczające go i wystające od niego na zewnątrz oddalone od siebie pierścienie tarczowe, pomiędzy którymi jest utworzonych wiele pierścieniowych kanałów, zaś w każdym z pierścieni tarczowych jest ukształtowany rowek łączący pierścieniowe kanały, a pierwszy trzpień dostarczający atrament, usytuowany pomiędzy zbiornikiem atramentu i przednią częścią końcową, ma tylny koniec połączony ze zbiornikiem atramentu i z przednim końcem pierwszego trzpienia dostarczającego atrament jest połączony drugi trzpień dostarczający atrament, który jest połączony bezpośrednio do przenoszenia atramentu z tylnym końcem końcówki piszącej, przy czym drugi trzpień dostarczający atrament jest usytuowany wewnątrz kanału mechanizmu odpowietrzającego i rozciąga się od przedniego końca pierwszego trzpienia dostarczającego atrament, a jego przedni koniec jest umieszczony
    186 812 w kanale członu osadczego i styka się z końcówką piszącą, znamienny tym, że w tylnej części końcowej mechanizmu odpowietrzającego (20), pomiędzy tuleją (12) i, usytuowanym najbardziej z tyłu, pierścieniem tarczowym (32) jest obwodowe uszczelnienie (38), a pomiędzy tym tylnym pierścieniem tarczowym (32) i zbiornikiem atramentu (24) jest ukształtowany kanał pierścieniowy (40), a w połączeniu ze zbiornikiem atramentu (24) są usytuowane elementy odpowietrzające zbiornik atramentu (24), zaś pierwszy trzpień dostarczający atrament (48),' umieszczony w korpusie podpierającym (28) mechanizmu odpowietrzającego (20), rozciąga się od zbiornika atramentu (24) do miejsca przynajmniej w pobliżu połowy odległości pomiędzy zbiornikiem atramentu (24) i końcówką piszącą (18), a drugi trzpień dostarczający atrament (50) jest umieszczony w bezpośrednim styku z przednim końcem pierwszego trzpienia dostarczającego atrament (48) i ma pole przekroju poprzecznego mniejsze niż pole przekroju poprzecznego pierwszego trzpienia dostarczającego atrament (48), natomiast człon osadczy (16, 116) jest umieszczony we wzdłużnej komorze (22) tulei (12) na odcinku co najmniej równym około połowie długości drugiego trzpienia dostarczającego atrament (50), stanowiąc podparcie przedniego końca mechanizmu odpowietrzającego (20) i przedniego końca drugiego trzpienia dostarczającego atrament (50).
  25. 25. Przyrząd do pisania według zastrz. 24, znamienny tym, ze mechanizm odpowietrzający (20) zawiera okrężny tor powietrzny usytuowany pomiędzy zbiornikiem atramentu (24) i zewnętrzną atmosferą.
  26. 26. Przyrząd do pisania według zastrz. 25, znamienny tym, że okrężny tor rozciąga się od zbiornika atramentu (24) do tylnego końca członu osadczego (16, 116) sąsiadującego z końcówką piszącą (18).
PL97333281A 1996-10-22 1997-10-21 Przyrząd do pisania PL186812B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/735,230 US5906446A (en) 1996-10-22 1996-10-22 Fillerless writing instrument
PCT/US1997/021120 WO1998017482A1 (en) 1996-10-22 1997-10-21 Fillerless writing instrument

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL333281A1 PL333281A1 (en) 1999-11-22
PL186812B1 true PL186812B1 (pl) 2004-02-27

Family

ID=24954870

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97333281A PL186812B1 (pl) 1996-10-22 1997-10-21 Przyrząd do pisania

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5906446A (pl)
EP (1) EP0948436B1 (pl)
JP (1) JP2001502619A (pl)
KR (1) KR100354841B1 (pl)
CN (1) CN1082906C (pl)
AT (1) ATE275483T1 (pl)
AU (1) AU720203B2 (pl)
BR (1) BR9713488A (pl)
CA (1) CA2269609C (pl)
CZ (1) CZ133799A3 (pl)
DE (1) DE69730614T2 (pl)
ES (1) ES2226003T3 (pl)
GT (1) GT199700111A (pl)
HK (1) HK1024671A1 (pl)
NO (1) NO991892L (pl)
NZ (1) NZ335238A (pl)
PL (1) PL186812B1 (pl)
PT (1) PT948436E (pl)
RU (1) RU2153987C1 (pl)
TW (1) TW378180B (pl)
WO (1) WO1998017482A1 (pl)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU3053099A (en) * 1998-03-26 1999-10-18 Mitsubishi Pencil Kabushiki Kaisha Writing implement equipped with ink reservoir
JP3536673B2 (ja) * 1998-07-28 2004-06-14 昌旦 深見 ペ ン
JP2000233592A (ja) * 1999-02-17 2000-08-29 Pilot Ink Co Ltd 直液式筆記具
DK1050417T3 (da) * 1999-05-07 2001-08-13 Universal Spa Pen med filtspids eller lignende skriveredskab og fremgangsmåde til fremstilling deraf
JP3801819B2 (ja) * 1999-10-05 2006-07-26 パイロットインキ株式会社 水変色性玩具セット
US6224284B1 (en) 1999-10-12 2001-05-01 Dri Mark Products Incorporated Metallic ink composition for wick type writing instruments
JP3477130B2 (ja) * 1999-12-16 2003-12-10 三菱鉛筆株式会社 直液式筆記具
TW534002U (en) * 1999-12-16 2003-05-21 Mitsubishi Pencil Co Collector type writing implement
JP3524832B2 (ja) * 1999-12-16 2004-05-10 三菱鉛筆株式会社 直液式筆記具
US6503017B1 (en) * 2002-01-22 2003-01-07 Chen-Chou Liu Ink regulating apparatus in a pen
US20070274765A1 (en) * 2003-06-26 2007-11-29 Crayola Llc Retractable writing instrument
US6964534B2 (en) * 2003-06-26 2005-11-15 Binney & Smith Inc. Retractable writing instrument
US7481858B2 (en) * 2005-02-25 2009-01-27 Societe Bic Hydrogen generating fuel cell cartridges
EP1666272B1 (en) * 2003-09-05 2010-10-20 Mitsubishi Pencil Co., Ltd. Applicator
US7322375B2 (en) * 2004-04-30 2008-01-29 Vanderbilt University High bandwidth rotary servo valves
US7175267B2 (en) * 2004-05-05 2007-02-13 Monitek Electronics Limited Ink cartridge
KR100562280B1 (ko) * 2004-06-15 2006-03-23 주식회사모나미 필기구
US7727293B2 (en) * 2005-02-25 2010-06-01 SOCIéTé BIC Hydrogen generating fuel cell cartridges
WO2007027820A2 (en) * 2005-08-30 2007-03-08 Flynn Jerome R Precision liquid applicator and applicator head
US7850382B2 (en) * 2007-01-18 2010-12-14 Sanford, L.P. Valve made from two materials and writing utensil with retractable tip incorporating same
US7488130B2 (en) 2007-02-01 2009-02-10 Sanford, L.P. Seal assembly for retractable instrument
US8226312B2 (en) * 2008-03-28 2012-07-24 Sanford, L.P. Valve door having a force directing component and retractable instruments comprising same
US8221012B2 (en) 2008-11-07 2012-07-17 Sanford, L.P. Retractable instruments comprising a one-piece valve door actuating assembly
US8393814B2 (en) 2009-01-30 2013-03-12 Sanford, L.P. Retractable instrument having a two stage protraction/retraction sequence
EP2431192B1 (en) * 2010-09-15 2015-05-27 Tung Yik International Ltd. Writing pen with ink storage
EP3053755B1 (en) * 2013-10-21 2018-11-28 V Spark Co., Ltd. Pressure fluctuation buffering mechanism and applicator
JP6367561B2 (ja) * 2014-01-20 2018-08-01 株式会社呉竹 筆記具用リフィル及び筆記具
JP6630473B2 (ja) 2014-10-16 2020-01-15 株式会社呉竹 ペン及びペン用リフィル
JP6514480B2 (ja) * 2014-10-16 2019-05-15 株式会社呉竹 インク充填具
JP1575856S (pl) * 2016-06-21 2017-05-08
CN108312735B (zh) * 2018-03-29 2024-01-09 真彩文具股份有限公司 具有毛细管陶瓷球珠的墨水笔
EP3815921A1 (en) 2019-10-29 2021-05-05 Société BIC Nib for writing felt pen
EP4112329A1 (en) * 2021-06-30 2023-01-04 Société BIC Nib drying delay component for a free-ink writing instrument

Family Cites Families (77)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE173131C (pl) *
DE1250302B (de) * 1967-09-14 Fa A W. Faber-Castell, Stein bei Nürnberg Full-, Zeichen- oder Schreibstift mit einem Docht als Schreibelement
BE461043A (pl) * 1944-04-10
US2612867A (en) * 1948-08-23 1952-10-07 Parker Pen Co Fountain pen
US3340560A (en) * 1964-02-21 1967-09-12 Platinum Pen Co Ltd Fiber tip writing utensils
DE1259733B (de) * 1964-11-04 1968-01-25 Helmut Bross Dipl Ing Tintenleiter fuer Fuellhalter
US3598494A (en) * 1968-08-28 1971-08-10 Edward Bok Drafting pen with dried ink collector
DE1911951A1 (de) * 1969-03-10 1970-09-24 Riepe Werk Roehrchenschreiber mit einsetzbarer Roehrchenschreiberspitze
CA1008016A (en) * 1972-09-18 1977-04-05 Edward Bok Pen with ink injection system
US3947137A (en) * 1973-12-18 1976-03-30 The Sailor Pen Co., Ltd. Socket for a ball point pen
US3957379A (en) * 1975-04-04 1976-05-18 The Parker Pen Company Fountain pen
US3951555A (en) * 1975-04-14 1976-04-20 The Parker Pen Company Modular writing pen
US4753546A (en) * 1978-02-14 1988-06-28 Koh-I-Noor Rapidograph, Inc. Pressure balanced stylographic pen
DE2808910A1 (de) * 1978-03-02 1979-09-06 Mutschler Fa Philipp Tintenregler fuer schreibgeraete
DE2909472C2 (de) * 1979-03-10 1982-12-23 Pelikan Ag, 3000 Hannover Tintenpatronen-Füllfederhalter
US4930921A (en) * 1980-03-10 1990-06-05 Koh-I-Noor Rapidograph, Inc. Tubular writting pen with superposed pressure equalization chambers
DE3010944C2 (de) * 1980-03-21 1985-08-08 Rotring-Werke Riepe Kg, 2000 Hamburg Schreibgerät
JPS608239B2 (ja) * 1980-07-10 1985-03-01 株式会社 トンボ鉛筆 低粘性インク筆記具
JPS6136387Y2 (pl) * 1980-11-13 1986-10-22
DE3110199C1 (de) * 1981-03-17 1983-01-13 Otto 6900 Heidelberg Mutschler Schreibspitze fuer ein Schreibgeraet mit einer Roehrchenfeder
AU6942281A (en) * 1981-04-10 1982-10-14 Tsai, K.L. Ball-point pen
JPS5878799A (ja) * 1981-11-02 1983-05-12 東京焼結金属株式会社 ペン芯体
DE3207219A1 (de) * 1982-02-27 1983-10-13 Geha-Werke Gmbh, 3000 Hannover Schreibgeraet, insbesondere schreibpatrone
CA1209093A (en) * 1982-03-16 1986-08-05 Thomas D. Hall Writing instruments and their manufacture
EP0091610B1 (de) * 1982-03-30 1986-06-04 Anweiler, Walter, Ing. (grad.) Tintenleiter für Füllfederhalter
JPS58192084U (ja) * 1982-06-16 1983-12-20 シヤチハタ工業株式会社 ボ−ルペン用ペン先体
DE3224611A1 (de) * 1982-07-01 1984-01-05 Tsai, Kuo Lung, Taipei, Taiwan Schreibinstrument mit mehreren austauschbaren schreibspitzen
JPS5921985U (ja) * 1982-08-03 1984-02-10 ぺんてる株式会社 筆記具
US4565463A (en) * 1983-03-20 1986-01-21 Pentel Kabushiki Kaisha Aqueous ink cartridge with two part vent plug
DE3420287C2 (de) * 1983-06-03 1985-11-14 Pilot Man-Nen Hitsu K.K., Tokio/Tokyo Einsatz für ein Schreibgerät
DE3321301A1 (de) * 1983-06-13 1984-12-13 Montblanc-Simplo Gmbh, 2000 Hamburg Tintenversorgungssystem fuer mit fluessiger tinte arbeitende schreibgeraete
JPS6021260A (ja) * 1983-07-15 1985-02-02 Nippon Telegr & Teleph Corp <Ntt> 階調記録方式
DE3338227C2 (de) * 1983-10-21 1985-11-28 Mutschler, Otto, 6900 Heidelberg Tintenleiter für Schreibgeräte
DE3415859C2 (de) * 1984-04-28 1991-10-10 Schmidt Feintechnik GmbH, 7742 St Georgen Plotterstift
US4572691A (en) * 1984-07-02 1986-02-25 Minnesota Mining And Manufacturing Company Pen-like instrument for applying correction fluid
DE3429031A1 (de) * 1984-08-07 1986-02-20 Walter Ing.(grad.) 6907 Nußloch Anweiler Fuellfederhalter
JPS6145191U (ja) * 1984-08-29 1986-03-25 パイロツトインキ株式会社 筆記具
DE3442331A1 (de) * 1984-11-20 1986-05-22 Hans Joachim Ing.(grad.) 3000 Hannover Witte Tintenleiter mit einem ihn umgebenden ausgleichskoerper fuer schreibgeraete mit tinte in freier form und grossem tintenvorratsraum
DE3445944C1 (de) * 1984-12-17 1986-06-05 Otto 6900 Heidelberg Mutschler Tintenleiter fuer Roehrchenschreiber
DE3527694A1 (de) * 1985-08-02 1987-02-12 Rotring Werke Riepe Kg Roehrchenschreiberspitze
US4770558A (en) * 1986-02-20 1988-09-13 Gebr. Schmidt KG Fabrik Fuer Feinmechanik Ink writing or drawing instrument
JPH0667677B2 (ja) * 1986-03-14 1994-08-31 テイボ−株式会社 液体供給体
JPS6345095A (ja) * 1986-08-13 1988-02-26 株式会社 寿 筆記具
DE8631592U1 (pl) * 1986-11-26 1987-12-23 J. S. Staedtler Gmbh & Co, 8500 Nuernberg, De
JPS63180279U (pl) * 1987-05-12 1988-11-21
US4968169A (en) * 1987-06-26 1990-11-06 Pilot Ink Co., Ltd. Penpoint assembly and writing instrument employing the same
US5290117A (en) * 1987-06-26 1994-03-01 Pilot Ink Co., Ltd. Penpoint assembly and writing instrument employing the same
DE3736954C1 (de) * 1987-10-31 1988-12-15 Montblanc Simplo Gmbh Tintenleiter fuer einen Fuellfederhalter
US5015113A (en) * 1987-12-07 1991-05-14 Shizuo Yamanaka Multiangular pen
US5000606A (en) * 1988-05-07 1991-03-19 Koh-I-Noor Rapidograph, Inc. Drop-weight and tubular writing instrument
KR960002247B1 (ko) * 1988-07-30 1996-02-14 펜텔 가부시기가이샤 일시 잉크저장부재와 이것을 사용한 필기도구
JPH0288793U (pl) * 1988-12-27 1990-07-13
DE3912411C1 (pl) * 1989-04-15 1990-09-13 Dataprint Datendrucksysteme R. Kaufmann Kg, 2000 Hamburg, De
DE3921005A1 (de) * 1989-06-27 1991-01-10 Rotring Werke Riepe Kg Roehrchenschreiberspitze
DE3926271A1 (de) * 1989-08-09 1991-02-14 Geha Werke Gmbh Tintenleiter fuer fluessigkeits-schreibgeraete
EP0446371B1 (en) * 1989-09-29 1996-06-12 Pentel Kabushiki Kaisha Writing utensil
JPH088866Y2 (ja) * 1990-04-25 1996-03-13 パイロットプレシジョン株式会社 筆記具用ペン芯
DE4013510C2 (de) * 1990-04-27 1995-04-20 Rotring Int Gmbh Röhrchenschreiberspitze, insbesondere für die Verwendung in Zeichenplottern
DE4018598A1 (de) * 1990-06-09 1991-12-12 Otto Mutschler Schreibeinheit fuer einen patronenfuellhalter
JPH066087B2 (ja) * 1990-06-20 1994-01-26 有限会社ムクサ 化粧水の塗布具
DE4024382C1 (pl) * 1990-08-01 1992-08-27 Pelikan Ag, 3000 Hannover, De
DE4115685C3 (de) * 1991-05-14 2001-07-05 Dataprint Datendrucksysteme R Schreibgerät mit in einem Behälter frei aufgenommener Schreibflüssigkeit
JPH0535374U (ja) * 1991-10-09 1993-05-14 国吉 塩満 万年ペン
DE4201268A1 (de) * 1992-01-18 1993-07-22 Rotring Werke Riepe Kg Schreibgeraet, insbesondere roehrchenschreiber
JPH06127186A (ja) * 1992-10-14 1994-05-10 Tombow Pencil Co Ltd 低粘性インキ筆記具
DE4243686C2 (de) * 1992-12-18 1996-12-12 Rotring Int Gmbh Tinten- oder Tuscheschreibgerät
JP3179229B2 (ja) * 1993-02-18 2001-06-25 三菱鉛筆株式会社 筆記具におけるコレクター構造を備える軸体と中継芯の固着方法
US5336009A (en) * 1993-05-10 1994-08-09 Jean Young Ink guide for a ballpoint pen
JP2534821B2 (ja) * 1993-05-13 1996-09-18 二郎 堀 筆記具
JP2605170Y2 (ja) * 1993-07-30 2000-06-26 ぺんてる株式会社 筆記具
US5551789A (en) * 1993-10-13 1996-09-03 Kawakami Giken Co Ltd Cosmetic material container
GB9325891D0 (en) * 1993-12-17 1994-02-23 Parker Pen Bv Writing instruments
JP3197427B2 (ja) * 1994-03-16 2001-08-13 三菱鉛筆株式会社 筆記具
CA2143518C (en) * 1994-03-16 1999-03-09 Kazuaki Matsumoto Writing implement
JP3479755B2 (ja) * 1994-06-06 2003-12-15 パイロットインキ株式会社 ボールペン
DE19529865C2 (de) * 1995-08-14 2002-02-28 Kaufmann R Dataprint Gerät zum Auftragen von Flüssigkeiten auf eine Unterlage mittels eines Auftragselements
DE19610644A1 (de) * 1996-03-07 1997-09-11 Rotring Int Gmbh Tintenleiter für ein Tintenschreibgerät, insbesondere einen Tintenkugelschreiber

Also Published As

Publication number Publication date
CA2269609C (en) 2003-09-16
CN1240387A (zh) 2000-01-05
HK1024671A1 (en) 2000-10-20
EP0948436A1 (en) 1999-10-13
PT948436E (pt) 2005-01-31
DE69730614D1 (de) 2004-10-14
ATE275483T1 (de) 2004-09-15
EP0948436B1 (en) 2004-09-08
CN1082906C (zh) 2002-04-17
AU720203B2 (en) 2000-05-25
RU2153987C1 (ru) 2000-08-10
ES2226003T3 (es) 2005-03-16
AU6811398A (en) 1998-05-15
NO991892D0 (no) 1999-04-21
BR9713488A (pt) 2000-02-29
NO991892L (no) 1999-06-22
CZ133799A3 (cs) 1999-12-15
NZ335238A (en) 2000-03-27
JP2001502619A (ja) 2001-02-27
WO1998017482A1 (en) 1998-04-30
GT199700111A (es) 1999-04-10
TW378180B (en) 2000-01-01
CA2269609A1 (en) 1998-04-30
PL333281A1 (en) 1999-11-22
US5906446A (en) 1999-05-25
KR20000052707A (ko) 2000-08-25
DE69730614T2 (de) 2005-09-22
KR100354841B1 (ko) 2002-10-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL186812B1 (pl) Przyrząd do pisania
US6497527B2 (en) Liquid applicator implement
US4671692A (en) Writing pen holder with three wicks
KR20060051230A (ko) 직액식 필기구
US4239408A (en) Fountain pen with improved ink flow control
US3501225A (en) Fountain pen
US4610556A (en) Writing instrument with plural tips
US4522525A (en) Writing instrument having a needle slidably mounted in a tubular tip
US6659671B1 (en) Ink introducing tube and writing instrument incorporated with the same
US6629798B1 (en) Pen
US2766729A (en) Fountain pen
AU748530B2 (en) Fillerless writing instrument
US4116569A (en) Ball holder for a ball-point pen
MXPA99003701A (en) Fillerless writing instrument
KR100241649B1 (ko) 공급부를 구비한 필기구
EP3031613B1 (en) Felt tipped feeding assembly and writing instrument fed from a standard disposable cartridge of aqueous ink
JP4137293B2 (ja) 直液式筆記具
JP3152083U (ja) 直液式筆記具
JP2008044285A (ja) 直液式筆記具
JP2022191636A (ja) 中継芯およびこの中継芯を備える液体塗布具
JP3490613B2 (ja) 直液式筆記具
JPH07251588A (ja) 筆記具
JP2001246894A (ja) 直液式筆記具
JP2004330710A (ja) 液体容器
JPH0560885U (ja) 筆記具

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051021