PL180739B1 - Apparatus for and method of eparating extrenous objects from large quality of coins - Google Patents

Apparatus for and method of eparating extrenous objects from large quality of coins

Info

Publication number
PL180739B1
PL180739B1 PL96323342A PL32334296A PL180739B1 PL 180739 B1 PL180739 B1 PL 180739B1 PL 96323342 A PL96323342 A PL 96323342A PL 32334296 A PL32334296 A PL 32334296A PL 180739 B1 PL180739 B1 PL 180739B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drum
coin
insert
coins
longitudinal direction
Prior art date
Application number
PL96323342A
Other languages
English (en)
Other versions
PL323342A1 (en
Inventor
Joergen Knutsson
Staffan Lundgren
Original Assignee
Scan Coin Ind Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Scan Coin Ind Ab filed Critical Scan Coin Ind Ab
Publication of PL323342A1 publication Critical patent/PL323342A1/xx
Publication of PL180739B1 publication Critical patent/PL180739B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G07CHECKING-DEVICES
    • G07DHANDLING OF COINS OR VALUABLE PAPERS, e.g. TESTING, SORTING BY DENOMINATIONS, COUNTING, DISPENSING, CHANGING OR DEPOSITING
    • G07D3/00Sorting a mixed bulk of coins into denominations
    • G07D3/02Sorting coins by means of graded apertures
    • G07D3/10Sorting coins by means of graded apertures provided by sieves arranged in series
    • GPHYSICS
    • G07CHECKING-DEVICES
    • G07DHANDLING OF COINS OR VALUABLE PAPERS, e.g. TESTING, SORTING BY DENOMINATIONS, COUNTING, DISPENSING, CHANGING OR DEPOSITING
    • G07D9/00Counting coins; Handling of coins not provided for in the other groups of this subclass

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Testing Of Coins (AREA)
  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)
  • Control Of Vending Devices And Auxiliary Devices For Vending Devices (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Feeding Of Articles To Conveyors (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)
  • Separation Of Solids By Using Liquids Or Pneumatic Power (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do oddzielania obcych przedmio- tów z masy monet pomiedzy wlotem monet a ze- spolem do ich podnoszenia w maszynie do sortowa- nia i/lub liczenia monet, w sklad którego to urza- dzenia wchodza perforowany beben, który osadzo- ny obrotowo wokól podluznej osi, jest otwarty na swoich koncach, oraz jest polaczony z wlotem mo- net na pierwszym koncu i z zespolem do podnosze- nia monet na swoim drugim koncu; oraz zespól napedowy do obracania tego bebna, znamienne tym, ze wewnatrz bebna (13, 33) jest zamontowana wkladka (18; 38) majaca pierwsza czesc do wymu- szania przemieszczania wspomnianej masy monet w przyblizeniu w podluznym kierunku bebna (13, 33) ku wspomnianemu drugiemu koncowi, oraz druga czesc, do wymuszania przemieszczania obcych przedmiotów w kierunku w przyblizeniu poprzecz- nym do podluznego kierunku bebna (13,33). F IG . 1 PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do oddzielania obcych przedmiotów z masy monet.
Znane są urządzenia do sortowania i/lub liczenia monet. Urządzenia lub maszyny tego typu są zazwyczaj wyposażone we wlot monet i urządzenie do podnoszenia monet (na przykład kosza zasypowego), gdzie wlot monet jest skonstruowany w taki sposób, że odbiera wpadające w dużych ilościach monety i doprowadza je do urządzenia do podnoszenia monet przeznaczonego do ustalania pewnego typu porządku wśród monet w dużej masie, na przykład kolejności sekwencyjnej, tak, że monety można jedna po drugiej podawać z odpowiednią prędkością do następnego procesu sortowania i/lub liczenia.
Ostatnio znacznie rośnie popularność maszyn sortujących tego typu oraz maszyn do liczenia monet, które są przeznaczone do bezpośredniego użycia przez klientów w systemach sprzedaży samoobsługowej. Tego typu samoobsługowe maszyny do manipulowania monetami mogą znajdować się, na przykład w bankach, z przeznaczeniem dla klientów, którzy chcą zapłacić gotówką lub otrzymać nie posortowaną dużą ilość monet. Przykładowo, osoba prowadząca działalność gospodarczą może chcieć złożyć do depozytu swoje dzienne dochody lub osoba prywatna chce złożyć swoje oszczędności. Dany klient wkłada dużą liczbę monet we wlot monet, a następnie maszyna do manipulowania monetami sortuje i liczy odebrane monety i potwierdza odebraną ilość, na przykład w formie pisemnej, z podaniem obliczonej liczby monet.
Jednym z obserwowanych przez wynalazców problemów z opisanego typu maszynami samoobsługowymi do monet jest ich niszczenie lub mniejsza sprawność, wynikające z obecności obcych przedmiotów w masie monet. Znane dotychczas maszyny do manipulowania monetami są zazwyczaj wyposażone w układ oddzielający, który oddziela każdą nie akceptowaną monetę, na przykład ze względu na niewłaściwą walutę, zniekształcenie monety lub podobne czynniki, od pozostałych monet i zwraca ją klientowi, albo ewentualnie zatrzymuje ją w maszynie. Problem ten wygląda znacznie gorzej jeżeli w masie monet znajdują się takie obce przedmioty, które swoim kształtem, wymiarami lub podobnymi cechami znacznie różnią się od monet akceptowanych przez maszynę. Przykładami takich obcych obiektów są spinacze do papieru, agrafki, śruby, nakrętki, spinki do włosów, okruchy z kieszeni, itp. Jeżeli takie obce przedmioty osadzają się w maszynie do manipulowania monetami, nie można pominąć groźby uszkodzenia mechanicznych lub elektrycznych podzespołów maszyny.
Ponadto, jeżeli klient wrzuca duża liczbę monet we wlot monet w takich ilościach lub z taką szybkością, że maszyna nie jest w stanie ich obrobić, ale się przepełnia, rodzi to dalsze problemy.
Celem wynalazku jest urządzenie do oddzielania obcych przedmiotów z masy monet.
Urządzenie do oddzielania obcych przedmiotów z masy monet pomiędzy wlotem monet a zespołem do ich podnoszenia w maszynie do sortowania i/lub liczenia monet, w skład którego to urządzenia wchodzą: perforowany bęben, który osadzony obrotowo wokół podłużnej osi, jest otwarty na swoich końcach, oraz jest połączony z wlotem monet na pierwszym końcu i z zespołem do podnoszenia monet na swoim drugim końcu; oraz zespół napędowy do obracania tego bębna, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wewnątrz bębna jest zamontowana wkładka mająca pierwszą część do wymuszania przemieszczania wspomnianej masy monet w przybliżeniu w podłużnym kierunku bębna ku wspomnianemu drugiemu końcowi, oraz drugą część, do wymuszania przemieszczania obcych przedmiotów w kierunku w przybliżeniu poprzecznym do podłużnego kierunku bębna.
Korzystnie pierwsza część wkładki do bębna zawiera co najmniej pierwszy, półkołowy lub półeliptyczny płaski człon, zaś druga część wkładki do bębna zawiera co najmniej drugi w zasadzie półkołowy lub półeliptyczny płaski człon, przy czym ten pierwszy i drugi człon są połączone ze sobą pod kątem.
Korzystnie wkładka jest uformowana w postaci spiralnej na wewnętrznej ściance bębna.
Korzystnie wkładka jest usytuowana w głównej części bębna wzdłuż jego podłużnej osi, przy czym wkładka wraz z bębnem tworzą śrubę Archimedesa.
180 739
Korzystnie wkładka do bębna ma kształt taśmy lub drutu.
Korzystnie wkładka do bębna zawiera co najmniej jedną wydłużoną szynę nośną uformowaną na wewnętrznej powierzchni bębna, przy czym szyna nośna ma pierwszą część, która jest równoległa do kierunku podłużnego bębna, oraz drugą część, która jest nierównoległa do podłużnego kierunku bębna.
Korzystnie wspomniana szyna nośna jest wygięta pod kątem rozwartym na końcu zwróconym w kierunku przeciwnym do wlotu monet.
Korzystnie w skład wkładki do bębna wchodzi szereg szyn nośnych, które są przesunięte względem siebie w podłużnym kierunku bębna.
Korzystnie urządzenie ponadto posiada szereg w przybliżeniu promieniowych wystających kołków lub krawędzi uformowanych na wewnętrznej ścianie bębna.
Korzystnie bęben jest umieszczony pod kątem względem płaszczyzny poziomej, pochylony w dół ku zespołowi podnoszącemu monety.
Korzystnie bęben ma w przybliżeniu kołowy przekrój poprzeczny.
Korzystnie bęben ma w przybliżeniu wieloboczny przekrój poprzeczny.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie według wynalazku, częściowo w stanie rozłożonym, w rzucie bocznym; fig. 2 - urządzenie z fig. 1, częściowo w stanie rozłożonym na podzespoły, w rzucie perspektywicznym; fig. 3 i 4 - alternatywne przykłady wykonania wkładki bębnowej używanej w urządzeniu według wynalazku; fig. 5 - alternatywny przykład wykonania urządzenia według wynalazku, w rzucie perspektywicznym; fig. 6 - urządzenie z fig. 5 w rzucie z boku; fig. 7 urządzenie z fig. 5 i 6 w stanie rozłożonym na podzespoły, w rzucie perspektywicznym.
Zalecany przykład wykonania urządzenia według wynalazku pokazano na fig. 1- 4.
W skład urządzenia wchodzi wlot monet 10, elementy zawieszające 11, 12, bęben 13 z perforacjami 14, urządzenie napędowe 15 z należącym do niego paskiem napędowym 16, pojemnik zbiorczy 17, oraz wkładka bębnowa 18. Urządzenie jest skonstruowane w taki sposób, że można je montować na elementach zawieszających 11,12 pomiędzy wlotem monet 10 a urządzeniem podnoszącym w maszynie do sortowania i/lub liczenia monet. Bęben 13 jest otwarty na końcach, i jest połączony swoim pierwszym końcem z wlotem 10 monet, który z kolei jest połączony z wlotem monet w maszynie do sortowania i/lub liczenia monet, oraz jest połączony swoim drugim końcem z urządzeniem do podnoszenia monet we wspomnianej maszynie. Bęben 13, o przekroju poprzecznym zbliżonym do kołowego, jest wykonany z, korzystnie, na przykład metalu lub tworzywa sztucznego, i według zalecanego przykładu wykonania, jest usytuowany poziomo, ale alternatywnie, może być również ustawiony skośnie w dół lub w górę.
Wkładka 18 znajduje się wewnątrz bębna 13, jak wskazano na fig. 1. Na fig. 2, na której widać urządzenie w stanie rozłożonym na podzespoły, wkładkę 18 pokazano dla czytelności jako wyciągniętą z bębna 13. W zasadzie, wkładka 18 ma kształt tak zwanej spirali Archimedesa, którą można w zasadzie opisać jako szereg połączonych ze sobą i w zasadzie okrągłych tarcz, przy czym każda ze wspomnianych tarcz jest przecięta wzdłuz większego odcinka swojej średnicy. Mniejszy odcinek średnicy każdego okręgu nie jest przecięty w celu trzymania obu połówek tarczy razem.
Zgodnie z fig. 2, jedna połówka tarczy jest usytuowana pionowo (tj. jest usytuowana w promieniowym kierunku bębna 13), natomiast druga połówka tarczy jest usytuowana pod pewnym kątem do pierwszej połówki tarczy. Każda pionowa połówka tarczy jest połączona swoim pierwszym końcem z następną połówką tarczy, a drugim swoim końcem z poprzednią, ustawioną pod kątem - połówką tarczy. To samo dotyczy połówek tarczy ustawionych pod kątem do połówek pionowych, oczywiście z wyjątkiem skrajnie zewnętrznych połówek tarczy na odpowiednich końcach wkładki 18. W zależności od odległości pomiędzy dwiema pionowymi połówkami tarczy, połówka ustawiona pod kątem ma kształt zbliżony do, odpowiednio, kołowego (mała odległość) lub eliptycznego (duża odległość).
Korzystnie, wkładkę 18 wytwarza się ze stosunkowo cienkiej blachy i trwale montuje wewnątrz bębna 13, na przykład techniką lutowania lub spawania.
180 739
Konsekwencją opisanej powyżej konstrukcji jest utworzenie we wkładce 18 pewnej liczby komórek lub segmentów, przy czym każdy z segmentów składa się z dwóch pionowych półkoli i jednej pośredniej połówki kątowej (lub równoważnie dwóch połówek kątowych i pośredniej połówki pionowej). W rezultacie, kiedy bęben 13 obraca się, to monety wsypywane wlotem 10 są transportowane przez bęben 13 dzięki spiralnemu ruchowi realizowanemu przez wkładkę 18. Jednakże, podczas połowy obrotu bębna 13 i wkładki 18, masa monet przetacza się w bębnie 13 w miejscu (tj. w zasadzie nie poruszając się w kierunku transportu), ponieważ jedno z półkoli jest ustawione pionowo, wskutek czego blokuje masę monet. Czynnik ten ma decydujący wpływ na to, że obce przedmioty - zwłaszcza przedmioty podłużne - ustawiają się w kierunku odpowiednim do ich oddzielenia z masy monet i wyjścia przez otwory 14 w bębnie 13, tj. w kierunku promieniowym względem bębna. Zjawisko to szczegółowo opisano dalej.
Liczba segmentów jest ważna z kilku powodów. Im więcej segmentów dzielących wkładkę o pewnej długości, tym następuje lepsze oddzielanie obcych obiektów, ponieważ przedmioty te intensywniej przetaczają się, a tym samym występuje więcej okazji do ich oddzielania. Z drugiej strony, prędkość transportu w kierunku osiowym bębna zmniejsza się ze wzrostem liczby segmentów. Ponadto odległość pomiędzy dwoma kolejnymi pionowymi półkolami powinna być nieco większa niż średnica największej monety występującej w danym systemie monetarnym ze względu na konieczność eliminacji ryzyka zakleszczania się monet. Przeprowadzone próby wykazały, że odległość 45 mm pomiędzy dwoma pionowymi półkolami w połączeniu z czterema segmentami pokazanymi na fig. 2 daje bardzo wysokie prawdopodobieństwo oddzielania się według wynalazku bez zmniejszania prędkości transportu monet do niedopuszczalnego poziomu.
Na fig. 3 pokazano alternatywny przykład konstrukcji wkładki bębnowej. W istocie rzeczy, jedyną różnicą w porównaniu z opisaną powyżej wkładką 18 jest to, że w tym przypadku wkładka 19 ma oba półkola lub półelipsy pochylone pod pewnym kątem w tym samym stopniu, do promieniowego kierunku bębna 13. Tego typu konstrukcja zapewnia bardziej płynny transport, ponieważ masa monet jest tym razem transportowana do przodu podczas całego obrotu bębna 13. Z drugiej strony traci się jednak w pewnym stopniu efekt przetaczania, który uzyskuje się okresowo w poprzednim przykładzie wykonania, a tym samym pierwszy przykład wykonania z wkładką 18 uważa się obecnie za bardziej odpowiednią konstrukcję do stosowania w urządzeniu według wynalazku i jest to również prawdą z produkcyjnego punktu widzenia.
Na fig. 4 pokazano jeszcze inny przykład wykonania wkładki bębnowej. W tym przypadku wkładka 20 ma kształt spiralny uformowany z drutu lub pasów, na przykład metalowych. Jednakże jego zadanie jest w zasadzie takie samo jak w alternatywnym przykładzie wykonania wkładki 19 z fig. 3. Wkładka 18 z fig. 2 jak również wkładka 19 z fig. 3 mogą mieć drobne perforacje dla uniknięcia przywierania wilgotnych monet lub obcych obiektów do jego powierzchni na zasadzie sił kapilarnych.
Korzystnie, perforacje w bębnie 13 mająpostać okrągłych otworów 14, których średnicę dobiera się tak, żeby była nieco mniejsza niż średnica najmniejszej monety akceptowanej przez daną maszynę do obsługi monet.
Jako urządzenie napędowe 15 stosuje się, korzystnie, dowolny znany dotychczas silnik elektryczny, który jest w stanie napędzać bęben 13 za pośrednictwem paska 16, nadając mu ruch obrotowy wokół jego osi podłużnej. Urządzenie napędowe 15 reaguje na sygnał sterujący ustalający prędkość obrotową bębna 13.
Poniżej opisano działanie i funkcje zalecanego przykładu wykonania urządzenia według wynalazku.
Klient wkłada dużą ilość monet, które mogą być nie posortowane i mogą zawierać obce przedmioty, we wlot maszyny do sortowania i/lub liczenia monet znajdujących się w tej masie. Wlot monet jest połączony z wlotem 10, wskutek czego cały ładunek monet dochodzi do bębna 13 wlotem 10. Wskutek obrotu bębna 13 za pomocą urządzenia napędowego 15, ładunek monet jest transportowany w opisany dalej sposób przez bęben 13 w kierunku od wlotu 10 monet do urządzenia podnoszącego monety, które następnie przemieszcza monety podając
180 739 je następnym etapom procesu sortowania i liczenia. Wszystkie znajdujące się w ładunku monet obce przedmioty są oddzielane podczas transportu w bębnie przez otwory 14, a następnie gromadzone w pojemniku zbiorczym 17.
Obce przedmioty o wydłużonym kształcie, takie jak spinacze do papieru, spinki do włosów, śruby, itp., oraz o długości przekraczającej średnicę otworów 14 muszą uzyskać kierunek promieniowy w stosunku do przekroju poprzecznego bębna 13 co umożliwi im przejście przez otwory 14 w bębnie 13, w związku z czym wkładce 18 nadano taki kształt jak opisano wcześniej. W połączeniu z obrotami bębna 13, wkładka bębnowa nadaje transportowanemu ładunkowi monet ruch przetaczający. Zatem, dzięki efektowi przetaczania podczas transportu w bębnie, znajdujące się w ładunku monet obce przedmioty uzyskują wraz z resztą monet stale zmieniający się kierunek. Wcześniej czy później podczas tego transportu, takie wydłużone obce przedmioty przyjmują kierunek promieniowy względem przekroju poprzecznego bębna 13 i przelatują przez najbliższy otwór 14. Monety ważne, które maszyna do sortowania i/lub liczenia akceptuje, nie mogą nigdy przejść przez otwory, ponieważ średnice ich wszystkich są większe od średnic wybranych dla otworów.
Ważnym parametrem branym pod uwagę podczas projektowania urządzenia według wynalazkujest długość bębna 13. A konkretniej, jeżeli bęben 13 jest za krótki, to nie wszystkie obce przedmioty będą miały wystarczająco dużo czasu na oddzielenie się podczas transportu przez bęben 13. Z drugiej strony, bęben 13 nie może być dowolnie długi, ponieważ urządzenie powinno, korzystnie, pasować do maszyny do sortowania i liczenia monet.
Istotne znaczenie ma również, jak opisano powyżej, średnica otworów, a także prędkość obrotowa bębna.
Dla zalecanego przykładu wykonania wynalazku, odpowiednia średnica otworów wynosi 13-16 mm, ale odpowiednie mogą być również inne wartości tego parametru.
Na fig. 5-7 przedstawiono alternatywne przykłady wykonania urządzenia według wynalazku.
Podobnie jak urządzenia opisane wcześniej, w skład tego urządzenia wchodzi wlot 30 monet, elementy 31, 32 do zawieszania, bęben 33 z otworami 34 i urządzenie napędowe 35. Nawet, jeżeli urządzenie to różni się od opisanych powyżej przykładów wykonania, to części wymienione powyżej w odniesieniu do fig. 5-7 mają w zasadzie wszystkie te same zadania jak odpowiednie części z fig. 1- 4, w związku z czym nie opisano ich tu bardziej szczegółowo.
Jedną rzeczą, która je odróżnia, jest to, że bęben 33 jest ustawiony skośnie ku dołowi w kierunku urządzenia do podnoszenia monet, a to z podanych dalej przyczyn.
Na fig. 6 oznaczono kąt 39, jaki tworzy bęben z płaszczyzną poziomą.
Na wewnętrznej ściance bębna 33 znajdują się liczne szyny nośne 38, tworzące wkładkę 38' biegnące w przybliżeniu w osiowym kierunku bębna 33. Szyny 38, które są wykonane, korzystnie, z metalu lub tworzywa sztucznego, są rozstawione, korzystnie, w pewnej odległości od siebie w osiowym kierunku bębna 33, i są wygięte pod kątem rozwartym na końcu zwróconym w przeciwnym kierunku do wlotu 30 monet. Proponowaną konstrukcję szyn nośnych 38 pokazano dokładniej na fig. 7.
Dzięki temu szyny nośne 38 zastępują opisaną powyżej wkładkę 18; 19; 20, a zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ich produkcji przy bardzo małych kosztach. Zadaniem tych szyn nośnych 38 jest działanie na ładunek monet siłą przetaczającą podczas obrotu bębna 33 i transport ładunku monet wewnątrz bębna 33. Dzięki pochyleniu w dół bębna 33 według powyższego opisu, transport ładunku monet jest łatwiejszy. Aby zapobiec przejściu wydłużonych obcych obiektów przez bęben 13 bez ich oddzielenia, szyny nośne 38 są, jak opisano wcześniej, wygięte na dalszym końcu zwróconym ku urządzeniu do podnoszenia monet, w wyniku czego pomagają w nadawaniu takim obiektom kierunku odpowiedniego do oddzielania przez jeden z otworów 34.
Alternatywnie do takiego przykładu wykonania, w ściance wewnętrznej bębna 33 znajduje się ponadto pewna liczba elementów, nie pokazanych na figurach, które mają postać kołków lub krawędzi wystających w zasadzie w kierunku promieniowym. Elementy te również pomagają w nadawaniu wydłużonym obcym obiektom kierunku, który jest głównie ortogonalny do osiowego kierunku bębna 33, co ułatwia oddzielanie elementów za pomocą otworów 34.
180 739
Istotnym parametrem tego przykładu wykonania jest pochylenie bębna 33 pod kątem 39 względem płaszczyzny poziomej. Jeżeli pochylenie to jest zbyt strome, to ładunek monet będzie transportowany w bębnie 33 za szybko, co nie pozwoli na oddzielenie wszystkich obcych obiektów. Jeżeli natomiast pochylenie to jest za małe, to podczas transportu ładunku monet pojawią się trudności. W praktyce, sprawdzony kąt pochylenia wynosi 10-15 stopni.
Urządzenie napędowe 15, 35 według opisanego powyżej przykładu wykonania reaguje na zewnętrzny sygnał sterowania do regulacji prędkości obrotowej bębna 13, 33. Korzystnie, ten zewnętrzny sygnał sterujący jest wytwarzany przez czujnik w urządzeniu do podnoszenia monet, w wyniku czego sygnał ten ma wartość nominalną kiedy strumień monet wpadający do urządzenia do podnoszenia monet - lub, alternatywnie, poziom monet w urządzeniu - znajduje się w granicach zapewniających pomyślne manipulowanie monetami za pomocą urządzenia do podnoszenia monet, a tym samym pomyślny przebieg procesu sortowania i liczenia. W reakcji na tę nominalną wartość sygnału kontrolnego, zespół napędowy napędza bęben z zadaną prędkością obrotową według opisu powyżej, w wyniku czego uzyskuje się pewną prędkość przepływu monet. Po osiągnięciu przez strumień monet takiego zadanego uprzednio poziomu, przy którym urządzenie do podnoszenia monet albo następne etapy sortowania i liczenia nie sąjuż w stanie poradzić sobie skutecznie z napływającymi monetami, natomiast istnieje ryzyko osiągnięcia stanu przepełnienia, sygnał kontrolny zmienia się na inną wartość, w wyniku czego urządzenie napędowe wykrywa zmieniony sygnał napędowy i zmniejsza prędkość obrotową bębna. W konsekwencji zmniejsza się prędkość strumienia monet i urządzenie do podnoszenia monet jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem monet w urządzeniu do podnoszenia monet. Po spadku poziomu monet w urządzeniu do podnoszenia monet poniżej zadanej wartości, sygnał sterujący uzyskuje swoją wartość nominalną, co powoduje powrót prędkości obrotowej bębna do wartości nominalnej.
Alternatywnie, w skład urządzenia może wchodzić czujnik do pomiaru prędkości obrotowej bębna. Czujnik ten może być połączony roboczo z urządzeniem sterującym zdolnym do monitorowania chwilowej prędkości wykrywanej przez czujnik, a tym samym wykrywania stanu przepełnienia lub zapakowania bębna, ze względu na spadek prędkości poniżej zadanej wartości. W razie wystąpienia takiej sytuacji, sygnał sterujący jest doprowadzany do urządzenia napędowego 15, 35 w celu wyregulowania prędkości obrotowej w sposób podobny do opisanego wcześniej.
Stąd, w tym aspekcie, urządzenie według wynalazku pełni rolę urządzenia zabezpieczającego przed przepełnieniem lub zbiornika buforowego. W zakresie wynalazku, opisane powyżej zmniejszenie prędkości obrotowej można przeprowadzić w kilku etapach, podczas których sygnałowi sterującemu można nadać odpowiednią liczbę różnych wartości. Ponadto, prędkość obrotową można zmniejszyć do zera, co oznacza zatrzymanie bębna, albo tez do wartości ujemnej, co oznacza obrót bębna w kierunku przeciwnym do normalnego kierunku obrotów. Nadaje się to zwłaszcza na wypadek zapobiegania takim sytuacjom, podczas których podłużne przedmioty zakleszczają się w pewien sposób wewnątrz bębna, tarasując w ten sposób przepływ monet.
Według jeszcze innego przykładu wykonania wynalazku, stosuje się bęben o przekroju poprzecznym w kształcie wieloboku, na przykład kwadratu lub sześciokąta. Dzięki kątowej konfiguracji takiego przekroju poprzecznego, na ładunek transportowanych w obracającym się bębnie monet działa siła przetaczająca, podobna do siły opisanej powyżej dla przykładu wykonania według fig. 5-7. W przypadku wielobocznego przekroju poprzecznego bębna, zmniejsza się lub całkowicie eliminuje konieczność oddzielnego montowania szyn nośnych 38. Pozostała część tego przykładu wykonania urządzenia według wynalazku jest w zasadzie taka sama jak w opisanych wcześniej przykładach wykonania.
180 739
180 739
180 739

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do oddzielania obcych przedmiotów z masy monet pomiędzy wlotem monet a zespołem do ich podnoszenia w maszynie do sortowania i/lub liczenia monet, w skład którego to urządzenia wchodzą: perforowany bęben, który osadzony obrotowo wokół podłużnej osi, jest otwarty na swoich końcach, oraz jest połączony z wlotem monet na pierwszym końcu i z zespołem do podnoszenia monet na swoim drugim końcu; oraz zespół napędowy do obracania tego bębna, znamienne tym, ze wewnątrz bębna (13, 33) jest zamontowana wkładka (18; 38) mająca pierwszą część do wymuszania przemieszczania wspomnianej masy monet w przybliżeniu w podłużnym kierunku bębna (13, 33) ku wspomnianemu drugiemu końcowi, oraz drugą część, do wymuszania przemieszczania obcych przedmiotów w kierunku w przybliżeniu poprzecznym do podłużnego kierunku bębna (13, 33).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwsza część wkładki (18; 38) do bębna (13, 33) zawiera co najmniej pierwszy, półkołowy lub półeliptyczny płaski człon, zaś druga część wkładki (18, 38) do bębna zawiera co najmniej drugi w zasadzie półkołowy lub półeliptyczny płaski człon, przy czym ten pierwszy i drugi człon są połączone ze sobą pod kątem.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 lub 2, znamienne tym, że wkładka (18; 19; 20) jest uformowana w postaci spiralnej na wewnętrznej ściance bębna (13).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, ze wkładka (18; 19) jest usytuowana w głównej części bębna (13) wzdłuż jego podłużnej osi, przy czym wkładka (18; 19) wraz z bębnem (13) tworzą śrubę Archimedesa.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że wkładka (20) do bębna ma kształt taśmy lub drutu.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wkładka do bębna zawiera co najmniej jedną wydłużoną szynę nośną (38) uformowaną na wewnętrznej powierzchni bębna (33), przy czym szyna nośna (38) ma pierwszą część, która jest równoległa do kierunku podłużnego bębna (33), oraz drugą część, która jest nierównoległa do podłużnego kierunku bębna (33).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, ze wspomniana szyna nośna (38) jest wygięta pod kątem rozwartym na końcu zwróconym w kierunku przeciwnym do wlotu monet.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że w skład wkładki do bębna wchodzi szereg szyn nośnych (38), które są przesunięte względem siebie w podłużnym kierunku bębna (33).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że ponadto posiada szereg w przybliżeniu promieniowych wystających kołków lub krawędzi uformowanych na wewnętrznej ścianie bębna (13; 33).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że bęben (13; 33) jest umieszczony pod kątem (39) względem płaszczyzny poziomej, pochylony w dół ku zespołowi podnoszącemu monety.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że bęben (13; 33) ma w przybliżeniu kołowy przekrój poprzeczny.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że bęben (13; 33) ma w przybliżeniu wieloboczny przekrój poprzeczny.
    * * *
    180 739
PL96323342A 1995-03-28 1996-02-07 Apparatus for and method of eparating extrenous objects from large quality of coins PL180739B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9501091A SE504132C2 (sv) 1995-03-28 1995-03-28 Anordning och sätt för avskiljning av främmande föremål från en myntmassa
PCT/SE1996/000142 WO1996030877A1 (en) 1995-03-28 1996-02-07 Device and method for separating foreign objects from a mass of coins

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL323342A1 PL323342A1 (en) 1998-03-30
PL180739B1 true PL180739B1 (en) 2001-03-30

Family

ID=20397693

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96323342A PL180739B1 (en) 1995-03-28 1996-02-07 Apparatus for and method of eparating extrenous objects from large quality of coins

Country Status (16)

Country Link
US (3) US6071187A (pl)
EP (1) EP0818029B1 (pl)
JP (1) JP2997065B2 (pl)
CN (1) CN1122948C (pl)
AT (1) ATE220470T1 (pl)
AU (1) AU710554B2 (pl)
BR (1) BR9608297A (pl)
CA (1) CA2216709C (pl)
DE (1) DE69622263T2 (pl)
DK (1) DK0818029T3 (pl)
ES (1) ES2179939T3 (pl)
MX (1) MX9707375A (pl)
PL (1) PL180739B1 (pl)
RU (1) RU2133981C1 (pl)
SE (1) SE504132C2 (pl)
WO (1) WO1996030877A1 (pl)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6736251B2 (en) * 1992-09-04 2004-05-18 Coinstar, Inc. Coin counter and voucher dispensing machine and method
US5620079A (en) * 1992-09-04 1997-04-15 Coinstar, Inc. Coin counter/sorter and coupon/voucher dispensing machine and method
SE504132C2 (sv) * 1995-03-28 1996-11-18 Scan Coin Ab Anordning och sätt för avskiljning av främmande föremål från en myntmassa
ATE372566T1 (de) * 1996-03-07 2007-09-15 Coinstar Inc Verfahren und vorrichtung zur behandlung von geldmünzen
US6174230B1 (en) 1997-02-28 2001-01-16 Coinstar, Inc. Method and apparatus for conditioning coins prior to discrimination
EP1862977A3 (en) * 1996-03-07 2008-04-02 Coinstar, Inc. Method and apparatus for conditioning coins
US6863168B1 (en) * 1996-03-07 2005-03-08 Coinstar, Inc. Method and apparatus for conditioning coins prior to discrimination
GB2333632A (en) * 1998-01-23 1999-07-28 Technical Casino Services Ltd Disc sorting apparatus and method
JP4286373B2 (ja) * 1999-03-29 2009-06-24 アルゼ株式会社 コイン受付装置
JP2000279575A (ja) * 1999-03-29 2000-10-10 Aruze Corp コイン受付装置
AU2003263713A1 (en) * 2002-09-24 2004-04-19 Scan Coin Industries Ab Coin conditioning device and method, and a coin processing apparatus comprising a coin conditioning device for separating non-coin matter.
US7290645B2 (en) 2002-09-27 2007-11-06 Scan Coin Industries Ab Separating foreign objects from a mass of coins
CA2499829A1 (en) * 2002-09-27 2004-04-08 Scan Coin Industries Ab Separating foreign objects form a mass of coins
US7017754B2 (en) * 2002-11-21 2006-03-28 Hitachi Metals, Ltd. Method and apparatus for classifying fine balls and method for producing cylindrical sieve
DE10261818B3 (de) * 2002-12-22 2004-08-26 Winau, Dominik, Dr. Sortiervorrichtung und Verwendung
US7312554B2 (en) * 2004-04-02 2007-12-25 Adaptivenergy, Llc Piezoelectric devices and methods and circuits for driving same
WO2006038294A1 (ja) * 2004-09-30 2006-04-13 Kabushiki Kaisha Bandai コイン選別装置
GB0511299D0 (en) * 2005-06-03 2005-07-13 Scan Coin Ind Ab Coin conveying apparatus
US8932118B2 (en) * 2006-06-09 2015-01-13 Mei, Inc. Batch re-load of coin recycler
DE102007059227A1 (de) 2007-12-07 2009-06-10 Hess Cash Systems Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zum Separieren von Fremdkörpern aus einem Münzgemisch
RU2445706C1 (ru) * 2008-02-25 2012-03-20 Санденвендо Юроп С.П.А. Регулировочный барабан для доставляющей изделия спирали
CN101847286B (zh) * 2010-05-27 2012-05-30 浙江工业大学 滚筒式硬币分离机
US9064268B2 (en) 2010-11-01 2015-06-23 Outerwall Inc. Gift card exchange kiosks and associated methods of use
JP5595955B2 (ja) * 2011-03-18 2014-09-24 株式会社東芝 紙葉類処理装置
US8874467B2 (en) 2011-11-23 2014-10-28 Outerwall Inc Mobile commerce platforms and associated systems and methods for converting consumer coins, cash, and/or other forms of value for use with same
US9129294B2 (en) 2012-02-06 2015-09-08 Outerwall Inc. Coin counting machines having coupon capabilities, loyalty program capabilities, advertising capabilities, and the like
US9036890B2 (en) 2012-06-05 2015-05-19 Outerwall Inc. Optical coin discrimination systems and methods for use with consumer-operated kiosks and the like
US8967361B2 (en) 2013-02-27 2015-03-03 Outerwall Inc. Coin counting and sorting machines
US9022841B2 (en) 2013-05-08 2015-05-05 Outerwall Inc. Coin counting and/or sorting machines and associated systems and methods
US9443367B2 (en) 2014-01-17 2016-09-13 Outerwall Inc. Digital image coin discrimination for use with consumer-operated kiosks and the like
US9235945B2 (en) 2014-02-10 2016-01-12 Outerwall Inc. Coin input apparatuses and associated methods and systems
JP6456675B2 (ja) * 2014-12-17 2019-01-23 株式会社日本コンラックス 硬貨一括投入装置
US10346819B2 (en) 2015-11-19 2019-07-09 Coinstar Asset Holdings, Llc Mobile device applications, other applications and associated kiosk-based systems and methods for facilitating coin saving
TWI738685B (zh) * 2015-12-01 2021-09-11 日商富士電機股份有限公司 硬幣處理裝置
CN105405207A (zh) * 2015-12-05 2016-03-16 浙江理工大学 纸币硬币分离装置
CN105976494B (zh) * 2016-04-26 2019-12-06 苏州日宝科技有限责任公司 一种硬币清分机
CN105844776B (zh) * 2016-06-13 2019-07-02 重庆大学 圆孔式硬币清分装置
CN106023405B (zh) * 2016-06-28 2019-03-12 江汉大学 一种硬币分离清点装置

Family Cites Families (36)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3121435A (en) * 1964-02-18 Mutilated coin separator
US3048251A (en) * 1962-08-07 Coin collector including clearance means
US1585242A (en) * 1923-06-11 1926-05-18 Milwaukee Electric Railway & L Coin sorter
US1668626A (en) * 1927-01-17 1928-05-08 Brandt Automatic Cashier Co Coin-assorting machine
US2519357A (en) * 1940-01-02 1950-08-22 Thomas Francis Coin singling and sorting device
US2398955A (en) * 1945-03-06 1946-04-23 William F O'toole Coin separator
US2646805A (en) * 1949-07-29 1953-07-28 Charles F Anderson Article sorting device
US3007576A (en) * 1956-07-30 1961-11-07 Alf Hannaford & Company Ltd Rotating screen separator
US3147839A (en) * 1959-03-09 1964-09-08 Electronic Coin Proc Corp Coin testing and sorting machine
US3196887A (en) * 1959-03-09 1965-07-27 Electronic Coil Proc Corp Coin sorter
US3292818A (en) * 1965-10-18 1966-12-20 Jaworski Henry Material feeding system
SE346068B (pl) * 1969-04-24 1972-06-26 Ingenioers Fa Vvs Utrustning A
DE2037709C3 (de) * 1970-07-29 1974-05-09 Ludwig 8000 Muenchen Jobst Vorrichtung zum Sortieren von Münzen
FR2120231A5 (pl) * 1970-10-23 1972-08-18 Cit Alcatel
NZ182084A (en) * 1976-09-17 1981-02-11 Contra Shear Holdings Rotating drum screen
US4376442A (en) * 1977-11-30 1983-03-15 General Railway Signal Company Coin Assorter
NZ192953A (en) * 1979-03-05 1983-07-15 Alchaldean Int Pty Ltd Rotary sieve for separation of solids from liquids
US4240589A (en) * 1979-07-25 1980-12-23 Westvaco Corporation Rotary bark screen
US4360034A (en) * 1980-04-09 1982-11-23 Joseph C. Gianotti, Trustee Coin sorter-counter
US4436103A (en) * 1980-11-19 1984-03-13 4-D Electronics Company, Inc. Coin collecting and counting systems
US4383540A (en) * 1981-05-04 1983-05-17 Brandt, Inc. Feeding mechanism for dual coin sorters operating in parallel
US4535895A (en) * 1982-04-13 1985-08-20 Computer Services Corporation Sorting device
US4535915A (en) * 1983-07-22 1985-08-20 The Western Company Of North America Delivery and metering device for granulated and powdered materials
JPS6250876A (ja) * 1985-08-30 1987-03-05 Sharp Corp 感光体ヒ−タ
US4964495A (en) * 1989-04-05 1990-10-23 Cummins-Allison Corporation Pivoting tray for coin sorter
JPH03262092A (ja) * 1990-03-13 1991-11-21 Asahi Seiko Kk 循環式コイン供給回収洗浄装置
JPH0644305B2 (ja) * 1990-06-13 1994-06-08 旭精工株式会社 コイン送出装置
JPH0467776A (ja) * 1990-07-04 1992-03-03 Origin Electric Co Ltd 共振形コンバータおよびその出力電圧抑制方法
US5163868A (en) * 1991-06-12 1992-11-17 Adams Thomas P Powered rail coin sorter
CA2143943C (en) * 1992-09-04 2003-03-18 Jens H. Molbak Coupon/voucher dispensing machine and method
US5620079A (en) * 1992-09-04 1997-04-15 Coinstar, Inc. Coin counter/sorter and coupon/voucher dispensing machine and method
US5480061A (en) * 1994-09-01 1996-01-02 E & S Dispenser Company Portable tabletop cookie dispenser
SE504132C2 (sv) * 1995-03-28 1996-11-18 Scan Coin Ab Anordning och sätt för avskiljning av främmande föremål från en myntmassa
US6174230B1 (en) * 1997-02-28 2001-01-16 Coinstar, Inc. Method and apparatus for conditioning coins prior to discrimination
US6863168B1 (en) * 1996-03-07 2005-03-08 Coinstar, Inc. Method and apparatus for conditioning coins prior to discrimination
ATE372566T1 (de) * 1996-03-07 2007-09-15 Coinstar Inc Verfahren und vorrichtung zur behandlung von geldmünzen

Also Published As

Publication number Publication date
BR9608297A (pt) 1999-11-30
DE69622263D1 (de) 2002-08-14
EP0818029A1 (en) 1998-01-14
ATE220470T1 (de) 2002-07-15
PL323342A1 (en) 1998-03-30
SE504132C2 (sv) 1996-11-18
CN1122948C (zh) 2003-10-01
AU710554B2 (en) 1999-09-23
US6071187A (en) 2000-06-06
US20060025062A1 (en) 2006-02-02
SE9501091D0 (sv) 1995-03-28
DK0818029T3 (da) 2002-11-04
CA2216709C (en) 2000-12-19
CN1184545A (zh) 1998-06-10
MX9707375A (es) 1998-03-31
US6179703B1 (en) 2001-01-30
DE69622263T2 (de) 2003-03-27
WO1996030877A1 (en) 1996-10-03
RU2133981C1 (ru) 1999-07-27
JP2997065B2 (ja) 2000-01-11
ES2179939T3 (es) 2003-02-01
AU5128796A (en) 1996-10-16
EP0818029B1 (en) 2002-07-10
CA2216709A1 (en) 1996-10-03
SE9501091L (sv) 1996-09-29
JPH10510384A (ja) 1998-10-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL180739B1 (en) Apparatus for and method of eparating extrenous objects from large quality of coins
US4148331A (en) Coin-agitating method and means for coin-counting and dispensing machines
US6042471A (en) Cover device unit for a coin sorting apparatus
CN102682510A (zh) 硬币分离输送装置
CN101263531A (zh) 硬币处理设备
EP0469886B1 (en) Coin conveyor for successively transporting coins
US5170874A (en) Coin conveyor for successively transporting coins
US3942541A (en) Device enabling the conveying, one by one, of coins inserted in bulk in a receptacle
CN212873619U (zh) 一种硬币清分装置及硬币清分机
JP3187699B2 (ja) 硬貨入出金機
US3174488A (en) Coin separating machine
WO2020090571A1 (ja) 硬貨入出金装置、硬貨揚送装置、及び硬貨入出金装置の硬貨揚送装置
JP3202513B2 (ja) 料金精算機
JP3766130B2 (ja) 硬貨払出装置
JPH09153160A (ja) 硬貨起立装置,金種別硬貨収納繰出装置及び循環式硬貨入出金機
JP4463354B2 (ja) 硬貨分離装置及び硬貨処理装置
JPH09293157A (ja) 硬貨取扱機
JP6953017B2 (ja) 硬貨揚送装置、及び硬貨入出金装置の硬貨揚送装置
JP5297914B2 (ja) 硬貨処理機の硬貨ブリッジ解消機構
JP5760232B2 (ja) 硬貨処理装置
JP2726862B2 (ja) 料金収納機における券銭分離装置
GB2054233A (en) A method of presenting coins in an orderly sequence and apparatus for carrying out that method
JP2657527B2 (ja) 貨幣搬送装置
GB2298305A (en) Article feed device
JPH08329299A (ja) 硬貨払出装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110207