PL177737B1 - Pociąg szynowy do załadowywania, transportu i rozładowywania długich szyn - Google Patents

Pociąg szynowy do załadowywania, transportu i rozładowywania długich szyn

Info

Publication number
PL177737B1
PL177737B1 PL94302973A PL30297394A PL177737B1 PL 177737 B1 PL177737 B1 PL 177737B1 PL 94302973 A PL94302973 A PL 94302973A PL 30297394 A PL30297394 A PL 30297394A PL 177737 B1 PL177737 B1 PL 177737B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rollers
rail
circular
roller
wagon
Prior art date
Application number
PL94302973A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Hertelendi
Bruno Ströbl
Original Assignee
Robel Georg Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Robel Georg Gmbh & Co filed Critical Robel Georg Gmbh & Co
Publication of PL177737B1 publication Critical patent/PL177737B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/16Transporting, laying, removing, or replacing rails; Moving rails placed on sleepers in the track
    • E01B29/17Lengths of rails assembled into strings, e.g. welded together

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Intermediate Stations On Conveyors (AREA)
  • Ship Loading And Unloading (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)

Abstract

1 . Pociag szynowy do zaladowywania, transpo- rtu i rozladowywania dlugich szyn, z ramami wago- nów wspartymi na szynowych mechanizmach jezdnych i z przebiegajacymi prostopadle do kierunku wzdluznego wagonów wspornikami szynowymi, za- opatrzonymi w rolki przeznaczone do podpierania dlugich szyn, oraz znajdujacymi sie miedzy nimi, przebiegajacymi pionowo, listwami dystansowymi, znamienny tym, ze kazda rolka jest uksztaltowana jako rolka z obrzezem kolowym (9), posiadajaca co najmniej jedno obrzeze kolowe (14) na jednym swoim koncu i, ze do podparcia jednej dlugiej szyny, sa usytu- owane w kierunku poprzecznym wzgledem wagonu i wzgledem szyn, jedna za druga, dwie, oddalone od sie- bie wzajemnie, rolki z obrzezem kolowym (9), tworzace jedna pare rolek (15), przy czym obrzeze kolowe (14) kazdej rolki jest umieszczone na koncu rolki przeciwleglym wzgledem sasiadujacych ze soba konców (16) rolek w parze. Fig. 2 PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest pociąg szynowy do załadowywania, transportu i rozładowywania długich szyn, z ramami wagonów wspartymi na szynowych mechanizmach jezdnych i przebiegającymi prostopadle do kierunku wzdłużnego, wagonów wspornikami szynowymi, zaopatrzonymi w rolki przeznaczone do podpierania długich szyn oraz ze znajdującymi się między nimi, przebiegającymi pionowo, listwami dystansowymi.
Znany jest z niemieckich opisów patentowych nr DE 1208326 B, względnie nr DE 2734748 B tego rodzaju pociąg szynowy z większą liczbą sprzężonych wzajemnie wagonów. Do składowania długich szyn, które mają być transportowane, znane sąumocowane na ramach wagonów i oddzielone wzajemnie od siebie, wsporniki szynowe z rolkami umieszczonymi jedna za drugą, w kierunku poprzecznym wagonu. Rolki, przewidziane odpowiednio do wsparcia jednej szyny, są od siebie wzajemnie oddzielone za pomocą listew dystansowych, które służą do rozdzielenia w kierunku poprzecznym wagonu szyn leżących obok siebie. Tego rodzaju składowanie długich szyn ma jednak tę wadę, że na skutek tarcia krawędzi stopy szyny o graniczącą z nią listwę dystansową, konieczne są bardzo duże siły ciągnące dla załadowania, względnie rozładowania.
Zadaniem wynalazku jest utworzenie pociągu szynowego do załadowywania, transportu i rozładowywania długich szyn, opisanego powyżej rodzaju, w którym wspomniane tarcie długich transportowanych szyn zostanie zmniejszone.
177 737
Zgodnie z wynalazkiem, zadanie to w pociągu szynowym, zostało rozwiązane przez to, że każda rolka jest ukształtowana jako rolka z obrzeżem kołowym, posiadająca co najmniej jedno obrzeże kołowe na jednym swoim końcu i, że do podparciajednej długiej szyny sąusytuowane w kierunku poprzecznym względem wagonu i względem szyn, jedna za drugą, dwie, oddalone od siebie wzajemnie, rolki z obrzeżem kołowym, tworzące jedną parę rolek, przy czym obrzeże kołowe każdej rolki jest umieszczone na końcu rolki przeciwległym względem sąsiadujących ze sobą końców rolek w parze.
Zgodnie z wynalazkiem, rolki z obrzeżem kołowym umieszczone jedna za drugąw kierunku poprzecznym wagonu, sąułożyskowane na wale łożyskowym, który wsparty jest na większej liczbie łożysk wału, z których każde usytuowane jest pomiędzy rolkami z obrzeżem kołowym jednej pary rolek.
Korzystnie, przebiegająca pomiędzy szynami, pionowo, listwa dystansowa, ma szerokość w kierunku poprzecznym wagonu, odpowiadającą w przybliżeniu szerokości dwóch obrzeży kołowych, znajdujących się pod tą listwą dystansową.
Korzystnie również, różnica między średnicąrolki z obrzeżem kołowym i średnicą obrzeża kołowego odpowiada wysokości stopy szyny, to jest od około 10 do 15 mm.
Również zgodnie z wynalazkiem, listwy dystansowe są umieszczone powyżej dwóch sąsiednich obrzeży kołowych dwóch rolek z obrzeżem kołowym.
Przy takim ukształtowaniu rolek podtrzymujących długie szyny, można, praktycznie biorąc, pominąć minimalnym nakładem konstrukcyjnym siły tarcia w obszarze krawędzi stopy szyny. Jest to szczególnie korzystne do transportu bardzo długich szyn, o długości, na przykład 300 m, ponieważ dzięki cechom wynalazku nawet tak ciężkie i długie szyny dadząsię przesuwać za pomocą wypróbowanych dźwigów ruchomych, bez konieczności ich wzmacniania z przekroczeniem dopuszczalnego obciążenia osi.. Poza tym, będące już w użytkowaniu, szynowe pociągi załadowcze, można bardzo łatwo przezbroić, zgodnie z konstrukcyjnymi cechami wynalazczymi.
Takie rozwiązanie ma też tę szczególną zaletę, że nawet przy pewności wsparcia wału rolkowego za pomocą większej liczby łożysk, można umieścić maksymalnie dużo par rolek w kierunku poprzecznym wagonu. Za pomocą listwy dystansowej, umieszczonej powyżej obydwu obrzeży kołowych, przeznaczona do transportu długa szyna, przed zetknięciem się z parą rolek, może zostać dokładnie wycentrowana, tak że stopa szyny bezproblemowo układa się pomiędzy obydwoma obrzeżami kołowymi jednej pary rolek.
Dzięki wyżej wymienionym cechom wagonu według wynalazku, również na łukach toru, jest zapewnione wystarczające prowadzenie poprzeczne długiej szyny.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest odtworzony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia część pociągu szynowego ze wspornikami szynowymi przeznaczonymi do wspierania długich szyn i mającymi większą liczbę rolek z obrzeżem kołowym w widoku z boku, fig. 2 - wspornik szynowy w znacznym powiększeniu i w widoku od czoła, fig. 3 - część wspornika szynowego w widoku z góry, fig. 4 - dalszy przykład wykonania rolki z obrzeżem kołowym do wspierania długich szyn.
Pociąg szynowy 1 widoczny na fig. 1 składa się z kilku sprzężonych ze sobą wzajemnie wagonów załadowczych 4, mających szynowe mechanizmy jezdne 2 i ramę wagonu 3. Długie szyny 5 znajdujące się na pociągu szynowym 1 wspierają się na większej liczbie wsporników szynowych 6, które są rozmieszczone w określonych odstępach wzajemnych na długości wagonu i są połączone z. ramą wagonu 3. Niektóre ze wsporników 6 są przedstawione w położeniu wyłączonym, przebiegającym w kierunku wzdłużnym wagonu. Przez 7 jest oznaczony wysięgnik dźwigu portalowego, mogącego przejeżdżać na ramie wagonu 3 w kierunku wzdłużnym pociągu, który służy do przenoszenia sił ciągnących względnie posuwających na przeznaczone do przesuwania długie szyny 5.
Jak widać na fig. 2 i 3, każdy wspornik szynowy 6 jest wyposażony w umieszczone jeden na drugim, w czasie pracy przebiegające prostopadle do kierunku wzdłużnego wagonu, oraz poziomo, wały łożyskowe rolek 8. Na nich jest jedna za drugą umieszczona i łożyskowana większa liczba rolek, ukształtowanych jako rolki z obrzeżem kołowym 9. Dla wsparcia każdego wału
177 737 łożyskowego 8 rolek, które są odpowiednio najednym końcu łożyskowane odchylnie w kierunku wzdłużnym wagonu, wokół prostopadłej osi 10, usytuowane są, oddzielone wzajemnie w kierunku poprzecznym wagonu i połączone z przebiegającym równolegle do wału łożyskowego 8 wspornikiem bazowym 11, łożyska wału 12. Pomiędzy łożyskami wału 12 znajduje się po środku, względem kierunku wzdłużnego wału, listwa dystansowa 13, połączona ze wspornikiem bazowym 11. Każda rolka z obrzeżem kołowym 9 ma w obszarze listwy dystansowej 13 obrzeże kołowe 14. Pomiędzy dwoma listwami dystansowymi 13 są ustawione dwie rolki z obrzeżem kołowym 9, tworzące jedną parę rolek 15, która służy do wspólnego podparcia długiej szyny 5, przy czym obrzeża kołowe 14 są usytuowane na końcach rolek przeciwległych względem sąsiadujących ze sobą końców 16.
Szerokość listwy dystansowej 13 w kierunku poprzecznym do kierunku wagonu, odpowiada szerokości dwóch obrzeży kołowych 14 znajdujących się pod listwą dystansową 13. Różnica między średnicą tego cylindrycznego odcinka rolki z obrzeżem kołowym 9, który służy do wsparcia długiej szyny 5 i średnicą obrzeża kołowego 14 mieści się w zakresie od około 10 do około 15 mm. Na każdym wale łożyskowym 8 wspornika szynowego 6 znajduje się ogółem dwadzieścia rolek z obrzeżem kołowym 9 do wsparcia ogółem dziesięciu długich szyn 5.
Pokazany na fig. 4 wariant rolki z obrzeżem kołowym 9, zamiast listwy dystansowej ma znacznie powiększone obrzeże kołowe 14 tak, że przejmuje ono zarówno funkcję centrowania omówionej poprzednio listwy dystansowej, jak też boczne prowadzenie długiej szyny 5.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1 .PociEg szynowy do załadowywana, Ρ-ansporUi i rozładowywania długich szyn, z ramami wagonów wspartymi na szynowych mechanizmach jezdnych i z przebiegającymi prostopadle do kierunku wzdłużnego wagonów wspornikami szynowymi, zaopatrzonymi w rolki przeznaczone do podpierania długich szyn, oraz znajdującymi się między nimi, przebiegającymi pionowo, listwami dystansowymi, znamienny tym, że każda rolka jest ukształtowana jako rolka z obrzeżem kołowym (9), posiadająca co najmniej jedno obrzeże kołowe (14) na jednym swoim końcu i, że do podparcia jednej długiej szyny, są usytuowane w kierunku poprzecznym względem wagonu i względem szyn, jedna za drugą, dwie, oddalone od siebie wzajemnie, rolki z obrzeżem kołowym (9), tworzące jedną parę rolek (15), przy czym obrzeże kołowe (14) każdej rolki jest umieszczone na końcu rolki przeciwległym względem sąsiadujących ze sobą końców (16) rolek w parze.
  2. 2. Pociąg szynowy według zastrz. 1, znamienny tym, że rolki z obrzeżem kołowym (9) umieszczone jedna za drugą w kierunku poprzecznym wagonu, są ułożyskowane na wale łożyskowym (8), który wsparty jest na większej liczbie łożysk wału (12), z których każde usytuowane jest pomiędzy rolkami z obrzeżem kołowym jednej pary rolek (15).
  3. 3. Pociąg szynowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przebiegająca pomiędzy szynami, pionowo, listwa dystansowa (13), ma szerokość w kierunku poprzecznym wagonu, odpowiadającą w przybliżeniu szerokości dwóch obrzeży kołowych (14), znajdujących się pod listwą dystansową (13).
  4. 4. Pociąg szynowy według zastrz. 1, znamienny tym, że różnica między średnicą rolki z obrzeżem kołowym (9) i średnicą obrzeża kołowego (14) odpowiada wysokości stopy szyny, to jest od około 10 mm do 15 mm.
  5. 5. Pociąg szynowy według zastrz. 3, znamienny tym, że listwy dystansowe (13) sąusytuowane powyżej dwóch sąsiednich obrzeży kołowych (14) dwóch rolek z obrzeżem kołowym (9).
PL94302973A 1993-04-21 1994-04-11 Pociąg szynowy do załadowywania, transportu i rozładowywania długich szyn PL177737B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4312964A DE4312964A1 (de) 1993-04-21 1993-04-21 Schienenverladezug zum Transport sowie zum Auf-und Abladen von Langschienen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL177737B1 true PL177737B1 (pl) 2000-01-31

Family

ID=6485971

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94302973A PL177737B1 (pl) 1993-04-21 1994-04-11 Pociąg szynowy do załadowywania, transportu i rozładowywania długich szyn

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5520497A (pl)
EP (1) EP0621372B1 (pl)
CN (1) CN1066227C (pl)
AT (1) ATE160195T1 (pl)
BR (1) BR9401548A (pl)
CA (1) CA2121730A1 (pl)
CZ (1) CZ280288B6 (pl)
DE (2) DE4312964A1 (pl)
DK (1) DK0621372T3 (pl)
ES (1) ES2111788T3 (pl)
FI (1) FI108659B (pl)
HU (1) HU217288B (pl)
NO (1) NO304470B1 (pl)
PL (1) PL177737B1 (pl)
RU (1) RU2081960C1 (pl)
SK (1) SK280474B6 (pl)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19524285A1 (de) * 1995-07-04 1997-01-09 Robel Georg Gmbh & Co Schienenladewagen
DE19541639C2 (de) * 1995-11-08 1998-05-07 Stahlberg Roensch Gmbh & Co Kg Einrichtung und Verfahren zum Aufladen von Schienen auf Eisenbahnwagen des öffentlichen Verkehrs
DE29704533U1 (de) * 1997-03-13 1997-06-26 Georg Robel GmbH & Co, 81371 München Zwischenlage zur Höhenmäßigen Distanzierung und Abstützung von Langschienen
AT412561B (de) * 2002-08-07 2005-04-25 Voestalpine Schienen Gmbh Transportmittel für langschienen
US6981452B2 (en) * 2004-02-06 2006-01-03 Herzog Contracting Corp. Method and apparatus for unloading ribbon rails from rail cars
CN101035950B (zh) * 2004-08-20 2013-03-06 罗兰路线维护股份有限公司 长铁轨吊起及运送系统
US7707943B2 (en) * 2006-12-19 2010-05-04 Herzog Contracting Corp. Self-propelled rail unloading machine
ES2319953B1 (es) * 2008-10-21 2010-07-07 Tecsa Empresa Constructora, S.A. Dispositivo para descarga y colocacion de carriles en una via paralela a otra existente.
ES2361309B1 (es) * 2009-06-23 2012-05-16 Fcc Construccion S.A. Procedimiento de instalación de v�?a férrea, sobre balasto, sin v�?a auxiliar.
US8590454B2 (en) 2009-08-21 2013-11-26 Herzog Contracting Corp. Clamp assembly
DE102010020273A1 (de) * 2010-05-11 2011-11-17 Db Netz Ag Transportsicherung für Güter
FR2968018B1 (fr) * 2010-11-29 2013-08-16 Europ De Travaux Ferroviaires Etf Procede de construction de voie ferree.
US8607712B2 (en) 2011-02-09 2013-12-17 Herzog Contracting Corp. System for guiding rails on a rail train
WO2014164865A1 (en) 2013-03-11 2014-10-09 Herzog Contracting Corp. Clamp assembly
US8904942B2 (en) 2013-03-11 2014-12-09 Herzog Railroad Services, Inc. System for guiding rails on a rail train
EP3124696B1 (de) 2015-07-30 2017-11-01 LOG Logistikgesellschaft Gleisbau mbH Schienenauflagevorrichtung
CN105730316B (zh) * 2016-01-28 2018-06-12 中铁十七局集团第二工程有限公司 铁路高速道岔超长组件公路安全运输方法及装置
AT518062B1 (de) * 2016-02-15 2017-07-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Gleisbaufahrzeug zur Durchführung von Gleisbauarbeiten
CN106274949B (zh) * 2016-08-31 2018-03-30 天津电力机车有限公司 一种铁路长钢轨运输防侧翻装置
CN106283996B (zh) * 2016-10-17 2018-06-01 株洲时代电子技术有限公司 一种换轨列车作业方法
CN107287995A (zh) * 2017-07-28 2017-10-24 中车沈阳机车车辆有限公司 一种滚轮装置、滚道梁组件及长钢轨运输车
JP7040173B2 (ja) * 2018-03-19 2022-03-23 日本製鉄株式会社 レールの搬送方法
CN110816563B (zh) * 2018-08-08 2021-02-02 中车沈阳机车车辆有限公司 防翻间隔装置、防翻车及长钢轨运输车组
CN111254765B (zh) * 2018-12-03 2022-03-01 中车沈阳机车车辆有限公司 钢轨防翻装置及长钢轨运输车组
CN112046510A (zh) * 2019-06-06 2020-12-08 中车沈阳机车车辆有限公司 滚道梁和长钢轨运输车
CN110843822B (zh) * 2019-12-13 2024-07-16 中车眉山车辆有限公司 一种长钢轨装卸车端梁

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA748179A (en) * 1966-12-13 Cullen-Friestedt Company Rail threader
DE1088079B (de) * 1958-12-03 1960-09-01 Hugo Venter Verfahren und Vorrichtung zum Auswechseln von im Gleis liegenden Schienen
FR1363164A (fr) * 1963-02-06 1964-06-12 Sncf Dispositif pour le chargement et le transport de rails en tronçons longs d'un seul tenant ou en éléments éclissés
DE1208326B (de) * 1963-04-20 1966-01-05 Robel & Co G Auf- und Abladeeinrichtung fuer Schienen, insbesondere Langschienen
DE2533113A1 (de) * 1975-07-24 1977-02-10 Peter Seitz Laufrolle fuer stapelkaesten in einem durchlauflagerregal
DE2734748C3 (de) * 1977-08-02 1980-08-21 Georg Robel Gmbh & Co, 8000 Muenchen Fahrbare Einrichtung zum Transport sowie zum Auf- und Abladen von Schienen, insbesondere Langschienen
CH641858A5 (en) * 1980-12-22 1984-03-15 Gerald Arnaud Apparatus for moving rails
US4636130A (en) * 1984-10-05 1987-01-13 Western States Company Railroad track trailer
SU1266771A2 (ru) * 1985-02-08 1986-10-30 Ленинградская Ордена Ленина Лесотехническая Академия Им.С.М.Кирова Устройство дл погрузки длинномерных грузов
SU1459958A1 (ru) * 1987-04-22 1989-02-23 Проектно-Технологическо-Конструкторское Бюро Главного Управления Пути Мпс Ссср Транспортное средство дл перевозки длинномерных рельсов

Also Published As

Publication number Publication date
SK45394A3 (en) 1994-11-09
FI941824A0 (fi) 1994-04-20
NO941433L (no) 1994-10-24
ES2111788T3 (es) 1998-03-16
HUT66188A (en) 1994-10-28
CA2121730A1 (en) 1994-10-22
DK0621372T3 (da) 1998-01-12
ATE160195T1 (de) 1997-11-15
HU9401121D0 (en) 1994-07-28
DE59404559D1 (de) 1997-12-18
EP0621372B1 (de) 1997-11-12
CN1095995A (zh) 1994-12-07
CN1066227C (zh) 2001-05-23
RU2081960C1 (ru) 1997-06-20
FI108659B (fi) 2002-02-28
HU217288B (hu) 1999-12-28
BR9401548A (pt) 1994-10-25
US5520497A (en) 1996-05-28
DE4312964A1 (de) 1994-10-27
FI941824A (fi) 1994-10-22
NO304470B1 (no) 1998-12-21
SK280474B6 (sk) 2000-02-14
EP0621372A1 (de) 1994-10-26
CZ85694A3 (en) 1994-11-16
NO941433D0 (no) 1994-04-20
RU94014243A (ru) 1996-06-10
CZ280288B6 (cs) 1995-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL177737B1 (pl) Pociąg szynowy do załadowywania, transportu i rozładowywania długich szyn
BR8801293A (pt) Estacao de carga e descarga para caminhoes e containers
KR890700504A (ko) 손수레
US3807312A (en) Vehicle propulsion, track, and switch system
JP2014189222A (ja) 搬送装置
CN110696710B (zh) 一种用于提高卷钢安全运输性能的交通运输装置
RU106626U1 (ru) Рельсопогрузочный поезд
DE3371183D1 (en) Loading platform for carrying a truck or a goods container with adapting means for road, rail and oversea transport
HU227151B1 (hu) Vasúti szállítókocsi lemeztekercsek szállításához
US1206994A (en) Emergency-carriage for broken railway-trucks.
JP2014226965A (ja) リアクションプレート等比較的長い軌道用資材の運搬台車
JP5081474B2 (ja) 軌道用台車
JP3775822B2 (ja) レール運搬車輌用脱線防止装置
JPH079721Y2 (ja) 案内軌条式車両の応急台車
US3361086A (en) Freight bracing apparatus
US877111A (en) Rail-handling truck.
JP2017013588A (ja) 軌陸車用搬送台車及びこれに軌陸車を載せ受ける方法
SU1002609A1 (ru) Устройство дл разгрузки конвейерного поезда
RU2623368C1 (ru) Аварийная вагонная тележка для транспортировки кузова вагона метро
SE462795B (sv) Rullbana
JP2001048006A (ja) 移動体使用の搬送設備
JP2771007B2 (ja) 台車搬送装置
JP2707403B2 (ja) シールドトンネル坑内の資材搬送装置
JPS6244844Y2 (pl)
JP3925745B2 (ja) 軌条走行式運搬車両

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130411