PL174278B1 - Układ uszczelniający do przeprowadzenia wału przez stałą obudowę - Google Patents

Układ uszczelniający do przeprowadzenia wału przez stałą obudowę

Info

Publication number
PL174278B1
PL174278B1 PL94311223A PL31122394A PL174278B1 PL 174278 B1 PL174278 B1 PL 174278B1 PL 94311223 A PL94311223 A PL 94311223A PL 31122394 A PL31122394 A PL 31122394A PL 174278 B1 PL174278 B1 PL 174278B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
shaft
fluid
expansion
sealing arrangement
Prior art date
Application number
PL94311223A
Other languages
English (en)
Other versions
PL311223A1 (en
Inventor
Wolfgang Lehmann
Detlef Friebe
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of PL311223A1 publication Critical patent/PL311223A1/xx
Publication of PL174278B1 publication Critical patent/PL174278B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01DNON-POSITIVE DISPLACEMENT MACHINES OR ENGINES, e.g. STEAM TURBINES
    • F01D11/00Preventing or minimising internal leakage of working-fluid, e.g. between stages
    • F01D11/02Preventing or minimising internal leakage of working-fluid, e.g. between stages by non-contact sealings, e.g. of labyrinth type
    • F01D11/04Preventing or minimising internal leakage of working-fluid, e.g. between stages by non-contact sealings, e.g. of labyrinth type using sealing fluid, e.g. steam

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Turbine Rotor Nozzle Sealing (AREA)

Abstract

1. Uklad uszczelniajacy do przeprowadze- nia walu przez stala obudowe, która zawiera zasilana plynem komore wewnetrzna, z któ- rej wychodzi, majacy os, wal, z otaczajaca wal, opatrzona wzdluz osi po obu stronach uszczelkami i zasilana plynem przez przynaj- mniej jedna z uszczelek komora rozprezania, otwarta na zewnatrz, znamienny tym, ze ko- mora rozprezania (7) jest dodatkowo polaczo- na z urzadzeniem ssacym (8), zas miedzy urzadzeniem ssacym (8) i komora rozpreza- nia (7) wstawiony jest zawór regulacyjny (10). PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ uszczelniający do przeprowadzenia wału przez stałą obudowę.
Znane są układy uszczelniające do przeprowadzenia wału przez stałą obudowę, która zawiera zasilaną płynem komorę wewnętrzną, z której wychodzi mający oś wał, z otaczającą wał, opatrzoną wzdłuż osi po obu stronach uszczelkami i zasilaną płynem przez przynajmniej jedną z uszczelek komorą rozprężania, otwartą na zewnątrz. Taki układ uszczelniający jest znany przykładowo z opisu patentowego DE-PS-576 969.
Wynalazek odnosi się zwłaszcza do układu uszczelniającego, stosowanego w turbinie parowej, by uszczelnić wyprowadzenie wału obrotowego z obudowy turbiny parowej. Para, która poprzez uszczelkę wydostaje się wzdłuż wału z obudowy, jest zbierana w komorze rozprężania i wypuszczana do otoczenia. W wyniku kondensacji para ulega przemianie w mgłę, w związku z czym jest widoczna na układzie uszczelniającym w postaci chorągiewki parowej.
174 278
Umożliwia to łatwą kontrolę funkcjonowania układu uszczelniającego. Taka prosta kontrola funkcjonowaniajest szczególnie interesująca i pożądana w przypadku turbin parowych dla celów przemysłowych, których moc leży zwykle w przedziale między 1 i 50 MW; w tego rodzaju turbinach parowych obciążenie środowiska w wyniku obecności chorągiewki parowej mieści się z reguły w dających się zaakceptować granicach.
W ramach stanu techniki znanych z wielu rozwiązań w zakresie układów uszczelniających do przeprowadzenia wałów; zwłaszcza zaś istnieje duża liczba możliwości wykonania poszczególnych elementów układów uszczelniających, głównie samych uszczelek. Układy uszczelniające do stosowania w turbinach parowych zostały przedstawione w opisach DE 26 43 484 Al i DE 33 33 530 Al. W publikacjach tych opisano również różne możliwości wykonania elementów układów uszczelniających. Również w dokumencie nr EP 0463 532 A1 przedstawiono układ uszczelniający, przy czym opis ten dotyczy usuwania pary, wychodzącej z układu uszczelniającego. Para ta jest kondensowana w tzw. układzie parowego kondensatora rozprężnego. Głównym przedmiotem tej publikacji jest wykonanie samego kondensatora rozprężnego. Jest on w szczególności wykonany jako bezciśnieniowy wymiennik ciepła, co oznacza, że kondensacja rozprężanej pary odbywa się w nim w zasadzie przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym. Rozprężana para nie jest tu wypuszczana do otoczenia, lecz podlega całkowitej kondensacji.
GB-Ps 1 267 548 również dotyczy układu uszczelniającego w turbinie parowej w rodzaju tej, która została opisana w EP 0 463 532 Al. Należy stworzyć możliwość zastosowania układu uszczelniającego nie tylko do przeprowadzania wału obrotowego, lecz także do przeprowadzania przesuwnego wzdłuż osi wału i niekoniecznie obrotowego wrzeciona zaworu. W tym sensie pojęcie wału powinno być tak sformułowane, by obejmowało wały obrotowe i przesuwne wrzeciona.
Zasada działania i wykonanie uszczelek do wspomnianych powyżej układów uszczelniających zostały opisane w książce Termische Turbomaschinen, W. Traupel, Springer-Verlag, Berlin 1977, T. 1,rozdz. 10. Szczegółowo opisano tutaj zwłaszcza uszczelki w rodzaju uszczelek labiryntowych; inne uszczelki, a mianowicie uszczelki dławnicowe z pierścieniami węglowymi, zostały wspomniane jedynie na marginesie i określone jako niekorzystne dla turbin parowych w elektrowniach. Uwaga ta nie odnosi się jednak wyraźnie do zastosowania uszczelek dławnicowych i/lub pierścieni węglowych w uszczelkach do turbin parowych, przeznaczonych do celów przemysłowych; jak wynika z DE 26 43 484 Al i DE 33 33 530 Al, stosowanie uszczelek z pierścieniami węglowymi w takich turbinach parowych jest bardzo rozpowszechnione.
Układ uszczelniający najbliższy wobec niniejszego rozwiązania został przedstawiony w opisie patentowym nr DE-PS 567 969. W opisanym tam urządzeniu przewidziano dodatkowo zasilanie kilku komór rozprężania w różnych układach uszczelniających płynem, mianowicie parą, z jednego źródła. Powinno to przynieść w efekcie zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska rozprężaną parą, ponieważ do zapewnienia wystarczającego nadciśnienia w każdej z komór rozprężania potrzeba jedynie, by płyn wypłynął tylko z jednego układu uszczelniającego, a mianowicie z tego układu uszczelniającego, w którym płyn napotyka na najmniejszy opór między komorą rozprężania i kominem, przez który jest wydmuchiwany.
DE-PS 451 680 dotyczy inaczej wykonanego układu uszczelniającego. Ten układ uszczelniający charakteryzuje się tym, że w otaczającej wał komorze, która wzdłuż wału położona jest najbardziej na zewnątrz, utrzymywane jest podciśnienie, powodujące, że wzdłuż wału do komory zasysane jest powietrze. Wskutek tego para w ogóle nie powinna przedostawać się do otoczenia. Podciśnienie jest wytwarzane przez odpowiednio dobrane urządzenie odsysające, które utworzoną w komorze mieszaninę powietrza i pary odprowadza do komina lub urządzenia uzdatniającego.
W układach uszczelniających znanych u stanu techniki następuje znaczne zanieczyszczenie środowiska rozprężaną parą, która w pewnych okolicznościach może spowodować konieczność użycia specjalnych układów oczyszczania powietrza. Ponadto skuteczność kontroli funkcjonowania urządzenia na podstawie chorągiewki parowej jest dość ograniczona, ponieważ mniejsze zmiany są trudne do wychwycenia. Kontrola funkcjonowania musi się w związku z tym ograniczyć w zasadzie do stwierdzenia, czy układ uszczelniający został już uszkodzony, czy
174 278 też nie. Nie jest natomiast możliwe postawienie właściwej diagnozy w zakresie jakościowej oceny wydolności układu uszczelniającego i rozpoznanie uszkodzenia już w jego stadium początkowym.
Celem wynalazku jest zaproponowanie układu uszczelniającego, który umożliwiałby zarówno ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, jak również postawienie właściwej diagnozy, zwłaszcza zaś stwierdzenia, że powstało uszkodzenie.
Układ uszczelniający do przeprowadzenia wału przez stałą obudowę, która zawiera zasilaną płynem komorę wewnętrzną, z której wychodzi, mający oś, wał, z otaczającą wał, opatrzoną wzdłuż osi po obu stronach uszczelkami i zasilaną płynem przez przynajmniej jedną z uszczelek komorą rozprężania, otwartą na zewnątrz, według wynalazku charakteryzuje się tym, że komora rozprężania jest dodatkowo połączona z urządzeniem ssącym, _ zaś między urządzeniem ssącym i komorą rozprężania wstawiony jest zawór regulacyjny.
Korzystnie, komora rozprężania jest za pośrednictwem rury rozprężającej połączona z otoczeniem, a urządzenie ssące jest podłączone do rury rozprężającej.
Korzystnie, urządzeniem ssącym jest pompa strumienicowa, która w celu doprowadzenia służącego jako substancja robocza płynu jest połączona z komorą wewnętrzną.
Korzystnie, między komorą rozprężania i komorą wewnętrzną umieszczonajest otaczająca pierścieniem wał, opatrzona wzdłuż osi po obu stronach uszczelkami komora odcinająca, do której za pośrednictwem przypisanego jej doprowadzenia doprowadzany jest płyn.
Korzystnie, doprowadzenie jest podłączone do komory wewnętrznej.
Korzystnie, między komorą rozprężania i komorą wewnętrzną umieszczonajest otaczająca pierścieniem wał, opatrzona wzdłuż osi po obu stronach uszczelkami komora przeciekowa, z której za pośrednictwem przypisanego jej odprowadzenia odprowadzany jest płyn.
Korzystnie, odprowadzenie jest podłączone do kondensatora przecieków.
Korzystnie, wał ma dwa przeprowadzenia przez obudowę, z których każde zawiera połączoną z urządzeniem ssącym komorę rozprężania.
Korzystnie, urządzenie ssące poprzedza wstawiony przed każdą z komór rozprężania zawór regulacyjny.
Korzystnie, obudowa otacza turbinę parową, która wprawia wał w ruch obrotowy.
Urządzenie ssące umożliwia częściowo odsysanie płynu z komory rozprężnej, a w związku z tym redukcję zanieczyszczenia otoczenia. Odpowiednie wykonanie i ustawienie urządzenia ssącego sprawia, że z doprowadzanego do komory rozprężania płynu odsysana jest określona, w zasadzie stała część, w efekcie czego wahania w dopływie płynu przez uszczelkę oddziałują jedynie na pozostałość, wypuszczaną do otoczenia. Wskutek tego małe wahania w dopływie płynu do komory rozprężenia powodują duże wahania w wypływie płynu do otoczenia, które to wahania można wykryć bez problemu, przy pomocy najprostszych środków, zwłaszcza na podstawie oględzin. Umożliwia to czułą kontrolę dopływu płynu do komory rozprężania, a zatem czułą kontrolę uszczelniającego działania układu uszczelniającego. W szczególności zaleca się połączenie komory rozprężania za pośrednictwem rury rozprężającej z otoczeniem i podłączenie urządzenia ssącego do rury rozprężającej. W ten sposób zwrotne oddziaływanie urządzenia ssącego na przepływ płynu w uszczelkach i komorze rozprężania jest utrzymywane na nieznacznym poziomie, a jednocześnie poprawia się skuteczność działania układu uszczelniającego.
Jako urządzenie ssące wchodzi w grę zwłaszcza pompa strumienicowa w rodzaju parowej pompy strumienicowej, w której płyn, kierowany do obudowy, służy jako substancja robocza i jest zazwyczaj doprowadzany z wewnętrznej komory obudowy. Skonstruowany w ten sposób układ uszczelniający pracuje w dużej mierze autonomicznie poza obudową i umieszczonym w obudowie urządzeniem, co znacznie poprawia niezawodność jego eksploatacji.
W celu dokładnego ustawienia wytworzonej przy pomocy urządzenia ssącego równowagi przepływu przed urządzeniem ssącym umieszczony jest zawór regulacyjny, który umożliwia regulację ssania.
Ponadto zaleca się umieszczenie w układzie uszczelniającym między komorą rozprężania i komorą wewnętrzną otaczającej wał, opatrzonej z obu stron wzdłuż osi uszczelkami komory odcinającej, do której odpowiednim przewodem doprowadzany jest płyn. Taka komora odcinająca może spełniać wiele funkcji: może ona służyć do tego, by przed komorą rozprężania,
174 278 niezależnie od warunków w komorze wewnętrznej, stworzyć określone warunki termodynamiczne i w ten sposób zapewnić w dużej mierze niezależne od parametrów eksploatacji obciążenie uszczelki, prowadzącej do komory rozprężania. Poza tym, odpowiednie ustawienie ciśnienia w komorze odcinającej zapobiega wnikaniu powietrza do komory wewnętrznej. W tym celu w komorze odcinającej należy ustawić odpowiednie nadciśnienie. Przypisane komorze odcinającej doprowadzenie jest podłączone do komory wewnętrznej, najlepiej do obszaru komory, w którym panuje ciśnienie, ustawione w komorze odcinającej. Należy zwrócić uwagę na to, że w wewnętrznej komorze obudowy pracującej turbiny parowej panuje stale spadek ciśnienia, wywołany rozprężaniem pary wzdłuż turbiny. Odpowiednio do danych założeń doprowadzenie można podłączyć do wlotu, wylotu lub do zaczepu turbiny parowej.
Szczególnie zalecane, zwłaszcza w połączeniu z opisaną powyżej komorą odcinania, jest umieszczenie, między komorą rozprężania i komorą wewnętrzną, otaczającej wał, opatrzonej po obu stronach wzdłuż osi uszczelkami, komory przeciekowej, z której poprzez odpowiednie odprowadzenie odprowadzany jest płyn. Odprowadzenie to można podłączyć zwłaszcza do kondensatora przecieków, w którym odprowadzany płyn podlega kondensacji. Ten kondensator przecieków jest zwykle dostosowany do kondensacji płynu pod ciśnieniem, odpowiadającym w przybliżeniu ciśnieniu atmosferycznemu. Komora przeciekowa może służyć do wytwarzania określonego spadku ciśnienia wzdłuż układu uszczelniającego w ten sposób, że w komorze przeciekowej utrzymuje się zadane, odpowiadające wymaganiom ciśnienie. Ustawienie ciśnienia w komorze przeciekowej umożliwia ponadto oddziaływanie na strumień płynu, kierowany do komory rozprężania. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy układ uszczelniający podlega działaniu bardzo wysokiego ciśnienia ze strony wewnętrznej komory obudowy, co może mieć miejsce np. w obszarze wlotowym turbiny parowej.
Szczególne zalety ma dostosowanie układu uszczelniającego do jednoczesnego uszczelnienia dwóch przeprowadzeń, przy czym każde przeprowadzenie zawiera połączoną z urządzeniem ssącym komorę rozprężania. W ten sposób można przy użyciu prostych środków osiągnąć wyjątkowo dobre uszczelnienie na każdym przeprowadzeniu. Między każdą z komór rozprężania i urządzeniem ssącym znajduje się zawór regulacyjny, umożliwiający indywidualne ustawienie ssania dla każdej komory rozprężania; pozwala to przede wszystkim wyrównać różnice w zasilaniu przeprowadzeń z komory wewnętrznej. Istnieje również możliwość kompensacji różnic, wynikających z procesu technologicznego. Większe różnice w funkcjonowaniu są zwykle kompensowane przy pomocy odpowiednich komór odcinających i/lub przeciekowych.
Eksploatacja układu uszczelniającego odbywa się w ten sposób, że płyn jest odsysany z komory rozprężania aż do pozostania w niej reszty płynu, którą odprowadza się do otoczenia. Korzystne jest przy tym, jeżeli z kierowanego do komory rozprężania płynu odsysa się zadaną na wstępie, stałą część płynu, co umożliwia przeniesienie wahań dochodzącego do komory rozprężania strumienia płynu na wypuszczaną do otoczenia pozostałość, a zatem na chorągiewkę parową. Pozostałość ta, która przy zmianach w układzie uszczelniającym może podlegać silnym wahaniom, jest łatwa do obserwacji przy użyciu najprostszych środków i stwarza doskonałą możliwość kontroli działania układu. Ograniczona jest ponadto ilość tej pozostałości, dzięki czemu zanieczyszcza ona środowisko jedynie w nieznacznym stopniu.
Szczególnie korzystne jest zastosowanie układu uszczelniającego w przypadku, gdy płyn jest parą, zwłaszcza parą wodną. Przede wszystkim wówczas, gdy płyn jest parą wodną, wychodzącą z układu uszczelniającego pozostałość jest widoczna w postaci obłoku mgły, nazywanego chorągiewką parową. Podlega ona bezpośrednio kontroli wzrokowej; zmiana wielkości obłoku mgły jest bezpośrednim wskaźnikiem, zwykle niekorzystnej, zmiany wewnątrz układu uszczelniającego.
Szczególnie istotna jest możliwość zastosowania dowolnego wykonania układu uszczelniającego w turbinie parowej, która jest zamknięta obudową i wprawia wał w ruch obrotowy. Zwłaszcza w przypadku turbiny parowej do celów przemysłowych, w której wał obraca się z bardzo dużą częstotliwością, kontrola silnie obciążonego układu uszczelniającego ma szczególne znaczenie. W związku z tym duże znaczenie ma również to, że zgodny z wynalazkiem układ uszczelniający można zrealizować przy użyciu niezbyt kosztownej aparatury, zwłaszcza zaś nie
174 278 wymaga on kosztownej aparatury do celów diagnostycznych; w ten sposób wynalazek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom cenowym, dotyczących turbin parowych do celów przemysłowych.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym pojedyncza figura przedstawia schemat turbiny parowej 16, która znajduje się w komorze wewnętrznej 5 obudowy 4. Za pośrednictwem doprowadzenia 21 do turbiny parowej 16 doprowadzana jest para, a para rozprężona w turbinie parowej 16 jest odprowadzana przez przewód odparowujący 22. Rozprężanie pary wprawia wał 3 turbiny parowej 16 w ruch obrotowy wokół jego osi 2. Wał 3 jest wyprowadzony z obudowy 4 dwoma przeprowadzeniami 1. W celu objaśnienia cech wynalazku oba przeprowadzenia 1 oznaczono wspólnym odnośnikiem. Każde przeprowadzenie 1 zawiera komorę rozprężania 7, która otacza wał 3 i jest po obu stronach wzdłuż osi 2 opatrzona dwiema uszczelkami 6. Do tej komory rozprężania 7 dopływa wzdłuż wału 3 para, odprowadzana z niej przez rurą rozprężającą 9. Z rury rozprężającej 9 para wydostaje się do otoczenia, gdzie podlega kondensacji i jest widoczna w postaci mgły jako tzw. chorągiewka parowa. Do każdej rury rozprężającej 9 dołączony jest przewód ssący 17, który prowadzi do urządzenia ssącego 8, a mianowicie pompy strumienicowej. Przy pomocy tej pompy strumienicowej czyli urządzenia ssącego 8 z rury rozprężającej 9 odsysa się część pary. Poza zmniejszeniem zanieczyszczenia środowiska uzyskuje się w ten sposób bardzo wrażliwy wskaźnik stanu przeprowadzenia 1, ponieważ nawet małe wahania w dopływie pary do komory rozprężania 7 stają się natychmiast widoczne w postaci dużych zmian wielkości chorągiewki parowej. Umożliwia to odpowiednio wczesne wykrywanie zakłóceń w działaniu uszczelek 6, zanim jeszcze rozwiną się one w poważne uszkodzenia. W każdym przewodzie ssącym 17 wmontowany jest zawór regulacyjny 10, umożliwiający dokładną regulację części pary, odsysanej z rury rozprężającej 9. W przypadku niezbyt wysokich wymagań co do układu uszczelniającego i możliwości jego kontroli można to rozwiązanie uprościć, stosując w miejsce zaworu regulacyjnego 10 ustawiony na stałe dławik, np. przesłonę.
Między każdą z komór rozprężania 7 i komorą wewnętrzną 5 w przeprowadzeniu 1 zainstalowano komorę przeciekową 13, która również otacza pierścieniem wał 3 i jest wzdłuż niego opatrzona uszczelkami 6. Para, która wzdłuż wału 3 przechodzi przez uszczelki 6 do komory przeciekowej 13, jest częściowo odprowadzana przez odpowiednie odprowadzenie 14 i kierowana do kondensatora przecieków 15. Dobór ciśnienia pary w kondensatorze przecieków 15 umożliwia ustalenie ciśnienia pary w komorze przeciekowej 13; możliwe jest zwłaszcza również ustawienie dopływu do komory rozprężania 7. Nie zawsze istnieje konieczność instalowania komór przeciekowych 13 i kondensatora przecieków 15. Zwłaszcza wówczas, gdy ciśnienie pary w obudowie 4 pozostaje stosunkowo małe, można zrezygnować z kondensatora przecieków 15; w tym przypadku para byłaby odprowadzana z istniejącej komory przecieków 13 poprzez przewód odparowujący 22.
Lewe przeprowadzenie 1 jest podłączone do obudowy w pobliżu doprowadzenia pary 21, w związku z czym przeprowadzenie to jest zasilane parą z komory wewnętrznej 5, w której panuje bardzo wysokie ciśnienie. Aby to ciśnienie przynajmniej częściowo skompensować, za uszczelką 6, wychodząc z komory wewnętrznej 5, przewidziano otaczającą wał 3 komorę odcinającą 11, która poprzez doprowadzenie 12 jest połączona z przewodem odparowującym 22, a poprzez niego z obszarem komory wewnętrznej 5, w którym panuje stosunkowo niskie ciśnienie. Zmniejsza to obciążenie pozostałych elementów lewego przeprowadzenia 1, a mianowicie komory przeciekowej 13 i komory rozprężania 7, i przynajmniej częściowo wyrównuje je do poziomu obciążenia elementów prawego przeprowadzenia 1, które jest podłączone do obudowy 4 w obszarze przewodu odparowującego 22, a co za tym idzie, jest odpowiednio mniej obciążone. Z tego powodu przy prawym przeprowadzeniu 1 nie przewidziano komory odcinającej.
Pompa strumienicowa stanowiąca urządzenie ssące 8, która poprzez przewody ssące 17 zasysa parę z rur rozprężających 9, jest napędzana parą, która za pośrednictwem części przewodu odparowującego 22 i doprowadzenia 12 jest pobierana z komory wewnętrznej 5. W przedstawionym przykładzie zostało to przewidziane przy założeniu, że turbina parowa 16 jest tzw. turbiną przeciwprężną, z której para jest wypuszczana pod stosunkowo wysokim ciśnieniem. Takie turbiny przeciwprężne są często stosowane w przemyśle. Jeżeli w innym przypadku ciśnienie w przewodzie odparowującym 22 nie jest dostatecznie wysokie odpowiednio do
174 278 wykonania turbiny 16, wówczas parę dla pompy strumienicowej czyli urządzenia ssącego 8 można pobierać z innego miejsca, zwłaszcza z wlotu lub zaczepu turbiny 16. Za pośrednictwem przewodu substancji roboczej 18 i zaworu regulacyjnego 19 służąca jako substancja robocza para przechodzi do pompy strumienicowej czyli urządzenia ssącego 8, gdzie wchłania ona parę zasysaną z rur rozprężających 9 i skąd jest odprowadzana przez odprowadzenie 20; to odprowadzenie prowadzi w przedstawionym przypadku do kondensatora przecieków 15.
Opisany układ uszczelniający umożliwia prostą kontrolę działania przeprowadzenia wału, powodując jednocześnie wyraźne zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Nadaje się on szczególnie do zastosowania w turbinie parowej, zwłaszcza w turbinie parowej do celów przemysłowych o wydatku mocy między około 1 MW i 40 MW.
174 278
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ uszczelniający do przeprowadzenia wału przez stałą obudowę, która zawiera zasilaną płynem komorę wewnętrzną, z której wychodzi, mający oś, wał, z otaczającą wał, opatrzoną wzdłuż osi po obu stronach uszczelkami i zasilaną płynem przez przynajmniej jedną z uszczelek komorą rozprężania, otwartą na zewnątrz, znamienny tym, że komora rozprężania (7) jest dodatkowo połączona z urządzeniem ssącym (8), zaś między urządzeniem ssącym (8) i komorą rozprężania (7) wstawiony jest zawór regulacyjny (10).
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że komora rozprężania (7) jest za pośrednictwem rury rozprężającej (9) połączona z otoczeniem, a urządzenie ssące (8) jest podłączone do rury rozprężającej (9).
  3. 3. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że urządzeniem ssącym (8) jest pompa strumieniowa (8), która w celu doprowadzania służącego jako substancja robocza płynu jest połączona z komorą wewnętrzną (5).
  4. 4. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że między komorą rozprężania (7) i komorą wewnętrzną (5) umieszczona jest otaczająca pierścieniem wał (3), opatrzona wzdłuż osi (2) po obu stronach uszczelkami (6) komora odcinająca (11), do której za pośrednictwem przypisanego jej doprowadzenia (12) doprowadzany jest płyn.
  5. 5. Układ według zastrz. 4, znamienny tym, że doprowadzenie (12) jest podłączone do komory wewnętrznej (5).
  6. 6. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że między komorą rozprężania (7) i komorą wewnętrzną (5) umieszczona jest otaczająca pierścieniem wał (3), opatrzona wzdłuż osi (2) po obu stronach uszczelkami (6) komora przeciekowa (13), z której za pośrednictwem przypisanego jej odprowadzenia (14) odprowadzany jest płyn.
  7. 7. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że odprowadzenie (14) jest podłączone do kondensatora przecieków (15).
  8. 8. Układ według zastrz. 4, znamienny tym, że wał (3) ma dwa przeprowadzenia (1) przez obudowę (4), z których każde zawiera połączoną z urządzeniem ssącym (8) komorę rozprężania (7).
  9. 9. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenie ssące (8) poprzedza wstawiony przed każdą z komór rozprężania (7) zawór regulacyjny (10).
  10. 10. Układ według zastrz. 8, znamienny tym, że obudowa (4) otacza turbinę parową (16), która wprawia wał (3) w ruch obrotowy.
PL94311223A 1993-04-27 1994-04-15 Układ uszczelniający do przeprowadzenia wału przez stałą obudowę PL174278B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4313805A DE4313805A1 (de) 1993-04-27 1993-04-27 Dichtungsanordnung für zumindest eine Durchführung einer Welle durch ein Gehäuse
PCT/DE1994/000421 WO1994025738A1 (de) 1993-04-27 1994-04-15 Dichtungsanordnung für eine durchführung einer welle durch ein gehäuse sowie verfahren zu ihrem betrieb

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL311223A1 PL311223A1 (en) 1996-02-05
PL174278B1 true PL174278B1 (pl) 1998-07-31

Family

ID=6486525

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94311223A PL174278B1 (pl) 1993-04-27 1994-04-15 Układ uszczelniający do przeprowadzenia wału przez stałą obudowę

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5632492A (pl)
EP (1) EP0696336B1 (pl)
JP (1) JP3573748B2 (pl)
CN (1) CN1054179C (pl)
BR (1) BR9406436A (pl)
CZ (1) CZ286496B6 (pl)
DE (2) DE4313805A1 (pl)
PL (1) PL174278B1 (pl)
RU (1) RU2117769C1 (pl)
WO (1) WO1994025738A1 (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19523713C2 (de) * 1995-06-22 1997-04-24 Mannesmann Ag Verfahren und Vorrichtung zur Sicherung der Funktionstüchtigkeit von Gasdichtungen bei Turboverdichtern
CN1143946C (zh) 1997-09-26 2004-03-31 西门子公司 叶片机械用壳体
JP4095718B2 (ja) 1998-06-04 2008-06-04 三菱重工業株式会社 蒸気タービン内部のリーク低減構造
DE19919653A1 (de) * 1999-04-29 2000-11-02 Abb Alstom Power Ch Ag Sperrdampfeinspeisung
US6976679B2 (en) * 2003-11-07 2005-12-20 The Boeing Company Inter-fluid seal assembly and method therefor
EP1712816A1 (de) * 2005-04-14 2006-10-18 Siemens Aktiengesellschaft Dichtungssystem zur Abdichtung eines Prozessgasraumes gegen einen Dichtraum
EP1962000A1 (de) * 2007-02-26 2008-08-27 Siemens Aktiengesellschaft Dichtung für eine Strömungsmaschine
EP1961921A1 (de) * 2007-02-26 2008-08-27 Siemens Aktiengesellschaft Dichtung für eine Strömungsmaschine
DE102007037311B4 (de) 2007-08-08 2009-07-09 GMK Gesellschaft für Motoren und Kraftanlagen mbH Wellendichtung für eine Turbine für eine ORC-Anlage, ORC-Anlage mit einer derartigen Turbinenwellendichtung und Verfahren zum Betreiben einer ORC-Anlage
US8113764B2 (en) * 2008-03-20 2012-02-14 General Electric Company Steam turbine and a method of determining leakage within a steam turbine
US8123462B2 (en) * 2008-10-15 2012-02-28 General Electric Company Pressurized sealed chamber between multiple pressurized casings of machine and related method
EP2376821B1 (en) 2008-12-15 2013-07-10 Flowserve Management Company Seal leakage gas recovery system
FR2946723B1 (fr) * 2009-06-10 2011-08-05 Snecma Controle non destructif d'une lechette d'etancheite
DE102011005026A1 (de) * 2011-03-03 2012-09-06 Siemens Aktiengesellschaft Teilfugenabdichtung bei einem Gehäuse für eine Fluidmaschine
US8888444B2 (en) * 2011-05-16 2014-11-18 General Electric Company Steam seal system
EP2690258A1 (de) 2012-07-24 2014-01-29 Siemens Aktiengesellschaft Dichtungsanordnung einer Dampfturbine wobei eine Sperrflüssigkeit und eine Wrasendampfabsaugung verwendet wird
DE102012219520A1 (de) 2012-10-25 2014-04-30 Siemens Aktiengesellschaft Prozessgasverdichter-Gasturbinenstrang
US20140119881A1 (en) * 2012-10-31 2014-05-01 General Electric Company Apparatus for recirculating a fluid within a turbomachine and method for operating the same
DE102014214685A1 (de) * 2014-07-25 2016-01-28 Thyssenkrupp Ag Dichtvorrichtung zur Abdichtung einer drehbaren Welle eines Gaskompressors und/oder eines Gasexpanders in einer Anlage zur Herstellung von Salpetersäure
EP3418502A1 (de) * 2017-06-20 2018-12-26 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren zur überprüfung einer strömungsmaschine
CN111335969A (zh) * 2020-04-01 2020-06-26 江苏核电有限公司 一种核电汽轮机高压缸端部漏汽处理装置及漏气处理方法
CN112594013B (zh) * 2020-12-11 2022-03-01 西安交通大学 用于有机工质透平轴端密封及工质回收的装置及方法

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB158880A (en) * 1920-02-04 1921-10-20 Anders Marius Pedersen Lundega Improvements in or relating to turbine glands
DE451680C (de) 1926-04-15 1927-11-01 Bbc Brown Boveri & Cie Lahyrinthstopfbuechse fuer die Wellen von Maschinen mit hoher Drehzahl
DE576969C (de) 1929-09-07 1933-05-19 Siemens Schuckertwerke Akt Ges Einrichtung zur Verringerung der Stopfbuechsenleckdampfverluste bei Dampfturbinen
GB618133A (en) * 1946-01-25 1949-02-16 Goetaverken Ab Improvements in compressors driven by turbines
GB838092A (en) * 1955-10-07 1960-06-22 English Electric Co Ltd Improvements in and relating to condensing steam turbines
GB872646A (en) * 1957-01-18 1961-07-12 English Electric Co Ltd Improvements in and relating to condensing steam turbines
DE1109722B (de) * 1959-03-21 1961-06-29 Siemens Ag Absaugeeinrichtung fuer Turbinen-kondensatoren
CH382779A (de) * 1959-03-21 1964-10-15 Siemens Ag Luft- oder Dampf-Absaugeeinrichtung aus Anlagen mit unterschiedlich anfallenden Luft- oder Dampfmengen
CH449355A (de) * 1966-12-23 1967-12-31 Bbc Brown Boveri & Cie Flüssigkeitsgesperrte Stopfbüchse
US3604206A (en) * 1968-07-31 1971-09-14 Gen Electric Shaft-sealing system for nuclear turbines
CH574564A5 (pl) * 1974-08-16 1976-04-15 Bbc Brown Boveri & Cie
CA1035802A (en) * 1976-07-22 1978-08-01 John G. Williams Self actuated shaft sealing system for turbines
CH635401A5 (de) * 1978-08-31 1983-03-31 Bbc Brown Boveri & Cie Sperrdampfvorrichtung und verwendung desselben.
US4193603A (en) * 1978-12-21 1980-03-18 Carrier Corporation Sealing system for a turbomachine
JPS5951109A (ja) * 1982-09-17 1984-03-24 Hitachi Ltd 蒸気原動所の復水器真空保持装置
DE8708383U1 (pl) * 1986-08-20 1988-10-20 Koerting Hannover Ag, 3000 Hannover, De
DE4020587A1 (de) * 1990-06-28 1992-01-02 Siemens Ag Wrasendampfkondensatoranordnung
DE69204668T2 (de) * 1992-07-10 1996-03-21 Ansaldo Energia Spa Verfahren zur Abdichtung des Rotors einer geothermischen Nassdampfturbine.

Also Published As

Publication number Publication date
CN1054179C (zh) 2000-07-05
CZ255295A3 (en) 1996-01-17
CZ286496B6 (en) 2000-04-12
DE4313805A1 (de) 1994-11-03
EP0696336B1 (de) 1997-07-02
CN1121740A (zh) 1996-05-01
BR9406436A (pt) 1996-01-09
EP0696336A1 (de) 1996-02-14
DE59403257D1 (de) 1997-08-07
WO1994025738A1 (de) 1994-11-10
JP3573748B2 (ja) 2004-10-06
JPH08510307A (ja) 1996-10-29
PL311223A1 (en) 1996-02-05
RU2117769C1 (ru) 1998-08-20
US5632492A (en) 1997-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL174278B1 (pl) Układ uszczelniający do przeprowadzenia wału przez stałą obudowę
US20070147988A1 (en) Centrifugal compressor and dry gas seal system for use in it
RU2573728C2 (ru) Паротурбинная система (варианты) и способ работы паротурбинной системы
US11300011B1 (en) Gas turbine heat recovery system and method
CN1091210C (zh) 汽轮机、汽轮机装置以及冷却汽轮机的方法
US20170184472A1 (en) Sensor arrangement and measurement method for a turbomachine
RU2527802C2 (ru) Паровая турбина
JP5512806B2 (ja) ターボ機械
JP4700945B2 (ja) ガスタービンエンジンを作動させるための方法及び装置
RU182819U1 (ru) Теплоутилизационная установка с герметичным замкнутым контуром
JPH0849503A (ja) 復水タービン
JP2010142709A (ja) フィルタ装置
JP2011089455A (ja) シール機構を備えた装置
US11397123B2 (en) Engine with valve device and test method
JPH04232309A (ja) タービン用の蒸気復水装置
GB1582209A (en) Apparatus for sealing the bearing chamber of a turbo machine shaft
JP3276276B2 (ja) ガスタービンの冷却装置
JPH0255807A (ja) コンバインドサイクル発電プラント用の潤滑給油装置
JP4166467B2 (ja) ウォータインダクション防止装置
JPH06299803A (ja) 蒸気タービンのグランドシール蒸気系統のバイパス方法
JPS5896102A (ja) 蒸気タ−ビンロ−タの暖機方法及びその装置
CN108431375B (zh) 蒸汽涡轮冷却装置
JPH04369387A (ja) 復水器の真空度自動調整装置
WO2019167276A1 (ja) ガスタービンの燃料ガス貯蔵システム及びガスタービンへの燃料ガス供給方法
JPH04113081A (ja) ポンプ封水装置