PL173510B1 - Zwijacz pasa bezpieczeństwa - Google Patents

Zwijacz pasa bezpieczeństwa

Info

Publication number
PL173510B1
PL173510B1 PL94303266A PL30326694A PL173510B1 PL 173510 B1 PL173510 B1 PL 173510B1 PL 94303266 A PL94303266 A PL 94303266A PL 30326694 A PL30326694 A PL 30326694A PL 173510 B1 PL173510 B1 PL 173510B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
spool
belt
toothing
torsion bar
retractor according
Prior art date
Application number
PL94303266A
Other languages
English (en)
Inventor
Ralf Ebner
John Grout
Volker Holzapfel
Albrecht Müller
Günter Weyhmüller
Original Assignee
Trw Repa Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Trw Repa Gmbh filed Critical Trw Repa Gmbh
Publication of PL173510B1 publication Critical patent/PL173510B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/34Belt retractors, e.g. reels
    • B60R22/46Reels with means to tension the belt in an emergency by forced winding up
    • B60R22/4676Reels with means to tension the belt in an emergency by forced winding up comprising energy-absorbing means operating between belt reel and retractor frame
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/34Belt retractors, e.g. reels
    • B60R22/46Reels with means to tension the belt in an emergency by forced winding up
    • B60R22/4619Transmission of tensioning power by cable, e.g. using a clutch on reel side
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/34Belt retractors, e.g. reels
    • B60R22/46Reels with means to tension the belt in an emergency by forced winding up
    • B60R2022/468Reels with means to tension the belt in an emergency by forced winding up characterised by clutching means between actuator and belt reel

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Automotive Seat Belt Assembly (AREA)

Abstract

1. Zwijacz pasa bezpieczenstwa z osadzo- na obrotowo w obudowie szpula i napina- czem do obracania szpuli w kierunku zwijania pasa, znamienny tym, ze napinacz jest sprzezony z pierwszym koncem drazka skretnego (30), którego drugi koniec jest po- laczony sztywno ze szpula (12), przy czym w naprezonym stanie pasa drazek skretny (30) jest zablokowany na swym pierwszym koncu przez mechanizm blokujacy w kierunku od- wijania pasa i skrecony miedzy swoimi dwo- ma koncami przez obrócona pod obciaze- niem szpule (12). Fig. 2 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zwijacz pasa bezpieczeństwa.
Tego typu zwijacz znany jest z niemieckiego opisu patentowego nr 36 00 004 C2. Zawiera on z osadzoną obrotowo w obudowie szpulę i napinacz do obracania szpuli w kierunku nawijania
173 510 pasa. W tym znanym zwijaczu po naprężeniu pasa szpula jest blokowana. Zabezpieczające działanie systemów pasów bezpieczeństwa wyposażonych w napinacze próbowano zwiększyć w ten sposób, ze po naprężeniu pasa realizowano przemianę energii w celu zredukowania ' maksymalnych obciążeń wewnątrz pasa. Przemiana energii może się odbywać na przykład z użyciem ogniw rozciągliwych, wstawionych w siłowy zamek systemu pasów i odkształcających się plastycznie pod wpływem obciążenia.
W rozwiązaniu według wynalazku proponuje się nowy rodzaj zwijacza z napinaczem, w który wbudowane jest urządzenie do przemiany materii.
Zwijacz pasa bezpieczeństwa z osadzoną obrotowo w obudowie szpulą i napinaczem do obracania szpuli w kierunku zwijania pasa, według wynalazku charakteryzuje się tym, ze napinacz jest sprzężony z pierwszym końcem drążka skrętnego, którego drugi koniec jest połączony sztywno ze szpulą, przy czym w naprężonym stanie pasa drążek skrętny jest zablokowany na swym pierwszym końcu przez mechanizm blokujący w kierunku odwijania pasa i skręcony między swoimi dwoma końcami przez obróconą pod obciążeniem szpulę.
Korzystnie szpula jest połączona z mechanizmem zapadkowym, który składa się z, osadzonej obrotowo w ograniczonym stopniu na szpuli, tarczy sterującej, uzębienia blokującego na szpuli i zapadki, przy czym tarcza sterująca jest połączona ze szpulą za pomocą, ograniczającego moment obrotowy, sprzęgła.
Korzystnie sprzęgło składa się z pierwszego uzębienia, znajdującego się na szpuli, oraz drugiego uzębienia, znajdującego się na tarczy sterującej i dociskanego sprężyną do pierwszego uzębienia na szpuli.
Korzystnie tarcza sterująca jest dociskana sprężyście w kierunku osiowym do szpuli, zaś pierwsze i drugie uzębienie zawiera uzębienie czołowe.
Korzystnie tarcza sterująca jest osadzona przesuwnie wzdłuż osi na, połączonym na stałe ze szpulą, kołku, zaś pomiędzy rozszerzonym końcem kołka i tarczą sterującą jest zamocowana sprężyna, dociskająca tarczę sterującą w kierunku osiowym.
Korzystnie szpula zaopatrzona jest w uzębienie zewnętrzne, w które wchodzi, dociskane sprężyście w kierunku promieniowym, odchylne na zewnątrz, uzębienie wewnętrzne tarczy sterującej.
Korzystnie napinacz składa się z krążka linowego, na którego zewnętrznym obwodzie nawinięte jest cięgło linkowe, połączonego sztywno z krążkiem linowym koła zapadkowego, na którego zewnętrznym obwodzie osadzona jest co najmniej jedna, odchylna na zewnątrz, zapadka sprzęgająca, oraz z, połączonego sztywno z pierwszym końcem drążka skrętnego, koła sprzęgającego z uzębieniem sprzęgającym, w które jest selektywnie wprowadzana zapadka sprzęgająca.
Korzystnie mechanizm blokujący składa się z, połączonego sztywno z pierwszym końcem drążka skrętnego, koła zapadkowego, na którego obwodzie zewnętrznym osadzona jest co najmniej jedna, odchylna na zewnątrz, zapadka blokująca oraz, wspartego na obudowie, pierścienia z uzębieniem blokującym, w które jest selektywnie wprowadzana zapadka blokująca.
Korzystnie połączone sztywno z pierwszym końcem drążka skrętnego koło sprzęgające stanowi jedną część z kołem zapadkowym.
Korzystnie pierścień jest osadzony obrotowo na obudowie z ogranicznikiem w postaci zderzaka i zaopatrzony w krzywkę sterującą, współpracującą z zapadką blokującą i odłączającą ją, po obróceniu pierścienia do zderzaka, od uzębienia blokującego szpuli.
Korzystnie szpula jest pusta, a drążek skrętny usytuowany jest współosiowo wewnątrzniej.
Zwijacz według wynalazku charakteryzuje się tym, że napinacz jest sprzężony z pierwszym końcem drążka skrętnego, którego drugi koniec połączony jest sztywno ze szpulą. Po naprężeniu pasa pierwszy koniec drążka skrętnego zostaje za pomocą mechanizmu blokującego zablokowany względem obudowy przed obrotem w kierunku odwijania, tak że przy obrocie szpuli pod obciążeniem drążek skrętny ulega skręceniu między swoimi końcami. Taki drążek skrętny pozwala po naprężeniu pasa na powrotny obrót szpuli o kąt, który jest więcej niż wystarczający dla zajścia zamierzonej przemiany energii. Pręty skrętne z odpowiednich gatunków stali umożliwiają skręcenie o ponad 360° pomiędzy obydwoma ich końcami.
173 510
W korzystnym przykładzie wykonania zwijacza pasa z, reagującym na ruch pojazdu, systemem blokującym, pomiędzy tarczą sterującą i szpulą pasa umieszczone jest, ograniczające moment obrotowy, sprzęgło. Za pomocą tego sprzęgła tarcza sterująca jest, począwszy od określonego obciążenia, odłączana od szpuli pasa, w związku z czym tarcza sterująca, blokowana przez reagujący na ruch pojazdu czujnik, nie ulega zniszczeniu przy obrocie szpuli w kierunku odwijania pasa, a co za tym idzie, reagujący na ruch pojazdu mechanizm blokujący zachowuje zdolność działania.
W kolejnym korzystnym przykładzie wykonania napinacz jest połączony ze szpulą pasa za pomocą sprzęgła zapadkowego, zaś po naprężeniu pasa jest ponownie odłączany, dzięki czemu szpula ma możliwość swobodnego obracania się, a reagujący na ruch pojazdu mechanizm blokujący zachowuje w pełni zdolność działania.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia napinacz pasa ze zwijaczem, bez elementów roboczych służących do sterowania mechanizmem blokującym, w widoku eksplodującym, fig. 2 - zwijacz pasa z fig. 1, w przekroju osiowym, fig. 3 - zwijacz pasa w przekroju wzdłuż linii ΠΙ-ΠΙ na fig. 2, fig. 4 - zwijacz pasa z elementami roboczymi służącymi do sterowania mechanizmem blokującym, w. znacznie uproszczonym widoku eksplodującym, fig. 5 - tarczę sterującą w widoku perspektywicznym, fig. 6 - drugi przykład wykonania zwijacza pasa z elementami roboczymi służącymi do sterowania mechanizmem blokującym, w częściowym widoku eksplodującym, fig. 7 - trzeci przykład wykonania zwijacza pasa z elementami roboczymi służącymi do sterowania mechanizmem blokującym, w znacznie uproszczonym widoku eksplodującym, fig. 8 - tarczę sterującą, ukazanego na fig. 7 przykładu wykonania, w znacznie uproszczonym widoku z przodu, zaś fig. 9 - tarczę sterującą, ukazanego na fig. 7 przykładu wykonania, w znacznie uproszczonym widoku perspektywicznym.
W przedstawionym na fig. 1 do 5 przykładzie wykonania zwijacza pasa z napinaczem, pomiędzy ramionami przenoszącej obciążenia obudowy 10 osadzana jest obrotowo szpula 12 pasa. Na szpulę 12 nawinięta jest taśma 14 pas’a.
Po lewej na fig. 1 stronie obudowy 10 znajduje się mechanizm sterowania blokadą szpuli pasa, zaś po prawej stronie obudowy 10 znajduje się, współpracująca z końcem szpuli 12, nie przedstawiona tutaj, sprężyna nawijająca, która działa na szpulę 12 w kierunku zwijania pasa. Zapadka blokująca 16 blokuje obrót szpuli 12 w kierunku wyciągania pasa w zależności od ruchu pojazdu i/lub taśmy pasa, przez zazębianie się z uzębieniem blokującym 11 na szpuli.
Po prawej stronie obudowy 10 znajdują się również elementy robocze, niezbędne do naprężania pasa i następującej po nim przemiany energii.
Do elementów tych należy cięgło linowe 18, które przy uruchomieniu napinacza pasa wywiera siłę rozciągającą, na przykład za pomocą liniowego pirotechnicznego napędu tłokowo-cylindrycznego, masy bezwłasnościowej, napiętej sprężyny lub temu podobnych. Na cięgle linowym 18 znajduje się element zaciskowy 19, za pomocą którego cięgło linowe 18 jest zakotwione na tłoku liniowego napędu tłokowo-cylindrycznego. Cięgło linowe 18 zaczepione jest na obwodzie krążka linowego 20, tworząc wokół niego co najmniej jeden zwój. Krążek linowy 20 jest osadzony na pierwszym cylindrycznym odsadzeniu pierwszego koła zapadkowego 22 i sprzężony z nim napędowo.
Koło zapadkowe 22 jest na powierzchni obwodowej zaopatrzone w co najmniej cztery, rozmieszczone wzdłuż obwodu, odchylne zapadki 24. Zapadki 24 są przesunięte parami, względem rozmieszczenia co 90°, o połowę podziałki uzębienia, zwiększając w ten sposób pewność zaczepienia. Znajdujące się na tarczy 26 sprężyny płytkowe 28 dociskają zapadki 24 względem koła zapadkowego 22 promieniowo do wewnątrz, tak że odchylenie zapadki wymaga pokonania siły sprężyny. Tarcza 26 jest usytuowana współśrodkowo względem koła zapadkowego 22.
Pierwsze koło zapadkowe 22 jest osadzone obrotowo na zwróconym w stronę napinacza pasa końcu drążka skrętnego 30, umieszczonego współosiowo wewnątrz szpuli 12 pasa.
Drugie koło zapadkowe 32 stanowi jedną część z cylindrycznym kołem 32a, które wewnętrznym uzębieniem sprzęgającym, przyporządkowanym pierwszemu kołu zapadkowe173 510 mu 22, obejmuje pierwsze koło zapadkowe 22, i jest wraz z nim usytuowane współosiowo wokół drążka skrętnego 30 oraz połączone z drążkiem skrętnym 30 kształtowo.
Zapadki 24 są osadzone odchylnie na powierzchni obwodowej pierwszego koła zapadkowego 22 w ten sposób, że rozchylają się na zewnątrz przy określonym przyspieszeniu obrotowym pierwszego koła zapadkowego 22 i sprzężonego z nim napędowo krążka linowego 20, i wchodzą w wewnętrzne uzębienie sprzęgające drugiego koła zapadkowego 32, sprzęgając tym samym krążek linowy 20 przez koła zapadkowe 22, 32 i drążek skrętny 30 ze szpulą 12 pasa.
Drugie koło zapadkowe 32 zaopatrzone jest w cztery, rozmieszczone wzdłuż obwodu, dociskane promieniowo do wewnątrz sprężynami płytkowymi 38, zapadki 34. Te zapadki 34 przesunięte podobnie do zapadek 24. Sprężyny płytkowe 38 są umieszczone na tarczy sterującej, usytuowanej na kole zapadkowym 32, współosiowo względem niego.
Wokół drugiego koła zapadkowego 32 znajduje się, zaopatrzony w wewnętrzne uzębienie sprzęgające, pierścień 40. Pierścień ’40 jest osadzony w połączonym z obudową 10 elemencie łożyskowym 10a. Wewnętrzne uzębienie sprzęgające i zapadki 34 są zatem ukształtowane w ten sposób, że przy określonym przyspieszeniu obrotowym drążka skrętnego 30, a zatem drugiego koła zapadkowego 32, w kierunku wyciągania pasa, zapadki 34 wchodzą, przeciwnie do działania sprężyn płytkowych 38, w wewnętrzne uzębienie sprzęgające pierścienia 40.
Pierścień 40 jest po stronie zwróconej do obudowy 10 zaopatrzony w krzywkę sterującą 42, która przy obrocie pierścienia 40 w kierunku wyciągania pasa zaczepia o zapadkę wewnętrzną 16, przemieszczając ją w dół w położenie bierne. Powoduje to wyłączenie mechanizmu blokującego.
Pierścień 40 na powierzchni obwodowej zaopatrzony jest w element oporowy 44. Odpowiadający temu elementowi oporowemu 44, współpracujący z nim zderzak 46, znajduje się na obudowie 10, od strony napinacza pasa. Pomiędzy elementem oporowym 44 i zderzakiem 46 znajduje się sprężyna dociskowa 48 działająca wstępnie na pierścień 40 w kierunku od zderzaka 46. Przy włączaniu drugiego koła zapadkowego 32 w pierścień 40 zostaje on obrócony przeciwnie do działania sprężyny dociskowej 48 do chwili, gdy element oporowy 44 dojdzie do zderzaka 46, blokując dalszy obrót pierścienia 40.
Na odwrotnym względem napinacza pasa końcu drążek skrętny 30 zaopatrzony jest w rowkowaną główkę 50, wchodzącą w dopasowane do niej wybranie 52 szpuli 12 pasa i tworzącą z nią połączenie kształtowe. Szpula 12 pasa składa się w zasadzie z dwóch bocznych kołnierzy 12a, 12b i, mającego kształt pustego cylindra, płaszcza 12c, w którym znajduje się, nie przedstawiona tutaj, szczelina do przełożenia nawijanej na szpulę 12 taśmy 14 pasa. Drążek skrętny 30 biegnie przez cylindryczną przestrzeń wewnętrzną płaszcza 12c szpuli. Koniec taśmy 14 pasa tworzy pętlę, nasuniętą na drążek skrętny 30. Drążek skrętny 30 jest, poprzez rowkowaną główkę 50, połączony sztywno ze szpulą 12 pasa. W położeniu spoczynkowym zapadki 24 i 34 kół zapadkowych 22 i 32 znajdują się poza odpowiadającymi im, wewnętrznymi uzębieniami sprzęgającymi, dzięki czemu szpula 12 pasa może się bez przeszkód obracać wraz z drążkiem skrętnym 30.
Po stronie oddalonej od napinacza szpula 12 zaopatrzona jest w występ 60 z uzębieniem czołowym 62. Na tym, służącym za wałek, występie 60 szpuli 12 osadzona jest za pomocą piasty 66 tarcza sterująca 64, która swym uzębieniem czołowym 68, znajdującym się na powierzchni czołowej od strony szpuli 12 względnie występu 60, zazębia się z uzębieniem czołowym 62 występu 60. Tarcza sterująca 64 jest przesuwna osiowo względem występu 60, tak że zwrócone do siebie uzębienia czołowe 62 i 68 mogą się rozłączać, umożliwiając obrót tarczy sterującej 60 względem szpuli 12. Dla przejrzystości pokazano to na fig. 2 w sposób bardzo uproszczony.
Tarcza sterująca 64 jest na swym obwodzie zewnętrznym zaopatrzona w uzębienie sterujące 69 dla mechanizmu wyzwalającego, reagującego na ruch pojazdu. Na tarczy sterującej 64 umieszczona jest tarcza bezwładnościowa 70, osadzona na niej obrotowo w zadanym przedziale kątowym. Z uzębieniem sterującym 69 tarczy sterującej 64 współpracuje w znany sposób, reagujący na ruch pojazdu, mechanizm wyzwalający 71, w którego skład wchodzi, spoczywająca na bezwładniku kulowym, osadzona odchylnie na obudowie 10, zapadka wyzwalająca 75. Za pomocą tarczy sterującej uaktywniana jest w znany sposób, współpracująca z uzębieniem blokującym 11 na kołnierzu 12a, 12b, szpuli 12 pasa, zapadka blokująca 16 (fig. 1).
173 510
W osiowe wybranie 72 występu 60 wciśnięty jest kołek 74. Kołek 74 ma poszerzony koniec 76, który służy za powierzchnię oporową dla sprężyny 78. Sprężyna 78 przylega do powierzchni czołowej 66 tarczy sterującej 64 i dociska tarczę sterującą 64 w kierunku osiowym do uzębienia czołowego 62 występu 60. Uzębienia czołowe 62 oraz 68, jak również kołek 74 i sprężyna 78, tworzą między tarczą sterującą 64 i szpulą 12 sprzęgło, ograniczające moment obrotowy.
Przy uruchomieniu napinacza pasa następuje w znany sposób przekazanie momentu obrotowego za pośrednictwem cięgła linowego 18 na obwód krążka linowego 20. W wyniku spowodowanego tym obrotu krążka linowego 20 zapadki 24 koła zapadkowego 22 zostają najpierw wprowadzone w wewnętrzne uzębienie sprzęgające koła zapadkowego 32, tak że krążek linowy 20, koło zapadkowe 32 i drążek skrętny 30 zostają połączone sztywno ze sobą. Przez drążek skrętny 30 obrót krążka linowego 20 jest przekazywany na szpulę 12 pasa. Jest ona napędzana w kierunku nawijania, co powoduje wyciągnięcie luźnych odcinków pasów z systemu pasów bezpieczeństwa. Po zakończeniu napinania pasa oba koła zapadkowe, 22 i 23, pozostają sprzężone ze sobą, tak że drążek skrętny 30 jest nadal połączony sztywno z krążkiem linowym 20.
Po zakończeniu napinania pasa następuje przesunięcie pasażera pojazdu do przodu, w związku z czym taśma 14 jest odwijana ze szpuli 12. Szpula 12, drążek skrętny 30 i drugie koło zapadkowe 32 obracają się wraz z pierwszym kołem zapadkowym 22 w kierunku wyciągania pasa.
Zapadki 34 drugiego koła zapadkowego 32 odchylają się przy dostatecznie dużym przyspieszeniu obrotowym, przeciwnie do działania sprężyn płytkowych 38, i wchodzą w wewnętrzne uzębienie sprzęgające pierścienia 40. Pierścień 40 jest w wyniku tego obracany przeciwnie do działania sprężyny dociskowej 48 do chwili, gdy element oporowy 44 pierścienia 40 dojdzie do zderzaka46 obudowy 10, co powoduje zatrzymanie dalszego obrotu pierścienia 10. Krzywka sterująca 42 zaczepia przy tym o zapadkę blokującą 16 i przesuwa ją ku dołowi w położenie bierne. Szpula 12 pasa jest równocześnie hamowana w kierunku wyciągania pasa przez drążek skrętny 30, drugie koło zapadkowe 32, pierścień 40, oraz oparcie elementu oporowego 44 o zderzak 46.
Jeżeli jednak po naprężeniu pasa w systemie pasów bezpieczeństwa wystąpi duże obciążenie, w związku z czym za pomocą taśmy 14, w wyniku naprężenia o wartości kilku kN, na szpulę 12 zostanie przekazany odpowiednio duży moment obrotowy, wówczas drążek skrętny 30 zaczyna się odkształcać plastycznie w wyniku obrotu wokół swej osi. To odkształcenie plastyczne powoduje pochłonięcie energii i daleko idącą absorpcję maksymalnych naprężeń, występujących w taśmie 14. Poprzez odpowiedni dobór wymiarów i materiału można odpowiednio ustawić zarówno wartość progową, powyżej której występuje plastyczne odkształcenie drążka skrętnego 30, jak też jego dalsze zachow.anie, co daje możliwość praktycznie dowolnej regulacji tłumienia.
Ponieważ zapadka blokująca 16 w dalszym ciągu jest utrzymywana poza szpulą 12 pasa, szpula może obracać się bez przeszkód.
Jeżeli następnie odciąży się taśmę pasa 14, wówczas pod działaniem sprężyn płytkowych 28 i 38 zapadki 24 i 34 wychodzą z odpowiednich uzębień sprzęgających. Ponadto pierścień 40 jest cofany przez sprężynę 38 w swoje położenie wyjściowe, umożliwiając ponowne nawijanie i blokowanie zależne od ruchu pojazdu.
Jeszcze przed uruchomieniem napinacza pasa zapadka wyzwalająca 75 wchodzi w uzębienie sterujące 69 tarczy sterującej 64. Wskutek ukształtowania uzębienia sterującego 69 możliwy jest jednak obrót tarczy sterującej 64 wraz ze szpulą 12 w kierunku zwijania pasa. Przy następującym potem obrocie w kierunku odwijania tarcza sterująca 64 nie może jednak poruszać się wraz ze szpulą 12. Ograniczające moment obrotowy sprzęgło pomiędzy tarczą sterującą 64 i szpulą 12 powoduje odłączenie tarczy sterującej 64 od szpuli 12 względnie występu 60. Jeżeli zostanie przekroczony, określony przez sprężynę 78 i geometrię uzębień czołowych 62, 68 moment obrotowy między szpulą 12 pasa i tarczą sterującą 64, wówczas następuje osiowy przesuw tarczy sterującej 64 aż do rozłączenia uzębień 62 i 68. Dzięki temu zależny od ruchu
173 510 pojazdu mechanizm wyzwalający zachowuje zdolność działania również po procesie napinania pasa i następującej po nim przemianie energii.
Na fig. 5 tarcza sterująca 64 jest przedstawiona w innym widoku perspektywicznym. Widoczne jest tu wyraźnie uzębienie 68, współpracujące z uzębieniem 62 występu 60.
Na fig. 6 przedstawiony jest kolejny przykład wykonania wynalazku. Zamiast występu 60 występuje tutaj czop 60a z uzębieniem zewnętrznym 80, oddzielony od szpuli 12. Czop 60a z uzębieniem zewnętrznym 80 wchodzi w wybranie 82 w szpuli 12, zaopatrzone w odpowiednie uzębienie wewnętrzne 84, w związku z czym jest połączony sztywno ze szpulą 12 pasa. Tarcza sterująca 64 jest, jak w poprzednim przykładzie wykonania, osadzona na czopie 60a.
Na fig. 7 widoczna jest także część, reagującego na ruch pojazdu i pasa, mechanizmu blokującego. Pierścień sterujący 88 jest osadzony obrotowo po zewnętrznej stronie obudowy l0. Pierścień sterujący 88 zaopatrzony jest w uzębienie wewnętrzne 90 i osadzony w znany sposób na obudowie 10 w celu uruchamiania zapadki blokującej 50. Uzębienie wewnętrzne 90 współpracuje z, nie przedstawioną tutaj, zapadką sterującą na tarczy sterującej 64, która przy obrocie tarczy bezwładnościowej 70 względem tarczy sterującej 64 łączy tarczę sterującą 64 z pierścieniem sterującym 88, powodując blokadę szpuli 12. W tym przykładzie wykonania tarcza bezwładnościowa 70 osadzona jest na piaście 66 tarczy sterującej 64. Reagujący na ruch pojazdu czujnik 71a zawiera, spoczywającą na bezwładniku kulkowym 37a, zapadkę wyzwalającą 75a i działa na tej samej zasadzie, co czujnik 71.
Na fig. 7 do 9 przedstawiony jest kolejny przykład wykonania, ograniczającego moment obrotowy; sprzęgła między szpulą 12 i tarczą sterującą 64. Występ 60 różni się od poprzedniego przykładu wykonania tym, że zaopatrzony jest w uzębienie zewnętrzne 92. Odpowiednio do tego ukształtowane jest uzębienie na tarczy sterującej 64. Trzy odchylne zapadki 94, 96, i 98 mają po stronie wewnętrznej uzębienie wewnętrzne 100, które współpracuje z uzębieniem zewnętrznym 92 występu 60. Zapadki 94, 96 i 98 są sprężyste i wstępnie dociśnięte do wewnątrz w celu zazębienia z zewnętrznym uzębieniem 92 występu 60. Jeżeli jednak siła, skierowana promieniowo na zewnątrz, przekroczy siłę sprężystości zapadek 94 do 98, wówczas zapadki 94 do 98 są rozchylane promieniowo na zewnątrz, względem tarczy sterującej 64, odłączając tym samym tarczę sterującą 64 od szpuli 12.
Ograniczające moment obrotowy sprzęgło pozwala osiągnąć dodatkowy efekt. Przy wyzwalaniu, połączonego ze szpulą 12 napinacza, szpula 12 jest silnie przyspieszana w kierunku przeciwnym do kierunku odwijania pasa. W chwili obecnej stosuje się generatory gazowe o zwiększonej mocy, umożliwiające skuteczne usuwanie luzu pasa. Sprzężenie tarczy bezwładnościowej 90, powodujące wyzwolenie zależnego od ruchu pojazdu mechanizmu blokującego, jest dostosowane do wartości przyspieszenia obrotowego od około 0,5 g do 2 g. Jednak w procesie naprężania pasa występują znacznie wyższe przyspieszenia obrotowe, które mogą powodować uszkodzenie urządzenia wyzwalającego mechanizm blokujący, zwłaszcza przy stosowaniu generatorów gazowych o zwiększonej mocy. Dzięki zastosowaniu sprzęgła, ograniczającego moment obrotowy w obu kierunkach, zapewnia się w prosty sposób odłączenie tarczy sterującej 64 od szpuli 12, również na początku naprężania pasa, dzięki czemu urządzenie wyzwalające zachowuje zdolność działania w dowolnych warunkach.
173 510
173 510
Fig. 4
173 510
Fig. 6
•70
173 510
Fig. 8
Fig. 7
173 510
CT> GO
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz Cena 4,00 zł

Claims (11)

Zastrzeżenia patentowe
1. Zwijacz pasa bezpieczeństwa z osadzoną obrotowo w obudowie szpulą i napinaczem do obracania szpuli w kierunku zwijania pasa, znamienny tym, że napinacz jest sprzężony z pierwszym końcem drążka skrętnego (30), którego drugi koniec jest połączony sztywno ze szpulą (12), przy czym w naprężonym stanie pasa drążek skrętny (30) jest zablokowany na swym pierwszym końcu przez mechanizm blokujący w kierunku odwijania pasa i skręcony między swoimi dwoma końcami przez obróconą pod obciążeniem szpulę (12).
2. Zwijacz według zastrz. 1, znamienny tym, ze szpula (12) jest połączona z mechanizmem zapadkowym, który składa się z, osadzonej obrotowo w ograniczonym stopniu na szpuli (12), tarczy sterującej (64), uzębienia (11) na szpuli (12) i zapadki (16), przy czym tarcza sterująca (64) jest połączona ze szpulą (12) za pomocą, ograniczającego moment obrotowy, sprzęgła.
3. Zwijacz według zastrz. 2, znamienny tym, że sprzęgło składa się z pierwszego uzębienia, znajdującego się na szpuli (12), oraz drugiego uzębienia, znajdującego się na tarczy sterującej (64) i dociskanego sprężyną do pierwszego uzębienia na szpuli (12).
4. Zwijacz według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że tarcza sterująca (64) jest dociskana sprężyście w kierunku osiowym do szpuli (12), zaś pierwsze i drugie uzębienie zawiera uzębienie czołowe (62, 68).
5. Zwijacz według zastrz. 4, znamienny tym, że tarcza sterująca (64) jest osadzona przesuwnie wzdłuż osi na, połączonym na stałe ze szpulą (12), kołku (74), zaś pomiędzy rozszerzonym końcem (76) kołka (74) i tarczą sterującą (64) jest zamocowana sprężyna (78), dociskająca tarczę sterującą (64) w kierunku osiowym.
6. Zwijacz według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że szpula (12) zaopatrzona jest w uzębienie zewnętrzne (92), w które wchodzi, dociskane sprężyście w kierunku promieniowym, odchylne na zewnątrz, uzębienie wewnętrzne (100) tarczy sterującej (64).
7. Zwijacz według zastrz. 1, znamienny tym, że napinacz składa się z krążka linowego (20), na którego zewnętrznym obwodzie nawinięte jest cięgło linkowe (18), połączonego sztywno z krążkiem linowym (20) koła zapadkowego (22), na którego zewnętrznym obwodzie osadzona jest co najmniej jedna, odchylna na zewnątrz, zapadka sprzęgająca (24), oraz z, połączonego sztywno z pierwszym końcem drążka skrętnego (30), koła sprzęgającego (32a) z uzębieniem sprzęgającym, w które jest selektywnie wprowadzana zapadka sprzęgająca (24).
8. Zwijacz według zastrz. 1, znamienny tym, że mechanizm blokujący składa się z, połączonego sztywno z pierwszym końcem drążka skrętnego (30), koła zapadkowego (32), na którego obwodzie zewnętrznym osadzonajest co najmniej jedna, odchylna na zewnątrz, zapadka blokująca (34) oraz, wspartego na obudowie (10), pierścienia (40) z uzębieniem blokującym, w które jest selektywnie wprowadzana zapadka blokująca (34).
9. Zwijacz według zastrz. 7, znamienny tym, że połączone sztywno z pierwszym końcem drążka skrętnego (30) koło sprzęgające (32a) stanowi jedną część z kołem zapadkowym (32).
10. Zwijacz według zastrz. 8, znamienny tym, że pierścień (40) jest osadzony obrotowo na obudowie z ogranicznikiem w postaci zderzaka (46) i zaopatrzony w krzywkę sterującą (42), współpracującą z zapadką blokującą (16) i odłączającą ją, po obróceniu pierścienia (40) do zderzaka (46), od uzębienia blokującego (11) szpuli (12).
11. Zwijacz według zastrz. 1, znamienny tym, że szpula (12) jest pusta, a drążek skrętny (30) usytuowany jest współosiowo wewnątrz niej.
* * *
PL94303266A 1993-05-05 1994-04-29 Zwijacz pasa bezpieczeństwa PL173510B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4314883A DE4314883A1 (de) 1993-05-05 1993-05-05 Sicherheitsgurtaufroller

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL173510B1 true PL173510B1 (pl) 1998-03-31

Family

ID=6487258

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94303266A PL173510B1 (pl) 1993-05-05 1994-04-29 Zwijacz pasa bezpieczeństwa

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5526996A (pl)
EP (1) EP0627345B1 (pl)
JP (1) JP2610392B2 (pl)
KR (1) KR0142282B1 (pl)
CN (1) CN1102807A (pl)
CZ (1) CZ281028B6 (pl)
DE (2) DE4314883A1 (pl)
ES (1) ES2065875T3 (pl)
PL (1) PL173510B1 (pl)

Families Citing this family (82)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4438097A1 (de) * 1994-10-25 1996-05-02 Trw Repa Gmbh Gurtaufroller mit integriertem Gurtstraffer und Energiewandler
DE19503150A1 (de) * 1995-02-01 1996-08-08 Takata Europ Gmbh Einen Gurtstraffer aufweisende Sicherheitsgurtanordnung in Kraftfahrzeugen
DE19681341C1 (de) * 1995-04-14 2002-08-01 Autoliv Dev Gurtaufroller mit abgedämpftem Kraftbegrenzer
DE29516628U1 (de) * 1995-10-20 1996-01-25 Trw Repa Gmbh Gurtaufroller mit Gurtstraffer und Kraftbegrenzung
DE29613044U1 (de) * 1995-11-09 1996-11-07 Trw Repa Gmbh Gurtaufroller für einen Fahrzeug-Sicherheitsgurt
DE19653510B4 (de) * 1995-12-23 2005-03-10 Volkswagen Ag Gurtkraftbegrenzende Einrichtung für einen Sicherheitsgurt
DE19609524C2 (de) * 1996-03-11 2000-06-08 Autoliv Dev Gurtaufroller-Gurtstrammer-Kombination mit Kraftbegrenzer
DE29605200U1 (de) * 1996-03-20 1996-07-18 Trw Repa Gmbh Gurtaufroller mit an der Gurtspule angreifendem Gurtstraffer
US5687925A (en) * 1996-06-27 1997-11-18 Trw Vehicle Safety Systems Inc. Seat belt retractor with energy management
JP3674800B2 (ja) * 1996-10-17 2005-07-20 エヌエスケー・オートリブ株式会社 シートベルト用リトラクター
DE19648472C1 (de) * 1996-11-22 1998-07-09 Autoliv Dev Sicherheitsgurtaufroller
US5820056A (en) * 1997-02-06 1998-10-13 Alliedsignal Inc. Retractor with load limiting spool
US5895002A (en) * 1997-02-17 1999-04-20 Kabushiki Kaisha Tokai-Rika-Denki-Seisakusho Webbing retractor
US5799893A (en) * 1997-02-19 1998-09-01 Alliedsignal Inc. Multi-level load limiting torsion bar retractor
JPH10278741A (ja) * 1997-04-08 1998-10-20 Tokai Rika Co Ltd ウエビング巻取装置
US5899399A (en) * 1997-06-12 1999-05-04 Trw Vehicle Safety Systems Inc. Seat belt pretensioner
US6405962B1 (en) 1997-08-28 2002-06-18 Nsk Autoliv Co., Ltd. Retractor for use with a seat belt webbing
US6029924A (en) * 1997-10-03 2000-02-29 Nsk Ltd. Retractor for a seat belt
US6158816A (en) * 1997-11-05 2000-12-12 Breed Automotive Technology, Inc. Energy absorbing torsion bar seat belt retractor with sharp onset property
US5934596A (en) * 1998-01-16 1999-08-10 Breed Automative Technology, Inc. Automatic locking retractor with timing clutch mechanism
US6065706A (en) * 1998-04-14 2000-05-23 Breed Automotive Technology, Inc. Energy absorbing seat belt retractor having a torsion bar
US5899402A (en) * 1998-04-14 1999-05-04 Breed Automotive Technology, Inc. Torsion bar with sharp, rapid onset property and retractor
DE29811662U1 (de) * 1998-06-30 1998-11-05 Trw Repa Gmbh Gurtaufroller für einen Fahrzeug-Sicherheitsgurt
DE19907962B4 (de) 1999-02-24 2010-11-18 Takata-Petri Ag Sicherheitsgurtvorrichtung mit Gurtstraffer
JP3628907B2 (ja) * 1999-04-16 2005-03-16 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
GB2354208B (en) * 1999-09-17 2003-11-26 Breed Automotive Tech Retractor
US6494395B1 (en) * 1999-11-02 2002-12-17 Takata Corporation Seat belt retractor with clutch mechanism
DE19959956A1 (de) * 1999-12-13 2001-06-21 Breed Automotive Tech Gurtaufroller
US6360980B1 (en) 2000-02-25 2002-03-26 Trw Vehicle Safety Systems Inc. Seat belt retractor with torsion bar
DE10122910B4 (de) * 2001-05-11 2004-10-21 Breed Automotive Technology, Inc., Lakeland Rückhaltevorrichtung für einen Fahrzeuginsassen
US6692027B2 (en) 2001-10-11 2004-02-17 Delphi Technologies, Inc. Load limiting seat restraint retractor
US7410691B2 (en) * 2001-12-27 2008-08-12 Ppg Industries Ohio, Inc. Photochromic optical article
US6682009B1 (en) 2002-08-27 2004-01-27 Trw Vehicle Safety Systems Inc. Four-point seat belt having central load limiter
JP4295552B2 (ja) * 2003-05-16 2009-07-15 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
JP4379783B2 (ja) * 2003-09-19 2009-12-09 タカタ株式会社 シートベルトリトラクタおよびこれを備えたシートベルト装置
EP1527960B1 (en) * 2003-10-29 2008-09-10 Nissan Motor Company, Limited Passenger protection device
ATE503663T1 (de) 2003-11-27 2011-04-15 Autoliv Dev Sicherheitsgurtaufroller
DE10357368B3 (de) 2003-12-09 2005-07-07 Autoliv Development Ab Personenrückhaltesystem
DE102004002425A1 (de) * 2004-01-16 2005-08-11 Trw Occupant Restraint Systems Gmbh & Co. Kg Gurtspule, insbesondere für Gurtaufroller mit Gurtstraffer
JP4544931B2 (ja) 2004-03-26 2010-09-15 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
JP4308699B2 (ja) * 2004-04-09 2009-08-05 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
DE102004024008B4 (de) * 2004-05-14 2008-04-30 Autoliv Development Ab Leistungsstraffer mit hebelgesteuerter Wellenverriegelung
US7963473B2 (en) * 2004-10-19 2011-06-21 Autoliv Asp, Inc. Retractor with pretensioner
US20060243843A1 (en) * 2005-04-27 2006-11-02 Autoliv Asp, Inc. Pretensioner device for a seatbelt retractor
US7318560B2 (en) 2004-12-09 2008-01-15 Autoliv Asp, Inc. Switchable load limiting seatbelt retractor
US20060131456A1 (en) * 2004-12-21 2006-06-22 Takata Seat Belts, Inc. Retractor with multiple level load limiter
JP2006327556A (ja) * 2005-04-27 2006-12-07 Takata Corp シートベルトリトラクタおよびこれを備えたシートベルト装置
US20060243846A1 (en) * 2005-04-29 2006-11-02 Autoliv Asp, Inc. Vehicle sensitive seat belt retractor control with suppressed Z-axis sensitivity
JP4854662B2 (ja) * 2005-05-19 2012-01-18 オートリブ ディベロップメント エービー シートベルト装置
DE102005032261A1 (de) * 2005-07-11 2007-01-18 Trw Automotive Gmbh Gurtaufroller mit Blockiermechanismus, Straffeinrichtung und Kraftbegrenzungseinrichtung
US7360795B2 (en) * 2005-07-28 2008-04-22 Autoliv Asp, Inc. Torsion bar load limiter and pretensioner for seat belt system
JP2007069686A (ja) * 2005-09-06 2007-03-22 Takata Corp シートベルトリトラクタ及びシートベルト装置
JP4630181B2 (ja) * 2005-09-07 2011-02-09 株式会社東海理化電機製作所 モータリトラクタ
ES2336369T3 (es) * 2005-10-21 2010-04-12 Autoliv Development Ab Sistema de retencion con arrollador de cinturon y dispositivo de tensado.
DE102006000661A1 (de) * 2006-01-03 2007-07-05 Trw Automotive Gmbh Gurtaufroller
US7477469B2 (en) 2006-04-27 2009-01-13 Seagate Technology Llc Active protection system
US7806357B2 (en) 2006-07-07 2010-10-05 Autoliv Asp, Inc Retractor pretensioner with clutch
JP4907249B2 (ja) * 2006-07-19 2012-03-28 タカタ株式会社 シートベルトリトラクタ及びシートベルト装置
JP4819645B2 (ja) * 2006-10-12 2011-11-24 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
US20080217458A1 (en) * 2007-03-05 2008-09-11 Autoliv Asp, Inc. Hybrid vehicle sensitive seat belt retractor inertial locking system
US7628349B2 (en) * 2007-03-06 2009-12-08 Autoliv Asp, Inc. Inertia actuator for seat belt retractor
US7568649B2 (en) * 2007-03-23 2009-08-04 Autoliv Asp, Inc. Vehicle sensitive seat belt retractor control with suppressed Z-axis sensitivity
US8251304B2 (en) * 2008-01-29 2012-08-28 Conax Florida Corporation Reel lock for passenger restraint having dual locking positions
JP5274868B2 (ja) * 2008-03-31 2013-08-28 芦森工業株式会社 シートベルト用リトラクタ
JP5276880B2 (ja) * 2008-03-31 2013-08-28 芦森工業株式会社 シートベルト用リトラクタ
US7954854B2 (en) 2008-07-15 2011-06-07 Autoliv Asp, Inc. Seat belt retractor and torsion bar providing secondary load limiting
US7988084B2 (en) * 2008-08-21 2011-08-02 Autoliv Asp, Inc. Device for pretensioning a seatbelt
US7946519B2 (en) * 2008-11-12 2011-05-24 Tk Holdings Inc. Pretensioned retractor
DE102008059386B3 (de) * 2008-11-27 2010-07-01 Autoliv Development Ab Gurtaufroller mit einer Kraftbegrenzungseinrichtung
DE102008059387B4 (de) * 2008-11-27 2018-06-28 Autoliv Development Ab Gurtaufroller mit einer Kraftbegrenzungseinrichtung und einer Straffeinrichtung
US20100176236A1 (en) * 2009-01-09 2010-07-15 Autoliv Asp, Inc. High performance tightener
US8387907B2 (en) * 2009-03-18 2013-03-05 Autoliv Development Ab Seatbelt device
JP5456423B2 (ja) * 2009-09-16 2014-03-26 芦森工業株式会社 シートベルト用リトラクタ
JP5456426B2 (ja) * 2009-09-30 2014-03-26 芦森工業株式会社 シートベルト用リトラクタ
DE102009052495B8 (de) 2009-11-11 2012-03-22 Autoliv Development Ab Selbstsperrender Gurtaufroller
US20120049500A1 (en) * 2010-08-31 2012-03-01 Bin Wang Dual Stage Pretensioning and High Pay-In Capacity Pretensioning Retractor
DE102011101965B4 (de) 2011-05-18 2022-07-14 Zf Automotive Germany Gmbh Gurtaufroller mit Steuerverzahnung
US9434347B2 (en) 2012-12-10 2016-09-06 Autoliv Asp, Inc. Low noise, debris tolerant retractor inertial sensor
US9079565B2 (en) 2013-03-14 2015-07-14 Autoliv Asp, Inc. Progressive load limiting restraint system
US9469272B2 (en) 2013-03-15 2016-10-18 Autoliv Asp, Inc. Load limiting seat belt retractor with spiral turn limiter
CN104742855A (zh) * 2013-12-30 2015-07-01 常州博万达汽车安全设备有限公司 安全带连接装置
DE102016118469A1 (de) * 2016-09-29 2018-03-29 Trw Automotive Gmbh Gurtstraffer

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3942819A (en) * 1972-05-12 1976-03-09 Volkswagenwerk Aktiengesellschaft Safety belt tensioning device
JPS54138232A (en) * 1978-04-18 1979-10-26 Takada Kogyo Kk Emergency lock system belt takinggup motion
JPS56161352A (en) * 1980-05-16 1981-12-11 Chisso Corp 4"-substituted phenyl 4-(4-trans-4'-alkylcyclohexylmethoxy)benzoate
DE3131637C2 (de) * 1980-10-06 1986-10-02 TRW Repa GmbH, 7077 Alfdorf Rückstrammer für Sicherheitsgurtautomaten
JPS5867462U (ja) * 1981-10-29 1983-05-07 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング緊張装置
DE3600004A1 (de) * 1986-01-02 1987-07-09 Trw Repa Gmbh Rotations-gurtstraffer fuer sicherheitsgurte
DE4209540A1 (de) * 1992-03-24 1993-09-30 Trw Repa Gmbh Gurtaufroller mit an der Gurtspule angreifendem Gurtstraffer

Also Published As

Publication number Publication date
DE59402116D1 (de) 1997-04-24
CN1102807A (zh) 1995-05-24
CZ110794A3 (en) 1994-11-16
KR0142282B1 (ko) 1998-06-01
ES2065875T1 (es) 1995-03-01
CZ281028B6 (cs) 1996-05-15
EP0627345B1 (de) 1997-03-19
US5526996A (en) 1996-06-18
EP0627345A1 (de) 1994-12-07
JPH0747923A (ja) 1995-02-21
DE4314883A1 (de) 1994-11-10
JP2610392B2 (ja) 1997-05-14
ES2065875T3 (es) 1997-06-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL173510B1 (pl) Zwijacz pasa bezpieczeństwa
PL170602B1 (pl) Zwijacz pasa z napinaczem wspólpracujacym ze szpula pasa PL
JP3890608B2 (ja) 力制限器を有するベルト巻き付け器−ベルトテンショナ組合わせ
JP2975906B2 (ja) ベルト・リールに作用するベルト・テンショナを備えた安全ベルト・リトラクタ
US5443222A (en) Belt retractor with a belt pretensioner acting on the belt drum
US5522564A (en) Safety belt reeling device and safety belt tightening device combination with power limiter
EP1024064B1 (en) Seat belt retractor
EP0962365A2 (en) Seat belt retractor and its spool
EP1276647B1 (en) Seat belt retractor
US6648260B2 (en) Selectable load limiting seat restraint retractor
US20100176236A1 (en) High performance tightener
US6405959B1 (en) Safety belt with belt tautener
US4750686A (en) Belt tightener on a safety belt retractor
EP0842067B1 (en) Retractor with load limiting spool with decoupled pretensioner
JPH03551A (ja) 安全ベルト巻取り装置
CZ289577B6 (cs) Spojka mezi hřídelem pásu navíjecího ústrojí pásu a otočným pohonem napínacího ústrojí pásu
US7850111B2 (en) Belt retractor for a safety belt system
CN111542457A (zh) 具有能量吸收机构的安全带缩回器
US6276626B1 (en) Seat belt retractor
JP2023533923A (ja) ベルトリトラクタ
US20100213302A1 (en) Retractor assembly
US5312066A (en) Restraint belt retractor
US5285982A (en) Belt retractor with tension relief for safety belt restraining systems in vehicles
JPH1071930A (ja) プリテンショナー付きシートベルト用リトラクター
GB2346849A (en) Seat belt retractor with force limiting means