CZ286525B6 - Navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu - Google Patents

Navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu Download PDF

Info

Publication number
CZ286525B6
CZ286525B6 CZ1997828A CZ82897A CZ286525B6 CZ 286525 B6 CZ286525 B6 CZ 286525B6 CZ 1997828 A CZ1997828 A CZ 1997828A CZ 82897 A CZ82897 A CZ 82897A CZ 286525 B6 CZ286525 B6 CZ 286525B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
belt
coupling mechanism
winding device
torsion bar
radially
Prior art date
Application number
CZ1997828A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ82897A3 (en
Inventor
Ralf Ebner
Volker Holzapfel
Günter Weyhmüller
Original Assignee
Trw Occupant Restraint Systems Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Trw Occupant Restraint Systems Gmbh filed Critical Trw Occupant Restraint Systems Gmbh
Publication of CZ82897A3 publication Critical patent/CZ82897A3/cs
Publication of CZ286525B6 publication Critical patent/CZ286525B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/34Belt retractors, e.g. reels
    • B60R22/46Reels with means to tension the belt in an emergency by forced winding up
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/34Belt retractors, e.g. reels
    • B60R22/46Reels with means to tension the belt in an emergency by forced winding up
    • B60R22/4676Reels with means to tension the belt in an emergency by forced winding up comprising energy-absorbing means operating between belt reel and retractor frame
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/34Belt retractors, e.g. reels
    • B60R22/46Reels with means to tension the belt in an emergency by forced winding up
    • B60R22/4619Transmission of tensioning power by cable, e.g. using a clutch on reel side

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Automotive Seat Belt Assembly (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Winding Of Webs (AREA)

Abstract

Navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu (14) má napínací ústrojí pásu, které je prostřednictvím prvního spojovacího mechanismu v záběru s cívkou (12) pásu, skříň (10), blokovací automatiku cívky (12) pásu, závislou na vozidle a/nebo na bezpečnostním pásu (14), a druhý spojovací mechanismus, který vytváří silový tok mezi skříní (10) a mezi cívkou (12) pásu po provedeném napnutí bezpečnostního pásu (14) a při pohybu cívky (12) pásu ve směru odtahování bezpečnostního pásu (14). První spojovací mechanismus je na straně výstupu síly a druhý spojovací mechanismus na straně vstupu síly spojen s prvním koncem torzní tyče (30), jejíž druhý konec je připojen k cívce (12) pásu.ŕ

Description

Vynález se týká navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu s napínacím ústrojím pásu, které je prostřednictvím prvního spojovacího mechanismu v záběru s cívkou pásu, se skříní, s blokovací automatikou cívky pásu, závislou na vozidla a/nebo na bezpečnostním pásu, a s druhým spojovacím mechanismem, vytvářejícím silový tok mezi skříní a mezi cívkou pásu pro provedení napnutí bezpečnostního pásu a při pohybu cívky pásu ve směru odtahování bezpečnostního pásu, přičemž první spojovací mechanismus je na straně výstupu síly a druhý spojovací mechanismus na straně vstupu síly spojen s prvním koncem torzní tyče, jejíž druhý konec je připojen k cívce pásu, a přičemž je upraveno s druhým spojovacím mechanismem spojené neaktivní ústrojí pro blokovací automatiku.
Dosavadní stav techniky
Takové navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu je již známé z DE 42 27 781 AI. Po ukončeném napínání pásu se uskuteční omezené zpětné otáčení cívky pásu, přičemž torzní tyč je plasticky deformována, čímž se uskuteční požadovaná změna energie při náhlém dopředném přemístění člena posádky vozidla po ukončeném napnutí pásu. Tím se pohltí energie a špičková zatížení vznikající v bezpečnostním pásu jsou do značné míry pohlcena. Aby se při dopředném přemístění uvedla blokovací automatika, která má typicky blokovací západku pro zablokování cívky pásu, mimo činnost a tak se umožnilo pootočení torzní tyče, je na vnějším kroužku druhého spojovacího mechanismu upraveno neaktivační ústrojí v podobě ovládací vačky, která je v počáteční fázi dopředného přemístění, když je zasunut druhý spojovací mechanismus, pootočena společně s vnějším kroužkem a tak přivede blokovací západku mimo záběr. První a druhý spojovací mechanismus jsou vytvořeny jako západkové spojky, které se však zasunou teprve při stanoveném zrychlení otáčení.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu v úvodu uvedeného druhu, který by zabránil možným zpožděním při zasouvání odpovídajících částí druhého spojovacího mechanismu.
Vytčený úkol se řeší u navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu druhu, uvedeného v úvodu přihlášky tím, že ke druhému spojovacímu mechanismu je přiřazeno nejméně jedno radiálně poddajné ložisko, části druhého spojovacího mechanismu jsou uloženy vzájemně radiálně posuvně, jsou spojeny s poddajným ložiskem a mají první, nezasunutou polohu, při níž druhý spojovací mechanismus není zasunut a druhou zasunutou polohu se zasunutým druhým spojovacím mechanismem.
Řešení podle vynálezu má za základ poznatek, že mezi koncem napínacího procesu a mezi návazným dopředným přemístěním člena posádky vozidla vzniká krátký časový interval, ve kterém druhý spojovací mechanismus ještě není v zasunutém stavu, protože se dostane do své blokovací polohy teprve po dosažení určitého otáčení po začátku dopředného přemístění. Navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu podle vynálezu nevyužívá otočné zrychlení na podkladě dopředného přemístění člena posádky vozidla pro uvedení druhého spojovacího mechanismu do jeho blokovací polohy. U navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu podle vynálezu se využívá již vlastní napínací proces do značné míry ktomu, aby umožnil posunutí částí druhého spojovacího mechanismu k sobě navzájem prostřednictvím radiálně poddajného ložiska, čímž se druhý
-1 CZ 286525 B6 spojovací mechanismus dostane do své blokovací polohy již v průběhu napínacího procesu a následně je v této blokovací poloze zajištěn. Protože první spojovací mechanismus a druhý spojovací mechanismus mají různé směry volnoběžného pohybu, může být druhý spojovací mechanismus, když je první spojovací mechanismus v průběhu napínacího procesu ve své blokovací poloze, volně unášen, i když pro otočení v protilehlém směru již dosáhl své zablokované polohy. Tak je na začátku dopředného přemístění druhý spojovací mechanismus v již nasunutém stavu k dispozici pro přenášení kroutícího momentu. Druhý spojovací mechanismus může mít navíc podstatně jednodušší konstrukci, protože již nejsou potřebné západky. Poddajné ložisko přitom může být vytvořeno například jako radiálně posuvné ložisko nebo jako pružně deformovatelné ložisko.
Podle výhodného provedení se uskutečňuje radiální posunutí částí k sobě silou napínacího ústrojí pásu při opačně působící síle bezpečnostního pásu. Směr působení napínacího ústrojí pásu je nutné vzhledem ke směru odtahování bezpečnostního pásu zvolit tak, že se cívka pásu při napínání opírá na bezpečnostním pásu a tak dojde k radiálnímu posunutí částí k sobě navzájem. U tohoto provedení mohou odpadnout přídavné části, které umožňují podepření síly při napínání a tím také radiální posunutí.
S výhodou má druhý spojovací mechanismus vnější kroužek a s ním při zasunutém spojovacím mechanismu tvarově pevně spojené vnitřní kolo, které mohou mít vnitřní, případně vnější spojovací ozubení ve tvaru pilového ozubení. Toto pilovité ozubení připouští pootočení vnějšího kroužku vzhledem k vnitřnímu kolu v jednom směru otáčení, zatímco v protilehlém směru otáčení se na podkladě tvarového styku uskutečni otočné unášení. U tohoto zvláště jednoduchého provedení je tedy nutné pouze k sobě posunout vnitřní kolo a vnější kroužek v radiálním směru tak, aby se pilovitá ozubení dostala navzájem do záběru.
Radiálně poddajné ložisko může být různě provedeno a může být spojeno s různými částmi. Tak například může být vnitřní kolo uloženo radiálně poddajně. Zejména může být vnitřní kolo vytvořeno z plastické hmoty a může mít ohebný úsek, který vytváří poddajné ložisko. Mimoto mohou být také jiné části poddajně, to znamená radiálně posuvně uloženy, a to tak, že podle výhodného provedení má poddajné uložení ohebnou část z plastické hmoty, která může dále mít vybrání, která usnadní radiální posunutí.
Dále může být torzní tyč sama o sobě na straně napínajícího ústrojí pásu uložena radiálně poddajně, tak napínací proces způsobí radiální posunutí torzní tyče a posunutí na ní uložených částí druhého spojovacího mechanismu. U výhodného provedení je torzní tyč držena prostřednictvím radiálně poddajné úložné desky.
Další možnost jak umožnit radiální posouvání částí druhého spojovacího mechanismu k sobě navzájem spočívá vtom, že cívka pásuje radiálně ohebně uložena například na jejím úložném výčnělku, který je ohebný.
Podle dalšího výhodného provedení je první spojovací mechanismus vytvořen jako západková spojka, přičemž pro úsporu jednotlivých částí tvoří kolo druhého spojovacího mechanismu s výhodou válcové kolo prvního spojovacího mechanismu.
Přehled obrázků na výkresech
Další znaky a výhody navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu podle vynálezu vyplývají z následujícího popisu příkladů provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je v rozloženém vyobrazení znázorněn axonometrický pohled příkladu provedení navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu podle vynálezu v oblasti mezi cívkou pásu a napínacím
-2CZ 286525 B6 ústrojím pásu. Na obr. 2 je znázorněn podélný řez cívkou pásu navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu znázorněné na obr. 1, a to podle prvního příkladu provedení svíce radiálně poddajnými ložisky.
Na obr. 3 je znázorněn podélný řez cívkou pásu navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu na straně napínacího ústrojí pásu podle druhého příkladu provedení, který do značné míry odpovídá příkladu navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu podle obr. 1, a to v nezatížené normální poloze. Na obr. 4 je znázorněno navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu podle obr. 3 s radiálně posunutou torzní tyčí při napínání pásu.
Na obr. 5 je znázorněn částečný schematický bokorys napínacího ústrojí pásu podle obr. 3 s nezasunutým druhým spojovacím mechanismem, přičemž u tohoto pohledu jsou také ty části, které jsou axiálně přesazeny k rovině řezu, zakresleny v rovině řezu. Na obr. 6 je znázorněn příčný řez odpovídající obr. 5 v normální blokovací poloze cívky pásu bez napnutí pásu. Na obr. 7 je znázorněn řez odpovídající obr. 5, ve kterém je znázorněno navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu podle vynálezu ve fázi po provedeném napnutí pásu. Na obr. 8 je znázorněno navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu při dopředném přemístění člena posádky vozidla, pokud působí navíjecí ústrojí pásu jako omezovač síly.
Příklady provedení vynálezu
U obou příkladů provedení navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu s napínacím ústrojím pásu, které jsou znázorněny na obr. 1 až obr. 8, je mezi rameny zatížení unášející skříně 10 otočně uložena cívka 12 pásu. Na cívce 12 pásu je navinut bezpečnostní pás 14. Oba znázorněné příklady provedení navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu si navzájem částečně odpovídají, takže následující popis konstrukce navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu se vztahuje na oba příklady provedení, pokud nejsou uvedeny rozdíly.
Na levé straně skříně 10 podle obr. 1 je obvyklá a proto blokovací cívky 12 pásu a na konci cívky 12 pásu odebírající navíjecí pružina, která působí na cívku 12 pásu ve směru navíjení bezpečnostního pásu. Blokovací západka 16 blokuje otáčení cívky 12 pásu ve směru odtahování bezpečnostního pásu v závislosti na vozidle a/nebo bezpečnostního pásu.
Na protilehlé straně skříně 10 jsou ty funkční části, které jsou potřebné pro funkci napínacího ústrojí pásu a na ni navazující funkci přeměny energie.
K těmto částem patří tažné lanko 18, na které je při vybavení pohonu napínacího ústrojí pásu vykonávána tažná síla, například prostřednictvím pyrotechnického lineárního pohonu, setrvačná hmotnost, předepjatá pružina nebo podobně. Tažné lanko 18 je v záběru na obvodu lankové kladky 20, kolem které je uloženo alespoň s jedním navinutím. Lanková kladka 20 je podle příkladu provedení znázorněného na obr. 1 a obr. 2 uspořádána na prvním válcovém osazení západkového kola 22 jako část prvního spojovacího mechanismu a je v pohonu pevně spojena se západkovým kolem 22. U příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 3 až obr. 8, je lanková kladka 20 spojena se západkovým kolem 22 do jednoho kusu.
Západkové kolo 22 má na své obvodové ploše čtyři v obvodovém směru ve vzájemném odstupu upravené, výkyvně uspořádané západky 24. Západky jsou proti rozteči o hodnotě 90° po dvojicích přesazeny o polovinu zubové rozteče, aby se zabezpečil spolehlivý spojovací záběr. Na kotouči 26 upravené listové pružiny 28 zatěžují západky 24 vzhledem k západkovému kolu 22 radiálně dovnitř, takže se mohou vykývnout jen při překonání pružinové síly. Kotouč 26 je na západkovém kole 22 uspořádán soustředně.
-3 CZ 286525 B6
Západkové kolo 22 je otočně uloženo na k napínacímu ústrojí pásu přivráceném konci torzní tyče 30, která je uspořádána koaxiálně uvnitř cívky 12 pásu.
Vnitřní kolo 32 je vytvořeno jako jeden díl s válcovým kolem 32a, které obklopuje vnitřním spojovacím ozubením západkové kolo 22, přitom toto vnitřní spojovací ozubení je k západkovému kolu 22 přiřazeno, a je společně s ním uspořádáno koaxiálně kolem torzní tyče 30 a je s torzní tyčí 30 tvarově pevně spojeno.
Západky 24 jsou uloženy na obvodové ploše západkového kola 22 výkyvné tak, že při stanoveném zrychlení otáčení prvního západkového kola 22 a s ním spojené lankové kladky 20, zaberou do vnitřního spojovacího ozubení vnitřního kola 32 a tak připojí lankovou kladku 20 prostřednictvím vnitřního kola 32 a torzní tyče 30 na cívku 12 pásu.
Vnitřní kolo 32 má na své vnější plášťové ploše vnější spojovací ozubení ve tvaru pilovitého ozubení, přičemž na obr. 1 jsou znázorněny jen některé ozuby.
Kolem vnitřního kola 32 je upraven vnější kroužek 40, která má vnitřní spojovací ozubení ve tvaru pilovitého ozubení a který je uložen v úložném ústrojí, spojeném se skříní 10. Vnitřní spojovací ozubení je přitom provedeno hrubší než vnější, viz obr. 4 až obr. 8. Obě spojovací ozubení jsou nasměrována šikmo tak, že navzdory dosednutí ozubení, viz obr. 6, při napínání pásu po sobě bez přenášení kroutícího momentu kroužku, při odtahování bezpečnostního pásu se do sebe zahákují a pevně tak navzájem spojí vnitřní kolo 32 a vnější kroužek 40.
Vnější kroužek 30 má na své ke skříni 10 přivrácené straně ovládací vačku 42, která při otáčení vnějšího kroužku 40 ve směru odtahování bezpečnostního pásu zabírá s blokovací západkou 16 a přemístí ji směrem dolů do neaktivní polohy. Tím je blokovací mechanismus vypnut.
Mimoto je vnější kroužek 40 na své obvodové ploše opatřen dorazem 44. Odpovídající, ktomu dorazu 44 přiřazený doraz 46 má skříň 10 na své k napínacímu ústrojí pásu přivrácené straně, jak je to patrno z obr. 5. Mezi dorazem 44 a mezi dorazem 46 je uspořádána tlačná pružina 48, prostřednictvím které je vnější kroužek 40 předběžně zatížen ve směru od dorazu 46. Při zapojení vnitřního kola 32 do vnějšího kroužku 40 je tento pootočen proti síle tlačné pružiny 48, až doraz 44 narazí na doraz 46 a každé další pootáčení vnějšího kroužku 40 je zablokováno. Na svém axiálním konci, který je odvrácený od napínacího ústrojí pásu, je torzní tyč 30 opatřena drážkovaným hlavovým kusem 50, který je do lícujícího vybrání 52 cívky 12 pásu tvarově pevně vložen. Cívka 12 pásu v podstatě sestává ze dvou bočních přírub 12a, 12b a v podstatě dutého válcového pláště 12c, který má zde neznázoměnou štěrbinu pro průchod na cívku 12 pásu navíjeného bezpečnostního pásu 14. Torzní tyč 30 je upravena skrz dutý válcový vnitřní prostor pláště 12c cívky 12 pásu. Konec bezpečnostního pásu 14 vytváří smyčku, která je nasunuta na torzní tyč 30 a která je prostřednictvím drážkového hlavového kusu 50 neotočně spojena s cívkou 12 pásu. V klidovém stavu, který je znázorněn na obr. 2 a obr. 5, jsou spojovací ozubení vnějšího kroužku 40 a vnitřního kola 32, jakož i západky 24 západkového kola 22 s přiřazeným vnitřním spojovacím ozubením mimo záběr, takže cívka 12 pásu je s torzní tyčí 30 neomezeně otočná.
Jak bude ještě později v souvislosti s popisem funkce navíjecího ústrojí pásu blíže vysvětleno, je vnitřní kolo 32 uloženo radiálně posuvně, a to tak, že při procesu napínání pásu se uskuteční posunutí vnitřního kola 32 radiálně navenek, až se dostane jeho vnější spojovací ozubení do záběru s vnitřním spojovacím ozubením vnějšího kroužku 40. Aby se umožnilo toto radiální posunutí, je nutné nejméně jedno radiálně poddajné ložisko, případně uložení, které je přiřazeno ke druhému spojovacímu mechanismu. Provedení tohoto uložení je u obou znázorněných příkladu provedení rozdílné. U příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 2, je upraven větší počet radiálně k dispozici společně v jednom povíjecím ústrojí bezpečnostního pásu, aby se
-4CZ 286525 B6 umožnilo posouvání vnitřního kola 32. U příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 3, je na rozdíl od toho upraveno jen jedno radiálně poddajné ložisko.
Podle obr. 2 je radiálně poddajné ložisko vytvořeno samo o sobě vnitřním kolem 32, které je zhotoveno z ohebné plastické hmoty, která obsahuje zesílení ze skelných vláken. Válcové kolo 32a jako součást vnitřního kola 32 má k tomu účelu na čelní straně více vybrání 110, která mohou být vytvořena jako průchozí nebo neprůchozí vybrání 110.
Mimoto je také cívka 12 pásu, ve které může být vnitřní kolo 32 částečně uloženo, jak je to znázorněno na obr. 2, uložena radiálně poddajně. Úložný výčnělek 104, který je s ní spojen do jednoho kusu, má k tomu účelu více vybrání 111, která jsou upravena axiálně skrz úložný výčnělek 104, takže cívka 12 pásu a tím i všechny v ní uložené součásti jsou při předem stanovené síle na straně napínacího ústrojí pásu radiálně posuvné.
U příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 2, kde jsou jednotlivé součásti prvního a druhého spojovacího mechanismu a torzní tyč 30 uloženy v sobě navzájem, jak je také torzní tyč 30 uložena nepřímo na straně napínacího ústrojí pásu radiálně poddajně.
Alternativně je však také možné, jak je to znázorněno na obr. 3, upravit separátní uložení pro torzní tyč 30, a to tak, že se její nástavec 102 torzní tyče 30 prodlouží axiálně navenek do té míry, že je uložen v radiálně poddajné úložné desce 70, která je znázorněna na obr. 4, a to ve vodicím kroužku 72, který je na ní vytvarován z jednoho kusu. Úložná deska 70 je s výhodou zhotovena z plastické hmoty, je spojena se skříní 10 a má více vybrání 120, jakož i nejvyšší vybrání 120a. Na vnější plášťové ploše vodícího kroužku 72 je otočně uloženo západkové kolo 22. Uložení cívky 12 pásu přímo na skříni 10 přitom může na straně napínacího ústrojí pásu dokonce odpadnout, protože cívka 12 pásu je prostřednictvím vnitřního kola 32, torzní tyče 30 a úložné desky 70 polohově pevně držena.
Oba příklady provedení jsou tak v klidovém stavu, když není cívka 12 pásu zatížena a nedojde k žádnému napínacímu procesu, když je torzní tyč 30 uložena koaxiálně k vnějšímu kroužku 40, čímž nastala situace, že se vnější spojovací ozubení vnitřního kola 32 nedotýká vnitřního spojovacího ozubení vnějšího kroužku 40. To je znázorněno na obr. 5.
Na obr. 6 je znázorněna situace v navíjecím ústrojí bezpečnostního pásu při normální blokovací funkci, když blokovací západka 16 zabírá do odpovídajícího ozubení na cívce 12 pásu. Normální blokovací funkce navíjejícího ústrojí bezpečnostního pásuje způsobena tahem v bezpečnostním pásu 14. Když je bezpečnostní pás 14 tažen směrem vzhůru, vytváří se kroutící moment na vnitřním kole 32, které se částečně opírá na blokovací západce 16 a tak se uskuteční radiální posunutí vnitřního kola 32 směrem vzhůru, až se opře jeho vnější spojovací ozubení do vnitřního ozubení vnějšího kroužku 40. Vybrání 120, která toto přemístění umožňují, jsou také znázorněna na obr. 6. Při posunutí vnitřního kola 32 směrem vzhůru je toto stlačeno tak, že horní vybrání 120a částečně dokonce zmizí.
Za sebou následující procesy při aktivování pohonu napínacího ústrojí pásu jsou na obr. 7 znázorněny šipkami opatřenými čísly. Při napínání pásu ve směru šipky 1 působí o sobě známým způsobem prostřednictvím tažného lanka 18 kroutící moment na obvod lankové kladky 20. Prostřednictvím potom se uskutečňujícího otáčení lankové kladky 20 jsou nejprve přemisťovány západky 24 západkového kola 22 do spojovacího záběru s vnitřním spojovacím ozubením vnitřního kola 32, čímž je lanková kladka 20, západkové kolo 22, vnitřní kolo 32 a torzní tyč 30 navzájem pevně spojeny. Prostřednictvím torzní tyče 30 je otáčení lankové kladky 20 přenášeného na cívku 12 pásu. Taje poháněna ve směru navíjení, kteiý je znázorněn šipkou 2, čímž je volný pás vytažen ze systému bezpečnostního pásu 14 a bezpečnostní pás 14 je napnut. Po ukončeném napnutí pásu zůstanou západkové kolo 22 a vnitřní kolo 32 navzájem spojeny, takže torzní tyč 30 je i nadále neotočně spojena s lankovou kladkou 20.
-5CZ 286525 B6
V průběhu napínání pásu vytváří síla napínacího ústrojí pásu prostřednictvím zaskočeného prvního spojovacího mechanismu protilehle působící sílu ve směru šipky 3 v bezpečnostnímu pásu 14, která vede k radiálnímu posunutí torzní tyče 30 na straně napínacího ústrojí pásu a tím i vnitřního kola 32 ve směru šipky 4 směrem vzhůru proti vratné síle, vytvářené úložnou deskou 70 při její ohebné deformaci. Na obr. 4 je přitom dobře patrno, že posunutím torzní tyče 30 dojde k pružné deformaci v úložné desce 70, což vede k tomu, že nejvyšší vybrání 120a částečně zmizí, a to tím, že protilehlé stěny jsou k sobě přitlačeny. To je znázorněno také na obr. 6 až 8. U příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 2, je torzní tyč 30 při napínání pásu také tlačena směrem vzhůru ve směru šipky, čímž je vnitřní kolo 32 také posunuto směrem vzhůru, až jeho vnější spojovací ozubení narazí na vnitřní spojovací ozubení vnějšího kroužku 40. Při tomto posunutí dojde k deformování vnitřního kola 32 v oblasti vybrání 110, jakož i cívky 12 pásu v oblasti vybrání 111. I když po posunutí vnitřního kola 32 dospěla spojovací ozubení do vzájemného záběru, může se uskutečnit dále pootáčení vnitřního kola 32 ve směru šipky 2, protože pilovitá ozubení umožňují otočné unášení jen v jednom směru, a to ve směru protilehlém k šipce 2.
V průběhu krátké fáze mezi uskutečněním napínacího procesu a mezi navazujícím dopředným přemístěním člena posádky vozidla zůstávají vnitřní a vnější spojovací ozubení společně v záběru, to znamená, že druhý spojovací mechanismus dále zůstává v zakončeném stavu, který zaujal již v průběhu napínacího procesu.
Jakmile se uskuteční dopředně přemístění člena posádky vozidla, dojde k tažnému působení v bezpečnostním pásu 14 ve směru šipky 5, které způsobí pootočení vnitřního kola 32 ve směru šipky 6. Prostřednictvím spojovacích ozubení je bezprostředně, to znamená bez časového zpoždění, společně unášen vnější kroužek 40. Ten se tak otáčí ve směru šipky 6 společně se svými ovládacími vačkami 42 až se dostanou nad blokovací západku 16, čímž se nemůže dostat blokovací západka 16 v průběhu dopředného přemísťování člena posádky vozidla do své zaskočené polohy. To je znázorněno na obr. 8. Při dopředném přemisťování se vytvoří vysoké zatížení v systému bezpečnostního pásu 14 a prostřednictvím bezpečnostního pásu 14 působí odpovídající vysoký kroutící moment na cívku 12 pásu. Protože mezi cívku 12 pásu a vnitřní kolo 32 je vložena torzní tyč 30, může se torzní tyč 30 pootočit a plasticky deformovat. Prostřednictvím tohoto plastického deformování je pohlcena energie a jsou zachycena do značné míry špičková zatížení, která se vytvářejí v bezpečnostním pásu 14. Prostřednictvím příslušného stanovení rozměrů a volby materiálu lze téměř libovolně nastavit práh, od kterého se uskutečňuje plastické deformování torzní tyče 30 a tím i její další chování a tak dosahovaný tlumicí účinek.
Když je potom bezpečnostní pás 14 zbaven zatížení, spojovací mechanismy se uvolní. K tomu účelu je vnější kroužek 40 prostřednictvím pružiny, která je mezi dorazy 44, 46, pootočen nazpět do výchozí polohy a tak se navíjecí funkce a blokovací automatika opět uvolní.
Další výhoda popsaného navíjecího ústrojí bezpečnostního pásu spočívá vtom, že jako omezovač síly působící torzní tyč 30 je zkrucována jen tehdy, působí—li jako omezovač síly, když se před tím uskutečnilo napnutí bezpečnostního pásu 14.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu s napínacím ústrojím pásu, které je prostřednictvím prvního spojovacího mechanismu v záběru s cívkou pásu, se skříní, s blokovací automatikou cívky pásu, závislou na vozidle a/nebo na bezpečnostním pásu, a s druhým spojovacím mechanismem, vytvářejícím silový tok mezi skříní a mezi cívkou pásu po provedeném napnutí bezpečnostního pásu a při pohybu cívky pásu ve směru odtahování bezpečnostního pásu, přičemž první spojovací mechanismus je na straně výstupu síly a druhý spojovací mechanismus na straně vstupu síly spojen s prvním koncem torzní tyče, jejíž druhý konec je připojen k cívce pásu, a přičemž je upraveno s druhým spojovacím mechanismem spojené neaktivní ústrojí pro blokovací automatiku, vyznačující se tím, že ke druhému spojovacímu mechanismu je přiřazeno nejméně jedno radiálně poddajné ložisko, části druhého spojovacího mechanismu jsou uloženy vzájemně radiálně posuvně, jsou spojeny s poddajným ložiskem a mají první, nezasunutou polohu, při níž druhý spojovací mechanismus není zasunut a druhou zasunutou polohu se zasunutým druhým spojovacím mechanismem.
  2. 2. Navíjecí ústrojí podle nároku 1, vyznačující se tím, že části druhého spojovacího mechanismu jsou silově spojeny s pásem a bezpečnostní pás (14) tvoří opěrné ložisko.
  3. 3. Navíjecí ústrojí podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že druhý spojovací mechanismus má vnější kroužek (40) a s ním při zasunutém spojovacím mechanismu tvarově pevně spojené vnitřní kolo (32).
  4. 4. Navíjecí ústrojí podle nároku 3, vyznačující se tím, že vnější kroužek (40) a vnitřní kolo (32) mají vnitřní, případně vnější spojovací ozubení ve tvaru pilovitého ozubení.
  5. 5. Navíjecí ústrojí podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že vnitřní kolo (32) je neotočně spojeno s torzní tyčí (30), že vnější kroužek (40) je uložen otočně a má ovládací vačky (42), a že je upraven doraz (44, 46) pro vnější kroužek (40) uložený v silovém toku mezi skříní (10) a vnějším kroužkem (40).
  6. 6. Navíjecí ústrojí podle jednoho z nároků 3 až 5, vyznačující se tím, že vnitřní kolo (32) je uloženo radiálně poddajně.
  7. 7. Navíjecí ústrojí podle jednoho z nároků 3 až 5, vyznačující se tím, že vnitřní kolo (32) sestává z plastické hmoty.
  8. 8. Navíjecí ústrojí podle nároku 7, vyznačující se tím, že vnitřní kolo (32) má ohebný úsek, který tvoří radiálně poddajné ložisko.
  9. 9. Navíjecí ústrojí podle jednoho zpředcházejících nároků, vyznačující se tím, že radiálně poddajné ložisko má ohebnou část z plastické hmoty.
  10. 10. Navíjecí ústrojí podle nároku 9, vyznačující se tím, že ohebná část z plastické hmoty má vybrání (110; 111; 120; 120a).
  11. 11. Navíjecí ústrojí podle jednoho zpředcházejících nároků, vyznačující se tím, že torzní tyč (30) je na straně napínacího ústrojí pásu uložena radiálně poddajně a na její straně, přivrácené k napínacímu ústrojí pásu, jsou uloženy části druhého spojovacího mechanismu.
    -7CZ 286525 B6
  12. 12. Navíjecí ústrojí podle nároku 10, vy z n a č uj í c í se t í m , že na nástavci (102) torzní tyče (30) je otočně uložená část prvního spojovacího mechanismu.
  13. 13. Navíjecí ústrojí podle nároku 11 nebo 12, vyznačující se tím, že pro radiální posun torzní tyče (30) je upravena radiálně poddajná úložná deska (70).
  14. 14. Navíjecí ústrojí podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že cívka (12) pásu je uložena radiálně poddajně a části druhého spojovacího mechanismu jsou s ní spojeny.
  15. 15. Navíjecí ústrojí podle nároku 14, vyznačující se tím, že cívka (12) pásu má úložný výčnělek (104), který je s ní ohebně spojen do jednoho kusu.
  16. 16. Navíjecí ústrojí podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že první spojovací mechanismus má západkovou spojku, která má západkové kolo (22) spojené v pohonu pevně s napínacím ústrojím pásu, které má na své obvodové ploše navenek výkyvné západky (24) a je otočně uloženo na torzní tyči (30), jakož i neotočně s torzní tyčí (30) spojené západkové kolo (22), obklopující válcové kolo (32a), prostřednictvím vnitřního spojovacího ozubení, které je přiřazeno k západkám (24), přičemž západky (24) jsou upraveny pro manipulaci napínacího ústrojí pásu vykývnutím a záběrem do vnitřního spojovacího ozubení válcového kola (32a).
  17. 17. Navíjecí ústrojí podle nároků 3al6, vyznačující se tím, že vnitřní kolo (32) druhého spojovacího mechanismu tvoří válcové kolo (32a) prvního spojovacího mechanismu.
CZ1997828A 1996-03-20 1997-03-19 Navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu CZ286525B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29605200U DE29605200U1 (de) 1996-03-20 1996-03-20 Gurtaufroller mit an der Gurtspule angreifendem Gurtstraffer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ82897A3 CZ82897A3 (en) 1997-10-15
CZ286525B6 true CZ286525B6 (cs) 2000-05-17

Family

ID=8021408

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1997828A CZ286525B6 (cs) 1996-03-20 1997-03-19 Navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5788176A (cs)
EP (1) EP0796774B1 (cs)
JP (1) JP2975906B2 (cs)
KR (1) KR100239262B1 (cs)
CZ (1) CZ286525B6 (cs)
DE (2) DE29605200U1 (cs)
ES (1) ES2107404T3 (cs)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19641224B4 (de) * 1996-10-07 2008-10-16 Müller, Olaf Antriebsvorrichtung, insbesondere zum Straffen eines Sicherheitsgurtes in einem Kraftfahrzeug
US5895002A (en) * 1997-02-17 1999-04-20 Kabushiki Kaisha Tokai-Rika-Denki-Seisakusho Webbing retractor
JPH10278741A (ja) * 1997-04-08 1998-10-20 Tokai Rika Co Ltd ウエビング巻取装置
US6749225B1 (en) * 1997-07-29 2004-06-15 Autoliv Development Ab Safety belt system with pre-tensioning device for secondary collision
US6158816A (en) 1997-11-05 2000-12-12 Breed Automotive Technology, Inc. Energy absorbing torsion bar seat belt retractor with sharp onset property
US5934596A (en) * 1998-01-16 1999-08-10 Breed Automative Technology, Inc. Automatic locking retractor with timing clutch mechanism
JP4632277B2 (ja) * 2000-04-24 2011-02-16 タカタ株式会社 シートベルト巻取り装置
JP3628907B2 (ja) * 1999-04-16 2005-03-16 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
KR100436253B1 (ko) * 1999-05-20 2004-06-16 키 세이프티 시스템즈 인코포레이티드 좌석 벨트 수축기
DE19964289B4 (de) * 1999-05-20 2007-04-12 Key Safety Systems, Inc., Sterling Heights Gurtstraffer
JP4575540B2 (ja) * 2000-02-17 2010-11-04 オートリブ株式会社 シートベルト装置
DE10013870B4 (de) * 2000-03-21 2007-04-05 Key Safety Systems, Inc., Sterling Heights Gurtaufroller für einen Fahrzeugsicherheitsgurt
JP3733007B2 (ja) * 2000-07-11 2006-01-11 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
US6419178B1 (en) * 2000-07-19 2002-07-16 Breed Automotive Technology, Inc. Seat belt retractor with integrally formed frame
US6705179B1 (en) * 2000-09-29 2004-03-16 Eja Limited Modified rope tensioner
JP4241617B2 (ja) * 2002-08-03 2009-03-18 オートリブ ディヴェロプメント アクチボラゲット ベルトシャフトに組み込まれた引締め駆動装置を備えたベルトレトラクタ−ベルトテンショナの組合せ
JP4295552B2 (ja) * 2003-05-16 2009-07-15 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
JP4163608B2 (ja) * 2003-12-16 2008-10-08 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
JP4308699B2 (ja) * 2004-04-09 2009-08-05 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
JP4471109B2 (ja) * 2005-02-02 2010-06-02 株式会社東海理化電機製作所 プリテンショナ装置
JP4580253B2 (ja) * 2005-02-21 2010-11-10 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
DE102005026885B4 (de) * 2005-06-10 2015-01-08 Trw Automotive Gmbh Kraftbegrenzer für einen Fahrzeug-Sicherheitsgurt
JP4907249B2 (ja) * 2006-07-19 2012-03-28 タカタ株式会社 シートベルトリトラクタ及びシートベルト装置
JP4819645B2 (ja) * 2006-10-12 2011-11-24 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
KR100891173B1 (ko) 2007-07-25 2009-04-01 주식회사 삼송 시트벨트 리트랙터의 에너지 흡수장치
DE102007051572A1 (de) * 2007-10-29 2009-04-30 Trw Automotive Gmbh Sicherheitsgurtsystem
JP5444569B2 (ja) * 2008-04-04 2014-03-19 オートリブ ディベロップメント エービー シートベルト用リトラクター
DE102008031030A1 (de) * 2008-06-30 2009-12-31 Trw Automotive Gmbh Gurtstraffer für ein Sicherheitsgurtsystem
DE102008041510A1 (de) 2008-08-25 2010-03-04 Robert Bosch Gmbh Gurtsystem für ein Insassenschutzsystem in einem Fahrzeug
DE102008043497A1 (de) 2008-11-05 2010-05-06 Robert Bosch Gmbh Gurtsystem für ein Insassenschutzsystem in einem Fahrzeug
DE102008061618B4 (de) * 2008-12-11 2019-10-10 Trw Automotive Gmbh Gurtaufroller mit Gurtstraffer
DE102009000140A1 (de) 2009-01-12 2010-07-15 Robert Bosch Gmbh Gurtsystem für ein Insassenschutzsystem in einem Fahrzeug
DE102010009155B4 (de) * 2010-02-24 2012-06-28 Autoliv Development Ab Gurtstraffer
EP2666680B1 (en) * 2011-01-20 2015-12-09 Ashimori Industry Co., Ltd. Seat belt retractor
DE102011117052A1 (de) * 2011-10-27 2013-05-02 Trw Automotive Gmbh Gurtstraffer für ein Sicherheitsgurtsystem
US9517841B2 (en) * 2015-04-01 2016-12-13 Carleton Life Support Systems, Inc. Ballistic powered inertia reel
US9751495B2 (en) 2015-08-21 2017-09-05 Carleton Life Support Systems, Inc. Reel lock having multiple tooth dog
DE102021200706B4 (de) 2021-01-27 2023-05-25 Autoliv Development Ab Sicherheitsgurtaufroller

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4000313A1 (de) * 1990-01-08 1991-07-11 Autoflug Gmbh Sicherheitsgurtaufroller mit strammvorrichtung
DE4209540A1 (de) * 1992-03-24 1993-09-30 Trw Repa Gmbh Gurtaufroller mit an der Gurtspule angreifendem Gurtstraffer
DE4227781C2 (de) * 1992-08-21 2001-06-13 Trw Repa Gmbh Gurtaufroller mit an der Gurtspule angreifendem Gurtstraffer
DE4314883A1 (de) * 1993-05-05 1994-11-10 Trw Repa Gmbh Sicherheitsgurtaufroller
DE4438097A1 (de) * 1994-10-25 1996-05-02 Trw Repa Gmbh Gurtaufroller mit integriertem Gurtstraffer und Energiewandler
US5660346A (en) * 1995-12-20 1997-08-26 Trw Vehicle Safety Systems Inc. Seat belt retractor

Also Published As

Publication number Publication date
EP0796774A1 (de) 1997-09-24
JP2975906B2 (ja) 1999-11-10
EP0796774B1 (de) 1999-12-01
KR100239262B1 (en) 2000-01-15
JPH101025A (ja) 1998-01-06
US5788176A (en) 1998-08-04
ES2107404T3 (es) 2000-03-16
ES2107404T1 (es) 1997-12-01
DE29605200U1 (de) 1996-07-18
CZ82897A3 (en) 1997-10-15
DE59700772D1 (de) 2000-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ286525B6 (cs) Navíjecí ústrojí bezpečnostního pásu
US10099653B2 (en) Seat belt device
CZ281028B6 (cs) Navíječ bezpečnostního pásu
KR100636467B1 (ko) 좌석 벨트 리트랙터
JP4341018B2 (ja) 動力緊張装置
US5522564A (en) Safety belt reeling device and safety belt tightening device combination with power limiter
JP3890608B2 (ja) 力制限器を有するベルト巻き付け器−ベルトテンショナ組合わせ
US5374110A (en) Pretensioner for seat belts
US5628469A (en) Belt retractor with an integrated belt pretensioner and an energy converter
EP0796180A1 (en) Secondary locking mechanism for retractor with pretensioner
KR19990036048A (ko) 안전벨트 수축장치 기구
US7392959B2 (en) Seat belt retractor and seat belt device
US6405959B1 (en) Safety belt with belt tautener
US4750686A (en) Belt tightener on a safety belt retractor
JPH03551A (ja) 安全ベルト巻取り装置
KR101060300B1 (ko) 웨빙 권취 장치
CZ289577B6 (cs) Spojka mezi hřídelem pásu navíjecího ústrojí pásu a otočným pohonem napínacího ústrojí pásu
KR19980080348A (ko) 차량 안전 벨트용 벨트 와인더
US4941683A (en) Vehicle seat belt tightening system
US7850111B2 (en) Belt retractor for a safety belt system
KR20230038536A (ko) 벨트 리트랙터
JP7182099B2 (ja) シートベルトリトラクタ
US5299830A (en) Safety belt pre-tension assembly
US5285982A (en) Belt retractor with tension relief for safety belt restraining systems in vehicles
US4790561A (en) Seat belt system

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic