PL171430B1 - Urzadzenie podnoszace do ladunków PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie podnoszace do ladunków PL PL PL

Info

Publication number
PL171430B1
PL171430B1 PL93302372A PL30237293A PL171430B1 PL 171430 B1 PL171430 B1 PL 171430B1 PL 93302372 A PL93302372 A PL 93302372A PL 30237293 A PL30237293 A PL 30237293A PL 171430 B1 PL171430 B1 PL 171430B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cylinders
load
lifting device
receiving means
housing
Prior art date
Application number
PL93302372A
Other languages
English (en)
Other versions
PL302372A1 (en
Inventor
Manfred Luecking
Burkhard Mende
Original Assignee
Krupp Foerdertechnik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krupp Foerdertechnik Gmbh filed Critical Krupp Foerdertechnik Gmbh
Publication of PL302372A1 publication Critical patent/PL302372A1/xx
Publication of PL171430B1 publication Critical patent/PL171430B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66CCRANES; LOAD-ENGAGING ELEMENTS OR DEVICES FOR CRANES, CAPSTANS, WINCHES, OR TACKLES
    • B66C13/00Other constructional features or details
    • B66C13/04Auxiliary devices for controlling movements of suspended loads, or preventing cable slack
    • B66C13/08Auxiliary devices for controlling movements of suspended loads, or preventing cable slack for depositing loads in desired attitudes or positions
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25JMANIPULATORS; CHAMBERS PROVIDED WITH MANIPULATION DEVICES
    • B25J17/00Joints
    • B25J17/02Wrist joints
    • B25J17/0208Compliance devices
    • B25J17/0216Compliance devices comprising a stewart mechanism
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66CCRANES; LOAD-ENGAGING ELEMENTS OR DEVICES FOR CRANES, CAPSTANS, WINCHES, OR TACKLES
    • B66C13/00Other constructional features or details
    • B66C13/04Auxiliary devices for controlling movements of suspended loads, or preventing cable slack
    • B66C13/06Auxiliary devices for controlling movements of suspended loads, or preventing cable slack for minimising or preventing longitudinal or transverse swinging of loads

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Robotics (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Invalid Beds And Related Equipment (AREA)
  • Carriers, Traveling Bodies, And Overhead Traveling Cranes (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Types And Forms Of Lifts (AREA)
  • Forging (AREA)
  • Fluid-Pressure Circuits (AREA)
  • Advancing Webs (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Noodles (AREA)

Abstract

1 Urzadzenie podnoszace, do ladunków z ruchoma poziom o czescia konstrukcyjna oraz pod- noszonym 1 opuszczanym wzgledem niej srodkiem przyjm ujacym obciazenie, który przez elementy obciazone na ro zciag an ie je s t zaw ieszony na czesci konstrukcyjnej 1 je st polaczony sztyw no z ladunkiem , znam ienne tym, ze obciazone na rozciaganie elem enty sa utw orzone z szesciu hy- draulicznych silowników nastaw czych ( 11 do 16; 41,....; 51,...), zm ieniajacych pojedynczo swoje polozenie, które kazdorazow o poprzez ruchome przestrzennie zlacze przegubow e (21 do 26 i 31 do 36; 59, 60) sa ulozyskowane na ruchomej czesci konstrukcyjnej (1; 1'; 1") i na srodku przyjmujacym obciazenie (4), przy czym co najmniej cztery silow- niki nastawcze (11 do 16; 41 do 44; 55 do 58) sa umieszczone skosnie F IG . 1 PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy urządzenia podnoszącego, z ruchomą poziomo częścią konstrukcyjną i podnoszonym i opuszczanym względem niej środkiem przyjmującym obciążenie, który przez elementy obciążone na rozciąganie jest zawieszony na części konstrukcyjnej i jest połączony sztywno z ładunkiem. Ruchomą część konstrukcyjną może stanowić zwłaszcza jezdny wózek suwnicowy, przesuwny na suwnicy mostowej lub pomostowej, może to być również część wysięgnika lub bramy pojazdu dźwigowego. Ruchoma część konstrukcyjna może być przesuwna względem innej ruchomej części urządzenia podnoszącego (np. jako jezdny wózek suwnicy względem również jezdnego nośnika suwnicy pomostowej) lub jako nieruchoma część całego poziomo ruchomego urządzenia podnoszącego (np. żurawia bramowego). Środek przyjmujący obciążenie może być ukształtowany zwłaszcza jako rama chwytakowa (spreader) dla kontenerów, naczepy siodłowej itp. Istotne jest, aby środek przyjmujący obciążenie przy przeładunku ładunku był z nim połączony na stałe, także wówczas nie mogą występować żadne ruchy względne między ładunkiem a środkiem przyjmującym obciążenie.
Podczas przeładunku kontenerów, wymiennych nadwozi ładunkowych, zespołów samochodów ciężarowych itp. są one podnoszone lub opuszczane zarówno pionowo, jak również wykonują ruchy poziome. W celu uzyskania dużej wydajności przeładunku wymagane są krótkie czasy trwania ruchu, które powodują powstanie znacznych przyśpieszeń i odpowiednio dużych sił poprzecznych.
W przypadku środków przyjmujących obciążenie zawieszonych na linach, przy ruchach jezdnego wózka i/lub mostu suwnicowego dochodzi do ruchów wahadłowych środka przyjmującego obciążenie, wskutek czego utrudnione jest szybkie uchwycenie ładunku. W przypadku już zawieszonego ładunku dochodzi do powstania drgań wahliwych, co bardzo utrudnia dokładne osadzenie obciążenia np. na ramie pojazdu. Problem ruchów wahadłowych powstaje również z powodu wiatru.
Znane są tłumiki ruchów wahadłowych, w przypadku których końce lin są zamocowane do siłowników hydraulicznych. Do uruchomienia siłowników hydraulicznych konieczne są jednak znaczne nakłady na zespoły sterujące, które mogą jedynie zmniejszyć problem mchów wahadłowych, ale w żadnym razie nie mogą ich wykluczyć. W przypadku zawieszonych na linach środków przyjmujących obciążenie, które w celu przeładunku powinny być mocno połączone z ładunkiem, zwłaszcza przy ukośnym położeniu ładunku powstaje problem, że środek przyjmujący obciążenie musi przyjąć odpowiednio ukośne położenie. Takie ustawianie realizuje się w przypadku znanych urządzeń za pomocą lin ciągnących przez znane siłowniki hydrauliczne. Pomimo koniecznych do tego celu nakładów na zespoły sterujące, w przypadku ukośnego położenia ładunku może dojść, ze względu na działającą siłę ciężkości, do znacznych opóźnień. Szczególny problem powstaje wówczas, gdy ładunek - patrząc z góry - jest przekręcony względem środka przyjmującego obciążenie. Wychylenie zawieszonego na linach środka przyjmującego obciążenie jest możliwe jedynie w niewielkim stopniu, i to przy nadzwyczajnych nakładach.
Zadaniem leżącym u podstaw wynalazku jest takie ulepszenie urządzenia podnoszącego wstępnie wymienionego rodzaju, że ruchy wahadłowe środka przyjmującego obciążenie i ewentualnie przyjętego przez niego ładunku względem ruchomej części konstrukcyjnej mogą być w prosty sposób wyeliminowane i dzięki temu może być zwiększona wydajność przeładunku. Ponadto środek przyjmujący obciążenie w celu uchwycenia ładunku powinien być względem niego lepiej ustawiony.
Zadanie to według wynalazku zostało rozwiązane dzięki temu, że elementy obciążone na rozciąganie są ukształtowane z co najmniej sześciu hydraulicznych siłowników nastawczych, zmieniających pojedynczo swoje położenie, które każdorazowo poprzez ruchome przestrzennie złącze przegubowe są ułożyskowane na ruchomej części konstrukcyjnej i na środku przyjmującym obciążenie, przy czym co najmniej cztery siłowniki nastawcze są umieszczone ukośnie.
Długość siłoników nastawczych może być każdorazowo ustalona, Dzięki temu zwłaszcza przez ukośnie umieszczone siłowniki nastawcze powstaje sztywne połączenie między ruchomą częścią konstrukcyjną a środkiem przyjmującym obciążenie. Dzięki temu nie może dojść do niepożądanych ruchów wahadłowych środka przyjmującego obciążenie i ładunku.
Oprócz podnoszenia i opuszczania ładunku, środek przyjmujący obciążenie i ewentualnie zamocowany do niego ładunek może być również nachylony - w odniesieniu do normalnego położenia poziomego - oraz przekręcony wokół osi pionowej - w widoku z góry.
Siłowniki nastawcze, jako podwójnie działające siłowniki hydrauliczne są również obciążane na ściskanie. Ponieważ jednak są one w przeważającej mierze obciążone na rozciąganie, to dla wysuniętych siłowników nastawczych nie ma problemów z wyboczeniem.
Szczególnie korzystne wykonanie wynalazku polega na tym, że jest przewidzianych sześć siłowników nastawczych, że złącza przegubowe siłowników nastawczych na ruchomej części konstrukcyjnej, jak również na środku przyjmującym obciążenie, są umieszczone na wyobrażonym okręgu, że kąt między n-tym złączem przegubowym a (n+2)-tym złączem przegubowym (a więc np. pierwszym a trzecim złączem przegubowym, drugim a czwartym złączem przegubowym, itd.) wynosi 120°, że kąt między dwoma następującymi bezpośrednio po sobie złączami przegubowymi wynosi wymiennie 60° do 120°, korzystnie 90° do 120° i 0 do 60°, korzystnie 0 do 30° i że środki każdorazowo dwóch następujących bezpośrednio po sobie złącz przegubowych na ruchomej części konstrukcyjnej i środki każdorazowo dwóch następujących bezpośrednio po sobie złącz przegubowych na środku przyjmującym obciążenie - w widoku z góry - są wzajemnie przestawione o 60° przy jednakowej skutecznej długości siłowników nastawczych.
Przez umieszczenie parami siłowników nastawczych o zmiennym położeniu ukośnym, siłowniki nastawcze w celu unoszenia lub opuszczenia środka przyjmującego obciążenie lub uchwyconego przez niego ładunku muszą być jedynie jednakowo zasilane, przez co tłoczyska są wsuwane lub wysuwane synchronicznie.
Nachylone położenie środka przyjmującego obciążenie w określonym przypadku uzyskuje się dzięki temu, że dwa sąsiednie siłowniki nastawcze, których złącza przegubowe na ruchomej części konstrukcyjnej są umieszczone daleko od siebie, a na środku przyjmującym obciążenie blisko siebie, są synchronicznie zmienne w swojej skutecznej długości, natomiast skuteczna długość pozostałych czterech siłowników nastawczych zasadniczo nie zmienia się.
W celu wychylenia środka przyjmującego obciążenie wokół osi pionowej, co drugi siłownik nastawczy zmienia się w swojej długości o jednakowy wymiar, a leżące każdorazowo między nimi siłowniki nastawcze zmieniają się o ten sam wymiar w przeciwnym kierunku.
Wyobrażony okrąg, na którym siłowniki nastawcze są dołączone przegubowo do środka przyjmującego obciążenie, może mieć średnicę mniejszą od wyobrażonego okręgu, na którym siłowniki nastawcze są dołączone przegubowo do ruchomej części konstrukcyjnej.
Ponieważ siłowniki nastawcze są umieszczone każdorazowo na okręgu, to przewody energetyczne do transmisji danych mogą być przeprowadzone przez nie zabudowany środek.
Zasadniczo urządzenie podnoszące z jedynie sześcioma siłownikami nastawczymi jest najekonomiczniejsze. Jednak możliwe jest dołączenie przegubowe również 6+2n siłoników nastawczych (n = 1,2,....) każdorazowo na wyobrażonym okręgu do ruchomej części konstrukcyjnej i środka przyjmującego obciążenie. Kąt między dwoma następującymi bezpośrednio po sobie złączami przegubowymi wynosiły wówczas 360°/(6+2n) do 360°/(3+n), względnie 0° do 360°/(6+2n).
W innym korzystnym wykonaniu wynalazku jest przewidzianych osiem siłowników nastawczych, z których cztery - w przypadku pionowego działania obciążenia - są umieszczone pionowo i znajdują się w widoku z góry - na narożnikach wyobrażonego prostokąta. W czterech wyobrażonych płaszczyznach między każdorazowo dwoma siłownikami nastawczymi jest umieszczony ustawiony ukośnie siłownik nastawczy, przy czym nachylenie ukośnych siłowników nastawczych w każdorazowo dwóch z wyobrażonych równoległych płaszczyzn jest skierowane przeciwnie.
W przypadku tej postaci wykonania, właściwa praca podnoszenia jest wykonywana przez pionowe siłowniki podporowe, a wychylenie środka przyjmującego obciążenie wokół prostopadłej osi pionowej - przez umieszczone ukośnie siłowniki nastawcze. Przy tym jest korzystne, jeżeli utworzony przez pionowe siłowniki nastawcze wyobrażony prostokąt jest kwadratem, ponieważ wówczas ukośne siłowniki nastawcze mogą być równomiernie zasilane w celu wychylenia. Przechylanie lub nachylenie środka przyjmującego obciążenie w odniesieniu do
171 430 swojego poziomu ustawienia podstawowego realizuje się zasadniczo przez pionowe siłowniki podporowe.
Przykłady wykonania wynalazku są przedstawione na rysunku częściowo schematycznie i zostaną poniżej bliżej wyjaśnione. Siłowniki przestawne są korzystnie swoją obudową połączone przegubowo z ruchomą konstrukcją i ponownie korzystnie z zamkniętym końcem obudowy. Ma to zaletę stosunkowo prostego wykonania konstrukcyjnego, a siłowniki nastawcze mają możliwość dostatecznego ruchu.
Jeżeli chodzi o to, aby odstęp między ruchomą częścią konstrukcyjną a środkiem przyjmującym obciążenie był możliwie mały, to obudowy siłowników nastawczych mogą być również dołączone przegubowo w miejscu oddalonym od zamkniętego końca do ruchomej części konstrukcyjnej.
Przykłady wykonania wynalazku są przedstawione na rysunku, po części bardzo schematycznie i zostaną poniżej wyjaśnione. I tak przedstawiają:
fig. 1 zawieszone na wózku suwnicowym urządzenie podnoszące według wynalazku do manipulowania ramą chwytakową (spreader) dla kontenerów, w widoku z boku;
fig. 2 siłowniki nastawcze tego urządzenia podnoszącego w widoku z góry;
fig. 3 inną postać wykonania urządzenia podnoszącego w widoku z boku;
fig. 4 ułożyskowanie siłownika nastawczego w postaci wykonania według fig. 3,a fig. 5 dalszą postać wykonania urządzenia nastawczego w widoku perspektywicznym.
Ukształtowany jako suwnica pomostowa żuraw przeładunkowy zawiera jezdny wózek suwnicowy lub wózek suwnicowy 1, które są przesuwane na dźwigarze mostowym 2 (fig. 1 z prawej do lewej i odwrotnie). Dźwigar mostowy 2 jest z kolei przesuwany na nieruchomych szynach 3 pionowo do swojego położenia wzdłużnego (na fig. 1 prostopadle do płaszczyzny rysunku). Tak więc wózek suwnicowy 1 stanowi część konstrukcyjną, która porusza się dowolnie w płaszczyźnie poziomej. Pod wózkiem suwnicowym 1 jest umieszczona rama chwytakowa (spreader) 4 do chwytania kontenerów 5. Na fig. 1 kontener jest zaznaczony liniami kreskowopunktowymi. Rama chwytakowa 4 jest zawieszona poprzez sześć hydraulicznych siłowników nastawczych 11 do 16 na wózku suwnicowym 1. Siłowniki nastawcze 11 do 16 są połączone przegubowo zamkniętym końcem swojej obudowy z dolną stroną wózka suwnicowego w sposób przestrzennie ruchomy. Punkty połączenia przegubowego 21 do 26 leżą, jak wynika z fig. 2, na wyobrażonym okręgu 20 z punktem środkowym 10.
Punkty połączenia przegubowego 21 do 26 są rozmieszczone nierównomiernie na obwodzie i są umieszczone parami, tak że między kolejnymi punktami połączenia przegubowego istnieje na zmianę duży i mały odstęp. Kąt między punktami połączenia przegubowego 21/23, 23/25 i 25/21 wynosi - w odniesieniu do punktu środkowego 10 - jednolicie 2/3π = 120°. Kąt między leżącymi blisko siebie punktami połączenia przegubowego 22/23, 24/25 i 26/21 wynosi π/12 = 15°, kąt między oddalonymi od siebie punktami połączenia przegubowego, np. 23/24 odpowiednio 7/1 2π = 105°. Tłoczyska siłowników nastawczych 11 do 16 są również ułożyskowane przegubowo w sposób przestrzennie ruchomy w punktach połączenia przegubowego 31 do 36 na ramie chwytakowej 4. Punkty połączenia przegubowego 31 do 36 lezą również na okręgu 30 wokół pionu przez punkt środkowy 10 i są tam zestawione parami. Środki między parami zestawionymi punktami połączenia przegubowego, np. 24/25 na okręgu 20, i środki parami zestawionych punktów połączenia przegubowego, np. 35/36 na okręgu 30, są wzajemnie przestawione o π/3 = 60° - w odniesieniu do linii pionu przez punkt środkowy 10. W celu unoszenia i opuszczania ramy chwytakowej 4 napędzanych jest równomiernie wszystkich sześć siłowników nastawczych, tak że tłoczyska są synchronicznie wsuwane lub wysuwane. Jeżeli kontener 5, w odniesieniu do osi pionowej przez punkt środkowy 10, jest przekręcony względem ramy chwytakowej 4, wówczas musi być ona przed uchwyceniem kontenera wychylona do położenia kontenera. W celu przechylenia ramy chwytakowej 4 w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, tłoczyska siłowników nastawczych 12, 14, 16 są wsuwane, a tłoczyska siłowników nastawczych 11, 13, 15 są wysuwane zasadniczo o ten sam wymiar. W celu wychylenia ramy chwytakowej 4 w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara następuje odpowiednio odwrotne zasilanie siłowników nastawczych.
Nachylenie ramy chwytakowej 4 względem płaszczyzny poziomej jest wyjaśnione na szczególnie prostym przykładzie: Jeżeli siłowniki nastawcze 13 do 16 są zatrzymane zasadniczo w swoim położeniu, a wysuwane są równomiernie obydwa siłowniki nastawcze 11 i 12, wówczas zostaje opuszczona część ramy chwytakowej, znajdująca się u dołu fig. 2, i wychylona wokół osi, która przechodzi przez środki punktów połączenia przegubowego 33/34 i 35/36.
Siłowniki nastawcze w przykładzie wykonania według fig. 1 i 2 z zamkniętym końcem obudowy są zawieszone na wózku suwnicowym 1, natomiast na fig. 3 jest przedstawiony przykład wykonania, w którym siłowniki nastawcze 41 do 46, w przypadku wciągniętych tłoczysk i odpowiednio uniesionej ramie chwytakowej 4, są dołączne przegubowo do miejsca obudowy siłownika, które jest oddalone o około 2/3 długości obudowy od zamkniętego końca.
Na figurze 4 jest przedstawiony siłownik nastawczy 41, wokół którego obudowy jest umieszczony przegubowy pierścień 47, który jest wychylny wokół osi 48 względem obudowy siłownika. Prostopadle do osi 48 przegubowy pierścień 47 zawiera dwa czopy 49, które wchodzą w odpowiednie miejsce łożyska wózka suwnicowego 1'.
W przykładzie wykonania według fig. 5 rama chwytakowa 4 jest zawieszona poprzez cztery pionowo usytuowane siłowniki nastawcze 51 do 54 na wózku suwnicowym 1, zaznaczonym liniami punktowokreskowymi. Siłowniki nastawcze 51 do 54 leżą - w widoku z góry na narożnikach prostokąta. Każdorazowo dwa z tych siłowników nastawczych tworzą wyobrażoną płaszczyznę, wewnątrz której jest umieszczony ukośnie siłownik nastawczy 55, 56, 57 lub 58. Wszystkie ukośne siłowniki 55 do 58 wykazują ten sam kąt nachylenia, przy czym nachylenie siłowników wewnątrz dwóch równoległych płaszczyzn, np. 56, 58, jest przeciwstawne. Wszystkie siłowniki 51 do 58 są połączone przez przestrzennie ruchome punkty połączenia przegubowego 59 lub 60 z wózkiem suwnicowym 1 i ramą chwytakową 4.
W celu podnoszenia i opuszczania ramy chwytakowej 4 pionowe siłowniki 51 do 54 są jednakowo zasilane, dzięki czemu ich tłoczyska są synchronicznie wsuwane lub wysuwane. Ukośne siłowniki 55 do 58 zostają wprawione w odpowiedni ruch w położeniu ukośnym. W celu nachylenia ramy chwytakowej 4, np. wokół dolnych punktów połączenia przegubowego 60 siłowników nastawczych 51 i 54, uruchamiane są siłowniki nastawcze 52 i 53, przy czym ukośnym siłownikom 56 do 57 w ich ukośnym położeniu jest wstępnie zadany ruch. W celu przechylenia, tzn. do przekręcenia ramy chwytakowej 4 wokół swojej pionowej osi w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara ukośne siłowniki 55 do 58 zostają wysunięte. W celu zachowania wysokości ramy chwytakowej 4, pionowe siłowniki nastawcze 51 do 54 mogą otrzymać odpowiednią korektę długości.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1 .Urządzenie podnoszące, do ładunków z ruchomą poziomo częścią konstrukcyjną oraz podnoszonym i opuszczanym względem niej środkiem przyjmującym obciążenie, który przez elementy obciążone na rozciąganie jest zawieszony na części konstrukcyjnej i jest połączony sztywno z ładunkiem, znamienne tym, że obciążone na rozciąganie elementy są utworzone z sześciu hydraulicznych siłowników nastawczych ( 11 do 16; 41,....; 51,...), zmieniających pojedynczo swoje położenie, które każdorazowo poprzez ruchome przestrzennie złącze przegubowe (21 do 26 i 31 do 36; 59, 60) są ułożyskowane na ruchomej części konstrukcyjnej (1; 1'; 1) i na środku przyjmującym obciążenie (4), przy czym co najmniej cztery siłowniki nastawcze (11 do 16; 41 do 44; 55 do 58) są umieszczone skośnie.
  2. 2. Urządzenie podnoszące według zastrz. 1, znamienne tym, że jest przewidzianych sześć siłowników (11 do 16), że złącza przegubowe (21 do 26 lub 31 do 36) siłowników nastawczych na ruchomej części konstrukcyjnej (1), jak również na środku przyjmującym obciążenie (4), są umieszczone na wyobrażonym okręgu (20 lub 30), że kąt między n-tym a (n+2)-tym złączem przegubowym (21/23,... lub 31/33,...) = 120°, że kąt między dwoma następującymi bezpośrednio po sobie złączami przegubowymi (21/22, 22/23,... i 32/33, 33/34,...) wynosi wymiennie 60 do 120°, korzystnie 90 do 120°, i 0 do 60°, korzystnie 0 do 30° i ze środki każdorazowo dwóch następujących bezpośrednio po sobie złącz przegubowych (22/23,...) na ruchomej części konstrukcyjnej (1) i środki każdorazowo dwóch następujących bezpośrednio po sobie złącz przegubowych (31/32,...) na środku przejmującym obciążenie (4), - w widoku z góry - są wzajemnie przestawione o 60o przy jednakowej skutecznej długości siłoników nastawczych (11 do 16).
  3. 3. Urządzenie podnoszące według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że wyobrażony okrąg (30), na którym siłowniki nastawcze (11 do 16; 41 do 46) są przyłączone przegubowo do środków przyjmujących obciążenie (4), ma średnicę mniejszą od średnicy wyobrażonego okręgu (20), na którym siłowniki nastawcze są dołączone przegubowo do ruchomej części konstrukcyjnej (1; 1').
  4. 4. Urządzenie podnoszące według zastrz. 1, znamienne tym, że jest przewidzianych osiem siłowników nastawczych (51 do 54, 55 do 58), z których cztery (51 do 54) - w przypadku pionowego działania obciążenia - są umieszczone pionowo i - w widoku z góry - znajdują się na narożnikach wyobrażonego prostokąta, i że w czterech płaszczyznach, wyobrażonych między każdorazowo dwoma siłownikami nastawczymi (51/52, 52/53,...) jest umieszczony ukośnie ustawiony siłownik (55, 56, ...), przy czym nachylenie ukośnych siłowników nastawczych w każdorazowo dwóch wyobrażonych równoległych płaszczyznach jest skierowane przeciwnie.
  5. 5. Urządzenie podnoszące według zastrz. 4, znamienne tym, że prostokąt utworzony przez pionowe siłowniki nastawcze (51, 52,...) jest kwadratem.
  6. 6. Urządzenie podnoszące według zastrz. 1, znamienne tym, że siłowniki nastawcze (11,..; 41,...; 51,...) swoją obudową są połączone przegubowo z ruchomą częścią konstrukcyjną (1;,1',1).
  7. 7. Urządzenie podnoszące według zastrz. 6, znamienne tym, że złącze przegubowe (21 do 26; 59) obudowy jest przewidziane na jej zamkniętym końcu.
  8. 8. Urządzenie podnoszące według zastrz. 6, znamienne tym, że złącze przegubowe (21 do 26; 59) obudowy jest przewidziane w miejscu (48), oddalonym od zamkniętego końca.
  9. 9. Urządzenie podnoszące według zastrz. 8, znamienne tym, że złącze przegubowe jest przewidziane na 2/3 długości obudowy od zamkniętego końca i na 1/3 długości obudowy od otwartego końca obudowy, przez który przechodzi tłoczysko.
PL93302372A 1992-06-13 1993-06-01 Urzadzenie podnoszace do ladunków PL PL PL PL171430B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4219370A DE4219370A1 (de) 1992-06-13 1992-06-13 Hubeinrichtung für Lasten
PCT/EP1993/001367 WO1993025464A1 (de) 1992-06-13 1993-06-01 Hubeinrichtung für lasten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL302372A1 PL302372A1 (en) 1994-07-25
PL171430B1 true PL171430B1 (pl) 1997-04-30

Family

ID=6460933

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93302372A PL171430B1 (pl) 1992-06-13 1993-06-01 Urzadzenie podnoszace do ladunków PL PL PL

Country Status (19)

Country Link
US (1) US5617964A (pl)
EP (1) EP0644851B1 (pl)
JP (1) JPH07508488A (pl)
AT (1) ATE138893T1 (pl)
AU (1) AU672980B2 (pl)
CA (1) CA2137466A1 (pl)
CZ (1) CZ294394A3 (pl)
DE (2) DE4219370A1 (pl)
DK (1) DK0644851T3 (pl)
ES (1) ES2088285T3 (pl)
FI (1) FI945798A (pl)
GR (1) GR3020916T3 (pl)
HU (1) HU213557B (pl)
NO (1) NO944295D0 (pl)
PL (1) PL171430B1 (pl)
RU (1) RU94046250A (pl)
SK (1) SK148194A3 (pl)
WO (1) WO1993025464A1 (pl)
ZA (1) ZA934137B (pl)

Families Citing this family (33)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4342522A1 (de) * 1993-09-01 1995-06-22 Krupp Foerdertechnik Gmbh Umschlaggerät für Großbehälter
JP2770221B2 (ja) * 1995-04-27 1998-06-25 村田機械株式会社 天井走行車
DE19612990C2 (de) * 1996-03-22 2001-01-04 Mannesmann Ag Hubeinrichtung
DE19957823C2 (de) * 1999-11-19 2001-10-25 Atecs Mannesmann Ag Vorrichtung zum automatisierten Umschlag von Lasten
DE19957468A1 (de) 1999-11-24 2001-06-13 Mannesmann Ag Hebevorrichtung mit einer Führung für Lasten
SE0002351D0 (sv) * 2000-06-22 2000-06-22 Bromma Conquip Ab Dubbellyftok och förfarande
US6571970B1 (en) 2000-10-16 2003-06-03 Rapistan Systems Advertising Corp. Monorail telescopic carrier
BR0117167B1 (pt) * 2001-11-06 2011-11-16 aparelho de conexão remota de flange aparafusada e métodos de operação do mesmo.
NO325335B1 (no) * 2001-12-03 2008-03-31 Lars Magnus Solstad Anordning og fremgangsmate ved en traverskran pa et flytende fartoy
DE20207072U1 (de) 2002-05-03 2002-10-10 Noell Crane Systems GmbH, 97080 Würzburg Katze an Kranen
DE20309047U1 (de) * 2003-03-25 2003-10-16 Noell Crane Systems Gmbh Mobile multifunktionelle Plattform
CN1950289A (zh) * 2004-03-24 2007-04-18 新众机械工程私人有限公司 操作集装箱的系统
JP2007530388A (ja) * 2004-03-26 2007-11-01 アクチュアント コーポレーション 高精度に荷を位置決めする油圧式補助ホイスト及びクレーン制御装置
KR100620352B1 (ko) 2004-07-27 2006-09-19 학교법인 동아대학교 야드 크레인
AT502864A3 (de) * 2004-10-11 2008-08-15 Ehrenleitner Franz Parallelkinematischer roboter
US7455338B2 (en) * 2005-10-07 2008-11-25 Jenney Alfred P Leveling device for lifting apparatus and associated methods
WO2007048152A1 (de) * 2005-10-28 2007-05-03 Franz Ehrenleitner Lasthebevorrichtung
EP1894881B1 (en) * 2006-08-29 2013-01-02 Abb Ab Load control device for a crane
DE102008010269A1 (de) * 2008-02-19 2009-08-20 Volkswagen Ag Positioniervorrichtung zum Bewegen und Ausrichten eines Objektes im Raum
DE102008027306A1 (de) * 2008-06-07 2009-12-10 Aker Mtw Werft Gmbh Hubvorrichtung
CN102259797A (zh) * 2011-04-13 2011-11-30 郭项亮 液压驱动的高精度水平调节吊具
US8424938B1 (en) * 2011-10-13 2013-04-23 Institute Of Nuclear Energy Research Hoist device with leveling and disengagement mechanism
CN103910280A (zh) * 2014-04-14 2014-07-09 上海市机械施工集团有限公司 吊装索具及其吊装方法
CN104647027B (zh) * 2014-12-19 2017-02-22 上海交通大学 具有弹性结构的高压转子立式智能化装配装备
EP3081523B1 (en) * 2015-04-15 2018-06-27 Airbus Defence and Space, S.A. Self-balanced apparatus for hoisting and positioning loads, with six degrees of freedom
GB201513483D0 (en) 2015-07-30 2015-09-16 Ihc Engineering Business Ltd Load control apparatus
CN107651581A (zh) * 2017-09-20 2018-02-02 中国水产科学研究院渔业机械仪器研究所 一种船用起重机起放防摇装置
CA3038447C (en) 2019-03-29 2023-02-28 Joel FORMOSA Apparatus for adjusting an orientation of a suspended load
US20220063964A1 (en) * 2020-08-28 2022-03-03 Brian Conville Precision movement directional actuator system
CN112794206A (zh) * 2020-12-25 2021-05-14 苏州苏福马机械有限公司 一种上垫板设备
CN112850462B (zh) * 2021-03-17 2022-06-28 中国水利水电夹江水工机械有限公司 一种避障吊装方法
EP4091981A1 (de) 2021-05-21 2022-11-23 Siemens Aktiengesellschaft Vorrichtung zum heben und stabilisieren von lasten
AT526231B1 (de) * 2022-10-07 2024-01-15 Hans Kuenz Gmbh Kran

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2822094A (en) * 1953-09-29 1958-02-04 Greer Hydraulics Inc Bridge manipulator
DE1246201B (de) * 1964-11-30 1967-08-03 Beteiligungs & Patentverw Gmbh Zangenkran, z. B. Stripperkran
GB1277001A (en) * 1968-01-15 1972-06-07 Gordon Franklin Fowler Vehicle for handling and transporting containers and other loads
US3792779A (en) * 1968-10-24 1974-02-19 Us Railway Mfg Co Gantry cranes
SE348444B (pl) * 1969-04-23 1972-09-04 Asea Ab
US3744652A (en) * 1972-03-29 1973-07-10 Haamann Josef And Freudenberge Hydraulic hoisting apparatus for use with a road vehicle
US3945673A (en) * 1972-12-26 1976-03-23 Clark Equipment Company Load engaging and supporting mechanism
FR2301475A1 (fr) * 1975-02-18 1976-09-17 Beghi Rene Dispositif de levage d'une grue de grande puissance
SU611772A2 (ru) * 1977-01-17 1978-06-25 Белгородский технологический институт строительных материалов Привод манипул тора
US4273242A (en) * 1979-05-18 1981-06-16 Marathon Letourneau Company Stabilizing device
US4433952A (en) * 1981-10-23 1984-02-28 Mi-Jack Products, Inc. Tracked crane for large objects
US4883388A (en) * 1985-10-03 1989-11-28 Cherbonnier T Dave Load compensating system
DE3636459A1 (de) * 1986-10-25 1988-04-28 Tepora Transportsysteme Entwic Vorrichtung zur fuehrung einer last an einer foerdereinrichtung
IT1211195B (it) * 1987-07-10 1989-10-12 Bruno Bisiach Robot industriale a molteplici articolazioni a piu gradi di liberta di movimento
DE3737082A1 (de) * 1987-10-31 1989-05-18 Orenstein & Koppel Ag Aufhaengevorrichtung fuer hubtraversen fuer container
FR2628670B1 (fr) * 1988-03-21 1990-08-17 Inst Nat Rech Inf Automat Dispositif articule, notamment utilisable dans le domaine de la robotique
DE3830429C2 (de) * 1988-09-07 1996-05-30 Rexroth Mannesmann Gmbh Hubvorrichtung für eine an mehreren Hubseilen hängende Last, insbesondere Container-Kran
FR2643353B1 (fr) * 1989-02-17 1991-06-14 Caillard Dispositif pour eviter le balancement d'une charge sous un bati de support, notamment un portique
US4988244A (en) * 1989-09-01 1991-01-29 Kearney & Trecker Six-axis machine tool
US5129279A (en) * 1991-02-28 1992-07-14 Rennex Brian G Flexible robotic limb

Also Published As

Publication number Publication date
US5617964A (en) 1997-04-08
DE4219370A1 (de) 1993-12-16
EP0644851A1 (de) 1995-03-29
FI945798A0 (fi) 1994-12-09
DE59302834D1 (de) 1996-07-11
EP0644851B1 (de) 1996-06-05
CA2137466A1 (en) 1993-12-23
NO944295L (no) 1994-11-11
RU94046250A (ru) 1997-02-10
GR3020916T3 (en) 1996-11-30
CZ294394A3 (en) 1995-06-14
AU672980B2 (en) 1996-10-24
NO944295D0 (no) 1994-11-11
AU4320493A (en) 1994-01-04
WO1993025464A1 (de) 1993-12-23
HU213557B (en) 1997-08-28
HUT69916A (en) 1995-09-28
JPH07508488A (ja) 1995-09-21
FI945798A (fi) 1994-12-09
PL302372A1 (en) 1994-07-25
SK148194A3 (en) 1995-05-10
ES2088285T3 (es) 1996-08-01
DK0644851T3 (da) 1996-07-01
ZA934137B (en) 1994-01-17
ATE138893T1 (de) 1996-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL171430B1 (pl) Urzadzenie podnoszace do ladunków PL PL PL
NL7909035A (nl) Hefinrichting, zoals armkraan of portaalkraan, voor het hanteren van containers.
JP3938597B2 (ja) 改良されたリービング配置を備えたクレーン
US5217344A (en) Large, high-capacity automated transportable construction boom for use in open areas
US5244338A (en) Gravity-steered grapple
US3944272A (en) Cargo container spreader with articulated structure for skewing and tilting
JP5964550B2 (ja) 起重機
RU2722762C1 (ru) Кран-манипулятор
RU2065397C1 (ru) Подъемный кран башенного типа
RU2725367C1 (ru) Кран-манипулятор
KR20160026097A (ko) 타워 크레인
RU2823660C1 (ru) Кран-манипулятор
US3709375A (en) Cranes
KR20000035171A (ko) 리프트 방법 및 플로팅 리프트 실린더 부착물을 구비한 장치
CN112047248A (zh) 一种用于pc构件吊装的转运车
RU2053191C1 (ru) Кран-манипулятор
KR20210044498A (ko) 항만 크레인 설치 방법
RU2207317C1 (ru) Кран-манипулятор
SU1399255A1 (ru) Грузова подвеска крана
RU2760371C1 (ru) Стрела грузоподъемного средства
SU1203011A1 (ru) Кран-манипул тор дл монтажа зданий из сборного железобетона
RU1768499C (ru) Складна стрела поворотного крана
SU1184790A1 (ru) Грузозахватное устройство дл штучных грузов
CN213265449U (zh) 一种用于pc构件吊装的转运车
RU2225349C1 (ru) Устройство для наращивания башни