PL168719B1 - Sposób wytwarzania nowego 2-hydroksytrójkarboksylanu-1,2,3,3 [(5-metylofuranylo-2)metylo]-N-(4-piperydylo)-3H-imidazo(4,5-b)pirydyloaminy-2 PL PL PL PL - Google Patents

Sposób wytwarzania nowego 2-hydroksytrójkarboksylanu-1,2,3,3 [(5-metylofuranylo-2)metylo]-N-(4-piperydylo)-3H-imidazo(4,5-b)pirydyloaminy-2 PL PL PL PL

Info

Publication number
PL168719B1
PL168719B1 PL91290956A PL29095691A PL168719B1 PL 168719 B1 PL168719 B1 PL 168719B1 PL 91290956 A PL91290956 A PL 91290956A PL 29095691 A PL29095691 A PL 29095691A PL 168719 B1 PL168719 B1 PL 168719B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
noberastine
citrate
solution
added
methyl
Prior art date
Application number
PL91290956A
Other languages
English (en)
Other versions
PL290956A1 (en
Inventor
Alfons Gaston Maria De Knaep
Tonny Franciscus Johanna Nelen
Frans Eduard Janssens
Original Assignee
Janssen Pharmaceutica Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Janssen Pharmaceutica Nv filed Critical Janssen Pharmaceutica Nv
Publication of PL290956A1 publication Critical patent/PL290956A1/xx
Publication of PL168719B1 publication Critical patent/PL168719B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D471/00Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, at least one ring being a six-membered ring with one nitrogen atom, not provided for by groups C07D451/00 - C07D463/00
    • C07D471/02Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, at least one ring being a six-membered ring with one nitrogen atom, not provided for by groups C07D451/00 - C07D463/00 in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D471/04Ortho-condensed systems
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P37/00Drugs for immunological or allergic disorders
    • A61P37/08Antiallergic agents

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pulmonology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Furan Compounds (AREA)

Abstract

ksytrójkarboksylanu-1,2,3,3-[/5-metylofura- nylo-2/metylo]-N-/4-piperydylo/-3H-imida zo/4,5-b/pirydyloaminy-2 (cytrynianu nobe- rastyny), znam ienny tym, ze noberastyne rozpuszcza sie w odpowiednim rozpuszczal- niku, roztwór ten ogrzewa sie do okolo temperatury wrzenia i utrzymuje w warun- kach powrotu skroplin, dodaje sie odpowie- dnia ilosc kwasu cytrynowego, otrzymana mieszanine reakcyjna chlodzi sie, wyodreb- nia sie krystaliczny cytrynian noberastyny i tak otrzymany cytrynian noberastyny w razie potrzeby oczyszcza sie droga przekrystali- zowania. W z ór PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania nowej soli 2-hydroksytrójkarboksylanu1,2,3 3-[/5-metylofuranylo-2/metylo]-N-/4-piperydylo/-3H-imidazo/4,5-b/pirydyloaminy-2 (1: 1) o wzorze przedstawionym na rysunku.
W opisie patentowym St. Zjedn. Ameryki nr 4 888 426 opisano i zastrzeżono związek 3-[/5-metylofuranylo-2/metylo]-N-/4-piperydylo/-3H-imidazo/4,5-b/pirydyloaminę-2jako półprodukt użyteczny do wytwarzania związków o działaniu przeciwalergicznym. Właściwości farmakologiczne, a zwłaszcza aktywność przeciwalergiczną tego półproduktu jak również środki farmaceutyczne i ich zastosowanie opisano w opisie patentowym St. Zjedn. Ameryki nr 4 835 161. Nowa postać soli wytworzona sposobem zastrzeganym w niniejszym zgłoszeniu wykazuje lepszą trwałość fizyko-chemiczną w stosunku do znanej zasady i znanych postaci soli.
Wolna zasada noberastyny jest wrażliwa na światło i ulega w znacznym stopniu rozkładowi podczas naświetlania. Podczas przechowywania ten związek o barwie żółtej, przy wilgotności względnej wynoszącej 60% lub 90%, zmienia swoją barwę na ciemnożółtą oraz absorbuje wodę. W rezultacie związek ten rozpływa się częściowo i tworzy lepką, stałą masę. Dwuazotan i półwodzian dwuchlorowodorku ulegają znacznemu rozkładowi w środowisku wodnym, a zatem nie nadają się do stosowania w standardowych formach leków, a zwłaszcza w ciekłych postaciach leków. Półwodzian dwuchlorowodorku jest higroskopijny i zmienia jasnożółtą barwę na ciemnożółtą i ewentualnie na brązową.
Sól z kwasem/Z/-2-eterodwukarboksylowym/1:2/lub dwumaleinian rozkładają się nawet w pokojowej temperaturze, a rozkład znacząco zwiększa się pod działaniem światła lub w podwyższonej temperaturze.
W powyższym kontekście, skuteczna obserwacja prowadzi do wniosku, że okazuje się niemożliwe przechowywanie próbek tych soli do przyszłego zastosowania jako odnośniki, ponieważ tworzą się stale co najmniej dwa zanieczyszczenia.
Nieoczekiwanie okazało się, że powyższe niedogodności można całkowicie przezwyciężyć lub zmniejszyć do niewielkich rozmiarów przez stosowanie noberastyny w formie soli z kwasem cytrynowym. Ta nowa sól nie jest wrażliwa na światło, jest znacznie bardziej trwała w temperaturze pokojowej i w podwyższonych temperaturach, przy wysokich wilgotnościach względnych oraz w roztworach wodnych, niż znane dotychczas sole i zasada.
Sposób według wynalazku polega na tym, że rozpuszcza się noberastynę w odpowiednim rozpuszczalniku, roztwór ten ogrzewa się do około temperatury wrzenia i utrzymuje się w warunkach powrotu skroplin, dodaje się odpowiednią ilość kwasu cytrynowego, otrzymaną mieszaninę reakcyjną chłodzi się i wyodrębnia krystaliczny cytrynian noberastyny. Tak otrzymany cytrynian noberastyny, w razie potrzeby, oczyszcza się drogą przekrystalizowania.
168 719
Wolną zasadę noberastyny, będącą substancją wyj ściową do wytwarzaniajej soli z kwasem cytrynowym, wytwarza się dogodnie w sposób podany w opisie patentowym St. Zjedn.. Ameryki nr 4 888 426. , ,
Odpowienim do wytwarzania cytrynianu noberastyny jest mzszy alkanol albo keton, w którym noberastyna jest rozpuszczalna, taki jak alkohol pierwszorzędowy, drugorzędowy lub trzeciorzędowy oraz odpowiednie ketony zawierające 1-6 atomów węgla. Spośród niŻszych alkanoli korzystnie stosuje się metanol, etanol, propanol-1, propanol-2, butanol-1, butanol-2, 2-metylopropanol-1, 1,1-dwumetyloetanol, cykloheksanol i podobne. Rozpuszczalnikami ketonowymi, które można stosować w reakcji są: aceton, butanon, 4-metylopentanon-2, cykloheksanon i podobne. Do wytwarzania cytrynianu noberastyny stosuje się równie mieszaniny dwóch albo więcej powyższych rozpuszczalników, jak również roztwory tych rozpuszczalników lub ich mieszanin z wodą. W tym przypadku woda może stanowić do 25-35% objętości roztworu. Korzystnie, jako rozpuszczalnik stosuje się niższy alkanol, zwłaszcza metanol albo etanol. Najbardziej korzystnym rozpuszczalnikiem jest metanol.
Przygotowuje się wysokie stężenia noberastyny w wyżej wymienionych rozpuszczalnikach. Na ogół stosunek ilości noberastyny do objętości rozpuszczalnika zawiera się w granicach od 0,3 mola/l do 1,2 mola/l, korzystnie od 0,5 mola/l do 1 mola/l. Roztwory te sporządza się przez zmieszanie składników w temperaturze otoczenia. Na tym etapie na ogół traktuje się roztwór węglem aktywnym w ilości 5% wagowych w stosunku do wagi noberastyny. Obydwa typy roztworów, to znaczy te, które zawierają węgiel aktywny i te, które nie zawierają węgla aktywnego miesza się w czasie do godziny, korzystnie przez około pół godziny, po czym przesącza się przez ziemię okrzemkową, którą korzystnie uprzednio zwilża się rozpuszczalnikiem. W niektórych przypadkach przesączanie może się okazać trudne. Można go znacznie ułatwić dodając do roztworu pewną ilość ziemi okrzemkowej.
Pozostałość przemywa się małymi ilościami rozpuszczalnika, wynoszącymi na ogół co najwyżej około 25% wyjściowej objętości użytego rozpuszczalnika. Połączone przesącze utrzymuje się w wyższych temperaturach aż do temperatury wrzenia roztworu, korzystnie w zakresie 45°C do 65°C, a zwłaszcza w zakresie temperatur od około 50°C do około 60°C. Do ogrzewanych stężonych roztworów dodaje się porcjami kwas cytrynowy, albo w stanie stałym albo rozpuszczony w małej ilości wody. Kwas dodaje się z taką szybkością aby można było łatwo utrzymać stałą temperaturę roztworu. Równie dobrze stosuje się bezwodny kwas cytrynowy lub jednowodzian. Stosunek molowy kwasu cytrynowego do noberastyny może wynosić od około 0,9 do około 2, korzystnie od około 0,95 do około 1,5, najkorzystniej od około 1,0 do około 1,1. Roztwór miesza się w zakresie temperatur od około 55° do 65°C w dowolnym czasie do około godziny, korzystnie przez pół godziny. Następnie roztwór pozostawia się do powolnego schłodzenia do temperatury otoczenia. Takie powolne chłodzenie można prowadzić odłączając źródło ciepła i ewentualnie usuwając źródło ciepła, co ułatwia wymianę ciepła z otoczeniem. W przypadku, gdy naczynie reakcyjne charakteryzuje się bardzo dużym stosunkiem objętości do pola powierzchni, samoczynne chłodzenie może trwać zbyt długo. Wówczas chłodzenie można przyspieszać stosując znane techniki chłodzenia.
Po schłodzeniu mieszaniny reakcyjnej a przed przesączaniem, wytrącone kryształy można poddać trawieniu. Trawienie kryształów cytrynianu noberastyny polega na dalszym mieszaniu mieszaniny już po osiągnięciu temperatury pokojowej. Czas tego trawienia jest dowolny i może wynosić do około doby, korzystnie 0-4 godzin, a w wielu przypadkach można je całkowicie pominąć. Wytrącony cytrynian noberastyny przesącza się i przemywa dodatkową ilością rozpuszczalnika, korzystnie małą ilością oziębionego rozpuszczalnika. Następnie produkt suszy się w znany sposób, na przykład pod zmniejszonym ciśnieniem i w podwyższonej temperaturze, zwłaszcza w temperaturze 40°C do około 60°C, korzystnie w temperaturze około 50°C. Wydajność wytworzonego tym sposobem cytrynianu noberastyny wynosi od 80-95% i jest szczególnie wysoka jeśli reakcję prowadzi się w metanolu. W sposób powtarzalny uzyskuje się wówczas około 93-94%. Okazało się, że jakość cytrynianu noberastyny nie zależy od zastosowanego rozpuszczalnika.
168 719
Tak wytworzony cytrynian noberastyny oczyszcza się dalej przez rekrystalizację w odpowiednim rozpuszczalniku. Użyty tu termin odpowiedni rozpuszczalnik w odniesieniu do rekrystalizacji cytrynianu noberastyny oznacza opisany powyżej niższy alkanol jak również mieszaninę takiego niższego alkanolu z wodą. Stosuje się zwłaszcza mieszaniny, w których woda stanowi co najwyżej 30% objętości roztworu.
Niższymi alkanolami stosowanymi do rekrystalizacji są metanol, etanol, propanol-1, propanol-2 i podobne. Do rekrystalizacji stosuje się roztwory cytrynianu noberastyny o wysokim stężeniu. Bliskie stanu nasycenia substancji rozpuszczonej w rozpuszczalniku. Dogodnie, sporządza się je z przesyconych roztworów soli w powyższym niższym alkanolu. Korzystnie, jako niższy alkanol stosuje się metanol lub etanol i dodaje się niezbędną ilość wody, na przykład w późniejszym etapie procesu. Przy stosowaniu metanolu jako rozpuszczalnika stężenie cytrynianu noberastyny wynosi od 0,3 g/ml do 0,7 g/ml metanolu, zwłaszcza od 0,4 g/ml do 0,6 g/ml metanolu, korzystnie od 0,45 do 0,55 g/ml. Taki roztwór w niższym alkanolu miesza się, ogrzewając, utrzymując temperaturę bliską temperatury wrzenia wobec powrotu skroplin. Do ogrzewanej, heterogenicznej mieszaniny dodaje się kroplami wodę w celu całkowitego rozpuszczenia cytrynianu. Korzystnie, wodę dodaje się z taką szybkością, aby mieszanina reakcyjna była utrzymywana w stanie wrzenia, wobec powrotu skroplin. Utrzymanie stałej temperatury ogrzewanego roztworu cytrynianu noberastyny można łatwiej zapewnić dodając wodę uprzednio ogrzaną, korzystnie wodę o temperaturze bliskiej temperatury wrzenia roztworu soli. Po zakończeniu dodawania wody roztwór miesza się utrzymując go w stanie wrzenia w czasie do godziny, korzystnie w czasie pół godziny. Mieszaninę reakcyjną pozostawia się do samoczynnego schłodzenia do temperatury pokojowej. Krystalizacja rozpoczyna się w temperaturze około 45°C. Kryształy trawi się w temperaturze pokojowej w czasie do jednego dnia, korzystnie w czasie od około 0 do około 10 godzin. Osad przesącza się i przemywa małą ilością niższego alkanolu, na ogół ilością około 1 ml/g. Kryształy suszy się w znany sposób pod zmniejszonym ciśnieniem i w podwyższonej temperaturze, korzystnie w temperaturze około 40°C-60°C.
W pewnych przypadkach korzystne jest wprowadzenie dodatkowego etapu oczyszczania z zastosowaniem węgla aktywnego do procesu rekrystalizacji. Przykładowo, po zakończeniu dodawania wody, w powyższym procesie, dodaje się węgiel aktywny w ilości 5% wagowych, w stosunku do wagi cytrynianu i w dalszym ciągu miesza się, utrzymując roztwór w podwyższonej temperaturze w czasie do godziny, zwłaszcza w czasie około pół godziny. Roztwór utrzymywany w podwyższonej temperaturze przesącza się przez ziemię okrzemkową, korzystnie uprzednio zwilżoną ogrzaną mieszaniną rozpuszczalników. Pozostałość przemywa się podobną, uprzednio ogrzaną mieszaniną rozpuszczalników i połączone przesącze pozostawia się do samoczynnego schłodzenia do temperatury pokojowej. Wytrącone kryształy zbiera się i suszy w sposób opisany powyżej.
Cytrynian noberastyny jest związkiem o działaniu antyhistaminowym i serotoninergicznym, stosowanym jako środek przeciwalergiczny. Nowa sól, oprócz opisanej powyżej trwałości fizyko-chemicznej charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością i równoważnością biologiczną z solą z kwasem (Z)-2-etenodwukarboksylowym (1:2). Tak jak znane dotychczas sole i zasada, nowa sól cytrynianowa wykazuje korzystny profil farmakokinetyczny, łącząc w sobie szybki początek działania z odpowiednim czasem działania.
Cytrynian noberastyny korzystnie przygotowuje się w postaci odpowiednich form farmaceutycznych, takich jak stałe preparaty do podawania doustnego, na przykład pigułki, tabletki, proszki, kapsułki i podobne; ciekłe formy doustne, na przykład roztwory, zawiesiny, syropy, eliksiry i podobne; znane formy leku wytwarza się przez jednorodne zmieszanie składnika czynnego, cytrynianu noberastyny z jednym lub większą liczbą nośników i/lub środków pomocniczych i przeprowadzenie tak uzyskanej mieszaniny w formę leku przystosowaną do podania.
Dla ułatwienia podawania i zapewniania jednorodności dawek, szczególnie korzystne jest przygotowanie powyższych form farmaceutycznych w postaci dawek jednostkowych. Przykłady takich form jednostkowych obejmują tabletki, kapsułki, pigułki, saszetki zawierające proszek, opłatki, roztwory iniekcyjne, zawiesiny, formy ciekłe dozowane łyżeczką od herbaty lub łyżką stołową i podobne oraz wydzielone wielokrotności tych form jednostkowych.
168 719
Jako odpowiednią dawkę dzienną cytrynianu noberastyny rozważa się zakres od około 0,01 mg/kg do około 10 mg/kg wagi ciała, zwłaszcza od 0,5 mg/kg do 5 mg/kg wagi ciała, korzystnie od 0,1 do 2 mg/kg wagi ciała.
Cytrynian noberastyny stosuje się do wytwarzania leku przeznaczonego do leczenia chorób alergicznych, w tym chorób takich jak alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, pokrzywka chroniczna, astma alergiczna i podobne.
Sposób leczenia pacjentów cierpiących na choroby lub stany alergiczne polega na podaniu tym pacjentom ilości skutecznej przeciwalergicznie cytrynianu noberastyny.
Wynalazek zilustrowany jest następującymi przykładami nie ograniczającymi jego zakresu. O ile nie zaznaczono inaczej, wszystkie części oznaczają części wagowe.
Przykład I. Do mieszaniny 60,73 części 3-[/5-metylofuranylo-2/metylo]-N-/4-piperydylo/-3H-imidazo/4,5-b/pirydyloaminy-2 (noberastyny) w 195 ml metanolu dodaje się 3,3 części węgla aktywnego (Norit A Supra R) i 9,1 części ziemi okrzemkowej. Mieszaninę reakcyjną miesza się przez pół godziny w temperaturze 20°C i przesącza się ją przez ziemię okrzemkową, którą przemywa się następnie ilością 40 ml metanolu. Połączone przesącze utrzymuje się w temperaturze 50°C i dodaje się 41 części jednowodzianu kwasu cytrynowego. Mieszaninę miesza się przez pół godziny utrzymując ją w temperaturze około 60°-65°C, po czym pozostawia się ją do samoczynnego schłodzenia do temperatury pokojowej. Mieszaninę tę miesza się przez dobę i przesącza. Osad przemywa się ilością 80 ml metanolu i suszy pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze 50°C. Uzyskuje się 91,2 części (92,9% wydajności) 2-hydroksypropanotrójkarboksylanu-l, 2,3 3-[/5-metylofuranylo-2/-metylo]-N-/4-piperydylo/3H-imidazo/4,5-b/pirydyloaminy-2 (1;1) (cytrynianu noberastyny) o temperaturze topnienia 192,0°C.
Przykład II. Mieszaninę 40 części wytworzonego w przykładzie I cytrynianu noberastyny w 80 ml metanolu utrzymuje się w stanie wrzenia wobec powrotu skroplin, mieszając. Dodaje się 25 ml wody i miesza się mieszaninę utrzymując ją w stanie wrzenia jeszcze przez pół godziny. Następnie zaprzestaje się ogrzewania roztworu pozwalając na jego schłodzenie do temperatury pokojowej (20°C) i kontynuuje się mieszanie przez dobę. Powstały krystaliczny osad przesącza się, przemywa metanolem i suszy się pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze 50°C. Uzyskuje się 37,4 części (94% wydajności) cytrynianu noberastyny.
Przykład IH. Mieszaninę 40 części wytworzonego w przykładzie I cytrynianu noberastyny w 80 ml metanolu utrzymuje się w stanie wrzenia, mieszając. Dodaje się 25 ml wody i 2 części węgla aktywnego i miesza się mieszaninę utrzymując ją w stanie wrzenia jeszcze przez pół godziny. Roztwór przesącza się przez ziemię okrzemkową, uprzednio przemytą ogrzaną mieszaniną 16 ml metanolu i 5 ml wody. Połączone przesącze schładzane samoczynnie do temperatury pokojowej miesza się dalej przez dobę. Krystaliczny produkt zbiera się, przemywa go metanolem i suszy pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze 50°C. Uzyskuje się 34,7 części (87% wydajności) cytrynianu noberastyny o temperaturze topnienia 191,8°C.
Trwałość na działanie światła.
Do szklanych pojemników odważono 150 mg porcje zasady noberastyny, dwumaleinianu noberastyny i cytrynianu noberastyny. Pojemniki napromieniowywano przez 7 dni w komorze do naświetlań przy pomocy 16 świetlówek emitujących zimne białe światło (Sylrania F 20T 12/D Daylinght - 6500K). Natężenie światła wynosiło 17000 luksów, a średnia temperatura w komorze wynosiła w przybliżeniu 40°C. Po 3 i 7 dniach naświetlania 50 mg odważki każdej próbki rozpuszczono w 10 ml mieszaniny metanol-woda (2:3, obj/obj.) i następnie przeprowadzano analizę metodą chromatografii cieczowej wysokosprawnej HPLC.
Kolumna: 12,5 cm Superspher RP Select-B/4 μπι/ szybkość przepływu: 1,5 ml/min. eluenty: A : 0,75% octan amonowy w wodzie
B : acetonitryl C : tetrahydrofuran sposób eluowania: gradient liniowy.
168 719
Tabela 1
czas/min/ 0 4 12 15
% A 91 85 60 30
% B 9 15 20 45
%C 0 0 20 25
Detekcja: widmo UV (220 nm).
Poniższa tabela 2 przedstawia względny czas retencji (RRT, w zależności od noberastyny) i stężenie (%) każdego produktu rozkładu wykrytego w stężeniu >0,1% w próbce poddanej analizie.
Tabela 2
Noberastyna RRT 0,25 0,61 0,72 1,23 1,26 1,43 1,45 1,59 1,70 1,73
Zasada 3d 7d 0,2 0,3 0,2 0,3 0,3 0,4 0,1 0,2 0,2 0,3 0,2 0,2 0,2 0,1 0,1 0,1
Dwumaleinian 3d 7d 0,8 1,2 0,5 0,8
Cytrynian 3d 7d
Cytrynian noberastyny pozostaje trwały w czasie przechowywania w badanych warunkach, nie zaobserwowano zmiany barwy oraz rozkładu, podczas gdy zasada i dwumaleinian noberastyny uległy znacznemu rozkładowi podczas naświetlania światłem dziennym.
Opisane poniżej preparaty są przykładem typowych kompozycji farmaceutycznych w dawkach jednostkowych odpowiednich do podawania ogólnoustrojowego lub miejscowego zwierzętom ciepłokrwistym.
Stosowane w przykładach określenie substancja czynna dotyczy cytrynianu noberastyny.
Krople doustne.
500 g substancji czynnej rozpuszczono w 0,5 l kwasu 2-hydroksypraionowego i 1,5 l glikolu polietylenowego w temperaturze 60-80°C. Po ochłodzeniu do temperatury 30-40°C dodano 35 l glikolu polietylenowego i otrzymaną mieszaninę dokładnie mieszano. Następnie dodano roztwór 1750 g sacharynianu sodowego w 2,51 oczyszczonej wody i podczas mieszania dodano 2,5 l zapachu kakaowego oraz glikolu polietylenowego w ilości koniecznej do uzupełnienia do objętości 501. Otrzymano roztwór kropli doustnych zawierający 10 mg/ml substancji czynnej. Otrzymanym roztworem wypełniano odpowiednie pojemniki.
Roztwory doustne.
g 4-hydroksybenzoesanu metylowego i 1g 4-hydroksybenzoesanu propylowego rozpuszczono w 4 l wrzącej, oczyszczonej wody. W 3 l tego roztworu rozpuszczono w pierwszej kolejności 10g kwasu 2,3-dwuhydroksybursztynowego, a następnie 20 g substancji czynnej. Ten drugi roztwór połączono z pozostałą częścią wcześniejszego roztworu i dodano do niego roztwór składający się z 12 l gliceryny i 3 l 70% sorbitolu. Następnie 40 g sacharynianu sodowego rozpuszczono w 0,5 l wody i do roztworu dodano 2 ml esencji malinowej oraz 2 ml esencji agrestowej. Powyższy roztwór dodano do poprzedniego, a następnie uzupełniono wodą do objętości 20 litrów. Uzyskano roztwór do podawania doustnego, zawierający 5 mg substancji czynnej w łyżeczce od herbaty (5 ml). Otrzymanym roztworem wypełniono odpowiednie pojemniki.
Kapsułki.
Zmieszano energicznie 20 g substancji czynnej, 6 g laurylosiarczanu sodowego, 56 g skrobi, 56 g laktozy, 0,8 g koloidalnego dwutlenku krzemu, oraz 1,2 g stearynianu magnezu.
168 719
Otrzymaną mieszaniną napełnino 1000 odpowiednio twardych, żelatynowych kapsułek, z których każda zawierała 20 mg substancji czynnej.
Powlekane tabletki.
a) Sporządzanie rdzenia tabletki.
Mieszaninę 100 g substancji czynnej, 570 g laktozy i 200 g skrobi dobrze zmieszano i następnie nawilżono roztworem 5g dodecylosiarczanu sodowego i 10 g poliwinylopirolidonu (Kollidon-k 90®) w około 200 ml wody. Wilgotną mieszaninę proszku przesiano, wysuszono i ponownie przesiano. Następnie dodano 100g mikrokrystalicznej celulozy (Avicel®) i 15 g uwodornionego oleju roślinnego (Sterotex®). Całość dobrze zmieszano i sprasowano w tabletce. Otrzymano 10000 tabletek, z których każda zawierała 10 g substancji czynnej.
b) Powlekanie
Do roztworu 10 g metylocelulozy (Methocel 60 HG ) w 75 ml skażonego etanolu dodano 5 g etylocelulozy (Ethocel 22 cps®) w 150 ml chlorku metylenu. Następnie dodano 75 ml chlorku metylenu i 2,5 ml gliceryny. Kolejno stopiono 10 g glikolu polietylenowego i rozpuszczono go w 75 ml chlorku metylenu. Otrzymany roztwór dodano do poprzedniego, a następnie dodano
2,5 g soli magnezowej kwasu oktadekanowego, 5 g poliwinylopirolidonu i 30 ml stężonej zawiesiny barwnika (Opaspray K-1-2109® po czym całość shomogenizowano. W aparacie do powlekania powyższą mieszaniną powleczono rdzenie tabletek.
168 719
CH2-C00H HO-Ć—COOH
CH2-COOH
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,50 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób wytwarzania nowego 2-hydroksytrójkarboksylanu-1,2,3,3-[/5-metylofuranylo2/metylo]-N-/4-piperydylo/-3H-imidazo/4,5-b/pirydyloaminy-2 (cytrynianu noberastyny), znamienny tym, że noberastynę rozpuszcza się w odpowiednim rozpuszczalniku, roztwór ten ogrzewa się do około temperatury wrzenia i utrzymuje w warunkach powrotu skroplin, dodaje się odpowiednią ilość kwasu cytrynowego, otrzymaną mieszaninę reakcyjną chłodzi się, wyodrębnia się krystaliczny cytrynian noberastyny i tak otrzymany cytrynian noberastyny w razie potrzeby oczyszcza się drogą przekrystalizowania.
PL91290956A 1990-07-06 1991-07-05 Sposób wytwarzania nowego 2-hydroksytrójkarboksylanu-1,2,3,3 [(5-metylofuranylo-2)metylo]-N-(4-piperydylo)-3H-imidazo(4,5-b)pirydyloaminy-2 PL PL PL PL PL168719B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US54935090A 1990-07-06 1990-07-06

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL290956A1 PL290956A1 (en) 1992-06-26
PL168719B1 true PL168719B1 (pl) 1996-03-29

Family

ID=24192647

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91290956A PL168719B1 (pl) 1990-07-06 1991-07-05 Sposób wytwarzania nowego 2-hydroksytrójkarboksylanu-1,2,3,3 [(5-metylofuranylo-2)metylo]-N-(4-piperydylo)-3H-imidazo(4,5-b)pirydyloaminy-2 PL PL PL PL

Country Status (25)

Country Link
EP (1) EP0464927B1 (pl)
JP (1) JPH04230382A (pl)
KR (1) KR0165894B1 (pl)
CN (1) CN1026790C (pl)
AT (1) ATE142207T1 (pl)
AU (1) AU632949B2 (pl)
BG (1) BG60067B2 (pl)
CA (1) CA2043564A1 (pl)
CZ (1) CZ279435B6 (pl)
DE (1) DE69121807T2 (pl)
ES (1) ES2091285T3 (pl)
FI (1) FI94132C (pl)
GR (1) GR3020951T3 (pl)
HU (1) HUT58333A (pl)
IE (1) IE75695B1 (pl)
IL (1) IL98725A (pl)
MX (1) MX9100102A (pl)
NO (1) NO177854C (pl)
NZ (1) NZ238369A (pl)
PL (1) PL168719B1 (pl)
PT (1) PT98215B (pl)
RU (1) RU2047615C1 (pl)
SG (1) SG48825A1 (pl)
SK (1) SK278127B6 (pl)
ZA (1) ZA915241B (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6211199B1 (en) 1995-11-17 2001-04-03 Aventis Pharmaceuticals Inc. Substituted 4-(1H-benzimidazol-2-yl-amino)piperidines useful for the treatment of allergic diseases
US6194406B1 (en) 1995-12-20 2001-02-27 Aventis Pharmaceuticals Inc. Substituted 4-(1H-benzimidazol-2-yl)[1,4]diazepanes useful for the treatment of allergic disease
US6423704B2 (en) 1995-12-20 2002-07-23 Aventis Pharmaceuticals Inc. Substituted 4-(1H-benzimidazol-2-yl)[1,4]diazepanes useful for the treatment of allergic diseases
US5998439A (en) * 1996-02-21 1999-12-07 Hoescht Marion Roussel, Inc. Substituted N-methyl-N-(4-(piperidin-1-yl)-2-(aryl)butyl)benzamides useful for the treatment of allergic diseases
US5922737A (en) * 1996-02-21 1999-07-13 Hoechst Marion Roussel, Inc. Substituted N-methyl-N-(4-(4-(1H-Benzimidazol-2-YL-amino) piperidin-1-YL)-2-(arlyl) butyl) benzamides useful for the treatment of allergic diseases
US5932571A (en) * 1996-02-21 1999-08-03 Hoechst Marion Roussel, Inc. Substituted N-methyl-N-(4-(4-(1H-benzimidazol-2-yl) {1,4}diazepan-1-yl)-2-(aryl) butyl) benzamides useful for the treatment of allergic diseases
KR100289063B1 (ko) * 1997-12-17 2001-05-02 정선종 누름스윗치에의한휴대전화기용자동안테나

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0144101B1 (en) * 1983-11-30 1991-02-06 Janssen Pharmaceutica N.V. Bicyclic heterocyclyl containing n-(bicyclic heterocyclyl)-4-piperidinamines
EG17993A (en) * 1986-02-03 1991-08-30 Janssen Pharmaceutica Nv Anti-histaminic compositions containing n-heterocyclyl-4-piperidinanines
GB8900380D0 (en) * 1989-01-09 1989-03-08 Janssen Pharmaceutica Nv 2-aminopyrimidinone derivatives
PH30434A (en) * 1989-04-07 1997-05-09 Janssen Pharmaceutica Nv Hydroxyalkylfuranyl derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
CS198791A3 (en) 1992-03-18
MX9100102A (es) 1992-02-28
FI913281A0 (fi) 1991-07-05
DE69121807T2 (de) 1997-01-23
NO177854C (no) 1995-12-06
RU2047615C1 (ru) 1995-11-10
CZ279435B6 (cs) 1995-04-12
KR920002597A (ko) 1992-02-28
DE69121807D1 (de) 1996-10-10
AU8020691A (en) 1992-01-09
CN1026790C (zh) 1994-11-30
ZA915241B (en) 1993-03-31
FI94132B (fi) 1995-04-13
EP0464927A3 (en) 1992-04-08
SK278127B6 (en) 1996-02-07
IE912362A1 (en) 1992-01-15
AU632949B2 (en) 1993-01-14
PL290956A1 (en) 1992-06-26
IL98725A0 (en) 1992-07-15
CN1058020A (zh) 1992-01-22
BG60067B2 (bg) 1993-09-30
IE75695B1 (en) 1997-09-10
PT98215A (pt) 1992-06-30
ES2091285T3 (es) 1996-11-01
JPH04230382A (ja) 1992-08-19
PT98215B (pt) 1999-01-29
ATE142207T1 (de) 1996-09-15
NZ238369A (en) 1993-07-27
HUT58333A (en) 1992-02-28
NO912650D0 (no) 1991-07-05
NO177854B (no) 1995-08-28
EP0464927A2 (en) 1992-01-08
IL98725A (en) 1995-07-31
CA2043564A1 (en) 1992-01-07
GR3020951T3 (en) 1996-12-31
EP0464927B1 (en) 1996-09-04
NO912650L (no) 1992-01-07
FI94132C (fi) 1995-07-25
KR0165894B1 (ko) 1999-01-15
FI913281A (fi) 1992-01-07
HU912284D0 (en) 1991-12-30
SG48825A1 (en) 1998-05-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2011162568A (ja) (6r)−l−エリスロ−テトラヒドロビオプテリンジヒドロクロライドの結晶形
DE2731982A1 (de) Stickstoff enthaltende heterocyclische verbindung
DD146954A5 (de) Verfahren zur herstellung von neuen stickstoffderivaten
FI66868C (fi) Foerfarande foer framstaellning av imidazo(1,2-a)kinoxalinmetanoler anvaendbara saosom laekemedel
US5403931A (en) (-)-(S)-2,8-dimethyl-3-methylene-1-oxa-8-azaspiro[4.5]decane L-tartrate
DD202573A5 (de) Verfahren zur herstellung von 1-aethyl-6-fluor-1,4dihydro-4-oxo-7-(1-piperazinyl)-1,8 naphthyridin-3-carbonsaeure
PL168719B1 (pl) Sposób wytwarzania nowego 2-hydroksytrójkarboksylanu-1,2,3,3 [(5-metylofuranylo-2)metylo]-N-(4-piperydylo)-3H-imidazo(4,5-b)pirydyloaminy-2 PL PL PL PL
EP2692724B1 (en) Chiral 3-hydroxypyrid-4-one derivative, and synthesis and use thereof
DE2251559A1 (de) Neue pyrrolo eckige klammer auf 3,4-b eckige klammer zu pyridinderivate, ihre herstellung und die medizinischen zusammensetzungen, die sie enthalten
JPS59231092A (ja) フエノチアジン型リフアマイシンおよびその医薬用途
PT89992B (pt) Processo para a preparacao de derivados e isomeros da 4,5,6,7-tetrahidroisotiazolo{4,5--c}piridina
JP3182685B2 (ja) 水和物結晶及びその製造方法
DE3017560A1 (de) 9-amino-6,7-dihydro-4h-pyrido eckige klammer auf 1,2-a eckige klammer zu pyrimidin-4-on-derivate, verfahren zu deren herstellung und diese verbindungen enthaltende pharmazeutische kompositionen
JPH02268162A (ja) ジフェニルピリジン誘導体
JPH0517448A (ja) 14−O−p−クロロベンゾイルアコニンおよび鎮痛・抗炎症剤
JPS59227879A (ja) ジベンゾ[b,e]オキセピン誘導体
US4010265A (en) 8-Alkylpyrido[3,4-d]pyridazines
TW202313617A (zh) PI3Kδ抑制劑的鹽、其晶型、製備方法及用途
JPS59104311A (ja) 光遮蔽剤
JPH0428270B2 (pl)
DE3442452A1 (de) Neue n(pfeil abwaerts)b(pfeil abwaerts)-quartaere dibromderivate von ajmalin, isoajmalin, sandwicin und isosandwicin sowie diese derivate enthaltende pharmazeutische zubereitungen und zwischenprodukte und verfahren zu ihrer herstellung
JPH01319488A (ja) テトラヒドロイミダゾ[2,1−b]ベンゾチアゾール誘導体及び該化合物を有効成分とする抗潰瘍剤
HUT62579A (en) Process for producing 5,7-dihydroxy-2-methyl-8-/4-(3-hydroxy)-1-(1-propyl)-piperidinyl/-4h-benzopyran-4-one and pharmaceutical compositions comprising such compound as active ingredient
DE2609245A1 (de) Chromanderivate, verfahren zur ihrer herstellung und sie enthaltende arzneimittel
NO123574B (pl)