HUT51463A - Method for producing kefir - Google Patents

Method for producing kefir Download PDF

Info

Publication number
HUT51463A
HUT51463A HU883405A HU340588A HUT51463A HU T51463 A HUT51463 A HU T51463A HU 883405 A HU883405 A HU 883405A HU 340588 A HU340588 A HU 340588A HU T51463 A HUT51463 A HU T51463A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
milk
kefir
product
dry matter
content
Prior art date
Application number
HU883405A
Other languages
English (en)
Inventor
Lilia N Ivanova
Irina V Rozhkova
Vera F Semenikhina
Tatyana N Knyazeva
Alexandr P Chagarovskijj
Original Assignee
Vni Konst Inst Moloc Promy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vni Konst Inst Moloc Promy filed Critical Vni Konst Inst Moloc Promy
Publication of HUT51463A publication Critical patent/HUT51463A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23CDAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; MAKING THEREOF
    • A23C9/00Milk preparations; Milk powder or milk powder preparations
    • A23C9/12Fermented milk preparations; Treatment using microorganisms or enzymes
    • A23C9/127Fermented milk preparations; Treatment using microorganisms or enzymes using microorganisms of the genus lactobacteriaceae and other microorganisms or enzymes, e.g. kefir, koumiss

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Dairy Products (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás kefir előállítására, melynek során a kiindulási tejet tisztítjuk, szárazanyag-tartalmát normalizáljuk, hőkezelésnek vetjük alá, majd a tejmassza tömegére számított 1 - 5 $ kefirgomba hozzáadásával beoltjuk, a kapott elegyet 20 - 25°C hőmérsékleten savanyítjuk, a savanyított keveréket 6 - 8°C hőmérsékletre hütjük és letöltjük.
A találmány szerint úgy járunk el, hogy a tej szárazanyag-tartalmának normalizálását a kiindulási tejnek 50 - 55°C hőmérsékleten történő ultraszűrésével végezzük, melynek során a normalizált tej szárazanyag-tartalmát a kiindulási tej szárazanyag-tartalmához képest 0,5 - 4,0 tömeg$-ban növeljük, a normalizált tej hőkezelését 14O°C hőmérsékleten, végezzük, és a keverék savanyítását 5,0 - 4,7 pH-értékig, a savanyított keverék pihentetését 18 - 20°C hőmérsékleten, 4,7 - 4,5 pH-érték eléréséig végezzük.
A találmány alkalmazható olyan kefir előállítására is, mely diabetikus táplálásra és terápiás-megelőző gyermek-táplálékként is alkalmas.
: 77/7/?Μ7^ /
* *
48.990/PA
CA }
BUbAPESÍI KL’MZLTKCZI
ÜGYVÉDI KDÜKAXOZGSSEG
SZA C A D AL KI IRODA oaiszιimzu io <533-73
KÖZZÉTÉTELI ÉLDÁNY
Eljárás kefir előállítására
VSESOJUZNY NAUCHNO-lSSLEDOVATELSKY I KONSTRUKTORSKY
INSTITUT MOLOCHNOI PROMYSHLENNOSTI, MOSZKVA,
SZOVJETUNIÓ
Feltalálók:
IVANOVA Lilia Nikolaevna, MOSZKVA, ROZHKOVA Irina Vladimíróvna, MOSZKVA, SEMENIKHINA Vera Filatovna, MOSZKVA, KNYAZEVA Tatyana Nikolaevna, MOSZKVA, CHAGAROVSKY Alexandr Petrovich, ODESSA,
SZOVJETUNIÓ
Bejelentés napja: 1988. 04. 20.
Elsőbbsége: 1987. 04. 30.
(4230674) Sz
Nemzetközi bejelentés száma: PCT/SU88/00088.
Nemzetközi közzététel száma: ^(9 f Of » ·
A találmány tárgya eljárás kefir előállítására.
A kefir hagyományos, emberi táplálkozásra alkalmas készítmény, többek között gyerekek, beteg és legyengült emberek esetén. Ez utóbbi kategóriákba tartozó fogyasztók esetén a kefir a napi táplálék 60 $-át is kiteheti. Ugyanakkor táplálkozás-higiéniai szempontokból ezen termékeknek a különböző fogyasztói kategóriák számára különbözőnek kell lenniük. így kisgyermekek (6 hónaposnál idősebb) táplálása esetén a kefir fő növekedési faktorként nagyobb mennyiségű fehérjét tartalmaz, ugyanakkor alacsonyabb mennyiségű ásványi só és etanol szükséges, legyengült, főleg operáció után levő embereknél a termék célszerűen csökkentett laktóz- és növelt fehérjetartalmú, gyomor- és bélrendszeri betegségekben szenvedő betegek esetén előnyös az energiaszegény, azonban erős baktériumellenes hatású készítmény. A növelt fehérjetartalmú készítményeket előnyösen lehet alkalmazni besugárzott páciensek utólagos kezelése esetén, mivel a fehérjék a radioaktív nuklidoknak a szervezetből történő gyorsabb kiürítését segítik elő.
A kefir gyógyhatásai a benne levő gomba mikroflóra metabolit termékeinek felhalmozódásától függ. A gomba mikroflóra által termelt antibiotikumok biztosítják a termék antibiotikus tulajdonságait, melyek a bélpálcika-baktériumokkal szemben 1 : 1 6 illetve 1 s 32 higitástan, Shigella sonnei ellen pedig 1 : 32, 1 : 64 hígításban mutathatók ki. A kefir tárolása során további antibiotikum-felhalmozódás megy végbe, mely növeli annak eltarthatóságát.
Az 1.300.355 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás olyan eljárást ismertet kefir előállítására, melynek során a tejet pasztőrizálják, homogenizálják, lehűtik, kefir-gombákat tartalmazó oltóanyaggal beoltják, érlelik, majd a végterméket lehűtik. Ugyanakkor ez az eljárás, mely kiindulási anyagként természetes tehéntejet alkalmaz, nem biztosítja, hogy a késztermék megfelelő organoleptikus és rheológiai jellemzőkkel rendelkezzen, mivel a tej fehérjetartalma az évszaktól, a földrajzi viszonyoktól, a tápláléktól és a szarvasmarha fajtájától függően jelentős mértékben változhat. Amennyiben a tej szárazanyagtartalma 8,5 tömeg# alá csökken, egyáltalán nem nyerhető jó rheológiai tulajdonságokkal rendelkező kefir.
Ismeretes az Unilever (Nagy-Britannia) cég által kidolgozott eljárás savanyu tejtermék (joghurt) előállítására, melynek során a kiindulási anyag fehérjetartalmát 7-15 tömeg%-ra koncentrálják ultraszüréssel, a koncentrátumnak 55 - 65°C hőmérsékleten, 30 percen át, vagy 70 - 80°C hőmérsékleten pihentetés nélkül végzett hőkezelésével, 40 - 50°C hőmérsékletre történő hűtéssel, tejsav baktériumokkal (Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus lactis, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus acidophilus) történő beoltással, savanyítással, letöltéssel és tárolással. (Ultráiiltratsionnaja obrabotka molochnogo syrja i tendentsia dalneishei ego pererabotki. Obzornaja informatsia, 198Ő, TsNIITAImjasomolprom, Moskva, 23. oldal. Ultrafiltrationsbehandlung von Milchrohmaterial und Tendenz zűr weiteren Verarbeitung desselben, Általános útmutató).
A joghurt savanyítása során tej savas erjedés lép fel, mely a tej fehérjekoncentrációjának 7 - 15 tömegára történő emelése esetén is hatékonyan lejátszódik. Ezt elősegítik a viszonylag magas tenyésztési hőmérsékletek (40 - 42°C) és az erjesztőszerben jelenlevő mikroorganizmusok biokémiai aktivitása. Az igy kapott termék, a joghurt emelt viszkozitású, és a kefirnél hosszabb eltarthatósági időt biztosit. A joghurt-erjesztő szerben jelenlevő mikroorganizmus
- 5 tenyészetek olyan tej savat képeznek, mely 90 $-ban a D(-)-formából áll, és a gyermekek szervezetére fiziológiásán nem megfelelő; ez tehát a joghurt alkalmazását bizonyos embercsoportok táplálásánál gátolja.
A kefir előállításának technológiája során nem egy, hanem két eljárás játszik szerepet, mégpedig a tej savas erjedés és az alkoholos erjedés.
A kefir-oltóanyag mikroflórája nemcsak tejsav baktériumokat, hanem élesztőt is tartalmaz a kefir oltóanyag baktériumainak fejlődési optimuma 18 - 26°C hőmérsékleten van, mely a joghurt-erjesztő anyag 40 - 42°C fejlődési hőmérsékletétől jelentősen különbözik, ezért az ultraszűréssel fehérjében dúsított tej esetén ezen tenyészetek jellege alapvetően különbözik. Ezenkívül a tej fehérjetartalmának 7-15 tömegára történő emelése esetén a kefir-oltóanyag élesztő kultúrájának megfelelő fejlődése nem biztosított.
A savasodási folyamat időben elhúzódik, ezért jellegtelen, lényegében üres izü termék keletkezik. Ezenkívül a késztermékben a savanyodási folyamat elhúzódása következtében proteolitikus jellegű hibák, keserű iz, idegen mellékizek keletkeznek.
Ugyancsak ismert olyan eljárás kefir előállítására, mely a végterméknek egy fehérjekomponensben • ···· ···« ·« · · ···· ·· történő dusulását célozza. Ezen eljárás során a kiindulási tejet tisztítják, a tej zsírtartalmát normalizálják, a tej szárazanyagtartalmát standardizálják, hőkezelésnek vetik alá, homogenizálják, majd a savanyítás hőmérsékletére hütik, a kefirgombákat tartalmazó oltóanyaggal oltják be, melynek mennyisége 1 - 5 $ a tej tömegére vonatkoztatva, a kapott elegyet savanyítják, az alvadékot lehűtik, majd a kész terméket hűtéssel tárolják. A tej szárazanyagtartalmának standardizálását a normalizált zsírtartalmú tejhez nátrium-kazeinát adagolásával végzik. A száraz nátrium-kazeinátot a tejben előzőleg 60 - 70°C hőmérsékleten oldják (Z. B. Zobkova i drugie. Proizvodstvo moloka i molochnykh produktov s napolnitelami i vitaminami”, 1985, Agropromizdat, Moskva, 80. oldal,Töltőanyagokat és vitaminokat tartalmazó tej és tejtermékek előállítása” . )
Ugyanakkor, a kefirnek száraz nátrium-kazeináttal történő feldusitása nem szabályozza az előállítandó termék szénhidrogén- és ásványianyag tartalmát, nem javítja annak tápláló- és biológiai értékét, sőt; jelentősen rontja az organoleptikus tulajdonságokat. Ez arra vezethető vissza, hogy a nátrium-kazeinát előállításánál elektrolitokat és koaguláló szereket (CaCl, HCl, poliszacharidok) alkalmaznak, melyek a tejfehérjék fázis- és szerkezeti változásához vezetnek, melyek azok tápértékét és biológiai értékét negatív irányban befolyásolják. Ezért eddig nem sikerült jó organoleptikus és rheológiai tulajdonságú kefirt előállítani.
A jelen találmány célkitűzése olyan eljárás kidolgozása kefir előállítására a fehérje-laktóz arányok megváltoztatásával, mely a végterméknek magasabb tápértékét biztosit a minőség javulásával egyidejűleg.
A fenti célkitűzést a találmány szerinti eljárással valósítjuk meg, melynek során a kefir előállításánál a kiindulási tehéntejet tisztítjuk, a tej szárazanyag-tartalmát normalizáljuk, hőkezelést végzünk, a beoltást a kefirgombákkal tartalmazó oltóanyaggal a tej-masszára vonatkoztatva 1 - 5 $ mennyiségben végezzük, a kapott elegy savanyítását 20 - 25°C hőmérsékleten hajtjuk végre, a savanyított elegyet 6 - 8°C hőmérsékletre hütjük, majd betöltjük. A találmány szerint a tej szárazanyag-tartalmának normalizálását a kiindulási tejnek 50 - 55°C hőmérsékleten történő ultraszürésével végezzük, melynek során a kiindulási tej szárazanyag-tartalmához képest a normalizált tej szárazanyag-tartalmát 0,5 - 4,0 tömeg$-kal növeljük, • · · · ·
- 8 a normalizált tej hőkezelését 1 4O°C hőmérsékleten hajtjuk végre, és az elegy savanyítását 5,0 - 4,7 pH-érték eléréséig végezzük, majd a savanyu elegyet 18 - 20°C hőmérsékleten, a 4,7 - 4,5 pH-érték eléréséig pihentetjük.
A találmány szerinti eljárással olyan kefirt állítunk elő, mely magas biológiai tápértékkel rendelkezik (fehérje hatóanyag arány: 98,5 antibiotikus tulajdonságok bélbaktériumokkal szemben: 1 : 32, 1 : 64 hígításban kimutathatók), ugyanakkor a termék aminosav-összetétele lényegesen javul.
A fehérje-alvadék jobb koagulálására és azoknak a gyermeki szervezetben történő jobb asszimilálódásának biztosítására a találmány szerint úgy járunk el, hogy a kiindulási tejhez annak tisztítása után 0,02 - 0,03 tömeg# mennyiségben nátrium- és/vagy kálium-citrátot adagolunk.
Sűrűbb konzisztenciaju és töretlen alvadókkal rendelkező termék (kefir) előállítására célszerű, ha a letöltést közvetlenül az oltóanyagnak a normalizált tejhez történő hozzáadása után végezzük, mely után a savanyítandó keveréket 20 - 25°C hőmérsékleten tartjuk, az 5,0 - 4,7 pH-érték eléréséig, majd ezt követően 18 - 20°C hőmérsékleten tároljuk 4,7 - 4,5 pH-érték eléréséig.
A kedvezőbb organoleptikus tulajdonságú kefir előállítására a találmány szerint célszerűen úgy járunk el, hogy a letöltés előtt a már beoltott keverékbe vagy a normalizált tej és oltóanyag keverékébe 8-10 tömeg# gyümölcs- és bogyós-szirupot és 0,005 - 0,01 tömeg# mennyiségben élelmiszer aromaanyagot adagolunk.
A találmány szerinti eljárást és annak különböző kiviteli változatait az alábbi példákban részletesebben ismertetjük.
A találmány szerinti eljárást kefir előállítására az alábbiak szerint végezzük:
A kiindulási anyagként alkalmazott tehéntejet ( teljestej-- 11 ,0 tömeg# szárazanyag-tartalommal vagy soványtej - 8,0 tömeg# szárazanyag-tartalommal) a higiéniás biztonság növelésére, a tej bakteriális csiraszámának csökkentésére, a mechanikus szennyezések és egyéb szennyezések eltávolítására tisztításnak vetjük alá, ismert kialakítású tej-centrifugán.
Ezután a tisztított teljes tej zsírtartalmát ismert kialakítású tej-centrifugán normalizáljuk. A normalizálás során a tej zsírtartalma például 1,0 - 3,2 tömeg#.
« « · V · · · · • ·.··*.«·· · · · • · · · ·«·· ··
- 10 A tisztított, és szükség esetén beállított zsírtartalmú tej szárazanyag-tartalmát normalizáljuk, melyet a találmány szerint ultraszüréssel, 50 - 55°C hőmérsékleten végzünk. Az ultraszürést ismert ultraszürő-berendezéseken végezhetjük, mely második generációjú poliszulfonamid-membránnal van ellátva, melynek pórusmérete maximálisan 200 S, és amely az élelmiszeriparban egészségügyi szempontból engedélyezett. Célszerűen az ultraszürést maximálisan 6 atm nyomáson végezzük.
A tejnek ultraszüréssel történő koncentrálása lehetővé teszi, hogy a végtermékben a natív fehérje részarányát növeljük, ugyanakkor az ásványi sók és laktóz tartalmát csökkentsük, amely a viszkozitás és a késztermék fizikai stabilitását növeli.
A tejnek ultraszüréssel történő koncentrálása során a szárazanyag-tartalom a kiindulási tej szárazanyag-tartalmához képest 0,5 - 4,0 tömegé értékkel nő. Ha a tej szárazanyag-tartalma 8,5 tömeg# alatt van (azaz a szárazanyag-tartalom 0,5 tömeg#-nál kisebb mértékben növekedett), a termék rheológiai tulajdonságai és viszkozitása a normál tejhez képest lényegében nem növekszik, ezáltal az nem lesz megfelelő jó organoleptikus tulajdonságokkal rendelkező termék előállítására. A szárazanyag-tartalomnak 4,0 tömeg#-nál nagyobb mértékben történő növelése (azaz a tej szárazanyag-tartalma * · • · ····
16,O tömeg#-ot is elér) a viszkozitás túlzott növekedéséhez és csomós alvadáshoz vezet; ezáltal a termék elveszti organoleptikus értékét.
Ha a tej ultraszüréssel történő koncentrálása során a szárazanyag-tartalmat 8,5 - 16 tömeg# közé állítjuk, a tej savas és alkoholos erjedés megfelelő aktivitással megy végbe. A kész termékben 1,5-2 tömeg# tejsav képződik, mely az L-(+) optikailag aktiv formában van. A termékben a következő mikroorganizmusok vannak jelen (sejtszám/ml)s
- mezofil tejsav-sztreptokokkuszok:
g Streptococcus lactis, Streptococcus cremoris 10
- aromaképzők 1 c7
- élesztő
- ecetsav-baktériumok
- termofil tej sav-pálcikák
105
A termék erős és speciális ízzel és aromával rendelkezik, ezenkívül megfelelően sürü, és rétegeződésmentes, homogén konzisztenciáju. Ily módon alkalmas gyermekek, beteg és legyengült emberek táplálására.
• · · * « · · «·«·· ·· · • · ···· ···· « · » •· · » ·*·* «·
Az ultraszürés alkalmazása a kefir előállításánál lehetővé teszi, hogy megnöveljük a végtermékben a fehérje mennyiségét anélkül, hogy a laktóz résztermék arányát növelnénk. Ez a/viszkozitásának és fizikai stabilitásának növekedését eredményezi.
Ugyancsak lehetséges a kefir előállításánál alkalmazott tej nyersanyagok ultraszürésével, hogy az eljárás bizonyos hátrányait, például a terméknek tárolás során történő szabályozhatatlan savanyodását egyenletessé tenni, melyet a termék fehérje-tartalmának növelése és a laktóz tartalmának részleges csökkentése eredményez.
A normál tejben a fehérje és laktóz aránya : 1,5.
Az ultraszüréssel kezelt tejben ez a fehérje : laktóz arány 1 : 1,1, mely a fentieken kívül a termék asszimilálását is kedvezően befolyásolja.
A tej ultraszürését 50 - 55°C hőmérsékleten végezzük, mivel ezen a hőmérsékleten biztosítható az ultraszürő berendezés optimális teljesítménye, és a legnagyobb szűrési sebesség és legjobb szűrési hatékonyság érhető el (ezen a hőmérsékleten érhető el a membránok legnagyobb szelektivitása, elsősorban a laktózzal és ásványi sókkal szemben), mely végső soron • 9 · · 9 · · ····· 9 9 ·
9 9999 9999 9 9 9 »9 9 · ·«·· ·· a késztermék összetételét és minőségét kedvezően befolyásolja.
A találmány szerinti eljárás egyik kiviteli változata szerint csak a kiindulási tej egy részének szárazanyag-tartalmát normalizáljuk 50 - 55°C hőmérsékleten végzett ultraszüréssel. Az igy kapott fehérjekoncentrátumot, melyben a szárazanyag-tartalom a kiindulási tejénél 5 - 10 tömegű-kai magasabb, a kiindulási tej ultrasziiréssel nem kezelt részével keverjük, és igy olyan normalizált tejet kapunk, melyben a szárazanyag-tartalom a kiindulási tej szárazanyag-tartalmánál 0,5 - 4,0 tömegű-kai magasabb.
A kiindulási tejnek egy tejfehérjéket tartalmazó fehérje-koncentrátummal történő dúsítása a végtermék aminosav-összetételét megváltoztatja oly módon, hogy az össz-aminosav-tartalom magasabb lesz, és különösen nő az olyan, nélkülözhetetlen aminosavak aránya, mint a metionin, treonin, valamint a cisztin, szerin, illetve tirozin, melyek az emberi szervezetre nézve elsődlegesen fontosak.
Abban az esetben, ha a tej ultraszürésével annak szárazanyag-tartalma a kiindulási értékhez képest több mint 2,0 tömegű-kai nő, a találmány szerint célszerű, ha az ultraszürési lépés előtt a tejhez • · · ♦ · · · ····· · · · • · ···· ···· · · · ·· · · ···· ··
0,02 - 0,03 tömeg$-ban kálium- és/vagy nátrium-citrátot adunk.
A fenti sóknak a tejhez történő hozzáadása az alvadék fehérje-frakcióinak finomabb eloszlását, a végtermék jobb asszimilálódását, illetve a termék eltarthatóságát javítja (mivel ezen sók jelenlétében a fehérjecsomók felülete, melyre a gyomorsav hat, megnő).
Ezen kívül a tejnek ultraszüréssel több mint tömeg$-kal történő koncentrálása a kapott termékben az oldhatatlan kalcium-sók (kalcium-laktát) dusulását eredményezi, mely a tejnek idegen mellékizt ad. A kálium- és nátrium-citrát adagolása hatására a kalcium-sók oldható sóvá reagálnak, azaz kálium-citráttá, mely végső soron a kefir organoleptikus tulajdonságait javítja. Abban az esetben, ha a tej ultraszürése során a szárazanyag-tartalmat 2 tömeg^-nál kisebb mennyiségben növeljük, a koncentrátumban a kalcium-só-tartalom növekedése csak elenyésző, amely nem gyakorol negatív hatást a termék organoleptikus tulajdonságaira.
Mint már említettük, a citrátok adagolása után a tej zsírtartalmát és szárazanyag-tartalmát normalizáljuk, a normalizálást ultraszüréssel 50 - 55°C hőmérsékleten, 8,5 - 16,0 tömeg^-ig (koncentráció-növekedés: 0,5 - 4,0 tömegé) vagy az ultraszürés során kapott fehérje-koncentrátum adagolásával végezzük.
Az ultraszüréssel kezelt tejet a kapott termék megfelelő higiéniai és rheológiai tulajdonságainak biztosítására 90 - 1 40°C hőmérsékletű hőkezelésnek vetjük alá. Ezután a tejet 18 - 25°C hőmérsékletre hütjük, és savanyítás céljából a tejet 1-5 tömeg# (a tej-masszára számítva) kefirgombákat tartalmazó oltóanyaggal oltjuk be.
A kefirgomba - mint ismeretes - a következő mikroorganizmusok szimbiózisa: tejsav-sztreptokokkuszok, ecetsav-baktériumok, tej sav-pálcikák és élesztők, melyek a laktózt fermentálják és nem fermentálják.
Az oltóanyag előállításához önmagában ismert technológiát alkalmazunk, mely szerint a sovány tejet 80 - 95°C hőmérsékleten pasztőrözzük, majd 15 - 20°C hőmérsékletre hütjük. Az igy előkészített tejet az ismert kefir-oltóanyaggal oltjuk be (egy rész gomba, 30 - 50 rész tejre számítva). A savanyításhoz az oltóanyag és tej elegyét 1 - 10 percen át keverjük, és előnyösen a beoltás után minden 6 órában a kefirgombákat eltávolítjuk a keletkezett oltóanyagból.
A kefir fajtájától függően az oltóanyag-termelés körülményei kismértékben változtathatók. így például gyermekeknek táplálékul szolgáló kefir esetén az oltóanyag-készítés során az élesztő-tartalom csökkenthető.
- 1Ő A kefir-mikroflóra kialakulásának folyamata az ultraszüréssel kezelt tejben lényegében nem különbözik az ismert és hagyományos eljárások során, a normál tejben mutatott fejlődéstől. Ugyanakkor, a megnövekedett fehérje-tartalom jelenléte következtében a mikroorganizmusok biokémiai aktivitásának növekedése figyelhető meg. Ennek következtében az ultraszüréssel kezelt tejből készített kefir-oltóanyagban a mikroflóra gyorsabb ütemben növekszik, mely a végtermék előállítási eljárásának rövidítését teszi lehetővé.
Az ultraszüréssel kezelt tejből kiinduló kefirgyártás savanyodási eljárásának intenzívvé válását mutatják a termék I. táblázaton feltüntetett sav-értékei:
• · · · · • · • ·
I. TÁBLÁZAT
A termék sav-tartalmának (pH-értékének) változása a szárazanyag-tartalom és idő-
tartam függvényében
Időtartam, óra S zárazanyag-tartalom
kontroll 8,5 9 io
PH PH PH PH
1 2 3 4 5
0 6,60 6,65 6,65 6,63
0 5,85 5,82 5,80 5,78
10 5,09 5,10 5,12 5,10
12 4,78 4,80 4,80 4,75
16 4,62 4,62 4,50 4,45
Időtartam, 1 1 12 15 17
óra pH PH PH PH
1 6 7 8 9
0 6,6o 6,58 6,55 6,52
6 5,75 5,72 5,70 5,70
10 5,02 5,00 4,98 4,90
12 4,72 4,70 4,70 4,65
16 4,48 4,45 4,45 4,43
• · · ·
A termék savanyítását 1 8 - 25°G hőmérsékleten, az alvad.ék-képződésig (pH-érték = 5,0 - 4,7) végezzük, majd az alvadékot 18 - 20°C hőmérsékletre hütjük, és 4,5 - 4,7 pH-érték eléréséig érleljük.
Miután az alvadék kialakult, és 5,0 - 4,7 pH-értéket értünk el, a tej savas erjedés még nem tekinthető teljesen befejeződöttnek. A megnövekedett fehérje- és szárazanyag-tartalom következtében a tejsav-iz a keletkezett termékben még csak gyengén fejlődött ki. A tej sav-baktériumok metabolit-termékeinek az alvadékban történő további felhalmozására és az alkoholos erjedés egyidejű aktiválására a savanyu elegyet 18 - 20°C hőmérsékleten tartjuk, melynél a tejsav-baktériumok tovább fejlődnek, és egyidejűleg aktiválják az élesztő-mikroflóra növekedését, mely a 20°C fölötti hőmérsékleten csak igen gyenge volt; az élesztő-mikroflóra kialakulásához és növekedéséhez a 14 - 18°C hőmérséklet az optimális.
A savanyu elegynek a 4,5 - 4,7 pH-értékig 18 - 20°C hőmérsékleten történő tartása a termékben a tejsav-baktériumok felhalmozódásához vezet.
A 18 - 20°C hőmérséklet tartása során, a tej-alvadékot az első óra eltelte után 10 - 15 percig keverjük.
Az alvadók további keverési periódusát a pihentetés során mindenkor a mikroflóra szükséges összetételétől és a termék ellenőrzésétől függően állítjuk be.
A késztermék felhasználási céljától függően a végtermékben a mikroflóra-tartalmat a technológiai paramétereknek a meghatározott tartományban történő változtatásával szabályozzuk.
A gyerek-táplálásra szolgáló kefir kevesebb élesztőt kell tartalmazzon, mivel az anyagcsere folyamatai során a B-vitamin csoportba tartozó vegyületek és széndioxid mellett kis mennyiségű etanolt is termel, melynek a gyerek-táplálékban való jelenléte nem-kivánatos.
Ebben az esetben a terméknek a savanyodás utáni pihentetés! idejét 3 - 4 órára csökkentjük, mely azt eredményezi, hogy a végtermék kisebb mennyiségű élesztőt tartalmaz, ugyanakkor a termék iz-tulajdonságai és biológiai, valamint tápértéke nem változik.
A savanyítás, hűtés és az alvadók utólagos pihentetésének ajánlott kivitelezési módjai változtatásával biztosíthatjuk a tejben a megnövelt szárazanyag-tartalom mellett az oltóanyag mikroflóra valamennyi csoportjának megfelelő növekedését. A savanyítás, lehűtés, utólagos pihentetés, valamint a kiindulási tej szárazanyag-tartalmának növelése és ezen paraméterek változtatása jelentősen befolyásolja a kefir szerkezeti-mechanikus tulajdonságait. A találmány szerinti eljárással előállított kefir igen jó, sürü szerkezettel rendelkezik, és nem jelentkezik savó.
A 18 - 20°0 hőmérsékleten, 4,5 - 4,7 pH-értékig pihentetett savanyított elegyet 6 - 8°C hőmérsékletre hütjük, és a letöltéshez vezetjük.
A találmány szerint célszerűen a savanyított keverékhez letöltés előtt 8 - i0 tömegé mennyiségben gyümölcs- és bogyós-szirupot és 0,005 - 0,01 tömegé mennyiségben aroma anyagokat adunk. Ugyancsak lehetséges, hogy a fenti szirupot és aroma anyagot az ultraszűréssel kezelt tejből és az oltóanyagból álló keverékhez adjuk. A találmány szerint a letöltést közvetlenül a savanyított keverék pihentetése után végezzük, mely - mint már említettük -18- 20°C hőmérsékleten,
4,7 - 4,5 pH-érték eléréséig történt.
Végezhetjük azonban a letöltést közvetlenül az oltóanyagnak a tejhez történő hozzáadása után is.
A megnövelt szárazanyag-tartalmú tejből előállított késztermékben levő mikroorganizmus csoportok mennyisége lényegében nem különbözik a hagyományos elé járásokkal előállított késztermiben levő mikroorganizmusok mennyiségétől.
A savanyítás és lehűtés, majd ezt követő pihentetés során az alkalmazott koncentrált tej organoleptikus, és fizikai-kémiai tulajdonságaiban a bio-
mennek végbe.
A tejsav-baktériumok és élesztők által történő laktóz-hasznositás következtében a laktóz-tartalom a végtermékben 0,9 - 1,5 $-kal csökken, és ezzel egyidejűleg nő a tej sav, aromaképzők (acetaldehid, aceton, acetoin), és különböző fermentációs termékek tartalma.
A tej sav-baktériumok proteolitikus aktivitása hatására változik a fehérje-összetétel, a szabad aminosavak, élő mikroorganizmus sejtek és ezek termékei, valamint a vitaminok szintézise (riboflavin, fólsav) megnő.
A találmány szerinti ultraszürés nem okoz változást a kiindulási tej natív tulajdonságaiban, amely a termék jobb asszimilálhatóságát biztosítja, és ezáltal biológiai tápértékét befolyásolja.
Az ismert, 8,5 tömegé szárazanyag-tartalmú kefirek proteinhatás-aránya 96,3 $, mig a találmány szerint előállított, azonos szárazanyag-tartalmú kefir értéke 98,5 amely jellemzi a termék jobb biológiaiés tápértékét.
A találmány szerinti eljárással előállított kefir antibiotikus tulajdonságai bélbaktériumok ellen 1 ; 32, 1 : 64 hígítással jellemezhetők. A kapott kefir a következő aminosavakat tartalmazza: valin (185 tömegrész), izoleucin (196 tömegrész), leucin (340 tömegrész), lizin (2801 tömegrész), metionin (95 tömegrész), treonin (1Ő3 tömegrész), fenil-alanin (184 tömegrész), alanin (131 tömegrész), arginin (130 tömegrész), aszparaginsav (264 tömegrész), hisztidin (101 tömegrész), glicin (63 tömegrész), glutaminsav 621 tömegrész), prolin (341 tömegrész), szerin (230 tömegrész), tirozin (196 tömegrész), cisztin (55 tömegrész).
A találmány szerinti eljárást az alábbi példákban részletesen ismertetjük.
• ·
1. példa
1209 kg 8 tömeg# szárazanyag-tartalmú, sovány tejet (fehérje-tartalom: 2,9 tömeg#) 1 órán át állni hagyunk, majd 50°C hőmérsékletre melegítünk, és 200 S pórusméretü poliszulfonamid-membránnal ellátott ultraszürő-berendezésbe vezetjük, és az ultraszürést 8,5 tömeg# szárazanyag-tartalmú koncentrátum keletkezéséig végezzük (fehérje-tartalom: 3,4 tömeg#), melynek során 1000 kg koncentrált, sovány tejet kapunk, melynek szárazanyag-tartalma: 3,5 #.
A koncentrált tejet 95°C hőmérsékleten és perces tartózkodási idő mellett pasztőrözzük, majd 22°C-ra hütjük, 2 tömeg# kefir-oltóanyaggal beoltjuk, 5,0 pH-értékig savanyítjuk, majd 18°C-ra hütjük, és ezen a hőmérsékleten 4,5 pH-érték eléréséig pihentetjük. Ezután a kapott terméket keverjük, letöltjük és 0°C hőmérsékletre hütjük. Ily módon homogén tejszínszerű konzisztenciáju terméket kapunk (viszkozitás: 2 s), mely tejfehérjében dúsított, és tiszta, friss, enyhén csípős savanyu tej Ízzel rendelkezik. A termék tejfehér, krémszínű árnyalattal. A termék szárazanyag-tartalma 8,5 tömeg# (fehérje-tartalom: 3,4 tömeg#), savtartalma:' 100 T, a késztermék kalória-tartalma: 35 kCal.
• ·
2. példa
1000 kg 11 tömegé szárazanyag-tartalmú teljes tejhez (zsírtartalom: 3 tömegé, fehérje-tartalom:
2,8 tömegé) 300 g kálium-citrátot és 300 g nátrium-citrátot adunk, 15 l?g, a kiindulási tej ultraszüréséből nyert koncéntrátumot adagolunk 12 tömegé szárazanyag-tartalom eléréséig, majd az elegyet alaposan összekeverjük, tisztítjuk, 55°C hőmérsékletre melegítjük, 20 MPa nyomáson homogenizáljuk, 90°C hőmérsékleten 3 perc tartózkodási idővel pasztőrözzük, majd 25°C-ra hütjük, a savanyítandó keverék térfogatára számított 1 $ kefir-oltóanyaggal beoltjuk, 4,7 pH-értékig savanyítjuk, majd 20°C hőmérsékletre hütjük. Ezen a hőmérsékleten a kefirt 4,7 pH-érték eléréséig pihentetjük, majd ismét keverjük, letöltjük és 6°C-ra hütjük. Ily módon olyan savanyu tejterméket kapunk, melynek szárazanyag-t art alma:’ 1 2 $, homogén tejszinjellegü konzisztenciáju, tiszta, friss, kissé csípős savanyutej izü, viszkozitása: 32 s, savtartalmas’ 110 T, kalória-tartalma: 38 kcal.
3. példa
400 kg, 11 tömeg# szárazanyag-tartalmú teljes tejhez 230 g kálium- és nátrium-citrátot adunk, tisztítjuk, 53°C hőmérsékletre melegítjük, 20 MPa nyomáson homogenizáljuk, majd ultraszürésnek vetjük alá, míg a koncentrátum szárazanyag-tartalma 16 tömeg# lesz. A koncentrátumot l35°C-on végzett hőkezeléssel 5 másodperc időtartamig pasztőrözzük, majd 22°C hőmérsékletre hütjük, 3 tömeg# kefirgombával beoltjuk, kis térfogatra csomagoljuk, majd 20°C hőmérsékletre hütjük, és az alvadók képződéséig, 4,7 pH-értékig savanyítjuk, majd 8°C hőmérsékletre hütjük. Ily módon olyan terméket kapunk, mely sürü homogén, tejszín-jellegű konzisztenciáju, és viszkozitása a kefir alvadék feloldódása után 40 s. A termék tiszta, jellegzetes savanyúiéj ízzel és aromával rendelkezik, színe tejfehér.
A termék szárazanyag-tartalma: 16 tömeg# (fehérje: 6,0 tömeg#), savtartalma: 95 T. A termék tejfehérjékben dusult, a fehérje : laktóz arány 1 : 1 (amely asszimilációs szempontból kedvezőbb, mint a normál tejé).
A termék jobb eltarthatósággal rendelkezik, és 6°C hőmérsékleten történő tárolás esetén 6 nap elteltével nem mutat organoleptikus jellegű változást.
• »········ · * · ·· · « ···· ··
4. példa
500 kg, 11,5 tömeg# szárazanyag-tartalmú teljes tejhez 300 g kálium-citrátot adunk, 50°C hőmérsékletre melegítjük, homogenizáljuk, majd 15 tömeg# szárazanyag-tartalom eléréséig ultraszürésnek vetjük alá, majd a koncéntrátumot 92°C hőmérsékleten 5 perc tartózkodási idő mellett hőkezeljük, 25°C-ra hütjük, 3 # kefir-oltóanyagot adunk hozzá, kis adagokra csomagoljuk, majd(a csomagolt keveréket ugyanezen a hőmérsékleten tartjuk 5,0 pH-érték eléréséig, ezután 1 8°C-ra hütjük, és ezen a hőmérsékleten tartjuk
4,5 pH-érték eléréséig, végül gyorsan 8°C-ra hütjük, és hűtőkamrában tároljuk.
Ily módon speciális Ízzel és aromával rendelkező, sürü konzisztenciáju, savanyutej terméket nyerünk, melynek savtartalma: 106 T, szárazanyag-tartalma: 15 tömeg# (fehérje: 5,0 tömeg#), és tej fehér szinü.
A termék igen magas biológiai és tápértékkel rendelkezik, jól asszimilálható, és viszkozitása magas (40 s).
5. példa
Kefirt állítunk elő az 1· példában leirt körülmények között, azonban a letöltés előtt a termékhez 90 kg citrus-szirupot és 100 g citrus-észter olajat adunk.
Ily módon homogén koncentrációjú terméket nyerünk, mely fehérjében és gyümölcs-adalékban dúsított, friss, kissé csípős izü, és a bevitt töltőanyagok jellegzetes aromájával rendelkezik.
6. példa
Az 1· példában leírtak szerint kefirt állítunk elő, azonban a késztermékhez a letöltés előtt 80 kg eperszirupot és 70 g természetes aromaanyagot adunk.
Ily módon homogén konzisztenciáju terméket nyerünk, mely friss, kissé csípős izü, és a töltőanyagok jellegzetes aromáját mutatja.
• · · · · · • · · · ♦ · · • ««······· · · • · · « ··«·
7. példa
Kefirt állítunk elő a 2. példában leírtak szerint, azonban a késztermékhez a letöltés előtt kg barackszirupot és 60 g természetes aromaképzőt adunk.
Ily módon olyan terméket kapunk, mely homogén konzisztenciáju, tejfehérjékben és gyümölcsadalékokban dúsított, friss, kissé csípős izü, és a töltőanyagok jellegzetes aromáját mutatja.
A találmány alkalmazható olyan kefir előállítására is, mely diabetikus táplálásra és terápiás-megelőző gyermek-táplálékként is alkalmas.
- 29 SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (4)

1. Eljárás kefir előállítására, melynek során a kiindulási tejet tisztítjuk, szárazanyag-tartalmát normalizáljuk, hőkezelésnek vetjük alá, majd a tejmassza tömegére számított 1 - 5 $ kefirgomba hozzáadásával beoltjuk, a kapott elegyet 20 - 25°C hőmérsékleten savanyítjuk, a savanyított keveréket 6 - 8°C hőmérsékletre hütjük és letöltjük, azzal j ellemezve, hogy a tej szárazanyag-tartalmának normalizálását a kiindulási tejnek 50 - 55°C hőmérsékleten történő ultraszürésével végezzük, melynek során a normalizált tej szárazanyag-tartalmát a kiindulási tej szárazanyag-tartalmához képest 0,5 - 4,0 tömeg$-ban növeljük, a normalizált tej hőkezelését 1 40°C hőmérsékleten végezzük, és a keverék savanyítását 5,0 - 4,7 pH-értékig, a savanyított keverék pihentetését 18 - 2O°C hőmérsékleten,
4,7 - 4,5 pH-érték eléréséig végezzük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kiindulási tejhez a tisztítás után 0,02 - 0,03 tömegé mennyiségben nátrium- és/vagy kálium-citrátot adunk.
3. Az 1 . vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a savanyított elegy letöltése • · · · ···· ···· • · előtt vagy a normalizált tej és oltóanyag keverékéhez
8-10 tömegé mennyiségben gyümölcs- és bogyós-szirupot és 0,005 - 0,01 tömegé mennyiségben táparoma anya-
HU883405A 1987-04-30 1988-04-20 Method for producing kefir HUT51463A (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SU874230674A SU1680031A1 (ru) 1987-04-30 1987-04-30 Способ производства кефира
PCT/SU1988/000088 WO1988008252A1 (en) 1987-04-30 1988-04-20 Method of obtaining kefir

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HUT51463A true HUT51463A (en) 1990-05-28

Family

ID=21298643

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU883405A HUT51463A (en) 1987-04-30 1988-04-20 Method for producing kefir

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4957752A (hu)
EP (1) EP0367824A1 (hu)
JP (1) JPH01503120A (hu)
AU (1) AU611163B2 (hu)
CA (1) CA1330275C (hu)
ES (1) ES2006634A6 (hu)
FI (1) FI886003A (hu)
GR (1) GR1000052B (hu)
HU (1) HUT51463A (hu)
NZ (1) NZ224412A (hu)
SU (1) SU1680031A1 (hu)
WO (1) WO1988008252A1 (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2673252A (en) * 1949-09-28 1954-03-23 Automatic Elect Lab Magnetic cradle switch
CA2102876A1 (en) * 1993-07-26 1995-01-27 Peter John Degen Method of filtering a protein-containing fluid
ES2088364B1 (es) * 1995-01-10 1998-01-01 Iglesia Ferreras Pedro Celesti Procedimiento para la obtencion de sustancias lacteo-bilogicas.
US20040101495A1 (en) * 2002-11-27 2004-05-27 Leena Nase Method for improving dental health
CA2456790A1 (en) * 2004-02-03 2005-08-03 Saputo Inc. Lactose-free milk and process for making same
RU2444901C1 (ru) * 2010-11-08 2012-03-20 Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Южно-Уральский государственный университет" (ГОУ ВПО "ЮрГУ") Способ производства кефира
MX369465B (es) 2012-08-22 2019-11-08 Kraft Foods Group Brands Llc Queso procesado con componentes lácteos cultivados y método de fabricación.
US20150189895A1 (en) * 2014-01-08 2015-07-09 Earl Christiansen Compositions Comprising High-Protein Yogurt Powders and Methods for Making Them
JP6954732B2 (ja) * 2016-10-18 2021-10-27 株式会社明治 酸凝固性の乳食品用の乳タンパク濃縮物の製造方法及び酸凝固性の乳食品の製造方法
JP7118520B2 (ja) * 2017-03-23 2022-08-16 株式会社明治 発酵乳の製造方法

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US698601A (en) * 1901-11-25 1902-04-29 John A Robbins Combination-tool.
SU314380A1 (ru) * 1970-11-09 1973-10-19 Н. С. Королева, Н. А. Бавина , Л. А. Милютина СПОСОБ ПРОИЗВОДСТВА КЕФИРАП '] т Б^ ,,; .,....,...,,,,,, I'^•'^•iif.l L;ia;.;L- : и,: I
BE793457A (fr) * 1972-01-07 1973-06-28 Agronomique Inst Nat Rech Procede de traitement du lait et de sous-produits
SU624592A1 (ru) * 1976-02-13 1978-09-25 Белогородское Объединение Молочной Промышленности Способ производства кефира
SU736937A1 (ru) * 1977-05-03 1980-05-30 Всесоюзный Научно-Исследовательский Институт Молочной Промышленности Способ производства кисломолочных продуктов дл детского и диетического питани
SU698601A1 (ru) * 1978-03-23 1979-11-25 Московское Производственное Объединение "Молоко" Способ приготовлени кефира "фруктовый"
FR2439554A1 (fr) * 1978-10-27 1980-05-23 Nestle Sa Soc Ass Tech Prod Procede de recuperation des proteines du lait
SU1132888A1 (ru) * 1981-07-13 1985-01-07 Московское Производственное Объединение "Молоко" Способ приготовлени производственной кефирной закваски
SU1140738A1 (ru) * 1982-07-09 1985-02-23 Восточно-Сибирский технологический институт Способ приготовлени закваски дл приготовлени кисло-молочного продукта "Тараг
DE3300122C2 (de) * 1983-01-04 1985-07-11 Hans-Joachim 4700 Hamm Klupsch Verfahren zum Herstellen von Kefir
JPS6078540A (ja) * 1983-10-05 1985-05-04 Kansai Runa Kk 炭酸ガス,アルコ−ル等を含有する醗酵乳の製造法
JPS6137049A (ja) * 1984-07-31 1986-02-21 Glyco Kyodo Nyugyo Kk ケフイアの製造法
SU1227146A1 (ru) * 1984-11-19 1986-04-30 Украинский Научно-Исследовательский Институт Мясной И Молочной Промышленности Способ получени кефира
JPS61135540A (ja) * 1984-12-05 1986-06-23 Glyco Kyodo Nyugyo Kk フル−ツケフイアの製造法
SU1369710A1 (ru) * 1985-12-25 1988-01-30 Одесский технологический институт пищевой промышленности им.М.В.Ломоносова Способ получени кисломолочных продуктов

Also Published As

Publication number Publication date
AU611163B2 (en) 1991-06-06
AU1785788A (en) 1988-12-02
CA1330275C (en) 1994-06-21
ES2006634A6 (es) 1989-05-01
FI886003A (fi) 1988-12-28
EP0367824A1 (de) 1990-05-16
GR1000052B (el) 1990-05-11
JPH01503120A (ja) 1989-10-26
WO1988008252A1 (en) 1988-11-03
EP0367824A4 (de) 1989-11-07
SU1680031A1 (ru) 1991-09-30
US4957752A (en) 1990-09-18
NZ224412A (en) 1991-03-26
GR880100254A (en) 1989-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3937843A (en) Bean-odor-free soy bean product and its production
US5230912A (en) Method of preparing milk-fermented food
RU2390155C2 (ru) Способ производства пасты творожной
EP0122104B1 (en) Multi-cultured yogurt, solid spread and cottage cheese
IE61010B1 (en) Fermented milk products
HUT51463A (en) Method for producing kefir
EP0144274B1 (fr) Procédé de préparation de produits à saveur de fromage, et produits obtenus par ce procédé
KR101532207B1 (ko) 저온에서의 숙성 및 유청분리를 통한 식감이 향상된 농후 발효유의 제조방법
RU2312508C2 (ru) Способ производства молочно-белкового продукта
JPH03172154A (ja) ヨーグルトフレーバー
RU2383140C2 (ru) Способ производства сырного продукта
JP7114471B2 (ja) 風味豊かな発酵乳及びその製造方法
JPS5951247B2 (ja) ヨ−グルトフレ−バ付与飲料の製造方法
US2585951A (en) Food product from whey
RU2670132C1 (ru) Способ производства йогурта с зеленым чаем матча
RU2146456C1 (ru) Способ получения творога &#34;наринэ&#34;
SU1830079A3 (en) Consortium of lactic acid cultures lactobacillus acidophilus and streptococcus thermophilus used for preparing of lactic acid product, and method of lactic acid product &#34;russian yoghurt&#34; preparing
RU2787789C1 (ru) Композиция для молочного пудинга
JPS63157963A (ja) クロレラ食品の製法
RU2033725C1 (ru) Способ получения кисломолочного продукта
RU2105487C1 (ru) Способ производства сметаны &#34;здоровье&#34;
RU2285425C2 (ru) Способ получения комбинированного мягкого сыра
CN107183178A (zh) 一种开菲尔乳及其制备方法
RU2075941C1 (ru) Способ производства кисломолочного продукта
SU1238746A1 (ru) Способ получени заменител цельного молока дл молодн ка сельскохоз йственных животных

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee