HU212530B - Foldable transport tank respectively container - Google Patents

Foldable transport tank respectively container Download PDF

Info

Publication number
HU212530B
HU212530B HU9200918A HU9200918A HU212530B HU 212530 B HU212530 B HU 212530B HU 9200918 A HU9200918 A HU 9200918A HU 9200918 A HU9200918 A HU 9200918A HU 212530 B HU212530 B HU 212530B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
transport container
side wall
container according
roof
elements
Prior art date
Application number
HU9200918A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9200918D0 (en
HUT60972A (en
Inventor
Falk Kuehn
Roland Streich
Original Assignee
Streich Rene
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Streich Rene filed Critical Streich Rene
Publication of HU9200918D0 publication Critical patent/HU9200918D0/hu
Publication of HUT60972A publication Critical patent/HUT60972A/hu
Publication of HU212530B publication Critical patent/HU212530B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D88/00Large containers
    • B65D88/52Large containers collapsible, i.e. with walls hinged together or detachably connected
    • B65D88/526Large containers collapsible, i.e. with walls hinged together or detachably connected with detachable side walls
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D88/00Large containers
    • B65D88/02Large containers rigid
    • B65D88/022Large containers rigid in multiple arrangement, e.g. stackable, nestable, connected or joined together side-by-side

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Rigid Containers With Two Or More Constituent Elements (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Pallets (AREA)
  • Cartons (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)

Description

A találmány tárgya összecsukható szállítótartály, illetve konténer, főleg négyszög-, illetve négyzetalakú keresztmetszettel. Az ilyen szállítótartálynak oldalfalelemekkel ellátott fenékeleme és tetőeleme van, ezek összeépített állapotban egymással mereven össze vannak kötve. Legalább egy nyitható-zárható nyílászáró szerkezettel, azaz zárórésszel van ellátva. A tetőelem és a fenékelem a sarokkörzeteiben oldható, dugós kapcsolóegységekkel van ellátva az oldalfalelemekkel való Összekapcsoláshoz.
Az utóbbi időben a hulladékanyagok elszállítása egyre nagyobb problémákkal jár, ugyanis a csomagolóanyagokat, így például az egyszer használatos kartondobozokat, fóliákat, papírzsákokat stb. újból hasznosítani lenne kívánatos. Az elvileg többször használható papírkartonok a viszonylag nagy szállítási költségek és a szállításkori károsodás lehetősége miatt a gyakorlati tapasztalatok szerint alig használhatók fel újra gazdaságosan. Az ipari hulladékok eltávolításának költségei ugyancsak gyors emelkedési tendenciát mutatnak.
Fennáll tehát az igénye egy olyan könnyen kezelhető és többször felhasználható csomagolásnak, amely egyrészt kellően stabil és kopásálló, másrészt univerzálisan alkalmazható, azaz a ma használatban lévő kartondobozok helyett igen széles körben használható. Ez különösen érvényes a textiliparra, ahol nagy mennyiségű fonalcsévéket a gyártótól a feldolgozóüzembe kartondobozokban szállítanak, amelyek csupán egyszeri felhasználásra alkalmasak, és ezeknek az újbóli felhasználás céljából történő visszaszállítása már a tetemes helyigény miatt sem jöhet szóba.
Különösen a nagykonténer iparban ismertek olyan összecsukható konténerek, amelyek az összeállított használati helyzetből lapos, szállítási helyzetbe csukhatók össze az üres, illetve visszaszállítási helyigény csökkentése céljából.
A nagykonténereknél általában a fő építőelemek méretei szabványosítottak, ezek rendszerint acéllemezből készülnek. Ezek úgy vannak kialakítva, hogy speciális emelőszerkezetekkel mozgathatók legyenek, a speciális kialakításuk pedig mindenkor függ a szállítandó árutól.
A DE 3 317 221 számú közrebocsátási iratból ismert olyan nagytérfogatú szállítótartály, illetve konténer, amely homlok- és oldalfalakból áll, ezek sík, lapszerű fenékelemmel, pántokon keresztül elfordíthatóan vannak összekapcsolva. így a fedőelem leemelése után a homlok- és oldalfalak a fenékelemre lehajthatók, ezáltal a konténer lapos szállítási helyzetbe hozható.
A fedőelem sík, egymásra hajtható falrészekből áll, és ezekkel csapokon és hevedereken keresztül mereven van összekötve. A falrészek és a fedőelem viszonylag nagy súlya miatt a falrészek mozgatása csak emelőszerkezet segítségével történhet. Ennek során a fedőelem helyes felhelyezésének úgy kell történnie, hogy a rögzítésre szolgáló csapok a megfelelő furatokba kerüljenek, ami a kezelőszemélyzet részéről komoly figyelmet és ügyességet igényel. Ezen túlmenően, az egyes falrészek pánttengelyeinek a fenékelem alapfelületétől különböző távközre kell elhelyezkedniük, hogy ezeknek a falrészeknek a lapos összehajtása lehetséges legyen. Eltekintve attól, hogy ez önmagában konstrukciós nehézségeket jelent, további probléma, hogy az összecsukás során egy előre meghatározott sorrendet kell követni, hogy a pántok és a falrészek esetleges károsodását megelőzzük, ami eleve képzett személyzetet előfeltételez.
Lényegében ugyanez érvényes a CA 875 957 számú szabadalmi leírásból ismert, összehajtható nagykonténerre is. Ennél a szembenlévő homloklapok felhajtható ajtóként vannak kialakítva, amelyek az üres szállítási helyzetbe való összecsukáskor a függőleges pánttengelyük körül a megfelelő oldalfal külső részére laposan ráhajthatók. Ezeknél a nagykonténereknél speciális tömítésekről kell gondoskodni az oldalfalak és a fedőelem, illetve fenékelem, valamint az ajtók között, hogy legalábbis a konténer belső terét a spriccelő víztől kellően letömítsék.
Ismert továbbá a DE 3 805 981 számú közrebocsátási iratból olyan összecsukható, ISO-szabvány szerinti konténer, amelynél minden oldalfal három, egymással pántokon keresztül összekapcsolt szakaszból áll. A homlokfalak viszont ennél a konténernél úgy vannak elmozdíthatóan ágyazva, hogy azok a zárt alaphelyzetükből a konténer fedele alá betolható helyzetbe elmozdíthatók. A konténer összecsukásához a konténer oldalfal-szakaszokat a pánttengelyeik körül harmonikaszerűen befelé kell hajtogatni, úgy, hogy a fedőrész szállítási helyzetében a homlokfalak, az oldalfalak közbenső és alsó szakaszai, valamint a fenékelem rétegszerűen egymáson feküdjenek. A konténernek az ilyen jellegű összecsukása csak a fedőrész sarokmerevítéseit megfogó emelőszerkezet segítségével történhet, amelynél különös figyelmet kell fordítani a balesetveszélyek elkerülésére.
A 8 611 553 számú német használati minta leírás olyan nagykonténert ismertet, amelynél a homlok- és oldalfalak a fenékelemmel pántokon keresztül vannak összekötve. A fedőelem kétrészes kialakítású, és pántokon keresztül az oldalfalakhoz kapcsolódik. A homlokfalakban ajtók úgy vannak kialakítva, hogy azok a konténer összecsukásakor kifelé laposan egymásra hajthatók. Ennél a nagykonténemél burkolólemezekkel ellátott csőkeretet alkalmaznak, ahol a falrészek a szétnyitott szállítási helyzetben egymással emelőreteszek révén vannak összekötve. Ennek a nagykonténemek a viszonylag sok pánttengelye azonban hátrányosan befolyásolja a szállítási helyzetbeli stabilitást, továbbá a konténer belső terének kifogástalan tömítése csak igen körülményesen biztosítható. A fentieken túlmenően, további hiányosságként említhető még meg, hogy ennek a nagykonténemek az összecsukása nehézkes és körülményes.
Végül hivatkozunk a DE 3 024 707 számú közrebocsátási irat szerinti szállítótartályra, illetve konténerre, amely könnyűszerkezeti építésmódban készült, és főleg darabos áruk és hasonlók szállítására való. A találmány kidolgozásakor lényegében ebből, mint a legközelebbi technika állásából indultunk ki, azonban a fenék- és fedőelem, valamint az oldalfalelemek közötti
HU 212 530 Β pántokról, mint összekötőelemekről lemondtunk. A fenékelem és fedőelem, valamint az oldalfalelemek ennél a megoldásnál alumínium profilkeretből és ezzel öszszekapcsolt, vékony alumíniumpanelből állnak, ezek adott esetben merevítőbordákkal vannak ellátva. A fenékelem és a fedőelem egymástól távközzel elrendezett, függőleges oszlopokkal van egymással összekötve, ezeken vannak azután rögzítve az önmagukban stabil oldalfalak. Az oszlopok a fenékelemhez és a tetőelemhez négyzetes sarokelemek révén oldhatóan csatlakoznak, és olyan csapokat tartanak, amelyek az üreges profilként kialakított sarokoszlopok üreges terébe nyúlnak. Járulékos rögzítőcsavarok rögzítik ezeket az oldható, dugós kapcsolatokat a fenékelem és tetőelem sarokkörzeteiben.
Ennek a szállítótartálynak az össze-, illetve szétszerelésekor, azaz az áruszállítási helyzetből a lapos szállítási helyzetbe történő összecsukásakor viszonylag sok elkülönített szerkezeti rész elmozdításával kell számolni. Eltekintve attól, hogy ezáltal az összecsukási, illetve szétnyitási művelet önmagában időigényes és körülményes, külön intézkedéseket kell arra vonatkozóan tenni, hogy az összecsukott helyzetben szabaddá váló szerkezeti részek nehogy elvesszenek.
A jelen találmánnyal célunk a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz olyan tökéletesített szállítótartály, illetve konténer létrehozása, amely viszonylag csekély önsúllyal, gazdaságosan gyártható, szerkezeti kialakítását tekintve kellően robusztus és karbantartást nem igényel, továbbá, a legkülönbözőbb áruk csomagolására, illetve szállítására alkalmazható, a szállítási helyzetbe való összecsukása pedig egyszerűen és gyorsan elvégezhető.
A kitűzött feladatot a bevezetőben leírt típusú szállítótartálynál azzal oldottuk meg a jelen találmány szerint, hogy az oldható, dugós kapcsolóegységek a szállítótartály összecsukott, üres szállítási állapotában a tetőelemet a fenékelemmel - a közéjük fektetett oldalfalelemekkel együtt - összekapcsoló kialakításúak, továbbá ebben az üres, szállítási állapotban az elemek egyikén a szélesebb oldalon fel fekvő, legalább egy lezárórésszel van ellátva.
Az ilyen szállítótartály viszonylag kisszámú szerkezeti elemből áll, ezek könnyű szerelést tesznek lehetővé, ugyanis az egyes elemek csupán összeillesztendők. Az összecsukott szállítási helyzetben az oldalfalak és az esetleges ajtók stb. a fenékelem és a tetőelem között helyezkedik el. Mivel a tetőelem a fenékelemmel a dugós kapcsolóegységeken keresztül mereven van összekötve, a szerkezet egészében lapos, stabil „csomagot” képez, amely kis helyigénnyel, gazdaságosan szállítható. A találmány szerinti megoldás további előnye, hogy nincsenek szabadon maradó szerkezeti elemei, ugyanis az oldalfalelemek tetszőleges sorrendben, rétegesen elrendezhetők a fenékelemen. Mivel az oldalfalak és a fenékelem, illetve a tetőelem közötti pántos kapcsolatokat elhagytuk, a szállítótartálynak a szállítóteret határoló fenékfelülete teljesen sík kialakítású lehet, azaz nincs szükség a pánttengelyek számára a széleken különböző magasságú, lécszerű tartóelemekről gondoskodni. A tetőelem levétele és az oldalfalelemek eltávolítása után a fenékelem szükség esetén közvetlenül raklapként használható. A fenék- és tetőelem különböző magasságú falelemekkel kombinálható, ezáltal a szállítótartály magassága mindenkor jól igazodhat a szállítandó áru magasságához.
A találmány szerinti szállítótartály előnyös kiviteli alakja készülhet úgy, hogy az oldalfal elemei és/vagy a fenékelem és/vagy a tetőelem legalább nagyrészt műanyagból gyártható legyen. Ehhez különösképpen a szálerősítésű műanyagok jöhetnek szóba, mégpedig a hőre lágyuló vagy a hőre keményedő műanyagok, amelyek például a szokásos préselési technológiákkal megmunkál hatók. Olyan kivitel is előnyös lehet, amelynél egyes elemek vagy valamennyi elem műanyag fröccsöntési eljárással készül. Az elemek lehetnek egyrétegűek vagy többrétegűek, adott esetben részben vagy egészen poliuretán habból is állhatnak. A különböző gyártási eljárással készült elemek adott esetben egymással kombinálhatók, ha ez gazdasági, illetve gyártástechnológiai okokból célszerű. Igen egyszerű kivitelt érünk el, ha az elemek poliuretán habból készülnek.
A szállítótartály egyszerű felépítése jól felszerszámozható, és mérethű gyártást tesz lehetővé, mindenféle utólagos megmunkálás nélkül. Ez a szerkezeti kialakítás megbízható üzemmódot biztosít, amelynél rendszerint nincs szükség felületi korrózióvédelemre, hiszen ha műanyagokat alkalmazunk, azok tetszőleges színűre színezhetők, továbbá az anyagválasztástól függően azok messzemenően ütés- és karcolásállóak.
Természetesen a találmány szerinti szállítótartályok gyártásához bármely más megfelelő anyag használható, amennyiben az alkalmazási cél szempontjából megfelelőnek tűnik. így pl. előnyös lehet olyan kivitel, amelynél a tartály, illetve legalább annak néhány eleme könnyűfémből vagy általában fémlemezből vagy akár fából készül, így például rétegelt falemezből. Viszonylag kis súlya miatt az ilyen kiviteli alak emelőszerkezet nélkül egyszerűen össze- és szétszerelhető. Gyakorlatilag tetszés szerinti áruk csomagolására és szállítására alkalmazható az ilyen szállítótartály, így pl. élelmiszerekhez, üveg- és porcelántárgyakhoz is. Különösen előnyös az ilyen szállítótartályok alkalmazása a textiliparban, mégpedig bármilyen típusú fonalcsévék csomagolására és szállítására.
Különösen a műanyagból készült kivitelek járulékos előnye, hogy a találmány szerinti szállítótartály, illetve konténer hosszú időn keresztül gond nélkül tárolható a szabadban, ezeknél a megoldásoknál a belső tárolótér a szállítandó anyag típusától függően viszonylag kis ráfordítás mellett ellátható spriccelő víz, illetve por elleni tömítéssel.
Célszerű az olyan kivitel, amelynél az oldalfalelemek a két szembenfekvő oldalon párhuzamos, oszlopszerű profilokkal rendelkeznek, ezeken adott esetben a dugós kapcsolóegységek részei vannak elrendezve. Ezek a profilok akár közvetlenül az oldalfalelemek anyagában kialakíthatók vagy azokon kiképezhetők, minthogy azok körbemenő keretrészei is lehetnek. Másrészt, ezek a profilok azonban más anyagból, pl.
HU 212 530 Β fémből, különösen könnyűfémből készülhetnek, és ezekkel az oldalfalelemek elláthatók, illetve megfelelő módon azokkal összekapcsolhatók.
Célszerű továbbá, ha a dugós kapcsolóegységek az összekötendő elemek egyikén kiképzett dugós csapokból és a másik elemen kiképzett olyan bemélyedésekből, illetve nyílásokból állnak, amelyek a dugós csapokat befogadják. Ezek a dugós csapok nem csupán az egyszerű kezelést garantálják, hanem ezek minden további nélkül olyan mereven kialakíthatók, hogy a szállítótartálynak még hosszabb időtartamú használata után is az elemek kifogástalan kapcsolódását biztosítsák.
Az említett profilok a mindenkori oldalfalelemeken a falfelületeken túlnyúlhatnak, ezek lehetnek nyitott vagy zárt üreges profilok vagy kör-, illetve négyszögszelvényű csövek.
A találmány szerinti szállítótartály nyílászáróelemként legalább egy ajtóval rendelkezhet, amely az egyik oldalfalelem vagy az ezzel összekapcsolt részen pánttengely körül billenthetően van ágyazva. Ez az ajtó az összecsukott szállítási helyzetben az oldalfalelemre laposan ráhajthatóan helyezkedik el.
Ha a profilok a fentebb említett módon a falfelületből kinyúlóan helyezkednek el, akkor az ajtó a két előrenyúló profil által határolt, besüllyesztett oldalfalelem-körzetbe besüllyesztve behajtható elrendezésű, így a falelem a behajtott ajtóval - vagy akár két behajtott ajtóval - lényegében sík táblát képez, amely az összecsukott szállítási helyzetben mindenféle kinyúló szerkezeti rész sérülésének veszélye nélkül, biztonságosan szállítható a fenékelem és a tetőelem között.
Különösen előnyös az az elrendezés, amelynél a profilokhoz, illetve az oldalfalelemekhez kapcsolódnak a pántelemek, amelyek mindig két-két párhuzamos pánttengellyel rendelkeznek. Ezek közül az egyik a pántelemnek az oldalfalelemhez képesti elfordítását, a másik viszont az ajtó elfordítását biztosítja. A szállítótartály notmál szállítási állapotbeli stabilitásának növelésére minden pántelem legalább egy helyzetben reteszelhető lehet. Olyan kiviteli alakok is lehetségesek, amelyeknél a pántelem oldhatóan az oldalfalelemen vagy annak profilján úgy van rögzítve, hogy pl. az ajtó minden további nélkül levehető legyen, ha a szállítótartályt bizonyos alkalmazásmódok esetén az egyik vagy mindkét homlokoldalán nyitottan akarjuk használni.
A pántelem és a hozzátartozó profil, illetve oldalfalelem között - hasonlóképpen, mint a legalább egy ajtó és a pántelem és/vagy a profil és/vagy a fenékelem, illetve tetőelem között - tömítőegység rendezhető el. Továbbá, tömítőegységet elrendezhetünk a fenékelem és/vagy a tetőelem és az oldalfalelemek között, ha ezt a szállítótartályba töltött, szállítandó áru porral/vagy spriccelő vízzel szembeni védelme szükségessé teszi.
Különösen ömlesztett anyagok szállításához, illetve tárolásához használt szállítótartály esetében célszerű lehet, ha legalább az egyik lezárórésze tolólapként van kialakítva. Ez az oldalfalelem és/vagy a fenékelem és/vagy a tetőelem vagy az ezekkel a részekkel összekötött más szerkezeti részek vezetőegységeiben eltolhatóan van megvezetve. Zárt helyzetében ez a tolólap a fenékelem és/vagy a tetőelem révén reteszelhető, de erre a célra külön reteszelőegységről is gondoskodhatunk. Rendszerint a tetőelem és/vagy a fenékelem legalábbis a tetőfelület, illetőleg a fenékfelület körzetében zárt kialakítású. Az alkalmazási céltól függően e két elem bármelyike keretként is kialakítható, mégpedig úgy, hogy a tetőfelület vagy a fenékfelület egy vagy több kisebb vagy nagyobb nyílással van ellátva.
A fenékelemen és/vagy a tetőelemen a zárórész számára (ajtó, tolólap, roló, zsalu stb.) ütköző is elrendezhető. Ezek az ütközők lehetnek például a fenékelemen, és kialakíthatók előnyösen ütközőlécként. Adott esetben alkalmazhatunk legalább egy ütközővállat is erre a célra.
Az ütközőegység ütközőléckénti kialakításánál célszerű, ha ez körbemenően zárt kialakítású. Ilyen esetben az oldalfalelemre a már említett módon ráhajtott záróelem ebben a helyzetben az ütközőelemmel egyszerűen rögzíthető. Továbbá, a mindenkori helyzetében a már említett pántelem is rögzíthető az ütközőléccel. Továbbá, az ütközőléc elrendezése és kialakítása úgy választható meg, hogy az az összecsukott szállítási helyzetben a fenékelem és a tetőelem között helyezkedjék el a zárórésszel összehajtott oldalfalelemekkel együtt, a fenékelem és a tetőelem között.
Olyan kiviteleknél, amelyeknél a tartály belső terének spriccelő vízzel szemben tömített lezárása szükséges, előnyös, ha a fenékelemnek az ütközőegységgel határolt tere kifelé vezető drénszerkezettel rendelkezik. Ezzel elérjük, hogy a rendkívüli üzemi körülmények között a szállítótartály belső falán lecsapódó pára a függőleges belső falfelületeken lefolyhat és a fenékelem említett peremoldali terében összegyűlhet. Innen azután a víz a drénszerkezeten keresztül kivezethető anélkül, hogy az a szállított áruval kapcsolatba kerülne.
A például ajtóként kialakított zárórész magassága megegyezhet az oldalfalelemével. Bizonyos esetekben azonban célszerű, ha legalább egy zárórész az oldalfalelemek magasságától különböző magasságú. Ilyen esetben a fenékelem és/vagy a tetőelem az oldalfalelemek vagy a zárórész körzetében kinyúló vagy beugró oldalfalrészekkel látható el, amelyek a szállítótartály normál szállítási állapotában az oldalfalelemekhez, illetve legalább egy lezárórészhez csatlakoznak.
A találmány szerinti szállítótartály különösen célszerű kiviteli alakjánál az oldalfalelemek a fenékelemmel és/vagy a tetőelemmel összekötőelemek révén biztonságosan összeköthetők. Az oldalfalelemek normál szállítási helyzetből összecsukott helyzetbe való átvezetését ezek lehetővé teszik. Ezáltal tehát automatikusan biztosítottuk, hogy az összecsukott szállítási helyzetben az oldalfalelemek a megfelelő helyzetben fognak felfeküdni a fenékelemen és a tetőelemen.
A fenti célból az összekötőelemek az oldalfalelemek homlokkörzeteiben elrendezett, hevederszerű összekötőelemekkel rendelkeznek, amelyek a fenékelemen vagy a tetőelemen és a hozzátartozó oldalfalelemen billenthetően, és legalább az említett elemek egyikén hosszirányban
HU 212 530 Β korlátozottan eltolhatóan vannak ágyazva. Ezek a hevederszerű összekötőelemek nem csupán vezetékeket képeznek az oldalfalelemek számára összecsukás és szétnyitás közben, hanem egyúttal a szétnyitott szállítótartály merevítőelemeiként is szerepelnek. Ha a találmány szerinti szállítótartálynál a kinyúló szerkezeti részeket el akarjuk kerülni, akkor az összekötőelemek süllyesztve is elrendezhetők.
Olyan kiviteli alak is lehetséges a találmány értelmében, amelynél az összekötőelem legalább egy, a fenékelemmel vagy a tetőelemmel összekapcsolt, előnyösen rugalmas, szalagszerű elemmel rendelkezik, amelyhez az oldalfalelem csuklósán kapcsolódik.
Gyakran kielégítő eredményre vezet, ha az oldalfalelemek tompán csatlakoznak a fenékelemhez és a tetőelemhez. A normál szállítási állapotban a szállítótartály stabilitásának növelésére vagy a tökéletesebb tömítés végett adott esetben célszerű lehet, ha a fenékelem és/vagy a tetőelem és az oldalfalelemek között alakzáróan egymásba nyúló kapcsolóelemeket alakítunk ki, illetve rendezünk el. Ilyenek lehetnek például nyúlvány-horony kapcsolatok.
A fenékelem legalább a sarokkörzetekben a felállításhoz lábakkal van ellátva, ezek lehetővé teszik, hogy a szállítótartályt minden oldalról mozgathassuk, például villás emelővel, valamint azt, hogy a szállítótartályt akár nedves fogadósíkra is állíthassuk. Ezek a lábak kialakíthatók magán a fenékrészen vagy akár külön szerkezeti elemek is lehetnek.
A raktárban vagy szállítás közben helytakarékosság miatt gyakran megkívánt, hogy több ilyen szállítótartályt egymásra rakjunk. Ez minden további nélkül lehetséges. Az egymásra rakott szállítótartályok biztonságos állékonyságát biztosíthatjuk azzal, ha a tetőelemet legalábbis a sarokkörzetekben olyan vezetőegységekkel látjuk el, amelyek a föléjük rakott szállítótartály lábait befogadja. Durva üzemi körülmények között szükséges lehet a szállítótartály járulékos védelme. Ilyenkor a tetőelem és/vagy a fenékelem és/vagy az oldalfalelemek legalább egyike oldalsó ütközőkkel szerelhető fel.
Mivel a találmány szerinti szállítótartály kívül lényegében sík felületekkel határolt négyszög-, illetve négyzetalapú hasáb, a szállítóteret optimálisan úgy használhatjuk ki, ha a szétnyitott normál üzemi állapotban a szállítótartály a következő főbb külső méretekkel rendelkezik:
- Hossza: 120 cm,
- Szélessége: 115 cm,
- Magassága: 118 cm.
Ezek a külső méretek lehetővé teszik, hogy egymás mellett, illetve egymás fölött elrendezett ilyen szállítótartályok a szabványos nagykonténemek megfelelő teret foglalják el.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti megoldás néhány példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon: az
l.ábra a találmány szerinti szállítótartályt, illetve kiskonténert perspektivikus képben mutatja, zárt állapotban; a
2. ábrán az 1. ábra szerinti megoldás nyitott állapotban látható, egy ráhelyezett másik szállítótartállyal; a
3. ábrán az 1. ábra szerinti megoldás megemelt tetőelemmel látható; a
4. ábrán az 1. ábra szerinti szállítótartály tetőelem nélkül és behajtott ajtókkal látható, ugyancsak perspektivikus képben; az
5. ábrán a 4. ábra szerinti szállítótartályt kihajtott oldalfalelemmel tüntettük fel; a
6. ábrán az 1. ábra szerinti szállítótartály a fenékelemen összehajtott oldalfalelemekkel látható; a
7. ábrán az 1. ábra szerinti szállítótartály összecsukott, üres szállítási állapotban látható, perspektivikus képben; a
8. ábrán az 1. ábra szerinti megoldás részlete látható, viszonylag nagyobb léptékben; a
9. ábra a 8. ábrán feltüntetett részlet oldalnézete, részben széthúzott állapotban; a
10. ábrán a 8. ábrán feltüntetett elrendezés összecsukott, üres szállítási helyzetben látható oldalnézetben, a 7. ábrának megfelelően; a
11. ábra a 8. ábrán XI-XI vonal mentén vett metszet, ahol a zárt ajtót is feltüntettük; a
12. ábra all. ábra szerinti elrendezés olyan változata, ahol az ajtó nyitott helyzetben van; a
13. ábrán all. ábra szerinti elrendezés olyan helyzetben látható, amelyben az ajtó behajtott állapotban van; a
14. ábrán az 1. ábra szerinti szállítótartálynak egy további változatánál a falelem és a tetőelem csatlakozási körzetének részlete látható metszetben; a
15. ábrán az 1. ábra szerinti szállítótartály 14. ábra szerinti változatának a fenékelem és az oldalfalelem csatlakozási körzete látható metszetben; a
16. ábrán a találmány szerinti szállítótartály vagy kiskonténer további példakénti kiviteli alakja látható perspektivikus képben; a
17. ábra a 16. ábrán XVII-XVH vonal mentén vett metszet viszonylag nagyobb léptékben; a
18. ábra a 16. ábrán XVIII-XVIII vonal mentén vett metszet viszonylag nagyobb léptékben; a
19. ábrán az 1. ábra szerinti szállítótartály ajtópánt felfüggesztésének egy további változata látható oldalnézetben és viszonylag nagyobb léptékben.
Az 1-7. ábrákon a találmány szerinti szállítótartály vagy kiskonténer első példakénti kiviteli alakja látható. Ennek közelítőleg kocka-, illetve téglalap-alakú hasáb alakja van, amelynél a külső felületek egymásra merőlegesek. Az egyszerűbb megértés kedvéért ezeken az ábrákon a különböző állapotokat a legegyszerűbb szerkezeti felépítéssel mutatjuk be, a szerkezeti részek a későbbiekben kerülnek részletesebb ismertetésre.
A szállítótartálynak lényegében téglalap-alakú, sík, lapszerű 1 fenékeleme van, amely a sarkain négy Lalakú 2 lábbal van ellátva. A 2 lábak között közbenső 3
HU 212 530 Β teret hagytunk szabadon, ezáltal lehetővé válik, hogy a szállítótartályt például villás targoncával megemeljük.
Az 1 fenékelemnek a 2 lábakkal szembenfekvő, felső 4 fenéklapján (2. ábra) az egymással szembenfekvő oldalakon két, lényegében párhuzamos 5 oldalfalelem ül, amelyek 6 tetőelemet tartják. A 6 tetőelem a szélei mentén az 5 oldalfalelemekkel kapcsolódik.
A 6 tetőelemnek sík 7 tetőfelülete van, amely külső felületként szerepel, és a négy sarkán kinyúló 8 szögvaslécekkel van ellátva. Ezek egyrészt a 6 tetőelem sarokmerevítéseiként szerepelnek, másrészt egy azonos kialakítású, másik ráhelyezett szállítótartály 2 lábai számára befogadó fészekként, illetve vezetékként szolgálnak (2. ábra). Ebből a célból a 8 szögvaslécek szembenfekvő belső felületei közötti távköz a szükséges hézag figyelembevételével a 2 lábaknak a szembenfekvő külső 9 felületei közötti távköznek megfelelően van megválasztva. Ezáltal az egymásra helyezett szállítótartályoknál kifogástalan oldalirányú megvezetést érünk el.
A mellső és a hátsó homlokoldalán a szállítótartály zárórészekkel, a jelen esetben egy-egy kétszámyú 10 ajtóval van ellátva, amelyek függőleges pánttengelyek körül elfordíthatóan 11 pántlécekhez csatlakoznak. Ezek az 5 oldalfalelemek pántléceivel vannak összekötve, amelyeket azonban az 1-7. ábrákon külön nem szemléltettünk. A 10 ajtók szárnyainak 12 pántja a 11 pántléceken vannak rögzítve.
A 2. ábrán látható, hogy a 10 ajtók a szállítótartályok egymás fölötti elrendezése esetén is bármikor és külön-külön is nyithatók, illetve zárhatók. így tehát a berakodás és kirakodás akadálytalan, ami különösen akkor előnyös, ha a találmány szerinti szállítótartályokat tároló, illetve készletező konténerekként használjuk. A 10 ajtók szárnyainak nyitásszöge az ábrázolt példakénti kiviteli alak esetében 90-100’, de ez mindenkor függ a 12 pántok kivitelétől. Adott esetben a 12 pántok lehetnek kéttengelyesek is, ilyenkor a nyitásszög akár 180-os vagy nagyobb is lehet, ha ezt a szállítótartály alkalmazásmódja megkívánja.
Az 1. és 2. ábrán a szétnyitott, normál üzemi helyzetben lévő szállítótartályt tüntettük fel, azonban az az üres szállítási helyzetébe össze is csukható. Az összecsukás megkönnyítése céljából az 5 oldalfalelemeknek az 1 fenékelemmel és a 6 tetőelemmel való összekapcsolásához a sarokkörzetekben ezek az elemek dugós kapcsolóegységekkel vannak ellátva, amelyek felépítésére a 3. és 6. ábrák kapcsán térünk ki.
A 6 tetőelem az 5 oldalfalelemekkel csatlakozó felületén lefelé nyúló 14 oldalléccel van ellátva, amelynek meghosszabbításában a 6 tetőelem négy sarkán négy, keresztmetszetében négyszögletes és párhuzamos 15 nyúlványok vannak kialakítva. A lényegében U-alakú keresztmetszetű 6 tetőelemből lefelé kinyúló, csapszerű 15 nyúlványok ugyancsak négyszög-keresztmetszetű 16 fészkekkel vannak társítva, amelyeket négyszög-keresztmetszetű csőként kialakított 17 profilok képeznek. A 17 profilok egyrészt oszlopként szerepelnek és a szembenfekvő oldalakon párosával határolják az 5 oldalfalelemeket. Ezek az oszlopként szereplő profilok tehát felveszik azokat a függőleges terheléseket, amelyek a szállítótartályt például az egymás fölé rakás során terhelik. Ezen túlmenően, a 17 profilok a közöttük fekvő és viszonylag vékony 18 oldalfalpanelok merevítésére és stabilizálására is szolgálnak.
Az oszlopszerű 17 profilok adott esetben készülhetnek körkeresztmetszetű csövekből vagy bármely más zárt, illetve nyitott profilból. Készülhetnek azok például olyan fémprofilokból, amelyekbe műanyagból készült 5 oldalfalelemek ágyazódnak. Sőt olyan elrendezés is lehetséges, hogy a 17 profilok magából az 5 oldalfalelemek anyagából vannak kialakítva.
Megjegyezzük még, hogy olyan kivitelek is lehetségesek, amelyeknél a 17 profilok nem az 5 oldalfalelemek teljes magasságában helyezkednek el, hanem csupán az 5 oldalfalelemek szélét a felső vagy az alsó körzetben rövidebb szakaszon határolják és lécszerű elemekben folytatódnak.
Az 5 oldalfalelemek a 16 fészekkel szembenfekvő oldalukon ugyancsak négyszög-alakú 19 nyúlványokkal vannak ellátva, ezek a 16 fészkekkel koaxiálisak és a 6 tetőelem 15 nyúlványaival lényegében megegyeznek. A csapszerű 19 nyúlványok az itt feltüntetett kiviteli alaknál a 17 profilok belső üregeiben vannak betolva és ezekben rögzítve (5. ábra).
Különösen a 6. ábrán jól látható, hogy az 1 fenékelemben, a sarkai körzeteiben négyszög-keresztmetszetű 20 fészkek vannak kialakítva, ezek az 5 oldalfalelemek alsó 19 nyúlványainak befogadására szolgálnak és ennek megfelelően vannak kialakítva.
Például a 3. és 5. ábrán jól látható, hogy az 5 oldalfalelemek homlokoldalain elrendezett 17 profilok az 5 oldalfalelemek egyébként sík, belső 21 falfelületeiből befelé nyúlnak olymódon, hogy azok a 21 falfelületekkel együtt vályúszerű, bemélyülő teret határolnak. Ezáltal az 5 falelemek egészében U-alakú keresztmetszetet kapnak. Az 5 oldalfalelemek külső felülete mindig sík, adott esetben azonban az profillal vagy bármely más kialakításban is készülhet. Ugyanez érvényes az 5 oldalfalelemek és az 1 fenékelem, valamint a 6 tetőelem belső felületeire.
Ebben a vonatkozásban megemlítjük, hogy természetesen olyan kivitelek is elképzelhetők, amelyeknél a 17 profilok az 5 oldalfalelemek külső falából legalábbis a magasságuk egy részében kinyúlnak vagy olyan stabil és zárt keret részeit képezik, amely a falpanelokba van beültetve vagy azokban van kialakítva.
A 11 pántlécek - amelyeken a 10 ajtók szárnyai a fentebb már ismertetett módon a 12 pántok függőleges pánttengelye körül elfordíthatóan vannak elrendezve a 17 profilokon második, függőleges csuklótengely körül befelé hajthatóan vannak ágyazva, így tehát a 10 ajtók a 11 pántlécekkel együtt az 5. ábrán látható módon behajthatók a 17 profilok és a belső 21 falfelület által határolt térbe az 5 oldalfalelemen. Az a méret, amivel a 17 profilok kinyúlnak a belső 21 falfelületből, megfelel lényegében a 10 ajtók vastagságának. így tehát az 5. ábra baloldali részén feltüntetett lehajtott állapotban a 10 ajtó lehajtásával az összecsukott 5 oldalfalelem felső felülete síknak tekinthető. Ugyanez
HU 212 530 Β jól látható a 4. ábrán is, ahol mindkét 5 oldalfalelem a behajtott 10 ajtókkal látható.
A 10 ajtók magasságát ennél a kiviteli alaknál nagyobbra választottuk, mint az 5 oldalfalelemek magasságát (3. ábra). Ezek az 1 fenékelem sík 4 fenéklapján állnak, a mozgatáshoz szükséges hézagról persze alul gondoskodtunk. A felsó szélük a normál szétnyitott állapotban (1. ábra) a 6 tetőelem 14 oldallécének bemélyített 22 zárófelületén fekszik föl (3. ábra). A sík 4 fenéklapon - és adott esetben a 6 tetőelem 22 zárófelületén - befelé kinyúló Utközőelemek rendezhetők el a 10 ajtók számára, ezek a jelen esetben körbemenő 23 ütközőléccel vannak kialakítva (4. ábra). Ennek részletesebb ismertetésére még kitérünk a 12. és 13. ábra kapcsán.
Az 1-7. ábrák szerinti szállítótartály használatmódja a következő:
Az 1. és 2. ábrán látható, szétnyitott normál üzemi állapotban az 1 fenékelem és a 6 tetőelem az 5 oldalfalelemekkel a 15 és 19 nyúlványokon keresztül van összekapcsolva. Ezek a dugós kapcsolóegységek az 1 fenékelem és a 6 tetőelem sarokkörzeteiben reteszelőegységekkel vannak biztosítva, amelyek lehetnek például olyan 24 furatok (3. ábra), amelyek a 17 profilokban, illetve azokkal egytengelyűén a 15 és 19 nyúlványokban vannak kialakítva, amelyekbe azután lánccal rögzített 25 biztosítócsapok helyezhetők. A 10 ajtók tetszés szerint csukhatók és nyithatók, a 3. ábrán a zárt helyzetben való rögzítéshez 26 zárszerkezetet is bemutatunk.
A mindenkori felhasználási céltól függően, a találmány szerinti szállítótartály például a 6 tetőelem leemelése után és a 10 ajtóknak az 5 oldalfalelemek vályúszerű bemélyedésébe való behajtása után akár raklapszerűen is használható. A berakodás és kirakodás akadálytalan lehet, hiszen ilyenkor az a két homlokoldalán és felülről is nyitott.
Adott esetben a 6 tetőelem felhelyezhető a 4. ábrán látható szerkezetre, amivel egy további alkalmazási lehetőséget nyújtunk. A behajtott 10 ajtók a 17 profilokkal és a 4 fenéklappal együtt sík, belső felületet képeznek, ezáltal pl. darabos áruk betolása leegyszerűsödik.
A 10 ajtóknak a 4. ábrán feltüntetett helyzetbe történő behajtásához az 1 fenékelem 23 ütközőlécet valamiképp át kell hidalni. Ehhez az 5 oldalfalelemeket kissé megemeljük, amihez a 10 ajtók a 12 pántjaikban korlátozott mértékben hosszirányban eltolhatóan vannak ágyazva, amire még alább részletesen kitérünk. Egy további lehetőség kínálkozik erre, hogy a 11 pántléceket a pánttengely irányában korlátozottan eltolhatóan rendezzük el az 5 oldalfalelemeken.
Hangsúlyozzuk, hogy az itt feltüntetett kétszárnyas 10 ajtók egyszámyas kivitelekkel is helyettesíthetők, ilyenkor a 10 ajtó csupán az egyik 5 oldalfalelemen van pántolva a 11 pántlécen és 12 pántokon keresztül.
Megjegyezzük még, hogy a találmány szerinti szállítótartály ki- és berakodása nem csupán az oldalsó 10 ajtókon keresztül, hanem a 6 tetőelem eltávolítása után akár felülről is történhet (3. ábra), ami bizonyos esetekben előnyösebb lehet.
A 7. ábrán a találmány szerinti szállítótartály összecsukott, visszaszállításkori helyzetét tüntettük fel, amely helyzetbe néhány egyszerű kézmozdulattal hozható. Ehhez a 6 tetőelem 25 biztosítócsapjait kihúzzuk (3. ábra), ezután az 5 oldalfalelemeket az 1 fenékelemről lehúzzuk és a 10 ajtókat behajtjuk (5. ábra). Ebben a helyzetben a 10 ajtók kétoldalt laposan felfekszenek az 5 oldalfalelemek belső oldalának besüllyesztett részén.
Ezt követően a lényegében táblaszerű 5 oldalfalelemeket a behajtott 10 ajtókkal együtt a 6. ábrán látható módon egyszerűen egymásra fektetjük az 1 fenékelemen, amelynek során bármilyen sorrendet alkalmazhatunk.
Ezt követően a 6 tetőelem 15 nyúlványait az 1 fenékelem 20 fészkeibe toljuk, és ezáltal a 7. ábrán látható kompakt, összecsukott egységet nyerünk, amelynél a 6 tetőelem az 1 fenékelemmel közvetlenül és mereven van összekötve. Az 5 oldalfalelemek a behajtott 10 ajtókkal együtt a lényegében U-alakú 6 tetőelem és a sík 1 fenékelem között közrefogva vannak rögzítve, az elveszés veszélye nélkül.
Az összehajtott szállítótartály ebben a 7. ábrán látható, lapos állapotában csupán egy ötödét foglalja el az
1. ábrán látható, szétnyitott üzemi helyzetű szállítótartály térigényének. A 7. ábrán látható sík és kompakt „csomag” minden további nélkül akár élére állítva vagy egymásra rakott állapotban szállítható. Mivel a 7. ábrán 27 hivatkozási számmal jelölt távköz - amely a 2 lábak külső felületei között mérhető - kissé kisebb, mint a 6 tetőelem 8 szögvasléceinek szembenfekvő belső felületei, egymásra helyezett állapotban ezzel kiváló oldalirányú megvezetést biztosítunk, ugyanakkor az egymásrahelyezés során ezzel tájolást is biztosítunk.
A találmány szerinti szállítótartálynak a 7. ábrán látható összecsukott állapotból való szétnyitása, illetve normál üzemi helyzetbe történő szerelése a fentiekkel ellentétes sorrendben történik. Mivel a 6 tetőelemet és az 1 fenékelemet az 5 oldalfalelemekkel csupán dugós kapcsolatok kötik össze, amelyek viszont igen stabilak és egyszerűen kezelhetők, a szállítótartály össze- és szétszerelése csupán néhány egyszerű kézmozdulatot igényel, amelyek szakképzetlen személyzet részéről is egyszerűen elvégezhetők.
A következőkben az 1-7. ábrák szerinti, és eddig csupán leegyszerűsítve ismertetett szállítótartály néhány szerkezeti részletének kialakítására és működésmódjára térünk ki:
Rendszerint célszerű, ha az 1 fenékelemet és a 6 tetőelemet az 5 oldalfalelemekkel úgy kapcsoljuk öszsze, hogy azok ne vesszenek el. A szállítótartálynak a normál üzemi helyzetből az összecsukott helyzetbe való átszerelése ilyenkor mindenféle kötőelem nélkül is történhet. Igen egyszerű és célszerű kiviteli példát adunk a 8-10. ábrákon erre.
Amint itt feltüntettük, az 1 fenékelemen a 10 ajtók mellett, a homlokoldalon két 29 heveder 30 rögzítőcsavarokkal elfordítottan van ágyazva. Mindegyik 29 hevedernek 31 hosszfurata van, amely 32 fejescsavarral
HU 212 530 B kapcsolódik. A 32 fejescsavar a 30 rögzítőcsavarral párhuzamosan az egyik vagy másik 5 oldalfalelemen a 17 profil körzetében van rögzítve.
A 8. és 9. ábrák összehasonlításából kitűnik, hogy a 29 hevederek és azok 31 hosszfuratainak hossza úgy van méretezve, hogy a 8. ábra szerinti üzemi helyzetből kiindulva az 5 oldalfalelem addig emelhető fel, amíg annak 19 nyúlványa a 20 fészekből ki nincs emelve (9. ábra). Ezután az 5 oldalfalelemek tetszés szerinti sorrendben az 1 fenékelemre fektethetők, amint ez látható a 10. ábrán.
A 29 hevederek ebben a helyzetben ferdén helyezkednek el. A 29 hevedereknek tehát az 1 fenékelemnek az 5 oldalfalelemekkel való összekötésén túlmenően az is a járulékos rendeltetésük, hogy az 5 oldalfalelemeknek az 1 fenékelemre fektetésekor vezetékekként is szolgálnak. Ezen túlmenően, a 29 hevederek a szállítótartálynak a 10. ábrán feltüntetett összecsukott helyzetében járulékos oldalbiztosítást nyújtanak az U-alakú 6 tetőelem és az 1 fenékelem közé befogott 5 oldalfalelemek számára.
Az 1 fenékelemen a sarkok körzeteiben oldalt kiálló 33 ütközőléceket rendeztünk el, ezek adott esetben készülhetnek elasztikus anyagból, például gumiból. A 33 ütközőlécek a 9. ábrán látható módon a 29 hevedereken túlnyúlnak, így azokat kívülről védik, ugyanakkor karcolások és sérülések ellen védik az 5 oldalfalelemek külső felületét is.
Olyan kivitel is lehetséges, amelynél a 29 hevederek az 1 fenékelemen és az 5 oldalfalelemeken süllyesztett elrendezésűek. Ilyenkor számukra megfelelő bemélyedésekről kell gondoskodni.
Egy ismét további kiviteli változatnál a 29 hevederek nem az 1 fenékelemen, hanem a 6 tetőelemen azonos módon a 30 rögzítőcsavarokkal elfordíthatóan rögzíthetóek. Ilyen esetben a szállítótartály összecsukásakor az 5 oldalfalelemek a keresztmetszetben Ualakú 6 tetőelembe helyezhetők, és ezt követően a felfelé irányuló 15 nyúlványaik az 1 fenékelembe helyezhetők.
A 29 hevederek helyett adott esetben más összekötőelemek is alkalmazhatók az 5 oldalfalelemeknek az 1 fenékelemmel és a 6 tetőelemmel történő biztonságos összekapcsolásához. Ilyen összekötőelemek lehetnek például biztonsági láncok vagy flexibilis hevederek. Ilyen kiviteli változatot mutat példaként a 13. ábra.
Amint itt látható, az 1 fenékelemen minden egyes 5 oldalfalelem számára a 35 hivatkozási számmal jelölt helyen flexibilis 34 heveder van rögzítve, amely másik végével a 36 hivatkozási számmal jelölt helyen az 5 oldalfalelemmel van összekötve. A flexibilis 34 heveder ugyancsak lehetővé teszi, hogy az 5 oldalfalelem 19 nyúlványait az 1 fenékelem 20 fészkeiből kihúzzuk (9. ábra), majd pedig módot ad arra is, hogy az 5 oldalfalelemet az 1 fenékelemre fektessük.
A 11 pántlécek részletesebb szerkezeti kialakítása jól látható a 11-13. ábrákon.
A 11 pántlécek mindegyike profilsínként előnyösen alumíniumból, vagy szálerősítésű műanyagból készült, és 34 pánt segítségével a négyszög-keresztmetszetű csőből készült 17 profilon elfordíthatóan van ágyazva. A 34 pánt függőleges pánttengelyét all. ábrán 35-tel jelöltük.
A 17 profilt kétoldalt az 5 oldalfalelem műanyaga veszi körül, továbbá a 34 pánt a sarokkörzetben a 17 profil és a belső 21 falfelület között van elrendezve. A 11 pántlécen a 10 ajtó a 12 pánt révén van elfordíthatóan ágyazva, amelynek függőleges, a 35 pánttengellyel párhuzamos pánttengelyét 36-tal jelöltük. A 36 pánttengely csekély távközzel a 17 profil mellett, oldalt helyezkedik el.
All pántléc a széle felől nyitott 37 horonnyal van ellátva, amelybe adott esetben ajaktömítésszerű, rugalmas 38 tömítőléc cserélhetően behelyezhető. A 38 tömítőléc 39 tömítőfelülete a 10 ajtón működik olymódon, hogy a 10 ajtó zárt helyzetében a szállítótartály belső terét hatásosan letömíti spriccelő vízzel és porral szemben.
All. ábrán látható üzemi helyzetében a 11 pántléc 390 ütközőfelületen is felfekszik, amely a 17 profil befelé nyúló oldalfelületén van kiképezve. Ezáltal azt a 35 pánttengely körüli elfordulás ellen rögzítettük. A 390 ütközőfelület körzetében a 38 tömítőléchez hasonló tömítőléc elrendezhető, amely együttműködik a 17 profillal és ebben a körzetben megfelelő tömítést biztosít.
A tömítőlécek, például a 38 tömítőléc anyagaként alkalmazhatunk például parafabevonattal ellátott gumiszivacsot, hogy megakadályozzuk a 10 ajtókra való ráfagyását, különösen akkor, ha a szállítótartályt a szabadban kell tárolni. Természetesen, bármely más megfelelő tömítőanyag is alkalmazható.
A 11-13. ábrákon jól kivehető, hogy az 1 fenékelem 4 fenéklapján elrendezett 23 ütközőléc szakaszokból körbemenően zárt kialakítású, és ezek a szakaszai lényegében párhuzamosak az 5 oldalfalelemekkel és a zárt 10 ajtókkal. A 11 pántlécek körzetében a 23 ütközőléc a 40 hivatkozási számmal jelölt helyen beugrórésszel van ellátva. így ez a szállítótartály szétnyitott üzemi helyzetében a 11 pántléc számára belső ütközőként is szerepel. A 11 pántléc tehát a 11. és 12. ábrákon látható üzemi helyzetében a 23 ütközőléc 40 beugrórésze és a 17 profil belső felülete között helytállóan van reteszelve, ahol a 17 profil a 390 ütközőfelületen fekszik fel.
A 23 ütközőléc a hozzátartozó 5 oldalfalelemmel párhuzamos 41 szakasszal rendelkezik, amely olyan távközre helyezkedik el a belső 21 falfelülettől, hogy az 5 oldalfalelembe behajtott 10 ajtónál ezek együttesen helytállóan reteszelve vannak a 11 pántléccel. Ennek különösen akkor van jelentősége, ha a szállítótartályt a behajtott és besüllyesztett 10 ajtókkal kell használni, például az árut be kell rakni, illetve ki kell rakni, amint arra már a 4. ábra ismertetésénél utaltunk.
Annak érdekében, hogy az ajtóhézagok körzetében is a 10 ajtók spriccelő víz és porral szembeni tömített zárását biztosítsuk, vagy a 10 ajtón vagy a 23 ütközőlécen a 10 ajtóval együttműködő körzetben a 38 tömítőléchez hasonló tömítés rendezhető el. Ehhez minden 10 ajtó a belső oldalán körbemenő, zárt kerettömítést kap8
HU 212 530 Β hat, amellyel az felfekhet a 11 pántléc és az 1 fenékelem 23 ütközőlécének tömítőlécén, illetve a 6 tetőelem 22 zárófelületének megfelelően kialakított ütközőlécének tömítésén. A 14. ábrán a 10 ajtó zárt helyzetben látható, ahol a profilozott - és adott esetben merevítőbordákkal ellátott - ajtószámy a 42 hivatkozási számmal jelölt felfekvéshelyen támaszkodik a 23 ütközőlécen. Amint fentebb már említettük, a 11 pántléc helyzetében reteszelve van.
A 12. ábrán a 10 ajtó teljesen nyitott helyzetben van, ahol a nyitásszög kb. 90-100’ közötti értékű, ami általában elegendő. Természetesen a nyitásszög nagyobbra is választható, ha ezt adott esetben a körülmények indokolják. Ehhez csupán a 36 pánttengelyt a szállítótartály mellső oldalán jobban ki kell hozni és/vagy a 17 profil alakját kell változtatni. A 17 profil és ezzel az 5 oldalfalelem képezi ebben a helyzetben a 43 hivatkozási számmal jelölt helyen egyúttal az ajtóütközőt.
A 13. ábrán a 10 ajtót a 11 pántléccel együtt az 5 oldalfalelembe behajtott és besüllyesztett helyzetében szemléltettük, amelyben az - amint már erre utaltunk a szállítótartály szétnyitott üzemi helyzetében a 23 ütközőléc 41 szakasza révén helyzetében mereven rögzítve van.
A körbemenő 23 ütközőléc a 4 fenéklapon önmagában zárt vízelvezető falat képez, amely megakadályozza, hogy pl. a belső 21 falfelületen lecsapódó és a fenéklapon összegyűlő kondenzvíz a száUtótartály belső árnyterébe jusson. A 23 ütközőléc egyúttal az 1 fenékelem járulékos merevítőbordájaként is szerepel. Ahhoz, hogy a 4 fenéklapon összegyűlő kondenzvíz akadálytalan lefolyását biztosítsuk, az 1 fenékelem drénrendszerrel, például legalább egy 44 drénfurattal van ellátva, amely a 23 ütközőléc és az 5 oldalfalelemek által határolt térbe torkollik (13. ábra).
A 12 és 34 pántok a hagyományos pántszerkezetek bármelyikén kialakíthatók. Célszerű azonban a 12 és 34 pántokat oldhatóra választani, így a 10 ajtók szárnyai például a 11 pántlécek javításához egyszerűen leemelhetők és/vagy a 11 pántlécek az 5 oldalfalelemekről a 34 pánt révén oldhatók, és ezután a szállítótartályból eltávolíthatók.
Az 1-7. ábrákon csupán vázlatosan bemutatott példakénti kiviteli alaknál például a 3. ábrán látható módon az 5 oldalfalelemek és a 6 tetőelem, valamint az 1 fenékelem a szállítótartály szétnyitott üzemi helyzetében egymáshoz illeszkedő, sík kialakításúak. Ez a kivitel a szállítótartály sokféle alkalmazásmódjához megfelelő. Ha azonban a jobb tömítés céljából az illesztési hézagok körzetében jobb tömítőhatást akarunk elérni vagy javított stabilitás a cél, akkor az említett elemek illeszkedési hézagainak körzetében alakzáró kapcsolat is kialakítható. Erre mutatunk be példát a 14. és 15. ábrán.
A 6 tetőelem 14 oldalléce és a 18 oldalfalpanel között a mindenkori 5 oldalfalelemben az illeszkedő felületek körzetében horony-nyúlvány kapcsolatot alakíthatunk ki, amely a jelen esetben a 14 oldallécben kialakított 45 horonyból és a 18 oldalfalpanel ebbe illeszkedő 46 bordájából áll. Megfelelő horony-nyúlvány kapcsolat az 1 fenékelem és az 5 oldalfalelem 18 oldalfalpanelje között is kialakítható (15. ábra). A 18 oldalfalpanel itt 47 horonnyal van ellátva, amelybe az 1 fenékelem 48 bordája illeszkedik.
A 45 és 47 hornyok természetesen tömítőelemekkel is elláthatók, például a 38 tömítőléchez hasonló tömítőelemekkel (11. ábra), ha ezt az alkalmazásmód megkívánja. Továbbá, az említett horony-nyúlvány kapcsolatok helyett adott esetben alkalmazhatunk labirinttömítést vagy más megfelelő tömítésmódot.
A találmány szerinti szállítótartály ismertetett példakénti kiviteli alakjainál a 6 tetőelem zárt kialakítású, a külső 7 tetőfelülete sík (1. ábra) vagy felfelé enyhén ívelt kialakítású (10. ábra). Bizonyos alkalmazásmódoknál, például kosárszerű, illetve szekrényszerű kiviteleknél előnyös lehet, ha a 6 tetőelem nyitott kialakítású, amint az például a 16. ábrán látható.
A tetőelemet itt egészében 6a-val jelöltük, amely középen nyitott, keretszerű szerkezetként van kialakítva, amely 50 nyílást határol. A külső 7 tetőfelület az 50 nyílás körzetében tehát hiányzik, egyébként szerkezete megegyezik a korábbiakban ismertetett kiviteli alakok 6 tetőelemével. Éppen ezért az azonos szerkezeti egységeket azonos hivatkozási számokkal jelöltük.
A szállítótartály ilyen keretszerű 6a tetőeleme esetén adott esetben meghagyhatók a 10 ajtók, de adott esetben más nyílászáróról is gondoskodhatunk.
A 16-18. ábrákon olyan további példakénti kiviteli alakot ismertetünk, amely főleg ömlesztett anyagok befogadására és tárolására alkalmas. Itt két záróelemet alkalmaztunk amelyek 51 tolólapként vannak kialakítva. Ezek az 51 tolólapok képezik a szállítótartály mellső és hátsó falát, és ezek megvezetésére megfelelő függőleges 52 vezetőhomyokkal van ellátva az 5 oldalfalelemek részét képező 17 profil (17. ábra).
A 18. ábrán látható, hogy az 1 fenékelem az 51 tolólap számára 52 felfekvőszéllel van ellátva, amelyhez függőleges 53 tömítőfelület csatlakozik. Ez az 51 tolólapot befelé támasztja, és egyúttal az 52 felfekvőszéllel együtt kettős felületi tömítést képez. Az 1 fenékelemnek ebben a körzetében szükség esetén a 38 tömítőléchez hasonló (11. ábra) tömítések is elrendezhetők, sőt az 52 vezetőhomyok körzete is ellátható megfelelő tömítőlécekkel, amint azt a 17. ábrán az 54 hivatkozási számmal jelölt helyen szaggatva ábrázoltuk.
Elvileg hasonló kialakítású lehet a 6 tetőelem (18. ábra), illetve a 6a tetőelem (16. ábra) említett körzete. A 18. ábrán látható, hogy a 6 tetőelem a külső szélének homlokoldali körzetében egy-egy 55 horonnyal van ellátva, amely összecsukott állapotban 56 fogantyúval ellátott 51 tolólapon túlnyúlik. Az 51 tolólap az 57 hivatkozási számmal jelölt helyen a 6 tetőelem 58 ütközőszélén támaszkodik, amely adott esetben ugyancsak ellátható az említett tömítőléccel. Rendszerint azonban ennél a kivitelnél spriccelő vízzel szemben nem szükséges járulékos tömítés.
A 18. ábra szerinti kivitelnél az 51 tolólap zárt állapotban magával a 6 tetőelemmel van biztosítva, úgyhogy a 6 tetőelem levétele nélkül az nem nyitható.
HU 212 530 Β
Ez a megoldás tehát főleg olyan szállítótartályokhoz javasolható, amelyek darabos áruk szállítására valók.
Ezzel szemben a 16. ábrán olyan kiviteli változatot ábrázoltunk, amelynél lényegében táblaszerű 51 tolólap a felhelyezett 6a tetőelemnél fölfelé akadálytalanul és tetszőleges mértékben kihúzható. így tehát ennek az alsó széle állítható 60 rést szabályoz. Ömlesztett anyagok szállítására ez a kiviteli alak különösen alkalmas, sőt adott esetben a szállítótartály megfelelő billentésével a 60 rés szabályzott kiömlőnyílásként szerepelhet.
A 17. ábrán látható, hogy az 51 tolólapnak az üres szállítási helyzetbe való áthelyezését a 17 profilokon egy-egy járulékos vezetőhoronyról gondoskodtunk, amely merőleges az 52 vezetőhoronyra és amelyet 61 hivatkozási számmal jelöltünk. Ebbe a 61 vezetőhoronyba a vékony eredményvonallal és 62 hivatkozási számmal jelölt tolólap behelyezhető.
Az 51 tolólap belső oldalán az esetlegesen lecsapódó kondenzvíz a fenékrészen kialakított 63 gyűjtővályún keresztül - amelyhez adott esetben járulékos drénszerkezet tartozhat - kifelé elvezethető.
A körbemenő 23 ütközőléc alkalmazásánál (lásd például 11. ábra) az 5 oldalfalelemek méretei úgy választhatók meg, hogy az 1 fenékelemre ültetett 5 oldalfalelemnél a 23 ütközőléc még járulékosan oldalirányú támasztásként szerepeljen a felfekvő 5 oldalfalelem számára. A sík fenéklapból kiemelkedő 23 ütközőléc a 10 ajtók 5. ábrán látható, 5 oldalfalelembe süllyesztett behajtásához az 5 oldalfalelemeket meg kell emelni, de ez adott esetben el is hagyható.
Ebből a célból a 12 és/vagy 34 pántok (11. ábra) például kialakíthatók úgy is, hogy azok a 10 ajtó és/vagy a hozzátartozó 11 pántlécnek az 1 fenékelemhez képesti viszonylagos korlátozott magasságállítását lehetővé tegyék. Ezáltal a 10 ajtó korlátozott mértékben úgy megemelhető, hogy az a 23 ütközőléc fölött átbillenthető.
A 19. ábrán feltüntetett kiviteli alak ilyen módon működik a következőképpen:
A12 pántok függesztik a 10 ajtókat a 11 pántelemeken. Mindegyik 12 pánt a 10 ajtó szárnyához rögzített 64 pántrészből és a 11 pántlécen elrendezett másik 66 pántrészből áll, amely utóbbiban 65 pántcsap van rögzítve. A 10 ajtó a 64 pántrésszel együtt x mérettel felfelé eltolható, amely elmozdulást ütköző határolja. Ez az ütköző a 12 pánt fölött rögzíthető a 11 pántlécen.
Az x méret mindenkor a 10 ajtó maximális kiemelési magasságának megfelelően van megválasztva, és ez nagyobb, mint a 23 ütközőléc magassága.
Az ismertetett példakénti kiviteli alakoknál az 1 fenékelem, a 6 tetőelem és az 5 oldalfalelemek - beleértve a 10 ajtókat is - készülhetnek egy-egy darabként műanyagból. Ilyen esetben a műanyag szálbetétek alkalmazásával erősíthető. Ezek az elemek lehetnek síklapúak, de adott esetben belső merevítőbordákkal is elláthatók. Továbbá, járulékos merevítésként műanyagba ágyazott kereteket vagy léceket is alkalmazhatunk, ahol azonban a teherhordó keretrészek és merevítések különösképpen a fenékrészben előnyösen fém, különösen alumínium lehet. Olyan kivitel is lehetséges, amelynél a 17 profilokkal együtt teherhordó keretszerkezetet képezünk ki, és a közéjük fektetett falrészek, illetve falpanelok lényegében csak térhatároló funkciót kapnak.
Az anyagmegválasztást tehát nem kívánjuk korlátozni. Megjegyezzük azonban, hogy főleg a fémszerkezetet tartjuk előnyösnek. Az egyszerű szerkezeti felépítés érdekében az 1 fenékelem, az 5 oldalfalelemek és a 6 tetőelem belül, illetve kívül hőszigetelő anyaggal burkolható. Továbbá, a szállítótartály belső terében speciális fogadőszerkezetek rendezhetők el, például a fonalcsévék vagy hasonlók számára.
A szállítótartály külső méreteit tekintve különösen az alábbi méretarányokat tartjuk célszerűnek, hiszen ezáltal a találmány szerinti szállítótartályok igen helytakarékosan elrendezhetők a szabványos nagykonténer-térfogatban:
A hossz, a szélesség és a magasság aránya a következő lehet:
120cm:115 cm:118 cm.
Végül megemlítjük, hogy az 1 fenékelem, illetve a 6 tetőelem sarokrészeinél kialakított dugós kapcsolóegységek természetesen más formában is kialakíthatók. Például az 1 fenékelem ellátható kiálló 19 nyúlványokkal, az ezeket befogadó 20 fészkek pedig kialakíthatók a 17 profilokban vagy az 5 oldalfalelemekben. Az 1 fenékelem maga szükség esetén kádszerű 4 fenéklappal is ellátható, amivel jól igazodhatunk a mindenkori felhasználási célnak megfelelően a szállítandó anyagok fajtáihoz.
A 6 tetőelem és/vagy az 1 fenékelem, valamint az 5 oldalfalelemek szükség esetén golyóálló kialakításúak is lehetnek, így a találmány szerinti szállítótartály biztonsági, illetve katonai célokra is használható.

Claims (34)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Összecsukható szállítótartály, illetve konténer, főleg négyszög-alakú keresztmetszettel, amelynek oldalfalelemekkel ellátott fenékeleme és tetőeleme van, ezek összeépített állapotban egymással mereven vannak összekötve, továbbá legalább egy nyitható-zárható zárórésszel van ellátva, ahol a fenékelem és a tetőelem a sarokkörzetekben oldható, dugós kapcsolóegységekkel vannak ellátva a fenék- és tetőelemnek az oldalfalelemekkel való összekapcsolásához, azzal jellemezye, hogy a dugós kapcsolóegységek (15, 16, 19, 20) a szállítótartály üres szállítási, összecsukott állapotában a tetőelemet (6) a fenékelemmel (1) a közéjük fektetett oldalfalelemekkel (5) együtt összekapcsoló kialakításúak, továbbá ebben az összecsukott állapotban az oldalfalelemek (5) egyikén, előnyösen egy szélesebb oldalon felfekvő, legalább egy zárórésze van.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezye, hogy a dugós kapcsolóegységek (15, 16, 19, 20) az egymással összekapcsolandó fenékelem (1), oldalfalelemek (5) és tetőelem (6) egyikén elrendezett nyúlványokból (15, 19) és a másik
    HU 212 530 Β elemen kialakított, ezeket befogadó fészkekből (16, 20) állnak.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy az oldalfalelemek (5) két szembenfekvő oldalukon párhuzamos, oszlopszerű profilokkal (17) vannak ellátva, amelyeken adott esetben a dugós kapcsolóegységek (15, 16, 19, 20) részei vannak elrendezve.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a profilok (17) a mindenkori oldalfalelemen (5) a falfelületen túlnyúlóan vannak elrendezve.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a profilok (17) az oldalfalelemek (5) belső oldalán kiemelkedően helyezkednek el.
  6. 6. A 3-5. igénypontok bármelyike szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a profilok (17) üreges profilként, illetve csőként vannak kialakítva.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy zárórészként legalább egy ajtóval (10) van ellátva, ez az oldalfalelemen (5) vagy az ezzel összekapcsolt szerkezeti elemen (pántléc 11) pánttengely (36) körül elfordíthatóan van ágyazva, és az összecsukott szállítási helyzetbe az oldalfalelemre (5) laposan ráhajtható kialakítású.
  8. 8. A 4. vagy 7. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy az ajtó (10) a kétoldalt kiemelkedő profilok (17) által határolt, besüllyesztett körzetbe behajtható kialakítású.
  9. 9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a profilokkal (17), illetve az oldalfalelemekkel (5) pántlécek (11) vannak összekötve, ezek két párhuzamos pánttengelylyel (35, 36) rendelkeznek, ezek közül az egyik pánttengely (35) a pántlécnek (11) az oldalfalelemhez (5) képesti elfordulását lehetővé tevő elrendezésű, a másik pánttengely (36) viszont az ajtóhoz (10) tartozik.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a pántléc (11) legalább egy helyzetében reteszelhető kialakítású.
  11. 11. A 9. vagy 10. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a pántléc (11) az oldalfalelemen (5), illetve annak profilján (17) oldhatóan van rögzítve.
  12. 12. A 8-11. igénypontok bármelyike szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a pántléc (11) és a profil (17), illetve az oldalfalelem (5) közé tömítés van elrendezve egy ütközőfelületnél (390).
  13. 13. A 8-12. igénypontok bármelyike szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy az ajtó (10) és a pántléc (11) és/vagy a fenékelem (1), illetve a tetőelem (6) között tömítés van elrendezve.
  14. 14. Az 1-13, igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a fenékelemen (1) és/vagy a tetőelemen (6) a zárórészként szereplő ajtó (10), illetve tolólap (51) számára ütközőléc (23, 52, 53) van elrendezve.
  15. 15. A 7. vagy 14. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy ütközőként legalább a fenékelemen (1) kiemelkedő ütközőléccel (23) rendelkezik.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy az ütközőléc (23) körbemenő elrendezésű, továbbá az oldalfalelemre (5) behajtható zárórész ebben a behajtott helyzetében az ütközőléccel (23) van rögzítve.
  17. 17. A 10-16. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a pántléc (11) mindenkori helyzetében az ütközőléc (23) révén reteszelhető kialakítású.
  18. 18. A 14-18. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a fenékelemnek (1) az ütközőléc (23) által határolt teréből kifelé vezető drénegységgel (44) van ellátva.
  19. 19. Az 1-18. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy zárórészének (10, 51) legalább egyike az oldalfalelemtől (5) eltérő magasságú, továbbá a fenékelem (1) és/vagy a tetőelem (6) az oldalfalelemek (5), illetve a zárórész (10, 51) körzetében kiemelkedő vagy bemélyülő oldalfalrészekkel van ellátva, ezek a szállítótartály szétnyitott állapotában az oldalfalelemekhez (5), illetve a legalább egy zárórészhez (10) csatlakoznak.
  20. 20. Az 1-19. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy az oldalfalelemek (5) a fenékelemmel (1), illetve a tetőelemmel (6) összekötőelemek révén elveszíthetetlenül vannak összekötve, ezek az oldalfalelemeknek (5) a szétnyitott helyzetből az összecsukott helyzetbe való elmozdítását lehetővé tevő kialakításúak.
  21. 21. A 20. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy az összekötőelemek az oldalfalelemek (5) homlokoldalainak körzetében elrendezett hevederek (29), amelyek a fenékelemen (1) és a tetőelemen (6), valamint az oldalfalelemen (5) elfordíthatóan és legalább a fenti elemek egyikét határolóan, hosszirányban eltolhatóan vannak ágyazva.
  22. 22. A 20. vagy 21. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a hevederek (29) süllyesztett elrendezésűek.
  23. 23. A 20. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy az összekötőelemek legalább egy, a fenékelemmel (1), illetve a tetőelemmel (6) összekapcsolt, előnyösen rugalmas elemmel (34) rendelkeznek, amelyhez az oldalfalelem (5) csatlakozik.
  24. 24. Az 1-23. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a fenékelem (1) és/vagy a tetőelem (6) és az oldalfalelemek (5) között tömítések vannak elrendezve.
  25. 25. Az 1-24. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a fenékelem (1) és/vagy a tetőelem (6), valamint az oldalfalelemek (5) között alakzáróan egymásba nyúló összekötőelemek (45, 46, 47, 48) vannak elrendezve.
  26. 26. Az 1-25. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a
    HU 212 530 Β fenékelem (1) legalább a sarokkörzeteiben lábakkal (2) van ellátva.
  27. 27. A 26. igénypont szerinti összecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a tetőelem (6) legalább a sarokkörzeteiben a szállítótartályra helyezett másik ilyen szállítótartály lábait (2) befogadni és megvezetni képes szögvaslécekkel (8) van felszerelve.
  28. 28. Az 1-27. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a tetőelem (6) és/vagy a fenékelem (1) és/vagy az oldalfalelemek (5) legalább egyike oldhatóan ütközővel (23) van ellátva.
  29. 29. Az 1-28. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy legalább a zárórész tolólapként (51) van kialakítva, amely az oldalfalelemek (5) és/vagy a fenékelem (1) és/vagy a tetőelem (6), illetve az ezekkel kapcsolódó szerkezeti részek (17) vezetőegységeiben (52) eltolhatóan van megvezetve.
  30. 30. Az 1-29. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a tetőelem (6a) és/vagy a fenékelem (1) keretként van kialakítva.
  31. 31. Az 1-30. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy az oldalfalelemek (5) és/vagy a fenékelem (1) és/vagy a tetőelem (6) legalább részben műanyagból vannak kialakítva.
  32. 32. Az 1-31. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a szállítótartály szétnyitott állapotában a külső hossz, szélesség és magasság aránya következő:
    120 cm : 115 cm : 118 cm.
  33. 33. Az 1-32. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a zárórész (10, 51) zárszerkezettel (26) van ellátva.
  34. 34. Az 1-33. igénypontok bármelyike szerinti öszszecsukható szállítótartály, azzal jellemezve, hogy a tetőelem (6) és/vagy a fenékelem (1) és az oldalfalelemek (5) golyóálló kialakításúak.
HU9200918A 1991-04-25 1992-03-19 Foldable transport tank respectively container HU212530B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4113438A DE4113438C2 (de) 1991-04-25 1991-04-25 Zusammenlegbarer Frachtbehälter oder Container

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9200918D0 HU9200918D0 (en) 1992-06-29
HUT60972A HUT60972A (en) 1992-11-30
HU212530B true HU212530B (en) 1996-07-29

Family

ID=6430293

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9200918A HU212530B (en) 1991-04-25 1992-03-19 Foldable transport tank respectively container

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5289933A (hu)
EP (1) EP0510353B1 (hu)
JP (1) JPH05254590A (hu)
AT (1) ATE130819T1 (hu)
CZ (1) CZ283859B6 (hu)
DE (2) DE4113438C2 (hu)
DK (1) DK0510353T3 (hu)
ES (1) ES2083009T3 (hu)
GR (1) GR3019103T3 (hu)
HU (1) HU212530B (hu)
NO (1) NO306940B1 (hu)
SK (1) SK279763B6 (hu)

Families Citing this family (66)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9214040U1 (de) * 1992-10-17 1992-12-17 Stewing Kunststoffbetrieb GmbH Dorsten i.K., 46282 Dorsten Faltcontainer, insbesondere für Schüttgut wie Kunststoffgranulat o.dgl.
FR2699513B1 (fr) * 1992-12-23 1995-04-21 Honfleur Ateliers Chantiers Ma Conteneur parallélépipédique pliable à six faces.
WO1994014666A1 (en) * 1992-12-23 1994-07-07 Container Research Corporation Collapsible container
DE4343978A1 (de) * 1993-12-22 1995-06-29 Bosch Siemens Hausgeraete Verpackung
FR2714894B1 (fr) * 1994-01-12 1996-03-29 Enthalpy Boîte isolante pliable de transport et d'emballage.
DE29502174U1 (de) * 1995-02-10 1995-03-30 Perstorp Components GmbH, 67466 Lambrecht Transport-Palette
JPH08285000A (ja) * 1995-04-19 1996-11-01 Toyota Motor Corp エアサスペンション装置
DE29511999U1 (de) * 1995-07-25 1995-09-14 Siemens AG, 80333 München Transportbehälter in Standard-Palettenformat
US5671862A (en) * 1995-12-06 1997-09-30 Cobos; Charles R. Extended-life trash receptacle
US5638973A (en) * 1996-05-09 1997-06-17 Western Poly Corporation Storage container with interlocking corner members
FR2753182B1 (fr) * 1996-09-06 1998-10-16 Vetrotex France Sa Dispositif de manutention
US5941405A (en) * 1996-12-03 1999-08-24 Scales; Peter Bruce Collapsible airline cargo container
DE29704617U1 (de) * 1997-03-13 1997-06-26 OECO-TEAM GmbH Transport- und Lagersysteme in Leichtbau - Modultechnik, 82031 Grünwald Faltbarer Behälter
DE19831640C2 (de) * 1997-07-18 2002-10-31 Holzindustrie Fuerst Zu Fuerst Mehrweg-Transportbehälter
US5881880A (en) * 1997-10-23 1999-03-16 Ipl, Inc. Nestable lid
US6076690A (en) * 1998-10-13 2000-06-20 Concept Packaging Group Fastener free container
JP2000142881A (ja) * 1998-11-12 2000-05-23 Hosokawa Yoko Co Ltd コンテナ
US6266972B1 (en) * 1998-12-07 2001-07-31 Vesture Corporation Modular freezer pallet and method for storing perishable items
US6299008B1 (en) * 1999-09-28 2001-10-09 Boh Environmental, Llc Transport and storage system
GB2360993A (en) * 2000-02-17 2001-10-10 Transframe Internat Ltd Collapsible pallet/stillage
DE10217391A1 (de) * 2002-04-18 2003-11-13 Siemens Ag Stapelbare Behälter
US7258231B1 (en) * 2002-05-17 2007-08-21 United States Of America As Represented By The Secretary Of The Air Force Increasing cargo loading of vehicles
DE20309286U1 (de) * 2003-06-13 2003-09-11 Holzapfel & Co Kg Geb Zerlegbarer Behälter mit mehrteiligem Deckel
US20050011791A1 (en) * 2003-07-14 2005-01-20 David Bartholomew Shipping container for lawn and garden tractors constructed from re-usable materials
WO2005058074A2 (de) * 2003-11-25 2005-06-30 Hauni Primary Gmbh Behälter der tabak verarbeitenden industrie für tabakmaterial
US7360784B2 (en) * 2004-02-13 2008-04-22 Ultimate Survival Technologies, Llc Multifunctional mobile storage and delivery system
US20050288270A1 (en) * 2004-05-27 2005-12-29 Pfizer Inc New aminopyridine derivatives and their use as pharmaceuticals
US20060065655A1 (en) * 2004-09-30 2006-03-30 Taylor Curtis P Collapsible insulated container
US20060186118A1 (en) * 2005-02-24 2006-08-24 Stojak Kenneth R Reusable container
JP4223498B2 (ja) * 2005-06-08 2009-02-12 シャープ株式会社 移送物搬送パレット
CA2580149A1 (en) * 2006-03-02 2007-09-02 David Hallman Waste bin assembly
US7491024B2 (en) * 2006-03-20 2009-02-17 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Interlocking pallets, and shipping and storage systems employing the same
US7726496B2 (en) * 2006-03-20 2010-06-01 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Shipping and storage system
US7739965B2 (en) * 2006-03-20 2010-06-22 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Automatically interlocking pallets, and shipping and storage systems employing the same
WO2007129986A1 (en) * 2006-05-08 2007-11-15 Caddee Pte Ltd Collapsible container
WO2008062286A2 (es) * 2006-11-23 2008-05-29 Ricardo Ceballos-Godefroy Carro de servicio colapsable
US7823739B2 (en) * 2006-12-08 2010-11-02 C Cubed I Llc Collapsible shipping container
US9517879B2 (en) * 2007-03-21 2016-12-13 Indian Institute Of Technology Foldable transport container with horizontally slidable side walls and method for folding said container
EP1975077A1 (de) 2007-03-31 2008-10-01 Hintz Marketing GmbH Palettenaufsetzrahmen sowie Transport- und Lagerungssystem umfassend einen Palettenaufsetzrahmen
US8210379B2 (en) * 2008-04-25 2012-07-03 Pacific Bin Corporation Collapsible container
US7748099B2 (en) * 2007-07-19 2010-07-06 Vanguard National Trailer Corp. Method for creating cargo container with U-shaped panels
CA2639622C (en) * 2007-09-20 2014-05-20 Mathieu Boivin Collapsible container
US8434618B2 (en) * 2008-07-03 2013-05-07 Macro Plastics, Inc. Shipping container
JP5153502B2 (ja) * 2008-07-30 2013-02-27 岐阜プラスチック工業株式会社 収納ボックス
DE102009024081B4 (de) 2009-05-29 2018-03-15 Ktp Kunststoff Palettentechnik Gmbh Behälter
US8544417B2 (en) * 2010-03-12 2013-10-01 Roto Mold L.L.C. Pet crate
WO2012036544A1 (en) * 2010-09-13 2012-03-22 Giesbers Holding B.V. Collapsible freight container
CA2815016C (en) * 2012-05-04 2020-06-30 Strad Energy Services Ltd. Modular transportable tank system and method of assembly
JP6193026B2 (ja) * 2013-07-10 2017-09-06 岐阜プラスチック工業株式会社 折り畳みコンテナ
US20170247184A1 (en) * 2014-06-26 2017-08-31 Heskamp United Collapsible Containers, LLC Method and apparatus for collapsible container
US9944457B2 (en) 2014-11-25 2018-04-17 Bruce Douglas Bowser Modular shipping container, system, and method
US9944458B2 (en) 2014-11-25 2018-04-17 Bruce Douglas Bowser Modular shipping container having hinged doors, system, and method
JP2018536601A (ja) 2015-11-10 2018-12-13 ウッツ,ハンス 折り畳み式コンテナ
CA3006797C (en) 2015-12-23 2023-10-31 Donald E. Wilcox Produce shipping container
DE102016010397A1 (de) * 2016-08-30 2018-03-01 Rudolf Graf Schüttgutbehälter
US10118727B2 (en) * 2016-09-15 2018-11-06 Arena Packaging, Llc Container having an access door latching system
US10589924B2 (en) 2016-10-26 2020-03-17 Revolutionary Truck Systems Cargo bin
JP2019043617A (ja) * 2017-08-31 2019-03-22 株式会社フジキン 気密性収納体及び気密性収納装置
USD906499S1 (en) * 2018-06-27 2020-12-29 Donald C. Johnson Portable fire place
US20220099420A1 (en) * 2019-01-18 2022-03-31 PCP Ammunition Company, LLC Interlocking stacking ammunition containers
CN109625530B (zh) * 2019-02-21 2023-06-23 西南交通大学 一种模块化组装物流箱
CN110127233A (zh) * 2019-06-11 2019-08-16 靖江市亚泰特种材料制造有限公司 一种折叠式集装箱
JP7276986B2 (ja) * 2019-12-23 2023-05-18 ロジスティード株式会社 折畳み式コンテナ
DE102020212343A1 (de) 2020-09-30 2022-03-31 Gebhardt Fördertechnik GmbH Lager- und Entnahmesystem für Behälter sowie zugehöriger Behälter
US11767160B2 (en) 2021-02-25 2023-09-26 Boxwell LLC Flat-pack shipping container
CN114229171B (zh) * 2021-12-31 2023-07-25 山东壹瑞特生物科技有限公司 一种便于折叠收纳的培养基放置箱

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US949204A (en) * 1909-02-08 1910-02-15 Otto M Stiehl Knockdown receptacle.
US1196380A (en) * 1913-11-20 1916-08-29 George T Moffett Egg-crate.
US1185069A (en) * 1915-01-05 1916-05-30 Charles H Curry Collapsible box.
GB619733A (en) * 1946-12-23 1949-03-14 Arthur Wakefield Madger Improvements in or relating to bunkers for coal and other solid fuel
FR70800E (fr) * 1956-11-22 1959-07-10 Dispositif pour l'emboîtage d'étuis d'emballages à deux tronçons d'alvéoles, et tels étuis en découlant
DE3200216A1 (de) * 1981-01-09 1982-08-12 Juan Bautista 1425 Buenos Aires Bigliardi Zusammenlegbarer und stapelbarer behaelter
FR1439146A (fr) * 1965-04-06 1966-05-20 Palette container recupérable s'assemblant sans clous
CA875957A (en) * 1969-09-04 1971-07-20 Integrated Structures And Engineering Limited Collapsible container
IT1084787B (it) * 1977-09-30 1985-05-28 Euteco Spa Contenitore ripiegabile perfezionato
DE3024707C2 (de) * 1980-06-30 1985-11-21 Aluminium-Walzwerke Singen Gmbh, 7700 Singen Frachtbehälter oder Container
FR2509695A1 (fr) * 1981-07-20 1983-01-21 Extraco Anstalt Container iso demontable-pliant avec possibilite de citerne souple
NZ204840A (en) * 1982-07-08 1985-09-13 G P Folley Foldable container on pallet base
DE3317221A1 (de) * 1983-05-11 1984-11-15 Leonhard 8265 Neuötting Schlicker Grossraumbehaelter oder container
GB2170185B (en) * 1985-01-17 1988-11-16 Clive Smith Martin Folding cargo carrier with ramp end
US4618068A (en) * 1985-09-17 1986-10-21 Born Raymond W Method and apparatus for shipping and storing cargo
DE8611553U1 (de) * 1986-04-26 1986-06-19 DSG-Isolier- u. Stahlbau GmbH, 56462 Höhn Container
US4809851A (en) * 1987-04-03 1989-03-07 World Container Corporation Collapsible container
GB2214903B (en) * 1988-02-25 1991-12-18 Ind Tech Res Inst Collapsible container
EP0415262B1 (de) * 1989-08-28 1993-10-27 Streich sen., Roland Behälter, insbesondere Container

Also Published As

Publication number Publication date
EP0510353A3 (en) 1993-07-14
ES2083009T3 (es) 1996-04-01
DK0510353T3 (da) 1996-04-09
JPH05254590A (ja) 1993-10-05
DE4113438A1 (de) 1992-10-29
DE4113438C2 (de) 1993-12-16
GR3019103T3 (en) 1996-05-31
CZ283859B6 (cs) 1998-06-17
US5289933A (en) 1994-03-01
HU9200918D0 (en) 1992-06-29
NO921573D0 (no) 1992-04-23
NO921573L (no) 1992-10-26
SK279763B6 (sk) 1999-03-12
CS95892A3 (en) 1992-11-18
NO306940B1 (no) 2000-01-17
EP0510353A2 (de) 1992-10-28
EP0510353B1 (de) 1995-11-29
HUT60972A (en) 1992-11-30
DE59204464D1 (de) 1996-01-11
ATE130819T1 (de) 1995-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU212530B (en) Foldable transport tank respectively container
US8376168B2 (en) Collapsible container
US5595305A (en) Collapsible storage container
AU2019202968B2 (en) A collapsible intermodal container
US5829364A (en) Transport and storage system
KR102671415B1 (ko) 접이식 컨테이너
EP3374278B1 (en) Collapsible container
US4091950A (en) Hinged bin
US20040011787A1 (en) Container with over center corner latches
US3525451A (en) Container
EP3601105B1 (en) A collapsible intermodal container and a collapsible intermodal container assembly
US3542234A (en) Container with walls collapsible in a stacked condition
EP1683727A1 (en) Foldable transport crate
EP3590862B1 (en) Folding container
KR101603613B1 (ko) 롤 전용 접이식 파렛트
US11767160B2 (en) Flat-pack shipping container
KR101605855B1 (ko) 측면 개폐형 컨테이너
US20020084270A1 (en) Folding wall container
CZ264095A3 (en) Container
ITRM950712A1 (it) Container per spedizioni
CA2363992A1 (en) Drop door for packaging container

Legal Events

Date Code Title Description
HRH9 Withdrawal of annulment decision
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee