HU204024B - Process for producing acrylic acid or methacrylic acid esters - Google Patents
Process for producing acrylic acid or methacrylic acid esters Download PDFInfo
- Publication number
- HU204024B HU204024B HU873812A HU381287A HU204024B HU 204024 B HU204024 B HU 204024B HU 873812 A HU873812 A HU 873812A HU 381287 A HU381287 A HU 381287A HU 204024 B HU204024 B HU 204024B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- acrylic acid
- alcohol
- reaction
- water
- process according
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C69/00—Esters of carboxylic acids; Esters of carbonic or haloformic acids
- C07C69/52—Esters of acyclic unsaturated carboxylic acids having the esterified carboxyl group bound to an acyclic carbon atom
- C07C69/533—Monocarboxylic acid esters having only one carbon-to-carbon double bond
- C07C69/54—Acrylic acid esters; Methacrylic acid esters
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C67/00—Preparation of carboxylic acid esters
- C07C67/08—Preparation of carboxylic acid esters by reacting carboxylic acids or symmetrical anhydrides with the hydroxy or O-metal group of organic compounds
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C69/00—Esters of carboxylic acids; Esters of carbonic or haloformic acids
- C07C69/52—Esters of acyclic unsaturated carboxylic acids having the esterified carboxyl group bound to an acyclic carbon atom
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás akrilsav- vagy metakrilsava továbbiakban (mefiakrilsav-észterek előállítására (met)akrilsav és 1-12 szénatomos alkoholok erősen savas kationcserélő gyanta mint katalizátor jelenlétében végzett reagáltatásával.
Az ismert észterifíkálási reakciók, amelyeknél (mefiakrilsavat 1-12 szénatomos alifás alkoholokkal reagáltatnak, egyensúlyi reakciók. Ismert például olyan eljárás, amelynél 1-3 szénatomos alkoholokat alkalmaznak alkohol kiindulási anyagként és a reakciót folyamatos üzemben, erősen savas kationcserélő gyantakatalizátor jelenlétében végzik, úgy, hogy a katalizátor a reaktorban fix ágyat képez és a kapott, egyensúlyi összetételnek megfelelő terméket ledesztülálják az észter és a víz elválasztására. A változatlan (met)akrilsavat a maradékból visszanyerik és újból felhasználják. Hosszabb szénláncú, például 4-12 szénatomos alkoholok esetében katalizátorként általában kénsavat, foszforsavat, benzolszulfonsavat vagy más hasonló savat alkalmaznak és a reakciót a képződő víz benzollal, toluollal vagy xilollal végzett eltávolításával gyorsítják, a reakcióterméket semlegesítéssel majd vizes mosással kinyerik és végül tisztítják.
Az utóbbi időkben az erősen savas ioncserélő gyanták alkalmazását 4-10 szénatomos alkoholok esetében is ajánlják. így például az 51(1976)-65 712 és az 53(1978)-56 611 számú japán közzétételi iratokban olyan eljárásokat írnak le, amelyeknél az akrilsavat n- butanollal észterezik erősen savas kationcserélő gyantával töltött, fix ágyas oszlopban. A 46(1971)-3 041 számú közzétételi leírásban ismertetett eljárás szerint az észterezést vákuumban, erősen savas kationcserélő gyantából álló fix ágyon végzik, és a reaktor folyadékbevezető és kivezető részéhez tányéros torony van kapcsolva. A képződő vizet desztillációval a torony tetején választják el a butanoltól és a vízbe bezáiódott (magával vitt) észtertől.
Az ismert eljárások egyike sem alkalmas ipari méretekben való megvalósításra, mivel sem az észterelőállítás termelékenysége, sem az észterezési reakció szelektivitása nem kielégítő. A reakciók hátránya elsősorban « az, hogy folyamatos üzemvitel esetén az erősen savas kationcserélő gyantával töltött fix katalizátorágyon a bent lévő víz problémákat okoz, miután az észterifikálási reakció egyensúlyi reakció lévén, a folyadékfázisú reakciórendszerben a jelen lévő víz a konverziót visz- 2 szaszorítja. A jelen lévő víz továbbá melléktermékek képződéséhez, így például dimer savak és azok észtereinek, hidroxi-propionsav és annak észterének képződéséhez vezet és így rontja a kívánt észter szelektivitását. Hátrányt jelent továbbá az is, hogy a 4-12 szénatomos f alkoholok esetében a savas katalizátorok, így például kénsav, foszforsav, benzolszulfonsav vagy más sav alkalmazása esetében a képződött vizet oldószerek, így például benzol, toluol, vagy xilol alkalmazásával kell eltávolítani. A képződött víz eltávolítása során a £ (met)akrilsav hajlamos a vízbe bezáródni, az így bezáródott (met)akrilsavat viszont csak igen nehezen lehet kinyerni, ezért azt általában el kell dobni. A kapott termék semlegesítésénél és vízzel való mosásánál továbbá hidrolízis mehet végbe, ami a kitermelést rontja. 6
Ismert továbbá olyan eljárás is, amelynél az erősen savas kationcserélő gyantát fluidizált állapotban alkalmazzák. A 49(1974)-54 326 számú japán közzétételi iratban például eljárást ismertetnek, amelynél inért gázt 5 vezetnek be alulról felfelé, ily módon a katalizátorszuszpenziót fluidizált formában tartják, majd felül elvezetve alul ismét visszavezetik a reakciózőnába. Miután a fluidizálást inért gáz bevezetésével oldják meg, ami igen nagy mennyiségű gázt igényel, az eljárás [ 0 körülményes. Különösen hátrányos, ha a reakciót vákuumban végzik, mivel ez további berendezések alkalmazását igényli, ami az eljárást gazdaságtalanná teszi.
A fentiek alapján találmányunk célja gazdaságos eljárás biztosítása a megfelelő észter előállítására 5 (met)akrilsavból és 1-12 szénatomos, különösen 4-12 szénatomos alifás alkoholból kiindulva.
A találmány szerinti célkitűzést elérjük, ha az akrilsav vagy metakrilsav és 1-12 szénatomos alkoholok reakcióját erősen savas kationcserélő gyanta mintkata0 lizátor jelenlétében úgy végezzük, hogy a reakcióközeget forrásban tartjuk, miközben a katalizátort 0,0052 kW/m3 reakcióoldat teljesítménnyel működtetett keverővei szuszpenzióban és diszperzióban tartjuk.
A fenti eljárásnál 4-12 szénatomos alkoholok alkal5 mazása esetében úgy járunk el, hogy a reakcióközeget fonásban tartjúk miközben a katalizátort 0,0052 kW/m3 reakcióoldat teljesítménnyel működtetett keverővei szuszpenzióban és diszperzióban tartjuk, majd az alkoholt visszafolyatjuk, érintkezésbe hozzuk az 3 észterezési reakciónál képződött vízzel, és desztilláciőval a rendszerből eltávolítjuk, ezáltal elválasztva és kinyerve a képződött vízbe bezárődott akrilsavat és/vagy metakrilsavat.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy a ϊ (meflakrilsavak 1-12 szénatomos alkoholokkal való észterezése során a fix ágyat képező, szilárd kationcserélő gyantakatalizátorban visszamaradó víz káros hatását eliminálhatjuk, ha a katalizátort a reakciórendszerben megfelelően fluidizáljuk. Ezt az intézkedést a talál) mány szerinti eljárásnál úgy valósítjuk meg, hogy a reakciórendszert forrás közben erőteljes keverésnek vetjük alá.
Az 1. ábrán bemutatjuk a találmány szerinti eljárást, ill. annak kivitelezésére alkalmas berendezést i Az ábra szerint a 7 reaktort kívülről 1 fűtőköpeny veszi körül, belülről 2 terelőlemezt tartalmaz és az alján elvezető 3 csővezeték van elhelyezve. Felül helyezkedik el a nyersanyagok adagolására szolgáló 4 csővezeték és 5 desztíllálótorony és belül a 6 keverő. Az erősen savas kationcserélő gyantát a reaktorba helyezzük és a nyersanyagokat [(met)akrilsav, alkohol] a 4 csővezetéken keresztül betápláljuk. Miután a reaktort a kívánt mennyiségű kiindulási anyagokkal megtöltöttük, beindítjuk a 6 keverőt, hogy az a rendszert mozgásba hozza és a gyantát fluidizálja, majd az 1 fűtőkőpennyel a közeget felforraljuk. A reakció folyamán keletkező vizet, reagálatlan alkoholt és észterterméket tartalmazó gőzt hagyjuk az adott esetben tányéros vagy buborékoltatós rendszerű 5 desztillálótoronyba jutni, a torony tetején elválasztjuk és az áramot a 10 csőrend2
HU 204024 Β szeren keresztül a 11 kondenzorba vezetjük, majd a képződött kondenzátumot a 12 elválasztóba juttatjuk. A 13 vizet elválasztjuk és a 15 csövön keresztül elvezetjük és a 14 szerves fázist a 16 csövön keresztül visszafolyatjuk az 5 desztillálótoronyba. Amikor az alkoholt mint nyersanyagot a 16 csövön keresztül visszavezetjük, abban az 5 desztillálótoronyban lévő (met)akrilsav abszorbeálódik. Ily módon a desztillálótorony tetején távozó desztillátum lényegében nem tartalmaz (met)akrilsavat. Ennek következtében a kondenzálás után nyert víz és elválasztott anyag sem tartalmaz (met)akrilsavat és biztonsággal a szennyvízelvezetőbe vezethető minden különösebb utólagos tisztítás nélkül. Továbbá, mivel a (met)akrilsavat az alkohollal összegyűjtöttük és visszavezettük a reaktorba, a savveszteség gyakorlatilag nulla.
A találmány szerinti eljárásnál a reaktorban bármilyen keverő az ismert lapátkialakításokkal alkalmazható. így például turbinlapátokkal, szellőzőventilátor-lapátokkal, ferdeszámyú turbinalapátokkal vagy Faudler-lapátokkal felszerelt keverő alkalmazható. A katalizátorszemcsék apróződásának elkerülése érdekében különösen előnyös a Faudler-lapátok alkalmazása.
Annak érdekében, hogy a reakciórendszert forrás közben hatásosan fluidizált állapotban tartsuk, a keverőt 0,005-2 kW/m3, előnyösen 0,01-1 kW/m3 teljesítménnyel kell üzemeltetni. Amennyiben a teljesítmény kevesebb, mint 0,005 kW/m3, a katalizátor fluidizálása. nem megfelelő, így a reakció lefutása lassúbb és az átalakulás mértéke kisebb még akkor is, ha a rendszer forrásban van. Amennyiben viszont a teljesítmény a fenti max. értéket meghaladja, a gyanta a fellépő ffikciós hatás következtében aprítódik, a visszanyerése nehézkesebb és a konverzió mértéke csökken.
A találmány szerinti eljárásnál felhasználásra kerülő erősen savas kationcserélő gyanta szemcséi 0,1-2,0 mm átmérőjűek, fajlagos felülete és porozitása kicsi. Különösen előnyös, ha a méret a fenti értékű, a térhálósítás mértéke 2-20%, a fajlagos felület 0,1-5 m2/g közötti érték és a porozitás nem több, mint 10% a térfogatra számolva. Ilyen kationcserélő gyanta például az ismert Amberlite IR-116 és Amberlite IR-120 B (Rohm and Hass Co. gyártmány), a Diaion PK-228 és Diaion 208 (Mitsubishi Chemical Ind. gyártmány).
A találmány szerinti eljárást végezhetjük folyamatosan és szakaszosan. A (met)akrilsav és alkohol kiindulási anyagok mólaránya 1:0,5 és 1:3, előnyösen 1:0,7 és 1:2 közötti érték. Amennyiben a kiindulási alkohol mennyiségét indokolatlanul nagyra választjuk, megnő ugyan a konverzió mértéke, de a felesleges alkohol visszanyerése jelentős plusz költséget jelent. Ugyanez vonatkozik arra is, ha a (met)akrilsav kiindulási anyag mennyisége nagy. Ily módon legelőnyösebb, ha az arány 1:1 körüli érték.
A találmány szerinti eljárást előnyösen 50-150 °C, még előnyösebben 70-120 °C közötti hőmérsékleten és 2· 103-105 Pa, előnyösen 5·103-4·104 Pa nyomáson végezzük. Az adott intervallumokon belül a paramétereket előnyösen úgy választjuk meg, hogy a kiindulási anyagok minőségétől és mólarányától függően a rendszert forrásban tartsuk.
A találmány szerinti eljárásnál a reakcióoldat és a katalizátor zagyot képez, amelynek koncentrációja előnyösen 10-60 tf%, még előnyösebben 30-50 tf%. Amennyiben a zagy koncentrációja 10 tf%-nál kisebb, a katalizátor koncentrációja olyan kicsi, hogy a konverzió lecsökken. Ugyanakkor viszont, ha a koncentráció a fenti max. értéket meghaladja, a fellépő frikciós hatás következtében a katalizátor aprítódik és katalizátorveszteség lép fel.
A találmány szerinti eljárásnál a reakcióoldat polimerizációjának elkerülése érdekében ismert polimerizációs inhibitorokat adagolunk, így például hidrokinont, hidrokinon- monometil-étert vagy fenotiazint, 0,001-0,5 t%, előnyösen 0,01-0,2 t% mennyiségben a (met)akrilsav mennyiségére számolva.
A találmány szerinti eljárásnál a reakcióközeget a forrás fenntartása érdekében visszafolyatás mellett melegítjük. A visszafolyatást a már említett desztillációs torony segítségével végezzük. Erre a célra bármely ismert desztillációs torony, így például töltött, tányéros vagy buboiékoltatós rendszerű alkalmazható. A desztillációs toronyban az észterezési reakciónál keletkező vizet és a reagálatlan (met)akrilsavat választjuk el rektifikációval, az eldobandó vizet a torony tetején elvezetjük és a (met)akrilsavat a desztillálótoronyban visszafolyatjuk.
Az eljárásnál, amelynél az alkoholt nyersanyagként visszafolyatva érintkezésbe hozzuk gőzzel, amely a reakció során képződött vizet tartalmazza és a vízbe záródott (met)akrilsavat desztillációval választjuk el a víztől, bár a kiindulási alkoholok szénatomszámát 412-ben határoztuk meg, előnyös, ha azok 5-12 szénatomosak, mivel szükséges a magasabb forráspont. Ez ideig a víz desztillációval való eltávolításánál, mivel a víz hajlamos arra, hogy észtert zárjon magába, a változatlan alkohol és még a (met)akrilsav is átmegy a vizes fázisba, ezt nem lehet recirkuláltatni és szennyvízként el kell dobni. A desztillálóoszlop tetején nyert kondenzátumot két részre választják, azaz az észterből és a reagálatlan alkoholból álló szerves fázisra és a vizes fázisra. Mivel a (met)akrilsav vízben oldódik, az átmegy a vizes fázisba. Amikor a szerves fázist visszafolyatják a desztillálóoszlopba a (met)akrilsav nem vezethető vissza és így veszteségbe megy. Ez tehát gazdaságtalan.
A találmány szerinti eljárásnál a (met)akrilsavat a képződött vízzel desztilláljuk és így könnyen visszanyerhetjük. A (met)akrilsavat, alkoholt és észtert a képződött vízzel egyidejűleg desztilláljuk, ezeket hatásosan visszanyerhetjük és visszatáplálhatjuk a rendszerbe ellenáramban a kiindulási nyers-alkohollal. A reakció során képződött víz kondenzálás után nem tartalmaz (met)akrilsavat, az teljesen elválasztható és így a (met)akrilsav veszteség, ha egyáltalán van, igen kicsi.
A (met)akrilsav alkohollal való visszanyerésénél az ellenáramban érintkezésbe hozott alkohol mennyisége nem kevesebb, mint 10%, előnyösen 30-801% az észterezéshez szükséges alkohol mennyiségére számolva. Amennyiben az ellenáramú alkohol mennyisége ennél kisebb, a (met)akrilsav visszanyerése nem kielégítő.
HU 204024 Β
A találmány szerinti eljárást a korlátozás szándéka nélkül a következő példákkal közelebbről bemutatjuk.
A példákban, hacsak másképpen nem jelöljük, a megadott százalékok tömegszázalékot jelentenek.
1. példa
A reakciót az 1. ábra szerinti berendezésben végezzük. A 7 reaktor 100 literes, külső felén 1 fűtőköpenynyel van ellátva, a belső részén 2 terelőlemezt, az alján a reakciőoldat eltávolítására és a tetején a nyersanya- 10 gok betáplálására szolgáló 3, 4 csővezetéket tartalmaz.
Az 5 desztillálótorony belső átmérője 100 mm és a Faudler típusú 6 keverő úgy van kialakítva, hogy a fordulatszáma változtatható legyen. Akeverőlapátokés a 7 reaktor belső átmérőjének aránya 0,7, a 7 reaktor 15 belső átmérője 700 mm. Az 5 desztillálótorony rozsdamentes acélhálóval töltött. A 7 reaktor alján lévő elvezető 3 csővezeték 80 mesh sűrűségű fémszitával van ellátva.
A 7 reaktort először megtöltjük 14 liter erősen savas 20 kationcserélő gyantával (Diaion PK-208, Mitsubishi Chem. híd. gyárim.), majd 50 liter mennyiségben a következő összetételű keveréket adagoljuk hozzá:
31,41% akrilsav, 59,4t% 2-etil-hexanol, 9,11% 2-etilhexil-akrilát és 0,11% víz. A keverőt beindítjuk, úgy, 25 hogy a teljesítménye 0,05 kW/m3 legyen és az 1 fűtőköpenyben gőz áramoltatásával a reakciókeverék hőmérsékletét 85 °C-ra emeljük. A nyomást 70 Hgmm-re állítjuk be. A nyersanyag beadagolására szolgáló 4 csővezetéken keresztül a fenti összetételnek megfelelő ke- 30 veréket táplálunk be, 36,7 kg/óra sebességgel. A polimerizáció megakadályozására a beadagolt metakrilsav mennyiségére számítva 0,05t% fenotiazint adagolunk az 5 desztillációs oszlop tetejénél. A reakcióoldatból a 7 reaktor alján annyit távolítunk el, hogy a mennyiség 35 állandóan 50 liter legyen. A reakciót folyamatosan végezzük addig, amíg a rendszer stabilizálódik.
A stabilizálódás után a szerves fázist az 5 desztillálőtorony tetején 0,38 kg/óra sebességgel, a vizet 2,05 kg/óra sebességgel átdesztilláljuk, a 7 reaktor alján a 40 reakcíóoldatot 34,27 kg/óra sebességgel csapoljuk. Az így lecsapolt oldat 12,34t% akrilsavat, 27,02t% 2-etilhexanolt, 59,99t% 2-etil-hexil-akrilátot, 0,161% vizet,
0,06 t% dimer savat, 0,13 t% dimer sav-2-etií-hexilésztert és 0,03 t% 2-etil-hexil-hidroxi-propionátot tar- 45 talmaz. Az 5 desztillálótorony tetején átdesztilláló szerves fázis 29,7t% akrilsavat, 7,99t% izooktént, 6,44t% vizet és a 100 t%-hoz szükséges mennyiségben 2-etilhexanolt tartalmaz. A vizes fázis 19,21% akrilsavat és 0,31 t% 2-etil-hexanolt tartalmaz. Az eredmény azt 50 mutatja, hogy az akrilsav konverziója 58,9%, a 2-etilhexanolé 56,6% és a 2-etil-hexil-akrilát szelektivitása 99,19% az akrilsavra vonatkoztatva és 98,82% a 2etil-hexanolra számolva. Az 5 desztillálótorony tetején átdesztilláló akrilsav mennyisége a betáplált akrilsav 55 mennyiségének 4,34%-a.
2. példa
Az 1. példa szerinti 7 reaktorba először 14 liter 1. példa szerinti gyantát adagolunk, majd a következő összeté60 telű keveréket adagoljuk be 50 liter mennyiségben:
49,01% akrilsav, 36,61% 2- etil-hexanol, 14,21% 2-etilhexil-akrilát és 0,11% víz. A 6 keverőt beindítjuk úgy, hogy a teljesítménye 0,05 kW/m2 3 legyen és az 1 fűtőköpenyben áramoltatott gőz segítségével a keveréket 85 ’Cra melegítjük. A nyomás értékét 104 Pa-ra állítjuk be. A nyersanyagok beadagolására szolgáló 4 csővezetéken keresztül a fenti összetételnek megfelelő keveréket adagolunk 23,5 kg/óra sebességgel. Az 5 desztillálótorony tetején 13,2 kg/őra sebességgel 2-etil-hexanolt és a polimerizáció megakadályozására, szintén az 5 desztillálótorony tetejénél, a kiindulási akrilsavra számított 0,05% menynyiségben fenotiazint adagolunk A reakciót folyamatosan végezzük amíg a reakció stabilizálódik és a 7 reaktor alján annyi keveréket csapolunk le, hogy a reakciókeverékmennyisége állandóan 50 liter legyen. A stabil állapot fenntartása közben a szerves fázist az 5 desztillálótorony tetején 0,18 kg/óra sebességgel átdesztilláljuk, a vizes fázist 0,18 kg/óra sebességgel desztilláljuk, a 7 reaktor alján a csapolást 34,83 kg/őra sebességgel végezzük A lecsapolt oldat 13,411% akrilsavat, 26(561% 2-etil-hexanolt, 58,47 t% 2-etil-hexil-akrilátot, 0,111% vizet, 0,061% dimer savat és 0,031% 2-etil-hexil-hidropropionátot valamint 0,131% dimer sav-2-etil-hexil-észtert tartalmaz. Az 5 desztillálótorony tetején átdesztilláló szerves fázis 2-etil-hexanol, amely 0,0031% akrilsavat, 3,71% izooktént és 2,51% vizet tartalmaz, A szintén átdesztilláló vizes fázis 0,0021% akrilsavat és 0,08t% 2etil-hexanolt tartalmaz. A kapott eredmények szerint az akrilsav konverziója59,5%, a2-etil-hexanolé 56,8%, a 2etil-hexil-akrilát szelektivitása 993 mól% a kiindulási akrilsavra és 99,12 mól% a 2-etil-hexanolra számolva. Az 5 desztillálótorony tetején átdesztilláló akrilsav mennyisége alig kimutatható.
1. összehasonlító példa
A reakciót 500 mm belső átmérőjű rozsdamentes acélból készült 7 reaktorban végezzük, amelyet kívülről 1 fűtőköpeny vesz körül, alsó részén a nyersanyagok betáplálására, a felső részén a reakciőoldat elvezetésére szolgáló 3, 4 csővezeték és 100 mm belső átmérőjű 5 desztillálótorony csatlakozik Az 5 desztillálótorony rozsdamentes acélból készült szitával van megtöltve és a kivezető-, valamint betáplálócső szintén 80 mesh finomságú szitával van ellátva.
A 7 reaktorba először fix ágy formájában 81 liter erősen savas kationcserélő gyantát (Diaion PK-208 típ.) adagolunk, majd 60 kg/óra sebességgel a következő Összetételű keverékkel töltjük meg: 31,6 t% akrilsav, 61,5 t% 2-etil-hexanol, 6,6 t% 2-etil-hexil-akrilát és 0,3 t% víz. A polimerizácíő megakadályozására az akrilsavra számított mennyiségben 0,05% fenotiazint adagolunk az 5 desztillálótorony tetején. A 7 reaktort az 1 fűtőköpenyben áramoltatott gőzzel 85 ’C-ra melegítjük és a nyomást 104 Pa-ra állítjuk be. A reakciót a stabil állapotig folytatjuk, ekkor a szerves fázist az 5 desztillálótorony tetején 0,61 kg/óra sebességgel, a vizet pedig 3,36 kg/óra sebességgel átdesztilláljuk. A reakcióelegyet a 7 reaktor tetején 56,03 kg/óra sebességgel csapoljuk. A lecsapolt oldat 11,551% akrilsavat,
HU 204024 Β
28,29 t% 2-etil-hexanolt, 57,311% 2-etil-hexil-akrilátot, 0,411% vizet, 0,28 t% dimer savat, 1,16t% dimer sav-2-etil-hexil-észtert és 0,54t% 2-etil-hexil-hidroxipropionátot tartalmaz. Az 5 desztillálótorony tetején átdesztillált szerves fázis 29,5 t% akrilsavat, 9,84 t% izooktént, 6,56 t% vizet és a 100 t%-ig fennmaradó mennyiségben 2-etil-hexanolt tartalmaz. A hasonlóképpen átdesztillált víz 19,6 t% akrilsavat és 0,3 t% 2etil-hexanolt tartalmaz. Az eredmények alapján az akrilsav konverziója 61,5%, az etil-hexanolé 56,1% és a 2-etil-hexanol szelektivitása az akrilsavra számolva 94,28 mól%, a 2-etil-hexanolra számolva pedig 96,14%. A torony tetején átdesztilláló akrilsav mennyisége a beadagolt akrilsav mennyiségének 4,43%-a.
2. összehasonlító példa
A reakciót az előző példa szerinti 500 mm belső átmérőjű rozsdamentes 7 reaktorban végezzük, amelynél az el- és bevezető 3, 4 csővezetékek 80 mesh finomságú rozsdamentes szitával vannak ellátva és a torony is rozsdamenetes szitaanyaggal van megtöltve.
A 7 reaktort először fix ágy formájában megtöltjük 81 liter erősen savas kationcserélő gyantával (Diaion PK-208), majd 38,55 kg/óra sebességgel a következő összetételű keveréket tápláljuk be: 49,2 t% akrilsav, 40,1 t% 2-etil-hexanol, 10,3 t% 2-etil-hexil-akrilát és 0,3 t% víz. A desztillálótorony tetejénél 21,4 kg/óra sebességgel 2-etil-hexanolt adagolunk. Apolimerizáció megakadályozására szintén az 5 desztillálótorony tetejénél az akrilsavra számított 51% mennyiségben fenotiazint adagolunk. A 7 reaktort .85 °C-ra fűtjük és a reakciót az egyensúlyi állapotig végezzük. Ekkor a szerves fázist 0,3 kg/óra sebességgel és a vizes fázist 2,71 kg/óra sebességgel átdesztilláljuk és a reakcióoldatot 56,94 kg/óra sebességgel csapoljuk a 7 reaktor tetejénél. Ennek összetétele: 12,56 t% akrilsav, 27,34 t% 2-etil-hexanol, 57,041% 2-etil-hexil-akrilát, 0,41% víz, 0,281% dimer sav, 1,161% dimer sav-2-etil-hexilészter és 0,54 t% 2-etil-hexil-hidroxi-propionát. Az 5 desztillálótorony tetején átdesztillált 2-etil-hexanolos fázis 4,33 t% izooktént és 2,47 t% vizet tartalmaz. A vizes fázis 0,0021% akrilsavat és 0,08 t% etil-hexanolt tartalmaz.
A kapott eredmények alapján az akrilsav konverziója 62,3%, a 2-etil-hexilé 57%, a 2-etil-hexil-akrilát szelektivitása 94,18 mól% az akrilsavra vonatkoztatva és 95,93% a 2-etil-hexanolra vonatkoztatva.
- A találmány szerinti eljárással a (met)akrilsavak és 1-12 szénatomos alkoholok észterezési reakcióját erősen savas kationcserélő gyanták jelenlétében nagy kitermeléssel végezhetjük, mellékreakciók végbemenetele nélkül.
Mivel a találmány szerinti eljárás 1-4 szénatomos alkoholok esetében forrás közben, folyadékállapotban megy végbe, az észterezést folyamatos üzemben végezhetjük, a desztillálótorony alkalmazása lehetővé teszi a képződött észter és a víz elválasztását. Ha az alkalmazott alifás alkohol 4-12 szénatomos, az izooktén mennyiségét visszaszoríthatjuk és a megfelelő észter nagy kitermeléssel képződik, ha az alkoholt nyersanyagként a desztillálótoronyba visszafolyatjuk és ily módon a képződött vizet desztillációval elválasztjuk.
A találmány szerinti eljárás további előnye, hogy kis katalizátor mennyiséggel nagy hatásfok érhető el és a berendezés a fix katalizátorágyas berendezésekhez viszonyítva egyszerűbb.
Claims (11)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás akrilsav vagy raetakrilsav 1-12 szénatomos alifás észter előállítására a megfelelő alkoholok és akrilsav vagy metakrilsav reagáltatásával, erősen savas kationcserélő gyanta mint katalizátor jelenlétében, és a reakcióelegy desztillálásáva, azzal jellemezve, hogy a reakció alatt a reakcióoldatot forrásban tartjuk és a katalizátort 0,005-2 kW/m3 teljesítménnyel keverve szuszpenzióban és diszperzióban tartjuk.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az akrilsavat vagy metakrilsavat az alifás alkoholokhoz viszonyítva 1:0.5 és 1:3 közötti mólarányban alkalmazzuk és a rendszert 1405 Pa nyomáson 50150 °C közötti hőmérsékletre melegítjük.
- 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az erősen savas kationcserélő gyantát a teljes reakciókeverék mennyiségére számított 10-60 térfogat% mennyiségben alkalmazzuk.
- 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy erősen savas kationcserélő gyantaként 0,1-2,0 mm szemcseátmérőjű, 2-20% mértékben térhálósított 0,1-5 m2/g fajlagos felületű és nem több, mint 10% térfogatporozitású gyantát alkalmazunk.
- 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alifás alkoholként 2-etil-hexanolt alkalmazunk.
- 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás akrilsav vagy metakrilsav és 4-12 szénatomos alifás észterek előállítására azzal jellemezve, hogy az alkoholt refluxáltatjuk.
- 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkoholként 5-12 szénatomos alkoholt alkalmazunk.
- 8. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az akrilsavat vagy metakrilsavat az alifás alkoholokhoz viszonyítva 1:0,5 és 1:3 közötti mólarányban alkalmazzuk és a rendszert 240^1405 Pa nyomáson 50-150 °C hőmérsékletre melegítjük.
- 9. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az erősen savas kationcserélő gyantát a reakcióoldat mennyiségére számított 10-60 térfogat% mennyiségben alkalmazzuk.
- 10. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy erősen savas kationcserélő gyantaként 0,1-2,0 mm szemcseátmérőjű, 2-20% mértékben térhálósított 0,1-5 m2/g fajlagos felületű és nem több, mint 10% térfogatporozitású gyantát alkalmazunk.
- 11. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a visszafolyatáshoz az alkoholt az észterezési reakcióhoz adagolt alkohol mennyiségére számított legalább 10 tömeg% mennyiségben folyatjuk vissza.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
JP61159674A JPS6317844A (ja) | 1986-07-09 | 1986-07-09 | 不飽和カルボン酸エステルの製造方法 |
PCT/JP1987/000482 WO1988000180A1 (en) | 1986-07-09 | 1987-07-07 | Process for producing unsaturated carboxylates |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT48863A HUT48863A (en) | 1989-07-28 |
HU204024B true HU204024B (en) | 1991-11-28 |
Family
ID=15698854
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU873812A HU204024B (en) | 1986-07-09 | 1987-07-07 | Process for producing acrylic acid or methacrylic acid esters |
Country Status (12)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4833267A (hu) |
EP (1) | EP0273060B1 (hu) |
JP (1) | JPS6317844A (hu) |
KR (1) | KR910008371B1 (hu) |
CN (1) | CN1024190C (hu) |
BR (1) | BR8707412A (hu) |
CA (1) | CA1290767C (hu) |
CS (1) | CS272223B2 (hu) |
DE (1) | DE3773872D1 (hu) |
HU (1) | HU204024B (hu) |
MX (1) | MX168277B (hu) |
WO (1) | WO1988000180A1 (hu) |
Families Citing this family (17)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JP2884639B2 (ja) * | 1989-11-28 | 1999-04-19 | 三菱瓦斯化学株式会社 | 不飽和カルボン酸エステルの製造法 |
DE69313068T2 (de) * | 1992-10-22 | 1998-03-05 | Sumitomo Chemical Co | Verfahren zur Herstellung von Methylmethacrylat |
FR2721313B1 (fr) * | 1994-06-17 | 1996-07-19 | Atochem Elf Sa | Procédé de fabrication d'acrylates d'alkyle par estérification directe. |
US6605738B1 (en) | 1996-05-29 | 2003-08-12 | Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation | Processes for refining butyl acrylate |
US6015435A (en) * | 1996-10-24 | 2000-01-18 | International Vision, Inc. | Self-centering phakic intraocular lens |
US5877345A (en) * | 1997-02-07 | 1999-03-02 | Rohm And Haas Company | Process for producing butyl acrylate |
FR2810316B1 (fr) * | 2000-06-19 | 2002-07-26 | Atofina | Preparation d'esters carboxyliques catalysee par un acide sulfonique |
JP4205841B2 (ja) | 2000-07-31 | 2009-01-07 | 株式会社日本触媒 | 不均一触媒を用いた反応方法およびその反応装置 |
FR2818639B1 (fr) * | 2000-12-26 | 2003-02-07 | Atofina | Procede perfectionne de fabrication d'esters carboxyliques insatures |
WO2004078679A2 (en) * | 2003-02-28 | 2004-09-16 | Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation | Process for conducting equilibrium-limited reactions |
US20040192957A1 (en) * | 2003-03-31 | 2004-09-30 | Wickens Danita Inez | Method of recovering 2-ethylhexyl alcohol from a mixture comprising 2-ethylhexyl acrylate |
CN100445261C (zh) * | 2005-05-24 | 2008-12-24 | 上海华谊丙烯酸有限公司 | 一种(甲基)丙烯酸环己酯的合成方法 |
CN101041621B (zh) * | 2006-11-24 | 2010-12-01 | 中国石油集团工程设计有限责任公司东北分公司 | 制备(甲基)丙烯酸丁酯的方法 |
CN101735051B (zh) * | 2009-12-10 | 2014-03-19 | 青岛琅琊台集团股份有限公司 | 一种制备衣康酸二异辛酯的方法 |
WO2014149669A1 (en) | 2013-03-15 | 2014-09-25 | 3M Innovative Properties Company | Selective synthesis of 2-octyl acrylate by acid catalyzed esterification of 2-octanol and acrylic acid |
WO2019189259A1 (ja) | 2018-03-28 | 2019-10-03 | 三菱ケミカル株式会社 | 不飽和カルボン酸エステルの製造方法 |
CN113670774A (zh) * | 2021-07-25 | 2021-11-19 | 安庆市虹泰新材料有限责任公司 | 一种用于二聚酸生产的配料检测装置及方法 |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BE590370A (hu) * | 1959-04-29 | 1900-01-01 | ||
US3470238A (en) * | 1964-11-06 | 1969-09-30 | Mitsubishi Petrochemical Co | Process for recovering acrylic and methacrylic ester |
DE2226829A1 (de) * | 1972-06-02 | 1973-12-20 | Knapsack Ag | Verfahren zur herstellung von acrylsaeureestern |
JPS5239620B2 (hu) * | 1973-05-14 | 1977-10-06 | ||
JPS5912102B2 (ja) * | 1976-11-04 | 1984-03-21 | 日本化薬株式会社 | アクリル酸エステルの製造方法 |
JPS55122740A (en) * | 1979-03-16 | 1980-09-20 | Nippon Kayaku Co Ltd | Preparation of acrylate or methacrylate |
JPS5967244A (ja) * | 1982-09-27 | 1984-04-16 | Nippon Kayaku Co Ltd | アクリル酸エチルの製造法 |
US4733004A (en) * | 1986-06-23 | 1988-03-22 | Ashland Oil, Inc. | Continuous esterification of methacrylic acid and product recovery |
-
1986
- 1986-07-09 JP JP61159674A patent/JPS6317844A/ja active Pending
-
1987
- 1987-07-07 WO PCT/JP1987/000482 patent/WO1988000180A1/ja active IP Right Grant
- 1987-07-07 CA CA000541491A patent/CA1290767C/en not_active Expired - Fee Related
- 1987-07-07 KR KR1019880700262A patent/KR910008371B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1987-07-07 EP EP87904331A patent/EP0273060B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1987-07-07 BR BR8707412A patent/BR8707412A/pt not_active Application Discontinuation
- 1987-07-07 US US07/193,523 patent/US4833267A/en not_active Expired - Lifetime
- 1987-07-07 HU HU873812A patent/HU204024B/hu not_active IP Right Cessation
- 1987-07-07 DE DE8787904331T patent/DE3773872D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1987-07-09 CN CN87105726A patent/CN1024190C/zh not_active Expired - Lifetime
- 1987-07-09 MX MX007275A patent/MX168277B/es unknown
- 1987-07-09 CS CS875239A patent/CS272223B2/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CN1024190C (zh) | 1994-04-13 |
EP0273060A4 (en) | 1988-11-09 |
BR8707412A (pt) | 1988-11-01 |
US4833267A (en) | 1989-05-23 |
EP0273060A1 (en) | 1988-07-06 |
EP0273060B1 (en) | 1991-10-16 |
KR910008371B1 (ko) | 1991-10-12 |
WO1988000180A1 (en) | 1988-01-14 |
MX168277B (es) | 1993-05-14 |
KR880701702A (ko) | 1988-11-04 |
CS272223B2 (en) | 1991-01-15 |
CA1290767C (en) | 1991-10-15 |
CS523987A2 (en) | 1990-04-11 |
HUT48863A (en) | 1989-07-28 |
CN87105726A (zh) | 1988-07-06 |
JPS6317844A (ja) | 1988-01-25 |
DE3773872D1 (de) | 1991-11-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU204024B (en) | Process for producing acrylic acid or methacrylic acid esters | |
CA2607604C (en) | Process for preparing alkyl(meth)acrylates from alkyl .alpha.-hydroxycarboxylates | |
CN1084324C (zh) | (甲基)丙烯酸的烷基酯的连续制备方法和所使用的设备 | |
CA2692578C (en) | Method for producing ethylene glycol dimethacrylate | |
US5180847A (en) | Processes for preparing 2,2,4-trimethyl-1,3-pentanediol derivatives | |
JP6595467B2 (ja) | 精製されていないエステルグレードのアクリル酸のエステル化によって軽質アクリレートを連続的に製造するための方法 | |
JP2001106654A (ja) | ヒドロキシアルキル(メタ)アクリレートの精製方法 | |
US4824998A (en) | Process for producing tau-butyl methacrylate | |
JP4048076B2 (ja) | ミカエル型付加物の分解方法 | |
US20040110974A1 (en) | Methods of forming alpha, beta-unsaturated acids and esters | |
JPS58159442A (ja) | アクリル酸エステル又はメタクリル酸エステルの製造方法 | |
KR100492100B1 (ko) | 불포화 카르복실산 에스테르의 개선된 제조 방법 | |
JP5059400B2 (ja) | 平衡制限反応の実施方法 | |
JP2024506199A (ja) | 高純度アルキルアクリレートを製造するための改善された方法 | |
JPH10279523A (ja) | (メタ)アクリル酸エステルの製造方法 | |
EP0455906B1 (en) | Recovery of acrylic acid and/or ethyl acrylate from black acid | |
JP2002088022A (ja) | ヒドロキシアルキル(メタ)アクリレートの製造方法 | |
EP0669312A1 (en) | Method of preparing a vinyl compound with hydroxy group | |
JP2001508414A (ja) | (メタ)アクリル酸エステルの製法 | |
JP3175334B2 (ja) | N−(α−アルコキシエチル)−カルボン酸アミドの製造法 | |
JPS6320415B2 (hu) | ||
KR20240050334A (ko) | 고순도 부틸 아크릴레이트의 개선된 제조 방법 | |
JPS6220976B2 (hu) | ||
JP2003252832A (ja) | (メタ)アクリル酸エステル製造時の副生物の分解方法 | |
HU214789B (hu) | Javított eljárás és új berendezés telítetlen karbonsavészterek előállítására |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |