HU190999B - Process for preparing l-treonint producing strains - Google Patents

Process for preparing l-treonint producing strains Download PDF

Info

Publication number
HU190999B
HU190999B HU79VE904A HUVE000904A HU190999B HU 190999 B HU190999 B HU 190999B HU 79VE904 A HU79VE904 A HU 79VE904A HU VE000904 A HUVE000904 A HU VE000904A HU 190999 B HU190999 B HU 190999B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
strain
plasmid
threonine
escherichia coli
dna
Prior art date
Application number
HU79VE904A
Other languages
English (en)
Inventor
Vlagyimir G Debabov
Jurij I Kozlov
Nelli I Zsdanova
Jevgenyij M Hurgesz
Nyikolaj K Jankovszkij
Mihail N Rozinov
Rusztem Sz Sakulov
Borisz A Rebentis
Vitalij A Livsic
Mihail M Guszjatiner
Szergej V Masko
Vera Ny Mosencseva
Ljudmila F Kozireva
Rajsza A Arszatjanc
Original Assignee
Vszeszojuznij Naucsno-Isszledovatyelkszkij Insztyitut Genetiki I Szelekcii Promislennih Mikroorganizmov /Vniigenetika/,Su
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=20774854&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU190999(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Vszeszojuznij Naucsno-Isszledovatyelkszkij Insztyitut Genetiki I Szelekcii Promislennih Mikroorganizmov /Vniigenetika/,Su filed Critical Vszeszojuznij Naucsno-Isszledovatyelkszkij Insztyitut Genetiki I Szelekcii Promislennih Mikroorganizmov /Vniigenetika/,Su
Publication of HU190999B publication Critical patent/HU190999B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P13/00Preparation of nitrogen-containing organic compounds
    • C12P13/04Alpha- or beta- amino acids
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N15/00Mutation or genetic engineering; DNA or RNA concerning genetic engineering, vectors, e.g. plasmids, or their isolation, preparation or purification; Use of hosts therefor
    • C12N15/09Recombinant DNA-technology
    • C12N15/11DNA or RNA fragments; Modified forms thereof; Non-coding nucleic acids having a biological activity
    • C12N15/52Genes encoding for enzymes or proenzymes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P13/00Preparation of nitrogen-containing organic compounds
    • C12P13/04Alpha- or beta- amino acids
    • C12P13/08Lysine; Diaminopimelic acid; Threonine; Valine
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S435/00Chemistry: molecular biology and microbiology
    • Y10S435/82Subcellular parts of microorganisms

Description

(54) ELJÁRÁS L-TREONINT TERMELŐ TÖRZSEK ELŐÁLLÍTÁSÁRA (57) KIVONAT
A találmány tárgya eljárás L-treonint termelő törzs előállítására, melynek során az Escherichia colt VNIIgenetika MG 442 donortörzs DNSkromoszómájának Hindiit endor-ukleáz enzimmel nyert, a treonin-operon génjeit tartalmazó töredékét DNS-vektormolekulaként pBR 332 piazmiddal egyesítjük, és a kapott hibridplazmiddal közvetlenül vagy Hindlli és Bam Hl specifikus endonukleáz enzimekkel végzett hasítás a képződött töredékeket polinukleotidligáz enzimmel történő újraegyesítése után L-treonin szintézisét blokkoló, az L-izoleucin szín tézisét, pedig részlegesen blokkoló mutációkkal rendelkező Escherichia coli VL334 befogadó törzs sejtjeit transzformáljuk, és a kapott törzset elkülönítjük.
190 999
A találmány tárgya eljárás L-treonint termelő törzsek előállítására.
A mikroorganizmusok segítségével előállított aminosavak takarmány- és tápanyagadalékként alkalmazhatók a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban , kiterjedten felhasználhatók különféle, gyógyászati célú tápanyagkeverékek komponenseiként, továbbá reagensként a gyógyszeriparban és a vegyiparban.
A továbbiakban a leírásban az alábbi szakkifejezéseket használjuk:
A DNS szakkifejezésen a dezoxiribonukleinsavat értjük.
A plazmidok olyan genetikai elemek, amelyek a baktériumsejtekben a kromoszómától függetlenül léteznek.
Replikáción a genetikai anyag reprodukcióját értjük.
A transzformáció szakkifejezés azt jelenti, hogy egyes baktériumok genetikai anyaga a kivált DNS segítségével átkerül egy más baktériumsejtbe.
A transzfekció azt jelenti, hogy a fágok genetikai anyaga a kivált DNS segítségével átkerül a baktériumsejtbe.
Vektormolckula szakkifejezésen a plazmidok és fágok DNS-molekuláit értjük, amely DNS-molekulák átviszik a genetikailag idegen anyagot a sejtbe, és biztosítják azok autonóm replikációját a sejten belül.
Rekombinációs molekulán (hibridmolekulán) olyan DNS-molekulákat értünk, amelyek in vitro képződnek különböző DNS-molekulák egyetlen molekulává való egyesülésével. A különböző DNSmolekulák közül az egyik rendszerint vektormolekula.
Kiónon valamely sejt genetikailag homogén utódait értjük.
A gének klónozásán (molekuláris klónozás) olyan baktériumklónok előállításátértjük, amelyek a hibridplazmidon az illető géneket tartalmazzák.
Az amplifikáció a sejtben jelenlevő gének számának növekedése.
A konjugáció a genetikai anyag átvitele a baktériumsejtek egymással való érintkezésekor.
A transzdukció a genetikai anyagnak baktériumfágok segítségével történő átvitelét jelenti.
Az auxotróf törzseken olyan mutációs organizmusokat értünk, amelyek nem képesek bizonyos aminosavak vagy más növekedési faktorok szintetizálására, és csak abban az esetben növekednek, ha ezek a faktorok a táptalajban jelen vannak.
A prototróf törzseken olyan vad organizmusokat értünk, amelyek minimális glukóz-só táptalajon is képesek a növekedésre.
Az operon a gének szabályozó csoportja, amely gének rendszerint valamely termék, például egy aminosav szintézisét szabályozzák.
A katabolizmus bonyolult összetételű vegyületek egyszerű szerkezetű vegyületekké történő átalakulási folyamatát jelenti.
A represszió a gének és az operonok működésének kikapcsolása, ami az enzimszintézis leállásához vezet.
A represszor a szabályozó fehérje, amely a repressziós kofaktorok - ezek rendszerint a bioszintézis végtermékei vagy ez utóbbiak származékai részvételével kikapcsolják a gének működését.
A specifikus endonukleáz (restriktáz) az az enzim, amely a DNS kettős-spirál molekuláját meghatározott bázisszekvenciájú helyeken részekre hasítja.
A polinukleotidligáz olyan enzim, amely biztosítja az endonukleázok hatására képződött részek újra-összekapcsolódását.
A replikon az a genetikai anyag, amely képes a replikációra.
A fenotípus a genetikai jellemzők megnyilvánulása a mindenkor fennálló körülmények között.
Ismertek olyan eljárások, amelyekkel aminosavakat, például L-lizint, L-treonint, L-izoleucint stb. termelő törzseket lehet előállítani különböző mutagén faktorok (ultraibolya fény, ionizáló sugárzás, kémiai mutagének) alkalmazásával. A kapott mutációs mikroorganizmus-törzseknél genetikailag meghatározott zavarok tapasztalhatók az anyagcsere szabályozásánál, és e zavarok következtében bizonyos aminosavakat adnak át a táptalajnak, azaz bizonyos aminosavakat termelnek.
A kívánt típusú mutációs mikroorganizmustörzseket önmagukban ismert módszerekkel nyerhetjük: a mutációs törzsek meghatározott tápanyagszükséglete szerint (auxotrófia) vagy a mutációs törzseknek a kiindulási törzs növekedését gátló egyik vagy másik aminosav-szerkezeti analóggal szembeni rezisztenciája alapján [1 258 380, 1 186 988 és 1 316 888 sz. nagy-britanniai szabadalmi leírás, 51-6237 sz. japán szabadalmi leírás].
Olyan eljárás is ismert az aminosavakat termelő mutációs törzsek előállítására, amely az antimetabolitokkal (antibiotikum vagy aminosav-analóg) és a koinhibitorokkal (meghatározott aminosav) szemben egyidejűleg fennálló rezisztencián alapul [3 756 916 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás].
Valamennyi fentebb említett esetben olyan módon kapunk aminosavak termelésére képes mutációs törzseket, hogy egyszerre vagy szakaszokban kiváltjuk az aminosavat nem termelő kiindulási törzs genetikai szerkezetének mutációját.
Mindeddig nem vált ismertté olyan törzs, amelynél az aminosavtermelés növekedését a bioszintéziséhez szükséges gének adagolásának növelésével vagy genetikailag idegen anyag bevitelével érnénk el. Nem ismertettek olyan törzset, amelynél az amínosavtermelés megnövelését rekombinációs DNSmolekulákat alkalmazó módszerekkel biztosítanák.
Jelenleg a genetikai kutatások gyakorlatában olyan módszereket alkalmaznak, amelyek DNShibridmolekulák in vitro előállítására szorítkoznak. Ezek a DNS-hibridmolekulák autonóm replikációra és amplifikációra képesek, és felhasználják őket transzformáció és transzfekció kiváltására a baktériumtörzsben. Vektormolekulaként a plazmid DNS-ét vagy közepes baktériumfágok DNS-ét alkalmazzák. Ezekkel az ismert módszerekkel részletesen az alábbi publikációk foglalkoznak;
1. Cohen S. N., Chang A. C. Y., Boyer H. W. és Helling R. B., Proc. Nat. Acad. Sci. U. S. A., 70, 3270 (1973);
190 999 _
2. Green P. J,, Betlach' M. C., Boyer H. W., Goodman Η. N., Methods in Molecular Biology, 7, 87 (1974);
3. Tanaka T., Weisblum B., J. Bacteriol., 121, 354 (1975);
4. Clarké L., Carbon J., Proc. Nat. Acad. Sci. U. S. A., 72, 4361 (1975);
5. Bolivár F., Rodrigues R. L., Green Pl. J., Betlach M. C., Heyneker H. L., Boyer H. W., Gene/2, 95 (1977):
6. Kozlov J. I., Kalinina N. A., Gening L. V., Rebentish B. A., Strongin A. J., Bogush V. G., DebanovV. G., Molec. Gén. Genetics, 150, 211 (1?77).
Á genetikai kutatási módszerek gyakorlati alkalmazása a Pseudomonas törzsek előállítására kifejlesztett eljárás lett. Ezek a törzsek a kőolajban jelenlevő szénhidrogéneket bontják el [3 923 603 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás]. Ez utóbbi ismert eljárásnál a hibridmolekulákat in vivő állították elő sejtközi rekombinációval. Ennek ellenére mindeddig nem váltak ismertté olyan módszerek, amelyekkel aminosavakat termelő törzsek lennének előállíthatok genetikai módszerekkel.
A találmány célja a genetikai módszerek alkalmazása a kívánt aminosav bioszintéziséhez szükséges gének dózisának megnövelésére, annak érdekében, hogy az aminosavak termelésére nagyobb mértékben képes törzseket kapjunk.
A kitűzött célt a találmány szerint úgy érjük el, hogy az aminosavakat termelő törzsek előállításához a kiválasztott aminosav szintézisét szabályozó géneket tartalmazó és a szóban forgó aminosav szintézisének negatív regulációját zavaró mutációjú donor organizmus DNS-kromoszómájának egy töredékét DNS-vektormolekulával DNS-hibridmolekulává egyesítjük. Az eljáráshoz olyan DNSvektormolekulát alkalmazunk, amely képes a DNS-hibridmolekula amplifikációjára. Az így kapott DNS-hibridmolekulával a befogadó törzs sejtjeit transzformáljuk. A befogadó törzs eredeti mutációja olyan, hogy blokkolja a szóban forgó aminosav szintézisét ennél a törzsnél és részben blokkolja az aminosav metabolizmusának szomszédos szakaszát. A transzformáció után ilyen módon olyan törzshöz jutunk, amely megnövelt mértékben képes a kiválasztott aminosav termelésére.
A genetikai ballasztanyag eltávolítására - annak érdekében, hogy megnöveljük a hibridplazmid stabilitását és másolatainak számát a sejtben - a kapott DNS-hibridmolekulát célszerűen a befogadó törzs sejtjeinek transzformációja előtt olyan endonukleázokkal kezeljük, amelyek elhasítják a DNShibridmolekulát a molekula előzetesen meghatározott pontjain, majd a szükséges DNS-töredékeket polinukleotidlígáz enzimmel történő kezeléssel újra egyesítjük.
A találmány szerint úgy állítunk elő gminosavakat, például L-treonint termelő törzset, hogy az Escherichia coli VNIIgenetika MG 442 donortörzs DNS-kromoszómájának Hind III endonukleáz enzim segítségével nyert részletét - amely treoninoperon géneket tartalmaz, és amelynél az enzim mutációja folytán a thrA gén termékei ellenállnak a treoninnal való gátlással szemben - DNS-vektormolekulával egyesítjük. DNS-vektormolekulaként pBR 322 plazmidot alkalmazunk. Ilyen módon hibridplazmidot kapunk, amelynek a molekulasúlya 11,2 megadalton, s a pBR 322 plazmid, valamint a donortörzs DNS-kromoszómájából előállított töredék két másolatából áll. A hibridplazmid ellenállóvá teszi a sejteket penicillinnel és tetraciklinnel szemben, s a logaritmusos növekedési szakaszban a sejtekben körülbelül 10 másolata lehet jelen. A kapott hibridplazmidot transzformáljuk a befogadó törzs sejtjeibe. Befogadó törzsként Escherichia coli VL334-t alkalmazunk, amely olyan mutációjú, hogy blokkolja az L-treonin és az Lizoieucin szintézisét, ahol az izoleucin szintézisének blokkolása részleges, és a sejtben megnövelt treonintartalommal ellensúlyozható. E mutációk szelektív módon előnyt adnak a hibridplazmidot tartalmazó sejteknek azokkal a sejtekkel szemben, amelyekben a tenyésztés során a plazmid elveszett. Ilyen módon L-treonint termelő Escherichia coli VNIIgenetika VL334 (pyN6) törzset kapunk. Ez a törzs B-1649 számon lett letétbe helyezve a Szovjetunió Genetikai és Ipari Mikroorganizmuskiválasztó Tudományos Kutatóintézetéhez tartozó Központi Ipari Mikroorganizmus Múzeumban. A VNIIgenetika kifejezés a Szovjetunió Genetikai és Ipari Mikroorganizmuskiválasztó Tudományos Kutatóintézetének rövidítése.
Az L-treonint termelő törzs előállítására szolgáló találmány szerinti eljárás egy másik változata szerint az Escherichia coli VNIIgenetika MG 442 donorörzs DNS-kromoszómájának Hindlll endonukleáz enzim segítségével nyert részletét - amely treoninoperon géneket tartalmaz, és amelynél az enzim mutációja folytán a thrA gén termékei ellenállnak a treoninnal való gátlással szemben DNS-vektormolekulával egyesítjük. DNS-vektormol.'kulaként pBR 322 plazmidot alkalmazunk. Ilye i módon hibridplazmidot kapunk, amelynek a molekulasúlya 11,2 megadalton, s a pBR 322 plazmid valamint a donortörzs DNS-kromoszómájából előállítót töredék két másolatából áll. A kapott hibridplazmidot Hind III és fiam Hl endonukleázokkal kezeljük, és a képződő töredékeket polinuleotidiigáz enzimmel történő kezelés útján újraegyesítjük. Ekkor a képződött hibridplazmid 5,7 megadalton molekulasúlyú, a pBR 322 plazmid molekulájából és a DNg-krorr|oszóma említett töredékéből áll, ellenállóvá teszi a sejteket penicillinnel szemben, s a logaritmusos növekedési szakaszban a sejtekben körülbelül 20 másolata lehet jelen. Az így kapott hibridplazmiddal módosítjuk a befogadó Escherichia coli VL334 törzs sejtjeit. E törzs olyai mutációjú, hogy blokkolja az L-treonin és az L-izoleucin szintézisét, ahol az izoleucin szintézisének blokkolása részleges, és a sejt megnövelt treoninbirtalmával ellensúlyozható. E mutációk szelektív módon előnyt adnak a hibridplazmidot tartalmazó sejteknek. Ilyen módon L-treonint termelő Escherichia coli VNIIgenetika VL334 (pYN7) törzset kapunk. Ez a törzs B 1684 számon lett letétbe helyezve a Szovjetunió Genetikai és Ipari Mikroorganizmuskiválasztó Tudományos Kutatóintézetéhez tartozó Központi Ipari Mikroorganizmus Múzeumban.
190 999
A találmány szerinti eljárás során az alábbiakban ismertetett módon járunk et/;'
Egy meghatározott aminosavat termelő törzs előállításához olyan mikroorganizmus donortörzset választunk ki, amelynek a DNS-kromoszómatöredéke a szóban forgó aminosav szintézisét szabályozó géneket tartalmaz. A donortörzset olyan mutációk jellemzik a klónozni kívánt génekben vagy az ezekkel a génekkel szomszédos szabályozó tartományban, amelyek zavarják az aminosavszintézis negatív szabályozását. Az ilyen jellegű mutációk fokozzák az aminosavszintézist, és önmagában ismert módon biztosíthatók. Olyan DNS-vektormolekulát, például egy plazmidot választunk ki, amely biztosítja a beépült, genetikailag idegen anyag replikációját, és meghatároz egy vagy több megkülönböztető jellemzőt, például az antibiotikumokkal szembeni ellenállóképességet. A hibridmolekulák képzéséhez, azaz a donortörzs DNSkromoszöma-töredékének és a DNS-vektormolekulának az egyesítéséhez DNS-kromoszóma töredékeket hozunk létre specifikus endonukleáz segítségével vagy valamilyen más módon, majd a kapott elegyet polínukleotidligázzal kezeljük. Ez az enzim véletlenszerű módon újraegyesíti a töredékeket. A kapott elegyet felhasználjuk a baktériumok genetikai transzformációjához. A hibridplazmidoknál elvan DNS-kromoszóma töredékeket választunk ki, amelyek az illető aminosav szintézisét szabályozó géneket hordozzák. A transzformáció során befogadó törzsként olyan baktériumtörzset alkalmazunk. amelynél az adott aminosav szintézisét szabályozó gének közül legalább egy sérült, és a törzs a szóban forgó aminosavat tekintve auxotróf. A transzformáció után olyan prototróf transzformánsokat választunk ki, amelyek egyidejűleg a veklorplazmid által meghatározott szelektív jellemzőket hordozzák. Ezek a transzformánsok több fenotipust is képezhetnek. Az egyes fenotípusba tartozó transzformánsokból önmagában ismert módon elválasztjuk a hibridplazmidokat. Ezek a hibridplazmidok a donortörzs DNS-kromoszómájának különböző méretű töredékeit hordozhatják, és a vektormolekula különböző számú másolatait tartalmazhatják.
Megvizsgáljuk, hogy az elválasztott hibridplazmidokban megtalálhatók-e a donortörzs kromoszómájának olyan töredékei, amelyek az illető aminosav szintézisét szabályozó géneket tartalmaznak. Ehhez a hibridplazmidokkal olyan auxotróf törzseket transzformálunk, amelyek a klónozni kívánt géneknek megfelelő mutációkkal rendelkeznek. A transzformánsok prototrófiájának ismételt kialakulása ebben az esetben az illető gén hibridplazmidjának jelenlétére mutat. A kívánt aminosavat termelő törzsek létrehozására irányuló további munka során olyan hibridplazmidokat alkalmazunk, amelyek valamennyi kiválasztott, az aminosav szintézisét szabályozó gént tartalmazzák. Abban az esetben, ha az elkülönített plazmidok nem tartalmazzák az összes szükséges gént, megismételjük a fentebb ismertetett műveleteket, megváltoztatjuk azonban a DNS-töredékek előállításmódját, például egy másik specifikus endonukleáz alkalmazásával.
A genetikai ballasztanyag eltávolítása, a hibridplazmid stabilitásának növelése és a sejtben jelenlevő hibridplazmid-másolatok számának növelése érdekében a kapott hibrídplazmidot a befogadó törzs transzformációja előtt célszerűen specifikus endonukleázokkal kezeljük, amelyek felhasítják a molekulát az előre meghatározott pontokon, majd a szükséges töredékeket polinukleotidligáz enzimmel való kezeléssel újraegyesítjük.
A kapott hibrídplazmidot, amely valamennyi, az aminosav szintézisét a szóban forgó mikroorganizmusnál szabályozó, kiválasztott gént tartalmaz, felhasználjuk a befogadó törzs sejtjeinek genetikai transzformációjához. A transzformáció után ez a törzs magasabb szinten képes a szóban forgó aminosav termelésére. A befogadó törzs mutációja olyan, hogy az blokkolja a szóban forgó aminosav szintézisét ennél a törzsnél. Ezáltal lehetőség nyílik arra, hogy könnyen kiválaszthassuk azokat a transzformált törzseket, amelyek az aminosav szintézisét szabályozó géneket tartalmazó hibridplazmidot hordozzák. Ezen túlmenően a befogadó törzsnek olyan mutációval kell rendelkeznie, amely részlegesen blokkolja a kérdéses aminosav metabolizmusának szomszédos szakaszát. Az aminosav metabolizmusánál a szomszédos szakasz, például a következő szakasz részleges blokkolása azzal a következménnyel jár, hogy nagy koncentrációban van szükség erre az aminosavra annak a metabolitnak a szintéziséhez, amelynek elővegyülete a szóban forgó aminosav. Ennek következtében előtérbe kerülnek az olyan hibridplazmidokat tartalmazó befogadó sejtek, amelyek képesek az illető aminosav jelentős mennyiségének a szintetizálására, mivel ezek az aminosav és a metabolit - e metabolit elővegyülete az illető aminosav - távollétében is képesek a táptalajon növekedni. Ugyanakkor háttérbe szorulnak a plazmidokat nem tartalmazó sejtek.
Célszerűen a befogadó törzs olyan mutációval is rendelkezik, amely zavarja a megfelelő gének represszióját. Előnyös az olyan mutációk jelenléte is, amelyek blokkolják az illető aminosav katabolizmusát és átalakulásait.
A találmány szerinti eljárással előállított törzseket különböző aminosavak, például a treonin termelésére alkalmazzuk. Ehhez a törzseket asszimilálható szénforrásokat, ásványi anyagokban jelenlévő nitrogént és ásványi sókat tartalmazó táptalajon fermentáljuk, ahol a táptalaj célszerűen annak a sejtpopulációnak a fejlődését biztosítja, amely a hibrídplazmidot hordozza.
Kísérleteket végeztünk az Escherichia coli K12 törzs sejtjeiben a treonin-operon génjeinek klónozására, és a kísérleti eredmények a találmány szerinti eljárás helyességét igazolják.
Kísérleteinket a következőképpen végeztük;
. Donortörzsként az Escherichia coli W3350 törzset alkalmaztuk, amely vad típushoz tartozó treonih-operont hordoz. A DNS-vektormolekula a pBR 322 plazmid volt. A DNS-töredékek előállításához EcoRI restrikciós endonukleáz enzimet használunk, és így pEKI hibrídplazmidot kaptunk. A plazmidot ezután Hindlll endonukleáz enzimmel és polinukleotidligáz enzimmel kezeltük, és ily
190 999 módon pYNI plazmidot kaptunk. Ez a plazmid abban tér el a pEKI plazmidtól, hogy nem tartalmaz kromoszóma-töredéket Hindiit endonukleáz enzimmel történő két hasítási hely között.
A pEKI és a pYNI plazmidok a treonin-operon három génje közül mindössze kettőt tartalmaznak, a thr A és a thr B gént, amint ezt az 1. és 2. ábra szemlélteti.
Az 1. ábrán a pEKI plazmid restrikciós rajza látható. A vastagon kihúzott körív a pBR 322 vektorplazmid-szakasz, a vékony vonallal húzott körív pedig a DNS-kromoszóma klónozott töredékét jelenti. A szaggatott vonal annak a plazmidszakasznak felel meg, amely a pYNI plazmid keletkezésekor el lett távolitva. A nyilak azokat a helyeket mutatják, ahol a plazmidot a különféle endonukleáz enzimek felhasították, a számok pedig a felhasítási pontok közötti szakaszok nagyságát adják meg megadalton egységekben. A nyilakkal ellátott fekete négyszögek a tetraciklinnel (Tc) és penicillinnel (Ap) szemben ellenállást képviselő gének, a replikációs gének (P„) és a treonin-operon promotor- és szerkezeti részeit jelképezik.
A 2. ábra a pYNI plazmid restrikciós rajzát szemlélteti. A jelölések megegyeznek az 1. ábrán alkalmazottakkal.
Azt tapasztaltuk, hogy a B. coli C600 törzs hibridplazmidjaival végzett transzformáció nem növelte jelentős mértékben a sejtek treonin-szintézisét.
Amikor ugyanezt a donortörzset és vektorként a pBR 322 plazmidot alkalmaztuk, a Hind III típusú specifikus endonukleázzal együtt, a pYNII hibridplazmidot kaptuk, amely a treonin-operin mindhárom génjét tartalmazza.
A 3. ábrán a pYNII plazmid restrikciós rajzát mutatjuk be. A jelölések azonosak az 1. ábrán használtakkal.
A befogadó törzsként alkalmazott Escherichia coli VL334 kapott hibridplazmidjával végzett transzformáció megnövelte a treonintermelést. A fermentálás folyamán az aminosav 4 g/1 koncentrációra dúsul fel a táptalajban. Vizsgálataink tehát azt bizonyítják, hogy a treonintermelés növeléséhez szükség van a treonin-operon mindhárom génjének az amplifikálására. Emellett lehetővé vált az endonukleáz enzimek segítségével az Escherichia coli olyan kromoszóma-töredékének a kiválasztása, amely a treonin-operon valamennyi génjét tartalmazza.
A homoszerindehidrogenáz I (a thrA gén terméke) specifikus aktivitásának az Escherichia coli VL334 törzs sejtjeinek extraktumából (ρΥΝΠ) végzett meghatározása azt mutatta, hogy az több mini 60-szorosa az olyan sejtextraktumokban fennálló enzimaktivitásnak, ahol a sejtek a thrA génnek csak egy másolatát tartalmazzák. Egyidejűleg a treonintermelés mértéke alapján a vad típusú treonin-operont tartalmazó hibridplazmidot hordozó Escherichia coli VL334 (pYNII) törzs csak alig múlja felül a plazmidmentes Escherichia coli VNIIgenetika MG442 törzset, amelynek a thrA génjében olyan mutáció található, hogy az gátolja e gén termékeit képező enzimek treoninnal történő alloszterikus gátlását. Feltételeztük, hogy az Escherichia coli VL334 (pYNII) törzs sejtjei treonin-szintézisének nem túlságosan magas szintje arra vezethet 5 vissza, hogy a felhalmozódó treonin csökkenti a treonin szintézisét szabályozó eúzimek aktivitását. Ezért célszerűnek látszik donortörzsként a treonin-operon klónozásához az Escherichia coli VNIIgenetika MG442 törzs alkalmazása, amelynél zavart a treoninszintézis negatív szabályozása.
Ha donortörzsként az Escherichia coli VNIIgenetika MG442 törzset, vektorként pedig a pBR 322 plazmidot használjuk, és a DNS-töredékeket a Hind III endonukleáz enzimmel hozzuk létre, akkor a pYNIO hibridplazmidot kapjuk, amelynek a restrikciós térképe nem tér el a pYNII 3. ábrán bemutatott térképtől. Miután a befogadó Escherichia coli VL334 törzset a pYNIO plazmiddal transzformáltuk, az Escherichia coli VL334 (pYNIO) törzset kaptuk, amely 12-13 g/1 treonint szintetizál.
Ennek megfelelően, az aminosavat termelő törzs hibridplazmid segítségével történő előállításához olyan mutációra van szükség a klónozandó DNStöredéknél, amely zavarja az aminosavszintézis negatív szabályozását.
A különböző molekulasúlyú hibridplazmidokkal végzett kísérletek során - az ismert adatokkal összhangban - azt tapasztaltuk, hogy a hibridplazmidok másolatainak száma, a baktériumkromoszómái a vonatkoztatva, 10—22 között ingadozik, és a molekulasúlytól függ. Minél kisebb a plazmid molekulasúlya, annál több másolata van jelen a sejtben Másrészt viszont a plazmidban található gének által szabályozott enzimaktivitás egyenes arányban növekszik a plazmid másolatainak számával. Ebben az összefüggésben célszerűnek látszik az illető aminosav szintézisét szabályozó géneket hordozó hibridplazmid nagyságának csökkentése. és a genetikai ballasztanyag eltávolítása.
Amikor a hibridplazmidot hordozó sejtek extraktumaiból meghatároztuk a homoszerindehidrogenaz I aktivitását, azt az eredményt kaptuk, hogy a nagy treonin- és izoleucinkoncentrációk (1 π g/ml) harmadára-negyedére csökkentik az enzim aktivitását. Ezt az amplifikált treonin-operon repressziója megnyilvánulásának tekintjük. Ezért ahhoz, hogy a legnagyobb mértékben jusson kifejezésre az amplifikált treonin-operon, célszerűen derepressziós viszonyokat hozunk létre.
A befogadó törzsben a derepressziós feltételek a reptesszor fehérje szintézisét szabályozó gén károsításával vagy a repressziós kofaktor szintézisének megzavarásával hozhatók létre. így például a treonin-operon derepresszióját olyan mutációnak a befogadó törzsbe való bevitelével érhetjük el, amely megzavarja az izoleucin szintézisét. Az izoleucinnak ugyanis szerepe van a treonin-operon represzsziójában. Kiderült, hogy a VL334 befogadó törzsben az izoleucin szintézisét részben blokkoló ilvA mutáció jelenlétében a treoninszintézis a hibridplazmid szabályozásának hatására 4-S-szörösre növikszik.
Amint arra már rámutattunk, a VL334 törzs amelynél a thrC mutáció blokkolja a treonin szintézisé:, az ilvA mutáció pedig a treonin metabolizmusán; k szomszédos szakaszát, az izoleucinná való
190 999 átalakulását részlegesen blokkolja - képes arra, hogy izoleucin távollétében nagy treonin-koncentrációjú táptalajon növekedjen. Nyilvánvaló, hogy az izoleucin nélküli táptalajon való növekedésre azok a hibridplazmidot tartalmazó sejtek is képesek, amelyek jelentős mennyiségű treonint tudnak szintetizálni. Valóban, miután a VL334 törzset a treonin-operon mindhárom génjét hordozó hibridplazmidokkal transzformáltuk, a sejtek képesek lesznek arra, hogy további növekedési faktorokat nem tartalmazó, glukózból és ásványt anyagokból álló táptalajon is növekedjenek.
A teljes treonin-operont hordozó hibridplazmidokat tartalmazó sejtek - abban az esetben, ha a körülmények nem szelektívek - könnyen elveszítik a hibridpfázmidot, és kihasad a befogadó kiindulási törzs, amely a treonint és az izoleucint tekintve auxotróf. Ha a növekedés ásványi anyagú, pótlólagos növekedési faktorokat nem tartalmazó táptalajon történik, a hibridplazmidot hordozó sejtek szelektív módon előnyben részesülnek azokhoz a sejtekhez képest, amelyek a plazmidot elveszítették. Ilyen körülmények között jelentős mennyiségű treonint szintetizálnak, amely a táptalajon kiválik. A táptalajon feldúsuló treonin elősegítheti azoknak a sejteknek a növekedését, amelyek a hibridplazmidot elveszítették.
Csak 10-15 g/1 közötti treonin-koncentrációnál közelíti meg a VL334 törzs plazmidmentes sejtjeinek növekedési sebessége az olyan, hibridplazmidot hordozó sejtekét, amelyek az Escherichia coli VNlIgenetika MG442 donortörzstől származó teljes treonin-operont tartalmaznak. így az ámutáció, amely részlegesen blokkolja az illető aminosav metabolizmusának szomszédos szakaszát, biztosítja az aminosavszintézist fermentációs körülmények között szabályozó géneket hordozó hibridplazmidokat tartalmazó sejtek fejlődését.
Az aminosavakat termelő törzsek előállítására irányuló találmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy genetikai módszerekkel, a kívánt aminosav bioszintéziséhez szükséges gének dózisának megnövelésével olyan törzsekhez jussunk, amelyek pótlólagos növekedési faktorokat nem igényelnek, és megnövelt mértékben képesek a kívánt aminosav termelésére.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példák segítségével részletesen ismertetjük.
I. példa
Donortörzsként az Escherichia coli VNIIgenetika MG442 törzset alkalmazzuk. A tÖTzs ellenálló a treoninnal analóg beta-hidroxi-norvalinnal szemben, és olyan mutációt tartalmaz a thrA génben, amely zavarja a homoszerindehidrogenáz I enzim - ez kulcsenzim a treonin bioszintézisénél - aktivitásának treonin hatására fellépő alloszterikus gátlását.
DNS-vektormolekulaként a pBR322 plazmidot alkalmazzuk. Ez a plazmid a CoIEI replikonon alapul, és olyan géneket tartalmaz, amelyek ellenállóvá teszik ampicillinnel, penicillinnel (Apr) és tetraciklinnel (Ter) szemben.
A donortörzsként alkalmazott Escherichia coli VNlIgenetika MG442 törzs DNS-ktomoszómájának töredékét és a pBR322 plazmidot önmagában ismert módon választjuk el. Hibridplazmidok létrehozása céljából a donortörzs DNS-kromoszómájának töredékét és a pBR322 plazmidot 1,5 órán át kezeljük 37 °C-on Hindin endonukleázzal, 10 percig melegítjük 65”C-on, és 18 óra alatt 6°C-on újraegyesítjük az enzimet a T4 fágok polinukleotidligázával. Az így nyert eleggyel transzformáljuk a C600 thrleu~ törzs sejtjeit. A transzformánsokat 500 mikrogramm/ml penicillint és 50 mikrogramm/ml leucint tartalmazó táptalajon választjuk ki. Kétféle fenotípusba tartozó baktériumokat kapunk (AprTcsThr+Leu~ és ApTcThr^Leu'). A kromoszómán kívüli DNS elválasztásához és analíziséhez önkényesen az egyes fenotípusokba tartozó transzformált termékek egy-egy kiónját választjuk ki. Az ApTcThr+Leu- fenotípusba tartozó transzformánsokból a pYNIO hibridplazmidot különítjük el, amely a pBR322 plazmid töredékét tartalmazza, továbbá a donor 5,8 megadalton molekulasúlyú kromoszómatöredékét különítjük el. A hibridplazmiddal transzformáljuk a treoninoperon különböző génjeiben mutációkat hordozó Estherichia coli törzseket, abból a célból, hogy megvizsgáljuk a treonin-operon mindhárom génjének a jelenlétét és működését. A treonin-operon alábbi génjeiben fennálló mutációkat tartalmazó Escherichia coli törzseket transzformáljuk a hibridplazmiddal: Gtl4 (thrA,'), Gifl02 (thrA2), Gt25 (thrB ), VL334 (thrC~). Mindegyik esetben a treoninnak megfelelően prototróf transzformált baktériumtörzseket kapunk, és ez arra mutat, hogy a plazmidban a treonin-operon mindhárom génje (thrA, thrB és thrC) jelen van.
A kromoszóma-DNS töredékének beépülése a Hind III endonukleáz enzimmel felhasított pBR322 plazmidba azzal a következménnyel jár, hogy inaktiválódnak a tetraciklinnel szembeni ellenállóképességet meghatározó plazmidgének, mivel az endonukleáz hatására bekövetkező elhasadási szakasz e gének promotorában helyezkedik el, amint az a 4. ábrán látható.
A másik fenotípusba (Ap'TcThr+ Leu“) tartozó baktériumokból 11,4 megadalton molekulasúlyú plazmidot különítünk el. Ennek a pYN6 jelzésű plazmidnak a restrikciós analízise azt az eredményt szolgáltatta, hogy a plazmid a DNS-kromoszóma Hind III töredékéből (5,8 megadalton molekulasúlyú) és a pBR322 plazmid két másolatából - ezek „fej-láb” típus szerint kapcsolódnak össze - áll, amint az a 4. ábrán látható. A 4. ábra a pYN7 plazmid restrikciós rajzát szemlélteti. A szaggatott vonallal kihúzott körív azokat a plazmidtöredékeket jelképezi, amelyekből a pYN7 plazmid felépül. A többi jelölés azonos az 1. ábrán alkalmazottal.
A pBR322 plazmidnak a Hind III endonukleázza) történő felhasítása a promotor széttörését eredményezi azoknál a géneknél, amelyek a tetraciklinnel szembeni ellenálló képességet határozzák meg. A képződött töredékeknek a két lehetséges orientáció valamelyike szerinti összekapcsolása pontosan helyreállítja a promotor szerkezetét, és biztosítja
190 999 azoknak a géneknek a működését, amelyek a tetraciklinnel szembeni ellenállóképességet határozzák meg. Ennek következtében a pYN6 plazmidot tartalmazó sejtek ellenállnak ennek az antibiotikumnak. A treonin-operon különböző génjeiben mutációkat tartalmazó Escherichia coli törzseknek a pYN6 plazmiddal történő transzformációja azt mutatja, hogy ebben a plazmidban a treoninoperon mindhárom génje jelen van és működik..
Treonint termelő törzs előállításához a kapott pYN6 hibridplazmidot használjuk, amellyel a thrC 1010 és ilvA 442 mutációkat hordozó befogadó Escherichia coli VL334 törzset transzformáljuk. A thr C1010 mutáció zavarja a treoninszintézist, és ezáltal lehetővé válik hibridplazmidot tartalmazó transzformánsok kinyerése.
Az ilvA 442 mutáció részlegesen blokkolja a treonin metabolizmusának szomszédos szakaszát - ez az első reakció a treoninnak izoleucinná történő átalakulása során - és így zavarja a treonin átalakulását s az izoleucin szintézisét (az izoleucin részt vesz a treonin-operon repressziójában).
Az izoleucin szintézisének blokkolása nem teljes azonban, és ellensúlyozható a sejt nagyobb treonintartalmával.
A pYN6 plazmidot tartalmazó transzformánst olyan táptalajon különítjük el, amely 500 mikrogramm/ml penicillint és 20 mikrogramm/ml tetraciklint tartalmaz, treonin és izoleucin azonban nincs jelen. A kapott törzs neve Escherichia coli VNIIgenetika VL334 (pYN6). A törzs ellenáll penicillin és tetraciklin behatásával szemben, és aminosavakat nem tartalmazó táptalajon is képes a növekedésre. A törzsnek az a képessége, hogy izoleucin nélkül is növekedni tud, összefüggésben van azzal, hogy igen nagy a treonintartalom az Escherichia coli VNIIgenetika VL334 (pYNó) törzs sejtjeiben. Ez a képesség a mutáns treonin-operon amplifikációjának a következménye. így szelektív módon előnyben részesülnek a hibridplazmidot hordozó sejtek azokhoz a sejtekhez képest, amelyek a hibridplazmidot elveszítették. A kapott Escherichia coli VNIIgenetika VL334 (pYN6) törzs sejtjei kromoszómánként a pYN6 plazmidnak körülbelül 10 másolatát tartalmazzák. A 3. példában adjuk meg azokat az eredményeket, amelyeket a törzs aminosav-termelőképességének vizsgálata során kaptunk.
2. példa
Az 1. példában leírtak szerint nyert pYN6 pYNIO plazmidot Hind III és Bam Hl specifikus endonukleáz enzimekkel kezeljük. Az enzimeket 65 ’C-on 10 percig történő melegítéssel inaktiváljuk, majd az elegyet T4 fág polinukleotidligázzal •kezeljük. A kapott készítménnyel transzformáljuk a C600 baktériumtörzset, és ApTc’Thr4 fenotipusú kiónt választunk ki. Az önkényesen kiválasztott klónból 5,7 megadalton molekulasúlyú, pYN7 jelzésű plazmidot különítünk el. Amint az a restrikciós analízis mutatja, amikor ezt a plazmidot Hind III és Bam Hl endonukleázokkal elhasitjuk, két töredéket kapunk, amelyek közül az egyik a pBR322 plazmid (molekulasúlya 2,7 megadalton) jelentős részének felel meg, míg a másik a VNIIgenetika MG442 törzs DNS-kromoszómájának egy töredéke (molekulasúlya 3,0 megadalton). A restrikciós analízis eredménye az 5. ábrán látható. A pYN6 plazmid vázlatos rajzán ezeket a töredékeket a szaggatottan kihúzott körívek jelképezik (lásd a 4. ábrát).
A treonin-operon különböző génjeiben mutációkkil rendelkező törzsek pYN7 plazmiddal történő ‘ranszformációja azt mutatja, hogy ebben a plazmidban a treonin-operon mindhárom génje működik.
T eonint termelő törzs előállításához a pYN7 plazmidot alkalmazzuk az Escherichia coli VL334 törzs transzformációjára. Ez a törzs mutációkat hordoz a thrC és ilvA génekben. A transzformációval nyert terméket, amely átvette a pYN7 plazmidot, olyan közegen különítjük el, amely treonint és izolcucint nem, azonban 500 mikrogramm/ml penicillint tartalmaz. Az így nyert törzs elnevezése Escherichia coli VNIIgenetika VL334 (pYN7). Ez a törzs ellenálló penicillinnel szemben, és aminosavakat nem tartalmazó táptalajban is képes növekedésre. A nyert VNIIgenetika VL334 (pYN7) törzs sejtjei kromoszómánként körülbelül 320 másolatot tartalmaznak a pYN7 plazmidból. A 3. példában adjuk meg azokat az eredményeket, amelyeket a törzs aminosav-termelőképességének vizsgálata során kaptunk. ,
3. példa
Az 1. és 2. példában leírt eljárással kapott Escherichia coli VNIIgenetika VL334 (pYN6), Escherichia coli VNIIgenetika VL334 (pYN7) és Escherichia coli VNIIgenetika MG442 törzsekkel, az aminosav-termelőképesség összehasonlítása céljából beoltunk - 0,5 mg/ml benzil-penicillin-káliumsót tartalmazó ferde Adams-féle agar-agar táptalajról (1,0 g/1 NH„C1, 1,5 g/1 KH2PO4, 3,5 g/1 Na2HPO4, 0,2 MgSO4.7H2O + 20 g/1 agar) oltókacs segítségével - 250 ml-es Erlenmeyer lombikokban elhelyezett 30 ml folyékony, 1 % glükózt tartalmazó Adams-féle táptalajt. Beoltás után a lombikokat forgó rázógépbe helyezzük (200 fordulat percenként), és 18 órán át végezzük az inkubálást 37 ’Con. \z így nyert oltóanyag 1-1 ml mennyiségével beoltjuk az előzetesen sterilizált fermentációs táptalajokat, (1-3. számú), amelyekből mindig 15 ml-t töltünk 250 ml térfogatú Erlenmeyer lombikokba.
A fermentációs táptalajok összetétele az alábbi:
1. számú táptalaj: 30 g/1 glukóz, 10 g/1 ammóniumszulfát, 2 g/1 kálium-dihidrogén-foszfát, 1 g/1 magnézium-szulfát, 20 g/1 kálcium-karbonát.
2. számú táptalaj: 50 g/1 glukóz, 15 g/1 ammóniumszulfát, 2 g/1 kálium-dihidrogén-foszfát, 1 g/1 magnézium-szulfát, 20 g/1 kálcium-karbonát.
3. számú táptalaj: 80 g/1 glukóz, 20 g/1 ammónium-szulfát, 2 g/1 kálium-dihidrogén-foszfát, 1 g/1 magnézium-szulfát, 30 g/1 kalcium-karbonát.
A fermentációs táptalajokat autoklávban sterilizáljuk, 0,5 at túlnyomáson, 15 percig. A kalciumkart onátot különállóan sterilizáljuk, és a sterilizá7
190 999 lást követően adjuk a táptalajhoz. A kalciumkarbonát hozzáadása után a táptalaj pH-értéke 6,8-7,2.
Az 1-3. számú táptalajokat tartalmazó lombikokat a fentebb felsorolt törzsek tenyészetével történő beoltás után forgó rázógépbe helyezzük (200 fordulat percenként), és 48 órán át inkubálunk 37 °C-on. A sejtek 95 %-a a fermentálás után is megőrzik azt a képességüket, hogy treonin és izoleucin nélkül is növekedjenek. Az ampicillinnel szembeni ellenállóképességük plazmidok jelenlétét mutatja.
A törzsek által termelt treonin mennyiségét az 1. táblázatban adjuk meg.
Az L-treonin fermentorban történő előállítására a 2. példában ismertetett módon nyert Escherichia coli VNIIgenetika VL334 (pYN7) törzsből készített oltóanyag 25 ml mennyiségét laboratóriumi fermentorba mérjük be. A fermentorba előzetesen beviszünk 250 ml 1. számú táptalajt. A fermentációs feltételek a következők: a hőmérséklet 37 °C, a készülékbe vezetett levegő mennyisége 1,1 (a rotamérő szerint), a keverő fordulatszáma 900/perc. A fermentálás kezdete után 28 órával megkezdjük az 1. számú táptalaj 10-szeres koncentrátumának beadagolását (térfogat: 250 ml). A koncentrátum azonban kalcium-karbonátot nem tartalmaz. Az adagolás 1,5 ml/óra sebességgel, perisztaltikus sziattyú segítségével történik. 51 órával a fermentálás kezdete után 20 g/1 mennyiségű treonin halmozódik fel a táptalajban. A sejtek a fermentálás után a pYN7 plazmidot tartalmazzák. A vizsgálati eredmények az 1. táblázatban láthatók.
Szabadalmi igénypontok

Claims (2)

1. Eljárás L-treonint termelő törzs előállítására, azzal jellemezve, hogy az Escherichia coli VNIlge5 netika MG 442 donortörzs DNS-kromoszómájának Hind 111 endonukleáz enzimmel nyert, a treonin-operon génjeit tartalmazó töredékét DNSvektormolekulaként pBR332 plazmiddal egyesítjük, ezáltal olyan hibridplazmidot kapunk, amely 10 a pBR 322 plazmidnak és a donortörzs DNSkromoszóma megfelelő töredékének két másolatából áll, ezzel a hibridplazmiddal az L-treonin szintézisét blokkoló, az L-izoleucin szintézisét pedig részlegesen blokkoló mutációkkal rendelkező Es15 cherichia coli VL334 befogadó törzs sejtjeit transzformáljuk, és a kapott, L-treonint termelő Escherichia coli VNIIgenetika VL334 (pYN6) törzset amely B-1649 számon lett letétbe helyezve a Szovjetunió Genetikai és Ipari Mikroorganizmus kivá2G lasztó Tudományos Kutatóintézetéhez tartozó Központi Ipari Mikroorganizmus Múzeumban elkülönítjük.
2. Eljárás L-treonint termelő törzs előállítására, azzal jellemezve, hogy az Escherichia coli VNIIge26 netika MG442 donortörzs DNS-kromoszómájának Hind III endonukleáz enzimmel nyert, a treonin-operon génjeit tartalmazó töredékekét DNS vektormolekulaként pBR322 plazmiddal egyesítjük, a kapott, 11,2 megadalton molekulasúlyú, a
3f pBR322 plazmid két másolatából és a donortörzs DNS-kromoszómalöredékéből álló hibridplazmidot Hind III és Bam Hl specifikus endonukleáz
I. láb ázat
Törzs A törzs sejtjeiben lévő plazmid típusa Fermentációs táptalaj sorszáma Termelt treonin- mennyiség g/1 Escherichia coli VN1I- 1 3,0 genetika MG442 nin ;s plazmid 2 3,3 Escherichia coli VNII- 1 7,0 genetika VL334 (pYN6) plazmid pYN6 2 11,2 3 14,4 Escherichia coli VNII- 1 20,0* genetika VL334 (pYN7) plazmid pYN7 2 13,3 3 16,5
* Táptalaj-adagolással ellátott fermentorban.
Az L-treonint önmagában ismert módon különítjük el a táptalajtól.
Amint a táblázat adataiból kitűnik, az aminosavat azok a törzsek termelik a legnagyobb mennyiségben, amelyek hibridplazmidot tartalmaznak.
enzimekkel kezeljük, a képződött töredékeket polinukleotidligáz enzimmel kezelve újra egyesítjük, és a kapott, 5,7 megadalton molekulasúlyú, a pBR322 plazmid egy molekulájából és a donortörzs DNS5'’ kromoszómatöredékéből álló hibridplazmiddal transzformáljuk az L-treonin szintézisét blokkoló, az L-izoleucin szintézisét pedig részlegesen blokkoló mutációkkal rendelkező Escherichia coli VL334 befogadó törzs sejtjeit, és a kapott, L-treonint termeló Escherichia coli VNIIgenetika VL334 (pYN7) törzset, - amely Bl 684 számon lett letétbe helyez-
HU79VE904A 1978-06-30 1979-06-28 Process for preparing l-treonint producing strains HU190999B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SU782639616A SU875663A1 (ru) 1978-06-30 1978-06-30 Штаммы е.coLI ВНИИГенетика VL 334 @ N6 и ВНИИГенетика VL 334 @ N7-продуценты L-треонина и способ их получени

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU190999B true HU190999B (en) 1986-12-28

Family

ID=20774854

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU79VE904A HU190999B (en) 1978-06-30 1979-06-28 Process for preparing l-treonint producing strains

Country Status (3)

Country Link
US (1) US4278765A (hu)
HU (1) HU190999B (hu)
SU (1) SU875663A1 (hu)

Families Citing this family (153)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS55131397A (en) * 1979-04-02 1980-10-13 Ajinomoto Co Inc Preparation of l-threonine by fermentation
JPS561890A (en) * 1979-06-15 1981-01-10 Ajinomoto Co Inc Preparation of l-phenylalanine by fermentation
JPS565099A (en) * 1979-06-25 1981-01-20 Ajinomoto Co Inc Production of l-histidine through fermentation process and microorganism used therefor
JPS5618596A (en) * 1979-07-23 1981-02-21 Ajinomoto Co Inc Production of l-lysine through fermentation process
US4393135A (en) * 1979-12-10 1983-07-12 Ajinomoto Company Incorporated Method for producing L-glutamic acid by fermentation
JPS5685289A (en) * 1979-12-13 1981-07-11 Ajinomoto Co Inc Preparation of l-valine by fermentation
GB2076853B (en) 1980-04-17 1983-12-21 Ajinomoto Kk L-glutamic acid producing microorganisms
JPS56160997A (en) * 1980-05-16 1981-12-11 Ajinomoto Co Inc Preparation of l-lysine by fermenaition method
US4508827A (en) * 1980-05-08 1985-04-02 Microlife Technics, Inc. Molecular cloning vectors for use in gram-negative bacteria
US4508823A (en) * 1980-05-08 1985-04-02 Microlife Technics, Inc. Gene splicing method and products produced therefrom
JPS575693A (en) 1980-06-13 1982-01-12 Ajinomoto Co Inc Production of l-arginine through fermentation process
JPS57170184A (en) * 1980-07-18 1982-10-20 Unisearch Ltd Mutant of e. coli and production of phenylalanine
JPS58893A (ja) * 1981-06-25 1983-01-06 Ajinomoto Co Inc 発酵法によるl−イソロイシンの製造法
US5236831A (en) * 1981-12-29 1993-08-17 Kiowa Hakko Kogyo Co., Ltd. Amino acid synthesis in corynebacteria using E. coli genes
US4594323A (en) * 1982-09-22 1986-06-10 The Regents Of The University Of California Hybrid DNA conferring osmotic tolerance
US4535060A (en) * 1983-01-05 1985-08-13 Calgene, Inc. Inhibition resistant 5-enolpyruvyl-3-phosphoshikimate synthetase, production and use
JPS59183688A (ja) * 1983-03-31 1984-10-18 Tanabe Seiyaku Co Ltd L−アスパラギン酸の製法
DE3319242A1 (de) * 1983-05-27 1984-11-29 Battelle-Institut E.V., 6000 Frankfurt Verfahren und plasmid zur steuerung der expression von klonierten genen
JPS59232088A (ja) * 1983-06-15 1984-12-26 Tanabe Seiyaku Co Ltd L−アスパラギン酸の製法
US4839286A (en) * 1983-10-07 1989-06-13 Biotechnica International, Inc. Method of biosynthesis and cells therefor
US4831125A (en) * 1985-07-01 1989-05-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company DNA probe for corynebacterium kutscheri
WO1987002984A1 (en) * 1985-11-12 1987-05-21 American Biogenetics Corporation Biogenetic cassette
US6649379B1 (en) 1987-06-12 2003-11-18 Massachusetts Institute Of Technology Method and deregulated enzyme for threonine production
WO1988009819A2 (en) * 1987-06-12 1988-12-15 Massachusetts Institute Of Technology C. glutamicum threonine biosynthetic pathway
EP0338790A3 (en) * 1988-04-20 1989-11-29 Biotechnica International, Inc. Production of homoserine and its derivatives such as threonine derivatives and methionine precursors
US5976843A (en) 1992-04-22 1999-11-02 Ajinomoto Co., Inc. Bacterial strain of Escherichia coli BKIIM B-3996 as the producer of L-threonine
US5175107A (en) * 1988-10-25 1992-12-29 Ajinomoto Co., Inc. Bacterial strain of escherichia coli bkiim b-3996 as the producer of l-threonine
DE3844959B4 (de) * 1988-10-25 2006-04-27 Ajinomoto Co., Inc. Stamm der Bakterien Escherichia coli BKIIM B-3996, Produzent von L-Threonin
US5534421A (en) * 1991-05-30 1996-07-09 Ajinomoto Co., Inc. Production of isoleucine by escherichia coli having isoleucine auxotrophy and no negative feedback inhibition of isoleucine production
DE69219775T3 (de) * 1992-10-14 2004-08-05 Ajinomoto Co., Inc. Neuartiges L-threoninproduzierendes Mikrobakterium und eine Herstellungsmethode für L-Threonin
JPH07155184A (ja) 1993-12-08 1995-06-20 Ajinomoto Co Inc 発酵法によるl−リジンの製造法
US5998178A (en) * 1994-05-30 1999-12-07 Ajinomoto Co., Ltd. L-isoleucine-producing bacterium and method for preparing L-isoleucine through fermentation
RU2144564C1 (ru) * 1998-10-13 2000-01-20 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" ФРАГМЕНТ ДНК rhtB, КОДИРУЮЩИЙ СИНТЕЗ БЕЛКА RhtB, ПРИДАЮЩЕГО УСТОЙЧИВОСТЬ К L-ГОМОСЕРИНУ БАКТЕРИЯМ ESCHERICHIA COLI, И СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АМИНОКИСЛОТ
US20060040364A1 (en) * 1998-10-13 2006-02-23 Livshits Vitaly A DNA coding for a protein which imparts L-homoserine resistance to Escherichia coli bacterium, and a method for producing L-amino acids
DE102005020537A1 (de) * 2005-05-03 2006-11-09 Degussa Ag Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
DE19907567B4 (de) 1999-02-22 2007-08-09 Forschungszentrum Jülich GmbH Verfahren zur mikrobiellen Herstellung von L-Valin
RU2207376C2 (ru) * 1999-10-14 2003-06-27 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" Способ получения l-аминокислоты методом ферментации, штамм бактерии escherichia coli - продуцент l-аминокислоты (варианты)
RU2207371C2 (ru) * 2000-09-26 2003-06-27 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" Способ получения l-аминокислот семейства l-глутаминовой кислоты, штамм бактерии escherichia coli - продуцент l-аминокислоты (варианты)
EP1330526B1 (en) * 2000-11-04 2010-04-21 Evonik Degussa GmbH Process for the fermentative preparation of l-amino acids using strains of the enterobacteriaceae family
US20030017554A1 (en) * 2000-11-15 2003-01-23 Mechthild Rieping Process for the fermentative preparation of L-amino acids using strains of the enterobacteriaceae family
DE60219969T2 (de) * 2001-02-13 2008-01-17 Ajinomoto Co., Inc. Methode zur Production von L-Aminosäuren mittels Bakterien der Gattung Escherichia
US6623944B2 (en) 2001-03-14 2003-09-23 Degussa Ag Process for preparation of D-pantothenic acid and/or salts thereof
DE10112102A1 (de) * 2001-03-14 2002-09-19 Degussa Verfahren zur fermentativen Herstellung von D-Pantothensäure und/oder deren Salzen
DE10116518A1 (de) * 2001-04-03 2002-10-17 Degussa Verfahren zur fermentativen Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
US7052883B2 (en) * 2001-04-03 2006-05-30 Degussa Ag Process for the production of L-amino acids using strains of the family Enterobacteriaceae that contain an attenuated fruR gene
US20030054503A1 (en) * 2001-04-03 2003-03-20 Degussa Ag Process for the production of L-amino acids using strains of the family enterobacteriaceae that contain an attenuated dgsA gene
US20030059903A1 (en) * 2001-04-03 2003-03-27 Degussa Ag Process for the production of L-amino acids using strains of the family enterobacteriaceae that contain an attenuated aceA gene
US7320882B2 (en) * 2001-07-06 2008-01-22 Degussa Ag Process for L-amino acid production using enterobacteriaceae strain with enhanced ptsG expression
AU2002345038A1 (en) * 2001-07-06 2003-01-21 Degussa Ag Process for the preparation of l-amino acids using strains of the enterobacteriaceae family
EP1407035B1 (en) * 2001-07-18 2006-04-12 Degussa AG Process for the preparation of l-amino acids using strains of the enterobacteriaceae family which contain an attenuated aspa gene
DE60228715D1 (de) * 2001-07-18 2008-10-16 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur herstellung von l-threonin durch enterobakteriaceae-stämmen mit verstärkter exprimierung der phob- und phor-gene
MXPA04004874A (es) * 2001-11-23 2004-09-03 Ajinomoto Kk Procedimiento para producir l-aminoacido utilizando escherichia.
DE10157721A1 (de) * 2001-11-24 2003-06-05 Degussa Verfahren zur fermentativen Herstellung von nicht aromatischen L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
WO2003076635A1 (en) * 2002-03-13 2003-09-18 Degussa Ag Process for the preparation of l-amino acids using strains of the family enterobacteriaceae
DE10210960A1 (de) 2002-03-13 2003-09-25 Degussa Verfahren zur fermentativen Hestellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
WO2003076636A2 (en) * 2002-03-13 2003-09-18 Degussa Ag Process for the preparation of l-amino acids using strains of the enterobacteriaceae family
EP1483392B1 (en) * 2002-03-13 2010-12-01 Evonik Degussa GmbH Process for the preparation of l-amino acids using strains of the family enterobacteriaceae
DE60324532D1 (de) * 2002-03-13 2008-12-18 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur herstellung von l-aminosäuren unter verwendung von stämmen der familie enterobacteriaceae
ATE399863T1 (de) * 2002-03-13 2008-07-15 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur herstellung von l-threonin unter verwendung von stämmen der enterobacteriaceae familie
US20050032178A1 (en) * 2002-07-10 2005-02-10 Degussa Ag Process for the fermentative preparation of L-amino acids using strains of the enterobacteriaceae family
DE10231115A1 (de) * 2002-07-10 2004-01-22 Degussa Ag Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterbacteriaceae
DE10303571A1 (de) 2003-01-30 2004-08-12 Degussa Ag Verfahren zur fermentativen Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
DE10314618A1 (de) * 2003-04-01 2004-10-14 Degussa Ag Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
KR100498971B1 (ko) * 2003-04-04 2005-07-04 씨제이 주식회사 염색체 내 tdcBC 및 pckA 유전자가 불활성화된 미생물 및 이를 이용하여 L-쓰레오닌을 제조하는 방법
DE10316109A1 (de) * 2003-04-09 2004-10-21 Degussa Ag Verfahren zur fermentativen Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
US8338141B2 (en) * 2003-07-08 2012-12-25 Novus International, Inc. Methionine recovery processes
EP1650296B1 (en) * 2003-07-16 2012-04-18 Ajinomoto Co., Inc. Mutant serine acetyltransferase and process for producing l-cysteine
RU2276687C2 (ru) * 2003-07-16 2006-05-20 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" Бактерия, принадлежащая к роду escherichia, - продуцент l-гистидина и способ получения l-гистидина
DE102004029639A1 (de) * 2003-08-12 2005-03-24 Degussa Ag Verfahren zur Herstellung von L-Threonin
RU2276688C2 (ru) * 2003-08-29 2006-05-20 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" БАКТЕРИЯ, ПРИНАДЛЕЖАЩАЯ К РОДУ Escherichia,- ПРОДУЦЕНТ L-ГИСТИДИНА И СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-ГИСТИДИНА
US20050176033A1 (en) * 2003-11-10 2005-08-11 Klyachko Elena V. Mutant phosphoribosylpyrophosphate synthetase and method for producing L-histidine
JP4380305B2 (ja) * 2003-11-21 2009-12-09 味の素株式会社 発酵法によるl−アミノ酸の製造法
DE10361192A1 (de) * 2003-12-24 2005-07-28 Degussa Ag Verfahren zur fermentativen Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
DE102004003410A1 (de) * 2004-01-23 2005-08-25 Degussa Ag Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
DE102004005836A1 (de) * 2004-02-06 2005-09-15 Degussa Ag Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
US20050181488A1 (en) * 2004-02-12 2005-08-18 Akhverdian Valery Z. Method for producing L-threonine using bacteria belonging to the genus Escherichia
DE102004037572A1 (de) * 2004-08-03 2006-02-23 Degussa Ag Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
US7915018B2 (en) 2004-10-22 2011-03-29 Ajinomoto Co., Inc. Method for producing L-amino acids using bacteria of the Enterobacteriaceae family
US20070212764A1 (en) * 2005-01-19 2007-09-13 Ptitsyn Leonid R Method for producing l-amino acids using bacterium of the enterobacteriaceae family
DE102005018835A1 (de) 2005-04-22 2006-11-02 Degussa Ag Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung verbesserter Stämme der Familie Enterobacteriaceae
DE102005019040A1 (de) 2005-04-23 2006-10-26 Degussa Ag Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung verbesserter Stämme der Familie Enterobacteriaceae
DE102005020538A1 (de) * 2005-05-03 2006-11-23 Degussa Ag Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
JP4910315B2 (ja) * 2005-06-20 2012-04-04 セイコーエプソン株式会社 表示装置および発光装置
US20070004014A1 (en) * 2005-06-29 2007-01-04 Yuichiro Tsuji Method for producing l-threonine
WO2007086546A1 (en) 2006-01-26 2007-08-02 Ajinomoto Co., Inc. A method for producing an l-amino acid using a bacterium of enterobacteriaceae family with attenuated expression of the aldh gene
JP2009118740A (ja) 2006-03-03 2009-06-04 Ajinomoto Co Inc L−アミノ酸の製造法
EP2351830B1 (en) 2006-03-23 2014-04-23 Ajinomoto Co., Inc. A method for producing an L-amino acid using bacterium of the Enterobacteriaceae family with attenuated expression of a gene coding for small RNA
EP2007873B1 (en) 2006-04-18 2015-11-18 Ajinomoto Co., Inc. A METHOD FOR PRODUCING AN L-AMINO ACID USING A BACTERIUM OF THE ENTEROBACTERIACEAE FAMILY WITH ATTENUATED EXPRESSION OF THE sfmACDFH-fimZ CLUSTER OR THE fimZ GENE
JP2009165355A (ja) 2006-04-28 2009-07-30 Ajinomoto Co Inc L−アミノ酸を生産する微生物及びl−アミノ酸の製造法
RU2337961C2 (ru) * 2006-07-04 2008-11-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-ТРЕОНИНА С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИИ, ПРИНАДЛЕЖАЩЕЙ К РОДУ Escherichia, В КОТОРОЙ ИНАКТИВИРОВАН ОПЕРОН rspAB
EP1710317A3 (en) 2006-07-13 2007-02-21 Degussa AG Method for producing L-threonine and L-homoserine
DE102006041168A1 (de) 2006-09-01 2008-03-06 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
RU2355763C2 (ru) 2006-09-13 2009-05-20 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) Мутантная ацетолактатсинтаза и способ продукции разветвленных l-аминокислот
RU2006143864A (ru) 2006-12-12 2008-06-20 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) (RU) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АМИНОКИСЛОТ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИИ СЕМЕЙСТВА ENTEROBACTERIACEAE, В КОТОРОЙ ОСЛАБЛЕНА ЭКСПРЕССИЯ ГЕНОВ cynT, cynS, cynX, ИЛИ cynR, ИЛИ ИХ КОМБИНАЦИИ
JP5540504B2 (ja) 2007-01-22 2014-07-02 味の素株式会社 L−アミノ酸を生産する微生物及びl−アミノ酸の製造法
JP2010110217A (ja) 2007-02-22 2010-05-20 Ajinomoto Co Inc L−アミノ酸生産菌及びl−アミノ酸の製造法
DE102007051024A1 (de) 2007-03-05 2008-09-11 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
EP1975241A1 (de) 2007-03-29 2008-10-01 Evonik Degussa GmbH Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
DE102007044134A1 (de) 2007-09-15 2009-03-19 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
RU2396336C2 (ru) 2007-09-27 2010-08-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ АМИНОКИСЛОТ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИИ, ПРИНАДЛЕЖАЩЕЙ К РОДУ Escherichia
DE102007052270A1 (de) 2007-11-02 2009-05-07 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
EP2060636A1 (de) 2007-11-14 2009-05-20 Evonik Degussa GmbH Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
KR20100120663A (ko) 2008-01-23 2010-11-16 아지노모토 가부시키가이샤 L-아미노산의 제조법
RU2008105793A (ru) 2008-02-19 2009-08-27 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) (RU) Способ конструирования оперонов, содержащих трансляционно сопряженные гены, бактерия, содержащая такой оперон, способ продукции полезного метаболита и способ мониторинга экспрессии гена
EP2098597A1 (de) 2008-03-04 2009-09-09 Evonik Degussa GmbH Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
DE102008002309A1 (de) 2008-06-09 2009-12-10 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
DE102008044768A1 (de) 2008-08-28 2010-03-04 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung von organisch-chemischen Verbindungen unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
WO2010027022A1 (ja) 2008-09-05 2010-03-11 味の素株式会社 L-アミノ酸生産菌及びl-アミノ酸の製造法
JP5598329B2 (ja) 2008-09-08 2014-10-01 味の素株式会社 L−アミノ酸を生産する微生物及びl−アミノ酸の製造法
RU2008148283A (ru) * 2008-12-09 2010-06-20 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) (RU) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АРГИНИНА С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИИ СЕМЕЙСТВА ENTEROBACTERIACEAE, В КОТОРОЙ ОСЛАБЛЕНА ЭКСПРЕССИЯ ГЕНА artI
BRPI1007069A2 (pt) 2009-01-23 2015-08-25 Ajinomoto Kk Método para produzir um l-aminoácido.
EP2267145A1 (de) 2009-06-24 2010-12-29 Evonik Degussa GmbH Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren unter Verwendung von verbesserten Stämmen der Familie Enterobacteriaceae
DE102009030342A1 (de) 2009-06-25 2010-12-30 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur fermentativen Herstellung von organisch chemischen Verbindungen
CN102471790B (zh) 2009-07-29 2014-10-29 味之素株式会社 产生l-氨基酸的方法
RU2009136544A (ru) 2009-10-05 2011-04-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт "Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) (RU) Способ получения l-цистеина с использованием бактерии семейства enterobacteriaceae
RU2010101135A (ru) 2010-01-15 2011-07-20 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт "Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) (RU) Бактерия семейства enterobacteriaceae - продуцент l-аспартата или метаболитов, производных l-аспартата, и способ получения l-аспартата или метаболитов, производных l-аспартата
RU2460793C2 (ru) 2010-01-15 2012-09-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт "Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) Способ получения l-аминокислот с использованием бактерий семейства enterobacteriaceae
JP2013074795A (ja) 2010-02-08 2013-04-25 Ajinomoto Co Inc 変異型rpsA遺伝子及びL−アミノ酸の製造法
RU2471868C2 (ru) 2010-02-18 2013-01-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт "Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) Мутантная аденилатциклаза, днк, кодирующая ее, бактерия семейства enterobacteriaceae, содержащая указанную днк, и способ получения l-аминокислот
RU2010122646A (ru) 2010-06-03 2011-12-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт "Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) (RU) Способ получения l-аминокислоты с использованием бактерии семейства enterobacteriaceae, в которой ослаблена экспрессия генов, кодирующих транспортер лизина/аргинина/орнитина
RU2471870C2 (ru) 2010-06-03 2013-01-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт "Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АРГИНИНА И L-ЦИТРУЛЛИНА С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИИ СЕМЕЙСТВА ENTEROBACTERIACEAE, В КОТОРОЙ ОСЛАБЛЕНА ЭКСПРЕССИЯ ГЕНА pepA
RU2482188C2 (ru) 2010-07-21 2013-05-20 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт "Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АРГИНИНА С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИЙ РОДА Escherichia, В КОТОРОЙ ИНАКТИВИРОВАН ОПЕРОН astCADBE
RU2501858C2 (ru) 2010-07-21 2013-12-20 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт "Аджиномото-Генетика" (ЗАО АГРИ) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АМИНОКИСЛОТЫ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИИ СЕМЕЙСТВА Enterobacteriaceae
JP2014036576A (ja) 2010-12-10 2014-02-27 Ajinomoto Co Inc L−アミノ酸の製造法
RU2496867C2 (ru) 2011-04-25 2013-10-27 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО "АГРИ") Способ получения l-аминокислоты семейства глутамата с использованием коринеформной бактерии
RU2011134436A (ru) 2011-08-18 2013-10-27 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО "АГРИ") Способ получения l-аминокислоты с использованием бактерии семейства enterobacteriaceae, обладающей повышенной экспрессией генов каскада образования флагелл и клеточной подвижности
CN102351723A (zh) * 2011-08-30 2012-02-15 无锡荣丰生物工程有限公司 苏氨酸三效内循环连续蒸发结晶工艺
RU2012112651A (ru) 2012-04-02 2013-10-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО "АГРИ") САМОИНДУЦИРУЕМАЯ ЭКСПРЕССИОННАЯ СИСТЕМА И ЕЕ ПРИМЕНЕНИЕ ДЛЯ ПОЛУЧЕНИЯ ПОЛЕЗНЫХ МЕТАБОЛИТОВ С ПОМОЩЬЮ БАКТЕРИИ СЕМЕЙСТВА Enterobacteriaceae
RU2550269C2 (ru) 2012-08-17 2015-05-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО "АГРИ") СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АРГИНИНА С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИИ СЕМЕЙСТВА Enterobacteriaceae, СОДЕРЖАЩЕЙ N-АЦЕТИЛОРНИТИНДЕАЦЕТИЛАЗУ С НАРУШЕННОЙ АКТИВНОСТЬЮ
EP2762571A1 (de) 2013-01-30 2014-08-06 Evonik Industries AG Mikroorganismus und Verfahren zur fermentativen Herstellung von Aminosäuren
RU2013118637A (ru) 2013-04-23 2014-10-27 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО "АГРИ") СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АМИНОКИСЛОТ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИИ СЕМЕЙСТВА ENTEROBACTERIACEAE, В КОТОРОЙ РАЗРЕГУЛИРОВАН ГЕН yjjK
JP2016165225A (ja) 2013-07-09 2016-09-15 味の素株式会社 有用物質の製造方法
RU2013140115A (ru) 2013-08-30 2015-03-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО "АГРИ") СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АМИНОКИСЛОТ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИИ СЕМЕЙСТВА Enterobacteriaceae, В КОТОРОЙ НАРУШЕНА ЭКСПРЕССИЯ КЛАСТЕРА ГЕНОВ znuACB
RU2013144250A (ru) 2013-10-02 2015-04-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО "АГРИ") СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АМИНОКИСЛОТ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИИ СЕМЕЙСТВА Enterobacteriaceae, В КОТОРОЙ ОСЛАБЛЕНА ЭКСПРЕССИЯ ГЕНА, КОДИРУЮЩЕГО ФОСФАТНЫЙ ТРАНСПОРТЕР
WO2015060314A1 (ja) 2013-10-21 2015-04-30 味の素株式会社 L-アミノ酸の製造法
RU2013147882A (ru) 2013-10-28 2015-05-10 Закрытое акционерное общество "Научно-исследовательский институт Аджиномото-Генетика" (ЗАО "АГРИ") СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АМИНОКИСЛОТ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИЙ СЕМЕЙСТВА Enterobacteriaceae, В КОТОРОЙ НАРУШЕН ПУТЬ ДЕГРАДАЦИИ ПУТРЕСЦИНА
RU2014105547A (ru) 2014-02-14 2015-08-20 Адзиномото Ко., Инк. СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ L-АМИНОКИСЛОТ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ БАКТЕРИИ СЕМЕЙСТВА ENTEROBACTERIACEAE, ИМЕЮЩЕЙ СВЕРХЭКСПРЕССИРУЕМЫЙ ГЕН yajL
RU2015114955A (ru) 2015-04-22 2016-11-10 Аджиномото Ко., Инк. Способ получения L-изолейцина с использованием бактерии семейства Enterobacteriaceae, в которой сверхэкспрессирован ген cycA
RU2015120052A (ru) 2015-05-28 2016-12-20 Аджиномото Ко., Инк. Способ получения L-аминокислоты с использованием бактерии семейства Enterobacteriaceae, в которой ослаблена экспрессия гена gshA
BR112018017227A2 (pt) 2016-02-25 2019-02-05 Ajinomoto Kk método para produzir um l-aminoácido
JP7066977B2 (ja) 2017-04-03 2022-05-16 味の素株式会社 L-アミノ酸の製造法
WO2019130723A1 (en) 2017-12-26 2019-07-04 Ajinomoto Co., Inc. Method of producing glycine by fermentation
WO2019212052A1 (en) 2018-05-04 2019-11-07 Ajinomoto Co., Inc. METHOD FOR PRODUCING L-METHIONINE USING A BACTERIUM OF THE GENUS Pantoea
EP3608409A1 (en) 2018-08-09 2020-02-12 Evonik Operations GmbH Process for preparing l amino acids using improved strains of the enterobacteriaceae family
US11053526B2 (en) 2018-08-09 2021-07-06 Evonik Operations Gmbh Process for preparing L amino acids using improved strains of the enterobacteriaceae family
BR112021005543A2 (pt) 2018-09-28 2021-06-29 Ajinomoto Co., Inc. método para produzir l-metionina
WO2020071538A1 (en) 2018-10-05 2020-04-09 Ajinomoto Co., Inc. Method for producing target substance by bacterial fermentation
JP2022516111A (ja) 2018-12-27 2022-02-24 味の素株式会社 腸内細菌科の細菌の発酵による塩基性l-アミノ酸またはその塩の製造方法
JP2022521544A (ja) 2019-02-22 2022-04-08 味の素株式会社 ydiJ遺伝子を過剰発現する腸内細菌科に属する細菌を用いたL-アミノ酸の製造方法
BR112021017870A2 (pt) 2019-04-05 2021-12-07 Ajinomoto Kk Método para produzir um l-aminoácido
EP4034668B1 (en) 2019-09-25 2024-04-17 Ajinomoto Co., Inc. Method for producing 2-methyl-butyric acid by bacterial fermentation
JP2022550084A (ja) 2019-09-25 2022-11-30 味の素株式会社 細菌の発酵によるl-アミノ酸の製造方法
US20240117393A1 (en) 2022-09-30 2024-04-11 Ajinomoto Co., Inc. Method for producing l-amino acid

Also Published As

Publication number Publication date
SU875663A1 (ru) 1982-09-15
US4278765A (en) 1981-07-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU190999B (en) Process for preparing l-treonint producing strains
US6297031B1 (en) Escherichia coli strain and method for producing L-threonine
US5175107A (en) Bacterial strain of escherichia coli bkiim b-3996 as the producer of l-threonine
US5705371A (en) Bacterial strain of escherichia coli BKIIM B-3996 as the producer of L-threonine
JP3880636B2 (ja) 発酵法によるl−グルタミン酸の製造法
EP0219027A2 (en) Process for producing amino acids
JPH02458A (ja) 発酵法によるl―イソロイシンの製造法
EP0229161B1 (en) Composite plasmids for amino acid synthesis
García et al. An improved method to clone penicillin acylase genes: cloning and expression in Escherichia coli of penicillin G acylase from Kluyvera citrophila
JP2000287695A (ja) シキミ酸の製造法
AU6737287A (en) Biogenetic cassette
JP3708543B2 (ja) ブチロベタイン/クロトノベタイン−l−カルニチン代謝のための遺伝子およびそのl−カルニチンの微生物学的生産への使用
CA2083407C (en) Microorganisms for the stabilization of plasmids
EP0080378A2 (en) L-tryptophan-producing microorganisms
US5405777A (en) Acetic acid assimilating gene and a method for preventing accumulation of acetic acid in culture medium
EP0397097B1 (en) Cultivation of transformed microorganisms
EP0312089B1 (en) Method for producing L-threonine
JPH0775579A (ja) ジアミノピメリン酸デカルボキシラーゼをコードする遺伝子を含むdna断片およびその利用
JPH062052B2 (ja) 遺伝子組換え大腸菌及びそれを用いるl‐フエニルアラニンの製造方法
RU2731897C1 (ru) Способ управления метаболизмом клетки
KR100838036B1 (ko) yjeO 유전자가 결손된 L-트립토판 생산 미생물 및이를 이용한 L-트립토판 제조방법
KR100838037B1 (ko) entC 유전자가 불활성화된 L-트립토판 생산 미생물 및이를 이용한 L-트립토판 제조방법
KR20090092438A (ko) L-트립토판을 생산하는 미생물 및 이를 이용한l-트립토판 생산 방법
JPS6188873A (ja) 形質転換菌及びl−トリプトフアンの製造法
Ifuku et al. Biotin production by using recombinant DNA technology

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee