HU179736B - Process for polymerizing alpha-olefines - Google Patents

Process for polymerizing alpha-olefines Download PDF

Info

Publication number
HU179736B
HU179736B HU78MO1016A HUMO001016A HU179736B HU 179736 B HU179736 B HU 179736B HU 78MO1016 A HU78MO1016 A HU 78MO1016A HU MO001016 A HUMO001016 A HU MO001016A HU 179736 B HU179736 B HU 179736B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
titanium
compound
catalyst component
reaction
catalyst
Prior art date
Application number
HU78MO1016A
Other languages
English (en)
Inventor
Umberto Scata
Luciano Luciani
Pier C Barbe
Original Assignee
Montedison Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from IT23984/77A external-priority patent/IT1107740B/it
Priority claimed from IT2534477A external-priority patent/IT1114821B/it
Application filed by Montedison Spa filed Critical Montedison Spa
Publication of HU179736B publication Critical patent/HU179736B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F4/00Polymerisation catalysts
    • C08F4/02Carriers therefor
    • C08F4/022Magnesium halide as support anhydrous or hydrated or complexed by means of a Lewis base for Ziegler-type catalysts
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S526/00Synthetic resins or natural rubbers -- part of the class 520 series
    • Y10S526/908Containing catalyst of specified particle size

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás α-olefinek, előnyösen etilén vagy propilén polimerizációjára olyan katalizátor jelenlétében, amely
A) alumínium-trialkil-vegyületnek, illetve ennek aromás savészterrel képzett addiciós termékének és
B) gömbalakú részecskék formájában levő, magnézium-diklorid hordozóhoz kémiailag kötött elektrondonor-vegyületet és négy vegyértékű titán-halogenidet tartalmazó katalizátorkomponensnek reakciótermékéből áll.
Nagy aktivitású és sztereospecifikus hatású polimerizációs katalizátorok szabályos térszerkezetű a-olefinek előállításához már ismeretessé váltak. Ilyen katalizátorok lényeges komponense valamely elektrondonor-vegyülettel részben komplexbe vitt alumínium-trialkilvegyület és egy halogéntartalmú négy vegyértékű titánvegyiilet, előnyösen valamely elektrondonor-vegyülettel komplexbe vitt formában, amely magnézium-dihalogenid hordozón van. Néhány ilyen katalizátortípust ismertet az 1 387 890 számú brit szabadalmi leírás.
Az eddig ismertté vált fokozott sztereospecifikus hatású és aktivitású katalizátorok azonban néni tették lehetővé szabályozott szerkezetű olyan polimerek előállítását, amelyek viszonylag szűk szemcseméreteloszlás mellett szabadonfolyós (a kapott polimer alacsony folyási indexű, ASTM 1895—69/A szerint mérve 12 mp alatti) részecskék alakjában képződnek. Az ismert katalizátorokkal készült polimerek szemcseméreteioszlása általában tág és nincsenek szabadfolyós állapotban.
Az idézett brit szabadalmi leírás szerint előállított polimerrészecskék főtömegükben 1000 és 100 mikron közötti méretűek. Számottevő arányban azonban olyan frakciót tartalmaznak, amely részben 1000 mikron feletti, részben 100 mikron alatti szemcsénagyságú.
Műszaki szempontból fontos feladatot jelent fokozott aktivitású és sztereospecifikus hatású katalizátorok előállítása, amelyekkel szűk szemcseméreteloszlású szabadonfolyós polimerrészecskék állíthatók elő.
A 3 953 414 számú amerikai egyesült államokbeli 10 szabadalmi leírásban leírt polimerizácíós katalizátorok olyan olefinpolimerek előállítását teszik lehetővé, amelyek meghatározott szemcseméreteloszlás mellett gömbalakú részecskék alakjában képződnek. Az ilyen katalizátorok aktivitása és sztereospecifikus tulajdonsága 15 azonban nem kellő mértékű. A szabadalmi leírás 2. példája szerint a propilén polimerizációja során elérhető maximális izotaktikus index 63,6, amely jóval alacsonyabb a találmányunk szerinti eljárással elérhető értéknél (találmányunk szerint az izotaktikus index minimá20 lis értéke 87).
A találmány célkitűzése fokozott aktivitású és sztereospecifikus hatású katalizátorok előállítása, amelyek alkalmasak szabályozott szemcseméreteloszlású olefin polimerrészecskék előállításához.
A találmány szerinti katalizátorokat úgy állítjuk elő'1 hogy valamilyen négyvegyértékű titánvegyületet 1—100 mikron közötti átlagos átmérőjű 100 m2/g-nál nagyobb, főként 200—700 m2/g fajlagos felületű, 0,25 ml/g-nál kisebb porozitású gömbalakú szemcsékből álló,
ClMgOC2H5 hordozóval reagáltatunk.
\79736
Az α-olefinek sztereospecifikus polimerizációjára alkalmas találmány szerinti katalizátorokat úgy állítjuk elő, hogy valamely a) titánvegyületet, b) a hordozóanyagot és c) valamely a titánvegyülettel addíciós vegyület képzésére alkalmas elektrondonor-vegyületet (vagy Lewis-bázist) reagáltatunk.
Különösen kiemeljük az ot-olefinek sztereospecifikus polimerizációjára alkalmas olyan katalizátorokat, amelyek valamely a) négyvegyértékű titán-halogenidet, b) ClMgOC2H5-ot, amelynek fajlagos felülete, illetve porozitása 200—700 m2/g, illetve 0,1—0,2 ml/g, és a részecskék legalább 80°/o-a 5—25, főként 8—20 mikron közötti szemcseméretű, és c) valamely elektrondonor-vegyületet — célszerűen oxigéntartalmú szerves vagy szervetlen savak főként aromás savak észtereit — tartalmazzák.
A katalizátorok előállítására különösen bevált titán-tetrahalogenid a titán-tetraklorid.
A hordozóanyagok tulajdonságainak általános jellemzésére a fajlagos felületi értéken és a porozitáson kívül felhasználhatjuk az ultrahang-vibrációval szemben mutatott ellenállóképességet, amely 3 watt h/l-nél nagyobb, célszerűen 30—70 watt h/1 értékhatárok közé esik.
Az ellenállóképességet ultrahanggal szemben a 3 953 414 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint határozzuk meg és mérjük. 25
A c) elektrondonor vegyületek közül előnyösek az aromás savak alkilészterei. Az észterek néhány tipikus példája a következő: alkilbenzoátok, alkil-toluátok és p-metoxibenzoesav-alkifészterek. Különösen kiemeljük az etil-benzoátot, metil-toluátot és a p-metoxibenzoesav-metilésztert. Az észterek felhasználhatók Lewis-sav-halogenidekkel alkotott adduktumok alakjában is. Ilyen Lewis-sav-halogenidek például az alumínium- és ón-halogenidek, főként az alumínium-klorid.
Az aromás-észterek in situ is előállíthatok oly módon, hogy a ClMgOC2H5 hordozóanyag —OC2H5-csoportját és az aromás savhalogenid halogénatomját kicseréljük. Erre a célra például benzoilkloridot használhatunk fel.
A katalizátor sztereospecifikus tulajdonságai javíthatók, ha célszerűen kevés fenollal, főként orto-helyzet- 40 ben helyettesített fenollal kevert aromás észtereket alkalmazunk. A ej elektrondonor-vegyületet előnyösen a titán-vegyülettel való reagáltatás előtt reagáítatjuk a hordozóanyaggal. Lehetséges azonban mind a titánvegyület, mind a hordozóanyag és az elektrondonor- 45 vegyület egyidejű reagáltatása. További eljárásváltozat szerint a titán-vegyületet először a hordozóanyaggal reagáítatjuk, majd a kapott szilárd reakcióterméket az elektrondonor-vegyülettel kezeljük. A titán-vegyület addíciós vegyület alakjában is reagáltatható az elektrondonor-vcgyülettel.
Az a), b) és c) katalizátorkomponenseket olyan körülmények között reagáítatjuk, hogy a reakcióelegyből elkülönülő szilárd termékben az elektrondonor-vegyület mennyisége 1 grammatomsúlynyi magnéziumra számítva 55. 1 mólnál kevesebb, főként 0,1 és 0,3 mól legyen.
Az elektrondonor-vegyület és a titán-vegyület mól/g atom aránya 0,2—2, célszerűen 0,5—1,5.
A katalizátor aktivitását és sztereospecifikus hatását javíthatjuk, ha a katalizátorkomponensben levő négy- 60 vegyértékű titán-halogenid kevesebb mint 50 súly'/ó-a extrahálható, 80 °C-on titán-tetrakloriddal (nemkötött titán-vegyület). Az extrahálható titán-vegyület mennyisége célszerűen 20 süly%-ná1 kevesebb. (A kötött titán-tetrahalogenid mennyisége legalább 80 sú!y%.) 65
A hordozóanyag Mg—OC2H5 kötést tartalmazó vcgyületét és a négy vegyértékű halogénezett titán-vegyületet úgy reagáítatjuk, hogy a kapott magnézium-dihalogenid a titán-vegyületet kémiailag kötött állapotban 5 tartalmazza. A reakciófeltételeket tehát úgy választjuk meg, hogy ez. a reakció a lehető legteljesebb mértékben menjen végbe.
A hordozóanyagot, a halogéntartalmú titán-vegyületet, így a titántetrakloridot és az elektrondonor-vegyü10 letet tehát úgy reagáítatjuk, hogy a képződő magnézium-dihalogenid kémiailag kötött állapotban tartalmazza mind a titán-vegyületet, mind az elektrondonor-vegyületet.
A titán-vegyület és az elektrondonor-vegyület kémiai 15 kötése a magnézium-dihalogenidhez különböző fizikai, illetve kémiai elemzéssel bizonyítható. Ezek közül felsoroljuk az infravörös spektrumot, a Raman-spektrumot ésextrakciót oldószerekkel.
A találmány szerinti katalizátor előállítása során azt 20 találtuk, hogy a titán-vegyület és a hordozóanyag reakcióterméke, amely adott esetben a c) elektrondonorvegyületet tartalmazza, a hordozóanyag szerkezetét és 90—700 m2/g közötti fajlagos felületi értékét megtartja.
A reakciótermék porozitása valamivel nagyobb, rendszerint 0,2—0,3 ml/g.
A fentiekkel analóg módon a találmány szerint lehetővé válik a hordozóanyag szerkezetét és tulajdonságait megtartó termékek előállítása, ha a titán-vegyülettel való reakció előtt a Mg—C2H5-kötést tartalmazó magnézi30 um-vegyületet olyan halogénezőszerrel reagáítatjuk, amely a hordozóanyag OC2H5 csoportjának halogénatommal való kicserélésére alkalmas. Ilyen halogéntartalmú vegyületek például a halogéntartalmú sziliéium-vegyületek, például a szilícium-tetraklorid, benzoil35 -klorid, alumínium-klorid, alumínium-alkil-monohalogenidek, vagy alumínium-alkildihalogenidek, bór-triklorid és foszfor-triklorid. Ilyen vegyületekkel történő reakció esetén magnézium-dihalogenidekhez jutunk.
Magnézium-dikloridot kapunk akkor is, ha mind a halogénezőszer, mind a hordozóanyag klóratomokat tartalmaz.
A halogénezöszert olyan mennyiségben használjuk, hogy a ClMgOC2H5 vegyület OC2H5-csoportjának és a halogénezőszer halogénatomjainak mólaránya általában 1 -nél alacsonyabb legyen.
A kiindulási hordozóanyag szerkezeti tulajdonsága — beleértve fajlagos felületét és porozitását — megtartható és magnézium-diklorid képződik a reakció során, ha például a ClMgOC2H5 képletű vegyületet szilícium-tetrakloriddal, alumínium-dikloriddal vagy egyéb halogénezőszerrel reagáítatjuk.
A CIMgOC2H5 vegyületet in situ magnézium-dihalogeniddé alakíthatjuk át, ha a CIMgOC2H5 vegyületet eredményező reakciót halogénezőszer vagyis magnézium-halogénkötés képzésére alkalmas vegyület jelenlétében reagáítatjuk.
Mindkét esetben — vagyis ha a katalizátort utólag titánvegyülettel reagáítatjuk, vagy a halogénezőszerrel történő reakció után — az elkészült katalizátor szűk szemcseméretcloszlású. A szemcseméret legalább 80 súly%-ban általában 5—25 mikron, főként 8—20 mikron.
Ha a. halogénezőszer hidrogén-ha'egcnid. például vízmentes sósavgáz, akkor a képződött termék a magnézium-dihalogenid és az alkohol vagy fenol adduktu-2179736 ma, amely reakció közben képződik. Az a-olefinek sztereospecifikus polimerizációjához alkalmas katalizátorkomponensek előállításánál az igy kapott adduktumot, a halogéntartalmú titán-vcgyülcttcl való rcagáltatás előtt, olyan vegyülettel reagáltatjuk, amely az adduktumból az alkohol vagy fenol csoporttal reagálni cs azt az adduktumból eltávolítani képes. Ilyen vegyület például valamely alumínium-írialkil, a szilícium-tetraklorid, az alumínium-triklorid vagy a benzoil-klorid. Más esetekben előnyösebb, ha az adduktumot közvetlenül a titán-vegyülettel reagáltatjuk aktív hidrogénatomtól mentes clektrondonor-vegyület jelenlétében, vagy az elektrondonor-vegyülctet komplex alakban reagáltatjuk az adduktummal, azzal a megszorítással, hogy a katalizátoron kötött elektrondonor-vegyület mennyisége 2 óra hosszat 80 °C-on titántetrakloriddal történő extrakció után legalább 0,5 mól és legfeljebb 3 mól elektrondonorvegyület/grammatom titán. A katalizátor fontos tulajdonsága tehát, hogy 50 súly%-nál, célszerűen 20 súlyánál kevesebb olyan titán-vegyületet tartalmazzon, amely 80 °C-on titántetrakloriddal extrahálható, azaz nem kötött titán-vegyület.
Ha a hordozóanyagot hidrogénhalogeniddel előkezeljük, akkor olyan katalizátort állíthatunk elő, amely nemcsak a kiindulási hordozóanyag szerkezetét tartja 25 meg, hanem nagyobb mennyiségben tartalmaz 80 C-on titán-tetrakloriddal nem extrahálható titán-vegyületet.
Ez olyan előny, amellyel a katalizátor halogén/Ti mólaránya csökkenthető és ennek megfelelően azonos katalizátoraktivitás mellett alacsonyabb halogéntartalmú polimerek állíthatók elő.
A halogénezőszerrel való reakció előtt a hordozóanyagot elektrondonor-vegyülettel kezelhetjük, vagy az elektrondonor-vegyület a halogénezési reakció közben lehet jelen, vagy a hordozóanyagot a halogénezési reak- 35 ció lezajlása után reagáltatjuk az elektrondonor-vegyülettel.
A ClMgOC2H5 vegyületből kiindulva az adduktumokat ismert módszerekkel állítjuk elő. Az egyik előnyös változat szerint vízmentes hidrogén-halogenidet vagy 40 ennek alkohollal vagy fenollal képzett keverékét ClMgOC2H5-tal reagáltatjuk, esetleg a reakciót a ClMgO2H5 vegyület előállítása közben folytatjuk le.
A reakciót általában valamely közömbös szénhidrogénes szuszpenzióban (hexán, heptán stb.) szobahőmér- 45 sékleten vagy még ennél is alacsonyabb hőmérsékleten végezzük, a felső hőmérséklethatár a szénhidrogén oldószer forráspontja. A reakciót a vízmentes hidrogén-halogeniddel szobahőmérsékletnél alacsonyabb hőmérsékleten , például 0 °C-on végezzük. 50
A ClMgOC2H5 vegyület OC2H5 -csoportjára számítva célszerűen 1 mól vízmentes hidrogén-halogenidet alkalmazunk.
A titán-vegyületnek és a magnézium-dihalogenid al- 55 koholtál vagy fenollal képzett adduktumának reakcióját elektrondonor-vegyület jelenlétében folytathatjuk le, vagy az elektrondonor-vegyülctet az adduktummal előreagáltatjuk, vagy az elektrondonor-vegyületet az adduktum képzése közben adagoljuk a reakcióelegyhez, 60 vagy az elektrondonor-vegyületet a ClMgOC2H5 vegyülettel az adduktummá való átalakítás előtt reagáltatjuk. A komplex alakban jelenlevő elektrondonor-vegyület mennyisége az adduktumban általában 1 mól alkoholra vagy fenolra számítva 0,05—1 mól. 65
A titán-vegyület és a hordozóanyag vagy a hordozóanyagnak alkohollal vagy fenollal képzett adduktuma közötti reakciót úgy végezzük, hogy a hordozóanyagot a folyékony titán-vegyületet vagy ennek valamely kö5 zömbös szénhidrogénben készült oldatát tartalmazó folyékony reakcióközegben szuszpendáljuk.
A reakciót előnyösen úgy végezzük, hogy reakcióközegként a folyékony titán-vegyületet alkalmazzuk.
A reakció hőmérséklete általában szobahőmérséklet10 tői 150 °C-ig terjed. A titán-tetrakloriddal történő reakciót forrásponthőmérsékleten vagy ennél alacsonyabb például 80—120 C közötti hőmérsékleten, célszerűen 1 lOés 135 °C közölt végezzük.
A szilárd reakcióterméket a folyékony reakcióközeg15 tői vagy a titán-vegyület feleslegétől olyan hőmérséklettartományban választjuk el, amelyben a titán-tetrakloriddal 80 °C-on extrahálható szennyező titán-vegyület a reakcióközegben oldva marad és a reakcióközeggel együtt eltávolítható.
Ha a reakcióközegként magát a titán-tetrakloridot alkalmazzuk, akkor a szilárd terméket 80 °C-náI magasabb hőmérsékleten választjuk le. Ennél alacsonyabb hőmérséklet is alkalmazható, ha a titán-tetraklorid mennyisége elegendő az alkalmazott titán-vegyület feleslegének kioldására is. Célszerűen a kezelést titán-tetrakloriddal egyszer vagy többször megismételjük.
A reakcióelegytől elkülönült szilárd terméket valamely közömbös szénhidrogénnel (hexán, heptán stb.) mossuk, ezáltal a reagálatlan titán-vegyület utolsó nyo30 mait is eltávolíthatjuk.
Az elektrondonor-vegyület és a hordozóanyag közötti reakciót — ha az elektrondonor-vegyületet a titánvegyület előtt reagáltatjuk — rendszerint úgy végezzük, hogy a hordozóanyagot az elektrondonor-vegyületet tartalmazó szénhidrogénben szuszpendáljuk és a reakciót szobahőmérséklettől 100 °C-ig terjedően, előnyösen 40—80 °C hőmérséklettartományban folytatjuk le.
A folyékony reakcióközegtől elkülönült szilárd reakcióterméket szénhidrogénnel mossuk, majd a titánvegyülettel reagáltatjuk.
A hordozóanyagot és a halogénezőszert oly módon reagáltatjuk, hogy a halogcnezőszerből vagy ennek oldatából álló folyékony közegben szuszpendált hordozóanyagot szobahőmérséklettől 150 °C-ig terjedő hőmérsékleten visszük reakcióba.
A reakcióelegyből elkülönült szilárd terméket ezután mossuk és egy elektrondonor-vegyülettel és/vagy egy titán-vegyülettel reagáltatjuk.
Az elektrondonor-vegyületet — mint már említettük — azonban a halogénezési reakció közben is adagolhatjuk.
A ClMgOC2H5 vegyület előállításánál — amely a gyakorlatban megegyezhet a hordozóanyag előállításával — úgy járhatunk el, hogy a megfelelő fémorganikus magnézium-vegyületet orto-kovasav-etilészterrel kicserélési reakcióba visszük.
A megfelelő fémorganikus vegyület in situ is előállítható, ha fém magnéziumot és szerves halogenidet reagáltatunk.
A kicserélési reakció közben a fémorganikus vegyület legalább egyik szerves csoportját átvisszük az orto-kovasav-etilészter-csoportra és az orto-kovasav-etilészter legalább egyik OC2H5-csoportját a magnézium-atomhoz kapcsoljuk.
A legcélszerűbb eljárásmód, ha egy lépésben a fém
-3179736 magnéziumot, a szerves halogenidet és az ortokovasav-etilésztert egymással reagáltatjuk.
Szerves halogénedként például a következőket soroljuk fel; metil-, etil-, η-butil-, n-amil-, η-oktil-, t-butil-, izobutil- és ciklohexil-kloridok és -bromidok, klór-benzol, o-klór-toluol, 2-klór-etilbenzol, vinil-klorid és benzil-klorid.
A szilícium-vegyületet rendszerint olyan mennyiségben alkalmazzuk, hogy az OC2H5-csoport és a magnézium g-atom aránya 1-nél nagyobb, így 3 :1—5 :1 legyen.
Célszerűen 1 g-atom magnéziumra számítva t—2 mól szerves halogenidet alkalmazunk.
A reakciót 50—250 °C, előnyösen 60—100 °C közötti hőmérsékleten folytatjuk le. A reagensek beadagolási sorrendje nem döntő, ennek ellenére célszerű, hogy ha a magnézium-halogenidet és szerves halogenidet adagoljuk a folyékony vagy oldat alakban levő szilícium-vegyülethcz.
Az előnyös reakcióközeg maga a szilícium-vegyület, vagy ennek szerves halogeniddel alkotott keveréke. A reakciót valamely inért hígítószer, így például alifás, cikloalifás vagy aromás szénhidrogén (hexán, heptán, benzol, toluol) jelenlétében végezzük.
A reakció elősegítésére jódot, alkil-jodidot, szerves halogenidet, így kaícium-kloridot, réz(I)-kloridot, ezüst-kloridot vagy mangán(II)-kloridot használhatunk. A fém magnéziumot por- vagy forgácsalakban alkalmazzuk.
Másik eljárási változat szerint szilícium-vegyületet C2H5MgCl vagy Mg(OC2H5)2 képletű Grignard-reagenssel reagáltatjuk.
A Grignard-reagenst és a Mg(OC2H5)2 képletű vegyületet ismert módon állítjuk elő. A Grignard-reagenst éteres közegben vagy apoláros oldószerekben, így szén- 35 hidrogénben visszük reakcióba. Megemlítjük például, hogy szénhidrogén-éter elegyben, így például toluol-n-butiléter elegyben előállított Grignard-reagenst alkalmazhatunk.
A kovasav-észter és a fémorganikus magnézium- 40 vegyület közötti reakciót azonos feltételek mellett végezzük, mint a magnézium, a szerves halogenid és a szerves kovasav-észterek reagáltatását.
Az ismert eljárások során ClMgOC2H5 képletű vegyület képződik. Ezt a vegyületet felhasználhatjuk a talál- 45 mány szerinti katalizátorok előállítására. Ilyen vegyület előállítását a 2 380 057, 2 442 053 számú amerikai egyesült államokbeli és az 591 440 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás ismerteti.
Utaltunk arra, korábban, hogy mind a fém magnézium, a szerves halogenid és a kovasav-észter, valamint a kovasav-észter és a ClMgOC2H5 vegyület közötti reakciót valamely halogénezőszer jelenlétében végezhetjük. A reakció végterméke a magnézium-dihalogenid gömbalakú részecskék alakjában, amelynek szerkezeti, felületi és porozitási tulajdonságait a korábbiakban már jellemeztük.
Ha halogénezőszerként hidrogén-halogenidet használunk, akkor a végtermék a magnézium-dihalogenid és az alkohol adduktuma, amely a reakció közben képző- 60 dik.
A találmány szerinti katalizátorok a periódusos rendszer II. vagy III. csoportjába tartozó fém valamely fémorganikus vegyületével reagáltatva különösen aktív katalizátorok olefinek polimerizációjához. Az ilyen ka- 65 talizátorokkal készült polimerek szabadon folyós részecskék alakjában képződnek, folyási számuk 25 másodpercnél alacsonyabb, főként 12—20 másodperc (ASTM 1895—69 előírás A módszer szerint mért 5 index).
Azt tapasztaltuk, hogy ha a katalizátor elektrondonorvegyü'etet tartalmaz és ha a fémorganikus alumíniumvegyületet részben elektrondonor-vegyülettel komplexbe vitt állapotban ko-katalizátorként alkalmazzuk, akkor 10 olyan katalizátorokhoz jutunk, amelyeknek fokozott aktivitása és sztereospecifikus hatása van az a-olefinek polimerizációja során. így például szabadonfolyós részecskék alakjában levő szűk szemcseméreteloszlású polipropilén előállítására nyílik lehetőség.
A fémorganikus alumínium-vegyülettel komplexképző elektrondonor-vegyület ugyanolyan vegyületcsoportba tartozik, mint a már leírt c) csoportba tartozó elektrondonor-vegyület.
Az elektrondonor-vegyület arányát előnyösen úgy 20 állítjuk be, hogy a fémorganikus alumínium-vegyület legalább 10%-a, inkább azonban 10—80%-a komplexalakban legyen. Az aromás savak alkilésztereit például a benzoesav- vagy a toluilsav észtereit különösen előnyösnek tartjuk.
Alumínium-trialkil-vegyületként például alumínium-trietilt, alumínium-triizobutilt alkalmazunk. A fémorganikus alumínium-alkil-vegyületek további konkrét képviselőit az 1 387 890 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás sorolja fel.
Az α-olefinek sztereospecifikus polimerizációjára alkalmas katalizátorok Al/Ti arányát általában 10 és 1000 között állítjuk be. 10 mól/ó-nál alacsonyabb Al/Ti arány használható elektrondonor-vegyület távollétében, vagy 20 mól%-nál kevesebbet használunk az alumínium-alkil-vegyületre számítva.
Az α-olefinek polimerizációs reakciókörülményeit a találmány szerinti katalizátorok jelenlétében a szokásos eljárásokkal végezzük.
A polimerizációt folyadék vagy gázfázisban, oldószerként valamely közömbös szénhidrogén (hexán, heptán) jelenlétében vagy távollétében hajtjuk végre.
Az alkalmazott polimerizációs hőmérséklet 40—150 °C, főként 50—90 °C.
A propilén kevés etilénnel alkotott keverékei különösen jól polimerizálhatok a találmány szerinti sztereospecifikus hatású katalizátorok jelenlétében.
Ha a találmány szerint előírt katalizátorokat alkalmazzuk, akkor az előállított polimerek folyási száma magas (általában 12—20 másodperc), szemcseméret50 eloszlása pedig szűk. A folyási számot ASTM 1895— 69/A szabvány szerint határoztuk meg. A részecskéknek több mint 50%-a 100—500 mikron közötti méretű. Az 50 mikron alatti és a 100 mikron feletti részecskék száma elhanyagolhatóan csekély.
A következő példákat a találmány szerinti eljárás részleteinek bemutatása céljából közöljük anélkül, hogy az oltalmi kört e példákra korlátoznánk.
1. példa
a) A katalizátor előállítása
12,2 g fém magnézium-pikkelyt, amely 0,297—0,5 mm részecskeméretű, 250 ml n-hexánnal 68 °C-on 1 óra hosszat 1000 ml-es lombikban extrahálunk, majd a
-4179736 kezelt fém-magnéziumot vízmentes nitrogéngázban szárítjuk. A magnéziumhoz fokozatosan 104,5 g tetraetil-ortoszilikátot adagolunk, a szuszpenziót 65 '‘C-ía melegítjük és 0,2 ml metil-jodidos jódoldatot (2 g jód 10 ml metil-jodidban) adunk reakciógyorsítóként. Az 50,9 g 5 n-butil-kloridból és 100 ml n-hexánból álló elegyet 45 perc alatt csepegtetjük be. A hőmérsékletet 70 C-on 6 óra hosszat tartjuk és a reakció közben képződött hőt elvezetjük. A kezeit terméket hatszor 50 °C-on 200—200 ml n-hexánnal mossuk, majd mindenkor dekantáljuk. 10 A képződött szilárd terméket 50 °C-on vákuumban szárítjuk. 60 g szilárd terméket nyerünk, amelynek analízise a következő (súly%-ban kifejezve): Mg= 18,65%, Cl=27,05%.
A termék fajlagos felülete (B. E. T. módszerre! Sorpto- 15 matic 1860 készülékben, gyártómű C. Erba) meghatározva 550 nr2/g, a termék porozitása 0,156 ml/g.
13,1 g száraz terméket 4,67 g (33,3 mmól) benzoil-kloridot tartalmazó 200 ml vízmentes n-hexánban szuszpendálunk és 2 óra hosszat 60 °C-on reagáltatjuk. A szű- 20 rés után kapott szilárd terméket szobahőmérsékleten n-hexánnal kétszer mossuk, a mosáshoz 200—200 ml hexánt alkalmazunk.
A kapott szilárd terméket 120 °C-on 2 óra hosszat
110 ml titán-tetrakloriddal kezeljük. 25
A reakció lezajlása után a titán-tetrakloridot 120 ϋοη szűréssel kinyerjük, a szilárd terméket n-hexánnal 65 °C-on mossuk, míg a szűrlet kloridion reakciója negatív lesz.
Analízis: Ti=l,85%, Mg = 20,7%, Cl=70%. 30
b) A propilén polimerizációja
5,05 mól alumínium-butil-keveréket (54,4 mól% Al-tri-i-butilból és 45,5 mó)% Al-tri-n-butilból áll) szobahőmérsékleten 1,69 mmól (254 mg) p-toiuilsav-metilészterrel 80 ml vízmentes n-heptánban 5 percig reagáltatunk. 30 ml így kapott oldatot 50 ml vízmentes n-hexánnal hígítjuk, majd a hígított oldatot 79 mg a) szerint előállított katalizátorral (1,43 mg titáníartalom) 5 percig 40 reagáltatjuk. A szuszpenziót nitrogén-atmoszférában 2,5 liter térfogatú savállóacél autoklávba adagoljuk, amelyet mágneses csavarkeverővei és termoelemmel szerelünk fel. Az autoklávba 870 ml 40 °C-on propilénnel telített n-hexánt adunk. Propilén folyamatos áramoltatása köz- 45 ben fokozatosan 50 ml alumínium-butil és p-toluilsav-metilészter maradékrészét hozzáadjuk. Az autokláv lezárása után 300 Nml hidrogént vezetünk be, a hőmérsékletet 60 °C-ra emeljük és ezzel egyidejűleg 9 atm nyomásig propilént adagolunk az autoklávba. A poli- 50 merizációs reakció közben a nyomást konstans értéken tartjuk folyamatos monomer adagolással.
óra eltelte után a polimerizációt gyorshűtéssel megállítjuk és a polimer szuszpenziót gáztalanítjuk. Az oldószert a polimerből gőzzel kisztrippeljük és forró nitro- 55 géngáz áramban 70 °C-on szárítjuk.
Ily módon 427 g száraz pikkelyes polimert kapunk, a hozam 292 000 g polipropilén/g Ti. A forrponthőmérsékletű n-heptánnal forrponton extrahálva a kapott termék az eredeti súly 90 súly%-a. 60
Az előállított polipropilén tulajdonságai a következők: határ-viszkozitás: 1,6 dl/g, folyási szám: 4,4 g/10 perc.
A polimer szemcseméreteioszlása (ASTM D 1921—63 módszer szerint): 65
Szitalyukbőség (mikron) súly%
2000 mikron felett 0,2
1000 mikron felett 1,0
500 mikron felett 5,2
177 mikron felett 80,6
105 mikron felett 7,8
55 mikron felett 4,0
55 mikron alatt 0,8
A polimer töltősúlya: 0,485 kg./liter (DIN 53 194 szerinti módszerrel), folyási száma: 16 másodperc (ASTM 1895—69/A módszer).
2. példa
a) A katalizátor előállítása
Az la) példa szerint 13,1 g fém-magnézium ortokovasav-etilészter és n-butil-klorid reagál tatásával kapott száraz terméket 3 g (20 mmól) etil-benzoátot tartalmazó 200 ml vízmentes n-hexánban szuszpendálunk, majd a szuszpenziót 2 óra hosszat 60 °C-on reagáltatjuk, majd az la) példa szerint feldolgozunk.
A szárított terméket kétszer titán-tetrakloriddal kezeljük, majd elemezzük.
Analízis: Ti=2%, Mg=18,65%, Cl=62,40%.
Fajlagos felület: 345 m2/g; porozitás=291 ml/g.
b) A propilén polimerizációja n-hexán oldószerben
Az lb) példa szerint71 mg(í,42mgTi-nak megfelelő) a) szerint előállított katalizátort alkalmazunk a poli35 merizációnál. 493 g pikkelyes száraz polimert kapunk, a hozam 347 000 g polipropilén/g Ti. A polimert n-heptánnal forrponton extraháljuk, a maradék 91 súly%.
A polimer jellemző tulajdonságai következők: határ-viszkozitás: 1,8 dl/g, folyási szám: 2,9 g/10 perc.
A polimer részecskeméretcloszlása:
Szitalyukbőség (mikron) súly%
2000 mikron felett 0,1
1000 mikron felett 0,6
500 mikron felett 1,0
177 mikron felett 89,1
105 mikron felett 5,5
53 mikron felett 2,7
53 mikron alatt 0,8
Töltősúly 0,505 kg/liter, folyási szám 15 másodperc.
3. példa
a) A katalizátor előállítása
53,5 g (2,2 grammatom) fém magnéziumot és 224 g (242 mól) n-butíl-kloridot és 459 g ortokovasav-etilésztert 400 ml hexánban reagáltatunk.
Az la) példában leírtaktól eltérően az n-butil-kloridot és az ortokovasav-etilésztert tartalmazó oldatot adagoljuk olyan fémmagnéziumhoz, amelyet jódkristállyal előaktiváltunk. A teljes beadagolási idő 45 perc, a hőmérséklet 70 °C. A hőmérsékletet további 6 óra hosszat
-511
C-on tartjuk. A kapott terméket n-hexánnaí 50 ’Con mossuk, és 50 ’C-on vákuumban szárítjuk. 264 g szilárd terméket kapunk, amelynek összetétele a következő: Mg= 16,7%, CI=33,9%, Si=0,55%.
A termék fajlagos felülete 450 m2/g, porozitása 0,157 ml/g.
12,35 g fenti szárított terméket 4,67 g (33,3 mmól) benzoil-kloriddal és 200 ml titán-tetrakloriddal 2 óra hosszat 130 °C-on reagáltatunk. A reakcióelegyet forrón szűrjük és az előbbivel analóg módon titán-tetrak'oriddal kezeljük. A terméket ismét forrón szűrjük és a mosást forró hexánnal addig folytatjuk, amíg a szűrlet kloridion reakciója negatív. A kapott terméket 40 ’C-on szárítjuk. A szárított termék elemzési adatai a következők: Ti= 1,4%, Mg=20,65%, 0=70,65%:
Fajlagos felület 385 m2/g, porozitása: 0,280 ml/g.
bj A propilén polimerizációja mg a) szerint előállított katalizátort alkalmazunk az lbj példa szerinti polimerizációhoz. A kapott 360 g pikkelyes polimer kihozatala 330 000 g polipropilén/g Ti. Ha a terméket forrponthőmérsékletű heptánnal extraháljuk 89,5 súly% maradékot kapunk. 25
A polimert a következő tulajdonságokkal jellemezzük: határ-viszkozitás: 1,9 dl/g, folyási szám: 2,3 g/10 perc.
A polimer részecskeméreteloszlása:
mikron súly%
2000 felett 1,4
1000 felett 10,0
500 felett 17,2
177 felett 34,6
105 felett 27,4
53 felett 8,0
53 alatt 0,9
Töltősúly 0,50 kg/liter, a folyási szám 18 másodperc.
4. példa aj A katalizátor előállítása
12,2 g (0,5 grammatom) fémmagnéziumot 104,5 g 45 (0,5 mól) ortokovasav-etilésztert és 150 mg réz(I)-klorid gyorsítót 130 ’C-ra melegítünk. Ehhez 0,2 ml olyan me· til-jodidos jód oldatot adunk, amelyet 2 g jód és 10 ml metil-jodid felhasználásával készítettünk. Az elegyhez 2 óra alatt 84,5 g (0,75 mól) klór-benzolt csepegtetünk. A belső hőmérséklet 160 “C-ra emelkedik. A művelet befejezése után a reakcióelegyet 160 °C-on még 5 óra hosszat reagáltatjuk. A kapott szilárd terméket 50 ’C-on háromszor toluollal mossuk, az egyes mosásnál 300— 300 ml toluolt, majd négyszer 200—200 ml hexánt hasz- 55 nálunk. Az igy kapott szilárd terméket 50 ’C-on vákuumban szárítjuk. A fenti módon 50,7 g száraz terméket nyerünk ki, amelynek összetétele a következő: Mg=21,95%, Cl=29,95%, Si=0,6%.
11,1 g szárított szilárd terméket 4,67 g (33,3 mmól) 60 benzoil-kloriddal és 110 ml titán-tetrakloriddal 2 óra hosszat 130 ’C-on reagáltatunk. A reakcióelegyet forrón szűrjük, 65 ’C-on hexánnal addig mossuk, amíg a szűrlet kloridion reakciója negatív lesz.
A szilárd terméket 40 ’C-on vákuumban szárítjuk, 65 elemzése a következő: Ti=l,25%, Mg=18,8%, Cl = =62,9%, Si=0,22%.
Fajlagos felület 94 m2/g, porozitás 0,24 ml/g.
b) A propilén polimerizációja mg aj szerint előállított szárított terméket alkalmazunk katalizátorként a propilén polimcrizációjára az lbj példával azonos feltételek között. 217 g pikkelyes 10 polimert kapunk, a hozam 248 000 g po!ipropi!én/g Ti. Forrásponthőmérsékletű heptánnal a polimert extraháljuk, a maradék 90 súly%.
A kapott polimer tulajdonságai a következők: határviszkozitás: 1,7 dl/g, folyási szám: 9,3 g/10 perc.
5. példa
a) A katalizátor előállítása
10,95 g (0,45 grammatom) fémmagnéziumhoz 60 ’Con 45 perc alatt 100 ml toluolban 42,2 g (0,45 mól) n-butil-kloridot és 52 g ortokovasav-tetraetilésztert adagolunk. Az elegyet 6 óra hosszat 60 ’C-on reagáltatjuk. A terméket hideg hexánnal mossuk. A kapott szilárd terméket 50 ’C-on vákuumban szárítjuk, ily módon 49,4 g száraz szilárd termékhez jutunk, melynek összetétele a következő: Mg =18,2%; Cl = 31,2%; Si = =0,42%.
A 12,35 g fenti szárított terméket 24 óra hosszat 60 ’C-on 169,8 g (1 mól) szilícium-tetrakloriddal és 3 g (20 mmól) etil-benzoáttal reagáltatunk. A szilícium-tetrakloridot 60 °C-on szűréssel eltávolítjuk, majd a terméket 65 ’C-on többször hexánnal mossuk. A mosott szilárd terméket kétszer 200—200 ml titán-tetrakloriddal 135 ’C-on és 1 óra hosszat kezeljük. A további mosást hexánnal 65 ’C-on addig végezzük, amíg a szűriet kloridreakciója negatív lesz.
A kapott szilárd szárított termék összetétele a következő: Ti=l,05%; 0=66,75%; Mg=20,3%; Si = =0,21%.
Fajlagos felület 302 m2/g, porozitás 0,27 ml/g.
b) A propilén polimerizációja mg a) szerint kapott katalizátort alkalmazunk az lbj példa szerint végzett polimerizációhoz. 220 g szabálytalan alakú és inhomogén eloszlású pikkelyes terméket kapunk, a hozam 318 000 g polipropilén/g Ti.
Forrásponthőmérsékletű heptánnal extrahálva 87 súly% maradékot kapunk.
A polimer jellemző tulajdonságai a következők: töltősúly: 0,4 kg/liter, határviszkozitás: 1,7 dl/g, folyási szám: 5,2 g/10 perc.
6. példa aj A katalizátor előállítása
32,5 g 3aJ példa szerint előállított MgClOC2H5 pikkelyes terméket 200 ml vízmentes hexánban szuszpendálunk, a szuszpenziót 0 ’C-ra hütjük és a szuszpenzióba 2 óra alatt 14,1 Nl/óra sebességgel sósavgázt buborékoltatunk. A sósavgáz adagolásának befejezése
-613 után a szuszpenziót 1 óra. hosszat 60 ’C-on tartjuk. A kapott terméket szobahőmérsékleten hexánnal addig mossuk, amíg a szűrlet kloridion reakciója negatív iesz. A kapott szilárd terméket 20 Hgmm nyomáson vákuumban 30 °C-on szárítjuk, amikor 34,8 g szárított terméket kapunk.
Analízis: Mg= 15,65%; Cl=50,55%; Si=0,07%.
14,2 g előbb kapott száraz terméket 24 óra hosszat 60 ’C-on 340 g (2 mól) szilícium-tetrakloriddal és 3 g (20 mmól) etil-benzoáttal reagáltatunk.
A termékből 25 ’C-on a szilícium-tetrakloridot kiszűrjük, a szilárd terméket ismételten hideg hexánnal mossuk. Mosás után 200 ml titán-tetrakloridban szuszpendáljuk és 2 óra hosszat 120 °C-on reagáltatjuk. A szuszpenziót forrón szűrjük és a kezelést megismételjük.
A terméket hideg hexánnal addig mossuk, míg a szűrlet kloridion reakciója negatív lesz. A kapott terméket 40 °C-on vákuumban szárítjuk. Az így kapott szárított termék elemzési adatai a következők: Ti = = 2,25%; Cl=66,45%; Mg= 16,35%.
Fajlagos felület 410 m2/g, porozitás 0,185 ml/g.
b) A propilén polimerizációja
Az lb) példa szerint 60 mg a) szerint kapott (1,35 mg Ti-t tartalmazó) katalizátort polimerizálunk. 412 g pikkelyes polimert kapunk, a hozam 305 000 g polipropilén/g Ti. Forrásponthőmérsékletű heptánnal extrahálva a polimert 89 súly% maradékot kapunk.
A polimer a következő tulajdonságokkal rendelkezik: határviszkozitás 2,1 dl/g, folyási szám 2,5 g/10 perc.
A polimer részecskeméreteloszlása:
mikron súly%
2000 felett 1,2
1000 felett 11,1
500 felett 14,0
177 felett 44,0
105 felett 27,3
53 felett 1,7
53 alatt 0,6
Töltősúly: 0,515 kg/liter; folyási szám: 16 másodperc.
7. példa
a) A katalizátor előállítása
A 4a) példa szerint előállított 32,5 g MgClOC2H5 pikkelyes terméket 11,52 g vízmentes etilalkoholt (0,25 mól) tartalmazó 150 ml n-hexánban szuszpendálunk. A szuszpenzióba 14,1 Nl/óra sebességgel 0 ’C-on 2 óra hosszat vízmentes sósavgází vezetünk be.
A sósavgáz bevezetése után a szuszpenziót 1 óra hoszszat 60 ’C-on melegítjük.
A kapott szilárd terméket hideg hexánnal mossuk, majd 30 ’C-on vákuumban 20 Hgmm nyomáson fokozatosan szárítjuk. A kapott 45,6 g szárított termék elemzési adatai a következők: Mg=11%; 0=37,65%; Si=0,1%.
20,3 g így kapott szilárd terméket 340 g (2 mól) szilícium-tetrakloriddal és 3 g (20 mmól) etil-benzoáttal 24 óra hosszat 60, ’C-on reagáltatunk. A reakció lezajlása után a szilícium-tetrakloridot 60 ’C-on kiszűrjük, a kapott szilárd terméket 60 °C-on hexánnal többször mossuk. A mosott terméket 200 ml titán-tetrakloridban szuszpendáljuk és 2 óra hosszat 130 ’C-on reagáltatjuk. A reakcióelegyet forrón szűrjük és az előbbi kezelést megismételjük, majd a terméket 65 °C-on hexánnal mossuk. Mosás után a kapott terméket 40 °C-on vákuumban szárítjuk. A termék elemzési adatai a következők: Ti=2,15%; Cl=63,4%; Mg=18,O5%; Si=0,23%.
% A propilén polimerizációja mg a) szerint előállított katalizátort alkalmazunk az lb) példa szerinti polimerizációs feltételek között a propilén polimerizációjára.
400 g pikkelyes polimert kapunk, a hozam 320 000 g polipropilén/g Ti. A polimert forrásponthőmérsékletű heptánnal extraháljuk, a kapott maradék 89,5 sűly%.
A polimer a következő tulajdonságokkal rendelkezik: határviszkozitás: 2,1 dl/g, folyási szám: 2,2 g/10 perc.
8. példa
a) A katalizátor előállítása
A 3a) példa szerint előállított 65,3 g MgClOC2H5 pikkelyes terméket 400 ml hexánban szuszpendálunk. A szuszpenzióba 14,1 Nl/óra áramlási sebességgel 0 ’Con 4 óra hosszat száraz sósavgázt vezetünk be. A sósavgáz adagolása után a szuszpenziót 1 óra hosszat 60 ’Con melegítjük.
A terméket szobahőmérsékleten hexánnal mossuk. Mosás után a terméket a 6a) példa szerint szárítjuk, a kapott 70,6 g szárított termék elemzési adatai a következők: Mg=15,85%; Cl=48,5%.
15,4 g előbbi terméket 340 g (2 mól) szilícium-tetrakloriddal és 4,05 g etil-benzoáttal (27 mmól) 2 óra hoszszat 25 ’C-on reagáltatjuk. A reakcióelegyet 18 óra hosszat 60 ’C-on melegítjük. A kezelés után 50 ’C-on a terméket kiszűrjük és többször 50 ’C-on heptánnal mossuk. A visszamaradt szilárd terméket szárítjuk, titán-tetrakloridban szuszpendáljuk és 2 óra hosszat 130 ’Con reagáltatjuk. A reakcióelegyet forrón szárítjuk, a szűrt terméket ismét titán-tetrakloriddal kezeljük. A kapott terméket néhányszor heptánnal 80 ’C-on mossuk, majd szárítjuk. A szárított termék elemzési adatai a következők: Ti=l,65%; Cl = 66,15%; Mg=19,80%; Si=0,19%.
A fajlagos felület 288 m2/g, porozitás 0,27 ml/g.
b) A propilén polimerizációja mg a) szerint előállított katalizátort alkalmazunk propilén polimerizációjára az lb) példa szerint. 296 g pikkelyes polimert kapunk, a kihozatal 280 000 g polipropilén/g Ti. A polimert forrásponthőmérsékletű heptánnal extraháljuk, a maradék 87 súly%.
A kapott polimer határviszkozitása 2,1 dl/g, folyási száma 2,5 g/10 perc.
9. példa
a) A katalizátor előállítása
12,2 g la) példa szerint előaktivált fémmagnéziumot °C-on 104,5 g ortokovasav-etilészterrel elkeverünk
V 4.
0,2 ml. metil-jodidos jód-Qldat jelenlétében. A metil-jodidos jód-oldatQt úgy készítjük, hogy 2 g jódot 10 ml metil-jodjdban feloldunk, A szuszpenzióhoz 51 g n-butil-klprirjot Jartalmazó 100 ml hexán-oldatot csepegtetünk, e^zpl egyidejűleg 70 °C-on 11,2 Nl/óra sebességgel 5 sósavgázt vezetünk be. Az n-butil-klorid hexános oldatát 1 óra hosszat adagoljuk, a sósavgáz bevezetésének teljes ideje 6 óra.
. A sós^vgáz adagolása után a szuszpenziót 1 óra hoszszat 7Q °C;Q.n keverjük, előtte azonban 100 ml hexánnal felhígítjuk. A kapott terméket 50 °C-on hexánnal többszöj·,mossuk. Szárítás után 76,3 g szilárd terméket kapunk,, melynek elemzési adatai a következők: Mg= = 14,5%'; Cl=40„85%; Si=0,16%, .' ’ ·· · ,16,? g előbbi, (érmékét 340 g (2 mól) szilícium-tetraklorid és( 3 g (20 mmól) etii-berjzoát keverékével ®) °Con 24 óra hosszat reagáltatjuk. A reakcióelegyet 55 °Con szűrjük, a szilárd maradékot szobahőmérsékleten többször hexánnal mossuk, majd 118 °C-on 2 óra hoszszat 110 ml titán-tetrakloriddal reagáltatjuk. A forró reakcióelegyet szűrjük és újabb titán-tetraklorid adagot adunk hpzzá és,2 óra hosszat 130 “C-on reagáltatjuk. A szűrést forrón végezzük, majd a terméket 65 °C-on hexánnal többször mossuk. A szilárd terméket szárítjuk, elemzési adatai a következők: Ti=2,2%; Cl=55,l%; Mg=22%;Si=0,21%.
k
A polimer részecskeméreteloszlása:
mikron súly%
2000 felett 0,1
1000 felett 0,2
500 felett 0,7
177 felett 90,2
105 felett 4,6
53 felett > .......... 3,1 .
53 alatt 1,1
Töltősúly: 0,51 kg/liter,. folyási szám 16 másodperc.
, v
b) A propilén polimerizációja ? 65 mg a) szerint előállított katalizátort alkalmazunk propilén polimerizációjára, az lb) példa szerint. 287 g polimert kapunk, a hozam 201 000 g polipropilén/g Ti. A polimert forrásponthőmérsékletű heptánnal extraháljuk, a maradék 87 súly%. A kapott polimer határviszkozitása 1,4 dl/g, folyási száma 11,6 g/10 perc.
10. példa
a) A ka.tali^átor^előállitása
e) Cseppfolyós propilén polimerizációja . - ; ,,,½
Vízzel és gőzzel hőszabályzott 150 literes autoklávba levegő kizárásával a következő komponenseket adagoljuk: 36 g lb) példa szerint készült alumínium-butil-keverék, amelyet 55,5 ml hexánnal hígítunk, 15 kg cseppfolyós propilén, majd - fokozatosan — keverés közben — 52 ml hexánban feloldott'10,9 g p-toluilsav-metilészter és 25 kg cseppfolyós propilén.: A bevitt propilén teljes mennyisége 40 kg. A hőmérsékletet 20 perc alatt 60 °C-ra emeljük és 0,7 g (17 mg Tirt tartalmazó) a) szerint előállított 200 ml hexánban szuszpendált katalizátort adagolunk. A hőmérsékletet az előbbi értéken tartjuk és nyomás alatt hidrogént vezetünk be 100 NI mennyiségben. < »>.·,« ...,..1 ° A hőmérséklet gyorsan .70 °C-ra emeIkedi k és 30 .atmoszféra nyomás alakul ki. 3 óra-hosszat reagáltatunk. Ekkor a polimerizációt megállítjuk, a polimer szuszpenziót vízre öntjük és az át- nem alakult monomert .egyensúlyi desztillációval eltávolítjuk. 5 kg pikkelyes száraz polimert kapunk, a hozam '286 000 g polipropilén/g Ti. A polimert forrásponthőmérsékleten heptánnal extraháljuk, az extrakciós maradék 93,5 súly%.. A polimer tulajdonságai a következők: határviszkozitás: 1,3 dl/g, folyási szám: 18,7 g/10 perc, t
A polimerben meghatározzuk a katalizátormaradék mennyiségét, amelynek alapján a következő adatokhoz jutunk: Ti=3,5 ppm; Mg=26 ppm; Cl=105 ppm.
A polimer részecskeméreteloszlása:
, ,13,1 g 1% példa, szerint előállított szárított terméket 20,0 ml vízmentes hexán oldatban feloldunk, amely 3 g (20 mmól/ etil-benzoátot és 1,22 g (1θ mmól) 2,6-dimetil-fenolt .tartalmaz. A sjzuszpenziót 60 °C-ra melegítjük és 2 óra hosszat reagáltatjuk. A kapott szilárd terméket szobahőmérsékleten kiszűrjük, majd kétszer 200—200 ml hexánnal mossuk.
A kapott szilárd terméket, az la) példa szerinti feltételek között titán-tetrakloriddal reagáltatjuk. A reagáltatott terptéket 65 °C-on hexánnal többször mossuk, majd vákuumban fokozatosan megszárítjuk. A szárított termék elemzési adatai: Ti=2,5%; 0=63,25%; Mg= =20%; Si=Q,21%.
mikron súly%
2000 felett
1000 felett 0,1
500 felett 0,8
177 felett 90,9
105 felett 4,8
53 felett 1,9
53 alatt 1,1
Töltősúly: 0,48 kg/liter, folyási szám: 16 másodperc.
.<
11. példa
a) A katalizátort a 2a) példa szerint készítjük.
b) A propilén polimerizációja
b) Az etilén polimerizációja hexánban mg (1,525 mg Ti-t tartalmazó) a) szerint előállított katalizátort alkalmazunk propilén polimerizációjára az lb) példa szerint. 456 g száraz pikkelyes polimert kapunk, a hozam 299 000 g polipropilén/g Ti. A polimert forrásponthőmérsékletű heptánnal extraháljuk, a maradék 91,5 súly%. A polimer elemzési adatai a következők: határviszkozitás: 2 dl/g, folyási szám: 2,4 g/10 perc.
14,3 mg 2a) példa szerint előállított katalizátort (Ti=2%, Mg== 18,65%, Cl =62,40%, fajlagos felületi =345 m2/g, porozítás =0,291 ml/g) 2 g alumínium-tri-izobutilt tartalmazó 1000 ml hexánban készült szuszpenzióban gyenge etilénáramban az lb) példában leírt 2,5 literes autoklávba adagolunk. A hőmérséklet gyorsan 85 °C-ra emelkedik, miközben 7,4 atm parciális nyomáson hidrogént, majd 6,6 atmoszféra nyomásig etilént vezetünk be.
-817
A polimerizációt 15 atm nyomáson végezzük, 4 óra hosszat 85 °C-on etilént vezetünk be. 214 g pikkelyes polimert kapunk, a hozam 748 000 g polietilén/g Ti. A polietilén folyási száma 7,8 g/10 perc, illetve 81,6 másodperc.
A polimer részecskeméreteloszlása:
mikron súly0
2000 felett 0,1
1000 felett 0,3
500 felett 30,1
177 felett 65,3
105 felett 2,1
53 felett 1,7
53 alatt 0,4
Töltősúly: 0,46 kg/liter, folyási szám: 23 másodperc.
12. példa
a) A katalizátor előállítása
A 6a) példa szerint előállított 14,2 g szilárd terméket (elemzési adatai: Mg=15,65%; 0 = 50,55%; Si = =0,07%) 60 ml n-oktánban 3 g etil-benzoáttal 60 °C-on 2 óra hosszat reagáltatunk.
A kapott szuszpenziót 200 ml titán-tetrakloridhoz adjuk és 120 °C-on 2 óra hosszat reagáltatjuk. Szűrés után a titán-tetrakloriddal való kezelést megismételjük. A mosást heptánna! 80 °C-on addig folytatjuk, míg a szűrlet kloridion-reakciója negatív lesz. A szilárd termék egy részét n-heptánban szuszpendáljuk, a megmaradt részt vákuumban 40 °C-on szárítjuk.
A szárított termék elemzési adatai a következők: Ti = 2,2%; Cl=60,8%; Si=0,13%; etil-henzoát=9%.
A termék fajlagos felülete: 410 m2/g, porozitása: 0,190 ml/g.
b) A propilén polimerizációja
A polimerizációt az lb) példa szerint hajtjuk végre, azzal az eltéréssel, hogy 0,6 ml a) szerint előállított katalizátorszuszpenziót használunk, amely 1,72 mg Ti-t tartalmaz.
430 g polimert kapunk, a kihozatal 250 000 g polipropilén/g Ti. A polimert forrásponthőmérsékleten n-heptánnal extraháljuk, a maradék 91,5 súiy%.
A kapott polimer szemcseméreteloszlása (ASTM D 1921—63 módszerrel):
J | ' mikron súly%
2000 felett 0,2
1000 felett 0,2
< 500 felett 55,6
177 felett 43,4
105 felett 0,3
53 felett 0,3
Töltősúly: 0,5 kg/liter.
13. példa
a) A katalizátor előállítása
Az előállítást a 12. példa szerint végezzük azzal az eltéréssel, hogy 2,8 g benzoil-kloridot 1 óra hosszat 60 °C-on reagáltatunk.
A kapott terméket titán-tetrakloriddal reagáltatjuk. A kapott szárított termék elemzési adatai a következők: Ti=2,05%; Cl=62,2%; Si =0,04%; etil-benzoát = 10%.
b) A propilén polimerizációja
A 126) példa szerint polimerizálunk. 473 g polimert kapunk, a kihozatal 222,220 g polimer/g Ti. Ha a polimert forrásponthőmérsékleten n-heptánnal extraháljuk, a kapott maradék 93 súly%.
Határviszkozitás: 2,5 dl/g.
A polimer szemcseméreteloszlása:
mikron súly%
2000 felett 0,9
1000 felett 1,8
500 felett 31,6
177 felett 64,6
105 felett 0,7
53 felett 0,3
Töltösúly: 0,52, folyási szám: 16 másodperc.
14. példa
a) A katalizátor előállítása
32,5 g 3a) példa szerint előállított ClMgOC2H5-ot a 6a) példa szerinti feltételek között sósavval reagáltatunk azzal az eltéréssel, hogy a reakciót 3 g etil-benzoát jelenlétében végezzük.
A kapott termék elemzési adatai a következők: Mg = 14,02%; Cl=38,98%; etil-benzoát = 17%.
A kapott terméket a 12. példa szerint titán-tetrakloriddal reagáltatjuk 110 °C-on.
A kapott szárított termék elemzési adatai a következők: Ti = 2,65%; Cl=59,8%; Si=0,l%; etil-benzoát = =9%.
b) A propilén polimerizációja
A polimerizációt a 126) példa szerint végezzük. 321 g polimert kapunk, a kihozatal 222,100 g polimer/g Ti.
15. példa
a) A katalizátor előállítása
16,8 g 9a) példa szerint kapott szilárd terméket (elemzési adatai: Mg=14,5%; Cl=40,83%; Si=0,16%) 60 ml n-oktánban 3 g etil-benzoáttal reagáltatjuk 1 óra hosszat 60 °C-on.
A kapott szuszpenziót 200 ml titán-tetrakloridhoz adjuk, 120 °C-on 2 óra hosszat reagáltatjuk. Szűrés után a titán-tetrakloriddal való kezelést megismételjük. A reagáltatott terméket heptánnal 80 °C-on többször mossuk, a termék egy részét heptánban szuszpendáljuk, a másik részét 40 °C-on vákuumban szárítjuk.
A szárított termék elemzési adatai a következők: Ti=2,2%; Cl=55,l%; Si=0,2%; etil-benzoát=8%.
b) A propilén polimerizációja
A 12b) példa szerint polimerizálunk. 287 g polimert kapunk, a kihozatal 201,000 g polimer/g Ti.
-919
16. példa
a) A katalizátor előállítása
37,7 g 7a) példa szerint előállított terméket (elemzési adatai: Mg=11%; 0 = 37,65%; Si=0,l%) 60 ml n-oktánban 1 óra hosszat 60 °C-on 3 g etil-benzoáttal reagáltatunk.
A kapott szuszpenziót 12. példa feltételei között titán-tetrakloriddal reagáltatjuk. A szárított termék elemzési adatai a következők: Ti = 1,8%; Cl =68,9%.
b) A propilén polimerizációja
A 12£>J példa szerint polimerizálunk. 350 g polimert kapunk, a kihozatal 296,000 g polimer/g Ti. A polimert forrásponthőmérsékleten n-heptánnal extraháljuk, az extrakciós maradék 91,5 súly%.

Claims (8)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás α-olefinek, előnyösen etilén vagy propilén polimerizációjára olyan katalizátor jelenlétében, amely
    A) alumínium-trialkií-vegyületnek, illetve ennek aromás savészterrel képzett addíciós termékének és
    B) gömb alakú részecskék formájában levő, magnézium-diklorid hordozóhoz kémiailag kötött elektrondonor-vegyületet és négyvegyértékű titán-halogenidet tartalmazó katalizátor komponensnek a reakciótermékéből áll, azzal jellemezve, hogy 1—100 μ. szemcseátmérőjű, legalább 90 m2/g fajlagos felületű és legfeljebb 0,3 g/ml porozitású B) katalizátorkomponenst alkalmazunk és a katalizátorkomponensben az elektrondonor-vegyület ék a titán mól/g atom aránya 0,2—2,0 és a katalizátorkomponens kötött titán-tetrahalogenidtartalma az eredetileg jelenlevő titánvegyületnek legalább 50 súly%-a és a B) katalizátorkomponenst négyvegyértékű titán-halogenidként: titán-tetraklorid, etil-benzoát, elektrondonor-vegyület, ClMgOC2H5 és adott esetben valamilyen halogénezőszer reakciója révén nyerjük. (Elsőbbsége: 1977. V. 25.)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan B) katalizátorkomponenst alkalmazunk, amelynek kötött titán-tetrahalogenid-tartalma az eredetileg jelenlevő titánvegyületnek legalább 80 súly%-a. (Elsőbbíége: 1977. V. 25.)
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosí tási módja, azzal jellemezve, hogy olyan B) katalizátorkomponenst alkalmazunk, amelynek titán-tetrakloriddal 80 CC hőmérsékleten történő kezelés után fajlagos felülete legalább 100 m2/g és porozitása legfeljebb 0,3 g/ml. (Elsőbbsége: 1977. V. 25.)
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan B) katalizátorkomponenst alkalmazunk, amelyet ClMgOC2H5-böJ úgy állítunk elő, hogy a titán-tetrakloriddal és az etil-benzoáttal történő reakció előtt a magnéziumvegyületet halogénezöszerrel is reagáltatjuk. (Elsőbbsége: 1977. V. 25.)
  5. 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan B) katalizátorkomponenst alkalmazunk, amelyet úgy állítunk elő, hogy etil-benzoátot először a ClMgOC2H5 és a halogénezőszer reakciótermékével, majd titán-tetrakloriddal reagáltatjuk. (Elsőbbsége: 1977. V. 25.)
  6. 6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a B) katalizátorkomponens előállításánál halogénezőszerként vízmentes sósavgázt alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1977. V. 25.)
  7. 7. Az 1—6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a B) katalizátorkomponenst úgy állítjuk elő, hogy titán-tetrakloridot, etil-benzoátot, ClMgOC2H5-t és vízmentes sósavgázt reagáltatunk. (Elsőbbsége: 1977. V. 25.)
  8. 8. Eljárás α-olefinek, előnyösen etilén vagy propilén polimerizációjára olyan katalizátor jelenlétében, amely
    A) alumínium-trialkií-vegyületnek, illetve ennek aromás savészterre] képzett addíciós termékének és
    B) gömb alakú részecskék formájában levő, magnézium-diklorid hordozóhoz kémiailag kötött elektrondonor-vegyületet és négyvegyértékű titán-halogenidet tartalmazó katalizátorkcmponensnek a reakciótermékéböl áll, azzal jellemezve, hogy 1—100 μ szemcseáimérőjű, legalább 90 m2/g fajlagos felületű és legfeljebb 0,3 g/ml porozitású B) katalizátorkomponenst alkalmazunk, amelyben az elektrondonor-vegyület és a titán móí/g atom aránya 0,2-2,0 és a katalizátor kötött titán-tetrahalogenid-tartalma az eredetileg jelenlevő titánvegyületnek legalább 50 súly%-a és a
    B) katalizátorkomponenst titán-tetrahalogenidként: titán-tetraklorid, etil-benzoát, elektrondonor-vegyület, CIMgOC2H5, adott esetben valamilyen halogénezőszer és adott esetben valamilyen alifás alkohol vagy fenol reakciója révén nyerjük. (Elsőbbsége: 1977. VIJ. 4.)
HU78MO1016A 1977-05-25 1978-05-24 Process for polymerizing alpha-olefines HU179736B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT23984/77A IT1107740B (it) 1977-05-25 1977-05-25 Catalizzatori per la polimerizzazione delle olefine
IT2534477A IT1114821B (it) 1977-07-04 1977-07-04 Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione delle alfa-olefine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU179736B true HU179736B (en) 1982-12-28

Family

ID=26328448

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78MO1016A HU179736B (en) 1977-05-25 1978-05-24 Process for polymerizing alpha-olefines

Country Status (24)

Country Link
US (2) US4220554A (hu)
JP (1) JPS53146292A (hu)
AR (1) AR224615A1 (hu)
AT (1) AT363680B (hu)
AU (1) AU522263B2 (hu)
BR (1) BR7803321A (hu)
CA (1) CA1131201A (hu)
DE (1) DE2822783A1 (hu)
DK (1) DK160834C (hu)
ES (1) ES470159A1 (hu)
FR (1) FR2392038A1 (hu)
GB (1) GB1603724A (hu)
GR (1) GR71591B (hu)
HU (1) HU179736B (hu)
IN (1) IN149940B (hu)
MX (1) MX150818A (hu)
NL (1) NL188851C (hu)
NO (1) NO155970C (hu)
PH (1) PH15383A (hu)
PL (1) PL119176B1 (hu)
PT (1) PT68077B (hu)
RO (1) RO76529A (hu)
SE (1) SE440225B (hu)
YU (1) YU39287B (hu)

Families Citing this family (205)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1603724A (en) * 1977-05-25 1981-11-25 Montedison Spa Components and catalysts for the polymerisation of alpha-olefins
IT1092448B (it) * 1978-02-09 1985-07-12 Montedison Spa Catalizzatori per la polimerizzazione delle alfa-olefine
JPS584925B2 (ja) * 1978-06-21 1983-01-28 日石三菱株式会社 ポリオレフインの製造方法
DE2848907A1 (de) * 1978-11-10 1980-06-12 Inst Khim Fiz An Sssr Katalysator fuer dimerisation, oligomerisation, mischpolymerisation und polymerisation von vinylmonomeren
DE3064564D1 (en) * 1979-04-30 1983-09-22 Shell Int Research Olefin polymerization catalyst compositions and a process for the polymerization of olefins employing such compositions
CA1141093A (en) * 1979-05-17 1983-02-08 Brian L. Goodall Olefin polymerization catalyst compositions and a process for the polymerization of olefins employing such compositions
US4379898A (en) * 1979-07-06 1983-04-12 Phillips Petroleum Company Polymerization catalysts
JPS5634707A (en) * 1979-08-30 1981-04-07 Toa Nenryo Kogyo Kk Alpha-olefin polymerization catalyst component, and its use
JPS5817204B2 (ja) * 1979-09-21 1983-04-05 宇部興産株式会社 α−オレフィンの重合法
JPS5817206B2 (ja) * 1979-10-11 1983-04-05 宇部興産株式会社 エチレンの重合法
JPS56136805A (en) * 1980-03-29 1981-10-26 Mitsui Petrochem Ind Ltd Titanium catalyst component for olefin polymerization
JPS5825363B2 (ja) * 1980-05-22 1983-05-27 宇部興産株式会社 α−オレフィン重合体の製法
EP0044735A3 (en) * 1980-07-21 1982-08-25 Imperial Chemical Industries Plc Transition metal composition, production and use
JPS5792006A (en) * 1980-11-28 1982-06-08 Toa Nenryo Kogyo Kk Solid containing magnesium
US4347162A (en) * 1981-03-06 1982-08-31 Euteco Impianti S.P.A. Catalyst for the polymerization of alpha-olefins
US4399055A (en) * 1981-05-01 1983-08-16 Mitsubishi Petrochemical Company Limited Carrier of catalyst and catalyst component composed of the carrier, for polymerization of olefins, as well as processes for production thereof
JPS57182304A (en) * 1981-05-07 1982-11-10 Nippon Oil Co Ltd Production of polyolefin
JPS57205408A (en) * 1981-06-11 1982-12-16 Toyo Sutoufuaa Chem:Kk Catalytic component for alpha-olefin polymerization and homopolymerization or copolymerization of alpha-olefin
JPS57205406A (en) * 1981-06-11 1982-12-16 Toyo Sutoufuaa Chem:Kk Catalytic component for alpha-olefin polymerization and homopolymerization or copolymerization of alpha-olefin
JPS57205409A (en) * 1981-06-11 1982-12-16 Toyo Sutoufuaa Chem:Kk Catalytic component for alpha-olefin polymerization and homopolymerization or copolymerization of alpha-olefin
JPS57205407A (en) * 1981-06-11 1982-12-16 Toyo Sutoufuaa Chem:Kk Catalytic component for alpha-olefin polymerization and homopolymerization or copolymerization of alpha-olefin
JPS5896607A (ja) * 1981-12-03 1983-06-08 Nippon Oil Co Ltd ポリオレフインの製造方法
FR2529209A1 (fr) * 1982-06-24 1983-12-30 Bp Chimie Sa Catalyseurs pour la polymerisation et la copolymerisation du propylene et procedes de polymerisation utilisant ces catalyseurs
EP0099772B2 (fr) * 1982-06-24 1991-11-13 BP Chimie Société Anonyme Catalyseurs pour la polymérisation et la copolymérisation de l'éthylène et procédés de polymérisation utilisant ces catalyseurs
FR2529207A1 (fr) * 1982-06-24 1983-12-30 Bp Chimie Sa Procede pour la preparation de supports de catalyseurs pour la polymerisation des alpha-olefines et supports obtenus
FR2529206A1 (fr) * 1982-06-24 1983-12-30 Bp Chimie Sa Procede de preparation de supports a base de chlorure de magnesium pour la preparation de catalyseurs de polymerisation des alpha-olefines et supports obtenus
FR2532649B1 (fr) * 1982-09-07 1986-08-29 Bp Chimie Sa Copolymerisation d'ethylene et d'hexene-1 en lit fluidise
US4532312A (en) * 1982-12-15 1985-07-30 Phillips Petroleum Company Polyolefin polymerization process and catalyst
JPS6031504A (ja) * 1983-07-29 1985-02-18 Nippon Oil Co Ltd ポリオレフインの製造方法
DE3342039A1 (de) * 1983-11-22 1985-05-30 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zum herstellen von homo- und copolymerisaten von (alpha)-monoolefinen mittels eines ziegler-natta-katalysatorsystems
IT1178466B (it) 1984-03-20 1987-09-09 Montedison Spa Catalizzatori per la omo e copolimerizzazione dell'etilene e polimeri ottenuti
US4544716A (en) * 1984-06-22 1985-10-01 Phillips Petroleum Company Polyolefin polymerization process and catalyst
JPS61254610A (ja) * 1985-05-07 1986-11-12 Mitsubishi Petrochem Co Ltd オレフイン重合用触媒成分
JPS623013U (hu) * 1985-06-24 1987-01-09
GB8521431D0 (en) * 1985-08-28 1985-10-02 Shell Int Research Spherical magnesium alkoxide particles
US4792640A (en) * 1986-04-18 1988-12-20 Lithium Corporation Of America Hydrocarbyloxy magnesium halides
US4698323A (en) * 1986-09-29 1987-10-06 Stauffer Chemical Company Transition metal catalyst component containing magnesium alkoxy alkoxides
US5278118A (en) * 1986-10-02 1994-01-11 Ausimont, S.P.A. Catalysts for the preparation of elastomeric olefinic copolymers
US4727051A (en) * 1986-12-15 1988-02-23 Stauffer Chemical Company Production of halide-and alkoxy-containing magnesium compositions
JPH082930B2 (ja) * 1986-12-26 1996-01-17 東燃株式会社 オレフイン重合用触媒成分の製造方法
JP2502107B2 (ja) * 1986-12-26 1996-05-29 東燃株式会社 オレフイン重合用触媒担体の製造方法
US4814312A (en) * 1986-12-26 1989-03-21 Toa Nenryo Kogyo Kabushiki Kaisha Method for production of catalyst component for olefin polymerization
US4820879A (en) * 1987-06-05 1989-04-11 Lithium Corporation Of America Preparation of hydrocarbyloxy magnesium halides
US5219961A (en) * 1987-07-30 1993-06-15 Ausimont S.P.A. Catalysts for preparing saturated elastomeric olefinic copolymers and terpolymers
US5143883A (en) * 1987-09-21 1992-09-01 Quantum Chemical Corporation Modified silica based catalyst
US5098969A (en) * 1987-09-21 1992-03-24 Quantum Chemical Corporation Propylene polymerization using modified silica based catalyst
US5145821A (en) * 1990-05-09 1992-09-08 Quantum Chemical Corporation Silica supported polymerization catalyst system
US5034365A (en) * 1990-05-09 1991-07-23 Quantum Chemical Corporation Silica supported polymerization catalyst
US4950630A (en) * 1987-11-30 1990-08-21 Toa Nenryo Kogyo, K.K. Method for production of catalyst component for olefin polymerization
US4960743A (en) * 1987-11-30 1990-10-02 Toa Nenryo Kogyo K.K. Method for production of catalyst carrier for polymerization of olefin
US5037789A (en) * 1990-03-23 1991-08-06 Quantum Chemical Corporation Non-supported catalyst
US5232998A (en) * 1990-05-09 1993-08-03 Quantum Chemical Corporation Olefin polymerization using silica supported catalyst
US5494872A (en) * 1992-04-03 1996-02-27 Toho Titanium Company, Ltd. Catalyst and solid catalyst component for preparing polyolefins with broad molecular weight distribution
US5424263A (en) * 1993-04-23 1995-06-13 Quantum Chemical Corporation Supported polymerization catalyst
US5547912A (en) * 1994-01-31 1996-08-20 Toho Titanium Co., Ltd. Solid catalyst component for polymerizing olefins and catalyst containing the same
IT1269931B (it) * 1994-03-29 1997-04-16 Spherilene Srl Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1274253B (it) * 1995-02-21 1997-07-15 Himont Inc Processo per la preparazione di componenti catalitici solidi per la polimerizzazione di olefine
US7049377B1 (en) * 1995-02-21 2006-05-23 Basell Poliolefine Italia S.R.L. 1,3-diethers and components and catalysts for the polymerization of olefins, containing said diethers
WO1996032426A1 (en) * 1995-04-10 1996-10-17 Dsm N.V. Method for the preparation of a catalyst suitable for the polymerisation of an olefine
US6051666A (en) 1995-04-10 2000-04-18 Dsm N.V. Method for preparing a catalyst suitable for polymerizing an olefin
US5817591A (en) * 1995-06-07 1998-10-06 Fina Technology, Inc. Polyolefin catalyst from metal alkoxides or dialkyls, production and use
US6864207B2 (en) * 1997-01-28 2005-03-08 Fina Technology, Inc. Ziegler-Natta catalyst for polyolefins
US6930071B2 (en) * 1997-01-28 2005-08-16 Fina Technology, Inc. Ziegler-natta catalyst for polyolefins
CZ34998A3 (cs) * 1997-02-17 1999-08-11 Pcd Polymere Gesellschaft M. B. H. Způsob přípravy pevného nosiče pro katalyzátory polymerace olefinů
KR100334167B1 (ko) * 1997-05-08 2002-11-22 삼성종합화학주식회사 알파-올레핀중합방법
GB2325004B (en) * 1997-05-09 1999-09-01 Samsung General Chemicals Co A catalyst for polymerization and copolymerization of olefins
IT1292107B1 (it) * 1997-06-09 1999-01-25 Montell North America Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1292108B1 (it) 1997-06-09 1999-01-25 Montell North America Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
IT1292109B1 (it) 1997-06-09 1999-01-25 Montell North America Inc Componenti e catalizzatori per la polimerizzazione di olefine
KR100240519B1 (ko) * 1997-09-11 2000-01-15 유현식 새로운 올레핀 중합용 킬레이트 촉매 및 이를 이용한 올레핀중합 방법
CN1255436C (zh) * 1997-12-23 2006-05-10 博里利斯技术有限公司 包括镁、钛、卤素和给电子体的催化剂组分、它的制备方法及用途
AU744327B2 (en) 1998-03-05 2002-02-21 Montell Technology Company B.V. Polybutene-1 (co)polymers and process for their preparation
ID23021A (id) 1998-03-23 1999-12-30 Montell Technology Company Bv Komponen-komponen katalis prapolimerisasi untuk polimerisasi olefin
KR100334165B1 (ko) 1998-04-17 2002-11-27 삼성종합화학주식회사 에틸렌 중합 및 에틸렌/α-올레핀 공중합용 담지촉매의 제조방법
KR100334164B1 (ko) 1998-04-17 2002-09-25 삼성종합화학주식회사 에틸렌 중합 및 에틸렌/α-올레핀 공중합용 TI/V 담지촉매의제조방법
ATE258192T1 (de) 1998-05-06 2004-02-15 Basell Poliolefine Spa Katalysatorbestandteile für die olefinpolymerisation
WO2000026259A1 (en) 1998-11-04 2000-05-11 Montell Technology Company Bv Components and catalysts for the polymerization of olefins
KR100705475B1 (ko) 1998-12-30 2007-12-20 삼성토탈 주식회사 올레핀 중합 및 공중합용 촉매
CA2331732A1 (en) 1999-03-15 2000-09-21 Basell Technology Company B.V. Components and catalysts for the polymerization of olefins
EP1088009B1 (en) * 1999-04-15 2006-08-02 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Components and catalysts for the polymerization of olefins
KR100524293B1 (ko) 1999-05-27 2005-10-26 삼성토탈 주식회사 에틸렌 중합 및 공중합용 촉매
KR100546499B1 (ko) * 1999-05-27 2006-01-26 삼성토탈 주식회사 에틸렌 중합 및 공중합용 촉매
KR20020037355A (ko) 1999-09-10 2002-05-18 간디 지오프레이 에이치. 올레핀의 중합 촉매
EP1086961A1 (en) * 1999-09-27 2001-03-28 Dsm N.V. Process for the preparation of a catalyst component for the polymerisation of an olefin
CN1167715C (zh) 1999-10-23 2004-09-22 三星阿托菲纳株式会社 用于烯烃均聚和共聚反应的改进的催化剂
KR100361224B1 (ko) 1999-12-01 2002-11-29 삼성종합화학주식회사 에틸렌 중합 및 공중합용 촉매의 제조방법
JP4574934B2 (ja) 2000-02-02 2010-11-04 バセル テクノロジー カンパニー ビー.ブイ. オレフィン重合用成分及び触媒
KR100351386B1 (ko) 2000-04-24 2002-09-05 삼성종합화학주식회사 초고분자량 폴리에틸렌 제조용 촉매 및 이를 이용한초고분자량 폴리에틸렌 제조방법
WO2001085803A2 (en) 2000-05-12 2001-11-15 Basell Technology Company B.V. Pre-polymerized catalyst components for the polymerization of olefins
KR100353960B1 (ko) 2000-05-31 2002-09-27 삼성종합화학주식회사 에틸렌 중합체 및 공중합체의 제조방법
KR100359932B1 (ko) 2000-06-15 2002-11-07 삼성종합화학주식회사 에틸렌 중합 및 공중합용 촉매
KR100387734B1 (ko) * 2000-06-17 2003-06-18 삼성종합화학주식회사 올레핀 중합용 촉매 및 중합방법
HUP0204041A3 (en) * 2000-10-13 2004-08-30 Basell Poliolefine Spa Catalyst components for the polymerization of olefins
KR100389476B1 (ko) * 2000-11-09 2003-06-27 삼성종합화학주식회사 에틸렌 중합체 및 공중합체 제조방법
KR100389475B1 (ko) * 2000-11-09 2003-06-27 삼성종합화학주식회사 에틸렌 중합 또는 공중합용 촉매의 제조 방법
KR100389477B1 (ko) * 2000-11-09 2003-06-27 삼성종합화학주식회사 에틸렌 중합체 및 공중합체 제조방법
KR100389962B1 (ko) * 2000-11-10 2003-07-02 삼성종합화학주식회사 에틸렌 중합 또는 공중합용 촉매의 제조 방법
KR100421551B1 (ko) * 2000-12-16 2004-03-09 삼성아토피나주식회사 올레핀 전중합 촉매 및 이를 이용한 올레핀 중합방법
US7067576B2 (en) * 2000-12-22 2006-06-27 Samsung Atofina, Co., Ltd. Flame retardant polypropylene resin composition
US20040082696A1 (en) * 2000-12-22 2004-04-29 Sok-Won Kim Polypropylene resin composition with improved surface hardness and scratch resistance properties
ATE305490T1 (de) * 2000-12-22 2005-10-15 Samsung General Chemicals Co Polyolefinharzzusammensetzung
EP1358223A4 (en) * 2000-12-22 2005-01-05 Samsung General Chemicals Co CHELATE CATALYST FOR OLEFIN POLYMERIZATION AND OLEFIN POLYMERIZATION METHOD USED
JP2004516365A (ja) * 2000-12-22 2004-06-03 バセル ポリオレフィン イタリア エス.ピー.エー. 多孔性ポリマーの製造方法およびそれから得られるポリマー
KR100421553B1 (ko) 2000-12-27 2004-03-09 삼성아토피나주식회사 알파 올레핀 중합 방법
US6841632B2 (en) * 2001-06-13 2005-01-11 Basell Poliolefine Italis S.P.A. Components and catalysts for the (co)polymerization of olefins
KR100530794B1 (ko) * 2001-06-21 2005-11-23 삼성토탈 주식회사 에틸렌 중합 및 공중합용 촉매
KR100496776B1 (ko) * 2001-06-21 2005-06-22 삼성토탈 주식회사 에틸렌 중합 및 공중합용 촉매
KR20040028674A (ko) * 2001-09-13 2004-04-03 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.피.에이. 올레핀 중합용 성분 및 촉매
KR100530795B1 (ko) * 2001-12-26 2005-11-23 삼성토탈 주식회사 에틸렌 중합 및 공중합 방법
JP2005519172A (ja) * 2002-03-08 2005-06-30 バセル ポリオレフィン イタリア エス.ピー.エー. オレフィンの重合方法
KR100892901B1 (ko) * 2002-05-29 2009-04-15 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 부텐-1 (공)중합체 및 이의 제조방법
CN1659190A (zh) * 2002-06-13 2005-08-24 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 乙烯共聚物的制备方法
US7141635B2 (en) * 2002-06-14 2006-11-28 Union Carbide Chemicals And Plastics Tech Catalyst composition and polymerization process using mixtures of selectivity control agents
US6657024B1 (en) 2002-09-03 2003-12-02 Fina Technology, Inc. Polymerization catalyst system using n-butylmethyldimethoxysilane for preparation of polypropylene film grade resins
JP4971633B2 (ja) * 2002-11-28 2012-07-11 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ ブテン−1共重合体およびそれらの製造方法
ES2420879T3 (es) * 2002-12-18 2013-08-27 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Componentes catalizadores para la polimerización de olefinas
US6767857B1 (en) * 2003-05-29 2004-07-27 Fina Technology, Inc. Process for forming a Ziegler-Natta catalyst system having a controlled morphology
WO2004106388A2 (en) * 2003-05-29 2004-12-09 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the preparation of a catalyst component and components therefrom obtained
WO2005005489A1 (en) * 2003-06-24 2005-01-20 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Catalyst composition and polymerization process using mixture of silane electron donors
US7078468B2 (en) * 2003-06-27 2006-07-18 Fina Technology, Inc. Polymerization catalyst system using di-sec-butyldimethoxysilane for preparation of polypropylene
US20050085601A1 (en) * 2003-10-15 2005-04-21 Kayo Vizzini Process for forming Ziegler-Natta catalyst for use in polyolefin production
WO2005030815A1 (en) 2003-09-23 2005-04-07 Dow Global Technologies Inc. Self limiting catalyst composition and propylene polymerization process
KR101109270B1 (ko) * 2003-09-23 2012-01-30 다우 글로벌 테크놀로지스 엘엘씨 디카르복실산 에스테르 내부 공여체를 갖는 자가 제한 촉매조성물 및 프로필렌 중합 방법
EP1668045B1 (en) * 2003-09-23 2012-10-03 Dow Global Technologies LLC Catalyst composition with monocarboxylic acid ester internal donor and propylene polymerization process
US7393910B2 (en) 2003-09-23 2008-07-01 Dow Global Technologies Inc. Catalyst composition for ethylene polymerization
EP1670833A1 (en) * 2003-09-23 2006-06-21 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Catalyst composition with mixed sca and propylene polymerization process
ATE547438T1 (de) 2003-09-23 2012-03-15 Union Carbide Chem Plastic Selbstlöschende katalysatorzusammensetzung mit monocarbonsäure als internem donator und propylenpolymerisationsverfahren
EP1678218A1 (en) * 2003-10-28 2006-07-12 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Components and catalysts for the polymerization of olefins
US20070282147A1 (en) * 2004-03-29 2007-12-06 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Magnesium Chloride-Based Adducts And Catalyst Components Obtained Therefrom
RU2006138604A (ru) 2004-04-02 2008-05-10 Базелль Полиолефин Италия С.Р.Л. (It) Компоненты и катализаторы для полимеризации олефинов
DE602005017489D1 (de) * 2004-06-16 2009-12-17 Basell Poliolefine Srl Komponenten und katalysatoren zur olefinpolymerisation
EP1661917A1 (en) * 2004-11-26 2006-05-31 Saudi Basic Industries Corporation (Sabic) Process for the preparation of a catalyst component for the polymerization of an olefin
US7067451B1 (en) * 2004-12-17 2006-06-27 Fina Technology, Inc. Soluble magnesium complexes useful for the production of polyolefin catalysts and catalysts prepared therewith
US7468339B2 (en) * 2004-12-17 2008-12-23 Fina Technology, Inc. Diketonate complex-derived catalysts useful for preparing polyolefins
KR20070118143A (ko) * 2005-03-30 2007-12-13 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 올레핀 중합용 촉매 성분
KR20070118144A (ko) * 2005-03-30 2007-12-13 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 올레핀 중합용 촉매 성분
KR20070118150A (ko) * 2005-03-30 2007-12-13 바셀 폴리올레핀 이탈리아 에스.알.엘 결정성 에틸렌 (공)중합체의 제조 방법
US20060240733A1 (en) * 2005-04-25 2006-10-26 Fina Technology, Inc. Fibers and fabrics prepared from blends of homopolymers and copolymers
US20060252636A1 (en) * 2005-05-05 2006-11-09 Fina Technology, Inc. Silica supported ziegler-natta catalysts useful for preparing polyolefins
US20070003720A1 (en) * 2005-06-22 2007-01-04 Fina Technology, Inc. Cocatalysts useful for preparing polyethylene pipe
US20070004875A1 (en) * 2005-06-22 2007-01-04 Fina Technology, Inc. Cocatalysts useful for improving polyethylene film properties
US20070004876A1 (en) * 2005-06-22 2007-01-04 Fina Technology, Inc. Cocatalysts for olefin polymerizations
CA2629788A1 (en) * 2005-11-15 2007-05-24 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Propylene-ethylene copolymers and process for their preparation
GB0523435D0 (en) * 2005-11-17 2005-12-28 Sinclair Pharmaceuticals Ltd Process
US7915342B2 (en) * 2005-11-28 2011-03-29 Fina Techology, Inc. Breathable films
US7445827B2 (en) * 2005-12-02 2008-11-04 Fina Technology, Inc. Polymer compositions for reduced shrinkage
AU2007238938B2 (en) 2006-04-12 2013-05-23 Ranya L. Alexander Compositions comprising pyruvate alkyl esters and uses thereof
EP1847555A1 (en) * 2006-04-18 2007-10-24 Borealis Technology Oy Multi-branched Polypropylene
CN100569734C (zh) * 2006-05-22 2009-12-16 中国科学院上海有机化学研究所 一类含杂原子的有机化合物及其在齐格勒-纳塔催化剂中的应用
EA013392B1 (ru) * 2006-05-24 2010-04-30 Сауди Бейсик Индастриз Корпорейшн Способ получения каталитического компонента для полимеризации пропилена
WO2007147714A1 (en) 2006-06-23 2007-12-27 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Magnesium chloroalkolate-based catalyst precursors
ATE556096T1 (de) * 2006-08-08 2012-05-15 Basell Poliolefine Srl Buten-1-copolymere
EP2051999A1 (en) * 2006-08-15 2009-04-29 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Process for preparing catalyst components for the polymerization of olefins
US7999047B2 (en) * 2006-09-25 2011-08-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Magnesium methoxide based catalyst precursors and catalyst components obtained therefrom
US8034735B2 (en) * 2006-11-21 2011-10-11 Basell Poliolefine Italia, s.r.l. Catalyst component for the polymerization of olefins
EP2097459A1 (en) * 2006-12-29 2009-09-09 Fina Technology, Inc. Succinate-containing polymerization catalyst system using n-butylmethyldimethoxysilane for preparation of polypropylene film grade resins
WO2008132035A1 (en) * 2007-04-27 2008-11-06 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Butene-1 terpolymers and process for their preparation
US8003741B2 (en) 2008-02-07 2011-08-23 Fina Technology, Inc. Ziegler-Natta catalyst
CN102149736A (zh) * 2008-09-08 2011-08-10 巴塞尔聚烯烃意大利有限责任公司 用于聚合烯烃的催化剂及其方法
US20110245070A1 (en) * 2008-12-24 2011-10-06 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst Components for the Polymerization of Olefins and Catalysts Therefrom Obtained
US7790819B1 (en) 2009-04-13 2010-09-07 Formosa Plastics Corporation, U.S.A. Bicyclic organosilicon compounds as electron donors for polyolefin catalysts
WO2011107371A1 (en) 2010-03-04 2011-09-09 Basell Poliolefine Italia Srl Catalyst components for the polymerization of olefins
US8835578B2 (en) 2010-03-04 2014-09-16 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
WO2011144431A1 (en) 2010-05-18 2011-11-24 Basell Poliolefine Italia Srl Process for the preparation of ultra high molecular weight polyethylene
US20130131293A1 (en) 2010-08-05 2013-05-23 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
BR112013002873A2 (pt) 2010-08-05 2016-05-31 Basell Poliolefine Srl componentes de catalisador para a polimerização de olefinas
US20130203948A1 (en) 2010-10-19 2013-08-08 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Process for the preparation of high purity propylene polymers
EP2630169A1 (en) 2010-10-19 2013-08-28 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Process for the polymerization of olefins
US9034783B2 (en) 2011-06-24 2015-05-19 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2583985A1 (en) 2011-10-19 2013-04-24 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2583983A1 (en) 2011-10-19 2013-04-24 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst component for the polymerization of olefins
EP2636687A1 (en) 2012-03-07 2013-09-11 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
US9815918B2 (en) 2012-03-19 2017-11-14 Formosa Plastics Corporation, U.S.A. Catalyst component for high activity and high stereoselectivity in olefin polymerization
EP2666792A1 (en) 2012-05-23 2013-11-27 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst component for the polymerization of olefins
EP2671894A1 (en) 2012-06-08 2013-12-11 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of butene-1
US8575283B1 (en) 2012-06-28 2013-11-05 Formosa Plastics Corporation, U.S.A. Heterocyclic organic compounds as electron donors for polyolefin catalysts
RU2615128C2 (ru) 2012-09-24 2017-04-04 Индийская Нефтяная Корпорация Лимитэд Металлоорганическое соединение в твердой форме, способ его получения и применение
JP6026661B2 (ja) 2012-09-24 2016-11-16 インディアン オイル コーポレーション リミテッド 触媒用前駆体を調製するプロセス、触媒組成物を調製するプロセス、触媒系を調製するプロセス、及び、オレフィンを重合するおよび共重合するうちの少なくとも一方である方法
EP2712875A1 (en) 2012-09-28 2014-04-02 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2757114A1 (en) 2013-01-18 2014-07-23 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2803678A1 (en) 2013-05-14 2014-11-19 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2803679A1 (en) 2013-05-17 2014-11-19 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP2966099B1 (en) 2014-07-08 2020-03-11 Indian Oil Corporation Limited Particle size distribution control through internal donor in ziegler-natta catalyst
US9593184B2 (en) 2014-10-28 2017-03-14 Formosa Plastics Corporation, Usa Oxalic acid diamides as modifiers for polyolefin catalysts
EP3268397B1 (en) 2015-03-10 2019-04-17 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
US10246532B2 (en) 2015-03-12 2019-04-02 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
WO2016156473A1 (en) 2015-04-01 2016-10-06 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
US10221256B2 (en) 2015-05-19 2019-03-05 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
BR112018002916B1 (pt) 2015-09-11 2022-01-25 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Processo para a preparação de componentes catalisadores para a polimerização de olefinas
US9777084B2 (en) 2016-02-19 2017-10-03 Formosa Plastics Corporation, Usa Catalyst system for olefin polymerization and method for producing olefin polymer
CN109071711B (zh) 2016-04-29 2021-03-26 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 用于烯烃聚合的催化剂组分
US11427660B2 (en) 2016-08-17 2022-08-30 Formosa Plastics Corporation, Usa Organosilicon compounds as electron donors for olefin polymerization catalysts and methods of making and using same
EP3523343A4 (en) 2016-10-06 2020-05-13 W.R. Grace & Co.-Conn. PROCATALYST COMPOSITION WITH A COMBINATION OF INTERNAL ELECTRON DONORS
CN109890852B (zh) 2016-11-18 2020-10-20 巴塞尔聚烯烃意大利有限公司 用于烯烃聚合的催化剂组分
US10822438B2 (en) 2017-05-09 2020-11-03 Formosa Plastics Corporation Catalyst system for enhanced stereo-specificity of olefin polymerization and method for producing olefin polymer
US10124324B1 (en) 2017-05-09 2018-11-13 Formosa Plastics Corporation, Usa Olefin polymerization catalyst components and process for the production of olefin polymers therewith
WO2018210665A1 (en) 2017-05-18 2018-11-22 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins
EP3837290B1 (en) 2018-08-14 2023-05-10 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Components and catalysts for the polymerization of olefins
BR112021008495A2 (pt) 2018-12-04 2021-08-03 Basell Poliolefine Italia S.R.L. processo para a preparação de um polímero de polipropileno.
EP3894448B1 (en) 2018-12-14 2023-01-18 Basell Poliolefine Italia S.r.l. Catalyst components for the polymerization of olefins
CA3121960A1 (en) 2019-02-20 2020-08-27 Fina Technology, Inc. Polymer compositions with low warpage
BR112021017834A2 (pt) 2019-04-11 2021-11-30 Basell Poliolefine Italia Srl Processo para a preparação de um polímero de propileno
JP7100775B2 (ja) 2019-07-03 2022-07-13 バーゼル・ポリオレフィン・イタリア・ソチエタ・ア・レスポンサビリタ・リミタータ オレフィン重合のための触媒成分
US12012476B2 (en) 2019-12-04 2024-06-18 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst for the polymerization of olefins
WO2024194125A1 (en) 2023-03-17 2024-09-26 Basell Poliolefine Italia S.R.L. Catalyst components for the polymerization of olefins

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3549717A (en) * 1968-02-28 1970-12-22 Gosei Chem Ind Co Ltd Process for the production of 1,5,9-cyclododecatriene
DE1770765A1 (de) * 1968-07-02 1971-11-18 Veba Chemie Ag Verfahren zur Polymerisation von Olefinen
US3670043A (en) * 1970-03-23 1972-06-13 Donald H Kubicek OLEFIN CONVERSION PROCESS USING COMPLEXES OF Ti, Zr AND Hf WITH ORGANOALUMINUM AS OLEFIN REACTION CATALYSTS
NL160286C (hu) 1971-06-25
US3953414A (en) * 1972-09-13 1976-04-27 Montecatini Edison S.P.A., Catalysts for the polymerization of olefins to spherically shaped polymers
IT969340B (it) * 1972-09-13 1974-03-30 Montedison Spa Catalizzatori per la polimerizza zione delle olefine a polimeri in forma sferica
IT1005486B (it) * 1974-02-15 1976-08-20 Montedison Spa Gomme termoplastiche e processo per la loro preparazione
IT1042180B (it) * 1975-08-29 1980-01-30 Montedison Spa Polimeri e copolimeri cristallini del propolene e procedimento per la loro preparazione
IT1042667B (it) * 1975-09-18 1980-01-30 Montedison Spa Catalizzatori per la polimerizzazione di olefine a polimeri in forma seroidale
IT1054410B (it) * 1975-11-21 1981-11-10 Mitsui Petrochemical Ind Catalizzatori per la polimerizzazione delle alfa olefine
IT1054584B (it) * 1976-01-30 1981-11-30 Montedison Spa Modificazione cristallina del cloruro di magnesio anidro
GB1603724A (en) * 1977-05-25 1981-11-25 Montedison Spa Components and catalysts for the polymerisation of alpha-olefins

Also Published As

Publication number Publication date
DE2822783C2 (hu) 1991-06-20
SE7805832L (sv) 1979-01-18
PT68077A (en) 1978-06-01
YU124278A (en) 1982-10-31
AU522263B2 (en) 1982-05-27
JPS53146292A (en) 1978-12-20
ATA373678A (de) 1981-01-15
JPH0131528B2 (hu) 1989-06-27
NL188851B (nl) 1992-05-18
FR2392038A1 (fr) 1978-12-22
AR224615A1 (es) 1981-12-30
BR7803321A (pt) 1979-01-02
AT363680B (de) 1981-08-25
PL119176B1 (en) 1981-12-31
IN149940B (hu) 1982-06-12
RO76529A (ro) 1981-11-04
PL207035A1 (pl) 1979-02-26
DK225478A (da) 1978-11-26
PH15383A (en) 1982-12-17
DK160834B (da) 1991-04-22
US4220554A (en) 1980-09-02
US4315835A (en) 1982-02-16
ES470159A1 (es) 1979-09-16
CA1131201A (en) 1982-09-07
NO781783L (no) 1978-11-28
NL7805523A (nl) 1978-11-28
AU3637778A (en) 1979-11-29
GR71591B (hu) 1983-06-17
PT68077B (en) 1979-11-21
NO155970B (no) 1987-03-23
NL188851C (nl) 1992-10-16
NO155970C (no) 1987-07-01
FR2392038B1 (hu) 1980-11-07
GB1603724A (en) 1981-11-25
SE440225B (sv) 1985-07-22
MX150818A (es) 1984-07-26
DK160834C (da) 1991-10-07
YU39287B (en) 1984-10-31
DE2822783A1 (de) 1978-12-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU179736B (en) Process for polymerizing alpha-olefines
US4400302A (en) Olefin polymerization catalyst compositions and a process for the polymerization of olefins employing such compositions
US4581342A (en) Supported olefin polymerization catalyst
US5854363A (en) (Omega-alkenyl) (cyclopentacarbyl) metallocene compounds
KR100310534B1 (ko) 신규의 메탈로센화합물 및 이것을 이용한 폴리올레핀의 제조방법
AU6727698A (en) Supported catalyst system, method for the production and use thereof in olefin polymerization
KR20010102300A (ko) 방향족 실란 화합물을 함유하는 알파-올레핀 중합 촉매계
CA1311741C (en) Preparation of olefin polymerization catalyst component
JPH07649B2 (ja) オレフィン重合用触媒成分の製造方法
AU623521B2 (en) Solid alpha-olefin polymerization catalyst components
US6355747B1 (en) Asymmetric silicon-bridged metallocenes useful as catalysts in the polymerization of α-olefins, process for their preparation and use of said metallocenes for the polymerization of α-olefins
US5480849A (en) Method for the preparation of a polymerizing catalyst component, a polymerizing catalyst component prepared by the method and its use
JPH0372952A (ja) 触媒担体
JP3193110B2 (ja) プロピレン重合体の製造法
US4968653A (en) Propylene polymerization catalyst
EP0558137B1 (en) Catalyst for the polymerization of olefins
HU215473B (hu) Eljárás alfa-olefinek térfajlagos polimerizálására szolgáló szilárd katalizátor előállítására, és alfa-olefinek polimerizálása ezek alkalmazásával
AU610576B2 (en) Transition metal composition
EP0677066A1 (en) Olefin polymerization catalyst
RU2124398C1 (ru) Компонент катализатора для полимеризации олефинов, способ его получения и катализатор для полимеризации олефинов
EP0262935B1 (en) Catalyst components for polymerization catalysts of alpha- olefines and a method for their production
US4349483A (en) Process for the preparation of aluminum trihydrocarbyls
KR100521458B1 (ko) 안사 메탈로센 촉매 및 그의 제조방법
US4870040A (en) Olefin polymerization catalysts from soluble magnesium alkoxides made from alkyl or aryl magnesium mixed with a branched or aromatic aldehyde
HU200787B (en) Process for producing catalyst component usable in olefin polymerization

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628