HU177557B - Process for preparing stable aequous sterile solution of cys-platinic/ii/-diamine-dichloride - Google Patents

Process for preparing stable aequous sterile solution of cys-platinic/ii/-diamine-dichloride Download PDF

Info

Publication number
HU177557B
HU177557B HU79BI583A HUBI000583A HU177557B HU 177557 B HU177557 B HU 177557B HU 79BI583 A HU79BI583 A HU 79BI583A HU BI000583 A HUBI000583 A HU BI000583A HU 177557 B HU177557 B HU 177557B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cis
platinum
solution
diamine dichloride
added
Prior art date
Application number
HU79BI583A
Other languages
English (en)
Inventor
Edmund Granatek
Gerald M Ziemba
Frederick L Grab
Original Assignee
Bristol Myers Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bristol Myers Co filed Critical Bristol Myers Co
Publication of HU177557B publication Critical patent/HU177557B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K33/00Medicinal preparations containing inorganic active ingredients
    • A61K33/24Heavy metals; Compounds thereof
    • A61K33/243Platinum; Compounds thereof

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás cisz-platina(II)-diamin-diklorid (ciszplatin) stabilizált vizes oldatainak előállítására.
A találmány értelmében úgy járunk el, hogy egy gyógyszerészeti szempontból elfogadható sav vizes elegyéhez milliliterenként 0,1 mg és 1,0 mg közötti mennyiségű ciszplatint adunk. A találmány szerinti eljárással előállított készítményt a rák-kemoterápia során injekcióként használjuk.
Az aatineoplazmatikus hatású vegyületek csoportjában a platina-vegyületek egyedi csoportot alkotnak. Rosenberg és munkatársai 1965-ben megállapították ezen vegyületek antibiofikus hatását, és azóta állatokkal végzett vizsgálatok során kiderült jelentős tumoreilenes hatásuk is [Rosenberg, VanCamp és Krigas, Inhibition of Cell Division in Escherichia coli by Electrolysis Products from a Platinám Elektródé; Natúré (London), 205, 698—699, 1965; Rosenberg, VanCamp, Trosko és Mansour, Platinum Compounds; A New Class of Potent Antitumor Agents, Natúré (London), 222, 385—386, 1969].
A fenti vegyületek szerkezetileg komplexként foghatók fel, a komplexben a platinaatom a központban helyezkedik el, körülötte pedig különböző elhelyezkedésben ciszvagy transz-helyzetben klóratomok vagy ammóniacsoportok vannak. Az I és.a II képletben bemutatjuk a .cisz-platina(II)-diamin-dikloridot, illetve a cisz-platina(IV)-diamiutetrakloridot, a két legalaposabban tanulmányozott platínavegyületet.
Az I képletű platinavegyület, a National Cancer Institute által klinikai j^sérWkre kiválasztott cisz-pHtina(II)-diamin-diklí^íd ji.^ratpmokat és az aminocsoportokat csak vízszintes síkban tartalmazza. A diamin-diklorid-komplex cisz-alakját Kauffmann szerint [Kauffmann, Inorganics Synthesis, Kleinberg szerkesztésében, McGraw-HilI Book Co., Inc., New York, 1963] az alábbi 5 reakciók értelmében állítjuk elő:
K2[PtCl4]+2NH3 NH4CL cisz[Pt(NH3)2Cl2]+2KCl
A National Cancer Institute klinikai kísérleteket végeztetett a United States Adopted Name (USAN) szerint ciszplatinnak nevezett vegyülettel rákkemoterápiás felhasználását illetően. A vegyület kémiája és gyógyszerészeti készítményként való előállítása kapcsán bizonyos információk megjelentek a Clinical Brochure-ban: CIS-PLATINUM (II) DIAMMINEDICHLORIDE (NSC—119875), Handeimann és munkatársai, Investigational Drug Branch, Cancer Therapy Evaluation Program, Division of Cancer Treatment, National Cancer Institute (1974. augusztus) 1—5. és 31—32. oldal. A Handelmann és munkatársai által közölt két utolsó oldalon a National Cancer Institute által a rákkemoterápiás felhasználást vizsgáló klinikai kísérletekhez a klinikusoknak adott ciszplatin készítményt ismerjük meg. A közlemény az alábbiakat tartalmazza:
NSC—119875 cisz-diamin-diklór-platina (II) Gyógyszerészeti készítmény mg/ampulía: mindegyik 20 ml térfogatú ampulla fehéres színű fagyasztva szárított anyagot tartalmaz. Mindegyik ampullában 10 mg NSC—119875 sorszámú anyag, 90 mg nátriumklorid, 100 mg mannit és a pH beállításához használt hidrogénklorid van.
Az oldat előkészítése mg/ampulla: ha az injekció előállításához (USP) 10 ml steril vizet adagolunk az ampullához, úgy a kapott oldat milliliteré 1 mg NSC—119875-öt, 10 mg mannitot és 9 mg nátriumkloridot fog tartalmazni olyan oldatban, amelynek pH-ja 3,5—4,5.
Tárolás: a száraz, fel nem nyitott ampullákat hűtött térben (4 °C és 8 C közötti hőmérsékleten) kell tárolni.
Stabilitás:
a 4 C és 8 °C között tárolt ampullák egy évig állandóak. A stabilitás kapcsán közölt adatok a két évig tartó stabilitási vizsgálatok során megváltozhatnak. A fehéres-sárgás színű oldat szobahőmérsékleten (22 °C) közönséges szobai fényen csak egy órán át stabil, fénytől védett körülmények között szobahőmérsékleten (22 °C) nyolc órán át állandó. 4 C és 8 °C között tárolva az oldatokat egy óra múlva csapadékképződés figyelhető meg.
Figyelmeztetés:
a fagyasztva szárított készítmények konzerválószereket nem tartalmaznak, így az oldat elkészítését követő nyolcadik óra után az oldatok kidobandók.
A fenti adatokat 1974 augusztusában a Clinical Drug Distribution Section, Drug Development Branch közli.
A fenti készítmény kapcsán néhány megjegyzést és további, klinikai felhasználását ismertető információkat olvashatunk például a következő helyeken: Cancer Chemotherapy Reports, I. rész, 57. kötet, 4. szám, 465—471. oldal, 1973; Cancer 30, 1451—1456, 1972. Az utóbbi közleményben a következőket olvashatjuk: „A kísérletben használt gyógyszert a Ben Venue Laboratories Inc., Bedford, Ohio, állította elő. A 10 mg cisz-diamin-diklőr-platinát, 10 mg száraz mannitot és 9 mg száraz nátrium-kloridot tartalmazó ampullákat a National Cancer Institute Cancer Therapy Evaluation Branch biztosította. A kapott sárgás fehér por alakú tennék 8—10 ml vízben könnyen oldódott, és az oldatot elkészítését követően azonnal injektáltuk.”
Az Annals of Internál Med., 86, 803—812, (1977) a ciszplatint DDP-nek nevezi, és a közleményben azt olvashatjuk, hogy „A DDP jelenleg kizárólag minősített szakemberek számára hozzáférhető kutatási gyógyszerként az Investigational Drug Branch-tól a National Cancer Institute útján a Cancer Therapy Evaluation Program-on keresztül. A terméket fehér színű, fagyasztva szárított porként adják olyan ampullákban, amelyek 10 mg DDP-t, 90 mg nátriumkloridot, 100 mg mannitot (USP) és a pH beállításához hidrogénkloridot tartalmaznak. Ha az injekciós (USP) felhasználáshoz 10 ml steril vízben oldjuk a terméket, úgy a kapott oldat milliliterenként 1 mg DDP-t, 10 mg mannitot és 9 mg nátriumkloridot fog tartalmazni.
A kapott oldat pH-ja 3,4—4,5. 22 °C hőmérsékleten az előállított oldat legalább nyolc órán át állandó.”
A fentiek során ismertetett készítményeket 4 °C és 8 °C közötti hőmérsékleten kell tárolnunk szilárd állapotban (azaz feloldás előtt), a feloldás művelete nehézkes, az oldatok 22 °C hőmérsékleten csak körülbelül 20 órán át használhatók. A helytelenül végzett feloldási művelet problémákat okozhat, és legjobb elkerülni. Ezen felül, mivel a ciszplatin vízoldékonysága csak körülbelül I mg/ml, ampullánként több mint 25 mg hatóanyagot tartalmazó ampullák előállítása fagyasztva szárítással nem lehetséges.
A jelen találmány-tárgya eljárás stabil, terápiásán elfogadható, intravénásán injektálható ciszplatin készítmény eiöálÉfására, amrly készítmény során nem kell fagyasztva szárítanunk, és a szárított terméket, újra oldanunk, amely készítmény nem igényel szállítás vagy tárolás során hűtést, és amellyel 50 mg vagy nagyobb mennyiségű dózisokat állíthatunk elő.
A találmány szerinti eljárást az alábbiakban részletesen ismertetjük.
A találmány szerinti eljárás során stabil steril vizes ciszplatin oldatot állítunk elő leforrasztott tartályban, például ampullában vagy fiolában, olyan dózisalakban, hogy az embernek intravénásán adagolható legyen. Az oldat milliliterenként 0,1 mg és 1,0 mg közötti mennyiségű, előnyösen 1,0 mg ciszplatint tartalmaz, az oldat pH-ja 2,0—3,0, előnyösen 2,3—2,7, legelőnyösebben 2,5. Az oldat pH-ját megfelelő mennyiségű nem toxikus, gyógyszerészeti és terápiás szempontból elfogadható sav adagolásával állítjuk be. Savként előnyösen erős ásványi savat, legelőnyösebben hidrogénkloridot használunk. Az oldat ezen felül adott esetben nem toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható, kloridionokra disszociáló sót tartalmaz olyan koncentrációban, amely megfelel 1—20 mg/ml, előnyösen 9 mg/ml nátriumkloríd koncentrációjának.
A találmány szerinti oldat mentes lehet bármely további vegyülettől, de adott esetben tartalmazhat szokásosan használt, veszélytelen, élettani szempontból elfogadható hígítóanyagot, előnyösen mannitot; a mannitot 2—150 mg/ml, előnyösen 10 mg/ml-es mennyiségben adagoljuk. A találmány szerinti eljárással előállított oldat hatása a nagyteljesítményű folyadékkromatográfiás (HPLC) mérés szerint kevesebb mint 10%-kal (általában kevesebb mint 4%-kal) csökken, ha egy hónapon át 56 °C hőmérsékleten tároljuk. A készítményhez adott esetben tartósító szereket is adagolhatunk.
A találmány szerinti oldat felhasználható a ciszplatinra érzékeny rosszindulatú tumorok növekedésének gátlására. A kezelés abban áll, hogy ilyen rosszindulatú tumorral rendelkező embernek intravénásán a fenti tumor növekedését hatásosan gátló mennyiségben stabil, steril vizes ciszplatin oldatot adagolunk, amely oldatot leforrasztott tartályban, például ampullában vagy fiolában tárolunk emberi intravénás injekcióra használható dózisalakban; az oldat milliliterenként 0,1 mg és 1,0 mg közötti mennyiségű, előnyösen 1,0 mg/ml ciszplatint tartalmaz, pH-ja 2,0—3,0, előnyösen 2,3—2,7 és legelőnyösebben 2,5; az oldat pH-ját megfelelő mennyiségű nem toxikus, gyógyszerészeti és terápiás szempontból elfogadható sav, előnyösen egy erős ásványi sav, legelőnyösebben hidrogénklorid adagolásával állítjuk be; az oldat adott esetben egy nem toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható, kloridionokra disszociáló vegyületet tartalmaz, amelynek koncentrációja megfelel 1 mg/ml és 20 mg/ml közötti mennyiségű, előnyösen 9 mg/ml nátriumkloridnak; az oldat vagy nem tartalmaz más vegyületet, vagy adagolhatunk hozzá szokásosan használt, veszélytelen, élettani szempontból elfogadható hígítóanyagot, előnyösen mannitot, 2 mg/ml és 150 mg/ml, előnyösen 10 mg/ml mennyiségben; az így előállított oldat a nagyfelbontású folyadékkromatográfiás mérés szerint hatásának kevesebb mint 10%-át (általában kevesebb mint 4%-át) veszti el, ha egy hónapon át 56 °C hőmérsékleten tároljuk.
A találmány szerinti eljárást a továbbiakban példákkal szemléltetjük.
1. példa
A ciszplatin injekció előállítása mg dtó-^fiamin-diklór-jdátiaa
Az alábbi Összetételű késáüöéayt állítjuk elő :
Vegyület ml-ben
1-ben cisz-diamin-diklórplatina (II) nátrium-klorid, USP mannit, USP hidrogénklorid, koncentrált, USA injekciós célra víz, USP
Megjegyzések:
0,0010 gA
0,0090 gA
0,0100 g pH 2,0-3,0-ra
B kiegészítve
1,0 ml-re
2. példa
1,00 gA
9,00 gA
10,00 g pH 2,0-3,0-ra
B kiegészítve 1000,0 ml-re
A) 100%-os bázis, az adagolt súlyt a megadott tisztaság szerint mérjük oly módon, hogy literenként 1,0 g 100%-os cisz-diamin-diklór-platina (II) tartalmú oldatot kapjunk.
B) 0,035 ml és 0,050 ml közötti mennyiségű 37%-os hidrogénklorid szükséges 1 g nátriumkloridra számítva a
2,5-es pH beállításához.
Figyelmeztetés: a cisz-diamin-diklór-platina (II) mérgező anyag, a Registry of Toxic Effects of Chemical Substances 1976-os kiadásában a 942. oldalon ismertetik. A TWAérték (legnagyobb, még nem mérgező koncentráció) az OSHA standard szerint 2 pg/m\
A fenti vegyülettel foglalkozók tanulmányozzák a fenti közleményeket, a tárgyhoz tartozó helyi közleményeket, és szabályokat, továbbá a kémiai karcinogénekre vonatkozó National Cancer Institute által kiadott biztonsági standardokat, továbbá a National Institute of Health Specifications adatait (Class II típus 1 biztonsági osztály). Ha a cisz-diamin-diklór-platinát (II) mérjük, dolgozunk vele, a reakcióedényekbe töltjük, előállítjuk, és a vegyületet tartalmazó edényeket forrasztjuk, úgy a megfelelő biztonsági intézkedéseket meg kell tennünk. Azok a dolgozók, akik ezzel a vegyülettel foglalkoznak, a fejet és az arcot védő nylon maszkkal, védőruhával, gumikesztyűvel és a környezeti szennyeződésektől védő MSA Ultra Filter légzőkészülékkel, vagy azzal azonos, kevesebb mint 50 pg/m3 TWA-értékkel rendelkező gázálarccal szerelendők fel. A steril oldatok szűrésekor a légzőmaszkot steril, fejet és arcot védő maszkkal, sebészeti gézmaszkkal és autós szemüveggel pótolhatjuk. Minden, ami véletlenül szennyeződött, zárt fémtartályban tárolandó megsemmisítésig.
A találmány szerinti termék kezelésekor, előállításakor és mérésekor a biztonsági intézkedéseket a fentiek értelmében nem tudjuk eléggé hangsúlyozni.
A cisz-diamin-diklór-platina (II) előállításakor kapott első termék fénytől védendő. Az ampullák kezelése és töltése diffúz, természetes vagy fluoreszcens fényben történik.
A találmány szerinti eljáráskor használt eszközöket az alábbiakban ismertetjük.
Reakcióedények: üveggel bélelt, keverővei ellátott nyomásálló tartályok. A 316 SS keverő előnyösen használható. A reakcióedény térfogata megfelel a sarzs térfogatának. A tartályban lévő folyadék mennyiségének meghatározásához mérőbot és kalibrációs görbe szükséges.
Mfflipore Membráné szűrőtartó: 316 SS. A szűrőtér a szükséges előszűrőkkel és 0,22 mikron pórusnagyságú végső sterilizáló szűrőlappal van ellátva.
Vezetékek: teflonból vagy Tygonból készülnek.
Az összes saválló acélból készült csatlakozó rész a 316 SS igényeknek kell hogy megfeleljen. Az összes eszközt úgy választjuk meg, tiogy használatukkor steril, pirogénincrites, részecskéktől mentes terméket kapjunk.
Ismertetjük az előállítás szabályait.
A) Az alábbi utasításokat egy olyan előállítási folyamat kapcsán ismertetjük, amely betáplálástól ampullázásig nyolc órát igényel. Az előállított termék ampullázás előtti tárolhatóságát a leírás idején még nem vizsgáltuk.
B) Az anyagok összekeverése (betáplálása) és a szűrés 20 során mindvégig 27+2 C hőmérsékletet biztosítunk.
1. Megfelelő tartályba az edény térfogatára számítva 80% mennyiségű injekció előállítására használható vizet (USP) töltünk.
2. Keverés közben hozzáadjuk a vízhez a nátriumklori25 dót. 10 percen át, vagy addig folytatjuk a keverést, míg a só feloldódik.
3. Erőteljes keverés közben a nátriumklorid oldat pH-ját 2,0 és 3,0 (előnyösen 2,5) értékre állítjuk be tömény hidrogénklorid adagolásával. A szükséges hidrogénklorid mennyiségére vonatkozóan lásd az előzőekben ismertetetteket. Az utolsó hidrogénklorid adagolást követően 10 percen át folytatjuk a keverést, majd ellenőrizzük az oldat pH-ját.
4. Erőteljes keverés közben hozzáadjuk az oldathoz a 35 mannitot, majd 10 percen át. vagy teljes oldódásig folytatjuk a keverést.
5. Erőteljes keverés és különleges biztonsági intézkedések közben hozzáadjuk az elegyhez a cisz-diamin-diklór-platinát (II). A vegyületet tartalmazó tartályt megfelelően kiöblítjük az injekciós célokra használható vízzel, az öblítő vizet hozzáadjuk a készítményt tartalmazó elegyhez.
6. Addig folytatjuk a keverést, míg a platinavegyület teljesen feloldódik. A teljes oldódás körülbelül 60—90 percet igényel. Mérjük az elegy pH-ját, és szükség esetén újra tö- meny hidrogénkioriddal állítjuk be a 2.0—3,0 közötti, előnyösen a 2,5-es pH-értéket.
7. Injekciós célra használható vízzel óvatosan beállítjuk a sav elméleti össztérfogatát. Ezután újra megmérjük az elegy pH-ját.
8. Tiszta, steril, 0,22 mikron lyukméretű Millipore szűrőlapon szűrjük az oldatot, a szűrletet steril töltőcsőben vezetjük el.
9. Az alábbi termékek előállításához az alábbiak szerint töltjük ki az oldatot:
, lOmg/ampulla
Steril, I típusú borostyánszínű 15 ml térfogatú ampulla, amelybe 10 ml oldatot töltünk. Az ampullákat vörös, 20 mm-es teflonbevonatú dugóval zátjuk le, és alumíniumból készült zárókupakot húzunk rá. Az ampullákat nitrogén 60 felülrétegezéskor K93, 100 és 107 jellel, nitrogén felülrétegezés nélkül K94, 101 és 108 jellel látjuk el.
mg/ampulla
Steril, I típusú borostyánszínű 50 ml térfogatú 25 ml oldatot tartalmazó ampullák. Az ampullákat vörös színű 20 mm-es teflonnal bevont dugóval zátjuk, és alumíniumle177557 mezből készült borítólemezzel látjuk el. A nitrogénnel felülrétegezett ampullákat K95, 102 és 109 jellel, a nitrogént nem tartalmazókat pedig K96, 103 és 110 jellel látjuk el.
mg/ampulla
Steril, I típusú borostyánszínű 50 ml térfogatú, 50 ml oldatot tartalmazó ampullák. Az ampullákat vörös színű 20 mm méretű teflonnal bevont dugóval zárjuk, és alumíniumlemezzel borítjuk a zárórészt. A nitrogéngázzal felülretegezett ampullákat K97, 104 és 111, a nitrogént nem tartalmazókat K98, 105 és 112 jellel látjuk el.
A fenti készítményeket öt csoportban állítottuk elő az alábbiak szerint (a termék végső pH-ját zárójelek között
adjuk meg):
K93—96 (pH 2,4)
K97—98 (pH 2,5)
K10O—103 (pH 2,3)
K104—105 (pH 2,4)
K107—110 (pH 2,3)
Klll—112 (pH 2,4)
A nagyfelbontású folyadékkromatográfiával végzett mérés szerint a termékek eredeti hatóanyagtartalma 0,99 mg/ml és 1,00 mg/ml közötti.
Az alábbi táblázatban ismertetjük az egy vagy két hónapos, a megadott hőmérsékleten való fárolás utáni hatásveszteséget, amit nagyfelbontású folyadékkromatográfiával határoztunk meg.
1. táblázat
C 45 C
Termék Egy hónap Két hónap Egy hónap
K93 4,0
K94 2,0 4,0
K95 0.0 -i,0a
K96 1,0 4,0 0,0
K97 3,0
K98 4,0 2,0
KI00 3,0 ....
K101 3.0 5.0
KI02 3,0
KI 03 5,0 4,0 ....
KI04 0.0 -1,0“
K105 0,0 5,0 0.0
KI 07 1.0 -- 0,0
K108 2,0 5,0 1,0
K109 ’ 3,0
K110 3,0 -—
Klll 7.0
Ki 12 7,0 1
A negatív jel azt jelenti, hogy a hatásban 1,0%-os növekedést tapasztaltunk.
A fentiekben megadott oldatok nitrogéngázzal felülrétegezve, vagy nitrogéngáz nélkül a táblázat adatai szerint 7%-os, vagy ennél kisebb mértékben bomlanak 56 °C és 45 °C hőmérsékleten tárolva; a legtöbb esetben a bomlás mértéke 3%, vagy ennél kevesebb. Az oldatok pH-ja 2,4 és
2,7 között marad.
56, °C vagy 45 °C hőmérsékleten egy hónapon át tárolva az oldatokat, fizikai változás nem figyelhető meg. Az oldatok átlátszóak és színtelenek maradnak. Az eredeti Kletthónap múlva 56 °C-os és 45 °C-os támlát» követően etówWk.átiaga 6—15. A nitrogénnel felülrétegezett és a nitrogén nélkül tárolt mintákban változás, vagy különbségek nem figyelhetők meg.
Mindegyik hőmérsékleten egy mintát úgy vizsgáltunk, hogy az ampullát megfordítottuk, amikor az oldat a teflonnal borított dugóval érintkezett. A nitrogénnel felülrétegezett és a nitrogént nem tartalmazó minták közül az 56 C hőmérsékleten egy hónapon át taroltakat vizsgáltuk. Az oldatok stabilitása nem változott az 56 C-os, egy hónapon át tartó tárolást követően, és a hatásban mutatkozó csökkenés csak 1—2%-os volt.
A második héten 4 °C hőmérsékleten tároltuk a mintákat, annak megállapítására, hogy a cisz-diamin-diklór-platina (II) kikristályosodását vizsgáljuk. Egy hónapig nem keletkeztek kristályok, később is ritkán, és nem mindegyik mintában. Csupán az egyik sarzsból származó, ampullánként 10 mg és 25 mg terméket tartalmazó készítményben keletkeztek kristályok 4 °C hőmérsékleten. Ampullánként 50 mg terméket tartalmazó ampullákban az összes sarzs esetén kristályosodás következett be, azonban egyik mintája nem oldódott fel újra 37 C hőmérsékleten keverés közben. Az oldódás csak részlegesen következett be.
Látható, hogy ezeket a termékekeket nem szabad tárolnunk hűtött körülmények között, mivel a kristályosodott termék újraoldása nehézkes.
A cisz-platina(II)-diamin-diklorid (NSC 119875) az első olyan szervetlen vegyület, amely gátolja az Escherichia coli replikációját, majd — ahogy a későbbi vizsgálatok bizonyították — rákellenes hatással rendelkezik. A gyógyszer úgy fejti ki hatását, hogy a DNS komplementer szálai között keresztkötéseket létesít, és ezzel hat a dezoxi-ribonukleinsav szintézisre. Különböző tumorrendszerekben hatásos, például L1210, Sarcoma 180, Walker 256 karcinoszarkóma, DMBA indukált tumorok és aszkitesz B16 melanoszarkóma rendszerekben. A vegyület különösen érdekes abból a szempontból, hogy szinergista nagyszámú, napjainkban használt kemoterápiás szerrel. Nagyszámú állattal végzett toxikológiai vizsgálat jelzi a renális tubuláris nekrózist, az enlerokolitist, a csontvelő hipopláziát és a limfoid atrofiát. Az I fázisra vonatkozó vizsgálódások az alábbi toxicitási tüneteket mutatják: mieloszupresszió, renális elégtelenség, nagy frekvenciájú ototoxicitás és GI intolerancia. Enyhe-közepes mértékben elfogadható toxicitási tüneteket kiváltó, jelenleg használható dózisadagok: 60 mg/m- és 100 mg/m: egy vagy osztott adagban, 3—5 napon át és négy hetes időközökben ismételve. Korai klinikai vizsgálatok szerint a gyógyszer bizonyos válaszokat vált ki germinális sejttumorokra, limfómákra, szarkómákra, mell, fej és nyaki karcinómákra,
A 60 mg/m2 dózis durván azonos 1,5 mg/kg dózissal, amely viszont durván azonos 105 mg-mal, egy 70 kg súlyú beteget számítva.
A találmány szerinti eljárással előállított oldatokat hasonló módon és hasonló célokra használjuk, mint amit a fentiekben és a más közleményekben, továbbá az ezt a témát érintő orvosi irodalomban megadnak. Ahogy azt az előzőekben megjegyeztük, a találmány szerinti készítményt gyakran használjuk más kemoterápiás szerrel együtt jobb eredmény elérése érdekében.
Abban az esetben, ha szükséges, a találmány szerinti oldatokat használat előtt közvetlenül hozzáadhatjuk steril, gyógyszerészeti szempontból ejfogadhátó vizes hígítóhoz, például glükózhoz vagy sóoldathoz/ Az adagolás történhet közvetlen intravénás, injekcióval Wgy intravénás infúzióval.
Az alábbiakban ismertetjük a cisz-diamin-diklór-platina nagyfelbontású folyadékkromatográfiás (HPLC) mérését.
A cisz-diamin-diklór-platinát vizes μ-Bondapak—NH, oszlopon kromatografáljuk injektálási technikát használva. A vegyület detektálását 313 nm-en mért ultraibolya elnyeléssel végezzük, a vegyület mennyiségi meghatározását az elnyelési maximum magasságának egy előzetesen felvett kalibrációs görbéhez való Összehasonlítással mérjük. A módszert használhatjuk por alakú és nátriumkloridot és mannitot tartalmazó szilárd halmazállapotú készítmények mérésére. A specifitást a cisz- és a transz-izomer elválasztásával és a bomlás mérésével demonstráljuk (nedvesség, sav, bázis, hő és fény).
A cisz—(NHjjjCLPt (II) és a transz—(NH,),CI,Pt (II) szerkezeti képletét a III és a IV képleteken mutatjuk be.
A nagyfelbontású folyadékkromatográfiás mérés körülményei az alábbiak:
Oszlop: vizes Micro-Bondapak—-NH? (200 mm x 400 mm): 027386 vagy ennek megfelelő.
Mobil fázis: etilacetát:metanol:dimetílformamid:desztillált víz 25:16:5:5 arányú elegye. Reagensként Bordick és Jackson desztillátumot használunk. A vizet gázmentesítjük használat előtt, ugyanúgy az oldatot a keverést követően.
Detektor: Water’s Modell 440 Absorbance Detector.
Hullámhossz: 313 nm (ultraibolya tartomány).
Érzékenység: 0,1 AUFS.
Injektor: 20 μΐ térfogatú injektor.
Az injektor: Valco 7000 psi (595 atü) saválló acélból készült szelep (CV 6 UHPa—C20).
Injektált térfogat: 20 μΐ.
Oldószer adagoló rendszer: Water’s Modell 6000A pumpa.
Adagolási sebesség: 2,0 ml/perc.
Retenciós idő: 2,8 perc (közelítőleg).
Kiíró: Heath Modell SR—255B. A kiíró sebessége: körülbelül 1,2 cm/perc.
Feszültség: 10 mV.
A nagyfelbontású folyadékkromatográfiás analízis leírása : A fentiekben ismertetett körülmények között a standardot és a mintát reprezentáló kromatogramokat kapunk párhuzamos mérésekben.
A cisz-diamin-diklór-platina (DDP) referencia standard a következő:
Sarzs szám: 78F7 (Matthey Bishop sarzs szám: AM 7702).
Tisztaság: 99,8%.
Oldószerek: Burdick és Jackson (üvegben desztillált) spektrokvalitású.
Standard: 25 ml térfogatú bemérőlombikba pontosan 25 mg cisz-diamin-diklór-plaíinát mérünk. A terméket dimetilformamidban oldjuk és hígítjuk.
Fagyasztva szárított injekció: 10 ml dimetilformamiddal feltöltjük az ampullát, és 5 percen át mechanikusan rázzuk (az oldást végezhetjük 2 perces ultrahangos kezeléssel is). 5 ml ilyen mintát Miilipore Filter szűrőberendezéssel, vagy ehhez hasonlóval szűrünk, szűréskor az első milliliter szűrletet kiöntjük. .
Az ampullák tartalmának homogenitása: a fentiekben megadottak szerint 10 ampullát oldunk és mérünk.
Számítások:
mg standard/ml STANDARD FAKTOR (SF):---------—-............----a standard átlagos csúcsmagassága „ SF x a minta átlagos csúcsmagassága x 25 mg DDP/g:--------------------------?---a minta súlya g-ban mg DDP/ampuila: SFxa minta átlagos csúcsmagassága x 10
Az ampullák tartalmi homogenitásának meghatározásakor 10 ampulla mérésekor kapott eredmény átlagát számítjuk.
Módszer:
A ciszplatin mérésére vonatkozóan a fentiekben megadott módszert vizes, nátriumkloridot és mannitot tartalmazó oldatok mérésére az alábbi módosításokkal használjuk:
Nagyfelbontású folyadékkromatográfiás körülmények: mobil fázis: acetonitril:desztillált viz 75:25 térfogatarányú elegye. Reagensként üvegben desztillált Burdick és Jackson oldatokat használunk. A vizet a használat előtt és az oldatokat keverés után gázmentesítjük.
Injektor: A100 μΐ-es injektor.
Az injektálás térfogata: 100 μΐ.
Retenciós idő; 2,0 perc (közelítőleg).
A nagyfelbontású folyadékkromatográfiás analízis:
standard: 25 ml-es térfogatú bemérőedényben 25 mg cisz-diamin-diklór-platinát, 225 mg nátriumkloridot és 250 mg mannitot mérünk. Desztillált vizzel oldjuk és hígítjuk az elegyet. A kapott oldatból 5,0 ml-t 25 ml-es bemérőedénybe pipettázunk, 2,0 ml desztillált vizet adunk az elegyhez, és acetonitrillel 25 ml-re töltjük fel.
A minta (I mg/mI):5,0 ml mintát 25 ml térfogatú bemérőedénybe pipettázunk, 2,0 ml desztillált vizet adunk az oldathoz, és acetonitrillel 25 ml térfogatúra töltjük fel.
Számítások:
mg standard/ml standard faktor SF: -—-------------------a standard átlagos csúcsmagassága mg DDP/ml = SF xa minta átlagos csúcsmagassága x 25.
A találmány szerinti készítmény és módszer iparilag alkalmazható.

Claims (13)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás állandó, steril vizes cisz-platina(II)-diamin-diklorid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy egy gyógyszerészeti szempontból elfogadható sav 2,0 és 3.0 közötti pH-jú és adott esetben egy nem toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható, kloridionokra disszociáló szervetlen sót és/vagy egy szokásosan használt, ártalmatlan, élettani szempontból elfogadható higitóanyagot tartalmazó vizes oldatóhoz milliliterenként 0,1 mg és 1.0 mg közötti mennyiség cisz-platina(ll)-diamin-dikloridot adunk, majd az oldódást követően szükség esetén a savval 2,0és 3,0 közé állítjuk be a pH-t, majd az igy kapott oldatot sterilizáljuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek adagolható állandó, steril vizes cisz-platina(II)-diamin-diklórid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy az oldathoz milliliterenként 0,1 mg és 1,0 mg közötti mennyiségű cisz-platina(II)-diamin-dikloridot adunk, és az oldat pH-ját 2,0 és 3,0 közé állítjuk be.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek intravénásán adagolható, leforrasztott ampullában lévő állandó, steril vizes cisz-platina(ll)-diamin-diklorid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy az oldathoz milliliterenként 0,1 és 1,0 mg közötti mennyiségű cisz-pla- tina( Ill-diamin-dikloridot adunk, és a pH-ját 2.0 és 3.0 közé állítjuk be.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek intravénásán adagolható, leforrasztott ampullában lévő állandó, steril vizes cisz-platina(II)-diamin-diklorid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy az oldathoz milliliterenként 0,1 mg és 1.0 mg közötti mennyiségű cisz-platina(II)-diamin-dikloridot adunk, és a pH-ját 2,3 és 2,7 közé állítjuk be.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek intravénásán adagolható, leforrasztott ampulla-’ bán lévő állandó, steril vizes cisz-platin(II)-diamin-dikloridot adunk, és a pH-t 2,5-re állítjuk be.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek intravénásán adagolható, leforrasztott ampullában lévő állandó, steril vizes cisz-platina(II)-diamin-diklorid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy az oldathoz milliliterenként 1,0 mg cisz-platina(II)-diamin-dikloridot adunk, és az oldat pH-ját 2,0 és 3,0 közé állítjuk be.
  7. 7. Az 5. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek intravénásán adagolható, leforrasztott ampullában lévő állandó, steril vizes cisz-platina(II)-diamin-diklorid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy az oldathoz milliliterenként 0,1 mg és 1,0 mg közötti mennyiségű cisz-platina(II)-diamin-dikloridot adunk, és a pH-t 2,5-re állítjuk be.
  8. 8. Az 5. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek intravénásán adagolható, leforrasztott ampullában lévő állandó, steril vizes cisz-platina(II)-diamin-diklorid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy az oldathoz milliliterenként 1,0 mg cisz-platina(II)-diamin-dikloridot adunk, és az oldat pH-ját 2,5-re állítjuk be.
  9. 9. A 6. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek intravénásán adagolható, leforrasztott ampullában lévő állandó, steril vizes císz-platina(II)-diamin-diklorid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy az oldathoz milliliterenként 1,0 mg cisz-platina(II)-diamin-dikloridot adunk, és az oldat pH-ját 2,3 és 2.7 közé állítjuk be egy nem toxikus, terápiás szempontból elfogadható savval, mely oldathoz milliliterenként 1 mg és 20 mg közötti mennyiségű nátríumkloríddal ekvivalens mennyiségű kloridionokra disszociáló, nem toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható szervetlen sót is adunk.
  10. 10. A 6. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek intravénásán adagolható, leforrasztott ampullában lévő, steril vizes cisz-platina(II)-diamin-diklorid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy az oldathoz milliliterenként 1,0 mg cisz-platina(II)-diamin-dikloridot adunk, és az oldat pH-ját 2,3 és 2,7 közé állítjuk be megfelelő mennyiségű hidrogénkloriddál, mely oldathoz milliliterenként 1 mg és 20 mg közötti mennyiségű nátriumkloriddal ekvivalens mennyiségű kloridionokra disszociáló, nem toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható szervetlen sót is adunk.
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek intravénásán adagolható és leforrasztott ampullában lévő állandó, steril vizes cisz-platina(II)-diamin-diklorid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy az oldathoz milliliterenként 1,0 mg cisz-platina(II)-diamin-dikloridot adunk, és az oldat pH-ját megfelelő mennyiségű hidrogénkloriddal 2,3 és 2,7 közé állítjuk be, mely oldathoz milliliterenként 1 mg és 20 mg közötti mennyiségű nátriumkloriddal ekvivalens mennyiségű kloridionokra disszociáló, nem toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható szervetlen sót is adunk.
  12. 12. Az I. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek intravénásán adagolható és leforrasztott ampullában lévő állandó, steril vizes cisz-platina(II)-diamin-diklorid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy az oldathoz milliliterenként 1,0 mg cisz-platina(II)-diamin-dikloridot adunk, és az oldat pH-ját megfelelő mennyiségű hidrogénkloriddal 2,3 és 2,7 közé állítjuk be, mely oldathoz milliliterenként 1 mg és 20 mg közötti mennyiségű nátriumkloriddal ekvivalens mennyiségű kloridionokra disszociáló nem toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható szervetlen sót és milliliterenként 2 mg és 150 mg közötti mennyiségben egy szokásosan használt, ártalmatlan, élettani szempontból elfogadható hígítóanyagot is adunk.
  13. 13. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja embernek intravénásán adagolható és leforrasztott ampullában lévő állandó, steril vizes cisz-platina(II)-díamin-díklorid oldat előállítására, azzal jellemezve, hogy az oldathoz milliliterenként 1,0 mg cisz-platina(II)-diamin-dikloridot adunk, és az oldat pH-ját megfelelő mennyiségű hidrogénkloriddal 2,3 és 2,7 közé állítjuk be, és az oldathoz milliliterenként 9 mg nátriumkloridot és 10 mg mannitot is adunk.
HU79BI583A 1978-05-30 1979-02-12 Process for preparing stable aequous sterile solution of cys-platinic/ii/-diamine-dichloride HU177557B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US91032578A 1978-05-30 1978-05-30

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177557B true HU177557B (en) 1981-11-28

Family

ID=25428626

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU79BI583A HU177557B (en) 1978-05-30 1979-02-12 Process for preparing stable aequous sterile solution of cys-platinic/ii/-diamine-dichloride

Country Status (32)

Country Link
JP (1) JPS54157817A (hu)
AR (1) AR218134A1 (hu)
AT (1) AT362052B (hu)
AU (1) AU519873B2 (hu)
BE (1) BE874596A (hu)
CA (1) CA1119954A (hu)
CH (1) CH619141A5 (hu)
CS (1) CS226002B2 (hu)
CY (1) CY1159A (hu)
DD (1) DD142293A5 (hu)
DE (1) DE2906700C2 (hu)
DK (1) DK149192C (hu)
ES (1) ES478272A1 (hu)
FI (1) FI66121C (hu)
FR (1) FR2427097A1 (hu)
GB (1) GB2021946A (hu)
HK (1) HK37982A (hu)
HU (1) HU177557B (hu)
IE (1) IE48177B1 (hu)
IL (1) IL56540A (hu)
IT (1) IT1116893B (hu)
KE (1) KE3230A (hu)
LU (1) LU81056A1 (hu)
MY (1) MY8300152A (hu)
NL (1) NL191108C (hu)
NO (1) NO149914C (hu)
NZ (1) NZ189556A (hu)
PH (1) PH18056A (hu)
PT (1) PT69207A (hu)
SE (1) SE445172B (hu)
SU (1) SU1192596A3 (hu)
ZA (1) ZA79395B (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4302446A (en) * 1979-10-02 1981-11-24 Bristol-Myers Company Pharmaceutical compositions
CA1162479A (en) * 1980-03-31 1984-02-21 Murray A. Kaplan Pharmaceutical formulations containing cisplatin
JPS5851959B2 (ja) * 1980-06-11 1983-11-19 呉羽化学工業株式会社 プラチナ化合物とその医薬組成物
DE3046927A1 (de) 1980-12-11 1982-07-15 Josef Dipl.-Chem.Dr.rer.nat. 1000 Berlin Klosa 8-dialkylaminoalkylaether-coffein-platin-komplexe , verfahren zu ihrer herstellung und sie enthaltende arzneimittel
IT1153974B (it) * 1982-09-23 1987-01-21 Erba Farmitalia Composizioni farmacologiche a base di cisplatino e metodo per il loro ottenimento
DE3305248A1 (de) * 1983-02-16 1984-08-16 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur herstellung von reinem cis-platin-(ii)-diammin-dichlorid
NL8303657A (nl) * 1983-10-24 1985-05-17 Pharmachemie Bv Voor injectie geschikte, stabiele, waterige, zoutzuur bevattende oplossing van cisplatine, alsmede werkwijze ter bereiding daarvan.
GB8501354D0 (en) * 1985-01-18 1985-02-20 Ici Plc Effecting gas-liquid contact
IL85790A0 (en) * 1988-03-20 1988-09-30 Abic Ltd Solution of carboplatin
FI895340A0 (fi) * 1988-11-14 1989-11-09 Bristol Myers Squibb Co Hypertonisk cisplatin-loesning.
WO1990008768A1 (en) * 1989-02-01 1990-08-09 Institut Fizicheskoi Khimii Imeni L.V.Pisarzhevskogo Akademii Nauk Ukrainskoi Ssr Derivatives of platinum (p) with methyl silicone, method of obtaining them and antitumoral means based thereon

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4053587A (en) * 1973-04-13 1977-10-11 Research Corporation Method of treating viral infections

Also Published As

Publication number Publication date
AT362052B (de) 1981-04-27
SE445172B (sv) 1986-06-09
KE3230A (en) 1982-10-15
CH619141A5 (hu) 1980-09-15
AU4383379A (en) 1979-12-06
HK37982A (en) 1982-09-03
NO149914B (no) 1984-04-09
ES478272A1 (es) 1980-06-16
IE48177B1 (en) 1984-10-17
CS226002B2 (en) 1984-03-19
DK39079A (da) 1979-12-01
DD142293A5 (de) 1980-06-18
DK149192B (da) 1986-03-10
DK149192C (da) 1986-08-04
PH18056A (en) 1985-03-18
NZ189556A (en) 1984-05-31
FI66121B (fi) 1984-05-31
LU81056A1 (fr) 1979-10-30
GB2021946B (hu) 1900-01-01
ATA164879A (de) 1980-09-15
NL7901283A (nl) 1979-12-04
IE790194L (en) 1979-11-30
NL191108C (nl) 1995-02-01
SU1192596A3 (ru) 1985-11-15
FI66121C (fi) 1984-09-10
GB2021946A (en) 1979-12-12
NO790313L (no) 1979-12-03
ZA79395B (en) 1980-01-30
DE2906700C2 (de) 1982-06-16
NL191108B (nl) 1994-09-01
NO149914C (no) 1984-07-18
JPS54157817A (en) 1979-12-13
AR218134A1 (es) 1980-05-15
FR2427097B1 (hu) 1982-11-19
IT7949215A0 (it) 1979-05-29
SE7900774L (sv) 1979-12-01
AU519873B2 (en) 1981-12-24
DE2906700A1 (de) 1979-12-06
MY8300152A (en) 1983-12-31
IT1116893B (it) 1986-02-10
IL56540A (en) 1981-12-31
CY1159A (en) 1983-01-28
CA1119954A (en) 1982-03-16
FR2427097A1 (fr) 1979-12-28
JPS619923B2 (hu) 1986-03-27
PT69207A (en) 1979-03-01
BE874596A (fr) 1979-09-03
FI790404A (fi) 1979-12-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4310515A (en) Pharmaceutical compositions of cisplatin
AU757101B2 (en) Formulations containing oxaliplatin
CN1138541C (zh) 一种药学上稳定的奥沙利铂制剂
US4451447A (en) Pharmaceutical formulations
RU2142797C1 (ru) Устойчивая малонато-платиновая композиция для инъекций и способы ее стабилизации
HU177557B (en) Process for preparing stable aequous sterile solution of cys-platinic/ii/-diamine-dichloride
FI86800C (fi) Menetelmä injektoitavan, käyttövalmiin, steriilin, pyrogeenivapaan antrasykliiniglykosidiliuoksen valmistamiseksi
US4923876A (en) Vinca alkaloid pharmaceutical compositions
KR860000841B1 (ko) 시스프라틴의 안정화된 농축용액의 제조방법
US4915956A (en) Liquid cisplatin formulations
EP3593819A1 (en) Compositions for therapeutic uses containing 5-htp and carbidopa
US4946689A (en) Concentrated, stabilized cis-diamminedinitratoplatinum solutions for conversion to cisplatin
FI72302C (fi) Foerfarande foer framstaellning av stabilt mikrokristallint cisplatin.
JPH0321252A (ja) シスプラチン高張液
KR20060072146A (ko) 안트라퀴논 유도체의 제형
CZ228896A3 (cs) Protinádorový léčebný přípravek na bázi karboplatiny a způsob jeho výroby
JPS6121452B2 (hu)
CZ278891B6 (en) Medicinal preparation of cis-platinum and process for preparing thereof
IE51468B1 (en) Microcrystalline cisplatin and formulations containing it
WO2009149141A1 (en) Injectable and infusable mercury compositions and methods for treating cancer
SK418391A3 (en) Antitumor therapeutical preparation based on carboplatinum and process for preparing thereof

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628