CZ67398A3 - Bituminózní prostředky - Google Patents

Bituminózní prostředky Download PDF

Info

Publication number
CZ67398A3
CZ67398A3 CZ98673A CZ67398A CZ67398A3 CZ 67398 A3 CZ67398 A3 CZ 67398A3 CZ 98673 A CZ98673 A CZ 98673A CZ 67398 A CZ67398 A CZ 67398A CZ 67398 A3 CZ67398 A3 CZ 67398A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
block
block copolymer
bituminous
range
bituminous composition
Prior art date
Application number
CZ98673A
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Korenstra
Willem Cornelis Vonk
Original Assignee
Shell Internationale Research Maatschappij B.V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shell Internationale Research Maatschappij B.V. filed Critical Shell Internationale Research Maatschappij B.V.
Publication of CZ67398A3 publication Critical patent/CZ67398A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L95/00Compositions of bituminous materials, e.g. asphalt, tar, pitch

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Working-Up Tar And Pitch (AREA)

Description

Předkládaný vynález se týká bituminózních prostředků, které lze snadno zpracovat a které mají výhodné vysokotepelné a nízko tepelné vlastnosti, které se udrží během doby skladování při zvýšených teplotách, přičemž se docílí zlepšených užitných vlastností, pokud jsou použity
Γ v silničních aplikacích.
Homopolymery butadienu s vysokým obsahem vinylu (stanoveným infračervenou spektroskopií, tak jak je uvedeno v „The Analysis of Natural and Synthetic Rubbers by Infrared Spectroscopy“, H.L. Dinsmore a D.C. Smith ve výzkumné zprávě Národní námořní výzkumné laboratoři, zpáva č. P-2861, 20. srpen 1964) jsou známy z US patentů č. 3,301,840 a jsou připravitelné použitím uhlovodíkového rozpouštědla,jako je tetrahydrofuran, během polymerace.
US patent č. 4,129,541, popisuje,jako srovnávací polymer blokový kopolymer, který obsahuje 47 hm. % vinylu (také stanoveno IČ spektroskopií) a který lze připravit použitím tetrahydrofuranu postupem popsaným v US patentu č. 3,639,521. Autoři US patentu č. 4,129,541 hledají asfalt (známý též jako bitumem) obsahující složení, které by při použití jako nátěru potrubí poskytlo delší užitnou dobu potrubí v nízkoteplotních podmínkách tím, že by se zabránilo praskání. Jejich zjištění prokázala, že při teplotách kolem 0 °C existuje postupné snižování týkající se zlepšení doby praskání se zvyšující se hladinou konjugováných dienů, bez ohledu na metodu polymerace, tj. pro polymery jako je polymer A s vysokým obsahem vinylu je doba, kdy dojde k praskání (tj. horší) zkrácena ve srovnání s prostředky, které neobsahují vůbec žádný polymer.
• · • · ···· · · · · · · · ··· · ···· · · · · ·· ··· · ·· ···· · ····· · · · · ···· ·· ·· ··· ·· ··
Použití aromatických blokových kopolymerů s konjugovanými dieny s vysokým obsahem vinylu či takovýchto kopolymerů monovinylových jako modifikátorů asfaltů modifikovaných kaučukem při použití jako střešní nebo vodotěsné nátěry je popsáno v US patentu č. 4,530,652. Takové blokové kopolymery mají obsah vinylu přinejmenším 25 %, příklady jsou udány pro 33,40 a 45 %, ve vztahu k obsahu dienu, a bylo u nich zjištěno, že zlepšují přinejmenším alespoň jednu z disperzních schopností asfaltu, viskozitu (měřeno při 177 °C), odpor proti teplotnímu proudění a odpor proti prasknutí při nízkých teplotách.
Též bylo překvapivě zjištěno, že atraktivní vysokoteplotní a nízkoteplotní vlastnosti lze dosáhnout v bitumenu modifikovaném blokovým kopolymerem s vysokým obsahem vinylu a určeném pro aplikace na silnice a dále též, že takovýchto vlastností lze dosáhnout atraktivněji v závislosti na čase ve srovnání s bitumenovými směsmi obsahujícími konvenční blokové kopolymery.
Podstata vynálezu
Podle těchto zjištění poskytuje předkládaný vynález bituminózní prostředky, které se skládají z bituminózní složky a složky blokového kopolymerů, skládající se přinejmenším z jedné skupiny obsahující lineární trojblokový kopolymer, vícenásobně zesítěných blokových kopolymerů a dvojblokových kopolymerů; blokové kopolymery se skládají z přinejmenším jednoho bloku konjugovaného dienu a z přinejmenším jednoho bloku monovinylaromatického uhlovodíku. Složka blokového kopolymerů je přítomna v množství spadající do intervalu 1 až 10 hm. %, ale ne včetně 10 hm. %, ve vztahu k celkově vzatému bituminóznímu prostředku a má obsah vinylu přinejmenším 25 hm. % ve vztahu • · • · • · · • · · · • · • · · · • · • · ·♦· · · · • · ·· •· · · • · · ·· • ·· k celkovému obsahu dienu, jakýkoliv přítomný blokový kopolymer má zdánlivou molekulovou hmotnost v rozmezí 60 000 až 100 000.
Bituminózní prostředky mají v souhlase s předkládaným vynálezem speciální význam, protože vykazují nižší viskozitu při vysokých teplotách a vyšší a vyšší bod měknutí ve srovnání s bitumenovými směsmi obsahujícími konvenční blokové kopolymery.
Termínem „zdánlivá molekulová hmotnost“, tak je dále používán, se myslí molekulová hmotnost polymeru měřená gelovou chromatografú (GPC) za použití poly(styrenové) kalibračních standardů (podle ASTM D 3536).
Pokud je použito spojovací činidlo, tak je obsah dvojbloku výhodně menší než 25 hm.%, přednostně pak menší než 15 hm. %, největší přednost je dávána obsahu menšímu než 10 hm. %.
„Dvojblokovým obsahem“ by zde mělo být rozuměno množství nespojeného dvojblokového kopolymeru, které je finálně přítomno v připravené blokové kopolymerové složce. Pokud je bloková kopolymerová složka připravena pomocí úplné sekvenční preparativní metody, pak jsou hlavně připraveny troj blokové kopolymery se zdánlivou molekulovou váhou v rozmezí od 120 000 do 200 000.
Tak jak už bylo naznačeno výše, blokové kopolymery mohou být jak lineární tak i radiální; dobré výsledky byly dosaženy oběma typy kopolymerů.
Složky blokových kopolymerů zahrnují lineární trojblokové kopolymery (ABA), vícenásobně zesítěné blokové kopolymery (A(AB)nX) a dvojblokové koplymery (AB), kde A představuje polymerový blok na bázi aromatického uhlovodíku a B představuje polymerový blok na bázi konjugovaného dienu, n je 2 nebo vyšší celé číslo, přednostně pak mezi 2 a 6 a X představuje zbytek spojovacího činidla. Spoj ovací činidlo může být dvoj- nebo polyfunkční spojovací činidlo známé v tomto oboru, např.
dibroethan, chlorid křemičitý, diethyladipat, divinylbenzen, dimethyldichlorsilan, methyldichlorsilan. Upřednostňované v takovéto preparační cestě je pak použití spojovacího činidla neobsahujícího halogen, např. gama-glycidoxypropyltrimethoxysilan (Epon 825) a diglycidylether bisfenolu A.
Blokové kopolymery, které jsou užitečné, podle tohoto vynálezu, jako modifíkátory bituminózních prostředků, lze připravit jakoukoliv metodou známou v tomto oboru, včetně velmi dobře známé úplné sekvenční polymerizační metody, volitelně též s opakovanou iniciací a spojovací metody, tak jak je např. ilustrováno v US patentech č. 3,231,635; 3,251,905; 3,390,207, 3,598,887 a 4,219,627 a EP 0413294 A2, 0387671 Bl, 0636654 Al, WO 04/22931.
Blokové kopolymery lze proto např. připravit spojováním přinejmenším dvou dvojblokých kopolymerových molekul AB. Techniky na zvýšení obsahu vinylu částí na bázi konjugovaného dienu jsou velmi dobře známé a mohou zahrnovat použití polárních sloučenin jako jsou ethery, aminy a ostatní Lewisovy báze a speciálněji pak látky ze skupiny skládající se z dialkyletherů glykolů. Nejvíce se dává přednost dialkyletheru ethylenglykolu obsahující tytéž nebo rozdílné terminální alkoxy skupiny a volitelně též nesoucí alkylový substituent na ethylenovém radikálu, jako je monoglym, diglym, diethoxyethan, 1,2-diethoxypropan, l-ethoxy-2,2-tertbutoxyethan, z nichž je největší přednost dávána 1,2-diethoxyprpanu.
Zdánlivá molekulová váha dvoj blokového kopolymerů (AB) se pohybuje v rozmezí 60 000 až 100 000. Pro daný kopolymer je též vhodné, aby se molekulová váha pohybovala v rozmezí od 65 000 do 95 000, přednostně pak od 70 000 do 90 000, největší přednost je však dávána rozmezí 75 000 až 85 000.
Vhodné je též, aby obsah monovinylového aromatického uhlovodíku konečného blokového kopolymerů ležel v rozmezí 10 až 55 hm. %, • · • · ···· · · · · • · · ·· ♦ · • ·« · · · ♦ · ···· • · · · · · ·· · · · · · . ···· ···· ···· ·· ·· · · · · · · · přednostně pak v rozmezí od 20 do 45, největší přednost je však dávána rozmezí 25 až 40, měřeno hm. % vzhledem k celkovému blokovému kopolymerů.
Vhodné monovinylové aromatické uhlovodíky zahrnují styren, o-methylstyren, p-methylstyre, p-tert-butylstyren, 2,4-dimethylstyren, amethylstyren, vinylnaftalen, vinyltoluen a vinylxylen nebo jejich směsi, přičemž největší přednost je dávána styrenu.
Celkový obsah vinylu blokového kopolymerů je přinejmenším 25 hm.%. Vhodné je též, aby celkový obsah vinylu konečného blokového kopolymerů ležel v rozmezí 30 až 80 hm. %, přednostně pak v rozmezí od 35 do 65, či 45 až 55, největší přednost je však dávána rozmezí 50 až 55, speciálně pak více než 50, vše měřeno v hm. %.
Vhodné konjugované dieny zahrnují ty, které mají 4 až 8 uhlíkových atomů, např. 1,3-butadien, 2-methyl-l,3-butadien(isopren), 2,3-dimethyl-
1,3-butadien, 1,3-pentadien a 1,3-hexadien. Lze též použít směsi takovýchto dienů. Upřednostňované konjugované dieny jsou 1,3-butadien a isopren, největší přednost je pak dávána 1,3-butadienu.
Mělo by být poznamenáno, že pojem „obsah vinylu“ ve skutečnosti znamená, že konjugovaný dien je polymerizován 1,2-adicí. Ačkoliv je čistá „vinylová“ skupina formována pouze v případě 1,2-adiční polymerace 1,3butadienu, vlivy 1,2-adiční polymerace ostatních konjugovaných dienů na nalezené konečné vlastnosti blokových kopolymerů a jejich směsí z bitumenem budou identické.
Bituminózní složka přítomná v bituminózních složení podle předkládaného vynálezu může být přírodně se vyskytující bitumen nebo odvozený z minerálního oleje. Též petrolejové dehty získané krakovacími postupy a uhelný dehet lze též použít jako bituminózní složky, právě tak jako směsi rozdílných bituminózních materiálů. Příklady vhodných složek zahrnují destilované nebo primární bitumeny, vy srážené bitumeny, např.
• · · · «····· «· · · • · · · « · é · « ··
A · · · · · · · · ·« · · v «···«· ····«·« • · · · · ·· · · ···· ·· ·· ··· ·· ·· propanové bitumeny, foukané bitumeny, např. katalyticky foukané bitumeny a jejich směsi. Další vhodné bitumenové složky zahrnují směsi jedné nebo více těchto bitumenů s plnivy (tavidly) jako např. ropné extrakty, např.
aromatické extrakty, destiláty nebo destilační zbytky, popř. s oleji. Vhodné bituminózní prostředky (buď „primární bitumeny“ nebo „bitumeny s tavidly“) jsou ty, které mají penetraci v rozmezí 50 až 250 dmm (měřeno pomocí ASTM D 5). Vhodné pro použití jsou bitumeny s penetrací v rozmezí 60 až 170 dmm. Lze použít jak slučitelné tak i neslučitelné materiály.
Polymerní modifikátor je přítomný v bituminózní složce v množství od 1 do 10 hm. %, přednostně pak v množství od 2 do 8 hm. %, vztaženo k celkovému bituminóznímu složení.
Bituminózní složení mohou též volitelně obsahovat jiné příměsi, které mohou být vyžadovány pro předpokládané konečné využití. Je samozřejmě výhodné, když lze zahrnout další modifikátory do bituminózního složení.
Zlepšené vlastnosti směsí polymer - bitumen předkládaného vynálezu, jako je nízká viskozita při vysoké teplotě a zlepšené vlastnosti zachování při prodlouženém uložení při vysokých teplotách umožňují jejich silniční použití.
Tak proto se předkládaný vynález též vztahuje k použití bituminózním prostředkům v asfaltových směsích pro silniční použití. Nižší viskozita při vyšší teplotě znamená, že mohou být vyrobeny asfaltové směsi, aplikovány a stlačeny při nižších teplotách spíše, než s pojidly založenými na bitumenech a konvenčních blokových kopolymerech, které spadají mimo předkládaný vynález.
Příklady provedení vynálezu • *
Příklad 1
První blokový kopolymer vynálezu (polymer 1) byl připraven následujícím úplným sekvenčním polymerizačním postupem:
K 6 litrům cyklohexanu bylo přidáno při 50 °C 90 g styrenu, poté bylo přidáno 5,65 mmolu sek.butyllithia. Reakce byla dokončena po 40 minutách. Poté bylo přidáno 1,46 ml diethoxypropanu, což bylo následováno přidáním 400 g butadienu během 10 minut. Teplota reakční směsi vzrostla na 60 °C. Polymerace se při této teplotě nechala provádět po dobu 85 minut. Poté byla během 1 minuty přidána druhá dávka 90 g styrenu. Polymerace se při 60 °C nechala provádět po dobu 15 minut, pak bylo přidáno 0,5 ml ethanolu k zakončení polymerace. Po ochlazení reakční směsi byl přidán 0,6 hm.% IONOL za účelem stabilizace. Produkt byl izolován párovým stripováním za poskytnutí bílých drobků.
Podrobnosti experimentu jsou udány v tabulce 1.
Příklad 2
Druhý blokový kopolymer vynálezu (polymer 2) byl připraven následujícím úplným sekvenčním polymerizačním postupem:
K 6 litrům cyklohexanu bylo přidáno při 50 °C 180 g styrenu, poté bylo přidáno 11,25 mmolu sek.butyllithia. Reakce byla dokončena po 40 minutách. Poté bylo přidáno 1,46 ml diethoxypropanu, což bylo následováno přidáním 400 g butadienu během 10 minut. Teplota reakční směsi vzrostla na 60 °C. Polymerace se při této teplotě nechala provádět po dobu 85 minut.
V tomto stádiu byl odebrán vzorek a analyzován GPC ASTM D 3536. Pak bylo přidáno spojovací činidlo (gamma-glycidooxy-propyltrimethoxysilan).
toto · · · * · to · to • toto to to· to • ♦♦ to· ··· · · to ·· • » · ·· · ···· · · ·· ·«· • · t « · · • · ·· • · · · · · • · · *· ··
Molární množství přidaného spojovacího činidla je 0,25 krát větší než mmoly sek.butyllithia pro polymer.
Reakční směs se při 60 °C nechala stát po dobu 30 minut. Po ochlazení reakční směsi byl na polymer přidán 0,6 hm.% IONOL za účelem stabilizace. Produkt byl izolován párovým stripováním za poskytnutí bílých drobků. Podrobnosti experimentu jsou udány v tabulce 1, společně s těmi, které se vztahují ke komerčně dostupnému polymeru Kraton Dl 101CS (polymer 3) a které byly uveřejněny za účelem srovnání.
Příklad 3
Směs 7 hm.% polymeru v bitumenu byla připravena pro každý z polymerů 1 - 3 následujícím postupem, ve kterém bylo použito vysokonůžkové míchadlo typu Silverson L4R:
Bitumen byl zahřán na 160 °C a následně byl přidán polymer. Během přidávání polymeru teplota stoupla na 180 °C, což bylo způsobeno energetickou injekcí míchadla. Při 180 °C byla teplota udržována konstantní vypínáním nebo zapínáním míchadla. Míchání pokračovalo až do vzniku homogenní směsi, což bylo monitorováno fluorescenční mikroskopií.
Obecně čas na míchání činil asi 60 minut.
Druh bitumenu použitého pro tento příklad je slučitelný bitumen, označený jako PX-100 a mající penetraci 100 dmm (jak měřeno pomocí ASTM D 5).
Směsi polymer-bitumen byly poté testovány z hlediska jejich vhodnosti pro silniční aplikace. Vyhodnocení jednak pro použití při nízké teplotě a jednak při vysoké teplotě, jednak na začátku a jednak po 6, 24, 48 a 72 hodinách, je pro polymerní směsi dáno v tabulkách 1-3. Použité testovací metody zahrnovaly:
Viskozita: vyhodnocovaná při 120 °C, 150 °C a 180 °C za použití Haakeova rotačního viskozimetru.
Bod měknutí (Ring a Balí): podle ASTM D 36. Penetrace: podle ASTM D 5.
Znovunabití elasticity tak jak je německy popsáno v TLmOB (1992). Fraassův test podle IP 80.
Z tabulek 2 až 4 je jasně vidět, že pro bituminózní prostředky současného vynálezu (tabulky 2 a 3) jsou body tuhnutí a znovu nabytí elasticity lépe udržitelné, než pro bituminózní prostředky obsahující polymer (tabulka 4), ale toto spadá mimo rámec předkládaného vynálezu, i když to naznačuje lepší stabilitu polymerů. Počáteční viskozity bituminózních složení předkládaného vynálezu jsou nižší, zatímco body měknutí jsou vyšší než u bitumenů obsahující konvenční blokové kopolymery.
TABULKA 1
Polymer polystyren vinyl dvoj blok konečný účinnost spojení
cf. č. exp. (%)' (%)2 (Mh) (Mh) (%)4
kg/m3(3) kg/m3(3)
1 32,6 48,4 172,8 úplná sekv.
2 31,0 52,7 85,3 305,6 86
D11015 31,0 8,0 87,5 171 80
Ref. 1 ASTM D 3314
Ref.2 Určeno infračervenou spektroskopií, obecně popsáno v ASTM D
3677
Ref.3 ASTM D 3536, detekováno UF absorpcí ·· · · • · • · ·· · · ·· • A • · <
• ··»» ♦ · 9· • ··
9«·· · • ·· · • 1 ·· •· ♦· ·· « ·· • ·· ····
Ref.4 Váhový poměr množství látky vytvořené spojením celkového množství „žijícího“ dvojbloku přítomného před spojením.
Ref.5 Produkt známý pod jménem KRATON D 11101CS: lineárně spojený trojblokový kopolymer s parametry Mh uvedené v tabulce 1.
TABULKA 2
Polymer -příklad 1
0 hod 6 hod 24 hod 48 hod 72 hod
Penetrace při 25°C, dmm 60 59 60 58 51
Bod měknutí R&B, °C 103 99 94 93 95
Dynamická viskozita při 120 °C, mPas 4530 6270 6280 12980
při 150 °C, mPas 980 972 1097 1157 1910
při 180 °C, mPas 325 331 368 385 597
Tažnost, znovunabytí při 13 °C 20 cm prodloužení, % 99,8 99,2 98,6 98,5 92,0
Fraasův bod prasknutí, °C -25 -27 -24 -20 -17
··· ·
TABULKA 3 • · · · · ♦ • 9 9 · «· · • ♦· · · ··· • · · · · ·4* f · · · ·· ·«·« »· 4«··· • · · ♦ • · ·« ··· ·· • ·· ··99
Polymer -příklad 2
0 hod 6 hod 24 hod 48 hod 72 hod
Penetrace při 25°C, dmm 64 62 62 51 47
Bod měknutí R&B, °C 103,5 101,5 97,5 93,5 94,5
Dynamická viskozita při 120 °C, mPas 5080 5235 5956 8807 14200
při 150 °C, mPas 970 1048 1205 1570 2497
při 180 °C, mPas 345 346 397 501 701
Tažnost, znovunabytí při 13 °C 20 cm prodloužení, % 99,0 97,5 94,0 92,0 93,0
Fraasův bod prasknutí, °C -30 -26 -22 -21 -21
φφφφ
TABULKA 4
D1101 • Φ φφ·φ φφφφ ·· » φφ φφ φ φ φφφ· φφφφ· φφφφ φφ·· φφφφ φ φ φφ φ φφφφ •ΦΦ φ φ φφ φ φ φφφ φ · φ φφφ φφφ ·· ··
0 hod 6 hod 24 hod 48 hod 72 hod
Penetrace při 25°C, dmm 64 62 68 66 29
Bod měknutí R&B, °C 98 96 87 79 80
Dynamická viskozita při 120 °C, mPas 4000 4750 3400 4750 n.a.
při 150 °C, mPas 1130 1250 980 1000 1620
při 180 °C, mPas 450 450 350 345 490
Tažnost, znovunabytí při 13 °C 20 cm prodloužení, % 98 96 90 87 (*)
Fraasův bod prasknutí, °C -30 -32 -30 -20 -22
(*) selhání tažnosti po prodloužení o 12 cm (znovunabytí ze 74 %) n.a. neanalyzováno
00 • 0 « · 0 0 4 0
♦ 0 0 • 0 4
00 0 · 4 4 4
0 0 0 0 4 · 0
0 0 0 0 ·
MM 00 M 4 40
• ♦ 4 ·
0 · · • 0 0 6 0.. ·
0 0
4« 0«

Claims (8)

1. Bituminózní prostředek skládající z bituminózní složky a složky blokového kopolymerů, která se skládá z přinejmenším jedné skupiny obsahující lineární troj blokový kopolymer, vícenásobně zesítěných blokových kopolymerů a dvojblokových kopolymerů; blokové kopolymery se skládají z přinejmenším jednoho bloku monovinylaromatického uhlovodíku (A) a z přinejmenším jednoho bloku konjugovaného dienu (B). Složka blokového kopolymerů je přítomna v množství spadající do intervalu 1 až 10 hm. %, ale ne včetně 10 hm. %, ve vztahu k celkově vzatému bituminóznímu prostředku a má obsah vinylu přinejmenším 25 hm. % ve vztahu k celkovému obsahu dienu, jakýkoliv přítomný blokový kopolymer (AB) má zdánlivou molekulovou hmotnost v rozmezí 60 000 až 100 000.
2. Bituminózní prostředek, tak jak je nárokován v nároku 1, ve kterém má blokový kopolymer obsah vinylu v rozmezí 35 až 65 hm. %.
3. Bituminózní prostředek, tak jak je nárokován v nároku 2, ve kterém má blokový kopolymer obsah vinylu v rozmezí 45 až 55 hm. %.
4. Bituminózní prostředek, tak jak je nárokován v jakémkoliv z nároků 1-3, ve kterém má dvoj blokový kopolymer zdánlivou molekulovou hmotnost v rozmezí 65 000 až 95 000.
5. Bituminózní prostředek, tak jak je nárokován v nároku 4, ve kterém má dvojblokový kopolymer zdánlivou molekulovou hmotnost v rozmezí 70 000 až 90 000.
6. Bituminózní prostředek, tak jak je nárokován v jakémkoliv z nároků 1-5 mající obsah dvojbloku 25 hm.% nebo menší.
7. Metoda zlepšení délky životnosti bituminózního prosředku modifikovaného elastomerem, kterým je blokový kopolymer, tak jak je nárokováno v jakémkoliv z nároků 1-6.
4 « · 4 4 4
4 4
4 4 4 4
8. Použití bituminózní směsi, tak jak je nárokováno v jakémkoliv z nároků
1-6, v asfaltových směsích pro silniční aplikace.
CZ98673A 1995-09-13 1996-09-11 Bituminózní prostředky CZ67398A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP95306463 1995-09-13

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ67398A3 true CZ67398A3 (cs) 1998-08-12

Family

ID=8221331

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ98673A CZ67398A3 (cs) 1995-09-13 1996-09-11 Bituminózní prostředky

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5798401A (cs)
EP (1) EP0850277B1 (cs)
JP (1) JPH11512466A (cs)
KR (1) KR100470395B1 (cs)
CN (1) CN1116362C (cs)
AR (1) AR003540A1 (cs)
AT (1) ATE201709T1 (cs)
AU (1) AU704498B2 (cs)
BR (1) BR9610680A (cs)
CA (1) CA2230787A1 (cs)
CZ (1) CZ67398A3 (cs)
DE (1) DE69613133T2 (cs)
DK (1) DK0850277T3 (cs)
ES (1) ES2160837T3 (cs)
HU (1) HU222437B1 (cs)
MX (1) MX9801556A (cs)
MY (1) MY116558A (cs)
NO (1) NO312466B1 (cs)
NZ (1) NZ319130A (cs)
PL (1) PL187091B1 (cs)
RO (1) RO119788B1 (cs)
RU (1) RU2194061C2 (cs)
SK (1) SK32298A3 (cs)
TR (1) TR199800447T1 (cs)
TW (1) TW379243B (cs)
WO (1) WO1997010304A2 (cs)
ZA (1) ZA967697B (cs)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TW373000B (en) * 1996-08-16 1999-11-01 Shell Int Research Bituminous composition
US5955537A (en) * 1998-02-13 1999-09-21 The Goodyear Tire & Rubber Company Continuous polymerization process
JP4021577B2 (ja) * 1998-03-05 2007-12-12 日本エラストマー株式会社 アスファルト改質用ブロック共重合体組成物及びアスファルト組成物
US6949593B2 (en) * 2000-09-28 2005-09-27 Kraton Polymers U.S. Llc Bituminous composition with improved ‘walk-on-ability’ and its use in roofing applications
WO2003091339A1 (fr) * 2002-04-24 2003-11-06 Asahi Kasei Chemicals Corporation Composition d'asphalte
US6770127B2 (en) * 2002-05-16 2004-08-03 Shandong Heritage Highway Materials Technologies Multigrade asphalt power additive
EP1431348A1 (en) * 2002-12-16 2004-06-23 KRATON Polymers Research B.V. Block copolymer modified bitumen felts
EP1566411B1 (en) 2004-02-19 2007-03-28 Kraton Polymers Research B.V. Coloured roofing felt
JP2007532742A (ja) * 2004-04-14 2007-11-15 クレイトン・ポリマーズ・リサーチ・ベー・ベー アスファルト結合剤または屋根材組成物において使用されるポリマー改変ビチューメン組成物
ATE443738T1 (de) * 2004-10-02 2009-10-15 Firestone Polymers Llc Polymere und ihre verwendung in asphaltmassen und asphaltbetonen
JP4990288B2 (ja) 2005-11-04 2012-08-01 クレイトン・ポリマーズ・リサーチ・ベー・ベー 透水性舗装用アスファルト結合剤
US7576148B2 (en) * 2005-11-09 2009-08-18 Kraton Polymers U.S. Llc Blown asphalt compositions
CN104164035A (zh) * 2005-11-14 2014-11-26 克拉通聚合物研究有限公司 制备沥青质粘合剂组合物的方法
CA2669383C (en) 2006-11-13 2013-02-26 Kraton Polymers Us Llc Bituminous emulsions
US20110034594A1 (en) * 2008-04-17 2011-02-10 Erik Jan Scholten Block copolymer and polymer modified bituminous binder composition for use in base course asphalt paving application
US8084521B2 (en) 2008-04-30 2011-12-27 Wright Advanced Asphalt Systems System and method for the pre-treatment of rubber-modified asphalt cement, and emulsions thereof
CN101602889B (zh) * 2008-06-11 2011-11-30 中国石油化工股份有限公司 一种含有基质沥青的组合物和沥青组合物及其制备方法
MX344449B (es) 2008-09-24 2016-12-16 Wright Advanced Asphalt Systems Sistema y metodo para la preparacion en alto rendimiento de cementos asfalticos modificados con caucho.
FR2948677B1 (fr) 2009-07-29 2011-09-16 Total Raffinage Marketing Procede de preparation de compositions bitume/polymere reticulees sans agent reticulant
FR2952066B1 (fr) 2009-10-29 2012-01-20 Total Raffinage Marketing Utilisation de cires dans une composition bitume/polymere reticulee pour ameliorer sa resistance aux agressions chimiques et composition bitume/polymere reticulee comprenant lesdites cires
PL215185B1 (pl) 2010-05-28 2013-11-29 Andrzej Janiczek Sposób wytwarzania polimerycznego materialu budowlanego na bazie siarki odpadowej i odpadów flotacyjnych z flotacji rudy miedzi
US20120252938A1 (en) * 2011-03-30 2012-10-04 Des Jarlais Michael Modified asphalt product and process
FR3080856B1 (fr) 2018-05-02 2020-07-10 Total Marketing Services Composition bitume/polymere presentant des proprietes mecaniques ameliorees
FR3097551B1 (fr) 2019-06-18 2021-07-09 Total Marketing Services Compositions bitumineuses thermoréticulées comprenant des particules d’argile, procédés et utilisations associés
FR3099486B1 (fr) 2019-07-31 2023-04-28 Total Marketing Services Composition bitume/polymère fluxée et son procédé de préparation
FR3143611A1 (fr) 2022-12-15 2024-06-21 Totalenergies Onetech Agent de vulcanisation pour bitume
FR3144621A1 (fr) 2022-12-29 2024-07-05 Totalenergies Onetech Composition bitumineuse comprenant un ester de colophane, procédé de préparation et utilisations
FR3144622A1 (fr) 2022-12-29 2024-07-05 Totalenergies Onetech Composition bitumineuse comprenant du biochar, procédé de préparation et utilisations

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3639521A (en) * 1969-04-23 1972-02-01 Phillips Petroleum Co Polar compound adjuvants for improved block polymers prepared with primary hydrocarbyllithium initiators
US4129541A (en) * 1977-10-26 1978-12-12 Phillips Petroleum Company Asphaltic compositions containing conjugated diene-monovinyl-substituted aromatic hydrocarbon copolymers of particular structures
US4412019A (en) * 1980-07-12 1983-10-25 Phillips Petroleum Company Asphalt compositions
US4530652A (en) * 1984-01-12 1985-07-23 Buck Ollie G Asphalt composition
IT1198213B (it) * 1986-12-01 1988-12-21 Enichem Elastomers Copolimeri a blocchi radiali e ramificati,composizioni che li contengono,loro preparazione e loro uso in composizioni bituminose
JPS63234063A (ja) * 1987-03-23 1988-09-29 Asahi Chem Ind Co Ltd アスフアルト組成物
JP2612588B2 (ja) * 1988-04-04 1997-05-21 日本エラストマー株式会社 アスフアルト改質用熱可塑性エラストマー
US5234999A (en) * 1989-10-27 1993-08-10 The Dow Chemical Company Tapered block copolymers
JP2577646B2 (ja) * 1989-10-30 1997-02-05 旭化成工業株式会社 耐熱性に優れたアスファルト組成物
JP2660274B2 (ja) * 1991-12-09 1997-10-08 日本エラストマー株式会社 アスファルト組成物、及びアスファルト改質用ブロック共重合体組成物
US5451622A (en) * 1992-09-30 1995-09-19 Minnesota Mining And Manufacturing Company Composition comprising thermoplastic polymer and fluorochemical piperazine compound
JP3418420B2 (ja) * 1993-02-03 2003-06-23 日本エラストマー株式会社 アスファルト改質用熱可塑性共重合体
BE1006891A3 (fr) * 1993-03-24 1995-01-17 Fina Research Compositions bitumineuses auto-adhesives a froid.
CN1097435A (zh) * 1993-07-14 1995-01-18 孔祥民 苯乙烯-丁二烯嵌段共聚物改性沥青防水卷材制造方法
MY132249A (en) * 1995-02-17 2007-09-28 Shell Int Research Bituminous composition
JP3546516B2 (ja) * 1995-02-20 2004-07-28 ジェイエスアール クレイトン エラストマー株式会社 アスファルト組成物
JPH08325461A (ja) * 1995-03-31 1996-12-10 Nippon Zeon Co Ltd 着色舗装用結合材組成物
JP3537921B2 (ja) * 1995-06-27 2004-06-14 日本エラストマー株式会社 アスファルト組成物
JPH0925416A (ja) * 1995-07-11 1997-01-28 Daiyu Kensetsu Kk アスファルト改質材およびアスファルト組成物

Also Published As

Publication number Publication date
AU704498B2 (en) 1999-04-22
RU2194061C2 (ru) 2002-12-10
KR19990044399A (ko) 1999-06-25
DE69613133T2 (de) 2001-11-29
PL187091B1 (pl) 2004-05-31
NO981087D0 (no) 1998-03-12
HUP9900743A2 (hu) 1999-07-28
JPH11512466A (ja) 1999-10-26
CN1196074A (zh) 1998-10-14
TR199800447T1 (xx) 1998-05-21
HUP9900743A3 (en) 2000-04-28
KR100470395B1 (ko) 2005-04-08
ES2160837T3 (es) 2001-11-16
HU222437B1 (hu) 2003-07-28
DK0850277T3 (da) 2001-09-10
RO119788B1 (ro) 2005-03-30
BR9610680A (pt) 1999-07-06
WO1997010304A2 (en) 1997-03-20
US5798401A (en) 1998-08-25
MX9801556A (es) 1998-05-31
AR003540A1 (es) 1998-08-05
EP0850277A2 (en) 1998-07-01
WO1997010304A3 (en) 1997-04-17
ATE201709T1 (de) 2001-06-15
CN1116362C (zh) 2003-07-30
EP0850277B1 (en) 2001-05-30
CA2230787A1 (en) 1997-03-20
DE69613133D1 (de) 2001-07-05
NZ319130A (en) 1999-05-28
SK32298A3 (en) 2000-04-10
AU7128096A (en) 1997-04-01
NO981087L (no) 1998-03-12
ZA967697B (en) 1997-03-13
TW379243B (en) 2000-01-11
NO312466B1 (no) 2002-05-13
MY116558A (en) 2004-02-28
PL325471A1 (en) 1998-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ67398A3 (cs) Bituminózní prostředky
JP5469206B2 (ja) ビチューメン結合材組成物およびこれを調製するための方法
JPS5925824B2 (ja) ビチユ−メン組成物
NO177429B (no) Fremgangsmåte for fremstilling av en bitumenblanding omfattende et kjönrökmateriale, et blokk-kopolymermateriale og et bitumen
JPH0519585B2 (cs)
EP0728814B1 (en) Bituminous composition
US5854335A (en) Bituminous composition with diene/monovinyl aromatic block copolymer
EP0718372B1 (en) Process for the preparation of stable mixtures of bitumen and polymer
AU2002229602B2 (en) Bituminous composition with reduced gelation tendency
US6133350A (en) Oil free compounds of styrenic block copolymers, amorphous polyolefins, and carbon black
AU2002229602A1 (en) Bituminous composition with reduced gelation tendency
GB2267093A (en) Bitumen and halogenated vinyl aromatic -conjugated diolefin block copolymer composition
AU704340B1 (en) Compound and bituminous compositions containing said compound
JPH03259954A (ja) ビチューメン結合剤組成物
ZA200304245B (en) Bituminous composition with reduced gelation tendency.

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic