CZ285838B6 - Způsob výroby prostředku obsahujícího soli vismutu a jeho použití jako katalytické složky katodicky nanášených máčecích elektrolaků - Google Patents
Způsob výroby prostředku obsahujícího soli vismutu a jeho použití jako katalytické složky katodicky nanášených máčecích elektrolaků Download PDFInfo
- Publication number
- CZ285838B6 CZ285838B6 CZ96690A CZ69096A CZ285838B6 CZ 285838 B6 CZ285838 B6 CZ 285838B6 CZ 96690 A CZ96690 A CZ 96690A CZ 69096 A CZ69096 A CZ 69096A CZ 285838 B6 CZ285838 B6 CZ 285838B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- bismuth
- binder
- mol
- lacquer
- compositions
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C25—ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
- C25D—PROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PRODUCTION OF COATINGS; ELECTROFORMING; APPARATUS THEREFOR
- C25D13/00—Electrophoretic coating characterised by the process
- C25D13/12—Electrophoretic coating characterised by the process characterised by the article coated
- C25D13/14—Tubes; Rings; Hollow bodies
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09—DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- C09D—COATING COMPOSITIONS, e.g. PAINTS, VARNISHES OR LACQUERS; FILLING PASTES; CHEMICAL PAINT OR INK REMOVERS; INKS; CORRECTING FLUIDS; WOODSTAINS; PASTES OR SOLIDS FOR COLOURING OR PRINTING; USE OF MATERIALS THEREFOR
- C09D5/00—Coating compositions, e.g. paints, varnishes or lacquers, characterised by their physical nature or the effects produced; Filling pastes
- C09D5/44—Coating compositions, e.g. paints, varnishes or lacquers, characterised by their physical nature or the effects produced; Filling pastes for electrophoretic applications
- C09D5/4488—Cathodic paints
- C09D5/4492—Cathodic paints containing special additives, e.g. grinding agents
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Electrochemistry (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Paints Or Removers (AREA)
- Catalysts (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Abstract
Prostředek obsahující směs vismutyllaktátu a vismutlaktátu se vyrábí homogenizací oxiduvismutitého s kyselinou mléčnou, přičemž se opakuje přidání kyseliny mléčné a homogenizace směsi při teplotě 30 až 40 .sup.o.n.C až do změny barvy z původní žluté na bílou, načež se vzniklá směs smísí s kationtovým lakovým pojidlem. Prostředek je určen pro použití v katodicky nanášených máčecích elektrolacích, kam se přidává v množství 0,5 až 3% hmotn.vismutu, vztaženo na pevné lakové pojidlo.
ŕ
Description
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby prostředků obsahujících soli vismutu, přičemž se nechá oxid vismutitý reagovat specifickým způsobem s kyselinou mléčnou a následně se disperguje vzniklá 10 směs vismutyllaktátu a laktátu vismutitého v lakovém pojidle a použití těchto prostředků jako katalytické složky v katodicky nanášených máčecích elektrolacích a elektrolaků tyto prostředky obsahujících.
Dosavadní stav techniky
Z patentového spisu číslo AT 397820 je znám způsob výroby katalyzátor obsahujících, po protonizaci vodou ředitelných, kationtových pojidel laků, která obsahují transesterifikací a/nebo transamidizací a/nebo transureathanizací a/nebo reakcí koncových dvojných vazeb zesíťovatelná 20 katodická pojidla laků a soli vismutu alifatických hydroxykarboxylových kyselin, především kyseliny mléčné nebo dimethylpropionové. Získávají se soli vismutu reakcí 1,0 mol oxidu vismutitého se 7,0 mol příslušné hydroxykarboxylové kyseliny, přičemž přebytek 1,0 mol kyseliny má zaručovat pokud možno kvantitativní reakci. Předkládá se deionizovaná voda a kyselina a při teplotě 70 °C se přidává po dávkách za stálého míchání obchodně dostupný oxid 25 vismutitý (Bi2O3). Sraženina se odfiltruje a vysuší se při teplotě 40 až 60 °C.
Výroba lakovaných pojiv obsahujících katalyzátory probíhá tak, že se před přidáním podstatných množství vody jakožto ředidla přidá sůl vismutu do protonizovaného roztoku pojidla a násada se pak po několik hodin homogenizuje.
Podle nároků 3 a 5 patentového spisu číslo WO 93/24578 se sůl vismutu homogenizuje v pojidle laku použitém jako pastovitá pryskyřice v dissolveru a následně v perlovém mlýně, případně za přítomnosti pigmentů.
Oba postupy popsané ve shora uvedených patentových spisech vykazují při technickém použití několik podstatných nedostatků.
Jednak mají izolované a vysušené soli vismutu v průběhu svého skladování sklon k aglomeraci. Za druhé je k „rozkladu“ oxidu vismutitého potřebné větší množství kyseliny, než jaké je nutné 40 k následné neutralizaci lakového pojidla jako celku. Do máčecího laku se tak dostane přebytečná kyselina, čímž se zřetelně zvýší proudové nároky v průběhu provozu máčecí lázně.
Speciální způsob provedení popsaný v obou patentových spisech vede rovněž jen podmíněně k cíli v případě použití kyseliny mléčné nebo dimethylolpropionové jako neutralizačního 45 prostředku pro pojidlo jako celek, místo solí vismutu homogenizovat částečně nebo úplně odpovídající množství oxidu vismutitého nebo hydroxidu vismutitého - při tomto způsobu in šitu není izolace solí vismutu nutná. Lady formulované odpovídajícím způsobem mají při delším skladování sklon k vytváření sedimentu, kromě toho je možno konstatovat zmenšení katalytického účinku solí vismutu.
Jestliže se naopak množství kyseliny sníží na méně než 7,0 mol na 1,0 mol oxidu vismutitého, vytvoří reakční směs často v průběhu „rozkladu“ krystalicko-lepivou hmotu, která se nedá ani míchat, ani filtrovat.
-1 CZ 285838 B6
Na uvedených potížích nemění nic ani použití pastovité pryskyřice podle patentového spisu číslo WO 93/23578.
Nyní se s překvapením zjistilo, že změna „postupu rozkladu“ umožňuje místo oxidu vismutitého praktické použití solí vismutu kyseliny mléčné jako katalytické složky v katodicky nanášených máčecích elektrolacích.
Podstata vynálezu
Způsob výroby prostředků obsahujících soli vismutu ke katalyzování zesíťujících reakcí kationtových lakových pojiv, spočívá podle vynálezu v tom, že se
A) nechává reagovat postupně 1,0 molu oxidu vismutitého s celkem 4,0 mol kyseliny mléčné, přičemž se
Aa) napřed homogenizuje 1,0 mol oxidu vismutitého a 2,0 mol kyseliny mléčné v přítomnosti vody při teplotě 20 až 40 °C po dobu 30 až 60 minut,
Ab) směs získaná z operace Aa) se opět homogenizuje po přidání 1,0 mol kyseliny mléčné při teplotě 30 až 40 °C po dobu 30 až 60 minut,
Ac) operace Ab) se opakuje až do změny barvy reakční násady z původní žluté na bílou a
B) nakonec se směs vismutyllaktátu a vismutlaktátu, získaná operacemi Aa) až Ac) kombinuje s kationtovým lakovým pojidlem, přičemž hmotnostní obsah vismutu je 25 až 45 %, s výhodou 30 až 40 %, vztaženo na celkový obsah pevných látek prostředku.
Vynález se také týká použití prostředků, vyrobených podle vynálezu, případně v podobě pigmentových past v kombinaci s transesterifíkací a/nebo transamidizací a/nebo transureathanizací a/nebo reakcí koncových dvojných vazeb zesíťovatelných katodických pojidel laků, která jsou totožná s lakovými pojidly obsaženými v prostředcích, nebojsou od nich odlišná a jsou případně v podobě disperzí, k formulování katodicky nanášených máčecích elektrolaků, přičemž tyto máčecí elektrolaky vykazují obsah vismutu hmotnostně 0,5 až 3 %, s výhodou 0,8 až 2,5 %, vztaženo k celkovému obsahu pevných látek lakového pojidla jako celku.
Vynález se konečně týká katodicky nanášených máčecích elektrolaků s hmotnostním obsahem vismutu 0,5 až 3 %, s výhodou 0,8 až 2,5 %, vztaženo k celkovému obsahu pevných látek lakového pojidla jako celku, které obsahují prostředky vyrobené způsobem podle vynálezu, případně v podobě pigmentových past, jakož i další transesterifíkací a/nebo transamidizací a/nebo transurathanizací a/nebo reakcí koncových dvojných vazeb zesíťovatelná kationtová laková pojidla, která jsou totožná s lakovými pojivý obsaženými v prostředcích, nebo jsou od nich odlišná a jsou případně v podobě disperzí.
Způsob podle vynálezu je technologicky jednoduchý aje výtečně reprodukovatelný i při velkých násadách. Katodicky nanášené máčecí elektrolaky vykazují výtečné aplikační a filmové vlastnosti. Je možno se vyhnout použití katalyzátorů obsahujících olovo nebo cín.
Výroba prostředků probíhá postupem definovaným v hlavním patentovém nároku. Po reakčních operacích Aa) až Ac) se směs vismutyllaktátu a vismutlaktátu zkombinuje s kationtovým lakovým pojidlem. Je výhodné, vykazují-li prostředky viskozitu 4000 až 10 000 mPa.s/23 °C. Jsou tak tekuté při teplotě místnosti a dobře se s nimi manipuluje.
-2CZ 285838 B6
Obvykle se pro prostředky podle vynálezu volí tatáž kationtová laková pojidla, jaká se používají jako „základní pryskyřice“ pro výrobu katodicky nanášených máčecích elektrolaků, avšak bez vytvrzovací složky a nějako disperze.
Taková transesterifíkací a/nebo transamidizací a/nebo transrethanizací a/nebo reakcí koncových dvojných vazeb zesíťovatelná kationtová laková pojidla jsou ve velké míře známa z literatury. Bližší podrobnosti o stavbě a chemii těchto produktů nejsou tudíž nutné.
Pokud se prostředky dále zpracovávají v podobě pigmentových past, je výhodné použít v operaci (B) speciálních pryskyřic pigmentových past, popsaných například v patentových spisech číslo DE 2634211 C2, DE-OS-2634229, EP 107088 Al, EP 107089 Al, EP 107098 Al, EP 251772 A2, EP 336599 A2, AT-PS 280264 a AT-PS 394372.
Formulování, další zpracování, případně použití pigmentových past a laků je pracovníkům v oboru známé.
Katodicky nanášené máčecí elektrolaky vykazují také při delším skladování dobrou stálost při skladování, to je nevytvářejí sediment a neztrácejí reaktivitu. Vlastnosti nanesených mokrých filmů, případně zesítěných lakových filmů odpovídají plně velmi vysokému standardu jakosti požadovanému automobilním průmyslem.
Následující příklady vynález objasňují, aniž ho jakkoli omezují. Všechny údaje podílů a procent jsou míněny hmotnostně.
V příkladech je použito následujících zkratek:
EEW ekvivalentní hmotnost epoxidové pryskyřice, to je jednu epoxidovou skupinu obsahující množství (v gramech) epoxidové pryskyřice,
EGL ethylenglykolmonoethylether
DEAPA diethylaminopropylamin
CE glycidester terc-monokarboxylové kyseliny s 9 až 11 atomy uhlíku
BUGL monoethylenglykolmonobutylether
MP methoxypropanol
TDI toluylendiisokyanát (obchodně dostupná směs isomerů)
DGDME diethylenglykoldimethylether
PF 91 91% paraformaldehyd
VEW voda plně zbavená solí
MEQ miliekvivalenty kyseliny na 100 g pojidla (pevná látka)
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 až 4
1. Výroba prostředků KAT 1 až KAT 4 obsahujících soli vismutu
Z produktů uvedených v tabulce I v příslušných poměrech množství se vyrobí dále popsaným způsobem prostředky KAT 1 až KAT 4 obsahující soli vismutu:
Do vhodné reakční nádoby s míchadlem se předloží VEW a kyselina mléčná I (2,0 mol). Za míchání se po dávkách přidá oxid vismutitý (1,0 mol). Směs se homogenizuje v průběhu 30 až 60 minut, přičemž teplota vzroste na přibližně 40 °C.
-3CZ 285838 B6
Nato se přidá kyselina mléčná II (1,0 mol). Směs se homogenizuje opět v průběhu 30 až 60 minut.
Po přidání kyseliny mléčné ΠΙ (1,0 mol) se násada homogenizuje tak dlouho, dokud se barva reakční násady nezmění z původní žluté na bílou (bez patrného žlutého odstínu).
Do takto získané směsi vismutyllaktátu a vismutlaktátu se přidá kationické lakové pojidlo v takovém množství, že násada zůstane i po delším skladování dobře tekutá a sůl vismutu nesedimentuje (Rozsah viskozity přibližně 4000 až 10 000 mPa.s/23 °C).
Tabulka I*
Příklad 1 KAT 1 | Příklad 2 KAT 2 | Příklad 3 KAT 3 | Příklad 4 KAT 4 | |
VEW | 300 | 300 | 300 | 300 |
Kyselina mléčná I (2,0 mol) | 180 | 180 | 180 | 180 |
B12O3 | 466 | 466 | 466 | 466 |
Kyselina mléčná II (1,0 mol) | 90 | 90 | 90 | 90 |
Kyselina mléčná III (1,0 mol) | 90 | 90 | 90 | 90 |
Pojidlo Bl (65%) | 500 | - | - | - |
Pojidlo B3 (65%) | - | 400 | - | - |
Pojidlo B4 (40%) | - | - | 1126 | - |
Pojidlo B2 (57%) | - | - | - | 800 |
1626 | 1526 | 2252 | 1926 | |
Pevné látky celkem | 1151 | 1086 | 1276 | 1282 |
Poměr obsahu vismut/pevné látky | 36,3% | 38,5% | 32,7% | 32,6% |
číselnými hodnotami jsou míněny díly
2. Výroba pojidlových složek použitých například pro prostředky KAT 1 až KAT 4 a pro formulaci máčecích elektrolaků.
2.1 Pojidlo Bl:
Při teplotě 100 °C se rozpustí ve 597 g EGL 190 g epoxidové pryskyřice Bisfenol-A (EEW přibližně 190) a 1425 g epoxidové piyskyřice Bisfenol-A (EEW přibližně 475). Roztok se ochladí na teplotu 60 °C a smísí se s 126 g diethanolaminu. V průběhu 2 hodin se teplota pomalu zvýší na 80 °C. Přidá se 169 g DEAPA. Teplota se během 2 hodin zvýší na 120 °C. Při této teplotě se přidá 478 g, CE, násada se míchá 5 hodin při teplotě 130 °C a nakonec se zředí EGL na obsah pevné látky hmotnostně 65 %. Pryskyřice má aminové číslo 91 mg KOH/g a hydroxylové číslo 265 mg KOH/g, vztaženo vždy k pevné látce.
2.2 Pojidlo B2:
Ve 40 g isopropanolu se rozpustí 2 g azobisisobutyronitrilu. K čirému roztoku se v průběhu dvou hodin stejnoměrně přidá při teplotě zpětného toku (přibližně 84 °C) směs monomerů, sestávající ze 20 g gycidylmethakrylátu, 20 g hydroxyethylmethakrylátu, v němž jsou rozpuštěny 2 g azobisisobutyronitrilu. Reakční hmota se míchá další 3 hodiny při teplotě zpětného toku. Nato se rychle přidá homogenní roztok 16 g diisopropanolaminu ve 20 g BUGL do reakční hmoty při teplotě 85 °C, násada se míchá ještě 2 hodiny při teplotě 90 °C a při teplotě 90 °C se produkt zředí 13 g EGL a při teplotě 40 °C acetonem.
-4CZ 285838 B6
Pryskyřice má obsah pevných látek hmotnostně 57 %, aminové číslo 58 mg KOH/g a hydroxylové číslo 250 mg KOH/g, vždy vztaženo k pevné hmotě.
2.3 Pojidlo B3:
570 g epoxidové pryskyřice na bázi bisfenolu A (EEW přibližně 190) a 317 g MP se zahřeje na teplotu 60 °C a smísí se během dvou hodin se směsí sestávající ze 116 g (0,15 ekvivalentů NH) polymemího aminu (viz dále) a nechá se reagovat až do hodnoty MEQ 2,06. Přidá se 1330 g (2,1 mol) 75% roztok epoxidové pryskyřice Bisfenol A (EEW přibližně 475) v MP. Následně se během 1 hodiny přidá při teplotě 60 °C roztok 189g (1,8 mol) diethanolaminu ve 176 g MP a reakce se vede až do hodnoty MEQ 1,57. Po dalším přidání roztoku 78 g (1,2 mol) DEAPA v 54 g MP během 1 hodiny se nechá reakce probíhat při teplotě 60 °C až do hodnoty MEQ 1,46. Teplota se zvýší na 90 °C a návazně během další hodiny na 120 °C. Při dosažení viskozity I-J (GARDNER-HOLD; 6 g pryskyřice + 4 g MP) se směs zředí na obsah pevné látky hmotnostně 65 %. Produkt má aminové číslo 117 mg KOH/g a hydroxylové číslo 323 mg, KOH/g vztaženo vždy k pevné látce.
Polymemí amin se připraví reakcí 1 mol diethylentriaminu se 3,1 mol 2-ethylhexalglycidyletheru a 0,5 mol epoxidové pryskyřice Bisfenol A (EEW přibližně 190) v 80% roztoku MP. Produkt vykazuje viskozitu (DIN 53211/20 °C; 100 g pryskyřice + 30 mg MP) 60 až 80 sekund.
2.4 Pojidlo B4: (podle AT-PS 394372, příklad 1)
Do vhodné reakční nádoby, vybavené míchadlem, teploměrem a destilačním zařízením se předloží 258 dílů (2 mol) 2-ethylhexylaminu, zahřeje se na teplotu 80 °C a následně se přidá stejnoměrně během jedné hodiny 380 dílů alifatické epoxidové pryskyřice (báze polypropylenglykol, EEW přibližně 190). Teplota přitom stoupne na 120 °C. Násada se udržuje při teplotě 120 °C po dobu další hodiny. Nato se přidá 693 dílů BUG1 a při teplotě 70 °C 1900 dílů epoxidové pryskyřice na bázi Bisfenolu-A (EEW přibližně 475). Násada se opět zahřeje na teplotu 120 °C a reakce se při této teplotě nechá probíhat po dobu l’/2 hodiny. Meziprodukt vykazuje hmotnostně podíl polyoxyalkylenových strukturních jednotek 11 % a podíl alkylových zbytků s více než 3 atomy uhlíku hmotnostně 9 %.
Do tohoto meziproduktu se přidá při teplotě 100 °C 204 dílů (2 mol) dimethylaminopropylaminu. Po 1 hodině při teplotě 100 °C se do násady přidá 66 dílů (2 mol) PF 91 a při teplotě přibližně 140 °C za azeotropické destilace se methylisobutylketonem, jako nosičem odstraní přibližně 36 dílů reakční vody. Nato se odtáhne methylisobutylketon za vakua, hmota se neutralizuje při přibližně 80 °C 200 díly 30% octové kyseliny (36 mmol/100 pevná látka) a 3265 dílů VEW se zředí na obsah pevné látky přibližně 40 %.
2.5. Smáčecí složka VK 1:
Do reakční nádoby, vybavené vhodným zařízením pro azeotropní destilaci a kolonou se zvonkovým patrem k oddělování alkoholických produktů, vytvářejících se při částečné transesterifikaci, se po dávkách přidává směs sestávající ze 160 g (1 mol) diethylesteru kyseliny malonové, 0,34 g (0,004 mol) piperidinu a 0,22 g (0,004 mol) 85% kyseliny mravenčí, 29,7 g (0,9 mol) PF 91 tak, že při náběhu exothermické reakce se nepřesáhne teplota 95 °C. Reakční směs se míchá při teplotě 95 °C až do úplného rozpuštění PF 91. Při nastalém odštěpování vody se teplota v průběhu 2 hodin zvýší na 110 °C. Po dosažení teploty 110 °C se speciálním benzinem (rozmezí varu 80 až 120 °C) jako nosičem oddestiluje celkem 9 g vody. Po zavedení vakua se nakonec použitý nosič odstraní.
-5CZ 285838 B6
Po přidání 22,8 g (0,3 mol) 1,2-propylenglykolu se násada zahřeje až k počátku destilace (140 až 150 °C). Při vzrůstající teplotě se oddestiluje 27 dílů (0,6 mol) ethanolu. Získaný produkt vykazuje obsah pevných látek (120 °C, 30 minut) přibližně hmotnostně 92 %, číslo OH pod 5 mg KOH/g, mezní číslo viskozity přibližně 5,2 ml/g (20 °C, dimethylformamid) a index lomu n 20/d 5 1,4670.
2.6 Smáčecí složka VK 2:
Produkt reakce 134 g (1 mol) trimethylolpropanu s 851 g (2,8 mol) 2-ethylenhexanolem zpola ío blokovaného TDI v 70% roztoku DGDME.
2.7. Smáčecí složka VK 3:
Smísí se 134 g (1 mol) trimethylolpropanu se 160 g (1 mol) diethylesteru kyseliny malonové 15 a zahřívá se až k náběhu destilace (přibližně 140 až 150 °C). Při vzrůstající teplotě do 180 °C se oddestiluje 46 g (1 mol) ethanolu. Po ukončení reakci se směs zředí 128 g DGDME a ochladí se na 60 °C. Nato se v průběhu 4 hodin přidá 264 g (1 mol, popřípadě 1 ekvivalent NCO) reakčního produktu sestávajícího z 1 molu TDI a 1 molu EGL a nechá se reagovat při teplotě 60 °C na obsah NCO pod 0,02 miliekvivalentu na gram vzorku.
Získaný produkt má obsah pevných látek hmotnostně 80 ± 2 % (30 minut, 120 °C) viskozitu podle GARDNER-HOLD (10 g produktu + 2 g DGDME) K a index lomu index n 20/d 1,4960.
3. Zkouška prostředků obsahujících soli vismutu KAT 1 až KAT 4 jako katalyzační složky 25 v katodicky nanášených máčecích elektrolacích
3.1 Příprava laků 1 až 6
2499 pojidlo B4 (40%) saze
4960 oxid titaničitý kyselina mravenčí 5 n
2409 VEW____________
10000 pigmentová pasta, 60%
Tabulce II odpovídající množství KAT 1 až KAT 4 se do násady přimíchávají buď před zatřením v perlovém mlýně, nebo do hotové pigmentové pasty.
Z 90 dílů kationtové pojidlové kombinace (70 dílů pojidla a 30 dílů smáčecí složky - viz tabul40 ku Π) a z 60 dílů pigmentové pasty (vztaženo vždy k pevné látce bez ohledu na přidané množství prostředku obsahujícího soli vismutu) se vyrábějí za podmínek vyhovujících praxi laky s poměrem pigmentu k pojivu 0,5:1.
Tabulka II
Lak | Kombinace pojiv 70/30 dílů0 | Prostředek^ | % vismutu2) |
1 | Bl/VK 1 | KAT 1 3,0 díly | 1,0 |
2 | B2/VK2 | KAT 2 5,0 dílů | 1,8 |
3 | B3/VK3 | KAT 3 2,5 dílu | 0,8 |
4 | Bl/VK 2 | KAT 4 8,0 dílů | 2,4 |
5 | B2/VK3 | KAT 1 4,0 díly | 1,4 |
6 | B3/VK 1 | KAT 2 6,0 dílů | 2,2 |
-6CZ 285838 B6 vztaženo vždy k pevné látce 2) obsah vismutu vztažený k celkové pevné látce lakových pojiv
3.2. Posouzení nanesených a následně vypálených lakových filmů
Násady laků se nastaví pomocí VEW na obsah pevných látek 18%.
Po uplynutí 24 hodinové homogenizace se laky katodicky nanesou na vyčištěné nefosfátované ocelové plechy. Podmínky nanášení vání se volí tak, že filmy mají v suchém stavu tloušťku 22 ± 2 pm. K vytvrzení dojde vypálením v peci s nuceným oběhem vzduchu (20 min/170 °C).
Všechny povlaky vykazují výtečné mechanické vlastnosti (nárazová zkouška podle ASTM-D2794-90: nejméně 80 i.p.; žádné odlupování při zkoušce ohybem na tmu podle ASTM D-52288), jakož i výtečnou odolnost proti korozi (zkouška nástřikem v solné komoře podle ASTM B 117-90 po zkušební době 360 hodin: max. 2 mm).
3.3. Zkouška stálosti při skladování laků 1 až 6
Po 4-týdenní zkoušce „míchání“ (aplikační viskozita, teplota místnosti) nevykazují laky žádný sediment (pod 20 mg/1, perlonové síto velikost od 28 pm) a nezmenšenou reaktivitu (opakování zkoušek podle 3.2).
Průmyslová využitelnost
Použití prostředků obsahujících soli vismutu jako katalytické složky v katodicky nanášených máčecích elektrolacích, přičemž se nechává oxid vismutitý reagovat specifickým způsobem s kyselinou mléčnou a následně se disperguje vzniklá směs vismutyllaktátu a laktátu vismutu v lakovém pojidle.
Claims (4)
1. Způsob výroby prostředku obsahujícího soli vismutu ke katalyzování zesíťujících reakcí kationtových lakových pojiv, vy z n a č uj í c í se tím, že se
A) nechává reagovat postupně 1,0 molu oxidu vismutitého s celkem 4,0 mol kyseliny mléčné, přičemž se
Aa) napřed homogenizuje 1,0 mol oxidu vismutitého a 2,0 mol kyseliny mléčné v přítomnosti vody při teplotě 20 až 40 °C po dobu 30 až 60 minut,
Ab) směs získaná z operace Aa) se opět homogenizuje po přidání 1,0 mol kyseliny mléčné při teplotě 30 až 40 °C po dobu 30 až 60 minut,
Ac) operace Ab) se opakuje až do změny barvy reakční násady z původní žluté na bílou a
-7CZ 285838 B6
B) nakonec se směs vismutyllaktátu s vismutlaktátu, získaná operacemi Aa) až Ac) kombinuje s kationtovým lakovým pojidlem, přičemž hmotnostní obsah vismutu je 25 až 45 %, s výhodou 30 až 40 %, vztaženo na celkový obsah pevných látek prostředku.
2,5 %, vztaženo k celkovému obsahu pevných látek lakového pojidla jako celku.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se v operaci B) použije transesterifikací a/nebo transamidizací a/nebo transurethanizací a/nebo reakcí koncových dvojných vazeb zesíťovatelných kationtových pojidel laků, s výhodou pryskyřice pigmentové pasty, přičemž prostředky mají s výhodou viskozitu 4000 až 10 000 mPa.s při 23 °C.
3. Použití prostředků připravených způsobem podle nároku 1 nebo 2, popřípadě v podobě pigmentových past, v kombinaci s transesterifikací a/nebo transamidizací a/nebo transurethanizací a/nebo reakcí koncových dvojných vazeb zesíťovatelnými kationtovými pojivý laků, která jsou totožná s lakovými pojivý obsaženými v prostředcích, nebo jsou od nich odlišná a jsou popřípadě v podobě disperzí, k formulování katodicky nanášených máčecích elektrolaků, přičemž tyto máčecí elektrolaky mají hmotnostní obsah vismutu 0,5 až 3 %, s výhodou 0,8 až
4. Katodicky nanášené máčecí elektrolaky s hmotnostním obsahem vismutu 0,5 až 3 %, s výhodou 0,8 až 2,5 %, vztaženo k celkovému obsahu pevných látek lakového pojidla jako celku, vyznačující se tím, že obsahují prostředky vyrobené podle nároku 1 nebo 2, popřípadě v podobě pigmentových past, jakož i další transesterifikací a/nebo transamidizací a/nebo transurethanizací a/nebo reakcí koncových dvojných vazeb zesíťovatelná kationtová pojidla laků, která jsou totožná s lakovými pojivý obsaženými v prostředcích, nebojsou od nich odlišná a jsou popřípadě v podobě disperzí.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT0179493A AT398987B (de) | 1993-09-07 | 1993-09-07 | Verfahren zur herstellung von wismutsalze enthaltenden zubereitungen und deren verwendung als katalysatorkomponente in kathodisch abscheidbaren elektrotauchlacken |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ69096A3 CZ69096A3 (en) | 1996-08-14 |
CZ285838B6 true CZ285838B6 (cs) | 1999-11-17 |
Family
ID=3521116
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ96690A CZ285838B6 (cs) | 1993-09-07 | 1994-09-02 | Způsob výroby prostředku obsahujícího soli vismutu a jeho použití jako katalytické složky katodicky nanášených máčecích elektrolaků |
Country Status (14)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5936013A (cs) |
EP (1) | EP0717794B1 (cs) |
KR (1) | KR100340367B1 (cs) |
CN (1) | CN1044140C (cs) |
AT (2) | AT398987B (cs) |
AU (1) | AU7484894A (cs) |
BR (1) | BR9407408A (cs) |
CZ (1) | CZ285838B6 (cs) |
DE (1) | DE59403675D1 (cs) |
ES (1) | ES2107244T3 (cs) |
RU (1) | RU2137866C1 (cs) |
TW (1) | TW474977B (cs) |
WO (1) | WO1995007377A1 (cs) |
ZA (1) | ZA946894B (cs) |
Families Citing this family (28)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5908912A (en) * | 1996-09-06 | 1999-06-01 | Ppg Industries Ohio, Inc. | Electrodepositable coating composition containing bismuth and amino acid materials and electrodeposition method |
DE69837091D1 (de) * | 1997-07-29 | 2007-03-29 | Kansai Paint Co Ltd | Kationische elektrotauchlackierung-zusammensetzung |
CA2313699C (en) * | 1997-12-12 | 2008-02-26 | Kansai Paint Co., Ltd. | Cationic electro-coating composition |
US5972189A (en) * | 1998-05-29 | 1999-10-26 | Ppg Industries Ohio, Inc. | Electrodepositable coating composition containing bismuth diorganodithiocarbamates and method of electrodeposition |
US6353057B1 (en) | 1999-02-10 | 2002-03-05 | King Industries, Inc. | Catalyzing cationic resin and blocked polyisocyanate with bismuth carboxylate |
CA2305973C (en) * | 1999-04-21 | 2008-10-07 | Kansai Paint Co., Ltd. | Cationically electrodepositable coating material |
DE10001222A1 (de) | 2000-01-14 | 2001-08-09 | Basf Coatings Ag | Beschichtung, enthaltend kolloidal verteiltes metallisches Bismut |
AT410442B (de) * | 2001-06-15 | 2003-04-25 | Solutia Austria Gmbh | Wässrige bindemittel |
US6811667B2 (en) * | 2002-03-04 | 2004-11-02 | E. I. Du Pont De Nemours And Company | Cathodic electrodeposition coating agents containing bismuth complexes, preparation and use thereof |
US7374650B2 (en) * | 2002-08-22 | 2008-05-20 | E.I. Du Pont De Nemours & Company | Cathodic electrodeposition coating agents containing bismuth salts together with yttrium and/or neodymium compounds, production and use thereof |
US7118726B2 (en) * | 2002-12-13 | 2006-10-10 | Clark Manufacturing, Llc | Method for making oxide compounds |
US7351319B2 (en) * | 2003-01-24 | 2008-04-01 | E. I. Du Pont De Nemours & Co. | Cathodic electrodeposition coating compositions containing bismuth compounds and dicarboxylic acids, production and use thereof |
US7632386B2 (en) * | 2003-08-28 | 2009-12-15 | E.I. Du Pont De Nemours And Company | Process for producing coatings on electrically conductive substrates by cathodic electrodeposition coating |
US7211182B2 (en) * | 2003-09-23 | 2007-05-01 | E. I. Du Pont De Nemours And Company | Process for producing coatings on electrically conductive substrates by cathodic electrodeposition coating |
US7485729B2 (en) | 2004-08-12 | 2009-02-03 | King Industries, Inc. | Organometallic compositions and coating compositions |
US7842762B2 (en) * | 2007-08-08 | 2010-11-30 | Ppg Industries Ohio, Inc. | Electrodepositable coating composition containing a cyclic guanidine |
DE102008016220A1 (de) * | 2008-03-27 | 2009-10-01 | Basf Coatings Ag | Elektrotauchlacke enthaltend Polymethylenharnstoff |
BRPI0912295A2 (pt) | 2008-05-29 | 2015-10-20 | Nihon Parkerizing | material metálico com uma película de bismuto aplicada e método para a produção do mesmo, líquido para o tratamento da superfície usado no método, e material metálico revestido por eletrodeposição catiônica e método para a produção do mesmo |
US8912113B2 (en) | 2011-03-06 | 2014-12-16 | King Industries, Inc. | Compositions of a metal amidine complex and second compound, coating compositions comprising same |
CN103183608B (zh) * | 2011-12-30 | 2015-02-04 | 广东先导稀材股份有限公司 | 次水杨酸铋的制备方法 |
RU2538869C1 (ru) * | 2013-04-30 | 2015-01-10 | Федеральное казенное предприятие "Государственный научно-исследовательский институт химических продуктов" (ФКП "ГосНИИХП") | Сферический порох для дробовых патронов к гладкоствольному спортивно-охотничьему оружию 12, 16 и 20 калибров |
EP2806001A1 (en) * | 2013-05-21 | 2014-11-26 | PPG Industries Ohio Inc. | Coating composition |
EP2862905A1 (en) * | 2013-10-17 | 2015-04-22 | ALLNEX AUSTRIA GmbH | Cationic water-dilutable binders |
JP6406842B2 (ja) | 2014-03-25 | 2018-10-17 | 日本ペイント・オートモーティブコーティングス株式会社 | 電着塗料組成物および電着塗装方法 |
JP6441126B2 (ja) | 2015-03-06 | 2018-12-19 | 日本ペイント・オートモーティブコーティングス株式会社 | カチオン電着塗料組成物の調製方法 |
JP2018184489A (ja) | 2015-09-25 | 2018-11-22 | 日本ペイント・オートモーティブコーティングス株式会社 | カチオン電着塗料組成物の調製方法 |
CN105837775A (zh) * | 2016-03-23 | 2016-08-10 | 赵洪枝 | 一种环保型催化剂及其制备方法 |
RU2692370C1 (ru) * | 2018-10-29 | 2019-06-24 | Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт химии твердого тела и механохимии Сибирского отделения Российской академии наук | Способ получения висмут лактата |
Family Cites Families (21)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5218746A (en) * | 1975-08-01 | 1977-02-12 | Ppg Industries Inc | Resin vehicle for cathode electrodeposition |
US4007154A (en) * | 1975-08-01 | 1977-02-08 | Ppg Industries, Inc. | Novel pigment paste for cationic electrodeposition |
CA1097449A (en) * | 1975-08-01 | 1981-03-10 | Karl F. Schimmel | Pigment grinding vehicle |
US4040924A (en) * | 1975-08-01 | 1977-08-09 | Ppg Industries, Inc. | Aqueous cationic electrodeposition of epoxy resins having quaternary groups carrying blocked NCO |
US4009133A (en) * | 1975-08-01 | 1977-02-22 | Ppg Industries, Inc. | Electrodepositable epoxy resins having quaternary groups carrying blocked NCO, and aqueous dispersions |
EP0001879B2 (en) * | 1977-09-07 | 1989-11-23 | Imperial Chemical Industries Plc | Thermoplastic aromatic polyetherketones, a method for their preparation and their application as electrical insulants |
US4162205A (en) * | 1978-10-19 | 1979-07-24 | Vulcan Materials Company | Method of electroplating tin and alkaline electroplating bath therefor |
US4195972A (en) * | 1978-10-20 | 1980-04-01 | Combe Incorporated | Aqueous-based hair dyeing composition containing a soluble bismuth salt and a reducing compound |
JPS586243A (ja) * | 1981-07-02 | 1983-01-13 | Ube Ind Ltd | メタクリル酸製造用触媒の製法 |
US4436931A (en) * | 1982-07-28 | 1984-03-13 | Texaco Inc. | Alkane acetates produced by oxidative esterification of olefins over certain oxide catalysts |
DE3371348D1 (en) * | 1982-09-30 | 1987-06-11 | Ppg Industries Inc | Novel pigment grinding vehicle |
US4485259A (en) * | 1982-09-30 | 1984-11-27 | Ppg Industries, Inc. | Pigment grinding vehicle |
AU547702B2 (en) * | 1982-09-30 | 1985-10-31 | Ppg Industries, Inc. | Amine modified epoxy |
US4715898A (en) * | 1986-06-30 | 1987-12-29 | Ppg Industries, Inc. | Sulfonium resins useful as pigment grinding vehicles in cationic electrodeposition |
DE3640855A1 (de) * | 1986-11-29 | 1988-06-09 | Bayer Ag | Verfahren zur herstellung von uretdionringen enthaltenden polyurethanen |
ZA891937B (en) * | 1988-04-04 | 1990-11-28 | Ppg Industries Inc | Pigment grinding vehicles containing quaternary ammonium and ternary sulfonium groups |
US5059671A (en) * | 1988-12-28 | 1991-10-22 | Mitsui Toatsu Chemicals, Inc. | Manufacturing process of spray urethane elastomer |
BE1002762A7 (nl) * | 1989-01-20 | 1991-05-28 | Recticel | Werkwijze voor het bereiden en toepassen van verspuitbaar lichtstabiel polyurethaan. |
AT394372B (de) * | 1990-08-02 | 1992-03-25 | Vianova Kunstharz Ag | Verfahren zur herstellung von pigmentpastenharzen fuer kathodisch abscheidbare ueberzugsmittelzusammensetzungen |
UA42691C2 (uk) * | 1992-05-29 | 2001-11-15 | Віанова Резінс Аг | Каталізоване, катіонне зв'язуюче для лаків, спосіб його одержання та композиція |
AT397820B (de) * | 1992-05-29 | 1994-07-25 | Vianova Kunstharz Ag | Katalysatorhältige kationische lackbindemittel, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung |
-
1993
- 1993-09-07 AT AT0179493A patent/AT398987B/de not_active IP Right Cessation
-
1994
- 1994-08-10 TW TW086117541A patent/TW474977B/zh active
- 1994-09-02 ES ES94924630T patent/ES2107244T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-09-02 DE DE59403675T patent/DE59403675D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-09-02 KR KR1019960701147A patent/KR100340367B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1994-09-02 WO PCT/AT1994/000123 patent/WO1995007377A1/de active IP Right Grant
- 1994-09-02 EP EP94924630A patent/EP0717794B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-09-02 AT AT94924630T patent/ATE156525T1/de not_active IP Right Cessation
- 1994-09-02 CN CN94193728A patent/CN1044140C/zh not_active Expired - Lifetime
- 1994-09-02 CZ CZ96690A patent/CZ285838B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-09-02 AU AU74848/94A patent/AU7484894A/en not_active Abandoned
- 1994-09-02 BR BR9407408A patent/BR9407408A/pt not_active IP Right Cessation
- 1994-09-02 RU RU96106899A patent/RU2137866C1/ru active
- 1994-09-07 ZA ZA946894A patent/ZA946894B/xx unknown
-
1997
- 1997-09-19 US US08/933,845 patent/US5936013A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ZA946894B (en) | 1995-04-13 |
CN1044140C (zh) | 1999-07-14 |
BR9407408A (pt) | 1996-11-12 |
AU7484894A (en) | 1995-03-27 |
TW474977B (en) | 2002-02-01 |
US5936013A (en) | 1999-08-10 |
EP0717794A1 (de) | 1996-06-26 |
DE59403675D1 (de) | 1997-09-11 |
JPH09505837A (ja) | 1997-06-10 |
ES2107244T3 (es) | 1997-11-16 |
EP0717794B1 (de) | 1997-08-06 |
AT398987B (de) | 1995-02-27 |
CN1133072A (zh) | 1996-10-09 |
ATA179493A (de) | 1994-07-15 |
JP3617010B2 (ja) | 2005-02-02 |
RU2137866C1 (ru) | 1999-09-20 |
KR100340367B1 (ko) | 2002-11-13 |
WO1995007377A1 (de) | 1995-03-16 |
ATE156525T1 (de) | 1997-08-15 |
KR960705084A (ko) | 1996-10-09 |
CZ69096A3 (en) | 1996-08-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ285838B6 (cs) | Způsob výroby prostředku obsahujícího soli vismutu a jeho použití jako katalytické složky katodicky nanášených máčecích elektrolaků | |
KR0157077B1 (ko) | 촉매 첨가 양이온성 도료 결합제, 이의 제조방법 및 이의 용도 | |
EP0082291B1 (de) | Wärmehärtbare kationische wasserverdünnbare Bindemittel | |
EP0180051B1 (de) | Verfahren zur Herstellung eines fremdvernetzenden, epoxidgruppenfreien Amino-Poly(meth)-acrylatharzes, das dabei erhältliche Harz, dessen Verwendung, es enthaltendes KTL-Bad und dessen Verwendung zum Beschichten von Gegenständen | |
EP0178531B1 (de) | Wässriges Elektrotauchlack-Überzugsmittel und dessen Verwendung zum Beschichten von Gegenständen | |
EP0004090A2 (de) | Kathodisch abscheidbares wässriges Elektrotauchlack-Überzugsmittel | |
EP0272665A2 (de) | Aminourethane, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung | |
KR100820366B1 (ko) | 음극 전해 석출 코팅제, 그들의 제조 및 용도 | |
EP0066859A1 (de) | Kathodisch abscheidbares wässriges Elektrotauchlack-Uberzugsmittel | |
EP0136411B1 (de) | Hitzehärtbare Bindemittelmischung | |
EP0135909A2 (de) | Kathodisch abscheidbares wässriges Elektrotauchlack-Überzugsmittel | |
JPH02127414A (ja) | カソード析出形塗料組成物用顔料ペースト樹脂の製造法 | |
DE3820300A1 (de) | Traegerharz fuer pigmentpasten, seine herstellung und verwendung | |
EP0268051B1 (de) | Verfahren zur Katalysierung kationischer Lackbindemittel | |
DE3932744C2 (cs) | ||
JP3617010B6 (ja) | ビスマス塩類含有調整物の製造方法および陰極電着により塗布される電着塗料中の触媒成分としてのその使用 | |
DE19958487C1 (de) | Verfahren zur Elektrotauchlackierung und Verwendung von wasserunlöslichen organischen Nitriten und/oder Nitraten als Zusatz zu Elektrotauchlack-Überzugmitteln | |
AT372100B (de) | Verfahren zur herstellung von bindemitteln fuer die elektrotauchlackierung | |
EP0106128B1 (de) | Verkappte Isocyanatgruppen enthaltendes Lackbindemittel und seine Verwendung für die kathodische Elektrotauchlackierung | |
AT353907B (de) | Verfahren zur herstellung von bindemitteln fuer die elektrotauchlackierung | |
SK139192A3 (en) | Method of production of cation joint of varnishes | |
JPH0374708B2 (cs) | ||
JPS6389581A (ja) | 水希釈性塗料用顔料ペースト製造法 | |
EP0262496A2 (de) | Verfahren zur Herstellung von Pigmentpasten für wasserverdünnbare Lacke für die Elektrotauchlackierung. | |
DE3614551A1 (de) | Kathodisch abscheidbare lackbindemittelkombinationen |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MK4A | Patent expired |
Effective date: 20140902 |