CZ284503B6 - Způsob a zařízení pro zapřádání spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem - Google Patents

Způsob a zařízení pro zapřádání spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem Download PDF

Info

Publication number
CZ284503B6
CZ284503B6 CS90652A CS65290A CZ284503B6 CZ 284503 B6 CZ284503 B6 CZ 284503B6 CS 90652 A CS90652 A CS 90652A CS 65290 A CS65290 A CS 65290A CZ 284503 B6 CZ284503 B6 CZ 284503B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spinning
fiber
yarn
feed
fringe
Prior art date
Application number
CS90652A
Other languages
English (en)
Inventor
Anthony Ball
Ulrich Rödiger
Original Assignee
Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag filed Critical Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag
Publication of CS9000652A2 publication Critical patent/CS9000652A2/cs
Publication of CZ284503B6 publication Critical patent/CZ284503B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/48Piecing arrangements; Control therefor
    • D01H4/50Piecing arrangements; Control therefor for rotor spinning

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

Při zapřádání příze (20) ve spřádacím prvku (13) stroje pro předení s otevřeným koncem se po spuštění podávacího ústrojí (110) proud vláken odkloní ze své dráhy ke sběrné ploše (136) a vrátí se do své dráhy v návaznosti na vlastní napojovací proces a ještě před dosažením plné intenzity proudu vláken spuštěného zapnutím podávacího ústrojí (110). Zařízení k provádění tohoto způsobu je opatřeno řídicím ústrojím (40) pro odklánění proudu vláken tak, že proud vláken dosáhne v závislosti na zpětném přivedení příze (20) sběrnou plochu (136) dříve, než proud vláken dosáhne po zapnutí podávacího ústrojí (110) své plné intenzity.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zapřádání příze na spřádacím zařízení pro předení s otevřeným koncem, při kterém se spustí podávači ústrojí pro podávání vláken a jím vytvořený proud vláken se na své dráze mezi podávacím ústrojím a sběrnou plochou spřádacího ústrojí odkloní z podávači dráhy a odvádí mimo spřádací ústrojí, až do započetí vlastního napojovacího procesu zpětným zavedením zapřádacího konce příze, načež se proud vláken v časové návaznosti na tomto zpětném zavedení opět přepne do podávacího směru a znovu se vede přívodním kanálem na sběrnou plochu vláken. Dále se vynález vztahuje na zařízení pro provádění tohoto způsobu zapřádání příze na stroji pro předení s otevřeným koncem (bezvřetenové předení), s nejméně jedním spřádacím ústrojím se sběrnou plochou vláken, podávacím ústrojím pro vlákna, odtahovým ústrojím pro odtah příze a přepínatelným odsávacím ústrojím pro odklánění proudu vláken, spřaženým se spínacím ústrojím spřádacího podtlaku.
Dosavadní stav techniky
Takový způsob a zařízení pro známé z mezinárodní přihlášky vynálezu WO 86/01235. Tímto způsobem a zařízením k provádění tohoto způsobu má být dosaženo toho, aby vlákna, která v průběhu zastavení před zapřádáním byla poškozena, nebyla přiváděna do spřádacího zařízení a aby tak byl zajištěn přívod pouze bezvadných vláken. Ukazuje se však, že je velmi obtížné přizpůsobit odtah příze náhlému a prudkému spuštění přívodu vláken po uvolnění přívodního ústrojí, takže místo napojení zapřádací příze na stužku vláken se svou tloušťkou značně odlišuje od tloušťky příze. Pro odstranění tohoto nedostatku jev uvedeném známém řešení navrženo vracet odkloněný proud vláken postupně do původního směru, takže proud vláken by ve spřádacím zařízení narůstal jen pozvolna. Ktomu se je však nezbytné složité řídicí ústrojí, které navíc musí být velmi přesně ovládáno. Ukazuje se však, že v praxi nelze tímto postupem dosáhnout uspokojivých výsledků.
Úkolem vynálezu je proto vyřešit způsob zapřádání příze na spřádacím stroji a také zařízení k provádění tohoto způsobu, který by podstatně snadněji umožnil přesné přizpůsobení rychlosti odtahu příze přívodu ojednocených vláken do spřádacího zařízení.
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle je dosaženo způsobem zapřádání příze na spřádacím zařízení pro předení s otevřeným koncem, při kterém se spustí podávači ústrojí pro podávání vláken a jím vytvořený proud vláken se na své dráze mezi podávacím ústrojím a sběrnou plochou spřádacího ústrojí odkloní z podávači dráhy a odvádí mimo spřádací ústrojí, až do započetí vlastního napojovacího procesu zpětným zavedením zapřádacího konce příze, načež se proud vláken v časové návaznosti na tomto zpětném zavedení opět předpne do podávacího směru a znovu se vede přívodním kanálem na sběrnou plochu vláken, jehož podstatou je, že přepnutí směru proudu vláken zpět na sběrnou plochu se provádí ještě před okamžikem dosažení plní intenzity proudu vláken v přívodním kanálu, spuštěného novým zapnutím podávacího ústrojí.
Tímto řešením se první vlákna, která se mohla při vzájemném proplétání nebo ořezávání běžícím ojednocovacím válcem poškodit, nejprve odvádějí. V závislosti na délce doby zastavení přívodního ústrojí pro přívod vláken dochází také k většímu nebo menšímu vyčesání třásně, nacházející se v přívodním ústrojí, takže trvá určitou dobu, jejíž délka je závislá na délce doby
- 1 CZ 284503 B6 zastavení přívodního ústrojí, než proud vláken opět dosáhne své plné hodnoty, odpovídající výrobním hodnotám. Této skutečnosti je u způsobu podle vynálezu využito k ukončení odvádění proudu vláken a k zahájení přívodu tohoto proudu na sběrnou plochu spřádacího ústrojí ještě před dosažením plné produkční intenzity proudu. Proud vláken, přiváděný nyní do spřádacího ústrojí, je tak podstatně slabší než v průběhu výroby a stoupá v první fázi jen pozvolna. Je tedy podstatně jednodušší v tomto případě dosáhnout správného přizpůsobení rychlosti odtahu příze nárůstu proudu vláken. Důsledkem tohoto řešení je mnohem méně nápadné místo napojení zapřádací příze na stužku vláken.
Podle dalšího znaku vynálezu se po sepnutí podávacího ústrojí odvádění vláken, prováděné odsáváním, odpojení dříve, než vlákenný proud dosáhne svoji plnou intenzitu, a rychlost odtahování se přizpůsobuje růstu proudu vláken, přiváděných přívodním kanálem do spřádacího ústrojí. Tímto způsobem je možné zajistit jednoduché ovládání proudu vláken, vhodného pro napojovací proces.
Protože nárůst proudu vláken v podstatě závisí na délce doby zastavení podávacího ústrojí před zapřádacím procesem, řídí se v dalším výhodném provedení způsobu podle vynálezu odtah příze v závislosti na stavu vyčesání třásně vyčesávacím válečkem. Výhodné přitom je, aby zrychlování odtahu příze bylo řízeno v závislosti na stavu vyčesání třásně tak, že při silnějším poškození vlákenné třásně se odtah příze řídí pomalejším zvyšováním jeho rychlosti, než při menším poškození třásně. Je-li brán ohled na stav vyčesání třásně při urychlování odtahu příze, dosáhne se optimálního přizpůsobení odtahu na účinnost podávání vláken do spřádacího zařízení.
Stav vyčesání třásně může být zjišťován různými způsoby, avšak jako zvláště výhodné se ukázalo provedení, podle kterého se stav vyčesání třásně zjišťuje jako míra jejího poškození, měřená délkou doby zastavení přívodu vlákenného pramene při běžícím ojednocovacím ústrojí před spuštěním přívodu vláken na sběrnou plochu. Při tomto postupu je pro zjišťování stavu vyčesání třásně postačující jednoduchý časový prvek, měřící délku doby od zastavení pohybu třásně pro počátek přívodu ojednocených vláken. Při silnějším poškození vlákenné třásně se odtah příze může řídit jeho spuštěním později než při menším poškození třásně.
Vynález dále přináší zařízení pro provádění způsobu zapřádání příze podle výše uvedeného způsobu na stroji pro předení s otevřeným koncem, s nejméně jedním spřádacím ústrojím a sběrnou plochou vláken, podávacím ústrojím pro vlákna, odtahovým ústrojím pro odtah příze a přepínatelným odsávacím ústrojím pro odklánění proudu vláken, spřaženým se spínacím ústrojím spřádacího podtlaku, vyznačené tím, že odsávací ústrojí je opatřeno řídicím prostředkem, obsahujícím nastavitelný časový řídicí prvek pro stanovení časového intervalu mezi spuštěním podávacího ústrojí a vypnutím odsávacího ústrojí. S výhodou je časový řídicí prvek spojen s měřičem stavu vyčesání třásně.
Způsob podle vynálezu je velmi jednoduchý a může se realizovat po malé úpravě stávajících řídicích ústrojí pro řízení zapřádacího procesu. K provádění tohoto způsobu nejsou potřebná žádná komplikovaná řídicí zařízení, pracující v úzkých tolerancích, aby se dosáhlo přizpůsobení urychlování odtahu příze k nárůstu proudu ojednocovaných vláken, přiváděného do spřádacího zařízení. Způsob spřádání podle vynálezu a také zařízení k provádění tohoto způsobu mohou být výhodně využity také u jiných známých způsobů a zařízení, například podle GB-PS 1 170 869, DE-OS 1 901 442, DE-OS 19 32 009, DE-OS 31 04 444 a DE-OS 31 18 382.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 diagram dosud prováděného odklánění proudu vláken a odtahu příze jako funkce času, obr. 2 diagram odklánění proudu vláken a jemu
-2CZ 284503 B6 přizpůsobeného odtahu příze jako funkce času podle vynálezu, obr. 3 diagram s křivkou podávání vláken a s křivkou odtahu příze při zapřádání po delším zastavení podávání pramene a obr. 4 schematický pohled na spřádací místo spřádacího stroje pro předení s otevřeným koncem, upravené podle vynálezu.
Příklad provedení vynálezu
Nejprve je nutné popsat například zařízení pro provádění způsobu zapřádání podle vynálezu, 10 zobrazený na obr. 4, aby byly zřejmé podmínky k provádění způsobu podle vynálezu. V levé polovině obr. 4 je schematicky znázorněno spřádací místo 10 spřádacího stroje 1 pro předení s otevřeným koncem. Toto spřádací místo 10 obsahuje spřádací ústrojí 11 a navíjecí ústrojí 12.
Každé spřádací ústrojí 11 pro předení s otevřeným koncem má jedno podávači ústrojí 110 pro 15 přivádění pramene 2 k ojednocovacímu ústrojí 116. Podávači ústrojí 110 sestává ve znázorněném příkladu provedení zpodávacího válečku 111 a sním spolupracujícího přítlačného stolečku (žlábku) 112, pružně přitlačovaného k podávacímu válečku 111. Přítlačný stoleček 112 je výkyvný kolem osy 113 a je k podávacímu válečku 111 pružně přitlačován pomocí pružiny 114. Podávači váleček 111 je přes ovladatelnou spojku 115 spojen s neznázoměným centrálním 20 pohonem.
Ojednocovací ústrojí 116 je v příkladu provedení zobrazeném na obr. 4 tvořeno vyčesávacím válečkem, uloženým ve skříni 117. Od tohoto ojednocovacího ústrojí 116 probíhá přívodní kanál 118 ke spřádacímu prvku 13, kterým je ve znázorněném příkladu provedení spřádací rotor. 25 Spřádací prvek 13 je obvyklým způsobem poháněn, popřípadě brzděn. Ve znázorněném příkladu provedení je spřádací prvek 13 ve formě spřádacího rotoru opatřen hřídelem 130. na který doléhá tangenciální hnací řemen 131, který může být v případě přerušení pohonu od tohoto hřídele 130 oddálen. Znázorněný spřádací prvek 13 je uložen ve skříni 132, která je opatřena odsávacím otvorem 133, připojeným přes ovladatelný ventil 134 a také sací potrubí 135 k neznázoměnému 30 zdroji podtlaku.
K odvádění příze 20, odtahované ze spřádacího prvku 13, je spřádací ústrojí 11 opatřeno odtahovou trubicí 119. Odtah se provádí dvojicí odtahových válečků 14, obsahujících hnací odtahový váleček 140 a hnaný odtahový váleček 141, pružně přitlačovaný na hnací odtahový 35 váleček 140. K tomuto účelu je hnaný odtahový váleček 141 uložen na výkyvném raménku 142.
Příze 20 je na své dráze mezi spřádacím ústrojím 11 a dvojicí odtahových válečků 14 hlídána čidlem 15 přetrhu.
Příze 20 se dále navíjí na navíjecí ústrojí 12, které je opatřeno poháněným navíjecím válcem 120. Navíjecí ústrojí 12 dále obsahuje dvojici výkyvných cívkových ramen 121. mezi nimiž je otočně uložena cívka 122. Cívka 122 je uložena v průběhu normálního nerušeného spřádacího procesu a navíjecím válci 120 a je jím poháněna. Navíjená příze 20 je vedena ve vratně pohyblivém vodiči 123, který se pohybuje vratnými pohyby podél cívky 122 a zajišťuje správné rozdělení 45 návinu příze 20 na cívce 122.
Čidlo 15 přetrhu, spojka 115 a ovládací ventil 134 jsou spojeny pomocí vedení 30, 3j_, 32 s počítačovou jednotkou nebo řídicím ústrojím 3. Řídicí ústrojí 3 obsahuje časoměrný člen 33, který měří čas uplynulý od okamžiku zastavení podávacího ústrojí 110 do začátku zapřádacího 50 procesu. Bližší podrobnosti budou uvedeny v další části popisu.
Podél spřádacího stroje 1 pro provedení s otevřeným koncem, obsahujícího větší počet spřádacích míst 10, pojíždí obslužné ústrojí 4, které je opatřeno řídicím prostředkem 40, které je spojeno vedením 407 s počítačovou jednotkou nebo řídicím ústrojím 3 spřádacího stroje 1 pro
-3 CZ 284503 B6 řízení zapřádacího procesu. Druhý řídicí prostředek 40 je dále spojen vedením 400 s výkyvným pohonem 410 druhého výkyvného ramena 41. které je na svém volném konci opatřeno pomocnou hnací kladkou 411. Pomocná hnací kladka 411 je poháněna hnacím motorem 412. který je spojen vedením 401 s řídicím prostředkem 40.
Ramenům 121 navíjecího ústrojí 12. nesoucím cívku, mohou být přiřazena výkyvná ramena 42, která jsou výkyvné uložena na obslužném ústrojí 4 a jejichž výkyvný pohon 420 je spojen vedením 402 s řídicím prostředkem 40.
Hnaný odtahový váleček 141 dvojice odtahových válečků 14 je přiřazen ke zvedacímu ústrojí 43, opatřenému kyvným ramenem 430. které může spolupracovat s výkyvným raménkem 142 hnaného odtahového válečku 141. K tomuto účelu je kyvné rameno 430 opatřeno kyvným pohonem 431 a zvedacím pohonem 432, které jsou spojeny vedením 403, 404 s řídicím prostředkem 40.
Obslužné ústrojí 4 je dále opatřené shazovacím ústrojím 44 pro přízi 20 s ovladatelným hnacím ústrojím 440, spojeným vedením 405 s řídicím prostředkem 40.
Ve skříni 117 ojednocovací ústrojí 116 je ve spřádacím stroji 1 zaústěno ústí 50 sacího kanálu 5, které je umístěno ve směru dopravy vláken, vyznačeném šipkou P, za ústím přívodního kanálu 118, přičemž konec sacího kanálu 5, odvrácený od ojednocovacího ústrojí 116, je uzavíratelný klapkou 51. K. sacímu kanálu 5 spřádacího stroje 1 je možné přiblížit sací kanál 450 obslužného ústrojí 4. Tento sací kaná 450 obslužného ústrojí 4 je přes uzavírací ventil 451 spojen se zdrojem 452 podtlaku. Uzavírací ventil 451 je spojen vedením 406 s řídicím prostředkem 40, obsahujícím časový řídicí prvek 46.
V průběhu normálního spřádání se pramen 2 přivádí pomocí podávacího ústrojí 110 k ojednocovacímu ústrojí 116, které z pramenu 2 vyčesává jednotlivá vlákna, přiváděná potom na sběrnou plochu 136 spřádacího prvku 13. Na této sběrné ploše 136 spřádacího prvku 13, kterým je ve znázorněném příkladu provedení spřádací rotor, se vlákna shromažďují do prstencové vlákenné stužky, na kterou je napojen konec odtahované příze 20, který se připřádá ke stužce vláken zákrutem, udíleným rotujícím spřádacím rotorem, přičemž příze 20 je v průběhu tohoto normálního spřádacího procesu plynule odtahována ze spřádacího ústrojí 11 dvojící odtahových válečků Γ4. V průběhu tohoto normálního předení je cívka 122 trvale uložena na navíjecím válci 120 a příze 20 se na tuto cívku 122 plynule navíjí, přičemž rovnoměrné rozložení návinu zajišťují vratně pohyblivý vodič 123 příze 20.
Před objasněním způsobu zapřádání podle vynálezu je třeba nejprve objasnit podstatu dosud prováděného zapřádacího procesu, zobrazeného na obr. 1. Pro větší přehlednost se opomíjí rychlost otáčení spřádacího rotoru, která je ovládána obvyklým způsobem.
Na svislé ose diagramu je nahoru od nulové osy vynášen plnou čarou přívod proudu Ff vláken, přicházející do spřádacího prvku 13, a čárkovanou čarou odtah Ao příze 20. Směrem dolů od nulové osy diagramu je plnou čarou opět vyznačen přívod proudu Fý vláken, který je však veden do sacího kanálu 5 a do spřádacího prvku 13 tedy nepřichází.
Na vodorovné ose diagramu je vynášen čas t. Zapřádací program je odstartován v okamžiku t0 a k okamžiku t| začíná opět běžet podávači ústrojí 110. takže přívod proudu Ff vláken se opět obnoví. Protože předchozím zastavením přívodu vláken došlo k většímu nebo menšímu vyčesání předního konce pramene 2 ve formě třásně, předkládané ojednocovacim ústrojím 116, je třáseň v tomto stavu podstatně zeslabena oproti normálnímu průběhu spřádání a tak se musí o určitou délku posunout, aby se znovu dostala do dosahu ojednocovacího ústrojí 116 nezeslabená část třásně. Navíc je třeba, aby vlákna předkládaná ojednocovacímu ústrojí 116 pokryla celý potah vyčesávacího válečku a mohla tak být dopravována dále. K tomu je třeba určitého času, takže
-4CZ 284503 B6 v závislosti na délce doby zastavení podávání pramene 2 je rozběhová křivka proudu Fj vláken strmější než méně strmá.
Podle obr. 1 dosahuje přívod proudu Fp vláken v okamžiku & 100 %, to znamená plné produkční hodnoty. U známého způsobu zapřádání se v libovolném časovém okamžiku tj po dosažení plného přívodu proudu Fp vláken tento proud Fp přepojí, takže od časového okamžiku t4 přicházejí vlákna v plném 100%ním rozsahu na sběrnou plochu 136 spřádacího prvku 13.
V časové návaznosti na uvolnění proudu Fp vláken se v časovém intervalu B vrací zapřádací konec příze 20 do spřádacího rotoru nebo jiného spřádacího prvku 13. aby se mohl zapříst do stužky vláken, která je sem přiváděna. V návaznosti na okamžik t3, to znamená přesně v tomto okamžiku 1 nebo mírně před ním, popřípadě mírně po něm, začíná odtah AG příze 20, který se postupně zrychluje na plnou hodnotu (100 %). Jak znázorňuje obr. 1, je k tomu třeba určité doby. Rozběhový čas odtahu AG příze 20 je možné zkrátit pouze v případě, kdy se odtah AG neprovádí pomocí cívky 122, ale pomocí dvojice odtahových válečků 14. Potom dochází mezi dvojicí odtahových válečků 14 k prokluzu a na cívce 122 se hromadí přebytek příze 20, ze kterého je nezbytně třeba vytvořit dočasnou zálohu, která je po rozběhu cívky 122 na plnou rychlost opět spotřebována.
Aby se odstranila nutnost vytváření takové zásoby příze 20, je navržen jiný způsob zapřádání podle obr. 2. Stejně jako v příkladu podle obr. 1 se od okamžiku ti přivádí proud F? vláken nejprve do sacího kanálu 5, takže na sběrnou plochu 136 spřádacího prvku 13 nepřicházejí žádná vlákna. Na rozdíl od předchozího příkladu podle obr. 1. však v tomto případě dochází k obnovenému odklonu proudu Fp vláken a k jeho přívodu na sběrnou plochu 136 spřádacího prvku 13 dochází již dávno před dosažením okamžiku b, takže od okan . ku t4, ležícího před okamžikem Í2, se dostávají všechny vlákna do spřádacího prvku 13. Přepojení proudu Fp vláken a jeho přivádění ke spřádacímu prvku 13 tak probíhá v průběhu rozběhu a nárůstu proudu Fp vláken, to znamená předtím, než proud Fp vláken, spuštěný zapnutím podávacího ústrojí 110. dosáhne své plné pracovní hodnoty. V okamžiku t5 se na sběrnou plochu 136 spřádacího prvku 13 převede konec příze 20, zkrácený a upravený obvyklým způsobem. Potom se spustí odtah Ao příze 20.
Protože u příkladu z obr. 2 je rozběhová křivka proudu Fp vláken podstatně plošší než u známého způsobu z obr. 1, je možné nárůst rychlosti odtahu AG příze 20 velmi dobře ovládat a přizpůsobovat je rozběhové křivce proudu Fp vláken, takže rozběhová křivka přívodu proudu Fp vláken se jen velmi málo odlišují od rozběhu odtahu AG příze 20. To znamená, že místo napojení příze 20 se jen velmi málo odlišuje od normální tloušťky příze 20 a tedy také od požadované tloušťky. Tento výsledek je z porovnání obr. 1 a 2 jasně patrný. Zatímco v příkladu na obr. 1 je přebytek vláken, vyjádřený plochou trojúhelníka A, značně velký, takže v oblasti napojení příze 20 vzniká poměrně tlusté a tím nápadné zesílené místo v nově zapředené přízi 20. vzniká u příkladu z obr. 2 nejprve nenápadné zesílené místo, vyjádřené trojúhelníkem B, a potom rovněž nenápadné zeslabené místo v přízi 20, vyjádřené trojúhelníkem C. Jak celkem jasně patrné ze srovnání trojúhelníků B, C s trojúhelníkem A, jsou plochy těchto trojúhelníků B, C podstatně menší než plocha trojúhelníku A, to znamená, že také odchylky tloušťky příze 20 od předepsaných hodnot jsou při provádění způsobu zapřádání podle obr. 2 výrazně menší než tou bylo u dosud známých způsobů.
Obr. 3 znázorňuje průběh zapřádacího způsobu podle vynálezu, prováděného po delším zastavení spřádacího místa 10. V důsledku toho, že i po zastavení podávacího ústrojí 110 pro podávání vláken pokračuje zeslabování třásně na zapřádacím konci příze 20, protože ojednocovací ústrojí 116 pokračuje v činnosti, má třáseň čím dál tím menší obsah vláken, přičemž v závislosti na konstrukci ojednocovacího ústrojí 116 pokračuje buď jen samotné vyčesávání, anebo může docházet i k částečnému odřezávání vláken třásně otáčejícím se vyčesávacím válečkem. Tímto delším působením vyčesávacího válečku, jehož délka odpovídá době zastavení přívodu vláken, je třáseň výrazněji ovlivněna, takže trvá delší dobu, než se po opětném spuštění podávacího ústrojí
-5 CZ 284503 B6
110 začne pramen 2 vláken normálním způsobem ojednocovacím ústrojím 116 vyčesávat. Časový odstup mezi okamžiku t0 a ti je podle obr. 3 v tomto případě větší než v případu podle obr. 2.
Jak je patrné z obr. 3, odtah AG může dostávat také různé urychlení, aby se přizpůsobil rozběhové křivce přívodu proudu Fý vláken. Tak například může být odtah AG příze 20 v první fázi Ag' odtahu AG mezi okamžiky t4, t6 maximálně urychlován, až rychlost odtahu AG příze 20 dosáhne stejné procentuální hodnoty z konečné provozní rychlosti jako přívod proudu Fp vláken. Potom se ve druhé fázi AG odtah AG příze 20 zrychluje méně prudce, takže přívod proudu Fý vláken dosáhne své plné 100%-ní hodnoty v podstatě současně s odtahem AG příze 20.
Jak znázorňuje obr. 3, vznikají mezi přívodem proudu Fý vláken a odtahem Ao příze 20 ještě malé odchylky, přičemž silná místa v přízi 20, vyznačená trojúhelníky D, F, a slabá místa v přízi 20, vyznačená trojúhelníky E, G, jsou zanedbatelně malá.
Po tomto objasnění principu nového způsobu zapřádání příze 20 podle vynálezu bude nyní tento způsob objasněn na zařízení, které již bylo v předchozí části rovněž popsáno.
Dojde-li k přetrhu příze 20, ohlásí čidlo 15 přetrhu tuto skutečnost řídicímu ústrojí 3, které zapne časoměrný člen 33. Současně se ovládá spojka 115 podávacího ústrojí 110 pro podávání vláken, která zastaví podávači váleček 111 a tím se další přívod vlákenného pramene 2 zastaví. Kromě toho se neznázorněným způsobem zvedne cívka 112 nad navíjecí válec 120. aby se konec příze 120 nenamotal na otáčející se cívku 122. Kromě toho se také obvyklým způsobem zastaví spřádací prvek 13. Naproti tomu ojednocovací ústrojí 116 běží nepřerušené dále.
Po určitém časovém intervalu přijede k tomuto spřádacímu místu 13, na kterém došlo k přetrhu příze 20, obslužné ústrojí 4. Toto obslužné ústrojí 4 přitom může být přivoláno k příslušnému spřádacímu místu 10 neznázorněným, avšak vcelku běžně známým přivolávacím ústrojím. Obslužné ústrojí 4 se však může také pohybovat plynule podél řady spřádacích míst 10 a při tomto hlídkovacím pojezdu může přijet ke spřádacímu místu 10 s přetrhem příze 20. Jakmile obslužné ústrojí 4 přijede na příslušné spřádací místo 10, dotazuje se jeho řídicí prostředek 40 prostřednictvím vedení 407 řídicího ústrojí 3, zdaje na tomto spřádacím místě 10 nutno provést některou z obslužných operací nebo nikoliv. Řídicí ústrojí 3 je vytvořeno tak, že předává obslužnému ústrojí 4 pouze tu informaci, která se týká příslušného spřádacího místa 10, u kterého se právě obslužné ústrojí 4 při svém pojezdu nachází.
Nachází-li se obslužné ústrojí 4 u spřádacího místa 10, na kterém má být provedena příslušná obslužná operace, pohyb obslužného ústrojí 4 se zastaví. Výkyvná ramena 121 nesoucí cívku jsou v této chvíli již popsaným způsobem oddalována od navíjecího ústrojí, umístěného směrem ke stroji a potom se na cívku 122 přitlačí pomocná hnaná kladka 411. K odsávacímu kanálu 5 se dále přiřadí sací kanál 450 obslužného ústrojí 4. Kromě toho se pomocí zvedacího ústrojí 43 oddálí hnaný odtahový váleček 141 od hnacího odtahového válečku 140 a příze 20 se odvíjí obvyklým způsobem z cívky 122 oddálené od svého navíjecího válce 120, a přivádí se zpět do odtahové trubice 119. Přitom se příze 20 vede kolem shazovacího ústrojí 44 a je na něm udržována.
V průběhu těchto pracovních operací probíhá současně obvyklým způsobem čištění spřádacího prvku 13. Vlákna a nečistoty, uvolněné v průběhu tohoto čištění ze spřádacího prvku 13, se odvádějí stejně jako dříve působením podtlaku, udržovaného ve skříni 132, do prvního sacího kanálu 5.
Po vyčištění spřádacího prvku 13 se ovladatelný ventil 134 pro udržování spřádacího podtlaku uzavře a uzavírací ventil 451 pro druhý sací kanál 450 se otevře. Kromě toho se současně uvolní dosud zastavený spřádací prvek 13, který se rozběhne na svou provozní rychlost nebo jen na
-6CZ 284503 B6 předem stanovenou zapřádací rychlost. Zapřádací program přitom může být stanoven tak, že zapřádání probíhá buď za stálé rychlosti spřádacího prvku 13 nebo v průběhu jeho rozběhové křivky. Probíhá-li zapřádání při redukované, avšak stálé rychlosti otáčení spřádacího rotoru, přivádí se spřádací rotor na svou produkční rychlost s výhodou tak, že jeho rozběhová křivka je v podstatě synchronizovaná s rozběhovými křivkami proudu Fp vláken a odtahu AG příze neboje těmto křivkám ve značné míře přizpůsobena.
Na začátku zapřádacího programu, to znamená na začátku práce obslužného ústrojí 4 na příslušném spřádacím místě 10. předá řídicí ústrojí 3 impulz časoměmému členu 33, který uchovává dobu zastavení podávacího ústrojí 110 vláken od vzniku přetrhu příze 20 až do začátku zapřádacího procesu, přičemž v tomto časovém intervalu zůstává ojednocovací ústrojí 116 v činnosti. Potom se podávači ústrojí 110 pro podávání vláken ovládáním spojky 115 opět spustí.
V důsledku toho začne opět přívod pramene 2 vláken k ojednocovacímu ústrojí 116, avšak z tohoto ojednocovacího ústrojí 116. uloženého ve skříni 117. je vlákenný pramen 2 opět odsáván zdrojem 452, uvedeným opět v činnost. V časovém okamžiku t^ který je stanoven řídicím ústrojím 3 v závislosti na délce doby zastavení podávacího ústrojí 110, se přepnou ventily 134, 451, takže v sacím kanálu 5 již není žádný podtlak a naopak se pomocí druhého sacího potrubí 135 vytvoří spřádací podtlak ve skříni 132. Vlákna přiváděná do skříně 117 ojednocovacího ústrojí 116. jsou potom nasávána přívodním kanálem 118 ke spřádacímu prvku 13, kde se známým způsobem ukládají na sběrnou plochu 136.
Okamžik ta, který je stanoven řídicím ústrojím 3 a ve kterém se vytvoří podtlak v sacím potrubí 135, se volí tak, aby v něm proud Fp vláken ještě nedosáhl plné hodnoty. Uvedenými řídicími prostředky, zahrnujícími řídicí ústrojí 3, ovladatelný ventil 134 a uzavírací ventil 451 se působí na ústrojí pro odklánění proudu Fp vláken, obsahující odsávací otvor 133 a sací kanál 5, tak, že proud Fp vláken dosáhne sběrné plochy 136 v návaznosti na zpětné přivedení příze 20. Jak již bylo řečeno, toto přepnutí probíhá tak, aby v daném okamžiku přepnutí nedosáhl ještě proud F? vláken po spuštění podávacího ústrojí 110 pro podávání vláken svoji plnou produkční tloušťku.
V paměti řídicího ústrojí 3 je uloženo, jak v závislosti na druhu vlákenného materiálu, délce staplu, konstrukci podávacího ústrojí atd., narůstá při odpovídajících délkách doby zastavení podávacího ústrojí 110 proud Fp vláken. Přitom je současně v závislosti na této křivce ovládán také odtah Ag příze 20 a jeho průběh je přizpůsobován nárůstu proudu Fp vláken. Odtah Ag příze 20 se spustí pomocí řídicího ústrojí 3 a prostřednictvím prostředku 40 obslužného ústrojí 4 v okamžiku T3 přivedení obnoveného proudu Fp vláken do spřádacího prvku 13. popřípadě krátce před tímto okamžikem tj nebo krátce po něm, přičemž od tohoto okamžiku tj se odtah AG příze 20 pomocí řídicího ústrojí 3 a podle předem stanovené křivky urychluje.
Toto zrychlování může být v závislosti na rozběhové křivce, uložené v paměti řídicího ústrojí 3 a určující nárůst proudu Fp vláken, lineární nebo může probíhat podle libovolné křivky. Řízení rozběhu se potom provádí pomocí pomocné hnací kladky 411. Je však také možné řídit tuto rozběhovou křivku pomocí hnaného odtahového válečku 141, přičemž přítlak na hnaný odtahový váleček 141 se ovládá pomocí zvedacího ústrojí 43.
Protože při delší době zastavení spřádacího ústrojí 11 pro předení s otevřeným koncem je třáseň na zapřádacím konci příze 20 více vyčesaná než je tomu při kratší době zastavení, je třeba tuto skutečnost při řízení odtahu Ao příze brát v úvahu, takže odtah AG příze 20 musí být z tohoto důvodu ovládán v závislosti na stavu vyčesání třásně. Z tohoto důvodu se při řízení zapřádacího procesu nejprve zjišťuje stupeň vyčesání třásně a odtah AG se ovládá v závislosti na zjištěném stavu. Při tomto ovládání platí zásada, že při silnějším ovlivnění třásně v důsledku delší doby zastavení spřádacího ústrojí 11 pro předení s otevřeným koncem se rychlost odtahu AG příze 20 zvyšuje pomaleji než při menším ovlivnění třásně. Kromě toho nebo také navíc je možno ovládat odtah Ag příze 20 v závislosti na stavu třásně tak, že při menším ovlivnění se odtah AG spustí dříve a při větším ovlivnění třásně se odtah Ag spustí později.
-7CZ 284503 B6
Přiváděný proud Fý vláken má v okamžiku Í2 již svou plnou intenzitu. Po tomto okamžiku T se může hnaný odtahový váleček 141 pomocí zvedacího ústrojí 43 opět dostat do kontaktu s hnacím odtahovým válečkem 140 a odtah Ag příze 20 ze spřádacího ústrojí 11 pro předení s otevřeným koncem se může uskutečnit pomocí dvojice odtahových válečků 14. Cívka 122 se nyní může spustit na její navíjecí válec 120, načež se pomocná hnací kladka 411 oddálí od cívky 122.
Je-li to žádoucí, může být také zrychlování spřádacího prvku 13 ovládáno v závislosti na rozběhu přívodu proudu Ff vláken.
Popsaný způsob zapřádání příze a také zařízení k provádění tohoto způsobu mohou být ve značném rozsahu obměňovány a jednotlivé znaky pracovního postupu a zařízení mohou být nahrazovány technickými ekvivalenty nebo jinými kombinacemi. Není například nezbytné, aby byl spřádací prvek 13 vytvořen pouze ve formě spřádacího rotoru, ale může mít podobu i jiného spřádacího prvku pro předení s otevřeným koncem, například dvojice spřádacích třecích válců a podobně. Také není nezbytné, aby bylo obslužné ústrojí 4 opatřeno samostatným zdrojem 452 podtlaku, nýbrž sací kanál 450 může být napojen také známým způsobem na zdroj podtlaku spřádacího stroje, na který je také napojeno sací potrubí 135.
Hnací odtahový váleček 140 může být také poháněn ovladatelnou skluzovou spojkou, která není zobrazena a která je poháněna hřídelem, přičemž odtah Ag příze 20 se v tomto případě ovládá účinným prokluzem.
Místo časoměrného členu 33 na spřádacím stroji 1 může být na obslužném ústrojí 4 upraven nastavovací knoflík 460 pro časový měřicí prvek 46, kterým by se nastavil okamžik tj. Takové nastavení se provádí v závislosti na různých faktorech, například na stavu vyčesání třásně, na druhu vlákenného materiálu, na délce staplu, na odstupu svěmé linie mezi podávacím válečkem 111 a přítlačným stolečkem 112 nebo jiným protilehlým prvkem, spolupracujícím s podávacím válečkem 111, od pracovní oblasti ojednocovacího ústrojí 116 a podobně.
Stav vyčesání třásně nemusí být odvozován z délky doby zastavení vlákenného pramene 2 a z dalších faktorů, ale může být zjišťován zcela jiným způsobem, například opticky, měřením odporu vzduchu a podobně, pokud by takové řešení bylo výhodné.

Claims (8)

1. Způsob zapřádání příze na spřádacím zařízení pro předení s otevřeným koncem při kterém se spustí podávači ústrojí (110) pro podávání vláken a jím vytvořený proud vláken se na své dráze mezi podávacím ústrojím (110) a sběrnou plochou (136) spřádacího ústrojí odkloní z podávači dráhy a odvádí mimo spřádací ústrojí, až do započetí vlastního napojovacího procesu zpětným zavedením (t5) zapřádacího konce příze, načež se proud vláken v časové návaznosti na tomto zpětném zavedení (t5) opět přepne (t3) do podávačího směru a znovu se vede přívodním kanálem (118) na sběrnou plochu (136) vláken, vyznačený tím, že přepnutí (t3) směru proudu vláken zpět na sběrnou plochu (136) se provádí ještě před okamžikem dosažení plné intenzity proudu vláken v přívodním kanálu (118), spuštěného novým zapnutím podávacího ústrojí (110).
2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že po sepnutí podávacího ústrojí (110) se odvádění vláken, prováděné odsáváním, odpojí dříve, než vlákenný proud dosáhne svoji plnou intenzitu, a rychlost odtahování se přizpůsobuje růstu proudu vláken, přiváděných přívodním kanálem (118) do spřádacího ústrojí (13).
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, v y z n a č e n ý tím, že se odtah příze řídí v závislosti na stavu vyčesání třásně vlákenného pramene.
4. Způsob podle nároku 3, vyznačený tím, že stav vyčesání třásně se zjišťuje jako míra jejího poškození, měřená délkou doby zastavení přívodu vlákenného pramene při běžícím ojednocovacím ústrojí (116) před spuštěním (t3) přívodu vláken na sběrnou plochu.
5. Způsob podle nároku 4, v y z n a č e n ý tím, že při silnějším poškození vlákenné třásně se odtah příze řídí pomalejším zvyšováním jeho rychlosti, než při menším poškození třásně.
6. Způsob podle nejméně jednoho z nároků 3 až 5, v y z n a č e n ý tím, že při silnějším poškození vlákenné třásně se odtah příze řídí jeho spuštěním později než při menším poškození třásně.
7. Zařízení pro provádění způsobu zapřádání příze podle nejméně jednoho z nároků 1 až 6 na stroji pro předení s otevřeným koncem, s nejméně jedním spřádací ústrojím (13) se sběrnou plochou (136) vláken, podávacím ústrojím (110) pro vlákna, odtahovým ústrojím (14) pro odtah příze a přepínatelným odsávacím ústrojím (45) pro odklánění proudu vláken, spřaženým se spínacím ústrojím (134) spřádacího podtlaku, vyznačené tím, že odsávací ústrojí (45) je opatřeno řídicím prostředkem (40), obsahujícím nastavitelný časový řídicí prvek (46) pro stanovení časového intervalu mezi spuštěním podávacího ústrojí (110) a vypnutím odsávacího ústrojí (45).
8. Zařízení podle nároku 7, vyznačené tím, že časový řídicí prvek (46) je spojen s měřičem stavu vyčesání třásně.
CS90652A 1989-02-09 1990-02-09 Způsob a zařízení pro zapřádání spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem CZ284503B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3903782A DE3903782C2 (de) 1989-02-09 1989-02-09 Verfahren zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung und Offenend-Spinnmaschine mit einer Einrichtung zum Anspinnen einzelner oder mehrerer Spinnvorrichtungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS9000652A2 CS9000652A2 (en) 1991-07-16
CZ284503B6 true CZ284503B6 (cs) 1998-12-16

Family

ID=6373683

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS90652A CZ284503B6 (cs) 1989-02-09 1990-02-09 Způsob a zařízení pro zapřádání spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0381995B1 (cs)
JP (1) JP2888897B2 (cs)
CN (1) CN1045610A (cs)
BR (1) BR9000575A (cs)
CZ (1) CZ284503B6 (cs)
DE (2) DE3903782C2 (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3441677C3 (de) * 1984-08-08 1994-02-24 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
JPH03505760A (ja) 1989-04-13 1991-12-12 マシーネンファブリク リーター アクチェンゲゼルシャフト パッケージ搬送システム
DE4126552C2 (de) * 1991-08-10 1995-06-08 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum pneumatischen Einführen von Faserband in eine OE-Spinnmaschine
DE4321440C2 (de) * 1993-06-28 2003-10-02 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE4404538C1 (de) * 1994-02-12 1995-04-27 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
CZ299541B6 (cs) * 2001-10-11 2008-08-27 Oerlikon Czech S.R.O. Zpusob zaprádání na bezvretenových doprádacích strojích a zarízení k jeho provádení
DE102004002503B4 (de) * 2004-01-17 2012-11-15 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Serviceaggregat für eine Kreuzspulen herstellende Textilmaschine
DE102005033562A1 (de) * 2005-07-19 2007-01-25 Saurer Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Betreiben einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE102005045814A1 (de) * 2005-09-24 2007-04-05 Saurer Gmbh & Co. Kg Serviceaggregat für eine Kreuzspulen herstellende Textilmaschine
DE102005059078A1 (de) * 2005-12-10 2007-06-14 Saurer Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Anspinnen eines Fadens sowie Rotorspinnmaschine zur Durchführung des Verfahrens
CZ301752B6 (cs) * 2005-12-20 2010-06-16 Rieter Cz S.R.O. Zpusob obnovování predení složkové príze, zejména na rotorovém doprádacím stroji pomocí spliceru a zarízení k provádení zpusobu
CZ304396B6 (cs) * 2006-05-26 2014-04-16 Rieter Cz S.R.O. Způsob a zařízení k individuálnímu zapřádání příze na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje
DE102009030802A1 (de) * 2009-06-27 2009-11-05 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Offenend-Rotorspinnmaschine
DE102009050582A1 (de) 2009-10-24 2010-05-20 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Anspinnen einer Offenend-Rotorspinnvorrichtung
DE102016109682A1 (de) 2016-05-25 2017-11-30 Rieter Ingolstadt Gmbh Verfahren zum Anspinnen eines Fadens in einer Offenend-Spinnvorrichtung

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1584247A (cs) * 1968-02-07 1969-12-19
DE1932009A1 (de) * 1968-07-10 1970-01-15 Vnii Tekstilnogo I Legkogo Mas Zwirn- und Formierungseinrichtung zum pneumatisch-mechanischen Spinnen
DE1901442A1 (de) * 1969-01-13 1970-08-13 Schurr Stahlecker & Grill Spinneinrichtung
DE2725105C2 (de) * 1977-06-03 1994-07-07 Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker Verfahren zum Durchführen eines Anspinnvorganges und Vorrichtung zum Durchführen des Verfahrens
DE2818794A1 (de) * 1978-04-28 1979-11-15 Stahlecker Fritz Offenend-spinnmaschine mit einer vielzahl von spinnaggregaten und einer vorrichtung zum durchfuehren eines anspinnvorgangs
CS227602B1 (en) * 1980-02-13 1984-04-16 Jiri Ing Elias Method of and apparatus for yarn spinning-in in open-end spinning unit
DE3118382C2 (de) * 1981-05-09 1983-06-16 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt Verfahren und Vorrichtung zum Unterbrechen und Beginnen des Spinnvorganges an einer Offenend-Spinnstelle
DE3441677C3 (de) * 1984-08-08 1994-02-24 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
CS255810B1 (en) * 1985-01-25 1988-03-15 Jiri Sloupensky Device for starting up an open-end spinning machine with a spinning rotor
DE3516120C2 (de) * 1985-05-04 1993-10-28 Fritz Stahlecker Verfahren zum automatischen Anspinnen und automatische Anspinnvorrichtung
DE3814966A1 (de) * 1988-05-03 1989-11-16 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zum anspinnen einer offenend-spinnvorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
EP0381995B1 (de) 1994-10-19
DE59007471D1 (de) 1994-11-24
EP0381995A3 (de) 1991-01-09
BR9000575A (pt) 1991-01-15
DE3903782C2 (de) 1994-02-24
EP0381995A2 (de) 1990-08-16
CS9000652A2 (en) 1991-07-16
CN1045610A (zh) 1990-09-26
DE3903782A1 (de) 1990-08-23
JP2888897B2 (ja) 1999-05-10
JPH038819A (ja) 1991-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4676059A (en) Process and device for starting spinning on an open-end spinning apparatus
US4178749A (en) Method and apparatus for execution of a piecing process
CZ284503B6 (cs) Způsob a zařízení pro zapřádání spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem
US5022222A (en) Process and device for piecing yarn to an open-end spinning device
US5535580A (en) Process and device for piecing on an open-end spinning device
CZ277680B6 (en) Process and apparatus for spinning yarn on open-end spinning machine
US4845936A (en) Process and device to piece back to a spinning device operating with a pneumatic torsion element
US20020046557A1 (en) Method of spinning-in yarn on an operating unit of a rotor spinning machine and a device for carrying out the method
US4541233A (en) Method and device for starting the operation of a friction-spinning machine unit
US4497166A (en) Process and device for interrupting and starting the spinning process at an open-end spinning position
CS254951B2 (en) Method of spinning-in on break spinning machines
US4628684A (en) Method of piecing a yarn in an open-end spinning machine
CZ281364B6 (cs) Dopřádací zařízení pro předení s otevřeným koncem a způsob spouštění tohoto zařízení
US4055942A (en) Method for piecing a thread on open-end spinning units
JPS581213B2 (ja) オ−プンエンドセイボウキノ クチツケホウホウオヨビソウチ
CN108396416B (zh) 一种转杯纺纱机的接头控制方法
US5694756A (en) Process and device to stop an open-end rotor spinning device
US5423171A (en) Method and device for joining yarn in an open-end spinning means
US5463860A (en) Process and device for piecing an open-end spinning device
CZ235092A3 (en) Method of controlling working operations between a handling automatic machine and a textile machine spinning station
US4559774A (en) Yarn piecing arrangement for an open-end friction spinning machine
EP0197564B1 (en) Open-end yarn piecer
US5191760A (en) Process and device for piecing on an open-end spinning device
JP3542796B2 (ja) 新規に紡糸すべき糸を既存の糸端に自動継ぎするための方法及び作動ロボット
CN106400216B (zh) 在开放端纺纱机的工作站处纺入纱线的方法及其执行装置

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20010209