CS209864B2 - Method of making the substituted amids of the cinnamic acid - Google Patents

Method of making the substituted amids of the cinnamic acid Download PDF

Info

Publication number
CS209864B2
CS209864B2 CS755508A CS550875A CS209864B2 CS 209864 B2 CS209864 B2 CS 209864B2 CS 755508 A CS755508 A CS 755508A CS 550875 A CS550875 A CS 550875A CS 209864 B2 CS209864 B2 CS 209864B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
compound
acid
treated
group
Prior art date
Application number
CS755508A
Other languages
English (en)
Inventor
Eugene M Grivsky
Original Assignee
Wellcome Found
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wellcome Found filed Critical Wellcome Found
Priority to CS771783A priority Critical patent/CS209866B2/cs
Priority to CS771782A priority patent/CS209865B2/cs
Publication of CS209864B2 publication Critical patent/CS209864B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/16Amides, e.g. hydroxamic acids
    • A61K31/165Amides, e.g. hydroxamic acids having aromatic rings, e.g. colchicine, atenolol, progabide
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C233/00Carboxylic acid amides
    • C07C233/01Carboxylic acid amides having carbon atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to acyclic carbon atoms
    • C07C233/02Carboxylic acid amides having carbon atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to acyclic carbon atoms having nitrogen atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to carbon atoms of unsubstituted hydrocarbon radicals
    • C07C233/11Carboxylic acid amides having carbon atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to acyclic carbon atoms having nitrogen atoms of carboxamide groups bound to hydrogen atoms or to carbon atoms of unsubstituted hydrocarbon radicals with carbon atoms of carboxamide groups bound to carbon atoms of an unsaturated carbon skeleton containing six-membered aromatic rings

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby substituovaných amidů kyseliny skořicové obecného vzorce I jako látek biologicky aktivních a popisuje farmaceutické přípravky, obsahující uvedené látky i jejich použití v lékařství.
Bylo nalezeno, že substituované amidy kyseliny skořicové obecného vzorce I, uvedeného zde dále, se vyznačují protikřečovou účinností u savců, jak je to zde dokazováno na myších sledováním účinků předmětných sloučenin a použitích známých farmakologických testů.
Těmito testy jsou:
1. Test maximálního elektrošoku u myší; postup popsal Woodbury a Davenport, Arch. Int. Pharmacodyn. Ther. 92, 97 (1952);
2. Metrazolový test přidržení u myší, postup popsal Swinyard, Brown a Goodman, J. Pharmacol. Exp. Therap. 106, 319 (1952).
V uvedeném obecném vzorci I * (i) znamená X chlor, brom nebo jod, R znamená vodík nebo alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku, a to za podmínky, že R má jiný význam než vodík, pokud X znamená chlor. Výhodnou je trans-konfigurace sloučenin obecného vzorce I, a sloučenina, kde R znamená ethylovou skupinu, X znamená brom, se vyznačuje zcela mimořádnou protikřečovou účinností při obou zde výše zmíněných farmakologických testech. Jako další příklady sloučenin spadajících dp rozsahu tohoto vynálezu i do rozsahu sloučenin obecného vzorce I lze jmenovat: N-methylamid kyseliny 3-bromskořicové, N-n-propylamid kyseliny 3-bromskořicové, N-isopropylamid kyseliny 3-bromskořicové, N-methylamid kyseliny 3-chlorskořicové, N-ethylamid kyseliny 3-chlorskořicové, N-n-propylamid kyseliny 3-chlorskořicové.
Sloučeniny obecného vzorce I je možno připravovat jakýmkoli postupem, který je znám pro syntézu amidů kyseliny skořicové obdobné struktury. Předmětem vynálezu je konkrétně způsob, který se vyznačuje tím, že se působí na acylovatelnou sloučeninu obecného vzorce III
R—NH—I (III), kde
R ’ má významy, uvedené u obecného vzorce I a J znamená vodík nebo odštěpitelnou skupinu, jako je například skupina formylová, acylová s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém zbytku, amidokarbonylová nebo alkoxykarbonylová s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém zbytku, karboxylovou kyselinou nebo odpovídajícím derivátem obecného vzorce II w
kde
Q znamená hydroxylovou skupinu, acylový zbytek téže kyseliny, tvořící anhydrid, atom halogenu nebo skupinu obecného vzorce OR', kde R' znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo skupině OR' podobnou reaktivní skupinu, jako je skupina amidová nebo alkylthioskupina, a X má významy, uvedené u obecného· vzorce I, přičemž se reakce provádí za varu reakčního prostředí pod zpětným chladičem. S výhodou se přitom používá inertního kapalného' prostředí, jako· je bezvodý ether, · benzen, toluen nebo cyklohexan.
Z použitelných derivátů acylující kyseliny přicházejí v úvahu hlavně odpovídající anhydridy nebo· halogenidy, a zvláště potom chloridy · kyseliny. S výhodou se používá při reakci chloridu kyseliny s odpovídajícím aminem ekvivalent kyseliny na 2 nebo více ekvivalentů aminu, ale molární nadbytek aminu se může nahradit jinou bází, jako je triethylamin, pyridin, dimethylanilin nebo· uhličitan draselný nebo sodný. Jako kapalné· prostředí se může použít velké množství polárních nebo nepolárních kapalin, · · jako je voda, alkanoly, jako je napřípříklad 'methancl nebo ethanol, zvláště potom· rozpouštědla, nereagující s reakčními složkami, jako je ether, dioxan, benzen, toluen, xylen, petrolether, cyklohexan, tetrahydrofuran, chloroform a chlorid uhličitý.
Při · reakci se může pracovat ve velkém rozmezí réakčních teplot, například od —10 st. Celsia až do varu reakční směsi pod zpětným chladičem.
Sloučeniny obecného vzorce I se mohou používat při léčbě nebo profylaxi křečových stavů u živočichů, jako jsou myši, psi a kočky, · a zvláště potom u lidí. Zejména se mohou použít při léčení velkých epileptických záchvatů (grand mal], malých epileptických záchvatů (petit mal), psychomotorické epilepsie a místních křečí v dávkách 2 až 200 mg/kg hmotnosti těla za den. Optimální · dávka pochopitelně kolísá v závislosti na povaze sloučeniny, stavu léčeného a způsobu podávání, ale výhodná dávka je v rozmezí 20 . až 60 mg/kg, nejvýhodněji · 30 až 50 mg/kg hmotnosti · těla za den. · Vhodná denní dávka se podává s výhodou ve třech rozdělených dávkách; například lze uvést mezi vhodnými formami podávání tablety, z nichž každá obsahuje 100 až 500 mg sloučeniny obecného· vzorce I.
Při použití v lékařství se sloučeniny o-, becného vzorce I mohou podávat jako chemicky čisté látky, ale s výhodou se zpracovávají s vhodným farmaceutickým' nosičem do formy farmaceutického přípravku. Nosič musí být pochopitelně přijatelný v tom smyslu, aby byl kompatibilní s dalšími složkami přípravku, a aby nepůsobil škodlivě na obal přípravku. Nosič může být pevný nebo kapalný, nebo se může použít směs pevných a kapalných · látek a s výhodou se zpracovávají nosiče za přidání sloučeniny obecného vzorce I do formy přípravku pro jednotkové podávání, například ve formě tablet, kapslí nebo voňavek pro· orální podávání nebo· ve formě čípků pro rektální podávání.
Mohou se současně přidat i další farmaceuticky aktivní látky do· přípravků podle tohoto· vynálezu, a přípravky se mohou tvarovat jakýmkoli z běžných postupů, používaných ve farmacii, což v podstatě záleží v · míchání složek. Přípravky s jednotkovými dávkami pro orální, rektální nebo parenterální podávání [viz dále) obsahují obvykle sloučeninu obecného vzorce I v množství v rozmezí 100· až 500 mg.
Pro orální podávání mohou jemné prášky nebo granule sloučenin podle vynálezu obsahovat ředidla, disperzní činidla a povrchově aktivní látky; vhodné jsou i prášky k vsypání do vody a sirupy. Dále přicházejí v úvahu kapsle nebo sáčky v suchém stavu nebo ve vodné nebo nevodne suspenzi, přičemž se může rovněž přidávat i suspenzní činidlo. Mohou se používat i tablety, vyrobené s výhodou z granulek účinné složky a ředidla, a to lisováním za použití pojiv a kluzných činidel, nebo se mohou použít suspenze ve vodě, v sirupu nebo· v oleji nebo · do oleje, přičemž se · rovněž mohou přidávat příchuti konzervační činidla, suspenzní činidla, zahušfovadla a emulgátory. Granule nebo tablety mohou být opatřeny krycí vrstvou, a na tabletách mohou být zářezy k rozlomení tablety.
Pro parenterální podávání (intramuskulárně nebo intraperito-neálními injekcemi) se mohou sloučeniny podle tohoto vynálezu podávat · v jednotkových dávkách, nebo v zásobníčkách s větším· počtem dávek ve vodných nebo nevodných injekčních roztocích, které mohou obsahovat antioxidační látky, pufry, bakteriostatika nebo rozpustné sloučeniny, které upravují tlak roztoku na izotonický s krví. Nebo· se mohou podávat ve formě vodných nebo nevodných suspenzí, přičemž se mohou rovněž podávat suspenzní činidla a zahušťovadla. Cas od času se podávané injekční roztoky a suspenze mohou připravovat ze sterilních prášků, granulí nebo tablet, které mohou obsahovat ředidla, disperzní a povrchově aktivní látky, pojivá a kluzná činidla.
Z předchozího popisu je patrné, že ve smyslu tohoto vynálezu spadá do jeho rozsahu nový způsob, který je zde popsán, záležející principiálně, ale nikoli výlučně, v přípravě
a) sloučeniny obecného vzorce Ia
0° =cw-c ^NHR (Ia3 kde
X znamená chlor, brom nebo jod a R znamená alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku,
b) sloučeniny obecného vzorce Ia s konfigurací trans,
c) N-ethylamidu kyseliny 3-bromskořicové,
d) přičemž syntéza uvedených sloučenin obecného vzorce Ia lze provádět za použití jakéhokoli známého postupu a zvláště potom za použití postupů, specificky zde popsaných,
e) dále se popisují farmaceutické přípravky, obsahující sloučeninu obecného vzorce Ia a farmaceuticky vhodný nosič,
f) popisuje se i způsob léčení a profylaxe křečí savců, záležející v podávání protikřečově působícího a netoxického množství sloučeniny obecného vzorce Ia savcům.
Předpokládá se, že všechny sloučeniny odpovídající obecnému vzorci I jsou nové s výjimkou oné, kde X znamená chlor a R znamená vodík. Tato látka, je známa z literatury, viz Chem. Abstr. 72, 21 696 (1970) jako meziprodukt pro syntézu dalších látek, ale není jí připisována žádná farmakologická účinnost.
Další příklady popisují postup podle vynálezu, ale neznamenají jakékoli omezení rozsahu vynálezu. Všechny teploty jsou udávány ve stupních Celsia.
Příklad 1
N-Propylamid kyseliny 3-bromskořicové
11,4 g kyseliny trans-m-bromskořicové se vyhřeje v prostředí 75 ml bezvodého benzenu к varu pod zpětným chladičem, načež se přidává směs 12 g thionylchloridu a 50 ml bezvodého benzenu takovou rychlostí, že se reakční směs udržuje sama ve varu pod zpětným chladičem. Po skončeném přidávání thionylchloridu se reakční směs udržuje ve varu pod zpětným chladičem ještě 2 hodiny, potom se rozpouštědlo a nad bytek thionylchloridu oddestiluje za sníženého tlaku a získá se tím ve výtěžku asi
12,3 g chlorid kyseliny trans-3-bromskořicové. Roztok tohoto chloridu kyseliny trans-3-bromskořicové v 150 ml toluenu se potom za míchání přikapává do roztoku 10 g isopropylaminu v 200 ml etheru, a reakční směs se míchá za teploty místnosti po dobu jedné hodiny, potom se dále zahřívá do varu pod zpětným chladičem po dobu další hodiny. Oddestilováním rozpouštědla a nadbytku aminu za sníženého tlaku se získá zbytek, který se roztírá s vodou, pevný podíl se odfiltruje, a krystalizací ze směsi ethanolu a vody se získá bílý, krystalický N-isopropylamid kyseliny trans-3-bromskořicové o teplotě tání 85 až 86 °C. Výsledky elementární analýzy, NMR-spekter i infračervená spektra potvrzují totožnost produktu.
P ř í к 1 a d 2
N-Ethylamid kyseliny 3-bromskořicové
Roztok 12,3 g chloridu kyseliny trans-3-bromskořicové v 150 ml bezvodého· toluenu se přidává pomalu a za míchání к roztoku 10 g ethylaminu v 100 ml bezvodého etheru za teploty místnosti.
Reakční směs se zahřívá к varu pod zpětným chladičem po dobu 1 hodiny, načež se rozpouštědlo a nadbytek aminu vydestilují za sníženého tlaku. Zbytek se roztírá s vodou, a po filtraci se nerozpustný podíl překrystaluje ze směsi ethanolu a vody za vzniku ethylamidu kyseliny trans-3-bromskořicové o teplotě tání 89 až 90 °C, a tato látka se získá ve formě bílého krystalického materiálu. NMR-spektrum a infračervené spektrum, jakož i výsledky elementární analýzy jsou v 'souladu s uvedenou strukturou.
Příklad 3
Ethylamid kyseliny 3-bromskořicové
Směs 14,8 g kyseliny trans-m-bromskořicové, 173 ml ethanolu a 0,4 ml koncentrované kyseliny sírové se zahřívá 15 hodin к varu pod zpětným chladičem, načež se asi 150 ml ethanolu oddestiluje, a zbylý roztok se vlije do 140 ml směsi ledu a vody. Vychlazená směs se silně alkalizuje přidáním 40% roztoku hydroxidu sodného, alkalizovaný podíl se extrahuje methylenchloridem za použití 4 dávek po 60 ml. Spojený roztok v methylenchloridu se vysuší bezvodým uhličitanem draselným, načež se uhličitan draselný odfiltruje, a rozpouštědlo se odstraní destilací za sníženého tlaku. Ethylester kyseliny trans-3-bromskořicové se získá jako částečně tuhnoucí olej; infračervené spektrum této sloučeniny je v souladu se strukturou této sloučeniny.
Směs 8,4 g ethylesteru kyseliny trans-3-
-bromskořicové, 6,7 g ethylaminu, 18 ml methanolu a 1 g molekulárního síta 4A se zahřívá 30 minut k varu pod zpětným chladičem. Reakční směs se ochladí asi na 45 °C a přidá se 0,6 g natriummethoxidu; reakční směs se zahřívá 1,5 hodin k varu pod zpětným chladičem, ochladí se a okyselí přidáním koncentrované kyseliny chlorovodíkové v množství 12 ml, potom- se molekulární síto odfiltruje, a k filtrátu se přidá ledová voda. Vysráží se tím ethylamid kyseliny trans-3-bromskořicové o teplotě 89 až 90 °C, po· krystalizací z ethanolu a vody.
Příklad 4
Methylamid kyseliny 3-bromskoricové
Roztok 5 g chloridu kyseliny trans-3-bromskořicové v , 100 ml bezvodého benzenu se přidává za míchání do· 200 ml etheru, obsahujícího· 3 g plynného methylaminu. Potom se zavádí do reakční - směsi za teploty místnosti pomalý proud methylaminu po dobu jedné hodiny, načež se rozpouštědlo i nad>yte.k aminu -oddestílují za sníženého tlaku •1 surový produkt se roztírá s vodou. Filtrací nerozpuštěného podílu a dalším krystalováním z vody a ethanolu se získá methylamid kyseliny trans-3-bromskořicové o teplotě tání 147 až 147,5 °C. Spektra NMR-, infračervená, jakož i výsledky elementární analýzy jsou v souladu s uvedenou strukturou.
Příklad 5
N-Ethylamid kyseliny 3-chlorskořicové
Roztok 4,4 g chloridu kyseliny trans-3-chlorskořicové v 75 ml bezvodého benzenu se ponechá reagovat s nadbytkem ethylaminu v 75 ml bezvodého etheru podle postupu z příkladu 2. Získá se tím N-ethylamid kyseliny trans-3-chloskkořicové o· teplotě tání 87 až 88 °C, který má spektra NMR i infračervená v souladu s uvedenou strukturou. Souhlasí i výsledky elementární analýzy.
Příklad 6
Připraví se chlorid kyseliny trans-m-jodskořicové z kyseliny trans-m-jkdskořickvé za použití standardisovaného postupu, jak byl vysvětlen s -odvoláním na příklad 1. Roztok
6,6 g chloridu uvedené kyseliny v 200 ml bezvodého toluenu se přidává za míchání do roztoku 3,0 g ethylaminu v 300 ml bezvodého ethyletheru za teploty místnosti. Reakční směs se zahřívá do varu pod zpětným chladičem po dobu 1 hodiny, a dalším zpracováním · podle příkladu 2 se získá N-ethylamid kyseliny trans-m-jodskořicové o teplotě tání 116 až 117 °C ve formě bílé, krystalické látky. NMR--pekkra,infračervené spektrum a výsledky elementární analýzy jsou v souladu s uvedenou strukturou.
Příklady 7 až 11
Za použití postupu z příkladu 2 se připraví tyto další trans-sloučeniny (ve všech případech jsou spektra NMR a infračervená, jakož i výsledky elementárních analys v souladu se strukturou) symboly X a R mají s odvoláním na obecný vzorec I tyto- významy:
Příklad X R teplota tání ' °C
7 .- Cl CHs 124 až 125
8 Cl CH2CH2CH3 78 až 79
9 Br CH2CH2CH3 84 až 85
10 Br H 107 až 108
11+) Cl H 81 až 82
+- viz Chem. Abstr. 72, 21 696 (1970)
Příklad 12
Amid kyseliny 3-bromskořicové
Roztok 2,7 g chloridu kyseliny 3-bromskořicové v 50 ml bezvodého toluenu se vnese za teploty místnosti a za míchání do 150 ml nasyceného roztoku amoniaku v etheru; během přidávání roztoku chloridu kyseliny se stále zavádí do- roztoku v etheru plynný amoniak. Přidání je skončeno za 15 minut, a nkční směs se míchá za teploty 20 až 22 stp^píů. Celsia po další - 2 hodiny za zavádění amoniaku. Potom se za sníženého tlaku oddestiluje rozpouštědlo i nadbytek amoniaku a zbytek se důkladně rozmělní s vodou. Zbylý surový produkt se překrystaluje ze směsi ethanolu a etheru; získá -se tím amid kyseliny 3-b.rom'skořicové o teplotě tání 110 stupňů Celsia.
P ř í k 1 a d 13
N-ethylamid kyseliny 3-bromskořicové
Jemně promíchaná směs 4,54 g kyseliny 3-bromskořicavé a 2,5 g N,N’-diethylmočoviny se zahřívá za míchání hodinu pod - dusíkem v lázni teploty 260 až 270. °C. Po ochlazení se reakční směs roztírá s 100 ml 1 až 2·% roztoku uhličitanu sodného, surový zbytek se promyje vodou a překrystaluje z- vodného ethanolu. Získá se tím N-ethylamid kyseliny 3-bromskbřicbcé o* teplotě tání 88 “C.
Příklad 14
Cípek se připraví z těchto· složek:
ethylamid kyseliny trans-3-bró'mskořicové kakaové máslo 300 mg 200 mg
P říkl ad 15
Měkká želatinová kapsle se · naplní těmito složkami:
ethylamid kyseliny
trans-3-bromskořicové 300 mg
laktóza 75 mg
kukuřičný škrob 20 mg
kysličník křemičitý 2 mg
hořečnatá sůl
kyseliny stearové 3 mg
Příklad 16
Při textu maximálního elektrošoku, jak zde byla ό něm zmínka, se vyznačuje . N-ethylamid kyseliny trans-3-bromskořicové hodnotou ED50 při orální podávání myším 80 mg/kg a krysám 26 mg/kg.
Příklad 17
Protikřečová účinnost sloučenin pro myši byla zjištěna za použití festu maximálního elektrošoku, provedeného postupem, který popsali Woodbury a Davenport (viz výše), za použití rohovkových elektrod a přístroje „Wahlquist Electroshock Stimulat-or Model E” · (výrobce Wahlquist Instrument Co., Salt Lake City, Utah, USA).
N-Ethylamid kyseliny trans-3-bromskořicové se suspenduje v 0,5% vodném roztoku methylcelulózy za homogenisování v tkáňovém homogenizačním drtiči tak, . že vznikají částečky takové velikosti, že nad 51 % částeček má velikost do 5 mikronů, a nad 87 % · částeček má velikost pod 20 mikronů a připraví se suspenze o· koncentraci 5, 7,5, 10, 15 a 20 mg sloučeniny na 1 ml roztoku methylcelulózy. Samečci myší (ICR Blue Spruce) o· průměrné hmotnosti · 22 g se rozdělí na 6· skupin, z nichž každá obsahuje 10 myší. Suspenze N-ethylamidu kyseliny trans-3-bromskořicové se podává hodinu před vlastním testem per os přímým injikováním do žaludku myši. Kontrolní myška dostane ekvivalentní objem vodného· 0,57% roztoku methylcelulózy per os, rovněž hodinu před testem. Proud 50 mA se zavede na 0,2 sekundy do rohovky myši, zjistí se doba, která uplyne mezi chvilkou elektrošoku a : křečí extenzoru zadní končetiny (křečové . protažení zadní končetiny), a to se zaznamená jako latence protažení zadní končetiny. Předpo, kládá se, že zvířata jsou chráněna, je-li blokována křečová složka extenzoru zadní končetiny. Zvýšení průměru latencí ve srovnání s kontrolním pokusem je · rovněž náznakem protikřečové účinnosti.
Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce. .....
Dávka, mg/kg Myš ve skupině Latence protažení zadní končetiny (v sekundách)
0 (kontrola) skupina 1 50 skupina 2 75 skupina 3 100 skupina 4 150 skupina 5 200 skupina 6
1 1,8 +/ +/ 1,2 +/ +Z
2 2,0 +/ 2,8 4,8 +/ +/
3 1,5 1,8 3,3 +/ +/ +/
4 1,8 1,8 2,1 2,2 +/ +/
5 1,2 1,2 3,2 +/ +/ +/
6 1,2 1,2 +/ +/ +/ +/
7 1,2 +/ 1,8 1,8 +/ +/
8 1,8 1,2 2,8 +/ +/ +/
9 1,8 1,2 +/ +/ +/ +/
10 1,8 1,2 +/ 1,5 +/ +/
% chráněných 0 30 40 50 100 100
Průměrná
latence 1,61 1,51 2,66 2,30 —.
+/ = chráněna
Z výše uvedených výsledků testu (% ochrany) je jasné, že N-ethylamid kyseliny trans-3-bromskořicové se vyznačuje účinností ve smyslu prevence křečového protažení zadní končetiny u myši v důsledku elektrošoku.
Každá skupina obsahovala 10 myší, a různé skupiny byly použity pro každé dávkování. +/ znamená ochranu proti elektrošoku.
Příklady 18 a 19
Za použití postupů z příkladů 1 a 4 v tom kterém případě se za použití chloridu kyseliny 3-jodskořicové připraví tyto dále uvedené sloučeniny konfigurace trans, kde X a R mají v obecném vzorci I tyto významy:
Příklad
I
I
R Teplota tání °C
СН(СНз)2 109 až 110
H 134 až 135
V každém případě infračervená a ultrafialová spektra, jakož i výsledky elementární analýzy potvrzují strukturu. Uvedené teploty tání se vztahují к čistotě po krystalizaci z ethanolu a vody.
Příklad 20
Sledováním účinnosti N-ethylamidu kyseliny trans-3-bromskořicové (příklady 2 a 3) za použití postupu diferenční stupňové kalorimetrie a mikroskopie s horkým stolkem (zjištění chování se za teploty tání) byla zjištěna existence dvou fyzikálně se lišících krystalických forem (polymorfie), které jsou pro jednoduchost označovány jako forma I а II. Forma II má teplotu tání v rozmezí 86 až 87 °C a dá se třením v misce převést na . formu I o teplotě tání 88 až 90 °C.

Claims (7)

1. Způsob výroby substituovaných amidů kyseliny skořicové obecného vzorce I /~Л-СН--СН-М
W ^NHR * (I) kde X znamená chlor, brom nebo jod a R znamená vodík nebo alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku za podmínky, že R má jiný význam než vodík, pokud X znamená chlor, vyznačený tím, že se působí na acylovatelnou sloučeninu obecného vzorce III
R—NH—J (III), kde R má významy, uvedené u obecného vzorce laj znamená vodík nebo odštěpitelnou skupinu, jako je například skupina formylová, acylová s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém zbytku, amidokarbonylová nebo alkoxykarbonylová s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém zbytku, karboxylovou kyselinou nebo odpovídajícím derivátem obecného vzorce II
CH^CH-CO© kde Q znamená hydroxylovou skupinu, acylový zbytek téže kyseliny tvořící anhydrid, atom halogenu nebo skupinu obecného vzorce OR’, kde R’ znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, nebo skupině OR’ podobnou reaktivní skupinu, jako je skupina amidová nebo alkylthioskuplna, а X má významy, uvedené u obecného vzorce I, přičemž se pracuje až do varu reakčního prostředí pod zpětným chladičem.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se působí na sloučeninu obecného vzorce III sloučeninou obecného vzorce II, jako je amid, chlorid kyseliny, anhydrid kyseliny, alkylester nebo alkylthioester, přičemž alkylová skupina obsahuje ve všech uvedených případech 1 až 4 atomy uhlíku.
3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačený tím, že se působí na sloučeninu obecného vzorce III sloučeninou obecného vzorce II za přítomnosti báze, jako je triethylamin, pyridin, dimethylanilin, uhličitan vápenatý nebo uhličitan sodný.
4. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se působí ethylaminem na ethylester kyseliny trans-3-bromskořicové nebo na odpovídající chlorid.
5. Způsob podle bodů 1 až 4, vyznačený tím, že se působí na sloučeninu obecného vzorce III sloučeninou obecného vzorce II za přítomnosti inertního' kapalného rozpouštědla.
6. Způsob podle bodu 1, vyznačený títn, že se působí na sloučeninu obecného vzorce II sloučeninou obecného vzorce III, kde J znamená skupinu karboxylovou, karboxamidovou, alkylkarbonylovou nebo alkoxykar209864 bonylovou, obsahující ve všech uvedených případech 1 až 4 atomy uhlíku v alkylovém zbytku.
7. Způsob podle bodů 1 až 6, vyznačený tím, že se působí na sloučeninu obecného vzorce III anhydridem karboxylové kyseliny obecného vzorce II za přítomnosti katalytického množství sírové kyseliny.
CS755508A 1974-08-09 1975-08-08 Method of making the substituted amids of the cinnamic acid CS209864B2 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS771783A CS209866B2 (cs) 1974-08-09 1977-03-17 Způsob výroby substituovaných amidů kyseliny skořicové
CS771782A CS209865B2 (cs) 1974-08-09 1977-03-17 Způsob výroby substituovaných amidů kyseliny skořicové

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB35279/74A GB1519762A (en) 1974-08-09 1974-08-09 Cinnamamides their preparation and pharmaceutical compositions containing them

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS209864B2 true CS209864B2 (en) 1981-12-31

Family

ID=10375925

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS755508A CS209864B2 (en) 1974-08-09 1975-08-08 Method of making the substituted amids of the cinnamic acid

Country Status (27)

Country Link
US (1) US4041071A (cs)
JP (1) JPS588387B2 (cs)
AR (2) AR213275A1 (cs)
AT (2) AT350531B (cs)
AU (1) AU498222B2 (cs)
BE (1) BE832283A (cs)
CA (1) CA1075714A (cs)
CH (3) CH616650A5 (cs)
CS (1) CS209864B2 (cs)
CY (1) CY1110A (cs)
DD (1) DD123311A5 (cs)
DE (1) DE2535599C2 (cs)
DK (1) DK360975A (cs)
ES (3) ES440140A1 (cs)
FI (1) FI752257A (cs)
FR (1) FR2281109A1 (cs)
GB (1) GB1519762A (cs)
HK (1) HK20881A (cs)
HU (1) HU174875B (cs)
IE (1) IE41444B1 (cs)
IL (1) IL47892A (cs)
IT (1) IT8047984A0 (cs)
NL (1) NL7509482A (cs)
PL (5) PL101758B1 (cs)
SE (1) SE424316B (cs)
SU (1) SU728712A3 (cs)
ZA (1) ZA755127B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4190674A (en) * 1976-02-03 1980-02-26 Burroughs Wellcome Co. 3-Fluoro-N-cyclopropylcinnamide
US4107320A (en) * 1976-08-06 1978-08-15 Burroughs Wellcome Co. Biologically active amides
US4183858A (en) * 1977-07-01 1980-01-15 Merrell Toraude Et Compagnie α-Vinyl tryptophanes
US4179524A (en) * 1978-06-16 1979-12-18 Burroughs Wellcome Co. Biologically active amide
DE4421536A1 (de) * 1994-06-20 1995-12-21 Hoechst Ag Perfluoralkylgruppen tragende phenylsubstituierte Alkenylcarbonsäure-guanidine, Verfahren zu ihrer Herstellung, ihre Verwendung als Medikament oder Diagnostikum sowie sie enthaltendes Medikament
KR100492809B1 (ko) * 2001-11-23 2005-06-03 한국화학연구원 항산화 활성을 갖는 4-히드록시 신남아미드 유도체, 그의제조방법 및 이를 포함하는 약학적 조성물
PL209602B1 (pl) 2005-10-20 2011-09-30 Inst Chemii Bioorg Pan Sposób otrzymywania amidu kwasu 3-(4-hydroksyfenylo)propanowego

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1131727A (en) 1966-05-10 1968-10-23 Smith Kline French Lab Antidepressant n,n-dimethylcinnamamide compositions
GB1128142A (en) 1966-06-30 1968-09-25 James Lincoln Bezemek Wear indicating arrangement for vehicle power transfer devices
US3444197A (en) 1966-09-27 1969-05-13 Upjohn Co 3,4-dihalocinnamamides
US3538156A (en) 1967-07-24 1970-11-03 Herbert Schwartz Cinnamamides
CH532047A (de) * 1967-12-01 1972-12-31 Thomae Gmbh Dr K Verfahren zur Herstellung von neuen Zimtsäureamiden
US3488749A (en) * 1968-01-29 1970-01-06 Smithkline Corp Antidepressant n,n-dimethylcinnamamide compositions and methods
CH519499A (de) 1968-11-05 1972-02-29 Thomae Gmbh Dr K Verfahren zur Herstellung neuer Zimtsäureamide
FR2040181A1 (cs) * 1969-04-02 1971-01-22 Lipha
CA1174865A (en) 1971-04-16 1984-09-25 Ferenc M. Pallos Thiolcarbamate herbicides containing nitrogen containing antidote

Also Published As

Publication number Publication date
NL7509482A (nl) 1976-02-11
SE7508936L (sv) 1976-02-10
DE2535599C2 (de) 1985-07-11
PL101758B1 (pl) 1979-01-31
CA1075714A (en) 1980-04-15
SE424316B (sv) 1982-07-12
AR213275A1 (es) 1979-01-15
IL47892A (en) 1978-04-30
CH636339A5 (de) 1983-05-31
HU174875B (hu) 1980-03-28
DE2535599A1 (de) 1976-02-26
DK360975A (da) 1976-02-10
ES453100A1 (es) 1978-10-16
CY1110A (en) 1981-12-04
CH616650A5 (cs) 1980-04-15
US4041071A (en) 1977-08-09
JPS5141340A (cs) 1976-04-07
CH639067A5 (de) 1983-10-31
ZA755127B (en) 1977-03-30
FI752257A (cs) 1976-02-10
FR2281109A1 (fr) 1976-03-05
ES440140A1 (es) 1977-06-01
BE832283A (fr) 1976-02-09
GB1519762A (en) 1978-08-02
AR211436Q (es) 1977-12-30
AU498222B2 (en) 1979-02-22
HK20881A (en) 1981-05-22
IT8047984A0 (it) 1980-02-22
PL101781B1 (pl) 1979-01-31
DD123311A5 (cs) 1976-12-12
IE41444L (en) 1976-02-09
AU8378975A (en) 1977-02-10
ATA61977A (de) 1978-03-15
ATA618175A (de) 1978-11-15
PL110755B1 (en) 1980-07-31
PL118454B1 (en) 1981-10-31
AT346314B (de) 1978-11-10
PL118238B1 (en) 1981-09-30
IE41444B1 (en) 1980-01-02
FR2281109B1 (cs) 1978-11-10
AT350531B (de) 1979-06-11
ES453101A1 (es) 1978-03-01
IL47892A0 (en) 1975-11-25
SU728712A3 (ru) 1980-04-15
JPS588387B2 (ja) 1983-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100369894C (zh) 氧化氮合酶抑制剂磷酸盐
US4746655A (en) Fused aromatic-spiropiperidine oxazepinones(and thiones)
US3725404A (en) 2-amino-4,4-di-substituted-4h-3,1-benzoxazines
CS209864B2 (en) Method of making the substituted amids of the cinnamic acid
JPS6241226B2 (cs)
US3277108A (en) Certain aralkyl sydnonimines
EP0103320B2 (en) Acetylsalicylic acid thioesters, a process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
KR100352899B1 (ko) 새로운3-페닐설포닐-3,7-디아자바이사이클로[3,3,1]노난-화합물을함유하는약제
EP0876354A1 (en) 2-(substituted sulfanyl)-3,5-dihydro-imidazol-4-one derivatives
PT99672A (pt) Processo para a preparacao de n-benzoil-n`-(2-feniletil)-piperazinas substituidas
SU1750419A3 (ru) Способ получени производных 4-замещенных бензамидов
US3894033A (en) 5-Aryltetrazoles
EP0213924B1 (en) P-acylaminobenzamides
US3904633A (en) Lysergic amides
US3161680A (en) Nu-alkyl-nu-benzyl-beta-thiopropionamides
US3342846A (en) Asymmetrical diisothiocyanato benzenes
US3305575A (en) Benzanilide derivatives
US4064265A (en) Dithiocarbamic acid esters
JPS6129959B2 (cs)
US3251855A (en) Derivatives of phthalimide
US3635971A (en) 3 (3 4-dihydro-3-oxo-2-quinoxalinyl) propionamides
JP2967231B2 (ja) 1,4―チアジン誘導体
US3366660A (en) Dibenzo cycloheptene thioiminoesters
DK146064B (da) Analogifremgangsmaade til fremstilling af 2,3-polymethylen-5-sulfamoylbenzoesyrer eller basesalte eller estere deraf
CS196324B2 (en) Method of preparing novel 1-benzoyl-2-/2',6'-dichlor-phenylamino/-2-imidazoline