SK920685A3 - Hydroxide solution - Google Patents

Hydroxide solution Download PDF

Info

Publication number
SK920685A3
SK920685A3 SK9206-85A SK920685A SK920685A3 SK 920685 A3 SK920685 A3 SK 920685A3 SK 920685 A SK920685 A SK 920685A SK 920685 A3 SK920685 A3 SK 920685A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
nickel
coating
ppm
metals
ruo
Prior art date
Application number
SK9206-85A
Other languages
English (en)
Other versions
SK278642B6 (en
Inventor
Antonio Nidola
Original Assignee
Oronzio De Nora Impianti
Permelec Spa Nora
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from IT24067/84A external-priority patent/IT1196372B/it
Priority claimed from IT22529/85A external-priority patent/IT1185464B/it
Application filed by Oronzio De Nora Impianti, Permelec Spa Nora filed Critical Oronzio De Nora Impianti
Publication of SK278642B6 publication Critical patent/SK278642B6/sk
Publication of SK920685A3 publication Critical patent/SK920685A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B11/00Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for
    • C25B11/04Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for characterised by the material
    • C25B11/051Electrodes formed of electrocatalysts on a substrate or carrier
    • C25B11/073Electrodes formed of electrocatalysts on a substrate or carrier characterised by the electrocatalyst material
    • C25B11/091Electrodes formed of electrocatalysts on a substrate or carrier characterised by the electrocatalyst material consisting of at least one catalytic element and at least one catalytic compound; consisting of two or more catalytic elements or catalytic compounds
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J37/00Processes, in general, for preparing catalysts; Processes, in general, for activation of catalysts
    • B01J37/02Impregnation, coating or precipitation
    • B01J37/0215Coating
    • B01J37/0225Coating of metal substrates
    • B01J37/0226Oxidation of the substrate, e.g. anodisation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B1/00Electrolytic production of inorganic compounds or non-metals
    • C25B1/01Products
    • C25B1/02Hydrogen or oxygen

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Electrodes For Compound Or Non-Metal Manufacture (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Apparatuses And Processes For Manufacturing Resistors (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)
  • Electric Double-Layer Capacitors Or The Like (AREA)
  • Electroplating And Plating Baths Therefor (AREA)

Description

KATÓDA NA VYVÍJANIE VODÍKA Z ROZTOKOV HYDROXIDU ALKALICKÉHO KOVU
Obi as ť techniky
Vynál.cz sa týka katódy nä vyvíjanie vodíka z roztokov hydroxidu alkalického kovu predovšetkým v elektrolyzéroch s ionexovou membránou alebo v elektrolyzéroch s permeabilnou d i afragmou.
Doterajší stav techniky
Hlavnými požiadavkami na priemyselne použiteľné katódy sú nízke prepätie vodíka, ktoré má za následok menšiu spotrebu energie, a dalej primeraná mechanická stálosť pri. namáhaní, ku ktorému môže dochádzať počas montáže alebo v dôsledku turbulencie kvapalín počas prevádzky.
Katódy, ktoré spĺňajú hore uvedené požiadavky, pozostávajú z nosiča vhodného vodivého materiálu, ako je železo, oceľ, nehrdzavejúca oceľ, nikel a jeho zliatiny, meď a jej zliatiny, ktorý sa opatrí elektrokatalytickým vodivým povlakom. Tento elektrokata1ytický vodivý povlak sa môže naniesť okrem iných metód galvanický alebo bezprúdovým nanášaním kovu alebo zliatin kovu, ktoré sú elektricky vodivé, ale samotné iba čiastočne elektrokatalyrické, ako je nikel alebo jeho zliatiny, meď alebo jej zliatiny, striebro alebo jeho zliatiny, a ktoré obsahujú kovy skupiny platiny vykazujúce nízke prepätie vodíka, pričom tieto kovy sú prítomné v povlaku v podobe homogénnej fázy, najpravdepodobnejšie vo forme tuhého roztoku.
Podľa iného uskutočnenia sa môže elektrokatalytický povlak získať galvanickým nanášaním alebo bezprúdovým nanášaním elektricky vodivého kovu, ktorý samotný je iba čiastočne elektrokataLytický, ako je nikel, meď, striebro a ich zliatiny, ako sú uvedené hore, a ktorý obsahuje v dispergovanej forme častice e Iektrokatalytického materiálu vykazujúce nízke prepätie pri vývoji vodíka. Tieto elektrokatalytické častice môžu pozostávať z prvkov zo súboru zahrňujúceho titán, zirkón, niób, hafnium, tantal, kovy skupiny platiny, nikel, kobalt, cín, mangán vo forme kovov alebo ich zliatin,, zodpovedajúcich oxidov, zmiešaných oxidov, boridov, nitridov, karbidov, sírnikov, a ktoré sa pridávajú a udržiavajú v suspenzii v nanášaných kúpeľoch na vytváranú e povlaku.
Príklady elektród, ktoré majú povlak obsahujúci dispergované elektroka ta 1 y t .ické častice, sú uvedené v belgickom patentovom spise č. 848 458, ktorý zodpovedá talianskej prihláške vynálezu č. 29 506 A/76 a v americkom patentovom spise č. 4 465 580.
Obzvlášť významnou nevýhodou spojenou s používaním vyššie zmienených elektród pri ich použití ako katód v elektrolyzéroch s diafragmou alebo v elektrolyzéroch s membránou na výmenu iónov pri elektrolýze halogenidov alkalických kovov je postupujúca otrava katalytického povrchu spôsobená takýmito iónmi, ktoré sú obsiahnuté v elektrolyte, pričom táto otrava má za následok postupné zvyšovanie prepätia vodíka. Tým je záporne ovplyvňovaná účinnosť tohto spôsobu, čo predstavuje obzvlášť kritický problém, ku ktorého odstráneniu je nevyhnutná občasná náhrada katód novými katódam i .
Pod ľti nemeckého patentového spisu DE 31 32 269 pozostáva katóda z jemných častíc, ktoré obsahujú uhlík ako elektrokataíytický materiál. Ďalej podľa tohto patentového spisu môžu byť do pokovovacieho kúpeľa, z ktorého je ukladaný elektrokatalytický povlak, pridávané kovy alebo ich soli, volené zo súboru zahrňujúceho meď, chróm, hliník, cín, zinok, ródium, irídium a paládium. Tieto kovy sa pridávajú na zlepšenie aktivity katódy a na zníženie vodíkového prepätia.
Kovové nečistoty, ktoré sú zvyčajne príčinou tejto otravy, zahrňujú napríklad železo, kobalt, nikel, olovo, ortuť, cín, antimón a pod.
V špecifickom prípade elektrolýzy soľanky v membránových elektrolyzéroch sú kovovými nečistotami väčšinou železo a ortuť.
Železné nečistoty môžu byť dvojakého pôvodu:
- chemického, z anolytu, ak surová soľ obsahuje ferokyanid draselný, ktorý sa pridáva ako prostriedok proti spekaniu,
- elektrochemického, následkom korózie oceľovej konštrukcie katodického oddelenia a ich súčastí.
Ortuť sa nachádza v soľankovom okruhu po prechode od ortuťových elektrolyzérov na membránové elektrolyzéry.
Len co tieto nečistoty, ktoré sú zvyčajne obsiahnuté v roztoku v komplexnej podobe, predifundujú k povrchu katódy, dochádza ľahko k ich vylúčeniu v kovovej podobe, takže v pomerne krátkej dobe vznikne vrstva s nízkou elektrokatalytickou účinnosťou.
K tomuto katalytickému starnutiu, ktoré závisí od rôznych činiteľov, ako je druh materiálu katódy (zloženie a štruktúra), prevádzkové podmienky (teplota, koncentrácia katolytu) a povaha nečistôt, dochádza výrazne a nezvratné po kratšej prevádzke i v prítomnosti nečistôt s koncentráciou niekoľko ppm.
zreteľom k týmto chovanie, mnohých rôznym zložením.
určitých prvkov tak, ako boli literatúre,
p.repätie vodíka a stabilné po dlhšie časové sú obsiahnuté v roztokoch pre zistilo, že elektrokatalytický zostáva prakticky ľahostajný voči otrave železom
So skúmané povlaky pridaním povlakov a patentovej nízke pre prax podstatným nevýhodám bolo katód majúcich elektrokatalytické Prekvapujúco bolo pritom zistené, že do galvanických kúpeľov na vytváranie popísané vyššie, ako i v technickej sa získajú elektródy, ktoré vykazujú zostávajú stabilné alebo takmer i v prítomnosti nečistôt, ktoré elektrolýzu. Predovšetkým sa povlak elektród podľa vynálezu a ortuťou tým, ktoré obdobie že sa do galvanického kúpeľa používaného pre prípravu týchto povlakov pridávajú prísady aspoň jednej zlúčeniny prvkov patriacich do nasledujúcich skupín periodického systému prvkov I B, II B. III A, IV A, V A, V B, VI A, VI B a VIII na dosiahnutie koncentrácie od 0,005 do 2 000 ppm.
Podstata vynálezu
Katóda na vyvíjanie vodíka z roztokov hydroxidu alkalického kovu, používaná v elektrochemických článkoch, zvlášť v elektro i .vtických článkoch na elektrolýzu chloridov alkalických kovov, pričom články obsahujú roztoky hydroxidov alkalických kovov so stopami, v nich rozpustených jedovatých kovových zlúčenín, schopných otráviť reakciu vývoja vodíka a pozostávajúce zo substrátu tvoreného elektrovodivým kovom a z vonkajšieho povlaku obsahujúceho kov alebo kovovú zliatinu, spočíva podľa vynálezu v tom, že povlak o hrúbke 1 až 50 mikrometrov obsahuje hmotnostne 0.1 až 50 % aspoň jedného kovu zo skupiny platiny v homnogénnej fáze a/alebo 1 až 50 % dispergovaných pevných častíc e 1ektrokatalytických materiálov zo súboru zahňujúceho titán, zirkón, niób, hafnium, tantal, kovy skupiny platiny, nikel, kobalt, cín, mangán vo forme kovov, zliatin, oxidov, zmiešaných! oxidov, boridov, nitridov, karbidov alebo sulfidov, ďalej aspoň jeden prídavný prvok zo súboru zahrňujúceho kadmium, ortuť, tálium, cín, olovo, arzén, antimón, bizmut, vanád, síru a molybdén v koncentrácii 100 až 1000 ppm, a zvyšok do 100 % tvorí nikel a/alebo meď a/alebo striebro.
V ďalšej časti popisu a pripojených príkladov sa získané vyššie opísané povlaky označujú ako modifikované povlaky. Prvky, ktoré podporujú odolnosť povlakov voči otrave, patria do skupín I B, II B. III A, IV A, V A, V B, VI A, VI B a VIII periodického systému prvkov a budú v ďalšom popise označované ako modifikujúce prvky.
Nanášanie elektrokatalytického povlaku na nosič sa vykonáva bežnými technikami, ktoré sú z galvanotechniky dobre známe. Tak napríklad galvanickým niklovacím kúpeľom môže byť Vattov kúpeľ (chlorid nikelnatý a síran nikelnatý v prítomnosti kyseliny boritej alebo iného pufra), stabilizované alebo nestabilizované sulfanátové kúpele, Veisbergov kúpeľ, kúpeľ obsahujúci chlorid nikelnatý. kúpeľ obsahujúci chlorid nikelnatý a octan nikelnatý a pod. Podľa vyššie uvedených patentových spisov sa v roztoku rozpustí vhodné množstvo rozpustných solí kovov skupiny platiny alebo alternatívne, sa vhodné množstvo častíc vopred zvoleného elektrokata 1 ytického materiálu udržiava miešaním v suspenzii, prípadne za prídavku povrchovo aktívnych látok. V typickom príklade tvorí kovový nosič niklová sieťka alebo hustá niklová mriežka (pletivo); rozpustnou soľou kovu skupiny platiny je chlorid rutenitý s elektrokatalytickým materiálom, ktorého častice sa udržiavajú v suspenzii, je oxid ruteničitý.
Je samozrejmé, že v prípade, kedy sa povlak vytvára na medi, striebre. ich zliatinách alebo iných kovoch alebo zliatinách, namiesto na nikle, použijú sa galvanické kúpele alebo bezprúdové kúpele na báze týchto kovov.
Hrúbka e 1ektrokatalyt.ického povlaku, percentuálne množstvo kovu skupiny platiny prítomného ako homogénna fáza v povlaku alebo alternatívne množstvo a veľkosť elektrokatalytických častíc rozptýlených v povlaku, nie sú sú však v podstate určované a ekonomickými požiadavkami:
samotné rozhodujúcimi činiteľmi, požiadavkami prevádzkovej praxe spravidla je hrúbka povlaku v rozmedzí 1 až 50 gm, hmotnostné množstvo kovu skupiny platiny, obsiahnutého ako homogénna fáza, je 0,1 až 50 %, rozptýlené častice majú stredný priemer od 0,01 až 150 gm a ich hmotnostné množstvo môže byť 1 až 50 %.
Podľa predmetného vynálezu sa používa ako elektrokatalytický materiál buď oxid alebo zmiešaný oxid kovov skupiny platiny. Ďalej podľa predmetného vynálezu sú ako dopovacie materiály v elektrokacalytickom povlaku prítomné tálium, olovo, arzén, antimón, bizmut a kadmium. Výsledkom kombinácie: buď oxidu alebo zmiešaného oxidu platiny alebo kovov skupiny platiny s dopovacím materiálom je elektrokatalytická elektróda odolávajúca jedovatému pôsobeniu kovových nečistôt, čo znamená, že spotreba elektrickej energie katódy podľa vynálezu je nízka a konštantná po dlhú dobu i v prítomnosti, stôp železa a ortuti v alkalických roztokoch.
Preto je katóda podľa vynálezu odlišná od výrobku podľa vyššie zmieneného nemeckého patentového spisu číslo DE 31 32 269 a je na iné účely. Podľa vynálezu sa dosahuje dostatočne vysoká katalytická aktivita konštantná v čase i za prítomnosti, jedovatých kovov v alkalických roztokoch na rozdiel od zvýšenia nízkej katalytickej aktivity prísadami materiálov do povlaku podľa nemeckého patentového spisu číslo DE 31 32 269.
Novosť tohto vynálezu oproti belgickému patentovému spisu č. 848 458 a americkému patentovému spisu č. 4 465 580 je prídavok vhodného množstva aspoň jedného z vyššie uvedených modifikujúcich kovov do galvanického kúpeľa na vytváranie povlaku. Týmto prídavkom sa dosiahne to, že povlak obsahuje premenné množstvo modifikujúcich prvkov. 7(ko je doložené v nasledujúcich príkladoch, môže koncentrácia modifikujúcich prvkov kol í sať v značných rozmedziach, v závislosti od podmienok vytvárania povlaku, hlavne od prúdovej hustoty, teploty, pH kúpeľa, za konštantnej koncentrácie zlúčenín modifikujúcich prvkov v kúpeli na vytváranie povlaku. Avšak odolnosť takto pripravených elektród voči otrave, ak pracujú ako katódy, sa zdá byť celkom nezávislá od zmeny koncentrácie modifikujúcich prvkov v povlaku.
Pokia.ľ ide o účinok zamedzujúci otrave a o samotnú chemickú povahu modifikujúcich prvkov pridávaných do povlaku (elementárny stav voči oxidovanému stavu; nulvalenčný stav voči valenčnému stavu odlišnému od nuly v jemne rozptýlených disperziách uvedených zlúčenín), potom presné vysvetlenie nemožno zatiaľ uviesť. Je možné predpokladať, že menej ušľachtilé modifikujúce kovy ako je zinok, kadmium, vanád, sú prítomné v podobe hydratovaných oxidov alebo zásaditých solí, čo má za následok výraznú zmenu zmáčavosti a adhézie medzi povrchom povlaku a kvapôčkami ortuti a mikrokryštálmi železa, ktoré sa tvoria pri prevádzke elektródy ako katódy v znečistených alkalických roztokoch. Skutočne následkom od začiatku prítomných kovov skupiny platiny alebo elektrokatalytických častíc v narastajúcom povlaku ,n.i.e je potenciál pri narastaní povlaku dostatočne katodickv. aby bral do úvahy vybitie (prechod) modifikujúceho prvku na kovový stav.
Z tohto dôvodu sa povlaky získané spôsobom podľa vynálezu podstatne odlišujú od bežných povlakov podľa doterajšieho stavu techniky, v ktorých je napríklad zinok prítomný vo veľkom množstve ako kov a dochádza k jeho vylúhovaniu, aby sa dosiahla vyššia presnosť a zväčšený aktívny povrch.
Pokiaľ ide o ušľachtilejšie modifikujúce prvky, hlavne o platinu a paládium, stačí prídavok veľmi malých množstiev (0,01 ppm v galvanickom kúpeli a ešte menej v povlaku) na účinné inh.i bovan i e otravy železom a ortuťou.
Tieto riadené prídavky tvoria novosť vynálezu. Skutočne, elektrokataIytické povlaky, ktoré obsahujú vysoké množstvá kovov skupiny piatiny alebo v medznom prípade, pozostávajúce výhradne z týchto prvkov, sa ľahko deaktivujú, ak sú použité ako katódy v znečistených alkalických roztokoch (pokiaľ ide o ruténium a platinu porov. D. E. Grove, Platinum Metals Rev. 1985, 29 (3), 98 - 106) .
Vynález bližšie objasňujú najvýznamnejšie príklady, ktoré však jeho rozsah v žiadnom smere neobmedzujú. Tak napríklad sa v nasledujúcich príkladoch povlak vytvára galvanickým nanášaním, je však samozrejmé, že je možné rovnako použiť bezprúdové nanášan i e.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Rôzne vzorky niklového pletiva s veľkosťou ôk 25 mesh a s priemerom niklového drôtu 0,1 mm sa odmastia parou a oplachujú sa po dobu asi 60 sekúnd v 15 % roztoku kyseliny dusičnej. Ako nosiče sa používajú niklové vzorky, na ktoré sa pomocou elektrického prúdu vykoná nanesenie povlaku z n i.k'Lovac i eho kúpeľa nasledujúceho zloženia:
síran n.ikeinatý 210 g/J
chlorid nikelnatý 60 g/i
kyselinu borí tá 30 g/1-
o x i d r u ten i. č i t ý 4 g/1 (ako kov)
prísady (druh a koncentrácia
sú uvedené v tabuľke 1)
Tepl.oia kúpeľa je približne 50 °C a prúdová hustota je 100 A/m“. Kúpeľ obsahuje častice oxidu ruteničitého so stredným priemerom častíc približne 2 pm, pričom minimálny priemer častíc je 0,5 μπι či maximálny priemer častíc je 5 μπι.
Prášková látka sa udržiava v suspenzii mechanickým miešaním a nanášanie pomocou elektrického prúdu sa vykonáva po dobu asi 2 hodiny.
Hrúbka naneseného povlaku je približne 25 μπι a asi 10 % objemu povlaku je tvorené časticami oxidu ruteničitého rovnomerne dispergovanými v základnej niklovacej zmesi. Na povrchu povlaku sa nachádzajú častice oxidu ruteničitého iba čiastočne pokryté niklom, ktorého povrch sa zdá dendritický.
Potom bol meraný potenciál takto získaných katód ako funkcie času pri teplote 90 °C a pri prúdovej hustote 3 kA/m v alkalických roztokoch 33 % hydroxidu sodného znečistených primesou 50 ppm železa, prípadne 10 ppm ortutí. Zistené hodnoty boli porovnávané s hodnotami charakteristickými pre katódu pripravenú z kúpeľa bez znečisťujúcich prísad.
Výsledky obsiahnuté v tabuľke 1 ukazujú podstatný vplyv katalytického starnutia spôsobovaného hlavne ortuťou na nemodifikovanej katóde.
U katód pripravených s použitím niklovacieho kúpeľa, do ktorého bolí pridané vyššie uvedené zlúčeniny modifikujúcich prvkov, je katalytické starnutie do značnej miery eliminované alebo je dosť znížené.
V tomto príklade ako i v nasledujúcich príkladoch je koncentrácia rôznych prísad v nanášacom kúpeli a koncentrácia železa a ortuti, v 33 % roztokoch hydroxidu sodného udávaná v ppm ( P O C C t G' stí na jeden milión, čo viac - menej zodpovedá hodnote mg/liter) vyjadrená ako prvok. Tak 100 ppm T1C1 (chloridu talného) znamená, že nanášací kúpeľ obsahuje 117 ppm (asi 117 mg/1. irer) soli, čo zodpovedá 100 ppm (asi 100 mg/liter) kovu.
Tabuľka 1 Katódové potenciály v závislosti od doby prevádzky
Povlak Prísada do kúpeľa Potenciál katódy mV (NHE) Nečistoty v 33 % ch roztoku NaOH
Prvok Soľ alebo ox i d ppro Na začiatku Po 1 dni Po 10 dno
Prvok ppm
N i + RuO9 Ni + RuO} N i + RuO} - - 1050 1050 1050
- - - 1040 1060 1070 Fe 50
- - 1050 1150 1750 Hg 10
Ni + RuO? Ni + RuO} TI T1C1 100 1050 1050 1050 Fe 50
Pil FhíNO})} SnCi; ‘ 100 1050 1050 1050 Fe 50
Ni + RuO} Sl! 100 1050 1050 1050 Fe 50
Ni + Ru07 As As20j 100 1050 1050 1050 Fe 50
Ni + RuO7 Ni + RuO? S b Sb2°3 B12°3 ' 100 1050 1050 1050 Fe 50
Bi 100 1050 1050 1050 Fe 50
Ni + RuO·, Ni + RuO} Ni + RuO} Ni + ruo; TI T1CI 100 1050 1050 1100 Hg 10
Pb Pb(NO3)} 100 1040 1040 1080 Hg 10
S n SnCl} as}0: 100 1040 1040 1090 Hg 10
As 100 1040 1050 1090 Hg 10
Ni + RuO? S h sh;O} Bi2°3 100 1040 1060 1120 Hg 10
N i + RuO·, L Bi 100 1040 1070 1130 Hg 10
S obmedzeným počtom vzoriek boli vykonané testy charakterizujúce kvalitu povlaku (deštruktívne testy, ako napríklad úplná solubilizácia s nasledujúcim kolorimetrickým stanoven í.m alebo stanovením atómovou absorpciou alebo nedeštruktívne testy ako napríklad difrakcia X-lúčov).
V tých prípadoch, kedy bol zosilňujúci účinok spôsobený v dôsledku pridania olova, bolo zistené, že povlak obsahuje 100 až 1 000 ppm tohto prvku v závislosti od intenzity miešania pri rovnakých ostatných podmienkach.
Podobne povlaky modifikované cínom, obsahujú malé množstvá tohto prvku v rozsahu 100 až 300 ppm. Vyššie obsahy boli zistené pri vyššej teplote pri vytváraní povlaku, napríklad pri teplote 70 ° C namiesto 50 °C.
Príklad 2
Pletivo z níklového drôtu s priemerom 0,1 mm, po vhodnom elektrolytickom morení sa aktivuje ako je uvedené v príklade 1, elektrokatalyt ickým vytváraním povlaku za použitia Vattovho niklovacieho kúpeľa obsahujúceho suspendované častice oxidu ruteni č i. tého a rozpustené soli platiny, paládia, medi, striebra, zlata, ako Je uvedené v tabuľke 2.
Takto pripravené vzorky boli skúšané ako katódy pri teplote 90 °C za prúdovej hustoty 3 kA/m , v 33 % rosstokoch hydroxidu sodného, a to buď neotrávených alebo otrávených 10 ppm ortuti.
Výsledky testu sú uvedené v nasledujúcej tabuľke 2.
Tabuľka 2 Katódové potenciály v závislosti od doby prevádzky
Povlak Prísada do kúpeľa Potenciál katódy mV (NHE) Nečistoty v 33 % i roztoku NaOH
Prvo Soľ ppm la začiatku Po 1 dni Po 10 dňoc
Prvok ppm
Ni + Ru07 1050 1050 1050
Ni + Ruo; - - - 1050 1150 1750 Hg 10
Ni RuO? Pi PtCl4 PdCl7 cuci; 0.01 1040 1040 1090 Hg 10
Ni + RuOň Pd 0.01 1050 1050 1100 Hg 10
Ni + RuO7 L U 0.01 1050 1050 1150 Hg 10
Ni + RuO-, Ac ÁuCI3 , 0.01 1040 1040 1120 Hg 10
Ni + RuO ň Au 0.01 1040 1040 1180 Hg 10
Príklad 3
Postupom popísaným v príklade 2 bolo pripravených niekoľko katód s jediným rozdielom, že do niklovacieho kúpeľa bola pridaná ortuť a soli železa namiesto solí platiny, paládia, medi, striebrti a zlata.
Katódy boli testované za rovnakých prevádzkových podmienok ako v príklade 2 po dlhšiu dobu, pričom boli získané výsledky uvedené v tabuľke 3 s použitím 33 % roztokov hydroxidu sodného s obsahom železa (50 ppm) a ortuti (10 ppm).
Tabuľka 3 Katódové potenciály v závislosti od doby prevádzky
Povlak Prísada do kúpela Potenciál Na začiatku katódy mV (NHE) Po 1 dni Po 10 dno Nečistoty v 33 % ch roztoku NaOH
Prvok Soľ PPIB
Prvok ppiD
Ni + RuO, 1050 1050 1050
Ni + RuO? - - - 1040 1060 1070 Fe 50
Ni + Ruo; s _ - - 1050 1150 1750 Hg 10
N i + RuO? Fe Fe(NO3)2
(NH4)2so4 1 1040 1060 1070 Fe 50
íhiuotnostný
pomer 1:10)
N i + RuO, ľt Fe(NO3)2
(NH4)?so4 10 1040 1060 1060 Fe 50
(hmotnostný
pomer 1:10)
Ni + RuO-) Fe 100 1040 1060 1070 Fe 50
Ni + RuO? lk Hg(NOÚ? 1 1050 1150 1450 Hg 10
Ni + RuO, Ha 10 1040 1070 1150 Hg 10
Ni + RuO, Hg 100 1040 1080 1250 Hg 10
Príklad 4
Pletivo z niklového drôtu s priemerom 0,1 mm sa po vhodnom elektrolytickom morení aktivuje spôsobom popísaným v príklade 1 elektrokatalytickým vytváraním povlaku s použitím Vattovho niklovacieho kúpeľa obsahujúceho suspendované častice oxidu ruteničitého a prísady, ktoré sú uvedené v tabuľke 4.
Takto pripravené vzorky boli skúšané ako katódy pri teplote 90 °C za prúdovej hustoty 3 kA/m , v 33 % roztokoch hydroxidu sodného, ktoré prípadne obsahovali železo (50 ppm) a ortuť (10 ppm).
Bol i merané príslušné katodické potenciály v závislosti od doby trvania elektrolýzy. Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke 4.
Tabuľka 4 Katódové potenciály v závislosti od doby prevádzky
Nečistoty v 33 S roztoku NaOH
Prísada do kúpeľa Potenciál katódy mV (NHE)
Povlak Prvok Soľ ppm Na začiatku Po 30 Po 60
minútach minútach Prvok ppm
Ni + RuO, Ni. + RuO7 1000 1000 1000
- - - 1000 1080 1116 Fe 50
Ni + RuO; - - - 1000 1800 - Hg 10
N i + RuOn Cd CdCl9 voči; 100 980 980 980
N i + RuOŤ Ni + RuO, V 1 1010 1010 1010 - -
No Na7MoÓ4 10 1020 1020 1020 - -
Ni + RuO? Ni + Ruo; Ni + Ruo; Cd CdCl7 cdci; cdci; 1 975 1320 Hg 10
Cd 10 950 1270 1310 Hg 10
Cd 100 980 1080 1090 Hg 10
N i + RuO, Ni + Ruo; N i + RuO, V VOČI, voči; VOC1-2 1 1010 1080 1110 Fe 50
V 1 1010 1050 1105 Hg 10
V 10 1010 1000 1200 Hg 10
N i + RuO, Ni + RuCh Ni + RuO? Ni + RuOŤ Ni + RuO, Ni + RuO7 No Na2No04 Na2No04 Na2Mo04 Na2No04 No03 Mo03 No03 10 1020 1020 1060 Fe 50
Ho 1 1020 1100 1250 Hg 10
No 5 1000 1080 1230 Hg 10
Mo 10 1010 1020 1090 Hg 10
No 1 980 1160 1190 Hg 10
No 5 990 1130 1140 Hg 10
Ni + RuOj No 10 945 1120 1160 Hg 10
Príklad 5
Vzorky z niklového pletiva sa aktivujú rovnakým spôsobom aký je popísaný v príklade 1 s tým rozdielom, že ako modifikujúce prísady boli použité rôzne množstvá tiosíranu sodného.
Výsledky testu (prísady v ppm, potenciály katódy) sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke 5:
Tabuľka 5 Katódové potenciály v závislosti od doby prevádzky
Prísada do kúpeľa Potenciál katódy mV (NHE) Nečistoty v 33 5
Povlak Prvok Soľ ppm Na začiatku Po 1 dni Po 10 dňoch roztoku NaOH
Prvok ppm
N i + RuO? Ni. + RuO7 Ni + RuO} 940 980 980
- - - 1000 1090 1150 Fe 50
- - - 980 2000 - Hg 10
Ni + RuO? Ni + RuOj Ni + RuO? s Na9S9O3 Na^O·} 10 990 1000 1040 Fe 50
s 100 990 1000 1020 Fe 50
s Ν&252θ^ 500 960 960 960 Fe 50
Ni Ni Ni
Ni
Ni Ni Ni +
+ +
+ +
+ +
Ru07 RuO^ RuO? RuO? RuO? RuO} RuO?
S S
S s s s s
NäjSjONa2S20j
Na7S2O3
NajSjO^
Na2S20j NaiSnO-j
Na2S2O3
1600
1550
1500
1100
1050
1030
940
1580
1200
1180
940
Hg Hg Hg
Hg Hg
Hg
Príklad 6
Pletivo z niklového drôtu s priemerom 0,1 mm sa po vhodnom elektrolytickom morení aktivuje spôsobom popísaným.v príklade. 1 s vytváraním povlaku s použitím Vattovho niklovacieho kúpeľa obsahujúceho suspendované častice oxidu ruteničitého a rozpustené zlúčeniny viac ako jedného modifikujúceho kovu podľa vynálezu tak, ako je uvedené v tabuľke 6, kde sú rovnako uvedené parametre týkajúce sa elektrolýzy vykonávanej pri teplote 90 °C za prúdovej hustoty 3 kA/m v 33 % roztokoch hydroxidu sodného obsahujúcich prípadne prímes železa (50 ppm) alebo ortuti (10 ppm).
Tabuľka 6
Katódové potenciály v závislosti od doby prevádzky
Povlak Prísada do kúpeľa Potenciál katódy mV (NHE) Nečistoty v 33 % ch roztoku NaOH
Prvok Sol alebo oxid ppm Na začiatku Po 1 dni Po 10 dňo
Prvok ppm
Ni + RuO, Ni + RuOj Ni + RuO, .1050 1050 1050
- - - 1040 1060 1070 Fe 50
- - - 1050 1150 1750 Hg 10
Ni + RuO, Sb+S Sb70^ Na^S 100 1040 1050 1040 Fe 50
100
Ni + RuO, Cd+Ho Cd(NO3)2 100 1040 1040 1040 Fe 50
MoOj 100
Ni + RuOt Sb+S 100 1040 1050 1100 Hg 10
Na,S' 100
Ni + RuO, Bi+Se Bi(NO3)3 100 1040 1060 1100 Hg 10
SeO^ 100
Príklad 7
Vzorky pletiva z niklového drôtu s priemerom 0,1 mm sa po vhodnom elektrolytickom morení aktivujú elektrokatalytickým vytváraním povlaku na báze zmesi niklu a ruténia s použitím Vattovho niklovacieho kúpeľa obsahujúceho chlorid rutenitý (RuC13) v množstve 1 g/liter počítané ako ruténium a modifikujúce prísady ako sú uvedené v tabuľke 7. Podmienky ukladania povlaku sú rovnaké ako v príklade 1.
Takto získané vzorky boli potom tiež použité ako katódy pri teplote 90 °C a pri prúdovej hustote 3 kA/m2 pre elektrolýzu 33 % roztoku hydroxidu sodného obsahujúceho ako nečistoty železo (50 ppm), prípadne ortuť (10 ppm).
Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke 7.
Tabuľka 7 Katódové potenciály v závislosti od doby prevádzky
Povlak Prísada do kúpeľa Potenciál katódy roV (NHE Nečistoty v 33 % roztoku NaOH
Prvok Soľ ppm Na mačiatku Po 1 dni Po 10 dňoch
Prvok ppm
Ni-Ru 1090 1090 1090
Ni-Ru - - - 1090 1180 1180 Fe 50
Ni-Ru - - - 1100 1650 2100 Hg 10
Ni-Ru TI T1CI 100 1090 1110 1150 Fe 50
Ni-Ru Pb Pb(NO3)7 SnCl7 ' As2°3 100 1100 1100 1110 Fe 50
Ni-Ru Sn 100 1100 1110 1130 Fe 50
Ni-Ru As 100 1100 1110 1120 Fe 50
Ni-Ru Sb Sb707 100 1100 1110 1150 Fe 50
Ni-Ru Bi Bi^O^ 100 1090 1090 1120 Fe 50
Ni-Ru TI TICl 100 1090 1380 1750 Hg 10
Ni-Ru Pb Pb(NO3)7 SnCI, ‘ As707 Sb707 100 1090 1490 1750 Hg 10
Ni-Ru S n 100 1100 1510 1780 Hg 10
Ni-Ru As 100 1100 1420 1820 Hg 10
Ni-Ru Sb 100 1100 1600 1980 Hg 10
Ni-Ru Bi Bl2O3 100 1090 1590 1870 Hg 10
Príklad 8
Nikel-ruténioyé povlaky sa získajú ako je popísané v príklade 7, pričom jediným rozdielom je povaha modifikujúcich prísad, ktoré boli použité tie isté ako v príklade 4.
Pri tomto postupe boli dosiahnuté rovnaké výsledky ako v príklade 4.
Príklad 9
Za použitia tých istých postupov ako sú uvedené v príklade
7, boli aktivované vzorky niklového pletiva, avšak na rozdiel od príkladu 8 boli do galvanického kúpeľa obsahujúceho chlorid rutenitý pridané soli platiny, paládia, medi, striebra a zlata, ako je uvedené v tabuľke 8.
V tabuľke 8 sú uvedené rôzne katodické potenciály zistené o
pri teplote 90 °C, prúdovej hustote 3 kA/m pri elektrolýze 33 % roztokov hydroxidu sodného, prípadne s obsahom 10 ppm ortuti.
Tabuľka 8 Katódové potenciály v závislosti od doby prevádzky
Povlak Prísada do kúpeľa Potenciál katódy mV (NHE Nečistoty v 33 5ó i roztoku NaOH
Prvok Sol ppm ia začiatku Po 1 dni Po 10 dňoc
Prvok PPID
Ni-Ru 1100 1090 1100
Ni-Ru - - - 1100 1650 2100 Hg 10
Ni-Ru Pt PtCJ4 0.01 1100 1150 1160 Hg 10
Ni-Ru Pd PdCl7 cuci; 0.01 1100 1150 1170 Hg 10
Ni-Ru Cu 0.01 1100 1140 1150 Hg 10
Ni-Ru Ag AgCl(NH3)2 AuC J, 0.01 1100 1060 1180 Hg 10
Ni-Ru Au 0.01 1100 1060 1060 Hg 10
Priemyselná využiteľnosť
Katóda na vyvíjanie vodíka z roztokov hydroxidu alkalického kovu odoláva jedovatému pôsobeniu kovových nečistôt, takže spotreba elektrickej energie katódy je nízka a konštantná po dlhú dobu i v prítomnosti stôp železa a ortuti v alkalických roztokoch.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Katóda na vyvíjanie vodíka z roztokov hydroxidu alkalického kovu, používaná v elektrochemických článkoch, zvlášť V elektrolytických článkoch na elektrolýzu chloridov alkalických kovov, pričom články obsahujú roztoky hydroxidov alkalických kovov so zlúčenín , stopami v nich schopných otráviť pozostáva zo substrátu rozpustených jedovatých kovových reakciu vývoja vodíka, a katóda tvoreného elektrovodivým kovom a z vonkajšieho vyznačuj úca sa povlaku obsahujúceho kov alebo kovovú zliatinu, tým, že povlak o hrúbke 1 až 50 mikrometrov obsahuje hmotnostne 0,1 až 50 % aspoň jedného kovu zo skupiny platiny v homnogénnej fáze a/alebo 1 až 50 % dispergovaných pevných častíc elektrokatalytických materiálov zo súboru zahňujúceho titán, zirkón, niób, hafnium, tantal, kovy skupiny platiny, nikel, kobalt, cín, mangán vo forme kovov, zliatin, oxidov, zmiešaných oxidov, boridov, nitridov, karbidov alebo sulfidov, ďalej aspoň jeden prídavný prvok zo súboru zahrňujúceho kadmium, ortuť, tálium, cín, olovo, arzén, antimón, bizmut, vanád, síru a molybdén v koncentrácii 100 až 1000 ppm, a zvyšok do 100 % tvorí nikel a/alebo meď a/alebo striebro.
  2. 2. Katóda na vyvíjanie vodíka z roztokov hydroxidu alkalického kovu podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že povlak o hrúbke 1 až 50 mikrometrov obsahuje hmotnostne 0,1 až 50 % aspoň jedného kovu zo skupiny platiny v homnogénnej fáze a 1 až 50 % dispergovaných pevných častíc elektrokatalytických materiálov zo súboru zahňujúceho titán, zirkón, niób, hafnium, tantal, kovy skupiny platiny, nikel, kobalt, cín, mangán vo forme kovov, zliatin, oxidov, zmiešaných oxidov, boridov, nitridov, karbidov alebo sulfidov, ďalej aspoň jeden prídavný prvok zo súboru zahrňujúceho kadmium, ortuť, tálium, cín, olovo, arzén, antimón, bizmut, vanád, síru a molybdén v koncentrácii 100 až 1000 ppm, a zvyšok do 100 % tvorí nikel a/alebo meď a/alebo striebro.
  3. 3. Katóda na vyvíjanie vodíka z roztokov alkalického kovu podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, o hrúbke 1 až 50 mikrometrov obsahuje hmotnostne hydroxidu že povlak 1 až 50 % dispergovaných pevných častíc elektrokatalytických materiálov zo súboru zahňujúceho titán, zirkón, niób, hafnium, tantal, kovy skupiny platiny, nikel, kobalt, cín, mangán vo forme kovov, zliatin, oxidov, zmiešaných oxidov, boridov, nitridov, karbidov alebo sulfidov, ďalej aspoň jeden prídavný prvok zo súboru zahrňujúceho kadmium, ortuť, tálium, cín, olovo, arzén, antimón, bizmut, vanád, síru a molybdén v koncentrácii 100 až 1000 ppm, a zvyšok do 100 % tvorí nikel a/alebo meď a/alebo striebro.
SK9206-85A 1984-12-14 1985-12-12 Hydroxide solution SK920685A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT24067/84A IT1196372B (it) 1984-12-14 1984-12-14 Elettrodo per uso in processi elettrochimici e metodo per la sua produzione
IT22529/85A IT1185464B (it) 1985-10-17 1985-10-17 Elettrodo per processi elettrochimici,metodo per la sua produzione ed impiego dell'elettrodo stesso

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK278642B6 SK278642B6 (en) 1997-12-10
SK920685A3 true SK920685A3 (en) 1997-12-10

Family

ID=26328221

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK9206-85A SK920685A3 (en) 1984-12-14 1985-12-12 Hydroxide solution

Country Status (20)

Country Link
US (2) US4724052A (sk)
EP (2) EP0203982B1 (sk)
JP (1) JPH0713310B2 (sk)
KR (2) KR900002843B1 (sk)
CN (1) CN1008748B (sk)
AU (1) AU587798B2 (sk)
BR (1) BR8507119A (sk)
CA (2) CA1278766C (sk)
CZ (1) CZ281351B6 (sk)
DE (2) DE3588054T2 (sk)
DK (1) DK167535B1 (sk)
ES (1) ES8705532A1 (sk)
HU (2) HU215459B (sk)
IN (1) IN164233B (sk)
MX (1) MX162606A (sk)
NO (1) NO170812C (sk)
PL (1) PL149363B1 (sk)
RU (1) RU2018543C1 (sk)
SK (1) SK920685A3 (sk)
WO (1) WO1986003790A1 (sk)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MX169643B (es) * 1985-04-12 1993-07-16 Oronzio De Nora Impianti Electrodo para procesos electroquimicos, procedimiento para su produccion y cuba de electrolisis conteniendo dicho electrodo
US4916098A (en) * 1988-11-21 1990-04-10 Sherbrooke University Process and apparatus for manufacturing an electrocatalytic electrode
JPH03131585A (ja) * 1989-07-07 1991-06-05 Nippon Carbon Co Ltd 電解方法
US5035789A (en) * 1990-05-29 1991-07-30 The Dow Chemical Company Electrocatalytic cathodes and methods of preparation
US5227030A (en) * 1990-05-29 1993-07-13 The Dow Chemical Company Electrocatalytic cathodes and methods of preparation
AU2336192A (en) * 1991-06-11 1993-01-12 Electric Power Research Institute, Inc. Apparatus for producing heat from deuterated palladium
AU2012792A (en) * 1991-06-11 1993-01-12 Electric Power Research Institute, Inc. Method for producing heat from deuterated palladium
US5296429A (en) * 1992-08-21 1994-03-22 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Preparation of an electrocatalytic cathode for an aluminum-hydrogen peroxide battery
GB9311035D0 (en) * 1993-05-28 1993-07-14 Environmental Med Prod Electrochemical metal analysis
US5868912A (en) * 1993-11-22 1999-02-09 E. I. Du Pont De Nemours And Company Electrochemical cell having an oxide growth resistant current distributor
US5855751A (en) * 1995-05-30 1999-01-05 Council Of Scientific And Industrial Research Cathode useful for the electrolysis of aqueous alkali metal halide solution
WO2001028714A1 (en) * 1999-10-20 2001-04-26 The Dow Chemical Company Catalytic powder and electrode made therewith
DE10163687A1 (de) * 2001-12-21 2003-07-10 H2 Interpower Brennstoffzellen Brennstoffzelle oder Hydrolyseur mit einer Protonenaustauschmembran und mindestens einer durchbrochenen Flächenelektrode
IT1392168B1 (it) * 2008-12-02 2012-02-22 Industrie De Nora Spa Elettrodo adatto all utilizzo come catodo per evoluzione di idrogeno
EP2664017A4 (en) 2011-01-13 2015-10-21 Imergy Power Systems Inc STACK OF FLOW CELLS
CN102534647A (zh) * 2012-03-05 2012-07-04 广州华秦机械设备有限公司 水电解设备的电解液及其制备方法
WO2015098058A1 (ja) * 2013-12-26 2015-07-02 東ソー株式会社 水素発生用電極およびその製造方法並びにこれを用いた電気分解方法
JP6609913B2 (ja) * 2013-12-26 2019-11-27 東ソー株式会社 水素発生用電極およびその製造方法並びにこれを用いた電気分解方法
JP6515509B2 (ja) * 2013-12-26 2019-05-22 東ソー株式会社 水素発生用電極およびその製造方法並びにこれを用いた電気分解方法
EP2908394B1 (en) * 2014-02-18 2019-04-03 TDK Electronics AG Method of manufacturing an electrode for a surge arrester, electrode and surge arrester
CN105032460B (zh) * 2015-06-23 2018-02-02 华南理工大学 基于氮化物纳米粒子的低铂催化剂及其制备方法
CN107447237B (zh) * 2016-05-30 2021-04-20 史莱福灵有限公司 具有降低的接触噪声的滑环
CN108048895B (zh) * 2017-12-20 2019-12-17 福州大学 一种嵌入钌锆复合氧化物的镍基活性电极材料及其制备方法
CN108048870B (zh) * 2017-12-20 2019-12-17 福州大学 一种嵌入钌硅复合氧化物的镍基活性电极材料及其制备方法
CN108048869B (zh) * 2017-12-20 2019-08-09 福州大学 一种嵌入钌铪复合氧化物的镍基活性电极材料及其制备方法

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US446580A (en) * 1891-02-17 Radiator
CH512590A (fr) * 1970-03-20 1971-09-15 Sel Rex Corp Procédé pour le dépôt électrolytique d'alliages de ruthénium, bain aqueux pour la mise en oeuvre de ce procédé, et article revêtu d'un alliage de ruthénium obtenu par ce procédé
DE2100652A1 (de) * 1971-01-08 1972-07-20 Metallgesellschaft Ag Elektrode für die Chloralkalielektrolyse und Verfahren zu ihrer Herstellung
US4300992A (en) * 1975-05-12 1981-11-17 Hodogaya Chemical Co., Ltd. Activated cathode
US4033837A (en) * 1976-02-24 1977-07-05 Olin Corporation Plated metallic cathode
JPS5948872B2 (ja) * 1978-02-20 1984-11-29 クロリンエンジニアズ株式会社 電解用陰極及びその製造法
US4414064A (en) * 1979-12-17 1983-11-08 Occidental Chemical Corporation Method for preparing low voltage hydrogen cathodes
DE3132269A1 (de) * 1980-08-14 1982-05-27 Toagosei Chemical Industry Co., Ltd., Tokyo Kathode zur erzeugung von wasserstoffgas und verfahren zu deren herstellung
JPS6047911B2 (ja) * 1980-08-14 1985-10-24 東亞合成株式会社 水素発生用陰極の製法
CA1225066A (en) * 1980-08-18 1987-08-04 Jean M. Hinden Electrode with surface film of oxide of valve metal incorporating platinum group metal or oxide
SE8106867L (sv) * 1980-12-11 1982-06-12 Hooker Chemicals Plastics Corp Elektrolytisk avsettning av palladium och palladiumlegeringar
DE3378918D1 (en) * 1982-10-29 1989-02-16 Ici Plc Electrodes, methods of manufacturing such electrodes and use of such electrodes in electrolytic cells
CA1246008A (en) * 1983-05-31 1988-12-06 R. Neal Beaver Electrode with nickel substrate and coating of nickel and platinum group metal compounds
EP0129231B1 (en) * 1983-06-20 1988-01-27 Kanegafuchi Kagaku Kogyo Kabushiki Kaisha A low hydrogen overvoltage cathode and method for producing the same
AU581889B2 (en) * 1985-04-10 1989-03-09 Asahi Glass Company Limited Durable low-hydrogen overvoltage cathode

Also Published As

Publication number Publication date
BR8507119A (pt) 1987-03-31
IN164233B (sk) 1989-02-04
EP0404208A1 (en) 1990-12-27
EP0203982B1 (en) 1992-03-11
SK278642B6 (en) 1997-12-10
CZ281351B6 (cs) 1996-09-11
AU587798B2 (en) 1989-08-31
DE3585621D1 (de) 1992-04-16
PL149363B1 (en) 1990-02-28
CZ920685A3 (en) 1996-06-12
DK167535B1 (da) 1993-11-15
US4938851A (en) 1990-07-03
NO170812C (no) 1992-12-09
DK387186D0 (da) 1986-08-14
CN85108839A (zh) 1986-08-20
NO170812B (no) 1992-08-31
DK387186A (da) 1986-08-14
NO863209L (no) 1986-08-08
KR900002843B1 (ko) 1990-05-01
CA1278766C (en) 1991-01-08
PL256789A1 (en) 1987-02-09
RU2018543C1 (ru) 1994-08-30
HU215459B (hu) 1999-01-28
JPS62501219A (ja) 1987-05-14
CN1008748B (zh) 1990-07-11
KR900002842B1 (ko) 1990-05-01
WO1986003790A1 (en) 1986-07-03
DE3588054D1 (de) 1995-10-12
JPH0713310B2 (ja) 1995-02-15
US4724052A (en) 1988-02-09
CA1294577C (en) 1992-01-21
ES8705532A1 (es) 1987-05-01
DE3588054T2 (de) 1996-05-02
ES549927A0 (es) 1987-05-01
KR870700109A (ko) 1987-03-14
NO863209D0 (no) 1986-08-08
HUT40712A (en) 1987-01-28
EP0404208B1 (en) 1995-09-06
MX162606A (es) 1991-05-31
EP0203982A1 (en) 1986-12-10
AU5309886A (en) 1986-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK920685A3 (en) Hydroxide solution
US4634502A (en) Process for the reductive deposition of polyoxometallates
US4288302A (en) Method for electrowinning metal
US4975161A (en) Electrodes for use in electrochemical processes and method for preparing the same
IL36457A (en) An electrode,its production and its use as an oxygen anode
Schmidt et al. Electrocatalysis of cathodic hydrogen and anodic oxygen evolution in alkaline water electrolysis by in situ activation procedures
DE60012363T2 (de) Elektrode mit katalytischem pulver hergestellt
Novakovic et al. Electrocatalytic properties of electroless NiP-RuO2/TiO2 composite coatings
US4285799A (en) Electrodes for electrolytic processes, especially metal electrowinning
JPH0841671A (ja) ジスルフィド化合物の電解還元方法
EP0226291B1 (en) Method for extending service life of a hydrogen-evolution electrode
Nidola Electrode materials for oxygen evolution cobalt treated lead vs. commercial lead and lead alloys
US4222842A (en) Electrode for electrolysis
JPH036996B2 (sk)
JPS59100280A (ja) 水素発生用陰極
JPS58133387A (ja) 低水素過電圧陰極及びその製法
Yamaguchi et al. A Nickel‐Based Composite Electroplated Cathode for the Membrane‐Type Chlor‐Alkali Cell
NO150127B (no) Sintret elektrode for elektroutvinning av metall, for katodisk beskyttelse, og for bruk som anode ved kloralkalielektrolyse
Nidola et al. DEACTIVATION OF LOW HYDROGEN OVERVOLTAGE CATHODES IN CHLOR-ALKALI MEMBRANE CELL TECHNOLOGY BY METAL-LIC IMPURITIES.
DD241091A5 (de) Methode zur herstellung einer elektrode
CS222661B2 (cs) Elektroda s jádrem z kovu odolného vůči chloru
JPS6047912B2 (ja) 水素発生用陰極の製造法
JPH08283977A (ja) 活性陰極およびその製造方法